Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Iertarea    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

titmouse a scris:

Onoyoko , fie ca alegi sa te casatoresti , fie ca alegi sa ramai o femeie...independenta , asa ca tine , tot aia e . In orice situatie e un pret de platit .Si niste neajunsuri . Si in oricare din situatii , va venii o vreme cand vei regreta . Asa ca ce mai conteaza ?De aceea eu cred ca fiecare femeie trebuie sa aleaga(dar cu luciditate) calea care i se potriveste mai bine . Iti doresc lucruri potrivite pentru tine .
Ai si tu "iubitul" tau , pus de-o parte , o sa-l intalnesti intr-o zi...da' , nu chiar acuma...mai incolo , peste ceva ani buni . Pana atunci , ia lucrurile asa cum sunt , si nu te mai otravii atata pentru ce spun femeile maritate si serioase . E doar fatarnicie gretoasa . Si ieftina , binenteles .   IGNORA !!!!

Imi place sfatul tau.


12-07-2008 06:44:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
De obicei ne-ar placea ca altii sa ne acorde iertare insa ne cade greu cand noi suntem cei care ar
trebui sa acordam iertarea.
Zicala spune " TE IERT DAR NU TE UIT"

Trebuie sa uiti ca sa poti ierta?
"A uita" sau " a nu-ti aduce aminte" ?
E o diferenta intre "a uita" si " a nu-ti aminti" ?
Iertarea se " arunca" sau se ofera?
D.Derlan spune ca Iertarea este promisunea......
- de a nu trata persoana prin prisma problemelor din trecut
- de a nu aduce in discutie problema ca sa te santajez, sa profit de tine
- de a nu vorbi despre problema asta cu altii spre a-ti face rau
- de a nu persista gandindu-ma la problema aceasta
" Nu trebuie sa uiti ca sa ierti ci trebuie sa ierti ca sa uiti". Iarta si vei uita.


13-10-2008 11:40:11
   
deja-vu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 14-09-2008
Mesaje: 38
„Intr-un sfarsit de toamna tarzie, priveam la un stejar batran. Cateva frunze maronii vestejite se agatau cu incapatanare de ramurile lui goale. Deodata, mi-am dat seama cat de multe lucruri din viata noastra sunt ca acele frunze imbatranite: o atitudine negativa, un spirit neiertator, un obicei incapatanat, o mandrie care nu vrea sa cedeze, o inima nerecunoscatoare. Te lupti pentru a scapa de ele si devii descurajata atunci cand ele raman agatate de tine, cu tot efortul tau. Dar, stejarul nu se lupta pentru a scapa de frunze… el doar asteapta. Parea ca se odihneste, fiind pe deplin incredintat ca, odata cu venirea primaverii, noua seva va curge din nou prin ramurile sale… si atunci frunzele acelea urate si moarte vor cadea de la sine.”

07-03-2009 12:46:46
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
CE AM ÎNŢELES EU DESPRE IERTARE

    “N-o să-l iert niciodată”
    “Îl voi ierta într-o zi”
    “Nu o să-mi cer iertare pentru aşa ceva”
    “Scuze”
    “Te rog să mă ierţi”

    Oare pot fi acestea jaloane pe o Scală a Iertării? Desigur, tonul vocii, starea interioară, pot da nuanţe diferite. Pot spune “N-o să-l iert niciodată” clocotind de dorinţa de răzbunare, căutând orice prilej care să mi-o aducă. Sau o pot spune întristat, împietrit, resemnat. Pot spune “Te rog să mă ierţi” macanic, reflex, în cuvinte goale. Sau o pot spune cu inima deschisă, plin de iubire şi grijă.
    Ce înseamnă, de fapt, iertarea?
    Am citit unele cărţi şi articole despre asta, am văzut unele emisiuni şi filme pe această temă, am ascultat persoane vorbindu-mi despre ea. În urma acestora, mi s-a format o anumită impresie. Am concluzionat că iertarea este ceva care ţine de încercarea de a lupta contra orgoliului şi de strădania de a deveni umil, că e ceva care presupune mult efort şi disconfort şi că e un fel de panaceu, un medicament miraculos pentru suflet.
    Teoria sună atractiv. Am început să o pun în practică, după priceperea mea şi, pe măsură ce trece timpul, îmi dau seama că teoria e o reflectare palidă a ceea ce înseamnă iertarea. Da, dacă ar fi să exprim în cuvinte ceea ce face iertarea din viaţa mea, tot la acele cuvinte palide ar tebui să mă limitez. Mi-am dat seama că nu găsesc fraze suficient de meşteşugite ca să pot prezenta adâncimile trăirilor pe care învăţarea iertării le aduce în viaţa mea. Tot ce reuşesc este să aduc la lumină câteva jaloane de pe calea acestei experienţe.
    Nu contează de câtă vreme am început să practic iertarea în viaţa mea şi nici că am perioade de practică asiduă, sau perioade în care nu mă interesează subiectul. Indiferent de toate astea, îmi dau seama că mereu sunt doar la începutul drumului iertării şi că, indiferent cât iert, mereu se mai găseşte ceva de iertat.
    Îmi e uşor să îmi ies din fire, sau să dau lecţii altui om, umilindu-l în faţa altora. Îmi e greu să îi cer apoi iertare, după ce m-am calmat sau după ce am coborât de pe piedestal. Dacă reuşesc totuşi să merg să îi cer iertare, îmi e mai uşor să o fac între patru ochi, decât în faţa aceleiaşi mulţimi. Dacă reuşesc totuşi să o fac în faţa aceleiaşi mulţimi, îmi e mai uşor să o fac vorbind în şoaptă cu el, decât tare, ca să audă şi ceilalţi. Cu alte cuvinte, îmi e mai uşor să îl umilesc pe el în faţa altora, decât să mă umilesc eu către el în faţa altora.
    Îmi e mai uşor să cer iertare în liniştea sufletului meu decât cu glas tare.
    Îmi e mai uşor să îmi cer iertare pentru ceva ce consider că nu am făcut bine, decât pentru ceva la care eu mă consider nevinovat. Totuşi, degeaba aduc argumente pentru nevinovăţia mea, căci pe celălalt nu l-a afectat gestul meu, ci ce a înţeles EL din acel gest. Ca atare, pentru el nu contează ce cred eu despre gestul meu, ci doreşte un pansament pentru rana lui, adică să îmi cer iertare.
    Îmi e mai uşor să îmi cer iertare pentru ceva ce am făcut eu altcuiva, decât pentru ceva ce consider că mi-a făcut el mie. Îl judec pentru un gest făcut, pe care EU l-am interpretat într-un anume fel, totuşi nu consider că e nevoie să îi cer iertare că l-am judecat. Nici nu mă gândesc că, cerându-mi primul iertare, poate că îl ajut şi pe el să îşi deschidă sufletul şi să îşi ceară iertare, eliberându-se de o povară pe care poate că îi e greu să o arate.
    Îmi e mai uşor să îmi cer iertare de la divinitate, decât de la oameni. Îmi e mai uşor să îmi cer iertare de la oameni, decât de la mine.
    Îmi e mai uşor să îmi cer iertare cu gesturile, decât cu gândurile. Îmi e mai uşor să îmi cer iertare cu gândurile, decât cu vorbele. Îmi e mai uşor să  îmi cer iertare cu vorbele, decât cu sufletul.
    Îmi e mai uşor să găsesc motive ca să nu îmi cer iertare, decât să mă gândesc că iertarea nu are nevoie de niciun motiv.
    Şi atunci, ce înseamnă, de fapt, iertarea?
    Nu ştiu. Nu am reuşit să găsesc răspunsul la această întrebare.
    Dar îmi place ce îmi aduce fiecare zi în care o învăţ.
    Fiecare zi care e, mereu, prima zi.

Sursa: www. reikitraditional. ro

Ultima modificare facuta de Lake (19-03-2009 21:11:47)


19-03-2009 21:10:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Bine spui Lake..te eliberezi de o povara atunci cand iti ceri iertare si mai ales daca si reusesti sa uiti...evident ca intre patru ochi e mai usor decat in fata altora...am incercat si,si...nu stiu daca am simtit diferenta,pentru ca la urma urmei toti gresim,cu sau fara voia noastra,si daca am gresit poate ca a existat un motiv la acea vreme...daca mai apoi imi pare rau...imi cer iertare...=(

07-08-2009 21:38:41
   
whocares
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-08-2009
Mesaje: 91
- "Suferi de pe urma nedreptatii unui om rau? Iarta-l, ca sa nu fie astfel doi oameni rai!"

- "Cea mai nobila razbunare este sa ierti."

Da, e un dialog. Imaginar. :) Cine spunea "Realitatea are limite, imaginatia nu" ?


01-09-2009 01:38:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

whocares a scris:

- "Suferi de pe urma nedreptatii unui om rau? Iarta-l, ca sa nu fie astfel doi oameni rai!"

- "Cea mai nobila razbunare este sa ierti."

Da, e un dialog. Imaginar. :) Cine spunea "Realitatea are limite, imaginatia nu" ?

chiar si imaginar,daca reusesti sa-ti invoci acea stare,zic eu ca este bine...nu te incarci cu resentimente...=)


01-09-2009 09:08:54
   
whocares
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-08-2009
Mesaje: 91
Am urat intotdeauna insirarea inutila de emoticone, dar in spiritul topicului "postez, deci exist".. (multumesc M. :) )

:) :) :)


01-09-2009 09:53:52
   
?? MIHAIDAN
Cont Sters

Inregistat: 16-06-2007
Mesaje: 73

whocares a scris:

Am urat intotdeauna insirarea inutila de emoticone, dar in spiritul topicului "postez, deci exist".. (multumesc M. :) )

:) :) :)

spiritul topicului.. postez... aici e vb de experientza shi de exercitziu. pup. 654.


04-09-2009 22:54:07
   
whocares
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-08-2009
Mesaje: 91

MIHAIDAN a scris:


whocares a scris:

Am urat intotdeauna insirarea inutila de emoticone, dar in spiritul topicului "postez, deci exist".. (multumesc M. :) )

:) :) :)

spiritul topicului.. postez... aici e vb de experientza shi de exercitziu. pup. 654.


Pup, Mihai! (n-am dormit toata noaptea incercand sa-mi dau seama ce-i cu nr. 654 :) )


05-09-2009 06:26:31
   
?? MIHAIDAN
Cont Sters

Inregistat: 16-06-2007
Mesaje: 73

whocares a scris:


MIHAIDAN a scris:


whocares a scris:

Am urat intotdeauna insirarea inutila de emoticone, dar in spiritul topicului "postez, deci exist".. (multumesc M. :) )

:) :) :)

spiritul topicului.. postez... aici e vb de experientza shi de exercitziu. pup. 654.


Pup, Mihai! (n-am dormit toata noaptea incercand sa-mi dau seama ce-i cu nr. 654 :) )

mai bine ma sunai !


05-09-2009 20:56:54
   
?? MIHAIDAN
Cont Sters

Inregistat: 16-06-2007
Mesaje: 73

whocares a scris:


MIHAIDAN a scris:


whocares a scris:

Am urat intotdeauna insirarea inutila de emoticone, dar in spiritul topicului "postez, deci exist".. (multumesc M. :) )

:) :) :)

spiritul topicului.. postez... aici e vb de experientza shi de exercitziu. pup. 654.


Pup, Mihai! (n-am dormit toata noaptea incercand sa-mi dau seama ce-i cu nr. 654 :) )

mai bine ma sunai !


05-09-2009 20:57:35
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la