Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Postezi deci existi...    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

enigma62 a scris:

puiule...bucura-te de soare.....iarna a fost grea pt.tine...aeriseste-ti cutia craniana,umple-ti plamanii de aer mai caldutz,arunca-ti shoshonii,schimba-ti ciorapii cei grosi si imbacsiti ,cu altii mai subtiri si curati,si scoate-ti posterioru(sa nu zic..curu)la miscare...de atata stat pe scaun,la forum,ai intrecut-o pe simandicoasa SSSSSayyadina la acest "capitol"....si mai lasa lumea in pace....nu te baga ca musca-n ..stii tu ce....iti accept scuzele anticipat pt.marlania de care ai dat dovada si vezi ca la radio este o reclama..."PASTE la mare"..... bon apetit,mon cher.....




:D:D:D Goe, shezi mumos, fiindca la capitolul "iesiri" te afli pe "teren minat". Faptul ca, spre deosebire de tine, gasesc timp si sa citesc o carte, sau sa intru pe forum (in ultimul timp mai ales pentru a-ti da peste nas) nu intra deloc in contradictie cu practicarea unor sporturi de care tu nici n-ai auzit, sau le-ai vazut doar la televizor... Asa ca inghite si "galushca" asta, la fel cum deja te-ai obisnuit in ultimul timp... :D:D:D:D:D

Ultima modificare facuta de traven (04-03-2009 18:13:30)


04-03-2009 18:11:55
   
?? doru1951
Cont Sters

Inregistat: 17-02-2009
Mesaje: 15
Sunt aici si vreau sa caut, stiu eu oare ce gasesc?
Va rog totusi, Nu dati aut! asta ca sa-mi amintesc,
Ca am fost si eu pe forum si-as dori sa mai sosesc.


04-03-2009 19:46:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

doru1951 a scris:

Sunt aici si vreau sa caut, stiu eu oare ce gasesc?
Va rog totusi, Nu dati aut! asta ca sa-mi amintesc,
Ca am fost si eu pe forum si-as dori sa mai sosesc.

Stai linistit!nu e lumea de pe forum chiar asa de rea...se mai arunca cite-o tifla unor incepatori dar doar asa de bun venit,sa-i mai caleasca un pic!;)
=D=D


04-03-2009 19:50:46
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

enigma62 a scris:

puiule...bucura-te de soare.....iarna a fost grea pt.tine...aeriseste-ti cutia craniana,umple-ti plamanii de aer mai caldutz,arunca-ti shoshonii,schimba-ti ciorapii cei grosi si imbacsiti ,cu altii mai subtiri si curati,si scoate-ti posterioru(sa nu zic..curu)la miscare...de atata stat pe scaun,la forum,ai intrecut-o pe simandicoasa SSSSSayyadina la acest "capitol"....si mai lasa lumea in pace....nu te baga ca musca-n ..stii tu ce....iti accept scuzele anticipat pt.marlania de care ai dat dovada si vezi ca la radio este o reclama..."PASTE la mare"..... bon apetit,mon cher.....




Reiau raspunsul pentru a completa referitor la niste aspecte care nu le bagasem de seama initial, citind deja fara prea mare atentie obisnuitele-ti elucubratii...
Ce ziceai de marlanie?!?... Nea Caisa, vezi ca in cazul tau am avut prevederea de a salva "minunata" noastra discutie particulara, daca tii neaparat sa se lamureasca si persoanele care au luat "de buna" subita ta "pocaintza" :rolleyes:. Asa ca, hai, repejor, inapoi in copac :x, nu mai tot incerca sa sa dai impresia ca poti sari peste atatea stadii ale evolutiei, fiindca oricum te tradezi rapid :x.

Ultima modificare facuta de traven (04-03-2009 22:51:00)


04-03-2009 20:10:43
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
am citit ultimele voastre postari si va vad intre Bacovia (Nervi de primavara) si comedia dell'arte (sau Goldoni)... sper sa nu va riciie faptul ca va literaturizez... :D:D

04-03-2009 21:09:11
   
?? doru1951
Cont Sters

Inregistat: 17-02-2009
Mesaje: 15
Printre voi am revenit,
multumesc ca m-ati primit.
Sunt mai linistit acum
si-as vrea sa-microiesc un drum,
Catre una din femei,
spune tu care ma vrei!
Dupa ce ma contactez
tot la tine am sa visez.


04-03-2009 21:27:41
   
?? enigma62
Cont Sters

Inregistat: 17-01-2009
Mesaje: 97
hei ,nea Cireasha...nu mai pot in copac..acolo e ocupat deja de tine si de alde P.P.si SSSSSSSSSS..... asa ca...astept sa coborati,sa evoluati,apoi voi urca si eu..sa vad cum e acolo.....si asa cum am zis..de azi incolo ai de la mine un IGNORE TOTAl,asemeni limbajului si comportamentului tau de primata... adios.....

04-03-2009 21:31:45
   
?? doru1951
Cont Sters

Inregistat: 17-02-2009
Mesaje: 15

SandieShaw a scris:

am citit ultimele voastre postari si va vad intre Bacovia (Nervi de primavara) si comedia dell'arte (sau Goldoni)... sper sa nu va riciie faptul ca va literaturizez... :D:D


din contra, daca tot esti in latura asta poti folosi si alti autori.


04-03-2009 21:33:42
   
?? doru1951
Cont Sters

Inregistat: 17-02-2009
Mesaje: 15
În acea zi Tinca se sculase de dimineaţă şi după ce a pregătit totul acasă, a plecat să pună fasole pe Dealul armaşului. Făcea un rând de cuiburi apoi cu fasolea în poală se întorcea şi arunca câteva boabe în cuib, apoi folosindu-se de piciorul drept astupa cuibul cu ţărâna scoasă. Ca să nu facă mai multe drumuri, în timp ce punea fasolea în cuib îşi tragea sapa după ea legând-o la brâu cu basmaua.  Soarele se apropia de amezi şi ea muncea din ce în ce mai cu spor. În loc s-o obosească  munca îi dădea puteri. Era o zi specială şi nu ştia de ce. Ar fi trebuit să fie tristă deoarece de la Ştefan nu mai primise nici o veste de o lună şi jumătate, mai précis de la Paştele catolic,  când un prelate însoţit de câţiva localnici urcase pe colină cu ouă roşii şi alte bunătăţi rugându-i pe soldaţii români să serbeze paştele împreună ,că în definitiv este un singur Dumnezeu, iar Dumnezeul acesta a ajutat armata română să elibereze ţara lor. Cu o bucurie în suflet, ce nu şi-o putea explica şi în minte cu aceste gânduri, Tinca, deveni cam distrată şi scăpă în cuib cam multe boabe. Se aplecă şi le scoase iar la ridicare îşi întoarse privirea spre capul dealului. La început avu impresia că are o vedenie, de aceea îşi puse mâna streaşină la ochi , rămase cu privirea aţintită  pe coama dealului. Încet dar sigur nălucirea se transforma în realitate. Nu mai era vedenie, Ştefan se contura din ce în ce mai clar. Fără să vrea  dădu drumul la şorţ iar fasolea din el se împrăştie pe arătură. În acelaşi timp picioarele plecară singure şi de la mers trecură la o alergare din ce în ce mai rapidă,  în mintea ei se derulau secvenţe de la clipa  în care el, Ştefan, fusese pus cu faţa în jos în căruţa jandarmeriei locale la târgul de găini şi până la primirea scrisorii în care el povestea de paştele catolic petrecut în Tatra. Doar sapa de la brâu rămânea în normal, ea scotea sunete (de fapt coada ei ) mai slabe sau mai puternice în raport cu mărimea denivelărilor parcurse. Ştefan începu şi el să alerge, iar întâlnirea lor aproape că a fost violentă,  o violenţă dorită de ambele părţi. După prima îmbrăţişare, în care Ştefan era cât pe ce să se taie la mână, în sapa atârnată de mijlocul femeii lui, amândoi şi-au revenit. El şi-a dezbrăcat mantaua şi a întins-o sub un arbust, iar ea şi-a scos sapa de la brâu. Au stat jos pe manta , au plâns de bucurie, s-au privit cu nesaţ , s-au iubit cum nu s-au iubit niciodată până atunci. Pe urmă au terminat lucrul împreună şi s-au întors acasă lângă copilul lor, care cel puţin în acea zi a fost un prinţ. Cele 7 zile au trecut ca o clipă şi  el a trebuit să se întoarcă la regiment, acesta fiind acum la Iaşi, providenţa fiindu-I din nou favorabilă. El fiind rănit la mână nu era nevoit să stea la pat, aşa că într-una din zile, în plimbările prin curte, intră în vorbă cu el un bărbat cam la 50 de ani. Ştefan îi povesti întreaga lui aventură. Pe măsură ce povestea, vedea că pe chipul bărbatului apar semne de înduioşare. La urmă află că de fapt stătuse de vorbă cu colonelul Ivăncescu, comandantul unui regiment abia întors de pe front pentru refacere. La ieşirea din spital, Ştefan, era deja transferat la acest regiment în funcţia de ordonanţă  a lui Ivăncescu.  Aşa a petrecut următorii doi ani de armată, iar în primăvara lui 47 s-a reîntors acasă.  În cei trei ani, în clipele de răgaz atât pe front, dar mai ales în timpul cât a fost ordonanţa lui Ivăncescu, şi-a făcut o mulţime de planuri. Însă datorită situaţiei grele, apărute imediat după război, unele au trebuit amânate iar altele nu şi-au mai găsit locul.  La nici trei luni de la liberare a fost nevoit să ia cel mai frumos covor din casă şi maşina de cusut (pe timpul acela era o comoară)  să plece în Oltenia după alimente. La prima vedere părea ceva simplu, dar  ajuns acasă ,mult timp nu i-a mai ieşit din minte vacarmul iscat la trecerea pe sub Podul Gand. Dar timpul a trecut şi a venit pe lume cel de al doilea băiat. Era în primăvara lui “48.  Şi cum timpul nu s-a oprit aici, deceniul patru al secolului douăzeci a devenit istorie, iar în locul său şi-a făcut apariţia cel de al cincilea. Şi odată cu el, a scos ls iveală un nou orizont căruia îi voi zice: ,,Orizontul meu”

04-03-2009 21:38:09
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

doru1951 a scris:


SandieShaw a scris:

am citit ultimele voastre postari si va vad intre Bacovia (Nervi de primavara) si comedia dell'arte (sau Goldoni)... sper sa nu va riciie faptul ca va literaturizez... :D:D


din contra, daca tot esti in latura asta poti folosi si alti autori.


desigur: Mare fisss moca (Much Ado about Nothing), de unu' Wilhelm ...


04-03-2009 21:53:50
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

enigma62 a scris:

hei ,nea Cireasha...nu mai pot in copac..acolo e ocupat deja de tine si de alde P.P.si SSSSSSSSSS..... asa ca...astept sa coborati,sa evoluati,apoi voi urca si eu..sa vad cum e acolo.....si asa cum am zis..de azi incolo ai de la mine un IGNORE TOTAl,asemeni limbajului si comportamentului tau de primata... adios.....


cin' sa fi facut misto de tine spunindu-ti ca asa devii celebru (sau macar simpatic) pe forum? mai bine inspira de 10 ori in crescendo si expira odata adiiinccccc, ai sa privesti diferit "tastatura" :D:D


04-03-2009 21:59:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

SandieShaw a scris:


doru1951 a scris:


SandieShaw a scris:

am citit ultimele voastre postari si va vad intre Bacovia (Nervi de primavara) si comedia dell'arte (sau Goldoni)... sper sa nu va riciie faptul ca va literaturizez... :D:D


din contra, daca tot esti in latura asta poti folosi si alti autori.


desigur: Mare fisss moca (Much Ado about Nothing), de unu' Wilhelm ...

Am ras copios draga mea, ai umor ca de obicei!=D=D


04-03-2009 22:07:11
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

enigma62 a scris:

hei ,nea Cireasha...nu mai pot in copac..acolo e ocupat deja de tine si de alde P.P.si SSSSSSSSSS..... asa ca...astept sa coborati,sa evoluati,apoi voi urca si eu..sa vad cum e acolo.....si asa cum am zis..de azi incolo ai de la mine un IGNORE TOTAl,asemeni limbajului si comportamentului tau de primata... adios.....




HA!HA!HA!... :D:D:D
Sa facem o comparatie intre Nea Caisa_Sheherezadul, in ultimul timp in rolul "mironositzei ultragiate" pe forum, si adevarata fatza (chat-ul privat, "conversatia" de astazi), ca sa vedeti cum ma ignora (cica! :rolleyes:) natangul si, printre altele, de unde-si "pescuieste" replicile pe care cica mi le intoarce pe forum (...de exemplu, chestia cu primatele :D:D:D):
 
enigma62: TATICULE...tot prost,badaran ,nesimtit,needucat,tantalau,retard si imbecil ramai,desi continui intr-o aberanta agonie sa-ti postezi"mizeriile"pe forum....esti DEPLORABIL..salut si mai da-te-n mata ca esti chiar prost gramada...poti sa scrii ce vrea p.u.l.a ta,ca mi se rupe...."mestere".Ti-o spun in particular sa nu te fac de tot kakatul pe forum....sa futi pe mata...romaneste...ok?????


traven: Dupa cum puteai observa pana si tu, e o diferenta prea mare de educatie si de caracter intre noi pentru a ma cobora sa-ti raspund folosind acelasi limbaj, desi devine din ce in ce mai clar ca e singurul pe care il pricepi (inafara de ciomag, desigur :D:D:D)... N-ai facut, de fapt, decat sa-mi confirmi ca te-am intuit perfect... Intoarce-te in copacul de unde ai coborat (foarte recent), pentru ca aici nu demonstrezi decat ca esti VARZAAAAA!!!...pe toate planurile...:D:D:D

traven: Evident, ar mai exista si varianta sinuciderii :D:D:D...

[...]

enigma62: asa poate te ia si pe tine vreo tolomaca,vreo frigida,vreo frustrata, de barbat,,ca ramai mamii "zmaului" fecior batran cu samantza-n c.o.a.i.e.....si asa scapi si de bataturile din palme......

traven: Mestere, cum stii tu sa pui "degetul pe rana" :D:D:D... Evident ca asta era cea mai mare problema a mea, insuratoarea... :D:D:D  Haide, fii un dragutz cum numai tu stii sa fii... si recomanda-mi pe cineva din turma din care faci parte... :D:D:D   

traven: De fapt, turma e cam impropriu spus, ...da', deh, nu stiu exact cum se numeste forma in care se asociaza primatele :D:D:D   

enigma62: ai din partea mea un IGNORE cat prostia si fatarnicia ta.Adica...100 % asa ca...acum canta la alta masa.....e criza si nu am maruntis pt.toti cersetorii... insoara-te in p.u.l.a ta si prfocreeaza..pana mai ai spermatozoizi viabili..pe urma s-ar putea sa ma chemi ca donator...


Asadar, cam asta ar fi cel care marturiseste despre sine, cu modestie si sinceritate :rolleyes::D:D:D:D, ca este
"un tip rational,sufletist,romantic" :D:D:D:D:D...

Ultima modificare facuta de traven (05-03-2009 18:40:18)


04-03-2009 22:23:22
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

doru1951 a scris:

În acea zi Tinca se sculase de dimineaţă

Ba Dorule, manca-ti-as gura, gata, acuma stim, existi!... :D


04-03-2009 22:51:39
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

mihaela_f a scris:

.dar, Tasha chiar este o doamna draguta, asta_i parerea mea.

Corect, bre, ie parerea ta, insa nu-i nici pe departe axioma... Iar cata vreme exista si alte opinii, nu vad ce cine sau ce ne-ar putea impiedica sa le afisam in pgina?


stromboli a scris:


Tasha a folosit unele din afirmatiile altora pentru a exprima ce simte sau pentru ca i-au placut si a vrut sa imparta aceasta placere cu noi ceilalti.Pentru ea nu a fost important sa puna ghilimele sau sa spuna cine a scris acel fragment, banuiesc eu pentru a nu-i strica farmecul

Stii ceva, nenica? Cu certitudine citim forumuri si postari diferite...
Io, unu', inca ma stric de ras cand recitesc randurile unde Tasha se vroia Coelho sau tinea mortis sa-mi arate ghioceii si panadolu' ei, chestii copiate rand cu rand, virgula si punct, de pe nici nu mai stiu ce forumel, din cugetarile unei pustoaice cu care are tot atatea in comun, cat am eu cu Sfantu'  Pafnutie Focshaneanu...


04-03-2009 23:05:05
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

titmouse a scris:


     Camisor , te invit pe tine sa-i lingi  c.o.a.i.e.l.e . acestui barbat plin de bun simt , daca tot nu merit .
Vezi Cami , ajung la toate !
 

Da'  mai zi-i si ca nu-i nevoie sa dea buzna, n-au intrat zilele-n sac, mai ie timp si maine.
Facea-m-as popa, mare mirare de n-o da ghes sa-ti urmeze sfatu', Titishor. :D :D :D


04-03-2009 23:11:56
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

traven a scris:

.

Coane Traven, cand postezi cu roshu pe fond albastru, se citeste greu si-i o combinatie care zgarie retina.
Parerea mea.


04-03-2009 23:16:54
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


Asa este, observasem, mi-era insa cam lene sa modific; ...da' acu' gata!... am "remediat":)...

Ultima modificare facuta de traven (04-03-2009 23:40:35)


04-03-2009 23:37:11
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

mihaela_f a scris:

.Calatoreste prea mult?

Intrebarea Mihaelei_f mi-a amintit o mica povestioara, pe care v-o impartasesc, chit ca nu mi-as dori sa fie trecuta la categoria apropouri.

O moldoveanca se marita cu un lord si asta o ia cu el in Anglia. Dupa o vreme scrie prima scrisoare acasa:
"Drajii miei,

sa va povestesc cate sheva dispri mini si dispri she fac io p'aci:
Luni: Mierjem la teatru, sotul meu ari foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Marti: Mierjem la opera, sotul meu are acolo o lojie, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Miercuri: Mierjem la meci si acolo sotul meu are o logie, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Joi: Mierjem la cumparaturi, sotul meu imi cumpara di toati, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Vineri: Organizam chindii caritabile, vin toti prietenii sotului meu, sotul meu are foarti multi prieteni, doneaza foarti multi bani, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Sambata: Ni plimbam, vizitam, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Duminica: Facem barbechiu, vin si prietenii sotului meu, ni facem cadouri reshiproc, esti foarti frumos, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.

Cu drag.

PS: Mi-i dor di pwla ca di mama!!!"

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (05-03-2009 15:42:05)


05-03-2009 15:32:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
M-a amuzat povestioara ta PPan si raspund nu neaparat ca m-as fi simtit atinsa,ca la drept vorbind sa duci dor de  jucaria mai sus amintita pe un site de dating care permite fotografii private ,iar jucariile sunt ca morcovii in strat,la alegere,dupa marimea si forma pe care le vrei,ar fi chiar culmea!!!!=D=D
   Pot sa-ti spun ca se ofera saptaminal cite unul sau doi sa-ti produca cate-o placere,trebuie doar sa ridici elegant doua degete...;)
   As fi proasta cum ma numesc unele sa nu ma bucur inca de viata asa ca dorul p*lii chiar nu-l duc!!!=D=D

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (05-03-2009 20:55:27)


05-03-2009 16:39:07
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

PeterPan 63 a scris:


mihaela_f a scris:

.Calatoreste prea mult?

Intrebarea Mihaelei_f mi-a amintit o mica povestioara, pe care v-o impartasesc, chit ca nu mi-as dori sa fie trecuta la categoria apropouri.

O moldoveanca se marita cu un lord si asta o ia cu el in Anglia. Dupa o vreme scrie prima scrisoare acasa:
"Drajii miei,

sa va povestesc cate sheva dispri mini si dispri she fac io p'aci:
Luni: Mierjem la teatru, sotul meu ari foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Marti: Mierjem la opera, sotul meu are acolo o lojie, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Miercuri: Mierjem la meci si acolo sotul meu are o logie, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Joi: Mierjem la cumparaturi, sotul meu imi cumpara di toati, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Vineri: Organizam chindii caritabile, vin toti prietenii sotului meu, sotul meu are foarti multi prieteni, doneaza foarti multi bani, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Sambata: Ni plimbam, vizitam, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.
Duminica: Facem barbechiu, vin si prietenii sotului meu, ni facem cadouri reshiproc, esti foarti frumos, sotul meu are foarti multi bani, sotul meu are di toati, nu ni plictisim di loc.

Cu drag.

PS: Mi-i dor di pwla ca di mama!!!"

Tu nu ai doar un handicap,ai chiar mai multe,cred ca asta e cauza mojiciilor pe care le scrii.Tu si cu Titisor sunteti un cuplu perfect,ei ii place tari mult pwla si tu nu ai!!!!


05-03-2009 23:46:46
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

cami49 a scris:


Tu nu ai doar un handicap,ai chiar mai multe,cred ca asta e cauza mojiciilor pe care le scrii.Tu si cu Titisor sunteti un cuplu perfect,ei ii place tari mult pwla si tu nu ai!!!!

Cocoana, trateaza-ti hemoroizii, ca prea te mananca-n cur si te tii dupa postarile mele mai ceva ca musca dupa miere! Ba vrei sa ne ignoram, ba gasesti ca unica ta ratiune de a fi, nu-i alta decat sa comentezi ce scriu eu in forum.
Cat despre cata pwla am sau nu, pana ce n-oi da ochii cu respectivu-mi madular, vorbesti discutii.


06-03-2009 09:02:39
   
?? doru1951
Cont Sters

Inregistat: 17-02-2009
Mesaje: 15
Orizontul meu

Capitolul 8

                         Dealurile copilăriei


Da,da, timpul şi-a urmat cursul, dar vremurile s-au schimbat şi au apărut o mulţime de convulsii sociale.  Şi cum era normal, ele au afectat fără drept de apel şi viaţa tinerei familii: Ştefan şi Tinca. Dacă  efectul lor a fost pozitiv sau negativ, doar ei pot să hotărască. Din nefericire, în clipa când scriu aceste rânduri ,ei nu mai sunt printre noi pentru a depune mărturie, dar niciodată nu i-am auzit regretând timpurile  trecute sau plângându-se  de cele pe care le trăiau. Au ştiut să ia viaţa aşa cum era şi să profite de tot ce li se oferea. Aşa au  ajuns să fie printre primii întemietori ai satului nou ce începea să se profileze în stânga conacului boieresc şi a bisericii ,, Naşterea Maicii Domnului”. Nu au spus niciodată că a fost uşor, dar nici rău nu le-a părut de felul în care au trăit. Cu adevărat, acea perioadă  a cuprins o mulţime de  evenimente mai mult decât majore începând cu foametea din “47 urmată de naţionalizare, întovărăşire şi culminând cu începutul colectivizării. În acest context mi-am făcut şi eu apariţia pe acest pământ. Am venit instantaneu, aşa cum vine fiecare dintre noi. Am venit  într-un colţ de lume ce avea să mi se aşeze în inimă şi suflet pentru veşnicie. Am venit în lumea trecătoare într-o vineri, dar o vineri specială. Din moşi strămoşi pentru poporul nostru vinerea este zi de post. Dar vinerea în care am sosit eu în lumea noastră postul tocmai se încheiase. Era 29 iunie 1951, zi de mare praznic. Prăznuirea sfinţilor apostoli Petru şi Pavel. Era  vremea  chindiei, în casa de naşteri, abia inaugurată, după mai multe vaiete  se auzi un ţipăt urmat de un plâns prelungit. Oare de ce am plâns aşa de mult? De multe ori m-am întrebat şi mă întreb şi-acuma. Nu cumva în clipa aceea priveam urmele paşilor celor dinaintea mea, dar în acelaşi timp vedeam ca prin ceaţă conturul unor urme  care urmau să  alerge departe de locul liniştit, care mi-a adus atâta bucurie, în direcţii care de multe ori s-au dovedit a nu fi cele dorite de mine. Poate că vedeam o femeie deznădăjduită alergând cu un prunc în braţe, pe piatra dură a şoselei ce ducea la Iaşi, plângând şi rugându-se în acelaşi timp ca Dumnezeu să facă o minune şi să-i salveze copilul.  Sau, mai ştii, se prea poate să fi văzut conturul urmelor ce începea din ziua de 14 septembrie 1966. Era  miercuri,zi de post, dar era şi ziua crucii. Din nou, zi de prăznuire. La noi în casă se făceau pregătiri intense. A doua zi, la ora 8 trebuia să fiu prezent la fostul pension de la Miroslava, ce se transformase în grup şcolar agricol.  Poate că plângeam şi pentru această zi. Zi, pe care acum o văd ca începutul unei noi alergări. O alergare de la deal spre dunăre şi de la dunăre spre munte. Din munte la mare, de la mare înapoi la dealuri şi apoi un hotărât înainte spre dunărea de graniţă. Poate că abia sosit pe această lume vedeam peregrinările ce aveau să urmeze. Vedeam cum mi-am legat sufletul şi inima de oameni şi locuri pe care mai apoi aveam să-i văd din ce în ce mai rar. Dacă cu secole în urmă Petre şi-a văzut visul împlinit, strângând la poale de munte pe toţi cei dragi ai lui şi ai Ilincăi, eu vedeam cum voi fi unul dintre aceia care vor împrăştia  neamul. Un neam ce  s-a format în satul dintre dealuri, dintr-o dragoste minunată, care şi-a văzut împlinirea între un slujbaş de la curtea domnească din Iaşi şi o slujnică,  de la moşia din Pribeşti, â boierului paşoptist Costachi Conachi. De câte ori privesc în urmă  mă apucă melencolia şi lacrimi mari izvorăsc din ochii mei, lacrimi ce se împletesc cu cele care curgeau la chindia zilei de 29 iunie “51. Am plâns atunci şi pâng şi acuma. Plâng   bucuriile şi tristeţile trăite între acele dealuri, pe care cu nostalgie le numesc ,, Dealurile copilăriei”. Oare poate cineva să uite, sau mai bine zis să şteargă urmele adânc impregnate sub tălpile copilăriei lui? Eu nu voi uita niciodată intensitatea cu care mi-am trăit copilăria. O copilărie cu bucurii şi tristeţi, cu ajunsuri şi neajunsuri, cu împliniri şi neîmpliniri. Toate la un loc sunt imaginea a ceea ce mă reprezintă pe mine în postura de copil. Cum aş putea uita izvorul  care se înfiripa la cel mult 50 de metri de fundul grădinii noastre. Imi este aşa de clar în minte ziua în care Ticu al nostru, pe atunci avea cam 12 ani,  şi alţi câţiva de seama lui au tăvălit în lacul format de acel izvor un căţel. Ce tărăboi a mai făcut Tinca lui Vasile Dudău! Căţelul era a lor. Şi apoi 15 septembrie 1958 a fost într-o zi de luni, deci prima zi de şcoală  şi prima zi din săptămână. Atunci nu am observat, dar mai târziu acest lucru a atârnat greu în gândirea mea. De fapt acum când scriu aceste rânduri îmi pun multe întrebări în această direcţie. Au fost şi zile negre în copilăria mea ca aceea în care s-a răsturnat carul peste mine, în dumbrăviţă, într-o după amiază din toamna lui  ”59,  tot atunci tata a fost arestat. Nu mai vorbesc că în aceiaşi nefericită toamnă, cel care fusese pentru mama Vasilică, iar pentru noi bădia Vasile, a căzut ca fulgerat sub lovitura unui cuţit, ce i-a fost înfipt în inimă chiar de mâna nevestei lui. Mai sunt şi alte zile înnorate ale copilăriei mele şi totuşi pe cele mai multe eu mi le amintesc ca fiind cu soare. Nu am să uit nicicând ziua în care tata  a revenit acasă după aproape un an  şi jumătate de detenţie, era  cam 10 dimineaţa. Nu voi descrie aici bucuria reîntâlnirii, ea are locul ei. Vreau doar să scot în relief  mirarea lui tata când mi-am pus la gât cravata de pionier. El se aştepta ca pe mine să mă afecteze arestarea lui,  şi totuşi nu a fost aşa. Da, amintiri avem cu toţii. Ele sunt mai profunde sau mai superficiale, ca şi urmele lăsate pe pământ depind de foarte mulţi factori. Acuma privind la urmele din copilăria mea încerc să le aşez într-o formă descifrabilă şi în acelaşi timp să le urmăresc direcţia reală parcursă de ele.  Aş vrea să-mi amintesc exact prima vizită la bunici. Oare care este prima? În deal la Ghiţă Năstase sau peste râpă la  Dumitru Buga?  Ambele locuri au rămas în memoria mea aşa cum s-au aşezat prin  anii “55, “56. Imaginea din mintea mea diferă foarte mult de ceea ce-mi povestea mama. Da, săraca mama, nu ştia să scrie, iar de cititit citea destul de greu, învăţase buchirind pe epistole ortodoxe, dar povestea  într-un fel extraordinar.  Era de ajuns să povestească o singură dată  şi totul ţi se impregna în minte pentru todeauna.  Sau poate că eu luam totul într-un mod aparte, mai ştii? Important este că foarte mult din ceea ce conţine această carte  i  se datorează ei. Vorbeam de imaginile rămase în mintea mea, a ceea ce era pentru mine : ,, la bunicu”. Cel ma des ,,la bunicu” era în deal la Năstase. Peste râpă mergeam destul de rar.  De ce oare? Nu prea ţin minte îmbrăţişările unuia mai mult decât a celuilalt. De fapt nu ţin minte niciuna. Ce-mi amintesc eu, este altceva: două case îmbătrânite de vreme şi fiecare trecute prin câte un incendiu, ceea ce le-a schimbat mult în raport cu imaginea din povestirile mamei. Dar, şi aici este o diferenţă mai mare decât râpa ce despărţea cele două locuri în care eu mergeam , mai des sau mai rar, în copilăria mea. Întodeauna eram atras spre deal. Acolo găseam  o bunică, da o adevărată bunică, care ştia că nepoţii înaintea pupicului de pe frunte aşteaptă ceva dulce cu adevărat. Şi ea avea întodeauna pregătit acest dulce. Îl avea pentru că şi ocupaţia ei îi dădea această posibilitate. Şi cum se spune că la vremuri noi şi obiceiuri noi, nici bunicii mei, din partea mamei, nu săriseră peste această  zicală. Cum vremurile şi legile s-au schimbat, ei au fost nevoiţi să se reprofileze. Bunicul a renunţat la negustorie, dar bunica s-a reprofilat pe vopsele şi drojdie de bere.  Nu mai mergea cu căruţa la Iaşi, făcea drumul cu cursa de  Vaslui – Iaşi  şi retur. Şi, cum prin ea aproape întregul sat avea aceste probleme rezolvate, autorităţile de atunci nu au restricţionat-o în nici un fel. Ba îmi aduc foarte bine aminte de Noul  Testament, pe care bunica îl ţinea la grindă, un fel de bibliotecă a acelor vremuri, cumpărat de la un magazin  specializat în spiritualitate din Iaşi. Mare preţ punea bunica pe el. Mai mereu o găseam citind, atunci cand ne duceam pe la ea. Şi vizitele erau foarte dese, în special în primii ani de şcooală. Casa lor era aşezată în aceiaşi direcţie cu şcoala, dar nu în cea de mers. Sus pe deal era cocoţată casa, iar şcoala la două uliţe peste râpă. Cum terminam orele nu-mi trebuiau nici zece minute ca să ajung la ei. Da, ma simţeam foarte bine acolo în cerdacul de unde privirea mea putea să cuprindă aproape tot satul vechi. Dar timpul a mers înainte, ni s-a construit o scoală nouă, mult mai aproape de casă. În acest timp am început să-mi fac cercul meu de prieteni, iar casa bunicilor a fost înlocuită cu livada de aguzi, ce se afla la cel mult o sută de metri de casa noastră. A, nu, casa bunicilor nu a fost dată uitării. Doar că ceea ce era obişnuit devenise acum festivitate. În fiecare duminica, frumos îmbrăcaţi, împreuna cu Ion, fratele mai mare cu trei ani,  ne făceam intrarea triumfală pe poarta de la hudiţă. Şi, după un scurt schimb de amabilităţi dispăream în trombă, având de fiecare dată aceiaşi misiune: explorarea ţinutului de la grădina din faţa casei până la cea de a doua vie care se găsea pe podişul, la marginea căruia se conturau poalele dealului Dobrovăţului. Niciodată nu ne întorceam acasă înainte de amurg. Eram legaţi cu nişte fire nevăzute de livada de vişini, de nucii bătrâni sau de părul ce era unic în tot satul, de păiuşul de pe coastă, care era derdeluşul de vară sau bondarii prinşi prin vie când soarele cobora spre asfinţit. Toate acestea se întâmplau în lunile calde, în special duminica findcă în zilele de lucru trebuia sa mergem cu cârlanii la păscut. Ehe, frumoase au fost şi acele zile. Dar timpul a mers mai departe şi Ion a plecat la profesională. Gata cu cârlanii. Tata a hotărât: ,,Doricuţă nu va merge singur cu ei, găsim noi o altă cale. Şi a găsit, hrana la domiciliu. Eu trebuia să mă ocup de şcoală şi  totodată aveam nevoie de mai mult timp de joacă. Destul au  suferit ceilalţi doi.”  O dată cu operaţia de apendicită, pe care am suferit-o la începutul clasei a cincea, a apărut o întorsătură si în ocupaţia mea.  Am devenit aproape lider al grupului ce se strângea zi de zi,  în timpul liber, în livada de aguzi. Şi dacă nu eram chiar lider mai mereu aveam ultimul cuvânt de spus. Asta nu a fost chiar bine, deoarece din când în când deveneam un tip mofturos şi atunci trebuiau ca toţi să ţină cont, neapărat, de dorinţele mele, sau spărgeam jocul  când el era în toi. Dar una peste alta, rămâneam tot în faţă. Cel puţin în grupul restrâns, care era format din 5 sau 6 împreună cu mine, nu se discuta, eu eram liderul absolut. Şi dacă livada de aguzi  era un fel de cartier general, marile bătălii le purtam prin năsâpărie, lutărie, bahnă, iar în zilele calde ne răcoream la baltă. Aşa îi ziceam noi, chiar dacă pe hartă este notată ca pârâul Văslueţ. Ce treabă aveam noi cu ce scrie pe hartă? Aveam acolo bulboana noastră în care ne bălăceam şi pe care o apăram chiar şi cu preţul vieţii. De cine? De cei de la Ciorteşti. Aveau o grădină de legume pe celălalt mal. Şi mai aveau pe coastă,  la vreo două sute de metri, o tabără de vară pentru animale. Au încercat să se apropie de balta noastră dar nu le-a mers. Locurile fusese ale noastre din vremuri străvechi, dar prin anii “50 s-a facut un schimb şi aşa au intrat ei în posesia malului stâng al bălţii noastre. Însă în baltă nu au pus piciorul, sau dacă l-au pus au fost taxaţi. Ce noi treceam dealul la ei? Adică îl treceam, dar atunci mergeam la hram sau pentru cumpărături la cooperativa lor. Dar pentru aşa ceva veneau şi ei la noi. Sunt aşa de multe amintiri şi toate dau năvală deodată în mintea mea. Aş vrea să le scriu aşa cum vin, dar mi-e frică că nici măcar eu nu am să mai înţeleg nimic. De aceea am să încerc o oarecare cronologie în cele ce vor urma:


06-03-2009 14:40:35
   
?? doru1951
Cont Sters

Inregistat: 17-02-2009
Mesaje: 15

PeterPan 63 a scris:


doru1951 a scris:

În acea zi Tinca se sculase de dimineaţă

Ba Dorule, manca-ti-as gura, gata, acuma stim, existi!... :D


Da, incerc si eu ca sa exist
Ca toti acei ce calca pe pamant,
Dar in acest tumult, al lumii, care ne-a cuprins
De multe ori ma-ntreb si eu: am existat, voi fi sau sunt?


06-03-2009 15:30:46
   
?? enigma62
Cont Sters

Inregistat: 17-01-2009
Mesaje: 97
a "vorbit" si SURDU.....hehehe

06-03-2009 17:57:48
   
?? zitreishtrei
Cont Sters

Inregistat: 05-11-2008
Mesaje: 241

titmouse a scris:


Chiar ca incep s-o regret pe Zi33 si zilele cand te punea la punct .

Bau !
:D :D :D


06-03-2009 20:19:18
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

PeterPan 63 a scris:


cami49 a scris:


Tu nu ai doar un handicap,ai chiar mai multe,cred ca asta e cauza mojiciilor pe care le scrii.Tu si cu Titisor sunteti un cuplu perfect,ei ii place tari mult pwla si tu nu ai!!!!

Cocoana, trateaza-ti hemoroizii, ca prea te mananca-n cur si te tii dupa postarile mele mai ceva ca musca dupa miere! Ba vrei sa ne ignoram, ba gasesti ca unica ta ratiune de a fi, nu-i alta decat sa comentezi ce scriu eu in forum.
Cat despre cata pwla am sau nu, pana ce n-oi da ochii cu respectivu-mi madular, vorbesti discutii.

Mai handicap,cine dracu se tine dupa un juma de om ca tine,tu nu vezi ce vocabular de maidanez ai??? Stiu din surse sigure ca nu prea ai facut pipi cand erai mic,deci eu nu am curiozitati la specimene ca tine.Eu am dat cu ochii de respectivul madular al sotului meu si sunt convinsa ca tu ca a lui ai vazut doar prin reviste.


06-03-2009 22:01:40
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

cami49 a scris:


Mai handicap,cine dracu se tine dupa un juma de om ca tine,tu nu vezi ce vocabular de maidanez ai??? Stiu din surse sigure ca nu prea ai facut pipi cand erai mic,deci eu nu am curiozitati la specimene ca tine.Eu am dat cu ochii de respectivul madular al sotului meu si sunt convinsa ca tu ca a lui ai vazut doar prin reviste.

Dulceatzo, nu-mi amintesc sa te fi futut si sa nu-ti fi platit, nici mooie sa-ti fi dat si sa nu-ti fi placut, asa ca sursele de care pomenesti nu-mi par chiar atat de sigure... :D
Cat despre vocabular prea multe nu-s de zis, cata vreme vorbeste ciobu' catre oala sparta.


06-03-2009 22:19:38
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

doru1951 a scris:


Da, incerc si eu ca sa exist
Ca toti acei ce calca pe pamant,
Dar in acest tumult, al lumii, care ne-a cuprins
De multe ori ma-ntreb si eu: am existat, voi fi sau sunt?

Cumetre, nu stiu dac-ai observat ce titlu are topicul, care-i tema (temele) ce se vrea a fi dezbatuta-n cadru'  lui si cam asta-i pricina ce ma face sa-ndraznesc a veni  'naintea dumitale c-un sfat si anume: cauta un alt loc pentru incercarile literare, ba chiar si un alt sait, pentru ca aici sunt prea putini cei care vor avea rabdarea sa-ti parcurga textele, ca de apreciat, nici atat.


06-03-2009 22:25:13
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

enigma62 a scris:

a "vorbit" si SURDU.....hehehe




Nu stiu daca o fi reala chestia cu problemele auditive ale lui mr. Pan, insa, de vreme ce tot aduci in discutie acest aspect, nu pot sa spun decat ca, daca e adevarat, te dovedesti, desi nu credeam ca e posibil, chiar mai infam decat apreciasem initial; ...esti de-a dreptul un gunoi uman :x:x:x, care acum adauga la lunga lista a abjectiilor de care este capabil si pe aceea de a "ataca" :x vizand o dizabilitate senzoriala :x:x:x. Crede-ma ca, spunand ca te dispretuiesc, ti-as face un compliment; ...doar scarba s-ar mai putea apropia de senzatia pe care o provoaca... nu o primata, ci un vierme ca tine.

In acelasi timp, consider ca merita o mare "BULINA NEAGRA" :(:(:( si persoana care a furnizat, nemernicului, aceasta... "informatie" :rolleyes::(:(:( care era evident in ce "scop" :x va fi folosita (...si nu cred ca ma insel afirmand ca este destul de clar de cine e vorba :(:(:().

Aprob si chiar incurajez "tzintuirea la stalpul infamiei" in ceea ce priveste stupizenia, incultura "voluntara", lipsa de maniere si de caracter, precum si altele asemanatoare, dar consider demn de oprobriu pe oricine evidentiaza o deficienţă senzorială, motorie, mintală sau altă infirmitate (...elimin in acest context orice sens peiorativ al cuvantului), cu scopul de a incerca umilirea persoanei respective :x;... si asta indiferent de cine este vorba, de tensiunile, sau chiar conflictele care se manifesta intre persoanele in cauza.

In concluzie, considerand PUBLIC oprobriul de care vorbeam anterior, orice viitoare aluzie (...oricat de mica) in directia respectiva, va "beneficia" :x (si) de replica mea :x:x:x...

Ultima modificare facuta de traven (07-03-2009 02:56:36)


07-03-2009 00:19:09
   
mihaela_f
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-03-2008
Mesaje: 197
Il apreciez prea mult pe  PeterPan... asa ca, eu nu mai intru pe acest forum, nu mai suport.

07-03-2009 00:57:52
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

PeterPan 63 a scris:


cami49 a scris:


Mai handicap,cine dracu se tine dupa un juma de om ca tine,tu nu vezi ce vocabular de maidanez ai??? Stiu din surse sigure ca nu prea ai facut pipi cand erai mic,deci eu nu am curiozitati la specimene ca tine.Eu am dat cu ochii de respectivul madular al sotului meu si sunt convinsa ca tu ca a lui ai vazut doar prin reviste.

Dulceatzo, nu-mi amintesc sa te fi futut si sa nu-ti fi platit, nici mooie sa-ti fi dat si sa nu-ti fi placut, asa ca sursele de care pomenesti nu-mi par chiar atat de sigure... :D
Cat despre vocabular prea multe nu-s de zis, cata vreme vorbeste ciobu' catre oala sparta.

Incerc sa ma conformez la stilul tau ca sa ne intelegem caci tu cu manierele stai prost.,iar de hemoroizii mei nu te lua,caci i-am lasat acolo special pt.tine,sa te muste de nas cand o sa ma pupi in curulet.De fanteziile tale sexuale ce sa mai discutam......cine nu are se lauda!!!!!! Asta este ultimul raspuns,m-am injosit suficient facand astfel de dialoguri cu o astfel de persoana.Tu esti negru in cerul gurii si in suflet,nu ti-a ramas nimic bun in tine.Mare pacat......din cand in cand aratai ca esti un tip citit!!!!!,daca nu aratai atata aroganta si rautate te puteai face iubit si respectat pe aici.


07-03-2009 11:22:44
   
?? doru1951
Cont Sters

Inregistat: 17-02-2009
Mesaje: 15

PeterPan 63 a scris:


doru1951 a scris:


Da, incerc si eu ca sa exist
Ca toti acei ce calca pe pamant,
Dar in acest tumult, al lumii, care ne-a cuprins
De multe ori ma-ntreb si eu: am existat, voi fi sau sunt?

Cumetre, nu stiu dac-ai observat ce titlu are topicul, care-i tema (temele) ce se vrea a fi dezbatuta-n cadru'  lui si cam asta-i pricina ce ma face sa-ndraznesc a veni  'naintea dumitale c-un sfat si anume: cauta un alt loc pentru incercarile literare, ba chiar si un alt sait, pentru ca aici sunt prea putini cei care vor avea rabdarea sa-ti parcurga textele, ca de apreciat, nici atat.



Va rog sa ma iertati domnilor, certareti, am crezut ca intervenind cu litertura mai potolesc spiritele inferbantate. M-am inselat amarnic. Asa ca ma retrag si va doresc balacareala placuta.


07-03-2009 22:54:06
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

zitreishtrei a scris:


titmouse a scris:


Chiar ca incep s-o regret pe Zi33 si zilele cand te punea la punct .

Bau !
:D :D :D


Fir-ai sa fii de afurisita !!!
Pe unde esti ?


09-03-2009 10:11:52
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

traven a scris:


enigma62 a scris:

a "vorbit" si SURDU.....hehehe


http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Nu stiu daca o fi reala chestia cu problemele auditive ale lui mr. Pan, insa, de vreme ce tot aduci in discutie acest aspect, nu pot sa spun decat ca, daca e adevarat, te dovedesti, desi nu credeam ca e posibil, chiar mai infam decat apreciasem initial; ...esti de-a dreptul un gunoi uman :x:x:x, care acum adauga la lunga lista a abjectiilor de care este capabil si pe aceea de a "ataca" :x vizand o dizabilitate senzoriala :x:x:x. Crede-ma ca, spunand ca te dispretuiesc, ti-as face un compliment; ...doar scarba s-ar mai putea apropia de senzatia pe care o provoaca... nu o primata, ci un vierme ca tine.

In acelasi timp, consider ca merita o mare "BULINA NEAGRA" :(:(:( si persoana care a furnizat, nemernicului, aceasta... "informatie" :rolleyes::(:(:( care era evident in ce "scop" :x va fi folosita (...si nu cred ca ma insel afirmand ca este destul de clar de cine e vorba :(:(:().

Aprob si chiar incurajez "tzintuirea la stalpul infamiei" in ceea ce priveste stupizenia, incultura "voluntara", lipsa de maniere si de caracter, precum si altele asemanatoare, dar consider demn de oprobriu pe oricine evidentiaza o deficienţă senzorială, motorie, mintală sau altă infirmitate (...elimin in acest context orice sens peiorativ al cuvantului), cu scopul de a incerca umilirea persoanei respective :x;... si asta indiferent de cine este vorba, de tensiunile, sau chiar conflictele care se manifesta intre persoanele in cauza.

In concluzie, considerand PUBLIC oprobriul de care vorbeam anterior, orice viitoare aluzie (...oricat de mica) in directia respectiva, va "beneficia" :x (si) de replica mea :x:x:x...


Da. Multumesc , Traven , ai scris si in  numele meu .
Subscriu .


09-03-2009 10:31:19
   
deja-vu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 14-09-2008
Mesaje: 38
Simt ca gandesc, deci exist. Stiu ca stiu asta si imi place. Am invatat ca am fost si sunt ratiune si simtire in egala masura, ca nu pot fi eu fara una dintre ele si astept cu nerabdare nasterea unei noi structuri a creierului, care sa ma ajute sa-mi descopar alt potential. Totul e aici, in mine. Doar ca n-are cine sa-mi traduca in limbajul meu uman esenta divinitatii mele...

09-03-2009 11:04:14
   
?? doru1951
Cont Sters

Inregistat: 17-02-2009
Mesaje: 15

deja-vu a scris:

Simt ca gandesc, deci exist. Stiu ca stiu asta si imi place. Am invatat ca am fost si sunt ratiune si simtire in egala masura, ca nu pot fi eu fara una dintre ele si astept cu nerabdare nasterea unei noi structuri a creierului, care sa ma ajute sa-mi descopar alt potential. Totul e aici, in mine. Doar ca n-are cine sa-mi traduca in limbajul meu uman esenta divinitatii mele...

As putea eu sa-ti traduc, dar tebuie sa-mi dai voie sa fac o incursiune in interiorul tau. Pentru o cat mai exacta traducere este necesara efectuarea unor sapaturi .


09-03-2009 12:53:39
   
?? zitreishtrei
Cont Sters

Inregistat: 05-11-2008
Mesaje: 241
... sau niste "sondaje"?
Domnule draga, psihanaliza femeilor a inceput-o si a terminat-o Freud, vrei s-o continui dumneata? :D


09-03-2009 13:45:07
   
?? doru1951
Cont Sters

Inregistat: 17-02-2009
Mesaje: 15

zitreishtrei a scris:

... sau niste "sondaje"?
Domnule draga, psihanaliza femeilor a inceput-o si a terminat-o Freud, vrei s-o continui dumneata? :D


ce treaba am eu cu freud? el cu ale lui iar eu cu incursiunile


10-03-2009 15:38:07
   
?? zitreishtrei
Cont Sters

Inregistat: 05-11-2008
Mesaje: 241

doru1951 a scris:


ce treaba am eu cu freud? el cu ale lui iar eu cu incursiunile

Ca nu ai nicio treaba cu el, e clar, ca ai putea avea succes in incursiunile tale, e posibil si cand spun asta iau in calcul aspectul partii dorsale al celor carora te adresezi, mai intins si mai incapator decat parcarea unui mall... :D


11-03-2009 11:59:53
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 17-11-2008
Mesaje: 42

traven a scris:


http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Nu stiu daca o fi reala chestia cu problemele auditive ale lui mr. Pan, insa, de vreme ce tot aduci in discutie acest aspect, nu pot sa spun decat ca, daca e adevarat, te dovedesti, desi nu credeam ca e posibil, chiar mai infam decat apreciasem initial; ...esti de-a dreptul un gunoi uman , care acum adauga la lunga lista a abjectiilor de care este capabil si pe aceea de a "ataca"  vizand o dizabilitate senzoriala . Crede-ma ca, spunand ca te dispretuiesc, ti-as face un compliment; ...doar scarba s-ar mai putea apropia de senzatia pe care o provoaca... nu o primata, ci un vierme ca tine.

In acelasi timp, consider ca merita o mare "BULINA NEAGRA"  si persoana care a furnizat, nemernicului, aceasta... "informatie"  care era evident in ce "scop"  va fi folosita (...si nu cred ca ma insel afirmand ca este destul de clar de cine e vorba ).

Aprob si chiar incurajez "tzintuirea la stalpul infamiei" in ceea ce priveste stupizenia, incultura "voluntara", lipsa de maniere si de caracter, precum si altele asemanatoare, dar consider demn de oprobriu pe oricine evidentiaza o deficienţă senzorială, motorie, mintală sau altă infirmitate (...elimin in acest context orice sens peiorativ al cuvantului), cu scopul de a incerca umilirea persoanei respective ;... si asta indiferent de cine este vorba, de tensiunile, sau chiar conflictele care se manifesta intre persoanele in cauza.

In concluzie, considerand PUBLIC oprobriul de care vorbeam anterior, orice viitoare aluzie (...oricat de mica) in directia respectiva, va "beneficia"  (si) de replica mea ...


Cine a castigat şi cine a pierdut de pe urma scandalului aici?Tind sa cred ca la toti va place circul pe care il faceti ...In tot acest razboi al culturii cu prostia..un zambet amar imi rasare pe fata si nu pot spune decat: Fratilor,e inutil acest razboi...si nu uitati ca iadul e alcatuit din culoarele aseptice ale logicii!!!!


11-03-2009 12:11:47
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 17-11-2008
Mesaje: 42

tasha 1951 a scris:

Am sa-ti raspund sincer:
In acest moment nu fac nicio deosebire legat de calitatea de forumist  a celor doi mai sus amintiti de tine,s-o ridic in slavi pe Tit care m-a facut proasta ,lipsita de bun simt si de duzina?...n-ai sa vezi!!!...iar scuzele aruncate ulterior chiar nu m-au sensibilizat,ca sa raspund cu eleganta cum mi-ai sugerat..dimpotriva inclin sa cred ca Enigma are mai mult bun simt si a inteles perfect ca o discutie privata dar care a degenerat pe forum se poate incheia salutar...subscriu celor scrise de Cami49 si-l felicit!
   Iar pentru cei care si-au schimbat parerea despre mine chiar n-am nicio vorba,fiecare e liber sa creada si sa spuna ce vrea!Eu tot Olga ramin cu sau fara simpatia lor!


Tashica chiar daca imi esti draga,totusi exista ceva in mine care nu ma lasa sa-ti dau dreptate in totalitate, idiferent de argumentele logice pe care ni le oferi ...Steinhardt spunea - si iubesc aceasta idee - ca se cuvine sa ierti numai relele ce se revarsa asupra ta, nu si cele ce ii ating pe cei multi...iar acest enigma62 a "lovit" in toti cei care nu au fost de acord cu el!!!


11-03-2009 12:20:51
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Venerata-adorata MP Unikaaa, Iadul sa stii ca-i iegzact... LIPSA LOGICII !!! :D (zic unii mai destepti ca mine, in fine ;))
Bun, ca sa para mai eneteresantzi, unii arunca panseuri paradoxale cica ;) da-ti zic io ca culoarele logicii sint luminoase (fara sa-nsemne neaparat Raiul) si lipsa logicii atrage Intunericul. Poate-ai avut si tu, cit de Mult Prea Fericit Ecleziastica Sfintzenie :D ai fi, cite-un cosmar in care obtineai reactii ilogice din mediul in care visai - nu erai terifiata, nu te simteai in Iad, eii , febletze ? ;)
In rest, ai perfecta dreptate (ca-ntotdeauna de fapt ;)), "meciurile" de tipul asta sint sterile si-n plus cistigarea disputei c-un prost echivaleaza doar cu o medalie la Olimpiada Handicapatzilor. :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-03-2009 12:29:56)


11-03-2009 12:23:20
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 17-11-2008
Mesaje: 42

zitreishtrei a scris:

... sau niste "sondaje"?
Domnule draga, psihanaliza femeilor a inceput-o si a terminat-o Freud, vrei s-o continui dumneata?


Daca nici noi(femeile) nu ne intelegem..de unde sa ne inteleaga Freud sau Doru? :D :D :D

Bine-ai revenit,amazoana neimblanzita a forumului! :)


11-03-2009 12:25:54
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 17-11-2008
Mesaje: 42

Xtremul a scris:

Venerata-adorata MP Unikaaa, Iadul sa stii ca-i iegzact... LIPSA LOGICII !!!  (zic unii mai destepti ca mine, in fine )
In rest, ai perfecta dreptate (ca-ntotdeauna de fapt ), "meciurile" de tipul asta sint sterile si-n plus cistigarea disputei c-un prost echivaleaza doar cu o medalie la Olimpiada Handicapatzilor.


Pthiuu..sa-mi scuip in san..:D...Bre,da shi ma speriashi..nu stiam ca esti prin zona..simteam eu ca ma gadila ceva pe la patrahir da credeam ca e nenea d-evil..:D...Ma bucur sa te ragasesc! Pupic pe nasuc!

Ca sa-ti raspund si la intrebare,cosmarul din vis..eu zic ca vine tot din subconstientul nostru..si e adevarat de multe ori sint reactii pe care noi nu le intelegem si ne simtim ca-n Iad...asta nu inseamna ca nu ar putea avea si o logica...parerea mea!

Ultima modificare facuta de unikaa (11-03-2009 12:37:51)


11-03-2009 12:31:15
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Diavolul (Dia-bollein, Cel Care Dezbina-Inshala) n-ar fi mare lucru dac-ar bantui doar pe forumuri :D draga Unikaa (apropo - io nu te pup - nu doar pe nasuc adica :D:D hihihi), dar coada vaz ca si-o vira din ce in ce mai adinc si aici.

Sesizez oricum o sminteala :rolleyes: crescinda in juru-mi, voi n-o detectati, nu va sperie o tzira, pe bune ?!


11-03-2009 13:03:14
   
?? zitreishtrei
Cont Sters

Inregistat: 05-11-2008
Mesaje: 241

unikaa a scris:


Steinhardt spunea - si iubesc aceasta idee - ca se cuvine sa ierti numai relele ce se revarsa asupra ta, nu si cele ce ii ating pe cei multi...iar acest enigma62 a "lovit" in toti cei care nu au fost de acord cu el!!!

Daca nu ma insel - si nu prea cred, ca dintotdeauna m-am laudat cu o memorie de invidiat! - e vorba de un pasaj in care Steinhardt il citeaza pe Iorga si formularea acestuia e putin diferita:
"Ai dreptul sa ierti numai ce s-a gresit in paguba ta"
PS. Mi-ar placea sa fie introdusa pedeapsa capitala impotriva idiotilor, in acest fel o multime din problemele omenirii si-ar gasi rezolvarea, de la poluare, stratul de ozon si pana la criza alimentara,  demografica sau conflictele religioase. Abia atunci versurile din Imagine si-ar gasi aplicabilitatea.


11-03-2009 14:41:09
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

unikaa a scris:


tasha 1951 a scris:

Am sa-ti raspund sincer:
In acest moment nu fac nicio deosebire legat de calitatea de forumist  a celor doi mai sus amintiti de tine,s-o ridic in slavi pe Tit care m-a facut proasta ,lipsita de bun simt si de duzina?...n-ai sa vezi!!!...iar scuzele aruncate ulterior chiar nu m-au sensibilizat,ca sa raspund cu eleganta cum mi-ai sugerat..dimpotriva inclin sa cred ca Enigma are mai mult bun simt si a inteles perfect ca o discutie privata dar care a degenerat pe forum se poate incheia salutar...subscriu celor scrise de Cami49 si-l felicit!
   Iar pentru cei care si-au schimbat parerea despre mine chiar n-am nicio vorba,fiecare e liber sa creada si sa spuna ce vrea!Eu tot Olga ramin cu sau fara simpatia lor!


Tashica chiar daca imi esti draga,totusi exista ceva in mine care nu ma lasa sa-ti dau dreptate in totalitate, idiferent de argumentele logice pe care ni le oferi ...Steinhardt spunea - si iubesc aceasta idee - ca se cuvine sa ierti numai relele ce se revarsa asupra ta, nu si cele ce ii ating pe cei multi...iar acest enigma62 a "lovit" in toti cei care nu au fost de acord cu el!!!

Papusa draga,e bine ca-mi dai si partial dreptate,iar legat de bine si rau ce sa zic? este particularizat si poate avea o multitudine contradictorie de trasaturi,binele meu nu inseamna intodeauna si binele tau...(ca sa ma intelegi mai bine)...iar legat de binele biblic la care faci referire,uff!aici gasim multe valente,valente despre care eu am discutat de multe ori chiar cu cel sus amintit de tine adica cu parintele Steinhardt(cand a mai venit vorba despre el v-am spus ca a fost duhovnicul meu) inca de pe vremea cand el slujea la manastirea Rohia(loc drag mie,si unde ajung cel putin o data pe luna...)asa ca evit sa discut despre asta..ar degenera in banal si chiar n-are rost...=)


11-03-2009 14:50:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

Diavolul (Dia-bollein, Cel Care Dezbina-Inshala) n-ar fi mare lucru dac-ar bantui doar pe forumuri :D draga Unikaa (apropo - io nu te pup - nu doar pe nasuc adica :D:D hihihi), dar coada vaz ca si-o vira din ce in ce mai adinc si aici.

Sesizez oricum o sminteala :rolleyes: crescinda in juru-mi, voi n-o detectati, nu va sperie o tzira, pe bune ?!

Daaa!lumea parca si-a iesit din tipare(hai s-o parafrazez aici pe hotbrain)...iar proverbul latin"mens sana in corpore sano" nu-si mai gaseste  aria...=)...s-o fi tragand de la alimentatia defectuoasa?;)
era mai sanatoasa lumea la cap pe vremea ceausista cand mancam(obligat)mai sanatos?


11-03-2009 15:01:46
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323
Lumea e plina de cei care au reusit prin negativism , ironie, rautate. Ma intreb daca exista cineva care a reusit prin bunatate si dreptate. Inca nu am cunoscut o asemenea persoana. Am ajuns acolo incat daca cineva ma saluta, ma intreb ce vrea de la mine. Nimeni nu face nimic gratuit, fara un cat de mic interes. Mi-as dori sa cunosc o persoana, una singura, care face ceva dezinteresat.Tampenii...am o zi proasta, asta-i tot.=D=D=D. M-a intrebat cineva odata ce e mai rau: iadul sau nimic...ei bine, am zis iadul, dar acum cred ca "nimic" e mult mai rau..O zi frumoasa sa aveti si aveti grija ce va doriti.

15-03-2009 14:12:01
   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7    
Mergeti la