Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / maxime.....    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 11 12 13 14 15
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Omul rezonabil se adapteaza mediului; cel care nu se multumeste cu ce i se da,
insista in a adapta lumea propriei persoane. De aceea progresul depinde de oamenii
care nu se multumesc cu ce au. ( George Bernard Shaw )

Prin fire, suntem foarte aproape unii de altii, dar prin obiceiurile noastre suntem
foarte departati. ( Confucius )

Fiecare om pe care il Întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )


27-02-2008 22:59:08
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608
ce bine ar fi sa fim inconjurati de oameni ,de la care am putea sa invatam cate ceva...orice...cat de mic...
sper sa nu se supere nenea Freud ..ca nu-i impartasesc aceasta convingere:D


27-02-2008 23:14:00
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

kamin a scris:

ce bine ar fi sa fim inconjurati de oameni ,de la care am putea sa invatam cate ceva...orice...cat de mic...
sper sa nu se supere nenea Freud ..ca nu-i impartasesc aceasta convingere:D


Nu i-o impartasesti?! Cred ca m-ar interesa sa inteleg de ce.

In alta ordine de idei sau nu, poate ca si mai bine ar fi sa avem noi insine puterea de a identifica la fiecare dintre oamenii pe care ii intalnim ce ar avea acestia sa ne invete.


27-02-2008 23:17:18
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608
poate ca nu traim in aceiasi lume!!!... ca altfel nu cred ca ar mai fi ceva de inteles.
  e diferenta mare in a cauta sa gasesti "ceva bun "in fiece om si a avea de invatat "ceva" de la orice om.


27-02-2008 23:25:33
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Chiar si cei mai intelepti oameni isi arata de obicei intelepciunea in lucruri secundare,nu in lucruri cu adevarat insemnate!!! (Francois de La Rochefoucauld)

27-02-2008 23:29:59
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

kamin a scris:

poate ca nu traim in aceiasi lume!!!... ca altfel nu cred ca ar mai fi ceva de inteles.
  e diferenta mare in a cauta sa gasesti "ceva bun "in fiece om si a avea de invatat "ceva" de la orice om.


Clar ca este. Fiecare avem insa cel putin o experienta proprie de viata, diferita de a oricarui alt om, strategii proprii, construite in baza acestei experiente, si ca atare abilitati nu tocmai generale. De ce crezi ca nu ar merita cunoscute macar asemenea lucruri de la un oarecare, de la un neinsemnat?


27-02-2008 23:46:06
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Fiecare are sistemul lui de referinte...ai dreptate alintatura.
Depinde de tine ce crezi si ce faci? Dar indiferent de ce s-ar intampla nu cauta niciodata raspunsurile decat in interiorul tau. Pentru ca orice s-ar intampla, nimic nu se intampla daca tu nu consimti ca acel lucru sa se intample. Nimic nu este intamplator in viata noastra.


28-02-2008 00:16:05
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Prietenia duce foarte des la dragoste; dar dragostea la prietenie - niciodata.
Nu iubesti o femeie pentru ca e frumoasa, dar ea este frumoasa pentru ca o iubesti ! - Charles Caleb Colton


28-02-2008 11:10:54
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Razi tu intai de tine, inainte sa poata altii sa o faca! (Elsa Maxwell)

Studierea omenirii depaseste fortele omului. Numai nebunii o incearca. (Jerome K. Jerome)


Fiind intrebat "Cum ar fi barbatii fara femei ?", Mark Twain a raspuns: "In primul rand fericiti! Apoi putini, putini, din ce in ce mai putini!" (Mark Twain)


29-02-2008 14:10:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sunt atâtea persoane ĂŽn lume care ne iubesc…Numai dacă am avea ochi pentru a vedea, inimă pentru a iubi, mâini pentru a primi ceea ce ne este oferit.(Lucy Maud Montgomery)

05-03-2008 19:07:24
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Oricine renunta sa invete este batran, chiar daca are 20 sau 80 de ani. Oricine continua sa invete ramane tanar. Cel mai important lucru in viata este sa-ti pastrezi propria minte tanara.

Cam greu pentru unii...=(


09-03-2008 03:41:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
"Daca ai luat o pe un drum anume, persevereaza cu orice pret, n ai decat de castigat, nu risti nimic. Poate la capat te asteapta catastrofa, dar daca te ai fi intors de la primii pasisi ai fi coborat scara, ai fi esuat de la bun inceput. Astfel ca, daca nu gasesti nimic in spatele acestor usi, nu i nimic, avanta te spre alte scari! cata vreme nu vei inceta sa urci, treptele nu se vor sfarsi, ele vor creste la nesfarsit sub pasul tau urcand mereu!" Frantz Kafka

11-03-2008 03:18:40
   
?? adeel
Cont Sters

Inregistat: 17-02-2008
Mesaje: 61
Timpul trecut nu se mai intoarce,..si tot timpul ii invata pe aceia care nu au scoala.

11-03-2008 15:12:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune.
Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii.
Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului?
Erich Fromm


11-03-2008 18:29:05
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune.
Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii.
Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului?
Erich Fromm


Prefer sa nu promit nimic si sa resping promisiunile de orice fel. Cred cu tarie ca libertatea este neaparat necesara in dragoste. Am constatat insa ceva interesant: iubirea are darul de a impune o anumita ordine a ei, pe deasupra intentiilor celor doi parteneri. Mai are sau a mai avut cineva senzatia asta?


12-03-2008 21:19:42
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sa dărui totul, să sacrifici totul fără speranţă de răsplată; asta ĂŽnseamnă iubire." Camus
Iubirea este o prietenie care a luat foc.


12-03-2008 21:27:26
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ia sa trintesc si eu un europalet de maxime copy/pastuite... dar in limba globala, ca oricum asta se pare ca ne pashte-n curind, pe axa Base-London-New York :D :



Think like a man of action, and act like a man of thought.”
- Henri L. Bergson

“I am only one, but still I am one. I cannot do everything, but still I can do something. And because I cannot do everything I will not refuse to do the something that I can do.”
- Helen Keller

“Half of the troubles of this life can be traced to saying yes too quickly and not saying no soon enough.”
- Josh Billings

“Even if you’re on the right track, you’ll get run over if you just sit there”
- Will Rogers

“Man often becomes what he believes himself to be. If I keep on saying to myself that I cannot do a certain thing, it is possible that I may end by really becoming incapable of doing it. On the contrary, if I have the belief that I can do it, I shall surely acquire the capacity to do it even if I may not have it at the beginning.”
- Mahatma Gandhi

“You can never cross the ocean unless you have the courage to lose sight of the shore.”
- Christopher Columbus

“To a brave man, good and bad luck are like his left and right hand. He uses both.”
- St Catherine of Siena

“When one door of happiness closes, another opens, but often we took so long at the closed door that we do not see the one that has been opened up for us”
- Helen Keller

“We don’t see the things the way they are. We see things the way WE are.”
- Talmund

“Every problem has in it the seeds of its own solution. If you don’t have any problems, you don’t get any seeds.”
- Norman Vincent Peale

“If you change the way you look at things, the things you look at change.”
- Dr Wayne Dyer

“The problem is not that there are problems. The problem is expecting otherwise and thinking that having problems is a problem.”
- Theodore Rubin

“Pessimist : A person who says that O is the last letter of ZERO, instead of the first letter in word OPPORTUNITY.”
- Anonymous

“Opportunity is missed by most people because it is dressed in overalls and looks like work.”
- Thomas A Edison

“Blessed are those who can give without remembering and take without forgetting”
- Elizabeth Bibesco

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery. And today? Today is a gift. That’s why we call it the present.”
- B. Olatunji

“When you get to the end of the rope, tie a knot and hang on.”
- Franklin D Roosevelt

“Your attitude, not your aptitude, determines your altitude.”
- Zig Ziglar

“If you’re going through hell, keep going.”
- Winston Churchill

“The secret to success is to start from scratch and keep on scratching.”
- Dennis Green

“Champions aren’t made in gyms. Champions are made from something they have deep inside them a desire, a dream, a vision. They have to have the skill and the will. But the will must be stronger than the skill.”
- Muhammad Ali

“Most of the important things in the world have been accompanied by people who have kept on trying when there seemed to be no hope at all.”
- Dale Carnegie

“So many of our dreams at first seems impossible, then they seem improbable, and then, when we summon the will, they soon become inevitable.”
- Christopher Reeve

“Hard work spotlights the character of people. Some turn up their sleeves. Some turn up their noses, and some don’t turn up at all.”
- Sam Ewing

“There are those who work all day. Those who dream all day. And those who spend an hour dreaming before setting to work to fulfill those dreams. Go into the third category because there’s virtually no competition.”
- Steven J Ross

“Our greatest glory is never in failure, but in rising every time we fall.”
- Confucious

“Many of life’s failures are people who had not realized how close they were to success when they gave up.”
- Thomas A Edison

“The main thing is to keep the main thing the main thing.”
- Stephen Covey

“Efficiency is doing things right. Effectiveness is doing the right things.”
- Peter Drucker

“Do you know what happens when you give a procrastinator a good idea? Nothing!”
- Donald Gardner

“Success is what you attract by the person you become.”
- Jim Rohn

“You have to ‘Be’ before you can ‘Do’ and ‘Do’ before you can ‘Have’.
- Zig Ziglar

“You can have everything in life that you want if you will just help enough other people to get what they want.”
- Zig Ziglar

“The test we must set for ourselves is not to march alone but to march in such a way that others wish to join us.”
- Hubert Humphrey

“Lots of people want to ride with you in the limo, but what you want is someone who will take the bus when the limo breaks down.”
- Oprah Winfrey

“Formal education will make you a living. Self education will make you a fortune.”
- Jim Rohn

“It isn’t what the book costs. It’s what it will cost you if you don’t read it.”
- Jim Rohn

“You must be the change you want to see in the world.”
- Mahatma Gandhi

“The future has several names. For the weak, it is the impossible. For the fainthearted, it is the unknown. For the thoughtful and valiant, it is the ideal.”
- Victor Hugo

“There is nothing more genuine than breaking away from the chorus to learn the sound of your own voice.”
- Po Bronson

“Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail.”
- Waldo Emerson

“Use what talents you possess, the woods will be very silent if no birds sang there except those that sang best.”
- Henry van Dyke

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”
- Bertrand Russell

“History will be kind to me, for I intend to write it.”
- Winston Churchill

“Life isn’t about finding yourself. Life’s about creating yourself.”
- George Bernard Shaw

“Live your life each day as you would climb a mountain. An occasional glance towards the summit keeps the goal in mind, but many beautiful scenes are to be observed from each new vintage point.”
- Harold B Melchart

“The tragedy of life doesn’t lie in not reaching your goal. The tragedy lies in having no goals to reach.”
- Benjamin Mays

“More often in life, we end up regretting the chances in life that we had, but didn’t take them, than those chances that we took and wished we hadn’t.”
- Anonymous

“An excuse is worse and more terrible than a lie, for an excuse is a lie guarded.”
- Pope John Paul I

“Don’t wish it were easier, wish you were better. Don’t wish for fewer problems, wish for more skills. Don’t wish for less challenges, wish for more wisdom.”
- Earl Shoaf



...Ei, v-a placutara maximioarele astea? :D ???
Cea mai pervers-inteligenta mi s-a parut aia a lu'Churchill - inamicul nr.1 de-atunci al Romaniei, pentru cine-a chiulit de la citit ce trebuie... ;)

P.S. M-ati prins in zi buna, ca altfel va borbandam :) cu unele-n germana... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (21-03-2008 00:41:31)


21-03-2008 00:28:17
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:

A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune.
Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii.
Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului?
Erich Fromm


Prefer sa nu promit nimic si sa resping promisiunile de orice fel. Cred cu tarie ca libertatea este neaparat necesara in dragoste. Am constatat insa ceva interesant: iubirea are darul de a impune o anumita ordine a ei, pe deasupra intentiilor celor doi parteneri. Mai are sau a mai avut cineva senzatia asta?


Da. :D

(Masacrat restul postarii, oricum inutil ;) )

Ultima modificare facuta de Xtremul (21-03-2008 00:37:03)


21-03-2008 00:36:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Fiinta noastra e la discretia celorlalti, nu apari tu in ochii unuia asa cum esti, ci cum au reusit altii sa sugereze o imagine despre tine. (Marin Preda)

06-04-2008 13:09:07
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627

tasha 1951 a scris:

Fiinta noastra e la discretia celorlalti, nu apari tu in ochii unuia asa cum esti, ci cum au reusit altii sa sugereze o imagine despre tine. (Marin Preda)

Sa inteleg ca faptele nu definesc persoana....?


06-04-2008 13:33:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Carol38 a scris:


tasha 1951 a scris:

Fiinta noastra e la discretia celorlalti, nu apari tu in ochii unuia asa cum esti, ci cum au reusit altii sa sugereze o imagine despre tine. (Marin Preda)

Sa inteleg ca faptele nu definesc persoana....?

Cuvintele ne leaga si ne dezleaga in viata, ne definesc, ne povestesc ce se intampla in jur ...si cu toate acestea tot ce se intampla dincolo de ele e mult mai interesant si captivant si mult mai puternic probabil.


06-04-2008 16:17:24
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
"Orice drept implica o responsabilitate, orice oportunitate o obligatie, orice proprietate o datorie” John D Rockefeller

06-04-2008 22:14:06
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

"Orice drept implica o responsabilitate, orice oportunitate o obligatie, orice proprietate o datorie” John D Rockefeller


Dap, extremele se ating, contrariile se atrag, Pamantul e rotund si daca mergi suficient de mult ajungi de unde ai plecat. :D Tinand cont de autorul ei,  cred ca maxima asta mergea foarte bine pe topicul deshis de Xtremul. :)


07-04-2008 01:47:42
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Carol38 a scris:


tasha 1951 a scris:

Fiinta noastra e la discretia celorlalti, nu apari tu in ochii unuia asa cum esti, ci cum au reusit altii sa sugereze o imagine despre tine. (Marin Preda)

Sa inteleg ca faptele nu definesc persoana....?

Bineinteles ca nu o definesc oricui - nu toti isi folosesc neuronul din dotare, cei mai multi par a prefera sa si-l protejeze si sa ia de bun ce zic altii. :D


10-04-2008 00:44:17
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Un egoist nu e un om ce se gandeste prea mult la el insusi,ci unul ce se gandeste prea putin la ceilalti.

15-04-2008 12:04:25
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Pot exista afinitati (sau dezafinitati cum ar spune cineva pe aici),si aici intra mai multe categorii,educatia ,aspiratii,personalitatea...etc si nu in ultimul rind ceea ce a vazut si trait in familie...cit despre neuron nu trebuie sa fim rautaciosi,poate ca nu vedem chiar noi ceea ce pentru altii ar fi cristal,de atitea ori credem ca detinem adevarul absolut incit se nasc zilnic erori si eroi
spuneti-mi Aly a scris:


Carol38 a scris:


tasha 1951 a scris:

Fiinta noastra e la discretia celorlalti, nu apari tu in ochii unuia asa cum esti, ci cum au reusit altii sa sugereze o imagine despre tine. (Marin Preda)

Sa inteleg ca faptele nu definesc persoana....?

Bineinteles ca nu o definesc oricui - nu toti isi folosesc neuronul din dotare, cei mai multi par a prefera sa si-l protejeze si sa ia de bun ce zic altii. :D


15-04-2008 12:35:28
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Nu sint tendentios...este cu caracter general

15-04-2008 12:36:38
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Carol38 a scris:

Nu sint tendentios...este cu caracter general


Ok, replica asta mergea insa mai bine pe topicul ala cu scolile si "mintile odihnite" - de ce crezi ca l-am creat? :)


15-04-2008 18:30:23
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Carol38 a scris:

Pot exista afinitati (sau dezafinitati cum ar spune cineva pe aici),si aici intra mai multe categorii,educatia ,aspiratii,personalitatea...etc si nu in ultimul rind ceea ce a vazut si trait in familie...cit despre neuron nu trebuie sa fim rautaciosi,poate ca nu vedem chiar noi ceea ce pentru altii ar fi cristal,de atitea ori credem ca detinem adevarul absolut incit se nasc zilnic erori si eroi
spuneti-mi Aly a scris:


Carol38 a scris:


Sa inteleg ca faptele nu definesc persoana....?

Bineinteles ca nu o definesc oricui - nu toti isi folosesc neuronul din dotare, cei mai multi par a prefera sa si-l protejeze si sa ia de bun ce zic altii. :D


Drept este ca uneori poate fi chiar indicat sa luam de bun ce zic altii. Daca esti artist plastic, sigur nu vei putea aprecia valoarea unui matematician ca atare, de exemplu.


15-04-2008 18:32:03
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Oamenii vor uita ceea ce ati spus...vor uita ce ati facut dar nu vor uita niciodata cum i-ati facut sa se simta.

17-04-2008 11:05:13
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

tasha 1951 a scris:

Oricine renunta sa invete este batran, chiar daca are 20 sau 80 de ani. Oricine continua sa invete ramane tanar. Cel mai important lucru in viata este sa-ti pastrezi propria minte tanara.

Cam greu pentru unii...=(

Asa este .
Asa este.
Asa esteeeeeee   !!!!!
Multumesc  Tashaaaaa !!


17-04-2008 11:56:53
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

titmouse a scris:


tasha 1951 a scris:

Oricine renunta sa invete este batran, chiar daca are 20 sau 80 de ani. Oricine continua sa invete ramane tanar. Cel mai important lucru in viata este sa-ti pastrezi propria minte tanara.

Cam greu pentru unii...=(

Asa este .
Asa este.
Asa esteeeeeee   !!!!!
Multumesc  Tashaaaaa !!


Ha, imi aduc aminte ca am avut un coleg de facultate, sa-i zic, de peste 70 de ani. Omul asta se lipise de grupa noastra si nu lipsea la nici un curs si la nici un seminar. Doar la examene nu venea, pentru ca nu era inscris efectiv la facultatea noastra, pe care o urmase in felul asta neoficial de cateva ori deja. Cara in spate o roata de carti de specialitate legata cu sfoara si sustinea ca rodul unor asemenea stradanii excentrice avea sa fie ca nu urma sa se mai reincarneze decat o singura data. ...Un om care invata la aproape 80 de ani, iata! :D


17-04-2008 19:41:55
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
M-au amuzat cugetarile unui cinic:
O dieta echilibrata inseamna cate o prajitura in fiecare mana.

Nu lua niciodata un somnifer si un laxativ in aceeasi seara.

Mersul la biserica nu te face credincios, asa cum statul intr-un garaj
nu te face masina...

Judecata buna vine in urma experientelor rele, iar acestea vin in urma
judecatii rele. (Biblia zice sa nu judeci...)

Experienta este un lucru minunat: iti permite sa recunosti o greseala,
atunci cand o repeti.

Este mai usor sa obtii iertarea, decat permisiunea.

Constiinta este aceea care sufera, atunci cand restul partilor fiintei
tale se simt atat de bine.

Greutatea normala: nu trebuie sa cantaresti mai mult decat frigiderul tau.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii - nu li se intampla prea des.

Daca trebuie sa alegi intre doua rele - alege-l pe cel pe care nu l-ai
mai incercat pana atunci.

Nu testa niciodata adancimea apei, cu ambele picioare.

Dragostea "eterna" dureaza 3 ani.

Nu te baga in lumea drogurilor; suntem si asa destul de multi acolo

A avea constiinta curata inseamna a avea memorie proasta.

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca, atunci cand o sa
creasca, sa isi dezvolte ambele calitati.

Cei cinstiti sunt inadaptatii societatii.

Pestele care lupta impotriva curentului.. . moare electrocutat.

Nu este important sa castigi! Este important sa-l faci pe celalalt sa piarda.

Nu sunt complet inutil! Cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.

A gresi este omeneste. A da vina pe altul este si mai omeneste.

Cel mai important nu este "sa stii"! Mai important este sa ai
telefonul celui care stie.

Eu nu sufar de nebunie! Ma bucur de ea in fiecare minut.

Este bine sa lasi bautura. Mai rau este sa uiti unde ai lasat-o.

Banii nu fac fericirea, o cumpara gata facuta.

Inteligenta ma urmareste, dar eu sunt mai rapid.

Fugi de tentatii, dar incet, ca sa te poata ajunge.

Exista o lume mai buna, dar este foarte scumpa.

A studia insteamna a te indoiesti de inteligenta colegului de birou.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva, inseamna ca ai innebunit,
pentru ca pasarelele nu vorbesc.

Munca nu a omorat niciodata pe nimeni, dar de ce sa risti?

Alcoolul omoara incet-incet. Nu conteaza. Ce, te grabesti?

Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: "trage" si "impinge".

De ce sa bei si sa conduci, cand poti sa fumezi si si zbori?

Nu bea la volan! Te lovesti de ceva si se varsa bautura.

Se spune ca inotul face bine la silueta... Spun cei care n-au vazut
inca balena.

Orice barbat are nevoie de o femeie, fiindca sunt o gramada de lucruri
pentru care nu poti sa faci guvernul vinovat.

Sa cuceresti o femeie si sa nu povestesti la prieteni, e ca si cum ai
trece Pacificul inot in secret.

Fiecare al cincelea om e chinez. Si noi suntem cinci in familie, deci
cineva e chinez. Poate tata sau mama, poate frate-meu mai mare Costel,
sau frate-meu mai mic Ho-Xiao-Pen. Eu cred ca-i Costel.

M-am sculat cu stangul. Mi-am imbracat camasa, s-a rupt nasturele, am
luat servieta, i s-a rupt toarta, deja mi-e frica sa ma duc la buda...

Prieteni sunt acele persoane care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

Nu-ti cumpara nimic ce are coada sau toarta. Va trebuie sa lucrezi cu ele.

In momentele dificile ale vietii trebuie sa ridici capul, sa scoti
pieptul in fata si sa spui cu hotarare: "Acum, chiar ca-s terminat!".

Psihiatrii zic ca una dintre patru persoane are o deficienta mintala.
Daca esti cu inca trei amici si nu ai observat nimic ciudat, atunci nu
te gandi la chestia asta!

Daca esti in stare sa zimbesti cand ceva merge rau, este pentru ai
gasit un tampit pe care sa arunci vina.

Ca sa-ti realizezi obiectivele, trebuie sa fii un visator... Asa ca nu
mai pierde vremea, lasa totul balta si du-te sa te culci!

Daca inca n-ai gasit persoana ideala, distreaza-te cu cea care o ai la
indemana!.

Nevasta e persoana ce-i mereu langa noi sa ne ajute in rezolvarea
marilor probleme, pe care nu le-am fi avut, daca n-ar fi fost langa noi.

Daca intr-o zi femeia pe care-o iubesti ti-e infidela si iti trece
prin cap sa te arunci din balcon, adu-ti aminte ca ai doar coarne, nu
si aripi!

Femeile sunt ca traducerile: cele mai bune nu-s fidele, si cele fidele
nu-s bune.

Daca intr-o zi simti un gol mare in stomac... mananca, caci sigur ti-e foame!


15-06-2008 22:56:38
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
Foarte faine cugetarile ;) coane Egon ;):D:D:D ; ... cel putin aia cu De ce sa bei si sa conduci, cand poti sa fumezi si sa zbori? e "beton" :D , trebuie sa o spun neaparat unui amic ... :D:D:D

On topic (si oarecum pe "linia cinica" ;) a listei anterioare ) : Ne nastem goi, uzi si flamanzi ; … si apoi lucrurile se inrautatesc ...  ;):D ...

Ultima modificare facuta de moebius (16-06-2008 00:26:22)


15-06-2008 23:54:42
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
"Ne scapa mereu cate ceva in viata, de aceea trebuie sa ne nastem mereu"-
Marin Sorescu


16-06-2008 08:20:47
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Iubirea e tot ce dorim, iar in final e tot ce-am avut.
Daca exista un sens al vietii... atunci EA este sensul, daca nu... EA
ar trebui sa fie...
Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai
bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...
Octavian Paler


22-06-2008 22:22:36
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Willa Cather
Numai oamenii singuratici cunosc adevaratele valori ale prieteniei. Pentru ceilalti exista familiile...


27-07-2008 08:09:03
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, …
Willa Cather


27-07-2008 08:10:08
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
proverb grec:
Desteptul vede bine aproape, inteleptul vede bine departe.

proverb chinez:
Desteptul vrea sa schimbe lumea, inteleptul vrea sa o lase asa.

proverb indian:
Desteptul poate cit vrea, inteleptul vrea cit poate.


03-08-2008 21:22:36
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
kANT
Naivul crede, desteptul pune la -ndoiala iar inteleptul nu pune problema


03-08-2008 21:25:17
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
SPIRU HARET:
Desteptaciunea se imbogateste in scoala, intelepciunea se obtine in viata.

Rabindranath Tagore:
Pamintu-ntreg se descompune,
Iar zarile ne sint strivite,
Prea multe minti, prea multa minte
Si prea putina-ntelepciune


03-08-2008 21:31:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
"Iubirea e un lucru mare, un mare bine; ea singura face din greu usor
si trece lin peste toate asperitatile. Caci ea duce o povoara fara sa
fie impovaratoare si indulceste tot amarul. Iubirea se cere pretuita,
nu ascunsa. Iubirea vrea sa fie libera, daparte de dorintele lumesti,
astfel ca spiritul sa nu-i fie umbrit, norocul s-o insoteasca si
nenorocul sa n-o atinga. Nimic nu e mai dulce ca iubirea..." - Thomas
Kempis


13-10-2008 09:52:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
"Cand iubesti pe cineva, simti nevoia sa-ti fie aproape. Sa i te poti
confesa, sa radeti impreuna. E aproape la fel de important ca aerul" -
Rosamunde Pilcher


13-10-2008 09:53:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
"Fie ca toate greselile si nereusitele sa ne invete sa ne iubim si mai frumos." - Peter Gray

13-10-2008 09:53:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
"Nu exista in viata decat o singura fericire: sa iubesti si sa fii iubit..." - George Sand

13-10-2008 09:54:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
"Adevaratul anotimp al iubirii e atunci cand credem ca numai noi putem
iubi, ca nimeni n-ar fi putut vreodata iubi astfel inaintea noastra si
nimeni nu va mai iubi la fel dupa noi." - Johann Wolfgang Von Goethe


13-10-2008 09:55:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
"Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care
ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru
care toate celelalte sunt doar un preludiu....Iubirea e un imbold
pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume
el insusi de dragul cuiva." - Rainer Maria Rilke


13-10-2008 09:55:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
"A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate
sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa
nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit,
a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa
fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face
fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi
indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a
intruni in sine toate contradictiile." - Balzac


13-10-2008 09:56:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
"Iubirea este cea mai mare dintre tristetile umane,deoarece este efortul suprem pe care omul il incearca pentru a iesi din singuratatea fiintei sale launtrice."(G.d'Annunzio)

14-10-2008 09:19:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Cel care este ĂŽnsoţit de gânduri nobile nu este nicioadată singur (Fletcher)

30-10-2008 07:39:40
   
Pagini: 1 ... 11 12 13 14 15    
Mergeti la