Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Modestia    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
a fi modest, nu inseamna a te considera inferior celorlalti. este o atitudine care decurge dintr- o cunoastere obiectiva de sine. inseamna sa te vezi asa cum esti in realitate, nici mai mult nici mai putin.
"oamenii cu adevarat mari, sunt modesti".
in prezenta unui asemenea om, nu te simti complexat; dimpotriva, te simti pus in valoare. nu incearca sa te uimeasca cu spiritul, cunostintele si geniul lui. inteligenta lui are capacitatea sa confere toata stralucirea inteligentei tale; in loc sa se arate intr- o lumina interesanta, mai curand se intereseaza de tine; nu va incerca sa domine, sa striveasca. in compania lui te smti in largul tau, ii pretuiesti prezenta, fara teama.


05-05-2007 23:58:30
   
Ak-47
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 24-04-2007
Mesaje: 337
Modestia vine din suflet , din educatie, din intelegere. Locul de unde apare modestia in viata unui om este dicutabil, cu siguranta omul modest nu isi spune ca este modest.Are cu totul si cu totul alte argumente in a-si exprima, prezenta, sustine modestia.

06-05-2007 10:40:16
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
eu as crede.. ca este o chestiune genetica... nicidecum cultivata sau dobindita ulterior...
dar tot asa de bine prefer sa cred ca modestia este un termen inventat... Ea nu exista cu adevarat. Unii au bun simt... atita tot... zic eu


06-05-2007 17:33:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Indreptati-va ochii asupra voastra si feriti-va de a judeca actiunile altuia.
Judecand pe altii, muncim in zadar;adesea ne inselam ,si pacatuim lesne;pe cand atunci cand ne examinam si ne judecam pe noi insine ,ne ocupam totdeauna cu folos.


07-05-2007 01:13:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Omul acesta,nascut pentru a cunoaste universul ,pentru a judeca despre toate lucrurile ,pentru a conduce un stat intreg ,iata-l ocupat si plin de grija de a prinde un iepure. iar daca el nu se coboara la asa ceva si vrea sa fie mereu incordat ,el nu va fi decat si mai prost prin aceasta ,pentru ca va voi sa se ridice mai presus de conditia omeneasca ,si el nu-i decat un om ,la urma urmei ,adica capabil de putin si de mult , de tot si de nimic;el nu e nici inger nici animal ,ci OM.

07-05-2007 01:16:01
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
apreciem un om deosebit apoi ne modificam impresia ...ii dispretuim valoarea cand i-o invidiem ,i-o exageram de fata cu altii cand ne mandrim cu prietenia sa,i-o ignoram cand prietenia s-a invechit...cu timpul ne credem superiori lui ....modestia cred ca e valabila celor deosebiti ...ce modesta sa fiu eu ,un sufletel?...fata de cine?..dar asa,un actor sa zicem,daca e si modest atunci e sublim!

07-05-2007 01:27:48
   
Pagini: 1    
Mergeti la