Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / iubirea    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? jhony
Cont Sters

Inregistat: 28-05-2007
Mesaje: 2
oare mai exista iubire?iubirea din ziua de astazi inseamna doar bani?

06-10-2007 23:01:42
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

jhony a scris:

oare mai exista iubire?iubirea din ziua de astazi inseamna doar bani?


...Tare grea intrebare, frate!(pt. un inceput de discutie!) Ia-o si tu mai usurel! Subiecte sunt destule!...deasemenea si topic-ul..HELLO!


06-10-2007 23:57:36
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Eury...nu-l dezamagiii chiar de la primele randuri....!Hai sa incercam...noi ...cele   trecute prin focurile iadului... sa-l lamurim un pic..ce e cu IUBIREA!!!!O iubire este doar,,,o umbra,este....o noapte de vara--cu stels pe cer,este...doar...un parfum presarat pentru om pe pamant!!Il face pe tanar sa aleaga cararile tainice....iar pe batran...sa se ridice...pe varful degetelor...in camera lui singuratica,pe geam sa priveasca,la lumina...care trece   precum anii tineretii pierditi...ASA ESTE IUBIRE!!!!!

07-10-2007 15:11:20
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Bai jhony, manca-ti-as pensia privata, pilonu doi, dac-ai inteles ceva din definitia de mai sus, fa-ti pomana si-mi desluseste si mie oarece, ca-s mai in ceatza si decat copiii jebeleanului hiroshimist !...

07-10-2007 15:28:39
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Iubirea...a fost...primul cuvant pe care l-a rostit Dumnezeu,a fost primul SAU gand..cand a spus.,,.Sa fie lumina" s-a facut si iubire...tot ce facuse era perfect!!!Iubirea este origina Lumii,precum si stapana lumii...si toate cararile ei sunt pline de ...flori...dar ...si presarate cu..sange.Nu poti scapa de iubire,nici...de tine insusi...mutandu-te dintr-un loc in altul...e absolut...TOTUL...zadarnic!!!!!

07-10-2007 15:30:26
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
P Pan63 asa e  cum le scrise-si....pana la urma tot propria experienta te invata.....uneori sa sufli si=n iaurt!!!Toate cele bune!!!!

07-10-2007 15:35:08
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
... cat despre legatura inefabila dintre iubire si bani (sper ca de data asta nu-i vorba de pudibonda traducere automata a barbarului termen "poooola"), poti pricepe cat de cat inlantuirea celor doua urmarind Animal Planet . Inca de la amoebe si protozori, in natura fute mai sarg  al'  de are coama mai bogata, penajul mai stralucitor, ciocul mai mare si trompa mai lunga ; cum Dumnezeu nu ne-a fericit cu asemenea "accesorii", la oameni in locul astora apare masina, vila sau eticheta ostentativa de pe sacou.
Si cum toate astea au un corespondent direct in suma din cont, concluzia e una singura si de netagaduit.

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (07-10-2007 15:44:50)


07-10-2007 15:43:01
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
P pan....tu mai sufli si-acum in...iaurt..!!!!

07-10-2007 16:33:31
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
ai uitat de cartite care se rup 24 din 24....
P. Pan 63 a scris:

... cat despre legatura inefabila dintre iubire si bani (sper ca de data asta nu-i vorba de pudibonda traducere automata a barbarului termen "poooola"), poti pricepe cat de cat inlantuirea celor doua urmarind Animal Planet . Inca de la amoebe si protozori, in natura fute mai sarg  al'  de are coama mai bogata, penajul mai stralucitor, ciocul mai mare si trompa mai lunga ; cum Dumnezeu nu ne-a fericit cu asemenea "accesorii", la oameni in locul astora apare masina, vila sau eticheta ostentativa de pe sacou.
Si cum toate astea au un corespondent direct in suma din cont, concluzia e una singura si de netagaduit.


07-10-2007 16:55:33
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
dar ce se intampla de nu trage la tine iubirea de bine si frumos?....esti dezamagit asa-i?....ma faci sa cred ca ai intalnit in dragoste doar femei interesate de bani....
jhony a scris:

oare mai exista iubire?iubirea din ziua de astazi inseamna doar bani?


07-10-2007 17:11:06
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68

jhony a scris:

oare mai exista iubire?iubirea din ziua de astazi inseamna doar bani?



jhony e o intrebare buna...nu cred ca iubirea din ziua de azi inseamna doar bani , e ceva mai complex de atat , o femeie se simte mai iubita atunci cand e protejata , cand ii se ofera un sprijin si cand stie ca are pe cine se baza.toate lucrurile astea duc implicit la bani.dar parerea mea e ca nu vei intalnii o femeie care sa iti vrea bani (exceptie facand cele tinere care nu au in cap decat bani , masini straine si oje de la peggy sage) , femeia va cauta confort si tot ce am enumerat mai sus.Asa ca iubirea din ziua de azi nu inseamna bani , inseamna dulcele sentiment care te face sa nu dormi de emotie ..... consolidat macar cu un acoperis deasupra capului.femeile din zilele noastre au nevoie de siguranta intr-o relatie.si cred ca , cu asta am spus tot.Corectati-ma daca gresesc.

Ultima modificare facuta de TheSaint (07-10-2007 19:33:18)


07-10-2007 19:32:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

TheSaint a scris:


jhony a scris:

oare mai exista iubire?iubirea din ziua de astazi inseamna doar bani?



jhony e o intrebare buna...nu cred ca iubirea din ziua de azi inseamna doar bani , e ceva mai complex de atat , o femeie se simte mai iubita atunci cand e protejata , cand ii se ofera un sprijin si cand stie ca are pe cine se baza.toate lucrurile astea duc implicit la bani.dar parerea mea e ca nu vei intalnii o femeie care sa iti vrea bani (exceptie facand cele tinere care nu au in cap decat bani , masini straine si oje de la peggy sage) , femeia va cauta confort si tot ce am enumerat mai sus.Asa ca iubirea din ziua de azi nu inseamna bani , inseamna dulcele sentiment care te face sa nu dormi de emotie ..... consolidat macar cu un acoperis deasupra capului.femeile din zilele noastre au nevoie de siguranta intr-o relatie.si cred ca , cu asta am spus tot.Corectati-ma daca gresesc.

Bravos!=)
Mi-a placut ce-am citit ...ai scris ca o femeie..." inseamna dulcele sentiment care te face sa nu dormi de emotie .."romantic spus!!!


09-10-2007 00:36:40
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

TheSaint a scris:


jhony a scris:

oare mai exista iubire?iubirea din ziua de astazi inseamna doar bani?



jhony e o intrebare buna...nu cred ca iubirea din ziua de azi inseamna doar bani , e ceva mai complex de atat , o femeie se simte mai iubita atunci cand e protejata , cand ii se ofera un sprijin si cand stie ca are pe cine se baza.toate lucrurile astea duc implicit la bani.dar parerea mea e ca nu vei intalnii o femeie care sa iti vrea bani (exceptie facand cele tinere care nu au in cap decat bani , masini straine si oje de la peggy sage) , femeia va cauta confort si tot ce am enumerat mai sus.Asa ca iubirea din ziua de azi nu inseamna bani , inseamna dulcele sentiment care te face sa nu dormi de emotie ..... consolidat macar cu un acoperis deasupra capului.femeile din zilele noastre au nevoie de siguranta intr-o relatie.si cred ca , cu asta am spus tot.Corectati-ma daca gresesc.


vorba lu nevasta-mea , daca vrea casa vrea si masina si cont in banca etc :D
ce iubire o fi asta  "Daca ai casa te iubesc,daca nu ,astept sa gasesc altul de iubit ,dar sa aiba casa"

"Egalitatea" inseamna sa aiba aceleasi responsabilitati,acoperisul deasupra capului e f indicat sa fie construit impreuna.

iubirea nu are nimic de a face cu materialul ( bani,case,masini...),de asta e si asa rara pt ca sunt din ce in ce mai putini capabili sa infrunte orice greutate a vietii fara sa puna in balantza nesigurantei, iubirea.

tasha sunt de acord cu tine :D gandeste ca o femeie

Ultima modificare facuta de Soryn (09-10-2007 01:34:47)


09-10-2007 01:25:15
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Iubirea inseamna cand ce-i al lui e si al tau,iar ce-i al tau e doar al tau! Pai astea-s vremuriliiii !

09-10-2007 03:08:35
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
ha ha ha , imi place , a aruncat cineva o bomba si acum toata lumea spune ca sunt femeie.Eu va spun clar ca sunt un El , iar cine se indoieste de asta nu are decat sa-mi spuna clar , verde in fata si ii voi demonstra contrariul.Se zice ca un barbat trebuie sa isi descopere si latura feminina .... ei bine , desi sunt hetero convins pot sa zic ca sunt in perfect echilibru si cu partea feminina din mine , poate de acolo gandirea asta a la femme.Ma inclin cu respect.Chris

09-10-2007 03:35:23
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
Si o mica completare pentru a veni inaintea celor mai carcotasi care bantuie formul de pe 3x.Ceea ce am scris mai sus nu ma face cu nimic mai putin barbat decat restul.Barbatia nu sta nici in lungimea penisului nici in circumferinta bicepsilor.Acelasi Chris.

09-10-2007 03:37:24
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Departe de mine gandul sa afirm ca esti femeie , citeste mai atent ;)

09-10-2007 13:34:59
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
soryn nu la tine ma refeream cand am spus ca cineva a aruncat o bomba ;) , am citit destul de atent.:)

09-10-2007 20:21:45
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

TheSaint a scris:

Si o mica completare pentru a veni inaintea celor mai carcotasi care bantuie formul de pe 3x.Ceea ce am scris mai sus nu ma face cu nimic mai putin barbat decat restul.Barbatia nu sta nici in lungimea penisului nici in circumferinta bicepsilor.Acelasi Chris.

-Perfect de acord cu tine,dragul meu! Ai uitat doar ...experienta! Isi spune si ea cuvantul, in mare masura!


09-10-2007 23:25:29
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
eu cred ca , cu barbatia te nasti , iar pe parcursul vietii ai ocazia sa excelezi sau nu ... depinde de fiecare ..... experienta .... cine poate spune ca are experienta suficienta vorbeste prostii , oricat de experimentat ai fii mereu vei da peste o persoana in fata careia experienta ta paleste .... si apoi realizezi ca de fapt nu stii nimic , tu stiai doar cum sa faci fata situatilor care au aparut in viata ta .....

Ultima modificare facuta de TheSaint (09-10-2007 23:30:25)


09-10-2007 23:30:06
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

TheSaint a scris:

eu cred ca , cu barbatia te nasti , iar pe parcursul vietii ai ocazia sa excelezi sau nu ... depinde de fiecare ..... experienta .... cine poate spune ca are experienta suficienta vorbeste prostii , oricat de experimentat ai fii mereu vei da peste o persoana in fata careia experienta ta paleste .... si apoi realizezi ca de fapt nu stii nimic , tu stiai doar cum sa faci fata situatilor care au aparut in viata ta .....


...ai inteles gresit!
Nu cat de multa sau putina experienta ar avea o persoana,este vb.! Experienta adauga,unora intelepciune,iar intelepciunea in cazul iubirii este necesara,(spun eu!).


09-10-2007 23:36:40
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
dupa cum spuneam eury , astazi sunt sub orice critica , sper sa ma adun cat mai repede.

09-10-2007 23:48:29
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

TheSaint a scris:

dupa cum spuneam eury , astazi sunt sub orice critica , sper sa ma adun cat mai repede.

...nu-i nimic! Avem rabdare!


09-10-2007 23:50:45
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

jhony a scris:

oare mai exista iubire?iubirea din ziua de astazi inseamna doar bani?


E intrebarea ce ti-ai pus-o de multe ori in viatza si ajungand din nou la ea,trecand si printr-un forum,de ce sa n-o pui?De fapt la varsta ta sti foarte bine deja ca exista. :)
Stim cu totii ca exista:) Ca ne mai mintim sau nu...e altceva ;)


10-10-2007 07:26:44
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Exista IUBIRE.....
Iubirea e ..DARUIRE...
VAI SI AMAR.....DE IUBIREA DE SINE!!!!!!


10-10-2007 12:02:22
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

maria1949 a scris:

Exista IUBIRE.....
Iubirea e ..DARUIRE...
VAI SI AMAR.....DE IUBIREA DE SINE!!!!!!


IUBIRE EXISTA!
...Daruire si SACRIFICIU, draga mea!


10-10-2007 13:53:03
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Iubirea nu este asa cum vezi in universul tau. Iubirea este de fapt un sentiment care te scapa de singuratate.Iubirea se simte! Daca multi isi expun sentimentele in poezii, in povesti si altele nu inseamna ca asta e iubirea? De ce sa iei definitia iubirii gata fabricata? Crezi ca daca accepti aceasta definitie se va schimba ceva in iubire? Aspiratiile omului se mai rafineaza, tendintele devin mai morale, sentimentele mai inalte.De asemenea, nici sentimentul singur nu poate produce fericirea, pentru ca fericirea care ar rezulta ar fi ceva trecator. Binele, fericirea sunt in moralitate.

11-10-2007 12:04:21
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

maria1949 a scris:


VAI SI AMAR.....DE IUBIREA DE SINE!!!!!!

Si de ce, ma rog ?!...
Aici nu-ncap tradari, nu-i loc de minciuna, e doar  dragoste sincera si dezinteresata !
Ca altfel, daca nu m-oi iubi io pa mine, cine dracu crezi ca m-ar putea iubi ?!!!!


12-10-2007 00:27:35
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
va iubesc ....pe toti...Dori P.Pan.asta seara ..m-ati facut sa rad cu ...lacrimi!!!Va imbratisez!!!.

12-10-2007 00:35:10
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
ai grija de tine iubita....calde strangeri de maini si de la noi ...
maria1949 a scris:

va iubesc ....pe toti...Dori P.Pan.asta seara ..m-ati facut sa rad cu ...lacrimi!!!Va imbratisez!!!.


12-10-2007 00:41:36
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

maria1949 a scris:

va iubesc ....pe toti...Dori P.Pan..

Io-tzi zic sa nu te-avantzi prea tare, ca cel putin in ce ma priveste, iti cam bagi in plug cu  Aghiutza...


12-10-2007 00:42:57
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906
Mor dupa topicurile astea usor handicapate-n enuntz pe care le arunca-n balta forumului cite un Jhony :D care pe urma dispare-n ceatza, impins de unicu-i neuron spre o viata simpla, dar se pare ca macar... reala.
Sincer, discutiile astea global-ambigui-nebuloase de genul "ce-i iubirea si ce vrea ea" au inceput sa ma lase rece-sloi.
Asa ca fug si eu acum "to get a real life" :D , dar mai astept inca si chestii interesante...
Pina atunci, ce-ar fi sa deschid si eu cite-un topic ici-colea? (ca tot n-am facut asta niciodata...de ce? - habar n-am).
Uite citeva exemple trecute acum prin cap, ca glontzul:

1. "Care-i rostul vietii, in afara de sex, alcool etc si lupta pentru crapelnitza si/sau putere?"
2. "Vedeti vreo legatura intre lipsa de scrupule si grosimea portofelului?"
3. "Credeti ca postarile noastre de pe forum - inclusiv cele tip "mars la rahat" - se transmit si ele bibliotecii universale de pe Sirius?"
4. "Sandra Brown e barbat, cum se spune, sau prostituata masoana?"
5. "Cum sa prostim noi TV-ul, si nu el pe noi?"

P.S. (post-postare :D Doriana-e)
Viiiiinnnn... dar un pic de suspans nu strica, cherie! ;)

Ultima modificare facuta de kawacadabrantul (12-10-2007 01:25:15)


12-10-2007 01:07:55
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
vin io bade sa te topesc...sunt foc...
kawacadabrantul a scris:

Mor dupa topicurile astea usor handicapate-n enuntz pe care le arunca-n balta forumului cite un Jhony :D care pe urma dispare-n ceatza, impins de unicu-i neuron spre o viata simpla, dar se pare ca macar... reala.
Sincer, discutiile astea global-ambigui-nebuloase de genul "ce-i iubirea si ce vrea ea" au inceput sa ma lase rece-sloi.


12-10-2007 01:09:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

P. Pan 63 a scris:


maria1949 a scris:


VAI SI AMAR.....DE IUBIREA DE SINE!!!!!!

Si de ce, ma rog ?!...
Aici nu-ncap tradari, nu-i loc de minciuna, e doar  dragoste sincera si dezinteresata !
Ca altfel, daca nu m-oi iubi io pa mine, cine dracu crezi ca m-ar putea iubi ?!!!!

Ehe...Pane...sa fiu sanatoasa ,cite te iubesc pe tine...!!!! =D=D=D


12-10-2007 12:16:46
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

kawacadabrantul a scris:

Mor dupa topicurile astea usor handicapate-n enuntz pe care le arunca-n balta forumului cite un Jhony :D care pe urma dispare-n ceatza, impins de unicu-i neuron spre o viata simpla, dar se pare ca macar... reala.
Sincer, discutiile astea global-ambigui-nebuloase de genul "ce-i iubirea si ce vrea ea" au inceput sa ma lase rece-sloi.
Asa ca fug si eu acum "to get a real life" :D , dar mai astept inca si chestii interesante...
Pina atunci, ce-ar fi sa deschid si eu cite-un topic ici-colea? (ca tot n-am facut asta niciodata...de ce? - habar n-am).
Uite citeva exemple trecute acum prin cap, ca glontzul:

1. "Care-i rostul vietii, in afara de sex, alcool etc si lupta pentru crapelnitza si/sau putere?"
2. "Vedeti vreo legatura intre lipsa de scrupule si grosimea portofelului?"
3. "Credeti ca postarile noastre de pe forum - inclusiv cele tip "mars la rahat" - se transmit si ele bibliotecii universale de pe Sirius?"
4. "Sandra Brown e barbat, cum se spune, sau prostituata masoana?"
5. "Cum sa prostim noi TV-ul, si nu el pe noi?"

P.S. (post-postare :D Doriana-e)


Viiiiinnnn... dar un pic de suspans nu strica, cherie! ;)


Kawa,dragule...tie si lui Bula pot sa-i mai treaca astfel de "glonturi"prin cap...dar sincer imi plac...sunt de genu' punct ochit-punct lovit !!!=D=D=D

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (12-10-2007 12:31:18)


12-10-2007 12:21:28
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
iubirea ...cate cerneluri s-au scurs peste biblioteci intregi ,cate suferinti ,cate bucurii ...eterna sau trecatoare ,ea,iubirea, este ca un pilon ce sustine cele patru zari ...ce ne-am fi facut fara muzica ,iubire,dor,dragoste....am fi fost ca animalutele zgribulite pe un imens glob de pamant...

Ultima modificare facuta de un vis mangaios (03-01-2008 22:30:01)


03-01-2008 22:26:57
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

un vis mangaios a scris:

iubirea ...cate cerneluri s-au scurs peste biblioteci intregi ,cate suferinti ,cate bucurii ...eterna sau trecatoare ,ea,iubirea, este ca un pilon ce sustine cele patru zari ...ce ne-am fi facut fara muzica ,iubire,dor,dragoste....am fi fost ca animalutele zgribulite pe un imens glob de pamant...


Nu cred... Animalele iubesc, Vis mângăios. Şi plantele. Iubirea există peste tot, chiar dacă noi refuzăm, uneori, să o vedem sau o acceptăm. :)


03-01-2008 23:03:19
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
da...exista peste tot si are capul spart uneori.....iubire exista si-ntre doua stele si-ntre doi care urasc frumosul....dar cea care straluceste ,care lumineaza e doar UNA!...cea dumnezeiasca,pura....macar farama din ea sa reusim sa o ducem mai departe...


Lake a scris:


un vis mangaios a scris:

iubirea ...cate cerneluri s-au scurs peste biblioteci intregi ,cate suferinti ,cate bucurii ...eterna sau trecatoare ,ea,iubirea, este ca un pilon ce sustine cele patru zari ...ce ne-am fi facut fara muzica ,iubire,dor,dragoste....am fi fost ca animalutele zgribulite pe un imens glob de pamant...


Nu cred... Animalele iubesc, Vis mângăios. Şi plantele. Iubirea există peste tot, chiar dacă noi refuzăm, uneori, să o vedem sau o acceptăm. :)


03-01-2008 23:09:25
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
am iubit si viata m-a ranit. Oare trebuie sa urasc ca sa ma vindec?

03-01-2008 23:10:18
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
nuuuuuuuuuuuuuuu....,,,,.sa iubesti...sa iubesti...doar sa fii precauta ce,cand,cum...pe cine ,


hara_cata a scris:

am iubit si viata m-a ranit. Oare trebuie sa urasc ca sa ma vindec?


Ultima modificare facuta de un vis mangaios (03-01-2008 23:16:47)


03-01-2008 23:14:46
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

hara_cata a scris:

am iubit si viata m-a ranit. Oare trebuie sa urasc ca sa ma vindec?


Eu cred că vindecarea se realizează prin iertare. :) Când urâm, închidem o uşă; alte uşi închidem când suntem intoleranţi, când rănim, când ne întristăm, când refuzăm să uităm... Şi uite aşa, vine o vreme în care stăm într'o cameră cu uşi închise. Ciudat; ni se pare că asta am căutat o viaţă întreagă: siguranţa unui loc închis, în care nimic "rău" să nu ne mai poată atinge. Cu toate acestea, în acele clipe ne simţim singuri... singuri... şi am vrea să fim afară, în aer liber, cu fiarele alergând pe urmele noastre, cu ploaia aruncându'ne potopul în spinare.
Dar şi asta face parte tot din imaginaţia noastră; afară, după ce am deschis uşile şi am dărâmat zidurile, nu e ceea ce ne'am temut atâta că va fi.

Cu fiecare uşă închisă, o parte din noi moare.


03-01-2008 23:19:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:


hara_cata a scris:

am iubit si viata m-a ranit. Oare trebuie sa urasc ca sa ma vindec?


Eu cred că vindecarea se realizează prin iertare. :) Când urâm, închidem o uşă; alte uşi închidem când suntem intoleranţi, când rănim, când ne întristăm, când refuzăm să uităm... Şi uite aşa, vine o vreme în care stăm într'o cameră cu uşi închise. Ciudat; ni se pare că asta am căutat o viaţă întreagă: siguranţa unui loc închis, în care nimic "rău" să nu ne mai poată atinge. Cu toate acestea, în acele clipe ne simţim singuri... singuri... şi am vrea să fim afară, în aer liber, cu fiarele alergând pe urmele noastre, cu ploaia aruncându'ne potopul în spinare.
Dar şi asta face parte tot din imaginaţia noastră; afară, după ce am deschis uşile şi am dărâmat zidurile, nu e ceea ce ne'am temut atâta că va fi.

Cu fiecare uşă închisă, o parte din noi moare.

Deschide uşa, creştine,. Că venim din nou la tine. La mulţi ani, mulţi ani cu bine! Noi la Viflaim am fost,. Noi la Viflaim am fost. Unde s-a născut Hristos ...
=)


04-01-2008 05:00:02
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
auzi bre dar daca nu-s creshtin trebuie neaparat sa deschid usha ?
tasha 1951 a scris:


Lake a scris:


hara_cata a scris:

am iubit si viata m-a ranit. Oare trebuie sa urasc ca sa ma vindec?


Eu cred că vindecarea se realizează prin iertare. :) Când urâm, închidem o uşă; alte uşi închidem când suntem intoleranţi, când rănim, când ne întristăm, când refuzăm să uităm... Şi uite aşa, vine o vreme în care stăm într'o cameră cu uşi închise. Ciudat; ni se pare că asta am căutat o viaţă întreagă: siguranţa unui loc închis, în care nimic "rău" să nu ne mai poată atinge. Cu toate acestea, în acele clipe ne simţim singuri... singuri... şi am vrea să fim afară, în aer liber, cu fiarele alergând pe urmele noastre, cu ploaia aruncându'ne potopul în spinare.
Dar şi asta face parte tot din imaginaţia noastră; afară, după ce am deschis uşile şi am dărâmat zidurile, nu e ceea ce ne'am temut atâta că va fi.

Cu fiecare uşă închisă, o parte din noi moare.

Deschide uşa, creştine,. Că venim din nou la tine. La mulţi ani, mulţi ani cu bine! Noi la Viflaim am fost,. Noi la Viflaim am fost. Unde s-a născut Hristos ...
=)


04-01-2008 05:58:45
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
:D Da, dar deschizi usa cu capul, mai... ciudat adica ;) (mainile fiind ocupate cu cadouri, damigene etc)

04-01-2008 08:11:11
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

:D Da, dar deschizi usa cu capul, mai... ciudat adica ;) (mainile fiind ocupate cu cadouri, damigene etc)


P.S. Misto parabola cumatrului Lake (pe vremuri aveam rabdarea si mai ales dispozitia sa imaginez si eu din astea, in naivitatea mea idealista).
Cred c-ai putea sa intemeiezi deja o secta ceva, serios, n-ar lipsi prozelitii! :D

Na c-am incurcat comenzile si m-am auto-citat :D Sorry !!!

Ultima modificare facuta de Xtremul (04-01-2008 08:36:49)


04-01-2008 08:13:56
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
:D :D :D
Mulţumesc de ofertă, dar nu doresc apartenenţa la nici un curent religios sau filozofic :) Am vorbit despre ceea ce am trăit eu; iar ceea ce trăiesc eu poate să nu fie valabil pentru alte persoane. ;) Eu consider că merită să trăiesc aşa cum spun. În plus, dacă spusele mele pot aduce pace în sufletul altcuiva, atunci cu atât mai bine.

Ultima modificare facuta de Lake (05-01-2008 13:53:18)


04-01-2008 16:24:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

:D :D :D
Mulţumesc de ofertă, dar nu doresc apartenenţa la nici un curent religios sau filozofic :) Am vorbit despre ceea ce am trăit eu; iar ceea ce trăiesc eu poate să nu fie valabil pentru alte persoane. ;) Eu consideră că merită să trăiesc aşa cum spun. În plus, dacă spusele mele pot aduce pace în sufletul altcuiva, atunci cu atât mai bine.

Frumos!
Toata admiratia mea!


05-01-2008 01:23:51
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

jhony a scris:

oare mai exista iubire?iubirea din ziua de astazi inseamna doar bani?


Cred ca mai exista, desi din ce mai rar.  Oamenii nu au prea stiut niciodata ce e dragostea, dar pe vremuri mai apucau sa invete cate ceva din experienta, ceea ce astazi pare a se intampla din ce in ce mai greu. Suntem din ce in ce mai comozi si mai superficiali - ori nu mai ajungem sa traim ce traiau inaintasii nostri, ori nu observam nimic, chiar daca traim.

Iubirea nu are nici o sansa cand nu e cultivata pentru ea insasi, dar asta ar presupune deja doua lucruri: 1. sa ii acorzi importanta potrivita si 2. sa fii capabil sa iti recunosti greselile - doua lucruri destul de dificile fiecare in parte, dupa cum arata experienta, odata cei mai multi oameni invata gresit sau nu invata nimic din jocul iubirii.

Ultima modificare facuta de alintatura (15-02-2008 17:40:50)


15-02-2008 17:40:03
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

jhony a scris:

oare mai exista iubire?iubirea din ziua de astazi inseamna doar bani?


Cred ca mai exista, desi din ce mai rar.  Oamenii nu au prea stiut niciodata ce e dragostea, dar pe vremuri mai apucau sa invete cate ceva din experienta, ceea ce astazi pare a se intampla din ce in ce mai greu. Suntem din ce in ce mai comozi si mai superfiali, ori nu mai ajungem sa traim ce traiau inaintasii nostri, ori nu observam nimic, chiar daca traim.

Iubirea nu are nici o sansa cand nu e cultivata pentru ea insasi, dar asta ar presupune deja doua lucruri: 1. sa ii acorzi importanta potrivita si 2. sa fii capabil sa iti recunosti greselile - doua lucruri destul de dificile fiecare in parte, dupa cum arata experienta, odata cei mai multi oameni invata gresit sau nu invata nimic din jocul iubirii.


15-02-2008 17:41:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Habar nu am ce inseamna sa iubesti sau sa “ai o relatie serioasa” in conceptia unora, habar nu am ce “trebuie sa simti” sau “cum trebuie sa simti”.
Poate totul se rezuma la omul potrivit la timpul potrivit, poate totul se rezuma la imprejurari sau la sansa. Habar nu am....=(
De un lucru sunt sigur: in dragoste este mai mult sacrificiu decat in orice, in dragoste e mai multa prietenie decat in cea mai puternica tovarasie, in dragoste ai sa gasesti mai multe pareri de rau decat in cele mai adanci regrete....
Proba dragostei nu este timpul. Proba dragostei este capacitatea de a vedea in omul de langa tine reflexia acelui eu pe care doar tu si el o stiti. Capacitatea de a intelege ca acel om este unul din oamenii din viata ta care iti vor modifica felul tau de a fi, de a gandi, de a percepe lumea din jurul tau. Si asta intr-un mod care se impleteste cu pasiunea oarba a doi amanti....=)
Sunt multe lucruri legate de dragoste care sunt foarte asemanatoare cu viata in general. Poate frumusetea ei care nu stie conceptul de egoism. Habar nu am, mereu cand iubesc gasesc noi granite si noi orizonturi in fiecare zi. Ce nu gasesc niciodata este o limita....=(
Te bagi, sau doar ai sa-mi povesteti despre iubire si sentimente? Trebuie sa … nu trebuie de fapt nimic....=(


24-02-2008 13:29:46
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la