Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Pagini Personale / 2012 Doomsday - un simplu PARTZ :-) ori o perspectiva serioasa?!    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 75 76 77 78 79
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
In M-tii Buzaului e deja dechisa o "Stargate". :rolleyes:
Deschidere care urmeaza, paradoxal, celei a portii temporale din Golful Aden (Yemen). Vin vremuri intr-adevar interesante... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (17-07-2010 15:40:45)


17-07-2010 15:39:26
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
... Mai ales fiindca prin portzile astea temporale intra (si ies :rolleyes:) fiintze (si lucruri) evident stranii... :D

Despre (doar) presupusele lor scopuri s-au scris mii de pagini (cine cauta, gaseste ;))
Adevaratele lor motivatii - legate clar de un demult prezis "final de epoca" - le vom afla insa doar pe propria piele. ;)


17-07-2010 16:06:31
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195

Xtremul a scris:

... Mai ales fiindca prin portzile astea temporale intra (si ies :rolleyes:) fiintze (si lucruri) evident stranii... :D

Despre (doar) presupusele lor scopuri s-au scris mii de pagini (cine cauta, gaseste ;))
Adevaratele lor motivatii - legate clar de un demult prezis "final de epoca" - le vom afla insa doar pe propria piele. ;)




Xtremul a scris:

In M-tii Buzaului e deja dechisa o "Stargate". :rolleyes:
Deschidere care urmeaza, paradoxal, celei a portii temporale din Golful Aden (Yemen). Vin vremuri intr-adevar interesante... ;)



Lucru cert , cocosatul moderator  extrem, este de o valoare incomensurabila, are :D abcese la toate nivelurile de informatie, impartasindu-ne  cite ceva si noua cite ceva din marea lui rezerva de secret(i)e top secret.

Bunkerul tau este tot prin muntii Buzaului, ca tot veni vorba de sinapse, ia zi cucurigugagule, cocosel ciufuli si ramolit iti deschizi poarta tempora(l)ra ? Pai cum faci asta , nu iti pui poarta permanenta la bunkerash ?:) :) :)
Recunoaste ca  simti ca ointre noi este o diferenta mare :) ca sintem deosebiti :D si mai ales ca tu esti altfel.ADICA :
1. esti senil si bolnav dar sustii ca noi am fi cei prosti si tembeli
2.te-ai fute in cur
3.citeodata doaqr pomenesti de kkt, dar de data asta chiar l-ai mincat cu gura plina :D :D :D D

SFat
gaseste-ti prozeliti-este urmatorul pas in mareata-ti beatitudine pseudo- intelectuala


Paduchila cocosila, moderator fara voie dar cu basini de admin, sa iti cint ceva de pe stadioanele de fotbal :

lasaneeeee, lasaneeeeee du-te fericeste-neeeeee !!!!!!

Ultima modificare facuta de whitesnow (18-07-2010 15:11:53)


18-07-2010 14:59:41
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195
Vuvuzela Xtrem de paduchioasa si jumullita de neuroni, ma gindeam sa te dau la programul rabla, dar cica nu te primesc pentru ca nu esti in stare de functionare :D:D:D :)) si ca iti lipsesc componente importante
ce fata de kknar ai :D :D:D:D:D


18-07-2010 15:08:49
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
mai, alba ca M[achea], pardon ca neaua, scrii de parca te-ar plati cineva, si inca bineeee. :D:D

18-07-2010 17:07:06
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195

SandieShaw a scris:

mai, alba ca M[achea], pardon ca neaua, scrii de parca te-ar plati cineva, si inca bineeee. :D:D


SandiePaw, , fara pardon, scriu dupa cum ma inspira cineva, asa cum pot dar fara virgula (,) inainte de "si ".
Desigur in cazut mai sus pomenit tu ai scris corect,  eu nu stiu regula prin care "si" poate suporta   virgula inaintea sa.
Saracul "si" , duce multe dar virgula il omoara :D :D :D

Ultima modificare facuta de whitesnow (19-07-2010 11:58:09)


19-07-2010 11:54:32
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233

Xtremul a scris:

... Mai ales fiindca prin portzile astea temporale intra (si ies :rolleyes:) fiintze (si lucruri) evident stranii... :D

Despre (doar) presupusele lor scopuri s-au scris mii de pagini (cine cauta, gaseste ;))
Adevaratele lor motivatii - legate clar de un demult prezis "final de epoca" - le vom afla insa doar pe propria piele. ;)
Hei,nu ma tine in suspans,zi niste titluri de carti din domeniul asta pe care le-ai citit . Nu tine doar pt tine.

20-07-2010 10:47:39
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233
Puţine întâlniri din ultimul secol au creat atât de multe controverse precum cea dintre Carlos Castaneda, student în antropologie la Universitatea din Los Angeles (UCLA) şi don Juan Matus, un vraci indian din tribul Yaqui, de pe teritoriul mexican.


Întâlnirea – a cărei autenticitate a fost de multe ori pusă la îndoială, după cum a fost pusă la îndoială chiar şi existenţa lui Don Juan – a avut drept prim rezultat publicarea cărţii The Teachings of Don Juan. A Yaqui Way of Knowledge (Învăţăturile lui Don Juan. O cale de cunoaştere Yaqui). Considerată lucrare de antropologie, a văzut lumina tiparului chiar la editura Universităţii, University of California Press, şi, pe baza ei şi a următoarelor două cărţi (Cealaltă realitate şi Călătorie la Ixtlan), Castaneda şi-a obţinut diploma în antropologie.


25-07-2010 22:19:58
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233
Sigmund Freud

"Ne place să uităm că, de fapt, totul în viaţa noastră este rodul întâmplării, începând chiar cu întâlnirea spermatozoidului cu ovulul."
"Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizaţiei".
"Cand ai deja doua personalitati, cu siguranta exista si a treia".


25-07-2010 22:29:10
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:


puphuletb a scris:

Nu inteleg cn pl mea te crezi u j ceilalti sa ma critikti p mn..

Cn plm snt me? :D:D
Un (fost) idiot care posta p-acilea in loc sa faca lucruri mai placute, dar si mai utile. ;)
Si care contempla acum cu tristetze tabloul unui forum pustiu, :( unde doar bomboane M&M :D se mai rostogolesc, cu sunet calp, prin unele topicuri...
Alaturi de profiloide :rolleyes: care eructeaza doar grohaieli scurte, :D crezindu-se pe un perpetuu chat al cimpanzeilor ("neata" "Ce fc" "Buna vb" :D:D)...:x:(

Asta poate fi de fapt cumva si un tablou premonitoriu al umanitatii post-apocaliptice. :rolleyes:
Care-si arata coltzii de pe acum. :(


27-07-2010 11:22:42
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

whitesnow a scris:


SandieShaw a scris:

mai, alba ca M[achea], pardon ca neaua, scrii de parca te-ar plati cineva, si inca bineeee. :D:D


SandiePaw, , fara pardon, scriu dupa cum ma inspira cineva, asa cum pot dar fara virgula (,) inainte de "si ".
Desigur in cazut mai sus pomenit tu ai scris corect,  eu nu stiu regula prin care "si" poate suporta   virgula inaintea sa.
Saracul "si" , duce multe dar virgula il omoara :D :D :D

Draga mea white-as-the-shit-on-snow, :D:D io as zice sa te limitezi la vomitarea :( de ineptzii pe forum, lasind pentru altii mai dashteptzi problemele de semantica - si nu doar fiindca SE PERMITE, in anumite conditii, utilizarea virgulei SI inainte de conjunctia "si".

Ultima modificare facuta de Xtremul (27-07-2010 11:37:44)


27-07-2010 11:33:40
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

SandieShaw a scris:

mai, alba ca M[achea], pardon ca neaua, scrii de parca te-ar plati cineva, si inca bineeee. :D:D

SS cherie, io tind sa cred ca whitesnow e platita  de catre aripa vidanjoare :D:D a unor anume "servicii" pentru... serviciile ei de "bruiere prin insulte" a unor topicuri realmente importante.
Plata, desigur, se face "in natura" :rolleyes: - adica e reprezentata de colectia POWLELOR belite :D ale amicilor din profilul whitesnowian - care rinjesc erect din poze, total satiscafute :D dupa ce i-au penetrat toate gaurile-haurile :x mintzii ei veninoase.

P.S. (absolut serios * de asta data): whitesnow, sa nu crezi cumva ca poti scapa de o intersectare REALA cu JE... ;)
Si cu asta, incalecai p-o sha si-o lasai pe whitesnow uite-asha, la fel de nefootuta as always. :D:D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (27-07-2010 11:57:12)


27-07-2010 11:43:00
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

whitesnow a scris:


SandieShaw a scris:

mai, alba ca M[achea], pardon ca neaua, scrii de parca te-ar plati cineva, si inca bineeee. :D:D


SandiePaw, , fara pardon, scriu dupa cum ma inspira cineva, asa cum pot dar fara virgula (,) inainte de "si ".
Desigur in cazut mai sus pomenit tu ai scris corect,  eu nu stiu regula prin care "si" poate suporta   virgula inaintea sa.
Saracul "si" , duce multe dar virgula il omoara :D :D :D


Nu-i purta de grija bietului "si", cind e tastat de mine... daca-ti inchipui ca m-ai "prins"...WRONG... recomand o vizita pe c l o p o t e l . r o, (pe unde posteaza scolarii tocilari referate). Vei fi surprinsa sa constati ca "si" (conjunctia) nu are numai rol copulativ (ei da!!!, iti stirneste amintiri acum? :D:D)... dinsa poate introduce si o concluziva, poate introduce un complement de mod si care, din motive de intarire (aoleu, limba romana cit poate ea duceeee :D:D), accepta separarea prin virgula de principala sau, respectiv, de predicat. Iarta-mi ca-ti fac capul mare, dar e bine sa nu ricii cu laba (to paw in Engl., in caz ca nu ti-e familiara limba) la usa ursului. Ia-ma mai bine la o trinta de-aia scabroso-mizerabilo-licentioasa pe care-o aplici cu atit de putin succes zeului meu preferat, macar sa ne distram :D:D

Ultima modificare facuta de SandieShaw (27-07-2010 21:26:07)


27-07-2010 21:17:06
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195
Xtrem (cu) cocosel fleoscait, ce cioculet mare faci,  se vede ca ai luat aer curat in plaminii-ti uscati de atita laba trista :D:D:D:D, era gata gata sa ne intersectam spitele pe la Predeal, norocul , altfel te faceam de ris si pe acolo, maestre GOPO :D :D:D:D:D:D
Mare kkcios mai esti, Zeule  :):D:D:D:D:


28-07-2010 22:45:55
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195

Xtremul a scris:


SandieShaw a scris:

mai, alba ca M[achea], pardon ca neaua, scrii de parca te-ar plati cineva, si inca bineeee. :D:D

SS cherie, io tind sa cred ca whitesnow e platita  de catre aripa vidanjoare :D:D a unor anume "servicii" pentru... serviciile ei de "bruiere prin insulte" a unor topicuri realmente importante.
Plata, desigur, se face "in natura" :rolleyes: - adica e reprezentata de colectia POWLELOR belite :D ale amicilor din profilul whitesnowian - care rinjesc erect din poze, total satiscafute :D dupa ce i-au penetrat toate gaurile-haurile :x mintzii ei veninoase.

P.S. (absolut serios * de asta data): whitesnow, sa nu crezi cumva ca poti scapa de o intersectare REALA cu JE... ;)
Si cu asta, incalecai p-o sha si-o lasai pe whitesnow uite-asha, la fel de nefootuta as always. :D:D hihihi



Negi ciind iti spun ca esti obsedat de ceea ce nu ai, adica de sex,  de buna seama tocmai asta demonstrezi lipsa partidelor de sex in 2  si o imaginatie bolnavicioasa.
Si nu pomenii de erectie , pe bune, este ca si cum hotul ar pomenii de cinste .
De asemeni vad ca durerea ta cea mare este satisfactia ( fie ea sexuala) a altora, asta nu suporti, te infurie, iti creeaza spume la gura-ti spurcata, greu mirositoare.
Ce sa iti fac, pe vremea cind tu faceai sex, alte erau moravurile.
Imi pare rau de tine cind te vad ca mori de dorinta sa faci si tu  sex normal cu cineva, ce sa mai zic de un oral sau anal :D :D :D :D

asta este, unde-i multa minte este si multa.....( in cazul tau )PROSTIE -prosteala :D


28-07-2010 22:58:31
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195
Xtrem cocosat, moderator julit in genunchi de atita sex oral si de atita stat "capra", mai ai aceasta varianta:D:D:D:D daca nu ai pus-o deja in aplicare, declara-te gay :D :D :D sau intelectual neinteles de masele de oameni care fac sex la fel de usor si natural  cum tu debitezi kkturi pe acest forum Iti doresc postari far' de numar :D :D :D (sint sigura ca asta poti face) :D :D

28-07-2010 23:04:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Aoleu!!! daca Sandie a spus " Ia-ma mai bine la o trinta de-aia scabroso-mizerabilo-licentioasa pe care-o aplici cu atit de putin succes zeului meu preferat, macar sa ne distram " ,vad ca ai luat-o in serios...=D=D=D

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (29-07-2010 09:43:00)


29-07-2010 09:42:37
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:

Aoleu!!! daca Sandie a spus " Ia-ma mai bine la o trinta de-aia scabroso-mizerabilo-licentioasa pe care-o aplici cu atit de putin succes zeului meu preferat, macar sa ne distram " ,vad ca ai luat-o in serios...=D=D=D

Vad ca te distreaza "trinta aia scabroso-mizerabilo-licentioasa" ;) aplicata (fara dram de succes, evident :D) de amica ta, draga Tasha...

Ultima modificare facuta de Xtremul (29-07-2010 11:18:32)


29-07-2010 11:05:00
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

whitesnow a scris:

Xtrem, era gata gata sa ne intersectam spitele pe la Predeal, maestre :D :D:D:D:D:D
Mare mai esti, Zeule
  :):D:D:D:D:

Hai sa-ti primesc totusi umilele omagii !!! :D
Normal c-am fost la bike-fest-ul de la Predeal, dar n-aveam cum sa ne intersectam, white-as-the-charcoal-snow :rolleyes: - fiindca n-am vizitat tzarcul taratoarelor veninoase. :x :D

Hmmm... ceva mi-e neclar insa: te-a dus poate M[ache] cu caruciorul lui de butelii la Predeal?! :rolleyes:
Greu la (pre)deal cu boul mic...:D:D hehehe

Am avut o zi buna acolo si cred ca ti-as fi permis totusi, in marinimia-mi infinita, sa ma... venerezi un mic-pic, :D:D Venera expirata (in genunchi, evident ;))...
Uite ca te-am lasat insa (iarasi si din nou ;)) nefootuta !!! :D:D hihihi

Of, ce sa-ti fac, daca aspiri si tu la zeitatzi, :D:D in loc sa te multumesti cu secaturi de calibrul tau?! :rolleyes::D

Ultima modificare facuta de Xtremul (29-07-2010 11:48:55)


29-07-2010 11:08:56
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633
He, he, he!!!... :):D Bike-fest Predeal :) ?!?
Am fost, insa, doar vineri (...am chiar si cateva fotografii foarte... sugestive :rolleyes::D, in sensul ca, dupa ce ne-am cam "impuscat in aripa" :rolleyes::D, ne-am postat sub bannerul care facea reclama la paintball si am acoperit explicatiile, lasand sa se vada in fotografie, deasupra noastra, doar... "Impusca-te cu noi!!!") :D:D:D; ...am mai fost in vara asta si la intrunirile biker-ilor care au avut loc la Arsita Neagra (langa Resita), la Dumbravita (langa Timisoara), etc.. Am amici din gruparile MC TRUST, ROAD PATROL si HIGH VOLTAGE. Culmea e ca la evenimentele astea particip ca invitat (categoria... "protocol" ;) ), chiar daca nu-s biker ;):D:D:D.

Ultima modificare facuta de traven (29-07-2010 20:58:10)


29-07-2010 12:13:18
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195

Xtremul a scris:


whitesnow a scris:

Xtrem, era gata gata sa ne intersectam spitele pe la Predeal, maestre :D :D:D:D:D:D
Mare mai esti, Zeule
  :):D:D:D:D:



bla...bla..bla...


Textul original era.....
Mare kkcios mai esti, Zeule

pai ori ma citezi ori incalci drepturile de autor , vuvuzela XTREMA, motorizata si nostalgica dupa o erectie fie ea si de citeva secunde :D:D:D:D

Oricine citeste aberatiile noastre poate observa inca o linie de profil a cocoselului de Florin -ciulin :) adica aude doar ce ii convine si modifica ceea ce este impotriva lui asemeni copilasului de scola generala care isi modifica nota in carnet.
Azi ai luat un 2, degeaba ascunzi, modifici si o dai pe gluma, cocoselule  fustangiu ratat si plin de sudoare apocaliptica, ai in cap doar praaf de buncar si zeama de intestin gros.

Chiar am fost la Predeal ( si nu singura-----ahhh ce placere as fi avut daca citeam inainte dorinta ta de a ne intilnii :D :D :D ) prietenii mei chiar ar fi dorit sa te cunoasca :))
Din cite am auzit reiese ca ai fi agresiv cu femeile neajutorate :( :( :(  mai ales daca te refuza cu ceva.

Azi de la mine-am devenit indulgenta- ai nota 3(trei) si nu incerca sa o modifici in 8 (opt) pentru ca te-am pus sub urmarire.

Ultima modificare facuta de whitesnow (29-07-2010 23:48:58)


29-07-2010 23:46:51
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195

Xtremul a scris:


......

Am avut o zi buna acolo si cred ca ti-as fi permis totusi, in marinimia-mi infinita, sa ma... venerezi un mic-pic, :D:D Venera expirata (in genunchi, evident ;))...
Uite ca te-am lasat insa (iarasi si din nou ;)) nefootuta !!! :D:D hihihi

Of, ce sa-ti fac, daca aspiri si tu la zeitatzi, :D:D in loc sa te multumesti cu secaturi de calibrul tau?! :rolleyes::D
.....

Ne povestesti asadar ca te-ai dus la show cu gindul sa dai si tu o mooie ceva, macar la o boschetara dar, ca intotdeauna tot nefootut te-ai intors, cum asa neica, nici macar in coor nu ai reusit sa iei ceva ? :D :D :D :D

asta este. eu zic sa te calugeresti, sa te retragi in buncaras si sa lasi pe un sul de hirtie igienica varianta ta despre aceasta lume si despre tine.Descrie-te asa cum vrei tu sa pari, un Zeu Olimpian cu aripile rupte :D:D:D:D si cazut printre noi , obligat fiind sa ne suporti ignoranta :D:D:D:D:D:D

Mai stii, poate mai scoti un best seller si inca vreo doua reviste ( cumpara-le inapoi discret , nu ca data trecuta cind ai dat bani aurolacului sa iti cumpere revista-astfel incit sa ai si tu cumparatori :D :D :D).Peste ani stramosii nostrii-[nu ai tai pentru ca tu nefutindu-te nu vei avea copii :D deh, esti specie pe cale de disparitie]   vor afla ca ai fost si tu UN VISATOR- stii tu la ce :) :D :D si-un doritor, ascet din neputinta si nu din vointa.

Ultima modificare facuta de whitesnow (30-07-2010 00:02:11)


30-07-2010 00:00:57
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
ar fi bine, white.., sa nu-mi incalci mie drepturile de autor; habar n-ai de ce-i spun eu lui Xtrem zeu preferat, dar tu crosetezi, crosetezi, dupa ce prinzi din zbor frinturi de mosoare de ici-colo... mai c-as zice ca tu si M[ache] sinteti unul (sau am zis-o deja acum ceva vreme? :D:D). Concluzie, rezuma-te la lexicul de 50 buc.

Ultima modificare facuta de SandieShaw (30-07-2010 00:40:20)


30-07-2010 00:39:25
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

iubareata a scris:

Sigmund Freud

"Ne place să uităm că, de fapt, totul în viaţa noastră este rodul întâmplării, începând chiar cu întâlnirea spermatozoidului cu ovulul."
"Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizaţiei".
"Cand ai deja doua personalitati, cu siguranta exista si a treia".

iubareata
Femeie
Ma simt bine aici

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 216
   
Ma uit la meteo,se anunta ploi,veti fii uzi la coi.  Azi am avut  orgasm multiplu. Adica asa i-am spus lui,ca sa plece fericit. Faaato,,,,a fost generos rau,,,,waw,,,si ce masina are faatooo,,,,


30-07-2010 08:16:26
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

traven a scris:

He, he, he!!!... :):D Bike-fest Predeal :) ?!?
Am fost, insa, doar vineri (...am chiar si cateva fotografii foarte... sugestive :rolleyes::D, in sensul ca, dupa ce ne-am cam "impuscat in aripa" :rolleyes::D, ne-am postat sub bannerul care facea reclama la paintball si am acoperit explicatiile, lasand sa se vada in fotografie, deasupra noastra, doar... "Impusca-te cu noi!!!") :D:D:D; ...am mai fost in vara asta si la intrunirile biker-ilor care au avut loc la Arsita Neagra (langa Resita), la Dumbravita (langa Timisoara), etc.. Am amici din gruparile MC TRUST, ROAD PATROL si HIGH VOLTAGE. Culmea e ca la evenimentele astea particip ca invitat (categoria... "protocol" ;) ), chiar daca nu-s biker ;):D:D:D.

:D Deh, aviatorii natural ca se-mpusca-n aripa, coane traven...;)
Si io fusei doar simbata p-acolo, intr-o scurta trecere cu scop precis (insa nu ala de-a o lasa pe whitesnow sa ma... venereze un pic).:D
Colorata lume moto-i oricum un univers aparte si nu doar o "simpla" sectiune prin societatea absurdistan-contemporana. :rolleyes:


30-07-2010 11:20:58
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
@ whitesnow:
Fato, ai reusit sa ma convingi definitiv ca nu posezi nu doar simtzul umorului, ci nici macar pe cel al penibilului. :(
Asa ca, incepind cu clipa asta, o sa te ignor total, ca si pe alti penibili rasariti din neant prin zona asta.:rolleyes:
Fiindca timpul meu chiar e pretios si-n plus n-am de gind sa cistig vreo medalie la Olimpiada Handicapatzilor, :D coborindu-ma in continuare la nivelul tau - nu doar suburban, ci chiar subuman/terran. :D.


30-07-2010 11:37:38
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. (separat, ca sa ajung mai repede la alea 6.666 postari ;)):
Nu trebuie totusi sa astepti retragerea mea de pe forum ca sa-ti intinzi nestingherita zoaiele :x (raz)gindirii pe toate topicurile posibile - unde-s convins c-o sa te intelegi de minune :) cu M&M-IQ<80, Tasha, diverse Loolite, Observatoare si alti amici de-ai tai.

Ultima modificare facuta de Xtremul (30-08-2010 08:29:41)


30-07-2010 11:51:40
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233
Ref tabara evreiasca – absolut neoficial si neverificabil in acte, dar mi s-a parut interesant ceea ce am auzit, suficient de interesant incat sa-ti scriu: un pic peste 40% dintre cei din tabara sunt parapsihopupu si destul de bine antrenati.Cei din elicopter erau toti “antrenati”.

Accidentul are de a face cu structurile energetice “gardian” din zona. Cu alte cuvinte, baietii “si-au luat-o” pentru ca au vrut sa-si bage nasul in ceva ce nu-i pentru ei. Asa s-a intamplat si la Mangalia, cand cu vizita americanilor.

În mod normal, două comentarii lipsite de probe nu înseamnă mare lucru, dar ceva, ceva tot se înfiripă, când ştim deja câteva lucruri, deşi fără dovezi scrise, căci aşa se procedează în lumea serviciilor secrete:

1. Serviciile secrete folosesc de mult parapsihologia, având agenţi PSI, de multe ori antrenându-se să facă treburi murdare pe oameni nevinovaţi, alteori punându-şi talentele în slujba oamenilor politici.

2. În Munţii Bucegi chiar este ceva, care îi interesează pe băieţii ăştia. Se pare că nu le-a mers de data asta, dar evident nu se vor da bătuţi.

Fireşte, nu îndemn pe nimeni să înceapă să se joace cu parapsihologia şi alte drăcovenii asortate – se pare însă că orice s-ar afla în munţii Bucegi, nu le prieşte celor care se folosesc de puterile malefice. Logica elementară dictează deci că acel ceva, orice ar fi, are potenţialul de a fi extrem de benefic nouă, ca neam creştin ce suntem.

Mă întreb şi eu acum, nu merită poporul român să afle din gura autorităţilor care sunt secretele îngropate în Bucegii noştri? Dacă unor străini de neam li se facilitează accesul acolo cu concursul armetei şi al serviciilor secrete româneşti, cu cât mai mult ar trebui să cunoaştem noi Românii ce lucru minunat şi potenţial schimbător al destinului României ascund munţii noştri?

Completat sub: r Avertizari, Ciudat, Romania, Servicii secrete, Siguranta, Societate, armata, democratie, evrei | Tagged: armata, Avertizari, Ciudat, democratie, evrei, Romania, Servicii secrete, Siguranta, Societate


30-07-2010 17:08:18
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
In criza de timp, iti replic doar c-un citat...propriu: ;)

"Cit despre "coincidentzele" :rolleyes: reiesite involuntar in urma accidentului elicopterului israelian - cum ar fi prezentza israelienilor exact in zonele "sensibile" amintite, eu observindu-i de pilda recent si prin M-tii Buzaului ;) - prefer sa tac.
Vorba lui C-tin Tanase dintr-un celebru cuplet antisovietic: "Ei tic - eu tac." :D:D hihihi"


30-07-2010 19:07:25
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233

Xtremul a scris:

Bueey, din Apoca_lipsa :D vaz c-o dadurati in sexologie!

Ceva mai offtopic sa-mi moara bateria dac-am mai vazut vreodata! :rolleyes:

In plus, aberatii logice de genul: Linsul, sarutatul sau suptul clitorisului in timpul penetrarii vaginale este, de asemenea, o chestie placuta. chiar ca ma fac sa doresc venirea mai rapida a cometei!!! :D:D (cum 'reaku s-o penetrezi si s-o lingi simultan, eiiii ???) :x
Poate cumatrul SA o fi yoghin totusi ?! :D

Concluzie: copy/pastuiti, fratilor, da' mai cu mila!!!
Au facut si topicul asta de cacao.

31-07-2010 22:02:04
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

iubareata a scris:


Xtremul a scris:

Bueey, din Apoca_lipsa :D vaz c-o dadurati in sexologie!

Ceva mai offtopic sa-mi moara bateria dac-am mai vazut vreodata! :rolleyes:
In plus, aberatii logice de genul: Linsul, sarutatul sau suptul clitorisului in timpul penetrarii vaginale este, de asemenea, o chestie placuta. chiar ca ma fac sa doresc venirea mai rapida a cometei!!! :D:D (cum 'reaku s-o penetrezi si s-o lingi simultan, eiiii ???) :x
Poate cumatrul SA o fi yoghin totusi ?! :D
Concluzie: copy/pastuiti, fratilor, da' mai cu mila!!!
Au facut si topicul asta de cacao.

Hai sa-l scoatem atunci din kko, Blondino... :D

In 2012 (sau 2017, egal) sint semne serioase ca va veni o schimbare. Însă cred si sper va fi una pozitiva. Care n-ar trebui asadar sa ne umple de frica în fata mortzii...
Din fericire (sau... nefericire ?!) cu totii am mai murit cel putin o data :rolleyes: si "dincolo" se pare ca ti se ia totul în momentul "trecerii", mai putin trairile pe care le-ai adunat in suflet. Si-asa ramai doar tu insuti, gol-golutz in pragul Eternitatii. :)

Povestea asta cu sfirsitul lumii în 2012 :rolleyes: poate fi deci si o facatura, o diversiune menita a deturna semnificatiile unui eveniment cosmic magnific, un moment ce ar trebui sa marcheze un început, dar şi un sfarsit al vechii paradigme a sclaviei "materialului".:(

Poate ca a venit chiar timpul ca lucrurile pe Terra sa ajunga la un final. :) Vechea gândire "liniara" va fi poate inlocuita cu cea superioara, "nonlocală".
Iar cei nepregatiti pentru Marea Schimbare ori vor fi cumva... modificati, :rolleyes: ori se vor elimina singuri din noul peisaj.

Ultima modificare facuta de Xtremul (04-08-2010 16:43:24)


04-08-2010 16:25:52
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

Xtremul a scris:


iubareata a scris:


Xtremul a scris:

Bueey, din Apoca_lipsa :D vaz c-o dadurati in sexologie!

Ceva mai offtopic sa-mi moara bateria dac-am mai vazut vreodata! :rolleyes:
In plus, aberatii logice de genul: Linsul, sarutatul sau suptul clitorisului in timpul penetrarii vaginale este, de asemenea, o chestie placuta. chiar ca ma fac sa doresc venirea mai rapida a cometei!!! :D:D (cum 'reaku s-o penetrezi si s-o lingi simultan, eiiii ???) :x
Poate cumatrul SA o fi yoghin totusi ?! :D
Concluzie: copy/pastuiti, fratilor, da' mai cu mila!!!
Au facut si topicul asta de cacao.

Hai sa-l scoatem atunci din kko, Blondino... :D

In 2012 (sau 2017, egal) sint semne serioase ca va veni o schimbare. Însă cred si sper va fi una pozitiva. Care n-ar trebui asadar sa ne umple de frica în fata mortzii...
Din fericire (sau... nefericire ?!) cu totii am mai murit cel putin o data :rolleyes: si "dincolo" se pare ca ti se ia totul în momentul "trecerii", mai putin trairile pe care le-ai adunat in suflet. Si-asa ramai doar tu insuti, gol-golutz in pragul Eternitatii. :)

Povestea asta cu sfirsitul lumii în 2012 :rolleyes: poate fi deci si o facatura, o diversiune menita a deturna semnificatiile unui eveniment cosmic magnific, un moment ce ar trebui sa marcheze un început, dar şi un sfarsit al vechii paradigme a sclaviei "materialului".:(

Poate ca a venit chiar timpul ca lucrurile pe Terra sa ajunga la un final. :) Vechea gândire "liniara" va fi poate inlocuita cu cea superioara, "nonlocală".
Iar cei nepregatiti pentru Marea Schimbare ori vor fi cumva... modificati, :rolleyes: ori se vor elimina singuri din noul peisaj.

Ori ca ca ,ori ca ca ? Decide-te !


04-08-2010 16:51:51
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Doar imbecilii au convingeri imuabile. :)
Si-i poti recunoaste lejer prin insistentza... mai contagioasa ca raia :D cu care incearca sa bruieze cu maxima nesimtire :D orice expunere de ipoteze pe care nu-s capabili s-o inteleaga. :rolleyes:


04-08-2010 23:58:15
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

Xtremul a scris:

Doar imbecilii au convingeri imuabile. :)
Si-i poti recunoaste lejer prin insistentza... mai contagioasa ca raia :D cu care incearca sa bruieze cu maxima nesimtire :D orice expunere de ipoteze pe care nu-s capabili s-o inteleaga. :rolleyes:

Doamne ! Ce ti se potriveste ,chestia asta cu imuabil ! " O tii ' intruna cu ipotezele tale demne de "PARTZ" . Chiar sa nu realizezi cat esti de ridicol in fanfaronada  ta ? Sa nu ai pic de rusine fata de forumisti ? La ce m-oi mai mira, daca tu nu ai rusine fata de colegii tai de munca ,ca sa nu mai zic de amicu' lu'....
     RUSINICA !


05-08-2010 08:36:52
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233

Xtremul a scris:


iubareata a scris:


Xtremul a scris:

Bueey, din Apoca_lipsa :D vaz c-o dadurati in sexologie!

Ceva mai offtopic sa-mi moara bateria dac-am mai vazut vreodata! :rolleyes:
In plus, aberatii logice de genul: Linsul, sarutatul sau suptul clitorisului in timpul penetrarii vaginale este, de asemenea, o chestie placuta. chiar ca ma fac sa doresc venirea mai rapida a cometei!!! :D:D (cum 'reaku s-o penetrezi si s-o lingi simultan, eiiii ???) :x
Poate cumatrul SA o fi yoghin totusi ?! :D
Concluzie: copy/pastuiti, fratilor, da' mai cu mila!!!
Au facut si topicul asta de cacao.

Hai sa-l scoatem atunci din kko, Blondino... :D

In 2012 (sau 2017, egal) sint semne serioase ca va veni o schimbare. Însă cred si sper va fi una pozitiva. Care n-ar trebui asadar sa ne umple de frica în fata mortzii...
Din fericire (sau... nefericire ?!) cu totii am mai murit cel putin o data :rolleyes: si "dincolo" se pare ca ti se ia totul în momentul "trecerii", mai putin trairile pe care le-ai adunat in suflet. Si-asa ramai doar tu insuti, gol-golutz in pragul Eternitatii. :)

Povestea asta cu sfirsitul lumii în 2012 :rolleyes: poate fi deci si o facatura, o diversiune menita a deturna semnificatiile unui eveniment cosmic magnific, un moment ce ar trebui sa marcheze un început, dar şi un sfarsit al vechii paradigme a sclaviei "materialului".:(

Poate ca a venit chiar timpul ca lucrurile pe Terra sa ajunga la un final. :) Vechea gândire "liniara" va fi poate inlocuita cu cea superioara, "nonlocală".
Iar cei nepregatiti pentru Marea Schimbare ori vor fi cumva... modificati, :rolleyes: ori se vor elimina singuri din noul peisaj.
Week-endul trecut am facut un tur al Transilvaniei pe care sti ca o ador,si eram la un moment dat la un popas prin Mures cand au venit vreo zece motociclete care au oprit acolo,printre adulti era si o fetita de vreo 9-10 ani frumusica foc,blonduta cu niste codite impletite  superbe,avea parul lung. M-am uitat la ea cu cata incredere s-a urcat in spatele motocicletei,se vedea ca era obisnuita sa mearga cu taica-su cu motocicleta. Pacat ca nu mi-a trecut prin cap sa fac o poza cu ea,ca tare era frumusica. M-am dus in schimb intre motociclisti  si m-am fotografiat. Ca dupa aia ,cand am ajuns in Bucuresti sa aflu de la televizor de accidentul stupid de la acel concurs de motociclete cand masina aia a intrat in spectatori. Daca toti drogatii au acum permis de conducere... Dar eu de fapt vreau sa iti spun ceea ce am observat eu: la unii oameni constiinta a atins niveluri la care ei nu se asteptau,au avut loc transformari de personalitate (si la mine,si nu e o lauda) transformari in bine,in mult mai bine,dar in acelasi timp constat ca unii s-au adancit in prostie,in rautate, la ei schimbarea este in jos,asadar pe unii constiinta i-a inaltat,iar altii se scufunda. Stiu ca si tu vb despre schimbari si de aceea te-as ruga sa-mi spui daca ai observat la unii si schimbarea aceea in mai rau,parca s-a deschis o prapastie intre unii si ceilalti.Iar prostia unora e exacerbata in ultimul timp.

Ultima modificare facuta de iubareata (10-08-2010 20:06:53)


10-08-2010 20:05:04
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Stire recenta (centrala nucleara iraniana de la Bushehr urmind sa fie inaugurata in citeva zile, in prezentza unor inalti oficiali din Confederatia Rusa - producatoarea numitei centrale atomice).

"Un nou război va izbucni în Orientul Mijlociu în toamnă, spun experţii ruşi

Un nou război între Iran, susţinut de unele ţări arabe, şi Israel este inevitabil şi ar putea izbucni în această toamnă, au avertizat marţi mai mulţi experţi ruşi reuniţi la o conferinţă consacrată intensificării tensiunilor din Orientul Mijlociu, relatează RIA Novosti.

Acest punct de vedere este împărtăşit de politicieni care au puncte de vedere diferite privind natura conflictului din Orientul Mijlociu, în special de directorul Institutului pentru studii privind Israelul şi Orientul Mijlociu, Evgheni Satanovski :D şi de preşedintele Comitetului islamic din Rusia, Gheidar Djemal."

:rolleyes: Interesanta coincidentza: pe expertul director rus il cheama SATANovski !!! (ce zici de asta, coane Evil?) :rolleyes: HIC :D:D

P.S. O alta coincidentza, pe care-o observ abia acum: postarea asta are de fapt numarul... 666 :rolleyes: (6633, dar 3+3=6, nu?!) ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-08-2010 10:49:54)


18-08-2010 10:41:00
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

Stire recenta (centrala nucleara iraniana de la Bushehr urmind sa fie inaugurata in citeva zile, in prezentza unor inalti oficiali din Confederatia Rusa - producatoarea numitei centrale atomice).

"Un nou război va izbucni în Orientul Mijlociu în toamnă, spun experţii ruşi

Un nou război între Iran, susţinut de unele ţări arabe, şi Israel este inevitabil şi ar putea izbucni în această toamnă, au avertizat marţi mai mulţi experţi ruşi reuniţi la o conferinţă consacrată intensificării tensiunilor din Orientul Mijlociu, relatează RIA Novosti.

Acest punct de vedere este împărtăşit de politicieni care au puncte de vedere diferite privind natura conflictului din Orientul Mijlociu, în special de directorul Institutului pentru studii privind Israelul şi Orientul Mijlociu, Evgheni Satanovski :D şi de preşedintele Comitetului islamic din Rusia, Gheidar Djemal."

:rolleyes: Interesanta coincidentza: pe expertul director rus il cheama SATANovski !!! (ce zici de asta, coane Evil?) :rolleyes: HIC :D:D

P.S. O alta coincidentza, pe care-o observ abia acum: postarea asta are de fapt numarul... 666 :rolleyes: (6633, dar 3+3=6, nu?!) ;)

Si Vanga , bulgaroaica prezicatoare a prezis acelasi lucru . Ca anul acesta in toamna va izbucni un razboi( mai precis in oct. 2010 )care va dura  vreo 2-3 ani . Mai intai se vor utiliza armele obisnuite , apoi cele biologice si lafinal ( cireasa de pe tort) cele nucleare . A mai spus ca in toata Europa vor scapa numai cei care vor migra spre estul Europei si spre Caucaz .
Vanga nu a gresit niciodata cand a prevazut ceva . Niciodata pana acum .
Vom vedea .
Pana una alta poate-mi spune si mie cineva la ce adancime se planteaza samanta de cartof si la ce distanta . ca eu una vreau sa supravietuiesc si mi-e teama ca arta n-o sa-mi mai fie de prea mare folos .

ps. fasolea se pune pe arac cand e mica mititica de tot ? Da' cand ?

ps. E cineva pe-aici care cultiva cartofi ?

Ultima modificare facuta de titmouse (21-08-2010 21:58:35)


21-08-2010 21:57:30
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
In BUNKERISTANIA nu e nevoie de cartofi !

22-08-2010 12:46:57
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
... si nici de...................:D:D

24-08-2010 01:23:44
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Corect !

24-08-2010 08:12:30
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
@ supravietuitoarea Titmouse: ;)
Mini-compendiul :rolleyes: asta-i o "materie" Xtrem de concentrata care iti da directiile principale in gradinarit. Date suplimentare despre orice vrei sa aprofundezi (cultivi) gasesti tot pe net. Iti recomand sa printezi totusi ce te intereseaza - nu de alta, dar netul (si chiar curentul electric) or sa aiba ceva "pauze" de durata in viitorul nu foarte indepartat.


Calendarul gradinii de legume

FEBRUARIE

- Se incearca semintele sanatoase punand cateva din ele sa incolteasca in muschi sau nisip umezit.

- Livada doarme sub amortirea iernii; in zilele frumoase se pot curata pomii de frunzele uscate - in ele se ascund dusmani din primavara; tot in aceste zile se sapa pomii la radacina si se pune gunoi, se acopera cu pamant sapat, sau se aduna zapada la radacina lor.

- si pamantul are viata lui; din cand in cand nu strica sa se puna pe el gunoi. Pe straturile de langa casa se pune gunoi de pasari, cenusa pentru ingrasarea pamantului.

MARTIE

- replicatul rasadurilor in cuburi sau ghivece nutritive destinate culturilor timpurii de camp (tomate, ardei, vinete)

- insamantarea in rasadnite sau solarii incalzite biologic a legumelor destinate culturilor de vara (varza, tomate)

- plantarea in prima jumatate a lunii in solarii sau tunele a verzei timpurii, conopidei timpurii si gulioarelor

- plantatul si semanatul din timp a mazarei, verzei si conopidei timpurii, a cepei din arpagic si samanta, a usturoiului de primavara, a morcovului, patrunjelului, spanacului, ridichii de luna, etc.

- in a doua jumatate a lunii se planteaza in rasadnite castravetii, ardeii

- se pregatesc solariile pentru tomate, ardei, vinete

- se continua protejarea verdeturilor cu polietilena si recoltarea verdeturilor produse in sistem fortat

- se practica supraaltoirea pomilor (unde e cazul) dupa metoda prin despicatura, copulatie sau triangulatie

- fertilizarea suplimentara cu azot

- dezgropatul si demusuroitul vitei de vie

- se face taierea radacinilor pornite din altoi (taierea de rodire si copcitul)

- in legumicultura se continua dezinfectarea rasadnitelor, solariilor, cu formalina sau sulfat de cupru;

- pomii fructiferi se pot stropi cu solutie sulfo-calcica, impotriva fainarii; peste 2 saptamani se mai face o stropire impotriva moniliei, cu o solutie pe baza de cupru. Tot in aceasta luna putem pregati terenul pentru plantarea de noi pomi fructiferi: se sapa si se gunoieste pentru a fi reavan, apoi, spre sfarsitul lunii, se pot planta.

APRILIE

- pana la mijlocul lunii aprilie se mai pot planta in gradina:

- radacinoasele (morcovi, patrunjel, pastarnac) in randuri, distanta de 25 cm; salata, spanacul;

- se seamana soiuri de mazare tarzie, sfecla rosie si samanta de ceapa;

- de la mijlocul lunii aprilie incepe:

- plantatul varzoaselor, guliei si conopidei;

- semanatul cartofilor preincoltiti la distanta de 70 cm intre randuri, iar pe rand, intre cuiburi, 30-40 cm, la adancimea de 10 cm;

- semanatul fasolei (n.b. - cuiburi de 4-5 semintze) , castravetelui, pepenelui si dovlecelului;

- se mai poate semana inca sfecla rosie la 30 cm intre randuri;

- plantarea telinei la distanta de 40 cm intre randuri si pe rand;

- semanatul porumbului;

- semanatul florilor anuale, plantatul trandafirilor, al daliilor, gladiolelor, crinilor;

- la sfarsitul lunii se poate planta rasadul de rosii timpurii si ardei;

- Atentie la semanat! Combinatii bune: morcovi-mazare, semanate alternativ; ceapa-morcov, semanate alternativ; ceapa-sfecla rosie-gulie; cartof timpuriu-mazare; cartof-fasole sau ridiche de luna cu fasolea. Combinatii rele: ceapa-usturoi; morcov-patrunjel; mazare-fasole; castravete-cartof;

- În livada se uda bine pomii fructiferi plantati in primavara si se incepe pregatirea pentru stropitul lor.

MAI

- incepe plantarea rasadurilor de legume. Vom planta rasadurile de ardei, rosii, castraveti, varza, gulie, conopida, broccoli, telina, ceapa (din seminte), praz, vinete;

- inainte de plantarea rasadurilor este necesar sa faceti o erbicizare a solului cu urmatoarele substante: Dithane 0,5%, Captan 5%, Merpan 0,5%. De asemenea, uneltele trebuie dezinfectate cu solutie de Carbetox 0,4% sau sulfat de cupru 2-3%.

- plantarea rasadurilor de varza timpurie, conopida, broccoli si castraveti se face numai pe pamant umed, la o temperatura de 7-10 grade Celsius. daca nu a plouat, udati terenul, operatiune care se repeta si dupa plantare;

- rasadurile vor avea roade dupa 50-60 de zile, timp in care trebuie sa prasiti de 2 ori si sa udati din 10 in 10 zile. Controlati mereu rasadurile pe masura ce cresc si nu ezitati sa folositi insecticide daca vor aparea paraziti: purici, fluturi, muste.

IUNIE

- daca nu ai reusit sa termini plantarea rasadurilor de legume in luna mai, ai timp doar la inceputul lunii iunie sa plantezi rasadurile de rosii, ardei si vinete;

- pe soluri fertilizate cu ingrasamant organic planteaza conopida, varza de toamna, varza rosie, varza de Bruxelles, gulia de toamna si broccoli;

- foloseste culturile succesive pe parcele eliberate dupa ceapa verde, salata, spanac, mazare si gulioare. În vederea infiintarii culturilor duble cureti terenul de resturile vegetale, sapi si nivelezi pamantul. Poti cultiva fasole, ridichi de toamna, castraveti de toamna;

- este perioada pentru palisarea, copilirea si carnatirea rosiilor timpurii;

- daca ai vita de vie, continua legarea lastarilor, copilitul si carnatitul (indepartarea varfurilor tuturor lastarilor mai vigurosi). Daca ai timp suficient, aranjeaza frunzele vitei in asa fel incat ciorchinii sa aiba mai multa lumina, mai mult soare. Stropeste via contra manei, fainarii si putregaiului;

- intinde castravetii timpurii din sera pe sfoara. Daca frunzele nu sunt ridicate pe sfoara, castravetii nu vor avea lumina si nu se vor coace;

- continua prasitul. Plivitul, raritul si irigarea zarzavaturilor si combaterea bolilor si daunatorilor la legume.

IULIE

- Atentie! Rosiile care incep sa se maneze pot fi salvate prin ruperea regulata a frunzelor si indepartarea fructelor stricate.

AUGUST

- grabeste strangerea cepei, dar inainte de depozitare pastreaz-o la soare cateva zile;

- continua recoltarea castravetilor pentru muraturi;

- strange rosiile pentru sucuri si bulion, dar nu uita sa continui copilitul si carnitul lor;

- spre sfarsitul lunii poti incepe recoltarea cartofilor, dupa o prealabila verificare daca s-au maturat suficient;

- fasolea uscata pentru consum se aduna, se despoaie si se mai pastreaza la soare cateva zile inainte de depozitare;

- pentru o productie sporita de ardei vei continua fertilizarea cu azot si potasiu;

- continui recoltarea vinetelor, ardeilor, verzei de vara, pepenilor galbeni si verzi;

- in livezi incepe adunarea merelor de vara (imediat dupa ce roua s-a uscat) si se continua recoltarea piersicilor si a caiselor tarzii;

- incep sa se coaca strugurii timpurii, dar atentie, acestia nu se recolteaza decat daca sunt complet copti, caci altfel sunt acri;

- nu uita sa semeni pe sol bine maruntit salata, pentru obtinerea rasadului de plantat la inceputul lunii octombrie;

- daca vrei sa ai hrean cu radacina dreapta si groasa, indeparteaza radacinile laterale;

- pe terenuri eliberate se poate semana spanac, morcov si patrunjel, pentru productia de primavara.

SEPTEMBRIE

- acum este momentul strangerii semintelor pentru primavara. La tomate, se aleg fructele mari, specifice soiului, sanatoase, coapte bine. Rosiile se zdrobesc bine, se pun in vase cu apa, unde se spala bine. Dupa ce s-au spalat se indeparteaza de pe seminte resturile de pulpa si se lasa apa sa se linisteasca. Semintele bune se lasa la fund, in timp ce semintele seci plutesc la suprafata. Semintele bune se spala bine si se pun la uscat, la soare. Cand s-au uscat trebuie sa aiba o culoare albicioasa-argintie. În medie la 10 kg tomate se obtin 30-50 g samanta ( in functie de soi). La ardei, pentru extragerea semintelor se taie fructul in jurul coditei, apoi se scot semintele (codita cu seminte se aseaza pe un ziar si cu mana se desprind semintele). Acestea se spala in apa, se separa semintele bune de cele seci prin punerea lor in apa si decantarea apei. Se usuca la umbra, iar semintele se rasfira intr-un strat subtire (1-2 cm). Din cand in cand se rascolesc cu mana, pentru a se usca mai repede. Cand sunt uscate au o culoare galben-aurie. Se pastreaza pana in primavara in pungi de hartie. Din 15 kg ardei se pot obtine in medie 100 g samanta. La vinete, cand fructele au ajuns la maturitate, se zdrobesc, se toaca marunt, apoi pulpa se pune intr-un vas cu apa, unde se  freaca bine cu mainile pentru a separa semintele de pulpa. Semintele bune sunt grele si se lasa la fundul apei, separate de cele seci, usoare, care raman la suprafata. Cele bune se spala, se usuca la umbra si apoi se pun in pungi de hartie. La castraveti se aleg fructele mari, galbene, care au ajuns la maturitate. Se lasa la soare 6-7 zile, dupa care se extrag semintele. Se taie longitudinal fructul si cu o lingura se scot semintele, se spala si se lasa in apa. Apoi, dupa cateva ore acestea se desprind usor de mucilagiile care le inconjoara. Semintele bune raman la fundul vasului, se scurg, se usuca la soare in strat subtire de 1-2 cm, cat mai repede, pentru a nu se innegri. La salata, semintele ajung la maturitate la 25-30 de zile de la inflorire. Plantele se taie, se fac snop, se duc la umbra pentru uscare. Dupa o saptamana snopii se scutura bine deasupra unui ziar, se vantura si ramane samanta buna, care se pastreaza in pungi de hartie. La ceapa, semintele se recolteaza dimineata, pe roua, pentru a nu se scutura. Se taie cu tija intreaga, se fac snopi mici, se usuca la umbra, dupa care se scutura capsulele, sa iasa semintele, care sunt de culoare neagra. Se vantura semintele si se pun la uscat in strat subtire.

OCTOMBRIE

- se scot cartofii de toamna;

- morcovii, patrunjelul, pastarnacul se scot pe timp uscat, se zvanta, se curata de frunze si se depoziteaza in pivnita;

- se recolteaza ultimii ardei, care au devenit dulci si carnosi;

- rosiile necoapte se pot smulge din vrejuri cu tot si se pun la adapost si intuneric, unde se coc;

- se recolteaza varza si se pune la murat;

- se recolteaza vinetele, ardeii, guliile, morcovii, patrunjelul, pastarnacul, telina;

- se recolteaza gogonelele, care pot fi puse la murat sau pot fi depozitate in pivnita sau in incaperi mai calduroase, unde cu timpul se inrosesc si se pot consuma ca rosii coapte. Se vor depozita numai gogonelele sanatoase; pivnita inainte de depozitare trebuie aerisita, curatata si dezinfectata;

- se defriseaza terenul de resturile vegetale si se pregateste terenul in vederea fertilizarii;

- se sapa terenul, pe masura ce s-au recoltat ultimele legume;

- Nu uita! Pentru a avea legume proaspete primavara devreme, este timpul sa le cultivam - ceapa verde (de stufat), usturoiul verde, salata, spanacul, loboda, toate acestea rezista bine la temperaturi joase: se planteaza rasadul de salata pentru primavara, cu 2-3 udari obligatoriu; se seamana morcovii, patrunjelul, mazarea, ceapa si usturoiul pentru recoltele timpurii de anul viitor;

- se recolteaza merele, perele, gutuile, nucile, prunele;

- se aduna porumbul care este copt;

- se mai pot aduna semintele de ceapa si loboda;

- pentru protejarea pomilor tineri de inghet si de rozatoare vom pune frunze moarte in jurul lor si le vom acoperi tulpinile cu saci.

NOIEMBRIE

- pe masura ce gogosarii se coc, sunt culesi si pusi la borcan;

- sfecla rosie mai poate fi recoltata, curatata de frunzele verzi si depozitata in pivnita;

- se mai culege porumbul, se taie cocenii si se pun pe foc;

- zarzavaturile vor fi recoltate dupa 1 noiembrie, dupa caderea brumei;

- varza se recolteaza tot acum;

- toamna se scurteaza radacinile pomilor batrani pentru a le prelungi viata. O lucrare care da bune rezultate la pomii batrani carora li s-au aplicat taieri de regenerare este si intinerirea radacinilor. Aceasta lucrare se face fie in toamna premergatoare regenerarii, fie primavara, inainte de intrarea pomilor in vegetatie, si consta in saparea unui sant circular in dreptul proiectiei coroanei pe sol, adanc de 60-80 cm si lat de 60 cm. Toate radacinile se taie cu fierastraul de pomi si se scot. Apoi santul se acopera cu pamant amestecat cu ingrasaminte. Pentru un pom se socotesc 150 kg gunoi de grajd bine putrezit, 3 kg superfosfat si 1 kg sare potasica. santul se umple pe trei sferturi, se toarna 10 caldari de urina de grajd subtiata cu apa (1 parte urina si 3-4 parti apa). Dupa udat santul se umple definitiv cu pamant. La pomii batrani se face o scurtare foarte puternica a ramurilor de schelet astfel incat jumatate din lungimea lor se taie. Trebuie insa sa respectam cateva reguli la taierea de intinerire: 1) punctul din care se face scurtarea ramurilor trebuie sa se  afle deasupra unor ramuri lacome sau a unei ramuri laterale; 2) in locul unde se face taierea, ramura nu trebuie sa fie au groasa de 8-10 cm. Pentru asigurarea unei incarcaturi normale de fructe pe pom, este bine sa se faca si rarirea ramurilor de rod, stiut fiind ca distanta normala intre ele este de 10-20 cm. Trebuie pastrate ramurile de rod cu pozitie laterala, acestea fiind considerate cele mai bune.

Ultima modificare facuta de Xtremul (24-08-2010 14:31:47)


24-08-2010 11:39:36
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233
Si noi,astia de la bloc,unde sa plantam rosii? Xtrem-ule vezi ca te intrebasem ceva mai sus. Mai citeste si ceea ce scriu eu,desi mai mereu termin cu o intrebare.

24-08-2010 20:09:31
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

iubareata a scris:

Si noi,astia de la bloc,unde sa plantam rosii? Xtrem-ule vezi ca te intrebasem ceva mai sus. Mai citeste si ceea ce scriu eu,desi mai mereu termin cu o intrebare.

Cum sa te uit oare tocmai pe tine, draga Blondino?! ;)

Uite un raspuns... indirect, dar cumva ontopic la postarea ta de mai sus (ma autocitez, de pe un alt forum - deh, criza asta-i si DE TIMP...) :) Oricum, asta-i doar apropo de progresul si "trezirea" tehnologica - despre alte aspecte, ale "trezirii" mai subtile a constiintzei - in episoadele urmatoare :rolleyes: (suficiente pentru unele clarificari finale, fie si doar pina la nr. 6.666 :D).


"Opinia mea-i un pic mai generalizanta, dar cred ca nu-i deloc offtopic in zona asta: progresul tehnologic exploziv din ultima vreme poate fi explicat si prin "transferuri directe" de la civilizatii ET (sau IT - nu de programatori, ci de intraterestri )  - transferuri intentionate, facute in cadrul unor eventuale (si mult discutate) "acorduri" dintre ET/IT si PTB sau "regizate", in sensul avarierii doar aparent intimplatoare a unor OZN-uri prabusite ici-colea, in vreo 357 de locatii de pe Terra (teorie sustinuta de multi ufologi, cum ar fi John Lear).

Pe de alta parte, e plauzibila si ideea "trezirii" din ultima vreme a spiritului uman pe-o treapta care i-a facilitat accesul la asa-zisa "biblioteca universala a informatiei"  si, implicit, detectarea-culegerea-inventarea cumva... subconstienta a multora din nazdravaniile care au aruncat umanitatea pe o atit de accelerata orbita tehnologica. Teorie ce poate fi valabila fie si numai partial - adica functionind in completare la precedenta.

Evolutie tehnologica deloc egalata insa (parerea mea, evident  ) de un progres similar pe latura moralei, altruismului, constiintei de sine si mai ales a celei solidar-umane, de grup apartinator unei comunitati globale profund interdependente. La nivel karmic si al modelarii realitatii nu numai prin actiuni, ci si prin ginduri/trairi.

Fiindca doar in clipa cind fiecare o sa fim constienti ca raul facut altuia ne afecteaza cumva si pe noi insine, abia atunci o sa fim probabil primiti in "grupa mare" a gradinitei galactice."

Ultima modificare facuta de Xtremul (26-08-2010 13:46:39)


26-08-2010 13:42:36
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233
Cu alte cuvinte karma ,nu?  " Puterea psihoenergiei depinde de  gandirea noastra.In ultimii 50 de ani am uitat de puterea gandirii noastre care  poate fi pozitiva, adica constructiva, sau negativa, adica distructiva.Fiecare  gand, pune in miscare particule din biocampul nostru. Le concentreaza, le tine  in campul nostru sau le trimite in afara lui. De aceea este foarte important ce  gandim. Fiecare gand inca neformat, nepronuntat, deja a si ajuns la  destinatie.Fiecare gand formeaza in campul eteric o forma energetica(forma-gand)  de sine statatoare.
              Gandurile de aceeasi polaritate si  frecventa (fie pozitiva, fie negativa) se aduna, se maresc in volum. Gandurile  pozitive de pace, dragoste, bucurie, ne calmeaza, ne echilibreaza fizic si  psihic. Ne ajuta sa comunicam mai bine, sa reusim in rezolvarea problemelor, sa  vedem viitorul cu optimism, chiar si avand unele greutati in viata. Ne ajuta sa  ne mentinem structura campului energetic, primita prin nastere, intr-un  echilibru armonios, sa pastram sanatatea corpului fizic si sa trecem mai usor  prin toate incercarile vietii.
              Gandurile pozitive vibreaza la un  nivel inalt si ne ridica in plan spiritual. Ne ajuta sa ne realizam si in toate  celelalte planuri:  fizic, psihic, material  si psihoemotional."


28-08-2010 18:09:01
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

P.S. (separat, ca sa ajung mai repede la alea 6.666 postari ;)):
Nu trebuie totusi sa astepti retragerea mea de pe forum ca sa-ti intinzi nestingherita zoaiele :x (raz)gindirii pe toate topicurile posibile - unde-s convins c-o sa te intelegi de minune :) cu M&M-IQ<80, Tasha, diverse Loolite, Observatoare si alti amici de-ai tai.

Comunicat oficial (parafat-sigilat): :D
Exprimarea "zoaiele" de mai sus NU are vreo legatura cu inocenta usera/amica virtuala Zoi si a fost provocata exclusiv de mizeriile eructate prin zona asta de scabroasa psihopata whitesnow. :(
Careia, evident, o sa-i aplic in continuare "tratamentul" ignorarii - singurul eficient se pare si oricum in spiritul postarii iubaretei, care rezuma sugestiv inutilitatea si chiar nocivitatea sentimentelor/gindurilor negative:

Xtremul a scris:

@ whitesnow:
Fato, ai reusit sa ma convingi definitiv ca nu posezi nu doar simtzul umorului, ci nici macar pe cel al penibilului. :(
Asa ca, incepind cu clipa asta, o sa te ignor total, ca si pe alti penibili rasariti din neant prin zona asta.:rolleyes:
Fiindca timpul meu chiar e pretios si-n plus n-am de gind sa cistig vreo medalie la Olimpiada Handicapatzilor, :D coborindu-ma in continuare la nivelul tau - nu doar suburban, ci chiar subuman/terran. :D.


Ultima modificare facuta de Xtremul (30-08-2010 08:34:50)


30-08-2010 08:29:53
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

SandieShaw a scris:

... si nici de...................:D:D

Aha . Bine . Ajungeti voi la barabula mea !


30-08-2010 19:23:41
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:


SandieShaw a scris:

... si nici de...................:D:D

Aha . Bine . Ajungeti voi la barabula mea !


...Barabula cu "P" poate, draga Tit?! :rolleyes: ;)
Fiindca, asa cum exista paramedici si parapantisti, ar trebui sa fie si parapBule... :D:D hihihi

Serios acum, se pare ce numai cei capabil sa-si asigure o minima independenta energetica si alimentara au sanse de supravietuire in perspectiva foarte probabilelor evenimente geofizice de la orizontul destul de apropiat (daca pina si NASA a inceput sa avertizeze asupra riscurilor exploziilor solare si perturbarilor magnetice majore din 2011-2012...)

Sint multe opinii avizate (fara sa fie neaparat ale unor obsedati "cataclismici" :rolleyes:) care sustin ca sansele de supravietzuire in cazul unor catastrofe d-astea naturale nu le au nici aglomerarile mari de oameni, dar nici "lupii singuratici".

Comunitatile de ordinul zecilor, maxim sutelor de indivizi (care sa cuprinda insa oameni calificati ori priceputi in diverse domenii... nu tocmai abstracte :)) par sa fie solutia "continuarii umanitatzii", chiar daca de la un nivel tehnologic al secolului XIX...

Asadar, pescarii - vinatorii - fermierii - electricienii - instalatorii - mecanicii - constructorii - moashele :D etc (sau cei experti in domeniile astea ca "hobby") vor fi favorizati in noua eventuala "cursa pentru supravietuire", dar numai conlucrind cumva in niste comunitati unite.

Dar cu "conlucrarea" stim noi prea bine cum sta egocentrista societate actuala - si nu doar la noi. :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (31-08-2010 12:26:20)


31-08-2010 11:17:34
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

P.S. (separat, ca sa ajung mai repede la alea 6.666 postari ;)):
Nu trebuie totusi sa astepti retragerea mea de pe forum ca sa-ti intinzi nestingherita zoaiele :x (raz)gindirii pe toate topicurile posibile - unde-s convins c-o sa te intelegi de minune :) cu M&M-IQ<80, Tasha, diverse Loolite, Observatoare si alti amici de-ai tai.

Comunicat oficial (parafat-sigilat): :D
Exprimarea "zoaiele" de mai sus NU are vreo legatura cu inocenta usera/amica virtuala Zoi si a fost provocata exclusiv de mizeriile eructate prin zona asta de scabroasa psihopata whitesnow. :(
Careia, evident, o sa-i aplic in continuare "tratamentul" ignorarii - singurul eficient se pare si oricum in spiritul postarii iubaretei, care rezuma sugestiv inutilitatea si chiar nocivitatea sentimentelor/gindurilor negative:

Xtremul a scris:

@ whitesnow:
Fato, ai reusit sa ma convingi definitiv ca nu posezi nu doar simtzul umorului, ci nici macar pe cel al penibilului. :(
Asa ca, incepind cu clipa asta, o sa te ignor total, ca si pe alti penibili rasariti din neant prin zona asta.:rolleyes:
Fiindca timpul meu chiar e pretios si-n plus n-am de gind sa cistig vreo medalie la Olimpiada Handicapatzilor, :D coborindu-ma in continuare la nivelul tau - nu doar suburban, ci chiar subuman/terran. :D.



Din cite vad iubareata nu face altceva decit sa nea niste copy/paste  pentru a iti cinta in "struna" ( doar virtual, in realitate fiind vai de struna ta :)) , nici struna nu se poate numi , ia zi deja iti ajunge la coor cind o tii in chiloti ?), de parca Cacaciosul Xtrem moderator ratat ( ocolit) de bucurii si de femei si-ar mai fi facut un cont :D :D  de narcisist si de campion la auto-curling :D:D:D


Pai mai Xtremule , mai fatza de cur  de gaina bolnava, tu chiatr nu stii ce inseamna sa ignori, degeaba te kk pe tine atit, doar oertarea si iubirea te vindeca.

Chiar asa, nocivitatea sentimentelor/gindurilor negative pe care le emani te afecteaza  fiecare data cind uiti sa ma ignori .

Tu vorbesti de ginduri si trairi curate, tocmai tu mizerie umana, misoginule, kkt cu mot ? Vai de coorul tau ala ce atirna ca rufele pe sirma de uscat.In caz ca nu ti-ai dat seama esti un uricios singuratic si frustrat, UN CASTRAT INTELECTUAL,
esti unul care vazind ca nu o mai duce mult o tot da inainte cu apocalipse si distrugeri sperind din tot sufletul sa moara toti odata cu el :D :D :D D
HAi ignora-ma talpa de papuc, cocoselule cu pampers la cur si kkt la creier


01-09-2010 00:10:28
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hai sa ma milostivesc si de tine, buna mea prietena white-as-the-hell-snow, ca prea te vad amarita: uite, te-am pus deja pe lunga lista de asteptare plina de tute nefu_tute :D:D si, chiar daca ai cam mult de asteptat pina termin cu celelalte... mai putin tute (tu, draga hipertuto, esti abia la nr. 6.666 :rolleyes:), sperantza asta ar trebui sa-ti deblocheze neuronul.

Implicit, ma astept ca, pina la producerea evenimentului a carui aminare te-a facut pina acum sa spumegi atit de inestetic, :( noutatea faptului c-o sa te las sa ma venerezi :D:D un pic te va face sa mai schimbi si tu registrul scabrosheniilor atit de monoton eructate pina acum prin zona asta. Chiar daca sindromul Tourette :rolleyes: de care dai evident dovada pare imposibil de tratat.

Stiu ca realizezi cit de patetic-idioate par postarile tale dezlinate, dar e clar ca te-ai resemnat deja, fiindca un archon :x setos de loosh :( a pus total stapinire pe tine si nu te mai poti opri nicicum.
Mai stiu insa ca... stii si tu - fiindca altfel n-ai insista atit cu rugaminti mascate-n injurii - ca, daca esti cuminte si inghitzi tot-tot, :D ai shanse sa devii chiar geniala!!! ;)
Evident ca doar prin contiguitate intima cu esentza lui JE. :D:D hehehe

Ultima modificare facuta de Xtremul (01-09-2010 10:45:31)


01-09-2010 10:03:17
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195

Xtremul a scris:

Hai sa ma milostivesc si de tine, buna mea prietena white-as-the-hell-snow, ca prea te vad amarita: uite, te-am pus deja pe lunga lista de asteptare plina de tute nefu_tute :D:D si, chiar daca ai cam mult de asteptat pina termin cu celelalte... mai putin tute (tu, draga hipertuto, esti abia la nr. 6.666 :rolleyes:), sperantza asta ar trebui sa-ti deblocheze neuronul.

Implicit, ma astept ca, pina la producerea evenimentului a carui aminare te-a facut pina acum sa spumegi atit de inestetic, :( noutatea faptului c-o sa te las sa ma venerezi :D:D un pic te va face sa mai schimbi si tu registrul scabrosheniilor atit de monoton eructate pina acum prin zona asta. Chiar daca sindromul Tourette :rolleyes: de care dai evident dovada pare imposibil de tratat.

Stiu ca realizezi cit de patetic-idioate par postarile tale dezlinate, dar e clar ca te-ai resemnat deja, fiindca un archon :x setos de loosh :( a pus total stapinire pe tine si nu te mai poti opri nicicum.
Mai stiu insa ca... stii si tu - fiindca altfel n-ai insista atit cu rugaminti mascate-n injurii - ca, daca esti cuminte si inghitzi tot-tot, :D ai shanse sa devii chiar geniala!!! ;)
Evident ca doar prin contiguitate intima cu esentza lui JE. :D:D hehehe


Ce  spui tu acolo cocoshel castrat cu cioburi de oglinda denota ca esti putin beat.
Speram ca ma ignori si cind colo vad ca de fapt iti place sa te tot ffac de tot maro-ul ( stim cu totii cit de mult iti place kkt-ul  la propriu si la figurat)
Treci la urmatoarea mutare, ia-ti costumul din piele sau latex si zdupppp la biciuit.
Ratatule si ratangiule, cocosel plesuv de neputinta , m-ai pus pe lunga lista a insusceselor tale , asta am inteles dar nu imi vine sa cred ca ai avut 6666 de ratari , nici chiar pe tine nu te credeam atit de looser.
Sa te venerez zici, bine mai maimutoi paduchios si expirat, ok, ma implic cu tine in actiunea asta de "venerare" dar pina vin eu incepi tu singurel.Si ai de grija nu te termina, tine telefonul aproape in caz ca-ti intepeneste venerarea in coor sa poti suna la la descarcerari .
Rugamintile mele sint clare, numai o gindire XTrem-porceasca ,perversa si gaunoasa ca a ta( frustrata si disperata dupa gloria, faima, veneratia care intirzie sa apara ) poate incerca sa transforme postarile adevarate care iti sint adresate in ode de preamarire.

Este exact ca atunci cind te masturbezi, iti imaginezi altceva decit esti si ai, speri ca traiesti ina lta lume, pentru ca pe asta nu o mai poti suporta.Cam asta faci si pe acest forum, masturbare intelectuala la o minte castrata -neproductiva.
Intre tine si o epava sint 2 diferente  :
1.epava a fost cindva functionala
2.tot mai are o valoare macar ca fie vechi


01-09-2010 14:32:41
   
Pagini: 1 ... 75 76 77 78 79    
Mergeti la