Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Sfaturi culinare    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Fiecare pune ce vrea in oala PP63,dar pt o ciorba perfecta,copitele sunt cele mai indicate.Acum ca e mai mult deranj sa o fierbi asta e,stii vorba nu se poate si cu sufletul in rai si......Iar cu oala minune si alte oale ca Zepter sau cine mai stie ce alte minunatii mai sunt,ma scuzi,dar eu le vad utile doar celor care fac experimente in bucatarie si nu bucatarie.

Ultima modificare facuta de marin67 (16-08-2008 23:15:18)


15-08-2008 23:00:06
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266

Carol38 a scris:

Hai sa-ti zic o poveste,la primul meu contract pe nava aveam brevetatii polaci si nebrevetatii filipino,eu eram extraechipaj,ok,brevetatii aveau mincare mai buna iar noi ....ospatarul filipino era si musulman,ei bine fara sa aibe vreo obligatie dosea alimentele cautate(legume si fructe)pentru noi (3 romani)ca sa facem fata necesitatilor contractului(ai lui filipino aveau alt sistem de a fura si a face fata,cred ca stii despre ce vorbesc)...ei bine,aia a fost o lectie importanta pentru mine in a considera omul si nu natia.....

   Filipoii sunt la fel ca ciorile astea i-ti vorbesc frumos in fata dar daca au ocazia sa-ti vare cutitul intre coaste cand le intorci spatele o fac fara nici o problema.Am avut o multime de situatii din astea,asa ca lasa-ma si cu filipoii,ti-am zis am devenit un rasist inrait.Mai nou aici am avut sansa sa plec of-shore pe o barja,unde rotaia e de 6 saptamani la munca 6 acasa,m-au sunat sa ma pregatesc pt a doua zi la 7 si dupa 45 min.ma suna sa-mi spuna ca s-a anulat plecarea.A doua zi am aflat ca m-au lucrat doi francezi imputiti,sefii mei din campusul unde sunt acum pt doar 3 saptamani.Auzisem ca-s idioti francezii,de la cei ce pleaca la fostul Urecheanu,nu stiu cum ii zice acum mai nou celui care a preluat afacera,dar m-am convins pe pielea mea de data asta.Pacat ca nu m-am nascut cu vreo 20 de ani inaintea celui de-al 2 lea razboi poti fi siguri ca ar fi fost mult mai mare lista cu cei trimsi la Aushwitz.


15-08-2008 23:14:53
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Tashica crezi ca mai exista femei care stiu sa mai faca serbet?

14-09-2008 01:36:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

marin67 a scris:

Tashica crezi ca mai exista femei care stiu sa mai faca serbet?
Sincer,n-am facut niciodata dar daca as urma o reteta sunt sigura ca mi-ar reusi,imi amintesc in copilarie se vindea la magazine serbet cu tot felul de arome ....mmmmm!!!!imi placea mult cel cu portocale...
Azi femeile au renuntat la asa ceva...fac dulceturi,gemuri mai putin compoturi....=(


14-09-2008 18:35:36
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Eram pe net undeva prin Turcia si intr-un paragraf am vazut ce vindeau in unul din bazaruri,serbet,rahat in mii de feluri,halvita sau alvita nu stiu cum se scrie,dar nu am mai vazut de cand eram copil,mai era zahar candel,au dispaurt nu se mai fac,cel putin la noi.

17-09-2008 19:23:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Am programat pe sambata sa fac magiun,dar facut asa ca pe vremuri in vas mare de cupru si fara pic de zahar ,iese minunat,o sa-l fac impreuna cu o amica de-a mea...nu stiu cat n-o sa consum din el...dar imi place sa impart...singurul preparat culinar in care il folosesc sunt coltzunasii,a !!!ba da mai folosesc si la placintele de post...=)

17-09-2008 19:51:50
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

tasha 1951 a scris:

Am programat pe sambata sa fac magiun,dar facut asa ca pe vremuri in vas mare de cupru si fara pic de zahar ,iese minunat,o sa-l fac impreuna cu o amica de-a mea...nu stiu cat n-o sa consum din el...dar imi place sa impart...singurul preparat culinar in care il folosesc sunt coltzunasii,a !!!ba da mai folosesc si la placintele de post...=)


de unde ti-ai procurat vasul mare de cupru ? de ce este mai bun ? am gasit o singura data de cumparat oale de cupru , la un targ al mesterilor populari de nu mai stiu unde de prin tara...ma grabeam si n-am cumparat....acum nu mai gasesc ...


18-09-2008 09:47:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

titmouse a scris:


tasha 1951 a scris:

Am programat pe sambata sa fac magiun,dar facut asa ca pe vremuri in vas mare de cupru si fara pic de zahar ,iese minunat,o sa-l fac impreuna cu o amica de-a mea...nu stiu cat n-o sa consum din el...dar imi place sa impart...singurul preparat culinar in care il folosesc sunt coltzunasii,a !!!ba da mai folosesc si la placintele de post...=)


de unde ti-ai procurat vasul mare de cupru ? de ce este mai bun ? am gasit o singura data de cumparat oale de cupru , la un targ al mesterilor populari de nu mai stiu unde de prin tara...ma grabeam si n-am cumparat....acum nu mai gasesc ...
Ai uitat ca ti-am spus ca am functionat ca muzeograf vreme de 20 ani....la Muzeul satului din Negresti - Oas?
Acest vas,in fiecare toamna era imprumutat localnicilor care doreau sa faca magiun ca pe vremuri...pe mine ma fascineaza ideea in sine nu atat "legvarul"cum i se spune magiunului in zona Oasului...pentru ca-mi opresc foarte putin,il ofer cunostintele mele....e placerea mea pur si simplu...la fel ca si cu via,nu beau vin dar fac vin si-l dau de pomana,mmmm!!!imi place mustul atunci proaspat,atat!=)
Uite acum imi aduc aminte ca inca mai am vreo 80 litri pe care trebuie sa-i dau...
Cand traia sotul meu faceam si palinca...de mere ca aveam o livada de 1000 meri,pe care evident nu reuseam s-o valorific altfel decat facand palinca din majoritatea merelor(le sortam pe cele frumoase spre vanzare iar celelalte le tocam si le puneam la fermentat)...inainte de Paste fierbeam palinca....si ce-mi placea cel mai mult ,aveam un amic care avea cazanul de tuica...cand venea randul nostru faceam un chef acolo..punea pe jarul acela un pui cu tot cu pene(dar fara intestine),cred ca n-ati mancat niciodata asa ceva....la inceput mi s-a parut ciudat apoi abia asteptam ritualul...;)trageai un pahar din floarea palincii cum ii spunea palincarosul...si apoi ca pe vremea dacilor...rupeai din bucata de pasare....=)
La urma stingeai totul cu un vin bun de butuc dat de palincaros evident....=)


18-09-2008 18:00:02
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Vasele(oale/cratiti/ibric/ etc) din Cupru oxideaza, presupun, d'aia sunt vopsite in cupru prin electroliza, numai pe dinafara, pentru frumusete (desi se stie ca; Cu, 29, conduce bine caldura/electric). Cazanele de tuica/palinca se pot face la comanda(in strainanate se cumpara la magazine specializate)
Acum facind o paranteza din culinare, am o intrebare:
De ce muzeele nu includ in ptreturile de intrare si posibilitatea vizitatorilor de a fece poze? (fara Blitz) sau chiar film? precum muzeele celebre europene?
Revenind la Magiun,
a facut si maica-mea ceva, la inceputul lunii cand se gaseau prune din belsug, dar nu stiu care e diferenta intre magiun,gem sau dulceata de prune.
Stiu ca a pus seara zahar peste prune iar a doua zi,  a pus la cuptor la nu stiu ce temperatura dupa care a lasat la o temperatura mai mica sa scada cateva ore ( 3 ?), rezultand o pasta care a bagat-o la borcane.Cand pe furculita sau cutit nu curge, buna de pus pe paine dar mai ales pentru clatite (nu se topeste/prelinge usor)


29-10-2008 09:56:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:

Vasele(oale/cratiti/ibric/ etc) din Cupru oxideaza, presupun, d'aia sunt vopsite in cupru prin electroliza, numai pe dinafara, pentru frumusete (desi se stie ca; Cu, 29, conduce bine caldura/electric). Cazanele de tuica/palinca se pot face la comanda(in strainanate se cumpara la magazine specializate)
Acum facind o paranteza din culinare, am o intrebare:
De ce muzeele nu includ in ptreturile de intrare si posibilitatea vizitatorilor de a fece poze? (fara Blitz) sau chiar film? precum muzeele celebre europene?
Revenind la Magiun,
a facut si maica-mea ceva, la inceputul lunii cand se gaseau prune din belsug, dar nu stiu care e diferenta intre magiun,gem sau dulceata de prune.
Stiu ca a pus seara zahar peste prune iar a doua zi,  a pus la cuptor la nu stiu ce temperatura dupa care a lasat la o temperatura mai mica sa scada cateva ore ( 3 ?), rezultand o pasta care a bagat-o la borcane.Cand pe furculita sau cutit nu curge, buna de pus pe paine dar mai ales pentru clatite (nu se topeste/prelinge usor)

Taxele pentru poze si filmari video sunt optionale,de ce sa fie biletul atat de scump  pentru toata lumea cand nu toti doresc acest lucru??
...la Negresti era 5 lei taxa foto si 10 lei taxa video,iar intrarea era 2 lei,preturi extrem de mici...care inlesneau posibilitatea oricarei persoane de a vizita muzeul...in ceea ce priveste pensionarii si militarii  erau scutiti de taxe...
E bun si asa cum face mama ta gemul...am mai facut si eu asa...se pun doua trei linguri de otet pe fundul vasului pe care il bagi in cuptor ca sa nu se prinda pasta de fundul vasului si treaba merge ok...dar asta cand faci cantitati mici...=)
Legvarul pe care l-am facut eu are un gust extraordinar,un parfum si o culoare...mmmm!!!te lingi pe buze,mai ales la coltunasi este extraordinar(nu curge din coca la fiert)...tavalesti coltunasii in pesmet si iese o minunatie!!!!

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (29-10-2008 11:58:02)


29-10-2008 11:55:49
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

tasha 1951 a scris:

Am programat pe sambata sa fac magiun,dar facut asa ca pe vremuri in vas mare de cupru si fara pic de zahar ,iese minunat,o sa-l fac impreuna cu o amica de-a mea...nu stiu cat n-o sa consum din el...dar imi place sa impart...singurul preparat culinar in care il folosesc sunt coltzunasii,a !!!ba da mai folosesc si la placintele de post...=)

M-ai innebunit cu cate sti sa faci ! Incepusem sa citesc din retetele tale,dar m-am lasat pagubasa pt ca incepusem sa salivez,sunt o pofticioasa,dar nu si gurmanda,mi-am obisnuit trupul cu salate si in general mananc nepreparat termic,legume si fructe. Iar daca ma pune mama naibii sa bag in gura ceva gen sarmale (fara carne) ,corpul meu nu mai cunoaste mancarea gatita si ma simt rau,ma balonez,plus alte probleme. Oricum tin sa va spun ca de cand mananc vegetarian si sanatos ma simt foarte bine,nici de racit nu mai racesc,si am si o rezistenta foarte mare la mers pe jos,daca m-ati vedea cat merg ati ramane uimiti,. Asa ca va recomand si voua o cura de sanatate dezintoxicare,,daca vreti amanunte contactati-ma!


01-12-2008 20:33:17
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Tasha te rog frumos sa ne dai retete de prajituri pentru Craciun . Ce prajituri speciale faci tu de Craciun ?
Eu gatesc de Craciun...mie-mi place...
Si sa-mi mai spui de unde fac eu rost de pasat pentru sarmalele cu hribe si pasat....hribele le pot inlocui cu ciuperci proaspete de oricare...gasesc la supermarketuri dar pasat unde gasesc ??

Ultima modificare facuta de titmouse (18-12-2008 11:18:56)


18-12-2008 11:18:46
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

titmouse a scris:

Tasha te rog frumos sa ne dai retete de prajituri pentru Craciun . Ce prajituri speciale faci tu de Craciun ?
Eu gatesc de Craciun...mie-mi place...
Si sa-mi mai spui de unde fac eu rost de pasat pentru sarmalele cu hribe si pasat....hribele le pot inlocui cu ciuperci proaspete de oricare...gasesc la supermarketuri dar pasat unde gasesc ??

Evident ca le poti inlocui...dar incearca toamna sa culegi ghebe din padure...daca n-ai hribe,sunt la fel de gustoase pentru sarmale...trec pe topicul cu retete si va scriu ceva de care eu nu ma pot lipsi la Craciun si Paste....=)


18-12-2008 12:05:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Parca era un alt topic cu retete...dar e bine si aici!
Am sa va scriu reteta unui cozonac pe care il facea mama mea si pe care eu il fac la fiecare sarbatoare mai mare...

Ingrediente

1 kg. de faina
10 galbenusuri de ou(atentie !!!!de preferat ca ouale sa fie de casa si foarte proaspete)
1 lingurinta de sare
1/2 ceasca de zahar(ceasca de lapte)
1/2 ulei
drojdie un sfert de pachet
2-3 vanilii

Se framinta cu lapte cat cuprinde pina iese un aluat mai tare,galbenusurile se bat in farfurie ca pe o omleta,nu se pun direct in aluat,de framintat se framinta de la stinga la dreapta si nu uitati se ciupeste mereu pina face basici si creste sub mainile tale,apoi incepi sa pui uleiul,putin cite putin pina incorporezi toata cantitatea.Astfel aluatul va deveni extrem de pufos si de fraged.
Pentru umplutura se poate folosi nuca sau mac,stafide...
De mare cautare la mine este cel cu nuca in care eu mai pun si o lingurita de cacao(pentru contrastul dintre aluatul galben si umplutura,in nuca pun si albusurile care mi-au ramas de la galbenusuri pe care le bat spuma cu o ceasca de zahar.
Se intinde aluatul pe planseta si-l impart in trei...intinsul se face de preferat cu mana nu cu facaletul.
Ies trei cozonaci foarte gustosi.
Cozonacul ramine proaspat,fraged mult timp...asa ca nu pot decat sa va spun:
pofta buna!!!=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (18-12-2008 12:32:11)


18-12-2008 12:20:01
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

tasha 1951 a scris:

Parca era un alt topic cu retete...dar e bine si aici!
Am sa va scriu reteta unui cozonac pe care il facea mama mea si pe care eu il fac la fiecare sarbatoare mai mare...

Ingrediente

1 kg. de faina
10 galbenusuri de ou(atentie !!!!de preferat ca ouale sa fie de casa si foarte proaspete)
1 lingurinta de sare
1/2 ceasca de zahar(ceasca de lapte)
1/2 ulei
drojdie un sfert de pachet
2-3 vanilii

Se framinta cu lapte cat cuprinde pina iese un aluat mai tare,galbenusurile se bat in farfurie ca pe o omleta,nu se pun direct in aluat,de framintat se framinta de la stinga la dreapta si nu uitati se ciupeste mereu pina face basici si creste sub mainile tale,apoi incepi sa pui uleiul,putin cite putin pina incorporezi toata cantitatea.Astfel aluatul va deveni extrem de pufos si de fraged.
Pentru umplutura se poate folosi nuca sau mac,stafide...
De mare cautare la mine este cel cu nuca in care eu mai pun si o lingurita de cacao(pentru contrastul dintre aluatul galben si umplutura,in nuca pun si albusurile care mi-au ramas de la galbenusuri pe care le bat spuma cu o ceasca de zahar.
Se intinde aluatul pe planseta si-l impart in trei...intinsul se face de preferat cu mana nu cu facaletul.
Ies trei cozonaci foarte gustosi.
Cozonacul ramine proaspat,fraget mult timp...asa ca nu pot decat sa va spun:
pofta buna!!!=)


JUR c-am sa-l fac de Craciun !


18-12-2008 12:23:35
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

titmouse a scris:


tasha 1951 a scris:

Parca era un alt topic cu retete...dar e bine si aici!
Am sa va scriu reteta unui cozonac pe care il facea mama mea si pe care eu il fac la fiecare sarbatoare mai mare...

Ingrediente

1 kg. de faina
10 galbenusuri de ou(atentie !!!!de preferat ca ouale sa fie de casa si foarte proaspete)
1 lingurinta de sare
1/2 ceasca de zahar(ceasca de lapte)
1/2 ulei
drojdie un sfert de pachet
2-3 vanilii

Se framinta cu lapte cat cuprinde pina iese un aluat mai tare,galbenusurile se bat in farfurie ca pe o omleta,nu se pun direct in aluat,de framintat se framinta de la stinga la dreapta si nu uitati se ciupeste mereu pina face basici si creste sub mainile tale,apoi incepi sa pui uleiul,putin cite putin pina incorporezi toata cantitatea.Astfel aluatul va deveni extrem de pufos si de fraged.
Pentru umplutura se poate folosi nuca sau mac,stafide...
De mare cautare la mine este cel cu nuca in care eu mai pun si o lingurita de cacao(pentru contrastul dintre aluatul galben si umplutura,in nuca pun si albusurile care mi-au ramas de la galbenusuri pe care le bat spuma cu o ceasca de zahar.
Se intinde aluatul pe planseta si-l impart in trei...intinsul se face de preferat cu mana nu cu facaletul.
Ies trei cozonaci foarte gustosi.
Cozonacul ramine proaspat,fraget mult timp...asa ca nu pot decat sa va spun:
pofta buna!!!=)


JUR c-am sa-l fac de Craciun !

Doamne da sa-ti iasa ca si mie...pufos si gustos!!!=)


18-12-2008 12:31:03
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Porumbaco , nu sunt sigura c-are sa-mi iasa cozonacul tot asa pufos si gustos ca si tie . Stiu sa prepar multe multe feluri de prajituri dar cozonac n-am facut niciodata .
Mi-e teama ca nu-mi va creste . Stii , eu pe ce pun mana se usca si pica .
Sincer , o sa-l framant cat o sa pot eu de bine da' nu stiu daca are sa creasca din mainile mele asa cum spui tu...


18-12-2008 12:55:02
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

titmouse a scris:

Porumbaco , nu sunt sigura c-are sa-mi iasa cozonacul tot asa pufos si gustos ca si tie . Stiu sa prepar multe multe feluri de prajituri dar cozonac n-am facut niciodata .
Mi-e teama ca nu-mi va creste . Stii , eu pe ce pun mana se usca si pica .
Sincer , o sa-l framant cat o sa pot eu de bine da' nu stiu daca are sa creasca din mainile mele asa cum spui tu...

Iti trebuie rabdare,altfel nu -ti iese...eu ma uit la un film in perioada asta si dau bataie la aluat,deci dureaza ceva...=)
Dupa ce o sa vezi cat de gustos este o sa vezi ca o sa te straduiesti...=)
Uite asa nu-mi ieseau mie bezelele la inceput...mama era artista nu alta ...toata lumea o lauda si eu muream de ciuda ca mie mi se pleosteau...abia la urma cu rabdare (bateam albusul cu telul la bain marie pina se intindea compozitia)mi-a reusit!=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (18-12-2008 13:56:15)


18-12-2008 13:27:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
O alta prajitura pe care o fac de Craciun si care este cel mai frecvent intalnita in Ardeal este:

SUMEGHI

Ingrediente:
6 oua
600 gr. zahar, 400 gr. lapte praf
300 gr. nuca prajita si macinata (se poate si neprajita)
1 si Ā½ margarina (adica 375 gr.), 1 ling. faina, 1 ling. pesemet, cam 6-7 linguri cacao

Foile: Albusurile se bat spuma tare si in ele se adauga 300 gr. zahar tos, 300 gr. nuca, o lingura de pesmet cernut si o lingura de faina. Compozitia obtinuta se imparte in doua si se coace din fiecare parte o foaie (intr-o tava cam de 30/35 cm, tapetata cu folie de copt).
Atentie mare !!!
cand se scot foile din tava si cand se intorc, deoarece sunt foarte fragile si se rup usor! (eu le scot numai prin rasturnare).

Crema: Se amesteca galbenusurile si cacao cu 300 gr. zahar tos. Se adauga margarina si se amesteca la bain-marie pana aproape incepe sa fiarba crema.
Se adauga laptele praf si se amesteca in continuare sa devina o pasta consistenta. Dupa ce a fost incorporat tot laptele praf se mai tine foarte putin pe foc, dupa care se ia deoparte. Se imparte in doua si se unge prima foaie, se pune a doua foaie si apoi restul de crema. Trebuie montata prajitura imediat ce s-a luat crema de pe foc, altfel se intareste prea tare.
Deasupra se orneaza cu ciocolata rasa, nuca, cocos, etc.
Pofta buna!=)


18-12-2008 13:37:05
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Ma gandesc sa fac si niste fursecuri..ca oricum cele de casa nu se pot compara cu cele din magazin...=)
Asa ca va dau o reteta de fursecuri cu unt,sau margarina...cum preferati...

Ingrediente

4 oua
1 pahar zahar
50 ml lapte
vanilie
2-3 pahare faina
150 g unt

Se bat ouale cu zaharul si vanilia. Se adauga laptele rece si se pune pe foc mic (eu pun pe bain-marie). Se amesteca incontinuu pina se ingroasa compozitia. Se lasa la racit.
Se freaca intre palme untul cu faina, pina se obtine o compozitie formata ca din niste fulgi. Se adauga crema de oua si se framinta un aluat plastic. Daca este prea lipicios, se mai adauga faina. Se pune aluatul la frigider pentru 15-20 minute.
Cind se scoate de la rece, se intinde o foaie de vreo 5 mm grosime si se taie fursecurile cu forme diverse...
Eu am cumparat pe vremuri forme haioase de la rusi din piata...
Se aseaza pe o tava in care s-a asternut hirtie de copt si se coc la foc moderat pina se rumenesc usor.
Dupa ce se racesc, se pot decora cu ciocolata topita. Aceasta se toarna intr-o punga care se taie la virf.
Imi ploua deja in gura cand ma gandesc cat de bune sunt!=)


18-12-2008 13:55:24
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:

Ma gandesc sa fac si niste fursecuri..Imi ploua deja in gura cand ma gandesc cat de bune sunt!=)

Poate nu stiti ca Potopul a fost cauzat de faptul ca lui Dzeu i-a plouat in gura :D:D atunci cind Lilith si-a luat cuptor dracesc :D cu microunde si s-a apucat sa faca asa minunatzii aromate de fursecuri decorate cu falusuri, cornitze si alte alea, ca lui Dzeu i-a plouat torentzial IN GURA (de Rai :D care era pe atunci Pamintul) ... :D:D hihihi

Noroc (sau... pacat ? :rolleyes:) ca nu mai e decit o Gura de Iad - asa ca cel mult poa' sa faca acum pishu pe noi D-evil... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-12-2008 19:12:16)


18-12-2008 16:55:52
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633



:D:D:D ...
Daca a dat Xtremul tonul la "aberatii" ;):D:D  ... sa-i tinem isonul ;):D:D ...


tasha 1951 a scris:

... fursecuri ...


Hmmmm, deci Tasha s-a apucat sa ... fure securi ;):D:D ... Pai se pare ca nu degeaba isi zicea Martiela intr-o vreme, uite cum apar rabufnirile razboinice ...

Ia sa vedem cui ii aduce Moshu o ... scalpare cu tomahawk autohton :rolleyes::D:D ... Dupa postarea asta, cred ca mie ... :rolleyes::) ...

Ultima modificare facuta de traven (18-12-2008 18:54:06)


18-12-2008 18:48:41
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
:D:D:D Postarea ta, cumetre moebitraven :D, e un (rar) exemplu de motiv pentru care am revenit totusi pe forumul asta !!! ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-12-2008 19:11:09)


18-12-2008 19:09:52
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

:D:D:D Postarea ta, cumetre moebitraven :D, e un (rar) exemplu de motiv pentru care am revenit totusi pe forumul asta !!! ;)

Prea Mare Cap , Traven-Hoover nu este Moebius.


18-12-2008 19:45:48
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Si ce daca n-o fi ??? :rolleyes:
Scrie-n acelasi stil (si implicit gindeste la fel) - asa ca n-are chiar nicio relevantza pe forum identitatea FIZICA a lui. :)
Ahhhmmm, ar conta poate si "fizicul" lui pentru unele forumiste... dar asta-i exclusiv treaba lor. ;)


18-12-2008 20:11:49
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

Xtremul a scris:

Si ce daca n-o fi ??? :rolleyes:
Scrie-n acelasi stil (si implicit gindeste la fel) - asa ca n-are chiar nicio relevantza pe forum identitatea FIZICA a lui. :)
Ahhhmmm, ar conta poate si "fizicul" lui pentru unele forumiste... dar asta-i exclusiv treaba lor. ;)
Ce dracu sa faci cu fizicul pe criza asta? Ca doar nu tine de foame .

18-12-2008 21:54:21
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

alina-buc a scris:


Xtremul a scris:

Si ce daca n-o fi ??? :rolleyes:
Scrie-n acelasi stil (si implicit gindeste la fel) - asa ca n-are chiar nicio relevantza pe forum identitatea FIZICA a lui. :)
Ahhhmmm, ar conta poate si "fizicul" lui pentru unele forumiste... dar asta-i exclusiv treaba lor. ;)
Ce dracu sa faci cu fizicul pe criza asta? Ca doar nu tine de foame .




Mai stii ?!? ... Daca tot vine doomsday, poate ajungem si la ... canibalism ;):D:D...
De fapt ... scuze, am uitat ca esti vegetariana ;)...

Ultima modificare facuta de traven (19-12-2008 00:32:01)


18-12-2008 22:45:51
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Canibalism....nuuuuu!
Doamne fereste!!!!
Dupa cat e de dulce poza pe care ai vrut s-o pui la profilul tau...dam in diabet...asta ne lipseste?;)
=D=D


19-12-2008 08:14:12
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

:D:D:D Postarea ta, cumetre moebitraven :D, e un (rar) exemplu de motiv pentru care am revenit totusi pe forumul asta !!! ;)

hmmm...nu-mi place ce ai scris...doar pentru el? si noi,noi care te iubim...cu noi cum ramine.....?;)
=)


19-12-2008 08:16:28
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195
Poate s-a dat pe invers cumatrul nostru extrem. Nu vezi ca pe noi nu ne mai iubeste?

19-12-2008 13:45:49
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:

:D:D:D Postarea ta, cumetre moebitraven :D, e un (rar) exemplu de motiv pentru care am revenit totusi pe forumul asta !!! ;)

hmmm...nu-mi place ce ai scris...doar pentru el? si noi,noi care te iubim...cu noi cum ramine.....?;)
=)

Voi sinteti alilalte ;) exemple, ma chere (tot rare, ca din vreo 20.000 de membre ale sitului daca-s 10 care scriu cit de cit constant pe forum). :)


19-12-2008 14:40:24
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:


tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:

:D:D:D Postarea ta, cumetre moebitraven :D, e un (rar) exemplu de motiv pentru care am revenit totusi pe forumul asta !!! ;)

hmmm...nu-mi place ce ai scris...doar pentru el? si noi,noi care te iubim...cu noi cum ramine.....?;)
=)

Voi sinteti alilalte ;) exemple, ma chere (tot rare, ca din vreo 20.000 de membre ale sitului daca-s 10 care scriu cit de cit constant pe forum). :)

Aha,pai spune asa dom-le nu ne lasa in suspans....;)
iubire neconditionata,ok!! dar stii cum e...parca un semn acolo tot e bine sa ne mai dai din cand in cand!!;)
=D=D=D


19-12-2008 22:20:48
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

titmouse a scris:


Xtremul a scris:

:D:D:D  [...] cumetre moebitraven :D [...]

Prea Mare Cap , Traven-Hoover nu este Moebius.






Chiar a inceput sa ma distreze chestia asta :D:D:D ...

Ultima modificare facuta de traven (20-12-2008 04:13:33)


20-12-2008 04:10:15
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

titmouse a scris:


Xtremul a scris:

:D:D:D Postarea ta, cumetre moebitraven :D, e un (rar) exemplu de motiv pentru care am revenit totusi pe forumul asta !!! ;)

Prea Mare Cap , Traven-Hoover nu este Moebius.


Nici Extremul nu e Kawa :)


20-12-2008 09:46:54
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Io macar am anuntzat schimbarea de sex :D (pardon, de nick-name ;)).
Nu prea inteleg in orice caz secretomania :rolleyes: legata de nume/locatzii etc (mai toata lumea de pe situri e din judetzul Alba :D de exemplu - deh, e primul judet pe lista de optziuni si-i mai usor de dat click ;)), da' poate pe unii ii pasioneaza ocultismul, :D:D asta-i viatza...
Personal, am facut multe timpenii "pe fatza" si in timpul comunistilor (si-am tras destul pentru ele :(), asa ca mi se pare cel putin absurd sa am ceva de ascuns ACUM (desi cenzura de-acum e mai subtila, ca si represiunea "gurilor sparte" :D).
Si messengerul meu imi afiseaza numele real, etc etc (oricum in ziua de azi se afla orice, daca-i musai sa se afle...;))

Oricum, cainii latra, caravana merge - asta-i principiul de baza, intr-o societate superficiala 100%, in care oamenii nu mai sint "atinsi" decit de chestii imediat tangibile, care-i afecteaza doar la matze :D sau le ghidoneaza obsesiile consumiste :( ori p-alea legate de-un orgoliu exacerbat inutil. :x

Asa ca nici nu mai e nevoie de cenzura - e o APATIE ENDEMICA :(, pe nimeni nu mai intereseaza mai nimic. :(
Nu doar la noi insa - in toata lumea acum. Operatiunea "tembelizarea globala" :D e deci o reusita deplina !!! ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (20-12-2008 15:48:45)


20-12-2008 15:35:16
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Ooops!!!bre, da' ce faceti cu topicul ?!....ca numai retete nu scrieti,ia fetelor ceva mancare mai aleasa ca Craciun...ca poate aleg si eu ceva...;)
Doamne vedeti cum sunt? numai la asta imi sta mintea!=D=D


20-12-2008 19:03:09
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

Xtremul a scris:

:D:D:D Postarea ta, cumetre moebitraven :D, e un (rar) exemplu de motiv pentru care am revenit totusi pe forumul asta !!! ;)




Coane' (...intarzierea cu care raspund acestei postari provine din blocajul generat de modestia mea exagerata :D:D:D), ... evident ca ma bucura "bulinele rosii" ;), cu atat mai mult cele care vin din partea "guru"-ului forumului (si crede-ma ca ghilimelele nu au nici o tangenta cu ironia, mai ales ca spre confirmarea "titlului" :) converg nu numai aprecierile mele ;) ) ...
Dar, pentru ca sa nu ma acuze cineva ca m-am apucat de osanale :D, reamintesc faptul ca pe lista celor (practic situati numeric in zona sumei degetelor de la maini) de pe acest forum in fata carora mi-as ridica palaria motivat si de ceva mai mult decat bunele maniere, se afla si "zana rea" ;) zi33, care nu prea e in relatii "de cofetarie" cu multi de pe aici ;):D:D, platind, se pare, niste polite mai vechi ... Iar referirea la polite semanand cu bagatul nasului intr-o oala care fierbe ;), chiar daca nu a mea ;):D:D:D, ... evident ca asta este o postare ... "on topic" ;):D:D:D...

Ultima modificare facuta de traven (21-12-2008 11:08:36)


20-12-2008 21:42:20
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

tasha 1951 a scris:

Ooops!!!bre, da' ce faceti cu topicul ?!....ca numai retete nu scrieti [...] ... ceva mancare mai aleasa ca Craciun...ca poate aleg si eu ceva...;)
Doamne vedeti cum sunt? numai la asta imi sta mintea!=D=D




N-o fi mancare de Craciun, da' face parte din "arsenalul" care pe mine m-a ajutat de fiecare data cand am vrut ca pe lista calitatilor (cu care faceam fetelor "capul mare" ;) in studentie) sa fie adaugate si talentele culinare, plus ca invitatia la masa functiona si ca pretext la "ademenirea" :):D in barlogul personal (...ma rog, inchiriat :) ).
Deci "pontul" ;) este mai mult pentru barbati, asa ca si indicatiile vor fi pe principiul ... "pas cu pas" ;):D. Practic, nu prea e multa bataie de cap, dar e destul cat sa impresioneze ;) ...

Deci :
Prajiti niste carne tocata, de vita (merge si in amestec cu cea de porc, dar in acest caz aveti grija sa scurgeti grasimea) si caliti (in cantitati egale cu carnea) ceapa taiata foarte marunt si morcovii dati prin razatoare.  Dupa ce le amestecati, adaugati pasta de rosii (cam 2 linguri "cu varf" la 150-200 grame de carne <doua portii ;)>) si amestecati continuu pentru inca 3-4 minute cat le mai tineti "pe foc". In compozitie "merg" si cateva feliute de usturoi, precum si o cana de vin rosu. In ultimul minut adaugati (dupa gust) "vegeta" si curry (sau, daca nu aveti, merge si piper). Spre final presarati niste frunze de patrunjel taiate marunt (...acu', sincer, nu sunt 100% convins ca de frunze de patrunjel e vorba, sper sa nu zic tampenii, pentru ca stiu sa le recunosc doar dupa aspect :) ).
In paralel, fierbeti si pastele fainoase (merge si cu macaroane, dar recomand spaghetti pentru ca par mai "cu  pretentii" ;) ). "Pont" : in apa in care fierbeti pastele, pentru ca sa nu "se lipeasca", adaugati cateva lingurite de sare.
Dupa fierbere strecurati-le (dar nu aruncati apa fierbinte, va spun imediat de ce :) ) si lasati-le un minut in apa rece, dupa care folositi apa (pe care nu ati aruncat-o :) ) pentru readucerea la temperatura optima in vederea consumarii. Le strecurati din nou si adaugati "compozitia".

... GATA !!! ... :D:D:D ...

P.S. :) ...Zambesc aducandu-mi aminte ca nu aveam strecuratoare si foloseam pe acest post o veche racheta de tenis :D:D:D ...

Ultima modificare facuta de traven (21-12-2008 03:30:08)


20-12-2008 23:28:28
   
mihaela_f
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-03-2008
Mesaje: 197
Hi Hi Hi ! Tare chestia cu RACHETA!!!! :D :D
Hai sa va dau eu o retzeta( nu de Craciun) facila, mai ales pentru persoanele singure ( vezi barbati :D) .Tot paste!
Se fierb pastele, cu putina sare adaugata in apa de fierbere.Se iau de pe foc si se adauga peste ele putina apa rece dupa care se strecoara ajutandu_ne de...capac( fara strecurator :D !... mai putine vase de spalat ;) ) Se adauga unt si branza rasa ( sau se servesc alaturi de preparate din carne) Pofta buna!!!! :)


21-12-2008 01:44:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

mihaela_f a scris:

Hi Hi Hi ! Tare chestia cu RACHETA!!!! :D :D
Hai sa va dau eu o retzeta( nu de Craciun) facila, mai ales pentru persoanele singure ( vezi barbati :D) .Tot paste!
Se fierb pastele, cu putina sare adaugata in apa de fierbere.Se iau de pe foc si se adauga peste ele putina apa rece dupa care se strecoara ajutandu_ne de...capac( fara strecurator :D !... mai putine vase de spalat ;) ) Se adauga unt si branza rasa ( sau se servesc alaturi de preparate din carne) Pofta buna!!!! :)
...ok...si daca mai pui in loc de unt niste jumarele mici rezultate din prajeala unor bucatele de slaninuta afumata taiata cubulete mici,ies niste paste de te lingi pe buze...mmmm!!!!daca n-ar fi post m-as apuca chiar acum sa le fac...eu le prefer cu branza de vaci cumparata de la taranci din piata si pun si ceva smantana peste ele atunci cand le servesc la farfurie...=)

21-12-2008 11:43:25
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Piftie fara usturoi
Nu stiu cum se face dar voi stiti. Vreau numai sa descriu putin cum arata la mine acasa:
Cind este scoasa din paharelul de plastic transparent, de marimea unei portii de inghetata dar acum intoarsa  si este transferata pe unui platou pentru servire decorat cu putine foi de patrunjel. Arata foarte apetisanta  pentru ca primul lucru ce se zareste prin piftia acum lucioasa este o felie de lamiie. Pe lateral se vad si alte culori, felli micute de baby morcov fiert, mazare, felii micute de albus de ou si nu stiu mai ce, puneti si voi dupa plac dar si cu scop sa arate culori contraste, frumos. Dupa ce portia din farfurie e  putin stropita cu otet sau suc de lamiie dupa preferinta, la taierea cu furculita apare si continutul principal de carne, wow ce gust bun are, piftie de pui.


23-12-2008 10:31:10
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

NJD a scris:

Piftie fara usturoi
Nu stiu cum se face dar voi stiti. Vreau numai sa descriu putin cum arata ...




Asta-i cel mai simpatic sfat culinar de pe acest topic ;). Pe cuvant ca m-a amuzat copios ;):D ...

Ultima modificare facuta de traven (23-12-2008 12:44:33)


23-12-2008 10:47:02
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:

Piftie fara usturoi
Nu stiu cum se face dar voi stiti. Vreau numai sa descriu putin cum arata la mine acasa:
Cind este scoasa din paharelul de plastic transparent, de marimea unei portii de inghetata dar acum intoarsa  si este transferata pe unui platou pentru servire decorat cu putine foi de patrunjel. Arata foarte apetisanta  pentru ca primul lucru ce se zareste prin piftia acum lucioasa este o felie de lamiie. Pe lateral se vad si alte culori, felli micute de baby morcov fiert, mazare, felii micute de albus de ou si nu stiu mai ce, puneti si voi dupa plac dar si cu scop sa arate culori contraste, frumos. Dupa ce portia din farfurie e  putin stropita cu otet sau suc de lamiie dupa preferinta, la taierea cu furculita apare si continutul principal de carne, wow ce gust bun are, piftie de pui.

Fara usturoi n-are gust...creede-ma eu sunt as in prepararea piftiilor...deci,nu recomand fara...=(


23-12-2008 11:25:52
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

traven a scris:


NJD a scris:

Piftie fara usturoi
Nu stiu cum se face dar voi stiti. Vreau numai sa descriu putin cum arata ...


http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Asta-i cel mai simpatic sfat culinar de pe acest topic ;). Pe cuvant ca m-a amuzat copios ;):D ...


Imi pare bine ca te amuzi, dar sper ca ai observat ca nu e SFAT, pentru sinplul motiv ca nu stiu sa gatesc, doar sa apreciez, ceva usor si pe gustul meu.
Daca chiar vrei sa-ti dau un sfat uite, incerc;
Sarea care o pui in spaghete nu este pentru a nu selipi spaghetele, ci pentru gust, ca sa nu pui dupa aceea peste spaghete.
A pune spaghetele in apa rece impiedica lipirea lor.
Sfatul meu e; cand ai spaghetele in strecuratoare, treci pe sub apa rece cateva secunde, asta nu va raci spaghetele dar va spala de starch, peurma continua cum ai spus tu, pune peste ele ce-ti place. Ok :)

Ultima modificare facuta de NJD (23-12-2008 13:03:40)


23-12-2008 13:03:26
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

tasha 1951 a scris:


NJD a scris:

Piftie fara usturoi
Nu stiu cum se face dar voi stiti. Vreau numai sa descriu putin cum arata la mine acasa:
Cind este scoasa din paharelul de plastic transparent, de marimea unei portii de inghetata dar acum intoarsa  si este transferata pe unui platou pentru servire decorat cu putine foi de patrunjel. Arata foarte apetisanta  pentru ca primul lucru ce se zareste prin piftia acum lucioasa este o felie de lamiie. Pe lateral se vad si alte culori, felli micute de baby morcov fiert, mazare, felii micute de albus de ou si nu stiu mai ce, puneti si voi dupa plac dar si cu scop sa arate culori contraste, frumos. Dupa ce portia din farfurie e  putin stropita cu otet sau suc de lamiie dupa preferinta, la taierea cu furculita apare si continutul principal de carne, wow ce gust bun are, piftie de pui.

Fara usturoi n-are gust...creede-ma eu sunt as in prepararea piftiilor...deci,nu recomand fara...=(


Draga mea Dama, upsss, As. De ce m-a contrazici la gust? :)


23-12-2008 13:07:03
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Uitasem nu numai nu ai mincat ce am zis eu mai sus, dar se vede :) ca nici nu ai vazut :D si apropo, cred ca bate la aspect toate preparatele tale de gen (inclusiv a lui maica-mea), in aspect, dar iti respect gustul :)

23-12-2008 13:10:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:

Uitasem nu numai nu ai mincat ce am zis eu mai sus, dar se vede :) ca nici nu ai vazut :D si apropo, cred ca bate la aspect toate preparatele tale de gen (inclusiv a lui maica-mea), in aspect, dar iti respect gustul :)

Nu zau?=D=D
Pai ia invita-ne si pe noi la cite-o portie...=)


23-12-2008 14:14:00
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195
Eu cred ca se refera la legume in gelatina,aia nu e piftie,am vazut asa ceva si la magazin.

24-12-2008 15:15:23
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la