Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Credintza "personala", sau erezie/blasfemie ?! ;-)    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

hara_cata a scris:

Cit priveste  daca  te poti pune tu cu Tutea :D chiar n-am de unde sa stiu :D , eu umila iau ce-mi place de la fiecare fara sa cer voie de la niciunul :D.... dar tot ramin la convingerea mea ca drumul  cel mai scurt catre DUMNEZEU e o religie in care  poti stabili tu ca individ separat de societate legatura ta si doar a ta dar ca si la scoala nu poti invata singur, iti trebuie indrumator, chiar daca acel sa zic profesor (popa) are 5 vile si 1o masini, ce  eu studenta nu mai invat cursul de morale si etice pentru ca profesorul umbla cu studente?.....sau chiar a apelat si la mine :D. Si nici nu pot umbla sa judec toate religiile, pentru ca in toate sint  multe contraziceri,...m-as afla mereu intr-o jungla unde sint multe carari si il loc sa incep a taia desisul din una singura spre a iesi la lumina, incep sa tai cind la una , vad ca e greu incep la alta si tot asa ma voi afla mereu in jungla....multe as mai spune  cum vad eu , in modul meu de a gindi dar si miine e o zi :D....si de la tine draga Xtreme am invatat multe asa ca nu mai fi modest, te rog :D

Ba fug de desharta marire a trufiei (ca din ceasloave vorbesc, nu ? ;)) ca de Necuratul, draga Cata !!!

Nu ma poti contrazice (poate ?!) ca mai credibila-i totusi predica unor calugari budisti a caror avere e doar strachina lor amarita
decit aia asa-zis "corecta" a popilor nostri in majoritatea lor burtosi/pacatosi/bisnitzari care, ce-i drept, demonstreaza (in... plus cred :D:D) o "calitate" rara:
intolerantza absoluta :x (demonstrata eventual cu parul :D) fata de alte religii (sau chiar secte - crestine si ele in definitiv).

Un templu ar trebui sa aiba, simbolic, fiecare om in sine insusi, clar. :)

In plus insa fata de umbra implicit aruncata de slujitorii Bisericii asupra... simbolului in sine al Credintzei (biserica), sint si alti factori din cauza carora
nu ma atrage deloc frecventarea "in turma" a sus-numitelor stabilimente :D numite biserici - blasfemieeee :D:D - mda, posibil sa ard in vesnice focuri azazelice 
(le zic "stabilimente" fiind privite la fel ca discotecile ori circiumile chiar de catre popii axati pe profit - multi fiind chiar proprietari de... circiumi :x)
deeeeci, imi repugna pur si simplu ideea ca ar trebui sa fiu OBLIGAT sa cred EXACT ca tzatza Frosa (aia cu picioare murdare ridicata-n slavi de Tutea ;)).

Precizare importanta: a nu mi se simplifica afirmatia (in sensul c-as desconsidera-o pe tzatza Frosa) - nici vorba !
Am totusi convingerea ca nu toti omuletzii-s egali - nici macar in credincioshenie -, mai am si neobrazarea :D sa fiu convins ca doar aspectele liturgice (de ritual),
simtzul gregar al imitatiei, sfinta ;) chemare a birfei/shuetei si mai ales frica de-a nu intra cumva in "gura lumii" ;) la aduce pe cele mai multe Frose la Biserica !!!


As putea umple ecranul asta de consideratii/speculatii sofistice savante vizavi de afirmatiile tzutziene (neinventate de el totusi) de tipul:
"Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul." :rolleyes:
OK, Dumnezeu e clar transcendent si nu poti "face cunostintza" cu el la o bere :D:D, darrrrr...

Sub nicio forma nu pot accepta ca Frosa si premiatul ala Nobel "afurisit" :D cu atita patima (total "necrestina" de fapt :() de Tutea
ar avea intelectul la fel de PREGATIT... fie si doar sa PRIMEASCA adevarul Credintzei !!!
Punct - deocamdata. :)
Fiindca vad ca tot am intrat in ceea ce n-aveam deloc de gind sa intru... ;)


01-09-2008 03:06:46
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
scumpete chiar am sa te contrazic, chiar daca va fi sa mai stau putin pe acest site : D , pentru ca altfel nu ma mai primeste la interviu nici pe post de fochist, ci eventual pentru un loc la masurarea   temperaturii smoalei de lpe fundul cazanului :D. Nici eu nu mi-am propus o astlef de tema sa dezbat din simplul considerent ca nu sint capabila din punct de vedere al credintei mele, justificata in fata lui DUMNEZEU si doar a lui pentru ca in fata nimanui din lumea asta nu imi este rusine de ce sint, cum sint, si intotdeauna am spus ca fiecare om din fata mea are credinta mai mare decit mine. Cred ca in fata lui DUMNEZEU  atit  intelectualul cit si ultima taranca murdara pe picioare  primeste aceeasi dragoste din partea lui, doar sintem toti ai lui, nu? :D...of am sctis mult si nu mi-au acceptat...scriu mai putin parerea mea atit si nimic mai mult :D

Ultima modificare facuta de hara_cata (01-09-2008 17:09:19)


01-09-2008 16:12:40
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
nu vreau sa invat pe nimeni nimic pentru simplu motiv ca oricine va gasi calea pe care va merge, doar ca e de preferat sa mergi singur pe acest drum, chiar daca primesti indrumari din cadrul religiei din care faci parte e bine sa-l intilnesti tu singur...sa-l intilnesti in gindul tau ma refer, dar daca nu-i respectam legile lui ci doar mimam respectul fata de ele nu cred ca il vom intilni. El cere doar iubire si smerenie fata de el si fata de semeni, unde este asta in toate razboaiele ce au macinat lumea de-a lungul vremii?....De fapt nu mai zic nimic doar atit.....in momentul cind incepi sa-l cunosti ( dar nu il vei cunoaste niciodata decit vorbind zilnic cu el prin legile religiei tale, debarasindu-te te tot si toate, doar tu cu el cu inima cu gindul, cu cuvintul ) e imposibil sa-ti mai pese ce face cutare popa, cutare baba de linga tine, esti doar tu cu el, si cind te rogi la el lacrimile curg pentru ca iti vezi neputinta ta de a-i face pe plac, dar si simti iubirea lui si puterea ce ti-o da de a accepta tot, el te vede pe tine asa cum esti, in fata lui nu poti sa trisezi....Cit priveste budismul, stiu ca nu este o religie, nu judec, dar eu o vad ca pe o curatire a sufletului in fata universului, dar nu vad smerenia fata de DUMNEZEU.....dar cine sint eu sa judec lumea :D

01-09-2008 16:34:41
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Da, draga Cata (vezi ca-s si de acord cu tine citeodata? ;)), budismul nu-i de fapt o religie "in sens clasic al cuvintului"
ci mai mult un stil de viatza, sa zicem. Multe de discutat pe temele astea oricum, da-i limitat spatiul (si timpul) aici. :)
N-am sustinut insa ca Dzeu l-ar iubi mai putzin/mult pe premiatul ala Nobel (fie el... ateu) decit pe Frosa !! :D
Tzutzea in orice caz, dac-ar fi fost pe cit de crestin se dadea, era mai tolerant - inclusiv fata de asa-numitii "dihori" :(

Repet o afirmatie, ca sa nu fiu inteles gresit ca m-as indoi cumva de iubirea egala a lui Dzeu pt. creatia sa (cu riscul sa fiu acuzat ca "arunc cu piatra" :rolleyes:):
Am totusi convingerea ca nu toti omuletzii-s egali - nici macar in credincioshenie -, mai am si neobrazarea :D sa fiu convins ca doar aspectele liturgice (de ritual),
simtzul gregar al imitatiei, sfinta ;) chemare a birfei/shuetei si mai ales frica de-a nu intra cumva in "gura lumii" ;) la aduce pe cele mai multe Frose la Biserica !!!


Si ramin, vezi bine, ceva mai "luciferic" :D (greu de atins insa smerenia fara subordonare totala sub ghilotina DOGMEI :D - asta o  zic popii).
Eu zic ca-i altfel - normal, altfel eram acum si eu popa, nu ? ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (01-09-2008 17:37:56)


01-09-2008 17:17:43
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
cei mai mari sfinti ai lumii au tinut cont de dogme pina la un anumit punct...e ca atunci cind te antrenezi la trapez iti trebuie indrumari, protectie  sa nu cazi jos apoi zbori singur...si totusi dogmele nu iti vor parea o povara atita timp cit in inima ta e dragostea fata de DUMNEZEU prioritar, le vei vedea ca pe un indrumator si nimic mai mult. Dar nu mai vreau sa discut nimic, pentru ca ma voi contrazice mereu cu tine :D  si chiar nu vreau acest lucru si inca pe o tema  care nu cred ca sint eu cea care trebuie sa dea lectii de nici un fel :D

  P.S. Cei ce se duc la biserica doar sa faca pe plac lumii, isi primesc rasplata..lumea ii va vorbi de bine.
         Cei se se duc la biserica pentru a-l intilni cu adevarat pe DUMNEZEU nu le va pasa de gura lumii, nici nu vor stii cine a fost la biserica pentru ca tot timpul a vorbit cu DUMNEZEU si cu toti prietenii lui (SFINTII), si -i va simti prezenta in comunicare, dar si tu te vei vedea cit de goala sufleteste te prezinti in fata lui
Am auzit pe un intelectual in adevaratul sens al cuvintului spunind ca atunci cind se roaga in biserica icoanele ii zimbesc, dar asta dupa ce a trecut printr-o moarte clinica in urma unui accident.
Iar eu am vazut cum profesor universitar  a inconjurat biserica  HAGIGADAR  in genunchi si nu-i pasa de nimeni din jur, voia sa vorbesca doar cu DUMNEZEU......cred ca la asta se referea Tutea ca in fata lui DUMNEZEU sintem egali in a primi si a da iubire fata de el si a-i respecta legile, in rest nimeni nu contesta munca si rolul intelectualului pe acest pamint, nu? :D

Ultima modificare facuta de hara_cata (01-09-2008 21:15:03)


01-09-2008 17:49:35
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Ati confundat budismul cu zenul...budismul chiar este o religie si este atestata mai inaintea religiei crestine,faptul ca este polizeica nu inseamna ca nu trebuie sa fie recunoscuta ca atare...cit despre modul de manifestare si rugaciune...fiecare cu ale lui

01-09-2008 22:41:11
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Carol38 a scris:

Ati confundat budismul cu zenul...budismul chiar este o religie si este atestata mai inaintea religiei crestine,faptul ca este polizeica nu inseamna ca nu trebuie sa fie recunoscuta ca atare...cit despre modul de manifestare si rugaciune...fiecare cu ale lui


Hm, tocmai imi trece prin minte ca exact lacunele sunt cele care produc atat intoleranta cat si excesul de entuziasm.


04-09-2008 22:08:48
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Ei mai Aly,m-ai facut sa ma indoiesc de mine si drept urmare am dat fuga pe google bineinteles(ce m-as fi facut fara el)pe ici pe colo(adica peste tot) scria ca budismul este o religie,tot asa spunea ca si inaintea lui Budda au fost si altii(buzzi mai mici si nestiuti)cum si dupa el vor aparea de asemeni alte persoane cu aceleasi denumiri una din conditii fiind iluminarea(este de inteles, ei fiind indieni au probleme cu renelul...deh nu ne intelegem noi ca romani...),acuma ca o fi asa sau nu,nu pot sa jur dar cred ca stiau

05-09-2008 10:51:28
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
...si...stiu nu m-ai contrazis dar ai lasat o indoiala iar spiritul de competitie masculin vrea ultimul cuvint....se prea poate sa gresesc,daca da te rog iulumineaza-ma si poate asa o sa atingi Nirvana

05-09-2008 11:00:33
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Daca-i sa facem vorbire pe forum, doar asa..., de dragul zicerii, as spune ca nu m-as baga-n contraziceri cu Aly avand ca scop intrarea in Nirvana, sunt altele pe care le-as alege, da'  astea intra-n categoria fanteziilor si mi-e peste mana sa le astern aici, ca mai intra f'un prunc de citeste - Doamne, feri ! :D

05-09-2008 23:18:03
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Carol38 a scris:

...si...stiu nu m-ai contrazis dar ai lasat o indoiala iar spiritul de competitie masculin vrea ultimul cuvint....se prea poate sa gresesc,daca da te rog iulumineaza-ma si poate asa o sa atingi Nirvana


Hmm, cum n-am observat la tine nici intoleranta, nici exces de entuziasm, nu inteleg de ce te-ai fi simtit contrazis, draga Carol! ..Altfel, mersi, dar asa cum zice si Pan, exista niste cai mai eficiente de a atinge Nirvana. :D

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (05-09-2008 23:30:15)


05-09-2008 23:23:22
   
?? azyz
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 10

spuneti-mi Aly a scris:


Carol38 a scris:

...si...stiu nu m-ai contrazis dar ai lasat o indoiala iar spiritul de competitie masculin vrea ultimul cuvint....se prea poate sa gresesc,daca da te rog iulumineaza-ma si poate asa o sa atingi Nirvana


Hmm, cum n-am observat la tine nici intoleranta, nici exces de entuziasm, nu inteleg de ce te-ai fi simtit contrazis, draga Carol! ..Altfel, mersi, dar asa cum zice si Pan, exista niste cai mai eficiente de a atinge Nirvana. :D




NIRVANA NIRVANA...
...visul fieshcine'ui ce shi'a depashit mizera conditzie de rezid idiopato-biped,shi prin vointza sinelui ascede ferm prin dispensie de tot ce impiedica eul sa progreseze continuu shi impecabil spre insushirea shi stapanirea vectorului absolutist...in spetza ;pomul cunoashterii binelui shi raului BIBLIC.
In genere cei ce shi-au permis acest lux transced sincoptic shi simbiotic prin "cantarul"echilibristic al vointzei nealterate.Marea dilema consta in clasificarea ,tot prin vointza,a acestor entitatzi in acele categorii cunoscute atat TALMUDIC cat shi Brahmic in : entitatzi malefico-telurice sau empirice, shi entitatzi  "ehwmahyad" benefice.Pe cei din urma BIBLIA-i citeaza ca fiind SFINTZI(veritabili),heruvimi,serafimi,ingeri slujitori ai LUI D-ZEU,prin ISUS HRISTOS..
Dar o cugetare mioritica ,referitor la aceasta "NIRVANA" stipuleaza pe buna dreptate un enorm adevar: "Vrabia malai viseaza ..."shi noi deasemeni pe forumuri deshteptaciune topi-top.
Hai sa fim iubitzi cu sau fara aptitudini NIRVAN/ice.


07-09-2008 20:43:01
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Manca-ti-as gura, ce fumezi, nenica ?!!!! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

07-09-2008 21:16:34
   
?? azyz
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 10

PeterPan 63 a scris:

Manca-ti-as gura, ce fumezi, nenica ?!!!! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


..spune-mi tu.
Subsemnatul se delecta "pipand"aroma muntzilor noshtri ,"dichisita" cu emblema "Carpatzi"/fara filtru..intr-un trecut nu foarte 'ndepartat.Multzumit?!


07-09-2008 21:32:31
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Daca-i sa ma iau dupa ce si cum scrii, as zice ca te spurci la niscaiva jointuri, ori inainte, ori in timp ce postezi.
...nu ca asta ar avea f'o legatura cu topicul, cu religia- in general - sau cu ideea de Nirvana, in plan personal.


07-09-2008 21:41:18
   
?? azyz
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 10

PeterPan 63 a scris:

Daca-i sa ma iau dupa ce si cum scrii, as zice ca te spurci la niscaiva jointuri, ori inainte, ori in timp ce postezi.
...nu ca asta ar avea f'o legatura cu topicul, cu religia- in general - sau cu ideea de Nirvana, in plan personal.



...suficienta argumentatzia ta.
Este o parere ,pana-n prezent pertinenta,neinpregnata de "pupincurisme"protocolare,ce da bine la fazanii impozantzi,avizi de "ploconeli"reverentzioase.
Asha-i simtzit,asha-i creionat pe "sticla"..la buna re/vedere.


07-09-2008 21:57:18
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

azyz a scris:

(..) In genere cei ce shi-au permis acest lux transced sincoptic shi simbiotic ...........


My dear, cand vei invata sa vorbesti romaneste, o sa discutam. Pana atunci, tu ia si citeste! :D

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (07-09-2008 22:00:17)


07-09-2008 21:59:37
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

azyz a scris:

...suficienta argumentatzia ta.
Este o parere ,pana-n prezent pertinenta,neinpregnata de "pupincurisme"protocolare,ce da bine la fazanii impozantzi,avizi de "ploconeli"reverentzioase.
Asha-i simtzit,asha-i creionat pe "sticla"..la buna re/vedere.


NeiMpregnata, buey! :D :D :D ..Stii bancul cu "destul"? :)

Fac pariu ca ai liceul -- bac-ul l-ai luat?


07-09-2008 22:02:40
   
?? azyz
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 10

spuneti-mi Aly a scris:


azyz a scris:

(..) In genere cei ce shi-au permis acest lux transced sincoptic shi simbiotic ...........


My dear, cand vei invata sa vorbesti romaneste, o sa discutam. Pana atunci, tu ia si citeste! :D



..hopaaa,ca sa vezi,ce te-ai shifonat bre ca nepoata lui maica Omida?!!
Sa discutzi cu subsemnatul!!..in visele tale alea tantrice.
Auzi nici de ma rogi important nu vezi filmul cu ...auzi la ea"sa discutam"!!


07-09-2008 22:13:01
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

azyz a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


azyz a scris:

(..) In genere cei ce shi-au permis acest lux transced sincoptic shi simbiotic ...........


My dear, cand vei invata sa vorbesti romaneste, o sa discutam. Pana atunci, tu ia si citeste! :D



..hopaaa,ca sa vezi,ce te-ai shifonat bre ca nepoata lui maica Omida?!!
Sa discutzi cu subsemnatul!!..in visele tale alea tantrice.
Auzi nici de ma rogi important nu vezi filmul cu ...auzi la ea"sa discutam"!!


Nu m-am sifonat, m-am amuzat. ..Daca tot deschizi un dictionar, citeste cu atentie si incearca sa nu deformezi cuvintele luate de-acolo. :)


07-09-2008 22:19:11
   
?? azyz
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 10

spuneti-mi Aly a scris:


azyz a scris:

...suficienta argumentatzia ta.
Este o parere ,pana-n prezent pertinenta,neinpregnata de "pupincurisme"protocolare,ce da bine la fazanii impozantzi,avizi de "ploconeli"reverentzioase.
Asha-i simtzit,asha-i creionat pe "sticla"..la buna re/vedere.


NeiMpregnata, buey! :D :D :D ..Stii bancul cu "destul"? :)

Fac pariu ca ai liceul -- bac-ul l-ai luat?



..sigur pariezi?!
Tot pariu fac shi io ca eshti "pruncutza"de NEAM PROST.M-am razgandit nu mai pariez,pierd vremea,sunt incredintzat de cele afirmate de subsemnatul.
Te-ai ars la istetzime.Eshti ...expirata valoric.Sic,sic....


07-09-2008 22:25:14
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Pace, pace, intre doua forumoace !!! :D
Glumeam, cumetrilor, aveti moace simpatice :D de fapt amindoi/oua :D,
hai s-o luam doar ca pe o pata de culoare pitoresca postarea lui azyz si sa revenim la EREZIILE noastre !!! ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-09-2008 23:20:44)


07-09-2008 23:18:54
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Pace, pace, intre doua forumoace !!! :D
Glumeam, cumetrilor, aveti moace simpatice :D de fapt amindoi/oua :D,
hai s-o luam doar ca pe o pata de culoare pitoresca postarea lui azyz si sa revenim la EREZIILE noastre !!! ;)


Apropo de erezii si de musiu Azyz, as observa ca.. erezia mea :D l-a determinat s-o lase totusi mai moale cu chinuirea dictionarului, asa ca io nu mai am nimic cu el. Oricum n-aveam, daca nu indraznea sa raspunda aiurea la ceva ce oricum nu citise cu atentie. Amice Xtrem, daca baiatul tot e prietenul tau, lamureste-l ca nu-i vrea nimeni altceva decat binele. ..Cel putin atat timp cat nu (se) chinuie (cu) dictionarul. :)


08-09-2008 00:00:40
   
?? azyz
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 10
..auzi :tentativa ta de discreditare shi injosire a subsemnatului folosind acele"matrice"masochiste ,creeaza o invitatzie la duel,fie el shi de factura lingvistica.
Daca aruncai o privire pe profil citeai avertismentul ce-l "cocotzasem"destul de lizibil..
Imagineaza-tzi tot ce pofteshti in ce ma priveshte raspund in aceiashi gama "folclorica"pe "trilul" care's accesat.
Nu te impana cu premizele succesului ,dictandu-mi tu nuantza stilului pe care sa-l "cartografiez" .Scriu cum gandesc shi ma manifest cum se brodeshte conjuctura.
Despre doza ta de altruism trambitzata : lamureste-l ca nu-i vrea nimeni altceva decat binele."...ma amuzi.
Despre ciuntirea DEX-ului,priveshte-tzi postarile shi reflecta..hai succes la paginat (a nu se 'ntzelege plagiat).
Fa-tzi un pustiu de bine shi nu ma provoca,deoarece voi adopta un limbaj subsideral potrivit cu potentza ta 'telecta..
In rest tot ce-mi doreshti mie,Domnul sa-tzi multiplifice "harul";)


08-09-2008 00:46:20
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Wow, ete ca s-a mai inviorat totusi un pic atmosfera macar pe forum, doamnelor si domnilor ! :)

Recunosc ca io-s acela care l-am invitat/incurajat pe amicul azyz sa posteze aici, draga Aly, dar nu-mi pare rau, sa stii ! ;)
Hai, stringeti-va mainile (sau manusile... de box, :D, in fine), adevarul nu-i nici  in coltzu' rosu, nici in ala albastru al ringului ! ;)
Nici chiar la mijloc, :rolleyes: dar sa trecem totusi la ale noastre blasfemiatoare :D pareri mai bine...

Uite, de pilda io cred c-a intors-o bine cumatrul azyz vizavi de congruentza :D (ca sa fiu si io un pic mai savant)
liniei iudaism-brahmanism-budism-crestinism, nu vi se pare ??

Diversitatea de opinii/postari (chiar daca cu accente cam pretioase poate :rolleyes:) continui sa cred ca-i o chestie buna,
macar fiindca ajung sa-mi mai reamintesc si io :rolleyes: unele cuvintzele d-astea mai rare uitate de ceva vreme, parol !!! :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-09-2008 04:28:31)


08-09-2008 02:50:27
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Aziz dupa cum scrii suferi de un fel de dualitate lingvistica,pai zic si eu asa ,ori iti luxezi limba in gura adoptind stilul care vrei tu sa te defineasca ,ori zii din alea neaose cum ai facut cu Aly...de cintarit si sortat oricum ai fost,macar creeazati un fel de indentitate

08-09-2008 10:51:34
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

azyz a scris:

...
Imagineaza-tzi tot ce pofteshti in ce ma priveshte raspund in aceiashi gama "folclorica"pe "trilul" care's accesat.


(Non)mestere :rolleyes: azyz , aceiasi se refera la pluralul masculin , gama poate fi eventual aceeasi.

In rest, sa incerc sa mai parafrazez shi eu un pic :

E usor a scrie proza cand nimic nu ai a spune,
Insirand cuvinte goale ce aiurea au sa sune
...

Ultima modificare facuta de traven (08-09-2008 23:38:42)


08-09-2008 18:35:42
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Stiti ce nu inteleg eu pe forumul asta? Cum apare cineva care face nota discordanta cu restul discutiilor...cum sariti pe el ca ulii...da ce aveti fratilor cu lingvistica lui,ca scrie din dex..sau debiteaza din propria mansarda? e un forum in care fiecare poate sa-si exprime liber gandurile,credinta "personala" sau ereziile...ca-s alambicate sau pe intelesul nostru...si nu stiam ca aici esti cantarit si sortat :D...ca la piatza! :D :D :D

Ultima modificare facuta de unikaa (08-09-2008 18:48:53)


08-09-2008 18:42:01
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Si io am ajuns, chere unique ;), la aceeasi concluzie ca tine.
Observi poate c-am devenit mai mult decit tolerant in ultima vreme (in fine, cu exceptia topicului "agramatismul etc" :D)

P.S. util :rolleyes: : Tolerantza e extinsa - asta apropo de oarecari fantezii ale Marilor Preotese... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-09-2008 18:53:24)


08-09-2008 18:51:36
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

unikaa a scris:

Stiti ce nu inteleg eu pe forumul asta? Cum apare cineva care face nota discordanta cu restul discutiilor...cum sariti pe el ca ulii...da ce aveti fratilor cu lingvistica lui,ca scrie din dex..sau debiteaza din propria mansarda? e un forum in care fiecare poate sa-si exprime liber gandurile...ca-s alambicate sau pe intelesul nostru...si nu stiam ca aici esti cantarit si sortat :D...ca la piatza! :D :D :D



Nu e vorba de "sarit pe cineva" , ci doar de faptul ca un pseudoerudit ( prea ) obisnuit sa lase "cu gura cascata" anumite categorii de persoane ( datorita pretiozitatii exprimarii si nu a continutului mesajului ) are neplacuta surpriza de a descoperi ca exista si persoane care sunt destul de familiare cu DEX-ul ( si cu gramatica :x ) , nu numai pentru a nu "da pe spate ", ci chiar pentru a-i adresa niste ironii ( binemeritate :x:x ) ...
In rest , urmaresc de ceva vreme acest forum, dar nu am simtit nevoia "sa sar" pe cineva , cu exceptia administratorilor , pe care < cenzurat > , < cenzurat > , < cenzurat > ...

P.S. Retractez afirmatia potrivit careia nu am simtit nevoia de "a sari" pe cineva de pe forum pentru ca as minti, dar motivele sunt cu totul si cu totul de alta natura :rolleyes::rolleyes: ... In nemernicia mea :D as afirma chiar ca P.S.-ul e o posibila referire chiar la persoana citata :rolleyes::D:D ...

Ultima modificare facuta de traven (08-09-2008 19:13:44)


08-09-2008 18:58:15
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

unikaa a scris:

Stiti ce nu inteleg eu pe forumul asta? Cum apare cineva care face nota discordanta cu restul discutiilor...cum sariti pe el ca ulii...da ce aveti fratilor cu lingvistica lui,ca scrie din dex..sau debiteaza din propria mansarda? e un forum in care fiecare poate sa-si exprime liber gandurile,credinta "personala" sau ereziile...ca-s alambicate sau pe intelesul nostru...si nu stiam ca aici esti cantarit si sortat :D...ca la piatza! :D :D :D


acum 30-40 de ani, in fata unei situatii de felul asta iti spuneai: copil sarman, n-a avut familia bani sa-l tina la scoala... acum sint obligatorii 10 clase, daca tot sint tinuti legati de banca, pai ce pisicii mei nu invata sa scrie si sa se exprime in limba materna? limba asta e ce ne leaga pe toti in tarisoara asta... de ce trebuie eu sa accept un partener de discutie (ca la altfel de parteneriat nici nu m-as gindi) care sa o strice? daca ar fi redus intelectual, ar fi de inteles, da-s toti smekerasi cit cuprinde si cunosc pe de rost datul la tepe, purtatul de toale de firma si marcile de trascau... asa ca Uniko, toleranta "0"... si sa-ti mai spun ceva, cine se exprima agramat, de cele mai multe ori nici nu are continut de imbirligat, totul iti inspira o netezime dezarmanta...


08-09-2008 19:11:51
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
D'apoi draga traven..eu is pe forumul asta de vreo 3 ani si ceva.da "cu gura cascata" n-am ramas decat la dentist...cat de "dat pe spate" mai faceam si eu "podul" (nu ala de la cernavoda) in tineretile mele..ca altfel greu sa reusesca cineva sa ma "dea pe spate" numai din vorbe...fie ele mestesugite sau luate din DEX...:D

08-09-2008 19:20:29
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

SandieShaw a scris:


acum 30-40 de ani, in fata unei situatii de felul asta iti spuneai: copil sarman, n-a avut familia bani sa-l tina la scoala... acum sint obligatorii 10 clase, daca tot sint tinuti legati de banca, pai ce pisicii mei nu invata sa scrie si sa se exprime in limba materna? limba asta e ce ne leaga pe toti in tarisoara asta... de ce trebuie eu sa accept un partener de discutie (ca la altfel de parteneriat nici nu m-as gindi) care sa o strice? daca ar fi redus intelectual, ar fi de inteles, da-s toti smekerasi cit cuprinde si cunosc pe de rost datul la tepe, purtatul de toale de firma si marcile de trascau... asa ca Uniko, toleranta "0"... si sa-ti mai spun ceva, cine se exprima agramat, de cele mai multe ori nici nu are continut de imbirligat, totul iti inspira o netezime dezarmanta...



Timingul e perfect  ... 
A intervenit exact una dintre foarte putinele persoane ( din cate am observat eu ) care pot servi ca si un perfect contraexemplu pentru azyz (copii nu faceti ca el) :x:D:D

Ultima modificare facuta de traven (08-09-2008 19:26:27)


08-09-2008 19:25:11
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

traven a scris:


SandieShaw a scris:


acum 30-40 de ani, in fata unei situatii de felul asta iti spuneai: copil sarman, n-a avut familia bani sa-l tina la scoala... acum sint obligatorii 10 clase, daca tot sint tinuti legati de banca, pai ce pisicii mei nu invata sa scrie si sa se exprime in limba materna? limba asta e ce ne leaga pe toti in tarisoara asta... de ce trebuie eu sa accept un partener de discutie (ca la altfel de parteneriat nici nu m-as gindi) care sa o strice? daca ar fi redus intelectual, ar fi de inteles, da-s toti smekerasi cit cuprinde si cunosc pe de rost datul la tepe, purtatul de toale de firma si marcile de trascau... asa ca Uniko, toleranta "0"... si sa-ti mai spun ceva, cine se exprima agramat, de cele mai multe ori nici nu are continut de imbirligat, totul iti inspira o netezime dezarmanta...



Timingul e perfect  ... 
A intervenit exact una dintre foarte putinele persoane ( din cate am observat eu ) care pot servi ca si un perfect contraexemplu pentru azyz (copii nu faceti ca el) :x:D:D


pentru ca ai cutezat sa fii subtil cu mine... :D:D ti-o servesc pe limba materna: nu se evita o cacofonie - nici macar una iluzorie - cu alcatuirea conjunctionala "ca si"


08-09-2008 19:33:17
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

unikaa a scris:

D'apoi draga traven..eu is pe forumul asta de vreo 3 ani si ceva.da "cu gura cascata" n-am ramas decat la dentist...cat de "dat pe spate" mai faceam si eu "podul" (nu ala de la cernavoda) in tineretile mele..ca altfel greu sa reusesca cineva sa ma "dea pe spate" numai din vorbe...fie ele mestesugite sau luate din DEX...:D


Te asigur ca nu era vorba de tine.
In alta ordine de idei, m-am temut pentru moment ca P.S.-ul sa nu fie interpretat ca si un "sarit peste cal" ; ... ma bucur sa adaug la lista multiplelor calitati observate si pe aceea de a accepta ( macar prin noncoment  ;) ) un compliment sincer ( si poate  putin cam ... prea direct ;) ) .


08-09-2008 19:39:41
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
:D:D "Buna ziua... subtila ai dat, belea ti-ai capatat, cumetre Traven !!
Observati ca io doar observ, oricum. :)

In plus, MA DAU :D in ultima vreme... deloc subtil la MP Unikaa !! ;)
In fine, nu doar la ea, preafericita Marea Preoteasa... :)
Cineva m-a invatat ca asta-i calea 100% sigura. :D
Ti-o recomand si tie, ca tot nicaieri n-ajungem oricum !!! :D:D

(autocorectare: e cumva un pleonasm, nu, chere SShaw, sa pui "oricum" dupa "tot", nu?? ;))

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-09-2008 19:47:02)


08-09-2008 19:39:49
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
cumetre Traven...profilul matale parca-mi aminteste de cumatrul Trenu... dar ar fi o neasteptata imbunatatire la unele capitole, cum ar fi subtilitatea...

08-09-2008 19:43:54
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Da,e perfect adevarat ce spune Sandie! Am observat si eu ca in zilele noastre tot mai multi tineri "mutileaza" limba romana si scrierea ei. ca sa nu mai spun ca limbajul vulgar e la "mama lui acasa" incepand de la cei mici...pana la noi adultii...eu insa faceam referire la libera exprimare pe forum..nu la continut! :)))

08-09-2008 19:44:09
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

SandieShaw a scris:


traven a scris:


SandieShaw a scris:


acum 30-40 de ani, in fata unei situatii de felul asta iti spuneai: copil sarman, n-a avut familia bani sa-l tina la scoala... acum sint obligatorii 10 clase, daca tot sint tinuti legati de banca, pai ce pisicii mei nu invata sa scrie si sa se exprime in limba materna? limba asta e ce ne leaga pe toti in tarisoara asta... de ce trebuie eu sa accept un partener de discutie (ca la altfel de parteneriat nici nu m-as gindi) care sa o strice? daca ar fi redus intelectual, ar fi de inteles, da-s toti smekerasi cit cuprinde si cunosc pe de rost datul la tepe, purtatul de toale de firma si marcile de trascau... asa ca Uniko, toleranta "0"... si sa-ti mai spun ceva, cine se exprima agramat, de cele mai multe ori nici nu are continut de imbirligat, totul iti inspira o netezime dezarmanta...



Timingul e perfect  ... 
A intervenit exact una dintre foarte putinele persoane ( din cate am observat eu ) care pot servi ca si un perfect contraexemplu pentru azyz (copii nu faceti ca el) :x:D:D


pentru ca ai cutezat sa fii subtil cu mine... :D:D ti-o servesc pe limba materna: nu se evita o cacofonie - nici macar una iluzorie - cu alcatuirea conjunctionala "ca si"


Evitarea cacofoniei cred ca a devenit instinctiva ... :):D
Totusi, nu stiu daca "pacatuiesc gramatical" prin "exces de zel" adaugand "si"-ul , chiar daca prezenta acestuia nu este justificata neaparat prin evitarea unei cacofonii .... :) ... Daca da  ( argumentat ) , atunci mea culpa , nu pot decat sa recunosc faptul ( :) , da, stiu ca nu este o cacofonie, dar ca sa fie in sprijinul ideii exprimate anterior :D  ) ca am invatat ceva cu ocazia asta ( sincer ) ...
Si chiar habar n-am cine e Trenu' !?!? ...
Iar daca afirmatia mea (la care faci referire) ai interpretat-o ca o ironie, te asigur ca gresesti ... Mda, poate ca as fi fost mai explicit daca as fi inchis paranteza dupa emoticoane ) ...

Ultima modificare facuta de traven (08-09-2008 23:42:53)


08-09-2008 19:44:27
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080

Xtremul a scris:

"Buna ziua... subtila ai dat, belea ti-ai capatat, cumetre Traven !!
Observati ca io doar observ, oricum.
In plus, MA DAU  in ultima vreme... deloc subtil la MP Unikaa !!  Cineva m-a invatat ca asta-i calea 100% sigura.


Draga Xtreme' daca nu te-as cunoaste(cat am putut din postarile tale),mai ca te-as crede ca te dai la mine...da,ai grija coana Lenutza e cu matura la usha..si-i cu ochii pe tine ca pe butelie...sa nu sari parleazul...:D :D :D

P.S...Trenu'? sau Renu'?


08-09-2008 19:56:00
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633
TRENU' / RENU' , perfect egal ... Nu am nimic in comun cu personajele amintite ...

08-09-2008 19:59:44
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
era o capcana.... un mic joc pervers de cuvinte... scuze, cumetre traven... cit despre ca (si) ...aceasta e total pe dos fata de (ca) si.... e bine ca fiecare constructie gramaticala sa nu fie corupta, pentru ca se amesteca functiile, oricum, pentru lumea instruita, cacofonia nu se elimina nici cu pronuntarea virgulei (mai imbecil ca asta nici ca se poate), nici cu micutul si, pus propedeutic...pur si simplu se evita...

Ultima modificare facuta de SandieShaw (08-09-2008 20:08:11)


08-09-2008 20:07:21
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

Xtremul a scris:

:D:D "Buna ziua... subtila ai dat, belea ti-ai capatat, cumetre Traven !!
Observati ca io doar observ, oricum. :)

In plus, MA DAU :D in ultima vreme... deloc subtil la MP Unikaa !! ;)
In fine, nu doar la ea, preafericita Marea Preoteasa... :)
Cineva m-a invatat ca asta-i calea 100% sigura. :D
Ti-o recomand si tie, ca tot nicaieri n-ajungem oricum !!! :D:D

(autocorectare: e cumva un pleonasm, nu, chere SShaw, sa pui "oricum" dupa "tot", nu?? ;))


Propun sa infiintam un FanClub Unikaa. Urmatorii intrati in club ( dupa noi doi :D ) sa  (ne :D:D) plateasca o taxa ... Sunt convins ca ar fi o chestie foarte lucrativa ;) ...

P.S. ;) 75 % din profit se vor converti in flori pentru Marea Preoteasa ( ... apropo , am mai vazut aceasta referire la Unikaa, < deja sunt obsedat de cacofonii :D > deci care sa fie explicatia ?!? ) ...

Ultima modificare facuta de traven (08-09-2008 20:38:54)


08-09-2008 20:20:59
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Se aproba cu draga inima (hmmm... desi simt ca ma roade deja gelozia ;)), cu citeva conditii, cumetre Traven:

1. Sa citesti de la cap la coada cele 172 de pagini ale topicului "Doomsday-2012" :D (altfel n-ai sanse sa afli de ce Unikaa-i si MP). Hmmm... credeam ca o ditamai monstruozitate de topic ca asta :rolleyes: n-are cum sa treaca neobsevat...
2. Florile pe care o sa le arunce la gunoi :D Marea Preoteasa-hetaira-preafericita-unicata ;) s.a.m.d. sa fie donate forumistelor mai fara sex-appeal ! :D:D
3. Sa fiu numit Presedinte pe Viatza al Fan-Clubului Unikaa :D si primul articol din Regulamentul Clubului sa interzica (cu exceptia Presedintelui, clar ;)) APROPIEREA LA MAI PUTIN DE 2 METRI DE EA !!! :D:D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-09-2008 20:43:57)


08-09-2008 20:34:21
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

Xtremul a scris:

Se aproba cu draga inima (hmmm... desi simt ca ma roade deja gelozia ;)), cu citeva conditii, cumetre Traven:

1. Sa citesti de la cap la coada cele 172 de pagini ale topicului "Doomsday-2012" :D (altfel n-ai sanse sa afli de ce Unikaa-i si MP). Hmmm... credeam ca o ditamai monstruozitate de topic ca asta :rolleyes: n-are cum sa treaca neobsevat...
2. Florile pe care o sa le arunce la gunoi :D Marea Preoteasa-hetaira-preafericita-unicata ;) s.a.m.d. sa fie donate forumistelor mai fara sex-appeal ! :D:D
3. Sa fiu numit Presedinte pe Viatza al Fan-Clubului Unikaa :D si primul articol din Regulamentul Clubului sa interzica (cu exceptia Presedintelui, clar ;)) APROPIEREA LA MAI PUTIN DE 2 METRI DE EA !!! :D:D hihihi


Stii care  e conditiia ca sa existe "dragoste la distanta" ?!? ...
Asta e din seria bancurilor cu Radio Ervan ( bancuri de care isi aduc aminte doar cei care au pasit pragul maturitatii < hai ca am zis-o magistral pe asta :D:D:D > )  :
Deci, raspuns : Sa o ai mai lunga decat distanta   :D:D:D ...
Nu ca as fi subiectul raspunsului ( imi lipsesc 10 cm :D:D:D ), dar cine stie ce pot anunnaki aia ( dovada ca m-am conformat indicatiei de a porni la cititul topicului indicat ) ... :D:D ...

Ultima modificare facuta de traven (08-09-2008 23:05:57)


08-09-2008 21:01:11
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

SandieShaw a scris:

era o capcana.... un mic joc pervers de cuvinte... scuze, cumetre traven... cit despre ca (si) ...aceasta e total pe dos fata de (ca) si.... e bine ca fiecare constructie gramaticala sa nu fie corupta, pentru ca se amesteca functiile, oricum, pentru lumea instruita, cacofonia nu se elimina nici cu pronuntarea virgulei (mai imbecil ca asta nici ca se poate), nici cu micutul si, pus propedeutic...pur si simplu se evita...


:D:D:D ... fara scuze , ca incep sa am veleitati de Petruchio :D:D:D ...
... Si lasand la o parte gluma, sper sa pot afirma ( fara a gresi prea mult ;) ) ca sunt oricand dispus sa primesc critici din partea celor de la la care realizez ca pot invata ceva ...

Ultima modificare facuta de traven (08-09-2008 23:04:03)


08-09-2008 21:09:37
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Pai depinde de domeniu ales,de obicei toata viata inveti cite ceva...si sint on topic,eu cred in asta

08-09-2008 22:44:44
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

NJD a scris:


titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

N-am atestat, am certificat profesional shi vechime pe cartea de munca :D


Tortionarii si calaii care au savarsit atrocitatile de la Pitesti , de exemplu , au fost acuzati si judecati de catre comunisti ca LEGIONARI , desi n-aveau nimic in comun cu adevaratii legionari si cu Miscarea Legionara . Ei au facut totul pus la cale de comunisti si Ana Pauker , jidoavca dracului . dar asa s-a stiut oficial : ca legionarii sunt vinovati de ororile de la Pitesti si comunistii au intervenit dup-aia - ei fiind cei buni , vezi doamne - si au facut dreptate umanitar si cu indignare .
Intrebarea mea pentru tine este  urmatoarea :
Tu de care carte de munca de legionar ai avut  , de "reeducator" ?
Buna , Cyudatule...
Acu' du-te la "poezia fara gust de conserva" si mai explica-mi o data , in 189 de versuri , cu ciuda si cu sete , ce si cum ai f.u.t.e. !!!!

ps. Metodele de reeducare , de la Pitesti , ale lui turcanu , nu mai sunt acu' in trend ... s-a dus vremea lu' Mefisto intempestiv .
Acu' Mefisto persuasiv e la mare cinste .
Codu' lu' Da vinci , Evangheliile lu' Alina Pipidi Mungiu....fac parte tot dintr-un proces de reeducare , asemanator celui de la Pitesti , dar cu alte metode .
Comunismul a fost doar o etapa pregatitoare , a pregatit calea pentru instaurarea Guvernului Mondial Unic , din care crestinismul este scos afara .
Mda .
da'...sa vedem cum o sa-l scoata si din mintea si sufletul unui om ca P.Pan.


Scapasem postarea asta interesanta. Ai multa dreptate in ce spui.
NU este vorba numai de comunism sau tarile foste in Comunism. Asaltul asupra Crestinismului a inceput demult, la scara Mondiala (armat in 14 tari) de catre Media si cum zice si Ultrra Extremu de Elitisti. De mult Crestinismul e sapat la radacini si incercat a fi exterminat. Partea cea mai trista e ca tu o simpla Preoteasa nemuritoare, esti constienta de situatie si ca ai dreptate. In orice caz un singur lucru sper; ca Europa sa nu se inchine la semiluna in urmatorii 25 de ani. Ca va fi un sinur guvern Mondial, Nu vad asta foarte curand. Uite ONU nu are dinti, fara tzara gazda. Pentru ca sunt cateva tzari foarte religioase (in masa) cum ar fi Polonia Spania Irlanda, America Canada Mexic si toata Sud America, Crestinismul nu va muri asa curand si Pan nu e in pericol inca.
Cert este ca blocurile economice formate, inca  se comporta diplomatic intre ele (desi e lupta mare pentru resurse) dar acum intervenind si o alta criza food/papa/resurse de sustinere a populatiilor in crestere, cuplate cu acte a lui dumnezeu (secete/inundatii/cutremure/uragane/vulcani) va pune un stres mai mare intre aceste blokuri economice (va duce la un conflict armat de "aparare?" )

Si uite asa cand masele sunt ocupate cu tensiunile astea economice si politice se strecoara usor in toate tzarile, o plaga imposibil de alungat sau covertit macar la ateism fara arme, Islamismul. Deocamdata nu avem ce face decat sa fim "spectatori" deci
Drept Inainte


Recitind acest topic interesant, am dat peste ce spusesem atunci, si referitor la cele 10 evenimente simultane, Extraordinare din Bombay, mentin ce am spus atunci.


27-11-2008 10:06:56
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195
De asemenea, varsta presupusa a lui Iisus este, in mod esential, inceputul acestei ere. In Luca 22:10, cand Iisus este intrebat de discipolii lui cand va fi urmatorul Paste, dupa ce el nu va mai fi, Iisus raspunde: “Iata, cand veti intra in oras, veti intalni cu un barbat care va cara un ulcior cu apa. Urmati-l in CASA in care va intra.”

Aceasta scriptura este, de departe, una dintre cele mai relevante referinte astrologice. Barbatul purtand ulciorul cu apa este Varsatorul - Purtatorul Apei, care este mereu portretizat ca un om care toarna apa din ulcior. El reprezinta era ce va urma dupa Pesti. Si cand Soarele (Fiul Domnului) va parasi era Pestilor (Iisus), va intra in casa Varsatorului, deoarece Varsatorul urmeaza Pestii in precesiunea echinoctiurilor. Tot cea ce spune Iisus este ca dupa era Pestilor urmeaza era Varsatorului.


10-01-2009 00:28:06
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Profetiile biblice despre venirea Profetului Muhammed sunt dovezi ale veridicitatii Islamului pentru oamenii care cred in

Biblie.

In Deuteronom 18, Dumnezeu i-a spus lui Moise:

“Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fratilor lor, cum esti tu, si voi pune cuvintele Mele in gura Lui si El le va grai tot ce-I voiporunci Eu. / Iar cine nu va asculta cuvintele Mele, pe care Proorocul Acela le va grai in numele Meu, aceluia ii voi cere socoteala”.

(Deuteronom: 18-19).

Din aceste versete, tragem concluzia ca profetul din aceste profetii trebuie sa aiba urmatoarele caracteristici:

1). Trebuie sa fie asemeni lui Moise.

2). Va veni din poporul fratilor lui Israel, adica Ismaelitii.

3). Dumnezeu va pune cuvintele Lui in gura acestui profet si el va declara ceea ce Dumnezeu ii va porunci.

Haideti sa analizam in detaliu aceste caracteristici.

1). Trebuie sa fie asemeni lui Moise.

Cu greu vom putea gasi doi profeti care se aseamana atat de mult intre ei, precum Moise si Muhammed . Amandorura le-a fost data o lege si un mod de viata cuprinzator. Ambii si-au invins dusmanii si au fost victoriosi in moduri miraculoase. Amandoi au fost acceptati ca profeti si mari conducatori.



Amandoi au emigrat din cauza conspiratiilor de asasinare impotriva lor. Analogiile facute intre Moise si Muhammed dovedesc ca ei doi se aseamana din mai multe puncte de vedere capitale: nasterea naturala, viata de familie si moartea lui Moise si a lui Muhammed , - nu si moartea lui Iisus. Mai mult decat atat, Iisus era privit de cei care il urmau drept Fiul lui Dumnezeu si nu un profet, dupa cum cred musulmanii si dupa cum au fost Moise si Muhammed . Deci, aceasta profetie se refera la Muhammed si nu la Iisus, pentru ca Muhammed se aseamana mai mult cu Moise decat Iisus.

De asemenea, cineva ar putea observa din Evanghelia lui Ioan ca evreii asteptau adeverirea celor trei profetii distincte. Cele trei intrebari puse de Ioan Botezatorul dovedesc acest fapt: 1). Venirea lui Iisus, 2). Venirea lui Elijah (Ilie) si 3). Venirea Profetului. “Si aceasta este marturia lui Ioan, cand au trimis la El iudeii din Ierusalim, preoti si leviti, ca sa-l intrebe: <<Cine esti tu?>> / Si el a marturisit si n-a tagaduit; si a marturisit: <<Nu sunt eu Hristosul>>. Si ei l-au intrebat: <<Dar cine esti? Esti Ilie?>> Zis-a el:

<<Nu sunt>>. <<Esti tu Proorocul?>> Si a raspuns: <<Nu>>”. (Ioan 1: 19-21). Daca ne uitam in Biblie la acest pasaj, vom gasi in subsolul paginii cuvantul “Prooroc, profet” care este, de fapt, profetia din Deuteronom 18: 15: “Prooroc din mijlocul tau si din fratii tai, ca si mine, iti va ridica Domnul Dumnezeul tau: pe Acela sa-L ascultati” si Deuteronom 18: 18: “Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fratilor lor, cum esti tu, si voi pune cuvintele Mele in gura Lui si El le va grai tot ce-I voi porunci Eu”. Tragem concluzia din acestea ca Iisus Christos nu este profetul mentionat in Deuteronom 18: 18.

2). Va veni din neamul fratilor lui Israel.

Avraam avea doi baieti, Ismail si Isaac (Geneza: 21). Ismail a devenit stramosul natiunii arabe si Isaac a devenit stramosul natiunii israelite. Profetul de care se vorbeste in verset nu avea sa vina dintre evrei, ci din randul fratilor lor, ismaelitii. Muhammed este un descendent al lui Ismail – este intr-adevar acel profet.

De asemenea, Isaia 42: 1-13, vorbeste despre un slujitor al lui Dumnezeu, “alesul” Lui sau “mesagerul” Lui care va aduce cu el legea: “El nu va fi nici obosit, nici sleit de puteri, pana ce nu va fi asezat legea pe pamant; caci invatatura Lui toate tinuturile o asteapta”. (Isaia 42: 4).

Versetul 11 din acest capitol leaga venirea mesagerului de un descendent al lui Chedar. Cine este Chedar? Potrivit Genezei 25: 13 (“Si iata numele fiilor lui Ismael, dupa sirul nasterii lor: intaiul nascut al lui Ismael a fost Nebaiot; dupa el urmeaza Chedar, Adbeel si Mibsam.”), Chedar este al doilea fiu al lui Ismael, neam din care se trage si Profetul Muhammed .

3).Dumnezeu va pune cuvintele Lui in gura acestui Profet Cuvintele Domnului (Sfantul Coran) au fost puse cu adevarat in gura lui Muhammed . Dumnezeu l-a trimis pe Ingerul Gavriil pentru a-l invata pe Profet Cuvintele Lui (Sfantul Coran) si i-a cerut sa le transmita oamenilor asa cum le-a auzit. Deci, acele cuvinte nu sunt ale Profetului. Nu sunt produsul propriei lui gandiri, ci au fost puse de Ingerul Gavriil in gura lui, prin voia lui Dumnezeu. In timpul vietii lui Muhammed si sub supravegherea sa, aceste cuvinte au fost memorate si scrise de companionii lui.

Putem observa ca Dumnezeu a spus in profetia din Deuteronom 18: 19:

“Iar cine nu va asculta cuvintele Mele, pe care Proorocul Acela le va grai in numele Meu, aceluia ii voi cere socoteala”. Acest lucru inseamna ca oricine crede in Biblie trebuie sa creada tot ceea ce spune acest profet si acest profet este Muhammed .


10-01-2009 05:34:14
   
Pagini:  1 2 3 4 5 6    
Mergeti la