Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Ce se mai aude despre altii / eminescu    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
http://www.127.0.0.1/articleprint.php?artid=287878

15-01-2007 21:18:40
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Statuia lui Mihai Eminescu vegheaza in localitatea botosaneana in care s-a nscut marele poet

EVZ Special
Oltenii din Bulgaria
Amintiri
Secretele privatizarilor, lasate la voia spionilor
Onoruri pentru dezonoare

Eminescu necenzurat
15 Ianuarie 2007
Florentina Ciuverca; Catalina George

EVZ publica mostre din poeziile licentioase ale poetului nostru national, putin cunoscute publicului larg.





Mai ales in preajma aniversarilor, ca aceea de astazi, cand se implinesc 157 de ani de la nasterea lui Mihai Eminescu, opera si viata poetului starnesc inca polemici inversunate.

Editarea recenta a "Povestii povestilor" de Ion Creanga, la Humanitas, pune din nou in discutie publicarea poeziilor licentioase ale lui Mihai Eminescu. La un an dupa ce unele dintre ele au fost citite in Club A, sub titulatura "Eminescu, interzis minorilor", atribuirea lor "poetului national" crispeaza inca intelectualitatea pudibonda si pe romanii fideli mitului "omul deplin al culturii romanesti".

Nicolae Tone, directorul Editurii Vinea, cel care anuntase in 2006 ca va reuni poeziile intr-un volum, a renuntat la idee: "E o chestiune de curaj sa publici aceste texte, pentru ca lumea nu e obisnuita sa-si priveasca cu detasare personalitatile. De fapt, valoarea lui Eminescu nu scade cu absolut nimic din cauza lor".

Mitul "Luceafarului poeziei romanesti" e inca solid: o demonstreaza si locul trei pe care l-a ocupat la concursul "Mari Romani", in cadrul campaniei initiate de TVR.

"Blasfemie" la adresa poetului

Desi, tot anul trecut, poeziile fusesera anuntate ca o "revelatie", ele existau deja, publicate in intregime, in volumul al XV-lea din editiile Academiei Romane, coordonat de Petru Cretia si Dimitrie Vatamaniuc. Cele 50 de pagini contin aproximativ 60 de texte.

"Faptul ca multi se feresc sa discute despre textele licentioase ale lui Eminescu si ar dori sa le faca uitate nu tine atat de pudibonderie, cat de mitologia creata in jurul poetului", este de parere scriitorul Cezar-Paul Badescu, coordonatorul celebrei teme "Eminescu" din numarul 265/1998 al revistei "Dilema".

Ce a scandalizat cel mai tare a fost un text al lui Mircea Cartarescu, intitulat "Fapte", un colaj de citate despre poet, ale oamenilor care l-au cunoscut. Printre altele, se reproducea un fragment din Matei Eminovici in care se spunea ca Eminescu a fost un individ paros.

Pentru ca aduceau in discutie omul Eminescu si mai putin poetul Eminescu, semnatarii articolelor, printre care T.O. Bobe, Nicolae Manolescu si Razvan Radulescu, au fost acuzati de "blasfemie" la adresa "poetului national".

"Nu regret ce-am scris atunci, regret doar ca n-am facut-o mai lata. Pe de alta parte, la cum stateau lucrurile pe vremea aceea, a fost destul de lata si-asa", spune Razvan Radulescu.

"Daca numarul din "Dilema"  ar aparea azi, demersul din spatele lui ar parea bizar si nelalocul lui. Cred ca publicul de azi este mult mai putin provincial decat cel de atunci", adauga scenaristul-romancier.

Versuri inspirate din folclor

Daca "Povestea povestilor" a lui Creanga, editata recent necenzurat, n-a provocat atatea "strangeri de inima", poeziile licentioase ale lui Eminescu o vor face, crede Cezar-Paul Badescu. "Creanga e un mare scriitor, dar nu e Zeul, iar o divinitate intangibila cum este Eminescu "nu e frumos" sa se ocupe de lucrurile omenesti, prea omenesti", spune scriitorul.

Versurile sunt de factura populara, unele preluate direct din folclor, altele prelucrate de Eminescu. Eminescologul Dimitrie Vatamaniuc crede insa ca niciuna dintre poezii nu-i apartine poetului: "Sunt simple reproduceri ale unor versuri populare care circulau in mediile de atunci, pe care el le-a copiat. Nu au nicio relevanta pentru creatia lui".

In unele dintre ele insa stilul lui Eminescu se recunoaste cu usurinta, crede eminescologul Nicolae Georgescu. Eugen Simion, fostul presedinte al Academiei Romane, recomanda ca poeziile sa fie privite in contextul in care au fost create.

La intalnirile junimistilor, astfel de lecturi erau obisnuite, dovada si povestile lui Ion Creanga. "Nu trebuie extrapolat un amanunt din opera lui, ci privit Eminescu in intreg, cu tot ce a creat", explica Simion.

"Problema e a cititorului roman"

Eminescu nu e singurul scriitor care si-a exersat limbajul obscen. Au facut-o si Baudelaire, cu "Piese osandite", Alfred de Musset, in "Noaptea placerilor", James Joyce sau Apollinaire, in "Cele unsprezece mii de vergi". "Problema e a cititorilor, si nu a lui Eminescu.

A cititorului roman, in primul rand, pentru ca au scris obscen si clasicii francezi, si nimeni nu s-a scandalizat atat de tare. Este cineva care sa se jeneze de povestile lui Creanga? De ce nu? Ca era mai gras, mai mic, mai pisicher? Pisicher era si Eminescu, ca se intelegeau de minune", a explicat poetul Emil Brumaru.

Aniversare

Eminescu aduce in toata tara premii si recitaluri

Ieri, la Teatrul National din Botosani, in cadrul unui spectacol-recital la care a participat si actorul Adrian Pintea, s-a decernat Premiul National de Poezie "Mihai Eminescu".

Acesta se acorda in fiecare an pentru Opera Omnia (pentru intreaga opera), si Opera Prima (pentru debut literar). Anul acesta, cel pentru intreaga opera, in valoare de 5.000 de lei, a fost acordat poetului Adrian Popescu, de la Cluj, apreciat de critici drept un poet religios autentic.

Castigatorul i-a invins pe poetul Mircea Dinescu, Ion Mircea, Nicolae Prelipceanu, Cristian Simionescu. Totodata, juriul, al carui presedinte este criticul Mircea Martin si din care fac parte Nicolae Manolescu, Ion Pop, Al. Calinescu si Cornel Ungureanu, a acordat si doua premii pentru debut poetelor Livia Rosca si Rita Chirian.

Cele doua au publicat anul acesta volumele "Ruj pe icoane", la Cartea Romaneasca si, respectiv "Sevraj", la Vinea. Premiile Opera Prima au valoare de 2.500 de lei.

Premiul "Mihai Eminescu", sustinut de Consiliul Local Botosani, a fost initiat in 1991 de scriitorul Gellu Dorian. Printre castigatorii de acum se numara unii dintre cei mai apreciati si discutati poeti autohtoni contemporani, ca Mihai Ursachi (1991), Gellu Naum (1992), Petre Stoica (1994), Ileana Malancioiu (1995), Ana Blandiana (1996), Emil Brumaru (2001), Angela Marinescu (2003), Gabriela Melinescu (2005).

Alte manifestari

> Astazi, in Sala "Laurentiu Ulici" de la Memorialul Ipotesti, are loc concursul "Copil fiind...", pentru elevii scolilor din Ipotesti, Cervicesti si Stancesti.

> Tot astazi, actorul Constantin Chiriac, directorul Teatrului "Radu Stanca" din Sibiu, sustine recitalul de poezie "De-ar fi mijloace",  la Facultatea de Litere, la Primarie si la Biblioteca Astra din oras. 

> In seara aceasta, la Teatrul din Piatra-Neamt, actorul Ion Caramitru recita din poeziile poetului, acompaniat de pianista Mihaela Spiridon, profesor la Academia de Muzica din Cluj

> La Palatul National al Copiilor din Bucuresti se desfasoara, de astazi pana joi, sub egida Ministerului Culturii, editia a IV-a a Festivalului National "Mihai Eminescu", organizat de Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau". In iunie, va avea loc etapa a doua a festivalului de creatie.

> Ieri, la Penitenciarul din Craiova, detinutii au pregatit un recital cu "Scrisoarea a III-a", dar si o expozitie de grafica dupa poeziile lui Eminescu.

> Sambata, la Vorona, orasul natal al mamei lui Eminescu, a avut loc o intalnire cu poetii Emil Brumaru, Gellu Dorian, George Vulturescu.

MOSTRE

Poezii licentioase

Cand tu treci
"Cand tu treci atuncea murul
Fura-n umbra ta conturul,
Ah, cum nu sunt eu copilul
Tineretii tale, purul.
Mai putin platonic poate,
Ti-as musca cu dulce nurul
Pe genunchi te-as pune calare
Ti-as salta in sus eu curul
Deschizand din sponci corsetul
Eu i-as suge gurii nurul
Buburuzei tatei tale
I-as cata apoi cusurul
...
Sa pun sulita-mi aprinsa
Unde crapa-n doua curul"

Vin la neica
"Vin la neica ca sa-ti prinda
Roza ta pe-un fir de ghinda
Si sa-ti gadile-ncet negul
Cand ti l-a baga pe-ntregul"

Ia te-ntinde
"Ia te-ntinde draga-n tinda
Si izmana ti-o desprinda
Mainile-mpreuna in cap
De cracana sa incap
...
Dar asa, cu socoteala
Sa-ti scot p... la iveala"
In batjocura lautarilor
"Tot as f..., si-as f..., si-as f...
Ce n-am parale marunte
Asteapta pan ce-oi schimba
Si te-oi f... pan ce-i crapa".

Nunta lui Pepelea
"Demna-i de poetici pene
Dezlegarea de izmene.
Vrei sa scrii un bun roman?
P..a-ti scoate la meidan.
Are scriere vioaie?
Scriitorul are coa..e,
C-un cuvant, fara de-aceste,
Scriitorul prost imi este."

Inedit

Poetul national, in caricaturi

Virtual. O expozitie inedita de caricaturi, "Eminescu in grafica umoristica internationala", poate fi regasita pe www.127.0.0.1. Lucrarile fac parte din proiectul cultural "Mari Romani - 2007", initiat de Nicolae Ionita, presedintele biroului pentru Europa de Est al Asociatiei Internationale a Caricaturistilor.

Expozitia s-a deschis pe 15 decembrie si cuprinde circa 60 de lucrari ale unor caricaturisti din Romania, Franta, Danemarca, Polonia, Statele Unite, Argentina, Brazilia etc. Din lipsa de fonduri, lucrarile nu au fost expuse decat pe internet.

Deteriorate

Manuscrisele lui Eminescu, in pericol

Manuscrisele lui Mihai Eminescu  sunt atat de fragile incat au fost facsimilate si adunate in volume, incepand din 2005. Astazi, la ora 12.00, va fi lansat volumul al VII-lea la sediul Fundatiei Nationale pentru Arta si Stiinta, condusa de Eugen Simion, fostul presedinte al Academiei Romane.

Desi face parte dintr-o serie de zece volume care ar fi trebuit scoase la Editura Academiei - cu un milion de lei de la bugetul de stat - volumul al VII-lea a fost editat de Fundatia Nationala pentru Arta si Stiinta in colaborare cu Biblioteca Academiei Romane si tipografia "Monitorului Oficial".

Costurile de 80.000 lei pentru volumul al VII-lea le-a suportat fundatia, din sponsorizari. "Din pricina unora care au vrut sa dea alta destinatie banilor, s-a pierdut un milion de la buget", a acuzat Eugen Simion Academia.

Primul pas pentru pentru reproducerea celor 45 de caiete a fost achizitionarea de catre Ministerul Culturii a unui scanner performant, de 90.000 de dolari, in 1999. "Le reproducem intocmai pentru ca originalele nu mai pot fi consultate, sunt atat de vulnerabile ca se pot spulbera la o atingere", a adaugat Simion. (Florentina Ciuverca)


15-01-2007 21:20:28
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685
" Cu durerile iubirii
  Voind sufletul sa-mi vindec,
  L-am chemat in somn pe Kama -
  Kamadava, zeul indic.

  El veni, copil mindru,
  Calarind pe-un papagal,
  Avind zimbetul fatarnic
  Pe-a lui buze de coral.

  Aripi are, iar in tolba-i
  El pastreaza, ca sageti,
  Numai flori inveninate
  De la Gangele maret.


  Puse-o floare-atunci-n arcui,
  Ma lovi cu ea in piept,
  Si de-atunci in orice noapte
  Pling pe patul meu destept...


  Cu sageata-i otravita
  A sosit ca sa ma certe
  Fiul cerului albastru
  S-al iluziei desarte."
               " KAMADEVA - Mihai Eminescu"


10-02-2007 00:47:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Felicitari!
le meriti din plin
daca vorbesti prin
Eminescu...


10-02-2007 00:56:24
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685

tasha 1951 a scris:

Felicitari!
le meriti din plin
daca vorbesti prin
Eminescu...


Nici nu stii cat de frumos pot vorbi, fiindca e bine de stiut ca cel care stie injuraturile stie si politetea, cu respectul sau, a lauda !

Ultima modificare facuta de costelino1 (15-02-2007 03:39:52)


15-02-2007 03:39:06
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
cat de frumos stii vorbi ?
ne-am convins prin postarile tale...
crede-ma ne-a fost deajuns!:x:x


21-02-2007 10:46:35
   
adiyna
Femeie

Ii cunosc pe toti

Inregistat: 25-03-2005
Mesaje: 1698
Diana

Ce cauţi unde bate luna
Pe-un alb izvor tremurător
Şi unde păsările-ntruna
Se-ntrec cu glas ciripitor?

N-auzi cum frunzele-n poiană
Şoptesc cu zgomotul de guri
Ce se sărută, se hârjoană
ĂŽn umbr-adâncă de păduri?

ĂŽn cea oglindă mişcătoare
Vrei să priveşti un straniu joc.
O apă vecinic călătoare
Sub ochiul tău rămas pe loc?

S-a desprimăvărat pădurea,
E-o nouă viaţă-n orice zvon,
Şi numai tu gândeşti aiurea,
Ca tânărul Endymion.

De ce doreşti singurătate
Şi glasul tainic de izvor?
S-auzi cum codrul frunza-şi bate,
S-adormi pe verdele covor?

Iar prin lumina cea rărită,
Din valuri reci, din umbre moi,
S-apar-o zână liniştită
Cu ochii mari, cu umeri goi?

Ah! acum crengile le-ndoaie
Mâinuţe albe de omăt,
O faţă dulce şi bălaie,
Un trup Ă®nalt şi mlădiet.

Un arc de aur pe-al ei umăr,
Ea trece mândră la vânat
Şi peste frunze fără număr
Abia o urmă a lăsat.

EMINESCU!!


31-03-2007 12:06:44
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
E M I N E S C U

  Numai poetul

Lumea toata-i trecatoare
Oamenii se trec si mor
Ca si miile de unde,
Ce un suflet le patrunde
Treierand necontenit
Sanul marii infinit.

Numai poetul,
Ca pasari ce zboara
Deasupra valurilor
Trece peste nemarginirea timpului
In ramurile gandului,
In sfintele lunci,
Unde pasari ca el
Se-ntorc in cantari.
                          (1867-1863)


01-09-2007 02:36:44
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
PRIN NOPTI TACUTE

Prin nopti tacute,
Prin lunce mute,
Pin vantul iute,
Aud un glas.

Din nor ce trece,
Din luna rece,
Din visuri sece,
Vad un obraz.

Lumea senina,
Luna cea plina
Si marea lina
Icoana-i sunt.

Ochiu-mi cata
In lumea lata,
Cu mintea beata
EU PLANG  SI  CANT.
                           (1869)


01-09-2007 20:07:30
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
ne este dor mereu de tine ,stea de necuprins
se tes iubiri ,dor de doina ta ,din radacinile de tei,
ne-ai invatat sa scriem soapte ,pe umerii iubitei
si lupta cu miseii pentru a noastra libertate.

Luceafarul rasare pe Cerul dintre nouri
cu chipul tau magnific ...dulce stea -dulce stea,
divinul -Eminescu!...iti multumim draga poete!


01-09-2007 22:18:06
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...

02-09-2007 15:32:18
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

SandieShaw a scris:

iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...


.........................
Nu te supara draga Sadie!...dar tu nu-ti prea gasesti locul AICI !
.........................

...*Zica toti ce vor sa zica,
     Treaca-n lume cine-o trece,
     Ca sa nu-ndragesti nimica,
     Tu ramai la toate rece.

     Tu ramai la toate rece,
     De te-ndeamna,de te chiama,
     Ce e val ca valul trece,
     Te intreaba si socoate
     Ce e rau si ce e bine,
     Toate-s vechi si noua toate
     Vreme trece, vreme vine! *
                            M. Eminovici- 1883


02-09-2007 19:50:39
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
ups tanti sandie vezi ce patzeshti daca bagi nasul pe unde nu fierbe craticioara ....imi miroase mie sau matale cu cititul ....notziuni paralele ...adicalea va intalnitzi pe la infinit ?........deh ce sa-i faci ....lasa naibi telenovelele shi mai citeshte carticelele !
Euryanthe a scris:


SandieShaw a scris:

iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...


.........................
Nu te supara draga Sadie!...dar tu nu-ti prea gasesti locul AICI !
.........................

...*Zica toti ce vor sa zica,
     Treaca-n lume cine-o trece,
     Ca sa nu-ndragesti nimica,
     Tu ramai la toate rece.

     Tu ramai la toate rece,
     De te-ndeamna,de te chiama,
     Ce e val ca valul trece,
     Te intreaba si socoate
     Ce e rau si ce e bine,
     Toate-s vechi si noua toate
     Vreme trece, vreme vine! *
                            M. Eminovici- 1883


02-09-2007 20:08:55
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165

ciudatul_srl a scris:

ups tanti sandie vezi ce patzeshti daca bagi nasul pe unde nu fierbe craticioara ....imi miroase mie sau matale cu cititul ....notziuni paralele ...adicalea va intalnitzi pe la infinit ?........deh ce sa-i faci ....lasa naibi telenovelele shi mai citeshte carticelele !
Euryanthe a scris:


SandieShaw a scris:

iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...


.........................
Nu te supara draga Sadie!...dar tu nu-ti prea gasesti locul AICI !
.........................

...*Zica toti ce vor sa zica,
     Treaca-n lume cine-o trece,
     Ca sa nu-ndragesti nimica,
     Tu ramai la toate rece.

     Tu ramai la toate rece,
     De te-ndeamna,de te chiama,
     Ce e val ca valul trece,
     Te intreaba si socoate
     Ce e rau si ce e bine,
     Toate-s vechi si noua toate
     Vreme trece, vreme vine! *
                            M. Eminovici- 1883


02-09-2007 20:09:39
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
nah c-am uitat ......hihihihi !
ciudatul_srl a scris:


ciudatul_srl a scris:

ups tanti sandie vezi ce patzeshti daca bagi nasul pe unde nu fierbe craticioara ....imi miroase mie sau matale cu cititul ....notziuni paralele ...adicalea va intalnitzi pe la infinit ?........deh ce sa-i faci ....lasa naibi telenovelele shi mai citeshte carticelele !
Euryanthe a scris:



.........................
Nu te supara draga Sadie!...dar tu nu-ti prea gasesti locul AICI !
.........................

...*Zica toti ce vor sa zica,
     Treaca-n lume cine-o trece,
     Ca sa nu-ndragesti nimica,
     Tu ramai la toate rece.

     Tu ramai la toate rece,
     De te-ndeamna,de te chiama,
     Ce e val ca valul trece,
     Te intreaba si socoate
     Ce e rau si ce e bine,
     Toate-s vechi si noua toate
     Vreme trece, vreme vine! *
                            M. Eminovici- 1883


02-09-2007 20:10:29
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

Euryanthe a scris:


SandieShaw a scris:

iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...


.........................
Nu te supara draga Sadie!...dar tu nu-ti prea gasesti locul AICI !


AICI... fiind.. UNDE? :rolleyes:


02-09-2007 20:11:10
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
pe topic , pe topic sau cumva te prefaci ca nu pricepi !
fun-funny a scris:


Euryanthe a scris:


SandieShaw a scris:

iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...


.........................
Nu te supara draga Sadie!...dar tu nu-ti prea gasesti locul AICI !


AICI... fiind.. UNDE? :rolleyes:


02-09-2007 20:16:17
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

fun-funny a scris:


Euryanthe a scris:


SandieShaw a scris:

iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...


.........................
Nu te supara draga Sadie!...dar tu nu-ti prea gasesti locul AICI !


AICI... fiind.. UNDE? :rolleyes:


02-09-2007 20:16:56
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
ca dupa cate vad eu la topic este bagat eminescu .....ori eminescu cu sandie ....e alea paralele !.....hihihihi ! ia sa vaz cum iei matale foc !
ciudatul_srl a scris:

pe topic , pe topic sau cumva te prefaci ca nu pricepi !
fun-funny a scris:


Euryanthe a scris:



.........................
Nu te supara draga Sadie!...dar tu nu-ti prea gasesti locul AICI !


AICI... fiind.. UNDE? :rolleyes:


02-09-2007 20:18:25
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

fun-funny a scris:


fun-funny a scris:


Euryanthe a scris:



.........................
Nu te supara draga Sadie!...dar tu nu-ti prea gasesti locul AICI !


AICI... fiind.. UNDE? :rolleyes:


02-09-2007 20:19:48
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
funny, tu ceri unei "poiate" sa defineasca spatiul? Nu zicea bine Mandelstam: "La cel bolnav de "boala versurilor" te frapează lipsa totală de orientare, nu doar Ă®n arta proprie şi Ă®n paşii pe care-i face el Ă®nsuşi Ă®n literatură, dar şi Ă®n problemele generale, Ă®n relaţia lui cu societatea, cu evenimentele, cu cultura."... ei eu le-as recomanda multor versificatori de pe AICI sa-i citeasca Armia poetilor.... :D:D

02-09-2007 20:20:33
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
ufffffff dar pun shi eu o intrebare idioata ( ca tocmai m-a strafulgerat o idee )....tu shtii sa citeshti ?....sau sta unul langa tine shi-tzi traduce semnele care sunt pe screen ....pardon monitor ca de scrin nu cred ca ai auzit !
SandieShaw a scris:

iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...


02-09-2007 20:22:13
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
am scris intentzionat "scrin" ......e ceva dintr-un roman .....dar ....hihihihi n-ai de unde hsa shtii ca deh ...telenovelele -s mai importante ! hihihihi
ciudatul_srl a scris:

ufffffff dar pun shi eu o intrebare idioata ( ca tocmai m-a strafulgerat o idee )....tu shtii sa citeshti ?....sau sta unul langa tine shi-tzi traduce semnele care sunt pe screen ....pardon monitor ca de scrin nu cred ca ai auzit !
SandieShaw a scris:

iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...


02-09-2007 20:24:11
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
hihihi intarata-i eminescule .....ca dormeam pe mine !

02-09-2007 20:26:45
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

ciudatul_srl a scris:

am scris intentzionat "scrin" ......e ceva dintr-un roman .....dar ....hihihihi n-ai de unde hsa shtii ca deh ...telenovelele -s mai importante ! hihihihi
ciudatul_srl a scris:

ufffffff dar pun shi eu o intrebare idioata ( ca tocmai m-a strafulgerat o idee )....tu shtii sa citeshti ?....sau sta unul langa tine shi-tzi traduce semnele care sunt pe screen ....pardon monitor ca de scrin nu cred ca ai auzit !
SandieShaw a scris:

iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...


Auzi, fufa hermafrodita, ai auzit vreodata de EMBARGO? ei nu-i nimic o sa intelegi in vremea ce urmeaza....


02-09-2007 20:27:57
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
eeeee nah ca a auzit de Ossip Mandelstam shi armia poetilor ! ...hihihih !
SandieShaw a scris:

funny, tu ceri unei "poiate" sa defineasca spatiul? Nu zicea bine Mandelstam: "La cel bolnav de "boala versurilor" te frapează lipsa totală de orientare, nu doar Ă®n arta proprie şi Ă®n paşii pe care-i face el Ă®nsuşi Ă®n literatură, dar şi Ă®n problemele generale, Ă®n relaţia lui cu societatea, cu evenimentele, cu cultura."... ei eu le-as recomanda multor versificatori de pe AICI sa-i citeasca Armia poetilor.... :D:D


02-09-2007 20:28:38
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Hello, amigos, sper ca stiti ca uneori sint si serioasa... facem experimentu'? kama-deva si pe tine te intreb....

02-09-2007 20:29:39
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
sa nu-mi spui ca ai citit-o !!!! ....ma tavalesc de ras !!!! n-a fost prea grea pentru tine ?.....hihihihi !
ciudatul_srl a scris:

eeeee nah ca a auzit de Ossip Mandelstam shi armia poetilor ! ...hihihih !
SandieShaw a scris:

funny, tu ceri unei "poiate" sa defineasca spatiul? Nu zicea bine Mandelstam: "La cel bolnav de "boala versurilor" te frapează lipsa totală de orientare, nu doar Ă®n arta proprie şi Ă®n paşii pe care-i face el Ă®nsuşi Ă®n literatură, dar şi Ă®n problemele generale, Ă®n relaţia lui cu societatea, cu evenimentele, cu cultura."... ei eu le-as recomanda multor versificatori de pe AICI sa-i citeasca Armia poetilor.... :D:D


02-09-2007 20:29:50
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
pardon .....fufoi .....nu fufa ..... cat despre aia cu hermafroditul ....las-o ca ....
SandieShaw a scris:


ciudatul_srl a scris:

am scris intentzionat "scrin" ......e ceva dintr-un roman .....dar ....hihihihi n-ai de unde hsa shtii ca deh ...telenovelele -s mai importante ! hihihihi
ciudatul_srl a scris:

ufffffff dar pun shi eu o intrebare idioata ( ca tocmai m-a strafulgerat o idee )....tu shtii sa citeshti ?....sau sta unul langa tine shi-tzi traduce semnele care sunt pe screen ....pardon monitor ca de scrin nu cred ca ai auzit !


Auzi, fufa hermafrodita, ai auzit vreodata de EMBARGO? ei nu-i nimic o sa intelegi in vremea ce urmeaza....


02-09-2007 20:31:54
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
ce -i sandieeeeee draga .....nu potzi discuta cu un barbat shi poc la embargo ?.......deh ......eshti obisnuita cu frantzuzi aia vopsitzi !...alde soryn ....hihihi

02-09-2007 20:34:10
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
chica ....sezi pe funduletzul matale shi canta la alt topic ! ....
SandieShaw a scris:

Hello, amigos, sper ca stiti ca uneori sint si serioasa... facem experimentu'? kama-deva si pe tine te intreb....


02-09-2007 20:36:07
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
vezi sa nu devin eu serios shi sa umblu pe la taste shi programele ca....asha ca ia fugi matale la al'de mona-buc , soryn .....
ciudatul_srl a scris:

chica ....sezi pe funduletzul matale shi canta la alt topic ! ....
SandieShaw a scris:

Hello, amigos, sper ca stiti ca uneori sint si serioasa... facem experimentu'? kama-deva si pe tine te intreb....


02-09-2007 20:39:36
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
ia de luatzi la topic !
"din brasov pân'la abrud
vai ce vad si ce aud"
..........saracul eminescu doinea o DOINA !


02-09-2007 20:47:37
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
esti expirata,lasa-ne!


SandieShaw a scris:

iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...


02-09-2007 20:54:57
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Eminescu,
    Poet slavit pe-acest pamant-cuvant nemuritor
    Cuvantul lui , seva adevarului.
    Natura – sufletul si dorul lui,O! Tu Luceafar ,Tu te-ai dus
    Odat’ cu tine a pierit cea mai frumoasa stea ,
    De pe albastrul infinit.

    Soarele , Luna si Izvoarele , codrii si cu mioarele,
    “Tot ce misca-n tara asta : raul, ramul”
    Iti multumim acum –draga poete!               15





Cezara-Irenne a scris:

ne este dor mereu de tine ,stea de necuprins
se tes iubiri ,dor de doina ta ,din radacinile de tei,
ne-ai invatat sa scriem soapte ,pe umerii iubitei
si lupta cu miseii pentru a noastra libertate.

Luceafarul rasare pe Cerul dintre nouri
cu chipul tau magnific ...dulce stea -dulce stea,
divinul -Eminescu!...iti multumim draga poete!


02-09-2007 20:59:17
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
protectzia consumatorului unde-i ?????????........sa retraga marfa expirata !...hihihi !
Cezara-Irenne a scris:

esti expirata,lasa-ne!


SandieShaw a scris:

iar tu fato, mai slabeste-l din coarda pe Eminescu, zau asa... cata mai bine la psihiatru ce-i cu sindromul asta de-a schimbatul nick-ului in fiecare zi... nu de dragul meu, ca oricum nu te citesc...


02-09-2007 21:13:27
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
te-au facut stimabilii 3x,membru pe deplin(executant,pcr....observator ..dilimache...etc...)....o personalitate ,vip....dar tot ciudat ramai....ce faci briliante ..mai traiesti?...vii sa culegi via cu mine ,sa stoarcem boaba de must?e?

02-09-2007 21:26:32
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
"De la Nistru pan’la Tisa
    Tot Romanul plansu-mi-s-a
    Ca nu mai poate strabate
    De-atata strainatate
    Din Hotin si pan’la Mare
    Vin Muscalii de-a calare,
    De la Mare la Hotin
    Mereu calea ne-o atin;
    Din Boian la Vatra -Dornii
    Au umplut omida cornii
    Si stranutul ne tot paste
    De nu te mai poti cunoaste.
    Sus la munte ,jos la vale,
    Si-au facut dusmanii cale.
    Din Satmar pan’la Sacele
    Numai vaduri ca acele,
    Vai de biet Roman saracul,
    Indarat tot da ca racul,
    Nici ii merge ,nici se-ndeamna
    Nici ii este toamna toamna.
    Nici e vara vara lui
    Si-i strain in tara lui.
    De la Turnu-n Dorohoi
    Curg dusmanii in puhoi
    Si s-aseaza pe la noi;
    Si cum vin cu drum de fier,
    Toate cantecele pier,
    Sboara pasarile toate
    De neagra strainatate;
    Numai umbra spinului
    La usa crestinului
    Isi desbraca tara sanul,
    Codrul –frate cu Romanul
    De sacure se tot pleaca
    Si izvoarele ii seaca,
    Sarac in tara saraca!
    Cine-au indragit strainii
    Manca-i-ar inima cainii,
    Manca-i-ar casa pustia,
    Si neamul nemernicia!
    Stefane ,Maria –Ta,
    Tu la Putna nu mai sta,
    Las’ Archimandritului
                Toata grija schitului,
    Lasa grija sfintilor
    In sama parintilor,
    Clopotele sa le traga
    Ziua –ntreaga ,noaptea –ntreaga ,
    Doar s-o-ndura Dumnezeu
    Ca sa-ti mantui neamul tau!
    Tu te-nalta din mormant
    Sa te-aud din corn sunand
    Si Moldova adunand,
    De-i suna din corn odata,
    Ai s-aduni Mmoldova Toata,
    De-i suna de doua ori
    Iti vin codri-n ajutor,
    De-i suna a treia oara
    Toti dusmanii or sa piara
    Indragi-i-ar ciorile
    Si spanzuratorile!"-Doina-Eminescu



   



ciudatul_srl a scris:

ia de luatzi la topic !
"din brasov pân'la abrud
vai ce vad si ce aud"
..........saracul eminescu doinea o DOINA !


02-09-2007 21:31:01
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
“….Si-apoi in sfatul tarii se adun sa se admire
    Bulgaroi  cu ceafa groasa ,grecotei cu nas subtire,
    Toate mutrele acestea sunt pretinse de roman,
    Toata greco-bulgarimea e nepoata lui Traian!
    Spuma asta-nveninata ,asta plebe ,ast gunoi
    Sa ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi!
    Tot ce-n tarile vecine e smintit si starpitura
    Tot ce-i insemnat ca pata putrejunii de natura,
    Tot ce e perfid si lacom ,tot Fanarul ,toti ilotii,
    Toti se scursera aicea si formeaza patriotii,
    Incat fonfii si flecarii ,gagautii si gusatii
    Balbaiti cu gura stramba ,sunt stapanii astei natii!
    …………………………………………………..

    Voi sunteti urmasii Romei?Niste rai si niste fameni
    I-e rusine omenirii sa va zica voua oameni!
    Si acesta ciuma-n lume si aceste creaturi
    Nici rusine n-au sa iee in smintitele lor guri.
    Gloria neamului nostru spre-a o face de ocara,
    Indraznesc ca sa rosteasca pan’si numele tau …tara!
    ………………………………………………..
    Prea v-ati aratat arama ,sfasiind aceasta tara,
                   Prea facurati neamul nostru de rusine si ocara,
       Prea v-ati batut joc de limba ,de strabuni si obicei
      Ca sa nu s-arate-odata ce sinteti-niste misei!
      Da,castigul fara munca ,iata singura pornire;
      Virtutea ? e-o nerozie;Geniul?onefericire
       ………………………………………….
     Cum nu vii tu ,Tepes Doamne,ca punand mana pe ei ,
     Sa-i imparti in doua cete:in smintiti si in misei,
    Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
    Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni!."

Ultima modificare facuta de Cezara-Irenne (02-09-2007 21:32:38)


02-09-2007 21:32:09
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
traiesc shi dau la taste mortzii ma-sii ca mi-a trebuit sa-mi fac firma ! cat despre cules ....hihihi bre mie-mi place sa beau nu sa culeg ......
Cezara-Irenne a scris:

te-au facut stimabilii 3x,membru pe deplin(executant,pcr....observator ..dilimache...etc...)....o personalitate ,vip....dar tot ciudat ramai....ce faci briliante ..mai traiesti?...vii sa culegi via cu mine ,sa stoarcem boaba de must?e?


02-09-2007 21:32:57
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
“ Zdrobiti oranduiala cea cruda si nedreapta
    Ce lumea o imparte in mizeri si bogati?!
    Atunci cand dupa moarte rasplata nu v-asteapta ?
    Faceti ca-n asta lume sa aiba parte dreapta ,
    Egala fiecare si sa traim ca fratii.”-Eminescu, Imparat si Proletar


02-09-2007 21:33:53
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
vino si beam respiratiile
nu mai tasta pe taste,
degetele tale vrajite
aseaza-le pe ceafa mea...
gura lipita de fruntea-mi
ce ca un portativ seamana ...

linge-mi gandul unduios
vino neica voios,sa culegem fructa de vin
sa bem pana noaptea tarziu
cand vecinii ne-or simti....
tip-til s-o luam pe jos
prin fosnet de frunze
sa fim ca doi copii....vii?

..................
"“ Si-apoi cine stie de este mai bine /A fi sau a nu fi –dar stie oricine:/Ca ceea ce nu e , nu simte dureri/Si multe dureri-s, putine placeri.”





ciudatul_srl a scris:

traiesc shi dau la taste mortzii ma-sii ca mi-a trebuit sa-mi fac firma ! cat despre cules ....hihihi bre mie-mi place sa beau nu sa culeg ......
Cezara-Irenne a scris:

te-au facut stimabilii 3x,membru pe deplin(executant,pcr....observator ..dilimache...etc...)....o personalitate ,vip....dar tot ciudat ramai....ce faci briliante ..mai traiesti?...vii sa culegi via cu mine ,sa stoarcem boaba de must?e?


Ultima modificare facuta de Cezara-Irenne (02-09-2007 21:40:08)


02-09-2007 21:38:30
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
nu "vin" dom'le ........doar theacher's !
Cezara-Irenne a scris:

vino si beam respiratiile
nu mai tasta pe taste,
degetele tale vrajite
aseaza-le pe ceafa mea...
gura lipita de fruntea-mi
ce ca un portativ seamana ...

linge-mi gandul unduios
vino neica voios,sa culegem fructa de vin
sa bem pana noaptea tarziu
cand vecinii ne-or simti....
tip-til s-o luam pe jos
prin fosnet de frunze
sa fim ca doi copii....vii?

..................
"“ Si-apoi cine stie de este mai bine /A fi sau a nu fi –dar stie oricine:/Ca ceea ce nu e , nu simte dureri/Si multe dureri-s, putine placeri.”





ciudatul_srl a scris:

traiesc shi dau la taste mortzii ma-sii ca mi-a trebuit sa-mi fac firma ! cat despre cules ....hihihi bre mie-mi place sa beau nu sa culeg ......
Cezara-Irenne a scris:

te-au facut stimabilii 3x,membru pe deplin(executant,pcr....observator ..dilimache...etc...)....o personalitate ,vip....dar tot ciudat ramai....ce faci briliante ..mai traiesti?...vii sa culegi via cu mine ,sa stoarcem boaba de must?e?


02-09-2007 22:13:58
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

fun-funny a scris:


fun-funny a scris:


fun-funny a scris:



AICI... fiind.. UNDE? :rolleyes:


........................................

....*Avand darul pe care natura-l poate da,
      Frumusete,minte,faima, ajuns-ai undeva?
      Caci nu cauta lumea aceea ce slaveste
      Aceea ce o prinde- ci ceea ce-i prieste.
      Daca esti rau si-i vine rautatea la-ndemana,
      Daca esti prost, si vasta prostie e stapana
      sau de-un desert atarna in lume a ta soarta
      Si nu stii cum desertii prin lingusiri se poarta
      Sau nu poti stii...Atuncea de ce folos e tie
      C-ai avut tot ce firea ti-a dat cu darnicie,
      Ca esti podoaba scumpa in lume orisicui,
      ............................................................
      Podoaba ce nu-i trebuie in lume nimanui?...*

                              (Urat si saracie / M.Eminovici,1879)


03-09-2007 00:42:17
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
*Lumea toata-i trcatoare.
        Oamenii se trec si mor
        Ca si miile de unde,
        Ce un suflet le patrunde,
        Treierand necontenit
        Sanul marii infinit.

    Numai poetul,
    Ca pasari ce zboara
    Deasupra valurilor,
    Trece peste nemarginirea timpului.
    In ramurile gandului,
    In sfintele lunci,
    Unde pasari ca el
    Se-ntorc in cantari. *
                                ( M. Eminovici /1887 )

Ultima modificare facuta de Euryanthe (05-09-2007 04:46:16)


03-09-2007 15:40:38
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
* La voi cobor acuma,voi suflete-amagite,
   Si ca sa va ard fierea, o, spirite-amortite,
              Blestemul il invoc,
   Blestemul mizantropic,cu vanata lui ghiara,
   Ca sa va scriu pe frunte,ca vita ce se-nfiara
              Cu fierul ars in foc.

   Desi stiu c-a mea lira d-a surda o sa bata
   In preajma mintii voastre de patimi imbatata,
               De-al patimilor dor
   In preajma mintii voastre ucisa de orgie,
   Si putreda de spasmuri, si arsa de betie,
               Si seaca de amor.
.........................................................................
   Si singur stau si caut, ca uliul care cata
   In inima junimii de viata-i dezbracata
               Un starv spre-a-l sfasia,
   Ca pasarea de zboru-i din ceruri dizmetita,
   Ca muntele ce-n frunte-i de nouri incretita
               Un traznet ar purta.

   Dar cel putin nu spuneti ca aveti sentimente,
   Ca-n veci nu se imbraca in vestede vesminte
              Misteriul cel sant,
   Caci vorba voastra suna ca plans la cununie
   Ca, cobea ce ingana un cant de veselie,
              Ca rasul unui mort. *
                                     (  M. Eminescu /31 ianuarie 1869 )

Ultima modificare facuta de Euryanthe (06-09-2007 03:50:12)


05-09-2007 05:09:57
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 413
SUPERB!In trup pasiunea  poate arde in suflet la fel.Conteaza cum o ''stingi''.
Euryanthe a scris:

* La voi cobor acuma,voi suflete-amagite,
   Si ca sa va ard fierea, o, spirite-amortite,
              Blestemul il invoc,
   Blestemul mizantropic,cu vanata lui ghiara,
   Ca sa va scriu pe frunte,ca vita ce se-nfiara
              Cu fierul ars in foc.

   Desi stiu c-a mea lira d-a surda o sa bata
   In preajma mintii voastre de patimi imbatata,
               De-al patimilor dor
   In preajma mintii voastre ucisa de orgie,
   Si putreda de spasmuri, si arsa de betie,
               Si seaca de amor.
.........................................................................
   Si singur stau si caut, ca uliul care cata
   In inima junimii de viata-i dezbracata
               Un starv spre-a-l sfasia,
   Ca pasarea de zboru-i din ceruri dizmetita,
   Ca muntele ce-n frunte-i de nouri incretita
               Un traznet ar purta.

   Dar cel putin nu spuneti ca aveti sentimente,
   Ca-n veci nu se imbraca in vestede vesminte
              Misteriul cel sant,
   Caci vorba voastra suna ca plans la cununie
   Ca, cobea ce ingana un cant de veselie,
              Ca rasul unui mort. *
                                     (  M. Eminescu /31 ianuarie 1869 )


06-09-2007 10:49:45
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
* Prin nopti tacute,
      Prin lunce mute,
      Prin vantul iute,
               Aud un glas.
      Din nor ce trece,
      Din lumea rece,
      Din visuri sece,
               Vad un obraz.
      Lumea senina,
      Luna cea plina,
      Si marea lina
               Icoana-i sunt.
      Ochiu-mi o cata
      In lumea lata,
      Cu mintea beata
               Eu plang si cant. *
                 
                         ( M. Eminescu/ Prin nopti tacute /1869)

Ultima modificare facuta de Euryanthe (06-09-2007 18:44:14)


06-09-2007 18:41:56
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
* C-o bucurie trista te tin acum in brate.
   Privire in privire si san la san traim,
   Si gura ta-mi surade, si ochii tai ma-nvata
   Cand tinem fericirea pe san, cum s-o iubim.

   Dar de-oi muri vreodata, copila ganditoare,
   Crezi c-o sa-ncet din stele, mai mult a te iubi
   Si-o sa petrec in pace prin lumile de soare,
   In care-oi dainui?

   Nu, NU, copila scumpa!...De-i auzi in noapte,
   Cand vei veghea in ruga la candela de-argint,
   De-i auzi cum trista aripa unei soapte
   Te-atinge aiurind,

   De-i auzi vreo arpa sfaramata, plangatoare,
   Vuind ca jealea neagra ce geme prin ruini,
   Sa stii ca prin a noptii de intunerric mare,
   La tine, inger, vin !............
  ............................................(pt. CEZARA-IRENE, cu drag)
                  ( M. Eminescu- DE-AS MURI ORI DE-AI MURI  /1869)


09-09-2007 16:15:41
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 413
coplesitor....
Euryanthe a scris:

* Prin nopti tacute,
      Prin lunce mute,
      Prin vantul iute,
               Aud un glas.
      Din nor ce trece,
      Din lumea rece,
      Din visuri sece,
               Vad un obraz.
      Lumea senina,
      Luna cea plina,
      Si marea lina
               Icoana-i sunt.
      Ochiu-mi o cata
      In lumea lata,
      Cu mintea beata
               Eu plang si cant. *
                 
                         ( M. Eminescu/ Prin nopti tacute /1869)


10-09-2007 10:13:11
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la