Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / SCENARII si rezolvari    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
tot ce-i mai de doamne ajuta in jurul nostru nu e altceva decat un scenariu: bun sau ieftin.
m-as bucura daca m-ati ajuta sa aberez si impreuna am incerca sa ne dam cu parerea despre anumite situatii: din politica, din istorie, din criminalistica...


20-02-2007 21:43:59
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
cazul doctorului TRANCA 
cade andreia de la etajul 6 si principala ei problema imediat dupa impact este: "Va rog sa-mi cautati cerceii!"
sigur in timpul impactului nu ar fi simtit ca i-ar fi cazut... oare cerceii au aterizat inaintea ei ? ca nici daca ar fi aterizat dupa nu ar fi stiut acest lucru. nu ar putea sa tina asta de rezolvarea cazului? nu are legatura cu desfasurarea evenimentului ? nu face parte din ultimele gesturi de dinaintea "caderii"?


20-02-2007 23:00:47
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
despre uciderea lui burebista s-ar fi speculat ca a fost eliminat de tarabostes care i-au luat locul. fals deoarece teritoriul regatului a fost impartit intre fii lui alaturi de deceneu. singurul factor dinafara familiei naturale e deceneu. fii oricum aveau roluri importante in conducere , iar mostenirea nu venea prea tarziu.(se pare ca unul din punctele slabe ale fortei militare si economice ale spatiului este traditia de a se imparti(chiar daca nu in parti egale) tuturor mostenitorilor, inclusiv regatul, dar mai ales pamantul sau orice tine de avere.
oricine l-ar fi asasinat aproape sigur a facut-o in interesul romei care la acea vreme nu era dispusa sa poarte un razboi cu dacii. ce ocazie au pierdut dacii! va dati seama daca s-ar fi smuls ceva sume de la romani si se investea o parte in cetati si armata? cu roma nu se stie daca ar fi putut rivaliza tocmai pt ce am spus mai sus: la moartea lui burebista oricum s-ar fi divizat, dar decebal ar fi mostenit alta capacitate militara. stiinta razboiului o aveau dacii tocmai de la romani care ii luau chezasie pe fii de tarabostes in anumite perioade, timp in care cunosteau civilizatia romana.


21-02-2007 04:30:36
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

mihaidan a scris:

cazul doctorului TRANCA 
cade andreia de la etajul 6 si principala ei problema imediat dupa impact este: "Va rog sa-mi cautati cerceii!"
sigur in timpul impactului nu ar fi simtit ca i-ar fi cazut... oare cerceii au aterizat inaintea ei ? ca nici daca ar fi aterizat dupa nu ar fi stiut acest lucru. nu ar putea sa tina asta de rezolvarea cazului? nu are legatura cu desfasurarea evenimentului ? nu face parte din ultimele gesturi de dinaintea "caderii"?



din cite am inteles......domnului tranca ii placea sa faca sex pe fereastra......( asa sustine fosta sa amanta)
sa fie caderea de la etajul 6 un accident ?


21-02-2007 22:07:32
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Excesele vremii ne vor da bataie de cap in urmatoarele decenii, potrivit unui Raport al Agentiei Europene pentru Mediu, publicat ieri pe site-ul institutiei


Raportul avertizeaza ca, in urma schimbarilor climatice, vom ajunge la pierderea diversitatii bioclimatice, la o alteratie pronuntata a solului, dublata de salinizarea lui. In plus, daca nu se iau masuri urgente, Romania se poate astepta si la pierderi de vieti omenesti din cauza inundatiilor.

Temperaturile din ce in ce mai ridicate din lunile de vara, dublate de lipsa accentuata a precipitatiilor, vor duce la o desertificare treptata si la deteriorarea calitatii apei potabile, se mai arata in raportul mentionat.

Romania, fruntasa Europei la inundatii

In ce priveste inundatiile, in perioada 1998-2005, Romania a fost lovita de mai mult de sase ori, fiind pe un nedorit loc I in Europa. Pe tot continentul s-au inregistrat nu mai putin de o suta de inundatii soldate cu decese si cu pagube materiale majore, potrivit statisticilor Observatorului pentru Inundatii de la Dartmouth, Marea Britanie. Si frecventa ploilor va creste usor, dar sigur, mai ales in nordul continentului.

Caldura va afecta calitatea apei, in sensul ca algele toxice se vor putea dezvolta mult mai rapid, in conditiile in care exista o apa mai calda si - implicit - mai putin oxigenata. Prognoza privind cresterea nivelului marii conduce la ideea ca sarea marina va putea intra mult mai usor in apa dulce.

Ultima modificare facuta de da_si_nu (21-02-2007 22:32:53)


21-02-2007 22:32:19
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
In '69, administratorul cercetarilor biologice al dep. apararii USA va cere bani pentru a continua un proiect ... Urma sa creeze un germene care va distruge complet sistemul imunitar.. Pronosticul... intre 5 si 10 ani...
se vroia a fi o arma biologica...intr-un razboi biologic...
primele cazuri de sida vor aparea in 77 - 78 in Africa...
initial.. au cazut victime homosexualii, africanii si drogatii...
apoi.. lucrurile au scapat complet de sub control...:rolleyes:

SIDA o boala made in USA???


23-02-2007 15:02:31
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
una din cele mai mari amenintari este cresterea animalelor exotice ca animale de companie. asa cum variola a provenit de la porci si ma rog si celelalte boli transmisibile au fost luate de la pasari, vite, oi... asa cun incasii au fost decimati in cateva zeci de luni asa am putea fi pusi la pamant de virusi noi cu care inca nu am luat contact. daca nu credeti ganditi-va la gripa aviara care nu trebuie decat sa faca un nou pas, o noua mutatie.

23-02-2007 21:36:04
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

mihaidan a scris:

cazul doctorului TRANCA

se spune (se stiu):
varianta fetei: pacienta lui... a venit pentru schimbarea pansamentului la domiciliul dr... Acesta a violat-o si a aruncat-o pe geam...
varianta lui: amanta de 3 luni de zile, au facut sex dupa consum de alcool, fata il santajeaza (ii cere bani).. si se arunca pe geam la refuzul lui...

parerea mea (fara niciun fel de jurisprudenta ci numai ca simplu cititor de presa):
- extrem de rar doctorii isi chema pacientii acasa...
- greu de crezut ca dupa ce o violeaza LA EL IN CASA... o arunca de la FEREASTRA LUI... ziua in amiaza mare
- un santaj, de regula, se face cel putin de 2 ori.. E greu de crezut ca vin la tine, te amenint si tu reactionezi imediat... (vorbim doar de eroii in cauza)..
- un refuz de a te lasa santajat.... nu-l determina pe cel care te escrocheaza sa-si ia viata...
- banuiesc ca.. fata il santaja cu dezvaluirea relatiei... Atunci, cu atit mai ilogica este hotarirea ei de a-si curma viata in conditiile in care.. era si miine o zi...
- doctorul vorbeste de locuri de intilniri, de tertze persoane care cuosteau relatia...
- fata are doar.. "cosmaruri" cu omu' negru....

- nu reiese din expertiza medico-legala decit ca au intretinut relatii sexuale... nu si daca s-a savirsit sau nu un viol... Ori, daca actul sexual a determinat victima sa se arunce pe geam... cu siguranta a fost brutal si urme exista din abundenta... Nu are importanta daca fata era sau nu virgina..


25-02-2007 22:08:06
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

da_si_nu a scris:

din cite am inteles......domnului tranca ii placea sa faca sex pe fereastra......( asa sustine fosta sa amanta)
sa fie caderea de la etajul 6 un accident ?

cu siguranta vor aparea atitea "inventii".. incit gura lumii va avea ce birfi la ceas tirziu in noapte.. :D
nu spun ca e imposibil sa fie asa... dar ziua in amiaza-mare doua trupuri goale la etajul 6.. facind amor ar fi atras cu siguranta atentia...


25-02-2007 22:12:35
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
nevasta doctorului nu mai da divort.....( oare sotia poate depune marturie impotriva sotului ?)

25-02-2007 22:22:48
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

da_si_nu a scris:

nevasta doctorului nu mai da divort.....( oare sotia poate depune marturie impotriva sotului ?)

poate, dar nu e obligata sa faca asta...


25-02-2007 22:23:44
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
cred ca de azi inainte tranca cand mai vede un balcon nu i se mai scoala... ups! sau dimpotriva il excita mai tare?

25-02-2007 22:33:05
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631

da_si_nu a scris:


mihaidan a scris:

cazul doctorului TRANCA 
cade andreia de la etajul 6 si principala ei problema imediat dupa impact este: "Va rog sa-mi cautati cerceii!"
sigur in timpul impactului nu ar fi simtit ca i-ar fi cazut... oare cerceii au aterizat inaintea ei ? ca nici daca ar fi aterizat dupa nu ar fi stiut acest lucru. nu ar putea sa tina asta de rezolvarea cazului? nu are legatura cu desfasurarea evenimentului ? nu face parte din ultimele gesturi de dinaintea "caderii"?



din cite am inteles......domnului tranca ii placea sa faca sex pe fereastra......( asa sustine fosta sa amanta)
sa fie caderea de la etajul 6 un accident ?

sa inteleg ca i-a tras-o doctorul de i-au sarit cerceii din urechi... iar in momentul ejacularii a propulsat-o si pe ea pe fereastra? probabil ca de aceia nu a murit pt ca plutea de placere!


25-02-2007 22:36:33
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
mai exista varianta in care sotia doctorului i-ar fi surprins....

tranca ar fi ascuns-o pe andreea pe balcon......apoi intre femei a avut loc o lupta.....pe balconul respectiv


25-02-2007 23:19:01
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
n-ati vrea sa scriem o opera colectiva: un roman politist... ne-am scoate de un banut cinstit si ne-am prelungi si upgrada conturile pe matrimoniale vreo 49 de ani...

26-02-2007 00:23:39
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
de cind tot propun asta.....dar se pare ca doar sandie si vaics au reactionat...
a zi sandie...cum incepem ?


26-02-2007 02:54:23
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631

da_si_nu a scris:

de cind tot propun asta.....dar se pare ca doar sandie si vaics au reactionat...
a zi sandie...cum incepem ?

stiu ca nu sunt sandie , dar ma bag si eu, sper cu voia voastra...
am putea stabili o tema... dam un titlu.. dupa care sa scriem fiecare cat putem si sa continuie cine are timp...
o alta ideie ar fi un fel de masa rotunda in care fiecare dintre noi e un anumit personaj care atunci cand ii vine randul sa povesteasca despre ceva anume..
important e ca fiecare sa fie maleabil si atunci cand i se sugereaza sa corecteze sau sa modifice ceva sa incerce sa se conformeze.


26-02-2007 11:38:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

mihaidan a scris:


da_si_nu a scris:

de cind tot propun asta.....dar se pare ca doar sandie si vaics au reactionat...
a zi sandie...cum incepem ?

stiu ca nu sunt sandie , dar ma bag si eu, sper cu voia voastra...
am putea stabili o tema... dam un titlu.. dupa care sa scriem fiecare cat putem si sa continuie cine are timp...
o alta ideie ar fi un fel de masa rotunda in care fiecare dintre noi e un anumit personaj care atunci cand ii vine randul sa povesteasca despre ceva anume..
important e ca fiecare sa fie maleabil si atunci cand i se sugereaza sa corecteze sau sa modifice ceva sa incerce sa se conformeze.

nu-i rea ideea...
hai sa incercam....=D


26-02-2007 12:05:40
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
lipsa de bani, va face ca taranul roman sa isi vinda paminturile.....tarenurile agricole.....
pe preturi mai de nimic...
banii vor fi folositi fie sa traiasca o vreme...fie sa se mute la oras.......
cred ca in prea putine cazzuri vor fi investiti pentru a produce alti bani...

in 17 ani taranul a fost mai mult impiedicat decit ajutat sa isi cultive terenul....cu un scop anume  ?


26-02-2007 15:46:52
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631

da_si_nu a scris:

lipsa de bani, va face ca taranul roman sa isi vinda paminturile.....tarenurile agricole.....
pe preturi mai de nimic...
banii vor fi folositi fie sa traiasca o vreme...fie sa se mute la oras.......
cred ca in prea putine cazzuri vor fi investiti pentru a produce alti bani...

in 17 ani taranul a fost mai mult impiedicat decit ajutat sa isi cultive terenul....cu un scop anume  ?


clar cu un scop anume. daca in anii 97 -99 nu se dadeau subventiile aiurea nu se descuraja asa mult productia agricola. pe urma lipsa de informatii din agricultura este cea mai buna dovada a relei intentii. de ex stiti ca se poate semana grau pe un teren nearat , in felul asta economisindu-se timp, bani, dar scazandu-se nevoia de apa a terenului cu 40%? ce ar fi facut taranul roman cu banii? ar fi trait mai bine... ar fi cultivat mai mult teren... ar fi folosit si ierbicidul si ingrasamantu...
alta chestie si mai grava: legumicultorii nostri nu au fost promovati. in occident legumele sunt relativ ieftine , dar cele care sunt realizate in vata minerala ; cele ce sunt crescute pe sol sunt mai scumpe decat ale noastre. daca s-ar fi vandut legumele noastre in occident cu banii acestia legumicultorii ar fi investit in sere moderne ce ar fi produs si in vata minerala si ar fi crescut productia, deci ar fi scazut pretul pietii.
si bla, bla, bla as mai avea cateva ex...


26-02-2007 16:23:43
   
?? GOGOMANUL
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2007
Mesaje: 526
Intotdeauna exista un scop. Si daca exista un scop exista si un mijloc de al atinge. Dece credeti ca taranii nu mai cultiva. nu isi mai dau interesul pentru ceva ce faceau cu drag acum doua decenii? Dece credetzi ca porumbul a ajuns sa coste atat de mult si dece credeti ca sunt din ce in ca mai putini cei care , desi nu au aproape nimik de castigat de pe urma cultivarii pamantului, totusi o fac , isi iau sapa si pleaca pe camp, asa cum faceau parintzii si bunicii lor  ... de nebuni oare ? eu nu cred.... cred ca in toate cele trebuie sa existe o continuitate si daca nu ar mai exista nimeni care sa faca asa ceva totul s-ar uita, desi, oricum intr-un sfarsit totul va deveni istorie .... insa  taranii trebuie sa traiasca si ei din ceva, inca sunt oameni care nu stiu sa faca decat un lucru ... si stiu sa il faca foarte bine ...lucru la care eu sa tu , sau multi altii nu ne pricepem .Si in ziua cand investitia va fi mai mare decat recolta se va intampla si inevitabilul ... taranul roman isi va vinde pamantul si se va muta la oras ... si aici fiind el, taranul, eu imi pun o intrebare: cat va rezista? ... cat va reusi sa traiasca fara sa faca ceia ce el a facut poate o viatza ....

Ultima modificare facuta de GOGOMANUL (26-02-2007 19:26:23)


26-02-2007 19:25:11
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
in aceasta seara.......va fi la otv..interviul pecare andreea l-a dat lui lazarus....

26-02-2007 23:58:53
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
asadar intram in UE.....ca hansel si grethel..in casa cotoroantei....
sau ca pinochio..in tara magarusilor.... :(


27-02-2007 00:01:47
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
sarcofagul lui issus
ce sa-ti spun! americanii si israelitii au cercetat! vaticanul si biserica ortodoxa nu au nici o treaba!
ok daca s-ar gasi si ar fi ca ei eu tot credincios as fi! credinta e in suflet si nu un om mi-a dat-o ci un spirit. CEVA ce a fost peste gandirea vremii respective. CEVA ce depaseste prin viziune si mileniul nostru. MAI AVEM DE MANCAT LA ''E''-RI DIN CONSERVELE DE CARNE LA BATON NUMITE SALAM PANA SA AJUNGEM LA NIVELUL SPIRITUAL AL LUI ISSUS.o sa ne mai muscam mult de fund pana invatam sa intoarcem obrazul in fata violentei si sa acceptam superioritatea nedreapta a fizicului si sa cultivam bunatatea. asta e o revolutie umana pe care nu stim sa o incepem.


27-02-2007 03:56:28
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

da_si_nu a scris:

de cind tot propun asta.....dar se pare ca doar sandie si vaics au reactionat...
a zi sandie...cum incepem ?

crima perfecta... in teorie?


27-02-2007 22:30:19
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
hai, fie si in teorie....dar totusi, sa nu vorbim despre crime....

28-02-2007 18:34:10
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nu ma refeream la omor.. :), imi cer scuze..
termenul de crima defineste in general.. orice infractiune.... Omorul e. omor.. :)
so... ma refeream la o poveste - scenariu...care sa le cuprinda pe toate... Insa, nu acel joc... in care unul spune 4 cuvinte si altul continua.. si tot asa.
un plan, o schita tot trebuie sa avem... Si, desigur...si modalitatea de a "expune" .. creatia...

mona.. oare nu o fi momentul unui user - blog?


02-03-2007 00:20:20
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
este bine si asa.....

02-03-2007 11:09:32
   
?? mihaidan
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2007
Mesaje: 631
cica o sa fie a 12 sau a 13 glaciatiune si ca se va incalzi in medie cu 5 grade temperatura globala. cica americanii ar incerca inclinarea(sau indreptarea ca e deja inclinata) axei cu cateva grade ca sa cada cat mai multa vreme buna la ei.
nu stim exact ce va fi pe teritoriul tarii noastre.se zice ca va creste nivelul marii... ca se va ridica panza freatica... ca vor fi perioade de seceta si perioade de furtuna si ca baraganul ar putea deveni pustiu.probabil ca nici nu va mai fi nevoie sa cultivam tot terenul pt a scoate productii record de grau si porumb pt ca alimente principale or sa devina pestele si legumele din sere.anumite rauri ar putea sa sece pe perioada de vara , dar lacurile vor creste odata cu ridicarea panzei freatice. ridicarea panzei freatice o sa aduca si ceva ingrijorator: ruperea barajelor... dizolvarea in apa a diferitilor compusi naturali sau chimici intalniti de apa, deci in anumite zone "otravirea apei.or sa apara si anumite boli(reapara). firmele de asigurari vor intra in faliment . statul va interveni sau nu... pana la urma tot omul va depinde de soarta . destinul si divinitatea va juca din nou un rol social major. romii or sa devina majoritari in romania si poate si-n alte cateva state. ce vor face atunci? or sa se fure unul pe celalalt? o sa fie la fel de dulce malaiul furat de la tzigan ca cel furat de la roman? ups! ce-mi scapa: pai or sa fie fraieri tziganii sa dea cu sapa sa faca malai?


03-03-2007 20:30:06
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
tinand cont ca va face parte dintr-o realitate demonstrata viitoare, asta e o traba care in ce SCENARIU se poate incadra? al cui ? si care om ar avea puterea unei REZOLVARI ?  on topic

04-03-2007 04:24:20
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
oare daca un om nu poate face mai mult........
mai multi ar putea ?
oare fiecare din noi ar putea face ceva ?
am inteles ca sunt destule inventii, inovatii care ar putea scoate omenirea de sub dependenta de petrol.....


05-03-2007 01:25:47
   
Pagini: 1    
Mergeti la