Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / avem prieteni adevarati?stim sa fim prieteni adevarati?    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
"Prieteni"gasesti la tot pasul,dar prietenii adevarati se gasesc rar pentru ca sunt oameni de valoare.Prietenii se dovedesc a fi adevarati in timp,prin fapte.Se intampla sa ne dezamageasca sau sa-i dezamagim din cauza ca suntem oameni si gresim sau poate ca ridicam prea multe pretentii sau atribuim niste calitati respectivei persoane pe care de fapt nu le are.
    Am citit undeva, nu-mi amintesc unde, ca "nu exista prieteni ci doar momente de prietenie". Mi s-a parut de bun-simt....desi,zilele trecute am simtit in adincul sufletului ca acesti prieteni din Bucuresti care au fost alaturi de mine..imi vor ramine prieteni pe viata...=)=)=)
    Pe una dintre ele,o consider chiar ca pe o sora....eu neavind parte de surori sau frati..mi-am deschis sufletul acestei femei,am simtit acelasi lucru si din partea ei...
     Multumesc,prietena draga pentru tot...=)=)=)


09-07-2007 10:41:01
   
adiyna
Femeie

Ii cunosc pe toti

Inregistat: 25-03-2005
Mesaje: 1698
Un prieten ADEVARAT stie care este realitatea vietii tale. Un prieten OARECARE, cand te viziteaza, actioneaza ca un invitat. Un prieten ADEVARAT deschide frigiderul si ia ceea ce are nevoie. Un prieten OARECARE gandeste ca prietenia s-a terminat dupa o discutie aprinsa. Un prieten ADEVARAT stie ca nu exista prietenie fara lupta. Un prieten OARECARE spera ca intotdeauna esti acolo pentru el sau ea. Un prieten ADEVARAT intotdeauna va fi acolo pentru tine. Un prieten OARECARE va citi acest text si-l va arunca la gunoi. Un prieten ADEVARAT il va copia si ti-l va trimite pana cand este sigur ca l-ai primit ..In ziua de azi nu prea mai exista asa ceva...toti te sapa pe la spate...

26-07-2007 22:18:36
   
?? san_quentin30
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2007
Mesaje: 450
Nu neaparat te sapa pe la spate...Sun si cazuri in care intentiile bune sunt inecate in rutina, in temeri, in frustrai, in inhibitii, etc. Raul se produce fara vointa vreuneia dintre parti. Si aste da nastere la "clauza de salvgardare" emotionala.
Norocul meu ca nu am nevoie de una. Vorba aia: incercarea moarte n-are..Am incercat ceva frumos.

Ultima modificare facuta de san_quentin30 (26-07-2007 22:32:52)


26-07-2007 22:29:43
   
MANUELLA
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2006
Mesaje: 255
am sa aduc acest topic la lumina doar ca sa va spun ca intre timp mi s a intarit convingerea ca da ...... am prieteni adevarati ...... din pacate au ramas atat de putini incat ii numar pe degetele de la o mana .... dar acestia fac cat mii de prieteni care la cel mai mic obstacol au cedat :) ....... am spus si ma repet ...... da ..... sunt pe lumea asta cateva persoane care imi sunt prieteni ..... fara ghilimelele de rigoare ...... o zi buna va doresc ..... si .... sa de a dumnezeu ca macar jumatate din ce am eu sa aveti voi

Ultima modificare facuta de MANUELLA (22-09-2007 14:15:21)


22-09-2007 14:14:38
   
?? Tu-Dora
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
apreciem un om deosebit apoi ne modificam impresia ...ii dispretuim valoarea cand i-o invidiem ,i-o exageram de fata cu altii cand ne mandrim cu prietenia sa,i-o ignoram cand prietenia s-a invechit...cu timpul ne credem superiori lui ... e foarte greu dar atat de frumos...sa reusim in viata sa avem 3-4 prieteni adevarati....am fost prietena tuturor celor ce mi-au cerut ajutorul insa prieteni de durata imi sunt copii mei si sora mea...familia...ceilalti s-au pierdut in timp .....imi pare rau ...imi doresc prieteni adevarati,cred ca nu e tarziu nici acum.....

22-09-2007 15:03:53
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

Tu-Dora a scris:

apreciem un om deosebit apoi ne modificam impresia ...ii dispretuim valoarea cand i-o invidiem ,i-o exageram de fata cu altii cand ne mandrim cu prietenia sa,i-o ignoram cand prietenia s-a invechit...cu timpul ne credem superiori lui ... e foarte greu dar atat de frumos...sa reusim in viata sa avem 3-4 prieteni adevarati....am fost prietena tuturor celor ce mi-au cerut ajutorul insa prieteni de durata imi sunt copii mei si sora mea...familia...ceilalti s-au pierdut in timp .....imi pare rau ...imi doresc prieteni adevarati,cred ca nu e tarziu nici acum.....


- Oricand, pt. tine, sunt aici!

Ultima modificare facuta de Euryanthe (22-09-2007 15:22:12)


22-09-2007 15:21:45
   
?? Tu-Dora
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
tu esti ceva special pentru mine ...ca un inger pereche....iti multumesc ingerule bun !.....astept clipa cand ne vom atinge mainile ..te voi invita la mine!....
Euryanthe a scris:


Tu-Dora a scris:

apreciem un om deosebit apoi ne modificam impresia ...ii dispretuim valoarea cand i-o invidiem ,i-o exageram de fata cu altii cand ne mandrim cu prietenia sa,i-o ignoram cand prietenia s-a invechit...cu timpul ne credem superiori lui ... e foarte greu dar atat de frumos...sa reusim in viata sa avem 3-4 prieteni adevarati....am fost prietena tuturor celor ce mi-au cerut ajutorul insa prieteni de durata imi sunt copii mei si sora mea...familia...ceilalti s-au pierdut in timp .....imi pare rau ...imi doresc prieteni adevarati,cred ca nu e tarziu nici acum.....


- Oricand, pt. tine, sunt aici!


22-09-2007 15:28:10
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
MULTUMESC!...
  (nu uita...dr. Faur! ...AAAASSSTTTEEEPPPTTT!!!)


22-09-2007 19:23:49
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
A face vorbire despre prietenia virtuala, e sinonim cu o discutie despre masturbare.

23-09-2007 13:01:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

P. Pan 63 a scris:

A face vorbire despre prietenia virtuala, e sinonim cu o discutie despre masturbare.

Aici da-mi voie sa te contrazic,stii foarte bine ca am ajuns sa ne cunoastem intai virtual....ca realitatea ne-a facut sa ne convingem ca prietenia noastra a fost bine aleasa este o dovada ca inceputurile ei au avut baza tot in virtual,te inseli ....e adevarat asupra multor oameni dar...vezi ca exista prietenii care dainuiesc...pe tine Pane pe Lotuss,funny si Sandie nu v-as da pe tot aurul din lume asta asa sa masor in termeni consacrati meseriei tale...=)


23-09-2007 14:49:28
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Ce scriu io si ce zici tu, e fix ca sh-atunci cand intrebi de mere si-ti zice de cotele apelor la Ciorogarla !
Da, ne-am cunoscut in virtual, da'  prietenia se naste ori moare in real ! Una-i una, alta-i alta !
Pana ce nu-i strangi mana omului, pana ce nu-l privesti in ochi, ie frectie, soro.


23-09-2007 16:04:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
O  fi...ca prea o spui cu foc,coane...=)
dar...m-am dus la intalnirea cu voi convinsa ca nu-mi inselati asteptarile...lucru care de altfel s-a si confirmat...so?...am si eu dreptatea mea...=D=D


23-09-2007 17:19:42
   
?? Tu-Dora
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
pe Dumnezeu nu-l vezi ,nu te intalnesti real cu EL...IL simti ,IL lasi sa intre sau nu in campul tau psihic...e la alegerea fiecaruia daca vrea bine sau rau ...e acea legatura spirituala de care avem nevoie cu totii ,cei ce mai cred in Divinitate...prietenia nu are limite de hotar sau varsta ,asta nu inseamna masturbare....doar in capul tau ...ce ma superi tu Pane....tu stii ca un anumit om pe care nu l-am vazut si nici nu o sa-l vad ,e peste ocean...mi-a dat un sfat pretios tocmai la momentul potrivit?...


P. Pan 63 a scris:

A face vorbire despre prietenia virtuala, e sinonim cu o discutie despre masturbare.


Ultima modificare facuta de Tu-Dora (23-09-2007 21:04:28)


23-09-2007 21:00:15
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Copila neichii, de-ar fi oamenii la fel de darnici cand e sa umble-n punga, precum sunt la a da sfaturi si povete, n-ar mai fi saracie-n lume !
Si nu-mi veni cu exemple precum iubirea de Dumnezeu, ca El e Unul !
Stii ce, fata moshului ? Hai s-o lasam cum a cazut, ca io am scris pentru ai'  de cunosc a-si deschide mintea, a citi si a judeca in aceiasi vreme, nu una azi si alta-n Joia Pastilor ! C-a mai fost unu, tot asa, de-o tinea gaia-matzu cu pacea si pretenia  intre popoare  -  de parca-l durea-n cur pe Hans sau Ilici ori Ion, de N'Gbono  din Burkina-Faso !  -  si a sfarsit-o impanat cu plumbi, pe la Targoviste... Asta, nu ca-ti gandesc sau doresc acelasi sfarsit, ci-ti arat soiul de oameni cu asemenea judecata.

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (23-09-2007 21:26:51)


23-09-2007 21:26:23
   
?? Tu-Dora
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
acel impuscat peste 50 de ani ii vom face statuie din 50 in 50 metri....si fiecare natie isi va cere dreptul de dictatura....tu chiar nu vezi ce e in lume,cata teroare....macar lasa-ne stropul de prietenie baiatul babei...virtual ,nevirtual ,fiecare face ce-i bubuie mintisoara....



P. Pan 63 a scris:

Copila neichii, de-ar fi oamenii la fel de darnici cand e sa umble-n punga, precum sunt la a da sfaturi si povete, n-ar mai fi saracie-n lume !
Si nu-mi veni cu exemple precum iubirea de Dumnezeu, ca El e Unul !
Stii ce, fata moshului ? Hai s-o lasam cum a cazut, ca io am scris pentru ai'  de cunosc a-si deschide mintea, a citi si a judeca in aceiasi vreme, nu una azi si alta-n Joia Pastilor ! C-a mai fost unu, tot asa, de-o tinea gaia-matzu cu pacea si pretenia  intre popoare  -  de parca-l durea-n cur pe Hans sau Ilici ori Ion, de N'Gbono  din Burkina-Faso !  -  si a sfarsit-o impanat cu plumbi, pe la Targoviste... Asta, nu ca-ti gandesc sau doresc acelasi sfarsit, ci-ti arat soiul de oameni cu asemenea judecata.


23-09-2007 21:38:01
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Tu-Dora a scris:

acel impuscat peste 50 de ani ii vom face statuie din 50 in 50 metri....

Sa le fie-n bafta alora de le-or face !
Cu voia bunului Dumnezeu, poate n-oi mai fi umblator pe asta lume, sa-mi fie dat s-asist la asa blestematie !!!


23-09-2007 21:42:23
   
?? Tu-Dora
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
sa dea Dumnezeu sa se ajunga la Pace in aceasta lume ....!!!


P. Pan 63 a scris:


Tu-Dora a scris:

acel impuscat peste 50 de ani ii vom face statuie din 50 in 50 metri....

Sa le fie-n bafta alora de le-or face !
Cu voia bunului Dumnezeu, poate n-oi mai fi umblator pe asta lume, sa-mi fie dat s-asist la asa blestematie !!!


23-09-2007 21:46:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
"Ceea ce intristeaza oarecum intr-o prietenie este faptul ca fiecare dintre prieteni sacrifica libertatea celuilalt. Prin "libertate" inteleg suma posibilitatilor lui, vointa lui de a se schimba, de a se modifica, de a se compromite. Esti iubit pentru ca prietenii s-au obisnuit cu tine sa te vada pe strada, sa te intalneasca la un anumit local sau pe terenul de sport, s-au obisnuit sa mergi cu ei la cinematograf, in vizita la cunostinte, sa-ti placa, in general, ceea ce la place si lor, sa gandesti, in general, ceea ce gandesc si ei. Unde esti tu in toate aceste sentimente ale lor? Esti descompus, distribuit si asimilat dupa vointa sau capriciul lor; iar tu faci la fel. Daca intr-o zi vrei sa faci altceva decat ceea ce se asteapta de la tine sa faci, atunci nu mai esti un bun prieten, atunci incomodezi, obosesti, stanjenesti. Cateodata esti tolerat; aceasta e tot ce poate oferi dragostea prietenilor tai libertatii tale: toleranta..."
Mircea Eliade..


24-09-2007 00:02:52
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
am prieteni adevarati, la necaz testezi prietenia,sint bogata, foarte greu imi fac prieteni, dar cind il numesc asa stiu ca e pe viata in privinta asta am discernamint si nu am fost dezamagita niciodata

04-01-2008 18:17:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

hara_cata a scris:

am prieteni adevarati, la necaz testezi prietenia,sint bogata, foarte greu imi fac prieteni, dar cind il numesc asa stiu ca e pe viata in privinta asta am discernamint si nu am fost dezamagita niciodata

PE CEI DIN COPILARIE II CONSIDER ADEVARATI...ceilalti...ma abtin...am simtit cum se cultiva prieteniile din interes pe propria-mi piele asa ca...=(


05-01-2008 01:11:05
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Prietenii sunt aceia în faţa cărora ne lăsăm inima deschisă, indiferent ce s'ar întâmpla. Părinţilor, fraţilor, copiilor le iertăm momentele în care considerăm că "ne'au rănit" şi îi considerăm în continuare la fel de apropiaţi.
De ce să nu mai facem încă un pas, către cei faţă de care (aparent) nu ne leagă aceleaşi "sfori"? :)


05-01-2008 16:50:58
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
eu am o dilema: nu stiu daca are sens sintagma "prieten adevarat".  mi se pare cel putin tautologica.  X imi este prieten azi, nu conteaza din ce motive, sa zicem. daca vreunul dintre noi are nevoie de sprijinul celuilalt, atunci poate sa primeasca sau nu acest sprijin, dar asta exact in functie de posibilitatile celuilalt (inclusiv posibilitatile acestuia de a se concentra asupra problemei primului :p). pentru ca de unde nu e, nici dumnezeu nu cere.

in concluzie, parerea mea este ca intrebarea pe care ar trebui sa ne-o punem e in ce masura stim sa pastram o prietenie.


06-01-2008 17:19:08
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
prietenii adevarati sunt ca niste ingeri...cei fatarnici,falsi, sunt iudei,mai rau te incurca ....cum sa pastram o prietenie?!...apreciindu-i valoarea ...

06-01-2008 17:25:29
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

un vis mangaios a scris:

prietenii adevarati sunt ca niste ingeri...cei fatarnici,falsi, sunt iudei,mai rau te incurca ....cum sa pastram o prietenie?!...apreciindu-i valoarea ...


tasha zicea si ea ca orice prietenie se bazeaza pe un interes.  da-ti-mi voie sa nu consider aici interesul de a face rau, ok? :D  cat despre pastratrea unei prietenii, simpla apreciere nu stiu daca ajunge.  mai grav, ma tem ca poate uneori sa si dauneze - daca prietenul X nu a reactionat intr-un fel anume asteptat de mine la un moment dat, nu inseamna neaparat ca prietenia in cauza nu merita pastrata, ci poate doar ca ar trebui reevaluata.


06-01-2008 18:08:28
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

alintatura a scris:

da-ti-mi voie sa


dati-mi voie sa ma corectez :D


06-01-2008 19:16:33
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

alintatura a scris:

tasha zicea si ea ca orice prietenie se bazeaza pe un interes.  da-ti-mi voie sa nu consider aici interesul de a face rau, ok? :D  cat despre pastratrea unei prietenii, simpla apreciere nu stiu daca ajunge.  mai grav, ma tem ca poate uneori sa si dauneze - daca prietenul X nu a reactionat intr-un fel anume asteptat de mine la un moment dat, nu inseamna neaparat ca prietenia in cauza nu merita pastrata, ci poate doar ca ar trebui reevaluata.


Dacă prietenul X nu a reacţionat într'un fel aşteptat de mine la un moment dat... nu înseamnă că prietenia pe care EU o ofeream era din interes? Eram interesat de prietenia lui atâta timp cât reacţiile lui îmi foloseau / îmi satisfăceau dorinţele. ÃŽn orice relaţie avem un interes: un scop concret, o stare de bine pe care ne'o provoacă celălat, etc.


06-01-2008 19:33:26
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:


alintatura a scris:

tasha zicea si ea ca orice prietenie se bazeaza pe un interes.  da-ti-mi voie sa nu consider aici interesul de a face rau, ok? :D  cat despre pastratrea unei prietenii, simpla apreciere nu stiu daca ajunge.  mai grav, ma tem ca poate uneori sa si dauneze - daca prietenul X nu a reactionat intr-un fel anume asteptat de mine la un moment dat, nu inseamna neaparat ca prietenia in cauza nu merita pastrata, ci poate doar ca ar trebui reevaluata.


Dacă prietenul X nu a reacţionat într'un fel aşteptat de mine la un moment dat... nu înseamnă că prietenia pe care EU o ofeream era din interes? Eram interesat de prietenia lui atâta timp cât reacţiile lui îmi foloseau / îmi satisfăceau dorinţele. ÃŽn orice relaţie avem un interes: un scop concret, o stare de bine pe care ne'o provoacă celălat, etc.

GREU CU PRIETENIILE ASTEA...in afara de sotul meu,care imi era si  bun prieten,el tinea pe umerii sai sufletul meu,nu pot afima ca am avut mari revelatii..aaa!sa nu exclud prietenia cu fetele mele...EA ESTE CENTRUL UNIVERSULUI MEU...=)


06-01-2008 23:57:42
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Lake a scris:


alintatura a scris:

tasha zicea si ea ca orice prietenie se bazeaza pe un interes.  da-ti-mi voie sa nu consider aici interesul de a face rau, ok? :D  cat despre pastratrea unei prietenii, simpla apreciere nu stiu daca ajunge.  mai grav, ma tem ca poate uneori sa si dauneze - daca prietenul X nu a reactionat intr-un fel anume asteptat de mine la un moment dat, nu inseamna neaparat ca prietenia in cauza nu merita pastrata, ci poate doar ca ar trebui reevaluata.


Dacă prietenul X nu a reacţionat într'un fel aşteptat de mine la un moment dat... nu înseamnă că prietenia pe care EU o ofeream era din interes?


nu neaparat.  la nevoie, oamenii apeleaza insa la prieteni pentru a primi un ajutor specific nevoii in cauza, iar daca nu primesc ajutorul dorit se grabesc sa renege o prietenie care altfel ar fi functionat bine-mersi si bineinteles ca nu tocmai nejustificat.


Eram interesat de prietenia lui atâta timp cât reacţiile lui îmi foloseau / îmi satisfăceau dorinţele. ÃŽn orice relaţie avem un interes: un scop concret, o stare de bine pe care ne'o provoacă celălat, etc.


poti fi sigur ca daca prietenul devine de nerecunoscut, prietenia este grav incercata.  putine prietenii rezista intr-o asemenea situatie.  si, pe bune acum: poti oare sa suporti un strain doar in numele unor amintiri?  in nici un caz.  ...poate doar in numele unor sentimente.  dar sentimentele, ele cat pot rezista?

(oare m-am descurcat cu citatele? :) )


07-01-2008 00:47:35
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

GREU CU PRIETENIILE ASTEA...in afara de sotul meu,care imi era si  bun prieten,el tinea pe umerii sai sufletul meu,nu pot afima ca am avut mari revelatii..aaa!sa nu exclud prietenia cu fetele mele...EA ESTE CENTRUL UNIVERSULUI MEU...=)


da, greu.  exista situatii in care sentimentele sunt cele care ne obliga la intelepciune.  orbeste sau nu.  exista situatii in care si sentimentele devin neputincioase.  pana la urma, prietenia se dovedeste a fi o complicata problema de caracter.


07-01-2008 00:53:45
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
sinceritatea -virtutea plina de riscuri!...datorita sinceritatii multi nu au avut parte de ceea ce meritau...cerem prietenilor nostri sinceritate,dar cand aceasta nu ne convine stricam prietenia...cand ne convine ,ii banuim de ipocrizie.Admir pe cel ce are curajul de a trai in mod sincer,conform naturii sale,opiniilor,indemnurilor si fanteziilor ce-i sunt firesti ,sfidand convenientele inguste si nefacand nici-un compromis numai si numai pt.a fi pe placul unora sau al altora,..dar e greu ...noi in fiece zi ne fardam fata ,ne vopsim parul,mintim aproape automat si f rar cu mustrari de constiinta...pentru mine sinceritatea m-a dus la "faliment",am fost etichetata copil sau nebun si f putini au fost cei care mi-au apreciat aceasta sinceritate...

07-01-2008 00:54:59
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Toţi oamenii se schimbă, de la o clipă la alta. Eu mă schimb şi le cer celorlalţi să îmi accepte schimbările, chiar şi cele majore, "dacă îmi sunt prieteni adevăraţi"? Iar când schimbările pe care ei le suferă ajung la un punct la care ceva nu îmi convine, refuz să accept aceste schimbări ale lor? Voi spune doar că "m'au dezamăgit prin ceea ce au făcut / au devenit" şi că "s'a dovedit că nu îmi sunt prieteni adevăraţi"? :)

Pentru mine, prietenia nu e ceva care vine dinspre celălat, e ceva ce ofer eu. Nu acţiunile lui îl fac să îmi fie sau nu prieten, ci capacitatea mea de a'l accepta aşa cum este. Nimeni nu îmi datorează nimic. :)

Ultima modificare facuta de Lake (07-01-2008 00:58:19)


07-01-2008 00:57:29
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
uitam si ne uitam pe noi ....uitam...pana si mortii ne putrezesc in inima mai repede decat in sicriele lor ....uitam ce  trebuie  si retinem ce nu ne trebuie.....uitam de noi!

07-01-2008 01:02:51
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

un vis mangaios a scris:

sinceritatea -virtutea plina de riscuri!...datorita sinceritatii multi nu au avut parte de ceea ce meritau...cerem prietenilor nostri sinceritate,dar cand aceasta nu ne convine stricam prietenia...cand ne convine ,ii banuim de ipocrizie.Admir pe cel ce are curajul de a trai in mod sincer,conform naturii sale,opiniilor,indemnurilor si fanteziilor ce-i sunt firesti ,sfidand convenientele inguste si nefacand nici-un compromis numai si numai pt.a fi pe placul unora sau al altora,..dar e greu ...noi in fiece zi ne fardam fata ,ne vopsim parul,mintim aproape automat si f rar cu mustrari de constiinta...pentru mine sinceritatea m-a dus la "faliment",am fost etichetata copil sau nebun si f putini au fost cei care mi-au apreciat aceasta sinceritate...


Sinceritatea in sine poate ca nici nu e o virtute, stii?  Sinceritatea e buna daca e constructiva si rea daca doare fara sa construiasca nimic.  Sinceritatea mai poate fi un simplu moft si cine mai sta acum sa enumere cate altele.  E drept ca prietenia si sinceritatea sunt constant asociate, dar asta mai mult cu superficialitate, cred eu - suntem foarte usor tentati sa catalogam si sa punem in acelasi cos lucrurile presupus pozitive.  Pana si pentru a trai sincer, conform propriei naturi, iti trebuie de fapt doar sinceritate fata de tine. :)


07-01-2008 01:09:17
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Morţii sunt morţi în forma în care i'am cunoscut. Să rămânem agăţaţi de ei nu înseamnă decât să ne legăm pietre de moară în sufletul nostru. Nimic nu se pierde, totul se transformă. Să nu blamăm viaţa sau pe Dumnezeu pentru incapacitatea noastră de a'i percepe pe cei morţi în noua formă pe care au căpătat'o. Ne gândim la cei morţi, iar ei deja nu mai sunt "cei morţi"; ei au devenit altceva. Când erau într'o anume formă materială, îi percepeam într'un fel. Apoi, după moartea lor, ne agăţăm de acea formă, devenind incapabili să ne dezvoltăm percepţia noii forme dobândite de ei.

07-01-2008 01:12:31
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
prieten e cel pe care-l primesti in casa ta imbracat in pijama la fel ca atunci cind esti in haina de gala,si cind esti ciufulit ca atunci cind esti aranjat fiind sigur ca nu devine judecatorul tau. Prieten  e umarul pe care plingi,respectind masura de-ai nu deveni o povara, si-i oferi umarul de cite ori simti tu ca are nevoie  Prietenia se serveste cu lingurita in fiecare zi si se ofera pe un platou fara a-i numara linguritele celuilalt. Platoul ramine in inima , nu-l stringi ori de cite ori tu te-ai saturat.

07-01-2008 01:13:03
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Lake a scris:

Toţi oamenii se schimbă, de la o clipă la alta. Eu mă schimb şi le cer celorlalţi să îmi accepte schimbările, chiar şi cele majore, "dacă îmi sunt prieteni adevăraţi"? Iar când schimbările pe care ei le suferă ajung la un punct la care ceva nu îmi convine, refuz să accept aceste schimbări ale lor? Voi spune doar că "m'au dezamăgit prin ceea ce au făcut / au devenit" şi că "s'a dovedit că nu îmi sunt prieteni adevăraţi"? :)


Oamenii se mai pot si schimba, e adevarat, desi cica "ce ti-e din fire n-are lecuire".  Si chiar se schimba, mai mult sau mai putin dramatic.  Oare tu nu ti-ai abandonat nici un prieten pe drum tocmai din acest motiv?  M-as mira sa n-o fi facut, fara sa-ti spui neaparat ceva. In orice caz, sper ca nu ai zis ca mai sus, adica sper ca nu ai dat vina pe ei pentru dezinteresarea ta. :p




Lake a scris:

Pentru mine, prietenia nu e ceva care vine dinspre celălat, e ceva ce ofer eu. Nu acţiunile lui îl fac să îmi fie sau nu prieten, ci capacitatea mea de a'l accepta aşa cum este. Nimeni nu îmi datorează nimic. :)


Exact.


07-01-2008 01:18:38
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
dar ce te faci vcind prietenul tau cel mai bun e mort? Credinta ne invata ca daca plingi prea mult pe cel dus, e semn ca nu accepti ca exista si lumea cealalta " LASA MORTII SA-SI PLINGA MORTI, TU VINO DUPA MINE".
dar una e sa stii ca asa e , si alta e sa nu poti uita  ce ca fost frumos ....dar cine stie....

Ultima modificare facuta de hara_cata (07-01-2008 01:26:44)


07-01-2008 01:24:41
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Nu am "abandonat" nicio persoană, din punct de vedere al sentimentelor faţă de ea. Poate că anumite relaţii s'au modificat ("s'au răcit", cum se spune), deoarece anumite interese şi activităţi nu ne'au mai fost comune, iar atunci drumurile ni s'au intersectat mai rar. Dar nu am avut de ce să resping un om, atâta vreme cât eu consider că prietenia nu ţine de celălalt, ci de capacitatea mea de a'l accepta aşa cum e. ÃŽntâlnirea cu orice om pe care l'am cunoscut vreodată este motiv de bucurie pentru mine şi, dacă îmi stă în putere, îl voi ajuta oricând. Ceea ce spun este valabil şi pentru femeile cu care am avut relaţii (inclusiv fosta soţie). Iubirea (căci aceasta consider eu că ne leagă în orice relaţie cu alt om, indiferent de natura relaţiei), iubirea este, pur şi simplu. :)

Ultima modificare facuta de Lake (07-01-2008 01:35:59)


07-01-2008 01:26:33
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

hara_cata a scris:

dar ce te faci vcind prietenul tau cel mai bun e mort? Credinta ne invata ca daca plingi prea mult pe cel dus, e semn ca nu accepti ca exista si lumea cealalta " LASA MORTII SA-SI PLINGA MORTI, TU VINO DUPA MINE".
dar una e sa stii ca asa e , si alta e sa nu poti uita  ce ca fost frumos ....dar cine stie....


E uşor să vorbesc "la rece", e greu să trăieşti "la cald". :)
Uită ce ai învăţat până acum. Ascultă'ţi inima, ascultă'ţi raţiunea şi ai credinţă. Pune'le cap la cap şi s'ar putea ca asta să te ajute.


07-01-2008 01:28:44
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Lake a scris:

Nu am "abandonat" nicio persoană, din punct de vedere al sentimentelor faţă de ea. Poate că anumite relaţii s'au modificat ("s'au răcit", cum se spune), deoarece anumite interese şi activităţi nu ne'au mai fost comune, iar atunci drumurile ni s'au intersectat mai rar. Dar nu am avut de ce să resping un om, atâta vreme cât eu consider că prietenia nu ţine de celălalt, ci de capacitatea mea de a'l accepta aşa cum e. ÃŽntâlnirea cu orice om pe care l'am cunoscut vreodată este motiv de bucurie pentru mine şi, dacă îmi stă în putere, îl voi ajuta oricând. Ceea ce spun este valabil şi pentru femeile cu care am avut relaţii (inclusiv fosta soţie). Iubirea (căci aceasta consider eu că ne leagă în orice relaţie cu alt om, indiferent de natura relaţiei), iubirea este, pur şi simplu. :)


Si daca iubirea este, atunci ce dispare? - Interesul? :)


07-01-2008 01:41:46
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Se poate spune şi interes. Eu cred că oamenii se schimbă, clipă de clipă, ca atare şi sferele lor de interese, drumurile pe care umblă se transformă continuu. Asta nu înseamnă că doi oameni nu se mai iubesc unul pe celălalt, înseamnă doar că modul în care se manifesta relaţia dintre ei s'a modificat. Dacă iubesc un om, mă bucură orice îl face fericit; faptul că vreau să fie fericit "doar dacă e cu mine" nu consider că înseamnă că îl iubesc. Aş numi mai degrabă asta ca fiind simţ de proprietate, care include o doză de iubire.
Nu trebuie să stau mereu în prezenţa unei persoane, să aflu în fiecare clipă ce o preocupă, etc. pentru a spune că o iubesc. Pot iubi o persoană cu care mă întâlnesc o dată la 10 ani, iar clipele petrecute împreună o dată la zece ani să ne înalţe sufletele. Iubirea nu o văd ca fiind evidenţiată de "dovezi de iubire". Ea este; fiecare om o oferă (după felul său de a fi, căci nu există doi oameni care să se manifeste la fel). Dacă te uiţi doar ca să vezi în ce măsură se întoarce ceea ce ai oferit, de la cel căruia i'ai oferit, s'ar putea să ai deziluzii. Iubirea nu cred că e cantitativă, ca atare eu nu pot spune "am oferit X iubire şi am primit înapoi Y iubire". De primit, o primesc din diverse locuri, nu doar din partea celui căruia i'am oferit'o.


07-01-2008 12:31:42
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Lake a scris:

Se poate spune şi interes. Eu cred că oamenii se schimbă, clipă de clipă, ca atare şi sferele lor de interese, drumurile pe care umblă se transformă continuu. Asta nu înseamnă că doi oameni nu se mai iubesc unul pe celălalt, înseamnă doar că modul în care se manifesta relaţia dintre ei s'a modificat. Dacă iubesc un om, mă bucură orice îl face fericit; faptul că vreau să fie fericit "doar dacă e cu mine" nu consider că înseamnă că îl iubesc. Aş numi mai degrabă asta ca fiind simţ de proprietate, care include o doză de iubire.
Nu trebuie să stau mereu în prezenţa unei persoane, să aflu în fiecare clipă ce o preocupă, etc. pentru a spune că o iubesc. Pot iubi o persoană cu care mă întâlnesc o dată la 10 ani, iar clipele petrecute împreună o dată la zece ani să ne înalţe sufletele. Iubirea nu o văd ca fiind evidenţiată de "dovezi de iubire". Ea este; fiecare om o oferă (după felul său de a fi, căci nu există doi oameni care să se manifeste la fel). Dacă te uiţi doar ca să vezi în ce măsură se întoarce ceea ce ai oferit, de la cel căruia i'ai oferit, s'ar putea să ai deziluzii. Iubirea nu cred că e cantitativă, ca atare eu nu pot spune "am oferit X iubire şi am primit înapoi Y iubire". De primit, o primesc din diverse locuri, nu doar din partea celui căruia i'am oferit'o.


De acord cu tot ce spui tu despre iubire, ma intorc la ce spuneam mai sus, anume ca problema cea mai interesanta referitoare la o prietenie este pastrarea ei. Sentimentele ne pot inspira mult in acest sens - observam acest lucru intr-un raspuns pe care i-l dadeam tashei.  Si totusi nu ne pot influenta decisiv, pentru ca ce relatie avem cu un prieten pe care, din diverse motive, nu mai obisnuim sa-l frecventam de ani buni?!  Ei bine, tocmai din cauza asta, eu apreciez cu atat mai mult o "amicitie" de azi.


07-01-2008 14:17:14
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Sentimentele mele pentru cineva nu au de'a face doar cu prezenţa fizică. Sunt şi alte legături care ne unesc în afara contactului direct, vizual/auditiv/tactil.
ÃŽn ceea ce priveşte conceptul de "a păstra o prietenie", eu consider că lucrurile ţin atât cât ţin, nici mai mult, nici mai puţin. :) Mă bucur de ele cât timp le am şi nu le jelesc când drumurile ni se despart.


07-01-2008 17:10:32
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Lake a scris:

ÃŽn ceea ce priveşte conceptul de "a păstra o prietenie", eu consider că lucrurile ţin atât cât ţin, nici mai mult, nici mai puţin. :) Mă bucur de ele cât timp le am şi nu le jelesc când drumurile ni se despart.


Mi se pare corect sa iei lucruile asa cum sunt, cu conditia sa nu lasi "drumurile" sa se desparta totusi foarte usor.  Pentru ca exact asa se intampla sa te trezesti la un moment dat singur, eventual regretand prieteniile legate din copilarie. :p


07-01-2008 20:25:18
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

alintatura a scris:


Lake a scris:

ÃŽn ceea ce priveşte conceptul de "a păstra o prietenie", eu consider că lucrurile ţin atât cât ţin, nici mai mult, nici mai puţin. :) Mă bucur de ele cât timp le am şi nu le jelesc când drumurile ni se despart.


Mi se pare corect sa iei lucrurile asa cum sunt, cu conditia sa nu lasi "drumurile" sa se desparta totusi foarte usor.  Pentru ca exact asa se intampla sa te trezesti la un moment dat singur, eventual regretand prieteniile legate din copilarie. :p


Amindoi aveti cumva dreptate :D
Altfel am fi doar toti identici, nu?! Inclin totusi spre conceptia mai "budist-fatalista" a lui Lake.
Deh, emotionalul primeaza la sexul gingas... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-01-2008 20:42:07)


07-01-2008 20:39:57
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Amindoi aveti cumva dreptate :D
Altfel am fi doar toti identici, nu?! Inclin totusi spre conceptia mai "budist-fatalista" a lui Lake, totusi.
Deh, emotionalul primeaza la sexul gingas... ;)


Culmea e ca tocmai amicul Lake a facut pana acum referiri la emotional. Sa deducem ca in materie de emotional sexul gingas tace si face, in timp ce sexul tare face teorii? :nono:


07-01-2008 20:44:16
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
nu eram perfecta pentru iubirea ta, dar ... din dragoste pentru tine m-am prefacut moale (ca plastilina), si tu ai inceput sa ma modelezi...stiam..dar m-am lasat modelata.
Nu erai perfect pentru iubirea mea , dar din dragoste pentru mine, te-ai lasat moale,si am inceput sa te modelez,stiaI, dar te-ai lasat modelat si...astfel am devenit perfecti pentru iubirea noastra.
Asa este si in prietenie.


07-01-2008 20:54:46
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
@alintatura:
Cumatrul Lake e un caz mai complicat ;) (si greu de "detectat" dupa doar citeva postari/vizite pe forum).
Fiecare avem un mix de ratiune/emotiune :D in proportii diferite, mai sint (din fericire) si barbati sensibili - ca sa nu zic "cu latura feminina dezvoltata" ca suna poate rau, importanta-i doar impletirea armonioasa a neuronului cu hormonul ;).

Chestie practic imposibila "la voi" :D (o fi, dar eu n-am intilnit-o inca) !!!!

Astept invective :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-01-2008 21:00:30)


07-01-2008 20:56:03
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Singur nu sunt niciodată. Nici măcar când stau între pereţii casei mele, cu uşile închise, nu sunt singur. ÃŽntregul univers este legat laolaltă prin reţele subtile, care nu ţin cont de pereţi fizici sau de cei emoţionali pe care îi ridic în jur. Dacă mi se pare că sunt singur, înseamnă doar că nu mă uit unde trebuie, pentru că iubirea există tot timpul, peste tot, în jurul meu şi în mine.
De acord, aş putea spune că sunt singur şi nu sunt iubit pentru că nici un om nu mă bagă în seamă, sau nu se interesează de mine. Dar eu spun că asta nu ar ţine decât de dorinţa mea de a trăi într'o iluzie şi a mă sugestiona că sunt "singur împotriva tuturor" (scuze, rapidişti :)), de a mă fixa pe o singură idee: vrea ca UN ANUME OM să fie LÂNGĂ MINE şi să îmi ofere DOVEZI DE IUBIRE.
Dacă vreau să mă uit doar la asta, atunci, da, pot fi singur şi se poate să nu fiu iubit.
ÃŽn realitate, însă, sunt mereu înconjurat de iubire şi niciodată nu sunt singur.

Ultima modificare facuta de Lake (07-01-2008 20:58:06)


07-01-2008 20:57:43
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

@alintatura:
Cumatrul Lake e un caz mai complicat ;) (si greu de "detectat" dupa doar citeva postari/vizite pe forum).
Fiecare avem un mix de ratiune/emotiune :D in proportii diferite, mai sint (din fericire) si barbati sensibili - ca sa nu zic "cu latura feminina dezvoltata" ca suna poate rau, importanta-i doar impletirea armonioasa a neuronului cu hormonul ;).
Chestie practic imposibila "la voi" :D (o fi, dar eu n-am intilnit-o inca) !!!!

Astept invective :D:D


Sper ca nu de la mine le astepti.  Tinand cont de pornirile belicoase specific masculine, inteleg ca neuronul ar secreta invectivele in cauza. In conditiile astea - nu te voi contrazice tocmai eu, desigur -, prefer partinirea hormonului. :p


07-01-2008 21:05:35
   
Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9    
Mergeti la