Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Despre fericire...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 7
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Orice om isi caută Ă®n mod instinctiv fericirea şi se fereşte pe cĂ®t Ă®i poate de reversul ei, suferinţa.Dar prin căutarea fericirii, declanşăm mecanismele producerii suferinţei viitoare. Si atunci ce este fericirea ? Raspuns: Fericirea este chemarea de a cauta mereu... mentalitatea de invingator!
Morala: Modul in care un om isi modeleaza destinul abordandu-l intr-o maniera de invingator, poate fi mult mai important decat insusi destinul sortit sa-i fie mioritic.


25-05-2007 21:17:56
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
..fericit ar trebui sa se considere omul care e scutit in viata de doua drumuri:spre spital si spre tribunal...ea,fericirea nu trebuie cautata dincolo de muntii de pe Luna...e in noi si langa noi zilnik...traieste in prezent doar,dusmanii ei fiind regretul si asteptarea...sunt multe clipe fericite dar difera de la o intensitate la alta....unii oameni confunda placerea cu fericirea si ajung sa traiasca animalic....adevarata nevoie de fericire este pana la urma tot nevoia spirituala...ea dainuie cat va mai rasari Soarele peste o Planeta a carui sfarsit nu-l stim ....sunt fericita ...ca vad inca razele c e-mi mangaie mereu inima....sunt fericita ca mai pot sa iubesc...si fericita ca mai am inca parintii in viata...copii sanatosi...etc...dar si necajita acum ca mi-am dat cu sprey in oki...fir-ar sa fie...iaca numai sunt fericita!....deci ...parerea mea este ca fericirea traieste in prezent...

25-05-2007 21:32:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Bucură-te indiferent ce se Ă®ntâmplă. Când dispare acea stare, apare o alta; bucură-te şi Ă®n acest caz. Ziua este frumoasă, Ă®nsă noaptea Ă®şi are frumuseţea ei. Şi poţi să te bucuri de amândouă numai dacă nu eşti ataşat de niciuna. Numai o persoană care nu alege savurează viaţa Ă®n Ă®ntregime. Ea nu este niciodată nefericită. Indiferent ce se Ă®ntâmplă, ea găseşte o cale de a se bucura de acel lucru. Şi aceasta este adevărata arta de a trăi - a găsi o cale pentru a ne bucura de viaţă. Ştiu că e greu....te Ă®nţeleg atât de bine de parcă prin tine aş vorbi eu. Dar Ă®ncearcă să schimbi ceva - exact din acest moment - din ceea ce erai...sau eşti. Gândeşte-te că ceea ce eşti ţi-a oferit ceea ce-ai avut. Doreşti altceva? SCHIMBĂ CEVA! Cu multă dragoste ţi-o spun...

25-05-2007 22:17:24
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Fiecere zi doresc să o Ă®ncep cu un zâmbet. ĂŽncerc să ofer frumosul...bunătatea...iubirea. Vreau să Ă®mi depăşesc sentimentele uneori....să arăt că simt...că trăiesc...că Ă®mi doresc tot ce Ă®şi doreşte fiecare...o linişte interioară...un suflet ce ştie să mă asculte atunci când simte nevoia să spună ceva....
Când iubim, cuvintele se pierd şi nu ajung. Obosim să le căutăm dar să nu obosim să le transmitem. ĂŽnvăţăm din trecut...luptăm Ă®n prezent...construim pentru viitor...


25-05-2007 22:18:50
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
fericirea si succesul...doua sentimente parca nascute ca o  motivatie sa traim...si daca e si durabila atunci poate sa invinga si teama de moarte...cred ca cei care daruiesc ajung la fericiri durabile...

25-05-2007 22:29:17
   
?? trauma
Cont Sters

Inregistat: 18-07-2005
Mesaje: 125
Fericirea e ceva ce nu gasesti, dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata ...

25-05-2007 22:41:32
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
acel ceva care este o stare iesita din comun ,o bucurie ce ne invaluie atunci cand intamplarea preschimba monotonia vietii in fantezie,asteptarea in implinire,uratul in feerie ,nesperanta in ideal ....o stare euforica (vz,,,meciurile de footbal )nesigura,vremelnica....mai mult noi cautam acea fericire launtrica care sa nu depinda de factorii externi....trebuie sa recunosc ca sportul mi-a dat multe prilejuri de fericire intensa....cum se zice ,am plans de bucurie si pt atleti ,gimnasti,footbalisti .....imi desfac creierul si ma gandesc ;oare cand am fost cea mai fericita ...cred ca ,in afara de clipele fericirii ...acum sunt cea mai fericita....!!!

trauma a scris:

Fericirea e ceva ce nu gasesti, dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata ...


25-05-2007 22:54:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
...descopăr că principala greşeală pe care o fac cei care se simt deprimaţi la sfârşitul acestei primăveri frumoase, este că, aşteaptă ca dragostea să-i Ă®nconjoare. Ei bine, nu funcţionează chiar aşa. Este doar un mit că sentimentul Ă®nălţător de iubire va apărea, vrei nu vrei, Ă®n viaţa ta. Adevărul este că...niciun sentiment de pe lumea asta, fie el pozitiv sau negativ, nu va apărea dacă nu este...ALIMENTAT. Nu aştepta să vină dragostea la tine, ea nu stă pitită după colţ, prinzând momentul prielnic Ă®n care tu vei da peste ea...NU...e nevoie de o deschidere din partea ta...de optimism. Doar atunci va apărea. Pot doar să spun că ea creşte odată cu tine, şi că, asemenea unei flori, dacă nu o Ă®ngrijeşti, moare fără să-ţi dai seama. E vorba de compromisuri, negocieri şi multe, multe eforturi pentru a păstra o dragoste vie. Dar, pentru că ţi-am spus că dragostea este cel mai puternic antidepresiv, n-ai decât să faci economie la banii pe care i-ai fi dat la doctor şi la cei pe care i-ai fi cheltuit pe medicamente. ĂŽn loc de toate astea...IUBEŞTE!

26-05-2007 00:13:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Oamenii de stiinta s-au straduit multa vreme sa afle ce-i dragostea...Psihologii au dat vina pe sindromul maternitatii, chimistii sa stabilit ca dragostea este o reactie chimica si ca ea produce feromoni..asa ca la orice fiara salbatica..altii au invocat zeii ..ma rog, fiecare in felul sau..Nimeni insa din cei invatati n-au trait de fapt fiorul dragostei adevarate..In ceea ce ma priveste, eu ascult de glasul primaverii pentru ca ea este adevaratul dirijor al celei mai puternice si mai frumoase trairi ale fiintei umane..Voi insa, ce credeti?

26-05-2007 00:26:27
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
oamenii de stiinta de ce trebuiau sa studieze dragostea?...e asa de simpla definitia ...e o dulce si afurisita scranteala care,de obicei,nu dureaza prea mult decat atunci cand scranteala se transforma intr-o prietenie adevarata ,asa cum larva se transforma in fluture...

tasha 1951 a scris:

Oamenii de stiinta s-au straduit multa vreme sa afle ce-i dragostea...Psihologii au dat vina pe sindromul maternitatii, chimistii sa stabilit ca dragostea este o reactie chimica si ca ea produce feromoni..asa ca la orice fiara salbatica..altii au invocat zeii ..ma rog, fiecare in felul sau..Nimeni insa din cei invatati n-au trait de fapt fiorul dragostei adevarate..In ceea ce ma priveste, eu ascult de glasul primaverii pentru ca ea este adevaratul dirijor al celei mai puternice si mai frumoase trairi ale fiintei umane..Voi insa, ce credeti?


26-05-2007 00:36:36
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
daca as stii reteta dragostei.....daca as putea face amestecul pe care turnindu-l in cafea sa provoc acelas efect ca si sagetile lui cupidon.....


daca.....


dar cum nu ....ma pun pe cercetat....incep cu studierea dragostei....( chiar daca nu sint om de stiinta)


26-05-2007 11:36:46
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
e de preferat pentru linistea zilei sa incepi cu studiul despre dragoste de tzara....o dragoste care nu tradeaza....e umila tarisoara asta...

da_si_nu a scris:

daca as stii reteta dragostei.....daca as putea face amestecul pe care turnindu-l in cafea sa provoc acelas efect ca si sagetile lui cupidon.....


daca.....


dar cum nu ....ma pun pe cercetat....incep cu studierea dragostei....( chiar daca nu sint om de stiinta)


26-05-2007 11:43:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sunt convinsa ca ai inceput studiul ei ...de multa vreme...
pentru ca fara dragoste nu reusim nimic....=)


26-05-2007 11:43:57
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
dragostea pura nu tradeaza ...in rest sunt false,...cate prostii se fac si se spun din dragoste!...ea,dragostea,se hraneste cu daruri .cu incertitudini,cu obstacole iar atunci cand ni se refuza acest sentiment invocam resemnarea...ah!..dragostea asta ,e oarba ,inaltatoare,...furam ,mintim,ucidem,sau ne sinucidem...in  numele ei se pot intampla multe ....dragostea reciproca,pura e ca o flacara a iubirii pure...insa..
tasha 1951 a scris:

Sunt convinsa ca ai inceput studiul ei ...de multa vreme...
pentru ca fara dragoste nu reusim nimic....=)


26-05-2007 11:54:57
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
iar sint in ceata.....
ne referim la dragostea sau la iubirea pura...?


26-05-2007 12:13:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Daca suntem de acord ca “dragoste” si “iubire” inseamna cam acelasi lucru, atunci de ce spunem cu atat de multa usurinta ca ne-am indragostit de cineva si atat de greu ca iubim pe cineva? De ce de indragostit ne putem indragosti (teoretic) chiar si la prima vedere dar suntem de acord (nu-i asa?) ca nu poti iubi pe cineva fara sa il cunosti?

26-05-2007 12:18:15
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
pentru ca intre apa si apa cu lamie exista o diferenta de substanta....:)
nu de forma sau volum.......
religia propavaduieste iubirea......nu dragostea.......
dupa acest criteriu....iubirea de parinti, copii este ok, dragostea in schimb...este incest....
oare urmeaza descrierea diferentei intre dragoste si sex ?


26-05-2007 12:21:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Cu o persoana pe care o iubesti faci dragoste si faci si sex, cu una pe care nu o iubesti faci numai sex, ca dragoste nu-ti prea vine sa faci, cu toate ca ai putea.....?!  ....

26-05-2007 12:31:23
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
:rolleyes:...
DEX-ul defineste sexul ca fiind raporturi sexuale...
a face dragoste.. nu inseamna oare acelasi lucru? sau doar ne frecam nasurile precum eschimosii, ne tinem de mina si gemem fiecare in legea lui cu ochii inchisi?
a face sex sau a face dragoste nu presupune aceeasi penetrare? sau sexul foloseste vaginul.. si dragostea buricul?

atita va invirtiti in jurul acestor termeni.. ca m-ati  capiat... :rolleyes:
nu trebuie sa-l iubesc pentru a face dragoste cu el.. e suficient sa-mi placa.. :D


26-05-2007 12:43:54
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
iubirea e de natura sa ne faca fericiti ,menirea ei e de a ne arata cat de tari suntem in suferinti si mahniri...e frumoasa iubirea ...dragostea insa e vremelnica..sex..e zilnic...iubirea se manifesta oriunde ,e acea atractie universala ..fericirea e conditionata de iubire :a mamei,a femeii,a barbatului ,a copiilor ,a banului ,gloriei,profesiei ,vocatiei,a viciului,a desavarsirii,a Fiintei Supreme...dar din pacate Il iubim cel mai putin...

26-05-2007 12:44:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Hm...scurt si la subiect...
nu?
=D=D=D


26-05-2007 12:45:00
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
si eu care credeam ca dragostea se face in alte conditii si alta atmosfera decit sexul......credeam ca pentru sex poti plati....dar nu si pentru dragoste....
dar cum este vorba de al;ta atmosfera...probabil ca unii sintem de pe venus, altii de pe marte..iar altii de pe pluto....


26-05-2007 12:46:33
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nu... si sexul se poate face in acelasi conditii ca si asa-numita de catre voi .. dragoste
cind vorbesti de sex platit.. deja adaugi un alt termen.. "PLATIT"... Nu mai este acelasi lucru...
pot folosi orice accesoriu vestimentar, afrodisiac.... etc etc.. si pentru o partida de o noapte...
culmea! si sa nu le folosesc niciodata cu sotul meu ... :D.. desi , dupa logica voastra.. fiindu-mi sot.. se cheama automat ca fac dragoste cu el.. :D


26-05-2007 12:55:03
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

da_si_nu a scris:

si eu care credeam ca dragostea se face in alte conditii si alta atmosfera decit sexul......credeam ca pentru sex poti plati....dar nu si pentru dragoste....
dar cum este vorba de al;ta atmosfera...probabil ca unii sintem de pe venus, altii de pe marte..iar altii de pe pluto....



sexul se poate transforma in dragoste intro clipa ..... si invers , e de ajuns un gand la unul din parteneri ca sa schimbe cursul evenimentului in bine sau in rau


26-05-2007 12:55:52
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
sotul are tembela calitate ca este sot..ca are un titlu....ca ar trebui sa il iubesti.....ca soitul are si o latura de " indatorire sociala"..de obligatie....

daca cineva nu a facut macar o singura data " dragoste " cu "sotul".....este clart ca nu din " dragoste" l-a luat.....


26-05-2007 12:59:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Cupluri celebre...fericite sau nefericite?
Adam si Eva
Orfeu si Euridice
Tristan si Isolda
Ulise si Penelopa
Paris si Elena
Zeus si Hera
Samson si Dalila
Romeo si Julieta
Antoniu si Cleopatra
Othelo si Desdemona
Hamlet si Ofelia
Iustinian si Teodora
Ludovic al VI-lea si Maria Antoaneta
Franz Josef si Sisi imparateasa Austriei
Napoleon si Josephina
Eminescu si Veronica Micle
Carol al II-lea si Elena Lupescu
Amiralul Nelson si Lady Hamilton
Hitler si Eva Braun
Bonnie si Clyde
Richard Barton si Elizabeth Taylor
Reth Butler si Scarlet O'Hara
Contele Vronski si Ana Karenina
Armand si Violeta
John Kennedy si Marlin Monroe


30-05-2007 03:17:01
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
cuplurile de mai sus.. au intrat in istorie.. si in memoria noastra... foarte putine pentru iubirea ce si-o purtau...
ci mai degraba pentru tumultul vietii lor si pentru modul tragic in care s-a sfirsit iubirea / viata lor...

oricum... mai bine o dragoste cu nabadai... sa-ti amintesti cu placere de existenta ei toata viata... decit o sinucidere lenta.. fara iubire :)


30-05-2007 03:39:33
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Exista in fiinta noastra un cocktail ancestral de bine si rau.....Depinde de arta celui de alaturi,in a contura ingerul ,sau demonul din noi...

:rolleyes:


30-05-2007 13:16:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Toata lumea vorbeste de iubire, de dragoste, de implinire sentimentala, insa.........Ce este iubirea? Sunt convinsa ca parerile vor fi multe....tocmai de aceea este o provocare.
Parerea mea este ca iubirea este relativa.Pentru fiecare inseamna altceva si totusi vorbim despre acelasi lucru. Fericire, bucurie, tristete, egoism, altruism....toate concentrate intr-un singur cuvant.Si tostusi, ce este iubirea?


05-06-2007 15:15:24
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Fericirea nu depinde de context, ci de caracter. Ea nu e a acelora ce au,ci a acelora ce iau ce-i mai bun din viata, a acelora ce dau ce-i mai bun din ei, a acelora ce refuza sa vada paharul pe jumatate gol.....sau ca poate treisferturi din el s-a scurs....sau in cazuri cu adevarat nefericite mai au doi stropi amarati de bine in el.Ferice de cei ce cinta chiar daca suna fals, de cei ce danseaza, chiar daca nu stiu pasii, de cei ce cad iar apoi se ridica, de cei ce nu invata pentru note, de cei ce observa florile prafuite ce cresc in mizeria de la coltul trotuoarelor, de cei ce pling gratie dragostei si nu singuratatii, de cei ce descopera o carte buna, de cei ce fac cadouri.... de cei carora le place compania propriei lor persoane....de cei ce maninca fara sa numere caloriile, sau sa priveasca la ceas. Ferice de cei ce nu uita ca viata e una singura, ca modul in care o traiesti are consecinte....exact ca paharul care trebuie privit de sus....pentru ca acesta e umplut de D-zeu. Asa cred ,ca poate, toate acestea pot insemna o parte din FERICIRE.

22-09-2007 01:23:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Fericirea e un sentiment, o stare interioara. Tine de multumirea si satisfactia interioara. Insa e o variabila. Am fost fericita si nefericita in acelasi spatiu si din aceleasi cauze. Totul e ce vrei pe moment si ce primesti. Dar de multe ori sunt fericita cand dau si cand mi se primeste darul....

In general sunt fericita....=)


25-09-2007 01:03:57
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Se povesteste ca intr-o zi din vremuri demult apuse un om a trebuit sa faca o calatorie intr-o tara indepartata, aflata peste mari si tari.
In drumul sau a intalnit tot felul de oameni, cu obiceiuri mai mult sau mai putin asemanatoare. Si-a amintit pentru tot restul vietii de unul dintre acestea.
Era dimineata cand a zarit in departatre turnurile unei cetatii. Pana sa ajunga in apropierea ei se facuse deja pranzul, si cum in partea dreapta a drumului se afla un cimitir ingrijit, cu pomi umbrosi si flori frumos parfumate, omul s-a hotarat sa faca un scurt popas.
Pasind catre o banca pe care o zarise in apropiere, omul a citit ceea ce era scris pe cruci? ?A trait sase ani, trei luni si patru zile?? ?A trait unsprezece ani, doua luni si cinci zile?? ?A trait trei ani, patru luni si patru zile?? ?A trait noua ani, opt luni si doua zile?
S-a intristat crezand ca nimerise intr-un cimitir pentru copii, si unul dintre locuitorii cetatii l-a vazut si a intrebat:
-De ce esti atat de trist, ai pe cineva din familie ingropat aici? Mama, tatal poate???
-Cum s-ar putea una ca asta, doar vad ca aici sunt ingropati numai copii?
-Nu? doar ca, vezi? noi cand ne nastem primim fiecare cate un carnetel. La inceput tin socoteala parintii pentru noi, apoi scriem singuri? de fiecare data cand ne-am bucurat si pentru cat timp? iar cand unul dintre noi se duce, familia aduna timpul pe care l-a petrecut bucurand-se? si asta este ceea ce vezi tu scris aici.
-Timpul pe care l-ati petrecut bucurandu-va?
-Da, pentru noi doar asta conteaza!
Daca ar fi fost sa ai un astfel de carnetel, tu cati ani, cate luni si cate zile crezi ca ai fi adunat in el pana acum? Oricata bucurie ai adunat si ai daruit pana acum, iti doresc sa traiesti pana la adanci batranete!


11-10-2007 12:16:09
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ne dorim iubire. Suntem mereu in cautarea ei, cu pasiunea pe care ti-o dau sufletul prea plin de visare si corpul prea insetat de dorinta. Cum o putem insa recunoaste? Este acel sentiment de confort psihologic, asociat cu buna dispozitie. Uneori te aduce in dificultatea de a te concentra, insa chiar nu-ti pasa…
Am fost intrebata intr-o buna zi de o prietena, adolescenta, de unde isi poate da seama daca iubeste cu adevarat sau este doar o iluzie. Dificil de apreciat, dificil de explicat. Am intrebat-o la randul meu: „Reusesti sa adormi repede? Te gandesti la el cand traversezi strada? Simti un gol in stomac cand il vezi sau cand ii auzi vocea la telefon?”. Mi-a zambit cu subinteles.
In numele iubirii am putea considera cateva reguli, evident nescrise, ca de pilda: canalizarea intregii atentii asupra persoanei de langa tine, prezenta cuvintelor de incurajare, oferirea de daruri ca simboluri ale dragostei si de servicii, adica lucrurile pe care ar vrea partenerul sa le faci, mangaieri, atingeri, sarutari, imbratisari si mult, mult respect.
Iubirea, privita ca liant pentru cuplu, chiar si acolo unde exista si este impartasita reciproc, este erodata si umbrita de rutina, de obisnuinta. Gasim insa resursele interioare sa trecem peste dificultati. Stim ce anume sa valorificam si cum putem aduce soarele pe strada noastra.
Sunt zile alintate de primavara, sunt zile de iubire. Va doresc un re-inceput in viata de cuplu si satisfactia de a avea mereu pe cineva cu care sa impartiti totul... pentru ca... "Nu exista oameni goi / pustii (in interior), ci doar oameni care si-au amortit sentimentele si se simt goliti / pustiiti" (Theodore Isaac Rubin).


09-12-2007 13:44:48
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

tasha 1951 a scris:

Se povesteste ca intr-o zi din vremuri demult apuse un om a trebuit sa faca o calatorie intr-o tara indepartata, aflata peste mari si tari.
In drumul sau a intalnit tot felul de oameni, cu obiceiuri mai mult sau mai putin asemanatoare. Si-a amintit pentru tot restul vietii de unul dintre acestea.
Era dimineata cand a zarit in departatre turnurile unei cetatii. Pana sa ajunga in apropierea ei se facuse deja pranzul, si cum in partea dreapta a drumului se afla un cimitir ingrijit, cu pomi umbrosi si flori frumos parfumate, omul s-a hotarat sa faca un scurt popas.
Pasind catre o banca pe care o zarise in apropiere, omul a citit ceea ce era scris pe cruci? ?A trait sase ani, trei luni si patru zile?? ?A trait unsprezece ani, doua luni si cinci zile?? ?A trait trei ani, patru luni si patru zile?? ?A trait noua ani, opt luni si doua zile?
S-a intristat crezand ca nimerise intr-un cimitir pentru copii, si unul dintre locuitorii cetatii l-a vazut si a intrebat:
-De ce esti atat de trist, ai pe cineva din familie ingropat aici? Mama, tatal poate???
-Cum s-ar putea una ca asta, doar vad ca aici sunt ingropati numai copii?
-Nu? doar ca, vezi? noi cand ne nastem primim fiecare cate un carnetel. La inceput tin socoteala parintii pentru noi, apoi scriem singuri? de fiecare data cand ne-am bucurat si pentru cat timp? iar cand unul dintre noi se duce, familia aduna timpul pe care l-a petrecut bucurand-se? si asta este ceea ce vezi tu scris aici.
-Timpul pe care l-ati petrecut bucurandu-va?
-Da, pentru noi doar asta conteaza!
Daca ar fi fost sa ai un astfel de carnetel, tu cati ani, cate luni si cate zile crezi ca ai fi adunat in el pana acum? Oricata bucurie ai adunat si ai daruit pana acum, iti doresc sa traiesti pana la adanci batranete!

...mda! Ia sa socotim...
Sunt fericita, carnetelul meu este plin cu numele OAMENILOR DRAGI, ce mi-au adus fericirea-n suflet, atunci cand speram cel mai putin!
Sunt fericita, acum, fiinca pot sa DARUIESC, la randul meu!


09-12-2007 17:04:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Intotdeauna am apreciat omul spontan.
Rar am dat de un asemenea om. Sunt cativa in viata mea de care tin cu dintii.
Imi plac si nu imi plac surprizele. Sunt putini cei care mi-au facut o surpriza cu adevarat placuta.
Prima trasatura de caracter: sinceritate! Ipocrit cel ce se de drept sincer si nu este. Putini cei care sunt cu adevarat sinceri cu mine, prima impresie pe care mi-o lasa este ca ma judeca, a doua, insa este ca ma iubesc.
Si eu tot om sunt.
Sunt atat de imperfecti si totusi ii iubesc atat de mult!


10-12-2007 05:18:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Adevarata fericire pentru omul evoluat consta in atingerea unui grad superior de perfectionare a constiintei, de imbogatire spirituala, de realizare a idealurilor vieti umane. Toti oameni au dreptul la fericire. Fericirea insa nu este deloc un dar venit de undeva si nici nu trebuie confundata cu o simpla tacere. Fericirea este lupta, cucerire, victorie asupra noastra insine ca si asupra naturii. Si, fara indoiala, nu-i deloc usoara cucerirea, pentru ca, in complexitatea de avalanse de sentimente si ganduri, efortul, forta morala ocupa un loc foarte important. Dar, nu va speriati. Drumul victoriei este accesibil oricarui tanar, daca este inarmat cu invincibila arma a umanitatii, a caracterului ferm, a iubirii adevarate si, mai ales, daca stie si poate sa discearna intre adevarata si falsa fericire. Dragostea este o scoala a cunoasterii temperamentului uman. Sub acest raport ea da o satisfactie imensa, care sustine edificiul singular al fericirii.
O floare daruita iubitei sau iubitului inseamna o emotie in plus, un semn al daruirii, un gand nou, un gand bun, o nazuinta luminoasa, este jocul viu cu care se hraneste dragostea noastra. Forta sufleteasca pe care o declanseaza dragostea reliefeaza si amplifica trasaturile de caracter ale individului: cinstea, justetea, puterea vointei, bunatatea, amabilitatea, simpatia si dragostea pentru oameni in general.
FITI FERICITI!!!


20-01-2008 03:16:04
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Fericirea este de multe feluri. Eu nu pot judeca "justeţea" fericirii tale, tu nu poţi judeca "justeţea" fericirii mele ;)

20-01-2008 03:28:46
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

Fericirea este de multe feluri. Eu nu pot judeca "justeţea" fericirii tale, tu nu poţi judeca "justeţea" fericirii mele ;)

Absolut!
Fiecare dintre noi o vede altfel...=)


20-01-2008 13:53:36
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


Lake a scris:

Fericirea este de multe feluri. Eu nu pot judeca "justeţea" fericirii tale, tu nu poţi judeca "justeţea" fericirii mele ;)

Absolut!
Fiecare dintre noi o vede altfel...=)


Fericirea e irationala.  Altfel, orice om cu bun simt ar gasi vesnic motive rezonabile pentru a fi nefericit, iar fericiti ar fi doar nerozii. :)


21-01-2008 03:00:24
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

alintatura a scris:

... orice om cu bun simt ar gasi vesnic motive rezonabile pentru a fi nefericit... :)


Şi chiar aşa se şi Ă®ntâmplă, după părerea mea. :D


21-01-2008 11:34:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:


alintatura a scris:

... orice om cu bun simt ar gasi vesnic motive rezonabile pentru a fi nefericit... :)


Şi chiar aşa se şi Ă®ntâmplă, după părerea mea. :D

Filozofilor!!!
ia treceti la fapte ...sa vedem tot asa spuneti?=)


21-01-2008 19:06:23
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Dragă Tasha, când am intrat prima dată pe matrimoniale3x am crezut că forumul acestui site este unul al faptelor. M'am lămurit Ă®ntre timp că nu e decât filozofie. :D

21-01-2008 21:02:19
   
?? mihaela f
Cont Sters

Inregistat: 27-12-2007
Mesaje: 315
Teoria ca teoria..., practica ne omoara! :D

21-01-2008 21:48:45
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
ĂŽncercarea moarte n'are...
....................................
Numai cel ce'ncearcă moare! :D


21-01-2008 22:31:16
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


Lake a scris:


alintatura a scris:

... orice om cu bun simt ar gasi vesnic motive rezonabile pentru a fi nefericit... :)


Şi chiar aşa se şi Ă®ntâmplă, după părerea mea. :D

Filozofilor!!!
ia treceti la fapte ...sa vedem tot asa spuneti?=)


A trece la fapte ar fi sa fim fericiti? :)


22-01-2008 00:13:40
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
FERICIRE......
de cite ori nu te-am trait fara sa-mi dau seama ca tu esti...apoi cind te-am pierdut mi-am dat seama ca ai fost cu mine.
de cite ori  nu te-am trait si am stiut ca esti cu mine, atunci am simtit ca se desfac cerurile si eu  zbor pe aripa unui porumbel alb si tot universul avea culoarea curcubeului.
fericire....fericire.....


22-01-2008 00:16:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

Dragă Tasha, când am intrat prima dată pe matrimoniale3x am crezut că forumul acestui site este unul al faptelor. M'am lămurit Ă®ntre timp că nu e decât filozofie. :D

aha...si la ce fapte te cam gandeai tu...credeam ca ajungem la un happy end cu funny alias smiley?
ca voi fi nasha noastra?=)


22-01-2008 15:23:36
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Uite ce scrie pe site, înainte de a intra:

"Fie ca esti in cautare de prieten, de partener de viata sau de "joaca", sau pur si simplu cineva cu care sa-ti petreci timpul, aici vei putea sa gasesti exact ce cauti."

La asta mă refeream când spuneam de fapte. :)

Cât priveşte faza cu Funny / Smiley şi cu naşa, e un subiect care mă interesează doar ca joacă. Şi o joacă tare drăguţă a şi fost.:D

Na, care va să zică, site-ul şi'a respectat menirea: "partener de joacă". :D :D :D


22-01-2008 16:07:07
   
?? ady_ady35
Cont Sters

Inregistat: 16-01-2008
Mesaje: 36
este adevarata fericire o fericire fara cauza?

22-01-2008 17:34:30
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Ce Ă®nţelegi prin "adevărată"? :)

22-01-2008 17:42:14
   
Pagini:  1 2 3 4 ... 7    
Mergeti la