Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / O viata avem    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? TZUN_LAY
Cont Sters

Inregistat: 17-02-2007
Mesaje: 1
Da,asa e,doar de o viata stim sigur pana acum........si ce facem?o irosim cu orgolii stupide jignind gratuit pentru o clipa de maretie personala.De cate ori ne-am mai oprit pe drum in ultima vreme incercand sa surprindem mersul vietii cu incetinitorul,facand un zambet sa dureze mult mai mult,sa ramana intiparit pe retina noastra obosita de incercarile umane de a observa si specula micile neatentii ale celor din jur........si uite cum pierdem o clipa.........dar ce conteaza,nu-i asa?!Dar uitam se pare ca oceanul e facut din picaturi si viata din clipe.Eu una nu vreau sa ajung la un moment dat ce-i drept indepartat sa ma gandesc la regrete,la prea multi de "daca" si verbe la imperfect............si poate ca nici nu trebuie sa avem toate raspunsurile,altfel ce rol ar mai avea viata?!
   Imi doresc sa zambim mai mult,sa ne amintim de mirosurile copilariei si sinceritatea ei debordanta,sa mergem desculti prin iarba chiar daca am fii penibili,sa invatam sa ne impacam cu noi insine si sa iubim chiar si pe cei care poate nu merita...........si cine stie..........poate o sa ne placa aceste momente de nebunie.
  Pupici


17-02-2007 17:04:27
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Fericirea e la indemana oricui,iar noi,de multe ori,trecem pe langa ea cu indiferenta,n-avem ochi pt.ea,suntem prea preocupati de temeri,de inhibitii si aspectul exterior al persoanei noastre.Coborim prea rar la subsolul fiintei noastre,in camarutele ascunse ale sufletului,unde ar trebui sa cercetam si sa facem ordine mai des,fara stres si graba.Trebuie sa ne ingrijim toate camerele EU-lui,si numai asa ne tinem departe de rautati si invidii,numai asa vom retrai emotia primei imbratisari...Sa cautam prietenia si dragostea,soarele si florile,sa traim zi de zi clipe unice!Toate adunate la un loc inseamna FERICIRE!Viata,fericirea si iubirea sunt o sarbatoare numai daca vrem noi.Toate ni le daruieste D-zeu ca pe un cec in alb,pe care noi,il complectam,zi de zi,traind!...

17-02-2007 17:18:25
   
?? aida100
Cont Sters

Inregistat: 13-02-2007
Mesaje: 7

unik@ a scris:

Fericirea e la indemana oricui,iar noi,de multe ori,trecem pe langa ea cu indiferenta,n-avem ochi pt.ea,suntem prea preocupati de temeri,de inhibitii si aspectul exterior al persoanei noastre.Coborim prea rar la subsolul fiintei noastre,in camarutele ascunse ale sufletului,unde ar trebui sa cercetam si sa facem ordine mai des,fara stres si graba.Trebuie sa ne ingrijim toate camerele EU-lui,si numai asa ne tinem departe de rautati si invidii,numai asa vom retrai emotia primei imbratisari...Sa cautam prietenia si dragostea,soarele si florile,sa traim zi de zi clipe unice!Toate adunate la un loc inseamna FERICIRE!Viata,fericirea si iubirea sunt o sarbatoare numai daca vrem noi.Toate ni le daruieste D-zeu ca pe un cec in alb,pe care noi,il complectam,zi de zi,traind!...

Ai dreptate ,dar sa ne gandim ca viata este acum sub cronometru si ...ce facem mai avem timp sa ne si analizam ?  Eu cred ca traim si atat, luam viata cum este........;) Eu cel putin asa fac am ajuns sa nu mai am timp de nimic , sub presiunea minutelor ma grabesc sa termin indatoriile de serviciu ,acasa sa termin treburile menajere ,cu prietenii sa ajung acasa mai repede ,ca maine la serviciu , si sa mai ai si o scoala .......ce timp sa ai de analiza personala ,pur si simplu traim!!!!!!!!!!!!!=)


17-02-2007 17:54:30
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Se stie ca viata este frumoasa si fiecare etapa are farmecul ei. Iar trecerea de la o etapa la alta se face atat de rapid incat tranzitia aproape ca nici nu o percepi.

Nu-ti dai seama cand se termina perioada copilariei si cand incepe perioada adolescentei. Te trezesti la un moment dat ca ai o varsta, ca ai ai devenit o persoana adulta cu familie, cariera si o gramada de responsabilitati.

Esti prins atat de tare in cotidian, incat, atunci cand ti-ai observat primele riduri, ai impresia ca ti-au aparut peste noapte.
Cineva spunea ca fiziologic incepem sa murim chiar din clipa in care ne nastem! Iar din momentul acela murim lent in fiecare zi. Mie imi place sa spun ca ne transformam.

Si totusi nu inteleg. Care-i farmecul varstei a treia? Unde mai gasesti farmec atunci cand ai ramas singur, batran, bolnav si trist. Am o vecina care se roaga la batranete sa-i dea putere exact cat ii trebuie sa poata muri cu demnitate.

Intr-o zi mi-a dat telefon sa-mi spuna, cu mare entuziasm, ce a reusit sa faca. Si nu s-a laudat cu ce a reusit sa faca in toata viata ei. S-a laudat cu ce a reusit sa faca in acea zi. Un ceai, asta a reusit sa faca, ceai pe care nu a mai apucat sa-l savureze deoarece s-a obosit prea tare atunci cand l-a preparat...

Doar sufletul i-a ramas puternic. Dar poate el sa-i faca ceai? Poate el sa o duca la toaleta, poate sa-i maseze spatele anchilozat de la atata stat in pat? Nu poate, are si el mandria lui. Sufletul are "studii superioare" si nu se preteaza la activitati culinare si fiziologice.

Se spune ca sufletul este dat la nastere sa intregeasca trupul si sa-l inobileze. Cand il primim il cazam la "trup de cinci stele", iar atunci cand il eliberam ar trebui sa-i cerem despagubiri. Oare ce l-a suparat de ne lasa trupul atat de ravasit, dezmembrat si neputincios?

De ce viata te ancoreaza in batranete si de ce te lasa acolo ca pe un copil abandonat, nu pot sa raspund. Poate asa e in natura lucrurilor. Iar daca asa trebuie sa fie... eu nu pot sa opun rezistena.

Trebuie sa ne facem curaj sa citim din cartea vietii pana la ultima fila. Si trebuie sa traim fiecare, dupa sufletul nostru.
Trebuie sa simt pe pielea mea care-i farmecul si misterul varstei a treia! Daca nu mor pana atunci... de curiozitate!


25-02-2007 00:05:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
M-ai facut sa reflectez mai mult la viata...ai dreptate...
trece repede...nici nu percepi tranzitia...si te trezesti ca ti-ai propus o multime de lucruri sa faci...si nu ti-a ajuns timpul...sau poate a trecut pe linga tine fara sa-ti dai seama...=(
uf...m-am umplut de tristete...=(


25-02-2007 16:23:50
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Nu asta a fost intentia mea..sa te intristez! Eu zic sa continui sa zambesti...si sa schimbi tot ceea ce poti schimba si sa fi multumita cu ceea ce nu poti schimba.

25-02-2007 17:36:29
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Uniko,pe unde esti?...ai cam uitat de forum...
ai completat CEC-ul...si precis esti fericita...
bravo !  tine-o tot asa...=)


22-03-2007 01:33:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
In  mare masura linistea noastra interioara este determinata de puterea de a trai in prezent.Indiferent de ce s-a intamplat ieri sau anul trecut,ori de ce se va intampla sau nu maine,locul in care te afli intotdeauna este momentul prezent.
    Fara indoiala ,multi dintre noi am stapinit arta nevrotica de a petrece mare parte din viata facindu-ne griji pentru o multime de lucruri - si toate deodata.Permitem unor probleme trecute sau griji viitoare sa ne domine prezentul in asa masura,incat devenim nerabdatori,frustrati,depresivi si lipsiti de speranta....=(
    De cealalta parte,ne amanam multumirea,prioritatile si fericirea,convingandu-ne adesea ca "odata,candva" va fi mai bine decat azi......dar poate acel "candva" nu va veni in fapt niciodata...:rolleyes:


23-03-2007 15:29:35
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
clipa de marire...clipa de placere..........da...cineva are dreptate aici...

23-03-2007 22:50:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Viata nu trebuie sa fie o telenovela...cind sint prea obosita,ori incep sa ma iau in serios(ceea ce se intampla mult mai des decat mi-ar placea sa admit),imi spun ceva de genul:"Iar ma apuca.Telenovela mea incepe din nou."Aproape intotdeauna,aceasta imi alunga seriozitatea si ma ajuta sa ma amuz pe socoteala mea.Adesea,acest memento simplu imi permite sa schimb canalul pe un post mai linistit.Iar melodrama mea se transforma intr-o comedie.
   Ati urmarit cu totii o telenovela si ati observat ca personajele iau lucrurile marunte in serios...se simt ruinate...ofensate...de regula raspunsul lor este  ceva de genu':cum  mi se intampla ceva de genu' tocmai mie?"...isi transforma viata intr-o urgenta...o melodrama...
   Nu e mai bine s-o transformam intr- comedie?...;)


24-03-2007 16:20:35
   
?? GOGOMANUL
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2007
Mesaje: 526
Cica o viatza avem si o gaura  in .... traiti-va viata si iubitiva mult, si asta sa o faceti astazi ca maine e deja tarziu ... nu se stie ce se intampla ...

24-03-2007 17:58:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
De cate ori nu ti-ai spus"stiu ca nu trebuia s-o fac",imediat dupa ce ai facut ceva? de cate ori intuiesti ceva,dar permiti gandurilor sa apuce pe alta cale...=)
    Ne spunem lucruri de genul:"n-as putea sa fac asta" sau"n-are cum sa fie adevarat"...imediat ce prmitem ratiunii sa intre in scena,tot noi suntem aceia care o abandonam.Apoi ne invocam limitele,iar ele devin ale noastre....=(
    Daca poti depasi teama ca inima ta intuitiva iti va da raspunsuri incorecte,daca poti invata sa ai incredere in ea,viata ta poate deveni aventura magica care era menita sa fie...=D

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (24-03-2007 18:45:41)


24-03-2007 18:44:04
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
un fel de "never say never"?
sint citeva momente in viata in care spui raspicat: niciodata!
si bine ar fi ca viata... sa nu-ti demonstreze contrariul...


25-03-2007 04:32:41
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
S-a estimat ca  un om obisbuit zamisleste circa 50.ooo de ganduri pe zi.Asta inseamna o gramada....unele dintre acestea pot fi pozitive si productive....din pacate foarte multe sint negative....nervoase,pesimiste ingrijorate.
    Daca vrei sa devii o fiinta mai senina,nu este daca vei avea sau nu ganduri nagative - le vei avea cu siguranta - ci ce preferi sa faci cu ele...=)


25-03-2007 11:48:57
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
si daca doar o viatza avem de unde acea pofta nebuna de a o irosi cu amanari ale unor clipe potentzial frumoase?  de ce daca viatza inseamna in principiu o acumulare a unui soi de experiantza,se da inapoi din calea unor noi provocari de teama deceptziilor? oare deceptziile nu trebuie sa faca parte din viatza? e asemenea unui puzzle ce trebuie intregit,de vrei de nu vrei, fiecare imagine,urata ori placuta trebuie pusa la locul ei. NU ?
  intindetzi mana si luatzi piesele ce va convin! insa nu uitatzi ca si cele din urma trebuie ashezate la locul lor.


26-03-2007 13:02:29
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
asta e...uneori lipsesc piesele cum le spui tu ...
piesele cheie...si atunci...?=(


26-03-2007 13:10:16
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
copiii se grabesc sa ajunga adulti... chiar daca motiveaza asta doar prin dorinta de a fi independenti
adultii vor sa aiba linistea si protectia din perioada copilariei..
nu vream sa repetam experientele urite ale parintilor (mediului).. Si totusi, statistic vorbind, copilul care si-a vazut tatal lovindu-si mama... se va lasa lovit / va lovi... la rindul lui; copilul care a vazut masa plina de alcool in casutza lui... va iubi gustul alcoolului...
nu invatam din experienta altora.. uneori nu tragem invataminte nici din propria experienta...


26-03-2007 13:12:17
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

tasha 1951 a scris:

asta e...uneori lipsesc piesele cum le spui tu ...
piesele cheie...si atunci...?=(

lipseste sansa... nu esti la locul potrivit.. la timpul potrivit..
de multe ori.. dorest sa faci un lucru; iti faci schema mental, te razboiesti cu sheful... in fatza oglinzii, iti ceri iertare in gind celui pe care l-ai ranit..., iti faci o autocritica dura... pe hirtie...
si incepi ziua la fel de dobitoc ca si ieri...., la fel de umil si cocoshat...., la fel de pregatit sa te calce altii in picioare


26-03-2007 13:14:55
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107

tasha 1951 a scris:

asta e...uneori lipsesc piesele cum le spui tu ...
piesele cheie...si atunci...?=(



asta doar daca stai cu ochii larg inchishi !
nu lipseshte nika ! asta e un puzzle care are toate piesele pazite strashnic de o entitate ce ne patroneaza pana la ultima cipa ! nu exista scuze ca nu ai gasit piesa. e langa tine trebuie doar sa o ''culegi'' ! fara eschive , te rog !


26-03-2007 13:51:46
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
aha...vad ca ai trecut pe panta cealalta...ok...te prefer asa...
dar pune in practica ce spui....ca daca doar teoria e buna si n-are aplicatie....degeaba...=(


26-03-2007 17:41:40
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

fun-funny a scris:

un fel de "never say never"?
sint citeva momente in viata in care spui raspicat: niciodata!
si bine ar fi ca viata... sa nu-ti demonstreze contrariul...



sa spunem ca orice este posibil.....intr-o masura mai mica sau mai mare....

ce ar fi sa fortam norocul si sa spunem....niciodata.....tocmai pentru a se intimpla acel niciodata ?


26-03-2007 21:01:23
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
ei,dar vin eu si zic...niciodata sa nu spui niciodata...
am spus-o si eu si mi-am dat seama in timp ca e de prisos
scopul vietii nu este acela de a le face pe toate ci de a ma bucura de fiecare pas si de a trai o viata plina de dragoste...
Cei mai multi dintre noi ne traim viata ca si cum scopul ei secret ar fi ca, intr-un fel sau altul sa le rezolvam pe toate.Stam noptea tarziu,ne sculam devreme,ne lipsim de distractii,si-i lasam pe cei dragi sa astepte.Recunosc cu tristete ca am vazut atatea cazuri in care subiectii i-au neglijat pe cei dragi atata vreme,incat acestia si-au pierdut interesul pentru prietenia lor.Eu insami am facut acest lucru...eu zic sa nu risipim clipe importante din viata,regretind inevitabilul...=)


26-03-2007 21:30:49
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

tasha 1951 a scris:

Adina...viata insasi este un test...ca daca ar fi fost pe bune,ti s-ar fi spus incotro sa te duci si ce sa faci...Daca privesti viata si multele ei incercari ca pe un test,sau o serie de teste,vei incepe sa vezi fiecare problema cu care te confrunti ca pe o sansa sa cresti,o sansa sa respingi loviturile...so....

nu stiu daca e bine sa privesti viata ca pe un cumul de teste...ca pe o intrecere.. Ar insemna ca orice esec sa nu fie un pas inainte si.. doar o contabilizare a lui... intr-un carnetel de note, ca la scoala...
ne nastem cu propriul destin... si, oricit am da din coate, nu vom avansa mai mult decit e necesar... pentru noi.
a face din viata ...teste... ar insemna sa copiem pe unul, altul... Sintem diferiti.. pina in cel mai mic detaliu... atunci avem si personalitati diferite si reactii diferite...
In fine, stiti voi ce vreau sa zic...nu-mi place sa scriu foarte mult...


ps. am lut citatul tashei de pe alt topic... (unde nu ii era locul) :)


27-03-2007 23:50:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
faci ordine...faci ordine pe topicuri?
ok...trebuia sa-i spun asta acolo...pentru ca acolo a atins problema...so,...sorry!


28-03-2007 00:00:03
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
da ? si ce daca ? cine face ceva impotriva acestei nedreptati ?
  de ce isi propune omul sa isi traiasca viata din plin,sa traiasca fiecare secunda,pt ca doar o viata avem,iar cand ajunge in situatii, asa zis-e limita,se da inapoi ? oare nu asta inseamna a trai viata cu tot ce inseamna ea? ca o acoperire,ce nu te omoara te face mai puternic. in plus,doar odata murim. ......inca ceva, suntem consemnati din start sa trecem peste aia sau cealalta. de ce atatea eforturi inutile in eschive obositoare?


28-03-2007 22:11:43
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ce nu te omoara te face mai puternic...asa este este...si e bine sa-ti directionezi mintea spre rabdare....eu prin rabdare reusesc sa-mi pastrez perspectiva.Imi pot aminti,chiar in miezul unei situatii dificile,ca ceea ce-mi sta in fata - provocarea prezenta - nu este o problema"de viata si de moarte",ci doar un obstacol minor ce trebuie depasit.Fara rabdare,acelasi scenariu poate deveni o urgenta majora plina de frustrare,sentimente ranite si tensiune arteriala ridicata....=)
   Si nu merita nimic din aceste....credeti-ma...


29-03-2007 00:58:05
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Noi credem ca "Iubirea invinge orice" pentru a putea merge mai departe atunci cand apar obstacole intr-o relatie.


Credem in zicala "Maine este o noua zi" pentru a avea curajul de a o lua de la capat, de a incepe o noua viata, plini de speranta.


Credem in "Se intoarce roata" pentru ca astfel avem siguranta ca cel ce ne-a creat suferinta va primi acelas lucru.


Credem in "Dumnezeu vede si nu iarta" pentru a nu ne mai simti atat de neindreptatiti de cei din jur stiind astfel ca vor plati pentru greselile lor.


Cand pierdem pe cineva spunem "O sa-i fie mai bine pe lumea cealalta" pentru a diminua suferinta ce o avem in suflet.


Cand nu mai suntem sus ne gandim ca "Viata este plina de urcusuri si coborasuri" pentru a ne acomoda cu situatia si pentru a avea inca speranta ca o sa mai ajungem iarasi unde eram.

Cu totii credem in ceva,in anumite principii pe care ni le cream de-a lungul vietii.


31-03-2007 19:43:22
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
''Cu totii credem in ceva,in anumite principii pe care ni le cream de-a lungul vietii.''
principii create din  dorinta unei vieti visate. necazul e ca in majoritatea cazurilor sunt false .pt cineva cu un discernamant , mai mult decat normal, aceste principii sunt puse undeva intr-un ungher si uitate acolo. de ce ? d-aia !!! pt ca nu te poti ghida dupa ceva de care esti constient ca nu va fi . e o adevarata lupta intr-adevar in a incerca sa cladesti ce iti propui. o lupta continua ce nu se sfarseste decat odata cu disparitia unei  generatii ,sau mai multe.
tocmai d-aia , o persoana care stie ce vrea de la viata nu ar trebui sa renunte in lupta lui cu aceste himere si sa se spaseasca in inteligenta sa folosindu-se de oportunitati ?


31-03-2007 19:58:23
   
Pagini: 1    
Mergeti la