Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Poezie fara gust de conserva    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Iertat sa fie cel ce la manie
                    Mi-a implintat cutitul pan' la os ,
                    Dar neuitat si neiertat sa fie
                    Cel care-a ras de gandu-mi bataios.

                                 Nu stiu autorul...

Ultima modificare facuta de titmouse (17-02-2009 09:50:53)


17-02-2009 09:49:39
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

titmouse a scris:

Iertat sa fie cel ce la manie
                    Mi-a implintat cutitul pan' la os ,
                    Dar neuitat si neiertat sa fie
                    Cel care-a ras de gandu-mi bataios.

                                 Nu stiu autorul...

Zi zau! ;)
Puica neichii, io n-am zis-o-n flori de mar, poezioara asta o stiu de multi, multi ani si-ntr-o iarna o pusasem pe note, sa i-o cantz unei Dulcinee.
D'ale junetii, bashca fiind cazut intr-un butoi de melancolie ganditu-m-am sa-l aflu pe autor, ca prostu'  de Google nu-l cunoaste.

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (17-02-2009 10:38:10)


17-02-2009 10:37:32
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

PeterPan 63 a scris:


titmouse a scris:

Iertat sa fie cel ce la manie
                    Mi-a implintat cutitul pan' la os ,
                    Dar neuitat si neiertat sa fie
                    Cel care-a ras de gandu-mi bataios.

                                 Nu stiu autorul...

Zi zau! ;)
Puica neichii, io n-am zis-o-n flori de mar, poezioara asta o stiu de multi, multi ani si-ntr-o iarna o pusasem pe note, sa i-o cantz unei Dulcinee.
D'ale junetii, bashca fiind cazut intr-un butoi de melancolie ganditu-m-am sa-l aflu pe autor, ca prostu'  de Google nu-l cunoaste.


Zic "zau" !
Nici io n-am zis-o-n flori de par... nu stiu autorul ! Chiar nu-l stiu si mi-au placut versurile .
Stai sa-ti spun alta :si eu cad din cand in cand in troaca melancoliei din cauza unei poezii pe care n-am putut s-o uit din adolescenta . Poezia se numeste "Pentru sufletul imposibil al iubitei mele" de Cesar Vallejo si-am gasit-o pe net doar in varianta spanioala...si eu nu stiu limba spaniola . Dar ma intreb ce-are poezia asta ca mi-a ramas in cap atatia ani .
                      "Pentru sufletul imposibil al iubitei mele "
               Iubito , n-ai vrut sa te plasmuiesti
               Asa cum a gandit-o , divin , amorul meu .
               In ostie ramai , oarba , de neatins ,
                                            Ca Dumnezeu .
.................................................................................
         
                Iubirea-i fierarie in care eu am ars
                Al atator femei gloduros minereu
...............................................................................

                 

Asta-i tot ce imi mai amintesc . Dar si acum continui sa caut aceasta poezie...

Ultima modificare facuta de titmouse (17-02-2009 11:22:06)


17-02-2009 11:13:34
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Pentru mama

      Iar nu am somn . Asa ca dupa cum ti-am spus ma apuc sa-ti scriu , sa decantez in pixelii astia insipizi de toate , adica elucubratii de tot felul , chestiuni serioase si semi , pseudo-ganduri si nimicuri unguente pentru fictiuni utile , prune , mere , uscaturi...intelegi...N-am de gand sa ma cenzurez , am sa scriu asa , a la nenea Kerouac , ce se dadea el mare scriitoras intru fluxul constiintei...ipocritul ( hah !)
      Am sa iti scriu mult , am sa te fac un fel de alter ego al meu caruia pot sa ii spun "cum" si "ce" si "cand" si "de ce"...increderea aia in care stai in curu' gol fara sa iti fie frica ca o sa mai ai la activ o vanatae la partea dorsala , fara sa ti se arunce in fata chestiunea aia cu "orice sut e un pas inainte"  , no thanks !
     Asa . Acum ma gandeam ca e bine ca esti mama mea...e un fel de suport pentru un axis mundi orientat din nascare in jos...ma gandeam cum , odata cu cultura asumata "sanatos" , totul trebuie sa devina mai complicat desi se declanseaza o sete teribila pentru formele Simple...normal , pentru ca ajungi sa complici totul de dragul artei de a complica si chestia asta devine inertiala si fara drept de veto...Plus ca , in cazul meu , intervine si un fel de barocizare a realitatii , mai ales a Trecutului...nici macar asta nu poate scapa de cosmetizare , si mitomania asta devine atat de paralela cu realitatea ca ajung sa se atinga si nu mai discerni...eh , o mica ninsoare nu trebuie sa fie neaparat inceputul unei noi ere glaciare , oricum , e si asta o chestiune ce da de furca , sa te mentii in limitele fictiunilor utile intr-o metafizica bolnava unde existenta ta respira astmatic tocmai pentru ca tu ai constiinta a ceea ce esti ( si ce nu esti) . Amuzant , nu ?
     Nu vreau sa devin melodramatica , paradigme plate si fara consistenta interioara , uscate si fara sens . In jurul meu vad doar creaturi ce traiesc inertial si zambesc tamp intr-un fel de wanna-be-fericire second hand...au existat dintotdeauna , dar poate ca s-a pierdut totusi un fel de sofisticare si aristocratie a gesturilor . Eu cel putin inca nu am intalnit un asa EL ...
    Norvegia...pai Lumia , ti-am spus , sunt dezgustator de singura si , deocamdata , nu e foarte bine sa raman atat de mult singura... fata in fata cu Absentele din mine...zicea Nietsche pe undeva ( desi mi se pare amuzant si teribil de naiv mustaciosul ) , ca atunci cand privesti in Abis , si Abisul poate sa priveasca in tine... cred ca spatiile goale din noi reusesc sa pulseze mai puternic decat consistentele ce nu au vreo logica a organizarii si sunt , de regula , dispersate diacronic , intr-un trecut straveziu si translucid . Spatiile goale imi dau si mie de furca tocmai din cauza faptului ca am constiinta lor , acolo , in mine , parca le vad cum se casca in mine si cer densitatile ce le-au fost refuzate de natura mea umana , slaba , slaba si rupta .
      Cateodata , nu vad SENS in nimic ... toata goana asta de aici , de jos , mi se pare  de o irelevanta crasa si parca ascetismul acela vegetal , unde devii un fel de organism unicelular primordial si te renunti mi se pare motivat si de bun simt . Libertatea devine un concept mai abstract decat lumea ideilor lui Platon . Citeam zilele trecute cum primii parinti ai Bisericii au incercat sa explice prin filosofia greaca , dogma lor monoteista , aplicand-o dialogurilor lui Platon sau Operelor lui Socrate...chiar unul anume Philo din Alexandria , deci un evreu din Diaspora , explica cum UNUL filosofilor era de fapt acelasi UNU al evreilor , disimulat in abstractiuni , pentru lor nu li se revelase inca Adevarul .
     Eh ! Cate nu face omul sa mai converteasca un gentil la Orthos Doxos ...enfin , mie nu mi se pare deloc plauzibila explicatia lor , nu vad cum un Plotin , de exemplu , cu teoria ( fascinanta !) emanationista poate rezona cu Cartea... Trebuie sa iti spun cate ceva de Plotin , e unul din preferatii mei si cred ca o sa ti se para interesant ca si teorie .
   Plotinus .
   Pe scurt , e considerat fondatorul neoplatonismului . Si mai pe scurt , esenta doctrinei lui este ca exista un UNU , transcendent of course , indivizibil , imuabil , intelegi...si mai ales , e deasupra chiar a categoriilor de fiinta si nefiinta .
     Aici imi aduc aminte de argumentul lui Descartes cu privire la existenta Divinului , cum ca mintea umana , redusa la scara teluricului , este totusi capabila sa accepte ideea de infinit total straina naturii lui si cum ca ideea de Dumnezeu , fiinta-perfecta-intru-toate , trebuie sa fi venit de undeva din exterior .
     Sa revin la Plotin . oricum inca de la inceput ideea de UNU a lui este complicata . Pentru ca , de exemplu , GANDUL nu poate sa ii fie atribuit . Pentru ca GANDUL implica dihotomia dintre cel ce gandeste si obiectul care este gandit , totusi , UNUL prin autocontemplare emana un al doilea nivel ce se numeste NOUS sau inteligenta , care deja are in ea diada , dualitatea .
      Asa ca UNUL e mai degraba un fel de potentialitate fara de care nimic nu poate sa existe , dar CARE E IN AFARA A TOT SI A TOATE . Si cum in UNU nu exista miscare , teoria asta emanationista spune ca din UNU deriva , in forme din ce in ce mai pervertite , totul .
     Adica avem asa : UNU-NOUS-ANIMA MUNDI ( care are 2 aspecte : 1 - cel care contempla partea superioara si atunci nu genereaza nimic ci e un act de contemplare statica si 2 - aspectul care isi ia privirea din sus si se uita in partea inferioara , in felul asta fiind creata lumea sensibila , adica noi , prin Privirea-in-jos .)
       Fericirea , la Plotin , inseamna identificarea cu tot ce e mai bun in Univers , "joaca" asta cu energiile iti permite accesul la nivele superioare prin contemplarea orientata in sus . Eudaimonia lui Plotin , cu impact imens asupra gandirii europene , este ca fericirea nu este legata de  absolut nimic mundan , ci poate fi obtinuta in interiorul constiintei , a actului constientizarii , ca tot vorbeam de asta mai sus . Si atunci viata ideala devine cea in care individul controleaza ratiunea si actul contemplatiei , control-echilibru , un fel de ZEN . Mai spune frumos ca omul REAL nu doarme pentru ca el nu exista in Timp , in Timpul Linear prin care credem fals ca trecem si o persoana ce a obtinut CHEIA nu o sa se sinchiseasca de faptul cca nu mai exista ca dualitate corp-spirit , continuand sa vibreze contemplativ intr-un spatiu imaterial , al energiilor ce au constiinta naturii lor si privesc in sus inspre UNU .
      Sunt atat de multe de spus despre Plotin , mie mi se pare fascinant , dar cred ca deocamdata e de ajuns...oricum sunt lucruri izbitor de asemanatoare de-a lungul istoriei si arhetipurile astea stiu ca vin dintr-un fel de constiinta comuna , altfel nu imi explic....un fel de categorii kantiene existente a prioric in fiecare din noi ce permit asumarea de sensuri noi cognitiv , in viata de zi cu zi , samd .
      De la orfici la metempsihoza pana la Swedenborg si raiul si iadul ca niste organizari marunte de energii , minus sau plus , pe diferite scari...mergi acolo unde energia ta rezoneaza . Spunea in cartea lui cum ca in locurile unde stia ca exista anumite nivele de energii care nu-i corespundeau , le simtea prezenta ca un disconfort , fara sa le poata vedea....si cum de-a lungul vietii permiti sa se acumuleze in tine , in rafturile tale interioare o suma de energii de tot felul , si cum ca , de-a lungul timpului , ele ajung sa formeze o directie anume ( de fapt , asta-i interpretarea mea , cred ca suprainterpretarea , deja ) oricum , face sens .
     Enfin...cateodata parca se tine o  intreaga Agora de idei la mine la mansarda si ma coplesesc triliardele de intrebari care se izbesc de teasta mea cu viteza luminii...as vrea sa fie cineva...sa pot sa vorbesc macar putin...macar putina intelegere...
      Am sa inchei cu o imagine ce mi-a placut mult dintr-o carte citita recent .  Un negru fugit de pe pamanturile unor sudici , in perioada in care sclavia era de bon ton , statea lungit langa un pustan fugit si el de-acasa din diverse motive...lungiti pe spate se uitau la cer si negrul ii spune baiatului cum ca stelele sunt de fapt ouate de luna , si mai frumos , cum ca stelele cazatoare sunt ouale ce s-au stricat si trebuiesc aruncate din cuibar , si mai frumos  e ca el chiar credea in povestioara asta in timp ce pustiul , zambind ironic , s-a intors pe cealalta parte compatimind naivitatea nesanatoasa a negrului , calificat drept inuman .
     Cred ca suntem mult prea umani , Lumia , mult prea intelijenti pentru binele nostru !
                   
                                 Cu dor ,
                                              Eria

Ultima modificare facuta de titmouse (18-02-2009 11:05:08)


18-02-2009 09:46:11
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Mey TIT, tare de tot autoarea de mai sus, parol!!! :)

18-02-2009 14:28:13
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

Mey TIT, tare de tot autoarea de mai sus, parol!!! :)

Autoarea randurilor de mai sus a crescut multi ani intr-un orfelinat si stie foarte multe despre durere , bataie , suferinta , foame , frig , boala , neputinta , umilinta si nedreptate .
M-ar omori daca ar citi ce-am scris acum .
Este fiica mea si in anul II de facultate ( literatura comparata si norvegiana - Cluj ) a ramas fara bursa pentru o nota de 8 primita de la o profesoara enervata ca fata nu-si copiaza lucrarile pentru examene de pe Net  si ca ea , profesoara , nu pricepe ce vrea fata sa spuna prin ce scrie .
In sfarsit , la asa studenti analfabeti( cu bani) , asa profesori .
Si-apoi , stii si tu , Romania n-are nevoie de astfel de tineri .


18-02-2009 18:04:40
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Stiam, hotzu' de mine ;) ca-i vorba de-a ta fata, draga Tit (am o memorie de elefant apropo de postarile... doar ale UNORA dintre forumisti), voiam insa nu doar sa mai aflu una-alta de la tine zgindarindu-te :D un mic-pic, ci si sa-mi exprim deschis admiratia pentru o minte de calibrul ei. :)

Pe bune acu', ma gindeam c-am cunoscut in (prea) lunga-mi viatza probabil vreo 10.000 de femei (nu in sens "biblic" :D, nuuuuu, doar vreo 1.000 cred asa :D) - zic deci "cunoscut" in virtutea unui timp minim de receptare a structurii lor interne (bune/rele, egal) si pot spune cu mina pe inima ca le pot numara pe degetele mainilor (maximum 10, deci) p-alea intr-adevar remarcabile.
Fii deci mindra de-a ta fata (cred ca si esti), merita multe pe lumea asta, sa stii... inclusiv pe tine te merita! :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (19-02-2009 11:28:11)


19-02-2009 11:23:22
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Va las in valea acestei scurte plangeri,
Orice sfarsit vesteste-un inceput,
Ma duc eu primul – sunt mai priceput,
Sa pun din vreme seile pe ingeri.

Zvantati cu zambet aripile planse,
V-astept la grajdurile de smarald,
Nu va grabiti, d-abia-i amiaza si e cald
Si eu v-astept si chingile sunt stranse.

Cand veti veni-n amurg, sub inserare,
Vom calari frumosi prin elizeu,
In cavalcada, pan-la Dumnezeu,
Descalecand la tronu-i, la picioare.

Teodor Paca


19-02-2009 13:00:02
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
SINGURATATE

              Afara ploua ca si toamna si-i urat
              Ma uit pe geam ca dupa tine , si-atat...
              In mine toate amintirile te-asteapta ,
              De-aceea mi-e privirea stranie si dreapta .

             Ca-ntr-un copil ce-a adormit plangand
             In mine nu mai este nici un gand ,
             Vreau sa citesc si-mi cad din mana cartile ,
             Ma impresoara chipul tau din toate partile.

             Mana ce mi-a-mprastiat parul si gandurile
             Imi amesteca pe carte toate randurile ,
             Raman uitandu-ma pe geam ca dupa tine...
             Si tot astept pe cineva si nu mai vine
                                   
                                           Grigore Vieru , Omul De Cristal


21-02-2009 17:43:23
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
PRIETENII NOSTRI CAINII - BLANSA

     Blansa e a copiilor .
     Gheorghe-i al Anicai .
     Si Anica a cui e ?
      - A nimanuia , raspund in cor copiii , lepadandu-se de ea in numele vazutelor si-al nevazutelor  .
      - S-o ia...
      - Cine s-o ia ?
      - Lasa sa n-o mai ia !
      Si au lasat-o . Au lasat-o sa fie numai . Caci Anica e razboiul copiilor .
      Blansa e mai batrana decat copiii . Intre cei cu patru picioare e strabunica si poate si mai si .
       Daca ar avea numai doua picioare ar purta papuci si ochelari si ar sta toata ziulica in fotoliu , la gura sobei sau la fereastra , impletind si cetind "Vietile Sfintilor" . Si toata lumea ar veni la ea spunandu-i "Sarumana" .
      Dar fiindca are patru picioare , ii numai Blansa si nimic mai mult .
      Copiii au cercat odata sa vada cum i-ar sta "bunica" si-au imbrobodit-o cu tulpan , punandu-i ochelarii mamei . Nu s-a suparat Blansa ; s-a tare maniat mama . Anica i-a parat "ca-si fac de ras conita" .
     Blansa se bucura numai cu coada ca are copii in ograda . Cand trec prin fata custei ei , o striga :"Blansa" si coada Blansei matura la stanga si la dreapta . Blansa-i alba din varful cozii si pana-n varful urechilor . Un alb cam sur de drob de sare . Numai nasucul ei e negru-umed ca al maslinelor marinate . Are bot ascutit de vulpe ajunsa etola la gatul cucoanelor si niciodata nu leapada cojocelul din par de capra .
     - Mai . cum o fi Blansa in pielea goala ?
     Numai s-au gandit si-au ras cu hohot de circ . Si le-a parut rau ca si-au batut joc de Blansa lasand-o in pielea goala ca pe un purcelus dus la cuptor, ca indata au "sparlit" o felie de cozonac , dandu-i-o , si au dezmierdat-o pe cap pana cand Blansa a inchis ochii ca un motan gata sa toarca .
    Blansa e mica de tot dar merge ca vitele care au talanga la grumaz si se duc agale la pascut . Ea nu latra cu una cu doua si nici chiar cu trei .
    Cum scartaie portita deschide ochii , ciuleste urechile , vede cine vine , adulmeca mutandu-si narile , stramba capul pe-o parte si pe alta si daca i se sburlesc mustatile latra , iar daca nu trebuie sa latre , isi turteste capul pe labe si clipeste pana cand adoarme la loc .
   O vezi cum gandeste in capul ei . Daca te uiti la ea , gandesti si tu , bucata cu bucata . Nu musca . Dar asta n-o stiu decat copiii . Cei de la poarta asteapta pana cand vine Gheorghe sa le deschida .
   Odata pe Blansa a prins-o Iuji cu latul sau si a suit-o in cusca lui cu roti . Gheorghe era beat si dormea . Mama nu era acasa . Anica batea din pumni si spunea :
   - Ha-Ha ! Are sa v-aduca hoheru chielea Blansei in bat ! Ha-Ha !
    Dar copiii nu s-au lasat , au luat o birja din Targul Cucului , s-au dus de capul lor la Tribunal , l-au gasit pe tata , i-au spus totul cu lacrimi in ochi si seara Blansa a venit cu tata in trasura cu doi cai . Dupa ce i-a mirosit pe copii , a intrat in cursca si n-a mai vrut sa iasa .
    Blansa tine cu copiii si cu Gheorghe . Cand Gheorghe se duce la piata cu cosul , Blansa pleaca dupa el fara s-o cheme , ca sa-i faca in ciuda Anicai . Blansa se potriveste in pas cu Gheorghe si cand e treaz si cand e chiurluit . Daca Gheorghe se poticneste langa zidul Bisericii si ramane acolo in soamne , Blansa se culca langa el , ca un fel de umbra a lui , si asteapta .
    - Gheorghe , hai ! racneste Anica peste Biserica Sf.Ion-Gura-de-Aur .
     Dar lui Gheorghe-i tare mult mai bine langa Biserica Sfantului decat langa Anica lui .
    - N-auzi , Gheorghe , auzite-ar ciuma , c-acusi vin la tine !
    Si numai ce vine Anica , fasaind serpeste din papucii tarsiti , c-o falca-n cer si una-n pamant . Blansa n-aude , Gheorghe nu vede , Anica vine , inima bate . Anica da cu piciorul in Blansa si in Gheorghe si-l smuceste pe napastuitul ei ca pe un sac de cartofi . Gheorghe-i numai somn si rachiu . Anica-l pune pe picioare si incepe sa-i carabaneasca pumni , racnind la el :
    - Haram de tine , pacatosule si spurcatule ! Imi bei tata munca si sudoarea me !
Urate vorbe ! Si pleosc cu papucul peste ceafa , peste tample , peste gura .
    - Unde-i toporul , Gheorghe , sa te hacuiesc si sa sfarsesc la Cremenal !   
    Saracu' Gheorghe ! Se-aduna toata mahalaua Zlastustului . Femeile dau din cap cu incuviintare si se uita cu ochi stropstiti la Gheorghe . Bata-le-ar crucea de muieri , toate-s de-o seama cu Anica .
    Dar "oamenii" au inima :
    - Lasa-l , bre , Anica , ca doar ti-i barbat !
    - Aista mi-i barbat ? Hoitu aista ! Inghiti-l-ar pamantul mamei lui !
    - Ra mai esti la inima ! zic "oamenii"
    - Ia lasati femeia-n pace la nacazu ei ! sar si muierile .
    Anica-l impinge  pe Gheorghe spre casa , cu alaiul dupa ea .
    Dupa aceea Blansa nu mai vrea sa vorbeasca cu Anica .
    Gheorghe doarme si nu mai vrea sa mature ograda .
    Anica boceste cu ochi de sange si nu mai vrea  sa faca bucate .
    Mama vine la bucatarie si se supara pe Gheorghe , pe Anica , pe copii , pe toata lumea .
    - Am sa va dau afara pe-amandoi , sa se ispraveasca odata .
    Anica isi scutura plansorile , isi taie felii de cartofi si le pune pe tample , se leaga cu tulpanul si incepe sa faca treaba cu satarul , cutitul , melesteul , lingura si oalele , bodoganindu-l mereu pe Gheorghe care sforaie.
    Iar Blansa , cand Anica se duce la poiata sa taie gatul unei pasari , vine iute-iute in bucatarie si saruta mana lui Gheorghe .
    S-o vada Anica !
    Cand au vazut-o intaia oara pe Blansa cu burta plina ca o vaca , cei mici au dat fuga la mama . Mama nu s-a speriat ; a tacut , cu ochelarii pe nas , aplecata asupra masinei de cusut .
     - Ce facem , mama ? N-o ducem la doctor ?
     - Nu-i nevoie . Asteptam .
     - Ce-asteptam ?
     - Sa aiba pui .
     - Aha ! Pui ! S-au dumirit copiii , cam , dar nu prea foarte . Ce fel de pui ?
     - Iaca ! Doar n-are sa faca pui de gaina ! Pui de caine . Catei .
     - Bravo ! Foarte bine ! Si de unde-i are ?
     - Ia are...ii are... din piata .
     - Cum asa , mama , a fost Blansa in piata sa cumpere pui ?
     - Sigur  .
     - Si de unde-a avut bani ?
     - I-am dat eu .
     - Ti-a cerut ea ?
     - Fireste .
     - Cum ti-a spus ?
     - Cum mi-a spus ! Cum mi-a spus ! "Cucoana" .
     - De ce ? Blansa-i servitoare ?
     - Tt ! Ia lasati-ma ! S-a scuturat mama de ei .
     Copiii insa nu s-au dat batuti .
     - Mama , da de ce nu-si tine puii in pachet ?
     - Fiindca n-are maini .
     - Aha ! s-au cam limpezit ei dar tot cu "presupus" au ramas . Mama , si pe unde scoate puii ?
     - Dati-mi pace ! Nu vedeti ca am treaba ?
     - II varsa pe gura ?
     - Doamne , maica mea , ce vi se nazare ! se amesteca Anica unde nu-i fierbe oala . Ii fata , daca vreti sa stiti .
     Mama s-a suparat grozav pe vorba Anicai si i-a matrasit pe toti afara .
     - Mai , Anicuto , s-au luat copiii dupa ea , cu glas de miere . Cum ai spus ? Blansa-i fata ?
     - Oi fi spus eu ce-am spus ! Ii fata . Iaca !
     - Tu esti fata , Anicoiule ! au belefterit-o copiii de la usa . Numai noi suntem baieti ! Sic !

    Copiii s-au luat de la imparteala unei cutii de bomboane - una mie , una tie , cu hotie , viclenie , surubarie , infiebantandu-si pana la clocot potrivniciile .
    Cu "haisul" si cu "ceaul" , au ajuns la Blansa : una pentru trei .
   - Blansa e a mea , a spus cel mai mare .
   - Ba e a mea , a hotarat mijlociul .
   - Ba e a mea , s-a rastit mezinul .
    S-au stropsit unul la altul , catestrei .
    - Daca-i asa , s-o taiem in trei , frateste , a spus cel mare . Capul mie , burta tie si coada tie .
   - Eu vreau capul , a spus unul .
   - Ba eu , s-a indarjit celalalt .
   Nu s-au inteles cu potriveala vorbei si s-au paruit destoinic . Mama a venit ca furtuna peste ei , punand pe fiecare in genunchi la cate un colt al odaii . Si dupa ce , stand si stand , i-a ajuns mintea din urma , unul a intrebat :
    - Mama , a cui e Blansa ?
    - Mai intrebi ? A parintilor vostri .
    - Atunci de ce ne-am batut ?
    - Fiindca o iubiti , prostilor ! a hotarat mama . Blansa e a noastra .
    Asa , vra sa zica !
    Afland una ca asta , domnii copii , de cum s-au ridicat de la colt , s-au adunat frunte langa frunte intr-alta odaie si, masurandu-se ca taurii , au inceput :
    - Mai , cine-o iubeste mai mult pe Blansa ?
    - Eu .
    - Ba eu .
    - Spui minciuni !
    - Iar a-ti inceput ? i-a chitit mama , rasarind fara de veste cu papucul .
    - Nuuuuu ! vorbeam....asaaaa... s-au potolit ei , spasiti .
    - Si despre ce vorbeati , ma rog ?
    - Despre iubire...
    - Asaaa !
    Papucul a cazut inapoi , pe locul anumit , dupa stiinta si masura mamei .
    - Greu e sa fii mama ! ofteaza biata mama .
    Copiii nu cuteaza sa deschida gura , dar gandesc si ei ca tare nu-i usor sa fii copil la mama .

    Bunicii au in salon , pe raftul unei etajere , tot felul de minunatii . Intai si-ntai , vine condeiul de sidef . Daca te uiti din rasputeri ,-lipindu-ti ochiul - vezi o luminatie de cogeamite priveliste cu munti , cu cer , cu ape si cu...vai...si tot felul de multe altele .
    - Bunica , sunt si ursi in munti ?
    In muntii din condei !
    - Sigur ca sunt , se-ncrunta bunica . Nu cumva sa-mi spargeti condeiu , ca vedeti voi !
    - Ce vedem , bunica ? Ies ursii ?
    - Ba iasa palma mea !
    - Tot din condei ?
    Ametesti gandind. Cum pot sa-ncapa munti cu ursi intr-o gamalie de condei ? Bunica stie , dar nu vrea sa spuie .
    Apoi e Sipul-cu -Manastire . Nici nu-ti vine sa crezi , dar e intocmai . Cum a putut sa intre manastirea pe gura Sipului ? Numai Dracul !...Teribil !
   Apoi e Oul-care-se-oua . Daca-l deschizi , gasesti alt ou . Apoi altul si altul , fiecare cu alta culoare , ascuns in celalalt . Nu se mai ispraveste . Cand te-apuci sa deschizi Oul-care-se-oua , iti vine sa gandesti si de la o vreme ametesti ca atunci cand te uiti in fantana .
    Deschizi oul cel mare si spui :
    - Eu is eu .
    Apoi il deschizi pe al doilea si spui :
    - Eu is eu .
    Si spui mereu "Eu is eu" cu fiecare ou deschis , si spui de-atatea ori "Eu is eu" ca te pierzi de tine si nu mai stii cine esti , pana ce ajungi acolo unde incepe : "Dar tu cine esti ?"
    - Bunico , cine sunt eu ?
    - Nepotul meu .
    - Si-n mine mai e cineva ?
    - Un bostan !
    - Si-n bostan ?
    - Un iepure !
    - Si-n iepure ?
    - O musca !
    - Si-n musca ?
    - Haide , mars !
    Niciodata nepotul n-a aflat ce e in oul cel mai mic care nu vrea sa se mai deschida...si nici in musca din el .

    Iaca Iarna !
    A inceput sa ninga la fereastra . Copiii fac tumbe de bucurie . Trece o zi , trec doua - ograda parca sa ingrasat , ghiftuita de atata omat , si deoadata se supara Iarna , ca Anica pe Gheorghe . cei care vin din viscolul de-afara plang ca atunci cand ai mancat hrean si ofteaza ca dupa ce te-ai fript cu supa .
   Nici asa , n-ar fi rau , din casa , dar...
   - Mai , ce-o fi cu saraca Blansa ?
   - Are blanita , mai , nu-i pasa ei de ger .
   Oricum...si tata are blana dar cand vine de la tribunal cu sania , e bocna . Indata deschide dulapul si bea un paharel de rachiu .
   - Mai , zice unul , hai sa-i trimitem si Blansei un paharel de rachiu .
   - Cu cine ?
   - Cu Anica .
   - Te-ai gasit ! Il bea Anica .
   Ce-i de facut ?
   - Mama , daca moare Blansa de frig ?
   - Am eu grija de Blansa , spune mama cu mare liniste . I-am pus paie-n cusca .
   - Te juri mata ca nu moare ? o imbulzesc copiii .
   Mama nu se jura dar ii potoleste cu vorba , fagaduindu-le ca in fiecare za va chema pe Blansa la fereastra , s-o vada dumnealor , copiii , "cu ochii lor" .
   Asa se intampla . In fiecare dimineata , Blansa vine dupa Gheorghe la fereastra copiilor , da din coada in ninsosare , le spune ceva cu ochii lacrimosi , si se duce iar , saraca , dupa Gheorghe , care are cizme , cojoc si caciula .
    In fiecare zi si noapte Blansa-i in ograda .
    Dar asta nu-i de-ajuns . Caci in ograda sunt gaini , cocosi , curcani , gaste , ca si cum n-ar fi .
    Blansa nu e in ograda , Blansa-i chiar ograda . Cand latra Blansa , ograda simte om strain si da de stire celor din casa . Cand da Blansa din coada , ograda se bucura ca-i vin copiii . Si cerul e mereu deasupra casei . Dar daca Blansa nu-i in cer , cerul nu-i de-al casei .
   Are cerul soare si luna ; sa le aiba ! Dar care dintre copii ar da-o pe Blansa pentru soarele si luna Cerului ? Pastreazati-le . Noi o avem pe Blansa noastra .
   Asa au trecut anii , pana cand intr-o zi , ograda a amutit ca dupa inghet , desi era vara .
    - Blansa , Blansa !
    Au strigat-o copiii la miazazi , la miazanoapte , la soare-rasare si la soare-apune . Au strigat-o si de pe acoperisul casei .
    Au cautat-o pretutindeni , cu lumina inimii , dar nicaieri si niciodata nu au mai gasit-o .
     Blansa n-a mai fost in ograda .
     Caci tot ce-a fost odata , niciodata nu va mai fi .

                                        "Intoarcerea in timp" - Ionel Teodoreanu

Ultima modificare facuta de titmouse (23-02-2009 12:35:38)


23-02-2009 10:50:44
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Titishor, fii tu buna si asterne-ne inc-o povestioara, insa de data asta sa istorisesti marea dragoste ce-o revarsam asupra necuvantatoarelor, atunci cand asteptam la coada, in Pavilionul III de la Spitalul Colentina, sa facem antirabicu'.

23-02-2009 13:20:46
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

PeterPan 63 a scris:

Titishor, fii tu buna si asterne-ne inc-o povestioara, insa de data asta sa istorisesti marea dragoste ce-o revarsam asupra necuvantatoarelor, atunci cand asteptam la coada, in Pavilionul III de la Spitalul Colentina, sa facem antirabicu'.

Nu-i cazul tau . Orice caine te-ar musca , ar turba pe loc ...


23-02-2009 20:42:39
   
?? enigma62
Cont Sters

Inregistat: 17-01-2009
Mesaje: 97

titmouse a scris:


PeterPan 63 a scris:

Titishor, fii tu buna si asterne-ne inc-o povestioara, insa de data asta sa istorisesti marea dragoste ce-o revarsam asupra necuvantatoarelor, atunci cand asteptam la coada, in Pavilionul III de la Spitalul Colentina, sa facem antirabicu'.

Nu-i cazul tau . Orice caine te-ar musca , ar turba pe loc ...

subscriu si eu ......ar turba pe loc si ar muri in chinuri groaznice....dar, stii,,,,,e o vorba....CAINE PE CAINE  NU MUSCA......


23-02-2009 20:55:39
   
?? enigma62
Cont Sters

Inregistat: 17-01-2009
Mesaje: 97

enigma62 a scris:


titmouse a scris:


PeterPan 63 a scris:

Titishor, fii tu buna si asterne-ne inc-o povestioara, insa de data asta sa istorisesti marea dragoste ce-o revarsam asupra necuvantatoarelor, atunci cand asteptam la coada, in Pavilionul III de la Spitalul Colentina, sa facem antirabicu'.

Nu-i cazul tau . Orice caine te-ar musca , ar turba pe loc ...

subscriu si eu ......ar turba pe loc si ar muri in chinuri groaznice....dar, stii,,,,,e o vorba....CAINE PE CAINE  NU MUSCA......

    oare,va pricepe IDIOTUL????  ashhhh,nu are capacitatea...inca..poate peste vreo 500 de ani....


23-02-2009 20:56:57
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

enigma62 a scris:


enigma62 a scris:


titmouse a scris:


Nu-i cazul tau . Orice caine te-ar musca , ar turba pe loc ...

subscriu si eu ......ar turba pe loc si ar muri in chinuri groaznice....dar, stii,,,,,e o vorba....CAINE PE CAINE  NU MUSCA......

    oare,va pricepe IDIOTUL????  ashhhh,nu are capacitatea...inca..poate peste vreo 500 de ani....

Iesi afar' cu viteza de pe topicul meu , Sheherezadule !
Peter Pan e prietenul meu  !
Si Sayadina e prietena mea...asta ca sa stii...noi o placeam si ne bucuram ca intra pe forum. Cel care este-n plus pe-aici esti tu .

Ultima modificare facuta de titmouse (23-02-2009 21:06:13)


23-02-2009 21:02:52
   
?? enigma62
Cont Sters

Inregistat: 17-01-2009
Mesaje: 97

titmouse a scris:


enigma62 a scris:


enigma62 a scris:


subscriu si eu ......ar turba pe loc si ar muri in chinuri groaznice....dar, stii,,,,,e o vorba....CAINE PE CAINE  NU MUSCA......

    oare,va pricepe IDIOTUL????  ashhhh,nu are capacitatea...inca..poate peste vreo 500 de ani....

Iesi afar' cu viteza de pe topicul meu , Sheherezadule !
Peter Pan e prietenul meu  !
Si Sayadina e prietena mea...asta ca sa stii...noi o placeam si ne bucuram ca intra pe forum. Cel care este-n plus pe-aici esti tu .

ha  ha  ha  ce simpatica esti..pacat ca estri URATA.....


23-02-2009 21:10:07
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

enigma62 a scris:

...




Ai aparut si pe aici, sinistra creatura?!?... :x:D:D:D
OFFFFF, greeeeeu cu deparazitarea asta :x...
Titmouse, imi cer sincer scuze pentru acest offtopic :(, dar Sheherezadul :rolleyes:;) aista, cum nu-s un pic atent, cum apare (...cu tot cu shifonier :rolleyes::() pe unde nici nu te-astepti. Incep sa cred ca numai aparent e o piesa de mobilier, de fapt e un mecanism care il ajuta sa se teleporteze...
Gata!!!...Am "tacut" ;)!!!... nu mai impietez, il astept intr-o alta "locatie" pentru a-i servi portia de scatoalce (evident, cele care ar fi trebuit sa le ia aici, se reporteaza ;))

Ultima modificare facuta de traven (20-03-2009 11:03:52)


23-02-2009 21:15:04
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

PeterPan 63 a scris:

Titishor, fii tu buna si asterne-ne inc-o povestioara, insa de data asta sa istorisesti marea dragoste ce-o revarsam asupra necuvantatoarelor, atunci cand asteptam la coada, in Pavilionul III de la Spitalul Colentina, sa facem antirabicu'.


As putea sa-ti astern o povestioara adevarata despre un caine care m-a muscat si peste o saptamana a murit !
Cainele era al unui prieten si , desi pe mine niciodata nu ma musca cainii , ii spuneam mereu ca are sa ma muste cainele lui . El o tinea intr-una mortis ca e un caine grozav de dresat si n-are sa ma muste . Binenteles ca intr-o zi cand era dezlegat prin curte a sarit si m-a muscat , destul de rau , de picior . A doua zi cainele a inceput sa se simta rau si peste o saptamana a murit .
Prietenul meu se plangea la toata lumea ca i-a murit cainele pentru ca m-a muscat pe mine : " Atata-i de turbata ca si cainele meu cand a muscat-o , a murit !!"
Intr-o zi , povestind aceleasi lucruri unor cunostinte , isi trage-o palma peste frunte si zice : " Pfai , nu mi-a dat prin cap sa-i spun veterinarului c-a muscat-o pe Lumia ...poate-i facea un vaccin  cainelui si-l salvam... "


24-02-2009 08:56:39
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510
Ups ! Shi io' care credeam ca... Uilma 'ie numele !?!? :rolleyes:

24-02-2009 16:26:11
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Draga Lumia

         E 6 dimineata si iti scriu dupa o noapte in care am citit si scris in gol . In cateva ore am un examen pentru care nu m-am pregatit deloc , pur si simplu nu m-am miscat in sensul asta . De ce ? Ce se intampla ? Stiu ca e important sa o fac...si nu o fac . Parca ridurile mele interioare se contracta constant si imi strang epiderma sufletului si nu ma mai lasa sa mai respir. Ce e mai important ? Sa muncesti si sa castigi bani si sa urasti ceea ce faci ? Sau sa traiesti modest si sa faci ce-ti place , macar aproximativ ?
          Nu cred in scenarii mari , nu am chef , timp si vointa pentru asa ceva . Ma uit ce se intampla si in universitati , draga Lumia , o ceata  de dobitoci educati utilitarist ca sa devina consumatori si provideri intr-o societate capitalista plina de mizerie . Pentru genul acesta de oameni sa imi bat eu gura ? SI E PANDEMIE ! Si nu e numai in Romania , e si aici si peste tot pe unde am fost , la fel ! Aplicabilitatea stiintei mele devine nula in "sectorul public" . Il inteleg perfect pe piezisul de Diogene care mergea ziua cu lampa in mana si ii injura de toti zeii pe "eficientii" din jurul lui si apoi se urca pe butoi si se pisa pe ei , il inteleg perfect !
         Ceva vreme in urma , ideea de a avea o catedra intr-o universitate mi se parea de bon ton , acum nu ii mai vad sensul si ma oboseste numai ideea . Nimic mai usor decat sa obtin o catedra universitara dar nu cred ca mai vreau , Lumia . Sistemul educational e unul axat pe filosofia mediocrului "uniformitate" ca si in spusele lui Rousseau , "diferitul" e aruncat cu suturi din polis asa cum spunea Platon ca trebuie aruncat din polisul ideal ."Diferit" inseamna "rau" , inseamna sa ai ceva la care sa te raportezi si implicit sa te compari , asta cauzeaza febra la constiinta si se vad putreziciunile instalate fungic la toate nivelurile fiintei .
       Nu le place viermilor sa se vada la lumina zilei !
       Nu le place sa vada cum misuna orbecaind intr-o realitate pe care o pipaie cretinoid la nivel epidermic .
      Si atunci eu sa ma misc inspre un asa rahat de paradigma ? Da' nu ma mai misc deloc !!! Nu trec prin nici un fel de criza , e un fel de linistire a mea prin "miserupism" , Lumia .
     Am sa continui sa raman langa CULTURA - pentru mine , si atat . Pentru mine si inspre mine...sper sa gasesc un sens pentru ceea ce urmeaza dupa noi , si sa cred in el .
    Mi-e scarba , Lumia , mi-e scarba de panspermia postmoderna ( sau mort-erna) , creaturi-cu-sistem-digestiv si burti atarnand pana la genunchi , creaturi-organe-genitale , creaturi-oglinda , ce traiesc ca sa isi mazgaleasca fetele si sa atraga priviri libidinale si ude si pofticioase , creaturi-limba si creaturi-imputite de atat egocentrism si self worship...peste tot...se misca dezarticulat si ii vad , Lumia , ii vad cum se respira unul pe altul ca si cainii , cum se ling peste ochi numai ca sa ii mentina obscuri si sa nu  isi vada nemernicia si goliciunea interioara !!!
    Si atunci unde naiba sa stau si EU ?
    NU vreau sanse de la asa contexte , ma doare in fund de sansele oferite de o societate ce sufera de amnezie la nivel cerebral !!!
    NU am nevoie de sanse si oportunitati ca sa ma manifest EFICIENT in rahatul asta de mundan in care am fost obligata sa ma tarasc si eu...si blestemata sa am constiinta a ceea ce sunt .
   De ce zeii masii nu is si eu idioata cu toata nevinovatia ????

                                                                           Eria

Ultima modificare facuta de titmouse (25-02-2009 10:55:26)


25-02-2009 10:14:26
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

niladam a scris:

Ups ! Shi io' care credeam ca... Uilma 'ie numele !?!? :rolleyes:

greu cu anagramele...=) nu prea cumperi reviste Rebus...
Eu n-am vrut sa desconspir ...


25-02-2009 12:24:42
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
RECULEGERE



         De cate ori , Stapane , te-am rugat
         Sa-mi risipesti tot Harul ce mi-ai dat ,
         Sa-mi seci din ochi eterna-nlacrimare ,
         Sa-mi smulgi din suflet orice framantare
         Si sa ma lasi infranta pe carare !

         De cate ori , Stapane , te-am rugat !

         Tu n-ai voit si m-ai lasat sa gem
         In razvratirea dureroasa-a vietii ,
         Pana s-a stins lumina diminetii ,
         Pana si-au nins toti anii grei nametii ,
         Pe sufletu-mi , mereu dezacordat...

         Tu n-ai voit si m-ai lasat sa gem !...
         Tarziu am talmacit si vrerea ta ,
         Intelegand din lacrimile mele
         Ca ai menit un rost si pentru ele ,
         Ca dintr-un sir de fragede margele
         Sa se prefaca-n lant de strofe grele ,

         Si-am implinit , Stapane , voia ta !...

                                               Agatha Vasiliu Bacovia

Ultima modificare facuta de titmouse (09-03-2009 11:44:13)


09-03-2009 11:43:38
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
DE CE ?


               Trebuie sa iti scriu . Simt ca explodez , ca gandurile mele au naparlit murdare si mi-au aruncat resturile pe plamani , si mi s-au infundat toate alveolele si nu mai pot sa respir , e fizic , e urat , e greu de suportat !
               Lumia , de ce oamenii au impresia ca trebuie sa te arati gol , cu trecutul tau , cu tot ceea ce ai fost si ce esti ? D ce vor sa intre nemernicii in chilia mintii tale si sa violeze cu curiozitatea lor belicoasa ganduri ce vor sa ramana acolo ascete , virgine ? De ce te scuipa ca pe un Brutus daca te refuzi sa te spui , sa te povestesti , sa te depeni molcom in fata gurilor hulpave ce vor sa inghita in tempo sustinut ceea ce esti , cu trecut si prezent ? De ce nu inteleg ca trebuie sa existe o igiena intima psihica ?
              De ce sunt niste canibali odiosi care nu isi refuza pranzul ritualic declansat de un proces necrofil prin abuz la gandurile tale raposate , la trecutul tau mineral , la visele tale naive si ludice de mai demult ?
              De ce trebuie sa devii o proiectie a celuilalt ca sa poti sa fii acceptat ca FIINTAND rezonabil si de bon ton ? De ce furtul asta al Fiintei existentialist ?
              De ce trebuie ca un ALTUL sa se intemeieze ca proiectie prin TINE , inspre TINE , anulandu-te pe TINE , ca sa iti faca loc pentru mai mult EL ? De ce nu vor sa inteleaga bestiile ca mimica lor scarnava e una in oglinda , narcisiaca si lubrica ? De ce nu ma lasa pur si simplu in pace ? DE CE NU SE TAC ? De ce imping in mine discursuri imputite si sisteme cauterizate de un falus de foc ce se misca frenetic in mintea lor bolnava si genereaza sensuri gestante cu si mai multa prostie ? De ce vad asa de mult , draga Lumia ? De aia ?

                                                                 Eria

Ultima modificare facuta de titmouse (09-03-2009 12:15:21)


09-03-2009 12:11:01
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:

Draga Lumia

         E 6 dimineata si iti scriu dupa o noapte in care am citit si scris in gol . In cateva ore am un examen pentru care nu m-am pregatit deloc , pur si simplu nu m-am miscat in sensul asta . De ce ? Ce se intampla ? Stiu ca e important sa o fac...si nu o fac . Parca ridurile mele interioare se contracta constant si imi strang epiderma sufletului si nu ma mai lasa sa mai respir. Ce e mai important ? Sa muncesti si sa castigi bani si sa urasti ceea ce faci ? Sau sa traiesti modest si sa faci ce-ti place , macar aproximativ ?
          Nu cred in scenarii mari , nu am chef , timp si vointa pentru asa ceva . Ma uit ce se intampla si in universitati , draga Lumia , o ceata  de dobitoci educati utilitarist ca sa devina consumatori si provideri intr-o societate capitalista plina de mizerie . Pentru genul acesta de oameni sa imi bat eu gura ? SI E PANDEMIE ! Si nu e numai in Romania , e si aici si peste tot pe unde am fost , la fel ! Aplicabilitatea stiintei mele devine nula in "sectorul public" . Il inteleg perfect pe piezisul de Diogene care mergea ziua cu lampa in mana si ii injura de toti zeii pe "eficientii" din jurul lui si apoi se urca pe butoi si se pisa pe ei , il inteleg perfect !
         Ceva vreme in urma , ideea de a avea o catedra intr-o universitate mi se parea de bon ton , acum nu ii mai vad sensul si ma oboseste numai ideea . Nimic mai usor decat sa obtin o catedra universitara dar nu cred ca mai vreau , Lumia . Sistemul educational e unul axat pe filosofia mediocrului "uniformitate" ca si in spusele lui Rousseau , "diferitul" e aruncat cu suturi din polis asa cum spunea Platon ca trebuie aruncat din polisul ideal ."Diferit" inseamna "rau" , inseamna sa ai ceva la care sa te raportezi si implicit sa te compari , asta cauzeaza febra la constiinta si se vad putreziciunile instalate fungic la toate nivelurile fiintei .
       Nu le place viermilor sa se vada la lumina zilei !
       Nu le place sa vada cum misuna orbecaind intr-o realitate pe care o pipaie cretinoid la nivel epidermic .
      Si atunci eu sa ma misc inspre un asa rahat de paradigma ? Da' nu ma mai misc deloc !!! Nu trec prin nici un fel de criza , e un fel de linistire a mea prin "miserupism" , Lumia .
     Am sa continui sa raman langa CULTURA - pentru mine , si atat . Pentru mine si inspre mine...sper sa gasesc un sens pentru ceea ce urmeaza dupa noi , si sa cred in el .
    Mi-e scarba , Lumia , mi-e scarba de panspermia postmoderna ( sau mort-erna) , creaturi-cu-sistem-digestiv si burti atarnand pana la genunchi , creaturi-organe-genitale , creaturi-oglinda , ce traiesc ca sa isi mazgaleasca fetele si sa atraga priviri libidinale si ude si pofticioase , creaturi-limba si creaturi-imputite de atat egocentrism si self worship...peste tot...se misca dezarticulat si ii vad , Lumia , ii vad cum se respira unul pe altul ca si cainii , cum se ling peste ochi numai ca sa ii mentina obscuri si sa nu  isi vada nemernicia si goliciunea interioara !!!
    Si atunci unde naiba sa stau si EU ?
    NU vreau sanse de la asa contexte , ma doare in fund de sansele oferite de o societate ce sufera de amnezie la nivel cerebral !!!
    NU am nevoie de sanse si oportunitati ca sa ma manifest EFICIENT in rahatul asta de mundan in care am fost obligata sa ma tarasc si eu...si blestemata sa am constiinta a ceea ce sunt .
   De ce zeii masii nu is si eu idioata cu toata nevinovatia ????

                                                                           Eria

Ete c-am reintrat prin zona asta, draga Tit, si ca sa pot raspunde (mai rarutz e mai dragutz - mai selectiv de fapt ;)) unor postari care spun ceva. Desi gestul meu e de o gratuitate aberanta aparent, fiindca a ta fata Eria iti scria de fapt tie (si nu posta pe forum - bine face), sau isi scria cumva si ei insisi... :)
Poate ca si eu imi scriu mie-ma de fapt :rolleyes: - ei si? Cred insa, dementu' de JE :D in teoria ca, undeva-cindva (poate-n biblioteca aia universala zisa AKASHA de pe linga Sirius) proiectele mentale prind contur - doar la-nceput a fost, e si-o ramine cuvintul... (ia mai musca-ma tu un mic-pic de cur acu', zii33... aolica, ma gadili de fapt...:D:D)

Ideea "tzara ne vrea prosti" :D care transpare din mesajul Eriei e atit de actuala cum putini isi imagineza; idiotii specializati si obedienti 101% sint deja pe cale de producere in serie extinsa, conditionarile epidermic-umorale functionand perfect de-o vreme, cu precizia cititoarelor de carduri si coduri 666 :D.
Inca-i nevoie de sclavi, dar nu de Spartacushi - cipuirea in massa-i "pe vine" :( si-o sa vedeti c-o sa fie benevol acceptata.
Consumismul asta trepidant (a avea, nu A FI - a poseda mai mult si-atit... de fapt, a deveni posedat de propriile posesii) e doar o fatzeta a chircirii sufletesti globale de-acum... cu sclipici insa-i chircirea, o Morgana spre Nirvana lu' Peshte.
Sint dospite acu' (subliminal au ba) nevoi false cu duiumul :x, se poarta Lamborghini prin gropi si fard peste jeg, se opereaza estetic cocote cocoshate :D - fiindca merita, vorba reclamei ;)...sa crape frumoase, eventual si virgine la 118 ani :D, doar totu-i de vinzare, de la himenuri sintetice la simulacre de simtzire. :(

Omogenizarea IN JOS e fapt aproape implinit - inclusiv in mediile universitare, din pacate. :( Confreria idiotilor reciproc-lingatori nu mai e limitata la negustorashi, bancheri, politicieni, dar si gloate de "prieteni" :x orbiti de meschine interese si alti proxeneti generici. :x (pe calapodul "te ador, da-mi mai dai o ciozvirta ?" :D)
Cultura-i si ea deja infestata spre maduva, teritorii altadata pure-s acum mlashtinos-fetide, sponsorizarile maculeaza acu' pina si conceptele sublime, gesturile gratuite or sa iasa din memoria colectiva mintenash, mai e putzin si "omul de tip nou" chiar o sa fie asamblat irevocabil.

Si toate astea, spre rasucirea lu' Nea Nicu :D ca titirezu-n groapa de la Ghencea, fiindca el n-a reusit decit o jalnica dedublare oportunista a bizonautzilor apatici in pozitia lor de capre sodomizate-n pas de defilare la Congrese, plenare si alte perversiuni aneantizante - da' parca nu la gradul si modul de-acum al prostirii voluntare, mult mai subtil-parshiv ghidonate ce-i drept
Nu doar pe Plotin, ci chiar pe Sfintu' Augustin il vad  de fapt in curind pe tembelizoare bind Coca-Cola-ntr-o reclama :D si spunind : "Noul este continut in Vechi; Vechiul este explicat de Nou... bea Noul Coke care-ti da aripi si potentza-ntr-o dementza !!! " ;) :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-03-2009 17:36:59)


11-03-2009 03:27:02
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:


titmouse a scris:

Draga Lumia
    Si atunci unde naiba sa stau si EU ?
    NU vreau sanse de la asa contexte , ma doare in fund de sansele oferite de o societate ce sufera de amnezie la nivel cerebral !!!
    NU am nevoie de sanse si oportunitati ca sa ma manifest EFICIENT in rahatul asta de mundan in care am fost obligata sa ma tarasc si eu...si blestemata sa am constiinta a ceea ce sunt .
   De ce zeii masii nu is si eu idioata cu toata nevinovatia ????

                                                                           Eria

Ete c-am reintrat prin zona asta, draga Tit, si ca sa pot raspunde (mai rarutz e mai dragutz - mai selectiv de fapt ;)) unor postari care spun ceva. Desi gestul meu e de o gratuitate aberanta aparent, fiindca a ta fata Eria iti scria de fapt tie (si nu posta pe forum - bine face), sau isi scria cumva si ei insisi... :)
:D:D

Da. Eria nu posteaza pe forumuri .Eu i-am cerut permisiunea sa-i postez cateva mail-uri (ea scrie mult ) si ea mi-a dat voie considerand ca nu sunt lucruri foarte personale. Mi-am dorit s-o cunosti putin din ceea ce scrie pentru ca inteligenta ei , MODUL EI DE A GANDI SI DE A SIMTI sunt absolut neobisnuite pentru o fata de 20-21 de ani din zilele noastre .Uitandu-te in jurul tau la tinerii de varsta ei( inclusiv cei foarte inteligenti) , aproape ca nici nu-ti vine sa crezi ca fata asta exista cu adevarat .
Continui sa vad mare asemanare   intre ea si Zi33 la nivel de structura interioara atata doar ca ele doua se manifesta exterior in moduri total diferite .Sigur , Eria are alt comportament ( vai de mine , ca-i rup urechile ! ) fata de Zi33 , dar are aceleasi probleme intr-un grup sau comunitate ...de fapt obisnuieste sa taca mai tot timpul , Eria tace foarte mult...intre oameni  , ea tace . Cu mine nu tace niciodata , vorbeste mult , de toate...si cand vorbeste este ABSOLUT FASCINANTA. Fascinanta !
Ai sa ma contrazici in ce priveste asemanarea ei cu Zi33 dar , intuitiv , eu asta simt.
In alta ordine de idei  , mie mi se parea ca te risipesti  fara rost conversand pe forum vrute si nevrute cu toata lumea , devreme ce oricum mare parte din ei nu inteleg si , cum ar spune Eria , nu se inteleg . De aceea faptul ca ai decis sa devii ceva mai selectiv mi se pare imbucurator pentru tine.Sper totusi sa nu dispari de tot , eu fara tine nu mai stau pe-aici si ai cativa prieteni de mare calitate care te asteapta pe forum , fie si mai rar. Mi-ar placea sa contam...

Ultima modificare facuta de titmouse (11-03-2009 09:58:02)


11-03-2009 09:31:21
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Normal ca... te-am si contrazis deja :D, draga Tit - nu mai revin insa la tema asta, fiindca si-ar lua-o in cap gratuit febletzea ;) ta zii33
(pe care vad ca si MP Unikaa o gratuleaza cu apelative dupa mine total deplasate - amazoanca ??!!! :rolleyes: :D hihihi - macar dac-ar sti sa traga cu arcu' ca Marcu !!! :D:D)

Cred ca, pe linia unui feminism latent in oricare fomeie, va fascineaza Xcesiv orice emitzatoare de fronde non-purtatoare de oo :D:D ,
indiferent de subtirimea logicii lor (si psihanalistu' amator din mine rar se inshala... ;)),
in rest... gheatza la mal totala dupa mine la alte capitole zii-33-iste
(cu doi de "i", nu-i asa, Sandie, ca-i la imperativ doar ?!... ;)).


Respect (rarele) femei care reusesc sa-mi suceasca nu doar opiniile sau chiar capu' ;) (ori... capetele, na :D:D) cu farmec, dar mai ales... si cu argumente
- nu-i insa deloc asta cazu' preopinentei noastre coforumizatoare ;). Si nu doar cazul ei nu-i.
Iar cu asta am pus - definitiv - punct temei asteia de discutie !!! :)

Mintzile de exceptie sint introspective, iar Eria ta nu putea fi altfel, fiindca ea CHIAR are o minte rarissima;
comunicarea cu PERETZII :D:D nu-i in orice caz productiva nici pentru ea, nici pentru numitzii... peretzi, clar.

Asa ca las-o sa taca... linistita :). Altele vorbesc prea mult, cind mai bine-ar tacea - dar din cu totul alt motiv:
ala de a lasa loc macar vagii prezumtzii c-ar putea fi destepte... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-03-2009 16:58:14)


12-03-2009 17:16:48
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. (asta, ca s-o mai pun de-o postare, ca greu mai ajung la 5.000... :))
De cite ori sa ma repet ca nu raspund la numere necunoscute ?! :D:D:D


12-03-2009 18:54:37
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

P.S. (asta, ca s-o mai pun de-o postare, ca greu mai ajung la 5.000... :))
De cite ori sa ma repet ca nu raspund la numere necunoscute ?! :D:D:D


In ce ma priveste nimeni n-a avut nevoie vreodata sa repete ceva ca sa pricep.


20-03-2009 09:49:06
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
RUGAMINTE
                           
                                                de RAFAIL NOICA




    Nu-mi spune nimic . Iti cunosc mizeria , necazurile , luptele si ispitele sufletului tau , asa cum esti tu .
    Daca o sa astepti sa devii un inger ca sa mi te daruiesti intru iubire , atunci n-o sa ma iubesti niciodata . Chiar cand esti las , fricos , neincrezator in implinirea dragostei si in savarsirea dragostei si a sfinteniei , chiar cand ai sa recazi in acele pacate pe care nu ai vrea sa le mai faci , Eu nu iti dau voie sa nu ma iubesti . Iubeste-Ma asa cum esti tu ! In orice moment si in orice situatie te-ai afla , in credinciosie sau in tradare , in ravna sau in uscaciune , tu iubeste-Ma asa cum esti . Eu vreau sa Ma poti iubi din putina si saraca ta inima . Daca voi astepta pana vei fi desavarsit , atunci n-ai sa Ma iubesti niciodata . N-as putea eu oare sa fac din fiecare fir de nisip un serafim ? Un inger care sa straluceasca de curatie si dragoste ? Nu sunt Eu Domnul Dumnezeul care am creat toate si pot totul ?
   Omule , ti-ai dat tu viata pentru lume din dragoste pentru oameni ? ; sau ai murit din iubire pentru mine ? Atunci din ce motiv nu ma lasi sa te iubesc ?
   Fiul Meu , lasa-ma sa Te iubesc , Eu iti vreau inima care este locasul Meu . Desigur , cu timpul am sa te schimb , insa chiar pana atunci , iubeste-Ma asa cum esti tu , fiindca Eu te iubesc cu toate ca esti asa .
   Eu vreau ca dragostea ta pentru Mine sa se nasca din putina si saraca ta inima ; din adancul neputintei si al murdariei tale . Eu te iubesc si cand esti slab si necurat . Nu vreau o dragoste izvorata si hranita din mandria "virtutilor" tale , ci dintr-o inima smerita pe care o pot curati oricand .
   N-am nevoie de "virtutile" tale , de "talentele" tale , de "intelepciunea" ta . Eu vreau doar sa Ma iubesti si sa lucrezi cu dragoste pentru Mine . Nu "virtutile" tale doresc ; daca ti le-as da , tu esti atat de slab si mandru , incat as hrani amorul tau propriu si nu M-ai cinsti pe Mine . Deci ele sa nu fie un motiv pentru care tu nu Ma cauti si stai departe de Mine .
   Apropie-te cu dragoste !
   Unui fier negru flacarile unui foc nu numai i-ar curata rugina , dar l-ar face incandescent . Iubeste-Ma deci , si pacatele se vor arde ,  iar tu vei fi fericit !
   Iubeste-Ma nu numai ca sa fi curat , asta ar fi din nou o mandrie pentru tine , ci pentru ca Eu vreau sa ma odihnesc in inima ta . Deci nu te mai ingrijora de asta.
   As putea sa fac prin tine lucruri mari pentru mintea omeneasca , dar nu ; tu ai sa fii sluga rea si nefolositoare si neputincioasa . Am sa-ti iau si putinul pe care tu te increzi ca-l ai .
   Eu te-am facut din iubire si pentru ca sa-ti dau iubirea , fara ca tu sa-mi poti da ceva ! Nu incerca sa-Mi platesti iubirea prin nimic . Asta ma doare atat de mult la tine !
   Iubeste-Ma in dragostea Duhului Meu si fara motive ! Nu mai sta departe de Mine ! Iti lipseste nu sfintenia - pe care numai Eu ti-o pot da - ci o inima gata sa ma iubeasca oricand si pana la capat .
   ASTAZI EU STAU LA USA INIMII TALE CA UN CERSETOR , Eu , singurul si adevaratul Imparat si Domn . Eu bat si astept .
   Grabeste-te sa-mi deschizi prin smerenie ; nu mai aduce motiv intinaciunea si saracia ta . Daca ti-ai cunoaste-o pana in adanc si deplin , ai muri de durere .
   Dar ceea ce m-ar dureea pe Mine ar fi ca tu , si acum , sa te indoiesti de dragostea ce o am pentru tine . Crede ca Eu pot totul si tu nu poti nimic fara Mine ; doar pacatul esti in stare sa-l faci fara ajutorul meu .Sa nu te increzi in tine fara Mine , caci altfel voi fi nevoit sa te las in cadere , in masura in care tu te apreciezi .
   NU TE FRAMANTA CA N-AI VIRTUTI . Am sa-ti dau eu sfintenia Mea . Deschide-ti inima pentru pocainta si ma primeste in potirul sufletului tau prin Trupul si Sangele Meu ,pe care ti-l dau in dar la Sfanta Liturghie . Atunci o sa te fac sa intelegi totul si sa ma iubesti mai mult decat iti poti inchipui .
   Lasa sa curga Sangele Meu in sangele tau si sa bata inima Mea in inima ta . Eu ti-am dat-o pe Sfanta si Preacurata Mea Maica . Lasa sa treaca totul prin inima ei curata , incat sa poata mijlocii pentru tine .
   ORICE S-AR INTAMPLA , NU ASTEPTA NICIDECUM SA DEVII SFANT , CA PE URMA SA MA IUBESTI . IN FELUL ACESTA , NU MA VEI IUBI NICIODATA .
   SI ACUM DU-TE !
   EU SUNT CU TINE !

                                           Parintele Rafail Noica


Parintele Rafail Noica , fiul lui Constantin Noica , stabilit din 1993 in Romania , intr-o sihastrie din Muntii Apuseni , de unde da ajutor lumii intregi prin rugaciune .

Marturie a Parintelui Rafail Noica :
   " Am scris o singura carte , care se numeste "Ganduri" . Am scris-o  mai ales  la indemnul cuiva , care se astepta ca fiul lui Constantin Noica sa scrie o carte . Si cand a deschis aceasta carte  prima pagina era alba , a doua era alba , si toate celelalte la fel .
    Acum , spre sfarsitul vietii mele , ma gandesc sa scriu alta carte care s-ar numi "Memorii" , fiindca asa scriu toti oamenii mari . Or , cum eu mi-am pierdut memoria , aceasta carte va fi asemenea celei dintai "

Ultima modificare facuta de titmouse (20-03-2009 11:10:37)


20-03-2009 10:01:38
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Xtremul a scris:

in rest... gheatza la mal totala dupa mine la alte capitole zii-33-iste
(cu doi de "i", nu-i asa, Sandie, ca-i la imperativ doar ?!... ;)).

ei si tu, in climat mediteranean, formele imperativului singular se estompeaza :D:D


20-03-2009 21:20:57
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Daca vrei un iubit
O sa fac orice imi vei cere
Si daca vrei un alt fel de iubire
O sa port o masca, pentru tine
Si daca vrei un partener
Ia-mi mana
Sau daca vrei sa ma distrugi cu furie
Stau chiar aici
Sunt barbatul tau.

Daca vrei un boxer
O sa urc in ring pentru tine
Si daca vrei un doctor
O sa iti cercetez fiecare centimetru al tau.
Daca vrei un sofer
Urca inauntru
Sau daca vrei sa dai o tura cu mine
Stii ca poti
Sunt barbatul tau.

Ah, luna e prea stralucitoare
Catusele prea stranse
Bestia nu vrea sa adoarma
M-am uitat peste promisiunile astea catre tine
Pe care le-am facut si nu le-as putea tine
Ah, dar un barbat nu a recucerit niciodata o femeie
Cersind in genunchi
Dar eu m-as tari pana la tine, iubi
Si ti-as cadea la picioare
Si as urla in fata frumusetii tale
Ca un caine in calduri
Si m-as agata de inima ta
Si as lacrima langa asternutul tau
Si as zice "te rog"
Sunt barbatul tau!

Si daca trebuie sa dormi
La un moment dat pe drum
Voi opri pentru tine
Si daca vrei sa te descurci singura
Voi dispare pentru tine
Daca vrei un tata pentru copilul tau
Sau doar sa umbli impreuna cu mine o perioada
De-a lungul desertului
Sunt barbatul tau!

Daca vrei un iubit
O sa fac orice imi vei cere
Si daca vrei un alt fel de iubire
O sa port o masca, pentru tine!

SUNT BARBATUL TAU  -  LEONARD COHEN.

PS. Pupa-v-ar moshu, daca n-ati vazut inca filmu', n-ati vazut nimic!


13-05-2009 22:26:22
   
?? tangenta
Cont Sters

Inregistat: 20-04-2009
Mesaje: 51
Cand stii ca tu cu toata fiinta ta iubesti
Si crezi mereu ca nu esti iubita
Inima ta e ca o floare
Ce vrea sa traiasca dar nu e stropita!


26-05-2009 18:13:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
E totul randuit sa se intample

Cum sa traiesti frumos fara iubire,
Cum sa visezi,sa umbli,ori sa zbori,
Cum sa cuprinzi nelinistea din zori
Si pacea din amurg dintr-o privire?

Cum sa inoti prin marile de flori,
Cum sa te bucuri de intreaga fire
Si viata ta sa-si afle implinire
Fara minunea care da fiori?

E totul randuit sa se intample-
Cu simplitatea unei adieri-
Cand de lumina sufletul se umple,

Dar daca-n schimbul sterpei mangaieri
Ghetarii urii se ivesc la tample,
Nu-ti vei afla iertarea nicaieri.

George Tarnea


30-05-2009 09:50:28
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Pentru sufletul imposibil al iubitei mele



           Iubito : n-ai vrut sa te plasmuiesti
           asa cum a gandit-o divin , amorul meu .
           In ostie ramai ,
           oarba , de neatins ,
           ca Dumnezeu .


           Daca mult am cantat , am plans inca mai mult
           prin tine , minunata pilda de iubire !
           Ramai in cugetare ,
           dar si-n legenda mare
           din simtire !

         
           Credinta-i fierarie in care eu am ars
           al atator femei gloduros minereu ;
           pe ilaul impur cercam a te plamadi .
           Ramai in eterna
           genune , aci ,
           in omnistiinta dulcelui non-eu .

           Si daca n-ai vrut sa te plasmuiesti nicicand
           in metafizica-mi emotie de-amor ,
           sa ma biciui ma lasa ,
           - umil flagelator !
                                                              Cesar Vallejo


  Marelui Cap al Trebii


31-07-2009 21:34:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Cântec de dor

Nichita Stănescu

Mă culcasem lângă glasul tău.
Era tare bine acolo şi sânii tăi calzi îmi păstrau
tâmplele.

Nici nu-mi mai amintesc ce cântai.
Poate ceva despre crengile şi apele care ţi-au cutreierat
nopţile.
Sau poate copilăria ta care a murit
undeva, sub cuvinte.
Nici nu-mi mai amintesc ce cântai.

Mă jucam cu palmile în zulufii tăi.
Erau tare îndărătnici
şi tu nu mă mai băgai de seamă.

Nici nu-mi mai amintesc de ce plângeai.
Poate doar aşa, de tristeţea amurgurilor.
Ori poate de drag
şi de blândeţe.
Nu-mi mai amintesc de ce plângeai.

Mă culcasem lângă glasul tău şi te iubeam.

decembrie 1956


02-08-2009 17:20:43
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
ANDRU PLANGAND

Trec prin starea acestui suflet
posibile existente -
un navod mortal ce smulge în sus
totul, lasând numai absente.

Las locului aceasta-nfatisare
si o adorm, si o înghet, si o tin
în pura suspendare
a celor care n-au venit si vin.

Nimic nu ramâne el însusi mai mult
decât o foarte singura data.
Nu sunt vinovat ca traiesc
într-o lume întruna schimbata.

Numai un gând daca-l întorc, de la tine,
nu mai regasesc apoi, înapoia-mi, nimic.
Depun marturie-n genunchi despre-aceasta,
cuvinte pentru nici o ureche ridic.

Decade piatra în inima mea,
ramân în centrul unor margini ce se schimba.
Desigur, eu sunt un cuvânt
adormit la tine pe limba.


30-08-2009 23:45:08
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:

Pentru sufletul imposibil al iubitei mele



          Iubito : n-ai vrut sa te plasmuiesti
           asa cum a gandit-o divin , amorul meu .
           In ostie ramai ,
           oarba , de neatins ,
           ca Dumnezeu .


           Daca mult am cantat , am plans inca mai mult
           prin tine , minunata pilda de iubire !
           Ramai in cugetare ,
           dar si-n legenda mare
           din simtire !

         
           Credinta-i fierarie in care eu am ars
           al atator femei gloduros minereu ;
           pe ilaul impur cercam a te plamadi .
           Ramai in eterna
           genune , aci ,
           in omnistiinta dulcelui non-eu .

           Si daca n-ai vrut sa te plasmuiesti nicicand
           in metafizica-mi emotie de-amor ,
           sa ma biciui ma lasa ,
           - umil flagelator !
                                                              Cesar Vallejo


  Marelui Cap al Trebii

De mult nu mai cad in eroarea lu' Pygmalion, chere Tit ! :)
Thanks anyway for za dedicheishan ! ;)
Ca sa simti si tu insa, draga mea pitzigoala, cit de GRI mi-s zilele, uite - in replica - o productie recenta, care-o reflecta-n ricosheu p-a de mai sus (printre scrishnelile unei traduceri tehnice din germana - limba pe care-o admir si urasc in mod egal :D).

ACASA

Toamna-mi curge prin vene
Alene,
Verdict implacabil, rugina
Divina
Spre lut reintoarsa
Acasa.

Umbra solara a verii
Muierii
Cu rosii buze lihnite
Strivite
Inca ma-ncearca,
Ma urca,

Dar vara-i acuma departe
Si-s sparte
Oglinzile trecerii line
Prin mine;
Adu-ma tu, Doamna cu coasa
Acasa.


Oi fi indragostit cumva de-mi reveni fioru' liric ?! :rolleyes: ;) (de... forumista  Iubareatza poate, mai stii? :D:D - hihihi)
Serios acum (oare? ;)), pe vremuri... antice (acu' 30 de ani adica) scriam nu doar SF, ci si poezie - abandonata de-atunci, cred ca dintr-un straniu complex de fuga din calea propriei sensibilitati.
Acum imi dau seama ca-i si asta de fapt o cale de evolutie interioara - scrisul "de amorul artei", fara presiunea (ori teama? :rolleyes:) nevoii de "recunoastere oficiala" - scris gratuit deci cumva, aparent cel putin.

Ultima modificare facuta de Xtremul (31-08-2009 00:59:36)


31-08-2009 00:44:47
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
CE SUNT FEMEILE


Femeia e un animal departe de perfectiune , inflacarat de mii de patimi care-s dezgustatoare si josnice numai cand ni le amintim , daramite cand vorbim despre ele ; si daca barbatii ar lua aminte la acest lucru cum se cuvine , nu  s-ar duce la ele manati de asemenea placeri si pofte , fata de cum trebuie sa mearga in alte prilejuri firesti , iar din locurile acelora , dupa ce-si lasa povara inutila , s-ar indeparta iute . Nici un alt animal nu e mai putin curat ca ea , nici macar porcul ce se tavaleste in noroi nu poate egala uratenia lor ; iar daca ar vrea cineva sa tagaduiasca acest lucru , sa priveasca bine in jurul lui si sa descopere locurile secrete unde ele , rusinandu-se , isi ascund ingrozitoarele instrumente pe care le folosesc sa-si indeparteze umorile ce prisosec . Cnad se scoala dimineata din pat cu fata verzulie , galbejita , zugravita prost cu o culoare ca a smarcului ars , este zbarlita ca pasarile cand naparlesc , zbarcita , buboasa si cu pielie curgand ;atat de diferita deci de cea care urmeaza sa apara mai tarziu , cand va fi avut timp sa se spele . Si cine nu stie ca , framantata bine , coca ( lucru fara viata ) si cu atat mai mult carnea obrazului se umfla , si din putrezita ce pare devine dospita ?!
Si cine nu stie oare ca peretii afumati , si la fel si fetele femeilor , daca sunt dati putin cu spoiala , devin albi , ba chiar si colorati , dupa cum ii va placea zugravului sa adauge culoare peste alb ?
    Atata se freca si se sulemenea si se ferchezuia toata ziua , dar cand se lasa linistea noptii si o vedeam cum arata de fapt , ramaneam mut de uimire . Si daca ai fi vazut-o si tu ca si mine , in fiecare dimineata , cu boneta indesata pe cap , cu salul in jurul gatului , sulemenita la fata cum iti spuneam si cu mantaua aia captusita , cum sufla in foc stand pe vine , cu cearcanele alea vinete , tusind si scuipand flegma , nu cred ca virtutile alea ale ei te-ar fi facut sa te indragostesti chiar asa de ea . Tu ai vazut-o semeata si bine stransa si sunt la fel de incredintat ca si de fericirea care ma asteapta ca privindu-i pieptul ai crezut ca si in realitater e asa tras in sus ca si obrazul fara sa-i fi vazut de fapt pungile atarnande pe care si le ascunde in fese albe . Caci in pieptul ala umflat de deasupra centurii sa nu crezi c-ar fi calti sau alta vatuiala ci doar carnea a doua prune uscate pe care cred ca le mosteneste asa dizgratioase de la mama ei . Ori pentru ca prea au fost framantate de altii , ori de la prea marea greutate a ceea ce le striveste si apasa , orti din alte pricini , ugerele astea ale ei atata au fost trase in jos , incat dada le-ar lasa libere , cu siguranta pana la buric i-ar atarna , si-s uscate si smochinite ca o basica dezumflata . Si daca si la Florenta ar fi moda ca la Paris , din cochetarie si le-ar putea arunca peste umar ca un sal . Mai putin de obrajii , fesele albe si intinse infasoara si pantecele , care este vargat tot de brazdaturi si pare un sac gol , asemanator gusii boului .
     Asa ca si pe acelea , ca pe tot restul straielor de pe ea , trebuie sa si le ridice ori de cate ori , printr-o trebuinta naturala , vrea sa-si slobozeasca besica , sau printr-o trebuinta a poftelor , vrea sa-i fie varata calauza iadului .
                             
                                                GIOVANNI BOCCACCIO

Ultima modificare facuta de titmouse (02-09-2009 20:11:17)


02-09-2009 19:55:25
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
:D:D - hai ca m-ai distrat la culme, pitzigoleza draga, reamintindu-mi "bucata" asta - si mai ales finalul (cu "vrea sa-i fie virita calauza iadului" ;)).
Decameronistu' :D nostru merita o tzira mai profund analizat in misoginismul lui patent, da' n-am, din pacate, timp acum...
Mai sint de fapt dator si dragei de Sandie c-un "eseu" :D pe topicul filme, uf. Revin in orice caz.


03-09-2009 01:47:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Sarută-mă

Saruta-mi ochii grei de-atâta plâns,
Doar sarutarea ta ar fi în stare
Să stinga focul rău ce i-a cuprins,
Să-i umple de iubire si de soare.

Saruta-mi gura, buzele-nclestate
Ce vorba si surâsul si-au pierdut.
Iti vor zambi din nou inseninate
Si-ndragostite ca si la-nceput.

Saruta-mi fruntea, gândurile rele
Si toate indoielile-or să moara,
In loc vor naste visurile mele
De viata noua si de primavara.

Magda Isanos


05-09-2009 14:50:03
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
PENRTU TINE , ZI33

                       Frumusetea pe genunchii mei

               Intr-o seara am asezat pe genunchii mei
               Frumusetea . Gasind-o amara
               am improscat-o cu ocari . M-am inarmat
               impotriva Justitiei . Am fugit apoi .
               O , vrajitoarelor , si tu , mizerie , tu , ura , voua
               v-a fost incredintata comoara mea !
               Am ajuns sa sting in sufletul meu orice
               nadejde omeneasca . Asupra tuturor bucuriilor
               m-am napustit ca sa le gatui , prin saltul surd
               al fiarelor salbatice .
               I-am chemat pe calai , ca sa pot musca patul
               pustii lor , in clipa cand ma vor rapune .
               Am chemat asupra-mi napastele , ca sa ma
               inabus in nisip si in sange . Mi-a fost zeu
               nenorocul . M-am lungit in noroi .
               M-am zvantat in vazduhul crimei .
               Si i-am jucat renghiuri nebuniei insasi .
               Iar primavara mi-a adus ingrozitorul hohot
               de ras al idiotilor .

                                             Arthur Rimbaud


10-09-2009 21:38:39
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

:D:D - hai ca m-ai distrat la culme, pitzigoleza draga, reamintindu-mi "bucata" asta - si mai ales finalul (cu "vrea sa-i fie virita calauza iadului" ;)).
Decameronistu' :D nostru merita o tzira mai profund analizat in misoginismul lui patent, da' n-am, din pacate, timp acum...
Mai sint de fapt dator si dragei de Sandie c-un "eseu" :D pe topicul filme, uf. Revin in orice caz.


Daca te-ai distrat si pentru ca tot esti intr-o perioada "gri melancolos" a existentei tale atunci , poftim in continuare :



                  Simptome si semne ale melancoliei amoroase



                  Dragostea e oarba , zice proverbul .
                  Cupidon e orb si orbi sunt toti cei care il urmeaza . Cine se indragosteste de o broasca e convins ca e , de fapt , Diana . Indragostitul are o admiratie fara limite pentru iubita lui , desi aceasta poate fi uratenia in persoana , lipsita de orice zestre naturala , scofalcita , buboasa , albicioasa , roscova , galbejita , negricioasa , palida ca ceara , cu fata turtita si rotunda ca a unui bufon , sau uscativa , smochinitra si micuta ca a unui copil , cu pete pe corp , stramba , toata numai piele si os , jumulita , cu ochi miscatori , urdurosi si holbati , cu privirea unei mate stranse-n usa , cu capul greoi si plecat , cu cearcane adanci , galbui si vinetii , chioara , cu gura cascata ca de vrabie , cu nasul coroiat ca al persilor sau lung si ascutit ca de vulpe , turtit ca al chinezilor , strivit ca botul de caine , cu dintii rari si iesiti in afara , negri , mancati de carii , incalecati , cu sprancenele ca antenele gandacului , barbie ascutita de vrajitoare si nasul care curge si iarna si vara , gusata ca bavarezele , cu urechile clapauge , cu gatul lung si stramb ca de barza , cu tatele atarnande ca o pereche de carafe , sau dimpotriva plate ca o barna ,cu degetele ca niste carnati de la degeraturi , cu unghii lungi , murdare si cu colturi , cu maini si brate mancate de raie , cu pielea maslinie ca o carcasa putreda , gheboasa , schioapa , picioare turtite , subtirica-n talie cum e burta vacii , cu picioarele suferinde de guta , cu gleznele revarsate peste incaltari , cu picioarele puturoase , un culcus al paduchilor , o fiinta diforma , un monstru  , o gluma a naturii , trasnind a naduseala , cu voce caraitoare , gesturi necuviincioase , comportament vulgar , un munte de femeie , o broasca respingatoare , o bucatareasa grasa si murdara , un ghem , o aschie de balena lunga si uscata , un schelet , o umbra care aduce a balegar la lumina felinarului , mult mai rau decat ti-ai putea imagina , dar pe care o urasti , o dispretuiesti si iti vine sa scuipi si sa-ti stergi nasul pe pieptul ei , un remedium amoris , pe care l-ai considera un bun remediu pentru altii , o fata ingalata , murdara , acra , dezgustatoare , imputita , animalica , o zdreanta de ocazie , obscena , vulgara , cersetoare , salbatica , ignoranta , rea de gura .
                Dar daca el de indragosteste de ea , la picioarele ei va fi si o va admira in veci !

                                                                         Robert Burton

Ultima modificare facuta de titmouse (22-09-2009 08:44:57)


22-09-2009 08:33:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Federico Garcia Lorca - Chitara

Începe plânsul
chitarei.
Se sparg cupele arborilor
pline cu dimineata.
începe plânsul
chitarei.
E inutil
s-o faci sa taca.
Plânge monoton
cum plânge apa,
cum plânge vântul
peste zapada.
E cu neputinta
s-o faci sa taca.
Plânge lucrurile
pierdute departe.
Nisipul din Sudul fierbinte
visând camelii albe.
Plânge sageata fara tinta
amurgul fara zori
si prima pasare
moarta în ramuri.
O, chitara!
Inima ranita
de cele cinci sabii.


26-09-2009 21:28:34
   

Lotus
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284
'Din vârf de munţi amurgul suflă
cu buze roşii
în spuza unor nori
şi-atâta
jăraticul ascuns
sub valul lor subţire de cenuşă.

O rază
ce vine goană din apus
şi-adună aripile şi se lasă tremurând
pe-o frunză:
dar prea e grea povara -
şi frunza cade.

O, sufletul!
Să mi-l ascund mai bine-n piept
şi mai adânc,
să nu-l ajungă nici o rază de lumină:
s-ar prăbuşi.

E toamnă.'
    Lucian Blaga


27-09-2009 03:18:35
   

Lotus
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284
Suntem doar nişte frunze
Într-un copac, ce-i viaţă.
Speranţele ni-s pânze,
Ţesute-n fir de aţă.
Când toamna ne ajunge,
Gândim că-i prea devreme,
Iar, verdele ne strânge
În amintiri o vreme.
Simţim cum ploaia curge
Cu lacrimi reci, boceşte,
Ce-i tinereţe, şterge,
Ce-i viaţă, risipeşte.
De-am preţuit iubirea
Şi am avut-o-n soartă,
Simţi-vom nemurirea,
Ca pe o altă poartă.
Suntem astăzi, doar frunze,
Ce şi-au trăit o viaţă
Cu suflete confuze,
Iar, toamna le învaţă,
Că, efemer e totul
Şi timpul li se scurge.
Să ne cinstim prezentul,
Că, nu ne-aşteaptă, fuge!
     Toamna din suflet - Rodica Plamada

Ultima modificare facuta de Lotus (27-09-2009 03:41:46)


27-09-2009 03:40:29
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Durerea femeiasca

de Adrian Paunescu




V-am tot iertat, v-am tot acoperit,
Si, sa mai amanam, nu-i intelept,
Ar fi, sa recunoastem, in sfarsit,
Femeia, n-are, totusi, nici un drept.

Muncim, ca niste sclave, zi de zi,
Frumoase-am fost, pe cel dintai traseu,
Si condamnarea de-a ne urati,
Chiar voi, ce ne iubiti, ne-o dati, mereu.

Stam in picioare, inca de cu zori,
Si va mirati ca nu mai sunt subtiri,
Dar voi, care va credeti tot feciori,
De ce nu aratati ca niste miri?

Pe unde ne dati dreptul de-a munci,
Lucram istovitor, cu voi in rand,
Din cand in cand, in burti ne dati copii,
Iar voi plecati a altele, razand,

Cand suferiti, ne cereti langa voi,
Ori va-mbatati, ori ati trudit prea mult,
Va plangem, cand va duceti la razboi,
Sau cand va speriati, la vreun consult.

Eroic v-am iubit nelegitim,
Si legitim, eroic v-am iubit,
Ne bateti, ne-nselati si noi o stim,
Ba, alteori, intram in circuit.

Iar cele care, azi, pe termen scurt,
Va fura amintirile de ieri,
Is vor plati placerea unui furt,
Fatal, cu furtu-aceleiasi placeri.

Si, uneori, pacatuim curat,
Crezand, prin lacrimi mari, de ochi atei,
Ca insusi Dumnezeu este barbat
Si nu le intelege pe femei.

Dar, vai, a fost odata prea frumos,
Ca-n filmele de dragoste a fost,
Si-acum, ne omoram sarguincios
Si zilnic ne distrugem fara rost.

Ne-nvinge viata fara orizont
Si voi ne-nvingeti, intr-un mod cainesc,
Traim ca niste vaduve de front
Si mainile mereu ni se aspresc.

Acum, cand auziti acest repros,
Priviti, fara privire, inapoi,
Incuvintati din cap, marinimosi,
Si credeti ca nu-i vorba despre voi.

Si, totusi, e vorba despre toti
Sunteti la fel de rai si de flamanzi,
Durerea femeiasca pentru soti,
E-un credit fara giruri si dobanzi.

Va e urat cu noi, va e urat,
Si ne-ati ucide, dragilor barbati,
Asa ca va rugam numai atat:
Puteti sa ne jigniti, sa ne-njurati,
Dar faceti-o cu tonul coborat
Si pan-adorm copiii, asteptati.


Pentru prietena mea Lotus... =)


29-09-2009 15:59:41
   

Lotus
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284
Multumesc , draga mea !
           Sper sa-ti placa si versurile astea...
Te regasesc in orice umbra
Ce se asterne pe pamant,
Intr-un cuvant rostit in soapta,
Spre nicaieri, adus de vant.

Te regasesc in orice clipa
Care se scurge efemer
De-a lungul timpului, aripa
Intre dorinta si mister.

Ma gandesc mereu la tine,
Fericirea mea de-a fi,
Fericire care vine,
Si se duce-n orice zi.

Te regasesc in orice zambet,
Intr-un suras nevinovat,
Ramas pe buze ca un fosnet,
Ca un cuvant neterminat.

Te regasesc intr-o privire
In care ziua nu s-a stins ,
Infiorata de uimire
Si visatoare dinadins

Ma gandesc mereu la tine,
Fericirea mea de-a fi,
Fericire care vine,
Si se duce-n orice zď.
   Fericire - Valeriu Sterian


30-09-2009 01:29:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Multumesc mult...Flory,esti minunata!
Romeo Morari
Toamna cu dor

Miroase inc-a toamna dezmatata
aceste ganduri calde cand iti scriu.
Nici tu nu vii, nici nu ma lasi sa viu...
te mai stiu oare, cea adevarata?...

Rememorez, ma zbat intre extreme,
Ma tem de vorbe, le rostesc precaut
Si-apoi pornesc din nou ca sa te caut...
Da, te astept iubito, nu te teme.

Miroase inc-a pajisti prin artere,
A fan cosit si-a-nvaluiri de ape...
Miroase-a clipa cand erai aproape...
Cat te iubesc!
   Iar restul e tacere...


30-09-2009 08:58:14
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Tasha , iesiti naibii-afara de pe topicul meu , si tu si ailanta - Lotus !!
Si postati-va dracului tampeniile pe topicul cu "Ploile iubirii" .
N-aveti destul loc aici pe site sa va postati dulcegariile  in alta parte?


01-10-2009 19:08:31
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Bull's eye, Titmouse !!! :D:D

01-10-2009 19:28:50
   
Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14    
Mergeti la