Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Arta de a trai    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? bebe luc
Cont Sters

Inregistat: 26-03-2007
Mesaje: 13
Intr-o lume in care economicul primeaza socialului, intr-o lume in care reminiscentele utopiei numita "comunism" te fac sa tragi concluzia ca esti furat si ca cel din bmw cu siguranta este un prost cu bani de la taticul sau care a devalizat  x banci... intr-o lume in care esti jos la periferia societatii sau sus in olimpul economic, si unde " sic cogito ergo sum" este eventual reclama idioata a unei paste de dinti... in astfel de lume, normala de altfel in devenirea si tranzitia ei, putem spune ca " a trai este o arta" ?, sau infulecam din bucata mai mult mai sau mai putin carnoasa a vietii fara a discerne intre absolut nimic..?..

09-04-2007 22:34:26
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sint totusi sint unele lucruri frumoase in viata,poate prea frumoase ca sa le putem descrie in cuvinte,e suficient sa le admiri cu meditatie si tacere ca sa le poti aprecia in complexitatea lor.E nevoie de putine cuvinte ca sa exprimi  esentialul artei de-a trai...
    Cu cat mai mare si mai generos este sufletul cu atat are nevoie de mai putine cuvinte pentru a exprima...e specific mintilor mari sa se faca sa se inteleaga unele lucruri in putine cuvinte...spiritele marunte,insa au darul de a vorbi mai mult si de a nu spune nimic...=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (09-04-2007 23:05:01)


09-04-2007 23:03:47
   

nicol_pitica
Femeie

Nou venit

Inregistat: 13-03-2007
Mesaje: 4
viatza are multe cai...important e sa stii pe care cale vrei s-o iei...unde vrei sa aj...dar mai ales tre' sa pretuiesti tot...nu ai de unde sa stii ce se va intampla q u in ziua ce va urm...nu ai de unde sa stii ce-ti ofera a 2-a zi.multi dintre noi trec prin viatza k ratza prin apa si ajung intr-un moment in care cad pe ganduri si se gandesc....eu q ce m-a ales de la viatza asta....si at e cel mai dureros..aj sa pretuiesti cand e prea tarziu....cand nu mai poti face nimik

09-04-2007 23:33:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Si totusi,suferim...parca suntem programati,parca exista un imbold spre suferinta...si suferim mult in drumul nostru prin viata...chiar si cei care nu au motive,isi cauta si sufera...=(

09-04-2007 23:48:18
   
?? bebe luc
Cont Sters

Inregistat: 26-03-2007
Mesaje: 13
in momentul in care vei fi pasager in luntrea lui charon, trecand acheronul... te intrebi poate care e pretul biletului platit. Uni il platesc cu dorinte implinite sau neamplinite, altii cu ganduri scrise sau.. doar.." gandite", Care e valoarea lor?.. faptul ca au generat ceva in urma ta?..ca au lasat un semn?... nop.. nu cred. E vorba de o pura negentropie, de o mare ordine intr-un univers de dezordine. Pot face o arta din a trai impletindu-ma cu nevoile si dorintele mele precum si ale celor din jurul meu, adaptandu-ma la ce este si cine este in jurul meu, iar arta consta din a scoate ce e mai bun din.. banalul cotidian.. " din bube mucegaiuri si noroi, crea-t-am frumuseti si vremuri noi".. spunea un tip.. mort cam demult. Poate eu am o capacitate de adaptabilitate mai mare ca altii..pt ca.. am uitat sa va spun.. sunt tigan, sau. de fapt.. am mai mult sange infestat in mine decat cel arian.. de roman. Sa nu uit... pt cei ce vor sta pe langa mine.. nu o s ama supar daca veti lasa cateva locuri goale in jurul meu. Azi am observat cu adevarat cum " somnul ratiuni naste monstrii"

09-04-2007 23:53:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Bucura-te de acesta capacitate...putina lume se poate lauda cu asa ceva...e bine ca ai gandirea pozitiva...poate asta este o valenta in arta de-a trai...du-te tot asa...=)

10-04-2007 00:00:10
   
?? albinutza1987
Cont Sters

Inregistat: 20-04-2007
Mesaje: 11
Omul, indiferent de cultura sa, a incercat de-a lungul istoriei sa-si satisfaca dorinta de a-L vedea pe Dumnezeu, facandu-si imagini care sa-L reprezinte. Oricum, Dumnezeu ne previne in Scripturi (vezi Deuteronomul 4:15-23),in legatura cu aceasta practica, datorita tendintei umane de a venera mai degraba acea imagine creata decat pe Creator. Nu exista nimic in universul material, creat, care sa poata reprezenta pe deplin adevarata esenta a lui Dumnezeu. De aceea, El ramane invizibil ochiului fizic uman.

20-04-2007 20:52:24
   
?? Cezara2
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
...si noi IL iubim atat de putin!!!....


albinutza1987 a scris:

Omul, indiferent de cultura sa, a incercat de-a lungul istoriei sa-si satisfaca dorinta de a-L vedea pe Dumnezeu, facandu-si imagini care sa-L reprezinte. Oricum, Dumnezeu ne previne in Scripturi (vezi Deuteronomul 4:15-23),in legatura cu aceasta practica, datorita tendintei umane de a venera mai degraba acea imagine creata decat pe Creator. Nu exista nimic in universul material, creat, care sa poata reprezenta pe deplin adevarata esenta a lui Dumnezeu. De aceea, El ramane invizibil ochiului fizic uman.


20-04-2007 20:57:20
   
?? Cezara2
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
adevaratele vieti frumoase sunt adevarate minuni...spiritualizare,echilibru,armonie ...cu o finalizare respectabila!..un drum lung presarat cu bune si rele pe o piatra de granit...adica dupa un plan bine definit ,cu un anumit scop ,intre soarta si destin !


bebe luc a scris:

Intr-o lume in care economicul primeaza socialului, intr-o lume in care reminiscentele utopiei numita "comunism" te fac sa tragi concluzia ca esti furat si ca cel din bmw cu siguranta este un prost cu bani de la taticul sau care a devalizat  x banci... intr-o lume in care esti jos la periferia societatii sau sus in olimpul economic, si unde " sic cogito ergo sum" este eventual reclama idioata a unei paste de dinti... in astfel de lume, normala de altfel in devenirea si tranzitia ei, putem spune ca " a trai este o arta" ?, sau infulecam din bucata mai mult mai sau mai putin carnoasa a vietii fara a discerne intre absolut nimic..?..


20-04-2007 21:04:55
   
?? bebe luc
Cont Sters

Inregistat: 26-03-2007
Mesaje: 13
Nu exista Dumnezeu.. asa cum nici destin nu exista. Nu exista nici rau nici bine. Exista doar cateva concepte, si o mare teama de necunoscut si singuratate, fapt ce a dat viatza la aceste.. mituri.

21-04-2007 17:57:31
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
iarta-l doamne ca nu stie ce spune !  e o convingere care in final iti va fi respactata de ignoranti  si independenti. asa cu siguranta te vei simti bine si victorios. dar tot la talpa iadului vei ajunge!!

21-04-2007 23:12:33
   
?? bebe luc
Cont Sters

Inregistat: 26-03-2007
Mesaje: 13
wersus ... nu am nevoie sa fie respectata de nimeni.. E vorba de liberul arbitru, e vorba de.. dumnezeul tau.. creatorul inchizitiei... si multe altele. Da-mi voie sa fiu un ateu pasnic.. decat un habotnic ce-si impune asa zisa credintza.Poate ca eu fac parte dintre cei " saraci cu duhul"... ca sa vorbesc pe limbajul tau.. asa ca.. mergand pe filozofia dumnezeului ce-l venerezi.. iarta si nu pedepsii.

22-04-2007 00:43:05
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
aI  dreptate...si eu i-am spus asta
dar greu poti duce lamurire pe messenger cu unul ca el!
nu,si nu..el o stie una si buna!


22-04-2007 00:59:33
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Citind d'al d-ashtia, vin si zic : pan'  la urma si ateismu-i o relgie....

22-04-2007 14:10:27
   
cenusareasa31
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-03-2007
Mesaje: 142

bebe luc a scris:

Nu exista Dumnezeu.. asa cum nici destin nu exista. Nu exista nici rau nici bine. Exista doar cateva concepte, si o mare teama de necunoscut si singuratate, fapt ce a dat viatza la aceste.. mituri.
Dar daca te uiti in jurul tau,nu poti sa nu iti dai seama ca exista un Creator,este acel cineva care a creat totul atat de frumos pentru a ne bucura noi,oamenii. Numai ca omul nu face decat rau pamantului,el nu stie decat sa distruga,asta e parerea mea.

22-04-2007 14:14:36
   
?? Cezara2
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
iata o opinie  indrazneata ...de ai crede nu ai mai avea teama de necunoscut si singuratate ...vei fi cu Dumnezeu ,nicedecum singur!...

bebe luc a scris:

Nu exista Dumnezeu.. asa cum nici destin nu exista. Nu exista nici rau nici bine. Exista doar cateva concepte, si o mare teama de necunoscut si singuratate, fapt ce a dat viatza la aceste.. mituri.


22-04-2007 14:17:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Vai,fetelor, ati devenit tare  filozoafe...;)
daca ne gandim la asa multe odata...
uitam sa mai traim..=D=D


22-04-2007 14:30:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Doi oameni munceau în aceeasi padure taind lemne. Copacii erau mari, puternici si vânjosi. Cei doi taietori de lemne îsi foloseau securile cu aceeasi maiestrie, dar cu metode diferite: primul lovea trunchiul cu o constanta de neînchipuit, lovitura dupa lovitura, fara sa se opreasca decât câteva clipe pentru a-si mai trage rasuflarea. Cel de-al doilea facea o mica pauza la fiecare ora.
La apus, primul taietor de lemne era la jumatatea trunchiului. Era lac de sudoare si n-ar mai fi rezistat nici cinci minute în plus. Al doilea, sa vezi si sa nu crezi, terminase! Începusera în acelasi timp si cei doi copaci erau la fel!
Primului taietor de lemne nu-i venea sa-si creada ochilor! "Nu mai înteleg nimic! Cum ai reusit sa termini când te opreai la fiecare ora?"
Celalalt zâmbi: "Tu ai vazut ca ma opream dupa fiecare ora, dar n-ai vazut ca profitam de pauza si pentru a-mi ascuti securea".
Spiritul tau e asemenea securii. Nu-l lasa sa se rugineasca. Ascute-l câte putin în fiecare zi:
1. Opreste-te zece minute si asculta putina muzica.
2. Plimba-te de câte ori poti.
3. Îmbratiseaza în fiecare zi persoanele dragi tie si spune-le: "Te iubesc!"
4. Sarbatoreste zile de nastere, aniversari, onomastici si tot ce-ti vine în minte.
5. Fii dragut cu toti. Si cu cei din casa ta.
6. Zâmbeste.
7. Roaga-te.
8. Ajuta pe cineva care are nevoie de tine.
9. Alinta-te.
10. Uita-te la cer si priveste spre înalt


04-05-2007 14:34:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
M-am revoltat de multe ori pe lume, pe prieteni, pe soarta sau pe cine am gasit la indemana.
Am dat vina fara mila pe cei care m-au adus in starea de « victima ». Fiinta blanda, gingasia din mine care tanjea doar dupa putina intelegere a avut senzatia ca este tarata prin noroi.

Mi-am pus sperantele intr-un partener pe care mi-l imaginam tovaras de drum lung. Am acuzat fara mila cand mi s-a taiat avantul la pretentia mea absurda ca am facut sacrificii pentru acest lucru. Mi s-a luat presul de sub picioare in secunda cand tot efortul si disponibilitatea mea puse la dispozitia bunastarii celui de langa mine s-au topit in intrebarea simpla: “te-am rugat eu sa faci asta?”.

M-am trezit brusc si m-am simtit exact ca un copil ramas fara jucarii. Pana atunci fusese asa frumos... Lumea, universul colorat, speranta ca maine... iubirea... devenisera doar parti din trecut, prezentul era gol iar viitorul se arata a fi doar in nuante de gri.

Si pentru ca n-am putut sa intru in joaca celorlalti mi-am creat propriul joc. Si ce poate fi mai frumos decat un joc fara reguli ? Un joc unde fiecare poate participa dar prin propriile mutari se poate elimina singur. Un joc simplu in care fiecare este masura a ceea ce isi doreste.

In jocul cel nou nu exista decat roluri de victime constient asumate. Exista in acelasi timp regi si cersetori.
Ingeri si demoni. Sau oameni simpli. Exista paiete stralucitoare si haine ponosite. Exista pentru fiecare scena cate un costum. O improvizatie. Un cantec, un zambet sau o lacrima zambet...

E minunat sa-ti poti alege propria joaca...

Iar daca vine seara si esti obosit, poti merge linistit sa dormi.
Maine se anunta o zi minunata pentru joaca...


04-05-2007 17:04:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Este foarte usor sa faci o femeie fericita.
Trebuie sa-i fii : prieten, partener, iubit, frate, tata, profesor, educator, bucatar, mecanic, instalator, arhitec, stilist, electrician, sexolog, ginecolog, psiholog, psihiatru, terapeut si amabil, simpatic, sportiv, iubitor, atent, gentleman, inteligent, amuzant, creativ, sensibil, puternic, intelegator, tolerant,modest, sincer, practic, curajos, recunoscator, vesel, pasional


13-05-2007 00:33:44
   
?? DODO-d
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625

tasha 1951 a scris:

Este foarte usor sa faci o femeie fericita.
Trebuie sa-i fii : prieten, partener, iubit, frate, tata, profesor, educator, bucatar, mecanic, instalator, arhitec, stilist, electrician, sexolog, ginecolog, psiholog, psihiatru, terapeut si amabil, simpatic, sportiv, iubitor, atent, gentleman, inteligent, amuzant, creativ, sensibil, puternic, intelegator, tolerant,modest, sincer, practic, curajos, recunoscator, vesel, pasional


Ultima modificare facuta de DODO-d (13-05-2007 01:42:10)


13-05-2007 01:32:32
   
?? DODO-d
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625

DODO-d a scris:

femeia in general?sau femeia-mama?pt ca femeia care e si mamica este foarte fericita cand are copii sanatosi si buni ....iar nelinistea ei este eterna...in amor!..restul ii sar in ajutor amicii...si va cuprinde toata aria de cautari...chem arhitectul si ii voi da voie sa imi cunoasca geometria arhitecturii mele ,chem muzicianul si-i voi da voie sa-mi asculte muzica fiintei mele ,chem instalatorul si-mi va repara piciorul scrintit,..si mai chem si electricianul sa ma tina treaza ,vie si cu energii ....


tasha 1951 a scris:

Este foarte usor sa faci o femeie fericita.
Trebuie sa-i fii : prieten, partener, iubit, frate, tata, profesor, educator, bucatar, mecanic, instalator, arhitec, stilist, electrician, sexolog, ginecolog, psiholog, psihiatru, terapeut si amabil, simpatic, sportiv, iubitor, atent, gentleman, inteligent, amuzant, creativ, sensibil, puternic, intelegator, tolerant,modest, sincer, practic, curajos, recunoscator, vesel, pasional


Ultima modificare facuta de DODO-d (13-05-2007 01:37:12)


13-05-2007 01:36:42
   
?? DODO-d
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
sa o iau babeste...prieten imi e cand se va bucura si de binele meu si ma va ajuta si la necaz,partener ,doar daca avem o colaborare varii domenii sunt aici,iubit daca imi ofera iubire,tata daca ma ocroteste,profesor sa ma invete,educator ...se poate si asta doar daca femeia accepta sa-si schimbe ceea ce crede si ea ca-i face rau in anumite deprinderi,eu stiu...e de discutat,bucatar..o friptura poate si el ,mecanic.......psihiatru...daca e nevoie chem ajutoare,simpatik....pasional...se poate ...nu e asa greu sa aiba din toate aceste frumuseti...macar din toate cate putin...

DODO-d a scris:


tasha 1951 a scris:

Este foarte usor sa faci o femeie fericita.
Trebuie sa-i fii : prieten, partener, iubit, frate, tata, profesor, educator, bucatar, mecanic, instalator, arhitec, stilist, electrician, sexolog, ginecolog, psiholog, psihiatru, terapeut si amabil, simpatic, sportiv, iubitor, atent, gentleman, inteligent, amuzant, creativ, sensibil, puternic, intelegator, tolerant,modest, sincer, practic, curajos, recunoscator, vesel, pasional


13-05-2007 01:55:04
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
orice arta are pretul ei in a crea ceva in numele ei. are nevoie de investitii serioase. are nevoie de un anume talent, obligatoriu innascut nu dobandit. de ce se creaza ceva din arta ? pt a fi scos in lume si a astepta aprecieri si validari probabil ca e nevoie de timp si suflete  pereche in idei expuse. o fi un mod ciudat de placut al multor talentati de a exprima trairile vietii zilnice. cat despre arta de a trai ..., care ar putea fi creatiile ei ? individuale.., de la un individ la altul ? urmati analogia vb :'' cate bordeie atatea obiceie ? ''

13-05-2007 02:52:21
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

bebe luc a scris:

Intr-o lume in care economicul primeaza socialului, intr-o lume in care reminiscentele utopiei numita "comunism" te fac sa tragi concluzia ca esti furat si ca cel din bmw cu siguranta este un prost cu bani de la taticul sau care a devalizat  x banci... intr-o lume in care esti jos la periferia societatii sau sus in olimpul economic, si unde " sic cogito ergo sum" este eventual reclama idioata a unei paste de dinti... in astfel de lume, normala de altfel in devenirea si tranzitia ei, putem spune ca " a trai este o arta" ?, sau infulecam din bucata mai mult mai sau mai putin carnoasa a vietii fara a discerne intre absolut nimic..?..


De ce ar fi o arta?Traim in minciuna.Ne mintim cu ceva,totzi!Sau cel putin noi cei care nu SUPRAVIETUIM de fapt.Sa mai spun ca traim secolul sexului?tr doar sa te uiti in jur si vezi sex.Sex peste tot.Cat e de simplu ceea ce complica daca impartzi.


13-05-2007 10:55:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
"Noi credem că cunoaştem Universul, dar avem o părere greşită. Nu cunoaştem şi faptul că el este minunat şi că ascunde mii de comori nebănuite. Copii cunosc asta, iubiţii de asemenea. Câteodată poeţii şi nebunii descoperă această minunăţie. Noi nu ştim că lumea este minunată. Totul pare doar ceva repetativ – fără poezie, fără inspiraţie, doar proză seacă. ĂŽn tine nu se crează un cântec, un dans, nu ia naştere poezia din interior. ĂŽntregul Univers pare mecanic. Copii Ă®nsă Ă®l privesc cu uimire Ă®ncântare şi admiraţie. Când ochii privesc Ă®n acest mod, Universul este minunat. Când iubeşti, devii precum copii. Iisus spune “numai cei ce sunt precum copii vor intra Ă®n Ă®mpărăţia Tatălui.” De ce? Deoarece dacă Universul nu ar fi minunat, nici tu nu ai putea fi religios. Universul poate fi explicat, Ă®nţeles, dar atunci este vorba despre o abordare ştiinţifică. Universul nu este nici cunoscut, nici necunoscut. Ceea ce este necunoscut poate fi cunoscut Ă®ntr-o bună zi. El este incognoscibil. Universul devine un mister doar când ochii privesc cu uimire, cu admiraţie.

Când forma dispare, iubitul, iubita devine Universul. Toate stelele se mişcă Ă®n el, Ă®n ea, Ă®ntregul cer şi spaţiu sunt cuprinse de el, de ea. El, ea este acum “Marele conţinător, Marele cuprinzător”. Şi când Ă®ntrebi cine eşti tu?, Ă®ntrebi de fapt despre Ă®ntreg Universul.
Când te cufunzi Ă®n iubire, Ă®ntr-o profundă şi intimă lume a iubirii, forma dispare şi iubitul, iubita devine doar o poartă spre Univers.
Dacă curiozitatea ta este doar ştiinţifică, atunci poţi aborda lucrurile prin logică. ĂŽntr-o asemenea stare de fapt trebuie să te mulţumeşti cu forma. Ştiinţa se ocupă mereu de forme.

ĂŽn iubire dacă există formă, atunci o astfel de iubire nu poate ajunge la final, nu se poate desăvârşi.

Dizolvă forma!
Când lucrurile devin fără formă, fără limite, când se topesc unele Ă®n altele, când Ă®ntregul Univers devine o unitate, deabia atunci Ă®ncepe miracolul."
(OSHO)


17-05-2007 03:21:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Pentru fiecare dintre noi viaţa este nedreaptă la un moment dat. Nu trebuie să alegem tăcerea. Trebuie să dăm voie soarelui să ne Ă®ncălzească sufletul. Doar noi putem face asta, doar noi ne putem ridica Ă®n picioare atunci când viaţa ne Ă®ngenunchiază.

17-05-2007 18:38:43
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Imi vine foarte greu de a face vreo asociere intre traiul meu si arta....consider ca pe vremurile astea important este sa ramai in viata....pana la arta....mai e cale lunga,lunga....

23-05-2007 01:00:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
intr-un fel sau altul..cu totii suntem artisti...
:rolleyes:


23-05-2007 01:08:03
   
Bebeluu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 09-09-2005
Mesaje: 189
Cineva spunea ca 90% din arta de a trai este sa poti accepta ca atare pe cei din jurul tau, cu ideile si conceptiile lor. Ca, atat timp cat nu te poti adapta la cerintele societatii esti considerat o nulitate.

23-05-2007 02:50:15
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Cherie, stii cum sta treaba asta cu "adaptarea la cerintele societatii", in ce ma priveste ?
Atata timp cat ele concorda cu ale mele, e perfect,  in rest, janfishismul e raspunsul pe care i-l dau atat "onorabilei"  societati, cat si individului in parte.


23-05-2007 10:49:46
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
de cateva zile mi-am cumparat un CD cu muzica Holograf...  imi place atat de mult,l-as asculta zi si noapte! cred ca si vecinii mei cunosc melodiile pe de rost....=)
doamne cat de libera ma simt!!!
spiritul meu e acum undeva sus pe cerul albastru,planeaza printre nori(flying condor) sau poate alearga in galop prin iarba verde plina de flori.(white buffalo).
libertate....imnul inimii mele....
cata puritate,pasiune,tristete,iubire!
cat as vrea sa strig sunt libera de griji,de prejudecati,sunt iarasi eu...cea de inainte...=)


04-06-2007 00:58:05
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
sa ne impunem  ca ziua care incepe sa ne-o  traim astfel incat la capatul ei sa nu ne  fie rusine de noi ..numai asa vom fi crutati de remuscari ,dezonoare,de ridicol!

07-07-2007 12:34:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Je t’aime, moi non plus… Teoretic, o relatie presupune doi oameni. Practic, se intampla adeseori ca unul singur sa duca povara iubirii....
=(=(=(
Il iubesti si stii ca te-a iubit… o data. Faci socoteala la cat de mult oferi si cat de putin primesti. Te gandesti la toate compromisurile pe care le-ai realizat din dorinta de a mentine relatia, te gandesti la cat de mult te-ai sacrificat si astepti macar sa ai multumirea si respectul celui de langa tine. El se obisnuieste, insa. Se obisnuieste cu totul de-a gata si incet-incet ajunge sa considere ca totul este de-a gata....
:rolleyes:
In momentul in care te opresti, tragi aer in piept, pui mana pe creionul imaginar si calculezi aportul adus de tine si de el vietii de cuplu, realizezi ca tu esti singura care face eforturi. Te simti usor frustrata si nu intelegi de ce legea echitatii nu functioneaza si in cuplu. Din momentul in care incepi sa calculezi cantitatea de iubire oferita, relatia incepe sa se prabuseasca. Din momentul in care iti ridici problema naturii relatiei, esti pe punctul de a o pierde.....=(=(=(


10-07-2007 01:20:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
A...uitasem ceva....
Nu exista a iubi prea mult. Nimeni nu are dreptul de a cantari iubirea oferita. Exista insa iluzia de a iubi prea mult. Pentru ca atunci cand traiesti aceasta drama, ai inchis demult ochii, ti-ai astupat urechile si gura, pentru a nu fi martora la schimbarea celui alaturi de care doresti sa traiesti toata viata....=(=(=(


10-07-2007 01:23:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Mereu imi pun 1 milion de intrebari : de ce, cum, unde, cand, ce am facut, de ce am facut, cum o sa fie, ce o sa se intample..., apoi imi fac planuri si ma entuziasmez, ca in final sa fiu dezamagita sau de cele mai multe ori sa fiu dezamagita.
Curiozitatea si dorinta de a sti tot imi curge prin vene si nu am s-o pot schimba niciodata insa ideea cu "hai sa-mi fac un plan" pot s-o retusez.
De ce ne facem planuri?
E frumos sa-ti faci planuri : ai o perspectiva, un scop, un tel, banuiesti imaginar ce te asteapta. Insa trebuie sa ai mereu in vedere puterea imprevizibilului si atunci trebuie sa stii ce sa faci sau cum sa reactionezi, astfel incat sa nu fii marcat.


10-12-2007 06:04:04
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Pe frontispiciul unei case de nebuni stătea scris: "Astăzi este acel mâine despre care Ă®ţi făceai atâtea griji ieri".
Ne facem planuri, ne gândim la ţeluri de atins, ne raportăm la un viitor imaginar.
Ne amintim experienţele trecute, le disecăm pe toate părţile, ne raportăm la un trecut mort.
Clipă de clipă, trăim doar Ă®n prezent. Un prezent care dispare continuu, fiind Ă®nlocuit de un alt prezent. De ce nu ne raportăm la prezent?


10-12-2007 11:54:38
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

Pe frontispiciul unei case de nebuni stătea scris: "Astăzi este acel mâine despre care Ă®ţi făceai atâtea griji ieri".
Ne facem planuri, ne gândim la ţeluri de atins, ne raportăm la un viitor imaginar.
Ne amintim experienţele trecute, le disecăm pe toate părţile, ne raportăm la un trecut mort.
Clipă de clipă, trăim doar Ă®n prezent. Un prezent care dispare continuu, fiind Ă®nlocuit de un alt prezent. De ce nu ne raportăm la prezent?

Culmea e ca tocmai asta fac!!!
Prezentul,fir-ar sa fie  !!! acest prezent imi da de furca...=(
Imi da peste cap tot ce am incercat sa fac mai bine si mai frumos in viata...=(
Imprevizibilul mi-a jucat o festa!:rolleyes:

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (10-12-2007 15:52:09)


10-12-2007 15:50:31
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
"Imi da peste cap tot ce am incercat sa fac mai bine si mai frumos in viata..." -> asta presupune o raportare la trecut :)

"Imprevizibilul mi-a jucat o festa!" - asta presupune imaginarea unei desfăşurări a lucrurilor -> raportare la viitor :)

Unde era raportarea la prezent despre care spuneai? ;)


10-12-2007 16:04:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

"Imi da peste cap tot ce am incercat sa fac mai bine si mai frumos in viata..." -> asta presupune o raportare la trecut :)

"Imprevizibilul mi-a jucat o festa!" - asta presupune imaginarea unei desfăşurări a lucrurilor -> raportare la viitor :)

Unde era raportarea la prezent despre care spuneai? ;)

Pai, tocmai asta e...acest imprevizibil care a facut sa - mi taie avantul prezentului...=(
O las asa...chiar nu mai vreau sa dezvolt ideea,e prea personal totul...si desi imi vine s-o fac...nu se poate...singura Sandie stie ce ma framinta,i-am povestit aseara pe messenger ...=(


10-12-2007 20:34:12
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Desigur, fiecare Ă®şi cunoaşte propriile probleme şi ştie cel mai bine ce e cu ele :) E uşor să dăm sfaturi ;) Avem soluţiile pentru problemele celorlalţi, dar ne poticnim la ale noastre. :)
Sub rezerva celor scrise mai sus, spun doar atât: a trăi Ă®n prezent presupune a savura călătoria, fără să te intereseze destinaţia. Ca Ă®n muzică: nu asculţi o melodie doar pentru ultima notă, ci pentru curgerea partiturii.
Curaj, putere şi credinţă Ă®n Dumnezeul tău; o vei scoate la capăt ;)


10-12-2007 22:25:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Multumesc,Lake,am nevoie de putere,credinta am avut intotdeauna,curaj...hm..recunosc ,uneori imi cam lipseste...

10-12-2007 23:53:48
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

Multumesc,Lake,am nevoie de putere,credinta am avut intotdeauna,curaj...hm..recunosc ,uneori imi cam lipseste...


Dacă e ceva cu care Ă®mi stă Ă®n putere să te ajut, spune. Dacă nu, poate că un gând bun Ă®ţi va fi de folos :)


10-12-2007 23:58:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
O sa treaca...toate trec...doar ca lasa urme...=(
Multumesc oricum pentru buna intentie....cred ca acuma as fi avut nevoie de smiley(alias funny)...dar ea e departe..si inca n-are net acolo unde e...=(

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (11-12-2007 02:35:33)


11-12-2007 02:33:38
   
malvina
Femeie

Nou venit

Inregistat: 13-12-2007
Mesaje: 4
si totusi suntem oameni...gandim.si ratacim prin lume..primavara inverzim.si cand se apropie toamna ,ruginim....pt ca singuri sau nu,trece vremea...trec anii.....amintirile raman!!

13-12-2007 03:45:22
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Ce chestie.Arta de a traii?Nu cred.Eventual originalitatea de a traii.Asa cum amprenta e unica,asa cred ca fiecare avem o arta in noi prin care ne putem descoperii,definitiva.A traii-a te descoperii si de acolo eventual incepe arta. :)

14-12-2007 10:41:28
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510
Ne trezim dimineata, plecam de acasa, muncim, mancam, bem facem ..., ce sa mai   -  traim . Si suntem cateva miliarde !  Deci ... miliarde de artisti contemporani ! De-ar sti Michelangelo ...?

18-12-2007 04:56:51
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

niladam a scris:

Ne trezim dimineata, plecam de acasa, muncim, mancam, bem facem ..., ce sa mai   -  traim . Si suntem cateva miliarde !  Deci ... miliarde de artisti contemporani ! De-ar sti Michelangelo ...?

OARE CE S-AR INTAMPLA?...s-ar culca inapoi in mormant?;)


18-12-2007 12:00:13
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510

tasha 1951 a scris:


niladam a scris:

Ne trezim dimineata, plecam de acasa, muncim, mancam, bem facem ..., ce sa mai   -  traim . Si suntem cateva miliarde !  Deci ... miliarde de artisti contemporani ! De-ar sti Michelangelo ...?

OARE CE S-AR INTAMPLA?...s-ar culca inapoi in mormant?;)

Cred ca s-ar simti stingher ! Printre atatia artisti (si toti ... de geniu, nu-i asa...). A "trai" , intr-adevar este o arta daca la sfarsitul "lucrarii - vietii", aceasta devine o capodopera si este studiata, discutata si para-discutata de generatii intregi !  Cati dintre noi ne putem "lauda" ca traim o asemenea viata ? O "lucrare de arta" are ceva ... special !!!  Ma uit in urma si pana acum ... nimic special, totul normal !  Dar mai am ceva timp !  Poate fac "o arta" pana la final ... Dar cand e finalul ?  Nu se vede ...


19-12-2007 03:40:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

niladam a scris:


tasha 1951 a scris:


niladam a scris:

Ne trezim dimineata, plecam de acasa, muncim, mancam, bem facem ..., ce sa mai   -  traim . Si suntem cateva miliarde !  Deci ... miliarde de artisti contemporani ! De-ar sti Michelangelo ...?

OARE CE S-AR INTAMPLA?...s-ar culca inapoi in mormant?;)

Cred ca s-ar simti stingher ! Printre atatia artisti (si toti ... de geniu, nu-i asa...). A "trai" , intr-adevar este o arta daca la sfarsitul "lucrarii - vietii", aceasta devine o capodopera si este studiata, discutata si para-discutata de generatii intregi !  Cati dintre noi ne putem "lauda" ca traim o asemenea viata ? O "lucrare de arta" are ceva ... special !!!  Ma uit in urma si pana acum ... nimic special, totul normal !  Dar mai am ceva timp !  Poate fac "o arta" pana la final ... Dar cand e finalul ?  Nu se vede ...

Linistit! ai tot timpul inainte si apoi nu se stie niciodata...succes!..iar de final mai ai timp sa meditezi...;)
=)


19-12-2007 11:19:10
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la