Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / In ce conditi va-ti ierta partenerul/a carea-r calca strimb??? :)    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Daca nu agreezi metafora...ok...jur ca n-o mai folosesc!!!!=)...asa ca sa-ti fac pe plac...ca tocmai te-ai induplecat sa postezi si tu si pe alte topicuri decat cele dedicate fotbalului si vacantelor...=)

04-03-2008 01:24:58
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
...ar trebui sa dea de gandit ...ori eu nu-i indeplinesc dorintele ,ori el pur si simplu vrea ceva trecator ...ori eu m-am facut nesuferita in general ,ori el a capiat de-abinelea ...varii motive...comunicare rezolva multe necunoscute...iubirea inseamna a-l lasa pe cel pe care pretinzi ca-l iubesti...liber ,atunci cand libertatea o intelege gresit ...papucii....altul ...


tasha 1951 a scris:


Doriane a scris:

ierti un criminal?lasandu-l liber n-ar comite alte crime in nemernicia lui?..cred ca se poate ierta doar cand iubim...cine ar putea iubi un criminal?...

Acuma sa nu mergem cu gandul la cazuri extreme...noi vorbeam de partenerul care la o adica ar calca stramb...;)


05-03-2008 17:47:41
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
io-te pasaricile ce gratzios bat campiiiii...... mah daca va iau de nevaste shi ma inshelatzi i-o tai amantului cu tot cu fudulii shi va pun s-o mancatzi ! apoi un shut in cur ....ura shi la gara ce pana mea e aici ?  vulpea fute pe arici ?

05-03-2008 18:27:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

CIUDATUL SA a scris:

io-te pasaricile ce gratzios bat campiiiii...... mah daca va iau de nevaste shi ma inshelatzi i-o tai amantului cu tot cu fudulii shi va pun s-o mancatzi ! apoi un shut in cur ....ura shi la gara ce pana mea e aici ?  vulpea fute pe arici ?

Hm...da de ce sa nu-i maminci tu fuduliile.(=D)..eu prepar niste fudulii de porc cu ceapa si usturoi de te lingi pe buze...=D=D...nu cred ca m-ai trimite la gara...zau asa!=D=D


05-03-2008 18:48:30
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
pai de ce mah io ?...e amantul tau sau amantul meu ?
tasha 1951 a scris:


CIUDATUL SA a scris:

io-te pasaricile ce gratzios bat campiiiii...... mah daca va iau de nevaste shi ma inshelatzi i-o tai amantului cu tot cu fudulii shi va pun s-o mancatzi ! apoi un shut in cur ....ura shi la gara ce pana mea e aici ?  vulpea fute pe arici ?

Hm...da de ce sa nu-i maminci tu fuduliile.(=D)..eu prepar niste fudulii de porc cu ceapa si usturoi de te lingi pe buze...=D=D...nu cred ca m-ai trimite la gara...zau asa!=D=D


05-03-2008 19:04:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

CIUDATUL SA a scris:

pai de ce mah io ?...e amantul tau sau amantul meu ?
tasha 1951 a scris:


CIUDATUL SA a scris:

io-te pasaricile ce gratzios bat campiiiii...... mah daca va iau de nevaste shi ma inshelatzi i-o tai amantului cu tot cu fudulii shi va pun s-o mancatzi ! apoi un shut in cur ....ura shi la gara ce pana mea e aici ?  vulpea fute pe arici ?

Hm...da de ce sa nu-i maminci tu fuduliile.(=D)..eu prepar niste fudulii de porc cu ceapa si usturoi de te lingi pe buze...=D=D...nu cred ca m-ai trimite la gara...zau asa!=D=D

Acuma fara gluma....sincer nu mi-am inselat barbatul si nici nu as fi in stare de asa ceva,daca ar fi sa fiu aleasa cuiva si as accepta acest lucru(sa fiu luata cu sau fara patalama) m-as gandi bine inainte de-a lua aceasta hotarire,consider ca atunci cand partenerul iti ofera tot rasfatul calcatul stramb ar insemna curata nebunie!!!!
   Chiar daca mai sunt eu cu capul in nori,vorba vine ,ma uit la o adica cum  si unde calc...=)


05-03-2008 19:15:12
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
de-a lungul anilor mi s-au destainuit barbati dar si femei ...oare au spus adevarul?...80% dintre barbati ,fie iubiti sau soti mi-au spus ca prefera sa aiba o viata implinita si un pat in flacari cu una care i-ar insela decat o viata stresata cu una care i-ar fi fidela si cam 60%dintre femei au spus ca prefera un iubit ,sot nebunatic si de treaba care s-o insele dar fara sa stie ea,decat unul inhibat si narod care sa-i faca viata un calvar....si unii si altii aveau legaturi ascunse si o viata medie....am stat si-am meditat ,oare de ce am suferit ca o proasta cu un betiv si fara sa-l insel ,oare de ce acum nu gasesc barbatul pe care sa-l iubesc si sa-i ofer o viata libera....

05-03-2008 20:04:11
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Doriane a scris:

de-a lungul anilor mi s-au destainuit barbati dar si femei ...oare au spus adevarul?...80% dintre barbati ,fie iubiti sau soti mi-au spus ca prefera sa aiba o viata implinita si un pat in flacari cu una care i-ar insela decat o viata stresata cu una care i-ar fi fidela si cam 60%dintre femei au spus ca prefera un iubit ,sot nebunatic si de treaba care s-o insele dar fara sa stie ea,decat unul inhibat si narod care sa-i faca viata un calvar....si unii si altii aveau legaturi ascunse si o viata medie....am stat si-am meditat ,oare de ce am suferit ca o proasta cu un betiv si fara sa-l insel ,oare de ce acum nu gasesc barbatul pe care sa-l iubesc si sa-i ofer o viata libera....


Stii, pus sa alegi teoretic dintre doua rele, poti opta pentru ceva ce in realitate nu ai accepta. In realitate, raspunsul daca poti accepta sa mai ramai alaturi de un partener care te-a inselat depinde de foarte multe variabile.


07-03-2008 01:11:58
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

egon a scris:


tasha 1951 a scris:

Concluzia, barbatii calca stramb pentru ca isi rup gatul uitandu-se dupa femei, mare branza, e clar ca lumina zilei....=)
  Si apoi , barbatii calca stramb pentru ca au unde sa calce, daca intelegeti ce vreau sa spun....;)  ei nu calca stramb de unii singuri... calca stramb pentru ca suntem noi ,cele care ii ajutam.
     Parerea mea vis-a-vis de topic.... Si femeile, si barbatii in mileniul III calca stramb.... Vin vertiginos femeile din urma....(asta e,trebuie sa recunosc!)
De ce?
Pentru ca au devenit independente, pentru ca s-au inventat metode optime de contraceptie, pentru ca societatea nu le mai condamna ca sunt "cooorve" (mai sunt ceva reminescente, e adevarat, dar vor disparea in scurt timp)...=)

Asadar - ideea cu  "calcatul stramb" e valabila pentru ambele sexe!!!=)
Sa nu-i facem criminali doar pe ei!

Nu stiu ce sa mai zic....o tineti mortis pe a voastra cu "calcatul stramb"....partenerul sau partenera ta nu este proprietatea ta.....este o fiinta libera si independenta si daca la un moment dat are chef sa faca un anumit lucru nu poti si nu ai nici un drept sa-i interzici.....faptul ca asta te doare mai mult sau mai putin e doar problema ta....ca parere personala consider ca ar trebui in situatii de genul asta sa meditam asupra partii de vina proprii(daca tot nu putem face altceva) in faptul ca partenera sau partenerul isi cauta implinirea prin alte parti "calcand stramb"


Parerea ta e foarte avansata, ainteleasa mai bine sau aprobata mai mult de cei "strambi"
Presupun ca gandeai altfel acum..............10 ani......20 de ani. Experienta vietii face omul sa-si schimbe logica.


07-03-2008 12:48:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

NDJ a scris:


Experienta vietii face omul sa-si schimbe logica.


Adevarul se releva si in functie de cantitatea de informatie reala perceputa si primita in timp ...=)


07-03-2008 13:08:34
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Doriane a scris:

de-a lungul anilor mi s-au destainuit barbati dar si femei ...oare au spus adevarul?...80% dintre barbati ,fie iubiti sau soti mi-au spus ca prefera sa aiba o viata implinita si un pat in flacari cu una care i-ar insela decat o viata stresata cu una care i-ar fi fidela si cam 60%dintre femei au spus ca prefera un iubit ,sot nebunatic si de treaba care s-o insele dar fara sa stie ea,decat unul inhibat si narod care sa-i faca viata un calvar....si unii si altii aveau legaturi ascunse si o viata medie....am stat si-am meditat ,oare de ce am suferit ca o proasta cu un betiv si fara sa-l insel ,oare de ce acum nu gasesc barbatul pe care sa-l iubesc si sa-i ofer o viata libera....


Cu postarea asta mica, dar vioaie :D ti-ai spalat toate eventualele pacate din viata asta si citeva anterioare, draga Dori! ;)

Daca toate femeile ar gindi ca tine  - si nu ma refer acum doar la "patul in flacari" ;) - relatiile barbati/femei cred c-ar fi mai putin tensionate si cu ascunzisuri penibile, chiar daca n-ar dura o vesnicie...
Iar intrebarea ta apropo de negasirea barbatului caruia i-ai putea oferi si iubire, si libertate, nu-i chiar retorica: barbatul "ala" trebuie sa existe, doar ca nici lui nu i-ar veni sa creada ca ceea ce gindesti tu acum vizavi de  tandemul iubire/libertate e chiar "pe bune" ceea ce simti. :D. Eu cred ca-i "pi buni"... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-03-2008 19:01:08)


07-03-2008 18:52:34
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
mereu am scris ce-am simtit ...asta caut...de mii de ani...
Xtremul a scris:


Doriane a scris:

de-a lungul anilor mi s-au destainuit barbati dar si femei ...oare au spus adevarul?...80% dintre barbati ,fie iubiti sau soti mi-au spus ca prefera sa aiba o viata implinita si un pat in flacari cu una care i-ar insela decat o viata stresata cu una care i-ar fi fidela si cam 60%dintre femei au spus ca prefera un iubit ,sot nebunatic si de treaba care s-o insele dar fara sa stie ea,decat unul inhibat si narod care sa-i faca viata un calvar....si unii si altii aveau legaturi ascunse si o viata medie....am stat si-am meditat ,oare de ce am suferit ca o proasta cu un betiv si fara sa-l insel ,oare de ce acum nu gasesc barbatul pe care sa-l iubesc si sa-i ofer o viata libera....


Cu postarea asta mica, dar vioaie :D ti-ai spalat toate eventualele pacate din viata asta si citeva anterioare, draga Dori! ;)

Daca toate femeile ar gindi ca tine  - si nu ma refer acum doar la "patul in flacari" ;) - relatiile barbati/femei cred c-ar fi mai putin tensionate si cu ascunzisuri penibile, chiar daca n-ar dura o vesnicie...
Iar intrebarea ta apropo de negasirea barbatului caruia i-ai putea oferi si iubire, si libertate, nu-i chiar retorica: barbatul "ala" trebuie sa existe, doar ca nici lui nu i-ar veni sa creada ca ceea ce gindesti tu acum vizavi de  tandemul iubire/libertate e chiar "pe bune" ceea ce simti. :D. Eu cred ca-i "pi buni"... ;)


07-03-2008 19:11:57
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Wowwww, din preistoria existentelor tale anterioare tot cauti si cauti deci, draga Dori... ;)

(Era sa scriu "ma cauti" :D dar inca n-am Alzheimer sa uit cine mi-s de fapt) :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-03-2008 19:21:59)


07-03-2008 19:18:15
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
daaaaaaaaaa.....si nu caut averi sau frumuseti ..doar sa il pot iubi mult,mult,mult
Xtremul a scris:

Wowwww, din preistoria existentelor tale anterioare tot cauti si cauti deci, draga Dori... ;)


07-03-2008 19:21:58
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Daca calca stramb...il "calc" eu....sa mearga drept!!! :D :D

07-03-2008 19:33:13
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
"Calcatura ursoaicei", ma chere??? :D:D
Am auzit ca vindeca si reumatismele, strimb-calcatorul de mine... ;)

Daca (prin absurd) ai lucra in domeniul asta balneo-recuperator, s-ar face sigur programari cu ani inainte la tine, cred... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-03-2008 19:47:38)


07-03-2008 19:45:45
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

egon a scris:


tasha 1951 a scris:

Concluzia, barbatii calca stramb pentru ca isi rup gatul uitandu-se dupa femei, mare branza, e clar ca lumina zilei....=)
  Si apoi , barbatii calca stramb pentru ca au unde sa calce, daca intelegeti ce vreau sa spun....;)  ei nu calca stramb de unii singuri... calca stramb pentru ca suntem noi ,cele care ii ajutam.
     Parerea mea vis-a-vis de topic.... Si femeile, si barbatii in mileniul III calca stramb.... Vin vertiginos femeile din urma....(asta e,trebuie sa recunosc!)
De ce?
Pentru ca au devenit independente, pentru ca s-au inventat metode optime de contraceptie, pentru ca societatea nu le mai condamna ca sunt "cooorve" (mai sunt ceva reminescente, e adevarat, dar vor disparea in scurt timp)...=)

Asadar - ideea cu  "calcatul stramb" e valabila pentru ambele sexe!!!=)
Sa nu-i facem criminali doar pe ei!

Nu stiu ce sa mai zic....o tineti mortis pe a voastra cu "calcatul stramb"....partenerul sau partenera ta nu este proprietatea ta.....este o fiinta libera si independenta si daca la un moment dat are chef sa faca un anumit lucru nu poti si nu ai nici un drept sa-i interzici.....faptul ca asta te doare mai mult sau mai putin e doar problema ta....ca parere personala consider ca ar trebui in situatii de genul asta sa meditam asupra partii de vina proprii(daca tot nu putem face altceva) in faptul ca partenera sau partenerul isi cauta implinirea prin alte parti "calcand stramb"


teoretic e ideal,daca am fi toti la fel (caracter,principii).... in practica , parteneriatul include drepturi si obligatii .Echilibrul e atunci cand esti capabil sa oferi ceea ce ceri, cand profita amandoi in egala masura de aceleasi drepturi si obligatii tinand cont totusi de diferente.

In cuplu nu exista doar iubirea.... e o investitie totala , material,sentimental, spiritual...care-ti pune in pericol viitorul sau chiar viatza daca nu evolueaza in echilibru.

Ultima modificare facuta de Soryn (07-03-2008 22:48:50)


07-03-2008 21:26:44
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488

NJD a scris:



Parerea ta e foarte avansata, ainteleasa mai bine sau aprobata mai mult de cei "strambi"
Presupun ca gandeai altfel acum..............10 ani......20 de ani. Experienta vietii face omul sa-si schimbe logica.

Mda......stii cum a zis unul cu "mansarda bine mobilata"!?......"cand incepi sa-nveti sa traiesti e deja prea tarziu".....eu sper sa traiesc doar atat cat sa vad cum arata un barbat sanatos fizic si psihic......si "drept"totodata!


08-03-2008 01:50:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Egon a scris:


sper sa traiesc doar atat cat sa vad cum arata un barbat sanatos fizic si psihic......si "drept"totodata!

Sa-ti ajute D-zeu...sa fii macar sanatos fizic si psihic pina la adinci batrinete...cat despre "drept"...mai lasa ceva de la tine...nu le poti avea pe toate pina la adanci batrinete!;)


08-03-2008 02:04:19
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

egon a scris:


NJD a scris:



Parerea ta e foarte avansata, ainteleasa mai bine sau aprobata mai mult de cei "strambi"
Presupun ca gandeai altfel acum..............10 ani......20 de ani. Experienta vietii face omul sa-si schimbe logica.

Mda......stii cum a zis unul cu "mansarda bine mobilata"!?......"cand incepi sa-nveti sa traiesti e deja prea tarziu".....eu sper sa traiesc doar atat cat sa vad cum arata un barbat sanatos fizic si psihic......si "drept"totodata!


Egon te citesc de mult si apreciez tot ce scrii, inclusiv depre insulitze si nisip.
Maxima de sus e cam deprimanta, de aceia io zic ca; "e bine sa traiesti pana nu inveti ca e prea tarziu" si fak ce pot, ce nu, las pe alti.
Am mai zis o data aci, mai demult, dar ma repet pentru tine; un om "sanatos "  nu tre' sa neglijeze imbunatatirea sa psihica, fizica, financiara si spirituala.
  Despre "dreptate" la noi, e drept sa ai una sotie maximum si "stramp" daca mai ai si doua amante (sunt stramb recunosc) dar la musulmani e "drepul tau" sa ai 4 (patru/four/quatro) neveste daca-ti permiti (numai pentru permisiunea asta mi-as schimba religia:)  glumesc )


08-03-2008 12:30:23
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Waw,NDJ,gluma,gluma dar prin gluma uneori se mai spun si adevaruri..;)
Dar nici asta nu-i grav,la urma urmei fiecare cu placerea lui...=)


08-03-2008 20:15:23
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

NJD a scris:

Despre "dreptate" la noi, e drept sa ai una sotie maximum si "stramp" daca mai ai si doua amante (sunt stramb recunosc) dar la musulmani e "drepul tau" sa ai 4 (patru/four/quatro) neveste daca-ti permiti (numai pentru permisiunea asta mi-as schimba religia:)  glumesc )


Mare atentie cu ceea ce-ti doresti, ca nu-i acelasi lucru a avea amante si a avea mai multe sotii. :D


09-03-2008 12:45:10
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:

Concluzia, barbatii calca stramb pentru ca isi rup gatul uitandu-se dupa femei, mare branza, e clar ca lumina zilei....=)
  Si apoi , barbatii calca stramb pentru ca au unde sa calce, daca intelegeti ce vreau sa spun....;)  ei nu calca stramb de unii singuri... calca stramb pentru ca suntem noi ,cele care ii ajutam.
     Parerea mea vis-a-vis de topic.... Si femeile, si barbatii in mileniul III calca stramb.... Vin vertiginos femeile din urma....(asta e,trebuie sa recunosc!)
De ce?
Pentru ca au devenit independente, pentru ca s-au inventat metode optime de contraceptie, pentru ca societatea nu le mai condamna ca sunt "cooorve" (mai sunt ceva reminescente, e adevarat, dar vor disparea in scurt timp)...=)

Asadar - ideea cu  "calcatul stramb" e valabila pentru ambele sexe!!!=)
Sa nu-i facem criminali doar pe ei!


Corect, draga Tasha. D-aia faceam si eu pledoaria iertarii "democratice" ;) - adica nu doar voi sa ne iertati pe noi (situatie "clasica"), ci si vitzavercea. :D

Nu de alta, dar impacarile-de-dupa-iertari cica pot chiar resuscita pasiunea fugita pe cimpuri si cimenta cumva relatia care schiopata pin-atunci... desi unii sustin ca ramin "umbre" de autoinvinovatire complexanta pe cerebelul aluia (sau aleia) iertat/e.
Un motiv in plus sa profitati si sa nu ne lasati asa, neiertati !!! :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (28-03-2008 17:09:51)


28-03-2008 17:06:15
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

alintatura a scris:

Cat se poate de rezonabil.  Astazi, iubitul meu m-a intrebat: "Ai incredere in mine?" ...Dupa o clipa de ezitare, eu i-am raspuns cinstit: "Am incredere in tine asa cum am in mine".  "Adica nu foarte tare", a completat el, ranjind. :D


Mey Aly, si chiar l-ai lasat tu sa aiba ultimul cuvint?! :D:D


28-03-2008 17:08:31
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:


alintatura a scris:

Cat se poate de rezonabil.  Astazi, iubitul meu m-a intrebat: "Ai incredere in mine?" ...Dupa o clipa de ezitare, eu i-am raspuns cinstit: "Am incredere in tine asa cum am in mine".  "Adica nu foarte tare", a completat el, ranjind. :D


Mey Aly, si chiar l-ai lasat tu sa aiba ultimul cuvint?! :D:D


Dar bineinteles, odata ce a dovedit ca prinsese ideea. :)

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (28-03-2008 20:49:32)


28-03-2008 20:49:16
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

Xtremul a scris:


tasha 1951 a scris:

Concluzia, barbatii calca stramb pentru ca isi rup gatul uitandu-se dupa femei, mare branza, e clar ca lumina zilei....=)
  Si apoi , barbatii calca stramb pentru ca au unde sa calce, daca intelegeti ce vreau sa spun....;)  ei nu calca stramb de unii singuri... calca stramb pentru ca suntem noi ,cele care ii ajutam.
     Parerea mea vis-a-vis de topic.... Si femeile, si barbatii in mileniul III calca stramb.... Vin vertiginos femeile din urma....(asta e,trebuie sa recunosc!)
De ce?
Pentru ca au devenit independente, pentru ca s-au inventat metode optime de contraceptie, pentru ca societatea nu le mai condamna ca sunt "cooorve" (mai sunt ceva reminescente, e adevarat, dar vor disparea in scurt timp)...=)

Asadar - ideea cu  "calcatul stramb" e valabila pentru ambele sexe!!!=)
Sa nu-i facem criminali doar pe ei!


Corect, draga Tasha. D-aia faceam si eu pledoaria iertarii "democratice" ;) - adica nu doar voi sa ne iertati pe noi (situatie "clasica"), ci si vitzavercea. :D

Nu de alta, dar impacarile-de-dupa-iertari cica pot chiar resuscita pasiunea fugita pe cimpuri si cimenta cumva relatia care schiopata pin-atunci... desi unii sustin ca ramin "umbre" de autoinvinovatire complexanta pe cerebelul aluia (sau aleia) iertat/e.
Un motiv in plus sa profitati si sa nu ne lasati asa, neiertati !!! :D


un proverb arab spune:Daca faci bine cuiva,asteaptate sa se razbune :D


28-03-2008 21:06:14
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
Pana sa ajung sa raspund strict on topic, va supun atentiei un banc reamintit in vreme ce citeam postarile. Cica (celebrul :) ) Radio Erevan, la intrebarea unui ascultator “Cum sa-mi aleg o sotie ? Daca e urata, e rau ; daca e frumoasa, ma inseala cu toti vecinii, deci iarasi rau ” a dat raspunsul :  “Ati prefera sa mancati un tort cu vecinii sau un “rahat” singur ?:)

In ceea ce ma priveste, referitor la acest aspect, as prefera sa mananc tortul singur :D:D:D ( asta ca si chestia cu ... decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos :D ... ).
Lasand (un pic :) ) gluma , eu cred ca “iertarea” partener(ului/ei) devine o problema doar pentru ca tine (constient sau nu) in cea mai mare parte de orgoliu si de complexele create de "locul 2".
In conditiile in care tratez intrebarea ad literam, nu as avea ce sa iert in privinta unei incercari de a gasi in alta parte o compatibilitate care nu exista sau este mai mica intre noi, pentru ca ierarhizarea este strict subiectiva. Treaba este valabila si din punct de vedere strict sexual. Faptul ca un barbat este preferat nu inseamna automat o chestie de ierarhizare generala a performantelor ( evident nu vorbim de disfunctionalitati sau dimensiuni deviind flagrant de la medie ). De exemplu, unele femei prefera “partide” dominate de  tandrete, altele vor abordari mai brutale, unele au fantezii in zona barbatului cat mai musculos executand transpirat, la bustul gol, o munca fizica solicitanta, pe cand altele vad amantul perfect ca un intelectual rafinat, vanos dar nu masiv, pus “la 4 ace” si mirosind discret a parfum scump . Practic e foarte posibil ca doi barbati sa fie  apreciati diferit chiar si sexual ( ca ordine a preferintelor ) in functie de femeia care da sistemul de referinta. Deci "idealul" s-ar reduce la a gasi persoana cu un sistem de referinta care sa te situeze pe locul 1, in acelasi timp in care ea se afla pe primul loc potrivit sistemului tau de referinta. Revenind la acea alta relatie ( care apare practic pe planul unei compatibilitati superioare ), singura pretentie ar fi ca partenera sa mi-o aduca la cunostinta ; nu de la inceput ( asta ar fi o pretentie oarecum absurda ), totusi inainte ca treaba sa devina notorie. A nu se trage totusi concluzia gresita ca sunt foarte tolerant. In virtutea aceleiasi conceptii bazata pe compatibilitate, relatia noastra nu ar avea cum sa continue la acelasi nivel ( deci am ramane simplii amici ) pentru ca imperfectiunea odata dovedita, este justificata reluarea cautarii potrivirii perfecte. Practic sunt posesiv intr-un fel ( dar asta in nici un caz in sensul comportamentului ) si vad relatia ideala ca monogama, insa numai in conditiile in care fidelitatea intervine liber, ca o consecinta a faptului ca, datorita compatibilitatii perfecte, orice posibil rival nu rezista comparatiei :)  ... 
Daca ati inceput sa zambiti, ganditi-va ce “portitze” ( atat fata de propria-mi constiinta, cat si fata de eventualele reprosuri ale partenerei )  imi ;) ofera aceasta abordare, in conditiile in care “treaba” se intampla invers :rolleyes::rolleyes:.

Ultima modificare facuta de moebius (06-05-2008 07:14:58)


06-05-2008 04:36:48
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490
ok vad ca nimeni nu se incumeta! am sa o fac eu. DA am calcat strimb si la fel a facut si ea  am iertat si am fost iertat la rindul meu. daca am uitat sau a uitat asta este alta mincare de peste.

07-05-2008 19:27:05
   
ypsy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141
cred ca nu ne-am nascut ca sa fim monogami!!! Cele mai bune partide de sex le-am avut cu amanti si nu cu sotul! Cred ca e foarte greu sa simti o dorinta nebuneasca fata de barbatul linga care te bagi in pat in fiecare seara! Sint ferm convinsa ca e la fel de ambele parti ( sexe )!  Inseli? Atunci ierti cind celalalt te inseala! Totul e sa o faci/faca cu bun simt, discretie, protejat si... nu cu toata lumea!

07-05-2008 21:21:05
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488

evil a scris:

ok vad ca nimeni nu se incumeta! am sa o fac eu. DA am calcat strimb si la fel a facut si ea  am iertat si am fost iertat la rindul meu. daca am uitat sau a uitat asta este alta mincare de peste.

Si ai recunoscut!?......ma mir ca mai traiesti!....nu uita ce-ti spune batranul....sa nu crezi in bazaconia ca "greseala recunoscuta este iertata pe jumatate"....dimpotriva.....intr-un fel sau altul marturisirea se pedepseste intotdeauna!;)


11-05-2008 00:17:09
   
bianca33
Femeie

Nou venit

Inregistat: 22-03-2008
Mesaje: 22
Am privilegiul de a lucra intr-un birou numai cu barbati. Stiti ce spun ei: daca se culca o data cu una, o data cu alta etc. nu se considera ca au calcat stramb.
No comment!
Poate au dreptate.


11-05-2008 00:30:53
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266

bianca33 a scris:

Am privilegiul de a lucra intr-un birou numai cu barbati. Stiti ce spun ei: daca se culca o data cu una, o data cu alta etc. nu se considera ca au calcat stramb.
No comment!
Poate au dreptate.

  Capatam experienta mai multa,si sotia e mai fericita cu un sot experimentat,si daca se poate sa nu i-si dea seama de unde atata experienta e bine, sau, perfect daca o faci sa creada ca,datorita ei faci atatea lucruri utile in,,casa,,.

Ultima modificare facuta de marin67 (11-05-2008 00:49:27)


11-05-2008 00:48:16
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

egon a scris:


evil a scris:

ok vad ca nimeni nu se incumeta! am sa o fac eu. DA am calcat strimb si la fel a facut si ea  am iertat si am fost iertat la rindul meu. daca am uitat sau a uitat asta este alta mincare de peste.

Si ai recunoscut!?......ma mir ca mai traiesti!....nu uita ce-ti spune batranul....sa nu crezi in bazaconia ca "greseala recunoscuta este iertata pe jumatate"....dimpotriva.....intr-un fel sau altul marturisirea se pedepseste intotdeauna!;)



nu am recunoscut de buna voie. cred ca este adevarat proverbul cu ulciorul.LOL

ideea de fapt era alta.dupa cum de altfel sugereaza si intrebarea topicului : "In ce conditii....." ceea ce implica automat anumite restrictii,reguli etc etc.  nu vreau sa deschid alt topic dar ar fi interesant de aflat la ce
tipuri de "corvoade" sau "suplicii" ar fi supus(a) vinovatul(a) pt a fi iertat


11-05-2008 17:25:08
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

:D Am scris special asa - ca ciumpalacii lansatori de topicuri abandonate apoi ca rahatii-n ploaie :D-, poate-poate oi atrage postari si comentarii !!!

A, sa nu uit: logic, puteti spune si DACA ;) ati putea s-o /sa-l iertati!!!

Sau ce "penalizari" i-ati aplica "tradatorului/oarei" ca s-o reprimiti in suflet (sau si-n garsoniera :D ).

Si, evident, daca oti crede ca totu-i in zadar... sau a fost cindva, la viata voastra, in zadar :)

In ce conditii mi-as ierta partenerul daca ar calca stramb ???
Adica daca ar fi infidel ?
Infidelitatea fizica a iubitului meu nu m-a afectat foarte tare.Am stat suparata vreo doua zile .Si gata . Nu mi-am dorit niciodata sa fiu singura femeie din viata unui barbat iubit . Recunosc ca mi-am dorit sa fiu cea mai importanta , singura care conteaza . In rest...
M-am uitat si eu la TV. lunile trecute , ma rog , eu nu ma uit la TV. ca n-am la ce dar...am prins emisiunea aia cu "testu' de infidelitate" , era un episod in care un barbat frumusel era strasnic "ispitit" de o tipa misto la care i se zicea "ispita" . Omu' , ce sa faca saracu' , a reactionat normal ,cum sa reziste ? Si l-a prins nevasta-sa , si dai si zbiara , si dai si injura si reprosuri si etc si etc. si bla bla bla bla !
Uite care-i treaba , barbati din intreaga lume : mie una nu mi-ar trebui sa am langa mine un "prostalau" care ajunge intamplator undeva cu o "ispita" care se napusteste peste el si el sa stea ca prostu' : "vai , iarta-ma domnisoara , da' nu pot ca eu is cu una de o iubesc rau de tot " . FIDEL CA UN PUDEL !
Apai , daca s-a aruncat aia pe el , el ce putea sa faca altceva decat sa reactioneze ca un barbat normal si sa faca sex ?Un barbat are si el orgoliu' lui de mascul. sa creada aia ca e impotent ? Cum asa ?


12-05-2008 10:46:23
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

evil a scris:


egon a scris:


evil a scris:

ok vad ca nimeni nu se incumeta! am sa o fac eu. DA am calcat strimb si la fel a facut si ea  am iertat si am fost iertat la rindul meu. daca am uitat sau a uitat asta este alta mincare de peste.

Si ai recunoscut!?......ma mir ca mai traiesti!....nu uita ce-ti spune batranul....sa nu crezi in bazaconia ca "greseala recunoscuta este iertata pe jumatate"....dimpotriva.....intr-un fel sau altul marturisirea se pedepseste intotdeauna!;)



nu am recunoscut de buna voie. cred ca este adevarat proverbul cu ulciorul.LOL

ideea de fapt era alta.dupa cum de altfel sugereaza si intrebarea topicului : "In ce conditii....." ceea ce implica automat anumite restrictii,reguli etc etc.  nu vreau sa deschid alt topic dar ar fi interesant de aflat la ce
tipuri de "corvoade" sau "suplicii" ar fi supus(a) vinovatul(a) pt a fi iertat

ce reguli ? ce restrictii ?
Apai , oameni buni , ...na poftim ce m-am enervat...sunt furioasa violent moderat...O relatie cu un barbat e Codul Rutier ? Viata mea , mi s-ar ridica permisu' in doua zile...


12-05-2008 10:58:18
   
free_roxana
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-05-2008
Mesaje: 1
buna

12-05-2008 22:48:02
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

titmouse a scris:


evil a scris:


egon a scris:


Si ai recunoscut!?......ma mir ca mai traiesti!....nu uita ce-ti spune batranul....sa nu crezi in bazaconia ca "greseala recunoscuta este iertata pe jumatate"....dimpotriva.....intr-un fel sau altul marturisirea se pedepseste intotdeauna!;)



nu am recunoscut de buna voie. cred ca este adevarat proverbul cu ulciorul.LOL

ideea de fapt era alta.dupa cum de altfel sugereaza si intrebarea topicului : "In ce conditii....." ceea ce implica automat anumite restrictii,reguli etc etc.  nu vreau sa deschid alt topic dar ar fi interesant de aflat la ce
tipuri de "corvoade" sau "suplicii" ar fi supus(a) vinovatul(a) pt a fi iertat

ce reguli ? ce restrictii ?
Apai , oameni buni , ...na poftim ce m-am enervat...sunt furioasa violent moderat...O relatie cu un barbat e Codul Rutier ? Viata mea , mi s-ar ridica permisu' in doua zile...




Deci recunosti ca mergi pe contrasens! LOL


13-05-2008 00:23:42
   
ypsy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141

moebius a scris:

De exemplu, unele femei prefera “partide” dominate de  tandrete, altele vor abordari mai brutale, unele au fantezii in zona barbatului cat mai musculos executand transpirat, la bustul gol, o munca fizica solicitanta, pe cand altele vad amantul perfect ca un intelectual rafinat, vanos dar nu masiv, pus “la 4 ace” si mirosind discret a parfum scump . Practic e foarte posibil ca doi barbati sa fie  apreciati diferit chiar si sexual ( ca ordine a preferintelor ) in functie de femeia care da sistemul de referinta. Deci "idealul" s-ar reduce la a gasi persoana cu un sistem de referinta care sa te situeze pe locul 1, in acelasi timp in care ea se afla pe primul loc potrivit sistemului tau de referinta.


out of topic putin , dar trebuie sa intreb : ca facem cind azi am fantezii "in zona barbatului cat mai musculos executand transpirat, la bustul gol, o munca fizica solicitanta" si miine ( nu trebuie luat chiat asa de strict ! ) ne dorim " un intelectual rafinat, vanos dar nu masiv, pus “la 4 ace” si mirosind discret a parfum scump " ?
Si sincer nu cred ca e vorba de instabilitate cind spun ca azi ne dorim un lucru si miine altul. Cred ca e vorba de a iesi din monotonie sau de a vrea ceva in functie de starea psihica din acel moment.


14-05-2008 21:36:59
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

Xtremul a scris:

:D Am scris special asa - ca ciumpalacii lansatori de topicuri abandonate apoi ca rahatii-n ploaie :D-, poate-poate oi atrage postari si comentarii !!!

A, sa nu uit: logic, puteti spune si DACA ;) ati putea s-o /sa-l iertati!!!

Sau ce "penalizari" i-ati aplica "tradatorului/oarei" ca s-o reprimiti in suflet (sau si-n garsoniera :D ).

Si, evident, daca oti crede ca totu-i in zadar... sau a fost cindva, la viata voastra, in zadar :)


Cred ca daca 2 oameni se iubesc,sau s-au iubit,se cunosc indeajuns si-si cunosc limitele.
Ea gresind eu inca iubind,sint convins ca privirea ei,vocea si accentul ei,imi arata totul.si...daca nu,simt cand am ajuns la bariera.


16-05-2008 06:27:12
   
?? crainou
Cont Sters

Inregistat: 16-05-2008
Mesaje: 1
cgnhjcg

16-05-2008 07:47:59
   
ypsy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141

crainou a scris:

cgnhjcg



Moebius draga, ce zici de provocarea de mai sus?


16-05-2008 09:55:27
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
Tinand cont de profil : " Descriere proprie : super om " , ... o fi codul ADN pentru super oameni ... :rolleyes: ; ... sau poate ca superomul,  facut K.O. de un supersomn, a .... cazut cu supercapul pe supertastatura ... :rolleyes::rolleyes:

Si totusi, de vreme ce supermanu' posteaza in cadrul acestui topic, s-ar putea presupune ca cel care a calcat stramb a fost el, iar Lois Lane in varianta mioritica, afland de activitatile lui de "crai", pe langa faptul ca l-a facut "cu ou si cu otet" ( de unde si nick-ul : crai-n ou < sau pane  ;) >),  i-a mai administrat si o asemenea "iertare" ( cu matura de kryptonit ;) ) de l-a lasat dislexic. :rolleyes::rolleyes:

Ultima modificare facuta de moebius (16-05-2008 22:35:53)


16-05-2008 17:21:49
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

titmouse a scris:


Xtremul a scris:

:D Am scris special asa - ca ciumpalacii lansatori de topicuri abandonate apoi ca rahatii-n ploaie :D-, poate-poate oi atrage postari si comentarii !!!

A, sa nu uit: logic, puteti spune si DACA ;) ati putea s-o /sa-l iertati!!!

Sau ce "penalizari" i-ati aplica "tradatorului/oarei" ca s-o reprimiti in suflet (sau si-n garsoniera :D ).

Si, evident, daca oti crede ca totu-i in zadar... sau a fost cindva, la viata voastra, in zadar :)

In ce conditii mi-as ierta partenerul daca ar calca stramb ???
Adica daca ar fi infidel ?
Infidelitatea fizica a iubitului meu nu m-a afectat foarte tare.Am stat suparata vreo doua zile .Si gata . Nu mi-am dorit niciodata sa fiu singura femeie din viata unui barbat iubit . Recunosc ca mi-am dorit sa fiu cea mai importanta , singura care conteaza . In rest...
M-am uitat si eu la TV. lunile trecute , ma rog , eu nu ma uit la TV. ca n-am la ce dar...am prins emisiunea aia cu "testu' de infidelitate" , era un episod in care un barbat frumusel era strasnic "ispitit" de o tipa misto la care i se zicea "ispita" . Omu' , ce sa faca saracu' , a reactionat normal ,cum sa reziste ? Si l-a prins nevasta-sa , si dai si zbiara , si dai si injura si reprosuri si etc si etc. si bla bla bla bla !
Uite care-i treaba , barbati din intreaga lume : mie una nu mi-ar trebui sa am langa mine un "prostalau" care ajunge intamplator undeva cu o "ispita" care se napusteste peste el si el sa stea ca prostu' : "vai , iarta-ma domnisoara , da' nu pot ca eu is cu una de o iubesc rau de tot " . FIDEL CA UN PUDEL !
Apai , daca s-a aruncat aia pe el , el ce putea sa faca altceva decat sa reactioneze ca un barbat normal si sa faca sex ?Un barbat are si el orgoliu' lui de mascul. sa creada aia ca e impotent ? Cum asa ?


Aa, exista vreo diferenta e intre indoctrinare si brainwashing? :D


16-05-2008 20:30:00
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

ypsy a scris:

out of topic putin , dar trebuie sa intreb : ca facem cind azi am fantezii "in zona barbatului cat mai musculos executand transpirat, la bustul gol, o munca fizica solicitanta" si miine ( nu trebuie luat chiat asa de strict ! ) ne dorim " un intelectual rafinat, vanos dar nu masiv, pus “la 4 ace” si mirosind discret a parfum scump " ?
Si sincer nu cred ca e vorba de instabilitate cind spun ca azi ne dorim un lucru si miine altul. Cred ca e vorba de a iesi din monotonie sau de a vrea ceva in functie de starea psihica din acel moment.


Hmm :D, stii ce prost sta si cel mai bun costum pe un barbat prea musculos? :)


16-05-2008 20:33:04
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608

spuneti-mi Aly a scris:


ypsy a scris:

out of topic putin , dar trebuie sa intreb : ca facem cind azi am fantezii "in zona barbatului cat mai musculos executand transpirat, la bustul gol, o munca fizica solicitanta" si miine ( nu trebuie luat chiat asa de strict ! ) ne dorim " un intelectual rafinat, vanos dar nu masiv, pus “la 4 ace” si mirosind discret a parfum scump " ?
Si sincer nu cred ca e vorba de instabilitate cind spun ca azi ne dorim un lucru si miine altul. Cred ca e vorba de a iesi din monotonie sau de a vrea ceva in functie de starea psihica din acel moment.


Hmm :D, stii ce prost sta si cel mai bun costum pe un barbat prea musculos? :)



da! Dar ce sa faci cu un barbat prea musculos in costum?!! ;) Asta apropo de" calcatul stramb" , parca asta era subiectul initial, nu?! :D

Ultima modificare facuta de kamin (17-05-2008 00:21:08)


17-05-2008 00:18:44
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

spuneti-mi Aly a scris:

Aa, exista vreo diferenta e intre indoctrinare si brainwashing? :D


Stiu ca la leziunile pe creier e importanta suprafata afectata...la una mica, zonele invecinate preiau functiile celei distruse... una e sa-ti infigi un cui in cap si alta e sa ti se faca o ablatie masiva... doamne fereste, si de una, si de alta...

Ultima modificare facuta de SandieShaw (17-05-2008 00:28:36)


17-05-2008 00:28:08
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

SandieShaw a scris:


spuneti-mi Aly a scris:

Aa, exista vreo diferenta e intre indoctrinare si brainwashing? :D


Stiu ca la leziunile pe creier e importanta suprafata afectata...la una mica, zonele invecinate preiau functiile celei distruse... una e sa-ti infigi un cui in cap si alta e sa ti se faca o ablatie masiva... doamne fereste, si de una, si de alta...


Sa stii! :D


17-05-2008 12:56:34
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Cel mai nasol e cind ne apar coarne :D, nu cuie-n cap...

17-05-2008 13:05:58
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Cel mai nasol e cind ne apar coarne :D, nu cuie-n cap...


Hmm, prefer o idee fixa -- vindecarea poate fi dureroasa, dar mi se pare mai putin penibila decat in cazul unei ablatii. Despre coarne, refuz sa vorbesc in momentul asta, cu toate ca ele sunt ontpic si cuiele nu. :D


17-05-2008 13:10:46
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Cui prodest sa fim ontopic tot timpul?

Sintem oricum cam neindisciplinati :D:D (expresia preferata a unui sergent din vremea cind faceam armata - prin 1848, evident... ;))

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-05-2008 17:40:59)


18-05-2008 17:40:45
   
Pagini:  1 2 3 4 5 6    
Mergeti la