Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Sfaturi culinare    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Am considerat ca ar fi de mare folos pentru noi femeile sa trecem pe acest topic cate-o reteta pe zi,ne-ar ajuta sa gasim idei noi ,barbatii ,prietenii nostri,iubitii nostri ar fi poate mai fericiti...si ce nu facem noi dragelor sa le fie lor bine?;)
Ca doar nu intamplator se spune ca dragostea trece prin stomac....
Tartine cu conopida, costita si cascaval

Felii groase de paine coapta pe vatra, iar deasupra conopida, cascaval topit si costita crocanta - o bunatate!
4 portii :
Timp de preparare: 20 min.
540 calorii, 34 g grasimi per portie
Ingrediente:

500 g conopida, desfacuta in buchete mici
4 felii costita afumata
150 g cascaval, razuit
1/4 lingurita piper de Cayenne
2 oua, usor batute
100 ml smantana nefermentata
4 felii groase de paine taraneasca
salata de rosii, pentru servit
Mod de preparare:

1 Preincalzeste grill-ul cuptorului. In apa in care ai adaugat 1 lingurita de sare, fierbe conopida timp de 5-6 minute si apoi scurge bine.
2 Intre timp, da feliile de costita la grill cca 4-5 minute, pana cand devin crocante si se rumenesc. Intr-un bol, combina cascavalul, piperul, ouale si smantana si potriveste de sare, daca e nevoie.
3 Asaza feliile de paine pe o tava de copt si aranjeaza deasupra buchete de conopida. Toarna peste ele sos de cascaval cu smantana si da la grill timp de 6-8 minute, pana cand se rumenesc. Pune deasupra felii de costita si serveste cu salata de rosii.
Pofta buna!


22-06-2008 21:32:30
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

martiela a scris:

Am considerat ca ar fi de mare folos pentru noi femeile sa trecem pe acest topic cate-o reteta pe zi,ne-ar ajuta sa gasim idei noi ,barbatii ,prietenii nostri,iubitii nostri ar fi poate mai fericiti...si ce nu facem noi dragelor sa le fie lor bine?;)
Ca doar nu intamplator se spune ca dragostea trece prin stomac....
Tartine cu conopida, costita si cascaval

Felii groase de paine coapta pe vatra, iar deasupra conopida, cascaval topit si costita crocanta - o bunatate!
4 portii :
Timp de preparare: 20 min.
540 calorii, 34 g grasimi per portie
Ingrediente:

500 g conopida, desfacuta in buchete mici
4 felii costita afumata
150 g cascaval, razuit
1/4 lingurita piper de Cayenne
2 oua, usor batute
100 ml smantana nefermentata
4 felii groase de paine taraneasca
salata de rosii, pentru servit
Mod de preparare:

1 Preincalzeste grill-ul cuptorului. In apa in care ai adaugat 1 lingurita de sare, fierbe conopida timp de 5-6 minute si apoi scurge bine.
2 Intre timp, da feliile de costita la grill cca 4-5 minute, pana cand devin crocante si se rumenesc. Intr-un bol, combina cascavalul, piperul, ouale si smantana si potriveste de sare, daca e nevoie.
3 Asaza feliile de paine pe o tava de copt si aranjeaza deasupra buchete de conopida. Toarna peste ele sos de cascaval cu smantana si da la grill timp de 6-8 minute, pana cand se rumenesc. Pune deasupra felii de costita si serveste cu salata de rosii.
Pofta buna!


Pe mine ma intereseaza..eu gatesc...Multumesc Tashi...

Ultima modificare facuta de titmouse (22-06-2008 21:35:11)


22-06-2008 21:34:01
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Si acuma hai sa facem si un desert:

Millefeuille cu crema de vanilie



Ingrediente:

pentru 8 persoane: Pentru foetaj: 250g. unt, 250g. faina, 50ml. apa, 1 lingurita suc de lamaie, 1 lingurita otet; Pentru crema: 2 plicuri crema de vanilie din comert, 1 litru lapte, 100g. zahar;

Mod de preparare (timp estimat: 50 min, complexitate: redusa)

1 Se prepara aluatul: din 50 g. unt si toate celelalte ingrediente se face o foaie dreptunghiulara, groasa de un deget, iar pe ea se intinde restul de unt-200g. Se impatureste foaia de sus in jos si de la stanga la dreapta, de patru ori. Dupa fiecare impaturire se lasa la rece 20 minute. Apoi se coc 4 foi dreptunghiulare (se intepa la copt ca sa nu creasca). Din resturile de la foi, se pot face bastonase rasucite, care se tavalesc printr-un sirop mai gros. 2.Se prepara crema dupa indicatiile de pe ambalaj. Cu crema rece se umplu foile si se pudreaza.


22-06-2008 21:34:12
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

martiela a scris:

Si acuma hai sa facem si un desert:

Millefeuille cu crema de vanilie



Ingrediente:

pentru 8 persoane: Pentru foetaj: 250g. unt, 250g. faina, 50ml. apa, 1 lingurita suc de lamaie, 1 lingurita otet; Pentru crema: 2 plicuri crema de vanilie din comert, 1 litru lapte, 100g. zahar;

Mod de preparare (timp estimat: 50 min, complexitate: redusa)

1 Se prepara aluatul: din 50 g. unt si toate celelalte ingrediente se face o foaie dreptunghiulara, groasa de un deget, iar pe ea se intinde restul de unt-200g. Se impatureste foaia de sus in jos si de la stanga la dreapta, de patru ori. Dupa fiecare impaturire se lasa la rece 20 minute. Apoi se coc 4 foi dreptunghiulare (se intepa la copt ca sa nu creasca). Din resturile de la foi, se pot face bastonase rasucite, care se tavalesc printr-un sirop mai gros. 2.Se prepara crema dupa indicatiile de pe ambalaj. Cu crema rece se umplu foile si se pudreaza.


tashi , azi dimineata ( pe racoare , ca-i tare cald la noi) am facut placinta cu branza dulce...cu stafide si vanilie si o tira de scortisoara...numa' asta am mancat toata ziua...


22-06-2008 21:37:11
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Tort diplomat
  Ingrediente

4 oua,1 cana si jumatate de lapte, 1 cana cu zahar, 8 lingurite de gelatina, 800 g smantana, 1 compot ananas, 1 pachet piscoturi.

Mod de preparare (timp estimat: 1 h, 30 min, complexitate: redusa)Gelatina se pune la inmuiat cu sucul din compot si se pune la fiert pina se dizolva gelatina si se leaga apoi se lasa la racit. Ouale intregi frecate cu zaharul si cu laptele se dau la foc mic si se amesteca continuu pana dispare spuma si se ingroasa apoi se da la rece. Smintana se face frisca si se amesteca cu gelatina racita apoi cu crema (din oua, lapte si zahar). Se incorporeaza fructele stoarse din compotul de ananas. Se tapeteaza o tava cu folie de celofan si se toarna compozitia. Deasupra se aseaza un strat de piscoturi. Se da la rece. Dupa ce a stat la racit 4-5 ore se intoarce tava pe un platou si se dezlipeste usor folia de celofan.


22-06-2008 21:38:19
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Retzete pentru fudulii avetzi ? :D:D:D

22-06-2008 21:39:42
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Retzete pentru fudulii avetzi ? :D:D:D

  Da. Ii spune "Sufleu de caramizi" !!


22-06-2008 21:41:28
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

titmouse a scris:


martiela a scris:

Si acuma hai sa facem si un desert:

Millefeuille cu crema de vanilie



Ingrediente:

pentru 8 persoane: Pentru foetaj: 250g. unt, 250g. faina, 50ml. apa, 1 lingurita suc de lamaie, 1 lingurita otet; Pentru crema: 2 plicuri crema de vanilie din comert, 1 litru lapte, 100g. zahar;

Mod de preparare (timp estimat: 50 min, complexitate: redusa)

1 Se prepara aluatul: din 50 g. unt si toate celelalte ingrediente se face o foaie dreptunghiulara, groasa de un deget, iar pe ea se intinde restul de unt-200g. Se impatureste foaia de sus in jos si de la stanga la dreapta, de patru ori. Dupa fiecare impaturire se lasa la rece 20 minute. Apoi se coc 4 foi dreptunghiulare (se intepa la copt ca sa nu creasca). Din resturile de la foi, se pot face bastonase rasucite, care se tavalesc printr-un sirop mai gros. 2.Se prepara crema dupa indicatiile de pe ambalaj. Cu crema rece se umplu foile si se pudreaza.


tashi , azi dimineata ( pe racoare , ca-i tare cald la noi) am facut placinta cu branza dulce...cu stafide si vanilie si o tira de scortisoara...numa' asta am mancat toata ziua...

Ups...ma duc la tine sa maninc...
Sau ma scol dimineata si fac si eu...ca tot am primit de la soacra-mea un bot de branza bine scopt...numai bun pentru asa ceva...mmmm!!!!...mai am si stafide in frigider si lamaie ca eu rad si putina lamaie,aroma ei este grozava...scortisoara o folosesc mai mult la placinte cu mere...acolo este indispensabila!!!!


22-06-2008 21:42:17
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

CIUDATUL SA a scris:

Retzete pentru fudulii avetzi ? :D:D:D

da...pe bune...sotului meu..D-zeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace ii placeau extrem de mult...macar o data pe saptamina ii gateam(avea un amic medic veterinar care-i aducea asa ceva,atunci cand castra porcii)=)


22-06-2008 21:44:15
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
O idee buna, insa ca mai toate cele aidoma, are o hiba si anume :
- de preferat ca userii sa posteze retete facute de manutele lor, nu rezultatul unui banal copy-paste. Ca sa nu mai vorbesc de caracterul pur fantezist al unor preparate !
Prin urmare, ca unul ce-s gurmand din fire si chiar ma ratecesc uneori prin bucatarie, sper sa gasesc intr-un final si ceva pe gustul meu...

PS. Pe pariu ca-s o gramada de muieri in stare sa-ti dea reteta unui tiramisu (bine'nteles, tot copy-pastata !) si habar n-au sa faca o biata ciorba de fasole ?


22-06-2008 21:59:15
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Ui', par egzamplu, o reteta proprie de tzatziki :

Prieteni, hai, mai intai, sa vedem ce-i tzatziki ? In fond si la urma-urmei, nu-i decat o amarata de salata, atat si nimic mai mult ! C-o mai servesc cate unii si drept garnitura ? Si ? Care-i spilu ? Parca tu n-ai mancat de cand te stii, una-alta, carne ori peste, doar c-un amestec de verdeturi, legume si ale laptelui pe langa ele ?!... Si-apoi, s-avem rezon, ca de te muncesti prea mult cu o salata, cand mai faci si restul ?!!!
Asta-i una si dupa cum taci, inteleg ca esti de acord cu mine. Mai departe : incercand s-o faci precum grecii si tinand mortis pe calea asta, n-o sa ai parte de altceva decat de pingele rupte , un car de draci si ochi lungiti de foame. Ma-ntrebi de ce ? Simplu, ori nu le gasesti pe toate, ori le gasesti dupa atata alergatura ca-ti piere cheful. Si-atunci, care-i calea de urmat ? Nu te grabi si ai s-o vezi mai dihai ca pe Luminita, aia care tine felinaru aprins la capu tunelului.
Primu lucru pe care-l fac eu, e sa-l bag in ma-sa pe grec si-ncep a cugeta romaneste. Desi bucataria-i poezie, fiind vorba de tzatziki, musai sa gandesti pragmatic ; totul la iuteala si rezultatul sa te dea pe spate !
Primii-s castravetii - oricare-s buni. Spalati, curatati de coaja, gustati fiecare , sa nu fie amari. Dati pe razatoarea mare si pusi intr-o strecuratoare, sa se scurga. Vezi si fii atent : daca tii f'o muiere pe langa casa, n-arunca zeama ca-i e ei de trebuinta , la oaresce reparatiuni pentru ficsonomia obrazului.
Iaurtul - neica, sa fie gras si atat. Nu-ti bate capul cu cel de oaie, capra si alte minuni, ca-s greu de aflat si-ti zic cu mana pe inima ca nu merita osteneala. Tot ce-i deslusesti pe capac scris 4%, e indestulator. P-asta-l desfaci primul si-l pui aidoma castravetilor la scurs - o sa te crucesti cata apa-si lasa !
Usturoiul - o spun si azi, o spun si maine si pan' la sfarsitul lumii : NU DIN CEL TURCESC ! Nu-i bun nici sa-ti omenesti dusmanii ! Iei d-al nostru, chit ca are cateii mai mici si pigulesti mai mult cand il cureti. Piseaza-l si freaca-l cu ulei de masline, din cel bun !
Marar - nu lua de la prima taraba si alege-l cu grija, dupa miros ; ala de ti-o intepa narile mai abitir, e mai proaspat. Pune-l sub jetul de apa rece si resfira-l oleaca. Gata-i. Toaca-l cat se poate de marunt.
Sare - de care ai.
Piper - frate, fa si tu o risipa si de munca, si de bani, ia din cel alb, boabe, si macina-l atunci.
Dac-ai ostenit, aseaza-te si toarna-ti un pahar de vin ; cat timp il bei, mai indeasa-n castraveti, sa-i ajuti sa-si lase zeama. L-ai baut ? Sa-ti fie de bine ! Ti-s toate la-ndemana ? Si ce mai astepti ?!... Pune totul gramada intr-un vas si amesteca vartos. Tranteste-i un capac si da-l la rece.
Simplu si usor ca buna ziua !

PS. Chiar dac-o mai gasiti pe net, reteta imi apartine 100% !
PSS. Legat de iaurt, va sfatuiesc sa optati pentru cel cu 7% grasime, de la Napolact.
LE. Uleiul de masline pe care-l folosesc cel mai des si care-mi place cu  'osebire, e Pietro Coricelli.

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (22-06-2008 22:11:23)


22-06-2008 22:03:15
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
... si daca sunteti cuminti, va invat sa faceti saramura de peshte...

22-06-2008 22:06:24
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

PeterPan 63 a scris:

Ui', par egzamplu, o reteta proprie de tzatziki :

Prieteni, hai, mai intai, sa vedem ce-i tzatziki ? In fond si la urma-urmei, nu-i decat o amarata de salata, atat si nimic mai mult ! C-o mai servesc cate unii si drept garnitura ? Si ? Care-i spilu ? Parca tu n-ai mancat de cand te stii, una-alta, carne ori peste, doar c-un amestec de verdeturi, legume si ale laptelui pe langa ele ?!... Si-apoi, s-avem rezon, ca de te muncesti prea mult cu o salata, cand mai faci si restul ?!!!
Asta-i una si dupa cum taci, inteleg ca esti de acord cu mine. Mai departe : incercand s-o faci precum grecii si tinand mortis pe calea asta, n-o sa ai parte de altceva decat de pingele rupte , un car de draci si ochi lungiti de foame. Ma-ntrebi de ce ? Simplu, ori nu le gasesti pe toate, ori le gasesti dupa atata alergatura ca-ti piere cheful. Si-atunci, care-i calea de urmat ? Nu te grabi si ai s-o vezi mai dihai ca pe Luminita, aia care tine felinaru aprins la capu tunelului.
Primu lucru pe care-l fac eu, e sa-l bag in ma-sa pe grec si-ncep a cugeta romaneste. Desi bucataria-i poezie, fiind vorba de tzatziki, musai sa gandesti pragmatic ; totul la iuteala si rezultatul sa te dea pe spate !
Primii-s castravetii - oricare-s buni. Spalati, curatati de coaja, gustati fiecare , sa nu fie amari. Dati pe razatoarea mare si pusi intr-o strecuratoare, sa se scurga. Vezi si fii atent : daca tii f'o muiere pe langa casa, n-arunca zeama ca-i e ei de trebuinta , la oaresce reparatiuni pentru ficsonomia obrazului.
Iaurtul - neica, sa fie gras si atat. Nu-ti bate capul cu cel de oaie, capra si alte minuni, ca-s greu de aflat si-ti zic cu mana pe inima ca nu merita osteneala. Tot ce-i deslusesti pe capac scris 4%, e indestulator. P-asta-l desfaci primul si-l pui aidoma castravetilor la scurs - o sa te crucesti cata apa-si lasa !
Usturoiul - o spun si azi, o spun si maine si pan' la sfarsitul lumii : NU DIN CEL TURCESC ! Nu-i bun nici sa-ti omenesti dusmanii ! Iei d-al nostru, chit ca are cateii mai mici si pigulesti mai mult cand il cureti. Piseaza-l si freaca-l cu ulei de masline, din cel bun !
Marar - nu lua de la prima taraba si alege-l cu grija, dupa miros ; ala de ti-o intepa narile mai abitir, e mai proaspat. Pune-l sub jetul de apa rece si resfira-l oleaca. Gata-i. Toaca-l cat se poate de marunt.
Sare - de care ai.
Piper - frate, fa si tu o risipa si de munca, si de bani, ia din cel alb, boabe, si macina-l atunci.
Dac-ai ostenit, aseaza-te si toarna-ti un pahar de vin ; cat timp il bei, mai indeasa-n castraveti, sa-i ajuti sa-si lase zeama. L-ai baut ? Sa-ti fie de bine ! Ti-s toate la-ndemana ? Si ce mai astepti ?!... Pune totul gramada intr-un vas si amesteca vartos. Tranteste-i un capac si da-l la rece.
Simplu si usor ca buna ziua !

PS. Chiar dac-o mai gasiti pe net, reteta imi apartine 100% !
PSS. Legat de iaurt, va sfatuiesc sa optati pentru cel cu 7% grasime, de la Napolact.


Pot s-o gust cand ma duc la Bucuresti?...oricum facuta de mainile tale nu poate fi decat buna...ca pestele pe care l-ai preparat la cuptor...=)


22-06-2008 22:08:11
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Tzatziki fac si eu vara..da eu stiam denumirea turceasca "geagic"...e foarte buna si foarte racoroasa...astept insa reteta de saramura...facuta de un pescar adevarat! :)

P.S...la tiramisu nu ma pricep...da fac un borsh de fasole boabe acrit cu corcodushe...de sta matza-n coada!

Ultima modificare facuta de unikaa (22-06-2008 22:22:37)


22-06-2008 22:16:54
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Cherie, prea putin ma intereseaza cat de bine gateste o muiere, cata vreme de ajuns sa-mi asculte indicatiile. La fel shade treaba si-n asternuturi, daca ma-ntzelegi ce zic io aci... ;)

22-06-2008 22:25:45
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Gata! Am tacut :D....astept reteta de saramura..si promit sa urmez toate indicatiile pe care le dai!

22-06-2008 22:29:05
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Saramura de peste

Nenica, la saramura ie treaba cu dichis, nu merge oricum ! Ipochimenii de-i strangi in jurul mesei, neaparat tre' stie a manca si cu destele si sa nu le fie rusine a le trece si prin gura cand si cand. Bashca, fii cu bagare de seama la ce muzica le place si ce beau, ca de-ti cer manele si bere, mai bine-i dai pe usa afara si mananci singur, precum calicii !
Si acu', ia de citeste :
Mai intai te-apuci si faci o ciorba, poa' sa fie de orice fel, ca "daca ciorba nu e, nimic nu e...", da io-ti spun ca-i mai buna de porc si musai sa fie sh-un os in oala, ca, vorba aia, "nu e pasare ca porcu' " . Vezi cum pui apa, c-o sa-ti trebuiasca f'o 2 litri de zeama pentru saramura !
Langa ea, coci 5-6 rosii maricele si tot f'o 5 ardei grasi (buni ar fi Kapia, da' merg si cei verzi). Le cureti apoi de pielita si le tai fasii, la fel si ardeii.
Pestele sa fie caras, cam la 250gr unul , ori poti alege burta de crap da' la aceeasi greutate. Ii tai capatana si-l cureti - vezi sa-i tai si inotatoarele de pe burta cu oasele de langa ea ! Il stergi bine de apa si-l pui alaturi p-un prosop. Iei o tava mare, pui in ea sare grunjoasa si frigi pestele. Iar sa fii atent(a), c-o sa faci un fum in bucatarie, de-ti vine sa fugi ! Dupa ce l-ai fript, nu prea mult si cu grija, sa nu-l usuci prea tare, il pui intr-un vas si-l acoperi cu capacul.
Mai departe: iei doi litri din ciorba, numa' zeama !, pui in ea rosiile, ardeiul, o juma' de cutie de suc de rosii, 2 lingurite de Delikat si o mai lasi un pic pe foc (3-4 min). Mai pui 2 legaturi de parunjel cand opresti focul si 2-3 ardei iuti tocati marunt. Pui capacul si o lasi f'o 5min, sa se patrunda aroma patrunjelului si iuteala ardeiului. Toata asta o torni peste peste si-l tii acoperit . Poti s-o mananci asa, calda, da' mie-mi place rece cu mamaliga calda...

Atentie !!! Neaparat sa ai cel putin o sticla de vin alb sec langa ea, sa nu creada pestele ca l-a mancat f'un caine !!!
Pofta mare !

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (22-06-2008 22:30:41)


22-06-2008 22:29:07
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

PeterPan 63 a scris:

Saramura de peste

Nenica, la saramura ie treaba cu dichis, nu merge oricum ! Ipochimenii de-i strangi in jurul mesei, neaparat tre' stie a manca si cu destele si sa nu le fie rusine a le trece si prin gura cand si cand. Bashca, fii cu bagare de seama la ce muzica le place si ce beau, ca de-ti cer manele si bere, mai bine-i dai pe usa afara si mananci singur, precum calicii !
Si acu', ia de citeste :
Mai intai te-apuci si faci o ciorba, poa' sa fie de orice fel, ca "daca ciorba nu e, nimic nu e...", da io-ti spun ca-i mai buna de porc si musai sa fie sh-un os in oala, ca, vorba aia, "nu e pasare ca porcu' " . Vezi cum pui apa, c-o sa-ti trebuiasca f'o 2 litri de zeama pentru saramura !
Langa ea, coci 5-6 rosii maricele si tot f'o 5 ardei grasi (buni ar fi Kapia, da' merg si cei verzi). Le cureti apoi de pielita si le tai fasii, la fel si ardeii.
Pestele sa fie caras, cam la 250gr unul , ori poti alege burta de crap da' la aceeasi greutate. Ii tai capatana si-l cureti - vezi sa-i tai si inotatoarele de pe burta cu oasele de langa ea ! Il stergi bine de apa si-l pui alaturi p-un prosop. Iei o tava mare, pui in ea sare grunjoasa si frigi pestele. Iar sa fii atent(a), c-o sa faci un fum in bucatarie, de-ti vine sa fugi ! Dupa ce l-ai fript, nu prea mult si cu grija, sa nu-l usuci prea tare, il pui intr-un vas si-l acoperi cu capacul.
Mai departe: iei doi litri din ciorba, numa' zeama !, pui in ea rosiile, ardeiul, o juma' de cutie de suc de rosii, 2 lingurite de Delikat si o mai lasi un pic pe foc (3-4 min). Mai pui 2 legaturi de parunjel cand opresti focul si 2-3 ardei iuti tocati marunt. Pui capacul si o lasi f'o 5min, sa se patrunda aroma patrunjelului si iuteala ardeiului. Toata asta o torni peste peste si-l tii acoperit . Poti s-o mananci asa, calda, da' mie-mi place rece cu mamaliga calda...

Atentie !!! Neaparat sa ai cel putin o sticla de vin alb sec langa ea, sa nu creada pestele ca l-a mancat f'un caine !!!
Pofta mare !

Imi ploua in gura mon cher....ce fac?...ma duc la pescuit?;)


22-06-2008 22:43:30
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Ciorba de burta>>

ai nevoie de burta(1-2kg), 2-3 oase de vita, un rasol potrivit, 2 cepe mari,2 ardei grasi,2 morcovi,o radacina de patrunjel potrivita,o albitura potrivita,500 g smantana,3-4 galbenusuri.....piper macinat,secretul gustului,usturoi si otet(sa nu fie otet de mere....otet normal)-dupa gust..in functie de cat de mult va place otetul,usturoiul..cat de piperat....pui cate putin si gustati...


speli burta( eu cumpar gata curatata) si o pui la fiert intr o oala....o lasi sa fiarba pana e APROAPE gata fiarta.....(gusti din ea....se cunoaste cand e fiarta....vezi sa nu o uiti sa se faca praf,mai ales ca e prefiarta si se crapa )....dupa ce a fiert scurgi apa si o speli usor cu apa rece....dupa aia o tai cu cutitul fasii,fasii....ca niste rame...cam de 3-4 cm lungime si grosime o jumate de cm(ca sa fiu mai explicita....)....gata cu burta........

speli oasele si rasolul si le pui la fiert intr o oala......dupa ce incepe sa fiarba apa,mai lasi  15 min,le spumezi bine si le scoti........apoi le pui in alta oala,sau inapoi aceeasi oala dupa ce o speli...de ce fac asta??....pt ca nu sunt bine curatate,spalate si nu mi place prima apa lasata de oase si carne in general.........acum,oasele si rasolul in noua apa le pui la fiert impreuna cu ceapa(curatata ,spalata si taiata in patru),morcovii taiati pe lung fiecare si ardeii grasi taiati fiecare in 4.....le pui capac si le dai la fiert la foc potrivit....dupa ce a fiert carnea,o lasi 10 min sa si traga putin sufletu....scoti usor oasele(eu le arunc),rasolul intr o farfurie si legumele in alta farfurie...si pt ciorba folosesti doar ZEAMA strecurata si un morcov fiert..........ce faci cu rasolul?...il poti face friptura sau sa-l mancati asa cu sare si usturoi...depinde cum va place.....legumele eu le arunc,unii le mananca asa fierte...
zeama strecurata o pui ushor in alta oala si adaugi in ea burta taiata fasii...si o lasi la fiert cam 20 de min  si apoi adaugi usturoiul pisat,otetul,secretul gustului,piperul si morcovul fiert dat pe razatoarea mica(eu il pun pentru culoare calit in putin ulei de masline)...cand e aproape gata ciorba omogenizezi bine smantana,pui galbenusurile in smantana si torni cate putin in oala,amestecand continuu .....POFTA BUNA!...langa ea merge un ardei iute...si un pahar de tuica!

Ultima modificare facuta de unikaa (23-06-2008 16:04:00)


22-06-2008 23:36:50
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Ciorba de perisoare

Am folosit:

400 gr carne de vita (eu am avut pulpa de vitel)
o ceapa potrivita
un morcov
o telina mica
2 oua
2 linguri de orez
o legatura patrunjel, leustean
2 cuburi concentrat de vita
3 linguri zarzavat pregatit in toamna
zeama de la o lamaie


Am tocat ceapa, morcovul si telina si le-am pus in apa care fierbea deja cu o lingurita de sare si cuburile de concentrat de vita. Am pregatit carnea de vita si am tocat-o marunt. Am amestecat cu 2 linguri de orez, oul si verdeata batute bine, sare si piper. Am facut perisoarele care le-am lasat in supa ce fierbea la foc mic. Am lasat sa fiarba 10 minute si am adaugat cele 3 linguri de zarzavat facut in casa. Am mai lasat sa fiarba inca o jumatate de ora la foc potrivit dupa care am adaugat sucul de la lamaie, leusteanul si am dres ciorba cu un ou.
*zarzavatul a fost facut in toamna din rosii, ardei, morcov, ceapa si telina ; leusteanul l-am avut pastrat la congelator tocat marunt.


23-06-2008 08:25:55
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Pentru ca am povestit cu Tit despre placinta...hai sa va scriu reteta de placinte cu mere ca oricum merele vor aparea curand in piata(cele de vara)

Pentru Foi:
50-70 g unt temp. camerei,
o cana cu apa calduta cca 250 g,
drojdie proaspata cat o nuca,
sare,
2 linguri cu ulei,
o lingura cu otet,
faina cat cuprinde cca 500 g

Pentru Umplutura:
2 kg mere,
esenta rom,
zahar vanilat
scortisoara
175 g zahar.

Preparare:
Se pune faina intr-un castron, se face o gaura in mijloc se toarna apa calduta, drojdia care a fost si ea dizolvata in doua linguri cu apa calduta, se adauga un praf de sare, otetul si uleiul amestecand incet, apoi vom incepe sa framantam pana obtinem un aluat elastic. Acest aluat se imparte in patru. , intindem cu sucitorul si obtinem patru foi fiecare avand dimensiunea unei farfurii mari intinse.
Punem pe masa o foaie o ungem cu unt apoi punem o alta foaie peste ea. Asa procedam si cu celelalte doua foi. In total vom obtine doar doua foi. una o lasam sa se odihneasca, cealalta o vom lua incet si o vom intinde mai intai in mana foarte incet avand grija sa nu se rupa. Aceasta foaie o vom pune pe masa de lucru in care am pus o fata de masa pe care eu o folosesc doar la aceste placinte, cu ajutorul ei vom rula foaia cu umplutura.
Deci punem foaia pe masa si incepem sa o intindem foarte incet pana va ajunge subtire ca foita de tigara... ea fiind foarte elastica se va intinde usor si vom obtine o foaie foarte mare aproape cat toata masa. Se stropeste foaia cu ulei si vom pune pe ea umplutura de mere pe care am obtinut-o astfel.
Merele date pe razatoare, se amesteca cu zaharul vanilat romul,scortisoara si zaharul. In momentul cand vom pune umplutura pe foaie vom stoarce merele pentru ca ele isi vor lasa zeama de aceea aceasta umplutura e bine sa se faca inainte de a incepe noi sa facem aluatul.
Dupa ce am umplut foaia vom incepe sa rulam cu aceasta fata de masa, obtinand un rulou lung pe care il vom taia in doua si le vom pune intr-o tava unsa cu ulei. La fel vom proceda si cu cealalta foaie.
Dupa ce am terminat, o punem in tava si ungem placinta cu ulei si apoi o introducem in cuptorul care a fost incalzit in prealabil. O vom tine in jur de 30 minute pana se rumeneste deasupra. Se scoate si se pudreaza cu zahar pudra vanilat.

POFTA BUNA!

Timp Preparare: 1 h 30 '


23-06-2008 08:46:23
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

unikaa a scris:

Ciorba de burta>>

Copila neichii, buna-i si cum o faci tu, insa-ti marturisesc ca de-ar fi sa muncesc atat la ea, as manca-o doar din an in pashte !
Asculta-l pe mosh-tu :
- in loc de rasol, iei de la macelerie oasele copitelor. Asta-i una. Toate le fierbi in oala sub presiune, ar fi a doua. Legumele nu le arunci, le pasezi. In rest, cam la fel.
Odata fiarta, strecori zeama, burta o tai marunt si de pe oase alegi ligamentele si maduva.


23-06-2008 19:40:19
   
dulcica4
Femeie

Nou venit

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 17

martiela a scris:

Ciorba de perisoare

Am folosit:

400 gr carne de vita (eu am avut pulpa de vitel)
o ceapa potrivita
un morcov
o telina mica
2 oua
2 linguri de orez
o legatura patrunjel, leustean
2 cuburi concentrat de vita
3 linguri zarzavat pregatit in toamna
zeama de la o lamaie


Am tocat ceapa, morcovul si telina si le-am pus in apa care fierbea deja cu o lingurita de sare si cuburile de concentrat de vita. Am pregatit carnea de vita si am tocat-o marunt. Am amestecat cu 2 linguri de orez, oul si verdeata batute bine, sare si piper. Am facut perisoarele care le-am lasat in supa ce fierbea la foc mic. Am lasat sa fiarba 10 minute si am adaugat cele 3 linguri de zarzavat facut in casa. Am mai lasat sa fiarba inca o jumatate de ora la foc potrivit dupa care am adaugat sucul de la lamaie, leusteanul si am dres ciorba cu un ou.
*zarzavatul a fost facut in toamna din rosii, ardei, morcov, ceapa si telina ; leusteanul l-am avut pastrat la congelator tocat marunt.

Pot sa dau si eu o reteta de ciorba de perisoare?


10-07-2008 21:05:03
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

dulcica4 a scris:


Pot sa dau si eu o reteta de ciorba de perisoare?

Cocoana, parca te-as cunoste de undeva, insa nu-mi vine acu'  in minte de unde....
Mai treci p-aci si ti-oi zice io pan'  la urma, pe unde ni s-au incurcat pasii...


10-07-2008 22:33:08
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

PeterPan 63 a scris:


dulcica4 a scris:


Pot sa dau si eu o reteta de ciorba de perisoare?

Cocoana, parca te-as cunoste de undeva, insa nu-mi vine acu'  in minte de unde....
Mai treci p-aci si ti-oi zice io pan'  la urma, pe unde ni s-au incurcat pasii...

Vrei sa-ti spun eu unde?
ce dai daca iti spun?;)
=)
Un peste la protzap?=D=D

Ultima modificare facuta de sarabela (10-07-2008 22:37:00)


10-07-2008 22:35:53
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
La protzap sau pe protzap ? :D:D:D

10-07-2008 22:40:06
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

sarabela a scris:


PeterPan 63 a scris:


dulcica4 a scris:


Pot sa dau si eu o reteta de ciorba de perisoare?

Cocoana, parca te-as cunoste de undeva, insa nu-mi vine acu'  in minte de unde....
Mai treci p-aci si ti-oi zice io pan'  la urma, pe unde ni s-au incurcat pasii...

Vrei sa-ti spun eu unde?
ce dai daca iti spun?;)
=)
Un peste la protzap?=D=D

Nu, sarabelo, nu-i nevoie, intre timp mi-am amintit si de tine... :D
Nu atat dupa poza, cat dupa stil.


10-07-2008 22:47:30
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ups ia stai ca acu vazui ....49 ani shi vaduva ?    wooooow  Zestre ceva ? :D:D:D

10-07-2008 22:48:38
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ufffff cumetre chiar asha ....le iei tu pe toate alea bune ?.....:D:D:D
PeterPan 63 a scris:


sarabela a scris:


PeterPan 63 a scris:


Cocoana, parca te-as cunoste de undeva, insa nu-mi vine acu'  in minte de unde....
Mai treci p-aci si ti-oi zice io pan'  la urma, pe unde ni s-au incurcat pasii...

Vrei sa-ti spun eu unde?
ce dai daca iti spun?;)
=)
Un peste la protzap?=D=D

Nu, sarabelo, nu-i nevoie, intre timp mi-am amintit si de tine... :D
Nu atat dupa poza, cat dupa stil.


10-07-2008 22:49:41
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

Ups ia stai ca acu vazui ....49 ani shi vaduva ?    wooooow  Zestre ceva ? :D:D:D

Dar tu ce ai...de ma intrebi pe mine?;)


10-07-2008 22:54:18
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

CIUDATUL SA a scris:

Ufffff cumetre chiar asha ....le iei tu pe toate alea bune ?.....:D:D:D

Ciudatule, linisteste-ti angoasele, ca nu s-a nascut inca muierea pe care sa mi-o aleg eu dupa contul facut pe matrimoniale trei ics. Cu multa placere ti le las tie pe toate, mai cu osardie cata vreme p-afara-i vopsit gardu...


10-07-2008 22:54:31
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

PeterPan 63 a scris:


sarabela a scris:


PeterPan 63 a scris:


Cocoana, parca te-as cunoste de undeva, insa nu-mi vine acu'  in minte de unde....
Mai treci p-aci si ti-oi zice io pan'  la urma, pe unde ni s-au incurcat pasii...

Vrei sa-ti spun eu unde?
ce dai daca iti spun?;)
=)
Un peste la protzap?=D=D

Nu, sarabelo, nu-i nevoie, intre timp mi-am amintit si de tine... :D
Nu atat dupa poza, cat dupa stil.

Ma bucur ca ti-ai amintit...m-ai si votat cumva?;)


10-07-2008 22:55:27
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ete-te la el cum ma crede un jen de fraieric ! :D
PeterPan 63 a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Ufffff cumetre chiar asha ....le iei tu pe toate alea bune ?.....:D:D:D

Ciudatule, linisteste-ti angoasele, ca nu s-a nascut inca muierea pe care sa mi-o aleg eu dupa contul facut pe matrimoniale trei ics. Cu multa placere ti le las tie pe toate, mai cu osardie cata vreme p-afara-i vopsit gardu...


10-07-2008 23:20:44
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Sarabelo zi bre ne maritam sau nu ?

10-07-2008 23:21:14
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

Sarabelo zi bre ne maritam sau nu ?

Fusei pe gand cu tine...dar mi-e de Titmouse...;)


10-07-2008 23:50:39
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
P.Pane sa-ti dea D-zeu sanatate pentru reteta aia de saramura...am facut-o asa cum ai spus tu(sa nu razi da am stat cu laptop-ul pe masa sa nu gresesc ceva)...si vreau sa-ti spun ca a iesit o bunatate de au lins tot(mai putin oasele :D )...si ma tot intreaba ai mei...o saramura de-aia cand mai faci?

11-07-2008 21:53:02
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Sarabelo zi bre ne maritam sau nu ?



pai...nu-ti fa griji de mine...Cyudi ne-a cerut pe toate de neveste pan-acu' , pe mine , pe Tasha , pe Unika si dumnzeu mai stie pe cine. Bine-ai venit in Clubul Femeilor cerute de neveste de Cyudi...eu am zis "DA" din prima cand m-a cerut si dup-aia , binenteles , a disparut...m-a lasat cu ochii-n soare..
Si-apoi , Cyudatu' este DAT oricum...

Ultima modificare facuta de titmouse (11-07-2008 21:58:35)


11-07-2008 21:56:58
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Maine shi poimaine nu sunt dat ! Hihihi dushmanca pleaca 2 zile ...moaaaaaaaaaaama ce veselie o sa fieeeeeeee :D:D:D
titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Sarabelo zi bre ne maritam sau nu ?



pai...nu-ti fa griji de mine...Cyudi ne-a cerut pe toate de neveste pan-acu' , pe mine , pe Tasha , pe Unika si dumnzeu mai stie pe cine. Bine-ai venit in Clubul Femeilor cerute de neveste de Cyudi...eu am zis "DA" din prima cand m-a cerut si dup-aia , binenteles , a disparut...m-a lasat cu ochii-n soare..
Si-apoi , Cyudatu' este DAT oricum...


11-07-2008 22:30:25
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Uniko, stai p-aproape si-o sa te-nvatz sa faci cea mai Dumnezeiasca friptura de pe fata pamantului ! Iar de nu ti-or fi apreciate talentele-n cearshafuri, macar pentru asta si tot vei fi a mai cautata muiere din partile de lume unde-ti duci traiu'.

12-07-2008 09:33:07
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Astept cu mare interes reteta asta de friptura!..Ca stii tu e o vorba..cu burta goala...nici un talent nu se mai scoala! :D

12-07-2008 15:26:23
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

unikaa a scris:

Astept cu mare interes reteta asta de friptura!..Ca stii tu e o vorba..cu burta goala...nici un talent nu se mai scoala! :D



Ba sa stii, febletze cu patrafir ;), io am tras concluzia din lunga-mi experientza ca (ideile cel putin :D) mi s-au SCULAT mai abitir atunci cind nu eram deloc satul...
Fiindca, pe vremea cind aveam bani "fara numar fara numar" :D si 110 kile, neuronu', crede-ma, mi se lenevise de tot... :(

OK, pe planul alalalt... neideatic (sau cu idei putine, dar fixe... si placute, normal :D) cam ai totusi dreptate. ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-07-2008 16:03:51)


12-07-2008 16:01:10
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
:D
unikaa a scris:

Astept cu mare interes reteta asta de friptura!..Ca stii tu e o vorba..cu burta goala...nici un talent nu se mai scoala! :D


12-07-2008 16:14:55
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

:D
unikaa a scris:

Astept cu mare interes reteta asta de friptura!..Ca stii tu e o vorba..cu burta goala...nici un talent nu se mai scoala! :D

Asta cam asa e!


15-07-2008 13:12:39
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Drept ie ca nu prea gatesc, mai mult experimentez si cum o fac din placere, ajutat si de-o imaginatie bogata, rezultatele au fost mai mereu peste asteptari.
O singura data am dat chix, la o ciulama de ciuperci careia am incercat sa-i dreg gustul cu pasta de tomate ; a iesit o... ceva la care si-un porc ar fi strambat din rat...
Copilutii neichii,  'nainte de-a face vorbire asupra fripturii promise, indemna-va-voi ca degraba sa targuiti o oala de pamant, neaparat pantecoasa si smaltuita. Dup-asta inc-un sfat : mare grija pe unde va stropiti cand oti manca-o, ca deshtele vi le puteti linge-suge linistiti, insa de-o faceti mai jos de buric, deja apar probleme !


15-07-2008 21:44:05
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Eu doresc/vreau o retzeta pentru mujdei de usturoi sa mearga la pastrav, de la cine stie a gati.

15-07-2008 21:50:51
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Pane tu chiar vrei sa te impushc ?.......ca d-abia am mancat shi iar imi curg balele !
PeterPan 63 a scris:

Drept ie ca nu prea gatesc, mai mult experimentez si cum o fac din placere, ajutat si de-o imaginatie bogata, rezultatele au fost mai mereu peste asteptari.
O singura data am dat chix, la o ciulama de ciuperci careia am incercat sa-i dreg gustul cu pasta de tomate ; a iesit o... ceva la care si-un porc ar fi strambat din rat...
Copilutii neichii,  'nainte de-a face vorbire asupra fripturii promise, indemna-va-voi ca degraba sa targuiti o oala de pamant, neaparat pantecoasa si smaltuita. Dup-asta inc-un sfat : mare grija pe unde va stropiti cand oti manca-o, ca deshtele vi le puteti linge-suge linistiti, insa de-o faceti mai jos de buric, deja apar probleme !


15-07-2008 21:53:34
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Auzi shi la NJD-ul ....mujdeiiiiii    TACETZI CA VA IMPUSHC PE TOTZI DACA MAI VORBITZI DE BUNATATZI ! :D

15-07-2008 21:55:28
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Am un restaurant langa mine (la munca) si primesc telefoane de la prieteni (in timpu serviciului) "mergem la un peste "? Bineinteles zic.
Bucatareasa de acolo pregateste pastravi proaspeti (nu stiu de unde), intr-o farfurie tip barca japozeza, la cuptor, cu lamaie deasupra, o mamaligutza separat, si o cana de Mujdei. Totul stropit co o sticla doua de vin alb, Jidvei. Mujdeiul in doi nu ajunge o cana asa e de bun. Arata putin ca o supa in care plutesc vizibile niste bucatele mici de ardei uscat, sarat bineinteles si usturoi. Nu stiu care sint cantitatille sau ce mai exista acolo, dar e excelent. Am intrebat care e reteta? cica e secret de firma.


15-07-2008 22:09:16
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Maaaaaaaaaaaaa te-mpushc !:)...shi la mine la carciuma unde halesc de obicei trantesc aia nishte specialitatzi de peshte cu tot tacamul de crapi in scaun cand mananci !

15-07-2008 22:16:27
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284
NJD....mujdeiul de usturoi  eu il fac dintr-o caciulie ,il pisez si-l frec ca si maioneza cu ulei si sare apoi adaug putina apa si boia de ardei,merge cu mamaliga si peste de-ti bati copii....;)

15-07-2008 23:34:49
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la