Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Ultima carte citita    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Am recitit, dupa destul de mult timp, "Raport catre El Greco" , al lui Kazantzakis. Dragul de Nikos, cu cata rabdare mi-a explicat din nou lucruri pe care nu le intelesesem prima data. Ce nu s-a schimbat a fost senzatia avuta citind aceasta autobiografie : reintalnirea cu un prieten vechi si drag.:)

05-12-2009 13:22:31
   
?? casca_nova
Cont Sters

Inregistat: 04-11-2009
Mesaje: 85
Hultimu Templier!
Tu o iei in desert, asa, ka zi....lumina! Salam1
Vezi pe unde te afunzi!
MIKA MOMORET!


12-12-2009 20:56:21
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233
IN volumul doi ,cartea In cautarea sensului pierdut devine tare interesanta. Sunt sigura ca v-ar placea ,mie imi raspunde la multe intrebari legate de sensul vietii,functia creierului,si alte chestii pe care le discutati si voi aici legate de 2012,de schimbari in general. Daca pana acum nu v-am rugat nimic va rog acum cititi aceasta carte,e extraordinara,voi sunteti cei care sunteti potriviti sa o cititi datorita cunostintelor pe care le aveti in acest domeniu al stiintei si noului.Asadar cautati in librarii sau la standuri Dumitru Constantin Dulcan-In cautarea sensului pierdut.

13-12-2009 16:54:57
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Cred ca-i a zecea oara cand m-apuc de "Sonata Kreutzer" a lu' Tolstoi.
Constat ca de data asta mi-am imbunatatit recordul, am ajuns la pagina 48...


14-12-2009 19:51:53
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

PeterPan 63 a scris:

Cred ca-i a zecea oara cand m-apuc de "Sonata Kreutzer" a lu' Tolstoi.
Constat ca de data asta mi-am imbunatatit recordul, am ajuns la pagina 48...


Cam slabut , Peter Pan !
Eu cand m-am apucat a cincea oara de "Orlando" al Virginiei Woolf am ajuns la pagina 62...

Uite ce marturisiri facea  Lev Tolstoi despre caracterul lui :
" Sunt irascibil , plictisitor , intolerant si timid ca un copil . Sunt un badaran . Ceea ce stiu , am invatat singur , rau , cate putin , fara nici o ordine ; si e foarte putin . Sunt nestapanit , nehotarat , nestatornic , stupid de vanitos si de expansiv , ca toti oamenii slabi . Nu sunt curajos . Sunt cinsit , in sensul ca iubesc binele , sunt nemultumit de mine cand ma indepartez de bine si bucuros cand ma reintorc . Si totusi , exista un lucru pe care-l iubesc mai mult decat binele : gloria . Sunt atat de ambitios incat daca ar trebui sa aleg intre glorie si virtute , ma tem ca as alege-o pe prima . Hotarat , sunt lipsit de modestie . Acesta este motivul pentru care apar timid vazut dinafara , dar in sinea mea sunt orgolios."
                                                                L.Tolstoi


17-12-2009 09:27:14
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

titmouse a scris:


PeterPan 63 a scris:

Cred ca-i a zecea oara cand m-apuc de "Sonata Kreutzer" a lu' Tolstoi.
Constat ca de data asta mi-am imbunatatit recordul, am ajuns la pagina 48...


Cam slabut , Peter Pan !
Eu cand m-am apucat a cincea oara de "Orlando" al Virginiei Woolf am ajuns la pagina 62...

Uite ce marturisiri facea  Lev Tolstoi despre caracterul lui :
" Sunt irascibil , plictisitor , intolerant si timid ca un copil . Sunt un badaran . Ceea ce stiu , am invatat singur , rau , cate putin , fara nici o ordine ; si e foarte putin . Sunt nestapanit , nehotarat , nestatornic , stupid de vanitos si de expansiv , ca toti oamenii slabi . Nu sunt curajos . Sunt cinsit , in sensul ca iubesc binele , sunt nemultumit de mine cand ma indepartez de bine si bucuros cand ma reintorc . Si totusi , exista un lucru pe care-l iubesc mai mult decat binele : gloria . Sunt atat de ambitios incat daca ar trebui sa aleg intre glorie si virtute , ma tem ca as alege-o pe prima . Hotarat , sunt lipsit de modestie . Acesta este motivul pentru care apar timid vazut dinafara , dar in sinea mea sunt orgolios."
                                                                L.Tolstoi



Si ca sa fiu on-topic , va recomand penultima carte citita : "Versetele Satanice" - Salman Rushdie


17-12-2009 09:30:05
   
?? soundwave
Cont Sters

Inregistat: 16-12-2009
Mesaje: 90
"Conjuratia imbecililor", o carte savuroasa, plina de viata.
Ignatius Reilly are multe clone pe aici =D=D


23-12-2009 09:17:06
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Si cand te gandesti ca" Satana" ,e de genul feminin .

Ultima modificare facuta de marianmandache (23-12-2009 11:59:16)


23-12-2009 11:58:34
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

marianmandache a scris:

Si cand te gandesti ca" Satana" ,e de genul feminin .

Si Diavolul de gen masculin


23-12-2009 18:03:41
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:


marianmandache a scris:

Si cand te gandesti ca" Satana" ,e de genul feminin .

Si Diavolul de gen masculin

Diavolu/Satana/Skaraotzki, ca si Regizorul / Creatorul Suprem nu-s androgini, :rolleyes: dar chiar n-au gen/secs :D (o chestie atit de minora pentru cineva care-i capabil sa ia atitea infatzisari, in primul caz, ori chiar creeaza genuri/secse/uri oricind si oriunde vrea muskiu' lui :D - in al doilea caz ;)).

Ultima modificare facuta de Xtremul (24-12-2009 14:56:03)


24-12-2009 14:54:22
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:


titmouse a scris:


marianmandache a scris:

Si cand te gandesti ca" Satana" ,e de genul feminin .

Si Diavolul de gen masculin

Diavolu/Satana/Skaraotzki, ca si Regizorul / Creatorul Suprem nu-s androgini, :rolleyes: dar chiar n-au gen/secs :D (o chestie atit de minora pentru cineva care-i capabil sa ia atitea infatzisari, in primul caz, ori chiar creeaza genuri/secse/uri oricind si oriunde vrea muskiu' lui :D - in al doilea caz ;)).


P.S. Ar fi interesant poate de reluat insa si prin zona asta vesnica disputa asupra sexului ingerilor :D:D - nelamurita nici de Pleshu in "Despre Ingineri" :rolleyes: - pardon, "Despre Ingeri"... :D:D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (24-12-2009 15:15:09)


24-12-2009 14:57:10
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
"Despre omul frumos" a lui Dan Puric. Am primit-o de la un tanar de 21 de ani ( mai vorbesc uneori cu tinerii, fara sa afisez aroganta si suficienta persoanei mature care "le stie pe toate" ; e uimitor cate poti afla de la cei care mai privesc inca lumea cu ochi limpezi) si simplul fapt ca tinerii citesc asemenea carti ma face sa cred ca optimismul lui Dan e intr-o mare masura  justificat. O s-o recitesc peste cateva zile, pentru ca abia la final am aflat ca, citind aceasta carte,  cititorul trebuie "sa lase uitate prejudecatile care ii domina viata cotidiana" ;) .

Ultima modificare facuta de Romanticide (28-12-2009 21:26:29)


28-12-2009 21:17:55
   
?? casca_nova
Cont Sters

Inregistat: 04-11-2009
Mesaje: 85
cat de incomod era butelia, de la tara. de maine incolo, septembrie.!

29-12-2009 21:32:11
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

casca_nova a scris:

cat de incomod era butelia, de la tara. de maine incolo, septembrie.!

Buteliei aleia deprimate deduc io ca-i crescuse de-o vreme o... putza, :rolleyes::D coane cascoigne_nieeuw :rolleyes: (e nickul tau in flamanda bavarezoida, nu te mai mira atit) de-avea acolo la tzara, sarmanul buteliu, :rolleyes: atitea zbateri egzistentziale dupa schimbarea de secs :D ("incomod era butelia" :D:D).
Concluzia... irefutabila: de poimaine incolo, decombrie !!! :D:D:D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (30-12-2009 11:30:45)


30-12-2009 11:24:56
   
?? casca_nova
Cont Sters

Inregistat: 04-11-2009
Mesaje: 85
Mai incomod este uneori kondeiul, asa seamana cu o secera si un ciocan puse la loc de vaza pe stindard. Vorbesc de kondeiul folosit cu nonsalanta abc-ului stiut si in slujba celui de sus. Sau Casuneanu promite viata fara de moarte, si tinerete vesinica?
Iar te superi, menestrelule! Ai tu ce ai, ca nu ti se face nici un autoportret.
Ce dracu sa fie la Ermitaj?!
Sa fie pace intr-o zi? Ca rugaminte, nu fi Zorro!
Eu nu sunt mai nou, unii se vor mai mici, altii nu se vor speriati, ce moderator esti, de fapt?
Nu am nimic cu tine, sper ca nu vii din est.


05-01-2010 01:07:48
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

casca_nova a scris:


Ai tu ce ai, ca nu ti se face nici un autoportret.


Iti fac eu un "autoportret" ! Cum il vrei ? he...he...Pozezi la pitigoiu' ?


05-01-2010 09:50:45
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Of-of, mai-mai coane casca-nova, nici vorba de suparari mofluze :D - ma jucam si io doar un pic dadaist prin zona asta, stimulat de halucinatoriile :rolleyes: ei postari, si basta.
Ceee, doar tu ai voie sa te joci? :rolleyes: ;) :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (05-01-2010 12:50:47)


05-01-2010 12:48:24
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

Of-of, mai-mai coane casca-nova, nici vorba de suparari mofluze :D - ma jucam si io doar un pic dadaist prin zona asta, stimulat de halucinatoriile :rolleyes: ei postari, si basta.
Ceee, doar tu ai voie sa te joci? :rolleyes: ;) :D

Deci dupa cum ziceam : iti fac eu autoportretul . NUD !
Si nudul cum doresti sa fie ? Lasciv sau sobru ? Hai Prea Mare Cap , ma pricep si eu putin la picturi ...


05-01-2010 19:40:15
   
?? casca_nova
Cont Sters

Inregistat: 04-11-2009
Mesaje: 85
Ar fi ceva, daca imparateasa din sala tronului ar fi transferata la o scoala din varful muntelui. Ma intreb ce ar lua: auoportretul nud, nudul cum doreste, lasciv, sobru si hidratat - direct furnizat de la solar cu tot cu negi si alunite. N-as vrea sa aiba capul mare, medicamentatie si tratamente costisitoare, plus ca exista sansa unui glaucom, ca la impleticit priviri stie sa...paseze. Sa orbesc!
Te-am gadilat?


05-01-2010 19:59:06
   
?? casca_nova
Cont Sters

Inregistat: 04-11-2009
Mesaje: 85
A! Asta era ceva de genul SSST! eram prin bucatarie si vroiam sa tavalesc ceaiul Incurcatura, mamaliga a dat in foc, infuzia s-a dus, maioneza s-a taiat, sifonul nu mai face bule, si soneria are vraja sunetului blocat pe....ambiental. Se lasa cu decoratii, in mod sigur.

05-01-2010 20:03:57
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:


Xtremul a scris:

Of-of, mai-mai coane casca-nova, nici vorba de suparari mofluze :D - ma jucam si io doar un pic dadaist prin zona asta, stimulat de halucinatoriile :rolleyes: ei postari, si basta.
Ceee, doar tu ai voie sa te joci? :rolleyes: ;) :D

Deci dupa cum ziceam : iti fac eu autoportretul . NUD !
Si nudul cum doresti sa fie ? Lasciv sau sobru ? Hai Prea Mare Cap , ma pricep si eu putin la picturi ...

Pitzigoleza draga, inca nu mi-e prea clar: mie sau conului casca_nova vrei sa-i faci nudu' ? :rolleyes:
In cazu' lui, cred c-ar iesi ceva suprarealist, cu urechi pe umeri si dintzi in talpi. :D:D:D hihihi


06-01-2010 12:20:27
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:


titmouse a scris:


Xtremul a scris:

Of-of, mai-mai coane casca-nova, nici vorba de suparari mofluze :D - ma jucam si io doar un pic dadaist prin zona asta, stimulat de halucinatoriile :rolleyes: ei postari, si basta.
Ceee, doar tu ai voie sa te joci? :rolleyes: ;) :D

Deci dupa cum ziceam : iti fac eu autoportretul . NUD !
Si nudul cum doresti sa fie ? Lasciv sau sobru ? Hai Prea Mare Cap , ma pricep si eu putin la picturi ...

Pitzigoleza draga, inca nu mi-e prea clar: mie sau conului casca_nova vrei sa-i faci nudu' ? :rolleyes:
In cazu' lui, cred c-ar iesi ceva suprarealist, cu urechi pe umeri si dintzi in talpi. :D:D:D hihihi


Tie Extremule , la tine ma refeream .La cine altcineva ? Si l-as intitula "Marele Cap al Trebii cu un cos de fructe" !!
Lui Casa-Nova i-as face un..."Autoportret cubist" . Sau mai bine "Autoportret moale cu slanina fripta"


06-01-2010 17:09:27
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

titmouse a scris:

Tie Extremule , la tine ma refeream .La cine altcineva ? Si l-as intitula "Marele Cap al Trebii cu un cos de fructe" !!
Lui Casa-Nova i-as face un..."Autoportret cubist" . Sau mai bine "Autoportret moale cu slanina fripta"


too late, babe, facu unu, de-i zice Arcimboldo, un profil de gen al unui cap al trebii din vremea lui... (Vara)... mai bine calare pe-o sa :D:D sa ne spuie povestea sa... sau pe un Xcavator...

Ultima modificare facuta de SandieShaw (06-01-2010 18:37:03)


06-01-2010 18:36:06
   
?? casca_nova
Cont Sters

Inregistat: 04-11-2009
Mesaje: 85
Si aia mici, de fata cu....coronita! A dracului natie....

07-01-2010 21:41:08
   
?? soundwave
Cont Sters

Inregistat: 16-12-2009
Mesaje: 90

titmouse a scris:


Xtremul a scris:

Of-of, mai-mai coane casca-nova, nici vorba de suparari mofluze :D - ma jucam si io doar un pic dadaist prin zona asta, stimulat de halucinatoriile :rolleyes: ei postari, si basta.
Ceee, doar tu ai voie sa te joci? :rolleyes: ;) :D

Deci dupa cum ziceam : iti fac eu autoportretul . NUD !
Si nudul cum doresti sa fie ? Lasciv sau sobru ? Hai Prea Mare Cap , ma pricep si eu putin la picturi ...

Auzi, iubito..nah, ma gandesc ca e obositor sa pictezi, adica mai ai si tu nevoie de o cafea, ceva..sau poate "subiectul" vrea un pahar cu apa..pot sa vin si eu cu tine cand pictezi? Sa te ajut?   :rolleyes: :rolleyes:


19-01-2010 18:24:29
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

soundwave a scris:


titmouse a scris:


Xtremul a scris:

Of-of, mai-mai coane casca-nova, nici vorba de suparari mofluze :D - ma jucam si io doar un pic dadaist prin zona asta, stimulat de halucinatoriile :rolleyes: ei postari, si basta.
Ceee, doar tu ai voie sa te joci? :rolleyes: ;) :D

Deci dupa cum ziceam : iti fac eu autoportretul . NUD !
Si nudul cum doresti sa fie ? Lasciv sau sobru ? Hai Prea Mare Cap , ma pricep si eu putin la picturi ...

Auzi, iubito..nah, ma gandesc ca e obositor sa pictezi, adica mai ai si tu nevoie de o cafea, ceva..sau poate "subiectul" vrea un pahar cu apa..pot sa vin si eu cu tine cand pictezi? Sa te ajut?   :rolleyes: :rolleyes:

Eu sa "pictez" in trei nu stiu...n-am inspiratie si nu-mi merge penelul . Dar de invitat te invit si pe tine , binenteles , sa fim noi sanatoase si s-avem nudul la indemana ca restul vine de la sine .
Auzi Hotbrain , ce faci tu acolo (mama draga , ca sa zic asa) in tara lui Wolfgang Amadeus Goethe ? Nus' de ce da' presimt ca te-ai incarciolat c-un neamt dintr-acela care-i foarte bun amant dar cel mai oribil dintre soti...


19-01-2010 18:41:05
   
?? soundwave
Cont Sters

Inregistat: 16-12-2009
Mesaje: 90

titmouse a scris:


soundwave a scris:


titmouse a scris:


Deci dupa cum ziceam : iti fac eu autoportretul . NUD !
Si nudul cum doresti sa fie ? Lasciv sau sobru ? Hai Prea Mare Cap , ma pricep si eu putin la picturi ...

Auzi, iubito..nah, ma gandesc ca e obositor sa pictezi, adica mai ai si tu nevoie de o cafea, ceva..sau poate "subiectul" vrea un pahar cu apa..pot sa vin si eu cu tine cand pictezi? Sa te ajut?   :rolleyes: :rolleyes:

Eu sa "pictez" in trei nu stiu...n-am inspiratie si nu-mi merge penelul . Dar de invitat te invit si pe tine , binenteles , sa fim noi sanatoase si s-avem nudul la indemana ca restul vine de la sine .
Auzi Hotbrain , ce faci tu acolo (mama draga , ca sa zic asa) in tara lui Wolfgang Amadeus Goethe ? Nus' de ce da' presimt ca te-ai incarciolat c-un neamt dintr-acela care-i foarte bun amant dar cel mai oribil dintre soti...

Eee..muncesc. Cat despre nemti, tin sa-ti spun ca sunt prosti amanti si buni soti. Cel putin asta-i parerea mea =D. Eu una nu ma mai leg la cap, de ce naiba sa iau un intreg cand pot sa am doar partile care ma intereseaza? :rolleyes: =D

Ultima modificare facuta de soundwave (19-01-2010 18:50:38)


19-01-2010 18:48:46
   
?? casca_nova
Cont Sters

Inregistat: 04-11-2009
Mesaje: 85
Radu Anton Roman n-a folosit gratarul, a lasat retete, cum a stiut mai bine. O carte destul de bine scrisa, cu invataturi. Groasa rau!
Friptura nu se face tragand cu ochiul.
Sau o dam pe ulei de masline?!


19-01-2010 22:27:30
   
?? casca_nova
Cont Sters

Inregistat: 04-11-2009
Mesaje: 85
Greu e de ales, intre ulei de masline, rintash, ochiul vigilent si deranj.

19-01-2010 22:30:12
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

casca_nova a scris:

Greu e de ales, intre ulei de masline, rintash, ochiul vigilent si deranj.

Greu,foarte greu !


20-01-2010 06:26:11
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490
cum plec putin cum o luati pe aratura:) :) "e uni" care nu mai stiu ca pe linga diavol mai e si je...the evil... altele vor nuduri :) :) ....totusi e bine ca nu va inhaitati cu cei innnnnaripppati.
PS @XP am vazut pe undeva ca te laudai cu o carte in format electronic...caut si eu una dar am un lapsus si nu-mi aduc aminte de autor...cind imi aduc aminte te contactez daca nu e un deranj si daca o ai ...desigur.
PPS Mai am putin si termin traducerea la cartea la care lucrez acum...nu spun care ca nu am voie inca :) oricum merita sa fie citita. Va tin la curent sau la heblu :)
HIC!


23-01-2010 14:29:49
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233
Acum citesc "Codul lui Dumnezeu" scrisa de Gregg Braden. E foarte interesanta. Cred ca v-ar captiva si pe voi cei care vorbiti de schimbarile din 2012.

23-01-2010 17:32:01
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

iubareata a scris:

Acum citesc "Codul lui Dumnezeu" scrisa de Gregg Braden. E foarte interesanta. Cred ca v-ar captiva si pe voi cei care vorbiti de schimbarile din 2012.

Cred ca ...ai dreptate .


23-01-2010 19:25:41
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Acum citesc "Codul lui Da Niel " trasa la xerox de o femeie .

29-01-2010 16:47:15
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Io , prieteni forumisti , am terminat alataieri Ulise de James Joyce .
NU MI-A PLACUT DELOC ! DA' DELOC !
N-am citit in viata mea o carte de o mai mare cruzime . Cata cruzime , de la primul rand pana la ultimul nu lasa nici o sansa speciei umane , nici cea mai mica sansa de recuperare sau de indreptare a fiintei umane . Imi repugna . Si-acum cand scriu despre carte , in ansamblul ei , imi vine rau de la stomac ...fiziologic. Chiar asa sa fim ??
Da' poate ca eu sunt problema , poate ca mesajul irlandezului era altul si eu am inteles dupa mintea si sufletul meu . Nu stiu , da'tiu sigur ca nu mai vreau o a doua carte ca asta niciodata. Si nici nu mi-a placut !


19-02-2010 09:00:26
   
?? soundwave
Cont Sters

Inregistat: 16-12-2009
Mesaje: 90

titmouse a scris:

Io , prieteni forumisti , am terminat alataieri Ulise de James Joyce .
NU MI-A PLACUT DELOC ! DA' DELOC !
N-am citit in viata mea o carte de o mai mare cruzime . Cata cruzime , de la primul rand pana la ultimul nu lasa nici o sansa speciei umane , nici cea mai mica sansa de recuperare sau de indreptare a fiintei umane . Imi repugna . Si-acum cand scriu despre carte , in ansamblul ei , imi vine rau de la stomac ...fiziologic. Chiar asa sa fim ??
Da' poate ca eu sunt problema , poate ca mesajul irlandezului era altul si eu am inteles dupa mintea si sufletul meu . Nu stiu , da'tiu sigur ca nu mai vreau o a doua carte ca asta niciodata. Si nici nu mi-a placut !

Iubito, e o räma pe aici care are ceva de spus vis-a-vis de parerea ta despre cartea asta.Nici macar nu o face aici, o face pe un alt topic. Corect era sa-ti raspunda direct, dar e greu sa fii vertical nu? Adica..nah, o räma nu prea are verticalitate =D.


20-02-2010 19:45:35
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Asta inseamna sa cersesti o reactie si, in lipsa capacitatii de a obtine una pozitiva, sa te multumesti cu orice reactie. Dintr-un anumit punct de vedere, o reactie negativa e mai buna decat niciuna. ;)

In alta ordine de idei, mi se pare mie sau te-ai adresat prietenilor forumisti, Tit?

Ultima modificare facuta de Romanticide (21-02-2010 10:23:59)


20-02-2010 22:27:17
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Romanticide a scris:

Asta inseamna sa cersesti o reactie si, in lipsa capacitatii de a obtine una pozitiva, sa te multumesti cu orice reactie. Dintr-un anumit punct de vedere, o reactie negativa e mai buna decat niciuna. ;)

In alta ordine de idei, mi se pare mie sau te-ai adresat prietenilor forumisti, Tit?

Da , m-am adresat prietenilor . Reactiile altora sunt problema lor si nu a mea , pentru ca n-am timp de altii .
O sa-mi comand la Editura Polirom si  "Raport asupra singuratatii" de Augustin Buzura .Pariez c-o sa-mi placa...

Ultima modificare facuta de titmouse (22-02-2010 09:34:42)


22-02-2010 09:34:13
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

soundwave a scris:


titmouse a scris:

Io , prieteni forumisti , am terminat alataieri Ulise de James Joyce .
NU MI-A PLACUT DELOC ! DA' DELOC !
N-am citit in viata mea o carte de o mai mare cruzime . Cata cruzime , de la primul rand pana la ultimul nu lasa nici o sansa speciei umane , nici cea mai mica sansa de recuperare sau de indreptare a fiintei umane . Imi repugna . Si-acum cand scriu despre carte , in ansamblul ei , imi vine rau de la stomac ...fiziologic. Chiar asa sa fim ??
Da' poate ca eu sunt problema , poate ca mesajul irlandezului era altul si eu am inteles dupa mintea si sufletul meu . Nu stiu , da'tiu sigur ca nu mai vreau o a doua carte ca asta niciodata. Si nici nu mi-a placut !

Iubito, e o räma pe aici care are ceva de spus vis-a-vis de parerea ta despre cartea asta.Nici macar nu o face aici, o face pe un alt topic. Corect era sa-ti raspunda direct, dar e greu sa fii vertical nu? Adica..nah, o räma nu prea are verticalitate =D.


Hotbrain , lasa tu nevertebratele-n amaru' lor si mai bine fa-l varza pe Ober Fuhrer !
Razbuna-ma , Hotbrain , ca  de-o viata ma lovesc de nemtii astia peste tot .Nimic n-am putut invata in viata fara sa ma lovesc de cultura germana si ma intrebam uneori cum Dumnezeu au putut mancatorii astia de carnati si bautorii astia de bere sa creeze ( Sandye Show m-a -nvatat sa folosesc corect verbul "a crea' - cu sufixul de la "a lucra")atatea opere in literatura , poezie , muzica , filozofie ....rasa ariana...poate ei sunt totusi o specie superioara...


22-02-2010 09:41:08
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552

titmouse a scris:


Da , m-am adresat prietenilor . Reactiile altora sunt problema lor si nu a mea , pentru ca n-am timp de altii .


Dreptate ai, Tit. Decat sa pierzi bunatate de timp cu neprietenii ( been there, done that :):):) ), mai bine il petreci, ca si-asa-i prea scurt, cu oameni pe care ii apreciezi si facand o multime de lucruri interesante.


22-02-2010 10:15:45
   
?? dogofsea
Cont Sters

Inregistat: 13-01-2010
Mesaje: 24
Scuze tit,dar din curiozitate te intreb,chiar toata viata te-ai lovit peste tot de nemti...

22-02-2010 16:51:43
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

dogofsea a scris:

Scuze tit,dar din curiozitate te intreb,chiar toata viata te-ai lovit peste tot de nemti...

Daaaaa. Si lovituri zdravene . Sunt toata numai vanatai...


23-02-2010 11:00:14
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Cred ca nemtzii astia te-au zapacit asa tare, dear pitzigoleishan, :D de scrii si Sandie Show in loc de SHAW :D:D (chitzibusar mai sint, hihihi)

23-02-2010 15:17:47
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233
In ultimul timp citesc cartile lui Pavel Corut,am intrat si pe forumul lui dar mi-a sters contul ,cica nu fac parte dintre "creatori" .

23-02-2010 15:57:02
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

iubareata a scris:

In ultimul timp citesc cartile lui Pavel Corut,am intrat si pe forumul lui dar mi-a sters contul ,cica nu fac parte dintre "creatori" .

Creatori sau creaturi ? (zexe !)


23-02-2010 17:17:49
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
"Omul de la gara" de Jennifer Johnston, zice critica, cea mai buna scriitoare din Irlanda... nu-l recomand "dulcegarosilor", pina si cele doua scene de dragoste din roman nu scoala "erotismul" din om mai mult decit ar face-o vederea unei vaci pe pajiste... nici despre istoria recenta a turbulentei irlandeze (anii '80) nu te informeaza scriitoarea... de fapt nu inveti nimic, nici nu traiesti empatic cu pesonajele...si totusi, e o mica lovitura de litere... iar limba romana a traducatoarei Antoaneta Ralian e superba...

02-03-2010 00:25:19
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233
Am citit in ultimul timp mai multe carti care prezinta marturii ale celor care au fost in moarte clinica sau doar in coma ,ceea ce experimentau ei in starea aceea,trairile lor,tunelul prin care treceau,lumina care ii astepta,intalnirea cu rude decedate. Si din documentarile mele am aflat ca cele mai bune carti privind subiectul asta le-a scris Stanislav Groof,iar acum incerc sa le gasesc,dar se pare ca imediat cum apar se si epuizeaza. A citit vreunul din voi carti ale acestui autor?

02-03-2010 16:38:01
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Ezoterism, teribilism ...cred c-am sa inebunesc. Unii citesc prostii de autori
necunoscuti precum :Henry Miller,Oscar Wilde,James Joyce, Iris Murdoch, iar
altii ,literatura d-aia grea de autori extrem de cautati in" mediile  culturale"
ca Pavel Corut sau Stanislav Groof .
La ce bun sa stii ce e cu tine dupa moarte ,cand viata e aici ,pe pamant si e atat de frumoasa.


03-03-2010 06:06:40
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233

marianmandache a scris:

Ezoterism, teribilism ...cred c-am sa inebunesc. Unii citesc prostii de autori
necunoscuti precum :Henry Miller,Oscar Wilde,James Joyce, Iris Murdoch, iar
altii ,literatura d-aia grea de autori extrem de cautati in" mediile  culturale"
ca Pavel Corut sau Stanislav Groof .
La ce bun sa stii ce e cu tine dupa moarte ,cand viata e aici ,pe pamant si e atat de frumoasa.

De ce sa nu stim daca sa ne temem sau nu de moarte?


03-03-2010 13:22:10
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Si de ce vrei sa stii daca sa te temi de moarte sau nu ? Quid prodest ?
Sa te intereseze viata ,sexul ...etc, nu moartea . Tu nu vezi ca viata se deruleaza intre doua sexuri .Nema sex ,nema viata . O dai in gauri , in discovery sau ca mine ,bati campii .


03-03-2010 15:33:02
   
Pagini:  1 2 3 4 5    
Mergeti la