Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Pagini Personale / De pe net - mi-au placut    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Din patimile lui Ivan Ivanovici. Text despre imaginatie

ÃŽntr-o dimineaţă de noiembrie, pe un ger de crăpa capul caprei, Ivan Ivanovici (Mihalcenko) află cu stupoare că imaginaţia e cu totul şi cu totul altceva decât vederea. Stătea-n ceainăria Belaruska cu prietenul său Boran Viandovici (filosof muntenegrean pe care-l cunoscuse pe front, venit actualmente la Minsk cu ocazia unui congres de studii kantiene) şi privea nasul roşu şi borcănat (frimos cuvânt am mai ales) al acestuia. Dac-aş vrea să vă mint, aş spune că pe acest nas se odihnea leneş un neg din care ieşea un fir de păr. Dar nu-i frumos să minţi.
Lui Boran Viandovici îi plăcea mult ceaiul. Ţinea strâns între palme o cană cât un bol pentru o porţie de salată (pesemne ca să-şi încălzească mâinile) şi se-apleca mereu asupra lichidului fierbinte, ceea ce-i înroşeaşi mai tare nasul borcănat. Vederea aceasta îl captivase atât de tare pe Ivan Ivanovici, încât uitase să mai ia seama la conversaţie. Conversaţia este aceaactivitate umană în care participanţii abia îşi mai aşteaptă rândul la cuvânt; în timp ce unul dintre ei vorbeşte, ceilalţi ăşi formulează în cap frazele pe care le vor spune. Ivan Ivanovici n-avea însă prea multe de spus; în plus, vederea unui nas roşu şi borcănat (iar?), care continuă să se-nroşească e captivantă în sine. Aşa se face că n-a mai luat seama la conversaţie.
- M-asculţi?, întrebă Boran Viandovici enervat. (Se enerva foarte repede.)
- D d dda, îngăimă Ivan Ivanovici.
- Spuneam că problema cu talerii reali şi talerii imaginari e prost pusă.
- ÃŽhî, fu de acord Ivan Ivanovici, care fusese răpit contemplării nasului roşu şi lăsat pradă unei confuzii cât se poate de dense.
- Problema e, continuă neabătut Boran Viandovici, că-n ziua de azi nu se mai poate face o distincţie netă între talerii reali şi telerii imaginari.
(Ivan Ivanovici începu să se întrebe ce-or fi ăia taleri, dar nu urmări prea departe întrebarea, pentru căs-ar fi găsit din nou în situaţia de a nu mai fi urmărit conversaţia. Asta era una din problemele lui Ivan Ivanovici, faptul că nu putea să mimeze ascultarea – deci cu atât mai puţin interesul.)
…ce nu se mai poate face o distincţie netă? Pentru că …
(„Era o-ntrebare retoricăâ€, se bucură Ivan Ivanovici)
…şi virtuali. Ai card?
ÃŽntre cei doi începu să plutească, în looping-uri largi, un moment de linişte. Boran Viandovici se gândea că a făcut poate o gafă, anume că Ivan Ivanovici nu va fi avut card, nici măcar un card de debit de la Banca Cooperatistă din Belarus, drept pentru care se vafi simţit stânjenit. Dar Ivan Ivanovici avea card. O minunăţie de card, albastru şi cu numele lui pe el. Avea însă şi un atac de panică, pentru că nu se putea decide dacă întrebarea fusese retorică sau nu. ÃŽn cele din urmă momentul de linişte se zdrobi-n zaharniţă.
- D dda, spuse Ivan Ivanovici nesigur.
Boran Viandovici zâmbi, ceea ce făcea ca nasulsă-i pară şi mai borcănat. Răsuflară amândoi uşuraţi.
- Atunci înţelegi perfect ce veau să zic, se bucură Boran Viandovici.
- Îhî, se îndoi Ivan Ivanovici.
- ÃŽn fine, un ultim aspect. (Exista întotdeauna un ultim aspect în discursurile lui Boran Viandovici.) Banul în sine e o entitate abstractă. Ăsta a fost defectul iniţial al argumentului. Dacă ne referim la ceva tangibil, lucrurile cad sub o nouă lumină. Imaginează-ţi o femeie goală.
ÃŽn mod hotărât, pe Ivan Ivanovici îl interesau femeile goale într-o măsură mai semnificativă decât talerii. Urmări privirea lui Boran Viandovici. Acesta se uita-n stradă (Strada Riubliova). Ivan Ivanovici se-ntoarse. ÃŽn stradă nu se găsea nici o femeie goală. ÃŽn stradă nu se găsea decât un cerşetor degerat. Şi vântul tăios, care făcuse celebru oraşul Minsk în urmă cu aproape un secol.
- Unde?, întrebă interesat Ivan Ivanovici.
- Cum unde?, întrebă buimac Boran Viandovici.
- Unde e femeia goală?
Boran Viandovici holbă ochii. Cei doi ochi holbaţi suprapunând un nas roşu şi borcănat formau o privelişte captivantă. Ivan Ivanovici se lăsă captivat şi uită pentru o clipă de femeia goală. Oricum, nu putea să fie decât o minciună a lui Boran Viandovici. (Toată lumea ştia că-i un mincinos.) Unde să găseşti femei goale pe geru-ăsta?
- Nu e, zise Boran Viandovici după ce-şi reveni întrucâtva. De-asta ţi-am spus să ţi-o imaginezi.
Acum era rândul lui Ivan Ivanovici să holbeze ochii. Boran Viandovici îl urmărea cu un interes care, în mod vădit, sporea de la o clipă la alta.
- Nu înţeleg, spuse Ivan Ivanovici. (Era o prsoană foarte onestă.)
- Vrei să spui că nu poţi să-ţi imaginezi o femeie goală? Că nu poţi să-ţi imaginezi nimic?
- Ba sigur că pot să-mi imaginez. Că doar n-oi fi orb. Auzi vorbă, spuse Ivan Ivanovici.
ÃŽn ochii lui Boran Viandovici scăpărau câteva scâtei de interes.
- Imaginează-ţi, spuse, că am un neg pe nas. Un neg mare, din care iese un fir gros de păr.
- N-ai nici une neg pe nas. Nici măcar unul mic, retorcă Ivan Ivanovici. (Sper că există cuvâtul a retorca.)
- Imaginează-ţi că am.
- Eşti un mincinos, spuse Ivan Ivanovici. ÃŽntâi îmi vii cu femei goale pe frigu-asta, şi-acum cu negi. Toată lumea ştie că eşti un mincinos şi jumătate.
Boran Viandovici începu să râdăîn hohote (homerice). Nasul i se lăţise peste măsură, iar în ochi avea lacrimi şi lăcări de interes.
- Vrei să spui că nu ştii ce-nseamnă verbul „a-ţi imaginaâ€?
Ivan Ivanovici se simţea nervos şi neputincios. Auzi, să nu ştie el ce-nseamnă verbul „a-ţi imaginaâ€. El, care ştia toţi afluenţii Volgăi. Pentru o clipă aproape că se sufocă de indignare. (Paranteză. Ultima frază apare tale quale în zeci de cărţi, dar e absurd să spui că cineva se sufocă pentru o clipă.)
- Ba sigur că ştiu ce-seamnă, zibucni Ivan Ivanovici?
- Ce-nseamnă?, insistă Boran Viandovici. (Era ceva diabolic în insistenţa şi interesul lui. Oamenii n-ar trebui să insiste. Şi nici să se intereseze.)
- ÃŽnseamnă ce-nseamnă, se auzi vocea iritată a lui Ivan Ivanovici. Toată lumea ştie ce-nseamnă. Auzi vorbă, ce-nseamnă…
- Şi ce ştie toată lumea?, continuă să insise în mod diabolic Boran Viandovici.
- Că-seamnă să te uiţi la ceva, răspunse furios Ivan Ivanovici.
- Şi unde-i lucrul la care te uiţi?, întrebă Boran Viandovici cu interes.
- ÃŽn faţa ta, unde vrei să fie? Auzi vorbă, unde este. Că doar n-oi vrea să fie în spatele tău.
- Şi ce-ţi imginezi acum?, îşi continuă interogatoriul Boran Viandovici.
- Pe tine, nu vezi? Pe tine şi nasul tău roşu şi borcănat. Auzi vorbă…
ÃŽn acea clipă, Boran Viandovici înţelese că nu semnificaţia verbului „a-ţi imagina†era problema lui Ivan Ivanovici. (De fapt aceasta ar fi fost doar una din problemele lui. Şi, tot de fapt, nici nu există vreo semnificaţie a unui verb.) Problema lui Ivan Ivanovici, în cazul acesta particular, era însăşi facultatea imaginaţiei. Si gata, ca m-am plictisit.

/blog/2006/09/06/din-patimile-lui-ivan-ivanovici-text-despre-imaginatie/

(cu www si . si gavagai si . si ro inainte, ca altfel nu mi-a iesit link-ul!)

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (22-04-2008 01:20:37)


22-04-2008 01:15:51
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Nu de pe net, ci dintr-un film, dar tot mi-a placut: <<Ce este lucrul asta care se intampla cand imbatranesti? De ce vrea toata lumea sa schimbe iubirea si s-o goleasca de toata gloria?>>

Ghiceste sau stie cineva filmul? :)


30-04-2008 15:18:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

spuneti-mi Aly a scris:

Nu de pe net, ci dintr-un film, dar tot mi-a placut: <<Ce este lucrul asta care se intampla cand imbatranesti? De ce vrea toata lumea sa schimbe iubirea si s-o goleasca de toata gloria?>>

Ghiceste sau stie cineva filmul? :)

Adica ajungem la legenda lui Sisif...totul facut in  zadar?


30-04-2008 19:05:42
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


spuneti-mi Aly a scris:

Nu de pe net, ci dintr-un film, dar tot mi-a placut: <<Ce este lucrul asta care se intampla cand imbatranesti? De ce vrea toata lumea sa schimbe iubirea si s-o goleasca de toata gloria?>>

Ghiceste sau stie cineva filmul? :)

Adica ajungem la legenda lui Sisif...totul facut in  zadar?


Nu inteleg foarte bine cum ai vazut tu legatura cu legenda lui Sisif, dar o fi prea de dimineatza pentru mine. :D ...Replica era din "Don Juan de Marco".


01-05-2008 07:43:19
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
De pe net mi-au placut, in ultimii zece ani, vreo trei poze. :D:D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (21-06-2008 22:31:00)


21-06-2008 22:30:43
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

De pe net mi-au placut, in ultimii zece ani, vreo trei poze. :D:D:D


Dragule, vezi ca ai gresit topicul. :)

In rest, mi-au mai placut niste chestii -- cand oi gasi ceva chef, am sa mai povestesc. :D


21-06-2008 23:06:00
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

De pe net mi-au placut, in ultimii zece ani, vreo trei poze. :D:D:D


Dragule, vezi ca ai gresit topicul. :)

In rest, mi-au mai placut niste chestii -- cand oi gasi ceva chef, am sa mai povestesc. :D

Draga mea...nu prea iti mai place netul...apari cam rar...=)


21-06-2008 23:16:02
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

De pe net mi-au placut, in ultimii zece ani, vreo trei poze. :D:D:D


Dragule, vezi ca ai gresit topicul. :)

In rest, mi-au mai placut niste chestii -- cand oi gasi ceva chef, am sa mai povestesc. :D

Ba deloc. :rolleyes:
Titlul topicului asta nu-i "De pe net - mi-au placut"?!

Hai sa fiu mai clar (pe scurt totusi); netul mi se pare principalul factor de despersonalizare a generatiei actuale - nimeni pare sa nu mai gindeasca cu mintea lui proprie, ci doar cu a lui Nea Google. :( Exceptiile care ar dovedi contrariul (utilitatea netului, ca iegzista si asta pe ici-colea) sint dupa mine cam insignifiante si "usuratice-n balantza".

Parerea mea, evident. HIC :D (asta fu parerea lui D_evil ;)).

Ultima modificare facuta de Xtremul (22-06-2008 00:14:34)


21-06-2008 23:30:43
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Jurnal Personal: Prima zi



Bagajul este facut si sunt gata sa plec intr-o croaziera.

Mi-am luat toate rochiile frumoase si cutia de machiaj.

Sunt intr-adevar nerabdatoare sa ma bucur de acest voiaj.



Jurnal Personal: Ziua a doua

Am petrecut ziua intreaga in larg. A fost minunat si am vazut niste balene si delfini. Aceasta vacanta a inceput intr-un mod minunat.

Astazi l-am cunoscut pe Capitan care pare sa fie un om foarte dragut.



Jurnal Personal: Ziua a treia.

Astazi am petrecut o parte din zi la piscina. M-am jucat, deasemeni cu niste bile de golf, pe punte. Capitanul m-a invitat la masa lui pentru dinner.. M-am simtit onorata si am avut un timp minunat. Capitanul este un gentleman foarte atent si atractiv.

Jurnal Personal: Ziua a patra.

M-am dus la Cazinoul vasului si am cistigat $80. Capitanul m-a invitat sa iau dinner-ul cu el in cabina lui. Am avut un dinner copios cu caviar si sampanie. El mi-a cerut sa stau peste noapte dar am refuzat. I-am spus ca nu-mi insel barbatul sub nici o forma.


Jurnal Personal: Ziua a cincea.

Astazi m-am dus iarasi la piscina si m-am bronzat putin. Apoi m-am dus la Piano-Bar si am petrecut restul zilei inauntru. Capitanul m-a vazut si mi-a adus citeva bauturi. El este intr-adevar un om incintator. El mi-a cerut din nou sa-l vizitez peste noapte dar l-am refuzat. Atunci el mi-a spus ca daca nu petrec noaptea cu el, va scufunda vasul. Am fost stupefiata.



Jurnal Personal: Ziua a sasea.

Am salvat 1600 de suflete astazi..........de patru ori !!!!!


22-06-2008 08:16:49
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

martiela a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

De pe net mi-au placut, in ultimii zece ani, vreo trei poze. :D:D:D


Dragule, vezi ca ai gresit topicul. :)

In rest, mi-au mai placut niste chestii -- cand oi gasi ceva chef, am sa mai povestesc. :D

Draga mea...nu prea iti mai place netul...apari cam rar...=)


Ba-mi place, draga prietena, numai ca muncesc cam mult si imi mai place si ce fac. ...In rest, ne straduim sa iubim mai putin, ceea ce nu ne iese deloc - parca asta ar fi de altfel si pacat! :)


24-06-2008 00:04:38
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

spuneti-mi Aly a scris:


martiela a scris:


spuneti-mi Aly a scris:



Dragule, vezi ca ai gresit topicul. :)

In rest, mi-au mai placut niste chestii -- cand oi gasi ceva chef, am sa mai povestesc. :D

Draga mea...nu prea iti mai place netul...apari cam rar...=)


Ba-mi place, draga prietena, numai ca muncesc cam mult si imi mai place si ce fac. ...In rest, ne straduim sa iubim mai putin, ceea ce nu ne iese deloc - parca asta ar fi de altfel si pacat! :)

Ba sa iubesti cat de mult poti...s-ar putea ca maine sa nu mai fie la fel ca azi...=(


24-06-2008 00:12:15
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Io, pe dos incercind sa fiu de-o vreme intr-o lume "upside-down" :D, iubesc din ce in ce mai mult EXACT ce nu-mi iese deloc !!! ;)
Masochista sau nu, pozitia asta musai sa ma duca undeva! Macar la sapa de lemn... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (24-06-2008 01:16:38)


24-06-2008 01:15:10
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

Xtremul a scris:

Io, pe dos incercind sa fiu de-o vreme intr-o lume "upside-down" :D, iubesc din ce in ce mai mult EXACT ce nu-mi iese deloc !!! ;)
Masochista sau nu, pozitia asta musai sa ma duca undeva! Macar la sapa de lemn... :D:D

Ei,de noi depinde,faci ceea ce iti propui...nu-i asa?lumea o fi cu fundu-n jos,sus,sau cum oi vrea tu dar trebuie sa incercam sa iubim in continuare...inutil sa-ti aduc aminte ca fara iubire nimic nu e...=)


25-06-2008 07:31:13
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Cam neclare si greu interpretabile replicile nostre aici, ma chere... ;)
Era firesc sa iasa totusi o varza, portiuni din postarile lui Aly, dupa ce ca-s rarissime si mai mult decit concise de-un timp, seamana prin ambiguitate cu catrenele lui nenea Nostradamus :D:D (dar cu alea criptice rau de tot... ;))

Ia sa-mi traduca cineva de ex. fraza asta imbirligata rau: "In rest, ne straduim sa iubim mai putin, ceea ce nu ne iese deloc - parca asta ar fi de altfel si pacat!" :rolleyes: Uite, io de ex. n-am sexizat :D (pe linga altele) sensul precis al virgulei aleia de dupa "putin", ceea ce poate schimba tot sensul frazei... :rolleyes:
Si d-aia am raspuns poate "pe alaturi" ;)...ceea ce a dus la o alta replica idem de la tine, si tot asa ne distram de minune... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 13:17:55)


25-06-2008 12:11:52
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
O fi tras cevala masea ? :D

25-06-2008 12:20:45
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

O fi tras ceva la masea ? :D


Hehehe... IARBA se poarta acum, cumetre... ;)

Oricum, nu stiu ce ma maninca-n fund sa raspund la chestii pe care nu-s macar sigur ca le intzeleg... :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 12:28:19)


25-06-2008 12:26:07
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

martiela a scris:

Jurnal Personal: Prima zi







Jurnal Personal: Ziua a sasea.

Am salvat 1600 de suflete astazi..........de patru ori !!!!!


Pacat ca pe Titanic femeile erau prea rigide...:D:D

Ultima modificare facuta de SandieShaw (25-06-2008 12:30:45)


25-06-2008 12:28:32
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Purtau corsete ?   :D
SandieShaw a scris:


martiela a scris:

Jurnal Personal: Prima zi







Jurnal Personal: Ziua a sasea.

Am salvat 1600 de suflete astazi..........de patru ori !!!!!


Pacat ca pe Titanic femeile erau prea rigide...:D:D


25-06-2008 12:34:18
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Da, si nu sugeau decit aisberguri :D:D la cite-un cocteil fandosit.

Iar barbatii epocii erau foarte cavaleri, nu prea le cotzaiau decit PLANCTONIC :D (le footeau la cap cu poezele mai ales ;)) si ele, saracele-romanticele, trebuiau sa se multumeasca cu necioplitele mataringi ale gradinarilor, grajdarilor expertzi in iepe si altor bucatari de scoici... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 14:39:13)


25-06-2008 13:24:51
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Nu uita te rog tot felul de patrupezi canini de talie mare ! :D

25-06-2008 14:38:47
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Nu uita te rog tot felul de patrupezi canini de talie mare ! :D

Sau si cabaline de talie mica ?! ;)


25-06-2008 14:42:26
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

Da, si nu sugeau decit aisberguri :D:D la cite-un cocteil fandosit.

Iar barbatii epocii erau foarte cavaleri, nu prea le cotzaiau decit PLANCTONIC :D (le footeau la cap cu poezele mai ales ;)) si ele, saracele-romanticele, trebuiau sa se multumeasca cu necioplitele mataringi ale gradinarilor, grajdarilor expertzi in iepe si altor bucatari de scoici... :D:D

Inovatzie aplicata: ma bate gindul de-o vreme sa-mi raspund singur!!! :D:D

In felul asta o sa am parte de-o conversatie antrenanta, plina de seva, logica si umor, fara contradictii, enervari ci cresteri consecutive de tensiune... ;)

Uite, la postarea de mai sus as putea sa-mi raspund cam asa: "Da, cumetre Xtrem :D, ai - CA INTOTDEAUNA :D - perfecta dreptate: culmea-i ca vremurile alea "romantice" cica ;) sint si acum regretate de ciumpalacele contemporane noua; ba mai mult, cele mai tinjite vremuri par sa fie alea medievale, ale "neprihanitelor printzese" (care nu se spalau toata viatza lor, ba, mai mult, aveau izmene cit mai dantelate ca sa se poata pisha pe ele in voie fara sa-si mai deplaseze augustele funduri la prelungitele baluri de pe-atunci... :D:D)
SUPERBE SI ROMANTZIOASE VREMURI, NU ??? :D:D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 14:59:16)


25-06-2008 14:47:32
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

Da, si nu sugeau decit aisberguri :D:D la cite-un cocteil fandosit.

Iar barbatii epocii erau foarte cavaleri, nu prea le cotzaiau decit PLANCTONIC :D (le footeau la cap cu poezele mai ales ;)) si ele, saracele-romanticele, trebuiau sa se multumeasca cu necioplitele mataringi ale gradinarilor, grajdarilor expertzi in iepe si altor bucatari de scoici... :D:D

Inovatzie aplicata: ma bate gindul de-o vreme sa-mi raspund singur!!! :D:D

In felul asta o sa am parte de-o conversatie antrenanta, plina de seva, logica si umor, fara contradictii, enervari ci cresteri consecutive de tensiune... ;)

Uite, la postarea de mai sus as putea sa-mi raspund cam asa: "Da, cumetre Xtrem :D, ai - CA INTOTDEAUNA :D - perfecta dreptate: culmea-i ca vremurile alea "romantice" cica ;) sint si acum regretate de ciumpalacele contemporane noua; ba mai mult, cele mai tinjite vremuri par sa fie alea medievale, ale "neprihanitelor printzese" (care nu se spalau toata viatza lor, ba, mai mult, aveau izmene cit mai dantelate ca sa se poata pisha pe ele in voie fara sa-si mai deplaseze augustele funduri la prelungitele baluri de pe-atunci... :D:D)
SUPERBE SI ROMANTZIOASE VREMURI, NU ??? :D:D:D

Ca bine le zici, coane Xtreme !!! :D:D - ca intotdeauna, evident... ;)
Dar chiar asa promiscua si imputzita era epoca aia ?! :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 15:09:05)


25-06-2008 14:55:17
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Da-le ma in doamne iarta-ma ca n-or fi fost toate Maria Tereza ! :D......

25-06-2008 14:58:24
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Da-le ma in doamne iarta-ma ca n-or fi fost toate Maria Tereza ! :D......

Poneii (clasa mini :D) erau mai populari decit armasarii (clasa SUV :D) pe vremea aia, cumetre SA... ;)

Consumau mai putzin, erau mai manevrabili ;) si-n plus stapinele lor nu riscau sa ramina infipte-n tulumbele lor nu atit de supradimensionate ca cea a armasarului Mariei Tereza... :D:D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 15:13:54)


25-06-2008 15:01:03
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

Da, si nu sugeau decit aisberguri :D:D la cite-un cocteil fandosit.

Iar barbatii epocii erau foarte cavaleri, nu prea le cotzaiau decit PLANCTONIC :D (le footeau la cap cu poezele mai ales ;)) si ele, saracele-romanticele, trebuiau sa se multumeasca cu necioplitele mataringi ale gradinarilor, grajdarilor expertzi in iepe si altor bucatari de scoici... :D:D

Inovatzie aplicata: ma bate gindul de-o vreme sa-mi raspund singur!!! :D:D

In felul asta o sa am parte de-o conversatie antrenanta, plina de seva, logica si umor, fara contradictii, enervari ci cresteri consecutive de tensiune... ;)

Uite, la postarea de mai sus as putea sa-mi raspund cam asa: "Da, cumetre Xtrem :D, ai - CA INTOTDEAUNA :D - perfecta dreptate: culmea-i ca vremurile alea "romantice" cica ;) sint si acum regretate de ciumpalacele contemporane noua; ba mai mult, cele mai tinjite vremuri par sa fie alea medievale, ale "neprihanitelor printzese" (care nu se spalau toata viatza lor, ba, mai mult, aveau izmene cit mai dantelate ca sa se poata pisha pe ele in voie fara sa-si mai deplaseze augustele funduri la prelungitele baluri de pe-atunci... :D:D)
SUPERBE SI ROMANTZIOASE VREMURI, NU ??? :D:D:D

Ca bine le zici, coane Xtreme !!! :D:D - ca intotdeauna, evident... ;)
Dar chiar asa promiscua si imputzita era epoca aia ?! :rolleyes:

Da, Xtreme tata :D, chiar asa era: toata nobilimea folosea kile de parfum ca sa-si "acopere" cumva pestilentzialele miasme  :x (chestii stabilite clar, cu probe istorice...), culmea-i ca "tzaranoii" epocii erau mai curatzi...

Bolile cauzate de jegoshenie erau pe atunci mai frecvente decit credem (eroul fomeilor romantzioase ;) Napoleon, de pilda, avea o blenoragie continua, d-aia nashparlie rau, care l-a facut, pe linga hemoroizi si alte nastupenii, sa nu-si poata conduce trupele cu ocazia unor batalii importante).

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 15:14:27)


25-06-2008 15:04:40
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Extreeeeeeeme .....cumva caldura mare de afara a avut asupra comportamentului tau vre-un efect nashpa ? :D...ma refer la asta cu tu comanzi tu executzi....hihihi

25-06-2008 15:31:36
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Extreeeeeeeme .....cumva caldura mare de afara a avut asupra comportamentului tau vre-un efect nashpa ? :D...ma refer la asta cu tu comanzi tu executzi....hihihi

Nuuu, neuronu'meu are aer conditionat si-i ignifugat :D, vorbind din cind in cind numai cu mine insumi nu credeti ca rezulta totusi o conversatie mai antrenanta :D ?!

Oricum, consecventzi prin zona asta doar noi doi :( vad ca mai sintem...

Restul de asa-zisi forumisti ori o ard aiurea pe chat, ori isi vad bine-merci de gheshefturi si mai intra p-acilea doar ca sa se distreze (moca, asta-i evident ;)) pe seama muncii titanice :D a gindirii noastre GENIALE :D:D, ori mai arunca, asa intr-un sictir infinit, 2-3 vorbe de-a-n pixu' (rupte oricum de context si offtopic in 99% din cazuri) cind ceva nu le convine... :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 15:59:04)


25-06-2008 15:52:10
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi

25-06-2008 16:00:40
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Pai s-au dus shi fetili la baietzi cu bani , tinerei .....ce sa faca cu doi boshorogi saracani ca noi ? :D

25-06-2008 16:02:11
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Nu le-ai auzit ce fac ?......muncesc shi baga banu' la ciorap ca sa aiba la 70 ani cu ce sa plateasca  !........hihihi

25-06-2008 16:04:45
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Bine ca de aia 6 euroi de care ma jefuira :x astia d-acilea mi-au prelungit contul cu doar 17 zile !!! :D

Poate-mi gasesc si io una tinara si cu $$$ daca nu-mi mai pierd timpul pe-aici...pardon, una BATRINA SI CU BANI poate :D:D, fiindca nu-s chiar asa "dus" ca sa halucinez ca mai sus... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 16:11:37)


25-06-2008 16:09:05
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

Bine ca de aia 6 euroi de care ma jefuira :x astia d-acilea mi-au prelungit contul cu doar 17 zile !!! :D

Poate-mi gasesc si io una tinara si cu $$$ daca nu-mi mai pierd timpul pe-aici...pardon, una BATRINA SI CU BANI poate :D:D, fiindca nu-s chiar asa dus ca sa halucinez ca mai sus... ;)

(G) :D Da, moshule Xtremist, bine gindesti, vaz ca ti-a venit mintea la cap cu caldurile astea... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 16:12:31)


25-06-2008 16:09:45
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

Bine ca de aia 6 euroi de care ma jefuira :x astia d-acilea mi-au prelungit contul cu doar 17 zile !!! :D

Poate-mi gasesc si io una tinara si cu $$$ daca nu-mi mai pierd timpul pe-aici...pardon, una BATRINA SI CU BANI poate :D:D, fiindca nu-s chiar asa dus ca sa halucinez ca mai sus... ;)

(G) :D Da, moshule Xtremist, bine gindesti, vaz ca ti-a venit mintea la cap cu caldurile astea... :D:D

Ce-i cu "G"-ul ala, Xtreme-1 tata ?! :rolleyes:
E ceva legat de faimosul punct G pe care nimeni nu-l gaseste, oricit ar sapa ??? :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 16:17:55)


25-06-2008 16:13:00
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Uite explicatia, cumetre Xtrem-2 :D (de pe alt topic):

<< Asa-i, ma chere, io glumeam doar... :D (apropo, o sa pun de-acum un "G" - de la gluma - la postarile "neserioase", ca sa fiu mai clar ! ;)) >>

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 16:18:57)


25-06-2008 16:15:02
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

Xtremul a scris:

Da, si nu sugeau decit aisberguri :D:D la cite-un cocteil fandosit.

Iar barbatii epocii erau foarte cavaleri, nu prea le cotzaiau decit PLANCTONIC :D (le footeau la cap cu poezele mai ales ;)) si ele, saracele-romanticele, trebuiau sa se multumeasca cu necioplitele mataringi ale gradinarilor, grajdarilor expertzi in iepe si altor bucatari de scoici... :D:D

Uff...ce rautaciosi sunteti ,oare "zvonurile "celor de vitza nu le satisfaceau pe  cucoanele de odinioara?oare  chiar chiar asa sa fi fost ?cavaleria in asta consta oare?eu cred ca iubirea a fost si va fi de cand lumea....ca n-a existat compatibilitate sexuala ...am inteles,nici acuma in  vremurile noastre nu merg lucrurile perfect...oricum  femeile nu raman nezvonite,se descurca ele......;)
=D=D


25-06-2008 16:40:36
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

Bine ca de aia 6 euroi de care ma jefuira :x astia d-acilea mi-au prelungit contul cu doar 17 zile !!! :D

Poate-mi gasesc si io una tinara si cu $$$ daca nu-mi mai pierd timpul pe-aici...pardon, una BATRINA SI CU BANI poate :D:D, fiindca nu-s chiar asa dus ca sa halucinez ca mai sus... ;)

(G) :D Da, moshule Xtremist, bine gindesti, vaz ca ti-a venit mintea la cap cu caldurile astea... :D:D

Ce-i cu "G"-ul ala, Xtreme-1 tata ?! :rolleyes:
E ceva legat de faimosul punct G pe care nimeni nu-l gaseste, oricit ar sapa ??? :D:D

Nimeni?...gresit!
Si o spun cu mana pe inima....parol!;)
Depinde evident de cei doi....la o partida intamplatoare normal ca nu se ajunge acolo...dar in  timp...daca exista comunicare intre cei doi este imposibil...sa nu-l gasesti...exista atatea pozitii,nu merge pe fatza...o intorci pe dos...si tot ajungi la un happy end...;)
=D=D


25-06-2008 16:52:32
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ete ce-am gasit pe net :

Aventurile curului multumit

A doua bucă

    Societatea noastra este pisacioasa! Nici nu mai stiu cand s-au infiintat ultima oara orele de ceai! S-au de fapt daca ele au existat vreodata. Ce ciudat mi se pare când merg pe stradă şi văd introspecţii muiereşti absorbite de dinozaurii masculinizaţi din această metropolă în definire, care câteodată se cheamă micul Paris, alteori Bucureşti… şi cred că de cele mai multe ori oază de căcănari. Cururile nu mai pot depăşi unniformizarea absolută a universului presărat cu absenteisme sau abstinenţe datorate maniei care se cheaă job, alchojobie. Toate astea sunt clişee internaţionale, se vorbeşte de mult despre aceste depravări umanizate dar niciodată parcă nu dor mai tare decât atunci când vorbeşti tu despre ele. ÃŽn fiecare zi îmi pun curul în scaunul de la birou şi aştept parcă să iasă ceva, vreo muiere sau vreun spectator intermediar care să urle şi să spună că mi-a venit timpul. Care timp? Eu nu cunosc timpul! Sunt liber ca pasărea cerului. Chiar dacă curul meu devine mai mare în fiecare zi şi se aşează pe el fel de fel de grăsimi şi de celulită, eu rămân acelaşi… acelaşi individ incoerent care se afundă în aberaţii interstelare menite să desfăşoare o orgie intelectuală.

cururi lăsate

Azi voi vorbi despre cururi lăsate! Acest fenoment artistic apare de obicei după vârsta de 35 ani, atunci când subiectul pus la analiză a făcut câţiva copii sau a desfăşurat o activitate extracuriculară foarte agitată. Dar, se pare că această boală este ereditară, sau cel puţin aşa cred, pentru că din ce în ce mai multe gagici tinere se afişează pe teritoriul stradal în stânjenitoarea poziţie de cur lăsat. Dacă am vorbi şi despre celulită atunci cred că şi ea este ereditară. Sierenele s-au transformat în balene eşuate pe marile bulevarde dar mai ales în cluburile de fiţe. Căprioarele s-au transformat în bondărele care se chinuie să dea din aripi din floare în floare rupându-şi unghiile decojite şi negre. Botul lor umed s-a transformat în bale animalice de la care ţi se face greaţă. Femeia modernă! Femeia modernă poartă celulită şi tencuială de farduri!

Curul urlă!

    De data asta voi încerca să fac o comparaţie între bucile unui cur albastru şi nişte ochi albaştri. Din punct de vedere structural e acelaşi lucru. Diferă doar modul de concepţie sau de concepere, depinde cum vrea fiecare să interpreteze aceste detaşări de modul de viaţă al unui cur albastru şi al unor ochi albaştri. Veţi spune poate că nu aţi văzut niciodată nişte buci care clipesc… vă înşelaţi amarnic! Fiecare geamăt pe care îl scoate e de fapt mişcarea interioară a lobului ocular care îşi desfăşoară umilinţa maronie a ochilor albaştri.

Ştiu că nu înţelegeţi nimic din aceste incoerenţe specifice unor buci albastre care se prelungesc  unor ochi albaştri prin coloana vertebrală. Conform acestei teorii aş putea spune că ochii albaştri put pentru că se trag din cur. Dar curul nu pute întotdeauna ci doar atunci când se pregăteşte de o lovitură puternică.

Am înţeles! Când un gagiu îi spune unei piţipoance: “Draga mea, uita-te în ochii mei să vezi ce simt!†atunci gagica înţelege pe loc că el simte pentru ea o grămadă de căcat! şi urmează pupături şi excremente verbale care îi ajută pe cei doi indivizi să ducă la bun sfârşit penetrarea facială a lobilor bucali veniţi din prelungirea lobilor oculari.

Deci! Să înţelegem din toate astea că iubirea pentru persoana de lângă noi se măsoară întro grămăjoară strâns adunată în stomac sau pe-acolo pe undeva….
In fiecare toamna moare un cur

Nu mai vreau să cred că acest cur pe care îl târăsc după mine mai are de-a face cu vechile cururi muiereşti pe care le-am mângâiat în trecut. Acum acest cur are un singur cur şi încearcă să râdă de fericire şi să fie mulţumit că acest cur îi face toate poftele. Nu voi tărăgăna acest proces pseudofeudal, voi ţipa în gura mare că e timpul pentru o revoluţie, pentru acea revoluţie maternă la care bucile bărbăteşti vor sta aliniate şi îşi vor lua pedeapsa organica de care au atâta nevoie. A venit toamna şi din când în când mai pică câte un cur în gurile de canal!

A venit toamna!

Iar gândurile mele sunt din ce în ce mai urâte. Treptat fustiţele dispar şi o dată cu ele şi onduleurile cururilor ce se mişcau agere în drumurile lor din fiecare zi, pas cu pas. ÃŽn locul fustiţelor prea scurte încep să apară blugii, mai groşi, mai rigizi iar în dedesupturile lor se ascund poate aceleaşi cururi dar parcă ceea ce vedem noi e mai steril, mai fără viaţă iar gândurile noastre nu vor mai fi niciodată la fel de acide şi la fel de agere în bătaia privirilor haine şi dornice de a devora frumuseţi naturale şi mistuitoare.


A venit toamna şi voi lăsa lacrimile să curgă pentru vara plină de savoare şi excitate excesivă!

salutăm mare şef de cururi
După câteva zile în care muritorii au încercat să se îmbete cu apă rece, a venit vremea să încărcăm numeric şi consistent paginile analfebete ale vieţii… Astfel, m-am hotărât să o iau la pas prin bucile noastre dâmboviţene în speranţa că voi găsi ceva care să mă încânte…

La primul popas am surprins o domnişoară care ăşi lega şiretul de la sandaua dreapta, oricum în stânga purta papuci. Mi-am pus mâinile în buzunare şi m-am holbat la curul ei cu pasiunea unui leu care adulmecă o halcă de carne bine consolidată din temelie până la mansardă, de unde puteai vedea fascinant priveliştea acvatică, stând picior peste picior în unul din cele două balcoane închise cu termopan. Aceasta incoerenta care incerca sa se coerentizeze prin miscarile agere dar în acelaşi timp delicate mă faceau vulnerabil. am înghiţit în sec şi am plecat mai departe. Un domn nu pune niciodată mâna neîntrebat… iar eu nu am întrebat pentru că lângă ea stătea o gorilă care sorbea dâmboviţa, poate de ruşine sau poate că îi era frică de mine, sau din pudism… cine ştie! Ideea e că eu nu am vrut să risc… Sunt prea tânăr să mor!

ÃŽn faţa blocului meu, o seniorita bronzată la neonul albastru filtrat prin furoul de noapte mă aştepta. Nu o cunoaştem dar curul ei mă dorea,parcă… desigur a fost o iluzie… Eu, nu am invitat-o sus…

Această incoerenţă analfabetă a vieţii mele mă trimite înapoi de unde am venit…

în cur!

voi rămâne o bucă până la următoare modificări instantanee!!!!!

vă pup pe buci!
A treia bucă

L-am văzut pe artistul meu actor la metrou într-o zi. Am scris despre el cândva. Personajul creat de mine era sublim. ÃŽn realitate ăla cu chitara de la metrou e un cur. Dar nu stătea pe el să nu se strice, să nu se împuta nimic în el. Aş putea să vorbesc despre altceva dar prefer aici să evadez în cururi. Ce este un cur? De ce un cur? Sunt întrebări pe care orice cârnat le primeşte la angajare.

Allianz Victoriei. Eu, la costum, răspund:

“Dumnezeu când l-a creat pe om i-a dat aspectul unei găuri spunându-i că acesta este cel mai de
preţ dar pe care îl are pentru acesta. Omul nu a fost mulţumit şi Dumnezeu l-a pedepsit dându-i
doua buci, una la dreapta lui şi una la stânga lui. Omul a fost acum nemulţumit de pedeapsa prea aspră. ÃŽnsă era prea târziu. Dumnezeu s-a mâniat mai tare şi i-a mai dat un cur de cărat în spate: femeia. Omul dintr-o dată era fericit. S-a şi oferit să muşte din măr. ÃŽi era foame. Aşa a început de fapt lumea, lumea cururilor. Cele două cururi, dând din cele patru buci, s-au înmultit şi au împânzit pămantul de cururi.â€

“Răspuns nesatisfăcător. Treci la treabă.â€

Şi dacă nici Nichita nu scria când era beat, atunci îmi sacrific circular toţi moştenitorii pe apa chiuvetei. Vreau în schimb să ascult o conversaţie care mă aruncă într-o ceaţă obscură între un cur cu un falus în fata de 14 ani şi alt cur cu încă o gaură în plus, de 13 ani.

“Hai făh, de ce nu vii la biserică?â€
“N-auzi să mă laşi?â€
“Hai, făh, în gâtul mătii!â€
“N-auzi măi să mă laşi.â€

Ea ii trage un pumn în piept. Degeaba. El nu l-a auzit pe Dumnezeu. Dumnezeu e în el. Dumnezeu. E blasfemie să crezi ca el e curul suprem. Du-te la biserică. Du-te.


o noapte cu un cur mic
Eram tânăr. Aveam doar douăzeci şi ceva de anişori. Nimeni nu ar fi crezut că e timpul să devin om mare. Dar eu m-am încăpăţânat şi am zis că nu e aşa. De, orgoliul meu de leu nu îmi dădeau pace.

Atunci, cică iubeam un cur mare, plin de onduleuri şi de celulită dar un cur care atunci când se apuca de treabă te rupea, făcea din tine neom. ÃŽmi plăcea şi îmi plăceau şi nebuniile schizofrenice care îmi dădeau târcoale în fiecare noapte. Parcă aş fi fost un gigolo. NU puteam să dorm fără să nu îi spun curului meu că îl iubesc, fără să îi spun curului de lângă mine ce frumos e, deşi mă dezgusta.

ÃŽntre timp am părăsit curul ală mare şi mi-am jurat că nu o să mai am de-a face cu aşa ceva vreodată, drept urmare în noaptea asta am un cur mic şi tare care mă va face să îmi pierd minţile… ha ha … ofticaţi-vă voi toţi cei care aveţi un cur imens lângă voi…

ÃŽn vremurile acelea am hotărât să nu mai iubesc cururi grase şi minore

cu dragă noapte vă doresc bani şi buci unsuroase

cum am ajuns calaul unei natii de ratati

a început a fost o despărţire şi am lăsat un testament cu lacrimi dar mi-au furat din foi post-mortem

inimă amputată, cuvinte ce tac, himere, “mi-e bineâ€, paşi ce plutesc câteodată spre tăcere şi apoi mor unde le e locul
amintiri despre droguri despre inexistentele fantome despre mine rupându-mi teama de-a tace
despre fiinţa banală preocupată de sine despre o noapte cu stele şi flăcări nocturne
despre zei nebuni ce mai cred în talente sau în fapte răvăşite pe muntele sacru
antidot naşterii, iubire ce nu contează, prieteni, himere, copil fără teamă pierdut spre împăcare
resemnări huligani barbari autopsie aberaţii infantililitate
şi multe altele răsună în timpanele arse de căldura insuportabilă a mobilei vechi

ziua de azi e un crepuscul pentru un mâine ratat
un fluture ce îşi caută copilul sau poate doar un abecedar de moarte pentru muritori
culeg realităţi zbârcite de frică nocturnă, mă repet, sunt vulgar, ipocrit rămas fără slujbă
un arhitect ce proiectează visurile fiinţelor slabe ce mă iubesc
mă târăsc prin parfumurile acestor oseminte rânjind la câte un suflet ce încearcă să zboare
„stai liniştită, frumoaso, nu e timp de tine pe lumea aceastaâ€

ce e sadic? Ucis-ul? Minciuna? Furtul? Ipocrizia? Făţărnicia? Respectul!?
sau doar Viaţa? sau Iubirea? Violul sau cartea? Nebunia sau ÃŽnţelepciunea?

eu mă retrag să dorm că mâine sufletul se dezbracă iar de un gând şi se pregăteşte de plecare
mâine sufletul meu îşi va împleti căldura cu nasturii luminii
mâine un fugar se rătăceşte în şoapte
mâine osemenitele le voi juca la ruletă să îmi iau un ultim gram de spaimă
mâine voi săruta nebunia frunzelor să devenim de-o seamă

Suprasentimentalismul sau iluzia poetică

ÃŽn strânsă legătură cu ceea ce înseamnă conceptul de turmă, site-urile literare au fost invadate de pseudopoeţi, care în iluzia poetică pe care o trăiesc, scriu despre flori, îngeraşi şi alte dulcegării de duzină. ÃŽn stil fabulist am încercat să personific vieţuitoarele din jurul nostru şi să fac o descriere a inegalabilei fantezii care se derulează ca nişte framuri bine lucrate. Astfel, albinuţa, trezită de dimineaţă cu urdori la ochi, pleacă la muncă, ca orice fiinţă care se respectă. Cu diplomatul în spate începe să umble din uşă în uşă, ciocănind, zbierând, sperând că măcar un client îi va deschide. Dacă are noroc, atunci, se apucă de polenizat şi polenizează toată ziua. Vorba proverbului: nu da cioara din mână pe vrabia de pe gard. Astfel, cred că am descris fenomenul literar care e la modă pe site-urile literare. Ca orice pseudopoet care se respectă, personajele, de asemenea, pseudoliterare, se străduie din răsputeri să atragă atenţia. Titluri şoc, comentarii făcute de prieteni şi aşa mai departe. Prinşi în visul lor confundă literatura cu dejecţiile suprasentimentaliste.
Conceptul de turmă se dezvoltă din ce în ce mai mult şi când afirm acest lucru nu mă gândesc doar la cei care, în căutarea unui nume, sau de fapt, în goana de a fi în centrul atenţiei, scot marfă de comerţ, ci şi la aceia care mimează stiluri, care fură din concepte vechi, având impresia că spun ceva nou, că sunt altfel decât înaintaşii lor, chiar dacă au aceleaşi idei. Aceasta este iluzia poetică a pseudopoeţilor.
Suprasentimentalismul e din ce în ce mai popularizat datorită acelor oameni care cică iubesc şi care simt nevoia să îşi descarce sufletul în pseudocreeaţii literare. Ceea ce mă deranjează cel mai mult e faptul că aceşti pseudopoeţi au pretenţii de recunoaştere. Nu am ceva personal cu cei care scriu dintro nevoie interioară, care vor să îşi descarce sufletul, asta ca să nu fiu înţeles greşit. Atâta timp cât aceştia stau liniştiţi şi-şi recunosc limitele e ok. Nu am şi nu o să am niciodată ceva cu aceşti oameni, pe care sincer, îi consider plini de forţă şi tărie.
Mă deranjează ipocrizia. Vorbele goale aruncate pentru încă un comentariu şi încă unul şi încă unul, totul doar pentru a ajunge la fierbinţi. Şi acum vin şi mă întreb: de ce sunt încurajaţi astfel de pseudopoeţi să scrie? De ce sunt lăsaţi să se scalde în propria vomă? De ce nimeni nu are tupeu să le spună că sunt nimicuri literare?
ÃŽncotro poezia? Dacă vom continua să promovăm astfel de specimene pe toate site-urile literare atunci poezia va fi teleportată cu 100 de ani în urmă. Şi toată munca de până acum……!!!!!!!!!!!!????


26-06-2008 12:05:01
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
De pe un blog sau ceva de janul asta :
“e duminca seara?, dap, duminica. sau e deja luni… si sunt inca in cacatu asta de redactzie cre k-am ramas doar io cu portaru - tipu perfect de tovarash - vorbeste greu, bâlbâit (la un moment dat renuntza, hehehe), e aproape surd si okelarii lui nu mai au loc de dioptrii e duminica seara?? si io rasfoiesc blogurile unor pizdulici, jalnic frate, probleme grele p-acolo mosh, sa-l paraseasca / sa nu-l paraseasca, sa-l inshele / sa nu-l inshele (tradu-l fah, ***** , ca el mai are fo 3 ibovnice, fraiero), nah, numa dileme d’astea… sincer sa fiu, recunosc, ‘mi plac blogurile de gagici, da alea care kiar au ceva temei frate… sunt citeva faine de tot, shi deshi tematica e tot in zona aia albastra, de suflet pavat cu incertitudini, totushi abordarea e misto. si abordarea si argumentarea… da’ la fatucele astea bintuite de furiile primului ciclu (la pariu? intirziat shi ala), da, la fatucele astea de stai sa ceteshti cu atentzie, beleaua e maxima… fii ant’ , am dat de una, a trebuit sa cetesc fo 20 de insemnari ca sa-mi dau seama ca are 21 de ani (s-a scapat p’acolo pe undeva). asheeaaa… si ce zicea asta? la 21 de ani? pai cica ea ii va ramine lui fidela o eternitate… mah sa fie, deja aveam imajinea unei curtzi de minastire de maici (unde io ma si vedeam staretz heheheheh), ea stind p’o banca, cernita shi supta de lacrimi, rupind petale la o floare si murmurind: vine, nu vine, vine, nu… cum ***** sa nu te intrige ma o faza d’asta? asa c-am cetit lacom mai departe, am intzeles ca ala s-a dus cu o buna pretina d’a asteia si asta acu se jura ca nu va mai iubi in veci pe nimeni. decit pe el. tot pe el fah??? ba, da’ vaca esti, ala se pisha-n sufletu tau si tu… ***** … ma rog, e plin blogu lu fatuca asta numa cu lacrimogene d’astea baloase, de juramintzi caraghioase shi de hotariri d’astea definitive. m-am abtzinut sa comentez, de fapt nici nu shtiam ce dracu sa spun. numa ca am mai bifat o vaca pe lista… inca o victima a iubirilor neimplinite, inca una plinsa pina-n maduva si crucificata de indoieli grele. aaa, ca uitam, deduc dintr-o insemnare ca e si virgina hehehehehehehe… ‘ntzelegi? beleaua e d’aia de medalie frate… sa mor io, hai ma, ce dracu, astea de-shi scriu sufletu p’aci pe poteca noastra nu vor altceva decit sa sufere ma, se condamna singure sa nu rezolve cacatzishuri d’astea cu iz de traire suprema de teama de a nu mai avea jucarie… transfigurate de rateuri amoroase, mushcate de “posibilele†intrebari ale “luiâ€, tematoare de ce imagine expun sau nu, pierdute printre suspine dastea lirice, cu sigurantza ca fatucele de genu asta perd esentza… alta se vaicarea ca la mare s-a balacit prin valuri, prin spume, ca era minunat, ca el era bronzat (elu ei cica era si manierat, ii aducea berea in pahar de plastic la prosop) ashea, ca valurile desenau poezii cu stropi, atingerea corpurilor in apa parea ceva mistic, okii lui la fel, ***** , ce mai, totu era k in basm… shi, d’odata, na belea, un val hain i-a smuls sutienu. upssss!!! ce dezastru!!! ahhh, val nemernic, ‘tu-tzi molecula ta salcie de natriu, val descreierat, cum ai putut tu ma, val odios, s-o despoi pe micutza sirena pudica?? mortzii matii de val, auzi tu ma ce i-a facut fetii, saraca de ea… care ea - “am simtit ca mor instantaneu, okii lui erau pironitzi pe sinii mei. nici nu am putut sa imi prind sutienu si am fugit direct la hotelâ€â€¦ heheheheh, cum fah, in tzitzele goale? adeka te vede o statziune’ntreaga la sfârcu gol, da’ el nu tre sa vaza asta? cind plaja e plina de gagici cu tzitzele expuse si cu bikini d’aia cu sfoara nu numa’n ***** da shi’n pasarica??? hehehehehe, sa mor io mah, am ris cu lacrimi… ashea, insemnarea aia se termina in coada de peste, kilu meu, intzeleg cumva ca s-a ales prafu de relatzie pt ca ea nu a putut suporta o asha rushine… cetind faze d’astea mi-am adus aminte ca si io am avut, cindva, parte de o astfel de gagica. mdeah, cind eream tinar si mai putzin idiot. de fapt am avut parte de mai multe fatuce d’astea, cramponate, disperate, care nu puteau trece peste intimplari de genu asta. o ceteam p’asta si mi-am adus aminte de catalina. era frumushica foc, desteapta nota mare, sufletista, bunutza rau da’ timida… hehehehe, io vorbeam urit si ei i se rosheau urekile… nah, nu shtiu prin ce alkimii parshive fatuca asta a mea tot parca pe linga mine…
cu timpu s-a infiripat o pretenie faina… io nu ma gindeam la kestii, ***** , era pretina mea buna, numa ca ea tot mai des dadea semne ca barierele’s ridicate si ca putem merje mai departe. mi-aduc aminte primavara dezastrului: m-a luat de mina si m-a dus in herastrau… zapada se topise de ceva vreme, era inca frig dar soarele avea ambitzii. oamenii erau voioshi, pereki de amorezi, noi printre ceilaltzi, ***** , scapasem de iarna, hormonii se frecau inca adormitzi la oki da deja mishcau, nu? urma sa faca pomu mugure, floare, sa dea soarele cu caldura, sa dam cojocu jos, sa ne regasim terasele, nah, tzi’era mai mare dragu… ea, pe linga mine, fericita si zimbacioasa, tzopaia ca un ciine scos la pishare. ba se oprea sa admire o crengutza, ba se minuna de un mugure, ba mirosea o frunzulitza, ba se oprea si ridica miinile, teatral (da’ frumos) catre cer… io ma simtzeam cam stinjenit de trairile ei, se mai bucurau si altzii, da’ nu dadeau frate din aripi ca asta a mea, nu le cinta sufletu asa de tare… ***** , nah, o mai tzineam de mina sa o temperez da’ nu statea mult in lantz ca se apuca iar de pasi de dans si de gesturi d’astea sensibilos penibile… ei i se parea firesc si atunci am lasat-o’n bucuria ei… si prost am fost… ca acolo in parcu ala, e undeva la o rascruce de alei un poduletz cocoshat. nici mare nici mic, nah, dar e curbat al ***** … si sa vezi faza: ea, smulsa si scapata din mina mea, intr-un viguros pas al shtrengarului, se avinta pe coama podului… citziva s-au dat mai intr-o parte, stinjenitzi parca si ei de eruptziile de bucurie ale asteia… si nu-sh cum dracu face, ca de ajuns pe coama podului ajunge vaca, da’ cind sa coboare, pe partea cealalta, se’mpedica si o ia in viteza, intinsa pe burta, cit era de lunga, pe panta in jos… cacarea lumii frate, sare lumea sa ridice ***** , io la fel, nah, era cu mine fatuca, deshi imi venea sa-mi pun afish pe pept cu “asta nu e cu mineâ€â€¦ ***** , ridicata fata din noroiu de la baza podetzului, incepe sa plinga de se zguduia textila pe ea… de mila evident ca mi-a fost, dar penibilu era incomensurabil… cind i-am ridicat capul si i-am dat paru de pe fatza, am vazut ca tot nasu ei e jupuit. la fel si coatele, in cadere i se ridicasera minecile, ce dracu avea ea pe ea… fusta numa o mocirla shi aia, dresu rupt in jenunki shi jenunkii belitzi si plini de singe si aia… uuuu, ‘rash al dracu cu soarta mea, cine dracu m-a pus sa ies cu asta in parc… unii, martori ai cascadoriei ei, rideau pe infundate de caraghioslic si parca ii auzeam spunind ie shi la bou ala, a iesit si el la plimbare cu a lui si s-a facut de tot cacatu… heheh, nah, ma rog, am curatzat-o, am aranjat-o, am pipait-o sa vaz daca nu shi-a rupt ceva si, sprijinind-o de mine, am dus-o la mashina s-o duc acasa… ea nu mai zicea nimic, se uita numa in jos, io o intrebam daca nu e cazu sa mergem la f-un doctor ceva, hai catalina, vorbeste-mi, ce dracu, nu e de gluma, nah, toata lumea cade (da’ nu in halu asta toanto), acu lasa, treci peste jena si vorbeste cu mine… ia nimic, muta ca pestele… cind am iesit din parc a vazut un taxiu si sa infipt in ala… io, ca prostu, am ramas in gura parcului uitindu-ma lung dupa mashina… a lipsit fo saptamina, cind a revenit avea o buba luuuuunga, pe tot nasu, o buba lunga shi groasa, urita ca pacura, isi tragea tot parul pe fatza sa maskeze cit de cit nenorocirea m-am kinuit sa vb cu ea citeva saptamini, se ferea de mine ca de fisc, ma evita… intr-un tirziu a inceput sa nu ma mai ocoleasca si a raspuns macar la salut… cu timpu am uitat scena penibila, ne vorbeam ca si cum nu s-ar fi intimplat nimic. si pe buna dreptate ca nu se intimplase nimic.. ce ***** mea, cazuse ***** si atit. bine ca nu shi-a rupt dintzii dracu, sau f’un os ceva, bine ca nu a ramas skiloada, in rest nu conta nimic, nu? mare scofala, ai cazut, si kiar daca ai cazut ca o vaca caraghioasa printre toate miscarile tale de balerina neintzeleasa nah, asta nu e un motiv sa te jenezi in halu asta de mine, nu? ma rog, cu timpu relatzia a redevenit normala… adica mai mult decit normala, ca ea incepuse iar ofensiva… o perioada io am facut pe prostu, dar intr-un final nu a mai mers figura si a venit momentu sa facem ce fac totzi aia care trec de faza pipaielilor si baloshirilor… seara fusese placuta, bagasem la matz la o circiuma intima, eram ok amindoi… bla-bla-bla, “ea m-a invitat susâ€, io m-am dus… sus, - tacere. pui o muzica? nu, lasa… de ce stingi lumina? las-o stinsa si p’aia… macar televizoru, il dam pe mute, dar face nitzica lumi - nu, nici televizorul… ãã, facem un ceai? o cafea? nu, nici cafea… ***** , asa pe orbeste, m-am prins ca se dezbraca. io, obishnuit cu momentu, am vrut sa-i dau o mina de ajutor. a sarit ca arsa. am lasat-o in plata ei, mi-am dat seama ca o parte din tzoale le-a lasat pe jos, pt altele s-a dus in alta camera si a revenit goala. goala ca io eram ca orbetele, in intuneric, cu mina intinsa dupa tzigari pe masa si cind ea s-a apropiat i-am bagat ditai deshtu’n buric. ***** , scuze, kestii… aaaaah, de ce ma tre sa fie totu asa penibil cu fatuca asta???? ma rog, m-a pipait pe pept, io intzolit tot, ca de parada, ca ma gindeam ca se razgindeshte mindra shi o sa-mi fie najpa sa ma imbrac la loc. a mormait ceva si din mormaiala ei am intzeles ca tre sa fiu ca si ea, adeka gol. pai da’ cum sa nu? imediat, in citeva secunde am fost numa-n ciorapi (nu, nici mort n’o sa renuntz la faza asta, cind futzi in deplasare ciorapii sunt salvarea suprema)… ma rog, baloshiri, atingeri - da shi alea pina la un nivel, mai jos nu, ca daca mushca??? aaa, sau eram nespalat pe miini… hai ma, ce dracu heheheh, ok, treaca si asta… facu ea ce facu ca m-am trezit deasupra… io, vorbaretz de felu meu in momente d’astea, nah, am incercat sa injghebez fo doo vorbe ceva… ea a zis doar atit: taci si misca-te… canapeaua aia era incomoda ca dracu, nici nu ma obisnuisem bine cu locu cind venisem ca bruta stinsese repede lumina… imi intra in coaste un spatar ceva, de unde dracu spatar in canapeaua aia???, de picioare ma lua un fir de la fo veioza (uhhh, fir??? sa nu dau dracu cu curu gol si de fo priza ceva), pe ceafa imi cadea un coltz de perdea - tu de unde dracu ai mai aparut mah, ca parca ferestrele erau pe partea opusa, nah, ***** , pe un intuneric de te usturau okii’ntre timple si pe o tacere de-tzi inghetza ceara-n ureki, ie-te’ma pe mine dind din ***** pe pipaite… si cind intunericu era mai negru si linsitea mai totala, puaaaah, se aude un zgomot luuuung si reverberat, invirtoshat pe citeva octave, butucanos, preeeeelluung shi shuierator… ea se stringe toata de-mi sar okii’n bezna din jur si icneste ca lovita-n moalele capului… tacerea ramine spinzurata intre noi, aeru dintre burtzile noastre parca fierbe. si io izbucnesc intr-un hohot isteric de ris. si rid, si rid de ma durea burta si coastele. rid pina nu mai pot. rid de ce bashina trasese ea. pe pasarica. ba frate, o basina cum numa moldovenii slobozesc in trenurile judetzene, d’aia cu ecou, deloc bilbiita, ci ferma, barbatoasa, cu peptu-nainte, urgie vere nu alta… ma rog, transpirat tot, incerc sa-i spun hai fata, lasa, ce dracu, se intimpla in mod curent, ii zice flatulentza vaginala, prinzi aer in pasarica si nah, e ceva firesc, da-o dracu de treaba, da-l ***** shi de pirtz si hai s-aprindem lumina, sa bem o cafea buna si sa ne futem in draci porma… tzi-ai gasit… da-i plinsuri cu sughitzuri, ca ce, sa plec imediat, sa nu aprind lumina ca va muri, sa ma imbrac si sa plec. si inca in regim de urgentza… nah, cum m-am imbracat nu shtiu, cu stingu-n dreptu, cu cracii pe post de mineci, kilu meu, am facut-o si am dat sa ies. la usa, alta belea, nu intzelegeam cum functzioneaza broasca, ma impleticeam in deshte printre kei, iale si lantzuri. o strig sa vina sa deskida ea si aud doar un racnet de fiara: ieshi cum oi ieshi, numa ieshi… ba frate, cosmar pe calea victoriei, nu alta… in lift ma uit in oglinda si ma umfla iar risu. evident, nu ne-am vazut, deshi io o cautam, ea se ascundea mai ceva ca un costum de camuflaj… ***** … a trecut si vara… si toamna era pe trecute… io incepusem sa lucrez prin alte partzi, deja uitasem intimplarile… cind, intr-o zi, ma pomenesc cu ea. senina, frumoasa, sprintena. ce mai faci, cum o duci etc… a urmat o conversatzie frumoasa, ne-am si pupat, ea era luminoasa, surizatoare. si eu intr-un fel multzumit. revenise si se parea ca trecuse peste cele nenorociri. am aranjat sa iesim la o circiuma, io trebuia sa ma vad cu niste scortzoshi, un elenist, unu de pe la academie, o scenarista, un poet, kilu meu, oameni d’astia de vaza cu nod tare la cravata. i-am propus sa vina cu mine, macar ea ar fi colorat seara. s-a dus acasa, s-a facut frumoasa - shi mai frumoasa, si ne-am vazut la circiuma cu restu turmei. protocol, scortzoshenie, spete drepte, discutzii cu dikis… io eram shi nu eram atent la ce ***** discutau aia. ma uitam mai mult la ea, era cu adevarat frumoasa, facea fatza neashteptat discutziilor, subiectelor… gratzie ei atmosfera se dezmortzise binishor, aia o ascultau cu atentzie, poetu ii trasese shi fo doo rime, ce mai, ii cucerise shi p-aia… ba frate, ***** mama masii de felie, ca parca era blestem, k parca cobisem, ca prea tare ma minunam ce bine merge seara, nah, cind discutzia era mai in toi si bucatele mai bune, o apuca p-a mea tusea. da’ o tuse d’aia de n’o potzi retzine nici cu portzile etanshe de la reactoru nuclear… taman ce mesteca, distins, la o bucata de piept de pui, cind face d’odata okii mari ca si cum s-ar fi inecat si tusheshte moshie cu gura plina pe toata masa aia… lu scenarista i se opreste o bucatzica de mincare in salata. lu poet ii trece razant o alta bucatzica pe linga o rima imperekeata care de scirba se transforma rapid intr-o rima alba, lu dom profesor ii pune pe okelar o constelatzie de muci si farimitze de mincare. fatza de masa era alba pina la tusea lu asta. acum ziceai ca explodase un copan, ca se facusera cirnatzi de casa, ca zdrobise unu fo 3 sarmale… de unde frate atita materie???? cum ***** mah???? ca n-avea gura asa mare… uuuuuu, ‘gami-ash’ picioarele-n norocu shi soarta mea… penibilu a fost maxim, de la alte mese se uitau totzi cu gura cascata la dezastru; i-am intins un pahar cu sifon in care plutea gingash o bucatzica… ea cu okii tzinta, balmajeste ceva. si atunci ii infloreshte shi un balonash de muci la nare stinga. tzapana ca o prajina, cu okii tzinta’nainte, se ridica de la masa si dispare cu pashi mari. mie nu mi se shterge de pe retina nu carnagiu de pe masa ci balonashu ala de muci, cu pelicula lucioasa, in care parca au sclipit toate luminile localului. si ma las pe spataru scaunului si rid. rid iar, fara sa ma pot opri. ai mei de la masa, oripilatzi, se ridica furioshi si pleaca gesticulind. io ramin dat pe spate, varsat tot in scaun, si rid cu lacrimile pe obraji. kelnerii se agita pe linga masa, jenatzi de eveniment. ma intreaba habar n-am ce, io rid isteric si viatza mi se pare minunata. privesc in jur printre lacrimi, dau sa explic uneia de la o masa vecina ce e atit de amuzant dar nu pot. o ***** in gura, nu-mi pasa, ma dor falcile de la ris si tot nu ma opresc. aia, de la masa vecina, cu furculitza-n mina, incepe sa zimbeasca. ceilaltzi la fel. de la masa din fatza, unu imi cauta privirile, il apuca si pe el risu cind io doar atit mai pot face, mimez cum i-a inflorit lu a mea balonashu de muci la nara. si simt ca ma sufoc de ris. acum toti rid in hohote, au lasat totzi tacimurile si se tzin de burta. se ride pe mii de note, se guitza, se behae, se lalaie, se ride pe fatza, cu sughitzuri… io ma ridic, kelneru vine rizind, imi face si ala tremurind nota, akit si plec. oamenii imi fac semne, ma saluta stergindu-se la oki. ies din circiuma si in spatele meu vine una. imi intinde ceva, ma uit - e sacou lu catalina. inca mai gifâi de atita ris, gagica aia, picolitza, kelneritza ce dracu e icneste incetishor, ne salutam si ies in strada…
nah… nu am mai vazut-o pe catalina. de atunci - niciodata. mi-a ramas de la ea haina ei, sacou, care si ala mi-a facut necazuri, cind se mai agatza cite fo gagica pe la mine, dadea aia de haina unei alte muieri si se alegea prafu… ***** … era frumoasa catalina… shi buna… poate ca daca n-ar fi fost atit de stupida sa se lase infrinta de cacaturile astea, da, poate ca ash fi fost cu ea… am fi facut nishte copii frumosi, uneori penibili si bashinosi ei - dar minunatzi… shi am fi ris de astfel de idiotzenii… nah… cit de ***** sa fii mah sa te lashi doborita de firesc???
***** … daca stai sa despici firu in patru, mori nefericit. si nemincat, shi neplimbat. shi nefutut…
acu mi-au venit in minte si altele… gabi… cu tamponu uitat… elena, la spital, cu clisma… mah, o femeie daca iti place de ea, e la fel de minunata si cind e regina si cind se caca… intre toate astea nu sunt decit kestii firesti, normalitate… anormal e sa faci o drama din astea… si sa iti refuzi si tie si celui de linga tine libertatea de a fi asa cum esti… pacat ca tre sa fim atentzi ca la fiecare pas sa fluturam steguletze specifice… pacat, pacat ca pt fiecare kestie tre sa avem cite o masca… cind mergi la piine, cind te pishi in bosketzi, cind mergi la inmormintari sau la nuntzi, cind esti cu mama sau cu iubirea vietzii, cind skimbi jobu, cind cishtigi la loto, cind vine poshtashu… o masca pt fiecare, pt fiecare altfel, dar niciodata ca noi… hehehe, d’aia ma ii apuca pe unii doru de ei…
catalino, fata, pirtzu tau pe pasarica a fost mai frumos decit toate celelalte femei… shi balonashu tau de muci mi-a aratat iar cit de frumoasa poate fi viatza… shi n-am apucat niciodata sa-tzi multzumesc… ce ***** ai fost… ce ***** …â€


26-06-2008 13:31:00
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Cam neclare si greu interpretabile replicile nostre aici, ma chere... ;)
Era firesc sa iasa totusi o varza, portiuni din postarile lui Aly, dupa ce ca-s rarissime si mai mult decit concise de-un timp, seamana prin ambiguitate cu catrenele lui nenea Nostradamus :D:D (dar cu alea criptice rau de tot... ;))

Ia sa-mi traduca cineva de ex. fraza asta imbirligata rau: "In rest, ne straduim sa iubim mai putin, ceea ce nu ne iese deloc - parca asta ar fi de altfel si pacat!" :rolleyes: Uite, io de ex. n-am sexizat :D (pe linga altele) sensul precis al virgulei aleia de dupa "putin", ceea ce poate schimba tot sensul frazei... :rolleyes:
Si d-aia am raspuns poate "pe alaturi" ;)...ceea ce a dus la o alta replica idem de la tine, si tot asa ne distram de minune... :D:D


Tz, tz, cate motive ti-am dat eu pana acum sa te indoiesti de virgulele mele? :)


26-06-2008 23:14:46
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Extreeeeeeeme .....cumva caldura mare de afara a avut asupra comportamentului tau vre-un efect nashpa ? :D...ma refer la asta cu tu comanzi tu executzi....hihihi

Nuuu, neuronu'meu are aer conditionat si-i ignifugat :D, vorbind din cind in cind numai cu mine insumi nu credeti ca rezulta totusi o conversatie mai antrenanta :D ?!

Oricum, consecventzi prin zona asta doar noi doi :( vad ca mai sintem...

Restul de asa-zisi forumisti ori o ard aiurea pe chat, ori isi vad bine-merci de gheshefturi si mai intra p-acilea doar ca sa se distreze (moca, asta-i evident ;)) pe seama muncii titanice :D a gindirii noastre GENIALE :D:D, ori mai arunca, asa intr-un sictir infinit, 2-3 vorbe de-a-n pixu' (rupte oricum de context si offtopic in 99% din cazuri) cind ceva nu le convine... :(

Si punct. :D


27-06-2008 01:16:57
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

Cam neclare si greu interpretabile replicile nostre aici, ma chere... ;)
Era firesc sa iasa totusi o varza, portiuni din postarile lui Aly, dupa ce ca-s rarissime si mai mult decit concise de-un timp, seamana prin ambiguitate cu catrenele lui nenea Nostradamus :D:D (dar cu alea criptice rau de tot... ;))

Ia sa-mi traduca cineva de ex. fraza asta imbirligata rau: "In rest, ne straduim sa iubim mai putin, ceea ce nu ne iese deloc - parca asta ar fi de altfel si pacat!" :rolleyes: Uite, io de ex. n-am sexizat :D (pe linga altele) sensul precis al virgulei aleia de dupa "putin", ceea ce poate schimba tot sensul frazei... :rolleyes:
Si d-aia am raspuns poate "pe alaturi" ;)...ceea ce a dus la o alta replica idem de la tine, si tot asa ne distram de minune... :D:D


Tz, tz, cate motive ti-am dat eu pana acum sa te indoiesti de virgulele mele? :)

Raspunsul (care oricum e vinare de vint) e un pic mai sus, ma chere... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (27-06-2008 01:20:02)


27-06-2008 01:17:39
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Se pregateste anuntzarea la ceva nou si extraordinar? Nu se stie, doar  Extremul poate sti mai multe din sursele lui si poate pune si o poza doua cu; ET zburand in formatie peste Anglia si fotografiati de "urmaritori". Cercurile de la Barbury Castle sau  o poza cu farfuria zburatoare de cercetare tot Ieri, "Made in China". Oricum eu cred ca o stire mica ce va duce la una mai mare e ca; sub test de catre Phoenix tzarina Martiana s-a dovedid buna de crescut legume/zarzavate si altele. Bineinteles, cum poate fi un pamant ce pare bun pentru agricultura daca nu ar fi avut roade in trecut?  Poate ca urmatoare surpriza pregatita e : Opaaaa cineva e "Acasa" Si asa se va elucida unele mistere de mii de ani, a provenientzei Umane, Zei Zburatori, ET, Inteligent Design?  ; de unde am venit Noi, au fost Martieni? Sunt? Noi Suntem Martienii?
Ar fi multe, dar pana atunci nu ar fi rau sa continuati cu Bunkerele dar in special cu aprovizionarea lor, ca timpuri grele vin.
Straight Ahead.


27-06-2008 10:14:32
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

NJD a scris:

Se pregateste anuntzarea la ceva nou si extraordinar? Nu se stie, doar  Extremul poate sti mai multe din sursele lui si poate pune si o poza doua cu; ET zburand in formatie peste Anglia si fotografiati de "urmaritori". Cercurile de la Barbury Castle sau  o poza cu farfuria zburatoare de cercetare tot Ieri, "Made in China". Oricum eu cred ca o stire mica ce va duce la una mai mare e ca; sub test de catre Phoenix tzarina Martiana s-a dovedid buna de crescut legume/zarzavate si altele. Bineinteles, cum poate fi un pamant ce pare bun pentru agricultura daca nu ar fi avut roade in trecut?  Poate ca urmatoare surpriza pregatita e : Opaaaa cineva e "Acasa" Si asa se va elucida unele mistere de mii de ani, a provenientzei Umane, Zei Zburatori, ET, Inteligent Design?  ; de unde am venit Noi, au fost Martieni? Sunt? Noi Suntem Martienii?
Ar fi multe, dar pana atunci nu ar fi rau sa continuati cu Bunkerele dar in special cu aprovizionarea lor, ca timpuri grele vin.
Straight Ahead.

Hehehe...vezi nu intamplator nick-ul meu cu Martiela....glumesc evident!
despre 'Planeta Rosie' se stiu inca prea putine....  dovezi stiintifice  spun insa ca Marte a avut si apa, si o atmosfera protectoare.


27-06-2008 11:39:09
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Le are si acum, pe amindoua (si apa, si atmosfera) !!! :)

27-06-2008 16:08:00
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
NASA a anuntat ca a descoperit ca exista apa pe Marte, cu ajutorul sondei Phoenix, care cerceta ipoteza conform careia in nordul planetei s-ar afla gheata.

Ca urmare a unor sapaturi efectuate duminica, 15 iunie, bratul robotizat al navetei Phoenix a descoperit opt bucati dintr-un material stralucitor, anunta New York Times. La momentul descoperirii, cercetatorii nu si-au putut da seama daca este vorba despre gheata sau despre sare.

A devenit clar ca era vorba despre gheata abia patru zile mai tarziu, cand fragmentele albe disparusera. Cercetatorii au dedus, pe baza acestui comportament, ca este vorba despre gheata care s-a evaporat daorita caldurii rezultate din inlaturarea solului.

Aceasta prima descoperire este confirmata de o alta, facuta numai cu cateva zile inainte, in cursul altor sapaturi, cand sonda Phoenix a dat de o alta suprafata dura pe care nu a putut-o strapunge nici dupa trei incercari. Acest al doilea sant a fost denumit "Alba ca Zapada".

Sonda Phoenix a ajuns pe Marte pe 25 mai, fiind trimisa cu intentia explicita de a cerceta ipoteza conform careia in nordul planetei s-ar afla gheata, ipoteza aparuta dupa masuratorile din 2002 efectuate de sonda Odyssey.

In prezent, clima planetei Marte este prea rece pentru a permite o forma lichida a apei, insa cercetatorii americani nu exclud ca, la un moment dat, in trecut, sa fi existat un mediu prielnic dezvoltarii vietii.


27-06-2008 16:12:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Marte e-n curs de TERRAFORMARE de citeva decenii, frati bunkerinezi !!!
Sint chiar mai multe baze ET/pamintesti in functiune acolo !!! (populatia totala a lor e de exact 670.000 de oameni/ET :)).

Filmul ala cu Schwarzzenegger (cu finalul de-i ieseau okii din cap ca la melc :D) e mai adevarat decit pare !!! ;)
RESTUL E PROSTEALA (atea cu sondele NASA etc) :x:x

Ultima modificare facuta de Xtremul (27-06-2008 16:29:23)


27-06-2008 16:25:26
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
:D
Xtremul a scris:

Marte e-n curs de TERRAFORMARE de citeva decenii, frati bunkerinezi !!!
Sint chiar mai multe baze ET/pamintesti in functiune acolo !!! (populatia totala a lor e de exact 670.000 de oameni/ET :)).

Filmul ala cu Schwarzzenegger (cu finalul de-i ieseau okii din cap ca la melc :D) e mai adevarat decit pare !!! ;)
RESTUL E PROSTEALA (atea cu sondele NASA etc) :x:x


27-06-2008 16:30:14
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
De cati forumisti este nevoie pentru a se schimba/inlocui un bec?

-1 pentru a schimba becul

-1 pentru a posta si anunta ca becul a fost schimbat

-14 pentru a impartasi experiente similare si a arata noi modalitati de schimbare a becului

-7 pentru a avertiza asupra pericolelor ce apar la schimbarea becurilor

-27 pentru a corecta greseli gramaticale aparute in posturile despre schimbarea becurilor

-53 pentru a lua la misto pe cei ce au corectat greselile gramaticale

-2 profesionisti in domeniu care sa atraga atentia ca termenul corect este ''lampa''

-15 care sa pretinda ca au lucrat in domeniu si termenul ''bec''este la fel de corect

-109 care spun ca forumul nu este despre becuri si discutia trebuie mutata pe un forum despre becuri

-111 care sustin ca atata timp cat toti folosim becuri, discutia este utila
pe forum

-306 pentru a discuta care sunt cele mai bune metode de a schimba becuri, care sunt cele mai bune, de unde se pot cumpara si cat costa

-27 pentru a posta linkuri catre siteuri unde pot fi vazute diverse modele de becuri

-14 pentru a spune ca linkurile nu sunt corecte si a posta pe cele corecte

-33 pentru a cita tot ce s-a postat pana in momentu respectiv si a raspunde ''si eu''

-6 pentru a atrage atentia sa se foloseasca functia ''cautare''

-12 pentru a posta ca ei renunta definitiv la forum din cauza divergentelor aparute pe marginea subiectului

-143 pentru a spune ''cauta intai pe google si daca nu gasesti nimic despre becuri atunci intreaba pe forum''

-16 posturi unde doi membri poarta o discutie total paralela cu subiectul

-24 posturi in care li se atrage atentia sa foloseasca mesajele private sau e-mailul

-1 moderator care sa avertizeze ca daca nu se inceteaza cu mesajele aiurea va inchide topicul

-1 membru nou al forumului care raspunde la 6 luni dupa ultimul post si totul o ia de la inceput...


29-06-2008 19:31:57
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Cel bun, cel rau, cel nasol
> >
> >BUN: Nevasta-ta e gravida.
> >RAU: La ecografie, a reiesit ca va face tripleti.
> >NASOL: Ti-ai facut o vasectomie cu cinci ani in urma.
> >
> >BUN: Nevasta-ta nu mai vorbeste cu tine.
> >RAU: Vrea sa divorteze.
> >NASOL: De meserie, ea e avocat.
> >
> >BUN: Baiatul tau a inceput sa se maturizeze.
> >RAU: S-a incurcat cu vecina de alaturi.
> >NASOL: Si tu esti incurcat cu ea.
> >
> >BUN: Baiatul tau a inceput sa se intalneasca si el cu cineva.
> >RAU: E vorba de un barbat.
> >NASOL: E vorba de cel mai bun prieten al tau.
> >
> >BUN: Baiatul tau invata mult in camera lui.
> >RAU: I-ai gasit ascunse in biblioteca mai multe filme si reviste porno.
> >NASOL: Tu apari in toate.
> >
> >BUN: Fiica ta si-a gasit de lucru.
> >RAU: S-a angajat la un bordel.
> >NASOL: E bordelul frecventat de toti colegii tai de birou.
> >SI MAI NASOL: A inceput sa castige mai mult decat tine

:D:D:D


29-06-2008 19:35:35
   
Pagini:  1 2 3 4 ... 6    
Mergeti la