Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Pagini Personale / 2012 Doomsday - un simplu PARTZ :-) ori o perspectiva serioasa?!    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 21 22 23 24 25 26 27 ... 79
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

IMNUL BUNKERISTANIEI

                         Cind Marduk va sa vie cu negre stihii
                         Pregatitzi or sa fie bunkerezii dilii
                         Doar prin geniul pustiu, luminos si Xtrem
                         Care ii va conduce la sapa de lemn !
                         
                Doar am sigilii o mie si-o mie de chei,
                Tzin secrete o mie, port o mie de piei,
                O bascula de arcuri, paduri de sageti,
                Miriade de sabii si-o mie de vieti...

        Bunkeristanul meu scump, tarim de cosmar
        In primejdii de fiv-ai, sa n-ai nici habar
        C-avem Preoteasa cu sex-patrafir
        Si multi alti ministri maestri-n sictir

Iar Ciudy, Marele Tartor cu Heblu
O sa va cinte PARTZUL funebru,
Mestecind cutii de fasole o mie
De gazati o sa fiti, E.T., pe vecie !


NU doar la culcare, ci si la TREZIRE o sa auziti imnul in Bunker ! Orwell era mic copil... :D


Asta, ca sa nu uitati cumva directia destinului vostru, eroici bunkeristaneji !!! :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (19-06-2008 16:17:02)


19-06-2008 16:16:40
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510
M-apuc sa-nvatz imnul. Il citesc in fiecare zi, poate ca pana-n 2012 ... il invatz ! Daca nu ... fac copiutze, metoda des folosita de mine - fara rezultate si ea, dar cum sunt un "eroic" executant de ordine extreme si clare... faq tot posibilul ! Mai ales cand am vazut ce repede avansez  (sheriff - gabor - meletzean - SON ...)... asa ca avansez si io' o idee absolut absurda, evident ( :D hopa ! m-a cam luat valul ... de unde idei ? ) : Ce ne facem daca trece 2012 si nu se intampla nimic apocaliptic ? ( e prima si ultima mea idee .... parol ! )

Ultima modificare facuta de niladam (19-06-2008 20:26:22)


19-06-2008 20:25:03
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

niladam a scris:

M-apuc sa-nvatz imnul. Il citesc in fiecare zi, poate ca pana-n 2012 ... il invatz ! Daca nu ... fac copiutze, metoda des folosita de mine - fara rezultate si ea, dar cum sunt un "eroic" executant de ordine extreme si clare... faq tot posibilul ! Mai ales cand am vazut ce repede avansez  (sheriff - gabor - meletzean - SON ...)... asa ca avansez si io' o idee absolut absurda, evident ( :D hopa ! m-a cam luat valul ... de unde idei ? ) : Ce ne facem daca trece 2012 si nu se intampla nimic apocaliptic ? ( e prima si ultima mea idee .... parol ! )


Cum adica ce facem ?!? ... E evident, provocam noi apocalipsa ... pai ce, doar nu vrei sa se iroseasca aiurea frumusete de scenariu ( si doar n-o sa tinem degeaba ditamai rezerva de gaz fasolosarin ; ... il aruncam pe restul populatiei, mascati in anunnaki )  ... :D:D:D

Si doar schimbam un pic imnul :

De Marduk nu va veni cu negre stihii,
pregatitzi suntem ca bunkerezi dilii,
prin geniul pustiu, luminos si Xtrem,
s-aducem ... Terra la sapa de lemn !

...

Iar Ciudy, Marele Tartor cu Heblu
O sa va cinte PARTZUL funebru,
Mestecind cutii de fasole o mie
Gazata va fi toata lumea, ... se  stie !




:D:D:D

Ultima modificare facuta de moebius (19-06-2008 20:56:34)


19-06-2008 20:36:32
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

NJD a scris:


Cazul 2- Cu mult timp in urma (am vazut la tv ca), un om/barbat/idiot foarte convongator/bun de gura, si-a mutat toti credinciosi in Sud unde practica nush'ce religie. Prin 64/74 domnul Johnson parca, Simtind ca se apropie Federali, a inspirat toata cumunitatea sa comita sinucidere in masa. Partea rea a fost ca printre adulti Idioti, ucisi au fost multi, foatre multi Nevinovati Copii. Totalul victimilor cu voie sau fara fiind parca 960.

Asta de care zici aici, se numea Jim Jones, iar secta careia ii era mesia , "Templul Popoarelor". Am citit intr-o carte scrisa de un ceh (parca) povestea astuia, cunoscuta si drept "masacrul din Guyana".


19-06-2008 20:47:44
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Na ca trecusem peste remarca conului NJD !! :rolleyes:
Sper doar ca nu ma suspectati de intentii Tim Jones-iene... :D:D

Poate ca doar Marea Prioteasa Unikaa o sa va hipnotizeze sub patrafirul ei ocult de-or sa va plece mintzile la plimbare... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (19-06-2008 21:21:56)


19-06-2008 21:20:47
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

niladam a scris:

M-apuc sa-nvatz imnul. Il citesc in fiecare zi, poate ca pana-n 2012 ... il invatz ! Daca nu ... fac copiutze, metoda des folosita de mine - fara rezultate si ea, dar cum sunt un "eroic" executant de ordine extreme si clare... faq tot posibilul ! Mai ales cand am vazut ce repede avansez  (sheriff - gabor - meletzean - SON ...)... asa ca avansez si io' o idee absolut absurda, evident ( :D hopa ! m-a cam luat valul ... de unde idei ? ) : Ce ne facem daca trece 2012 si nu se intampla nimic apocaliptic ? ( e prima si ultima mea idee .... parol ! )


Nicio grija, Supercop ;) Niladam !!! Mai am, pe linga logica "sucire" ;) eventuala propusa de Generalissimul Moebius (cu adaptarile de imn de rigoare), citeva variante de rezerva:

1. Transformam buncaru-n bordel :D (ca tot vine si Legea Co.orvelor cica)
2. Raminem acolo sub forma de KSA ;) (Kibutz Societate pe Actiuni), ca bine tot n-o sa fie pe Terra, chiar daca nu vine Comeata :rolleyes:
3. Facem o ciupercarie (merge ca focu-n subteran) :rolleyes:
4. Metamorfozam Bunker-2012 intr-o biserica a unui nou cult (idei, Mare Preoteasa  si putere de racolare iegzista destule :D)
5. etc etc etc

Ultima modificare facuta de Xtremul (30-07-2008 05:21:13)


19-06-2008 21:31:40
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

Xtremul a scris:


niladam a scris:

M-apuc sa-nvatz imnul. Il citesc in fiecare zi, poate ca pana-n 2012 ... il invatz ! Daca nu ... fac copiutze, metoda des folosita de mine - fara rezultate si ea, dar cum sunt un "eroic" executant de ordine extreme si clare... faq tot posibilul ! Mai ales cand am vazut ce repede avansez  (sheriff - gabor - meletzean - SON ...)... asa ca avansez si io' o idee absolut absurda, evident ( :D hopa ! m-a cam luat valul ... de unde idei ? ) : Ce ne facem daca trece 2012 si nu se intampla nimic apocaliptic ? ( e prima si ultima mea idee .... parol ! )


Nicio grija, Supercop ;) Niladam !!! Mai am, pe linga logica "sucire" ;) eventuala propusa de Generalissimul Moebius (cu adaptarile de imn de rigoare), citeva variante de rezerva:

1. Transformam buncaru-n bordel :D (ca tot vine si Legea Co.orvelor cica)
2. Raminem acolo sub forma de KSA ;) (Kibutz Societate pe Actiuni), ca bine tot n-o sa fie pe Terra, chiar daca nu vine Comeata :rolleyes:
3. Facem o ciupercarie (merge ca focu-n subteran) :rolleyes:
4. Metamorfozam Bunker-2012 intr-o biserica a unui nou cult (idei, Mare Preoteasa  si putere de racolare iegzista destule :D)
5. etc etc etc

Ok!!!
Bordel,bordel,...asta in cazul in care stati bine cu zvonurile...ca altfel la ce bun???!!!...;)
=D=D


19-06-2008 21:36:43
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Pai hai sa nu ne intelegem aiurea... ;) noi, eroii bunkeristani, vrem ca sa fim MATROANE, nu GIGOLOI !!! :D:D

Cine va "exercita" profesia propriu-zisa (in afara de candidata ideala Onoyoko :D:D) ramine de vazut... :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (19-06-2008 21:58:22)


19-06-2008 21:57:21
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Xtremul a scris:


Sper doar ca nu ma suspectati de intentii Tim Jones-iene... :D:D

Mon vieux, adeptii labagiului de care vorbim , erau cu totii indivizi cu o inteligentza abia saltata o tzar'  mai sus de genuchiu'  broashtei ! Nu ca-n bunckarul preconizat de tine n-ar fi de dorit s-avem asemenea indivizi (personal as prefera individe), macar pentru amuzament, insa media IQ-ului celor listati pana acum nu ar face posibila repetarea a ce s-a petrecut in Guyana, zau asha !

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (19-06-2008 21:59:04)


19-06-2008 21:58:19
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

METODA DE PRINS TZANTZARI
SUPORT TEHNIC :
1 cur de femeie ( cat mai mare ca suprafatza )
1 barbat
1 plici
APLICATZIE :
1. se asheaza femeia cu curu-n sus !
2. cu vopsea roshie se scrie pe cur : TZANTZARI MUSHCATZI-MA DE CUR !
3. se asteapta atacul tzantzarilor
4  dupa aterizarea tzantzarului, barbatul printr-o mischare brusca striveshte tzantzarul cu pliciul .
AVANTAJELE METODEI :
dupa masacrarea tuturor tzantzarilor nu mai este nevoie de preludiu ....femeia este deja incalzita shi poate fi folosita fara ai schimba pozitzia !
:D

titmouse a scris:


martiela a scris:

...sau poate au indeletniciri mai serioase...;)
sau poate mai putin serioase;)
=D=D



Bineee maaa , Prigoana cu heblu-n mana !!!!!! Na cu pliciu...Na.....!!!!!!!


19-06-2008 22:01:03
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Total de acord cu cirdurile... cit mai extinse de GASHTE, compadre Pan ! :D:D

19-06-2008 22:01:05
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:


martiela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Ete ai naibii ashtia dorm totzi ...huooooooo !
...sau poate au indeletniciri mai serioase...;)
sau poate mai putin serioase;)
=D=D


Io azi-noapte m-am indeletnicit cu vanatu' de tantari !!!!
Supercivilizatia de tantari , homozigotati....daca-l aflu p'ala care le-a modificat marca genetica de rezista si la aparatu'de tantari , il omor ! Il omor si va scriu din detentie , ce ZVONU" MEU de tantari is astia ??????

Nu-s simpli tzantzari, draga Tit, sint de fapt microsonde spatziale reptiliene :D care recolteaza probe de singe de la amarastenii de noi (subiectele experimentelor genetice diabolice) !!!

Doar bomba cu PARTZ-SCARTZ a lui Ciudy SA ii poate anihila, nu pastilele... dar sint sanse sa te anihileze :D si pe tine !!! :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (19-06-2008 22:05:54)


19-06-2008 22:02:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

Completare: :D:D

DESTIN DE LUPTATOR ANTIREPTILIAN
CU BUCILE CIT UN LIGHEAN:
SA MORI LOVIT DIN DELTAPLAN
IN ASTEPTAREA TZANTZARULUI VAMPIRIAN !


19-06-2008 22:05:05
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Xtremul a scris:


Doar bomba cu PARTZ-SCARTZ a lui Ciudy SA ii poate anihila, nu pastilele...

Multzam ! :(
Prefer Zyclon B. :(


19-06-2008 22:10:20
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Me too :D:D

19-06-2008 22:13:05
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi batranii shtiu ei ce shtiu ....de B- Zyclon fascist  mai ai cum sa scapi , dar de B-Partzul ciudatzist nici-o shansa ! :D

19-06-2008 22:21:22
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Sincer shi fara sa ma balonesc, cu IQ-ul stau foarte bine ....tot ma testeaza unii in fiecare an shi cica inca nu mi s-a tocit neuroanele ...daca este nevoie pot atasha la dosarul de cadre certificatul anual care mi se elibereaza ......apropos shtitzi ca unele firme din strainatate nu accepta sa angajeze un individ decat daca au peste un barem impus de ok-iqtest.....aaaaaaa shi acum ceva zile am auzit o stire care m-a bucurat: IMPLEMENTAREA IN PROGRAMA SCOALARA CA MATERIE DE STUDIU A SHAHULUI ......
PeterPan 63 a scris:


Xtremul a scris:


Sper doar ca nu ma suspectati de intentii Tim Jones-iene... :D:D

Mon vieux, adeptii labagiului de care vorbim , erau cu totii indivizi cu o inteligentza abia saltata o tzar'  mai sus de genuchiu'  broashtei ! Nu ca-n bunckarul preconizat de tine n-ar fi de dorit s-avem asemenea indivizi (personal as prefera individe), macar pentru amuzament, insa media IQ-ului celor listati pana acum nu ar face posibila repetarea a ce s-a petrecut in Guyana, zau asha !


19-06-2008 22:36:17
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Da-da, asta cu studiul shahului e chiar buna, ma gindesc s-o implementez si io, The Big XT-CT :D, in Bunkeristania !!! ;)

Ca doar n-o sa stam chiar tot timpul pe sub patrafire la spovedanii... ;) sau in carcera la she_dintzi de reeducare sexoasa :D cu Marea Gardiana Onoyoko !!! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (19-06-2008 23:20:19)


19-06-2008 23:17:19
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:

Domnu'Capu' ,

IO ce marca genetica am ?
Pfffai , i-auzi , supercivilizatia lu'Creatoru' cu baze in interiorul pamantului !Aia reaua , vreau sa zic...
Domnu'Capu' , io daca nu stau bine cu homozigotarea ce ma fac in 2012 ???!!!!
Ca doara ti-am spus eu ca in 2012 este inceputul unui sfarsit...ca stiam...
No bine , ca n-am avut de lucru si-am facut lectura...acuma mi-ai confirmat...si m-a luat cu spaime....
Da' , cand am VENIT EU PE PAMANT ? cand spiritul meu s-a intrupat aici pe pamant ?E un pasaj in Biblie care mie mi-a dat tot timpul fiori si m-a pus pe ganduri , acela in care Dumnezeu spune : eu am stiut inca dinainte de a ti se fi tesut tie rarunchii in pantecul mamei tale , cum esti si ce vei face...ma rog...stii despre ce vorbesc ,...adica , Creatoru' avea la el la catastif marca mea genetica ?
CE mare NIMIC sunt eu , Extremule !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sa nu uit un... posibil raspuns, draga Tit: cic-ar fi paranormali/ocultisti (dar cine sa-i mai verifice si... cum ?! ;)) care-ti pot spune la a cita reincarnare/invatzare de minte :D te afli pe Terra asta "de penitentza" :rolleyes: unde pina si tzanztarii ne dusmanesc si ne sug de energii. :(

Unu' din astia mi-a zis si mie ca-s la vreo 280 de reincarnari si (important, zicea gagiul :D) ca n-am sa ma mai reincarnez vreodata :rolleyes: , fiindca cic-am invatzat destule (din suferintze mai ales, evident), ca sa nu mai "repet clasa" a 281-a oara... :D:D
Io, sincer acu', nu prea cred c-am invatzat destule...

Dac-o fi asa ori altminterea, numai Al de Sus (de Tot :D) poate sti, evident...

Ultima modificare facuta de Xtremul (30-07-2008 05:22:33)


19-06-2008 23:23:43
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
S-ar zice c-am belit belengheru' !!! :D :D :D
Neicushorilor, stiu barbut, pocker, Popa-Prostu, wist, rentz, table, tintar, doua'shunu, yamtz, tabinet, sheptic, copcica, rishca, liniutza, rummy, da'  cu shahu m-ati lovit, neicushorilor...
Auziti, nu mai bine facem un tenis cu picioru' (ca-i mai zice si lab-tenis ; parca-i oarecum tematic pe saitul asta... :D ), un ping-pong, un biliard, ceva ?....


19-06-2008 23:29:46
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Xtremul a scris:

Da-da, asta cu studiul shahului e chiar buna, ma gindesc s-o implementez si io, The Big XT-CT :D, in Bunkeristania !!! ;)

Ca doar n-o sa stam chiar tot timpul pe sub patrafire la spovedanii... ;) sau in carcera la she_dintzi de reeducare sexoasa :D cu Marea Gardiana Onoyoko !!! :D:D


...obligatoriu cu piese vii si costumate (sumar, de vara arsitoasa)... regele, regina...desigur, nebuni, inflatie, pioni... luam din parlament... cai... mdea... luam din dubai...


19-06-2008 23:30:33
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Lab-tenisul se aproba.
Ping-penisul :D, asemenea.
Popa-Prostu' doar dac-o vrea Marea Preotesa vreun talimb. :D.
La biliard sigur va ard... ;)

Iar la shahul cu piese vii deja ma specializez de aici, nimic n-o sa scape (feminin, evident) ne mani_pulat !!! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (19-06-2008 23:36:45)


19-06-2008 23:31:37
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:


titmouse a scris:

Domnu'Capu' ,

IO ce marca genetica am ?
Pfffai , i-auzi , supercivilizatia lu'Creatoru' cu baze in interiorul pamantului !Aia reaua , vreau sa zic...
Domnu'Capu' , io daca nu stau bine cu homozigotarea ce ma fac in 2012 ???!!!!
Ca doara ti-am spus eu ca in 2012 este inceputul unui sfarsit...ca stiam...
No bine , ca n-am avut de lucru si-am facut lectura...acuma mi-ai confirmat...si m-a luat cu spaime....
Da' , cand am VENIT EU PE PAMANT ? cand spiritul meu s-a intrupat aici pe pamant ?E un pasaj in Biblie care mie mi-a dat tot timpul fiori si m-a pus pe ganduri , acela in care Dumnezeu spune : eu am stiut inca dinainte de a ti se fi tesut tie rarunchii in pantecul mamei tale , cum esti si ce vei face...ma rog...stii despre ce vorbesc ,...adica , Creatoru' avea la el la catastif marca mea genetica ?
CE mare NIMIC sunt eu , Extremule !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sa nu uit un... posibil raspuns, draga Tit: cic-ar fi paranormali/ocultisti (dar cine sa-i mai verifice si... cum ?! ;)) care-ti pot spune la a cita reincarnare/invatzare de minte :D te afli pe Terra asta "de penitentza" :rolleyes: unde pina si tzanztarii ne dusmanesc si ne sug de energii. :(

Nu cred in vieti anterioare , extremule , nici in paranormali care iti citesc vietile anterioare . probabil este vorba de oameni care au acces la inconstientul colectiv pentru ca sunt energetic dotati in plus ( de la natura sau prin eforturi indelungate) si reusesc sa deschida un fel de....hai sa-i zic supapa de comunicare prin care au acces la acest inconstient . Acumaaa....ce date si informatii culeg ei de-acolo , naiba stie...
pe de alta parte , in aceasta lume exista sute de milioane de oameni care cred in reincarnare ; ma gandesc ca n-or fi toti niste prosti...poate ceva o fi adevarat . Asta-i..nu stiu ce sa cred ...Eu una , nu "simt" c-am mai trait ...Altii spun ca "reincarnarea" este doar o speculatie care n-a fost propavaduita niciodata de Budha , el ar fi spus ( cand a fost intrebat despre reincarnare) :asta-i viata pe care o ai , pe asta tre' s-o traiesti" .



19-06-2008 23:37:39
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

Lab-tenisul se aproba.
Ping-penisul :D, asemenea.
Popa-Prostu' doar dac-o vrea Marea Preotesa vreun talimb. :D.
La biliard sigur va ard... ;)

Iar la shahul cu piese vii deja ma specializez de aici, nimic n-o sa scape (feminin, evident) ne mani_pulat !!! :D:D


Domnu'Capu' , propun si pocher "pe dezbracate"...
Se aproba ?


19-06-2008 23:43:50
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Se aproba, cartofioara mica !!! ;)

19-06-2008 23:59:38
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Cit despre reincarnare, io cred in ea (nu insa automat si pe toti eventualii farseuri ;)).

Sintem clar programatzi sa nu sexizam :D senzatia de-a mai fi trait vreodata, altfel n-ar avea vreun succes intreaga operatiune de mistificare la care sintem supusi (mai ceva ca la perversiuni d-alea "pe bune" :D) de cind ne nastem si pina dam coltzu'. :(

Cit despre chestia cu Buddha anti-metempsihoza, e minciuna in falsh :D, iti zic io 100% asta !!! Pina si protocrestinii credeau in asta, Conciliul de la Niceea parca (325 e.n.) si altul de la Constantinopole (dupa 500 e.n.) a dat pur si simplu ORDIN sa nu se mai creada in asta -ca Origen si alti "eretici" ;).

Ultima modificare facuta de Xtremul (20-06-2008 00:29:25)


20-06-2008 00:04:40
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

Cit despre reincarnare, io cred (nu insa automat si pe toti eventualii farseuri ;)).

Sintem clar programatzi sa nu sexizam :D senzatia de-a mai fi trait vreodata, altfel n-ar avea vreun succes intreaga operatiune de mistificare la care sintem supusi (mai ceva ca la perversiuni d-alea "pe bune" :D) de cind ne nastem si pina dam coltzu'. :(

Cit despre chestia cu Buddha anti-metempsihoza, e minciuna in falsh :D, iti zic io 100% asta !!! Pina si protocrestinii credeau in asta, Conciliul de la Niceea parca (364 e.n.) a dat pur si simplu ORDIN sa nu se mai creada in asta (inclusiv scoaterea implicita a pasajelor biblice care inca mai contineau idei in sensul asta).


Atunci...asa sa fie....!
Daca-i asa... tu traiesti ultima reincarnare acum...
Stiam de pasaje din Biblie care contineau idei despre reincarnare...si ca au fost scoase...nu stiam insa cand si de cine...

Ultima modificare facuta de titmouse (20-06-2008 00:13:27)


20-06-2008 00:12:56
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
ĂŽn religiile orientale cheia de boltă a credinţei religioase este „metempsihoza sufletului”. Conform acestei credinţe, sufletul călătoreşte prin lumea materială, născându-se Ă®ntr-un corp, apoi Ă®n altul, Ă®ntre timp poposind Ă®nspre odihnă pe tărâmul inefabil al spiritelor. Dumnezeu este Ţinta finală a acestui voiaj astral, precum şi Farul călăuzitor pe drumul evoluţiei spirituale.

Ignorând această viziune, religia creştină are puţine de spus despre reĂ®ncarnarea sufletului. Fiind un subiect important din punct de vedere teologic, ne Ă®ntrebăm de ce nu este menţionat Ă®n Biblie, de ce nu este combătut, precum alte obiceiuri şi credinţe păgâne... De ce Mântuitorul Isus nu ne-a avertizat sub nici o formă Ă®mpotriva doctrinei reĂ®ncarnării, atât de răspândite Ă®n Orient de mii de ani ? Nici o nouă teorie despre nemurire nu ar fi putut face abstracţie de ea, fie şi numai pentru a o critica... Fără a Ă®ncerca să răspundă la aceste „speculaţii”, teologii creştini Ă®şi menţin părerile rigide, avându-şi originea Ă®n istoria timpurie a creştinismului.

La Ă®nceputul Erei Noastre credincioşii erau mult mai Ă®nclinaţi să dea crezare conceptului reĂ®ncarnării spiritului. Nu din naivitate, ci ascultând predicile unor mari Ă®nvăţaţi ai timpului. Principalul responsabil cu răsturnarea acestui curent ideologic nu a fost un om al Bisericii, ci un Ă®mpărat puternic şi plin de ambiţii lumeşti, Justinian al Bizanţului. La acea dată Imperiul Roman era divizat Ă®n două părţi, una cu capitala la Roma, cealaltă la Constantinopole. Abia se Ă®ncheiase Bătălia pentru Italia, când armata Ă®mpăratului bizantin distrusese Imperiul Ostrogot Ă®n lupta de la Taginae. Justinian era Ă®n culmea gloriei.

Este anul 553 D.C. ĂŽmpăratul Ă®i cere Papei Vigilius (ţinut forţat de mult timp la Constantinopole) să convoace o mare adunare a Bisericilor creştine din toate teritoriile Imperiului. Pe fondul disensiunilor mai vechi dintre Papă şi perechea imperială şi Ă®ntrucât Prea-Fericitul insistă să fie chemaţi cât mai mulţi reprezentanţi ai episcopilor din Est şi Vest, amânând astfel Ă®ntâlnirea, Justinian convoacă el Ă®nsuşi Conciliul Ecumenic (al cincilea de la decretarea creştinismului ca religie oficială a Imperiului Bizantin, la Niceea, Ă®n anul 325 D.C. şi al doilea ţinut la Constantinopole). Adunarea, deşi numeroasă, nu este reprezentativă. Cu excepţia Papei Vigilius nici un episcop din Vest nu este prezent. Ca un gest de protest, ĂŽntâi-Stătătorul Bisericii de Apus nu asistă la lucrările Conciliului. Lucrările se ţin timp de câteva săptămâni Ă®ntr-o atmosferă tensionată, Ă®ncheindu-se cu un text votat şi semnat de cei prezenţi şi de Ă®mpăratul Justinian, dar nu şi de Papă. Astfel, Ă®mpăratul Ă®şi Ă®ntărea puterea politică pe care i-o dadea simbioza cu Biserica oficială, Ă®ntr-un peisaj creştin cu nenumărate secte Ă®n permanente controverse teologice.

ĂŽn el este vorba de tranşarea controversei „celor trei capitole”, prin care trei cărturari creştini sunt condamnaţi ca eretici. Dar mai este ceva foarte grav pentru evoluţia ulterioară a omenirii : condamnarea ca blasfemie a Ă®nvăţăturilor lui Origen.

Origen (185 - 254 D.C.) fusese unul dintre cei mai proeminenţi Părinţi ai Bisericii Creştine originare, un prolific exeget al scripturilor biblice şi martir al credinţei. El vorbise răspicat şi Ă®n termeni inconfundabili despre pre-existenţa sufletului Ă®nainte de naştere :

„Dumnezeu a modelat din aceeaşi esenţă spirituală, precum olarul din acelaşi lut, unele persoane onorabile şi altele neonorabile pe baza meritelor lor anterioare.” (De Principiis - Cartea III, cap. I, 21)
„Nu vi se pare mai de bun-simţ că fiecare suflet, din motive misterioase - şi acum vorbesc Ă®n acord cu opiniile lui Pitagora, Plato şi Empedocle - intră Ă®n corpul său uman fiind influenţat de faptele sale trecute ? ” (Contra Celsum, Cap.XXXII)

La cel de-al doilea Conciliu Ecumenic de la Constantinopole se decretează „Anatema Ă®mpotriva lui Origen” – prin vot. Iată câteva dintre punctele doctrinei lui Origen ce sunt respinse ca erezii :
1. Pre-existenţa sufletelor Ă®nainte de a lua trup de carne ;

2. Oamenii pot deveni, după moarte, Ă®ngeri sau demoni ;

3. Corpul Ă®nviat al lui Cristos era din materie eterică şi Ă®n formă de sferă, precum vor fi corpurile tuturor celor Ă®nviaţi după moarte ;

4. La Judecata de Apoi nu mai există materie grosieră, lăsând loc numai spiritului :

5. Pedeapsa sufletelor păcătoase după moarte nu este veşnică.


Ce mult ar fi Ă®nsemnat pentru avântul spiritualităţii Ă®ntregii planete ca aceste adevăruri să fie adoptate oficial de religia creştină şi nu considerate incomode ...! Ele ar fi orientat mentalitatea occidentală Ă®ncă de pe atunci către Ă®nţelegerea şi acceptarea incomodei, dar justei legi cosmice a reĂ®ncarnării si a Karmei implacabile.

ĂŽn fine, prin intrigi neelucidate de istorici, Papa Vigilius este forţat să semneze actul şi i se permite să plece. Moare pe drumul de Ă®ntoarcere către Roma. Biserica acceptă validitatea anatemei, care devine o dogmă neschimbată timp de aproape 1500 ani.

Ce să mai adăugăm la această poveste tristă, dar adevărată ? Cel mult, o concluzie de bun-simţ : reprimarea Ă®nvăţăturii despre pre-existenţa şi reĂ®ncarnarea sufletului nu are autoritate ecleziastică şi divină, ci este o farsă a istoriei. Este un fapt Ă®mplinit, pe care teologia creştină nu a mai avut Ă®ndrăzneala să-l conteste făţiş. Ştim Ă®nsă că timpul este cel mai dur chirurg. El extirpă fără milă toate tumorile din gândirea omenească, atunci când vine sorocul pentru regenerarea credinţei.

Ultima modificare facuta de Xtremul (30-07-2008 05:23:55)


20-06-2008 00:16:41
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Multumesc . Noapte buna , tuturor !

20-06-2008 00:29:19
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Noapte buna, copii dilii !!! :D

20-06-2008 00:30:48
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

IMNUL BUNKERISTANIEI

                         Cind Marduk va sa vie cu negre stihii
                         Pregatitzi or sa fie bunkerezii dilii
                         Doar prin geniul pustiu, luminos si Xtrem
                         Care ii va conduce la sapa de lemn !
                         
                Doar am sigilii o mie si-o mie de chei,
                Tzin secrete o mie, port o mie de piei,
                O bascula de arcuri, paduri de sageti,
                Miriade de sabii si-o mie de vieti...

        Bunkeristanul meu scump, tarim de cosmar
        In primejdii de fiv-ai, sa n-ai nici habar
        C-avem Preoteasa cu sex-patrafir
        Si multi alti ministri maestri-n sictir

Iar Ciudy, Marele Tartor cu Heblu
O sa va cinte PARTZUL funebru,
Mestecind cutii de fasole o mie
De gazati o sa fiti, E.T., pe vecie !


NU doar la culcare, ci si la TREZIRE o sa auziti imnul in Bunker ! Orwell era mic copil... :D


Asta, ca sa nu uitati cumva directia destinului vostru, eroici bunkeristaneji !!! :D

Hihihi... cu sau fara shah, cred ca v-ati mai culturalizat o tzara... ;)


20-06-2008 00:33:36
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Pe zvonite mai bine......ce naiba s-o mai ardetzi  toepless in curul gol !!!! :D
 
Xtremul a scris:

Se aproba, cartofioara mica !!! ;)


20-06-2008 00:47:56
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Facem ce vrem
Numa" mingi sa avem !
:D

PeterPan 63 a scris:

S-ar zice c-am belit belengheru' !!! :D :D :D
Neicushorilor, stiu barbut, pocker, Popa-Prostu, wist, rentz, table, tintar, doua'shunu, yamtz, tabinet, sheptic, copcica, rishca, liniutza, rummy, da'  cu shahu m-ati lovit, neicushorilor...
Auziti, nu mai bine facem un tenis cu picioru' (ca-i mai zice si lab-tenis ; parca-i oarecum tematic pe saitul asta... :D ), un ping-pong, un biliard, ceva ?....


20-06-2008 00:51:03
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

Lab-tenisul se aproba.
Ping-penisul :D, asemenea.
Popa-Prostu' doar dac-o vrea Marea Preotesa vreun talimb. :D.
La biliard sigur va ard... ;)

Iar la shahul cu piese vii deja ma specializez de aici, nimic n-o sa scape (feminin, evident) ne mani_pulat !!! :D:D


Se aproba ORICE, de fapt. :)
Inclusiv pokerul topless ori barbutul pe zvonuri in dos si cu sufletu-n rai !!! :D:D (dar, atentie, numai hetero !!! ;)).
Sa va mai prind ca mai insinuati c-as fi Diktator :rolleyes:... 380-ul v-asteapta !!!

Ultima modificare facuta de Xtremul (20-06-2008 00:55:43)


20-06-2008 00:52:04
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Uite si-o varianta de "campus naturist hipiot" ;) :
Mie mi-au placut culorile stranii cumva ale peisajului, sincer...

Zii ca nu ti-ar placea sa dai o tura cu arioplanu' p-acolo, coane Moebius ?! :rolleyes:
Sau tie, compadre Pan, sa bei o berica violeta cu vreo justitziabila ET gri-verzuie ?! ;)
Ori tie, Sir CiudySA, sa filmezi in infrarosu ceva cotzaieli subversive-n tzuguiele alea ?! :D
Sau tie, Hipercop Niladam, sa patrulezi prin vaile indigo in cautarea vesnica a Elodiei, cu Bleaga-n lesa si cu Tashiella + Titmouse in carca ?! :D
Ori Doamnei de Fier Sandie, sa tina sedintze de Guvern in jurul unui gratar de cangur si ornitorinc ?! :D
Sau Shawuskai, sa-i abureasca subtil pe diplomatii reptiloizi la umbra de cactus des ?? :D
Ori tie, Cea-Careia-Inca-I-Se-Spune Aly, ;) sa ne-nvetzi minte definitiv ca n-avem deloc minte ??
Sau tie, alunecosule D_evil, sa faci comertz/shpertz cu blana ursului Koala din padure ?! :rolleyes:
Ori tie, mama-bengomanilor Aurora36, sa ne injectezi cite-un decoct de iarba lila ;) direct de la sursa ??
Sau tie, ministreasa a turismului cam demisionara Kamin (cont sters ;)) sa plimbi tu_risti voyeuristi p-acilea tu_risti ??? :D
Si Tie, Preafericita Unikaa, sa spovedesti/afurisesti tot ce vrea muskiu'tau patrafirian in Marea Capela Tzuguiata Ca Tzitza Mamei Geea?? :D:D

Oricum, asta ar fi poate o versiune de habitat "post-2012"... :rolleyes:, dupa trecerea Comeatei.
Fiindca-n coshmeliile astea - pitoresti, ce-i drept (pozate in Australia, by the way), jar am minca daca chiar vine XENU Reptilianu'... :D:D:D





Ultima modificare facuta de Xtremul (30-07-2008 05:24:55)


20-06-2008 01:35:55
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Hm,ai sta de mare placere in astfel de locuri,si mai ales cu astfel de oameni...sa vina 2012 cat mai repede!=D=D

20-06-2008 08:35:55
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Orice fiinta este alcatuita in primul rand din energie. Iar energia este informatie, si invers. Corpul material este doar invelisul altor corpuri energetice. Omul se incadreaza si el, fireste, in organizarea universala. “Animal cu (oaresce) ratiune”, fiinta umana a fost inzestrata cu capacitatea de a avea o paleta larga de trairi, sentimente si ganduri.

Dovada ca acestea sunt energii in stare pura ne este oferita de constatarile de-a lungul timpului si cercetarile stiintifice din ultimile doua secole. Trairile si sentimentele negative creeaza energia negativa, nefasta, iar gandurile se pot chiar si materializa, dupa cum s-a reusit in proiectul Montauk. Ca orice energie, sentimentele, trairile si gandurile umane au o anumita vibratie. O energie negativa nu poate avea, evident, decat o vibratie joasa, pe principiul universal al evolutiei.

In Univers, nimic nu este intamplator iar totul este subordonat unui singur scop: perpetuarea si evolutia vietii. Materia insasi este inzestrata cu o inexplicabila capacitate de a crea viata! Exista legi universale chimice, fizice, astronomice si chiar juridice. Ele nu sunt insa stricte, pentru ca Universul nu este Armata Poporului iar cuvantul de ordine este diversitatea. Viata trebuie sa evolueze prin forte proprii, fara dirijari cazone, sa se confrunte cu cele mai dificile situatii.

Cine invinge merita sa mearga mai departe. Chiar si razboaiele au rolul lor in programul universal. Nu sunt de dorit, in general, dar determina unitatea unei natii, planete sau chiar unei galaxii ( si evolutia stiintifica, aducand o presiune si o urgentare sporita in acest sens. Tot ele, aduc un examen energetic major, o separare intre “baiatii buni si baietii rai” - dupa gandirea simplista americana.

Fiindca totul este energie, nici Universul nu face exceptie de la regula. Asa cum el a fost creat prin explozia colosala a unui… atom, tot asa exista surse de energie pozitiva ce alimenteaza galaxiile iar de la acestea, prin sori, sistemele solare. Aceste energii sunt de frecventa foarte inalta, pentru a putea strabate distanele imense, pana la sorii captatori.

Dupa cartea Istoria Secreta a Omenirii - vol II, aparuta in mai 2006, de Eugen Delcea. Sursa: Newsletterul editurii ForYou.


20-06-2008 08:50:49
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

Lab-tenisul se aproba.
Ping-penisul :D, asemenea.
Popa-Prostu' doar dac-o vrea Marea Preotesa vreun talimb. :D.
La biliard sigur va ard... ;)

Iar la shahul cu piese vii deja ma specializez de aici, nimic n-o sa scape (feminin, evident) ne mani_pulat !!! :D:D


Se aproba ORICE, de fapt. :)
Inclusiv pokerul topless ori barbutul pe zvonuri in dos si cu sufletu-n rai !!! :D:D (dar, atentie, numai hetero !!! ;)).
Sa va mai prind ca mai insinuati c-as fi Diktator :rolleyes:... 380-ul v-asteapta !!!


Da. Multumim , Prea Luminate ! . PAINE SI CIRC !!!!!!
Crezi ca eu nu vad cum ne regizezi tu si cum ne manipulezi ?
Nu numai firmele astea ca aia la care lucreaza Tasha te-ar primi cu bratele deschise , si Serviciile Secrete de oriunde au pierdut un mare om ( asta in cazul in care n-ai semnat vreun stat de plata secret pe undeva in viata ta ) .
Esti ca un Regizor care  conduce o mana de actori , ne dai tema , ne dai firul si dup-aia NE LASI SA IMPROVIZAM !!!!
Pariez ca ai fi sau esti foarte bun la sah .
Nu-i nimic , eu ma distrez in Bunkeristania .
Nu l-ai numit pe Cyudatu' loctiitor in lipsa ta . Normal . Cyudatu'  este ( in buncar , in rest , nu-i treaba mea ! ) cinstit si iti este devotat .
I-ai pus pe Peter Pan si pe Moebius pentru ca in felul asta l-ai numit  pe Evil , in mod indirect , loctiitorul tau . Dup-aia o sa stai pe margine si-o sa vezi ce-o sa iasa ; he he....pe mine si pe Tasha ne-ai pus la Interne si la Justitie pentru ca stii ca suntem de baza si de incredere . Mai vedem....A naibii ce te distrezi tu cu noi...


20-06-2008 09:38:07
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Iar mi-a luat juma'de ora sa va citesc! Dehh am cam lipsit cateva zile(chiar daca nu a obesrvat nimeni :D) Da am ajuns la o concluzie..eu ma retrag din bunkeristada asta...ca nu ma pricep la nici un joc din alea enumerate de P.Pan si aprobate de Xtremul(si risc sa ajung pe postul de gasca)...si nu aprob nici planul de activitate zilnik (pentru muierat) propus tot de P.Pan...pai nu-s satula eu acum de spalat,calcat,mancare..si alte alea..sa fac acelasi lucru si underground? neee...mai bine profit acum la maxim de timpul care mi-a mai ramas pan' la marele Partz...si pe urma ma dau cu reptilienii..ii fac pe aia de cap...de or sa uite si de ce au venit! :D :D

20-06-2008 10:41:58
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
CIUDATUL DIXIT :

Daca mananci un rahat,
Fii barbat,
Mananca-l pana la cap !


20-06-2008 11:02:36
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Replica asta cui ii este adresata? tie insati? :D

20-06-2008 11:17:24
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
"barbatule " ce eshti ! hihihi
unikaa a scris:

Replica asta cui ii este adresata? tie insati? :D


20-06-2008 11:24:23
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Daca doamna nu sint...macar "barbata" sa fiu..ce petala mea :D :D :D

20-06-2008 11:57:22
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
.........cred ca era mai potrivit " CE ZVOANA MEA !"........
unikaa a scris:

Daca doamna nu sint...macar "barbata" sa fiu..ce petala mea :D :D :D


20-06-2008 12:04:39
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Xtremul a scris:

Uite si-o varianta de "campus naturist hipiot" ;) :
Mie mi-au placut culorile stranii cumva ale peisajului, sincer...


Sau tie, compadre Pan, sa bei o berica violeta cu vreo justitziabila ET gri-verzuie ?! ;)


Mon vieux, mie oricum mi-s dragi peisajele de genul astuia si as uita cu draga inima de lumea-ntreaga ratacit pe asemenea poteci. De-ar fi dupa mintea si visul meu, mi-as incropi un bunckar in cea mai frumoasa zona pe care o stiu : Masivul Buila-Vanturarita.  Sa fie oleaca mai sus de Schitul Pahomie, pe drumul ca sparge muntele prin tunel catre Cabana Cheia. Ori in Cheile Oltetului, p-aproape de Polovragi. Ori pe Valea Cernei, cand raul iese din Cheile Corcoaiei.
Eheeeee..., mon vieux, calcam Raiul atat de des, ne plimbam aiuriti de atata minunatie prin gradina lui si nu-sh'  cum dracu se face ca tot in iadul de beton si asfalt ne intoarcem...


20-06-2008 12:52:28
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Multaz Pan pentru complectarea facuta de tine. Nu am citit cartea dar Ai dreptate, am prins numai putine secvente intr-un program ce analiza intamplarea.

20-06-2008 13:06:56
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Xtremul a scris:

ĂŽn religiile orientale cheia de boltă a credinţei religioase este „metempsihoza sufletului”. Conform acestei credinţe, sufletul călătoreşte prin lumea materială, născându-se Ă®ntr-un corp, apoi Ă®n altul, Ă®ntre timp poposind Ă®nspre odihnă pe tărâmul inefabil al spiritelor. Dumnezeu este Ţinta finală a acestui voiaj astral, precum şi Farul călăuzitor pe drumul evoluţiei spirituale.

Ignorând această viziune, religia creştină are puţine de spus despre reĂ®ncarnarea sufletului. Fiind un subiect important din punct de vedere teologic, ne Ă®ntrebăm de ce nu este menţionat Ă®n Biblie, de ce nu este combătut, precum alte obiceiuri şi credinţe păgâne... De ce Mântuitorul Isus nu ne-a avertizat sub nici o formă Ă®mpotriva doctrinei reĂ®ncarnării, atât de răspândite Ă®n Orient de mii de ani ? Nici o nouă teorie despre nemurire nu ar fi putut face abstracţie de ea, fie şi numai pentru a o critica... Fără a Ă®ncerca să răspundă la aceste „speculaţii”, teologii creştini Ă®şi menţin părerile rigide, avându-şi originea Ă®n istoria timpurie a creştinismului.

La Ă®nceputul Erei Noastre credincioşii erau mult mai Ă®nclinaţi să dea crezare conceptului reĂ®ncarnării spiritului. Nu din naivitate, ci ascultând predicile unor mari Ă®nvăţaţi ai timpului. Principalul responsabil cu răsturnarea acestui curent ideologic nu a fost un om al Bisericii, ci un Ă®mpărat puternic şi plin de ambiţii lumeşti, Justinian al Bizanţului. La acea dată Imperiul Roman era divizat Ă®n două părţi, una cu capitala la Roma, cealaltă la Constantinopole. Abia se Ă®ncheiase Bătălia pentru Italia, când armata Ă®mpăratului bizantin distrusese Imperiul Ostrogot Ă®n lupta de la Taginae. Justinian era Ă®n culmea gloriei.

Este anul 553 D.C. ĂŽmpăratul Ă®i cere Papei Vigilius (ţinut forţat de mult timp la Constantinopole) să convoace o mare adunare a Bisericilor creştine din toate teritoriile Imperiului. Pe fondul disensiunilor mai vechi dintre Papă şi perechea imperială şi Ă®ntrucât Prea-Fericitul insistă să fie chemaţi cât mai mulţi reprezentanţi ai episcopilor din Est şi Vest, amânând astfel Ă®ntâlnirea, Justinian convoacă el Ă®nsuşi Conciliul Ecumenic (al cincilea de la decretarea creştinismului ca religie oficială a Imperiului Bizantin, la Niceea, Ă®n anul 325 D.C. şi al doilea ţinut la Constantinopole). Adunarea, deşi numeroasă, nu este reprezentativă. Cu excepţia Papei Vigilius nici un episcop din Vest nu este prezent. Ca un gest de protest, ĂŽntâi-Stătătorul Bisericii de Apus nu asistă la lucrările Conciliului. Lucrările se ţin timp de câteva săptămâni Ă®ntr-o atmosferă tensionată, Ă®ncheindu-se cu un text votat şi semnat de cei prezenţi şi de Ă®mpăratul Justinian, dar nu şi de Papă. Astfel, Ă®mpăratul Ă®şi Ă®ntărea puterea politică pe care i-o dadea simbioza cu Biserica oficială, Ă®ntr-un peisaj creştin cu nenumărate secte Ă®n permanente controverse teologice.

ĂŽn el este vorba de tranşarea controversei „celor trei capitole”, prin care trei cărturari creştini sunt condamnaţi ca eretici. Dar mai este ceva foarte grav pentru evoluţia ulterioară a omenirii : condamnarea ca blasfemie a Ă®nvăţăturilor lui Origen.

Origen (185 - 254 D.C.) fusese unul dintre cei mai proeminenţi Părinţi ai Bisericii Creştine originare, un prolific exeget al scripturilor biblice şi martir al credinţei. El vorbise răspicat şi Ă®n termeni inconfundabili despre pre-existenţa sufletului Ă®nainte de naştere :

„Dumnezeu a modelat din aceeaşi esenţă spirituală, precum olarul din acelaşi lut, unele persoane onorabile şi altele neonorabile pe baza meritelor lor anterioare.” (De Principiis - Cartea III, cap. I, 21)
„Nu vi se pare mai de bun-simţ că fiecare suflet, din motive misterioase - şi acum vorbesc Ă®n acord cu opiniile lui Pitagora, Plato şi Empedocle - intră Ă®n corpul său uman fiind influenţat de faptele sale trecute ? ” (Contra Celsum, Cap.XXXII)

La cel de-al doilea Conciliu Ecumenic de la Constantinopole se decretează „Anatema Ă®mpotriva lui Origen” – prin vot. Iată câteva dintre punctele doctrinei lui Origen ce sunt respinse ca erezii :
1. Pre-existenţa sufletelor Ă®nainte de a lua trup de carne ;

2. Oamenii pot deveni, după moarte, Ă®ngeri sau demoni ;

3. Corpul Ă®nviat al lui Cristos era din materie eterică şi Ă®n formă de sferă, precum vor fi corpurile tuturor celor Ă®nviaţi după moarte ;

4. La Judecata de Apoi nu mai există materie grosieră, lăsând loc numai spiritului :

5. Pedeapsa sufletelor păcătoase după moarte nu este veşnică.


Ce mult ar fi Ă®nsemnat pentru avântul spiritualităţii Ă®ntregii planete ca aceste adevăruri să fie adoptate oficial de religia creştină şi nu considerate incomode ...! Ele ar fi orientat mentalitatea occidentală Ă®ncă de pe atunci către Ă®nţelegerea şi acceptarea incomodei, dar justei legi cosmice a reĂ®ncarnării si a Karmei implacabile.

ĂŽn fine, prin intrigi neelucidate de istorici, Papa Vigilius este forţat să semneze actul şi i se permite să plece. Moare pe drumul de Ă®ntoarcere către Roma. Biserica acceptă validitatea anatemei, care devine o dogmă neschimbată timp de aproape 1500 ani.

Ce să mai adăugăm la această poveste tristă, dar adevărată ? Cel mult, o concluzie de bun-simţ : reprimarea Ă®nvăţăturii despre pre-existenţa şi reĂ®ncarnarea sufletului nu are autoritate ecleziastică şi divină, ci este o farsă a istoriei. Este un fapt Ă®mplinit, pe care teologia creştină nu a mai avut Ă®ndrăzneala să-l conteste făţiş. Ştim Ă®nsă că timpul este cel mai dur chirurg. El extirpă fără milă toate tumorile din gândirea omenească, atunci când vine sorocul pentru regenerarea credinţei.

Interesant articol, Extrem de Interesant si nu stiu cine l-a scris, insa recunosc cateva adaugari in Bold.
Sunt cateva greseli minore (imi pare rau ca mauit dupa ele, asta inseamna contradictie) cum ar fi:
1-Imperiul Roman deja era defunct impreuna cu caderea Romei in 476, pe premea lui Justinian.
2-Intradevar a cost consiliu la Niceea in 325 dar nu Ordonat de Justinian, P'atunci Constantin era cel Mare

3- topicul principal Fiind cele doua teorii Jashua Ben Josef are si o natura Umana, Alti zic Nu.
Dar Finalul/Concluzia articolului e prea de tot, in ciuda faptului ca se afirma a fi Adevarat. Eu nu cred. Ca Pan sunt un Toma Necredinciosul.


20-06-2008 13:20:35
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Articolul e preluat de la un nenea sociolog/filosof (tinerel, evident) al carui nume n-are rost sa va incarce memoria... l-am mai "cosmetizat" (doar literar) io pe ici-colea, atit.
Nu inseamna ca achiesez :D 100% la ce zice nenea asta, dar in principiu argumentele (logice si istorice) aduse in discutie sint valabile. Parerea mea... :rolleyes:

Nu doar fiindca am avut, pe vremuri, rabdarea si interesul sa-l citesc nu doar... si  pe Origen, ci si o groaza de literartura popesc-dogmatica (sint expert... amator :D:D cred in Schisma, Filioqve si alte alea ;)). Nu-i niciun merit "cititul" in sine, clar, e insa unicul pas intr-adevar necesar inainte sa reflectezi si sa-ti dai eventual cu parerea, nu??? :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (20-06-2008 13:35:49)


20-06-2008 13:29:06
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

martiela a scris:

Hm,ai sta de mare placere in astfel de locuri,si mai ales cu astfel de oameni...sa vina 2012 cat mai repede!=D=D

Si mie imi place natura in jurul acestor colibe, Cred ca si in Romania au fost Colibe acum cateva sute de ani.
Presupun ca cu cineva drag langa tine, si o coliba  a fost deajuns odata.


20-06-2008 13:33:04
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Xtremul a scris:

Articolul e preluat de la un nenea sociolog/filosof al carui nume n-are rost sa va incarce memoria... l-am mai "cosmetizat" (doar literar) io pe ici-colea, atit.
Nu inseamna ca achiesez :D 100% la ce zice nenea asta, dar in principiu argumentele (logice si istorice) aduse in discutie sint valabile. Parerea mea... :rolleyes:

Nu doar fiindca am avut, pe vremuri, rabdarea si interesul sa-l citesc nu doar... si  pe Origen, ci si o groaza de literartura popesc-dogmatica...(sint expert... amator :D:D cred in Schisma, Filioqve si alte alea ;)). Nu-i niciun merit "cititul" in sine, clar, e insa unicul pas intr-adevar necesar inainte sa reflectezi si sa-ti dai eventual cu parerea, nu??? :)


Da Domnu Extrem. Sa stii ca dupa ce am sesizat cadeva discrepantze am cautat  despre Origen, am aflat multe lucruri noi, pentru mine. Mercy

Ultima modificare facuta de NJD (20-06-2008 13:36:33)


20-06-2008 13:36:10
   
Pagini: 1 ... 21 22 23 24 25 26 27 ... 79    
Mergeti la