Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Mama    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sufletul mamei....M-am aplecat azi cu tristeţe asupra foii goale şi-mi aleargă cuvintele prin cap....nu se lasă aşternute pe hârtie....Durerea e prea mare şi,nu pot alege din amalgamul lor pe cele care să exprime ce poate simţi sufletul unui copil când,mama,pleacă în lunga ei călătorie spre locul unde,într-o zi cu toţii ne vom regăsi.....
Am fost învăţaţi să plângem,să ne jelim morţii....Să ne văităm de tot ce se întâmplă împotriva voinţei noastre...Voinţa noastră???
Ce reprezintă ea în comparaţie cu voinţa divină?Am citit atâtea păreri,mai reale sau mai amăgitoare...în unele te regăseşti ca suflet uman,în altele ai vrea să fii un suflet uman,altele sunt împotriva a ce simţi tu şi-atunci zici.."nu,aşa nu e bine!"Ce ştim noi ce e rău sau ce e bun?Fiecare avem percepţiile noastre....Răul este bun sau bunul este rău,în funcţie de unghiul în care fiecare privim un adevăr.Adevăr?Ştim noi ce e adevăr sau minciună?Adevărul poate fi minciună şi minciuna poate fi adevăr...şi iar totul se rezumă la unghiul din care este privit.Ce porcărie!!!!
Constat,cu tristeţe,că nu prea ştim ce implică cu adevărat viaţa noastră...
Emitem păreri....Ne jucăm cu cuvintele,jonglăm cu pricepere sau nu şi toţi,ne credem mari deştepţi în ale vieţii.Aiurea!Suntem nişte copiii atat de proşti!Un colţ de lume uitat....Sufletul mamei.....
Despre el vroiam să scriu.....despre sufletul femeii care iubeşte dincolo de puterea noastră de a înţelege iubirea.....degeaba ne jucăm cu cuvintele şi le aşezăm,aşa,frumos pe hârtie.....
Tot nu putem cuprinde cu ele sufletul unei mame.Eu nu pot defini iubirea.Cei care reuşesc prin cuvinte să o definească eu îi consider "aburitori".....Eu nu pot..
Eu simt.....Eu simt cu fiecare fibră a alcătuirii mele!Eu simt iubirea....ca un copil,ca un părinte,ca un iubit.Iubirea îmbracă multe forme.Responsabil de aceste "hăinuţe" este sufletul.El,cel uitat într-un colţişor al fiinţei noastre de copil.El cel trezit la atingerea iubirii de mamă,la atingerea pierderii de mamă.Mă doare.Azi mă doare acel suflet de copil care şi-a pierdut mama.Braţele mele nu pot alina pierderea.Un colţ de lume uitat.Sufletul mamei.


12-02-2008 06:25:55
   
Pagini: 1    
Mergeti la