Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Frumusetea fizica este un atu sau un handicap?valabil la ambele sexe    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
In general, oamenii frumosi fizic risca sa cada victime perceptiei superficiale a celorlalti. Pentru majoritatea oamenilor e mai simplu sa arunce o privire si sa puna o eticheta, decit sa cunosca un om sau sa-l asculte citeva minute.
Personal, m-am lovit de superficialitea oamenilor, care sunt atrasi doar de ambalaj, neinteresindu-i continutul.


30-01-2007 21:13:34
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
parerea mea este ca fiecare..cauta atit de adinc cit il intereseaza....

30-01-2007 21:45:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
"ambalajul " ca sa te citez,conteaza ...nu zic nu ...dar am intalnit oameni care m-au fascinat la prima vedere ca sa ma darime dupa prima deschizatura de gura,....altii in schimb mi-au placut dupa ce am purtat o conversatie cu ei...cei din urma sint de fapt de multe ori cei alesi,D-zeu cred ca lasa cu masura la fiecare,suma viciilor se spune ca este constanta deci si legat de calitatile mai sus amintite este valabil..

30-01-2007 21:59:59
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
:)

suma viciilor ?

spunea cineva ca inteligenta ar fi o cantitate constanta pe pamint.......


30-01-2007 22:08:03
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
frumusetea fizica poate deveni un handicap daca asta e tot.... si nimic mai mult... Lumea nu se foloseste de chipul tau.. ci de creierul tau... Si in sens negativ si in sens pozitiv...
se poate profita de pe urma faptului ca esti prost de dai in gropi.....tot asa de bine cum se poate profita de pe urma faptului ca-ti merge mintea brici....
diferenta este ca, in primul caz profita doar.. profitorul :D.. pe cind il al doilea caz... profitul e imparte ;)


31-01-2007 05:09:34
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

ariela_k a scris:

In general, oamenii frumosi fizic risca sa cada victime perceptiei superficiale a celorlalti. Pentru majoritatea oamenilor e mai simplu sa arunce o privire si sa puna o eticheta, decit sa cunosca un om sau sa-l asculte citeva minute.
Personal, m-am lovit de superficialitea oamenilor, care sunt atrasi doar de ambalaj, neinteresindu-i continutul.

sa-ti povestesc ceva..Inaint de pozele pe care le am acum... aveam o poza prim-plan.. cu fatza... (nu stiu daca tu erai atunci.. majoritatea insa.. stie poza).. Nu eram altfel decit acum la stil, zic eu... Sau, daca vrei, eram l afel de acida si inabordabila :) Si aveam doar vreo 50 de prieteni in lista...
De cind sint pozele astea... tot eu sint.... Dar ei sint altii...:)


31-01-2007 05:27:03
   
?? some_1
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2006
Mesaje: 97
parerea mea e ca femeile sunt mult mai mult tratate cu superficialitate daca sunt frumoase si arata bine decat barbatii...
oricum la cineva trebuie sa te atraga ceva prima oara cand il vezi si acel ceva de obicei tine de fizic..


31-01-2007 05:47:56
   
Bebe-Leo
Femeie

Nou venit

Inregistat: 09-09-2005
Mesaje: 189


31-01-2007 05:52:32
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

ariela_k a scris:

In general, oamenii frumosi fizic risca sa cada victime perceptiei superficiale a celorlalti. .

Fals ! Si cand spun asta, am drept argument propria-mi experientza . Nu-i nici un necaz sa fii frumos si destept (cazul meu), poate doar un inconvenient minor si anume : ai sa te iubesti prea mult pe tine si n-o sa mai ai timp de ceilalti... :D:D:D


31-01-2007 10:58:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
waw....ma uimesti Pane....
ca esti frumos...am vazut in profilul tau..
ca esti destept ..ne-ai cam dovedit !
dar ca esti plin de narcisism...
n-as fi crezut!


31-01-2007 11:29:28
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
si este rau ? doare ?
cum este pane sa fii narcisist ? asta se ia  ? sau se dezvolta singura ?

Ultima modificare facuta de da_si_nu (01-02-2007 12:32:42)


01-02-2007 12:32:26
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
poate fi un atu daca facem si o referire la varsta. un barbat bine , frumos si dastept --asa ca mine--, poate face cateva capete sa se intoarca privindu-l , insa un personaj ce a trecut prin scena vietii nu mai poate fi frumos chiar daca ramane destept; si capetele raman neintoarse. este ?
la fel e si cu femeile...,fiecare barbat --sunt convins de asta--, nu o data a intors capul dupa vreo femeie bine--aici nu mai e nevoie de inteligenta,poate absenta in totalitate--.  deci , e clar ca frumusetea este un atu puternic. multe s-au obtinut cu ajutorul ei si putine usi s-au deschis in fata uratului...--de-abia aici poate interveni inteligenta sa deschida usile;necazul e ca nu se vade la o prima privire. si din pacate putini am ramas cei care pun accent pe asta ! nu mai e timp pt a cauta aceasta inteligenta care nu te ajuta in anumite genuri de cuceriri !


01-02-2007 13:27:25
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
si atunci....oamenii cu cele mai mari realizari.....sunt cei frumosi sau cei inteligenti   ?

eu zic asa..in spatele frumosilor...exista intotdeauna un inteligent....


01-02-2007 15:19:42
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631

da_si_nu a scris:

:)

suma viciilor ?

spunea cineva ca inteligenta ar fi o cantitate constanta pe pamint.......

ma faci sa ma simt vinovat fata de ceilalti... majoritatea! pai daca eu am qi-ul 55 inseamna ca o parte din neuronii de care ar fi trebuit sa am eu grija sunt la alti oameni, care se chinuiesc saracii sa-i suporte!


01-02-2007 20:08:36
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
qi este direct proportional cu nr de neuroni..sau cu numarul de legaturi neuronale ?

01-02-2007 23:43:10
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631

da_si_nu a scris:

qi este direct proportional cu nr de neuroni..sau cu numarul de legaturi neuronale ?

da si nu stie! e adevarat ca nu folosim creierul la capacitatea lui maxima si asta pt ca anumite legaturi sunt "scurtcircuitate ". totusi s-a observat ca este o legatura intre greutatea creierului si capacitatile intelectuale.mai departe cred ca ne poate da ea lamuriri mai obiective...


02-02-2007 00:41:26
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
barbat frumos si destept in acelasi timp? :D

sa-mi dati o poza cu el sa-l pun la "curiozitati... "

Ultima modificare facuta de fun-funny (02-02-2007 01:45:45)


02-02-2007 01:44:44
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
uite la mine si nu vei mai avea nevoie de nici o poza!  ori persoanele de fata se exclud din cerintele tale ...!?!!!!

02-02-2007 11:35:55
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

fun-funny a scris:

barbat frumos si destept in acelasi timp? :D

sa-mi dati o poza cu el sa-l pun la "curiozitati... "



hai..daca este furmos.....poate fi si destept.....dar crezi ca este si devreme acasa ?


02-02-2007 12:20:33
   
?? arin
Cont Sters

Inregistat: 01-02-2007
Mesaje: 167
Un Don Juan nu e unul dintre barbatii care incearca sa te "agate" cu replici uzate sau de prost gust. E tipul de barbat elegant, inteligent, care a ajuns sa cunoasca atat de bine femeile (in mare parte din proprie experienta) incat stie cum sa iti vorbeasca si ce sa iti spuna. E tandru, incredibil de galant, te copleste cu atentia care de multe ori ti-a lipsit. Stie instinctiv exact ce iti lipseste in momentul in care te cunoaste si e gata sa iti ofere el o experienta de neuitat.

Iubeste femeile si se iubeste pe sine pentru asta. Si tot din aceasta cauza, nu o sa ramana prea mult timp alaturi de tine: mai sunt atatea femei care au nevoie de el.

e asta oare definitia unui barbat frumos? deci devreme acasa e o himera ,mai devreme sau mai tarziu nu va fi deloc

Ultima modificare facuta de arin (02-02-2007 12:28:23)


02-02-2007 12:26:37
   
?? arin
Cont Sters

Inregistat: 01-02-2007
Mesaje: 167
barbat inteligent + femeie inteligenta = poveste de dragoste


barbat inteligent + femeie idioata = sarcina nedorita


barbat idiot + femeie inteligenta = aventura fara viitor


barbat idiot + femeie idioata = casatorie


patron inteligent + salariat inteligent = profit


patron inteligent + salariat idiot = productie


patron idiot + salariat inteligent = avansare


patron idiot + salariat idiot = ore suplimentare


vanzator inteligent + client inteligent = dialog


vanzator inteligent + client idiot = tzeapa


vanzator idiot + client inteligent = discount


vanzator idiot + client idiot = produse Microsoft


stapan inteligent + pisica intelligenta = afectiune


stapan inteligent + pisica idioata = smotoceala


stapan idiot + pisica intelligenta = zgarieturi


stapan idiot + pisica idioata = imparteala a patului


barbat frumos + femeie frumoasa = Sex


barbat frumos + femeie nasoala = idiotule!


barbat urat + femeie frumoasa = bani


barbat urat + femeie nasoala = disperare


barbat tanar + femeie tanara = Dragoste


barbat tanar + femeie in varsta = mama!


barbat in varsta + femeie tanara = bani


barbat in varsta + femeie in varsta = amicitie


barbat motivat + femeie motivata = insomnie a vecinilor


barbat motivat + femeie obosita = viol


barbat obosit + femeie motivata = frustrare


barbat obosit + femeie obosita = sforait + insomnie


job pasionant + viata de familie pasionanta = dificultati de planning + mare oboseala


job pasionant + viata de familie idioata = ore suplimentare


job cretin + viata de familie pasionanta = concedii medicale si fara plata


job cretin + viata de familie idioata = adultere si/sau Internet


femeie inteligenta + amanta inteligenta = viitor celibatar


femeie inteligenta + amanta idioata = amanta bomba!


femeie idioata + amanta inteligenta = divort la orizont


femeie idioata + amanta idioata = visul oricarui barbat

mai sunt variante?

Ultima modificare facuta de arin (02-02-2007 12:31:03)


02-02-2007 12:30:23
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
am cautat variantele.........
aceeasi varianta este pe 29 +1 de pagini web( forumuri, blog-uri )..cu mici diferente in felul cum sunt scrise....

asa ca adaug si eu o varianta....
barbat disperat +femeie neinteresata = hartuire


02-02-2007 12:42:37
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

da_si_nu a scris:


hai..daca este furmos.....poate fi si destept.....dar crezi ca este si devreme acasa ?

Da-o dracu da treaba ! N-oi vrea sa fie si sfant ?!... Eventual, sa-l cheme si Pafnutie ?
Uite, vezi, io cand dau peste chestii d-astea, inteleg ca orice-ai face, n-ai, dom'le, nici o sansa sa multumesti femeia !!! :x


02-02-2007 13:06:30
   
?? arin
Cont Sters

Inregistat: 01-02-2007
Mesaje: 167
Sfantul Martir Pafnutie a fost chemat din Egipt si s-a nevoit in desert. In timpul persecutilor lui Diocletian (284-305), guvernatorul Adrian a poruncit ca Sfantul Pafnutie sa ii fie adus inainte. Sfantul neasteptand dupa acestia de au fost trimis sa il aduca,s-a infatisat inaintea guvernatorului pentru a marturisii pe Hristos si pentru a primii mucenicestile cazne.

Dintre soldatii care l-au pus la cazne, Dionisie si Callimachii, vazand puterea cu care Dumnezeu il tinea pe mucenic neatins au crezut in Hristos Mantuitorul ei insisi, fapta pentru care le-au fost taiate capetele. Dupa aceste cazne Sfantul Pafnutie a fost aruncat in inchisoare unde dintre cei inchisi adduce la Hristos un numar de 40, acestia fiind si ei martirizari prin arderea cea de vii.

Dupa o vreme Sfantul Pafnutie a fost lasat liber, nevatamat aratandu-se prin grija lui Hristos, iar un crestin pe nume Nestorie l-a primit pe dansul la sine. Acesta, impreuna cu a sa familia, primind indrumarea cea duhovniceasca a sfantului, au ajuns in curand dintre cei mai ravnitori in credinta, iar pana intr-un sfarsit au primit moartea cea muceniceasca. Sfantul a fost sfatuirtor si a intarit in credinta multi alti crestini pentru al marturisii pe Hritos si pentru a primii de Dumnezeu binecuvantatele cazne. Unii fost au taiati cu sabile altii arsi de vii, 546 a fost numarul acestora.

Sfantul insusi a fost aruncat de calai intr-un rau cu o piatra atarnata de gat, dar minune s-a aratat plutind acesta la mal cu piatra. Pana in sfarsit l-au trimis pe sfantul mucenic inaintea lui Diocletian insusi, imparatul ordonand ca sfantul sa fie rastignit intr-un smochin.


02-02-2007 13:09:41
   
?? arin
Cont Sters

Inregistat: 01-02-2007
Mesaje: 167
asta a fost Pafnutie domnule!

02-02-2007 13:10:50
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Domnule  Copy-Paste, te-ai impiedicat in postarea mea si tinushi mortzish sa-mi arati ce dashtept shi frumos e dom'  Google ? Ori iti e teama ca fortandu-ti neuronii din dotare ii extenuezi si ramai fara ei ?

02-02-2007 13:26:04
   
?? arin
Cont Sters

Inregistat: 01-02-2007
Mesaje: 167
nu! incercam doar sa-ti explic ca inainte de a da cu piatra folosind o smechereala iefina de mitici e bine sa si cunosti pe domnul google si la urmei urmei de ce nu Iftodie?

02-02-2007 13:41:14
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Ba, baiatule, dac-ai simtit ca te-a lovit ceva, fii sigur ca nu-i f'o piatra aruncata de mine. Nu poti zice nici ca te-a lovit inspiratia, nu-i cazu, nu se vede pe nicaieri... De altfel , comentariul tau se potriveste ca nuca-n perete ; as intelege textul de mai sus doar in cazul unui forum sau macar topic dedicat religiei, da' asa ?... Ce mai incolo si-ncoace, te gasisi motz, sa te afli si tu-n treaba, sa-ti mai contabilizeze dom'  3X matrimoniale, inc-o postare. Da-i  'nainte, flacau, tine-o tot asa, da'  nu ma mai mushca pa mine de cur, ca-i tare si-tzi rupi dintii...

02-02-2007 16:08:22
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Pan, aici te poti inshela..nu stii ce dinti tari poate sa aiba el... :D

02-02-2007 17:04:03
   
?? arin
Cont Sters

Inregistat: 01-02-2007
Mesaje: 167
doamna..nu imi place sa fac chat..sa inteleg ca e o lauda? nu de alta dar ma cheama si don juan =D

Ultima modificare facuta de arin (03-02-2007 01:54:07)


03-02-2007 01:53:32
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
off topic la greu.......

asa...continuam ideea....

frumusetea fizica este totusi ceva relativ.....nu toturor le plac toate...


03-02-2007 03:29:56
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
cred ca totusi cei care spun : " cel frumos reuseste inaintea celui inteligent" sunt cei care fie au seferit din cauza ca au fost inteligenti...ori ca apreciaza frumusetea inaintea altora....

03-02-2007 03:31:51
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
si totusi.. nu-i suta la suta adevarat.... Uneori nu reuseste nici cel frumos, nici cel urit dar bine pregatit... Reuseste cel cu pile...
ufff. avind specializarea nr 1 in dreptul muncii... am facut si o alta in resurse umane... In fine.. ca sa intelegeti mecanismul... indiferent de rezultatele unui intreviu si de evaluarile facute de noi.. - fiind o echipa... de foarte multe ori era angajata o persoana care nici nu trecuse prin "botezul nostru"... Cel putin pina acum.. in romania se angajeaza in ordinea inversa a logicii.. si nevoilor firmei... pila, sex.. pregatire... ;)


03-02-2007 04:37:14
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
si eu am fost angajat in defavoarea altora la o firma din brasov.
de fapt mersesem acolo sa fac un comision cuiva, si m-am nimerit chiar in timpul unui interviu....
Secretara m-a intrebat fara late lamuriri cum ma numesc si mi-a spus ca voi fi intra peste 20 de minute.
Am  asteptat cumintica, am intrat in biroul directorului , caredragut din fire, m-a invitat sa iau loc.Nu m-a lasat sa spun nimic, decit sa raspund la intrebarea : -cine v-a trimis ?
am raspuns degajata si indiferenta :
-Domnul x, va trimite salutarile lui si aceasta placa video ( era un ati radeon 9200 placa abia aparuta atunci pe piata ).

Directorul a luam placa, mi-a multumit, si a spus ca ma va suna.....
M-a sunat si am fost anuntata ca am fost angajata.....
:( :D


03-02-2007 04:43:32
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Am spus ca este vorba despre o neintelegre si i-am multumit.....
A insistat..si a spus:
-suntem pregatiti pentru refuzul dvs....desigur salariul este mult maimare decit cel anuntat la la interviu.....


03-02-2007 04:45:21
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Sa revenim la oile noastre.....
Ma refeream la faptul ca sunt multi oamenii frumosi si inteligenti care nu sunt oportunisti....si care, chiar nu fac caz de frumusetea lor. Dar tocmai pe acestia nu ii vad semenii lor.
Am vazut multi barbatii care considera femeile frumoase si inteligente un fel de ,,monstrii'' sau ,,mutanti'' si fug cit ii tin puterile, cind cunosc astfel de femei.
De ce femeile nu pot fi frumoase si inteligente?.....De ce inteligenta sa fie ceva specific barbatilor?....
Personal, m-am lovit de ideea asta preconceputa.Uneori mi se spunea: ,,tu, trebuie sa fi frumoasa doar, ingrijeste-te de asta, lasa ca sunt eu inteligent si pt. tine.'' Adica eu trebuia sa fiu frumoasa si proasta.....ca sa intru intr-un tipar.Daca incercam sa ies din tipar si sa fiu frumoasa si desteapta...nu mergea. Sa ma uratesc nu aveam cum...pt. a fi considerata o femeie inteligenta si a ma privi un barbat 5 min. fara a se gandi la cum sa ma cucereasca.
Ori frumoasa si proasta, ori urata si inteligenta.....asta e tiparul, dupa care se ghideaza multi.
Discutam asta, acum citeva zile cu un amic, la o cafea, care mi-a zis: ,,pai, cu tine e greu, mai, ca ma excit, doar cind te vad cum sorbi cafeaua.'' Tot el mi-a zis ca femeile cu sex-apel, sunt cele mai fertile femei.
Nu ma consider o femeie frumoasa, dar fertila sunt (aici m-a nimerit amicul ala), recunosc.;)

Ultima modificare facuta de ariela_k (04-02-2007 03:55:25)


04-02-2007 03:34:28
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
sa nu credeti niciodata ca un barbat cauta femei care sunt urate sau proaste!
barbatii cauta femei cat mai deosebite, mai frumoase, mai atragatoare.dar inteligenta este cel mai important lucru la o femeie.
numai  ca femeia trebuie sa stie sa-l relaxeze pe barbat, sa-l faca sa se simta liber si stapan pe el. e drept si adevarat ca daca incearca sa-l ingradeasca atunci el se retrage.
cum ar tebui sa se manifeste inteligenta?
femeia trebuie sa aibe aspect placut, civilizat... sa dea incredere(sa nu aibe comportament usuratic); de asemeni sa fie devotata barbatului si familiei in general.
femeia trebuie sa stie sa asculte
sa nu se lase influentata(nici pozitiv nici negativ) de cercurile de cunostinte
sa stie sa se impuna in problemele importante si delicate
sa stie sa ofere, sa starneasca; sa stie sa se faca dorita.
sa fie rezervata atunci cand trebuie(in societate mai ales)
....................................
...................................
inteligenta unei femei (ca de altfel si a barbatului) tine si de comportament nu numai de diplome!


04-02-2007 12:43:22
   
?? edge
Cont Sters

Inregistat: 12-02-2007
Mesaje: 109
Uite inca un barbat, alt poet, viitor betiv ? Haide domnule PPAN.63, arata-ti muschii si cerebelul ----ucide poetii !

12-02-2007 15:49:18
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
.... n-a reusit el, Platon, nici macar sa-i alunge din CETATE, dar'mite sa-i omoare, n-o s-o pot face eu, desi uneori as vrea sa fie posibil... La fel cum mi-as dori sa-i pot ucide pe toti cei care-si incordeaza "muschii literari" in fel si fel de postari off topic !
   Incearca, pe viitor, edge, sa nu-mi pomenesti nick-ul decat in baza unei idei si nu doar de dragul unei discutii mai mult sau mai putin "chatiste". Faptul ca-s si frumos si destept, nu trebuie sa-ti creeze complexe... :D:D:D


12-02-2007 16:16:50
   
?? edge
Cont Sters

Inregistat: 12-02-2007
Mesaje: 109
Cum sa atrag furtuna pe forum ! Pina acum esti tot ceea ce imi place pe aici.Poate ma inveti si pe mineceva scheme noi, asa de dragul vremurilor de alta data. UIte daca doresti impertim forumul in doua.Eu iau partea cu sexul, tu pe cealalta cu cerebelul. Ne intilnim la mijloc.

12-02-2007 16:21:43
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

da_si_nu a scris:

Am spus ca este vorba despre o neintelegre si i-am multumit.....
A insistat..si a spus:
-suntem pregatiti pentru refuzul dvs....desigur salariul este mult maimare decit cel anuntat la la interviu.....

waw...Mona...ce succes!
scenariu de film...nu altceva..;)=D


12-02-2007 16:36:55
   
?? edge
Cont Sters

Inregistat: 12-02-2007
Mesaje: 109
Probabil nu erai deloc pregatita pentru jobul respectiv , draga Mona whatever you are !
De aceea ingimfata si cu nasul pe sus ai mai refuzat inca o oferta si inca una.Sictiriti , dezamagiti, contrariati, au angajat pe unul competent pe un salariu mult mai bun decit inainte.Ai facut un lucru bun, desi puteai macar sa lucrezi o luna, doua, pina isi dadeau seama cine esti si ce poti.Sau poate te si descurcai.
Daca mergi la cacealma, mergi pina la capat.


12-02-2007 17:04:33
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
uite la asta nu m-am gindit, dar nu strica sa retin asa ceva....
poate mai apare o sansa..neasteptata...


12-02-2007 19:11:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
FRUMOASA SI DESTEAPTA...
doua atuuri puternice...
sansele sint in mina ta...=D=D


12-02-2007 19:41:03
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Frumusetea da dragostei anumite intensitati si cuprinde o gama mare de semnificatii,jucand un rol de seama in dragoste.Circula insa proverbul in care se spune:"nu-i frumos ce-i frumos,e frumos ce-mi place mie".
Dragostea este precedata,conditionata intovarasita de trairi specifice ca:placerea,dorinta,pasiunea,ratiunea...dar dragostea si gelozia s-au nascut impreuna deci sa nu uitam si de acest tiran sa-i zic asa al regatului iubirii...
Omul se simte atras de fiinta care-i trezeste impresia de frumos,o
zicala populara spune:"dragostea de un-se-ncepe?/de la ochi,de la spincene/de la săn cu draganele-."


22-02-2007 13:25:05
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Traim intr-o societate guvernata de "beauty"-ism, adica de frumusetea aspectului exterior si facem foarte putin sa nu ne conformam acestor standarde.
As vrea sa gasesc solutia nu pentru "aprecierile perfecte" despre oameni, deoarece nu cred ca cineva poate sa faca acest lucru "la prima impresie", ci pentru o mai mare rabdare in cunoasterea celorlati, o disponibilitate mai larga. As vrea sa invat sa astept sa-i pot cunoaste pe ceilalti, nu sa ma las condusa de impresii si mai ales de cele de la inceput. Spun asta pentru ca totusi, majoritatea asa facem. Si suntem nedrepti, dandu-le celor atractivi, frumosi, dar poate si "gaunosi" credite mari si trecandu-i pe cei mai putin epatanti la capitole neinteresate cand poate ei au multe de daruit.


25-02-2007 00:14:17
   
?? GOGOMANUL
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2007
Mesaje: 526
Traim intr-o societate in care nimik nu este ceia ce pare, in care nu totul este colorat in doua culori: alb si negru. Insa traim cu totii o viatza, fiecare pe a lui si o vedem in ce culori vrem noi pentru ca suntem atat de diferitzi unul de altul incat vorba aia cu ''seamana dar nu rasare'' isi gaseste aici rostul. Ce e iubirea? ce e fericirea? ce e dragostea? ce sunt toate aceatea? .. .nimik de cat niste trairi interioare pe care le traim si ne bucura, de ele, dar eu ma intreb: suntem toti fericiti? iubim cu totii? ne-am indragostit noi toti cel putin odata in viatza? Eu cred ca nu toti cei care isi traiesc acea viatza, nici macar toti  cei de aici care sunt destul de putini putini fata de restul lumii nu pot spune ca au trait cu adevarat aceste sentimente nu toti sau bucurat de fericire, nu toti au fost indragostiti prima data. Si atunci ma intren dece, si ce am putea face ca si ceilalti, care nu sau bucurat de aceste trairi , sa se bucure de ele. Avem si noi partea noastra de vina ca ei nu sunt fericiti, indragostiti si nu se bucura de mangaierile persoanei iubite? ... Cred ca da, suntem, pentru ca fiecare dintre noi am fi putut face ceva pentru macar o persoana de acest gen dar nu am facuto si nu am facuto pentru ca nu am vrut, nu nea pasat sau nu ne-a interesat. Si atunci ai dau dreptate lui Unik@, suntem nedrepti cu cine nu merita si dam credit unora care sunt mai rasaritzi insa au in ei un mare gol .....

25-02-2007 19:02:40
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
oricit am vorbi, oricite vorbe frumoase am cauta pentru a ne exprima gindurile... si ceea ce simtim cu adevarat, o usoara doza de ipocrizie avem in noi...As numi-o fireasca
pentru ca sintem sanatosi, intregi (in primul rind), frumosi, cu toate facultatile mentale la locul lor.... Si, oricite vorbe frumoase am spune... am avut CU SIGURANTA momentele noastre cind ne-a fost rusine pentru cum ne-am comportat, cum am vorbit, cum am gindit... cu .. altii.
nu am uitat sa iubim... Ba mai mult, stim sa iubim...
dar SELECTAM.. ca orice OM.. cui ne daruim dragostea..., simpatia, zimbetul dulce.

iubim frumosul instinctiv... asa cum tot instinctiv intoarcem capul la urit, frivol, violentza...bestialitate... alea-alea... Asta inseamna ca nu stim sa iubim? ca nu putem?

Ultima modificare facuta de fun-funny (25-02-2007 19:34:50)


25-02-2007 19:20:19
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
de ce trebuie neaparat ca un chip frumos sa fie asociat intotdeauna cu un suflet bun? De ce oare Ileana Cosinzeana era superba si vrajitoarea era Muma padurii?

25-02-2007 19:40:23
   
?? GOGOMANUL
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2007
Mesaje: 526
Povestile sunt doar povesti .... insa realitatea este c totul alta, realul si fantasticul fac casa buna doar in povestile pe care cai varstnici le citesc copiilor la gura sobei ... sau inainte ca cei mici sa adoarma ... povestile cu feti frumosi si ilene cosanzene sunt, pentru moi, cei maturi de domenuil trecututlui si muma padurii era urata doar pentru ca cei mici , ascultand povestea , sa poata face diferentza intre bine si rau, intre frumos si urat.Pentu ei, copiii, frumosul este si bun iar uratul este si rau. Pentru noi, cei trecutzi de vremea povestilor realul si fantasticul nu mai sunt tot una ... si apropo, printre noi mai sunt si persoane care care nu stiu sa iubeasca, persoane care ar vrea sa iubeasca si sa fie iubite, insa , dintr-un motiv numai de ei stiut nu au parte de acest frumos sentiment care este iubirea ....

25-02-2007 19:54:52
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la