Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Ploile iubirii    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ce D-zeu ai de facut atit de important de fiecare data cind esti absent? Pui stele pe cer? Faci fericiti copii din Africa? Aduci hotii si tilharii pe drumul bun? Scoti inimile din letargie? Pleci sa imprastii zimbete? Ieftinesti benzina? Nu te mai obosi ! Trecutul si viitorul sint batute in cuie. Nu mai conteaza. Tot ce conteaza esti tu. Chiar daca e duminica, ar trebui sa fie duminica noastra, sa mergem la cules de ploi, c-o desaga in spinare. Gloria Lumii e prea mica sa te tina fericit, pentru ca esti un barbat pe care doar ceva anume il va inalta iarasi. Vino! Iesi de-acolo!... Ai plecat aiurea. Ti-ai gresit viata, soarta, cosmarurile... Da-mi mie neputintele tale, ca le tin mai bine: eu plec sa culeg ploi...
=(


17-11-2007 13:27:22
   
?? crime_the_sex
Cont Sters

Inregistat: 29-08-2007
Mesaje: 35
Eu stau si-mi ling ranile.... si totusi viitorul nu e batut in cuie ....

18-11-2007 06:50:20
   
?? Dori-Dodo
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
romantico....pleci sa culegi ploile!!! ...si ce sa faci cu racoarea picurilor?...imi dai o bobita de ploaie sa-mi ling ranile,pleoapele,pasii sa-i umezesc in netimp?...hai...voi ninge si eu peste tine ,femeie leganata de vise ,cu dor si capsuni inmuiate in amintiri...esti minunata fiinta satmareana !


tasha 1951 a scris:

Ce D-zeu ai de facut atit de important de fiecare data cind esti absent? Pui stele pe cer? Faci fericiti copii din Africa? Aduci hotii si tilharii pe drumul bun? Scoti inimile din letargie? Pleci sa imprastii zimbete? Ieftinesti benzina? Nu te mai obosi ! Trecutul si viitorul sint batute in cuie. Nu mai conteaza. Tot ce conteaza esti tu. Chiar daca e duminica, ar trebui sa fie duminica noastra, sa mergem la cules de ploi, c-o desaga in spinare. Gloria Lumii e prea mica sa te tina fericit, pentru ca esti un barbat pe care doar ceva anume il va inalta iarasi. Vino! Iesi de-acolo!... Ai plecat aiurea. Ti-ai gresit viata, soarta, cosmarurile... Da-mi mie neputintele tale, ca le tin mai bine: eu plec sa culeg ploi...
=(


22-11-2007 21:55:52
   
?? ane_mona
Cont Sters

Inregistat: 03-09-2006
Mesaje: 208

tasha 1951 a scris:

Ce D-zeu ai de facut atit de important de fiecare data cind esti absent? Pui stele pe cer? Faci fericiti copii din Africa? Aduci hotii si tilharii pe drumul bun? Scoti inimile din letargie? Pleci sa imprastii zimbete? Ieftinesti benzina? Nu te mai obosi ! Trecutul si viitorul sint batute in cuie. Nu mai conteaza. Tot ce conteaza esti tu. Chiar daca e duminica, ar trebui sa fie duminica noastra, sa mergem la cules de ploi, c-o desaga in spinare. Gloria Lumii e prea mica sa te tina fericit, pentru ca esti un barbat pe care doar ceva anume il va inalta iarasi. Vino! Iesi de-acolo!... Ai plecat aiurea. Ti-ai gresit viata, soarta, cosmarurile... Da-mi mie neputintele tale, ca le tin mai bine: eu plec sa culeg ploi...
=(


Of tare-as vrea sa intilnesc si eu omul care sa merite frumusetea gindurilor Tashei...Le-o merita insa oare? Sau e doar o himera?! :)

n.b.Am postat nu doar la figurat... ;) prietenii inteleg de ce... :D

Ultima modificare facuta de ane_mona (21-12-2007 05:54:26)


21-12-2007 05:49:52
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
stau in genuchi in fata sufletului meu...mi-l vad aureolat numai cu iubire ...trupul e suparat ca nu-si poate arata autoritatea ..imi maraie ,il simt trist...suflet bland ,de azi pecetluieste-ma cu o ploaie de vise care sa le pot astepta in fiecare zi ...si ultimul vis sa-mi fie multumirea ca voi fi iertata de tot ce-am gresit...si primul vis sa-mi fie cununa cu iubirea unui barbat...sa-i alin coasta care ma doare...stau inghemuita in mine si ma vad frumoasa ,mangaiata de palmele mele ce se roaga si de surasul meu de copil...la anul voi intineri cu inca o dorinta...de a fi si mai blanda....

27-12-2007 22:01:43
   

Lotus
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284

tasha 1951 a scris:

... Vino! Iesi de-acolo!... Ai plecat aiurea. Ti-ai gresit viata, soarta, cosmarurile... Da-mi mie neputintele tale, ca le tin mai bine: eu plec sa culeg ploi...
=(

  ... si-am cules, Tashico, multe, multe ploi ... dar ... a si venit ! Bucurate pt mine , ca mi-e bine !
p.s. nu-mi merge mess-ul , dar am vrut sa stii ...


08-01-2008 23:24:47
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
Ti-am strigat in prag de noaptenumele, prelung, si ecoul lui m-a lovit in piept ca un bumerang'.
Am luat o mina de stele sa ma vindec de tine,dar cuibarindu-ma-n pat am inceput din nou sa te caut in muntii desenati pe asternuturi, sub perina pe care dormeai, dar nu te-am gasit ....decit in amintirea mea ....si ti-am sarutat pleoapa,si ti-am sarutat gura si ti-am spus .... NOAPTE BUNA, IUBITE!


08-01-2008 23:59:03
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
pace femeie frumoasa ,nu-i bai
poezia e peste tot dar o simte doar cel
ce are un gram de proza purtata peste
simturi si cantece ,in calcai si maini de foc....

poezia e mereu la fel ,scrisa pe pereti sau in gand
in dormitoare ,coperti sau istorii
poezia e unicul vers duios
ce-ti alina supararea sau amarul il versi in eter....

....
ziua buna sa aiba mereu nuanta ochilor tai!





hara_cata a scris:

Ti-am strigat in prag de noaptenumele, prelung, si ecoul lui m-a lovit in piept ca un bumerang'.
Am luat o mina de stele sa ma vindec de tine,dar cuibarindu-ma-n pat am inceput din nou sa te caut in muntii desenati pe asternuturi, sub perina pe care dormeai, dar nu te-am gasit ....decit in amintirea mea ....si ti-am sarutat pleoapa,si ti-am sarutat gura si ti-am spus .... NOAPTE BUNA, IUBITE!


11-01-2008 16:53:48
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
intr-o zi de noiembrie, cand toamna coboara de prin coline,
venit-a pe lume un suflet de roman, intr-un ceas sfant si bun.

de-atunci si pana astazi, ā€œmulte dureri , putine placeriā€,
filtrat-ai poete prin suflet,si tamplele-ti sunt carunte.

sarutam mana care a scris, poezia fiecarui prezent,
sarutam glasul ce-mparte, sfaturi si paini si rugaciuni.

mana dreapta ti-o sarutam , ce s-a-nchinat la Dumnezeu,
s-avem o Romanie Mare , frumoasa ca o floare.

sa o gatim ca pe-o mireasa, Isus sa o primeasca,
cununa Mioritei sa-i aseze , cand va veni la noi acasa.

sa va dea Domnul har , stele de Luceferi,
intr-un multi ani cu sanatate, sa ne traiesti draga poete!
.............dedicatie ,C.V.T


11-01-2008 17:07:35
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
cind te-am cunoscut, sufletul a tipat transformind in cioburi toata moralitatea mintii,frumusetea ta mi-a orbit ochii dind sufletului lumina...si atunci...EU TE-AM IUBIT MAI MULT....
apoi tu m-ai cunoscut impodobita si goala,femeia-copil,femeia-mama,femeia-amanta,femeia-tumult...si stiu ca atunci......TU M-AI  IUBIT MAI MULT.....
..apoi..dangatul vietii a tacut......si stiu ca...EU TE-AM IUBIT MAI MULT.....
  pentru ca ....niciodata nu te-as fi parasit...

Ultima modificare facuta de hara_cata (12-01-2008 21:13:26)


12-01-2008 21:09:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

ane_mona a scris:


tasha 1951 a scris:

Ce D-zeu ai de facut atit de important de fiecare data cind esti absent? Pui stele pe cer? Faci fericiti copii din Africa? Aduci hotii si tilharii pe drumul bun? Scoti inimile din letargie? Pleci sa imprastii zimbete? Ieftinesti benzina? Nu te mai obosi ! Trecutul si viitorul sint batute in cuie. Nu mai conteaza. Tot ce conteaza esti tu. Chiar daca e duminica, ar trebui sa fie duminica noastra, sa mergem la cules de ploi, c-o desaga in spinare. Gloria Lumii e prea mica sa te tina fericit, pentru ca esti un barbat pe care doar ceva anume il va inalta iarasi. Vino! Iesi de-acolo!... Ai plecat aiurea. Ti-ai gresit viata, soarta, cosmarurile... Da-mi mie neputintele tale, ca le tin mai bine: eu plec sa culeg ploi...
=(


Of tare-as vrea sa intilnesc si eu omul care sa merite frumusetea gindurilor Tashei...Le-o merita insa oare? Sau e doar o himera?! :)

n.b.Am postat nu doar la figurat... ;) prietenii inteleg de ce... :D

Draga mea...eu sdunt in cautarea ploilor,nu cele figurative....=(
ca mai mult de asta nu prea am sanse sa gasesc...=(


12-01-2008 22:13:21
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lotus a scris:


tasha 1951 a scris:

... Vino! Iesi de-acolo!... Ai plecat aiurea. Ti-ai gresit viata, soarta, cosmarurile... Da-mi mie neputintele tale, ca le tin mai bine: eu plec sa culeg ploi...
=(

  ... si-am cules, Tashico, multe, multe ploi ... dar ... a si venit ! Bucurate pt mine , ca mi-e bine !
p.s. nu-mi merge mess-ul , dar am vrut sa stii ...

Da Doamne asa sa-ti fie mereu!
Stii ca tin mult la tine...imi esti mai draga ca o sora...=)


12-01-2008 22:16:23
   
?? ane_mona
Cont Sters

Inregistat: 03-09-2006
Mesaje: 208
Norocoasoooooo:) Sa-ti fie asa cum doresti!

13-01-2008 14:48:34
   

Lotus
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284
Multumesc mult, dragele mele !  Mi-e BINEEEEE !!! simt iubirea invaluindu-ma si mingiindu-mi sufletul ars de dezamagiri ... Cred ca am ajuns sa ating fericirea ! Norocul sa va lumineze calea spre locul in care va asteapta iubirea adevarata !
Sa ploua cu iubire peste sufletele voastre !


16-01-2008 00:34:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Despartirea,ruptura de persoana care ti-a fost asa de draga,care ti-a intrat in singe, care ti-a readus cheful de viata,este o durere neexprimabila.Urmeaza o durere sufleteasca ,imbinata cu dorul de el ,cu gindul ca nu-l vei mai atinge,ca nu-l vei mai vedea.Simti o deznadejde,nimic nu mai are sens,dispare sensul stradaniilor,insasi rostul existentei.Lipseste temelia pe care se cladesc fapte noi,indemnul,scopul,nadejdea,visul,TOT!IUBIREA RAMINE IN SUFLET,DACA A FOST ADEVARATA!TOTUSI SPERANTA DE IMPACARE NU MOARE NICIODATA!

28-01-2008 16:41:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Astazi chiar si melodiile triste mi-se par mai vesele, totul parca a prins viata odata cu zambetul meu. Astazi sunt prea fericita si asta pentru ca tu esti in preajma mea desi nu stiā€¦.dar nu mai conteazaā€¦tot ce conteaza este ca pot zambi dupa zile in care am plans, dar mereu dupa furtuna apare intotdeauna soarele. Doar iubirea te poate salva si doar ea te poate distrugeā€¦dar azi iubirea m-a salvatā€¦mi-a redat zambetulā€¦poate maine ea ma imi va aduce lacrimi, dar asa este iubirea azi plangi pentru ea iar maine zambesti, daca nu ai suferi nu ai mai iubiā€¦=)

11-02-2008 21:28:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Caut ratacind singura prin foile prafuite ale timpului....
Inima mea se zbate vrand sa evadeze din aceasta inchisoare a cautarii....
Te caut - nu te gasesc....=(
Te intreb unde esti - nu imi raspunzi...
Mintea ma indeamna sa-mi termin cautarea, dar inima imi spune sa raman pentru ca ea stie foarte bine ca tu existi....
Sentimente strivite, sperante neimplinite...renasc....=)


06-03-2008 22:07:52
   
?? consuello
Cont Sters

Inregistat: 15-02-2008
Mesaje: 4
nimic nu te raneste daca iubesti, ibeste si vei fi iubit!!!

12-03-2008 16:10:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

consuello a scris:

nimic nu te raneste daca iubesti, ibeste si vei fi iubit!!!

Scurt si la subiect!
Bravo,te mai astept pe forum!=)


12-03-2008 17:17:45
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

consuello a scris:

nimic nu te raneste daca iubesti, ibeste si vei fi iubit!!!


Hm, chiar si in asemenea conditii ideale, te poti rani si singur, sa stii! E intr-adevar minunat sa iubesti, dar nu pentru vreo siguranta in plus.


12-03-2008 21:00:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lotus a scris:

Multumesc mult, dragele mele !  Mi-e BINEEEEE !!! simt iubirea invaluindu-ma si mingiindu-mi sufletul ars de dezamagiri ... Cred ca am ajuns sa ating fericirea ! Norocul sa va lumineze calea spre locul in care va asteapta iubirea adevarata !
Sa ploua cu iubire peste sufletele voastre !

Poate primavara asta va revarsa ploaia iubirii si spre mine...Sper sa ajung sa-ti povestesc cat mai multe face to face!=)


20-03-2008 10:59:12
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Oare de ce astazi se accepta divortul sau separarea si cu greu isi poate imagina cineva sa imparta pe celalalt cu un altul sau o alta? Oare cum am devenit atit de exclusivisti, de posesori, cind realitatea dovedeste cit de dificila si incomoda este aceasta exclusivitate? Cred ca in relatiile dintre femei si barbati in domeniul sexualitatii ceva tine de constringeri. Ceva nu mere, cum zice ardeleanul. Poate si din cauza asta s-a instituit ideea ca institutia casatoriei nu este perfecta! Compromisul din partea unuia dintre cei doi inlantuiti in casatorie se poate tolera. Poate si din cauza asta multe femei declara: "Poate sa faca barbatul meu ce vrea el, dar sa nu stiu eu!" Si nu inteleg de ce i se atribuie casniciei niste lanturi care ii leaga pe cei doi!?! Asta ca sa justifice necesitatea prezentei celei de-a treia persoane: amantul/amanta? Pentru barbati s-a gasit un soi de explicatie: obisnuinta anuleaza atractia si noutatea atrage interesul. Aventura nu presupune adesea un altul sau o alta obligatoriu mai convenabil, ci pur si simplu ceva nou! 

Pina miine, sa fiti iubiti!


23-03-2008 22:45:29
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
te referi la cecilia si nicolas sarkozy?

23-03-2008 23:50:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

SandieShaw a scris:

te referi la cecilia si nicolas sarkozy?

Nuuu...pentru ca Nicolas Sarkozy a iubit-o pe Cecilia...se spune ca
inainte cu opt zile de nunta cu fotomodelul Carla Bruni, Sarkozy i-a trimis fostei iubiri un SMS Ʈn care i-ar fi scris:
"Daca te intorci, anulez tot"
CARE BARBAT AR FACE ASTA?;)


24-03-2008 02:02:26
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Tata ca era ultimul natarau de pe pamant ....dar din pacate acum este la 2m sub pamant !

24-03-2008 03:43:55
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Moaaaaaaaaama ce aglomeratzie de pasarici ....hushi la somn ca facetzi riduri !

24-03-2008 03:51:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

CIUDATUL SA a scris:

Tata ca era ultimul natarau de pe pamant ....dar din pacate acum este la 2m sub pamant !

D-zeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace....om de treaba...oare si fiul e la fel?


24-03-2008 09:58:46
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Oare de ce astazi se accepta divortul sau separarea si cu greu isi poate imagina cineva sa imparta pe celalalt cu un altul sau o alta? Oare cum am devenit atit de exclusivisti, de posesori, cind realitatea dovedeste cit de dificila si incomoda este aceasta exclusivitate? Cred ca in relatiile dintre femei si barbati in domeniul sexualitatii ceva tine de constringeri. Ceva nu mere, cum zice ardeleanul. Poate si din cauza asta s-a instituit ideea ca institutia casatoriei nu este perfecta! Compromisul din partea unuia dintre cei doi inlantuiti in casatorie se poate tolera. Poate si din cauza asta multe femei declara: "Poate sa faca barbatul meu ce vrea el, dar sa nu stiu eu!" Si nu inteleg de ce i se atribuie casniciei niste lanturi care ii leaga pe cei doi!?! Asta ca sa justifice necesitatea prezentei celei de-a treia persoane: amantul/amanta? Pentru barbati s-a gasit un soi de explicatie: obisnuinta anuleaza atractia si noutatea atrage interesul. Aventura nu presupune adesea un altul sau o alta obligatoriu mai convenabil, ci pur si simplu ceva nou! 


Tasha, te-oi fi indragostit de un barbat casatorit? :)

Serios, acum: eu as zice despre institutia casatoriei ca idealizeaza relatia dintre un barbat si o femeie care se iubesc. ...Cum naiba sa nu consideri ideal ca partenerul tau sa te iubeasca doar pe tine? Ce ar fi dragostea fara iluzia exceptionalului?


25-03-2008 00:34:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ba ...pentru mine este chiar un lucru tabuu,n-as face asta pentru nimic in lume...de-ar fi sa fie singurul barbat de care m-as simti atrasa si tot n-as putea incuraja avansurile unui barbat insurat!pe bune!=)

25-03-2008 10:47:33
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

tasha 1951 a scris:

Ba ...pentru mine este chiar un lucru tabuu,n-as face asta pentru nimic in lume...de-ar fi sa fie singurul barbat de care m-as simti atrasa si tot n-as putea incuraja avansurile unui barbat insurat!pe bune!=)

De ce nu?


25-03-2008 12:04:23
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

consuello a scris:

nimic nu te raneste daca iubesti, ibeste si vei fi iubit!!!


Multe persoane te-ar contrazice, de doua ori.


25-03-2008 12:09:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

NJD a scris:


tasha 1951 a scris:

Ba ...pentru mine este chiar un lucru tabuu,n-as face asta pentru nimic in lume...de-ar fi sa fie singurul barbat de care m-as simti atrasa si tot n-as putea incuraja avansurile unui barbat insurat!pe bune!=)

De ce nu?

Pentru ca in cultura noastra crestina , acest lucru este interzis...sa ma explic. in alte culturi a avea consecutiv mai multe femei, nu-i un lucru condamnabil, si sinceri daca ai ce darui ...de ce sa ne ascundem.... cati dintre noi nu am iubit consecutiv 2 persoane??;)
Mi-am mai expus de cateva ori, pe diverse topicuri parerea  in legatura cu acest lucru .... Nu cred ca are sens sa o fac din nou.


27-03-2008 21:10:00
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Interesanta ar fi cred o discutie despre fixuri si prejudecati - sociale, religioase, cum or fi ele. Fiindca mi se pare ciudat ca "adulterul" e cumva social acceptat la masculi, iar la tipe - mai putin sau deloc. Or fi insa si ele mai "cu frica lui Dumnezeu" de fapt? :)

Facind deunazi o numaratoare retrospectiva (pe degetele de la maini si... picioare ;)) am ajuns la concluzia c-am fost "combinat" la viata mea cu mai multe tipe casatorite decit ne-.  Straniu e ca n-am avut nicio remuscare sau proces de constiintza vreodata pe tema asta. Oi fi normal oare, monstruletzul de mine?! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (27-03-2008 21:41:48)


27-03-2008 21:33:50
   
?? cerebrala
Cont Sters

Inregistat: 18-03-2008
Mesaje: 15
mama, ce discutii!!!
da, frate, se poate sa iubesti si un barbat casatorit.
eu o fac si fara nici o remuscare.
sunt convinsa ca il iubesc mai mult decat ma iubeste el, stiu ca nu am nici un viitor cu el, dar sincer, ne potrivim de minune (unde credeti?????????)
si sunt convinsa ca daca in casnicia mea ar aparea nori negri, el m-ar primi in bratele lui ca acum, fara sa se uite in urma...
iubirea nu are nevoie de granitele religiei...
sau ale vederilor noastre inguste...
frau liber...
imposibil sa ne controlam sentimentele atat de bine, fara sa avem ceva la cerebel...
autocontrol!!??!!
parca ne departam cam mult de uman, nu?
iubiti-va pe tunuri!


27-03-2008 22:06:56
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Interesanta ar fi cred o discutie despre fixuri si prejudecati - sociale, religioase, cum or fi ele. Fiindca mi se pare ciudat ca "adulterul" e cumva social acceptat la masculi, iar la tipe - mai putin sau deloc. Or fi insa si ele mai "cu frica lui Dumnezeu" de fapt? :)

Facind deunazi o numaratoare retrospectiva (pe degetele de la maini si... picioare ;)) am ajuns la concluzia c-am fost "combinat" la viata mea cu mai multe tipe casatorite decit ne-.  Straniu e ca n-am avut nicio remuscare sau proces de constiintza vreodata pe tema asta. Oi fi normal oare, monstruletzul de mine?! :D:D


Femeile sunt mai toate monogame, in timp ce barbatii parca*** nu sunt neaparat monogami.  Cred ca asta e explicatia faptului ca barbatii par mai dispusi decat femeile sa accepte un triunghi amoros.

***) Adevarul e ca nu sunt foarte convinsa ca barbatii ar fi mai putin monogami :) si nu mai incurajati spre poligamie in cadrul societatii. La femei e cam asa: din momentul in care au facut dragoste cu un barbat, ele vad in barbatul respectiv barbatul generic. Ca sa se poata desprinde ulterior de barbatul in cauza, au mare nevoie sa faca sex cu altul, abia asta aruncandu-le in aer fixatia. ...Ceea ce ar putea avea legatura si cu faptul ca animus-ul este destul de imprecis conturat, spre deosebire de anima.  Cu aceasta ipoteza in minte, ma intreb acum cum depasesc barbatii intalnirea (subiectiva, desigur) cu anima.  ...Ati simtit vreodata vreunul ca nu mai aveti nevoie de o alta relatie, fie ea si ultra-pasagera, dupa ce ati cunoscut o anumita femeie?


28-03-2008 01:38:32
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

cerebrala a scris:

mama, ce discutii!!!
da, frate, se poate sa iubesti si un barbat casatorit.
eu o fac si fara nici o remuscare.
sunt convinsa ca il iubesc mai mult decat ma iubeste el, stiu ca nu am nici un viitor cu el, dar sincer, ne potrivim de minune (unde credeti?????????)


Hei, asa parca incepi sa devii inteligibila. :)  ...Intrebare: numai acolo (!) va potriviti de minune? :D


cerebrala a scris:

imposibil sa ne controlam sentimentele atat de bine, fara sa avem ceva la cerebel...
autocontrol!!??!!
parca ne departam cam mult de uman, nu?
iubiti-va pe tunuri!


Autocontrolul ar fi trebuit sa existe inainte de a aparea iubirea, cred eu. Daca n-a existat, n-a existat si basta. Dupa ce a aparut iubirea, ar fi pacat sa mai despici firul in patru, chiar! Eu va doresc la amandoi... iubire fericita! :)


28-03-2008 01:47:13
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Aparent teoretica ta teorie :) are de fapt mult adevar "practic" in ea, chere Aly.
Anima ("imaginea complementară feminină mediatoare firească Ć®ntre bărbat si inconstientul său" - pentru unii-i necesara poate definitia, ca nu tot poporu'citeste C.G.Jung, nu uita totusi asta ;)) a devenit oricum "marfa rara" :D la masculi in vremile astea.

Si... cred ca da, am simtit absenta oricarei tentatii de-a vizita fetili de pe Centura :D (mai glumesc si eu, n-o luati si voi chiar asa, doar pe-aproape) de exact doua ori in (prea) lunga-mi viatza.

De unde, de fapt si mai precis, convingerea mea ca poti trai mai multe iubiri d-alea "babane" ;), spre deosebire de alte opinii (fiindca doua e deja mai multe, nu??? :D)


28-03-2008 02:02:28
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Aparent teoretica ta teorie :) are de fapt mult adevar "practic" in ea, chere Aly.
Anima ("imaginea complementară feminină mediatoare firească Ć®ntre bărbat si inconstientul său" - pentru unii-i necesara poate definitia, ca nu tot poporu'citeste C.G.Jung, nu uita totusi asta ;)) a devenit oricum "marfa rara" :D la masculi in vremile astea.

Si... cred ca da, am simtit absenta oricarei tentatii de-a vizita fetili de pe Centura :D (mai glumesc si eu, n-o luati si voi chiar asa, doar pe-aproape) de exact doua ori in (prea) lunga-mi viatza.

De unde, de fapt si mai precis, convingerea mea ca poti trai mai multe iubiri d-alea "babane" ;), spre deosebire de alte opinii (fiindca doua e deja mai multe, nu??? :D)


Mersi, ma gandeam eu. :)  In rest, sigur ca anima se poate potrivi cu doua femei (sau invers, femeile cu ea? :)), de ce nu?!  Parerea cvasi-generala ca iubirea adevarata se intalneste o singura data in viata s-ar putea datora si faptului ca, desi toti si toate suntem dotati cu anima, respectiv animus, nu toti suntem la fel de apti sa ne purtam in asa fel incat sa incurajam iubirea, cand ea ar putea aparea in vietile noastre.


28-03-2008 02:38:47
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Mdah, ne cam cautam umbrelele ;) cind incep "ploile iubirii" citeodata...

Sau, vorba cumatrului Lake, "ridicam ziduri". Sau cautam refugii iluzorii in trecut, ori ne mai si autocompatimim total antiproductiv. Oamenii "complicati" mai au si-un alt defect: nehotarirea.

Si uite-asa pierd unii trenuri rapide spre Nirvana, iar in final iau, de nevoie, cite-o carutza... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (28-03-2008 17:36:21)


28-03-2008 17:33:15
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Mdah, ne cam cautam umbrelele ;) cind incep "ploile iubirii" citeodata...

Sau, vorba cumatrului Lake, "ridicam ziduri". Sau cautam refugii iluzorii in trecut, ori ne mai si autocompatimim total antiproductiv. Oamenii "complicati" mai au si-un alt defect: nehotarirea.

Si uite-asa pierd unii trenuri rapide spre Nirvana, iar in final iau, de nevoie, cite-o carutza... :D:D


Sa stii ca asa e! De aceea spun eu ca iubirea nu vine decat daca o astepti, daca o incurajezi, daca o si inventezi un pic. ...Si ca exista iluzii pe care e bine sa ni le cultivam. Acum, spune si tu: la cat de capos esti si la autocontrolul de care esti in stare, oare te-ai putea indragosti impotriva vointei tale?:D


28-03-2008 20:30:32
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
<< Sa stii ca asa e! De aceea spun eu ca iubirea nu vine decat daca o astepti, daca o incurajezi, daca o si inventezi un pic. ...Si ca exista iluzii pe care e bine sa ni le cultivam. Acum, spune si tu: la cat de capos esti si la autocontrolul de care esti in stare, oare te-ai putea indragosti impotriva vointei tale? :D >> (Quote Aly)



Pai....cam asta mi s-a si-ntimplat tot timpul. ;)

Din fericire. Fiindca altfel cred ca nu mi s-ar fi-ntimplat niciodata! :D

Si poate ramineam, Doamne fereste, virgin ;) (ca-s de moda veche, nu fac sex decit cu certificat de-ndragostire parafat de Cupid Stupid). :D:D

Redevenind un pic macar serios, tre'sa recunosc ca-s straniu de des de acord cu tine, ma chere, inclusiv la capitolul autosugestiei ametzitor-constructive - de care din nefericire doar imaginativii/ele sint capabili/e.
Si da, de 3 ori da, autocontrolu-i bun in orice altceva decit in indragosteala :), unde un pic de inconstientza frizind iresponsabilitatea nu strica chiar deloc.
Si nu, de 13 :D ori nu, mi-s capos doar in masura-n care nu-s manipulabil - culmea, nici macar de catre mine-ma de-o vreme.

Nu prea-i grozav, ce-i drept, nici sa-ti constientizezi prea clar limitele sub pretextul evitarii automintzirii, fiindca poti s-ajungi la disparitia chefului depasirii lor. Asa ca am de gind sa ma mai mint nitzel (ca-s mai nemaipomenit decit de fapt sint), macar pentru o (pen)ultima oara... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (29-03-2008 04:24:36)


29-03-2008 03:33:46
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Dragoste,iubire,adevar.Nu sunt retete si consider ca o dragoste suprema se simte cu fiecare atom ce ne compune si nu poate fi exprimata in cuvinte....Ele nu ajung pentru a descrie ce si cum se simte sufletul tau in imbratisarea sufletului lui....Pentru mine inseamna zbor spre libertate.Cand iubesc ma simt libera sa pot sa-i spun orice,ma simt libera sa pot sa fac orice pentru ca mainile noastre vor fi strans unite in zbor spre orice facem...=)

30-03-2008 01:58:40
   
opustoaykajmech
Femeie

Nou venit

Inregistat: 22-04-2008
Mesaje: 1
iubeste in viata da sa sti pe cn nu spune iubit orcarui tampit pt ca nu e bn sa suferi pt el
iubirea e frumoasa da si sureroasa asa ca trbuie sa avem grija fetelor


22-04-2008 00:47:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

opustoaykajmech a scris:

iubeste in viata da sa sti pe cn nu spune iubit orcarui tampit pt ca nu e bn sa suferi pt el
iubirea e frumoasa da si sureroasa asa ca trbuie sa avem grija fetelor

Ai dreptate...mare grija...vorba unei cantarete(Elena Carstea)"barbati-s porci"=D=D


23-04-2008 20:52:42
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

opustoaykajmech a scris:

iubeste in viata da sa sti pe cn nu spune iubit orcarui tampit pt ca nu e bn sa suferi pt el
iubirea e frumoasa da si sureroasa asa ca trbuie sa avem grija fetelor


Asta a fost de-adevaratelea sau la misto? :D


25-04-2008 08:52:08
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
opustoaykajmech si la fel de agramata, io as zice sa debitezi panseuri d-astea cand oi termina de studiat regulile de baza ale gramaticii.
Drept ie ca poti fi premianta intr-ale sexului inca de la o varsta frageda, insa asta nu te indrituieste la cugetari morale...


25-04-2008 09:37:51
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
:D:D:D  Referitor la acest topic,  Danae ar fi fost, cred, cea mai autorizata opinie ...   :D:D:D

Ultima modificare facuta de moebius (25-04-2008 19:43:28)


25-04-2008 19:39:23
   
?? pelina
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2008
Mesaje: 9
De doua zile tot citesc discutiile voastre atat de "filozofice "despre dragoste, autocontrol si multe altele....Dumnezeule mare!Voi ati uitat sa iubiti SIMPLU si atat...impartiti, rasuciti, despicati, citati si va aruncati in descrieri atat de complexe uitand ca viata SE TRAIESTE SIMPLU SI REAL nu discutand pe net!

07-05-2008 15:04:06
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
woooooow de cand ashteptam o fomeie asha hotarata ......hai draga mea pe treaba s-o punem pana nu murim !
pelina a scris:

De doua zile tot citesc discutiile voastre atat de "filozofice "despre dragoste, autocontrol si multe altele....Dumnezeule mare!Voi ati uitat sa iubiti SIMPLU si atat...impartiti, rasuciti, despicati, citati si va aruncati in descrieri atat de complexe uitand ca viata SE TRAIESTE SIMPLU SI REAL nu discutand pe net!


07-05-2008 15:10:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

pelina a scris:

De doua zile tot citesc discutiile voastre atat de "filozofice "despre dragoste, autocontrol si multe altele....Dumnezeule mare!Voi ati uitat sa iubiti SIMPLU si atat...impartiti, rasuciti, despicati, citati si va aruncati in descrieri atat de complexe uitand ca viata SE TRAIESTE SIMPLU SI REAL nu discutand pe net!

De acord cu tine....dar,distantele sunt cam mari....si apoi noi ne multumim cu o ploaie de cuvinte,cuvinte calde care ne dau uneori puterea de a merge mai departe!=)


20-05-2008 08:05:13
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la