Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Poezie fara gust de conserva    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 ... 14
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
SUNT UN ORDONAT SHI-UN METICULOS !.......hihihi

13-07-2008 20:37:30
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Da de chelnerul Sindie ai auzit ?   :D

13-07-2008 20:38:52
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
E forumist... evaporat cumva si Sindie asta ?? :rolleyes: :D:D:D


Xtremul a scris:

Aham... deci marele ex-ospatar-securist-acum-investitor (inclusiv TV) BURCI e cam... mamaligar la origine de fapt ???!!! :D:D:D

P.S. Unde-or bantui oare acum oare fonfoanele :D:D de Pelina, aurora36-38, Aly, tasha, kamin (cont sters ;))...
(P.S. - le-am alintat doar mai sus, sper sa nu sara cineva de fundulea-n sus).

Ca sa nu mai zic de gudele da&nu :x, clitoridia :D, andreas-74 :( ori karmacoma ;), ca parca mi-e nitzel dor de ele !!! ;)


Ultima modificare facuta de Xtremul (13-07-2008 20:45:10)


13-07-2008 20:44:46
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Nunu ....breeeeeee vezi ca aici e topicul lu' pitzigoala ! :D

13-07-2008 20:48:11
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Nunu ....breeeeeee vezi ca aici e topicul lu' pitzigoala ! :D

  Detest ordinea si disciplina . Aici , pe topicul "poezie fara gust de conserva" , printre poezii , rog pe toata lumea care doreste ,sa vorbeasca despre absolut orice..SPONTAN !

Ultima modificare facuta de titmouse (13-07-2008 20:51:34)


13-07-2008 20:50:55
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Nunu ....breeeeeee vezi ca aici e topicul lu' pitzigoala ! :D

No problem, bag una de inima albastra si ma iarta: ;)

  Ion Barbu
--------------------------------------------------------------------------------
[Din ceas, dedus...]

Din ceas, dedus adâncul acestei calme creste,
Intrată prin oglindă Ă®n mântuit azur,
Tăind pe Ă®necarea cirezilor agreste,
ĂŽn grupurile apei, un joc secund, mai pur.

Nadir latent! Poetul ridică Ă®nsumarea
De harfe resfirate ce-n zbor invers le pierzi
Şi cântec istoveşte: ascuns, cum numai marea
Meduzele când plimbă sub clopotele verzi.


13-07-2008 20:56:48
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Nunu ....breeeeeee vezi ca aici e topicul lu' pitzigoala ! :D

  Detest ordinea si disciplina . Aici , pe topicul "poezie fara gust de conserva" , printre poezii , rog pe toata lumea care doreste ,sa vorbeasca despre absolut orice..SPONTAN !

Bine punctat, pitzigoi latent !!! :D:D

Ce, io pe "Doomsday-2012" am interzis cumva batutul cimpiilor ?!... cu parul uneori ?! :rolleyes:  :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-07-2008 21:01:49)


13-07-2008 20:58:05
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
DEZORDONATO SHI INDISCIPLINATO ! ......:D:D:D

13-07-2008 21:00:33
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Nunu ....breeeeeee vezi ca aici e topicul lu' pitzigoala ! :D

No problem, bag una de inima albastra si ma iarta: ;)

  Ion Barbu
--------------------------------------------------------------------------------
[Din ceas, dedus...]

Din ceas, dedus adâncul acestei calme creste,
Intrată prin oglindă Ă®n mântuit azur,
Tăind pe Ă®necarea cirezilor agreste,
ĂŽn grupurile apei, un joc secund, mai pur.

Nadir latent! Poetul ridică Ă®nsumarea
De harfe resfirate ce-n zbor invers le pierzi
Şi cântec istoveşte: ascuns, cum numai marea
Meduzele când plimbă sub clopotele verzi.


Nu-mi place Ion Barbu ,Cyudatule , nu-l inteleg...din liceu nu l-am putut suferi , cu lapona lui enigel cu tot...nu-l inteleg si pace...n-are ...n-are.. cum sa-ti zic...n-are SENTIMENT !

Ultima modificare facuta de titmouse (13-07-2008 21:17:52)


13-07-2008 21:16:53
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ai vazut vre-un matematician sa viseze cai verzi pe canal D ?.....:D:D:D

13-07-2008 21:36:20
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Ai vazut vre-un matematician sa viseze cai verzi pe canal D ?.....:D:D:D


Habar n-am ce-i aia kanal D...probabil e vreun post de tv. , cu telenovele...nu stiu ca eu nu-l am...da' ma omule , apai , explica-mi si mie ce vrea sa spuna algebristu' asta in pohemu' asta "Din ceas dedus..."...jaba.. singura nu pricep...

Ultima modificare facuta de titmouse (13-07-2008 21:41:17)


13-07-2008 21:40:49
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Auzi bre ....Xtremul e bagabaont shi a bagat-o pe asta ca a fost subiect de bacalaureat ....io-mi bag p.ula habar n-am de ce vrea nebunu asta ca-i prea intortocheat pentru unicul meu neuron dar ia de aici ceva care poate te "ilumineaza" :


IPOTEZA

Volumul Joc secund, publicat Ă®n 1930, se deschide cu poezia [Din ceas, dedus...], al cărui titlu este Ă®nlocuit de editori, Ă®n 1964, cu titlul volumului. Poezia are caracter de artă poetică şi aparţine modernismului barbian.

ARGUMENTARE

Cuvântul Joc" din titlu sugerează „o combinaţie a fanteziei, liberă de orice tendinţă practică"4, iar asocierea adjectivului «secund» plasează jocul Ă®n zona superioară a esenţelor ideale. „Arta lui Ion Barbu ne oferă cumva un soi superior de joacă, cu o convenţie ale cărei reguli implică oarecum şi o «invitaţie la dans»; e ceva Ă®n ultimă instanţă ludic Ă®n această operă de o atât de strictă disciplină."5

Referindu-se la caracterul de artă poetică, G. Calinescu surprinde aspecte legate de sensul poe­ziei, dar şi de rolul poetului: „Aceste două strofe sunt definiţia Ă®nsăşi a poeziei: Calma creastă a poeziei este scoasă (dedusă) din timp şi spaţiu, adică din universul real (din ceas), este nu un joc prim, ci un joc secund, o imagine ireală Ă®ntr-o apă sau Ă®ntr-o oglindă. Poetul nu trăieşte la zenit, simbolul existenţei Ă®n con­tingent, ci la nadir, adică din interior, Ă®n eul absolut, care nu e efectiv, ci numai latent. Poezia e un cântec de harfe, răsfrânte Ă®n apă, sau lumina fosforescenţă a meduzelor care sunt văzute numai pe Ă®ntuneric, adică atunci când ochii pentru lumea Ă®ntinsă se Ă®nchid"6.

La nivel formal, poezia este alcătuită din două catrene. .

Ă®n concepţia lui Ion Barbu, „prin oglindă lumea intră Ă®n mântuit azur". Iar dacă lumea experienţei se Ă®nalţă Ă®n piramidă pană la „zenif (punctul cel mai Ă®nalt pe verticală), răsfrângerea acesteia alcătuieşte „nadirul! ei (punctul cel mai jos pe verticală). Din acest element neĂ®ntinat Ă®şi extrage poetul materia inspiraţiei sale. Poezia este pentru el negaţia lumii, sublimarea ei Ă®n idee, un joc desfăşurat pe un plan izolat de viaţă, un „joc secund". Zenitul defineşte Ă®n mod metaforic spaţiul real, echivalent cu punctul de maximă strălucire solară, iar nadirul simbolizează tot Ă®n manieră metaforică universul artistic ce se reflecta Ă®n lumina asfinţitului.

Substantivul „ceas" de la Ă®nceputul poeziei apar­ţine câmpului semantic al timpului, dar este timpul neclintit, fără curgere. Timpul barbian este, după aprecierea lui Alexandru Paleologu, „dedus", „sustras oricărei prize a temporalităţii curente".

Primul vers al strofei Ă®ntâi conţine epitetul metaforic situat Ă®ntr-o inversiune „calmă creastă", figură de stil ce desemnează, lumea Ideilor Ă®n sensul pe care Platon Ă®l dădea acestui concept. „Arta, spunea Platon, considerată ca o copie a lucrurilor reale, ele Ă®nsele nişte copii ale ideilor eterne, este imitaţia unor imitaţii. Arta, ar fi, deci, o răsfrângere la puterea a doua a realităţii. Aceasta este şi concepţia pe care şi-o Ă®nsuşeşte poetul Ion Barbu când Ă®şi propune să evoce o lume reflectată Ă®n oglindă, căci cel ce priveşte icoanele lămurite Ă®n apele ei Ă®nregistrează imaginile unor imagini. Dar pe când pentru Platon această răsfrângere secundă face din artă o Ă®ntruchipare mai depărtată de realitatea ideală decât Ă®nseşi obiectele concrete care i-au stat drept model, poetul Jocului secund vede aici tocmai un pas mai departe Ă®n procesul de transfigurare a lumii, căci pe această cale imaginea se depărtează Ă®ncă mai mult de substratul ei materia?8. Prin urmare, arta este pentru Barbu „un zbor invers", Ă®ntors spre profunzimea elementelor lumii, spre esenţele nevăzute ale lucrurilor.

Ă®n strofa a doua, „într-o metaforă concentrată, Ion Barbu reia muzica de sfere eminesciană, permu­tând marea de stele Ă®n oceanul lichid ce-şi plimbă aştrii scufundaţi (meduzele) sub «clopotele verzi»"9. Finalul Ă®l aduce pe poet din ipostaza intelectuală a lui Hermes, Ă®n aceea lirică a lui Orfeu. „CăntecuF său rămâne „ascuns", accesibil doar iniţiaţilor.

Prin urmare, „Poezia (adâncul acestei calme creste) este o ieşire (dedus) din contingent (din ceas) Ă®n pură gratuitate (mântuit azur), joc secund, ca imagine .a cirezii Ă®n apă. B un nadir latent, o oglindire a zeni­tului Ă®n apă, o sublimare a vieţii prin retorsiune."10

Organizarea metrică a poemului este de o mare simplitate, poetul evitând efectele muzicale şi urmărind o cadenţă liniştită, mereu egală cu sine. Versurile sunt de 13-14 silabe, iambul fiind singura unitate metrică a poemului. Rima poeziei este Ă®ncrucişată.

La nivel morfologic, nu se observă urmărirea unor efecte speciale. Ar fi de remarcat conversiunea adjectivului „adânc" Ă®n substantivul „adâncul, folosirea adjectivelor provenind din verbe la participiu, Ă®n prima strofă {„dedus", „intrată") şi a unor infinitive lungi, Ă®n ansamblul poeziei {„înecarea, „însumarea"), forme care exprimă efortul abstragerii, al ieşirii din limitata lume senzorială.

La nivel sintactic, se observă faptul că ambele strofe se reduc fiecare la câte o singură frază. Prima strofă este eliptică de predicat, pe când a doua include coordonări şi subordonări de propoziţii.

La nivel lexical, se observă prezenţa termenilor abstracţi, neologici, familiari matematicianului şi fireşti Ă®n limbajul ştiinţific: „dedus", „nadir", „latent, „însumarea". Prin intermediul acestor termeni, se obţine un efect deosebit de imobilitate, de fixare a elementelor, ca şi cum astfel ele ar putea fi mai profund contemplate.

La nivel stilistic, este de remarcat abundenţa metaforelor, ce justifică oarecum Ă®ncifrarea textului: „ceas dedus", „calmă creastă", „măntuit azur", „nadir latent, „harfe resfirate", sau a inversiunilor: „calmă creastă", „măntuit azur", dar şi a epitetelor: „ceas dedus", „cântec ascuns", „nadir latent, „harfe resfirate", „clopotele verzi. Este de remarcat faptul că aceleaşi sintagme constituie simultan figuri de stil diferite, ceea ce sustine concizia si incifrarea (ambiguitatea) limbajului poetic.



CONCLUZIE

Poezia [Din ceas, dedus...] de Ion Barbu este o arta poetica aparinand modernisului / ermetismului barbican, prin conceptie si limbaj incifrat, accesibila cititorilor initiati.


13-07-2008 21:57:13
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Nunu ....breeeeeee vezi ca aici e topicul lu' pitzigoala ! :D

  Detest ordinea si disciplina . Aici , pe topicul "poezie fara gust de conserva" , printre poezii , rog pe toata lumea care doreste ,sa vorbeasca despre absolut orice..SPONTAN !




Dom'le ai vazut a dracu' marmota cum invelea ciocolata?
HIC!


13-07-2008 21:58:54
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490
indeajuns de spontan? hihihi
HIC!


13-07-2008 21:59:36
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Ai vazut vre-un matematician sa viseze cai verzi pe canal D ?.....:D:D:D


Habar n-am ce-i aia kanal D...probabil e vreun post de tv. , cu telenovele...nu stiu ca eu nu-l am...da' ma omule , apai , explica-mi si mie ce vrea sa spuna algebristu' asta in pohemu' asta "Din ceas dedus..."...jaba.. singura nu pricep...

L-am bagat doar la repezeala, mai TIT, sa nu fiu prins in offsaid, offtopic, off etc :D:D:D

Uite totushi inca una, mai dragutza cred ;)

--------------------------------------------------------------------------------
Uvedenrode

La râpa Uvedenrode
Ce multe gasteropode!
Suprasexuale
Supramuzicale;

Gasteropozi!
Mult limpezi rapsozi,
Moduri de ode
Ceruri eşarfă
Antene Ă®n harfă;

Uvedenrode
Peste mode şi timp
Olimp!

Ceas în cristalin
Lângă fecioara Geraldine!

Dantelele sale
Ca floarea de zale,

Prin braţele ei
Gheţari Ă®n idei,

La soarele sfânt,
Egal - acest cânt:

Ordonată spiră,
Sunet
Fruct de liră,
Capăt paralogic,
Leagăn mitologic,
Din şetrele mari
Apari:
O cal de val
Peste cavală
Cu varul deasupra-n spirală!

ĂŽncorporată poftă,
Uite o fată,
Lunecă o dată,
Lunecă de două
Ori până la nouă,
Până o-nfăşori
ĂŽn fiori uşori,
Până-o torci Ă®n zale
Gasteropodale;

Până când, Ă®n lente
Antene atente
O cobori:

Pendular de-ncet,
Inutil pachet,
Sub timp,
Sub mode
ĂŽn Uvedenrode.

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-07-2008 22:06:53)


13-07-2008 22:01:46
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Cat despre comentariul urmator io sincer il consider o cretinitate ....dar totushi io nu pot sa-mi dau cu parerea daca mu-s de meserie ....in plus sa nu uitzi nici-o clipa ca-s un antieminescian convins !

ĂŽn unele poezii, autorul foloseste concepţii matematice, spre exemplu utilizeaza noţiunea de grup (o mulţime cu structura matematică, ale căror elemente se pot Ă®nsuma conform unor legi specifice).

Din ceas, dedus adâncul acestei calme creste,
Intrată prin oglindă Ă®n mântuit azur,
Tăind pe Ă®necarea cirezilor agreste,
ĂŽn grupurile apei, un joc secund mai pur.

....unde vad ashtia conceptzii matematice sa ma pish pe ochii lor !!!!...ca io despre GRUP ca notziune matematica atata shtiu :

Un cuplu , format dintr-o mulţime nevidă G şi o lege de compoziţie internă "" pe G, este grup dacă sunt satisfăcute axiomele:

Axioma asociativităţii
Oricare ar fi x,y,z din G, 
Axioma elementului neutru
Există un element e Ă®n G, astfel Ă®ncât , oricare ar fi x din G
Axioma elementelor simetrice
Oricare ar fi x din G, există y Ă®n G cu proprietatea că 
Dacă este satisfăcută şi axioma
Axioma comutativităţii
Oricare ar fi x,y din G, xoy = yox
atunci grupul  se numeşte grup comutativ sau abelian.


13-07-2008 22:04:55
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. Vedeti cumetrilor-moebius-Ciudy SA-PPan-SandieShaw-Tit -etc etc, ca v-am trimis pe mail linku' la un filmuletz youtube
(apropo de pretul benzinei ;)) de va kk pe voi de ris, serios !!! :D:D


Ultima modificare facuta de Xtremul (13-07-2008 22:13:01)


13-07-2008 22:05:18
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
CAM ASHA SE INTAMPLA CAND SE APUCA CROITORUL SA FACA CIZME , CIZMARUL HAINE SHI BARBILIAN POEZII.....iesa un talmeshhhh-balmeshhh !!!!!

13-07-2008 22:06:34
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Da tu-i mama ei ! :D:D:D
evil a scris:


titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Nunu ....breeeeeee vezi ca aici e topicul lu' pitzigoala ! :D

  Detest ordinea si disciplina . Aici , pe topicul "poezie fara gust de conserva" , printre poezii , rog pe toata lumea care doreste ,sa vorbeasca despre absolut orice..SPONTAN !




Dom'le ai vazut a dracu' marmota cum invelea ciocolata?
HIC!


13-07-2008 22:08:21
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

P.S. Vedeti cumetrilor-moebius-Ciudy SA-PPan-SandieShaw-Tit -etc etc, ca v-am trimis pe mail linku' la un filmuletz youtube
(apropo de pretul benzinei ;)) de va kk pe voi de ris, serios !!! :D:D

Auzit ??? Vazut ??? :rolleyes:  :D:D

Neatentzilor, neindisciplinatzilor :D, nici in fund nu va doare de ce posteaza lumea de fapt p-acilea !!!

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-07-2008 22:17:58)


13-07-2008 22:13:29
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
da bre shtiam

13-07-2008 22:17:21
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

da bre shtiam

Stiu breh ca tu le stii CHIAR pe toate !!! :D:D

E insa o shansa de 1 la 1.000.000- ca si toti ceilalti sa-l stie... ;)


13-07-2008 22:19:51
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Xtremu vaz ca s-a blocat pe Barbilian !
Xtremul a scris:


titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Ai vazut vre-un matematician sa viseze cai verzi pe canal D ?.....:D:D:D


Habar n-am ce-i aia kanal D...probabil e vreun post de tv. , cu telenovele...nu stiu ca eu nu-l am...da' ma omule , apai , explica-mi si mie ce vrea sa spuna algebristu' asta in pohemu' asta "Din ceas dedus..."...jaba.. singura nu pricep...

L-am bagat doar la repezeala, mai TIT, sa nu fiu prins in offsaid, offtopic, off etc :D:D:D

Uite totushi inca una, mai dragutza cred ;)

--------------------------------------------------------------------------------
Uvedenrode

La râpa Uvedenrode
Ce multe gasteropode!
Suprasexuale
Supramuzicale;

Gasteropozi!
Mult limpezi rapsozi,
Moduri de ode
Ceruri eşarfă
Antene Ă®n harfă;

Uvedenrode
Peste mode şi timp
Olimp!

Ceas în cristalin
Lângă fecioara Geraldine!

Dantelele sale
Ca floarea de zale,

Prin braţele ei
Gheţari Ă®n idei,

La soarele sfânt,
Egal - acest cânt:

Ordonată spiră,
Sunet
Fruct de liră,
Capăt paralogic,
Leagăn mitologic,
Din şetrele mari
Apari:
O cal de val
Peste cavală
Cu varul deasupra-n spirală!

ĂŽncorporată poftă,
Uite o fată,
Lunecă o dată,
Lunecă de două
Ori până la nouă,
Până o-nfăşori
ĂŽn fiori uşori,
Până-o torci Ă®n zale
Gasteropodale;

Până când, Ă®n lente
Antene atente
O cobori:

Pendular de-ncet,
Inutil pachet,
Sub timp,
Sub mode
ĂŽn Uvedenrode.


13-07-2008 22:22:35
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Daca mie mi-a placut Barbilian... ;) ete inca una (si GATA :D)
D-aia si titlu-i mai mult decit potrivit (sper :D:D):

--------------------------------------------------------------------------------
ĂŽncheiere

Stinsă liniştirea noastră (şi aleasă),
Isarlâk Ă®ncinsă, Isarlâk mireasă!
Dovediţii, mie, doisprezece turci
ĂŽntre poleite pietre să mi-i culci:

Inima - raiaua, osul feţii spân,
Ţeasta, nervii torşi Ă®n barbă de stăpân,
Clatină-i la Ciprul Negru, Ă®n albeaţă
De sonoră vale Ă®ntr-o dimineaţă!

Vis al Dreptei Simple! Poate, geometria
Săbiilor trase la Alexandria,
Libere, sub ochiul de senin oţel,
ĂŽn neclătinatul idol El Gahel.

Inegală creastă, suliţată cegă,
Lame limpezi duse-n ţara lui norvegă!
Răcoriţi ca scuţii zonele de aer,
Răsfiraţi cetatea norilor Ă®n caier,

Eu, sub piatra turcă, luat de Isarlâk,
La o albă apă intru - bâldâbâc.
Fie să-mi clipească vecinice, abstracte,
Din culoarea minţii, ca din prea vechi acte.
Eptagon cu vârfuri stelelor la fel.
Şapte semne, puse ciclic:

Stati un pic ca desenu-i TARE, de fapt... ;)
Nu te ametzeshte un pic urmarirea laturilor, draga TIT ?! :rolleyes:
Priveste-n okii mei... fixxxxxxxx... stinsssssss... prinssssss... hihihi :D:D:D



Ultima modificare facuta de Xtremul (13-07-2008 22:34:03)


13-07-2008 22:27:25
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Vestita inducere hexagonala !
=))


13-07-2008 22:31:32
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Cine reusheshte sa vada din primul foc chiar are un creier brici care nu amesteca informatziile citite in acel moment cu informatziile stocate deja ! :D

13-07-2008 22:33:23
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Cine reusheshte sa vada din primul foc chiar are un creier brici care nu amesteca informatziile citite in acel moment cu informatziile stocate deja ! :D

Pai crezi ca degeaba-s io... si SH pe linga XT-CT, moncher ?! ;)
Utilizez metode subtile de hipnoza, dar forte... poetice :D:D (vorba lui ilie 20007 - v. topicul "agramaticilor" :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-07-2008 22:40:24)


13-07-2008 22:36:05
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
De fapt informatzia transmisa de acest desen este :
1.triunghi shi trapez neterminat !
2.rabatare a planelor de proiectzie !
:D:D:D


13-07-2008 22:36:23
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

Daca mie mi-a placut Barbilian... ;) ete inca una (si GATA :D)
D-aia si titlu-i mai mult decit potrivit (sper :D:D):

--------------------------------------------------------------------------------
ĂŽncheiere

Stinsă liniştirea noastră (şi aleasă),
Isarlâk Ă®ncinsă, Isarlâk mireasă!
Dovediţii, mie, doisprezece turci
ĂŽntre poleite pietre să mi-i culci:

Inima - raiaua, osul feţii spân,
Ţeasta, nervii torşi Ă®n barbă de stăpân,
Clatină-i la Ciprul Negru, Ă®n albeaţă
De sonoră vale Ă®ntr-o dimineaţă!

Vis al Dreptei Simple! Poate, geometria
Săbiilor trase la Alexandria,
Libere, sub ochiul de senin oţel,
ĂŽn neclătinatul idol El Gahel.

Inegală creastă, suliţată cegă,
Lame limpezi duse-n ţara lui norvegă!
Răcoriţi ca scuţii zonele de aer,
Răsfiraţi cetatea norilor Ă®n caier,

Eu, sub piatra turcă, luat de Isarlâk,
La o albă apă intru - bâldâbâc.
Fie să-mi clipească vecinice, abstracte,
Din culoarea minţii, ca din prea vechi acte.
Eptagon cu vârfuri stelelor la fel.
Şapte semne, puse ciclic:

Stati un pic ca desenu-i TARE, de fapt... ;)
Nu te ametzeshte un pic urmarirea laturilor, draga TIT ?! :rolleyes:
Priveste-n okii mei... fixxxxxxxx... stinsssssss... prinssssss... hihihi :D:D:D

http://xs229.xs.to/xs229/08280/incheiere_desen135.jpg


NU MA AMETESTE DELOC . SUNT DE-ACOLO !!!!!!!!


13-07-2008 22:38:09
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ia de privitzi ca-i celebra .....o chestie care incurca creierul :



13-07-2008 22:39:46
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi nu pot sa ma abtzin :



13-07-2008 22:41:33
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Corect, Sir Ciudy !!! ;)
Dac-o mai fi timp, cred c-ar merita si o "sectiune" cu teste IQ ?! :rolleyes:
Desi e cam migaloasa treaba...


13-07-2008 22:42:20
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Ia de privitzi ca-i celebra .....o chestie care incurca creierul :

http://xs229.xs.to/xs229/08280/18142.gif


Recunosc ca pe mine , cu IQ-ul meu sters si timid de la nastere , chestia asta m-a incurcat , Sir Cyudi , mi-ai .....mi-au....mi-au fugit ochii din cap uitandu-ma la ea...cre' ca deja ma UIT CRUCIS !!!!!


13-07-2008 22:48:42
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Uita-te-n ochii meiiiiiii :



13-07-2008 23:20:39
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
BOCET DE ADULT

                        Pentru cracii tai de mirt
                        De trei zile beau in birt
                        Numai spirt .
                        Si-astept sa-i scobori din rai ,
                        Delicati si ditamai ,
                        In ciorapi cu jartiere ,
                        Potcovioara la pantof ,
                        Cine-i vede-odata piere ,
                        OF !

                        Sa-i aduci si sa ma-njugi
                        La dansii pana-mi distrugi
                        Sufletul meu bland ca boul
                        Care-ti rumega furoul ,
                        Sufletul meu zvelt ca renul ,
                        Care-ti ia-n coarne sutienul ,
                        Sufletu-mi crud ca coiotii
                        Care-ti clantane chilotii
                        Gingasi de sub malacof
                        OF !
                                                                           Emil Brumaru

Se dedica lu' Barbillian Barbu Ion...si tuturor matematicienilor

Ultima modificare facuta de titmouse (14-07-2008 22:01:33)


14-07-2008 10:31:52
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hooooopaaaa shi revenit pitzigoiul ! ....a redevenit bashcalios ! ....hihihi

14-07-2008 10:34:43
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
CANTEC NAIV

                            M-ai inselat c-o portocala !
                            Si tu si ea , in pielea goala ,
                            Erati in camera impura
                            Cand v-am surprins gura in gura ,
                            Deasupra dansa si alaturi
                            Vestmintele-i , coji printre paturi ,
                            Mai transpirau dorinti din pori
                            Naintea marei dezmierdari
                            Cu tot dichisul si alaiul .
                           
                            Apoi m-ai inselat cu ceaiul !
                                                                       Emil Brumaru


14-07-2008 10:36:01
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425


Sa-l redescoperi pe Emil Brumaru e ca si cum ai face amor cu cea mai frumoasa si inocenta femeie de pe lume, pe care ai si iubi-o. Nu te mai saturi de poezia asta a fizicului. Si cind te tradeaza, tot mai vrei, tot mai astepti.

Ce este femeia? Ce este barbatul?

Nu stiu ce este femeia, dar sint multe! Barbatul sint numai eu!

Puteti face un scurt istoric al femeii, din punct de vedere al detaliilor care au contat pentru dvs., ca poet, ca om?

Sa precizam: ca om sint poet, ca poet sint om! Detaliile? Oh, femeile au o mie de mosorele, de cheutori, de plusuri umede si matasuri mistice, si namoluri liliale, si nameti, si marmore, si fireturi, si izuri interzise minorilor, si locuri cu comori ascunse de piratii primi! M-a fascinat, copil fiind si asistind habotnic la mulsul vesperal al vacii Lunaea, in spatele haltei din Belcesti, "vulva" Profirei!!! Suprema servitoare, cea care sta suav cracanata pe vine si storcea cu sirg, intr-o galeata de tabla emailata, titele lungi, suculente, roz..., expunindu-si cu naivitate misterul ei violaceu in cele doua perechi de buze mustoase...

Publicitate

atirninde exotic in aerul autohton...

Asta  a fost o prima experienta, rurala. Ce a urmat apoi?

Apoi am observat ca Veta, fiica dascalului din Sandeni, sosita sa-i dam surplusul de lapte proaspat, aburind, balabanea cu nonsalanta, sub rochia de stamba visinie, doua ugere ࠬa Nicoleta Luciu inainte de a se silicona... lesinam de placere in latrina ingusta, de ciment, de la etaj, privindu-le prin fanta geamului inalt cu un binoclu militar, mostenit de la un unchi de-al meu, ofiter de infanterie in retragere... Mai tirziu, adolescent, deja student la medicina, am cunoscut socul olfactiv al subsuorilor abisale ale unei colege de grupa... Transpira ca o iapa, era mirifica! Pe urma, dar nu in ultimul rind, vorba tuturor celor ce vorbesc la televizor politicale... pe urma, repet, dar nu in ultimul rind, am cazut la patima mistuitoare, distrugatoare, dumnezeiasca, infinita... a feselor in vesnica miscare... Mi se intimpla adeseori sa fiu remorcat de cite un astfel de cur mirobolant, mistuitor, prin Iasi, dus in nestire pe stradute inguste, in panta, cu curti mari de o parte si de alta, cu gradini avind in fund case enorme, batrinesti, cu cerdac si trei trepte de lemn lustruit la intrare... cu geamuri gros perde-luite... abandonat in final in fata cite unei portite cu balamalele scirtiind inutil a destin ratat... Dar orice parte a femeii este un castel ce-asteapta sa fie scotocit, in zori, pe la crenel!

Mai poate fi cintata in versuri femeia siliconata cu acelasi foc ca femeia teapana-lasata-moarta?

Ador femeia siliconata! E un incendiu, e o palalaie de manele geniale! (Dragoste, nu deceda/Caci nu mai am ce pupa!) E un scandal in plina zi, cu martori, cu cafturi, cu sfircuri dornice de bobirnace... cu dubite de politie ce te duc sa suferi in taina pentru damicela molestata dulce... cu avocati ce te scapa de la puscaria pe viata... te elibereaza pe cautiune in chiar miezul pasiunii spornice, dornice... Sinul nu cade decit in pacat... si atunci e si mai parsiv... tine creionul...

Vorbiti de proba cu creionul, nu?

Se pune sub mamela cercetata la turgor un creion: daca el, creionul, cade, sinul e super, teapan, daca nu, e flescait... si atitator, faci prastie dintr-insul! Imi plac sutienele cu sirma ghimpata, pot agresa fecioara durdulie! Imi plac chilotii care intra adinc intre bucile iubitelor ideale, ce se fitiie incomodate de snuruletul indiscret, de parca ar avea gindacei sau coropisnite oculte... Ma incinta pin? la nebunie conflictele... cam douasprezece pe an! Tinjesc dupa femeile fara talie, tipele beton!, ce te lipesc muci de pereti daca vor muschiul lor! Ma ademenesc penal lolitele, pustoaicele, kastoacele, derbedeoaicele minuscule, zbirniind din elitre printre gujbeti... boschetarele cu parul pubian abia mijit... date-n brinza... japitele cu tipatul de tipla... vagaboandele... drogatele din clasa a noua...

Femeia isi schimba acum virsta, sexul. Cit de poetica mai este aceasta confuzie? Ce figuri de stil mai poate folosi poetul pentru a-i face fata?

Pe ce lume traiti? Doar stim inca de la Baudelaire ca femeia, cu cit e mai artificiala, e mai misto! Ma dau in vint dupa gagicile tatuate vulgar cu serpi si caracatite intre craci, scurgindu-li-se lent spre glezne, in brate rasucite in jurul coapselor, pulpelor... Exult cind dau peste o femeie cu cercel in limba, nas sau buric... Delirul ma cuprinde brusc, ingenunchez la clitorisul cu diamant! Kitsch-ul innobileaza cu gablonturi de pret pe orice duduita-n transa cartaresciana!!!

Cum mai sta poetul cu temporalitatea atit timp cit femeia estetizata chimic poate trai o "vesnicie" mai lunga?

Sint oripilat de faptul ca Cehov a trait doar 44 de ani, in timp ce sotia lui, Olga Knipper, aproape dublu! As fi putut fi amantul sotiei lui Cehov daca ma duceam, decis, in adolescenta, la Moscova!!!

Ce anume nu poate schimba femeia contemporana din fizicul sau, desi e ajutata de chimie, estetica si alte meserii?

Sufletul, domn?e!, care e tot fizic... cineva l-a si cintarit... sufletul, domn?e!, ala de muiere definitiva... gingas pina si-n tradarea frantuzeasca, cu sfieli neasteptate, de fata slefuita la asternut, cu fineturi si sofisme zemurii, gustos de-l iei in virful limbii, acrisor, zglobiu... sufletul mai moale decit pielicica de caprioara la pipau... sufletul ce-ti linge nara cu liubov amarnic de hangita vaduvioara... sufletul ce-ti scalda timpanul urechii, in pavilion, cu risul gilgiit al naspetei gales-eminesciene...

Chirurgia estetica schimba si interioritatea femeii, aspiratiile ei? Cum descrieti nunta lui Irinel Columbeanu cu Monica Gabor, este ea precum cea dintre Ileana Cosinzeana si Fat-Frumos? Dar dorinta de etalare a femeii, ca-n pagina 5 din "Libertatea"? Sint acte de cultura noua?

Sint invidios! Nu o descriu, o bag in basm! Cine nu si-ar dori o Monica la purtator? Si, hai sa fim seriosi, chiar Fat-Frumos, pina la urma, si nu in ultimul rind, o fute pe Ileana Cosinzeana. Altfel ar fi trist pe lume!!! Actul sexual este un act de cultura... Mai cititi!!!

Emil Brumaru

Nascut pe 1 ianuarie 1939, la Bahnutea, in Basarabia
A absolvit Facultatea de Medicina din Iasi in 1963 si a primit un post de medic la Dolhasca. In 1975 a renuntat la medicina
Locuieste in Iasi si are rubrici constante in revistele "Suplimentul de cultura" si "Romania literara"
A debutat in 1970 cu volumul "Versuri", premiat de Uniunea Scriitorilor din Romania
Volumele sale, de la "Detectivul Arthur" (1970), "Julien Ospitalierul" (1976), "Ruina unui samovar" (1983) pina la recentele "Infernala comedie" (2005) si "Submarinul erotic" (2005) au parte atit de aprecierile criticilor, cit si de priza la publicul larg
In 2001 i-a fost decernat Premiul national de poezie "Mihai Eminescu" pentru Opera "Omnia"
Poeziile sale au fost traduse in Anglia, in Germania si in Franta
"Cind i-am citit din manuscrisul "Infernalei comedii", in 2004, Ioan Flora a spus, aproape soptit: "Extraordinar, ce mare poezie! Iti vine sa te lasi de scris". Asta-i Brumaru!." - Robert Serban, poet
"Un suav trubadur al corporalitatii, elegiac si ironic, senzual si sarcastic, Brumaru transforma corpul imperfect si impur al femeii intr-un obiect estetic." - Carmen Musat, critic literar
"Citindu-l pe Brumaru ai impresia ca-i o joaca de copii, numai ca, atunci cind incerci sa-l uiti, te joci cum iti cinta el."


14-07-2008 10:39:28
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Asta o cautam shi n-o gaseam ....hihihi:

Numaratoare pentru pustoaice si babalaci

elefantul
da
din
trompa
strada
garii
da
din
pompa
avionul
da
din
bomba
insa
nimeni
nu
sucomba


14-07-2008 10:49:06
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Multzi cred despre aceasta glumitza ca este folclor popular ....ete ca nu e ....e BRUMARU ! :D:D:D

14-07-2008 10:50:42
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
DRAGOSTE NEMĂRTURISITĂ

miercuri iar am fost la farmacie.
Era o farmacistă
Sensibilă, pedantă, tristă.
Şi m-am rugat timid să-mi facă bon.
Ea l-a făcut cu chimic şi-un oftat,
Ea a oftat aşa, nemotivat;
Şi doar făcea cu chimicul un bon !
Şi am tuşit Ă®ncet şi-am zis pardon...

Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (14-07-2008 10:52:10)


14-07-2008 10:51:23
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Cantec naiv

Iubito, hai sa mancam creta,
Sa bem sticlute cu cerneala,
Sa fim din nou elevii lenesi
Din catalogul de la scoala.

Ne-am face temele pe maine
Si hartile la geografie
Cu sufletele-n munti si ape
Fara ca nimeni sa ne stie.

Iar la sfarsitul saptamanii,
Neascultati, uitand de toate,
Mi-ai arata, oh, Doamne, sanii
In magazii darapanate.


14-07-2008 10:53:05
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Al naibili de ciudat e ciudatul asta de Brumaru.....de la catalog ajunge la sani, shi de la suflete-n muntzi shi ape ajunge la magazii .....bineintzeles darapanate ! ...hihihi AL NAIBILI BRUMARU ! :D:D:D

14-07-2008 10:55:52
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
IUBIREA ESTE :

                  Ras fara vedere , Argus legat ,
                  mosneag sugar si copil batran ,
                  ignorant cultivat , despuiat inzauat ,
                  orator mut , cersetor bogat ,
                  greseala binefacatoare , durere cautata ,
                  rana teribila a unui prieten milos  ,
                  pace razboinica si liniste furtunoasa ;
                  o simte inima iar sufletul n-o intelege .

                  Ratacire voluntara , rau placut ,
                  odihna obosita , folos stricator ,
                  speranta deznadajduita , moarte vie ,
                  spaima temerara , ras chinuit ,
                  sticla indestructibila , gheata incinsa :
                  VESNIC ABIS DE DISCORDIE CONCORDI ,
                  paradis infernal , iad ceresc .
                                                                                    G.B. Marino

Ultima modificare facuta de titmouse (14-07-2008 11:41:36)


14-07-2008 11:41:15
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Inervanto ! :D:D:D

14-07-2008 11:47:27
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Te-ai trezit cu anusul in sus ...util si inutil....

OK.
     E timpul , Cyudatule , sa trecem de primul pas al degetului aratator de la mana dreapta a lu' Hermes , la pasul urmator in evolutia ta SPIRITUALA . OGLINDA !
     Oglinda , fruct al spaimelor pentru muritori fricosi .
     Astazi , Sir Cyudi , vei intra-n OGLINDA ! Fie , fie si in cea de la baie , daca doresti...
     Priveste-n Oglinda Magica ce transforma in himere tot ceea ce este aparent natural ; Oglinda deziluzionarii care-ti arata reversul acestei lumi , reversul realitatii iluzorii .
     Vraja Oglinzii te face sa "VEZI" lumea ca un LABIRINT al spaimelor , al minciunilor , al tradarilor , al uneltirilor , .........
     Hai , intra-odata-n LABIRINT ! ma , tu vrei sa-ti dau un branci ?
     Buun .
     Acum repeta dupa Garcia Lorca :
    " LABIRINT CONFUZ
      Al negrelor stele
      Iluziile mele se destrama
      ca putregaiul " .
    Priveste-napoi in OGLINDAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Hai , prabuseste-teeee , prabuseste-te...prabuseste-te..... din  cele statornicite care oricum sunt inselatoare ....acesta-i punctul zero al tranzitiei tale ( treci ma-napoi in Oglinda ! ) si ceea ce vezi e
                                  A B I S
si devine spatiu pentru LIBERTATE .
                                 N E A N T U L
Neantul...aparent care se transforma acum in acel "CEVA" dinlauntrul tauuuuu ....care este adevarata ta existenta....
       
     Hai , lasa INFORMATIILE , mai exista si alte lumi....pierde-te....pierde-teeee......


     Alooo , Domnu' Microfonu' ...sunt eu...Pitigoiu' abstract....
     Domnu' Microfonuuuu' !.....mai esti ?

Ultima modificare facuta de titmouse (14-07-2008 21:34:22)


14-07-2008 20:16:30
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hmmmmm bre pitzigoiule ixista insa un BIG PROBLEM !!!!!

NU POT SA MA UIT IN NICI-O OGLINDA DEOARECE SE SPARGE !!!!........DE URATANIE CE MI-S !

:D:D:D


14-07-2008 20:38:17
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Hmmmmm bre pitzigoiule ixista insa un BIG PROBLEM !!!!!

NU POT SA MA UIT IN NICI-O OGLINDA DEOARECE SE SPARGE !!!!........DE URATANIE CE MI-S !

:D:D:D



he..he...he..
De ce-i atata ura , antipatie si ranchiuna impotriva ta , din partea celor din jur , Cyudatule ??
                  TU ESTI OGLINDA !!!!
LOR NU LE PLACE CE VAD IN ACEASTA OGLINDA ! Nici mie nu-mi place...dar eu accept...
he...he..he... ghinion pe 7 ani daca spargi oglinda...


14-07-2008 20:49:26
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Tu esti OGLINDA  !

14-07-2008 20:56:00
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Of, of, of ce natarau sunt ca nu m-am prins ca io-s oglinda !.....oricum vad ca o nimerishi cu :

"De ce-i atata ura , antipatie si ranchiuna impotriva ta , din partea celor din jur , Cyudatule ??
                  TU ESTI OGLINDA !!!!
LOR NU LE PLACE CE VAD IN ACEASTA OGLINDA !"

.....da gajiko totdeauna am spus (chiar shi pe acilea) ca io-s ateu shi nu intorc celalalt obraz : ma injuri / te injur bashca ca-tzi mai trag vreo doua dupa ceafa !  :D:D:D
In plus mai este o chestie : IO NU OCOLESC PROSHTII ....II CALC PE GAT !
D-ai zic multzi ca-s un ciudat ! :D:D:D

Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (14-07-2008 21:10:52)


14-07-2008 21:07:48
   
Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 ... 14    
Mergeti la