Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Norocul...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Nigerieni manglitori. :D
De mai multe ori am tratat problema asta aici. Culmea-i ca unii chiar cad in "plasa" maimutzoilor... ;)


26-01-2009 16:32:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

Nigerieni manglitori. :D
De mai multe ori am tratat problema asta aici. Culmea-i ca unii chiar cad in "plasa" maimutzoilor... ;)

hahaha!am primit si eu o multime!=D


26-01-2009 16:43:05
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

tasha 1951 a scris:

Auzim in stanga si-n dreapta spunandu-se: "draga ce noroc a avut x-ulescu...ai vazut ce bine a ajuns?" - in cazul acesta norocul nu mai tine de concurs de imprejurare din care x-ulescu a tras ponoase. cred ca mai degraba tine de gradul in care x-ulescu a fost dispus sa-si asume riscuri, timpul pe care l-a acordat dorintei de a ajunge bine, flerul cu care a "mirosit" din ce parte bate vantul al' mai prielnic...

pe de alta parte auzim spunandu-se:"sa-ti fie cu noroc!" ... cand cumparam un bilet la loto, de ex. - nu stiu daca noroc este faptul ca biletul este castigator, sau pur si simplu lui x-ulescu ii este scris in frunte sa castige.aici am unele semne de indoiala...
=)=)=)
"noroc!" se ureaza unei persoane care stranuta. de ce oare? v-ati pus vreodata intrebarea asta?
=)=)=)
"s-a nascut sub o stea norocoasa!", se spune despre unul sau altul... asta inseamnand ca persoana cu pricina trece lin prin drumul acesta de trecere de la un timp la altul care este viata....
=)=)=)
ce este norocul? ... este un atribut, o sansa, un insemn ori un avantaj? il avem (sa nu) din nastere, ni se daruie (sau nu ) pe parcurs, il castigam (sa nu) in timp, il pierdem (sa nu) fara sa stim? greu de spus...
=)=)=)
simplificand toate aceste ganduri, am sa incerc sa raspund la intrebare in termeni tehnici: norocul este antonimul ghinionului !

Frumos panseu si chiar on topic, insa viu si-ntreb: oare sa-i fie in putirinti Tashicai? Dom'le, vorba cantecului, indoi-m-ash si n-am cui, indoi-m-as searchului! Si poftim ce-mi zice el, anume ca-i vorba de userul anisia, de pe CafeneauaCom, la data de 20 martie 2005. Nuuuuu, stati linistiti, nu poate fi banuita Tashica de substituire!
Iat-o, postarea, in forma originala, curatata de zambareti:
"auzim in stanga si-n dreapta spunandu-se: "draga ce noroc a avut x-ulescu...ai vazut ce bine a ajuns?" - in cazul acesta norocul nu mai tine de concurs de imprejurare din care x-ulescu a tras ponoase. cred ca mai degraba tine de gradul in care x-ulescu a fost dispus sa-si asume riscuri, timpul pe care l-a acordat dorintei de a ajunge bine, flerul cu care a "mirosit" din ce parte bate vantul al' mai prielnic...
pe de alta parte auzim spunandu-se:"sa-ti fie cu noroc!" ... cand cumparam un bilet la loto, de ex. - nu stiu daca noroc este faptul ca biletul este castigator, sau pur si simplu lui x-ulescu ii este scris in frunte sa castige.aici am unele semne de indoiala...
"noroc!" se ureaza unei persoane care stranuta. de ce oare? v-ati pus vreodata intrebarea asta?
"s-a nascut sub o stea norocoasa!", se spune despre unul sau altul. asta inseamnand ca persoana cu pricina trece lin prin drumul acesta de trecere de la un timp la altul care este viata.
ce este norocul? ... este un atribut, o sansa, un insemn ori un avantaj? il avem (sa nu) din nastere, ni se daruie (sau nu ) pe parcurs, il castigam (sa nu) in timp, il pierdem (sa nu) fara sa stim? greu de spus...
simplificand toate aceste ganduri, am sa incerc sa raspund la intrebarea ta in termeni tehnici: norocul este antonimul ghinionului !
"

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (03-02-2009 23:31:54)


03-02-2009 23:18:54
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Cred ca-i suficient. Ne-ai convins. Orice insistenta insa poate determina reactii imprevizibile. Hai sa-ti spun un banc... O blonda se plimba prin parc... Aoleu, scuze... ar trebui sa scriu de unde l-am preluat, dar nu mai stiu... Ramine sa-mi amintesc, pe altadata, pe curind, sau cum am stabilit... Cu drag! :D:D

03-02-2009 23:27:27
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Multzam ! Am retinut. :D

03-02-2009 23:30:08
   
deja-vu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 14-09-2008
Mesaje: 38
-Considera-te norocos! Legea atractiei spune ca in viata vei atrage starea in care te complaci. Negativismul nu-ti va aduce succes cu siguranta.
- Ai incredere in intuitia ta


16-03-2009 15:29:22
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323
Nu cred in noroc. Tot ceea ce ni se intampla e consecinta faptelor noastre.

16-03-2009 20:58:00
   
?? Be_free
Cont Sters

Inregistat: 13-04-2009
Mesaje: 63

hotbrain a scris:

Nu cred in noroc. Tot ceea ce ni se intampla e consecinta faptelor noastre.


....candva...demult...gandeam la fel..ce noroc?...ce destin?...in mainile mele sta totul!!....Privind in urma...as putea spune...ca toate solutiile salvatoare au venit....efectiv ca o "minune"...Nici in zi de azi nu mi le pot explica...si nici nu mai incerc sa o fac....Nu vorbesc din carti...nu cred in basme....dar cred ca sunt o ..norocoasa....


06-05-2009 10:50:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Be_free a scris:


hotbrain a scris:

Nu cred in noroc. Tot ceea ce ni se intampla e consecinta faptelor noastre.


....candva...demult...gandeam la fel..ce noroc?...ce destin?...in mainile mele sta totul!!....Privind in urma...as putea spune...ca toate solutiile salvatoare au venit....efectiv ca o "minune"...Nici in zi de azi nu mi le pot explica...si nici nu mai incerc sa o fac....Nu vorbesc din carti...nu cred in basme....dar cred ca sunt o ..norocoasa....

(Be) free yourself from... dots... :D:D:D


06-05-2009 15:08:48
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

Be_free a scris:


hotbrain a scris:

Nu cred in noroc. Tot ceea ce ni se intampla e consecinta faptelor noastre.


....candva...demult...gandeam la fel..ce noroc?...ce destin?...in mainile mele sta totul!!....Privind in urma...as putea spune...ca toate solutiile salvatoare au venit....efectiv ca o "minune"...Nici in zi de azi nu mi le pot explica...si nici nu mai incerc sa o fac....Nu vorbesc din carti...nu cred in basme....dar cred ca sunt o ..norocoasa....

Eu cred ca norocul meu depinde, in mare parte, de capacitatea de a invata din greseli ( ale mele sau ale altora  ). Daca imi asum greselile anterioare si daca invat ceva din ele, daca sunt optimista si increzatoare, sansa o sa-mi surada. Deci...norocul mi-l fac singura, nu e nimic..supranatural, nu tine de vreo abilitate psihica deosebita.


06-05-2009 17:28:43
   
?? myhay82
Cont Sters

Inregistat: 06-05-2009
Mesaje: 4
sunt cam obosit la ora asta si n-am avut rabdare sa citesc decat ultimele mesaje...
pai mai frate(soro), ce legatura are britanicul Richard cu subiectul discutiilor, parca era...norocul?
numai noroc nu e ce a patit saracul om, trebuie sa fi oligofren ca sa il invidiezi!
hai noroc!!!
;-)


06-05-2009 22:10:42
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
hai, noroc si tie Myhay82...si sa avem norocul de-a te mai citi pe forum!

08-08-2009 11:43:31
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la