Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Tentatii de vacanta    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
U ejti sg. k-i bn n Sp, de abia ast sa pl, :D:D:D sufletzel tata ??

P.S. (serios, de asta data): De fiecare data cind citesc "pasareasca" asta netizdica :D, ma-ntreb daca nu cumva-i mai grea memorarea atitor prescurtari absurde decit aia a gramaticii sanatoase... :) (mia fost :(, sami fie :x etc etc).


25-09-2008 18:14:20
   
?? sufletzel_dulce
Cont Sters

Inregistat: 07-09-2008
Mesaje: 40

Xtremul a scris:

U ejti sg. k-i bn n Sp, de abia ast sa pl, :D:D:D sufletzel tata ??

P.S. (serios, de asta data): De fiecare data cind citesc "pasareasca" asta netizdica :D, ma-ntreb daca nu cumva-i mai grea memorarea atitor prescurtari absurde decit aia a gramaticii sanatoase... :) (mia fost :(, sami fie :x etc etc).




o sa vad dak ii bine sau nu...promit sa te anunt:P:P


25-09-2008 19:06:49
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Acuma pana se mai domoleste recesiunea asta m-am gandit sa-mi iau o mica vacanta....asa ca la sfarsitul lunii voi pleca o saptamana-n Cipru....sunt deja in posesia biletelor de avion iar hotelul care ma va gazdui se numeste Golden Bay....sper sa am parte de o minivacanta linistita si sa profit din plin de faptul ca acum este extrasezon si sa ma pot plimba prin toata insula;)

13-10-2008 21:13:16
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

egon a scris:

Acuma pana se mai domoleste recesiunea asta m-am gandit sa-mi iau o mica vacanta....asa ca la sfarsitul lunii voi pleca o saptamana-n Cipru....sunt deja in posesia biletelor de avion iar hotelul care ma va gazdui se numeste Golden Bay....sper sa am parte de o minivacanta linistita si sa profit din plin de faptul ca acum este extrasezon si sa ma pot plimba prin toata insula;)

Drum bun si vacanta placuta!=)


13-10-2008 22:49:43
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Cum mi-am propus maine voi pleca pentru o saptamana-n Cipru....sper sa fie super....desi plec oarecum dezamagit de romanii nostri stabiliti mai mult sau mai putin provizoriu in insula Afroditei....sa ma explic....in dorinta de a ma documenta cat mai bine asupra viitoarei mele destinatii am intrat pe un forum al comunitatii romanesti din Cipru...m-au deranjat tonul de superioritate si remarcile pline de nesimtire la adresa celor ramasi in Romania.....vezi doamne unora dintre aceste distinse personaje le este chipurile jena sa mai vorbeasca romaneste....pentru ca noi suntem necivilizati iar ei sunt nici mai mult nici mai putin decat cei iesiti din coapsa lui Jupiter....iar cei care am ramas in tara suntem demni de tot dispretul lor....tare as vrea sa-i vad la fata pe cativa dintre acesti domni....sa-i vad ce standarde de viata au.....si sunt ferm convins ca nu eu as fi cel care roseste....
   Dar in fine.....ma duc sa ma odihnesc si sa vad cat voi putea din ceea ce merita vazut in insula.....si nu merita sa ma enervez singur ca prostu'.....va doresc numai bine tuturor si sa va regasesc sanatosi si voiosi!


30-10-2008 18:53:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

egon a scris:

Cum mi-am propus maine voi pleca pentru o saptamana-n Cipru....sper sa fie super....desi plec oarecum dezamagit de romanii nostri stabiliti mai mult sau mai putin provizoriu in insula Afroditei....sa ma explic....in dorinta de a ma documenta cat mai bine asupra viitoarei mele destinatii am intrat pe un forum al comunitatii romanesti din Cipru...m-au deranjat tonul de superioritate si remarcile pline de nesimtire la adresa celor ramasi in Romania.....vezi doamne unora dintre aceste distinse personaje le este chipurile jena sa mai vorbeasca romaneste....pentru ca noi suntem necivilizati iar ei sunt nici mai mult nici mai putin decat cei iesiti din coapsa lui Jupiter....iar cei care am ramas in tara suntem demni de tot dispretul lor....tare as vrea sa-i vad la fata pe cativa dintre acesti domni....sa-i vad ce standarde de viata au.....si sunt ferm convins ca nu eu as fi cel care roseste....
   Dar in fine.....ma duc sa ma odihnesc si sa vad cat voi putea din ceea ce merita vazut in insula.....si nu merita sa ma enervez singur ca prostu'.....va doresc numai bine tuturor si sa va regasesc sanatosi si voiosi!

Si tie la fel draga Egon sa vii relaxat de acolo!


31-10-2008 10:14:30
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Insula Afroditei mi-a oferit prilejul unuia dintre cele mai reusite sejururi de care am avut parte in ultimii ani....hotelul Golden Bay de langa Larnaca este o gazda excelenta si de inalta clasa....iar faptul ca in luna noiembrie am putut inota in mare dupa pofta inimii m-a facut de-a dreptul fericit.....zona este ideala insa pentru familiile cu copii mici marea fiind foarte putin adanca pe o portiune de vreo 100m de la mal....asa ca nu trebuie sa-si bata capul cu supravegherea celor mici....mi-au placut mult Larnaca si Agya Napa dinte statiuni....mai putin mi-a placut Nicosia capitala.....in special partea care a revenit Republicii Turce a Ciprului de Nord si unde am trecut pe baza de pasaport cu controlul la frontiera de rigoare.....domnea o saracie si o tristete crunte care mi-au taiat cheful de a mai vedea ce s-a intamplat cu statiunea Famagusta odinioara o minune a acestor locuri si care am auzit ca fost transformata in buna parte in garnizoana de catre trupele turcesti.....oricum Agya Napa a inlocuit-o in totalitate fiind superba.....de retinut pentru un turist .....ca orice insula Cipru este o destinatie relativ scumpa.....gradul de confort se plateste scump.....sofatul poate fi o problema datorita masinilor cu volan pe dreapta si cu sensuri de circulatie inversate....soferii prinsi cu abateri sa nu incerce sa mituiasca sub nici o forma politia.....risca sa-si petreaca vacanta dupa gratii....oricum Ciprul este o destinatie care merita vazuta....iar faptul ca se poate inota in mare pana-n noiembrie ma va face cu siguranta sa ma-ntorc acolo in multe toamne.....cu conditia bineinteles sa fiu sanatos cum va doresc si voua.....

09-11-2008 16:45:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

egon a scris:

Insula Afroditei mi-a oferit prilejul unuia dintre cele mai reusite sejururi de care am avut parte in ultimii ani....hotelul Golden Bay de langa Larnaca este o gazda excelenta si de inalta clasa....iar faptul ca in luna noiembrie am putut inota in mare dupa pofta inimii m-a facut de-a dreptul fericit.....zona este ideala insa pentru familiile cu copii mici marea fiind foarte putin adanca pe o portiune de vreo 100m de la mal....asa ca nu trebuie sa-si bata capul cu supravegherea celor mici....mi-au placut mult Larnaca si Agya Napa dinte statiuni....mai putin mi-a placut Nicosia capitala.....in special partea care a revenit Republicii Turce a Ciprului de Nord si unde am trecut pe baza de pasaport cu controlul la frontiera de rigoare.....domnea o saracie si o tristete crunte care mi-au taiat cheful de a mai vedea ce s-a intamplat cu statiunea Famagusta odinioara o minune a acestor locuri si care am auzit ca fost transformata in buna parte in garnizoana de catre trupele turcesti.....oricum Agya Napa a inlocuit-o in totalitate fiind superba.....de retinut pentru un turist .....ca orice insula Cipru este o destinatie relativ scumpa.....gradul de confort se plateste scump.....sofatul poate fi o problema datorita masinilor cu volan pe dreapta si cu sensuri de circulatie inversate....soferii prinsi cu abateri sa nu incerce sa mituiasca sub nici o forma politia.....risca sa-si petreaca vacanta dupa gratii....oricum Ciprul este o destinatie care merita vazuta....iar faptul ca se poate inota in mare pana-n noiembrie ma va face cu siguranta sa ma-ntorc acolo in multe toamne.....cu conditia bineinteles sa fiu sanatos cum va doresc si voua.....

Doamne ajuta!sa fii sanatos si sa mai mergi ...=)
ma bucur ca ti-a placut!


09-11-2008 16:48:07
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Acuma ca sa-i fac in ciuda crizei economice m-am hotarat ca Revelionul sa-l fac in......Iordania....un vis mai vechi de-al meu ma cheama din ce in ce mai staruitor sa vizitez Petra.....pentru care fara sa-mi pot explica, de ce, simt o atractie deosebita....mi-am aranjat deja aceasta calatorie in proportie de 90% si numai vreun ghinion teribil ma poate impiedeca sa o fac......sper sa fie bine...

24-11-2008 21:54:56
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
M-ar tenta o vacanta la Capatul Lumii, adica in Hawaii, imi bag piciorele in distanta asta, cind o sa vina si supersonicele(scram jet) pe piata nu stiu, m'nerveaza astia(dar asta e pe alt topic) :)

27-11-2008 10:38:31
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Mai am doar 10 zile pana la plecarea in Iordania.....astea-s ganduri mai placute.....tot un gand bun si pentru conul Xtrem a carui revenire pe forum ma bucura sincer.....si pe care-l rog (sper ca am retinut corect faptul ca a vizitat Petra!) sa-mi spuna cate ceva despre aceasta minune.....lucruri retinute de el la fata locului.....ca m-am saturat citind pe net vrute si nevrute din partea unor turisti......(sincer nu ma intereseaza cat costa berea sau cola la Petra!)....multumiri anticipate coane!!!

14-12-2008 23:05:28
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

egon a scris:

Cum mi-am propus maine voi pleca pentru o saptamana-n Cipru....sper sa fie super....desi plec oarecum dezamagit de romanii nostri stabiliti mai mult sau mai putin provizoriu in insula Afroditei....sa ma explic....in dorinta de a ma documenta cat mai bine asupra viitoarei mele destinatii am intrat pe un forum al comunitatii romanesti din Cipru...m-au deranjat tonul de superioritate si remarcile pline de nesimtire la adresa celor ramasi in Romania.....vezi doamne unora dintre aceste distinse personaje le este chipurile jena sa mai vorbeasca romaneste....pentru ca noi suntem necivilizati iar ei sunt nici mai mult nici mai putin decat cei iesiti din coapsa lui Jupiter....iar cei care am ramas in tara suntem demni de tot dispretul lor....tare as vrea sa-i vad la fata pe cativa dintre acesti domni....sa-i vad ce standarde de viata au.....si sunt ferm convins ca nu eu as fi cel care roseste....
   Dar in fine.....ma duc sa ma odihnesc si sa vad cat voi putea din ceea ce merita vazut in insula.....si nu merita sa ma enervez singur ca prostu'.....va doresc numai bine tuturor si sa va regasesc sanatosi si voiosi!
Off,si eu ii criticam pe cei care odata ajunsi afara vorbesc de rau romanii,dar crede-ma ca mi-am dat seama ca au dreptate. Suntem primitivi,rai,dusmanosi,barfitori. Daca si tu vei trai o perioada mai indelungata intr-o societate mai civilizata vei vedea ca atunci cand te intorci aici nu-i vei mai iubi atat pe concetatenii tai. In alta tara vei constata ca nimeni nu te pandeste pe dupa ferestre sa vada cu cine vi acasa, ca nimeni nu te barfeste,ca fiecare are viata lui si isi vede de ea, nu il f,,,  grija de vecinul ca vine devreme acasa dar are bani(oare de unde ?) , vei vedea cat de incruntati sunt romanii nostri doar dupa ce vei da de fetze zambitoare la tot pasul in alte tari,iar blocurile noastre gri ti se vor parea hidoase ,totul e gri la noi,oamenii sunt gri,casele,strazile. NU o spun cu rautate ,vezi bine ca nu am plecat din tara pentru a ma stabili nu stiu unde,am ramas aici,nici eu nu stiu de ce ,dar cred ca de lene,de lenea de a o lua de la inceput. Si ca o concluzie : Romania e frumoasa,pacat insa ca e locuita !

Ultima modificare facuta de alina-buc (14-12-2008 23:19:19)


14-12-2008 23:17:54
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488

alina-buc a scris:


egon a scris:

Cum mi-am propus maine voi pleca pentru o saptamana-n Cipru....sper sa fie super....desi plec oarecum dezamagit de romanii nostri stabiliti mai mult sau mai putin provizoriu in insula Afroditei....sa ma explic....in dorinta de a ma documenta cat mai bine asupra viitoarei mele destinatii am intrat pe un forum al comunitatii romanesti din Cipru...m-au deranjat tonul de superioritate si remarcile pline de nesimtire la adresa celor ramasi in Romania.....vezi doamne unora dintre aceste distinse personaje le este chipurile jena sa mai vorbeasca romaneste....pentru ca noi suntem necivilizati iar ei sunt nici mai mult nici mai putin decat cei iesiti din coapsa lui Jupiter....iar cei care am ramas in tara suntem demni de tot dispretul lor....tare as vrea sa-i vad la fata pe cativa dintre acesti domni....sa-i vad ce standarde de viata au.....si sunt ferm convins ca nu eu as fi cel care roseste....
   Dar in fine.....ma duc sa ma odihnesc si sa vad cat voi putea din ceea ce merita vazut in insula.....si nu merita sa ma enervez singur ca prostu'.....va doresc numai bine tuturor si sa va regasesc sanatosi si voiosi!
Off,si eu ii criticam pe cei care odata ajunsi afara vorbesc de rau romanii,dar crede-ma ca mi-am dat seama ca au dreptate. Suntem primitivi,rai,dusmanosi,barfitori. Daca si tu vei trai o perioada mai indelungata intr-o societate mai civilizata vei vedea ca atunci cand te intorci aici nu-i vei mai iubi atat pe concetatenii tai. In alta tara vei constata ca nimeni nu te pandeste pe dupa ferestre sa vada cu cine vi acasa, ca nimeni nu te barfeste,ca fiecare are viata lui si isi vede de ea, nu il f,,,  grija de vecinul ca vine devreme acasa dar are bani(oare de unde ?) , vei vedea cat de incruntati sunt romanii nostri doar dupa ce vei da de fetze zambitoare la tot pasul in alte tari,iar blocurile noastre gri ti se vor parea hidoase ,totul e gri la noi,oamenii sunt gri,casele,strazile. NU o spun cu rautate ,vezi bine ca nu am plecat din tara pentru a ma stabili nu stiu unde,am ramas aici,nici eu nu stiu de ce ,dar cred ca de lene,de lenea de a o lua de la inceput. Si ca o concluzie : Romania e frumoasa,pacat insa ca e locuita !

Eu unul nu judec pe nimeni....cele scrise aici erau niste simple constatari care pe moment m-au umplut de amaraciune.....si asta pentru ca am omis faptul ca afara nu pleca numai oameni buni,de valoare ci si majoritatea gunoaielor care acum daca castiga cateva sute de euro pe luna isi inchipuie ca au ajuns buricul pamantului....in ultimii 10 ani am umblat mult pe afara si i-am vazut pe acesti asa-zisi romani care-si reneaga tara din prostie si lipsa de caracter....pentru ca una e sa nu fiu de acord cu anumite manifestari ale conationalilor mei si alta e sa evit sa mai vorbesc romaneste, chipurile de rusine pentru ca vezi ,Doamne ,unde am ajuns eu si cat de prosti si de necivilizati sunteti voi!
In al doilea rand nu pot fi de acord cu cele scrise de tine despre cei din tara pentru ca eu nu ma identific deloc cu cei enumerati de tine.....nu am treaba nimanui,nu ma intereseaza de nimeni cum isi face banii,nu sunt incruntat aproape niciodata, iar locuinta mea e vesela si luminoasa....iar ca mine mai sunt multe mii de romani si poate milioane mai buni ca mine.....si ei merita respectul conationalilor lor....in rest iti doresc numai bine si sa nu fii incruntata niciodata ,alina!


15-12-2008 13:59:18
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195
Off,dar de faptul ca acesti conationali ai tai isi bat caii,isi omoara cainii ingropandu-i de vi,ce parere ai? Ca sa nu mai zic de faptul ca isi bat nevestele,isi violeaza copii,etc. La noi batranii sunt lasati sa moara de foame,sunt umiliti,pe cand cei din tarile civilizate pleaca in calatorii odata ce au iesit la pensie.

15-12-2008 21:02:43
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Din pacate sunt lucruri care se intampla PRETUTINDENI in lume....crimele nu sunt in posesia exclusiva a niciunei natii....si printre cei de dincolo sunt criminali psihopati,hoti, violatori, talhari ,oameni fara inima....in numar mult mai mare decat cei romani.....important e sa nu ne identificam ca natie cu infractorii....sunt foarte multi romani care duc o viata onesta si care pot privi in ochi orice occidental.....

15-12-2008 23:33:19
   
mihaela_f
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-03-2008
Mesaje: 197

alina-buc a scris:


egon a scris:

Cum mi-am propus maine voi pleca pentru o saptamana-n Cipru....sper sa fie super....desi plec oarecum dezamagit de romanii nostri stabiliti mai mult sau mai putin provizoriu in insula Afroditei....sa ma explic....in dorinta de a ma documenta cat mai bine asupra viitoarei mele destinatii am intrat pe un forum al comunitatii romanesti din Cipru...m-au deranjat tonul de superioritate si remarcile pline de nesimtire la adresa celor ramasi in Romania.....vezi doamne unora dintre aceste distinse personaje le este chipurile jena sa mai vorbeasca romaneste....pentru ca noi suntem necivilizati iar ei sunt nici mai mult nici mai putin decat cei iesiti din coapsa lui Jupiter....iar cei care am ramas in tara suntem demni de tot dispretul lor....tare as vrea sa-i vad la fata pe cativa dintre acesti domni....sa-i vad ce standarde de viata au.....si sunt ferm convins ca nu eu as fi cel care roseste....
   Dar in fine.....ma duc sa ma odihnesc si sa vad cat voi putea din ceea ce merita vazut in insula.....si nu merita sa ma enervez singur ca prostu'.....va doresc numai bine tuturor si sa va regasesc sanatosi si voiosi!
Off,si eu ii criticam pe cei care odata ajunsi afara vorbesc de rau romanii,dar crede-ma ca mi-am dat seama ca au dreptate. Suntem primitivi,rai,dusmanosi,barfitori. Daca si tu vei trai o perioada mai indelungata intr-o societate mai civilizata vei vedea ca atunci cand te intorci aici nu-i vei mai iubi atat pe concetatenii tai. In alta tara vei constata ca nimeni nu te pandeste pe dupa ferestre sa vada cu cine vi acasa, ca nimeni nu te barfeste,ca fiecare are viata lui si isi vede de ea, nu il f,,,  grija de vecinul ca vine devreme acasa dar are bani(oare de unde ?) , vei vedea cat de incruntati sunt romanii nostri doar dupa ce vei da de fetze zambitoare la tot pasul in alte tari,iar blocurile noastre gri ti se vor parea hidoase ,totul e gri la noi,oamenii sunt gri,casele,strazile. NU o spun cu rautate ,vezi bine ca nu am plecat din tara pentru a ma stabili nu stiu unde,am ramas aici,nici eu nu stiu de ce ,dar cred ca de lene,de lenea de a o lua de la inceput. Si ca o concluzie : Romania e frumoasa,pacat insa ca e locuita !

Hai sa_ti spun eu, cum sta treaba cu vecinii (mei).
Ba, din contra, ii intereseaza...oho!! ...numai ca asta nu se vede!!! (ferestrele au ochi si urechi). Aparent, totu_i calm , nu_i tipenie de om pe drum ...si cand ii vezi is tot(i )un zambet. Invidia_i la ea acasa!! ;) crede_ma... Lipsa comunicarii (impusa de dez. societatii) ii face pe unii (varstnici, mai ales) sa te opreasca pur si simplu pe strada si sa te tina la povesti, de nu te mai scapi de ei.
Despre cum sunt tratati pensionarii( in azile) am vazut o emisiune care m_a scandalizat. N_am timp acum sa dezvolt.


16-12-2008 11:47:34
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195
Daca dumnezeu nu-i perfect,ce pretentie avem de la oameni? Nu vezi ca cel care ne-a creat ne lasa sa ne omoram intre noi? Oamenii sunt din ce in ce mai rai,am simtit-o si pe pielea mea, sunt invidiosi si cruzi,calca pe cadavre ca sa le fie lor mai bine.

16-12-2008 14:44:37
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
De acord cu postarea mihaelei-f: io am experientza traiului in Germania si... supravegherea "invizibila" ;) e la ea acasa si acolo.
Ca si sindromul :D "capra vecinului". :(


16-12-2008 18:26:29
   
Gypy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 09-08-2008
Mesaje: 21
Va invidiez cand citesc in ce locuri minunete plecati in concediu. Imi doresc si eu mult sa calatoresc mai mult decat am acum posibilitatea, dar niciodata nu se stie. Oricum ramane sa visez acum la un revelion delicios undeva la munte, sus si cu zapada si multa dragoste.

17-12-2008 00:42:20
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Daca totul merge bine maine noapte voi ateriza pe aeroportul din Amann....in sfarsit voi vedea Petra!.....in consecinta imi permit sa va urez anticipat la toti un An Nou fericit cu sanatate si belsug.....s-aveti parte numai de fericire iar "criza" sa treaca la ani lumina de voi......sa ne revedem sanatosi in 2009!

26-12-2008 21:36:08
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Petra, e o destinatie exotica pentru multi. Poate la reintoarcere ne redai impresiile tale.Toate destinatiile unde pot inilni un extremist get beget la el acasa, m-a lasa rece. Ceva mai ā€œcaldā€ pentru mine, sunt valurile din insulele Hawaii, pe care am sa le pozez in exact doua saptamani. Calitatea vremii pe aeroportul de schimb (Chicago) e chiar o teama :)

28-12-2008 16:57:40
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Merita sa mergi pana-n Iordania sa vezi Petra...."orasul stanca "e fabulos si cu siguranta unic in lume....isi merita pe deplin locul intre minunile lumii....Jerash un oras roman foarte bine conservat este o adevarata bijuterie pentru cei pasionati de arheologie si istorie....desertul Wadi Rum este o alta locatie fascinanta iordaniana.....toate acestea merita cu siguranta o saptamana din viata si cateva mii de euro din buget pentru a fi vazute.....in rest ce sa va zic.....sincer nu mi-as face un concediu de doua saptamani in Iordania.....Amman-ul capitala lor, e un oras urat si murdar....iar Aqaba statiunea lor vestita e mult prea inghesuita datorita iesirii la mare foarte limitate.....Marea Rosie e superba totusi....
Acuma pentru eventualii turisti in zona precizez cateva lucruri utile:
-Iordania este o destinatie foarte scumpa pentru oricine nu este arab....la locul botezarii lui Isus era o tabla pe care erau afisate taxele de vizitare si anume:iordanian=1dj,cetatean din Liga Araba=3dj,iar pentru restul lumii=7dj (1euro=0,95dj).....am redat acestea pentru ca reflecta fidel politica de preturi practicata de iordanieni peste tot unde circula turistii straini....peste tot in statiuni,hoteluri ,magazine din principalele vaduri comerciale veti plati preturi aberante pentru orice aveti nevoie....in schimb in locurile de unde se aprovizioneaza bastinasii preturile sunt ridicol de mici.....trebuie insa sa aveti multa rabdare ca sa le gasiti.....si e de preferat sa o faceti singuri pentru ca un iordanian ,aproape fara exceptie va va indruma catre un magazin scump din cele pentru turisti.....
-bauturile alcoolice se comercializeaza restrictiv(exceptand Aqaba care e zona libera)si sunt foarte scumpe in special la putinele baruri unde se servesc cu "pipeta".
-pentru cei de varsta mea daca doriti sa va reamintiti de Securitate.....Iordania este locul potrivit.....aici serviciile secrete iordaniene detin putere absoluta si controleaza absolut tot ce misca-n Iordania.....oricat de indiferenti sunteti....tot o sa le sesizati prezenta insotindu-va indiferent unde va deplasati in Iordania....
-curatenia lasa de dorit peste tot cu exceptia hotelurilor de 4-5 stele din Aqaba....
-bacsisul va este trecut invariabil pe nota de plata din restaurantul unde luati masa....
-iordanienii sunt prietenosi,amabili....insa singurul lor scop e sa te faca sa scoti cat mai multi bani din buzunar.
-datorita vecinatatii cu Israel situatia in zona este foarte tensionata.....de Revelion au fost interzise petrecerile cu fast si artificiile.....era doliu pentru arabii ucisi in Gaza...
.....Acestea fiind spuse....WELCOME TO JORDAN!!!


05-01-2009 15:21:09
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Multam de invitatie dar citind ce zisesi imi intareste pozitia ca tre sa vizitez Petra si alte obiective interesante turistice din tarile musulmane, pe INTERNET.
Si eu cred ca sunt rasist si nu-mi plac rasistii dar mai ales dezgust cind e impotriva mea, parca imii pierd capul :) adica nu as vrea sa-l pierd pe acolo :)
Bine ca te-ai intors sanatos, aaaa planuri pentru urmatoarea vacanta?


08-01-2009 13:09:22
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488

NJD a scris:

Multam de invitatie dar citind ce zisesi imi intareste pozitia ca tre sa vizitez Petra si alte obiective interesante turistice din tarile musulmane, pe INTERNET.
Si eu cred ca sunt rasist si nu-mi plac rasistii dar mai ales dezgust cind e impotriva mea, parca imii pierd capul :) adica nu as vrea sa-l pierd pe acolo :)
Bine ca te-ai intors sanatos, aaaa planuri pentru urmatoarea vacanta?

Mda....e un adevar ca orice calatorie prin tari straine presupune un risc asumat.....mai mare sau mai mic in functie de situatia din  tara unde calatoresti....marturisesc ca nu am nimerit cea mai fericita perioada de a calatori in Iordania si am fost un pic stresat pe masura ce evenimentele luau amploare in fasia Gaza mai ales ca unele din locurile vizitate erau la cel mult 15-20m de granita cu Israelul.....dar totul e bine cand se termina cu bine!
In alta ordine de idei urmatoarea mea destinatie este Emiratele Arabe Unite....pe 21 februarie voi ateriza pe aeroportul din Dubai.....gazda se numeste Dubai Marine Hotel si este situat pe plaja Jumeirah....se spune ca Dubai este o destinatie pentru snobi, parveniti si imbuibati.....pentru mine nu conteaza ce se spune.....este doar o destinatie careia pur si simplu i-a venit randul........

Ultima modificare facuta de egon (11-01-2009 14:09:27)


11-01-2009 14:08:56
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Daca totul va merge bine maine noapte voi ateriza pe aeroportul din Dubai.....vreau sa petrec o saptamana de relaxare departe de criza si "mailati"....tuturor va doresc numai bine!

20-02-2009 12:13:54
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Dintre toate tarile pe care le-am vazut Emiratele m-au impresionat cel mai mult....asta poate pentru ca am vazut multe tari arabe si eram obisnuit cu imaginea arabului lenes, murdar si sarac.....in Emirate imediat dupa ce iesi din aeroport te intampina o curatenie desavarsita......nu am vazut o hartie pe strazile din Dubai strazi care miros a parfum fin....incredibil....(m-am convins inca odata ca cea care pute e SARACIA!).....oamenii sunt eleganti,desi umbla(bastinasii) in portul lor traditional de un alb imaculat si din materiale fine.....iar femeile desi" mascate" ca toate musulmanele au straiele din stofe si matasuri de cea mai buna calitate,folosesc ultimele parfumuri aparute iar bijuteriile ce le poarta cu eleganta iti iau ochii....
Dubai-ul pare desprins dintr-un film SF.....sincer cand mi-a fost recomandat drept cel mai modern oras din lume am zambit cu neincredere......cand l-am vazut am fost efectiv socat....nu-mi venea sa cred ca exista asa ceva....toate constructiile din oras sunt capodopere arhitectonice moderne.....superlativele abunda......cea mai inalta cladire din lume......cel mai inalt hotel din lume....etc.
Ca turist esti binevenit....esti tratat cat se poate de bine iar un hotel de 5* te invata ca tot ce ai crezut ca stii despre lux nu inseamna nimic....exceleaza Burj Al Arab "The World's Most Luxurious Hotel"(am servit o cina de vis la restaurantul Al Mahara!) si Atlantis din insula Palmierului.....ambele sunt niste constructii fantastice cu dotari inimaginabile in ceea ce priveste confortul si luxul turistului.....si preturile sunt pe masura de fantastice.....la Burj cea mai simpla camera cu o suprafata de 170mp costa 9000 de dirhami pe noapte(1 dirham aproximativ egal cu 1 ron) mergand pana la "royal suite"care costa 60000 dirhami pe noapte!!!!.....pe pielea mea am constatat ca o apa minerala si un pahar de vin(un vin bun dar nu ceva iesit din comun!) au costat 260 ron....
Pentru turistul obisnuit o calatorie si o sedere in Dubai costa destul de mult......Dubai-ul nu e o destinatie ieftina....poti reduce costurile scazand din numarul stelelor hotelului pe care-l alegi....iar mult laudatul shopping in Dubai s-ar putea sa va dezamageasca.....preturile sunt facute pentru cei de acolo ca si reducerile....iar ei au un nivel de trai de neinchipuit pentru noi.....totusi cu rabdare se pot gasi lucruri frumoase si la un pret bun.....dar trebuie cautate intr-un oras in care din 50 in 50 de m se afla cate un mall...
Abu Dhabi capitala, este un oras construit intr-un stil ceva mai sobru dar cu siguranta va va uimi si acesta.....faptul ca este supranumit "micul New York"spune totul.....ar mai fi foarte multe de spus....dar nu vreu sa plictisesc eventualii cititori....concluzia :Dubai e o destinatie de vacanta de vis unde trebuie sa ajungi macar o data in viata.....in ceea ce ma priveste daca o sa fiu sanatos o sa merg de cate ori o sa pot.....numai bine tuturor,iar doamnelor.....MARTISORUL PE CARE-L DORITI!


28-02-2009 23:12:15
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Tot din ciclul "SA CRAPE CRIZA DE NECAZ" face parte urmatoarea mea destinatie de vacanta....TENERIFE....incepand din 01.05.2009 voi petrece o saptamana in aceasta insula luxurianta dominata de vulcanul activ Teide pe care vreau sa-l vad cat mai de aproape.....gazda se numeste Iberostar Grand Hotel Anthelia si este situata in zona Adeje pe malul marii bineinteles.....sper sa fie o calatorie reusita....o sa revin cu amanunte constatate la fata locului.....atat cu cele bune dar si cu cele mai putin bune spre informarea eventualilor calatori in zona.....sper ca acestea din urma sa fie cat mai putine....daca se poate deloc!

03-04-2009 09:47:28
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Tenerife.....o destinatie de vacanta superba....pe unde oricine ar trebui sa treaca de vreo cateva ori pe parcursul unei vieti......nu o sa insist asupra unor lucruri privind caracteristicile geografice si obiectivele turistice ale insulei pe care le puteti gasi usor pe net.....mai bine o sa prezint cateva lucruri ce s-ar putea dovedi utile pentru eventualii calatori in zona:
-cu exceptia verii cand se organizeaza curse charter din Bucuresti in restul anului singura optiune de zbor direct in Tenerife , aflata intr-o relativa proximitate ramane Budapesta,ceea ce trebuie sa recunosc pentru un ardelean neaos ca mine n-a fost cea mai fericita solutie......dar asta e....pentru a evita trambalari obositoare prin aeroporturi spaniole sau d'aiurea buna si asta!
-autoritatile din insula au instituit un regim foarte lejer in privinta formalitatilor de intrare a turistului pe teritoriul ei.....practic cel mai lejer din cate am cunoscut.......nimeni nu m-a intrebat absolut nimic si nici nu mi-a cerut vreun document.....pur si simplu am primit o harta a insulei de la un angajat al aeroportului si am fost liber plec spre masina cu care am efectuat transferul la hotel!
-hotelul a fost superb.....poate cel mai frumos in care am stat vreodata......merita din plin cele 5 stele de pe firmament.....serviciile, cazarea  si masa de o calitate exceptionala...
-atentie la clima in perioada asta.....desi temperatura nu depaseste 23-24 grade soarele arde teribil.....iar in zonele cu umbra e frig de-a binelea......asezat pe un sezlong pe malul oceanului protejat partial de o umbrela am avut surpriza sa constat ca partile expuse la soare s-au ars de-a binelea iar cele umbrite au inghetat......apa oceanului este foarte rece in aceasta perioada14-15 grade.....asa ca am evitat sa inaintez in larg mai mult de cateva sute de metri......curentii si valurile extrem de puternice indeamna la prudenta......am inotat in multe din marile lumii pe distante considerabile......asta e prima mea intalnire cu oceanul......m-a impresionat forta si maretia lui.....in orice caz nu e un loc unde
ai ocazia sa gresesti a doua oara....
-desi trebuie sa marturisesc ca sunt foarte reticent in a vizita gradini zoologice sau orice asezaminte cu animale in captivitate LORO PARQUE m-a impresionat pana la lacrimi......animalele (o spun cu mana pe inima!)traiesc mai bine decat in mediul lor natural si toate fara exceptie sunt intr-o stare de sanatate si curatenie impecabile......n-am crezut ca poate exista asa ceva......spectacolele cu delfini, foci,orci si papagali sunt grozave.....merita toti banii....
-vegetatia este extraordinar de bogata si frumoasa in partile amenajate ale insulei......merita sa plimbi la nesfarsit prin parcuri sau pe falezele impadurite de la marginea oceanului......spectacolul cromatic al sutelor de feluri de flori si plante uimeste.....
-Tenerife este o destinatie pentru toate buzunarele.....preturile nu sunt nici mai mari nici mai mici decat in alte insule vizitate de mine(preturi totusi mai mari decat pe continent!)......desi nu ma prea omor dupa shopping am constatat ca insula este tara parfumurilor.....magazine uriase adapostesc mii de feluri de parfumuri create de cei mai celebri producatori......cu rabdare puteti gasi marcile de parfum preferate la jumatate din preturile la care le cumparati de obicei!
In concluzie repet.....insula merita vizitata.....a fost o calatorie pe nu o voi uita niciodata.....


11-05-2009 22:38:29
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
De 1 mai am fost in Istambul,ce va pot spune,este un oras mirific,istoria cu modernismul fac casa buna,restaurante unde te simti in largul tau cu o servire ireprosabila,aurul,aurul sub 1000 de forme care mai de care mai incintatoare(cred ca sint cei mai buni modelatori in acest metal)...totusi sint trist ca nu era deschisa sala armelor,voiam sa vad sabia lui Stefan

12-05-2009 18:50:03
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

egon a scris:

Tenerife.....o destinatie de vacanta superba....pe unde oricine ar trebui sa treaca de vreo cateva ori pe parcursul unei vieti......nu o sa insist asupra unor lucruri privind caracteristicile geografice si obiectivele turistice ale insulei pe care le puteti gasi usor pe net.....mai bine o sa prezint cateva lucruri ce s-ar putea dovedi utile pentru eventualii calatori in zona:
-cu exceptia verii cand se organizeaza curse charter din Bucuresti in restul anului singura optiune de zbor direct in Tenerife , aflata intr-o relativa proximitate ramane Budapesta,ceea ce trebuie sa recunosc pentru un ardelean neaos ca mine n-a fost cea mai fericita solutie......dar asta e....pentru a evita trambalari obositoare prin aeroporturi spaniole sau d'aiurea buna si asta!
-autoritatile din insula au instituit un regim foarte lejer in privinta formalitatilor de intrare a turistului pe teritoriul ei.....practic cel mai lejer din cate am cunoscut.......nimeni nu m-a intrebat absolut nimic si nici nu mi-a cerut vreun document.....pur si simplu am primit o harta a insulei de la un angajat al aeroportului si am fost liber plec spre masina cu care am efectuat transferul la hotel!
-hotelul a fost superb.....poate cel mai frumos in care am stat vreodata......merita din plin cele 5 stele de pe firmament.....serviciile, cazarea  si masa de o calitate exceptionala...
-atentie la clima in perioada asta.....desi temperatura nu depaseste 23-24 grade soarele arde teribil.....iar in zonele cu umbra e frig de-a binelea......asezat pe un sezlong pe malul oceanului protejat partial de o umbrela am avut surpriza sa constat ca partile expuse la soare s-au ars de-a binelea iar cele umbrite au inghetat......apa oceanului este foarte rece in aceasta perioada14-15 grade.....asa ca am evitat sa inaintez in larg mai mult de cateva sute de metri......curentii si valurile extrem de puternice indeamna la prudenta......am inotat in multe din marile lumii pe distante considerabile......asta e prima mea intalnire cu oceanul......m-a impresionat forta si maretia lui.....in orice caz nu e un loc unde
ai ocazia sa gresesti a doua oara....
-desi trebuie sa marturisesc ca sunt foarte reticent in a vizita gradini zoologice sau orice asezaminte cu animale in captivitate LORO PARQUE m-a impresionat pana la lacrimi......animalele (o spun cu mana pe inima!)traiesc mai bine decat in mediul lor natural si toate fara exceptie sunt intr-o stare de sanatate si curatenie impecabile......n-am crezut ca poate exista asa ceva......spectacolele cu delfini, foci,orci si papagali sunt grozave.....merita toti banii....
-vegetatia este extraordinar de bogata si frumoasa in partile amenajate ale insulei......merita sa plimbi la nesfarsit prin parcuri sau pe falezele impadurite de la marginea oceanului......spectacolul cromatic al sutelor de feluri de flori si plante uimeste.....
-Tenerife este o destinatie pentru toate buzunarele.....preturile nu sunt nici mai mari nici mai mici decat in alte insule vizitate de mine(preturi totusi mai mari decat pe continent!)......desi nu ma prea omor dupa shopping am constatat ca insula este tara parfumurilor.....magazine uriase adapostesc mii de feluri de parfumuri create de cei mai celebri producatori......cu rabdare puteti gasi marcile de parfum preferate la jumatate din preturile la care le cumparati de obicei!
In concluzie repet.....insula merita vizitata.....a fost o calatorie pe nu o voi uita niciodata.....

Poate o sa ne spui ceva si despre vulcan, adica niste impresii de la fata locului.. :)

Ultima modificare facuta de hotbrain (12-05-2009 19:06:41)


12-05-2009 19:05:13
   
?? imaginimisto
Cont Sters

Inregistat: 13-05-2009
Mesaje: 25
Fac analingus la fete dragute...  daca ti se pare o propunere interesanta... te rog sa ma cauti... XXX (a) yahoo . com

13-05-2009 10:07:58
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Incerc sa fac abstractie de postarea de mai sus....in fond si la urma urmei fiecare calatoreste pe unde poate.....pentru mine destinatiile din vacanta asta sunt deja batute-n cuie.....la sfarsitul lui august ma asteapta Tunisia unde voi petrece doua saptamani pe malul marii....statiunea se numeste Yasmine-Hammamet iar gazda se numeste Vincci Lella Baya.......iar pe la mijlocul lui septembrie urmeaza insula greceasca Rodos unde voi petrece o saptamana in Lalyssos .....gazda se numeste The Ixian Grand Hotel.....tuturor va doresc vacante placute si sa va bucurati din plin de fiecare zi de odihna......

07-07-2009 22:42:12
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Conform planului....de maine....Tunisia!

25-08-2009 21:23:21
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

egon a scris:

Conform planului....de maine....Tunisia!

Drum bun!si sa te intorci sanatos acasa sa ne povestesti cum a fost!=)


25-08-2009 22:46:10
   
whocares
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-08-2009
Mesaje: 91

sufletzel_dulce a scris:


tasha 1951 a scris:

Ma bucur ca spui ca in Spania oamenii sunt asa primitori,una dintre forumistele noastre s-a mutat anul trecut acolo...sper sa-i fie bine...=)


da in spania oameni sunt primitori...mai ales femeile is protejate..nu k la noi in romania...acolo dak se ia d tine pe strada ii poti face reclamatie


Imi permit sa te contrazic. E posibil sa ai dreptate daca ai "vazut" Spania prin ochii unui turist pentru o scurta perioada de timp. Altfel, nu-i deloc asa. Cred ca de mai bine de un an le-a ajuns si femeilor de aici cutitul la os, declansandu-se o campanie impotriva violentei, nu, nu conjugale, ci pur si simplu violenta impotriva femeii. Este adevarat ca majoritatea este agresata de persoane cunoscute (soti, concubini) insa nu e o regula. Mai cu seama in randul imigrantilor (America Latina, cum altfel?).
"Frumusetea" celor intamplate in ultimii ani aici se presupune ca s-ar datora (mai in gluma, mai in serios) cererii, facute cu batai de pumni in piept, de egalitate intre sexe. Se pare ca asta e problema vestului, nu doar a Spaniei. Sa va mai spun ca nu exista persoane in varsta in fata carora sa te dai la o parte facilitindu-le intrarea sau iesirea? Nu exista loc pe scaun cedat femeii, usa deschisa in fata unei femei s.a.m.d.?
In fine, tema e mult prea vasta.

Ultima modificare facuta de whocares (01-09-2009 08:08:52)


01-09-2009 07:57:58
   
whocares
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-08-2009
Mesaje: 91
Oricum, cel putin partea de sud, hai, sa spun de la Madrid in jos si litoralul sunt mirifice. O sa incerc sa va pun niste poze cu Mota del Cuervo, un SAT cu mult mai mare decat o comuna obisnuita de-a noastra, sat unde se afla casa lui DON QUIJOTE si, evident, morile de vant.

01-09-2009 08:05:04
   
whocares
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-08-2009
Mesaje: 91


01-09-2009 08:21:27
   
whocares
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-08-2009
Mesaje: 91


Peisajul pe care il vedeti aici, aceste dealuri de piatra, avand diverse culori, il puteti intalni cam in tot sudul Spaniei. E strabatut / taiat de o autostrada impecabila (chiar poti bea cafea in masina fara sa versi cana :) ) poate fi uneori dezolant. Mai ales cand pamantul ARDE (uneori la propriu), dar cand m-am plans eu de caldura? :)

Ultima modificare facuta de whocares (01-09-2009 08:30:53)


01-09-2009 08:27:09
   
whocares
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-08-2009
Mesaje: 91
Ah, da! Clima! Pentru cei care doresc sa viziteze Spania (sud) mare atentie in ce perioada veniti. In ultimele trei luni sudul Spaniei a fost in alerta portocalie. La orele 19.00 ceasul din piata unde locuiesc eu arata 48 grade. Nu e o gluma. Deshidradarea este aproape instantanee. Din cate stiu Toledo si Sevilla sunt (au fost pana acum, cel putin) orasele cu cele mai mari probleme din punctul asta de vedere.

01-09-2009 08:35:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

whocares a scris:

Oricum, cel putin partea de sud, hai, sa spun de la Madrid in jos si litoralul sunt mirifice. O sa incerc sa va pun niste poze cu Mota del Cuervo, un SAT cu mult mai mare decat o comuna obisnuita de-a noastra, sat unde se afla casa lui DON QUIJOTE si, evident, morile de vant.

asteptam cat mai multe poze...in care daca se poate sa te vedem si pe tine...ne este dor multora de tine....=)
...si te pomenim....=)


01-09-2009 09:00:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

whocares a scris:

Ah, da! Clima! Pentru cei care doresc sa viziteze Spania (sud) mare atentie in ce perioada veniti. In ultimele trei luni sudul Spaniei a fost in alerta portocalie. La orele 19.00 ceasul din piata unde locuiesc eu arata 48 grade. Nu e o gluma. Deshidradarea este aproape instantanee. Din cate stiu Toledo si Sevilla sunt (au fost pana acum, cel putin) orasele cu cele mai mari probleme din punctul asta de vedere.

waw!!!....grea perioada....ai grija de tine!=)


01-09-2009 09:01:18
   
whocares
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-08-2009
Mesaje: 91

tasha 1951 a scris:


whocares a scris:

Oricum, cel putin partea de sud, hai, sa spun de la Madrid in jos si litoralul sunt mirifice. O sa incerc sa va pun niste poze cu Mota del Cuervo, un SAT cu mult mai mare decat o comuna obisnuita de-a noastra, sat unde se afla casa lui DON QUIJOTE si, evident, morile de vant.

asteptam cat mai multe poze...in care daca se poate sa te vedem si pe tine...ne este dor multora de tine....=)
...si te pomenim....=)


Nu m-am indoit nicio clipa de asta ca unora le e dor si ca altii ma pomenesc. Ma rog, mortii se pomenesc, oamenii se barfesc, dar asta-i alta poveste.


01-09-2009 09:21:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Cam grea catalogare,dar fie cum zici tu...vreau sa-ti spun ca eu nu te-am uitat...si daca vii in tara....Ardealul te asteapta!=)

01-09-2009 09:30:51
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488

tasha 1951 a scris:


egon a scris:

Conform planului....de maine....Tunisia!

Drum bun!si sa te intorci sanatos acasa sa ne povestesti cum a fost!=)

Tunisia n-a fost o destinatie noua pentru mine.....am mai vazut-o in 2005 asa ca surprize mari nu am avut....din pacate in ordinea fireasca a lucrurilor criza economica si Ramadamul si-au facut simtita prezenta puternic asupra sezonului turistic.....hotelul Lella Baya in care am stat are urgenta nevoie de o renovare masiva......daca arhitectura sa impresioneaza in continuare in schimb dotarea camerelor cu pretentii de 5*este mult sub ceea ce m-am obisnuit sa vad eu prin lume.....cu ingaduinta sa zicem un 3*+ ar caracteriza o asemenea camera pentru care nu va spun cat am platit ca sa nu ziceti ca sunt prost sau eventual neam prost....
In rest nu am de ce sa ma plang, mancarea a fost foarte buna si arhisuficienta soare fierbinte, marea foarte calda si curata(desi in unele zile niste valuri de alge pe care nimeni nu s-a sinchisit sa le adune de pe plaja ,au deranjat putin!) iar senzatia ca in Tunisia  nu se schimba nimic niciodata(din p.d.v. turistic,evident!) este dominanta......aceleasi programe turistice de acum 4 ani fara nici o modificare.....asa ca am revazut cu placere Tunisul, Cartagina ,Sidi Bou-Said si parcul zoo Friguya.....important este ca am reusit sa ma odihnesc si sa ma relaxez asa cum mi-am propus dupa un an greu iar acum abia astept sa plec in insula Rodos unde sper sa am parte(fiind o destinatie in premiera!) numai de surprize placute , bucurie si frumusete cum va doresc si voua tuturor pentru vacantele voastre!

Ultima modificare facuta de egon (27-09-2009 16:06:06)


12-09-2009 12:14:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
bravo!!!!te admir...la tine concediile sunt cu adevarat concedii,nu precupetesti nimic.
Eu voi pleca in curand in Italia la draga mea prietena Cami49...de fiecare data ea ma duce sa vad locuri noi...oricum ,Firenze a fost  orasul care m-a fascinat...=)


12-09-2009 20:41:26
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
In concluzie....de maine:Rodos!

15-09-2009 22:39:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

egon a scris:

In concluzie....de maine:Rodos!

Calatorie placuta si sa auzim de bine!=)


16-09-2009 07:38:03
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Rodos a fost o intalnire cu un vis frumos....soare, mare calda si privelisti de o frumusete ce-ti taie respiratia....iar gazda Ixian Grand, este ceva greu de egalat in privinta calitatii seviciilor oferite....la vreme de septembrie pe timpuri de criza atmosfera in insula este linistita tocmai buna pentru vizitarea diferitelor obiective turistice care se gasesc la tot pasul.....Lindos, Monolithos,Apolakia,Vallee des Papillons, Ixia sunt doar cateva dintre cele mai pitoresti localitati vizitate....
Pentru cei interesati mentionez ca preturile in insula sunt foarte variate de la localitate la localitate,de la strada la strada si bineinteles de la hotel la hotel......partea buna este ca daca dai dovada de un pic de rabdare poti sa-ti satisfaci absolut toate dorintele estivale cu costuri decente.....
Si daca tot m-am aflat in proximitate, am profitat de ocazie si am dat o fuga si pana-n Turcia.....nu puteam sa scap prilejul sa vizitez Marmaris o statiune superba care mi-a lasat o impresie deosebita.....cadru natural nemaipomenit,curatenie deosebita, oameni primitori....ma cam bate gandul sa fac un concediu in Marmaris.....cine stie......voi vedea....
Cam asta "fuse si se duse"....urmeaza din nou munca de zi cu zi......dar nici chiar asta nu ma poate impiedica sa visez deja la urmatoarea calatorie......


27-09-2009 16:04:24
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Cam asa a fost ziua de azi,o zi pe care n-am s-o pot uita niciodata...
Imi doream de mult sa vad acest stat in stat,aceasta republica pe care sotul meu a vazut-o cu ani in urma si pe care urma s-o vedem impreuna...dar,el m-a parasit inainte de vreme din pacate...D-zeu sa-l ierte...
Azi Camelia si Mauritzio m-au facut cu adevarat fericita...
Am pornit pe la ora 10 dimineata spre San Marino,trebuie sa va spun ca pe mine drumul spre aceast oras m-a adus in culmea fericirii,radiam...la un moment dat Camelia imi spune:"pune-ti o dorinta...s-ar putea sa ti se indeplineasca."...am zambit,de o vreme cam toate dorintele mele prind viata,oare mai pot spera sa mi se indeplineasca si asta?...n-o spun, ca deh!!! se spune ca odata spusa se pierde efectul,implinirea...
Intram in oras,politisti imbracati in costum diferit decat in Italia,aveau camasile portocalii si pantalonii de un bleumarin inchis ne dirijeaza spre o parcare cu vre-o zece nivele...gasim loc de parcare la etajul 7....am tot vazut eu in Viena parcari subterane,dar asta mi s-a parut foarte diferita...urcam incet pe treptele care ne duc spre centrul istoric,ma minunez la tot pasul...Doamne!!! cum au reusit sa sape in munte si sa scoata asa minunatii?cladiri impozante a caror arhitectura,ma fascina...totul din piatra,cladiri din piatra,castele din piatra,magnific...piatra si verdeata,multa verdeata,copaci deosebiti,care isi lasau cu blandete coroanele peste zidurile de piatra,parca totul era controlat de undeva,nimic nu mi s-a parut in plus sau in minus....o imbinare intre natura si puterea de creatia a constructorilor care au zidit acest loc de vis...ramin in urma prietenilor mei,pentru ca ei au mai vazut republica...ori eu la fiecare pas descopar ceva care imi atrage atentia,si nu stiu la ce sa ma uit...la arhitectura cladirilor sau la outlet-urile care le vezi la tot pasul si care te imbie sa le calci pragul....incerc sa le imbin,mai fac si cumparaturi celor dragi mie,mici suveniruri,dar nu uit sa imortalizez spendorile pe care le am in fata ochilor...schimb bateriile la aparatul foto de doua ori,spun asta ca sa realizati cite pozitii am facut...o sa le descarc din pacate numai acasa si voi reedita blogul ,pina atunci am luat de pe net doua imagini ca sa va imaginati doar ce grozav este acest loc...
Prindem si o nunta,cum strazile sunt inguste,cum de altfel cam prin toate centrele vechi ale Italiei,admiram fericitii care azi pornesc pe un drum impreuna,si-mi zic in sinea mea,pe un astfel de taram de vis,nu poti sa fii decat fericit...sa dea Domnu' asa sa le fie viata, de vis ,ca locul in care traiesc.
Se face ora pranzului,Mauritzio se orienteaza spre o locatie unde sa servim pranzul ,si gaseste un loc superb,un restaurant cu terasa,terasa de unde vedem perfect coloanele castelului medieval,grozav...!!! nu pot sa nu le spun...:"stiti ceva?mie chiar nu-mi este foame!...eu m-am saturat cu ceea ce am vazut!"
Ma las pe mana lor la alegerea meniului,asa fac tot timpul cand sunt in strainatate,ma las pe mana prietenilor...si nu ma insel...Camelia comanda un aperitiv cald ...cubulete de mamaliguta(taiate ca si o prajitura) cu ciuperci bine scaldate intr-un sos cu usturoi iar apoi friptura de vita (eu nu prea sunt adepta ei,stiti cum zice ardeleanul"cea mai buna pasare e porcul")dar,surpinzator de buna mi s-a parut de data asta, era moale ,frageda,imbatata de vinul care a inmuiat-o,de-a lasat o zeama excelenta,sincer nu ne-am abtinut cu Cami ca nu inmuiem painea de casa in zeama din platou...avea un gust deosebit,cartofii de la garnitura erau taiati in jumatate si bagati cu coaja la cuptor,mi-am zis ca voi face si eu asa ceva la intoarcerea mea acasa...pentru ca masa a fost copioasa am spalat bunatatea de mancare cu un vin alb...si pentru ca dupa desert ne-am simtit prea plini,am comandat si un digestiv,care ne-a mai usurat stomacul...si vorba osanului "cu ranza"mai usoara, am pornit mai departe,de data asta spre centrul nou al orasului...puzderie de turisti din toate tarile,auzeai vorbindu-se in toate limbile pe strada...dar,nu pot sa nu recunosc ca ai nostri,adica romanii erau peste tot....ba mai mult la un magazin vanzatorul statea in usa,auzindu-ma vorbind romaneste m-a salutat si mi-a aruncat un zambet,la fel am patit si la un alt magazin de unde am cumparat masti,si unde vanzatoare imi spune "...va fac o reducere"...o intreb:"pentru ca sunt romanca,sau pentru ca asa obisnuiti?"...ea imi raspunde:"va deranjeaza acest lucru?"...."nu!!...Doamne fereste,sunt mandra ca sunt romanca,si ma bucur sa aud vorbind romaneste in San Marino..."era o fata titrata din Bucuresti,a ales sa fie vanzatoare aici,unde este platita mai bine...ma ajuta sa ma hotarasc asupra cumparaturilor,pentru ca e chiar greu sa alegi ceva vazand o asa varietate de exponate...
Ne oprim la o inghetata,Cami insista sa maninc,eu prea plina de masa pe care cu ceva timp in urma tocmai o servisem accept cu greu,deh!!!imi zic:" Olga,Olga iar te duci pe principiul mai bine sa-ti fie rau decat sa-ti para rau",hehehe si parca vad ca fetele mele citind blogul o sa zica:"da,da..hehehe!!bine ca recunosti"...si ma straduiesc s-o termin,ma tentase faptul ca era cornetul din susan caramelizat si arata grozav,gustul inghetatei pe masura....
Coborim cu parere de rau treptele care ne-au dus spre spre acest rai,eu asa l-am considerat si sunt convinsa ca atunci cand veti vedea imaginile pe care eu le voi posta la intoarcerea mea acasa o sa-mi dati dreptate si mai sunt sigura ca va voi starni interesul si veti dori sa vedeti aceasta republica minunata.
A fost o zi de vis pe taram de vis....nu pot decat sa le multumesc prietenilor mei ca din nou m-au facut sa ating cerul...si sa-i multumesc Lui pentru tot ce primesc in fiecare zi.


15-10-2009 13:21:03
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Am parasit duminica dimineata peninsula cu sufletul facut zdrente...
Cele trei saptamani de Italia m-au apropiat mai mult de Camelia,am descoperit noi valente ale prieteniei noastre si ne-am promis ca prietenia noastra va ramine vesnica..
Am pornit la drum spre aeroport in tacere,nu ne vorbeam pentru ca eram stapinite de o stare de agitatie si tristete iremediabila,tristete pe care a simtit-o si Deiszi,catelusa Cameliei care si-a pus capul pe labute si ma privea cu jale,stia ca plec...
Camelia imi spusese ca sotul ei nu poate sa vina cu noi la aeroport la Bologna pentru ca avea la laborator ceva comenzi si nu va reusi sa le termine...cand ne apropiem insa de bariera de la autostrada,surpriza!!!! cine credeti ca ne astepta?....Maritzio....
...ne dam amindoua jos din masina si-l sarut de despartire,dar el zice:"... nu,mergem impreuna,sunt eu poate mai rece si nu reusesc sa ma exteriorizez,dar nu vreau sa intelegi ca nu contezi si pentru mine...stiu cat tine Camelia la tine si nu pot decat sa ma comport ca atare.."...mi-au dat lacrimile,isi lasase omu' lucru,timp de doua ore ca sa ma conduca,sa fie alaturi de Camelia...sa asiste la despartirea noastra,pentru ca stia ca n-o sa-i fie usor Cameliei,care de altfel mi-a si spus"o sa te rog ceva...ori vii pentru trei zile ori stai trei luni la mine...ca altfel ma distrugi cu plecarile astea,ma obisnuiesc cu tine si apoi te caut disperata in minte si nu-mi revin o vreme..."....hmmmm!!!! de parca mie mi-e mai usor?... si eu simt la fel...
Calatoria a fost una placuta,zborul lin ....fara turbulente...la Baneasa innorat,m-a asteptat o prietena din Bucuresti la care am mai intins de timp pina seara cand am avut rapidul spre Satu Mare...cu rapidul insa n-a fost prea "rapid "drumul pentru ca din cauza infrastructurii deficiente,sunt restrictii de viteza,asa ca trenul a avut intarziere de aproape 3 ore...
Noroc ca am avut ceva de citit la mine,imi cumparasem din Gara de Nord si noroc ca am nimerit in cuseta cu o doamna din Bacau,dar casatorita in Satu Mare cu care a fost o placere sa calatoresc,ne-am schimbat in final si cartile de vizita,promitandu-ne ca ne vom revedea...
Sunt putin obosita,dar fericita ca am avut o vacanta de vis,alaturi de oameni speciali precum sunt Camelia si Mauritzio,o sa-mi lipseasca mult...
Acum insa mi-am dat seama cu adevarat ca D-zeu mi-a dat o sora in persoana Cameliei,ca tinem enorm de mult una la cealalta si ca suntem in stare de orice sacrificiu la o adica...


27-10-2009 08:44:14
   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7    
Mergeti la