Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Sfaturi culinare    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Textura carnii de pastrav cere un mujdei apos, asa ca "maioneza" cu ulei nu-i cea mai indicata. Reteta postata de tine se potriveste la un crap, somn, novac, ba si caras mai "imbracat" .

15-07-2008 23:55:26
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

PeterPan 63 a scris:

Textura carnii de pastrav cere un mujdei apos, asa ca "maioneza" cu ulei nu-i cea mai indicata. Reteta postata de tine se potriveste la un crap, somn, novac, ba si caras mai "imbracat" .

O fi...eu asa il fac de regula =)


16-07-2008 00:19:46
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Suntetzi fara exceptzie totzi de aici nishte mari porcovani .....in urma lecturii postarilor voastre de aseara iar m-am trezit in mijlocul noptzii din cauza unor intense polutzii salivare shi am mancat precum un porc nesimtzit shi ordinar !
Acum stand shi mimand gandirea cu botul bagat adanc in bardaca de cafea am avut o strafulgerare funesta :
de fapt voi suntetzi nishte asasini de profesie care vretzi a ma inlatura de pe acest forum stimulandu-mi nesimtzita shi imensa pofta de mancare - AM SA IAU MASURI !


16-07-2008 11:08:33
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Suntetzi fara exceptzie totzi de aici nishte mari porcovani .....in urma lecturii postarilor voastre de aseara iar m-am trezit in mijlocul noptzii din cauza unor intense polutzii salivare shi am mancat precum un porc nesimtzit shi ordinar !
Acum stand shi mimand gandirea cu botul bagat adanc in bardaca de cafea am avut o strafulgerare funesta :
de fapt voi suntetzi nishte asasini de profesie care vretzi a ma inlatura de pe acest forum stimulandu-mi nesimtzita shi imensa pofta de mancare - AM SA IAU MASURI !


Si ce altceva ar mai putea  ei , ma rog , sa-ti stimuleze...fac si ei ce pot...


16-07-2008 11:34:02
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Suntetzi fara exceptzie totzi de aici nishte mari porcovani .....in urma lecturii postarilor voastre de aseara iar m-am trezit in mijlocul noptzii din cauza unor intense polutzii salivare shi am mancat precum un porc nesimtzit shi ordinar !
Acum stand shi mimand gandirea cu botul bagat adanc in bardaca de cafea am avut o strafulgerare funesta :
de fapt voi suntetzi nishte asasini de profesie care vretzi a ma inlatura de pe acest forum stimulandu-mi nesimtzita shi imensa pofta de mancare - AM SA IAU MASURI !


Si ce altceva ar mai putea  ei , ma rog , sa-ti stimuleze...fac si ei ce pot...

=D=DBine spui Titmouse!


16-07-2008 11:42:34
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Mda .......pai cam ai dreptate NU POATE FI STIMULAT CEVA CE NU EXISTA ! :D:D:D

16-07-2008 12:03:27
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

CIUDATUL SA a scris:

Auzi shi la NJD-ul ....mujdeiiiiii    TACETZI CA VA IMPUSHC PE TOTZI DACA MAI VORBITZI DE BUNATATZI ! :D


Imi pare rau de visele frumoase pe care le-ai avut. Impusca-ma nu ma opun, cu un dop de sampanie dar sa fie  Moet & Chandon-Nectar


16-07-2008 13:47:40
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

Mda .......pai cam ai dreptate NU POATE FI STIMULAT CEVA CE NU EXISTA ! :D:D:D

Faci pe modestul?;)


16-07-2008 16:08:10
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Nunu .....ca nu-mi sta in caracter sa fiu comunist ! ........MODEST ESTE CEL CE NU CUNOASHTE ! :D
sarabela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Mda .......pai cam ai dreptate NU POATE FI STIMULAT CEVA CE NU EXISTA ! :D:D:D

Faci pe modestul?;)


16-07-2008 16:17:49
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

Nunu .....ca nu-mi sta in caracter sa fiu comunist ! ........MODEST ESTE CEL CE NU CUNOASHTE ! :D
sarabela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Mda .......pai cam ai dreptate NU POATE FI STIMULAT CEVA CE NU EXISTA ! :D:D:D

Faci pe modestul?;)

Aha,tu le stii pe toate?>


16-07-2008 18:40:12
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
P.Pane am revenit...si am achizitionat si oala de pamant(din piatza de la niste ardeleni)...acum astept reteta aia faimoasa...ca se tot uita ai mei la oala..ca-i goala! :D...si trebuie musai sa bag ceva in ea!

19-07-2008 13:46:15
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Sincer ashi dori sa ating acest SUPREM dar din pacate "a shti toate" este o expresie foaaaaaarte iluzionista !!!! Shtii de ce ?....simplu : deoarece inca nu am reushit sa ma cunosc pe MINE ...shi pe zi  ce trece vad ca acumulez mereu noi informatzii ! hihihi   De fapt ma refeream la un aspect strict : DACA CUNOSHTI SA FACI CEVA FOARTE BINE SPUNA ACEST LUCRU LA TOTZI CEI DIN JURUL TAU ...deoarece acest lucru facut foarte bine te ajuta pe tine shi pe cei din jurul tau !
sarabela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Nunu .....ca nu-mi sta in caracter sa fiu comunist ! ........MODEST ESTE CEL CE NU CUNOASHTE ! :D
sarabela a scris:


Faci pe modestul?;)

Aha,tu le stii pe toate?>


Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (19-07-2008 14:10:38)


19-07-2008 14:07:18
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627

unikaa a scris:

P.Pane am revenit...si am achizitionat si oala de pamant(din piatza de la niste ardeleni)...acum astept reteta aia faimoasa...ca se tot uita ai mei la oala..ca-i goala! :D...si trebuie musai sa bag ceva in ea!

Sarmalele facute in Moldova se pregatesc in oale de lut,la fel si ciorba(sau borsul,la noi ciorba nu se acreste cu sare de lamiie)este destul de simplu pui toate cele necesare in oala si neaparat se da in cuptor dar nu in cel de la aragaz ci cel de lut de afara,iar la sarmale se pune mai multa grasime si mai putina carne in comparatie cu cele dobrogene,rezultatul ...chiar cred ca inca nimic din ce fac bucatarii din restaurante nu se compara cu asa ceva


19-07-2008 14:53:49
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Pestele...ok,scrumbia de apa dulce(de fapt este scrumbia atunci cind urca pe Dunare)au un gust mai aparte,se iau citeva bucati de scrumbie se fac la gratar(atentie este un peste gras si imediat de rupe)apoi se coc rosii ,ardei gras ,capia,ardei iute verde si rosu(dupa gust)se curata de coaja si se toaca marunt,legume,rosii ,telina frunze ,usturoi,marar ,patrunjel ,ardei grasi si ceapacare se taie rondele si se aseaza deasuprape legume,sare si ulei...incercati,dar nu exagerati cu ardeiul iute ca o sa aveti emotii cind mergeti la wc

19-07-2008 15:03:41
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Rasa voastra de golani shi golanci iar imi curg balele .....suntezti nishte ucigashi profesionishti undercoveruitzi ! ......Mai scap io de burtoi cand m-oi parca in locul de veci ! hihihi

19-07-2008 15:10:29
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Carol.ai uitat un lucru..chiar daca am crescut aici in dobrogea..ma trag din neam de moldoveni(si-s mandra de asta)..asa ca stiu cum se gateste in Moldova!..D-zeu sa o hodineasca pe bunica mea.m-a crescut sanatos si natural...si multe secrete culinare de la ea le-am invatat...gatea cu pasiune si tot ce iesea din mainile ei erau de-o bunatate cum rar am mai gustat pe undeva!

19-07-2008 15:20:03
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Nu l-am uitat ,nu l-am stiut,app niste peste uscat...si ce merge cu 1001,iar dupa aia sa vezi cum ciripeste bubulina prin casa ca o turturea(oare cum o ciripi o turturea)

19-07-2008 15:25:33
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Maine, uniko, maine, ca-s de zis niscaiva trebusoare si legat de scrumbii ...

20-07-2008 00:05:57
   
?? ibiutza
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 130
eu stiu sa gatesc scrumbii si stiu si la internet si la calculator si la webcam nu ca aia care scoate bani din inteligenta freaca menta toata ziua si sta cu barbatii pe mesenger

20-07-2008 01:21:00
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490
Personal nu stiu nici macar sa maninc :D :D dar stiu sa scriu la webcam!!!
HIC!


20-07-2008 02:15:38
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

evil a scris:

Personal nu stiu nici macar sa maninc :D :D dar stiu sa scriu la webcam!!!
HIC!

Te-a invatat iubiutza si pe tine?;)


20-07-2008 12:41:54
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490
Eu stiam  dedinaintea ei dar mor de nerabdare sa ma perfectionez
HIC!


20-07-2008 12:54:46
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
P.Paneee...hai bre,cu reteta aia de friptura o data..ca m-am tot laudat ca o sa fac o bunatate..si asteapta astia cu limba scoasa..si cu ochii la oala de lut! :D

21-07-2008 20:58:19
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Am tot asteptat,da degeaba..P.Pan a uitat de reteta de friptura si de promisiunea de a ne-o dezvalui! Bine ca am ramas cu oala de pamant...o sa o folosesc la iarna sa fierb sarmalele!

03-08-2008 14:16:07
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Iarta-ma, copila, m-am luat cu treburile sh-am uitat de promisiune...
Una la mana si cel mai important : nu folosi mushchi de porc ! Carnea-i prea slaba si n-are niciun chichirez. Pulpa (mai grasa !) ori cotlele bine garnisite cu slana pe margini, asta-i ideal ori, daca cumetri de-i strangi la masa au aplicatiune catre indesat in falci, poti baga chiar si fleica.
Asezi carnea pe fundu'  oalei si presari deasupra toate condimentele ce le ai la-ndemana. Mare atentie sa nu-ti lipseasca cimbru, coriandru, boiaua, ca astea-i dau tot farmecu', iar ce-i in plus, ie de castig. Adaugi doua foi de dafin, piper macinat - bun e ala cu arome de usturoi si daca n-ai, pregatesti un mujdei sarac in apa si-mbesugat in sare. Peste toate astea pui apa cat sa le acopere, ba chiar un deget mai putin si completezi cu ulei. Dai totu'  la cuptor si abia acu' il aprinzi. Focu'  sa fie vioi ca n-are nimic daca capacul oalei ie bine pus, plus ca gaura aia mica de-o are langa maner lasa aburul sa iasa-n voie. Te uiti la ceas si dupa ce trece o ora si-nca jumatate, opresti gazul sh-o dai afara. Acu-i vremea mujdeiului sa-l torni peste si iar pui capacul. Lasi mesenii sa mai bea un spritz, maxim doua, dupa care ii chemi la troaca - sigur or sa-nfulece ca porcii !

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (03-08-2008 16:32:21)


03-08-2008 15:07:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

PeterPan 63 a scris:

Iarta-ma, copila, m-am luat cu treburile sh-am uitat de promisiune...
Una la mana si cel mai important : nu folosi mushchi de porc ! Carnea-i prea slaba si n-are niciun chichirez. Pulpa (mai grasa !) ori cotlele bine garnisite cu slana pe margini, asta-i ideal ori, daca cumetri de-i strangi la masa au aplicatiune catre indesat in falci, poti baga chiar si fleica.
Asezi carnea pe fundu'  oalei si presari deasupra toate condimentele ce le ai la-ndemana. Mare atentie sa nu-ti lipseasca cimbru, coriandru, boiaua, ca astea-i dau tot farmecu', iar ce-i in plus, ie de castig. Adaugi doua foi de dafin, piper macinat - bun e ala cu arome de usturoi si daca n-ai, pregatesti un mujdei sarac in apa si-mbesugat in sare. Peste toate astea pui apa cat sa le acopere, ba chiar un deget mai putin si completezi cu ulei. Dai totu'  la cuptor si abia acu' il aprinzi. Focu'  sa fie vioi ca n-are nimic daca capacul oalei ie bine pus, plus ca gaura aia mica de-o are langa maner lasa aburul sa iasa-n voie. Te uiti la ceas si dupa ce trece o ora si-nca jumatate, opresti gazul sh-o dai afara. Acu-i vremea mujdeiului sa-l torni peste si iar pui capacul. Lasi mesenii sa mai bea un spritz, maxim doua, dupa care ii chemi la troaca - sigur or sa-nfulece ca porcii !

Normal,nu intamplator se spune "ce maninci aia esti!"....=D=D


03-08-2008 17:38:16
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

CIUDATUL SA a scris:

Rasa voastra de golani shi golanci iar imi curg balele .....suntezti nishte ucigashi profesionishti undercoveruitzi ! ......Mai scap io de burtoi cand m-oi parca in locul de veci ! hihihi


na, sa-ti fac in ciudi, Sir Ciudy, carele stau ascuns..
Am dat jos intr-o luna 10 kg... oftica-te!!!!
fara pic de ulei sau grasimi, fara zahar, alcool, fructe, lactate.. intimplator si fara sex....dar cu totul intimplator :D:D


04-08-2008 17:59:43
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ofticati-va si mai tare! :D:D
Fiindca io dadui jos 40 de kile (in trei ani, ce-i drept)
si fara macar sa vreau dinadins chestia asta...

Cu MUUUULT SEX in schimb, asta-i clar !!! ;)


Ultima modificare facuta de Xtremul (04-08-2008 18:11:59)


04-08-2008 18:11:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

Ofticati-va si mai tare! :D:D
Fiindca io dadui jos 40 de kile (in trei ani, ce-i drept)
si fara macar sa vreau dinadins chestia asta...

Cu MUUUULT SEX in schimb, asta-i clar !!! ;)

Conform numeroaselor studii, o persoana care face dragoste regulat este mai ferita de gripa, raceala si diverse alte boli decat cele care se multumesc cu abstinenta. Acest fapt se intampla deoarece sexul intareste sistemul imunitar, marind capacitatea organismului de a se proteja prin anticorpi. Mai mult, sexul te ajuta sa scapi de durerile menstruale si sa fii mai optimista, mai vesela, mai plina de viata. Si cel mai important, iti este mult mai usor sa te iubesti pe tine insati atunci cand simti ca esti dorita.
Lasand gluma la o parte, chiar poti da jos cateva kilograme daca ai o activitate sexuala intensa. In numai jumatate de ora de actiune arzi aproximativ 200 de calorii!


04-08-2008 18:39:29
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

tasha 1951 a scris:


Normal,nu intamplator se spune "ce maninci aia esti!"....=D=D

Sa-nteleg ca-ti place salata de papadie ?


04-08-2008 23:48:38
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Sar'na coane,de reteta! Promit sa o incerc zilele astea...atat sa procur tot ce am nevoie ca-i musai sa iasa cum o faci tu! Ai mei sint carnivori asa ca sint sigura ca friptura v-a fi apreciata si vor manca, "ca porcii"!

Salata cu papadie se face mai in primavara-vara...frunzele trebuie sa fie tinere(altfel devin amare) si sa nu fi inflorit...
Se culeg frunzele se spala si se scurg dupa care se rup bucati...se fierb trei oua care se taie- n patru,o ceapa mica rosie taiata rondele,o legatura sau 2 de ridichii taiate si ele tot rondele, cateva jumatati de miez de nuca...se amesteca toate intr-un bol dupa care se presara deasupra sare,piper...3-4 linguri de ulei de masline si una de otet!

Si pentru ca e vara si e vremea salatelor am sa revin cu o salata greceasca si una mediteraneana! :)))

Ultima modificare facuta de unikaa (05-08-2008 12:37:31)


05-08-2008 12:16:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

unikaa a scris:

Sar'na coane,de reteta! Promit sa o incerc zilele astea...atat sa procur tot ce am nevoie ca-i musai sa iasa cum o faci tu! Ai mei sint carnivori asa ca sint sigura ca friptura v-a fi apreciata si vor manca, "ca porcii"!

Salata cu papadie se face mai in primavara-vara...frunzele trebuie sa fie tinere(altfel devin amare) si sa nu fi inflorit...
Se culeg frunzele se spala si se scurg dupa care se rup bucati...se fierb trei oua care se taie- n patru,o ceapa mica rosie taiata rondele,o legatura sau 2 de ridichii taiate si ele tot rondele, cateva jumatati de miez de nuca...se amesteca toate intr-un bol dupa care se presara deasupra sare,piper...3-4 linguri de ulei de masline si una de otet!

Si pentru ca e vara si e vremea salatelor am sa revin cu o salata greceasca si una mediteraneana! :)))

De la papadie e buna tulpina pentru cei bonavi cu fierea...se mesteca in gura citeva tulpine si scapi de durerile de fiere...verificata de mine...=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (05-08-2008 16:11:21)


05-08-2008 16:10:34
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266

Carol38 a scris:

Pestele...ok,scrumbia de apa dulce(de fapt este scrumbia atunci cind urca pe Dunare)au un gust mai aparte,se iau citeva bucati de scrumbie se fac la gratar(atentie este un peste gras si imediat de rupe)apoi se coc rosii ,ardei gras ,capia,ardei iute verde si rosu(dupa gust)se curata de coaja si se toaca marunt,legume,rosii ,telina frunze ,usturoi,marar ,patrunjel ,ardei grasi si ceapacare se taie rondele si se aseaza deasuprape legume,sare si ulei...incercati,dar nu exagerati cu ardeiul iute ca o sa aveti emotii cind mergeti la wc

  Ca sa nu se mai rupa Carol amice invelestel in hartie pergament sau mai nou acum folie de aluminiu dupa ce o ungi cu ulei.


13-08-2008 01:00:50
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266

PeterPan 63 a scris:


unikaa a scris:

Ciorba de burta>>

Copila neichii, buna-i si cum o faci tu, insa-ti marturisesc ca de-ar fi sa muncesc atat la ea, as manca-o doar din an in pashte !
Asculta-l pe mosh-tu :
- in loc de rasol, iei de la macelerie oasele copitelor. Asta-i una. Toate le fierbi in oala sub presiune, ar fi a doua. Legumele nu le arunci, le pasezi. In rest, cam la fel.
Odata fiarta, strecori zeama, burta o tai marunt si de pe oase alegi ligamentele si maduva.

  Si mai bune decat oasele copitelor sunt chiar copitele,fara unghie binenteles,le pui la fiert odata cu burta pe care o scoti mult inaitea copitelor.Si ca sa mai duca din mirosul ala urat din timpul fierberii,pe toate le oparesti inainte,le dai chiar cateva clocote bune,intr-o prima apa pe care o arunci dupa.Nu uitati in asta prima apa se pune sare,piper,usturoi,otet si mai ales bicarbonat.Nu numai ca ia din miros dar da si un plus de gust burtii.Secretul final e in cantitatea de galbenus si smantana cu care faci liezonul(chestia aia cu care dregi ciorba).


13-08-2008 01:19:14
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Salut Marine,chiar ca mi-a facut placere sa citesc rindurile despre ciorba(nu sint un fan dar apreciez o mincare bine facuta),la scrumbie nu stiu daca mai pastreaza gustul de fum o data invelita in folie ,banuiesc ca ramine doar estetica (nu stiu nu am incercat),stii as vrea sa pot pastra si pestele intreg si gustul ala de ars pe gratar ...destul de greu cred,oricum o sa incerc cit de curind,iar ma duc sa bintui prin Marea Irlandei

13-08-2008 12:43:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

marin67 a scris:


PeterPan 63 a scris:


unikaa a scris:

Ciorba de burta>>

Copila neichii, buna-i si cum o faci tu, insa-ti marturisesc ca de-ar fi sa muncesc atat la ea, as manca-o doar din an in pashte !
Asculta-l pe mosh-tu :
- in loc de rasol, iei de la macelerie oasele copitelor. Asta-i una. Toate le fierbi in oala sub presiune, ar fi a doua. Legumele nu le arunci, le pasezi. In rest, cam la fel.
Odata fiarta, strecori zeama, burta o tai marunt si de pe oase alegi ligamentele si maduva.

  Si mai bune decat oasele copitelor sunt chiar copitele,fara unghie binenteles,le pui la fiert odata cu burta pe care o scoti mult inaitea copitelor.Si ca sa mai duca din mirosul ala urat din timpul fierberii,pe toate le oparesti inainte,le dai chiar cateva clocote bune,intr-o prima apa pe care o arunci dupa.Nu uitati in asta prima apa se pune sare,piper,usturoi,otet si mai ales bicarbonat.Nu numai ca ia din miros dar da si un plus de gust burtii.Secretul final e in cantitatea de galbenus si smantana cu care faci liezonul(chestia aia cu care dregi ciorba).

Te stii Marine cu ciorba de burta...=)


13-08-2008 12:54:25
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Normal,nu intotdeauna ai la indemina zeama de varza,iar ocaziile se ivesc de unde nu te astepti atunci cind esti departe...

13-08-2008 13:01:32
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Bine te-am regasit Carol,in Marea Irlandei ai sansa sa prinzi macrou,si cel mai bun e in perioada rece cand e mai gras.Dupa ce l-ai curatat si spalat ii dai un praf de sare si piper si-l arunci in cuptor,torni si putina zeama de lamaie peste,poti pune in tava si cativa cartofi curatati,ies de zici ca nu-i adevarat.
  La scrumbie,cand o impachetezi indiferent cu ce,nu o inchizi ermetic sa se inabusa in sucul ei,doar o rulezi in aluminiu sau hartie pergament,dupa ce le-ai uns cu putin ulei.Voiaj bun si atentie la irlandeze,sunt mari consumatoare de alcool.


13-08-2008 19:25:44
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Tashica de 23 de ani stau printre oale si ulcele(nu la 2 m sub pamant),din 23 dec.am inceput sa dresez maimutele astea sa faca si cat de cat ceva sa semene a bucatarie si nu mancare de porci,ce fac ei in bucataria lor nationala.Cand am spus ca manaca sobolani nu am mintit,si nu sunt singurii in lume care fac asta.

13-08-2008 19:32:42
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Multam mult Marine,din pacate nu imi place pestele sa-l maninc numai sa-l prind si sa-l prepar,chiar voiajul trecut ,,cucul,,nostru ne-a facut macrou exact cum ai zis tu ,numai ca am renuntat in glorie,totusi daca ai o reteta cu tot ce trebuie despre caracatita te rog sa-mi dai,vreau sa-i fac femeii ceva ce am mai mincat in Africa(facut tot de bucatar roman)caracatita pe gratar,iar 12 saptamini le spulber repede,toate cele bune si tie si vint bun dinspre pupa

13-08-2008 21:11:16
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Pt caracatita e simplu,un grec m-a invatat.O bati de 100 de ori pe baba la pupa o speli cu apa de mare ii dai piper,oregano si ulei de masline si o pui pe gratar nu o tii mult cand s-a inrosit pielea iar carnea e alba ca cea de pui e gata.Grecul a batuto pe baba,am crezut ca face bascalie,dar finalul e delicios,caracatita se desface fisii,fasiute de cum ai izbito a suta oara de baba.Acasa improvizezisi tu,si nu uita nu pui sare inainte ca strici totul.Succes.

13-08-2008 22:16:35
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Pt cozile de vita,se fierb pana cade carnea de pe oase,intre timp se face mujdei care se amesteca cu smantana,sare si piper.Cand e gata carnea,se aseaza pe un platou se toarna smantana deasupra,subtiata cu putina zeama de la carne si se scoate de la rece o sticla de Corabioara,unde musai trebuie sa mai fie cel putin 2 in asteptare.Asa am mancat si pregatit eu prima oara tuslama din cozi de vita.

13-08-2008 22:22:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

marin67 a scris:

Tashica de 23 de ani stau printre oale si ulcele(nu la 2 m sub pamant),din 23 dec.am inceput sa dresez maimutele astea sa faca si cat de cat ceva sa semene a bucatarie si nu mancare de porci,ce fac ei in bucataria lor nationala.Cand am spus ca manaca sobolani nu am mintit,si nu sunt singurii in lume care fac asta.

Te cred Marine,nu-i usor printre straini...=(


13-08-2008 22:28:35
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Hmmm...ce de sfaturi culinare pe aici...imi place sa gatesc si evident sa si mananc....sa va spun de puiul in punga cu ierburi mediteraneene personalizat cu cateva mere si morcovi aruncati asa in scarba printre copane si aripioare?...de pastravul la cuptor scaldat in sos de vin?...de ficateii inecati in mujdei de usturoi cu smantana?...si lista ramane deschisa...ca pot sa va spun pana maine ce si cum poti sa gatesti daca o faci cu pasiune..ca doar sint LE CHEF  in bucataria mea :D :D :D

14-08-2008 13:13:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Cum Se Intretin Vasele De Bucatarie


Vase de otel inoxidabil
- Sa fie perfect degresate si sa fie clatite cu apa in care s-a pus putin otet.
- Spalate cu apa care contine mult detergent si clatite superficial, se vor acoperi in timp cu un strat fin de urme de chimicale si vor capata reflexe albastre-vinetii.
- Din cand in cand, exteriorul sa fie lustruit cu putin alcool.


Vase emailate
- Se curata cu Tix.
- Sa nu fie frecate cu bureti metalici care zgarie emailul.


Vase de sticla rezistente la foc
- Sa fie fierte din cand in cand in apa cu detergent.
- Sa nu fie frecate cu burete metalic.
- Sa nu fie puse direct pe flacara.


Vase de aluminiu
- Vor fi spalate cu apa sapunita sau cu o carpa moale imbibata in sapun.
- Mancarea prinsa pe fund se scoate cu apa calda si o perie moale, nu cu un burete metalic.
- Pentru a disparea urmele de negreala, se pun la fiert, circa 10 minute, in apa cu otet sau zeama de lamaie; nu le convin prafurile aspre de curatat, soda sau lesia de cenusa, care le strica si le innegresc.
- Daca vreti sa le pastrati cat mai mult timp, e bine sa le stergeti cu grija, dupa spalat.


Vase de arama
- Sa fie spalate cu apa fierbinte, in care s-a dizolvat putin sapun.
- Sa fie frecate regulat, cu un amestec de sare umeda si otet.
- Sa fie frecate din cand in cand cu o bucata de lamaie inmuiata in sare.
- Sa fie clatite si bine uscate.


14-08-2008 14:28:04
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Tashica pe vapor cand ajungeam primul lucru care il faceam luam tot ce era oala,cratiti si tacamuri,mai putin cele de aluminiu si le fierbeam intr-o oala sau marmita daca aveam,in care puneam soda caustica,le clateam bine si tot voiajul erau toate ca noi.Aici cu maimutele e greu de tot si mai ales ca mai toate oalele sunt din aluminiu,dar am scapat de spalat si pana si de gatit,ei sunt cei ce fac ce le spun,dar binenteles ca,din ce le spun doar ce le convine fac,cu privire la curatenie,imagineazati ce e aici,nu pot descrie in cuvinte.

14-08-2008 18:41:02
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Mai impinge cite unul la lei ,ca oricum sint al naibii de prolifici ,asa faci un bine la toata lumea ,ai lui iau asigurarea, leii maninca gratis(fara efortul de a vina)iar tu te mai racoresti

14-08-2008 22:43:54
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Dupa mine as face ca Africa sa fie numai a lighioanelor si le-as da numai ciori sa manance,cand s-or termina sa se manace intre ele,dar as fi fericit ca nu mai exista picior in toata Africa,Menghele e mic copil pe langa ce as face cu astia aici,de i-as avea pe mana.Si as scoate si retete de facut sapun si nu numai,doar sa-mi fie dati sa-i tratez eu pe toti.

Ultima modificare facuta de marin67 (14-08-2008 23:31:14)


14-08-2008 23:29:15
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Hai sa-ti zic o poveste,la primul meu contract pe nava aveam brevetatii polaci si nebrevetatii filipino,eu eram extraechipaj,ok,brevetatii aveau mincare mai buna iar noi ....ospatarul filipino era si musulman,ei bine fara sa aibe vreo obligatie dosea alimentele cautate(legume si fructe)pentru noi (3 romani)ca sa facem fata necesitatilor contractului(ai lui filipino aveau alt sistem de a fura si a face fata,cred ca stii despre ce vorbesc)...ei bine,aia a fost o lectie importanta pentru mine in a considera omul si nu natia.....

15-08-2008 01:08:07
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Mai Marine shaizeci'shapte, dreptate ai in privintza copitelor, da'  io viu si-ntreb : cate ore tre'  sa shezi, manca-ti-ash gura, pan'  ce-o faci ? Una-i ca te uita Dumnezeu in bucatarie si alta-i ca faci un abur de si de-o merge hota la maxim, deschizi si geamu', tot in van ie.
Al'minteri, daca bagi totu-n oala sub presiune si te tii de vorba mea, o sa mai traiesti si dup-aia.


15-08-2008 10:50:06
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la