Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / anotimpuri..    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
A venit toamna-ntr-o zi, era de asteptat, n-ai vrut sa o primesti in casa, ea tot a intrat.
Ai prins un obicei prost, anii tai se termina brusc atunci cand pomii incep sa se scuture, toamna inseamna pentru tine un inceput, anii tai incep dezfrunzit, galben si monoton.
Anotimpuri tot mai reci trec peste tine, tot mai rece treci tu peste ele cufundat in tristul tau monolog pentru ca da, vorbesti tu cu tine, doar cu tine, cine ti-ar putea asculta vorbele de doi lei, cine te-ar putea iubi cu forta???
Stii ca trebuie sa scapi de trotuarele aburite, trebuie sa te lupti cu stropii de gheata, despleteste-ti parul si lasa frunzele sa-ti mangaie gandurile. Stii ca este ultima data.
Cine naste amaraciunea ploii de septembrie?
Soarele musca norii de argint le suge viata si o transforma in venin, apoi, tu furi iluziile cerului gri, cauti nectarul verii si rogi zeii sa-ti aduca inapoi fuga din Trivale. Privesti in urma si zgarii pamantul. Ce-au facut cu pomii din care-ti tragi seva, ce-au facut cu pomii tai?
Vezi haosul, doua maini se prind salbatic ca-ntr-un infern si-si musca din carne, ochii tai cruzi privesc morbid, iar tu, tu esti orb, tu vezi doar linistea, el vede seninul, el te ocoleste.
De fata ti se agata ca un parazit o ceata groasa, frigul iti increteste buzele, te ineaca fumul frunzelor arse, dar nu, nu te opresti, fugi cat poti de repede spre zmeu, franghia se rupe, te resemnezi la o ciocolata calda. Stii ca vei iesi iar sa te plimbi singura prin strand, acolo poti visa rasarituri si apusuri si furtuni care-ti macina pacatele, ai presarat in acel loc o margine de seara, ai scos sangele din luna si l-ai aruncat pe dig, acum stiu de ce iti gasesti refugiu in cercurile apei.
Cand te lovesti de ele, pasarile se topesc, acum stiu, tu ai furat ciocarliile, te crezi vultur, zbori 200 000 ani lumina impreuna cu aburul din tine, pe pamant nu-i nimeni sa-ti spuna cat o sa mai zbori, satelitii nu-ti indica drumul spre casa. Ai ajuns departe, intoarce-te, cuiva ii va fi dor de aripile tale. Nu-ti taia ciocul inainte sa gusti ultimul vierme mort. E prea devreme...........


22-09-2007 04:19:09
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
A venit toamna. Dulcea-amara, cum o stiam si o asteptam.
Fiecare cadere e plina de nadejdea ridicarii. Moartea are in sine promisiunea invierii. Daca n-ar fi sfirsitul, n-am aprecia drumul pina acolo. Iar daca dupa asfintit n-ar urma rasaritul, viata n-ar avea rost.
Va propun sa va lasati putin in bratele melancoliei, pe muzica:1, 2, 3, 4, 5...


24-09-2007 00:58:20
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
Ma ustura ochii
      de privelisti si vant,
      de stele!

      Imi crapa
      cerul gurii,
      prea are visatul
                        sfarsit
      de pamant,
      si gustul amar
      al rasurii!


24-09-2007 02:08:26
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Toamna asta e atat de frumoasa incat inclina balanta cu probleme. Ma bucur singura de soarele portocaliu, de lumina curata care se scurge printre crengi, de miile de promisiuni care se scurg o data cu ea, promisiuni ca va fi bine...
  Ce ma enerveaza cel mai tare zilele astea? Mahalagismele. "The he-says she-says bullshit" dus la cotele barfei tipic romanesti. Reactia mea este ca afisez indiferenta, si chiar nu ma afecteaza si nu ma intereseaza barfele in sine. Dar ma enerveaza. Genul asta de comportament reptilian, ieftin, ma enerveaza extrem de tare si nu il inteleg...:x:x:x


24-09-2007 19:15:13
   
?? Tu-Dora
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
genul reptilian ...cei cu geamuri fumurii la masini,cei cu ochelari fumurii....dar lasa ,hai sa-i ignoram ,flit si gata ...toamna e langa noi cu simfonia ei de culori ...am mers si am cumparat fructe din belsug,autohtone,nu mai vreau sa aud de carne ....fructele si verdeturile mi-au dat incredere intro noua viata....toamna sunt nascuta si-mi iubesc anotimpul....

24-09-2007 19:20:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Consumarea legumelor, fructelor, a lactatelor degresate, a cerealelor integrale si a proteinelor cu aport mic de grasimi reprezinta singura solutie pentru mentinerea siluetei si a starii de sanatate. Si prin combinarea corespunzatoare a scestor alimente benefice se poate slabi usor, sanatos si fara efort chiar si toamna...ai dreptate draga mea!

25-09-2007 00:40:49
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

Tu-Dora a scris:

genul reptilian ...cei cu geamuri fumurii la masini,cei cu ochelari fumurii....dar lasa ,hai sa-i ignoram ,flit si gata ...toamna e langa noi cu simfonia ei de culori ...am mers si am cumparat fructe din belsug,autohtone,nu mai vreau sa aud de carne ....fructele si verdeturile mi-au dat incredere intro noua viata....toamna sunt nascuta si-mi iubesc anotimpul....


...esti nascta sa traiesti cu toate bucuriile toamnei! ele iti vor aduce mult dorita sanatate,iar versul tau va rasuna,cu sau voia ta, zglobiu, in urechiile inchise ale prietenilor!


25-09-2007 01:00:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
....stiu ca am sa imi traiesc toamna asta asa cum mi-am trait si vara......sperand..... altfel,nu pot.voi spera in continuare ca va fi altfel......nu vreau mai bine sau mai rau......vreau doar altfel.....voi spera ca primele zile din noiembrie o sa ma oblige sa rad..... si ca la sfarsitul lui decembrie,am sa plang in sfarsit.de fericire....:rolleyes:

26-09-2007 22:57:07
   
?? misterul-apelor
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
esti o flacara mereu arzand in iubire....o cupa de sampanie de la sufletul meu....inimoaso!
tasha 1951 a scris:

....stiu ca am sa imi traiesc toamna asta asa cum mi-am trait si vara......sperand..... altfel,nu pot.voi spera in continuare ca va fi altfel......nu vreau mai bine sau mai rau......vreau doar altfel.....voi spera ca primele zile din noiembrie o sa ma oblige sa rad..... si ca la sfarsitul lui decembrie,am sa plang in sfarsit.de fericire....:rolleyes:


27-09-2007 01:52:20
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

misterul-apelor a scris:

esti o flacara mereu arzand in iubire....o cupa de sampanie de la sufletul meu....inimoaso!
tasha 1951 a scris:

....stiu ca am sa imi traiesc toamna asta asa cum mi-am trait si vara......sperand..... altfel,nu pot.voi spera in continuare ca va fi altfel......nu vreau mai bine sau mai rau......vreau doar altfel.....voi spera ca primele zile din noiembrie o sa ma oblige sa rad..... si ca la sfarsitul lui decembrie,am sa plang in sfarsit.de fericire....:rolleyes:

Cupa s-o bem,dar impreuna nu?


27-09-2007 03:29:35
   
?? viccraft
Cont Sters

Inregistat: 25-07-2007
Mesaje: 144
Iata cum se intoarce la mine toamna... oare de ce am asteptat-o? La ce bun sa simti fiorul vantului care iti increteste pielea, pentru ce sa suporti picaturile reci ale ploii care iti biciuie fata si de ce sa simti cum ti se strange sufletul pentru fiecare frunza desprinsa, alunecand alene si atingandu-te usor pe umar, ca si cum ti-ar aduce aminte ca si toamna ta va veni, si asternandu-se apoi in covorul celorlalte frunze moarte. Iar fiecare pas al meu peste acest covor este o lacrima, pentru ca imi aduc aminte...
Imi aduc aminte cum frunza care mi-a atins umarul, ca si cum m-ar fi implorat sa fac ceva, sa nu o las sa plece, sa o ajut sa mai ramana, acea frunza am vazut-o strecurandu-se, sfioasa, la sfarsitul iernii, de sub pojghita de zapada ramasa stinghera pe una din crengile unuia din copacii pe langa care treceam adesea.
Am vazut-o explodand intr-un verde atat de viu sub razele soarelui de primavara, umplandu-mi ochii, apoi mintea si in cele din urma inima de bucurie, de exaltare...de viata.
Am vazut-o in fiecare zi cum unduia sub adierea unui vant cald si cuminte de vara de parca ar fi fost o iubita care imi spunea ca ma asteapta sa trec si maine sa o vad si sa o sarut...
Si atunci... spuneti-mi, va implor... de ce a venit toamna?
M-am aplecat, am ridicat-o usor cu mana tremuranda, am sarutat-o si i-am zis: "Ramai cu bine, iubita mea". Am asezat-o la loc, am ascuns-o intre celelalte frunze moarte.
Am plecat, ridicadu-mi gulerul, tragandu-mi gluga peste frunte, cu ochii in pamant ascuzandu-mi fata cat am putut de mult, ca sa nu vada si ceilalti lacrimile neputintei mele...


27-09-2007 03:34:21
   
?? misterul-apelor
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
da,tachica noastra...sa curga sampanie pe gat ,pe degetele ce muncesc sa scrie prietenia.....mmm,mi-am facut pofta de altceva...si Oreste asta cu emisiunile lui....

27-09-2007 03:35:48
   
?? misterul-apelor
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
esti fenomenal...de unde atata iubire in tine,si cui o daruiesti....felicitari ,ai un suflet iubaret....lasa-ti degetele peste fiece fruct al toamnei sa se umple cu miere....
viccraft a scris:

Iata cum se intoarce la mine toamna... oare de ce am asteptat-o? La ce bun sa simti fiorul vantului care iti increteste pielea, pentru ce sa suporti picaturile reci ale ploii care iti biciuie fata si de ce sa simti cum ti se strange sufletul pentru fiecare frunza desprinsa, alunecand alene si atingandu-te usor pe umar, ca si cum ti-ar aduce aminte ca si toamna ta va veni, si asternandu-se apoi in covorul celorlalte frunze moarte. Iar fiecare pas al meu peste acest covor este o lacrima, pentru ca imi aduc aminte...
Imi aduc aminte cum frunza care mi-a atins umarul, ca si cum m-ar fi implorat sa fac ceva, sa nu o las sa plece, sa o ajut sa mai ramana, acea frunza am vazut-o strecurandu-se, sfioasa, la sfarsitul iernii, de sub pojghita de zapada ramasa stinghera pe una din crengile unuia din copacii pe langa care treceam adesea.
Am vazut-o explodand intr-un verde atat de viu sub razele soarelui de primavara, umplandu-mi ochii, apoi mintea si in cele din urma inima de bucurie, de exaltare...de viata.
Am vazut-o in fiecare zi cum unduia sub adierea unui vant cald si cuminte de vara de parca ar fi fost o iubita care imi spunea ca ma asteapta sa trec si maine sa o vad si sa o sarut...
Si atunci... spuneti-mi, va implor... de ce a venit toamna?
M-am aplecat, am ridicat-o usor cu mana tremuranda, am sarutat-o si i-am zis: "Ramai cu bine, iubita mea". Am asezat-o la loc, am ascuns-o intre celelalte frunze moarte.
Am plecat, ridicadu-mi gulerul, tragandu-mi gluga peste frunte, cu ochii in pamant ascuzandu-mi fata cat am putut de mult, ca sa nu vada si ceilalti lacrimile neputintei mele...


27-09-2007 03:38:47
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
-Bun venit, viccraft!
Cuvintele tale, sunt frumoase, au incarcatura emotionala si sunt pline de poezie...(pana aici totul este OK), dar nu SINCERE,sau ai uitat cumva sa pui ghilimelele de rigoare?!!


27-09-2007 03:53:08
   
?? viccraft
Cont Sters

Inregistat: 25-07-2007
Mesaje: 144

misterul-apelor a scris:

esti fenomenal...de unde atata iubire in tine,si cui o daruiesti....felicitari ,ai un suflet iubaret....lasa-ti degetele peste fiece fruct al toamnei sa se umple cu miere....


Nu toate mustele fac miere, draga mea.
Nu te lua dupa cuvintele mele... sunt picaturi de ploaie facute sa mai ameteasca uneori cate o fata naiva. Din fericire pentru ele, fetele naive au disparut... sub covorul de frunze.
Eu am ramas cu amintirea zambetului lor... a fiecareia dintre ele.
Daca ar sti, daca ar putea sa se vada pe ele cu ochii mei, doar pentru o clipa... poate atunci as putea fi si eu iubit. Pana atunci il ascult pe Andres Segovia. Singur.


27-09-2007 04:07:52
   
?? viccraft
Cont Sters

Inregistat: 25-07-2007
Mesaje: 144

Euryanthe a scris:

-Bun venit, viccraft!
Cuvintele tale, sunt frumoase, au incarcatura emotionala si sunt pline de poezie...(pana aici totul este OK), dar nu SINCERE,sau ai uitat cumva sa pui ghilimelele de rigoare?!!


Ai perfecta dreptate. Sunt un barbat, fata draga. Se poate mai rau de atat?


27-09-2007 04:11:08
   
?? misterul-apelor
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
ce n-as da sa-ti omor singuratatea intrun amor turbat si dulce de toamna bogata.....barbat ametitor!...iti doresc sa gasesti o femeie ca painea Lui Dumnezeu...meriti...esti bun,iertator,cuminte...cu admiratie...o poezie!


viccraft a scris:


misterul-apelor a scris:

esti fenomenal...de unde atata iubire in tine,si cui o daruiesti....felicitari ,ai un suflet iubaret....lasa-ti degetele peste fiece fruct al toamnei sa se umple cu miere....


Nu toate mustele fac miere, draga mea.
Nu te lua dupa cuvintele mele... sunt picaturi de ploaie facute sa mai ameteasca uneori cate o fata naiva. Din fericire pentru ele, fetele naive au disparut... sub covorul de frunze.
Eu am ramas cu amintirea zambetului lor... a fiecareia dintre ele.
Daca ar sti, daca ar putea sa se vada pe ele cu ochii mei, doar pentru o clipa... poate atunci as putea fi si eu iubit. Pana atunci il ascult pe Andres Segovia. Singur.


27-09-2007 04:12:11
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

viccraft a scris:


Euryanthe a scris:

-Bun venit, viccraft!
Cuvintele tale, sunt frumoase, au incarcatura emotionala si sunt pline de poezie...(pana aici totul este OK), dar nu SINCERE,sau ai uitat cumva sa pui ghilimelele de rigoare?!!


Ai perfecta dreptate. Sunt un barbat, fata draga. Se poate mai rau de atat?


Multumesc de raspuns!...iar eu iti raspund:
DA! Se poate...ex.UN PRIETEN MINCINOS!


27-09-2007 04:18:19
   
?? misterul-apelor
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
noapte buna anotimp ,lume buna ,greieri ,frunze,amoruri ,doruri...vise si ganduri de toamna .....imi fac rugaciunea si-mi asez cuminte ochii in causul palmelor ce-mi mangaie dorul....si maine este o zi...mai buna,mai iertatoare,fara sfasieri si ura....

27-09-2007 04:23:38
   
?? viccraft
Cont Sters

Inregistat: 25-07-2007
Mesaje: 144

Euryanthe a scris:


viccraft a scris:


Euryanthe a scris:

-Bun venit, viccraft!
Cuvintele tale, sunt frumoase, au incarcatura emotionala si sunt pline de poezie...(pana aici totul este OK), dar nu SINCERE,sau ai uitat cumva sa pui ghilimelele de rigoare?!!


Ai perfecta dreptate. Sunt un barbat, fata draga. Se poate mai rau de atat?


Multumesc de raspuns!...iar eu iti raspund:
DA! Se poate...ex.UN PRIETEN MINCINOS!


Ha! se vede ca nu ma cunosti. Daca m-ai cunoaste cu adevarat, multe dintre pacatele prietenului "mincinos" ti s-ar parea usor de iertat.


27-09-2007 04:31:44
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
Pe-o frunza,mi-am scris visul!
Vantul a fost hain cu mine,
dar si cu tine
si-a dus frunaza pe apele visarii,
prea albastre pentru viata,
prea negre pentru vise!


27-09-2007 04:34:49
   
?? misterul-apelor
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
draga mea...noi comunicam cu toamna
oamenii ne vor stampila nebunele femei,
draga mea,cu totii suntem ca frunza
cand pluteste in ultima picatura cu roua....

Ultima modificare facuta de misterul-apelor (27-09-2007 04:40:03)


27-09-2007 04:39:20
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

misterul-apelor a scris:

draga mea...noi comunicam cu toamna
oamenii ne vor stampila nebunele femei,
draga mea,cu totii suntem ca frunza
cand pluteste in ultima picatura cu roua....


...numele judecatorilor
   se vor mistui in lut,
   numai cuvintele scrise
   raman peste timp,
   integre,
   in picioare,
   cu capul ridicat,
   printre coasele negre!


27-09-2007 04:52:43
   
?? viccraft
Cont Sters

Inregistat: 25-07-2007
Mesaje: 144
Iubirea ce mi-ai daruit
Nadajduiam sa o pastrez
Credeam ca pot sa mai visez
Si voi fi pururea iubit

De-ai gresit tu, de-am gresit eu
Cand toamna calca pe carare
Si fiecare frunza doare
Imi este greu, iti este greu

Ce este oare mai usor
Sa strigi, sa urli, sa urasti
Sau s-ascuzi fata dupa masti
Sa ierti si-apoi sa plangi de dor


27-09-2007 04:58:18
   
?? misterul-apelor
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
dragoste,dragoste,dragoste....
nabadaioasa,scrantita,boala si tratament,
flacara si simturi scapate din colivii...
dragoste pe paine ,in vise,de tot ce ne inconjoara
noaptea,raul ,..ne arata cat esti tu fata draga
cu nume de dragoste ,cat esti tu de frumoasa.....
te voi aseza in causul palmelor in fiece zi ,
doar asa imi voi racori plamanii ....
dragoste de toamna....


27-09-2007 12:58:37
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
Autumnala

Natura
si-a taiat venele
arborii
s-au spanzurat de cer
isi risipeste
fluturi - penele
pasarea
GER!


27-09-2007 15:54:12
   
?? misterul-apelor
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Dorina nu-si taie venele
mainile le simt vrajite
atunci cand ating rugaciunea
ele ma mangaie....

fluturi,frunze,poame coapte
un sarut zemos in noapte,
hai iubite-n dorul meu
sa te fac si cerb si leu....


Euryanthe a scris:

Autumnala

Natura
si-a taiat venele
arborii
s-au spanzurat de cer
isi risipeste
fluturi - penele
pasarea
GER!


Ultima modificare facuta de misterul-apelor (27-09-2007 16:00:52)


27-09-2007 16:00:25
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
-Zana buna,zana buna,
opreste trecerea lucrurilor
si incepe s-aduni atomii clipei
in nemuritoarea materie
a TIMPULUI
Riul,
uneori dansul frunzelor de-arama
alteori vijelie -
trecerea in marea Uitarii
nici nume,nici culoare
nici amintire!

-Avem puteri sa-i zidim albia!
si-au spus oamenii!

Ultima modificare facuta de Euryanthe (27-09-2007 16:11:07)


27-09-2007 16:07:59
   
?? misterul-apelor
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
hm...zana ?...cred ca ia leafa degeaba
m-a uitat intrun ierbar de toamna,
poate atomul e singurul perfect
in rest totul e relativ....
..........
dar iubirea dainuie ...ca iarba ,mereu!


Euryanthe a scris:

Zana buna,zana buna,
opreste trecerea lucrurilor
si incepe s-aduni atomii clipei
in nemuritoarea materie
a TIMPULUI
riul,
uneori dansul frunzelor de-arama
alteori vijelie -
trecerea in marea Uitarii!


27-09-2007 16:12:28
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Bai, maca-v-ar neica, sunt cateva topicuri de versuri prin zona ; nu v-ajug ca sa varsati preaplinul liric ce va chinuie ?!...

28-09-2007 15:59:34
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

P. Pan 63 a scris:

Bai, maca-v-ar neica, sunt cateva topicuri de versuri prin zona ; nu v-ajug ca sa varsati preaplinul liric ce va chinuie ?!...


...TOAMNA!...deh! Anotimpul romanticilor!


28-09-2007 16:04:07
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Verificati Dictionarul de Sinonime ; o sa va convingeti lesne ca "romantic" n-are nici in clin si nici in maneca cu ridicol sau stupid...
Si-n alta ordine de idei, nu vad nimic legat de muraturi, butoiu cu varza, vinul nou si altele asemenea, cu mult mai in tema topicului decat manifestarile leshinos-blegoase.


28-09-2007 16:12:47
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
iar incepi?...
P. Pan 63 a scris:

Verificati Dictionarul de Sinonime ; o sa va convingeti lesne ca "romantic" n-are nici in clin si nici in maneca cu ridicol sau stupid...
Si-n alta ordine de idei, nu vad nimic legat de muraturi, butoiu cu varza, vinul nou si altele asemenea, cu mult mai in tema topicului decat manifestarile leshinos-blegoase.


28-09-2007 16:13:32
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
zici parca s-ar consuma hartie....Paneeee....vinul e bun ...lasa critica ,hai la cules via,ce-a mai ramas...
P. Pan 63 a scris:

Bai, maca-v-ar neica, sunt cateva topicuri de versuri prin zona ; nu v-ajug ca sa varsati preaplinul liric ce va chinuie ?!...


28-09-2007 16:15:06
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

P. Pan 63 a scris:

Verificati Dictionarul de Sinonime ; o sa va convingeti lesne ca "romantic" n-are nici in clin si nici in maneca cu ridicol sau stupid...
Si-n alta ordine de idei, nu vad nimic legat de muraturi, butoiu cu varza, vinul nou si altele asemenea, cu mult mai in tema topicului decat manifestarile leshinos-blegoase.


OK,P.Pan 63!
Sper doar sa nu te plictisesti printe retete de muraturi si placintute!

Mancare de gutui,

4-6 buc. gutui,
4-6 linguri de ulei de masline,
6 linguri de zahar brun,
apa,sare,
(optional 2-4 buc. tampi de pui)
...Se curatata gutuile de coaja si se taie in felii subtiri.
   Intr-o tigaie, se rumenesc usor, pe o parte si pe alta.fiecare felie.
   Sepatrat se face un sos din zahar ars si o cana cu apa.
   Se aseaza cu grija feliile de gutuie in acest sos si se lasa la foc mic cca 15 minute
       ( Pt. cei ce sunt carnivori, odata cu feliile de gutuie se aseaza in cratita si tampii de pui!)
   Se serveste firbinte langa cartofi copti sau orez fiert.
   Pofta buna!


28-09-2007 17:22:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Tot ce imi place la tomna sunt fructele (bineinteles) si faptul ca e mai liniste, lumea e mai linistita, imi plac plimbarile de dupa-amiaza in liniste cu cineva stand de vorba, mai dai cu piciorul dupa o frunza, mai stai pe o banca pana te racesti putin si te duci inapoi acasa cu gandul sa bei un ceai bun, sa mai faci ceva treaba ..... eh,... ;)

28-09-2007 17:45:59
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Sa nu va puna dracu, sa-mi ziceti ca-s romantic, da'  mie-mi plac toamna doua chestii :
sa admir spectacolul cromatic al padurilor si al cerului. Nicicand n-ai sa vezi asemenea culori, in nici un alt anotimp !
Aaaaa... da, asa-i, si-mi mai place o cheste :
toamna-mi foot mai cu osebire muherea !!! :D:D:D


29-09-2007 22:20:50
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
adicatelea ii storci boaba de fruct pe umeri....suna bine "muierea"....ai furisiti sunteti voi barbatii...la inceput e iubita ,apoi femeie ....dupa ceva timp "muiere'....
P. Pan 63 a scris:

Sa nu va puna dracu, sa-mi ziceti ca-s romantic, da'  mie-mi plac toamna doua chestii :
sa admir spectacolul cromatic al padurilor si al cerului. Nicicand n-ai sa vezi asemenea culori, in nici un alt anotimp !
Aaaaa... da, asa-i, si-mi mai place o cheste :
toamna-mi foot mai cu osebire muherea !!! :D:D:D


29-09-2007 22:26:44
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Fata neichii, daca nu ti-a spus-o nimeni pan-acu', s-o stii de la mosh-tu:
muiere vine din latinescul mullier, care-mi pare a fi mult mai vechi si mai nobil decat pervertitul termen "femeie".
Priceput-ai ?


29-09-2007 22:39:46
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
da ,stiu...e folosit mult in literatura ,dar parca suna mai frumos<iubita>
P. Pan 63 a scris:

Fata neichii, daca nu ti-a spus-o nimeni pan-acu', s-o stii de la mosh-tu:
muiere vine din latinescul mullier, care-mi pare a fi mult mai vechi si mai nobil decat pervertitul termen "femeie".
Priceput-ai ?


29-09-2007 22:51:02
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Doriana-e a scris:

iar incepi?...
P. Pan 63 a scris:

Verificati Dictionarul de Sinonime ; o sa va convingeti lesne ca "romantic" n-are nici in clin si nici in maneca cu ridicol sau stupid...
Si-n alta ordine de idei, nu vad nimic legat de muraturi, butoiu cu varza, vinul nou si altele asemenea, cu mult mai in tema topicului decat manifestarile leshinos-blegoase.

Shezi linistita, ca nici incalzirea nu mi-am facut-o !
... ca-i toamna...


02-10-2007 13:27:46
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Doamne!ce dor mi-e de-o toamna cu frunzele ce-ti tes covor in calea ta, de aroma gutuilor culese dupa prima bruma,de must si-mirosul pasramei ,de nucile pe care le cauti cu infrigurare ,nestiind sub care palete de culoare s-a ascuns...mi-e dor de ciorghinele asezate in pod de bunica...mi-e dor sa mai zdrobesc ,cu picioarele goale, boabele rosii de struguri mi-e dor...EI SI CE SA FAC DACA MI-  DOR!!!!!EPA!

02-10-2007 13:58:28
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
vrei vin de buzau?....sa vezi ce incalzire iti da....de vei cauta cu manutele tot ce misca....
P. Pan 63 a scris:


Doriana-e a scris:

iar incepi?...
P. Pan 63 a scris:

Verificati Dictionarul de Sinonime ; o sa va convingeti lesne ca "romantic" n-are nici in clin si nici in maneca cu ridicol sau stupid...
Si-n alta ordine de idei, nu vad nimic legat de muraturi, butoiu cu varza, vinul nou si altele asemenea, cu mult mai in tema topicului decat manifestarile leshinos-blegoase.

Shezi linistita, ca nici incalzirea nu mi-am facut-o !
... ca-i toamna...


02-10-2007 15:45:27
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
S-au uscat ciulinii,prietenii prafului,
pleaca pasarile,
nu mi-au lasat nimic in sertarele padurii!
ora TOAMNEI
e totusi un ou de argint
din care iese golasa
SPERANTA.

Ultima modificare facuta de Euryanthe (02-10-2007 18:51:19)


02-10-2007 18:42:04
   
?? smileyface
Cont Sters

Inregistat: 24-09-2007
Mesaje: 275
mda...
:D :D


02-10-2007 21:45:15
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
frumoaso....!!!
smileyface a scris:

mda...
:D :D


02-10-2007 22:11:34
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
"acum e maine"...adica speranta....pana si pamantul se agata de aceasta speranta...as da un pumn de iubire pentru o lacrima de speranta care sa ma faca fecioara ....m-as calugari cu muntii...si-as rupe cerbii...ha!





Euryanthe a scris:

S-au uscat ciulinii,prietenii prafului,
pleaca pasarile,
nu mi-au lasat nimic in sertarele padurii!
ora TOAMNEI
e totusi un ou de argint
din care iese golasa
SPERANTA.


02-10-2007 22:15:49
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
miroase a castraveti si-a gogosari
batranii-si deapan-amintiri ,
stau tufanele aplecate-n tufa
si oamenii fac calculul la ani

miroase a amintiri si-a dulceata de gutui
stau rezemata pe mine ,privesc uneori in gol,
cate toamne am gustat ,cate ierni am infruntat
stau linistita si pic ca ploaia pe vii.....
..................
vino iubire cu sacul plin de bogatii.....




maria1949 a scris:

Doamne!ce dor mi-e de-o toamna cu frunzele ce-ti tes covor in calea ta, de aroma gutuilor culese dupa prima bruma,de must si-mirosul pasramei ,de nucile pe care le cauti cu infrigurare ,nestiind sub care palete de culoare s-a ascuns...mi-e dor de ciorghinele asezate in pod de bunica...mi-e dor sa mai zdrobesc ,cu picioarele goale, boabele rosii de struguri mi-e dor...EI SI CE SA FAC DACA MI-  DOR!!!!!EPA!


02-10-2007 22:35:02
   
?? smileyface
Cont Sters

Inregistat: 24-09-2007
Mesaje: 275

Doriana-e a scris:

frumoaso....!!!
smileyface a scris:

mda...
:D :D

STIU ASTA! Saru'mina!
am si calitati nu doar defecte.... :D


02-10-2007 23:21:41
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
ca toti oamenii,ma tres chere ...=)

02-10-2007 23:38:54
   
Pagini:  1 2 3 4 ... 5    
Mergeti la