Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Limbajele iubirii - sa invatam sa ne exprimama sentimentele    
Autor
Mesaje Pagini: 1
Looolita
Femeie

Nou venit

Inregistat: 03-03-2007
Mesaje: 131
Dr. Gary Chapman , consilier matrimonial, a scris o carte, un "Abecedar" care ne ajuta sa invatam sa traim in cuplu . Sint lucruri pe care le-am simtit toti, la un moment dat, dar n-am stiut sa le si numim. Cred ca ne va fi folositor tuturor sa stim sa ne aratam\demonstram sentimentele unul fata de celalalt , asa ca-mi permit sa le trec mai jos , iar daca vreti, v-asi propune sa discutam pe marginea acestor "reguli".

1 . Cuvintele de incurajare.
    Cu ajutorul declaratiilor simple, directe iubirea se poate exprima foarte bine. Daca partenerul vorbeste in principal acest limbaj, efectul va fi cu atat mai mare. Daca nu… cu siguranta complimentele si sustinrea nu vor supara pe nimeni: “Ce bine arati astazi!”, “Sunt incantata ca am un sot atent ca tine!”, Multumesc ca ai avut grija sa ma anunti ca lipsesti!”, “Iti raman dator pentru ca m-ai ajutat!”, “Daca vrei sa-ti cauti un serviciu care sa-ti aduca mai multe satisfactii, sa stii ca ai toata sustinerea din partea mea”.

2. Timpul acordat.
    Chiar daca doi oameni petrec timp fiind fizic unul langa celalalt, uneori ii desparte un intreg univers - asadar este vorba despre timpul in care atentia ii este acordata partenerului si nu televizorului (daca este vorba despre o seara petrecuta acasa), partenerului si nu peisajului (daca este vorba despre o plimbare prin parc), partenerului si nu celorlalti oameni (daca este vorba despre o cina la restaurant). Activitatile la care ia parte si partenerul sunt privite ca fiind foarte importante pentru cei care au ca principal limbaj de iubire timpul acordat.

3. Darurile primite.
    Darul este un simbol al faptului ca cineva s-a gandit la noi cu iubire, indiferent daca valoarea lui materiala este insemnata sau nu. Darurile pot fi cumparate, facute chiar de cel care le ofera sau gasite (in natura, de exemplu). Cel mai interesant este ca aproape orice poate fi prezentat ca un dar de efect atunci cand constientizati ca aveti de construit sau mentinut o relatie cu cineva care are ca principal limbaj darurile: o floare inseamna uneori la fel de mult ca un cadou care a costat cat salariul pe cateva luni de zile. Mai exista inca un dar pretios pe care si-l doreste oricine, desi nu este unul material: darul prezentei de sine. Si este de dorit sa-l oferim mai ales in situatiile de criza, cand celalalt are cea mai mare nevoie de noi.

4  .Serviciile.
    Oricat ar parea de ciudat, unii oameni masoara iubirea dupa ceea ce facem pentru ei. Lucruri banale precum spalatul vaselor, calcatul camasilor, dusul gunoiului, arajatul pantofilor in dulap sau plimbatul cainelui ii fac sa se simta pretuiti, importanti pentru partener, iubiti. Multe probleme de cuplu provin din clasicele “asta nu e treaba de barbat” si “asta nu e treaba de femeie”, lucru usor de inteles daca ne gandim ca astazi rolul femeii si al barbatului s-au schimbat radical fata de familiile in care am crescut fiecare dintre noi. Rigiditatea in privinta rolului pe care ne gandim ca ar trebui sa-l avem intr-o relatie ne poate aduce mari deservicii.

5. Mangaierile fizice.
   Deoarece acesta este limbajul meu principal de iubire, pentru mine o imbratisare nu poate fi inlocuita niciodata de un cuvant de incurajare, timp, daruri sau servicii. “Tinutul de mana, sarutarile, imbratisarile si contactul sexual sunt, toate, o modalitate de a-i comunica partenerului emotia iubirii”, spune dr. Gary Chapman in cartea sa.


15-03-2007 01:22:34
   
Looolita
Femeie

Nou venit

Inregistat: 03-03-2007
Mesaje: 131
Sint convinsa ca citind acestea, fiecare isi va aminti ca si-a dorit sa primeasca un cuvint sau un gest care ar fi facut viata in doi mai frumoasa , mai usor de trait, mai usor de suportat ... si nici nu-i mare lucru ! iar cind iubesti e inaltator sa citesti fericirea in ochii celui\celei de linga tine , sa citesti recunostinta ca e linga tine, linga sufletul tau . Ne sta la indemina sa daruim , primind, bucurie si fericire . Oare de ce nu ne straduim sa invatam sa iubim ?

15-03-2007 01:32:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Looolita,poti tine pasul cu o relatie,numai in masura in care muncesti constant pentru a o remodela...poti avea o relatie fericita numai daca respecti"lumea"partenerului  tau si daca se incearca impreuna sa se invete cite ceva de la celalalt...zic eu...care ma consider o persoana normala...dar cu nevoi speciale...(asa mi-a placut totdeauna sa ma privesc),fericirea adevarata,este totdeauna  o clipa...iar acea clipa poate fi chiar in acea privire...trist e ca sint oameni pe pamint care intr-o viata intreaga nu reusesc sa intampine  acea clipa...=(

15-03-2007 02:08:42
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
intii raspund tashei.. ca-i mai scurt.. :)
nu vi s-a intimplat (retorica intrebare)... dupa ce totul s-a terminat sa va revina in minte o imagine.. banala... Banala la momentul producerii ei, banala pentru oricine ar fi trait-o... si totusi, in clipa readucerii aminte sa spuneti "ce fericita eram atunci!"...?


15-03-2007 02:20:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
evident,....adesea...n-ai cum sa dai"delete"ca la PC...VREI NU VREI AMINTIRILE  TE RASCOLESC...=(
Totul e sa nu cazi prada....si doamne,a inceput sa-mi placa ideea"next please"....viata e prea frumoasa...ca sa n-o traim asa cum ne doreste sufletelul nostru...=D=D


15-03-2007 02:31:19
   
ella7
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-04-2007
Mesaje: 1
viata e plina de imprevizibil asa k trebuie sa o traim din plin fiindca nu stim ce poate fi maine

12-04-2007 22:09:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Absolut...trebuie sa traim fiecare zi ca si cum ar fi ultima...
nu putem stii niciodata...=(


12-04-2007 23:35:39
   
?? europa07
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
cat pesimism p-aici!!! toti suntem highlander-i, in sufletul cuiva :)

12-04-2007 23:55:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
N-am spus-o din pesimism,dimpotriva...daca am judeca asa..am trai mai intens viata...asata-i shepsisul!=)

13-04-2007 10:25:14
   
?? europa07
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
sunt unele zile ce se pierd ca lacrimile-n ploaie, fie ca vrem, fie ca nu. :)

16-04-2007 17:53:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ce pacat de ele...=(
Mi-ar place ca fiecare zi sa-mi dea satisfactia ca n-am trait degeaba,
dar oricit imi doresc sa mi se intample asta...se pare ca nu-mi gasesc multumirea deplina...ar mai incape multe...=)


16-04-2007 17:58:29
   
?? europa07
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
depinde de starea interioara a fiecaruia, sa vedem, privind peste umar, in trecut, lucrurile bune sau pe cele rele. si-mi aduc aminte de niste versuri memorate aiurea-n tramvai:
sunt focuri care ard departe,
sunt focuri care nu se sting,
sunt departari ce par aproape,
sunt amintiri care inving.

si mai erau unele:
nu esti ranit atunci cand sangeri,
nici cand in lacrimi, ochii ti-s.
adevaratele infrangeri,
sunt renuntarile la vis.


16-04-2007 18:06:31
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
In tot ceea ce faci, este important sa-ti amintesti ca fericirea, in mare parte, exista doar in doi. Daca tu il vei face fericit, el te va recompensa oferindu-ti tot ce-ti doresti, din proprie intiativa. Dar trebuie sa stii un lucru foarte important: trainicia unui cuplu rezista numai daca cei doi au incredere unul in celalalt. ;)

16-04-2007 20:55:39
   
?? francezul
Cont Sters

Inregistat: 02-01-2007
Mesaje: 2

unik@ a scris:

In tot ceea ce faci, este important sa-ti amintesti ca fericirea, in mare parte, exista doar in doi. Daca tu il vei face fericit, el te va recompensa oferindu-ti tot ce-ti doresti, din proprie intiativa. Dar trebuie sa stii un lucru foarte important: trainicia unui cuplu rezista numai daca cei doi au incredere unul in celalalt. ;)

Opsss!nu vreau sa fiu rautacios, draga mea totul este relativ,cel putin asta este parerea mea, daca am astepta intotdeauna sa primim inapoi cat daruim  am trai numai dezamagiri. Da trainicia unui cuplu are ca fundament increderea reciproca, dar intotdeauna unul  v-a darui mai mult


16-04-2007 21:10:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Stiti ce este important sa iubesti fara sa astepti neaparat ca cel caruia dai tot sa-ti dea in schimb totul...vei primi cu siguranta in timp aceleasi sentimente dar atunci le vei considera mai mult decat schimb...va fi un dar...si te va multumii mult mai mult...=)

16-04-2007 22:11:08
   
?? europa07
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
sau vei primi un sut in dors ... e mai paluzibil.

17-04-2007 01:03:13
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nu cred si nu adopt metoda iubirii neconditionate. Mi se pare nefiresc ca unul sa dea tot si altul doar sa primeasca. Mi se pare nefiresc sa dau tot .. in speranta ca voi primi vreodata inzecit inapoi (eventual pe lumea cealalta, dar stiti deja ca eu nu cred in acea lume :) )

17-04-2007 02:40:38
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Traieste momentul draga mea,eu spun doar ce simt eu ca fac...si ce am faut de-a lungul timpului...sincer eu am fost rasfatata..dar acuma mi s-a cam taiat portia de rasfat..desi vorba vine..am continuat sa iubesc neconditionat...se pare ca nu functioneaza la fiecare individ acest stimul...unora le dai iubire si  speri,speri,dar cam atat...se rupe firul cand ti-e lumea mai draga...=)

17-04-2007 02:50:47
   
?? europa07
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
cum poti sa iubesti neconditionat, cand ai asteptari de la celalalt?

17-04-2007 03:02:26
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

europa07 a scris:

cum poti sa iubesti neconditionat, cand ai asteptari de la celalalt?

adoptind fie.. iubirea de mama.. fie iubirea maicii tereza :D :D


17-04-2007 03:05:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
of..asta veti intelege si voi in timp..acuma degeaba incerc eu sa va spun cum e cu iubirea neconditionata...;)

17-04-2007 03:07:02
   
?? europa07
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
cica incestul s-ar pedepsi

17-04-2007 03:08:05
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
lasa tashico, pe mine ma cunosti deja.. :) Si nici europa nu-i tocmai o copila naiva... E posibil sa fie si cum spui tu.... dar lumea e intr-o continua schimbare (inlusiv a valorilor morale).. asa ca... zic si eu cum zice mama: "pe vremea mea..."
la vremuri noi .. oameni noi :D


17-04-2007 03:09:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Absolut,...de acord cu tine...de ce ma tot invart eu printre voi?
vreau sa ma energizez pozitiv..sa" fur" de la voi asta...;)


17-04-2007 03:11:02
   
?? europa07
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
a-ti exprima sentimentele in plina degringolada, e egal cu a-ti calcula viteza in cadere libera
a avea scara proprie de valori, e egal cu semnarea sentintei la singuratate in doi: tu si cu sine
si totusi, mai exista oameni ...


17-04-2007 03:19:10
   
Bebeluu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 09-09-2005
Mesaje: 189
Nu stiu cum sa incep. Sunt foarte multe de spus, iar timpul nu-mi prea permite. Incep cu "mi-e dor", continui cu "te ador" si inchei cu "te iubesc". Nu stiu cum sa incep aceasta scrisoare, pe care nu ti-o voi trimite niciodata, dar vreau sa stii ca imi lipsesti enorm acum. Dar oare ce va fi mai tarziu? Oare voi mai fi fericita vreodata? Oare voi mai rezista mult departe de tine? Nu stiu, nu cred... Tot ce stiu este ca, daca cineva m-ar pune sa aleg o persoana alaturi de care sa-mi gasesc fericirea, tu ai fi acea persoana
Nu stiu cum ai reusit sa-mi furi inima; nici macar nu am observat cand mi-ai luat-o, dar acum m-am trezit fara ea. Nu vreau sa crezi ca-ti reprosez ceva. Nu. Pentru ca locul inimii mele e in inima ta, chiar daca acum esti mai departe ca niciodata. Cum as putea oare descrie in cuvinte tot ceea ce simt pentru tine acum? Nu s-au inventat inca acele cuvinte.. Dar totusi, incerc: Te iubesc cu fiecare fibra din timp, si abia astept sa te vad, sa te mangai, sa te sarut, si sa te strang in brate, chiar daca imi fac rau. Insa nu stiu daca voi mai avea vreodata aceasta sansa. Stiu ca tu nu  ma iubesti, stiu ,dar te rog sa nu  uiti..E singurul lucru pe care ti-l cer; pe care ti-l mai pot cere.
Inchid ochii, si incerc sa-mi imaginez ca esti langa mine acum. Dar e un vis prea scump. Tu pentru mine esti un vis, iar visele se destrama; si tu, ca orice vis, te vei destrama si vei disparea usor..Dar poate ca nu mai conteaza nimic acum..poate ca nu mai conteaza nici ca eu te iubesc, si ca as face orice pentru tine.
Ceea ce nu inteleg eu, este ca, de ce in viata nu poti alege iubirea, dar fara suferinta? Sau, ziua fara noapte, sau.. viata fara moarte? Nu stiu, e o lege a universului.. Orice imbratisare inseamna o singura despartire; dar nu credeam ca atat de repede..Pentru mine reprezinta foarte mult aceste randuri pentru ca pot sa spun tot ceea ce simt si cum ma simt.Am mintit. Astazi, vreau sa ma descarc aici. Sa stii ca nu mi-e deloc usor fara tine. Mi-e foarte greu. Mai greu decat mi-as fi putut imagina vreodata. Mi-am dat seama ca nu pot trai fara tine, cu toate ca, am invatat deja. Oricum, nu as fi in stare sa-ti trimit aceasta scrisoare. Nu stiu de ce, dar poate pentru ca nu vreau sa te fac sa-ti aduci aminte de mine.
E o nebunie curata sa vreau si sa nu pot sa te ating ! Cred ca, daca te-as vedea acum, as muri de fericire. Cand voi avea oare sansa sa iti spun toate astea in fata? Nici sa visez nu mai indraznesc, pentru ca atunci cand visez, ma doare.. Inchid ochii din nou, si te simt alaturi, si mi-e frica de viata, de viitor, de necunoscut, pentru ca tu nu vei fi langa mine. .Lacrimile imi mangaie obrazul neincetat, si nici macar ele nu imi pot alina durerea pe care o simt. De ce viata e uneori asa nedreapta? Cu ce am gresit? Ce pacate platesc?
Cum sa iti mai arat cat te iubesc de mult, fara sa folosesc cuvintele? De cate ori am incercat sa fac un pas spre fericire, am cazut.. Am cazut in abis incercand sa te caut, sa te regasesc..dar tu ai vrut sa fii de negasit....
Plang acum; mi s-au impaienjenit ochii de lacrimi, dar voi continua sa scriu. Sau...mai bine inchei aici..Sa stii ca iubesc fiecare particica din tine, iar fiecare particica din mine ma doare pentru ca nu-mi esti aproape..
Sa nu uiti ca tu esti tot ce mi-am dorit in viata.
"Nu am incetat niciodata sa te iubesc; am invatat doar cum sa traiesc fara tine."


06-05-2007 23:23:17
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
frumoasa scrisoare de dragoste...putin cam trista...
:rolleyes:


06-05-2007 23:36:47
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
doreste-ti sa fii fericita in fiecare zi si vei reusi ...ma bucur pentru tine suflete frumos...roaga-te ,viseaza si o sa fie bine ...bafta!

Bebeluu a scris:

Nu stiu cum sa incep. Sunt foarte multe de spus, iar timpul nu-mi prea permite. Incep cu "mi-e dor", continui cu "te ador" si inchei cu "te iubesc". Nu stiu cum sa incep aceasta scrisoare, pe care nu ti-o voi trimite niciodata, dar vreau sa stii ca imi lipsesti enorm acum. Dar oare ce va fi mai tarziu? Oare voi mai fi fericita vreodata? Oare voi mai rezista mult departe de tine? Nu stiu, nu cred... Tot ce stiu este ca, daca cineva m-ar pune sa aleg o persoana alaturi de care sa-mi gasesc fericirea, tu ai fi acea persoana
Nu stiu cum ai reusit sa-mi furi inima; nici macar nu am observat cand mi-ai luat-o, dar acum m-am trezit fara ea. Nu vreau sa crezi ca-ti reprosez ceva. Nu. Pentru ca locul inimii mele e in inima ta, chiar daca acum esti mai departe ca niciodata. Cum as putea oare descrie in cuvinte tot ceea ce simt pentru tine acum? Nu s-au inventat inca acele cuvinte.. Dar totusi, incerc: Te iubesc cu fiecare fibra din timp, si abia astept sa te vad, sa te mangai, sa te sarut, si sa te strang in brate, chiar daca imi fac rau. Insa nu stiu daca voi mai avea vreodata aceasta sansa. Stiu ca tu nu  ma iubesti, stiu ,dar te rog sa nu  uiti..E singurul lucru pe care ti-l cer; pe care ti-l mai pot cere.
Inchid ochii, si incerc sa-mi imaginez ca esti langa mine acum. Dar e un vis prea scump. Tu pentru mine esti un vis, iar visele se destrama; si tu, ca orice vis, te vei destrama si vei disparea usor..Dar poate ca nu mai conteaza nimic acum..poate ca nu mai conteaza nici ca eu te iubesc, si ca as face orice pentru tine.
Ceea ce nu inteleg eu, este ca, de ce in viata nu poti alege iubirea, dar fara suferinta? Sau, ziua fara noapte, sau.. viata fara moarte? Nu stiu, e o lege a universului.. Orice imbratisare inseamna o singura despartire; dar nu credeam ca atat de repede..Pentru mine reprezinta foarte mult aceste randuri pentru ca pot sa spun tot ceea ce simt si cum ma simt.Am mintit. Astazi, vreau sa ma descarc aici. Sa stii ca nu mi-e deloc usor fara tine. Mi-e foarte greu. Mai greu decat mi-as fi putut imagina vreodata. Mi-am dat seama ca nu pot trai fara tine, cu toate ca, am invatat deja. Oricum, nu as fi in stare sa-ti trimit aceasta scrisoare. Nu stiu de ce, dar poate pentru ca nu vreau sa te fac sa-ti aduci aminte de mine.
E o nebunie curata sa vreau si sa nu pot sa te ating ! Cred ca, daca te-as vedea acum, as muri de fericire. Cand voi avea oare sansa sa iti spun toate astea in fata? Nici sa visez nu mai indraznesc, pentru ca atunci cand visez, ma doare.. Inchid ochii din nou, si te simt alaturi, si mi-e frica de viata, de viitor, de necunoscut, pentru ca tu nu vei fi langa mine. .Lacrimile imi mangaie obrazul neincetat, si nici macar ele nu imi pot alina durerea pe care o simt. De ce viata e uneori asa nedreapta? Cu ce am gresit? Ce pacate platesc?
Cum sa iti mai arat cat te iubesc de mult, fara sa folosesc cuvintele? De cate ori am incercat sa fac un pas spre fericire, am cazut.. Am cazut in abis incercand sa te caut, sa te regasesc..dar tu ai vrut sa fii de negasit....
Plang acum; mi s-au impaienjenit ochii de lacrimi, dar voi continua sa scriu. Sau...mai bine inchei aici..Sa stii ca iubesc fiecare particica din tine, iar fiecare particica din mine ma doare pentru ca nu-mi esti aproape..
Sa nu uiti ca tu esti tot ce mi-am dorit in viata.
"Nu am incetat niciodata sa te iubesc; am invatat doar cum sa traiesc fara tine."


06-05-2007 23:41:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
,,TE IUBESC!!!'' sunt cuvintele magice ce depăşesc orice graniţă şi se Ă®nalţă cu sufletul Ă®n locurile cele mai depărtate. Dau frâu liber celor mai ascunse gânduri...apropiindu-mă de suflet cu grijă şi dragoste...lăsând linişte Ă®n locurile pline de durere. Să aşezăm acolo balsamul dragostei...dovedind Ă®nţelepciune şi răbdare. Cu puţin discernământ Ă®nfrumuseţăm clipa şi dăm valoare. Minunată e iubirea curată!!!...

06-05-2007 23:52:58
   
?? europa07
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
mi-e dor ... mi-e dor? mi-e dor!!!

09-05-2007 00:00:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Toti avem cite-un dor..
"VA TRECE SI ASTA"
era vorba preferata a bunicii mele,pe care o rostea la orice situatie.
Atunci cand totul pare un dezastru;cand situatia devine absolut inspaimintatoare,cand totul e frumos si ti-e bine,si esti fericit - repeta-ti intruna cele patru cuvinte.
Ele vor fi punctul de fuga al perspectivei tale si te vor ajuta sa scoti esenta din ceea ce este bun si sa induri cu stoicism ceea ce este rau.


09-05-2007 00:16:12
   
Pagini: 1    
Mergeti la