Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Topul agramatismului care este :)    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 13
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
Domnule profesor, eu chiar te rog sa ma inveti sa folosesc corect limba romana.In schimb te voi invata si eu ceva.orice nu stii tu dar stiu eu.

Ultima modificare facuta de Pall Mall (22-07-2008 01:15:22)


22-07-2008 01:14:50
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
Chiar as aprecia enorm daca mi-ai corecta fiecare greseala. Dar nu cred ca ai atita rabdare.
Ma intreb cum s-au inteles la portile Romei fiecare vorbind alta limba, avind alta cultura.


22-07-2008 01:16:51
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Bre ...io umblu cu injuratul ca de corectat m-am saturat !:D:D:D
stromboli a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Bre matali io te intreb pe tine foarte serios :

CREZI CA IO VREAU SA ATRAG PE CINEVA ?

......pe ce te bazezi dom'le ? .....te intreb io mariniscian


tu esti o ezceptie ciudatule, dealtfel nu umbli cu corectatu pe forum,nu?


22-07-2008 01:24:54
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Crezi ca i-ar fi necesar lui Moebius sa invetze ceva despre consumul exagerat de alcool shi iarba ? :D:D:D
Pall Mall a scris:

Domnule profesor, eu chiar te rog sa ma inveti sa folosesc corect limba romana.In schimb te voi invata si eu ceva.orice nu stii tu dar stiu eu.


22-07-2008 01:27:10
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
Chiar nu ma lasi in pace ? te tii scai dupa mine.



cLitoriDIA a scris:

Pentru zambetul cu care am fost primita
Pentru ca am fost acceptata.
Pentru ca am avut cu cine dialoga.
Pentru ca am zambit si ne-am incruntat impreuna.
Pentru tot ce am impartit in cele cateva zile petrecute alaturi de voi toti.
  Din acest moment , activitatea mea aici a incetat si ma voi limita la a citi cata vreme exista si vor exista subiecte  si postari de genul

- "daca dau tigara cu ochii inchisi la o fata inseamna ca imi e rusine? "
- "Cum e posibil sa dai o tigara cu 19.000 lei? "
- "fenei trecute de 35 ani cu chef de bani!!! "

si postari de genul

"daca va place bani hai sa vb aici.......
<<<<< Vreiti multa bani? >>>>>"
"daca dau tigara cu ochii inchisi la o fata inseamna ca imi e rusine? "
"Tu daca tot esti lesby ce sloboz cauti la mine pe forum?"

  Ma consider o minte destul de deschisa, pot accepta si intelege suficient, nu sustin ca am crescut la pension sau la manastire insa m-am lovit de suficiente ori pana acum , atat in viata reala cat si in cea virtuala, de acest gen de speciemne cat sa stiu suficient de clar ca atunci cand te bagi in troaca te mananca porcii. Prefer sa ma tin deoparte.
Va multumesc tuturor.


Draga colega de suferinta, dragi femei......ne resemnam sau continuam ?
Mai am putin si plec in concediu. Take care, i be back.


22-07-2008 01:34:19
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

moebius a scris:


stromboli a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Bre matali io te intreb pe tine foarte serios :

CREZI CA IO VREAU SA ATRAG PE CINEVA ?

......pe ce te bazezi dom'le ? .....te intreb io mariniscian


tu esti o ezceptie ciudatule, dealtfel nu umbli cu corectatu pe forum,nu?




:D:D:D ...

A reaparut mister stromboli ( cel cu care am avut schimburi reciproce de ... "fairplay" :rolleyes::D:D:D pe topicul Cei/cele mai cautati/ate matrimonialisti/izde ... ) .
Se pare ca vulcanul sicilian este inca "prins" in rescrierea DEX -ului ;):D ...

OK , mister stromboli ( de fapt, daca tin cont de locatia vulcanului, mai potrivit ar fi signior stromboli ;) ) ...
Deci, signior stromboli ;),  raspunde-mi , te rog , la o intrebare :

Daca tot consideri acceptabila nerespectarea regulilor privind folosirea cuvintelor intr-o forma corecta, atunci de ce dreaq sa mai respectam forma in sine ?!? ...

... de exemplu, in loc de masa as putea spune ... shucumba :rolleyes::D ... , care ar fi problema ?!? ... Aaaaa , n-ar mai intelege nimeni ce spun ?!? ...
Pai, vezi,  "smecheria" cu limabjul articulat si cu scrisul consta in aceea ca, pentru a fi instrumente de comunicare, este necesar ca elementele componente sa fie folosite in forma general acceptata ... Sper sa incepi sa realizezi faptul ca daca fiecare ia pe cont propriu forma cuvintelor , nu trebuie decat sa extrapolam putin pentru a ajunge la situatia in care limbajul si sccrierea nu mai contribuie deloc la comunicare ...


pentru mine,continutul  conteaza mai mult decat forma

daca se fac greseli,putin conteaza din ce cauza,se poate intelege totusi

eu sunt pe aici pt a cunoaste oameni ,nu nivelul lor scolar , ci experientele lor de viatza,sa le cunosc profunzimea gandurillor si nu expresiile searbede dar corect expuse gramatic si ortografic
deci in concluzie, corectarile astea gratuite face lumea sa taca , sa nu se mai exprime

ar fi mai multe de spus ,raman totusi la fair play ul inceputurilor  :)


22-07-2008 01:47:58
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
pai n-auzi bre ca sunt amorezat di tini !
Pall Mall a scris:

Chiar nu ma lasi in pace ? te tii scai dupa mine.



cLitoriDIA a scris:

Pentru zambetul cu care am fost primita
Pentru ca am fost acceptata.
Pentru ca am avut cu cine dialoga.
Pentru ca am zambit si ne-am incruntat impreuna.
Pentru tot ce am impartit in cele cateva zile petrecute alaturi de voi toti.
  Din acest moment , activitatea mea aici a incetat si ma voi limita la a citi cata vreme exista si vor exista subiecte  si postari de genul

- "daca dau tigara cu ochii inchisi la o fata inseamna ca imi e rusine? "
- "Cum e posibil sa dai o tigara cu 19.000 lei? "
- "fenei trecute de 35 ani cu chef de bani!!! "

si postari de genul

"daca va place bani hai sa vb aici.......
<<<<< Vreiti multa bani? >>>>>"
"daca dau tigara cu ochii inchisi la o fata inseamna ca imi e rusine? "
"Tu daca tot esti lesby ce sloboz cauti la mine pe forum?"

  Ma consider o minte destul de deschisa, pot accepta si intelege suficient, nu sustin ca am crescut la pension sau la manastire insa m-am lovit de suficiente ori pana acum , atat in viata reala cat si in cea virtuala, de acest gen de speciemne cat sa stiu suficient de clar ca atunci cand te bagi in troaca te mananca porcii. Prefer sa ma tin deoparte.
Va multumesc tuturor.


Draga colega de suferinta, dragi femei......ne resemnam sau continuam ?
Mai am putin si plec in concediu. Take care, i be back.


22-07-2008 01:50:20
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Pall Mall a scris:

Chiar as aprecia enorm daca mi-ai corecta fiecare greseala. Dar nu cred ca ai atita rabdare.
Ma intreb cum s-au inteles la portile Romei fiecare vorbind alta limba, avind alta cultura.



cu multe greseli,important e ca s-au inteles ;)


22-07-2008 01:50:50
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
Si totusi cel care a ars ROMA nu a fost un Barbar Asta imi arata mie ca nu litera si cuvintul conteaza in conversatie.
Desteptii dau lectii. Cine se crede destept pe aici ?

Ultima modificare facuta de Pall Mall (22-07-2008 01:54:28)


22-07-2008 01:53:12
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
TU   ca doar se vede de la doua poshte ! :)

22-07-2008 01:58:19
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Asha-i cu ashtia din staff !:D

22-07-2008 01:59:28
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
waw, crezi ca ma consider desteapta ? te inseli minunatul meu amicInca o data te inseli.Ma lupt pentru distractia mea zilnica.

22-07-2008 02:00:48
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

Pall Mall a scris:

Si totusi cel care a ars ROMA nu a fost un Barbar Asta imi arata mie ca nu litera si cuvintul conteaza in conversatie.
Desteptii dau lectii. Cine se crede destept pe aici ?


In cazul imparatului Nero a fost vorba de megalomanie. Individu' pur si simplu tinea mortis sa ramana in istorie si s-a "gandit":rolleyes: ca incendierea Romei ar fi cea mai buna metoda ( oarecum straniu, dar se pare ca nea' omu' a apreciat foarte just, de vreme ce continua sa fie subiect pentru discutii ) ... Totusi, nu prea vad legatura cu exprimarea corecta ...

Practic, chestia cu stapanirea gramaticii si a ortografiei este oarecum o treaba de sine statatoare, singura chestie care imi vine acum in minte ca fiind in directa legatura fiind cititul. Adica cineva care a citit multe carti isi educa automat aptitudini si in aceasta directie, fie chiar si pentru simplul fapt ca a avut ocazia de a fi in contact in repetate randuri cu aceasta forma corecta de care vorbim ...

Ultima modificare facuta de moebius (22-07-2008 02:21:33)


22-07-2008 02:03:08
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
Au ratat Barbarii intrarea in istorie   ? probabil ca barbarii aveau comandati luminati plini de invataturile Romei

22-07-2008 02:08:36
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

moebius a scris:


Pall Mall a scris:

Si totusi cel care a ars ROMA nu a fost un Barbar Asta imi arata mie ca nu litera si cuvintul conteaza in conversatie.
Desteptii dau lectii. Cine se crede destept pe aici ?


In cazul imparatului Nero a fost vorba de megalomanie. Individu' pur si simplu tinea mortis sa ramana in istorie si s-a "gandit":rolleyes: ca incendierea Romei ar fi cea mai buna metoda ( oarecum straniu, dar se pare ca nea' omu' a apreciat foarte just, de vreme ce continua sa fie subiect pentru discutii ) ... Totusi, nu prea vad legatura cu exprimarea corecta ...



legatura e ca nu e deajuns sa fii scolit si sa scrii corect ,ca sa fi civilizat si uman

ce a facut nero e dovada de barbarie si cruzime


22-07-2008 02:15:17
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
Trag speranta nu ca m-am rablagit de tot -de la ierburi si alcool.Vad ca totusi cineva intelege ce zic.Sau macar incearca.

22-07-2008 02:17:20
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

Pall Mall a scris:

Au ratat Barbarii intrarea in istorie   ? probabil ca barbarii aveau comandati luminati plini de invataturile Romei


Astea sunt deja divagatii , spuneam doar ca Nero nu ar fi avut nici o sansa sa ramana in istorie ( fiind dealtfel un tip destul de sters ) , daca nu ar fi recurs la acest gest dement ...


22-07-2008 02:17:45
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

stromboli a scris:


moebius a scris:


Pall Mall a scris:

Si totusi cel care a ars ROMA nu a fost un Barbar Asta imi arata mie ca nu litera si cuvintul conteaza in conversatie.
Desteptii dau lectii. Cine se crede destept pe aici ?


In cazul imparatului Nero a fost vorba de megalomanie. Individu' pur si simplu tinea mortis sa ramana in istorie si s-a "gandit":rolleyes: ca incendierea Romei ar fi cea mai buna metoda ( oarecum straniu, dar se pare ca nea' omu' a apreciat foarte just, de vreme ce continua sa fie subiect pentru discutii ) ... Totusi, nu prea vad legatura cu exprimarea corecta ...



legatura e ca nu e deajuns sa fii scolit si sa scrii corect ,ca sa fi civilizat si uman

ce a facut nero e dovada de barbarie si cruzime


Se pare ca scriam completarea in acelasi timp in care postai tu ...
Poate ca cele adaugate sa fie cat de cat o lamurire in directia respectiva ...

Deci, repostez :

Practic, chestia cu stapanirea gramaticii si a ortografiei este oarecum o treaba de sine statatoare, singura chestie care imi vine acum in minte ca fiind in directa legatura fiind cititul. Adica cineva care a citit multe carti isi educa automat aptitudini si in aceasta directie, fie chiar si pentru simplul fapt ca a avut ocazia de a fi in contact in repetate randuri cu aceasta forma corecta de care vorbim ...

Ultima modificare facuta de moebius (22-07-2008 02:21:13)


22-07-2008 02:20:06
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
mon ami moebius,stai 10 ani pe varful muntelui si nu vorbi decat in alte limbi sau deloc si vei vedea cum te exprimi . Iti repet,pe mine ma intereseaza omul ,nu aspectul lui.

Corectarile si  criticile astea indeparteaza o mare majoritate.Probabil,printre ei sunt destui de la care putem invatza ceva,chiar daca nu stie sa scrie corect.


22-07-2008 02:20:41
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
Vrei sa iti dau lista cu imparatii Romei. Sint pe lista, sint istorie.

22-07-2008 02:21:24
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

moebius a scris:


stromboli a scris:


moebius a scris:



In cazul imparatului Nero a fost vorba de megalomanie. Individu' pur si simplu tinea mortis sa ramana in istorie si s-a "gandit":rolleyes: ca incendierea Romei ar fi cea mai buna metoda ( oarecum straniu, dar se pare ca nea' omu' a apreciat foarte just, de vreme ce continua sa fie subiect pentru discutii ) ... Totusi, nu prea vad legatura cu exprimarea corecta ...



legatura e ca nu e deajuns sa fii scolit si sa scrii corect ,ca sa fi civilizat si uman

ce a facut nero e dovada de barbarie si cruzime


Se pare ca scriam completarea in acelasi timp in care postai tu ...
Poate ca cele adaugate sa fie cat de cat o lamurire in directia respectiva ...

Deci, repostez :

Practic, chestia cu stapanirea gramaticii si a ortografiei este oarecum o treaba de sine statatoare, singura chestie care imi vine acum in minte ca fiind in directa legatura fiind cititul. Adica cineva care a citit multe carti isi educa automat aptitudini si in aceasta directie, fie chiar si pentru simplul fapt ca a avut ocazia de a fi in contact in repetate randuri cu aceasta forma corecta de care vorbim ...


Oricat de cult ,citit ai fi , daca nu practici timp indelungat ,limba evolueaza diferit de tine sau de ce cunosti tu.Ai invatzat o limba straina  sau 2 la scoala , le mai cunosti la fel acum ?Ma indoiesc

Ultima modificare facuta de stromboli (22-07-2008 03:04:01)


22-07-2008 02:25:59
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

stromboli a scris:

mon ami moebius,stai 10 ani pe varful muntelui si nu vorbi decat in alte limbi sau deloc si vei vedea cum te exprimi . Iti repet,pe mine ma intereseaza omul ,nu aspectul lui.

Corectarile si  criticile astea indeparteaza o mare majoritate.Probabil,printre ei sunt destui de la care putem invatza ceva,chiar daca nu stie sa scrie corect.



Dom'le crede-ma ca in ceea ce ma priveste, daca as observa o postare interesanta din punct de vedere al continutului, dar care are o forma nu tocmai corecta, as face referire doar la ideile pe care le aduce in discutie ... Chestia e ca in cel putin 90% din cazuri, carentele in exprimare sunt in directa legatura cu "saracia" in continut a postarii respective ...


22-07-2008 02:27:36
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
Asa sa fie, poate nu ar trebui sa fii asa pretentios cu noi. Poate nu toti avem scoala si nu toti mai stim a scrie sau a povestii. Imi cer scuze pentru caznele la care te supun cind imi citesti postarile.Ma mir ca totusi Poastarile pline de cacat ale unora, scrise corect gramatical si logic din punctul de vedere al topicului , nu iti trezesc repulsie.

O sa iti fac o serie de linkuri und e te poti delecta cu postari ale unor oameni superiori asemeni tie. Multumesc. Suprafata sau Maladie ?

REVIN IN 15 MINUTE

Ultima modificare facuta de Pall Mall (22-07-2008 02:32:29)


22-07-2008 02:31:08
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Tocmai acesti oameni care fac greseli de ortograf sau gramaticale, probabil au experientze de viatza importante si care pe mine ma intereseaza ,fiecare suntem unici si privim diferit viatza.Felul tau de a privi viatza sau al ciudatului ,e fascinant pt mine , de ce sa ne impiedicam toooot timpul de o virgula sau de un cuvant rau scris?Pentru o nimica toata , pierdem bogatii inimaginabile.Critica poate fi constructiva,dar de obicei nu este.Critica distruge relatia,comunicatia.

22-07-2008 02:32:09
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

stromboli a scris:


Oricat de cult ,citit ai fi , daca nu practici timp indelungat ,limba evolueaza diferit de tine sau de ce cunosti tu.Ai invatzat o limba straina , sau 2 la scoala , le mai cunosti la fel acum ?Ma indoiesc


Dom'le , perfect adevarat, dar in momentul cand sunt nevoit sa ma exprim in acea limba straina, folosesc doar cuvintele de care sunt sigur, ca sa nu mai vorbim de faptul ca discutia era despre limba romana, care ca limba materna este folosita curent, deci chestia cu uitatul nu prea functioneaza ...

In plus, uite, daca purtam o discutie civilizata, nu apare nici o referire la aspecte care nu au de-a face strict cu ideile exprimate ...

Ultima modificare facuta de moebius (22-07-2008 02:45:12)


22-07-2008 02:32:52
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Lindicu de la staff ....mai stai dreak in banca ta ca te opareshti la poponetz !

22-07-2008 02:32:59
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Mai bine nu uuuuuuuuuuuuuuuu ! hihihi
Pall Mall a scris:

Asa sa fie, poate nu ar trebui sa fii asa pretentios cu noi. Poate nu toti avem scoala si nu toti mai stim a scrie sau a povestii. Imi cer scuze pentru caznele la care te supun cind imi citesti postarile.Ma mir ca totusi Poastarile pline de cacat ale unora, scrise corect gramatical si logic din punctul de vedere al topicului , nu iti trezesc repulsie.

O sa iti fac o serie de linkuri und e te poti delecta cu postari ale unor oameni superiori asemeni tie. Multumesc. Suprafata sau Maladie ?

REVIN IN 15 MINUTE


22-07-2008 02:33:59
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ho bre potolitzi-va shi voi ! hihihi
moebius a scris:


stromboli a scris:


Oricat de cult ,citit ai fi , daca nu practici timp indelungat ,limba evolueaza diferit de tine sau de ce cunosti tu.Ai invatzat o limba straina , sau 2 la scoala , le mai cunosti la fel acum ?Ma indoiesc


Dom'le , perfect adevarat, dar in momentul cand sunt nevoit sa ma exprim in acea limba straina, folosesc doar cuvintele de care sunt sigur, ca sa nu mai vorbim de faptul ca discutia era despre limba romana, care ca limba materna este folosita curent, deci chestia cu uitatul nu prea functioneaza ...


22-07-2008 02:34:32
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Stromboli fii atent aici ...shtii de ce ard io forumurile ?.....CA SA INVATZ LA PERFECTZIE LIMBA ROMANA ! SHTII CE-I MAI GREU IN LIMBA ROMANA ?SA INJURI SCRIS ! ...D-AIA INJUR IO TOT TIMPUL !!!! ...ai intzeles ceva ?
stromboli a scris:


moebius a scris:


stromboli a scris:




legatura e ca nu e deajuns sa fii scolit si sa scrii corect ,ca sa fi civilizat si uman

ce a facut nero e dovada de barbarie si cruzime


Se pare ca scriam completarea in acelasi timp in care postai tu ...
Poate ca cele adaugate sa fie cat de cat o lamurire in directia respectiva ...

Deci, repostez :

Practic, chestia cu stapanirea gramaticii si a ortografiei este oarecum o treaba de sine statatoare, singura chestie care imi vine acum in minte ca fiind in directa legatura fiind cititul. Adica cineva care a citit multe carti isi educa automat aptitudini si in aceasta directie, fie chiar si pentru simplul fapt ca a avut ocazia de a fi in contact in repetate randuri cu aceasta forma corecta de care vorbim ...


Oricat de cult ,citit ai fi , daca nu practici timp indelungat ,limba evolueaza diferit de tine sau de ce cunosti tu.Ai invatzat o limba straina , sau 2 la scoala , le mai cunosti la fel acum ?Ma indoiesc


Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (22-07-2008 02:40:10)


22-07-2008 02:39:33
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

moebius a scris:


stromboli a scris:


Oricat de cult ,citit ai fi , daca nu practici timp indelungat ,limba evolueaza diferit de tine sau de ce cunosti tu.Ai invatzat o limba straina , sau 2 la scoala , le mai cunosti la fel acum ?Ma indoiesc


Dom'le , perfect adevarat, dar in momentul cand sunt nevoit sa ma exprim in acea limba straina, folosesc doar cuvintele de care sunt sigur, ca sa nu mai vorbim de faptul ca discutia era despre limba romana, care ca limba materna este folosita curent, deci chestia cu uitatul nu prea functioneaza ...
In plus, uite, daca purtam o discutie civilizata, nici nu apare nici o referire la aspecte care nu au de-a face cu ideile exprimate ...


daca te exprimi doar de ce esti sigur...o sa te faci inteles foarte greu sau deloc ,deci ce rost are sa incerci?nu e mai bine sa te exprimi cu riscul sa faci unele erori?

eu accept corecturile,dar nu cand sunt agresive si umilitor ironice,cred ca oricine le accepta asa.In schimb trece cheful comunicarii....deci ce alegem?ceva interesant dar rau exprimat sau NIMIC?


22-07-2008 02:40:10
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

CIUDATUL SA a scris:

Ho bre potolitzi-va shi voi ! hihihi
moebius a scris:


stromboli a scris:


Oricat de cult ,citit ai fi , daca nu practici timp indelungat ,limba evolueaza diferit de tine sau de ce cunosti tu.Ai invatzat o limba straina , sau 2 la scoala , le mai cunosti la fel acum ?Ma indoiesc


Dom'le , perfect adevarat, dar in momentul cand sunt nevoit sa ma exprim in acea limba straina, folosesc doar cuvintele de care sunt sigur, ca sa nu mai vorbim de faptul ca discutia era despre limba romana, care ca limba materna este folosita curent, deci chestia cu uitatul nu prea functioneaza ...



Coane' SA , nu ai citat si completarea, care era ( zic eu ) destul de importanta . Deci :

... In plus, uite, daca purtam o discutie civilizata, nu apare nici o referire la aspecte care nu au de-a face strict cu ideile exprimate ...

Ultima modificare facuta de moebius (22-07-2008 02:44:55)


22-07-2008 02:40:35
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
stromboli tu ai picat un pic la mijloc intr-un razboi tembel .....eshti o victima colaterala !!!! hihihi

22-07-2008 02:41:26
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
eu accept corecturile,dar nu cand sunt agresive si umilitor ironice,cred ca oricine le accepta asa.In schimb trece cheful comunicarii....deci ce alegem?ceva interesant dar rau exprimat sau NIMIC?

Dai voie lu" bunicu" Ciudatul sa bage o parere la ce ai scris mai sus ?


22-07-2008 02:43:26
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

CIUDATUL SA a scris:

Stromboli fii atent aici ...shtii de ce ard io forumurile ?.....CA SA INVATZ LA PERFECTZIE LIMBA ROMANA ! SHTII CE-I MAI GREU IN LIMBA ROMANA ?SA INJURI SCRIS ! ...D-AIA INJUR IO TOT TIMPUL !!!! ...ai intzeles ceva ?
stromboli a scris:


moebius a scris:



Se pare ca scriam completarea in acelasi timp in care postai tu ...
Poate ca cele adaugate sa fie cat de cat o lamurire in directia respectiva ...

Deci, repostez :

Practic, chestia cu stapanirea gramaticii si a ortografiei este oarecum o treaba de sine statatoare, singura chestie care imi vine acum in minte ca fiind in directa legatura fiind cititul. Adica cineva care a citit multe carti isi educa automat aptitudini si in aceasta directie, fie chiar si pentru simplul fapt ca a avut ocazia de a fi in contact in repetate randuri cu aceasta forma corecta de care vorbim ...


Oricat de cult ,citit ai fi , daca nu practici timp indelungat ,limba evolueaza diferit de tine sau de ce cunosti tu.Ai invatzat o limba straina , sau 2 la scoala , le mai cunosti la fel acum ?Ma indoiesc


am inteles tot ciudatule
ca informatie generala,eu nu caut sa invatz corect limba romana, e o limba care va muri in urmatorii 30 de ani,eu caut comunicare cu oameni deosebiti,indiferent daca scriu corect sau nu

apropo ,sa stii ca nu ne certam eu cu moebius , e doar o discutie ;)

Ultima modificare facuta de stromboli (22-07-2008 02:45:45)


22-07-2008 02:44:15
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

CIUDATUL SA a scris:

stromboli tu ai picat un pic la mijloc intr-un razboi tembel .....eshti o victima colaterala !!!! hihihi



Nu sunt deloc o victima :) doar mi-am expus parerile,care pot fi in contrazicere cu alte pareri

Ultima modificare facuta de stromboli (22-07-2008 02:50:48)


22-07-2008 02:47:15
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hmmmmm greu sa-tzi explic ce vroiam sa-tzi explic , daca mi-o tranteshti direct shi intre ochi : "e o limba care va muri in urmatorii 30 de ani" ....ataete ! ;)

22-07-2008 02:51:32
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114

Ciudatenia a scris:

Stromboli fii atent aici ...shtii de ce ard io forumurile ?.....CA SA INVATZ LA PERFECTZIE LIMBA ROMANA ! SHTII CE-I MAI GREU IN LIMBA ROMANA ?SA INJURI SCRIS ! ...D-AIA INJUR IO TOT TIMPUL !!!! ...ai intzeles ceva ?


Asa este asta este cel mai important sa stii in viata.sa injuri.Probabil ca ai invatat tot si doar asta a ramas.Adica faci experiente pe noi. Nu s-a schimbat nimic.Tot jigodie esti si in acest caz.


22-07-2008 02:56:01
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
PallMall ,parca si eu te cunosc :)

22-07-2008 03:00:52
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Vezi ca eshti lin.dic shi nu pricepi nimic ?

Pall Mall a scris:


Ciudatenia a scris:

Stromboli fii atent aici ...shtii de ce ard io forumurile ?.....CA SA INVATZ LA PERFECTZIE LIMBA ROMANA ! SHTII CE-I MAI GREU IN LIMBA ROMANA ?SA INJURI SCRIS ! ...D-AIA INJUR IO TOT TIMPUL !!!! ...ai intzeles ceva ?


Asa este asta este cel mai important sa stii in viata.sa injuri.Probabil ca ai invatat tot si doar asta a ramas.Adica faci experiente pe noi. Nu s-a schimbat nimic.Tot jigodie esti si in acest caz.


22-07-2008 03:02:32
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114

CIUDATUL SA a scris:

stromboli tu ai picat un pic la mijloc intr-un razboi tembel .....eshti o victima colaterala !!!! hihihi



Deodata in miez de moapte imi dau seama ca totusi cineva ma apreciaza. Ca de fapt nu se lupta cu mine zambind asa cum sustine. .Considera ca duce un "razboi" El contra mea  ? ? Multumesc Ciudatenie.

Ultima modificare facuta de Pall Mall (22-07-2008 03:07:02)


22-07-2008 03:02:52
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
Nici eu nu ma cert cu Moebius. Accept si o a treia parere .

22-07-2008 03:04:16
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
voi va iubiti tare :) va las sa va delectati

Noapte frumoasa si cu fiori caldutzi :)


22-07-2008 03:07:06
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hai sa-tzi zic ceva ...chiar daca nu crezi am avut shi am prieteni foarte multzi oameni de seama ai Romaniei ( daca este adevarata vraja cu Mungiu shi el te cunoashte ai belit-o pe sfanta mataranga :D)...deci revenind ...shtii care era cea mai buna metoda recomandata de DOAR O VORBA SA-TZI MAI SPUN pentru a scrie corect ?.....sa scrii "olteneshte" shi sa injuri romaneshte ! ...nu cred ca ai sa intzelgi dar oricum era paguba-n ciuperci sa mi-o beleshti !!!!! :)

Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (22-07-2008 03:07:51)


22-07-2008 03:07:17
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
Stromboli, iti multumesc pentru prezenta.In multe din cele spuse sint de acord cu tine.Sper ca daca mi-as schimba nick-ul in madeira sa nu o consideri o imitatie ieftina. Si eu sint o insula in ocean.

22-07-2008 03:08:50
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
Ciudatule, injura tu corect si pentru mine, evental publica o carte, fii celebru.Nu ma intereseaza.Sint fericita ca azi am descoperit OAMENI noi. Multumesc DOAMNE .

22-07-2008 03:11:37
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Nu li.ndicule ...razboiul nu-i al meu ca io n-am avut nimic cu STROMBOLI...razboiul e al tau shi a lui Xtremul ...de fapt a voastra gashca jalnica de strampiste-n cur shi Xtremul ! :D
Pall Mall a scris:


CIUDATUL SA a scris:

stromboli tu ai picat un pic la mijloc intr-un razboi tembel .....eshti o victima colaterala !!!! hihihi



Deodata in miez de moapte imi dau seama ca totusi cineva ma apreciaza. Ca de fapt nu se lupta cu mine zambind asa cum sustine. .Considera ca duce un "razboi" El contra mea  ? ? Multumesc Ciudatenie.


22-07-2008 03:12:58
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Auzi bre da ia zii cu poezele cum mai stai ?

Pall Mall a scris:

Ciudatule, injura tu corect si pentru mine, evental publica o carte, fii celebru.Nu ma intereseaza.Sint fericita ca azi am descoperit OAMENI noi. Multumesc DOAMNE .


22-07-2008 03:14:02
   
?? Pall Mall
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 114
:) asa, spune ca imi place.Va sa zica razboi  ? nu bataie de strada, impunsaturi, zgirieturi, garagata. Hai ca imi place.

22-07-2008 03:15:36
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Am publicat bre ....vreo 3 ....chestii din astea profesionale ....despre tot felul de infractori din ashtia retzelari ! mari utilizatori de ipuri iburi sau ce pana mea sunt alea hihihi
Pall Mall a scris:

Ciudatule, injura tu corect si pentru mine, evental publica o carte, fii celebru.Nu ma intereseaza.Sint fericita ca azi am descoperit OAMENI noi. Multumesc DOAMNE .


22-07-2008 03:16:10
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Pai nu vedetzi ca va batetzi ca chiorii shi ca chioarili ! ? hihihi !
Pall Mall a scris:

:) asa, spune ca imi place.Va sa zica razboi  ? nu bataie de strada, impunsaturi, zgirieturi, garagata. Hai ca imi place.


22-07-2008 03:17:10
   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 13    
Mergeti la