Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Pagini Personale / 2012 Doomsday - un simplu PARTZ :-) ori o perspectiva serioasa?!    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 49 50 51 52 53 54 55 ... 79
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
:) ...dracoaicelor ! :D
titmouse a scris:


sarabela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Te dai la prospaturi ?...vezi ca-s scumpe ! :D:D:D

Poate imi permit...;)


Nu te lasa , Olteanco !


15-07-2008 21:47:16
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Noapte Buna ( sau Noapte placuta ?) frati bunkerinezi ! Si sore !
  Na , in seara asta ma pun la culcare devreme si fara IMNUL BUNKERINEZ !
  Cum o sa dorm eu in noaptea sta fara Imnul bunkerinez ????????????????


Heeei , acuma vaz...HiperSerifule Intergalactic , daca esti pe-aici , da tu tonul la Imnul bunkerinez...ca...ai cam lipsit de la apelul de seara in ultimul timp...

Ultima modificare facuta de titmouse (15-07-2008 22:28:38)


15-07-2008 22:27:12
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

:) ...dracoaicelor ! :D
titmouse a scris:


sarabela a scris:


Poate imi permit...;)


Nu te lasa , Olteanco !

Nu ma las...!!!!=D=D


15-07-2008 23:28:45
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

titmouse a scris:

Noapte Buna ( sau Noapte placuta ?) frati bunkerinezi ! Si sore !
  Na , in seara asta ma pun la culcare devreme si fara IMNUL BUNKERINEZ !
  Cum o sa dorm eu in noaptea sta fara Imnul bunkerinez ????????????????


Heeei , acuma vaz...HiperSerifule Intergalactic , daca esti pe-aici , da tu tonul la Imnul bunkerinez...ca...ai cam lipsit de la apelul de seara in ultimul timp...

Pot sa cant si eu cu voi?;)


15-07-2008 23:29:35
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510
IMNUL BUNKERISTANIEI

                         Cind Marduk va sa vie cu negre stihii
                         Pregatitzi or sa fie bunkerezii dilii
                         Doar prin geniul pustiu, luminos si Xtrem
                         Care ii va conduce la sapa de lemn !
                         
                Doar am sigilii o mie si-o mie de chei,
                Tzin secrete o mie, port o mie de piei,
                O bascula de arcuri, paduri de sageti,
                Miriade de sabii si-o mie de vieti...

        Bunkeristanul meu scump, tarim de cosmar
        In primejdii de fiv-ai, sa n-ai nici habar
        C-avem Preoteasa cu sex-patrafir
        Si multi alti ministri maestri-n sictir

Iar Ciudy, Marele Tartor cu Heblu
O sa va cinte PARTZUL funebru,
Mestecind cutii de fasole o mie
De gazati o sa fiti, E.T., pe vecie !


Sa traitzi ... sefa ! Cum atzi ordonat ...!

Ultima modificare facuta de niladam (15-07-2008 23:38:39)


15-07-2008 23:37:25
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

sarabela a scris:


Pot sa cant si eu cu voi?;)

...de preferat la alta masa... :D


15-07-2008 23:53:09
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
:D
PeterPan 63 a scris:


sarabela a scris:


Pot sa cant si eu cu voi?;)

...de preferat la alta masa... :D


16-07-2008 00:04:17
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

PeterPan 63 a scris:


sarabela a scris:


Pot sa cant si eu cu voi?;)

...de preferat la alta masa... :D

da?
ok...nu sunt invaziva...stai linistit!


16-07-2008 00:14:44
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
"ok...nu sunt invaziva...stai linistit!".....hihihi eshti fricoasa, nu ai ambitzie, shi atunci cand un caine latra la tine .......fugi ! hihihi

16-07-2008 11:10:56
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Un copy-paste la topic :

Motto: “Teologia  Evului Mediu  a introdus lozinca “ Crede şi nu cerceta “, Ă®n timp ce Biblia spune : “Cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun “ (1 Tesalonicieni 5 : 21)… Mă interesează conexiunile dintre ştiinţă/religie adevărată, monoteistă/evenimente actuale. Acestea pot fi argumentate, demonstrate, sunt obiective” - Dr. Cristian Negureanu


Gabriel Teodor Gherasim: Stimate Dr. Negureanu, dati-ne cateva date biografice si profesionale.
Cristian Negureanu: Sunt  nascut pe 23 ianuarie 1956, in Bucuresti . Aici am facut liceul si Facultatea de Medicina Generala, pe care am absolvit-o in 1985 . Apoi, am inceput sa ma ocup de studiul psihiatriei dar, vazand modul limitat, strict materialist in care aceasta disciplina medicala abordeaza problema atat de complexa a spiritului uman (dublul corpului fizic, cel care organizeaza materia) , m-am decis sa recurg la o cercetare individuala, apeland si la alte domenii care ma puteau ajuta: religie, filozofie, fizica cuantica, parapsihologie, scrierile unor societati secrete etc.
Facand diferite conexiuni intre lucrari din domeniile mentionate si, subliniez , nevenind cu interpretari personale, neargumentate,  am inceput - din 1990 - sa public diverse articole si carti.
Cateva publicatii la care am colaborat : Magazin Parapsihologic, Evenimentul Zilei, Cronica Romana, Romania Mare, Atac La Persoana, Tricolorul etc.
Cateva din titlurile celor 18 carti publicate pana in prezent : Biblia si OZN -  urile, Biblia si al Treilea Razboi  Mondial (gata sa inceapa!) , Parapsihologia si Misterele Lumii Actuale, Sosirea Zeilor, Evanghelia dupa Darwin, In pragul Regatului etc. (mai multe titluri la www.127.0.0.1 ) .
Recent , la Editura Antet (www.127.0.0.1) a aparut ultima mea lucrare, Planeta Eris si Incalzirea Globala, o sinteza intre scrierile sumeriene, Cartea lui Enoh si Biblie . Nu sunt membru al nici unui cult religios si nu fac  politica .G.T.G.: In ce masura religia si stiinta se transforma din antipozi in elemente complementare ? 
C.N.: Scrierile sumeriene, Biblia, Coranul, scrierile indiene etc. nu evidentiaza acest antagonism stiinta - religie. Dimpotriva, descriu prezenta a numeroase aparate de zbor apartinand unei civilizatii mult mai dezvoltate, care a creat omenirea. Teologia  Evului Mediu  a introdus lozinca “Crede si nu cerceta“, in timp ce Biblia spune: “Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun” (1 Tesalonicieni 5 : 21). Aceasta ideologie a inculturii este si astazi perpetuata  de cartile “sfinte“, despre “traditii“, ale diverselor religii, slujitorii lor neurmarind nimic altceva decat umflarea burtilor si a buzunarelor.
Biblia, de exemplu, contine o Stiinta atat de avansata, incat omenirea abia daca viseaza la ea. Povesti  despre ingerasi inaripati, dracusori, cazane cu smoala… nu exista. Descrierile facute de profeti unor aparate de zbor sau costumelor elohimilor/dumnezeilor sau anunnakilor, cum ii denumeau sumerienii pe locuitorii planetei Eris-Nibiru, foloseau limbajul acelor epoci, de aceea erau mai greu de inteles. Un exemplu din cartea profetului Daniel : “ Doi oameni… in haine de in… (elohimi/dumnezei care se vor adresa profetului – n.a ) … cuvintele acestea vor fi ascunse si pecetluite pana la vremea sfarsitului… multi vor face investigatii si cunostinta va creste“ (Daniel 12 : 4 – 5 , 9).G.T.G.:  Mai exista un esoterism daco-roman si, daca da, sub ce forma ?
C.N.: Esoterismul, misticismul, iluminarile interioare ale diverselor persoane si experientele lor, indiferent de perioada istorica, forma de manifestare, sursa etc. nu intra in sfera preocuparilor mele. Ma intereseaza conexiunile dintre stiinta-religie adevarata, monoteista-evenimente actuale. Acestea pot fi argumentate, demonstrate, sunt obiective.G.T.G: Cum clasificati presupusa importanta a civilizatiei Dacilor si a Romanilor in contextul universal si in ce masura vedeti Romania de azi in transformarile climaterice, politice si sociale viitoare?
C.N.: Prima parte a intrebarii o las in seama istoricilor, cu mentiunea ca ar trebui sa se tina cont de faptul ca, in conformitate cu scrierile antice, au existat doua feluri de Geneze ale oamenilor :
- aceea descrisa in scrierile sumeriene,  in care au aparut, dupa tot felul de monstri (hibrizi oameni – animale), uriasii, prin amestecarea genelor de anunnaki cu acelea de maimuta. Vechime: zeci, poate chiar sute de mii de ani;
- aceea descrisa in Biblie,  prin care au aparut, prin clonare, “oameni dupa chipul si asemanarea“ elohimilor/dumnezeilor. Vechime: aproximativ 8000 de ani.
Detalii in articolul publicat in Revista  Agero ( www.agero-stuttgart.de – Istoria necunoscuta a omenirii) sau in lucrarea „Planeta Eris si incalzirea globala”.
Am mentionat in lucrarile mele faptul ca, prin prisma transformarilor viitoare si in conformitate cu scrierile biblice, doua  tari vor juca un rol foarte important in lume: Romania Mare (Casa Poporului) si Israelul Mare (Al Treilea Templu – va fi reconstruit dupa Revenirea lui Mesia Isus/Enlil).G.T.G.: De la babilonieni, chinezi, japonezi, australieni si africani, la daci, Biblie, vest europeni si indienii din toate continentele americane, exista legende despre balauri, serpi si reptilieni, ca fiinte ispititoare oamenilor.De unde provine aceasta fascinatie cu fiinte reptiliene si ce importanta au in contextul civilizatiilor prezente?
C.N.: Recomand  cartea lui Z. Sitchin, „A Douasprezecea Planeta”, in care pot fi vazute desene de pe tablitele sumeriene, in care anunnahkii/elohimii, locuitorii Planetei Nibiru (condusa de catre Anu – denumirea sumeriana sau Yahweh – denumirea ebraica), in prezent numita Eris, foloseau diverse costume de zbor, in special cele amfibii (folosite pentru prabusirile in ocean) conferindu-le acest aspect.
Trebuie avute in vedere si experimentele genetice facute de anunnakii condusi de Enki/Ea/Azazel, prin care au aparut tot felul de hibrizi (oameni cu cap de caine, taur, sarpe etc.), inclusiv uriasi cu inaltimi de 10 – 12 metri , schelete ale acestora fiind descoperite in multe zone ale lumii.G.T.G.:  Biserica catolica nu exclude viata extraterestra. In ce masura OZN - urile si alienii sunt reali si in ce masura, fictiune?
C.N.:  Parerea bisericii catolice ar trebui sa fie ultima  care sa fie luata in consideratie la aprecierea posibilitatii existentei vietii pe alte planete. O biserica “ crestina “  impovarata cu milioane de victime: evrei, crestini neidolatri, oameni de stiinta (arsi pe rug cu Torah sau Biblia legata de gat)  etc., si implicata in scandaluri sexuale de orice fel, care ascunde documente despre Planeta Zeilor, Eris/Nibiru, numita si Planeta Crucii, care tainuieste scrieri si desene despre prezenta OZN -  urilor in timpul vietii lui Mesia Isus/Enlil, nu merita nici un fel de incredere. Doar cateva website – uri unde pot fi verificate afirmatiile  de mai sus: Google:
1. www.***
2. www.***
3. www.***
4. Planet X Secretum Omega 
5. Incalzirea globala al patrulea secret de la Fatima
6. www.sprezzatura.it arte arte ufo
YouTube:
1. Secrets of Vatican   
In plus, recomand  articolul meu de la Revista Agero, „Navele lui Mesia”. Despre cat sunt de reale OZN – urile (Obiecte Zburatoare Nibiriene) si alienii (anunnakii/elohimii/dumnezeii, locuitorii planetei Eris/Nibiru, Gliese 581c etc.), doar cateva  stiri relativ recente :
- “Franta  si-a desecretizat arhivele legate de OZN – uri“ (127.0.0.1 , 22 martie 2007);
- “Ministerul Apararii din Marea Britanie a anuntat ca intentioneaza sa-si deschida arhivele legate de OZN-uri … informeaza The Guardian … la scurt timp dupa Franta“ (127.0.0.1 , 5 mai , 2007);
- “Guvernul britanic a fost informat oficial, de catre astronomi si cercetatori, ca inteligenta extraterestra exista << aproape sigur >> pe planete din afara sistemului nostru solar“( Realitatea TV – www.realitatea.net – 9 iunie , 2007, rubrica Tehnologie/IT ) .G.T.G.:  Ce este planeta Eris/Nibiru si in ce masura - de la NASA,  la vizionari - aceasta planeta este descrisa ca „importanta” pentru planeta noastra?
C.N.:  Este foarte probabila existenta unui sistem stelar binar, in care Statia/Planeta Eris/Nibiru sa fie elementul de legatura intre sistemul Dark Star si sistemul nostru solar, intre civilatia anunnakilor/elohimilor si civilizatia umana, creata de ei. Recent anuntata planeta Gliese 581c, care are conditii de viata asemanatoare celor de pe Pamant, ar putea fi tocmai Dark Star. Detalii : www.darkstar1.co.uk (Andy Lloyd).
Modificari de clima si fenomene extreme asemanatoare celor din prezent (sunt abia la inceput) au loc de fiecare data (la 3600 de ani) cand Planeta Zeilor intra in sistemul nostru solar :
- Acum 7200 de ani (in timpul sumerienilor): detalii in lucrarea „A Douasprezecea Planeta”, de Z. Sitchin;
- Acum 3600 de ani (in timpul Exodului evreilor din Egipt): detalii in lucrarea „Ciocnirea Lumilor”, de I. Velikovsky (sute de dovezi culese din toate zonele lumii, de la eschimosi la papuasi);
- Google: „Planeta Eris si incalzirea globala”, articol publicat si in Revista „Noi, NU!”.
Despre importanta acestei planete (alaturi de  Gliese 581c etc.) nu spun decat atat: pe ele locuiesc „Cei care au creat omenirea”.G.T.G.:  De la basmele romanesti care mentioneaza un „celalalt taram” pana la declaratiile amiralului american Richard E. Byrd despre o fantastica lume ascunsa in dedesubturile Polului Nord, suntem intrigati de o posibila lume subterana. Dati-ne, va rog, observatiile dumneavoastra in acest sens, inclusiv cu referinte atat legendare, cat si stiintifice la aceasta lume (lumi), poate ascunsa cunostintelor generale.
C.N.: Observatiile mele se bazeaza pe dovezi clare, imagini luate de sateliti de la NASA, corelate cu scrierile stravechi. Detalii in articolele publicate in „Cronica Romana” ( www.127.0.0.1 ): Calatorie spre centrul Pamantului (partile 1 si 2) la 25.04.2007 si 03.05.2007, sau in Revista Agero. Acum doar cateva repere:              Google :
Hollow Earth
Hollow PlanetsYou Tube :
Aurora Australis hollow earth evidence (imagini luate de satelitii NASA, care demonstreaza faptul ca aurora polara e generata de soarele din interiorul planetei noastre).G.T.G.:  In ce masura incalzirea globala are asemuiri cu trecutul planetei noastre si  ce importanta ar  trebui sa dam acestui fenomen?C.N.:  Cartile mentionate mai sus detaliaza acest aspect. Despre importanta actualelor fenomene extreme, recomand articolul aparut in The Observer (22 februarie 2004). Titlul: „Pentagonul ii spune lui Bush: Schimbarile climei ne vor distruge”.
Google: „The Observer Pentagon Climate”G.T.G.:  De ce este anul 2012 considerat ca punct terminus al civilizatiilor actuale si de ce ar trebui sa dam atentie acestei notiuni?
C.N.: Numeroase scrieri vechi vorbesc despre un sfarsit al istoriei in 2012. Coincide cu trecerea planetei Eris/Nibiru printre Marte si Jupiter, apropierea ei maxima de Pamant. Nu va fi o disparitie a omenirii, ci un nou inceput al civilizatiei umane. Cateva opinii in acest sens :
- “Toti oamenii din Antichitate considerau apropierea acestei planete ca un semn pentru mari prefaceri si inceputul unei noi ere“ ( Z. Sitchin , „A Douasprezecea Planeta”);
-  “Atunci se va arata in cer (zona dintre Marte si Jupiter, pe unde va trece planeta Eris/Nibiru – n.a)  Semnul Fiului Omului (Planeta Eris/Nibiru era numita si Planeta Crucii, deoarece incruciseaza orbitele altor planete din sistemul nostru solar, in drumul ei spre zona mentionata  – n.a) … toate popoarele pamantului se vor boci (din cauza fenomenelor extreme – n.a) si vor vedea pe Fiul Omului (Mesia Isus/Enlil – n.a) venind pe norii (navele – n.a) cerului … ingerii Sai …vor aduna pe alesii Lui“ (Matei 24 : 30 – 31) .
- Apoi va fi : “Un pamant nou; asa ca nimeni nu-si va mai aduce aminte de lucrurile trecute si nimanui nu-i vor mai veni in minte“ (Isaia 65 : 17) .
G.T.G.: Cum puteti fi contactat si cum pot cititorii nostri sa aiba acces la scrierile dumneavoastra ?C.N.: La posta electronica: date de ***. Aceasta adresa de e-mail este protejata impotriva spamului, JavaScript trebuie activat pentru a putea vizualiza pagina.
PENTRU CARTI :
1) Planeta Eris si incalzirea globala (aparitie recenta) – www.127.0.0.1 (Libraria M. Eminescu, Bucuresti);
2) www.127.0.0.1 – lucrarile anterioare, in masura stocului disponibil;
3) Google: titlul lucrarii si achizitionarea de la alti difuzori de carte (anticariat) .
PENTRU ARTICOLE :
1) Articolele publicate la Revista Agero;
2) Google: Nibiru Negureanu;
3) Google:  Eris Negureanu.

Google: articole in engleza :
1) Planet Eris and the global warming (www.***);
2) NASA and Planet Eris/Nibiru (www.***);
3) The unknown history of mankind – The bodies of Messiah (www.***);
4) Astronauts of antiquity (www.***);
5) Talking to the Gods ( www.*** );
6) Journey to the centre of the Earth (www.***);
7) Modern Science and the Ancient Writings on the Genesis  of the Solar System (www.***);
Images from the Station/Planet Eris/Nibiru – part 1 ,2 ,3 (www.***);
9) The Star of Bethlehem (www.***).
Cateva recomandari pe You Tube :
1) Nibiru breaking news;
2) Nibiru, are you ready ? (partile 1, 2, 3);
3) Nibiru, Planet of the Crossing.


16-07-2008 13:47:36
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Domnilor (fie, de data asta, NUMAI de data asta, fac o concesie : shi doamnelor), va amintiti tonele de maculatura care cocoshau tarabele la inceputul anilor  '90 ?
Ce titluri, ce articole ! Putzea lumea de extraterestrii, dadeai peste ei la orice coada, de la cea de lapte, pana la ghiseele unde se inregistrau gogoseriile nou privatizate ! Navele spatiale se ciocneau intr-o veselie cu cotigile, o gramada de pushtoaice erau rapite si apareau dup-o saptamana, timp in care "reptilienii" le spalau creierul si le atarnau cate un lantisor de gat, o bratara la mana, chestii d-astea...
Va mai amintiti ?


16-07-2008 17:55:05
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hai bre Pane nu fii asha de sobru ...mai batem shi noi campii !!!!! hihihi

16-07-2008 18:20:34
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Apropos, neavand ce face m-am ocupat de-o problema ...se pare ca cineva activeaza vechi nick-uri in virtutea faptului ca le cunoashte parolele shi dupa aceea pac incepe sa spurce gratuit p-aci ca sincer pe mine sunt de acord sa ma spurce ca nu-s nici io usha de beserica dar chiar nu shtiu ce are cu unul ca Pan sau cu unul ca Xtremul !

16-07-2008 18:23:25
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Deci in concluzie (nu shtiu daca atzi observat dar de ieri am intrat intr-o adanca stare vibranto neuronala ) pot spune doar atat : FA PROASTELE VEDETZI  CA VA PARATZI INTRE VOI TOANTELOR ! :D:D:D

Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (16-07-2008 18:27:21)


16-07-2008 18:26:14
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

"ok...nu sunt invaziva...stai linistit!".....hihihi eshti fricoasa, nu ai ambitzie, shi atunci cand un caine latra la tine .......fugi ! hihihi

Nu,nu fug...dar cand nu sunt agreata...ma retrag!


16-07-2008 18:28:19
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi lashitate telenovelistica care daca nu face fatza se retrage sau incepe sa spurce isteric ! ......daca eshti tare rezista, te iau nebunii la shficuit i-ai shi tu la shficuit .....adicalea mai pe romaneshte :

TE F.UT EI PE TINE , F.UTE-I SHI TU PE EI !

hihihi ....BARBAT DE CE N-AI ?:D:D:D

Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (16-07-2008 18:33:08)


16-07-2008 18:32:36
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hai raspunde daca eshti asha de tare ....vezi ca-i foarte perversa intrebarea ! :D:D:D

16-07-2008 18:34:09
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

Hai raspunde daca eshti asha de tare ....vezi ca-i foarte perversa intrebarea ! :D:D:D

Oricat m-ai provoca,n-am s-o fac.dar,am demnitate,cand cineva ma calca pe coada si-o ia...:x
Si de unde stii ca am sau n-am barbat?
Poate am si mai vreau unu'...=D=D

Ultima modificare facuta de sarabela (16-07-2008 18:39:04)


16-07-2008 18:38:15
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
1. Ai coada ?:D ca daca ai coada io nu te calc pe ea ...io-tzi pun sare pe ea ! :D

2. Nu shtiu daca ai sau nu ai barbat shi nici nu ma intereseaza ....dar :

-daca ai avea nashpa ca te lasa s-o arzi aiurea pe matrimoniale
-daca n-ai avea nici nu o sa ai, ca ataete problema voastra actuala  bre .........acuma : E INFLATZIUNE DE MUJERES PI CHIATZA !

3.In cazul in care ai shi mai vrei unul paiiiiii daca-mi aduc aminte mai acu ceva postari te dadeai mare credincioasa ....sau te pomeni ca astea credincioase rau au voie sa aiba mai multzi barbatzi !

Hihihi :D:D:D

Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (16-07-2008 18:47:01)


16-07-2008 18:46:37
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

sarabela a scris:


Nu,nu fug...dar cand nu sunt agreata...ma retrag!

Nimeni nu e agreat, ca nu ne nastem cu asta inscrisa-n frunte, ne facem agreati.
Poti sa-mi spui ce cauti pe topicul asta, cata vreme n-ai nicio postare in tema, n-ai nimic de zis legat de subiectul dezbatut ? Iti face placere sa fragmentezi discutiile prin interventii care au doar rolul de a ne aminti ca te afli-n zona ? Crezi ca-i creste cuiva f'o pipota-n plus doar pentru ca esti tu de acord si tii s-o spui (vezi postarile de genul "Asa e") ?
Te pasioneaza tema ? Esti pro sau contra momentului Doomsday ? Crezi ca va fi in 2012 ? Consideri ca speculatiile facute pe seama calendarului maya sunt indreptatite ? Care dintre cele doua mituri ale genezei iti par mai credibile : cea sumeriana ori cea biblica ? Cum iti imaginezi Ziua Judecatii de Apoi ?

Cocoana, dialogand , filozofand, aberand, ironizand pe marginea raspunsului uneia dintre intrebarile de mai sus, s-ar zice ca te integrezi in randul celor care-si fac de lucru pe aici, da'  cu postarile de pana acum reusesti doar sa fii mai ridicola si decat inginerul amintit de Tutea .


16-07-2008 19:15:17
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

PeterPan 63 a scris:


sarabela a scris:


Nu,nu fug...dar cand nu sunt agreata...ma retrag!

Nimeni nu e agreat, ca nu ne nastem cu asta inscrisa-n frunte, ne facem agreati.
Poti sa-mi spui ce cauti pe topicul asta, cata vreme n-ai nicio postare in tema, n-ai nimic de zis legat de subiectul dezbatut ? Iti face placere sa fragmentezi discutiile prin interventii care au doar rolul de a ne aminti ca te afli-n zona ? Crezi ca-i creste cuiva f'o pipota-n plus doar pentru ca esti tu de acord si tii s-o spui (vezi postarile de genul "Asa e") ?
Te pasioneaza tema ? Esti pro sau contra momentului Doomsday ? Crezi ca va fi in 2012 ? Consideri ca speculatiile facute pe seama calendarului maya sunt indreptatite ? Care dintre cele doua mituri ale genezei iti par mai credibile : cea sumeriana ori cea biblica ? Cum iti imaginezi Ziua Judecatii de Apoi ?

Cocoana, dialogand , filozofand, aberand, ironizand pe marginea raspunsului uneia dintre intrebarile de mai sus, s-ar zice ca te integrezi in randul celor care-si fac de lucru pe aici, da'  cu postarile de pana acum reusesti doar sa fii mai ridicola si decat inginerul amintit de Tutea .

hehehe :D:D... Ie grele confruntarile de idei de p-acilea, compadre Pan, si oricum reamintiti-va ca doar cu copy/pastuiri seci si fara oareshce comentarii (obligatoriu hiper-dilimandroase :D) inca n-a reusit nimeni "sa-si ia bilet" pentru Bunker-2012 !!! (inclusiv Pelina, Valentina si alte Ine ;))....

Ultima modificare facuta de Xtremul (16-07-2008 20:02:27)


16-07-2008 19:58:43
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Baiiiii fratzilor total of topic dar de-o juma' de ora rad de ma tavalesc privind la una din pozele de profil postata de haioasa noastra pitzigoala...ia de privitzi shi voi !!!!!! ...
Pai bine bre piztigoalo intr-o atmosfera atat de clasica ce poooooola mea cauta scara aia atat de moderna ? :D:D:D

Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (16-07-2008 20:20:37)


16-07-2008 20:12:25
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Baiiiii fratzilor total of topic dar de-o juma' de ora rad de ma tavalesc privind la una din pozele de profil postata de haioasa noastra pitzigoala...ia de privitzi shi voi !!!!!! ...
Pai bine bre piztigoalo intr-o atmosfera atat de clasica ce poooooola mea cauta scara aia atat de moderna ? :D:D:D

hehehe :D... las-o breh pe pitzigoala, ca aia-i scara de coborire-n Bunker-2012, ce, ai vrea sa-ti cada-n freza de-a-mboulea gramada PESTE TINE ??? hihihi :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (16-07-2008 20:23:33)


16-07-2008 20:22:06
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi dracul impielitzat a shters poza ! Futu-i cipilica din varful capului ( a doua poza ) hihihi

16-07-2008 20:28:45
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Baiiiii fratzilor total of topic dar de-o juma' de ora rad de ma tavalesc privind la una din pozele de profil postata de haioasa noastra pitzigoala...ia de privitzi shi voi !!!!!! ...
Pai bine bre piztigoalo intr-o atmosfera atat de clasica ce poooooola mea cauta scara aia atat de moderna ? :D:D:D

hehehe :D... las-o breh pe pitzigoala, ca aia-i scara de coborire-n Bunker-2012, ce, ai vrea sa-ti cada-n freza de-a-mboulea gramada PESTE TINE ??? hihihi :D:D



sa-ti spun drept , era scara cu care faceam eu alpinism utilitar , sa mai dau jos cate-o panza de paianjeni...ca mie-mi plac si nu le prea stricam panzele ( dadeau bine la decor dealtfel...) da'...ce safc...tavanul era foarte inalt...bine ma...radeti de scara mea...


16-07-2008 20:29:59
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Oricum degeaba a shters-o ca am bagat-o n dosarele pirsonale ....hihihi

16-07-2008 20:30:06
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Frati bunkerinezi , intru trup , suflet si ratiune !
   Si sore , intru suflet si ratiune !

   Plec la munte cateva zile ca NU MAI POOOT sa dau din clanta zilnic ore-n sir...
   Cyudatule , pregateste cuva pentru cand ma intorc !


16-07-2008 20:34:39
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Oricum degeaba a shters-o ca am bagat-o n dosarele pirsonale ....hihihi



pai...am sters pozele ca m-am gandit ca-i mai bine sa invat din experientele altora , chiar n-am chef sa ma trezesc ca vreun corespondent masculin de-a lui "dadada" face vreo fixatie dintr-aia cu dereglaj psihic pentru mine si dup-aia nu mai pot sa scap de el...

I-auzi la el...dosar personal ? hehehe

"LUCRURILE LUMII TREBUIE PRIVITE , FARA EXCEPTIE , INVERS , DE JUR IMPREJUR , PENTRU A PUTEA FI VAZUTE CUM TREBUIE " . ( Baltasar Gracian , 1651 , "Despre viciile generale ale oamenilor" ) .

               REFA DOSARELE , CYUDATULE !

Ultima modificare facuta de titmouse (16-07-2008 20:45:04)


16-07-2008 20:42:04
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Intrebare perversa : PLECI INSOTZITA SAU NEINSOTZITA ?:D

16-07-2008 20:42:31
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Intrebare perversa : PLECI INSOTZITA SAU NEINSOTZITA ?:D


Cyudisor , un maimutoi care nu stie sa vorbeasca , sta in fund si se scarpina in crestet .
Un barbat care stie sa vorbeasca , pune intrebari .
Daca maimutoiul ar stii sa vorbeasca , ce-ar face ??


16-07-2008 20:44:21
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
POZA CU O SCARA

shters

Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (16-07-2008 20:50:33)


16-07-2008 20:47:00
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Vai , futu-ti hazdezau' si pelea valeriei , no ...no...no lasa...

16-07-2008 20:48:46
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ar sta in continuare in fund shi s-ar scarpina in creshtet deoarece este greu sa fii
BARBAT
!
titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Intrebare perversa : PLECI INSOTZITA SAU NEINSOTZITA ?:D


Cyudisor , un maimutoi care nu stie sa vorbeasca , sta in fund si se scarpina in crestet .
Un barbat care stie sa vorbeasca , pune intrebari .
Daca maimutoiul ar stii sa vorbeasca , ce-ar face ??


16-07-2008 20:49:51
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

titmouse a scris:


Cyudisor , un maimutoi care nu stie sa vorbeasca , sta in fund si se scarpina in crestet .
Un barbat care stie sa vorbeasca , pune intrebari .
Daca maimutoiul ar stii sa vorbeasca , ce-ar face ??

Fiind un topic cu tenta SF, imi prmit un exercitiu de imaginatie si-ti raspund :
- Fato, de dus, te duci, da'  p-asta cui il lasi ?!..., glasui rastit maimutoiul.
In vremea asta, barbatul care stie sa vorbeasca, s-ar scarpina in creste si ar gandi cam asa :
"'Te-al dracu maimutoi, ce bine le zice !  Io nu-ndrazneam s-o-ntreb..."


16-07-2008 20:52:14
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
E shi asta o varianta de raspuns ! hihihi
PeterPan 63 a scris:


titmouse a scris:


Cyudisor , un maimutoi care nu stie sa vorbeasca , sta in fund si se scarpina in crestet .
Un barbat care stie sa vorbeasca , pune intrebari .
Daca maimutoiul ar stii sa vorbeasca , ce-ar face ??

Fiind un topic cu tenta SF, imi prmit un exercitiu de imaginatie si-ti raspund :
- Fato, de dus, te duci, da'  p-asta cui il lasi ?!..., glasui rastit maimutoiul.
In vremea asta, barbatul care stie sa vorbeasca, s-ar scarpina in creste si ar gandi cam asa :
"'Te-al dracu maimutoi, ce bine le zice !  Io nu-ndrazneam s-o-ntreb..."


16-07-2008 20:54:13
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Raspunde la intrebare shi nu mai umbla cu pisica-n congelator ! INSOTZITA SAU NEINSOTZITA ? :D

16-07-2008 20:55:16
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

PeterPan 63 a scris:

Domnilor (fie, de data asta, NUMAI de data asta, fac o concesie : shi doamnelor), va amintiti tonele de maculatura care cocoshau tarabele la inceputul anilor  '90 ?
Ce titluri, ce articole ! Putzea lumea de extraterestrii, dadeai peste ei la orice coada, de la cea de lapte, pana la ghiseele unde se inregistrau gogoseriile nou privatizate ! Navele spatiale se ciocneau intr-o veselie cu cotigile, o gramada de pushtoaice erau rapite si apareau dup-o saptamana, timp in care "reptilienii" le spalau creierul si le atarnau cate un lantisor de gat, o bratara la mana, chestii d-astea...
Va mai amintiti ?

Da-da, cum sa nu-mi amintesc ??? ;)
"Alternativa III" (o gluma TV-BBC in stil englezesc "serios-negru" :D, cu citeva mici adevaruri strecurate totusi "printre rinduri") era de ex. prezentata "de buna" printr-o fitzuica numita atunci EXPRESS parca.

Din '90 (imediat dupa celebra Mineriada) am plecat insa-n Germania si n-am mai avut contact decit sporadic cu presa de-aici, citiva ani buni (m-a distrat insa aparitia si comentarea "patriotica" :D:D a primelor VOME ale DIA-reistului Pavel Corutz hehe :D care ajungeau si pe la romanashii din Nemtzia - e miliardar totusi din ele escrocu' cu vila-n Cotroceni - de fapt de ce ma mai mir io degeaba ?? :rolleyes:))
..........Veneau in viteza BUBULII, taica !!!! hihihi :D:D (si inca mai vin, ca foamea-i mare si prostia infinita !!! :x)

P.S. Offtopic: Prin 1991, erau ghertzoi care-si rupeau carca prin shantierele din Germanika doar ca sa depuna la CARITAS :x cit mai multi bani... direct in marci germane unii dintre tolomaci (ca nu refuza nici d-astea Stoica :x), offff, lumeeeee... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (16-07-2008 21:35:47)


16-07-2008 20:57:51
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:

Frati bunkerinezi , intru trup , suflet si ratiune !
   Si sore , intru suflet si ratiune !

   Plec la munte cateva zile ca NU MAI POOOT sa dau din clanta zilnic ore-n sir...
   Cyudatule , pregateste cuva pentru cand ma intorc !


Retrag gratuit/rautocioasa-mi remarca vizavi de excesul asa-zis ;) de handralai virtuali :D:D, draga tit: vaz ca mai ai oricum "doar" 201 a_mici !!! ;)

Insotzita sau nu de pleci in muntzi, speram doar sa nu ramai p-acolo :D, ca mai e pina-n 2012 - sau, in fine, 2009 cel devreme... :rolleyes: (v. predictiile Sf. Daniel, bunkerineji geniali ;): din martie 2009 INCEPE DANSUL !!! :D:D)

Ultima modificare facuta de Xtremul (16-07-2008 21:19:53)


16-07-2008 21:14:20
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
La topic :

CE FACI DACA VINE SFARSITUL LUMII ?? NU TE PANICA! VINO IN ROMANIA, SUNTEM CU 100 DE ANI IN URMA! ...

:D:D:D


16-07-2008 21:26:16
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425


Furtuna mediatica de primavara starnita de declaratiile parintelui iezuit Jose Gabriel Funes, directorul Observatorului Astronomic al Vaticanului de la Castel Gandolfo, a trezit viul interes al publicului de pe toate continentele fata de atitudinea Bisericii Catolice in controversata chestiune a existentei unor fiinte rationale in afara Pamantului. Scriitorul Ion Hobana ne ofera explicatii.

Intrucat presa a reprodus stirea transmisa de Associated Press, France Presse si Reuters, cred ca a venit momentul sa recurgem la sursa. Iata, asadar, cateva pasaje semnificative din interviul semnat de Francesco M. Valiante si aparut in L’Osservatore Romano pe 14 mai 2008, sub titlul Extraterestrul este fratele meu:

- In Geneza se vorbeste despre Pamant, despre animale, despre barbat si despre femeie. Asta exclude posibilitatea existentei altor lumi si fiinte in Univers?
- Dupa parerea mea, aceasta posibilitate exista. Astronomii stiu ca Universul e alcatuit din o suta de miliarde de galaxii, fiecare fiind compusa din o suta de milioane de stele. Multe dintre acestea – sau aproape toate – ar putea avea planete. Cum am putea exclude faptul ca viata s-a dezvoltat si in alte parti? O ramura a astronomiei, astrobiologia, studiaza tocmai acest aspect si a facut multe progrese in ultimii ani. Examinand spectrele luminii care vine de la stele si planete, curand vor putea fi individualizate elementele atmosferei acestora – asa-numitele biomakers – si atunci se va sti daca sunt conditii pentru nasterea si dezvoltarea vietii. De altfel, teoretic vorbind, forme de viata ar putea exista chiar si fara oxigen sau hidrogen.
- Va referiti inclusiv la fiinte asemanatoare noua sau mai evoluate?
- E posibil. Deocamdata nu avem nici o dovada. Dar cu siguranta, intr-un Univers atat de mare, aceasta ipoteza nu poate fi exclusa.
- Asta n-ar fi o problema pentru credinta noastra?
- Cred ca nu. Asa cum exista o multitudine de creaturi pe Pamant, tot asa ar putea fi si alte fiinte, chiar inteligente, create de Dumnezeu. Asta nu contravine credintei noastre, pentru ca nu putem limita libertatea creatoare a lui Dumnezeu. Referindu-ne la Sfantul Francesco, daca privim creaturile terestre drept «frate» si «sora», de ce n-am putea vorbi si despre un «frate extraterestru»? Ar face si el parte din Creatie.

Aceste raspunsuri au fost calificate de mass-media drept „surprinzatoare“, afirmandu-se chiar ca „Vaticanul a socat lumea“. Ori Funes nu facea decat sa repete ceea ce declarase la 12 iunie 2000, in Corriere della Sera, pe cand era unul dintre cei mai tineri participanti (36 de ani) la un congres international despre „discurile galactice“, organizat de Observatorul Specola Vaticana la Universitatea Pontificala Gregoriana: „Intr-o galaxie tipica, la o ingramadire de circa o suta de miliarde de stele, ar putea exista o multitudine de planete gemene cu Pamantul, cu fiinte ca noi. Daca, asa cum cred, ele exista, pot fi considerate fratii nostri intru Creatie.“ O idee impartasita de franciscanul Gino Concetti, dominicanul Raimondo Spiazzi sau monseniorul James Schianchi, profesor de morala la Institutul de stiinte Religioase din Parma, care a declarat la 23 aprilie 1999, intr-o conferinta tinuta la Centrul de Studii Galileo, ca „nu este nici o incompatibilitate intre doctrina crestina si eventuala existenta a unor inteligente extraterestre“. Iar colegul de Observator al lui Funes, Guy Consolmagno, a publicat in 2005 o brosura de 50 de pagini intitulata Viata inteligenta in Univers.

Exponenti marcanti ai Bisericii Catolice sustinusera acest punct de vedere inca din Evul Mediu. „Nu exista nici o stea de pe care am fi indreptatiti sa excludem existenta unor fiinte, chiar diferite de noi“, spunea cardinalul Nikolaus Krebs, zis Nicolaus de Cusa (1401-1464). Totusi, in 1600, Giordano Bruno, fost preot catolic, a fost ars pe rug, printre altele, pentru ca sustinuse acelasi lucru, fapt care l-a determinat pe Ioan-Paul al II-lea sa-si exprime „profunda durere“ in anul 2000, la implinirea a patru veacuri de la aceasta crima a Inchizitiei. Astronomul iezuit Angelo Secchi, predecesor in 1850 al lui Funes, ca director al primului Observator al Vaticanului, scria: „E absurd sa consideram lumile care ne inconjoara drept niste imense pustiuri nelocuite si sa cautam intelesul Universului in mica noastra lume locuita.“ La inceputul secolului douazeci, teologul Joseph Pohle afirma si el: „Pare intrutotul conform cu scopul ultim al lumii ca pe corpurile ceresti sa existe fiinte care sa-i infatiseze lui Dumnezeu frumusetile lumilor lor, asa cum face omul pentru lumea lui mai mica.“

Mai aproape de vremea noastra, Padre Pio, canonizat in 2002, a replicat astfel la intrebarea despre existenta unor creaturi ale lui Dumnezeu pe alte planete: „Si ce, ai vrea sa nu fie, ca atotputernicia lui Dumnezeu sa se limiteze la mica planeta Pamant? Ai vrea sa nu existe alte creaturi care sa-l iubeasca pe Domnul?“Sunt ganduri formulate si de monseniorul Corrado Balducci, membru al Curiei Papale, in discutia noastra dintr-o pauza a lucrarilor celui de-al 7-lea Simpozion Mondial consacrat obiectelor zburatoare neidentificate si fenomenelor conexe (San Marino, mai 1999) si apoi de la tribuna Simpozionului. Le-am regasit intr-un text care ii reproduce conferinta din 16 septembrie 2006, tinuta la un alt congres ufologic (Riposto, Sicilia). Teologul considera ca existenta altor planete locuite este posibila, intrucat atotputernicia si intelepciunea lui Dumnezeu nu au limite, verosimila, intre noi si ingeri trebuind sa existe alte fiinte inteligente, probabila, si alte fiinte fiind capabile sa-l cunoasca pe Dumnezeu si sa-l glorifice, fapt ce reprezinta scopul ultim al Creatiei si, in sfarsit, dezirabila, pentru ca locuitorii altor lumi ar putea sa ne protejeze si sa ne ajute, avand in vedere diminuarea religiozitatii si problemele ecologice cu care ne confruntam.

Data fiind natura manifestarii la care participam, dialogul nostru nu putea sa omita chestiunea OZN-urilor. Un argument invocat atunci de interlocutorul meu a fost si el reluat in conferinta din 2006. Dupa ce se refera la observatiile unor persoane calificate, el continua astfel: „In ceea ce priveste existenta a ceva adevarat in fenomenul UFO, trebuie sa adaug o alta consideratie, pe care am lasat-o ultima, pentru a-i sublinia importanta. Este vorba despre faptul ca o incredulitate generalizata, sistematica si totala ar sfarsi prin a slabi si, incet, incet, a distruge valoarea marturiei umane in sine, cu consecinte foarte grave si imprevizibile, pentru ca ea se afla nu doar la temelia vietii individuale si sociale, ci si a celei religioase. Marturia este intr-adevar un mod fundamental de comunicare, cerand indeosebi increderea in autorul ei. (...) Sa ne imaginam ce s-ar intampla la nivel practic, in viata individuala si sociala de fiecare zi, daca valoarea marturiei ar slabi, avand drept consecinta diminuarea si disparitia increderii in ceea ce ne marturisesc ceilalti, lucru uneori indispensabil pentru a trai normal.“ (Monsignor Corrado Balducci, La chiesa di fronte al problema degli UFO, in UFO Notiziario, Anno XLI, N. 68 Nuova Serie, Dicembre 2006 – Gennaio 2007) (Marturia umana, careia monseniorul Balducci ii acorda o atat de mare importanta, este insotita uneori de „marturia“ unor aparate care nu pot fi invinuite de subiectivism. Ramanand in aria Vaticanului, pe net circula imaginea unui OZN care ar fi aparut deasupra Bazilicii Sfantul Petru la 2 aprilie 2005, ziua mortii lui Ioan Paul al II-lea. Legenda precizeaza ca obiectul ar fi fost filmat de o echipa a unui canal TV romanesc...)

E firesc sa ne intrebam cum se explica preocuparea unor reprezentanti de seama ai Bisericii Catolice pentru astfel de chestiuni, care par sa n-aiba o legatura evidenta cu credinta crestina? Sa ne intoarcem la interviul dat de Jose Gabriel Funes ziaristului de la L’Osservatore Romano:

- Interesul Bisericii pentru studierea Universului poate fi explicat prin faptul ca astronomia este singura stiinta care are de-a face cu infinitul si deci cu Dumnezeu?
- Pentru a fi precisi, Universul nu e infinit. E foarte mare, dar e finit, pentru ca are o varsta: circa patrusprezece miliarde de ani, potrivit cunostintelor noastre cele mai recente. si daca are o varsta, inseamna ca are o limita si in spatiu. Universul s-a nascut intr-un moment determinat si de atunci se extinde continuu.
- Din ce s-a nascut?
- Dupa parerea mea, Big Bang-ul ramane cea mai buna explicatie de care dispunem pana acum a originii Universului, din punct de vedere stiintific. Un astronom pontifical care accepta teoria moderna a originii Universului, considerand ca ea „nu e in contradictie cu credinta“! si nu se opreste aici. Reporterul aduce in discutie un nou subiect fierbinte:
- Anul viitor se va celebra bicentenarul nasterii lui Darwin si Biserica se va confrunta din nou cu evolutionismul. Poate contribui astronomia la aceasta confruntare?
- Ca astronom, pot sa spun ca din observarea stelelor si a galaxiilor reiese un clar proces evolutiv. E un dat stiintific. Nici aici nu vad o contradictie intre ceea ce putem invata de la evolutie – cu conditia sa nu devina o ideologie absoluta – si credinta noastra in Dumnezeu.

Si in aceasta privinta, Funes a fost precedat de alti reprezentanti ai Vaticanului. In 2005, cardinalul Paul Poupard, presedintele Consiliului Pontifical pentru Cultura, a declarat ca teoria evolutiei si Vechiul Testament sunt „perfect compatibile“ daca Biblia este citita asa cum se cuvine. De altfel, in 2009 se preconizeaza organizarea unei conferinte pentru a marca 150 de ani de la aparitia lucrarii lui Charles Darwin Despre originea speciilor. Organizatorii – Consiliul condus de Poupard, Universitatea Notre Dame si sase universitati pontificale – sunt convinsi ca evenimentul va contribui la adancirea dialogului dintre stiinta si Biserica, intrucat a venit vremea ca Biserica sa priveasca evolutia dintr-o perspectiva mai larga. Un dialog la care s-a referit si Jose Gabriel Funes: „Credinta si stiinta nu sunt ireconciliabile. A spus-o Ioan Paul al II-lea si a repetat-o Benedict al XVI-lea: credinta si ratiunea sunt cele doua aripi cu care se inalta spiritul uman. Nu exista o contradictie intre ceea ce stim datorita credintei si ceea ce invatam datorita stiintei. Pot fi tensiuni sau conflicte, dar nu trebuie sa ne fie frica de ele. Biserica nu trebuie sa se teama de stiinta si de descoperirile ei.“

Nu puteam gasi o incheiere mai potrivita pentru aceasta incercare de a deslusi talcurile interviului care a involburat apele opiniei publice de pe intregul mapamond.


16-07-2008 21:31:04
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
La intrebarea cate corpuri ceresti numara sistemul nostru solar, majoritatea dintre noi am da prompt raspunsul pe care l-am aflat in clasele primare: 11! Soarele, actorul principal, Luna si cele 9 planete, printre care se numara si Terra.

In acest articol
Despre mitul Apocalipsei


Insa nu trebuie sa va aratati surprinsi daca anumite persoane nu vor fi de acord cu acest raspuns, care pentru multi dintre noi echivaleaza aproape cu o axioma. Istoria mentioneaza un numar de planete si corpuri ceresti a caror existenta nu este suportata de dovezi stiintifice, insa exista anumite grupuri pseudostiintifice, adepti ai teoriei conspiratiei sau grupuri religioase, care sunt ferm convinse de existenta lor.

Paradoxal sau nu, nu trebuie sa fii un cetatean al Terrei secolului XXI, ca sa crezi in aceste teorii. Filozoful presocratic Philolaus sustinea ideea unei cosmologii non-geocentrice, in care toate obiectele universului se invart in jurul unui Foc Central. Contra-Pamantul este un corp ipotetic, inclus in sistemul nostru solar, identic ca dimensiuni, insa in care ordinea lucrurilor era opusa total celor de pe Terra. Daca o asemenea planeta ar exista in cosmologia noastra stiintifica, sub forma unei lumi sferice care se invarte in jurul Soarelui, aceasta ar fi in permanenta ascunsa in spatele acestuia si nu ar fi vizibila de pe Pamant, din cauza fortei gravitationale pe care ar exercita-o asupra celorlalte planete din sistem. Insa o asemenea influenta nu a fost resimtita, iar misiunile spatiale recente au infirmat existenta unui Contra-Pamant, odata cu navetele trimise pe Marte si Venus, al caror succes nu ar fi fost posibil daca aceasta planeta ar fi existat.

O alta credinta foarte puternica, care a atras in mod special atentia ufologilor, cercetatorilor astronomi si istoricilor, are la baza textele sumeriene, a caror interpretare sugereaza ca in trecut, Pamantul a fost vizitat de catre extraterestri veniti de pe o planeta indepartata a sistemului nostru solar. Unul dintre cei care au sustinut si dezvoltat aceste teorii este Zecharia Sitchin, care vorbeste despre planetele Tiamat si Nibiru. Despre Tiamat se crede ca ar fi fost localizata intre Marte si Jupiter. Acesta o descrie drept o lume prospera, acoperita de oceane si jungla, a carei orbita a fost modificata de sosirea unei planete foarte mari sau a unei stele, care a trecut prin sistemul solar undeva intre 65 milioane de ani pana la 4 miliarde de ani in urma. Ca urmare a modificarii orbitei, Tiamat a intrat in coliziune cu un alt corp, ducand la formarea Lunii si a Pamantului.

In 1995, un website a identificat Nibiru sau Planeta X ca fiind cel ai mare obiect din exteriorul sistemului solar, care va suferi in curand o coliziune cu Pamantul. La babilonieni, Nibiru era un corp ceresc asociat cu zeul Marduk, de unde cele doua denumiri ale ipotetecului corp ceresc. Sitchin este de parere ca Nibiru este o planeta cu o orbita eliptica in jurul Soarelui, care s-a aflat la periheliu in urma cu 3600 de ani si are o perioada de orbitare care variaza intre 3600 si 3700 de ani.

In 2003, revista Science et Vie publica un articol prin care anunta observarea unei a douasprezecea planete, intarind scrierile sumeriene care vorbeau despre 12 corpuri care formau sistemul solar. In august 2005, presa mondiala anunta si numele de botez al acestei planete: 2003-UB-313. Ceea ce a dat apa la moara celor care credeau in existenta planetei Nibiru este faptul ca noua descoperire descria aceeasi traiectorie eliptica ca si Nubiru, perpendiculara pe planul sistemului nostru solar.

Cele mai multe referinte despre aceasta planeta au fost extrase din Biblie, in mod special din Geneza. Cei care au vrut sa creada in existenta ei, au interpretat in acest sens anumite scene biblice, care se regasesc si in Enuma Elish, cartea creatiei la sumerieni. Nibiru era populata de o rasa extraterestra, asemantoare cu cea umana, numita Anunnaki. In opinia lor, Anunnaki au existat pe Terra, la fel ca si Moise, Noe si Abraham. Motivul pentru care acestia au vizitat prima data Pamantul, in urma cu 485 000 de ani, este aurul. Insa acestia nu dadeau metalului valoarea pe care i-au conferit-o pamantenii. Se pare ca importul metalului galben era singura solutie pentru salvarea atmosferei lor. Acestia au colonizat Pamantul, stabilindu-si taberele in zona de astazi a Iranului si a Irakului si au trait multi ani fericiti, intr-un soi de cetatate ideala. Dupa ce au obtinut ce au dorit, au parasit Terra, pentru a se intoarce pe planeta lor, insa au revenit in momentul in care planeta albastra isi sporise populatia. In acesta etapa, au amestecat ADN-ul primatelor cu cel al lor. Ceea ce a rezultat reprezenta masa de sclavi de care aveau nevoie pentru muncile din mine si ferme, care se aflau in Sumeria. Si asa a aparut Homo Sapiens, un amestec de gene intre o rasa superiora, Anunnaki, si una inferioara, hibridul cunoscut astazi sub numele de Homo Erectus.



Despre mitul Apocalipsei

O alta data care da fiori unora dintre creduli este decembrie 2012. Despre acest eveniment s-au scris foarte multe, deoarece reprezinta data la care mayasii au anuntat Apocalipsa. Conform calendarului lor, care isi incheie ciclul la aceasta data, lumea trebuie sa se sfarseasca pentru ca un nou ciclu sa inceapa. Adeptii teoriei celor 12 planete cred ca la aceasta data, Nibiru ar ajunge in sistemul solar, ceea ce va da peste cap legile fizice dupa care se ghideaza celelalte planete.

O descriere exacta a consecintelor aparitiei planetei o face patriarhul Habacuc, care asociaza acest eveniment cu o serie de dezastre si calamitati naturale:
“Dumnezeu vine din Teman, si Cel Sfant vine din muntele Paran... Maretia Lui acopere cerurile, si slava Lui umple pamantul. Stralucirea Lui este ca lumina soarelui, din mana Lui pornesc raze, si acolo este ascunsa taria Lui. Inaintea Lui merge ciuma, si molima calca pe urmele lui. Se opreste, si masoara pamantul cu ochiul; priveste, si face pe neamuri sa tremure; muntii cei vecinici se sfarama, dealurile cele vechi se pleaca; El umbla pe carari vecinice. Vad corturile Etiopiei, pline de groaza, si se cutremura colibele din tara Madianului. S-a maniat oare Domnul pe rauri? Impotriva raurilor se aprinde mania Ta, sau impotriva marii se varsa urgia Ta, de ai incalecat pe caii Tai, si Te-ai suit in carul Tau de biruinta? Arcul Tau este desvelit; blestemele sunt sagetile Cuvantului Tau... Tu despici pamantul ca sa dai drumul raurilor. La vederea Ta, se cutremura muntii; se napustesc rauri de apa; adancul isi ridica glasul, si isi inalta valurile in sus. Soarele si luna se opresc in locuinta lor, de lumina sagetilor Tale care pornesc, de stralucirea sulitei Tale care luceste. Tu cutreieri pamantul in urgia ta, zdrobesti neamurile in mania Ta. Iesi ca sa izbavesti pe poporul Tau, sa izbavesti pe unsul Tau; sfarami acoperisul casei celui rau, o nimicesti din temelii pana in varf. Strapungi cu sagetile Tale capul capeteniilor lui, cari se napustesc peste mine ca furtuna, sa ma puna pe fuga, scotand strigate de bucurie, ca si cum ar fi si mancat pe cel nenorocit in culcus. Cu caii Tai mergi pe mare, pe spuma apelor mari. Cand am auzit... lucrul acesta, mi s-a cutremurat trupul; la vestea aceasta, mi se infioara buzele, imi intra putrezirea in oase, si-mi tremura genunchii. Caci as putea oare astepta in tacere ziua necazului, ziua cand asupritorul va merge impotriva poporului? Caci chiar daca smochinul nu va inflori, vita nu va da niciun rod, rodul maslinului va lipsi, si campiile nu vor da hrana, oile vor pieri din staule, si nu vor mai fi boi in grajduri, eu tot ma voi bucura in Domnul, ma voi bucura in Dumnezeul mantuirii mele!” (Habacuc 3,3)

Acest fenomen, care se petrece odata la 3600 de ani, reprezinta un adevarat mister pentru cei care il anticipeaza si, ca de obicei, ceea ce nu poate fi explicat, este asociat cu vointa divina, primind valente mistice.
In schimb, interpretarea textelor sumeriene nu lasa sa transpara nici un fel de exces mistic. Aici, apropierea planetei Nibiru este asteptata, un eveniment care va schimba ordinea denaturata a lucrurilor, aducand mult-dorita pace si liniste pe Pamant :
"Marea Planeta
Cand apare ea are culoarea rosu inchis.
Cerul ea il imparte in doua si ea este Nibiru
Cand din pozitia lui Jupiter, Planeta trece inspre vest,
O vreme calea linistita va avea si pacea va fi stapana pe Pamant.
Cand din pozitia lui Jupiter Planeta creste-n stralucire
Si zodia Cancerului va deveni Nibiru
Binecuvantat va fi Acadul cu belsug,
Si mai puternic fi-va imparatul lui.
Cand culmineaza Nibiru...
Tarile vor fi in pace, iar imparatii certati se vor impaca.
Iar zeii vor auzi rugaciuni si imnuri de slava."

Ca orice alta teorie legata de corpuri ceresti necunoscute, in jurul carora pluteste doar incertitudinea si imaginatia bogata, Nibiru ramane un soi de Fata Morgana a sistemului nostru solar. In asteptarea misterioasei aparitii, ambele tabere se ghideaza dupa o vorba cat se poate de pamanteana: “Ramane de vazut”.


16-07-2008 21:34:20
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Apropops de  “Ramane de vazut”...............io am alta vorba : TRAIM SHI VEDEM

16-07-2008 21:36:37
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Shi ca tot s-a vorbit pe aici de acele misterioase disparitzii :

Istoria conventionala si larg acceptata a omenirii este presarata aproape periodic, am putea spune, de povestiri si relatari despre disparitii inexplicabile. Unele dintre acestea au avut ca subiect disparitia unei singure persoane, dar in alte cazuri documentate si cercetate este vorba de disparitia unor intregi comunitati umane. Acest top isi propune sa arunce o lumina asupra momentelor unde povestile si legendele se termina si avem de a face direct cu fenomenul inexplicabil al disparitiei fara urma…

In acest articol
10. Disparitia lui Oliver Larch
9.Paznicii farului de pe insulele Flannan
8.Triunghiul Bennington
7. Disparitia lui Owen Parffit
6. Diplomatul disparut
5.Tunelul Timpului
4.Regimentul Norfolk
3.Legenda lui David Lang
2.Disparitia de la Stonehenge
1.Satul care a disparut
5.Tunelul Timpului

In anul 1975 un cetatean american pe nume Jackson Wright isi conducea masina impreuna cu sotia sa pe drumul care lega orasul New Jersey de New York. Pentru a ajunge la destinatie cei doi pasageri ai masinii trebuiau sa traverseze tunelul Lincoln. Conform declaratiilor lui Wright odata ce au intrat in tunel cei doi au decis sa traga pe dreapta pentru a sterge parbrizul masinii. Sotia sa Martha a hotarat ca ea va sterge geamurile din spate ale masinii. In momentul in care Wright a terminat de curatat parbrizul si s-a intors spre sotia sa, aceasta disparuse fara urma. Wright nu a auzit si nu a vazut nimic, anchetele si cercetarile amanuntite nu au descoperit nicio urma referitoare la doamna Martha Wright.



4.Regimentul Norfolk

Trei soldati ai trupelor britanice au afirmat ca au fost martorii disparitiei bizare si inexplicabile a unui intreg batalion de soldati in anul 1915 in decursul Primului Razboi Mondial. Declaratiile lor au survenit la 50 de ani de la ceea ce se cunoaste ca fiind misterioasa disparitie de la Gallipoli din Turcia. Cei trei soldati din cadrul unei companii neozeenlandeze au declarat ca au vazut de la adapostul unui observator militar, cum intregul Batalion al Royal Norfolk Regiment marsaluia spre dealurile din Golful Suvla. Acestia se indreptau spre ceea ce parea a fi un nor de praf care i-a invaluit incet pe toti soldatii care au disparut fara urma. Practic norul misterios s-a ridicat la cer, iar soldatii si armele lor au fost de negasit. La sfarsitul razboiului, Imperiul Britanic a cerut in mod oficial Turciei returnarea regimentului Norfolk pe care oficialii britanici il credeau cazut in prizonierat. Turcia a afirmat ca nu detine nici un fel de informatii despre acest regiment cu atat mai mult sa retina vreun prizonier. O comisie mixta turco-engleza a facut cercetari si anchete timp de zeci de ani fara sa gaseasca vreun indiciu referitor la acesta disparitie de proportii.



3.Legenda lui David Lang

Acest caz faimos s-a petrecut in septembrie 1880 langa o ferma din Gallatin Tennese, sub ochii mai multor martori. Cei doi copii ai familiei Lang, George si Sarah se jucau in fata casei familiei, in timp ce parintii lor, David si Emma, isi pregateau caii pentru a-i duce la pasunat . In acest timp, judecatorul August Peck se apropia de casa familiei Lang. David Lang a disparut brusc impreuna cu caii sai in timp ce se indrepta spre pasune sub ochii stupefiati ai sotiei sale, copiilor, judecatorului Peck si ai angajatilor de la ferma. Cercetarile nu au dus la niciun rezultat, cu toate acestea la cateva luni de la disparitie copii lui David au descoperit ca iarba din preajma locului unde a disparut tatal lor si-a schimbat culoarea in galben dechis pe un diametru de 5 metri.



2.Disparitia de la Stonehenge

Faimosul ansamblu architectonic de la Stonehenge a fost locul unei uluitoare disparitii in august 1971. La acea data Stonehenge nu era protejat de activitatile turistilor. Intr-o noapte de august, un grup de tineri hippy s-a hotarat sa-si puna corturile exact in mijlocul ansamblului de pietre. Acolo au aprins un foc, s-au drogat, au baut si au inceput sa cante. Distractia le-a fost intrerupta in jurul orei 2 noaptea cand mai multe tunete puternice s-au auzit peste intreaga campie Salisbury, dupa care s-a asternut o liniste adanca. Doi martori, un fermier si un politist, au declarat ca au vazut fulgere care au lovit incinta de la Stonehenge si au aprins chiar un copac din apropiere. Alertati de tipetele tinerilor cei doi martori au alergat spre ansamblul de megaliti pentru a le acorda acestora ajutor. Spre surpriza lor, inauntrul incintei nu au descoperit decat ramasitele corturilor si un foc care ardea mocnit. Cele cateva anchete demarate nu au reusit sa gaseasca nicio urma din petrecaretii hippy.



1.Satul care a disparut

Disparitia unei persoane poate fi pusa pe seama a diferite cauze explicabile. Insa disparitia fara urma unui sat cu peste 2 000 de persoane este un incident misterios din toate punctele de vedere. In noiembrie 1930, Joe Labelle, un negustor de blanuri, se indrepta spre o asezare a eschimosilor de pe tarmul Lacului Anjikuni din Nordul Canadei. Labelle era un obisnuit al satului compus din 2 000 de indivizi care se ocupau cu pescuitul, avand multi prieteni printre acesti eschimosi. Cand a sosit in sat a observat cu stupoare ca acesta era pustiu, toate cabanele erau lipsite de oameni in rest acolo erau haine, unelte, arme, blanuri si chiar hrana si proviziile erau neatinse. A descoperit astfel un foc aprins deasupra caruia se rumenea o bucata de carne. Labelle a anuntat pe loc autoritatile care au inteprins o ancheta fara rezultat…Autoritatile au descoperit totusi unele aspecte socante. Toti cainii de sanie ai eschimosilor murisera de foame si zaceau ingropati sub un strat gros de zapada, in timp ce cadavrele din cimitirul eschimos au fost dezgropate si orice ramasita umana disparuse.


16-07-2008 21:39:39
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
10. Disparitia lui Oliver Larch

Povestea lui Oliver Larch ( cunoscut si sub numele de Lerch sau Thomas) este intrucatva asemanatoare cu cea a lui David Lang (de pe locul 3). Conform relatarilor vremii, Oliver Larch a iesit din casa intr-o iarna pentru a aduce apa de la propria fantana, cand a disparut brusc. Singurele indicii raman o serie de tipete omenesti care s-au auzit din vazduh si s-au estompat in scurt timp. In unele relatari povestea lui Larch ar fi avut loc in statul Indiana, in altele s-ar fi petrecut in nordul Tarii Galilor. Cel mai veridic loc ramane cel in care Oliver Thomas din Rhayader, Radnoshire din Tara Galilor a disparut fara urma in iarna anului 1909.



9.Paznicii farului de pe insulele Flannan

In luna decembrie a anului 1900, trei oameni din cadrul personalului insarcinat sa aiba grija de farul maritim din insulele Flannan au disparut brusc de la posturile lor. Cei trei paznici disparuti au lasat la fata locului echipamentele si hainele fara de care nu ar fi putut suprevietui in conditiile vitrege de afara. In ciuda eforturilor si cautarilor intreprinse deopotriva de rude si autoritati, nu s-a descoperit nicio urma a celor trei paznici. In mod logic, acestia ar fi disparut direct din camerele farului unde, conform cercetarilor, ar fi zabovit inainte de momentul diparitiei. Versiunea politiei si oficialitatilor in acest caz este ca cei trei paznici au fost maturati de un val gigantic si ar fi fost inghititi de apele Oceanului Atlantic.



8.Triunghiul Bennington

Intre anii 1920-1950, oraselul Bennington din statul american Vermont a fost locul unde s-au petrecut o serie de disparitii neelucidate. Pe data de 1 decembrie 1949, John Tetford a disparut brusc dintr-un autobuz aglomerat sub privirile perplexe ale celorlalti calatori. Tetford era un vetereran de razboi care se intorcea acasa. Conform declaratiilor calatorilor, acesta dormea pe scaunul sau cand brusc nimeni nu l-a mai vazut. Actele , valizele si arma sa au ramas neatinse in compartimentul de bagaje. Pe data de 1 Decembrie 1946, Paula Welden, o studenta in varsta de 18 ani a disparut de sub ochii stupefiati ai trecatorilor in timp ce traversa strada. Nu s-a descoperit pana in prezent vreo urma legata de disparitia sa brusca. In mijlocul lui Octombrie 1950, Paul Jepson, un baietel de opt ani, a disparut din fata parintilor sai in timp ce acestia lucrau la o ferma din Bennington. Cautarile indelungate nu au dus la nici un rezultat.



7. Disparitia lui Owen Parffit

Owen Parffit a fost un batran englez care a ramas paralizat in urma unui infarct. In luna iunie a anului 1763, in localitatea Shepton Mallet din Anglia, Owen Parffit se odihnea la soare in gradina din jurul casei surorii sale. Desi era incapabil sa se deplaseze fara ajutor, batranul in varsta de 60 de ani a diparut la caderea serii. Atunci, sora sa Susannah a iesit sa-i aduca o haina, dar acesta nu mai era in sezlongul sau. Iarba din gradina era necalcata de pasi omenesti, conform autoritatilor vremii. Numai vechea sa haina gri ramasese in sezlong. Investigatiile disparitiei sale au durat pana in anul 1933, dar nicio urma sau indiciu referitoare la soarta lui Parffit nu au fost descoperite.



6. Diplomatul disparut

Diplomatul britanic Benjamin Bathurst se pare ca a disparut pur si simplu in aerul rarefiat al unei dimineti din anul 1809… Bathurst se intorcea la Hamburg cu un companion pentru a-si duce la capat misiunea incredintata de Parlamentul englez. Pe drum acestia au oprit la un han din oraselul Perelberg. Dupa ce au terminat masa, Bathurst si companionul sau s-au indreptat spre fierarie unde isi lasasera caii la potcovit. In timp ce Bathurst trecea pragul acesteia, a disparut brusc in aer, imaginea sa estompandu-se treptat sub privirile stupefiate ale companionului sau, ale fierarului sef si ale calfelor de fierari…


16-07-2008 21:40:21
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ramine de vazut Nibiru,
Sau "Ramine cum am stabilit"... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (16-07-2008 21:44:50)


16-07-2008 21:44:14
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425


„Daca as fi stiut la ce va duce descoperirea mea, m-as fi facut ceasornicar” – Albert Einstein.



Pe marginea misteriosul Proiect Rainbow (Curcubeul), cunoscut mai degraba ca Experimentul Philadelphia, au curs rauri de cerneala timp de aproape sapte decenii, fara ca vreun singur cercetator sa poate oferi un raspuns multumitor legat de ceea ce se presupune ca s-ar fi intamplat cu distrugatorul USS Eldridge in 1943. Daca pentru unii, totul nu este decat o farsa a unor minti prea infierbantate, realitatea unor cazuri, multa vreme secrete (vezi Proiectul Manhattan prin care se realiza prima bomba atomica, sau Proiectul Habbakuk prin care se construia un portavion de gheata), nu a facut decat sa dea apa la moara celor care cred ca bizara teleportare a vasului american, din timpul celui de al doilea Razboi Mondial, este si acum o realitate bine ascunsa de autoritatile de la Washington.



Un presupus proiect condus de Albert Einstein si Nikola Tesla

Inca din 1930, cercetatorii americani analizau la Universitatea din Chicago posibilitatea de a face un corp invizibil prin intermediul electricitatii, activitate condusa, din cate se pare, de controversatul om de stiinta sarb, Nikola Tesla. Noua ani mai tarziu, proiectul era mutat la Universitatea de Studii Aprofundate din Princetown, acolo unde era cooptat in echipa de cercetatori si germanul Albert Einstein. Rezultatele studiilor nu au fost date niciodata publicitatii, sporind aura de mister a acestora, desi legendele urbane tesute in jurul lor spun ca invizibilitatea obiectelor fusese atinsa, chiar daca reusita nu implica decat obiecte de mici dimensiuni. Era punctul de plecare al celui ce avea sa devina unul dintre cele mai bizare si mai controversate proiecte din istorie, Experimentul Philadelphia.

Se pare ca in data de 28 octombrie 1943, in portul orasului Philadelphia, oficialii armatei americane pusesera la dispozitia cercetatorilor distrugatorul USS Eldridge pentru a testa efectele invizibilitatii asupra navelor de lupta. Ceea ce a urmat, se va dovedi un scenariu demn de filmele de groaza.

Conform legendelor tesute in jurul acestui experiment, la scurt timp de la pornirea puternicelor generatoare electrice instalate pe nava, USS Eldrige a fost acoperita de o ceata alb-verzuie care in cateva minute parea sa devina materiala. La scurt timp dupa aceasta, nava disparea din campul vizual si de pe ecranele radarelor pentru aproximativ 5 minute pentru ca, in momentul reaparitiei sa prezinte martorilor o imagine de cosmar. Multi dintre membrii echipajului erau carbonizati total sau partial, unii prezentau simptome de nebunie sau disparusera fara urma, in timp ce altii era integrati in structura metalica a navei. Martorii declarau ca USS Eldridge aparuse brusc la baza navala din Norfolk, la peste 600 de kilometri departare, pentru ca apoi, sa dispara in numai cateva minute, la fel de misterios precum aparuse. Oficialii armatei opreau, in regim de urgenta, experimentul, trecand totul sub tacere ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat.



Martorul misterios

Daca Experimentul Philadelphia avea loc in anul 1943, in plin Razboi Mondial, primele referiri la acest caz apareau, in mod straniu, de abia 12 ani mai tarziu, in 1955.

La 12 ianuarie 1955, Morris K. Jessup, profesor de matematica si fizica, astronom amator si autor al cartii intitulate „Cazuistica OZN-urilor” primea o scrisoare misterioasa de la un anume Carlos Allende, in care erau redate, in detaliu, amanunte legate de disparitia ditrugatorului USS Eldridge, precum si simptomele ciudate ale putinilor supravietutori ai echipajului. Jessup avea sa fie socat de cele aflate. Din scrisoare reiesea ca marinarii de pe nava americana fusesera lasati la vatra din motive neelucidate, acolo unde efectele secundare ale teleportarii deveneau din ce in ce mai evidente. Allende descria cazul unui supravietuitor al experimentului care, aflandu-se la masa impreuna cu familia, s-a ridicat brusc, si-a luat palaria si a iesit prin perete fara ca cineva sa ii mai dea de urma vreodata. Un alt caz mentionat in scrisoare era cel al unui alt membru al echipajului care, in timpul unui conflict iscat intr-un local public, disparea fara urma in timp ce lovea mai multi oponenti. Allende atasase scrisorii, mai multe articole ambigue legate de presupusul experiment, articole ce aparusera in presa vremii, fara a da insa prea multe date concludente.

Reticent in fata unor asemenea informatii, Jessup ii va scrie misteriosului sau corespondent, folosind adresa de pe plic, cerand mai multe detalii legate de respectivul experiment si de persoanele implicate in acesta. Raspunsul nu va veni decat cateva luni mai tarziu, de data aceasta semnat cu numele Carl Allen, in care ciudatul martor declara ca nu poate oferi datele cerute dar ca este gata sa se supuna unei sedinte de hipnoza. Convins ca este victima unei farse de prost gust, Jessup va intrerupe corespondenta.

Trecusera deja doi ani de la aceasta intamplare bizara, atunci cand matematicianul era chemat la sediul Biroului de Investigatii al Marinei Militare din Washington (Office Naval Research – ONR) pentru a da declaratii legate de cartea pe care o publicase cu ani in urma. Intrigat, Jessup se prezinta la sediul ONR acolo unde, spre marea sa surpriza, i se cere sa dea explicatii in legatura cu notele scrise de mana pe un exemplar din „Cazuistica OZN-urilor”, exemplar care sosise la ONR de la aceeasi adresa ca si scrisorile pe care Morris K. Jessup le primise in urma cu doi ani.

Notele pareau scrise de trei personaje (Domnul A, Domnul B si Jemi), cu stilouri de culoare diferita si cu semne de punctuatie insirate fara nicio logica aparenta. Jessup recunoaste scrisul Domnului A ca fiind cel al lui Carlos Allende/ Carl Allen, si ramane surprins de cunostintele avansate ale acestuia, precum si ale celorlalte doua personaje, in domeniul aviatiei, al principiilor de functionare ale OZN-urilor precum si de relatarile halucinante legate de Experimentul Philadelphia si diferite rase de extraterestri aflate pe Terra.

Desi este convins ca totul nu este decat o continuare a farsei din 1957, Jessup este surprins de interesul aratat de oficialii ONR pentru scrisorile primite de la Allende dar si de, paradoxal, informatia conform careia adresa de la care fusesera expediate acestea nu este decat adresa unei ferme parasite si de insistenta cu care oficialii incercau sa il determine sa creada ca autorul scrisorilor este un psihopat.

Matematicianul nu a reusit sa mai gaseasca un raspuns la informatiile mai mult decat bizare cu care era, practic, bombardat. La 20 aprilie 1959, el era gasit mort, in propriul garaj, asfixiat cu gaze de esapament. Daca totul parea o sinucidere datorata unei depresii, bine cunoscuta, de altfel, de membrii familiei, nu putini au fost aceia care au crezut ca moartea sa nu era una intamplatoare ci se datora, mai degraba, datelor pe care le obtinuse in legatura cu Experimentul Philadelphia.



Argumente pro si contra

Pentagonul a negat in repetate randuri orice implicare in presupusul proiect de teleportare/invizibilitate al navei USS Eldrige din 1943. Cu toate acestea, chiar daca argumentele aduse de oficialii armatei americane par pertinente la o prima vedere, pentru adeptii teoriei conspirationiste, si nu numai pentru ei, Experimentul Philadelphia nu este altceva decat unul dintre sutele de cazuri reale, ascunse cu grija de privirile curioase ale opiniei publice.

Pare greu de crezut, asa cum sustine Pentagonul, ca un proiect de o asemenea amploare sa fie realizat ziua in amiaza mare, intr-un port in care oricine putea sa vada presupusa teleportare. De altfel, marturiile veteranilor de pe distrugatorul american, precum si jurnalul de bord din acea perioada, aratau clar ca USS Eldrige nu numai ca se afla in misiune in Bahamas, dar nici macar nu a acostat in portul Philadelphia in decursul anului 1943. Mai mult, singurul martor al acestui eveniment, misteriosul Carl Allen, era de negasit.

Controversele apar insa in momentul in care, studiind arhivele mai multor ziare, oponentii variantei oferita de Pentagon descopereau primele declaratii oficiale ale reprezentantilor armatei americane. Din acestea reiesea faptul ca nicio nava nu fusese implicata in experiment dar, in mod ciudat, se recunoaste existenta unui proiect in care erau studiate efectele invizibilitatii asupra minelor marine.

Nu a fost trecuta cu vederea nici moartea bizara a lui Nikola Tesla, cel care se retrasese oficial din proiect inainte de presupusul Experiment Philadelphia, sustinand ca descoperirile sale vor fi folosite in detrimentul umanitatii si nu in folosul acesteia, asa cum intentionase. Dupa acest episod, Tesla este scos din sfera oamenilor de stiinta, fiind catalogat drept un savant nebun. La numai doua luni dupa evenimentul in discutie, Tesla este gasit mort in camera hotelului in care locuia, in timp ce toata arhiva, cuprinzand studii, note si schite ale experimentelor sale, a fost sustrasa de catre FBI si catalogata, pana in prezent, drept una secreta. Nu mai putin important in aceasta ecuatie este si misteriosul proiect initiat de Tesla, despre care savantul sarb sustinuse, in repetate randuri, ca va oferi lumii o arma care sa puna capat tuturor razboaielor.

La fel de ciudata pare si declaratia lui Albert Einstein, savantul care intr-un interviu acordat unei publicatii americane sustinea: „Daca as fi stiut la ce va duce descoperirea mea, m-as fi facut ceasornicar”. De altfel, se pare ca genialul fizician si-ar fi distrus, cu buna stiinta, o parte dintre documente, declarand celor apropiati ca omenirea nu este inca pregatita sa faca fata descoperirilor sale.

Ca si cum nu era de ajuns, moartea misterioasa a matematicianului Moriss K. Jessup, precum si scrisorile sau notele scrise de mana pe cartea sa, nu au facut decat sa adanceasca misterul din jurul Experimentului Philadelphia.



Facts

Dupa episodul legat de corespondenta dintre Morris K. Jessup si Carlos Allende/Carl Allen, au aparut si alti presupusi martori ai experimentului, declaratiile acestora nefiind acceptate oficial. Poate cel mai cunoscut caz este cel al lui Alfred Bielek. Acesta sustinea ca numele sau adevarat era Edward Cameron, ca fusese transportat in timp prin acelasi procedeu prin care distrugatorul USS Eldridge fusese teleportat in 1943, si ca memoria sa fusese stearsa de catre armata americana. Bielek a mentionat ca amintirile sale au inceput sa revina doar dupa ce a vizionat productia hollywoodiana din 1984, „Experimentul Philadelphia”, in regia lui Stewart Raffill.
Nu putini au fost cei care au facut legatura dintre Experimentul Philadelphia si Proiectul Montauk, proiect ce a avut loc intre 1971 si 1983, prin care s-a sustinut ca armata americana experimenteaza arme cu efect psihologic asupra oamenilor. Astfel, cazul din 1943 nu ar fi fost decat rezultatul unei psihoze induse de o asemenea arma.
Varianta oficiala a Proiectului Rainbow (Experimentul Philadelphia) este ca acesta nu reprezinta decat o farsa elaborata in scopuri pur comerciale.
Originile savantului Nikola Tesla sunt, in realitate, istro-romane.


16-07-2008 21:46:47
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Raspunde la intrebare shi nu mai umbla cu pisica-n congelator ! INSOTZITA SAU NEINSOTZITA ? :D

Si tacerea-i un raspuns, cumetre SA... ;)


16-07-2008 21:47:08
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hmmmmm io fiind mai natarau vreau raspuns de la pirsoana-n cauza :DA sau NU !

16-07-2008 21:57:14
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
":DA" cred ca-i raspunsul cel mai probabil, Sir Ciudy !! ;) :D:D (echivalentul lui "jein" :D de la nemtzi ;))

Ultima modificare facuta de Xtremul (17-07-2008 01:33:20)


16-07-2008 22:16:24
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
<<Nu a fost trecuta cu vederea nici moartea bizara a lui Nikola Tesla, cel care se retrasese oficial din proiect inainte de presupusul Experiment Philadelphia, sustinand ca descoperirile sale vor fi folosite in detrimentul umanitatii si nu in folosul acesteia, asa cum intentionase. Dupa acest episod, Tesla este scos din sfera oamenilor de stiinta, fiind catalogat drept un savant nebun. La numai doua luni dupa evenimentul in discutie, Tesla este gasit mort in camera hotelului in care locuia, in timp ce toata arhiva, cuprinzand studii, note si schite ale experimentelor sale, a fost sustrasa de catre FBI si catalogata, pana in prezent, drept una secreta. Nu mai putin important in aceasta ecuatie este si misteriosul proiect initiat de Tesla, despre care savantul sarb sustinuse, in repetate randuri, ca va oferi lumii o arma care sa puna capat tuturor razboaielor.>>


Io stiam ca l-a impins un secu' americanesc ;) in fatza unui taxi (Volga ?? :rolleyes: :D) prin '43 pe Tesla, cumetre ! :rolleyes:
In fine, de moarte buna n-a murit el... hehe :D

Tesla died of heart failure alone in room 3327 of the New Yorker Hotel, some time between the evening of January 5 and the morning of January 8, 1943, at the age of 86.[89] Despite having sold his AC electricity patents, Tesla was destitute and died with significant debts. Later that year the US Supreme Court upheld Tesla's patent number U.S. Patent 645,576 , in effect recognizing him as the inventor of radio.

Immediately after Tesla's death became known, the Federal Bureau of Investigation instructed the government's Alien Property Custodian office to take possession of his papers and property, despite his US citizenship. His safe at the hotel was also opened. At the time of his death, Tesla had been continuing his work on the teleforce weapon, or death ray, that he had unsuccessfully marketed to the US War Department.

It appears that his proposed death ray was related to his research into ball lightning and plasma, and was imagined as a particle beam weapon. The US government did not find a prototype of the device in the safe. After the FBI was contacted by the War Department, his papers were declared to be top secret. The so-called "peace ray" constitutes a part of some conspiracy theories as a means of destruction.

The personal effects were seized on the advice of presidential advisers; J. Edgar Hoover declared the case most secret, because of the nature of Tesla's inventions and patents.[90] One document states that "[he] is reported to have some 80 trunks in different places containing transcripts and plans having to do with his experiments [...]". Charlotte Muzar reported that there were several "missing" papers and property.

Hmmmm :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (16-07-2008 22:25:42)


16-07-2008 22:19:56
   
Pagini: 1 ... 49 50 51 52 53 54 55 ... 79    
Mergeti la