Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / "Evanghelia lui Iuda"    
Autor
Mesaje Pagini: 1
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
Am urmarit seri de-a rindul canalul National Geographic cu acest documentar. Acum doua zile am vazut intr-o reclama lansarea cartii (in Bucuresti..??)...

marele semn de intrebare pe care vrea / il ridica aceasta carte este acela daca Isus si-a inscenat singur propria moarte... Si daca Iuda, din tradator.. nu a fost de fapt, cel mai iubit dintre discipoli....

Comentam?


18-01-2007 00:28:08
   
?? coridone
Cont Sters

Inregistat: 01-11-2006
Mesaje: 76
in "circulatie" in anii 300-350 erau peste 85 de biblii.cele 4 alese de mai marii puterii bisericesti crestine ai vremii plus celelalte printre care si cea a lui iuda.nu putem acuza reaua credinta a celor ce s-au oprit la cele 4 care sa recunoastem sunt de mare incarcatura spirituala.dar au fost trecute celelalte prin filtrul subiectivismului  personal.

18-01-2007 00:43:49
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

fun-funny a scris:

Am urmarit seri de-a rindul canalul National Geographic cu acest documentar. Acum doua zile am vazut intr-o reclama lansarea cartii (in Bucuresti..??)...

marele semn de intrebare pe care vrea / il ridica aceasta carte este acela daca Isus si-a inscenat singur propria moarte... Si daca Iuda, din tradator.. nu a fost de fapt, cel mai iubit dintre discipoli....

Comentam?



pai daca este sa zicem asa...este treaba de credinta.....
eu cred ca, tu crezi ca...
el, ea crede ca...

si tot asa...

avem voie sa credem , sa gindim.....despre altele...nu stiu ce sa zic..


19-01-2007 01:22:41
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

fun-funny a scris:

Am urmarit seri de-a rindul canalul National Geographic cu acest documentar. Acum doua zile am vazut intr-o reclama lansarea cartii (in Bucuresti..??)...

marele semn de intrebare pe care vrea / il ridica aceasta carte este acela daca Isus si-a inscenat singur propria moarte... Si daca Iuda, din tradator.. nu a fost de fapt, cel mai iubit dintre discipoli....

Comentam?



Atata timp cat Isus e Dumnezeu,nu prea-mi place cum suna "inscenat.


19-01-2007 08:17:39
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

coridone a scris:

in "circulatie" in anii 300-350 erau peste 85 de biblii.cele 4 alese de mai marii puterii bisericesti crestine ai vremii plus celelalte printre care si cea a lui iuda.nu putem acuza reaua credinta a celor ce s-au oprit la cele 4 care sa recunoastem sunt de mare incarcatura spirituala.dar au fost trecute celelalte prin filtrul subiectivismului  personal.


Am convingerea ca biblia pe care o cunoastem,e cat se poate de reala si rezistenta de-a lungul vremii pt ca asa a vrut Dumnezeu.Au schimbat oamenii(bisericile) poruncile,au nascut diferite interpretari,dar biblia ramane cuvantul,marturia.Ramane aceeasi.Asta nu poate permite Dumnezeu s-o schimbe cineva.


19-01-2007 08:24:04
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
coridone se referea la imaginea crestina a secolului 3: o multime de culte ! si e normal sa fi fost asa deoarece fiecare trib sau organizare sociala a interpretat evenimentele si invataturile dupa posibilitatile si necesitatile membrilor . era chiar si o rivalitate intre ei. cei ce ajungeau la putere intr-un tinut ii interzicea pe ceilalti. de aceia o parte din sctrieri(biblii) erau ascunse. unele culte le-au asimilat pe altele... au avut mari transformari. un lucru imbucurator pentru tinuturile noastre e ca crestinismul a aparut din vremea cand eram sub dominatie romana si in perioada aceia era interzis in imperiu .

19-01-2007 11:25:49
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
Isus nu e Dumnezeu... e fiul LUI...

19-01-2007 18:40:33
   
?? Arriella
Cont Sters

Inregistat: 08-12-2006
Mesaje: 319

fun-funny a scris:

Isus nu e Dumnezeu... e fiul LUI...
Iar rugaciunile ( spune Biblia) le adresam lui Dumnezeu doar prin Isus, nu prin intermediul "sfintilor" sau icoanelor. De aceea ne ratacim, pt ca nu citim Biblia, ea ne spune " vei cunoaste adevarul (citind Biblia) ,si adevarul te va face liber. Asa ca va doresc sa va eliberati de toate traditiile si credintele nesanatoase care indobitocesc omul,care il tin in prostie si necunoastere si sa va dati seama ca Creatorul ne-a dat legea lui care ne este un ghid de mare ajutor in viata,orice problema ai avea ,in Biblie gasesti rezolvare ,si nu la popii care te pun sa faci matanii sau mai stiu eu ce.

19-01-2007 19:00:55
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Arriella a scris:

Iar rugaciunile ( spune Biblia) le adresam lui Dumnezeu doar prin Isus, nu prin intermediul "sfintilor" sau icoanelor. De aceea ne ratacim, pt ca nu citim Biblia, ea ne spune " vei cunoaste adevarul (citind Biblia) ,si adevarul te va face liber. Asa ca va doresc sa va eliberati de toate traditiile si credintele nesanatoase care indobitocesc omul,care il tin in prostie si necunoastere si sa va dati seama ca Creatorul ne-a dat legea lui care ne este un ghid de mare ajutor in viata,orice problema ai avea ,in Biblie gasesti rezolvare ,si nu la popii care te pun sa faci matanii sau mai stiu eu ce.

Nu stiu daca e chiar asa cum spui, blondie, in crestinismul preschismatic, si mai ales dupa criza iconoclasmului bizantin, rolul sfintilor a devenit foarte important, de mediatori intre credincios si sfinta treime... de aceea se mai numesc si intercesori...un fel de interpusi (cam asa cum se intimpla si in politica azi, scuze pentru trivializare) dupa schisma, rolul s-a amplificat, iata de ce reforma acuza catolicismul prin pletora de sfinti si sfintisori, fiecare cu cultul si practicile sale... in ortodoxie intercesiunea a ramas insemnata dar limitata mai cu seama la Maica Domnului si Sf. Ioan botezatorul... fiind influentata de orient, sfintii sint foarte ierarhizati... e de ajuns sa vezi ce loc ocupa imaginea fiecarui sfint intr-o biserica...


19-01-2007 19:33:35
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
daca raspunsul la orice intrebare, inclusiv adevarul absolut s-ar gasi in Biblie... atunci Biserica (institutia).. nu ar mai fost inventata... Daca orice intrebare ar gasi raspunsul acolo.. atunci orice preot ar fi capabil sa ma lamureasca fara a ma pune sa dau cu capul de pamint spunindu-mi ca alea se cheama matanii :x
si daca Biblia ar fi cazut din cer... si nu ar fi fost scrisa tot de mina omului... poate as fi considerat-o si eu cartea cartilor...


19-01-2007 19:53:42
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
biblia e carte de capatai, dar si inainte de hristos si dupa credinta a fost mijlocita de oameni.oamenii sunt foarte apucatori si insetati de putere. preotii sunt si ei oameni.cineva imi spunea ca pt el preotul e ca un vagon:te urci in tren cu destinatia dumnezeu si iti alegi vagonul care te "aranjeaza" mai bine.stai in scaunul tau si vagonul face ce trebuie pt tine(se deplaseaza) deoarece nu ai timp sa meditezi si sa realizezi apropierea cu divinitatea.
funni are dreptate cred cand spune ca nu toate raspunsurile le stiu preotii sau ca s-ar afla in biblie: unde ar mai fi liberul arbitru cel ce ne caracterizeaza ?


19-01-2007 20:37:48
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Dupa aparitia romanului ala stupid (Codul lui...), pentru ca orice s-ar spune, cartea "dezbracata" de teoriile vehiculate-n ea, e doar un roman politist destul de nereusit (prefer oricand o carte a lui Peter Cheyney in gen !), oriunde te uiti, oriunde te-nvartesti, ca ciupercile dupa ploaie apar noi si noi teorii, speculatii, etc..
...........................................................................................................
...as fi avut mai multe de zis, astept insa o zi in care sa nu-mi pese de nimic, sunt suparator de calm in seara asta... :D


19-01-2007 22:05:14
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

P. Pan 63 a scris:

..................................................................................
...as fi avut mai multe de zis, astept insa o zi in care sa nu-mi pese de nimic, sunt suparator de calm in seara asta... :D


Te cred... ai lansat lista... astepti CU CALM inscrieri la materialul genetic. :D:D


19-01-2007 22:11:01
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Nu, nu-s cu CALM, sunt singur.
De fapt gresesc, nu-s singur, sunt cu Dumnezeu, daca-ntelegi talica ce vreau io sa zic aci...
(on topic)

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (20-01-2007 00:17:26)


20-01-2007 00:15:26
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

fun-funny a scris:

daca raspunsul la orice intrebare, inclusiv adevarul absolut s-ar gasi in Biblie... atunci Biserica (institutia).. nu ar mai fost inventata... Daca orice intrebare ar gasi raspunsul acolo.. atunci orice preot ar fi capabil sa ma lamureasca fara a ma pune sa dau cu capul de pamint spunindu-mi ca alea se cheama matanii :x
si daca Biblia ar fi cazut din cer... si nu ar fi fost scrisa tot de mina omului... poate as fi considerat-o si eu cartea cartilor...



mai exista o varianta.....raspunsul la orice problema..este in noi...
adica....raspuns..este ceeace ne dorim sau ceea ce acceptam ca fiind raspuns la o anumita chestiune ?


20-01-2007 02:32:02
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
spun o vorba cu mai multe subintelesuri......

fiecare intelege ceva....fiecare are raspunsul lui.....


20-01-2007 02:35:26
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002



ce reprezinta schema ( desenul ) ?

eu  am 5 raspunsuri....

Ultima modificare facuta de da_si_nu (20-01-2007 02:53:10)


20-01-2007 02:51:14
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
mie imi pare un semineu :)

20-01-2007 02:53:25
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
bun, mai astept variante.....

20-01-2007 02:54:08
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
daca nu o fi intrarea intr-un tunel,atunci e un alt simbol in care binele invinge raul

20-01-2007 14:02:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
gaura de soareci...??

20-01-2007 14:20:10
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
m-am tot gandit studiind-o insa, nu gasesc nika ajutator care sa fie on topic

Ultima modificare facuta de wscorpio (20-01-2007 16:40:28)


20-01-2007 16:40:10
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
asfintit de soare la fereastra mea... in umbre chinezesti

20-01-2007 16:44:51
   
?? vaics
Cont Sters

Inregistat: 13-07-2005
Mesaje: 1850
Un arc de cerc inscris intr-un patrulater/dreptunghi.

20-01-2007 17:41:00
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Celebra luminitza de la capatul tunelului? :D

20-01-2007 17:45:40
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
soare sub bare de covoare ? arici in borcan ?
mai sunt varianta ?


20-01-2007 19:12:44
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
"evanghelia lui iuda"??? .. te pomenesti ca asta este de te oprisi cu testul tocmai la topicul asta :D

intreb si eu... :(


20-01-2007 21:13:12
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

da_si_nu a scris:


fun-funny a scris:

daca raspunsul la orice intrebare, inclusiv adevarul absolut s-ar gasi in Biblie... atunci Biserica (institutia).. nu ar mai fost inventata... Daca orice intrebare ar gasi raspunsul acolo.. atunci orice preot ar fi capabil sa ma lamureasca fara a ma pune sa dau cu capul de pamint spunindu-mi ca alea se cheama matanii :x
si daca Biblia ar fi cazut din cer... si nu ar fi fost scrisa tot de mina omului... poate as fi considerat-o si eu cartea cartilor...



mai exista o varianta.....raspunsul la orice problema..este in noi...
adica....raspuns..este ceeace ne dorim sau ceea ce acceptam ca fiind raspuns la o anumita chestiune ?



asadar..oprim testul aici.....fiecare a vazut, a simtit, a gindit ceva.....

sa imi spuna mie cineva ce este in acel desen..ce reprezinta el....
este ceva interpretabil..asa cum este biblia, eveghelia si nu numai....

Ultima modificare facuta de da_si_nu (20-01-2007 21:18:42)


20-01-2007 21:16:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Hai sa revenim la oile noastre,funny,ne-a dat un subiect de discutie iar noi...Mi-a trecut si mie cartea prin mana."Povestirea"secreta ne ofera un Iuda foarte diferit.In aceasta versiune ,e un erou.Spre deosebire de ceilalti discipoli,el intelege cu adevarat mesajul lui Hristos.Predindu-l pe Isus autoritatilor indeplineste ordinele Invatatorului,stiind foarte bine ce soarta il asteapta.Isus il previne"VEI FI SPINZURAT".In paginile fragmantare se afla o reinterpretare radicala a lui Iuda,tradatorul lui Isus.Hristos  spune"ii vei depasi pe toti.VEI SACRIFICA TRUPUL CARE IL INVELESTE PE ADEVARATUL HRISTOS.

20-01-2007 22:11:57
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
sint citeva pasaje in biblie... (in ecranizari)... care dau loc sau fac posibila noua interpretare...
ca isus a existat este un fapt istoric.. recunoscut; ca a fost rastignit... de romani... iar este acceptat; ca a facut "minuni".. nimic nu mai este imposibil - si azi sint oameni care leviteaza, intra voit intr-o stare confundata cu moartea si invie la ceasul propus, vindeca prin bioenergie....
restul.. va ramine vesnic interpretabil - parerea mea :)


20-01-2007 22:24:54
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
isus a existat... sius inca exista: el e spirit. chiar si ateii recunosc ca isus este spirit. ei spun ca daca nu a fost fiul lui Dumnezeu si nu este sfant... atunci invataturile lui si bunatatea si viziunea  oricum sunt sfinte.asta iti raspunde orice ateu care reuseste sa incadreze in momentul istoric faptele lui. daca in ziua de azi ni se par minuni faptele sale atunci ganditi-va ce impact au avut asupra oamenilor intr-un moment in care iertarea nu era cunoscuta, in care ''ochi pentru pchi" era litera de lege si chiar indemn... Isus a reusit sa extraga esenta bibliei si sa o puna in practica ca propriu exemplu si nu a facut asta ca un rol asa cum au incercat si altii inaintea lui... el asa a trait... el a fost divin prin trairile sale....

20-01-2007 23:04:32
   
?? bosss
Cont Sters

Inregistat: 26-12-2005
Mesaje: 861
Evanghelia lui Iuda relevă o nouă relaţie Ă®ntre Iisus şi apostolul său


Un manuscris pe papirus şi bordat cu piele, datĂ®nd din secolul al III‑lea sau al IV‑lea şi descoperit Ă®n anii '70 Ă®n deşertul egiptean, Ă®n apropiere de localitatea El Minya, a fost autentificat ca fiind singura copie cunoscută după textul Ă®n limba greacă al Evangheliei lui Iuda, a anunţat recenet revista americană National Geographic, dezvăluind pentru prima oară publicului pagini ale documentului.


"Manuscrisul – pierdut timp de aproape 1.700 de ani – a fost confirmat ca fiind o lucrare a aparţinĂ®nd literaturii apocrife a primilor creştini", a declarat Terry Garcia, unul dintre responsabilii revistei.

Existenţa acestei Evanghelii fusese atestată de primul episcop al Lyonului, capitala Galiei, SfĂ®ntul Irineu, care o denunţase Ă®n anul 180 Ă®ntr‑un text scris Ă®mpotriva ereziilor, considerĂ®nd‑o istorie fictivă. ĂŽn perioada aceea, Ă®n afară de cele patru evanghelii, mai circulau cĂ®teva care – fiind considerate eretice – fuseseră ascunse de posesorii lor.

Evanghelia lui Iuda a fost păstrată de un grup numit "gnostici", care erau convinşi că drumul salvării trece prin Ă®nvăţătura secretă dată de Iisus apropiaţilor săi. Potrivit revistei National Geographic, autorul Evangheliei lui Iuda era singurul care a Ă®nţeles adevărata semnificaţie a Ă®nvăţăturilor lui Iisus.

ĂŽn această Evanghelie, Iuda nu apare ca un trădător, ci mai degrabă ca un iniţiat care l‑ar fi denunţat pe Iisus romanilor la cererea acestuia, pentru a‑l ajuta să se debaraseze de corpul său terestru şi pentru mĂ®ntuirea lumii. ĂŽn pasajul‑cheie al textului, Iisus Ă®i spune lui Iuda: "Tu Ă®i vei depăşi pe toţi. Tu vei sacrifica omul care m‑a Ă®mbrăcat". Potrivit experţilor, aceasta Ă®nseamnă că Iuda trebuia să‑l ajute de Iisus să se desprindă din Ă®nvelişul său carnal. Autentificarea documentului, compus din 26 de pagini scrise Ă®n dialectul copt, a fost realizată cu ajutorul mai multor tehnici printre care se află datarea prin radiocarbon 14, analiza cernelii, imaginea multispectrală, precum şi indicii paleografici şi istorici, a subliniat Garcia.

Manuscrisul a fost tradus Ă®n limbile engleză, franceză şi germană.

"Această descoperire spectaculoasă a unui text vechi, nebiblic, considerat de unii experţi ca unul dintre cele mai importante descoperiri din ultimii 60 de ani, extinde cunoştinţele noastre asupra istoriei şi diferitelor opinii teologice de la Ă®nceputul erei creştine", a adăugat Garcia. "Vom Ă®ncepe o dezbatere viguroasă asupra semnificaţiei acestui fascinant text vechi", a declarat şi pastorul Donald Senior, preşedinte al Uniunii Teologice Catolice din Chicago, exprimĂ®ndu‑şi totodată Ă®ndoiala că noua Evanghelie ar putea pune Ă®n discuţie Noul Testament.

Elaine Pagels, profesor de religie la Univesritatea din Princeton, a opinat că oamenii care au scris aceste Evanghelii "nu se gĂ®ndeau că sĂ®nt eretici".


06-04-2007 01:19:58
   
?? papi_lion
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2007
Mesaje: 72
Pina la urma, religia este cea propovaduita in biserici, ori este cea pe care o crestem in sufletul nostru. In evanghelia lui Iuda, nu cred ca principiile crestinismului sint altele  Cele 10 porunci sint tot 10.
Sa nu imi spui draga bosss ca este altfel, pentru ca nu te cred


06-04-2007 11:59:10
   
Pagini: 1    
Mergeti la