Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Intelegeri si neintelegeri...    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Eu cer ceva,
Ceva mai bun.
Tu-mi dai candva,
Dar nu acum 

Tu-mi ceri ce vrei,
Io-ti dau ce am.
Ce-ti dau, tu iei,
Dar vrei ce n-am!" 
(autor necunoscut)

Nu am retinut unde am citit aceste randuri, dar mi-a placut ce vor ele sa ne ...comunice.
Adesea se intampla ca asteptarile noastre de la celalalt sa difere de cele pe care le presupune celalalt ca le-am avea.
Acelasi lucru e valabil si pentru noi, fata de cei aflati in "relatie" cu noi si aici nu fac referire neaparat la o relatie de iubire!
Ca sa putem afla de la cel situat vis-a-vis, ce-si doreste de la noi, e necesar sa purtam o discutie in conditii de calm si rabdare. Incapacitatea de a accepta o asemenea discutie reprezinta o mare problema pentru cei implicati in relatie, posibil doar pentru unul dintre ei.
Asadar, singura rezolvare a respectivei situatii este comunicarea, dar asta neansemnand ca unul sa impuna reguli iar celalat sa le accepte!
Si daca in cele din urma constati ca e imposibil, amani pe moment rezolvarea si , mai ales, nu arunci in stanga si-n dreapta cu vorbe jignitoare caci, de cele mai multe ori "problema" se situeaza tocmai "pe spatele" celui care insista sa-si impuna "punctul de vedere". Altfel, fiecare e liber sa si-l prezinte pe al sau, fara a bate cu pumnul in masa, eventual reluandu-l in mai multe incercari, de fiecare data sub o alta forma de prezentare a aceluias subiect! Tocmai acel "pumn in masa" ne anunta ca respectivul are ..."o problema de comunicare"!
Se pare ca am reusit sa fiu la fel de alambicata in explicatii ca si autorul versurilor de mai sus. Fiecare va pricepe atat cat ii permite lui capacitatea de intelegere!

Mult succes tuturor, mai ales in comunicare!!!
Sa fiti iubiti!

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (31-03-2008 03:01:19)


31-03-2008 02:59:31
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

(...) Adesea se intampla ca asteptarile noastre de la celalalt sa difere de cele pe care le presupune celalalt ca le-am avea.
Acelasi lucru e valabil si pentru noi, fata de cei aflati in "relatie" cu noi si aici nu fac referire neaparat la o relatie de iubire!
Ca sa putem afla de la cel situat vis-a-vis, ce-si doreste de la noi, e necesar sa purtam o discutie in conditii de calm si rabdare. Incapacitatea de a accepta o asemenea discutie reprezinta o mare problema pentru cei implicati in relatie, posibil doar pentru unul dintre ei.
Asadar, singura rezolvare a respectivei situatii este comunicarea, dar asta neansemnand ca unul sa impuna reguli iar celalat sa le accepte!
Si daca in cele din urma constati ca e imposibil, amani pe moment rezolvarea si , mai ales, nu arunci in stanga si-n dreapta cu vorbe jignitoare caci, de cele mai multe ori "problema" se situeaza tocmai "pe spatele" celui care insista sa-si impuna "punctul de vedere". Altfel, fiecare e liber sa si-l prezinte pe al sau, fara a bate cu pumnul in masa, eventual reluandu-l in mai multe incercari, de fiecare data sub o alta forma de prezentare a aceluias subiect! Tocmai acel "pumn in masa" ne anunta ca respectivul are ..."o problema de comunicare"!
Se pare ca am reusit sa fiu la fel de alambicata in explicatii ca si autorul versurilor de mai sus. Fiecare va pricepe atat cat ii permite lui capacitatea de intelegere!


Un adevar de care cred eu ca trebui sa tinem seama cu consecventza ar fi acela ca este foarte greu, daca nu chiar imposibil ca cineva sa multumeasca pe toata lumea. Apropo, a nesocoti acest adevar este de obicei lucrul lipsit de intelepciune pe care il fac persoanele cele mai binevoitoare si a carui consecinta se dovedeste de regula exact un mare sir de neintelegeri cu o gramada de lume. Nu mai spun ca incercarile imposibile ne uzeaza ca nimic altceva, ca inca n-am verificat foarte riguros aceasta din urma teorie. :)


31-03-2008 22:34:22
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Io am incercat si teoria sta, fiindca altfel nu credeam adevarul zicalei: "Calea sigura spre esec e sa-ncerci sa multumesti pe toata lumea" :)

Ultima oara, asta mi s-a-ntimplat pe cind aveam una bucata nevasta si doua amante simultan (ma credeam poate Xtremu-San, la japonezi doar stiti ca-i inca o cutuma cu amantele "oficiale")... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (31-03-2008 22:44:39)


31-03-2008 22:43:49
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

tasha 1951 a scris:

Eu cer ceva,
Ceva mai bun.
Tu-mi dai candva,
Dar nu acum 

Tu-mi ceri ce vrei,
Io-ti dau ce am.
Ce-ti dau, tu iei,
Dar vrei ce n-am!" 
(autor necunoscut)

Nu am retinut unde am citit aceste randuri, dar mi-a placut ce vor ele sa ne ...comunice.
Adesea se intampla ca asteptarile noastre de la celalalt sa difere de cele pe care le presupune celalalt ca le-am avea.
Acelasi lucru e valabil si pentru noi, fata de cei aflati in "relatie" cu noi si aici nu fac referire neaparat la o relatie de iubire!
Ca sa putem afla de la cel situat vis-a-vis, ce-si doreste de la noi, e necesar sa purtam o discutie in conditii de calm si rabdare. Incapacitatea de a accepta o asemenea discutie reprezinta o mare problema pentru cei implicati in relatie, posibil doar pentru unul dintre ei.
Asadar, singura rezolvare a respectivei situatii este comunicarea, dar asta neansemnand ca unul sa impuna reguli iar celalat sa le accepte!
Si daca in cele din urma constati ca e imposibil, amani pe moment rezolvarea si , mai ales, nu arunci in stanga si-n dreapta cu vorbe jignitoare caci, de cele mai multe ori "problema" se situeaza tocmai "pe spatele" celui care insista sa-si impuna "punctul de vedere". Altfel, fiecare e liber sa si-l prezinte pe al sau, fara a bate cu pumnul in masa, eventual reluandu-l in mai multe incercari, de fiecare data sub o alta forma de prezentare a aceluias subiect! Tocmai acel "pumn in masa" ne anunta ca respectivul are ..."o problema de comunicare"!
Se pare ca am reusit sa fiu la fel de alambicata in explicatii ca si autorul versurilor de mai sus. Fiecare va pricepe atat cat ii permite lui capacitatea de intelegere!

Mult succes tuturor, mai ales in comunicare!!!
Sa fiti iubiti!


Versurile inlocuiesc acel "pumn in masa" :)

Disperarea neintelesilor ,de neinteles uneori. Alteori nu are cine intelege , e peste puterile lor :D


31-03-2008 23:04:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Heh ,heh ,heh mai, dragilor na ,ca imi veni asa o inspiratie de zile mari.... N-AM REZISTAT...sa nu intru sa scriu....desi sincer imi propusesem o pauza pe net,mai cu seama pe acest forum...
pe cand ma plimbam eu asa de colo colo cu mintea,de la un prieten la altul,ce ma gandeam?un prieten ,suparat nevoie mare....de altfel ,el,un bland si un bun,un simtitor nu altceva....,si na, acu 'sa cercetez,sa gasesc pricina supararii....si caut si caut si gasesc.....cine era?pai stati sa vedeti....doar cateva randuri....sa il facem cunoscut,ca sufera 'mnealui de laude de ridicat in slavi....daca nu le primeste,le cere sau si le ofera singurel.... =)
Da,el care pe langa faptul ca nu vede decat paiul din ochiul altuia ,sau o fi din pricina barei din propriul ochi?.....cine stie,mai e si rautacios....cum nu il multumesti,nu il gratulezi,cum te musca.... eu nu zic ca nu ne apuca pe toti" creatia",ca nu suntem fiecare in parte poeti,poetuti,poetisori....insa tre' sa ne vedem si scurtul nasului......ca altfel devenim PENIBILI...chiar nesimtitori uneori si suparam persoane care doar au fost sincere,au spus o parere.....daca deranjeaza,sa ignore ,mai  mult....  consider ca nimeni  nu doreste laude,lauri,gadilaturi....=(
Vreti sa va mai spun ce, cat de tanar, fraged de paraie si frumos se vede?cat de bun exemplu se da?cat de plin de invataminte este....?nuuuuuuuu !!!nu va pot lua placerea de al vedea voi asa cum este ,cum se vede si mai ales cum scrie(UNEORI)....

Hmm ,de ce uneori simt nevoia sa fiu rautacioasa?se intampla tuturor?sper sa nu fie ceva in neregula cu mine.....dar si eu sunt om cu calitati si defecte...... =)
Nea ....mare onoare pe tine cu atata bagare in seama,vezi chiar si asa ai atras atentia ....tre sa fi tare magulit ca atata lume iti da atentie...eu am scris ca asa am simtit,ca si 'mneata de altfel....fiecare scrie ce vrea ,cum vrea si cat il duce MINTEA,important e sa nu cerem mai mult decat meritam.eu scriu fara sa cer nimic in schimb.....si accept orice parere,urmez un sfat ,apreciez o corectura.....
Acu 'daca am batut campii oleaca si m-a navalit" creeatia" nu am cerut si drepturi de autor sau sa cer cu insistenta comentarii...e problema mea si DREPTUL meu ,sa scriu: ce vreau ,cand vreau si atat....nu e nimeni obligat sa imi accepte aberatiile sau si mai rau sa le placa!

deja e prea mult....=(


05-04-2008 14:51:26
   
?? mioara66
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2008
Mesaje: 3
bravo tasha

05-04-2008 15:49:11
   
?? mioara66
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2008
Mesaje: 3
prea multi cred ca ne pot duce de nasuc cu doua versuri plagiate

05-04-2008 15:49:56
   
?? mioara66
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2008
Mesaje: 3
tasha , mi-ar place sa vb, admir felul tau de afi: directa , taioasa si la obiect!

05-04-2008 18:08:46
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

mioara66 a scris:

tasha , mi-ar place sa vb, admir felul tau de afi: directa , taioasa si la obiect!


...Taioasa?! :) Mie mi se pare ca, dimpotriva, Tasha e o dulce,


05-04-2008 19:21:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

spuneti-mi Aly a scris:


mioara66 a scris:

tasha , mi-ar place sa vb, admir felul tau de afi: directa , taioasa si la obiect!


...Taioasa?! :) Mie mi se pare ca, dimpotriva, Tasha e o dulce,

Multumesc,apreciez ce ai spus...mai ales ca vine din partea ta...mi-ar trebui un emoticon cu un kiss s-o fac mai convingator...dar accepta acest emoticon drept o imbratisare si un pupic din partea mea..=)


05-04-2008 21:18:36
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

mioara66 a scris:

tasha , mi-ar place sa vb, admir felul tau de afi: directa , taioasa si la obiect!

Mioara,sa ne intelegem sunt uneori cam tocmai invers de cum m-ai descris,adica mai bat campii(si culmea imi si place( =) )...) dar faptul ca-ti plac asa cum sunt e bine,la urma urmei unii oameni iti plac pur si simplu chiar daca iti vine greu sa spui de ce...


05-04-2008 21:22:12
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


mioara66 a scris:

tasha , mi-ar place sa vb, admir felul tau de afi: directa , taioasa si la obiect!


...Taioasa?! :) Mie mi se pare ca, dimpotriva, Tasha e o dulce,

Multumesc,apreciez ce ai spus...mai ales ca vine din partea ta...mi-ar trebui un emoticon cu un kiss s-o fac mai convingator...dar accepta acest emoticon drept o imbratisare si un pupic din partea mea..=)


Pupici si de la mine, draga Tasha! ...Cat de tare ma bucur ca ai revenit se vede tare de tot pe moaca mea, crede-ma. :)

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (06-04-2008 02:59:41)


06-04-2008 02:59:27
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Un gand! Un vis... O dorinta! Tristete! Bucurie! Fiecare dintre noi le simte, le traieste si doreste, la un moment dat, sa le impartaseasca. Vrem sa iubim, sa fim iubiti. Si totusi, parca exista ceva mai profund, ceva mai trainic, ceva ce ne da cu adevarat putere, ceva ce nu ne lasa sa ne descurajam, ceva ce ne da, pana la urma, aripi sa visam din nou. Sa fie acest lucru prietenia? Pentru fiecare dintre noi, prietenia inseamna ceva, fiecare ii da valente diferite. Si totusi, pentru cei mai multi, prietenia inseamna, de cele mai multe ori, TOTUL.

19-06-2008 18:29:16
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

Xtremul a scris:

Io am incercat si teoria sta, fiindca altfel nu credeam adevarul zicalei: "Calea sigura spre esec e sa-ncerci sa multumesti pe toata lumea" :)

Ultima oara, asta mi s-a-ntimplat pe cind aveam una bucata nevasta si doua amante simultan (ma credeam poate Xtremu-San, la japonezi doar stiti ca-i inca o cutuma cu amantele "oficiale")... :D:D

Cu asa legaturi,se pare ca esti barbat descurcaret Xtremule...=)


12-07-2008 07:03:07
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Nik

24-07-2008 02:54:02
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Inima slaba

24-07-2008 02:55:02
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Stimati utilizatori, numai voi puteti pastra un climat favorabil discutiilor pe acest forum, moderandu-va limbajul si agresivitatea. Voi insiva sunteti, de fapt, moderatorii forumului si trebuie sa va puneti uneori in pielea colegilor de discutie, intelegand astfel si pozitia celuilalt fata de voi. Nu cereti o comunicare civilizata daca dumneavoastra nu o puteti intretine....

01-08-2008 23:54:44
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

tasha 1951 a scris:

Stimati utilizatori, numai voi puteti pastra un climat favorabil discutiilor pe acest forum, moderandu-va limbajul si agresivitatea. Voi insiva sunteti, de fapt, moderatorii forumului si trebuie sa va puneti uneori in pielea colegilor de discutie, intelegand astfel si pozitia celuilalt fata de voi. Nu cereti o comunicare civilizata daca dumneavoastra nu o puteti intretine....




Auzi bre Ciudy ce zice Tashica?  hihihi
HIC!


02-08-2008 00:04:44
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Uneori pentru a supravieţui nu trebuie să fugi – ci să stai, lupţi, râneşti gunoiul (material, mintal). Adică, trebuie să pui mâna şi să schimbi mentalitatea fatalist-pesimistă, pasivă, miloagă, distructivă, egoistă, inconştientă, invidioasă sau compătimitor-iresponsabilă, corupţia, toleranţa faţă de ticăloşie, care îi caracterizează pe mulţi

02-08-2008 01:52:02
   
?? elvot
Cont Sters

Inregistat: 20-04-2008
Mesaje: 1
toti aveti o gandire negativa! tot ce vorbiti si ganditi va da dee gol! oare nu traim in romania? oare nu noi cu mana noastra ne-o facem mereu/ NOI I-i alegem1

02-08-2008 02:05:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Bety cea urata a scris:

Uneori pentru a supravieţui nu trebuie să fugi – ci să stai, lupţi, râneşti gunoiul (material, mintal). Adică, trebuie să pui mâna şi să schimbi mentalitatea fatalist-pesimistă, pasivă, miloagă, distructivă, egoistă, inconştientă, invidioasă sau compătimitor-iresponsabilă, corupţia, toleranţa faţă de ticăloşie, care îi caracterizează pe mulţi

Asta cam asa e...insa multi dam bir cu fugitii...=(


02-08-2008 08:30:21
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Sa fim mai buni...cu sufletele curate...inimile calde...
Sa iertam...pt.a fi iertati...Sa iubim...pt.a fi iubiti...SA IERTAM DIN IUBIRE SI SA IUBIM...IERTAND!     
Sa nu aruncam cu piatra, inainte de vedea ce este in gradina sufletului nostru...Sa nu ne credem mai presus decat cei de langa noi...pt.ca s-ar putea sa fim mai pacatosi...Sa nu judecam pe NIMENI, pt.a nu fi judecati mai tarziu...Sa facem NUMAI BINE, chiar daca primim doar...rau...Sa daruim fara a astepta sa primim ceva in schimb...Sa daruim cu inima si din tot sufletul...Toti suntem pacatosi pe acest pamant...Pacatuim chiar si cu gandul, vorba, fapta...Sa nu judecam...Toti vom fi judecati de Bunul DUMNEZEU! O seara binecuvantata, dragii mei!     =)


18-09-2008 21:50:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Sa stii ca lumea e fara margini ca noi sutem atat de mici, ca frumusetea are pete si e trecatoare sa fii din cauza asta trist(a) sa iubesti florile si fluturii si totusi sa zambesti...
Si cand lumina razbate din interiorul sufletelor bucuria si simturile dispar in nemarginita lume a celor care sunt curati si deosebiti...
Poti sa spui ca ai multi prieteni dar de vazut vezi dupa ce ai nevoie de ajutor....


02-10-2008 14:23:19
   
Pagini: 1    
Mergeti la