Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Credintza "personala", sau erezie/blasfemie ?! ;-)    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
?? Be_free
Cont Sters

Inregistat: 13-04-2009
Mesaje: 63

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:


OK, stim prea bine cu totii de celebrul indemn "crede si nu cerceta !" - care insa, dupa mine, e echivalentul perfect al regulamentelor/legilor "omenesti" care acopera TOTAL si fara vreun drept de replica ori interpretare orice gen de conspiratzie a Serviciilor Secrete de pe Pamint. Iar cum "asa in Ceruri precum si pe Pamint"... ;)


P.S. Probabil c-o sa fiu damnat (si :D) in Focul Veshnic pentru ereziile astea, imi asum ce spun - fara sa exclud insa vreo eventuala "sucire" radicala pe la 99 de anisori, in urma unor revelatii autentice.

Ete inc-o portziune de postare FARA REPLICA... :rolleyes:



De fapt acest indemn...cum ii spui tu...s-ar putea traduce cam asa...(in umila mea viziune)...Nu cred ca ne-ar putea cere cineva sa credem orbeste in ceva fara sa ne punem intrebari..E o chestie pur psihologica..In momentul in care crezi...nu ti-e teama..actionezi ca si cum succesul ti-e garantat..Nu-ti tremura mana..nu transpiri in palme..stii ce ai de facut si asta faci.Cand incepi sa cercetezi...incep temerile,intrebarile..indoielile..ezitarile...:)E ceva de genul,ai un crez pesonal,mergi inainte fara sa te indoiesti,fara sa te temi,fara sa privesti altundeva decat inainte.
Si ca sa fiu in topic,eu nu cred ca exista atei.Cred ca toti avem acolo,in noi,credinta in "ceva"ce se afla deasupra noastra..Fiecare si-a definit cumva "divinitatea"..Nu cred in D-zeul acela zugravit pe icoane si hidosit de dogmele crestinatatii...dar stiu ca "El"exista oriunde e lasat sa intre.Biserica si divinitatea..sunt doua lucruri total diferite.


19-05-2009 23:17:28
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Mda, una-i Credintza, alta - Biserica... :)

Xtremul a scris:


hara_cata a scris:

Cit priveste  daca  te poti pune tu cu Tutea :D chiar n-am de unde sa stiu :D , eu umila iau ce-mi place de la fiecare fara sa cer voie de la niciunul :D.... dar tot ramin la convingerea mea ca drumul  cel mai scurt catre DUMNEZEU e o religie in care  poti stabili tu ca individ separat de societate legatura ta si doar a ta dar ca si la scoala nu poti invata singur, iti trebuie indrumator, chiar daca acel sa zic profesor (popa) are 5 vile si 1o masini, ce  eu studenta nu mai invat cursul de morale si etice pentru ca profesorul umbla cu studente?.....sau chiar a apelat si la mine :D. Si nici nu pot umbla sa judec toate religiile, pentru ca in toate sint  multe contraziceri,...m-as afla mereu intr-o jungla unde sint multe carari si il loc sa incep a taia desisul din una singura spre a iesi la lumina, incep sa tai cind la una , vad ca e greu incep la alta si tot asa ma voi afla mereu in jungla....multe as mai spune  cum vad eu , in modul meu de a gindi dar si miine e o zi :D....si de la tine draga Xtreme am invatat multe asa ca nu mai fi modest, te rog :D

Ba fug de desharta marire a trufiei (ca din ceasloave vorbesc, nu ? ;)) ca de Necuratul, draga Cata !!!

Nu ma poti contrazice (poate ?!) ca mai credibila-i totusi predica unor calugari budisti a caror avere e doar strachina lor amarita
decit aia asa-zis "corecta" a popilor nostri in majoritatea lor burtosi/pacatosi/bisnitzari care, ce-i drept, demonstreaza (in... plus cred :D:D) o "calitate" rara:
intolerantza absoluta :x (demonstrata eventual cu parul :D) fata de alte religii (sau chiar secte - crestine si ele in definitiv).

Un templu ar trebui sa aiba, simbolic, fiecare om in sine insusi, clar. :)

In plus insa fata de umbra implicit aruncata de slujitorii Bisericii asupra... simbolului in sine al Credintzei (biserica), sint si alti factori din cauza carora
nu ma atrage deloc frecventarea "in turma" a sus-numitelor stabilimente :D numite biserici - blasfemieeee :D:D - mda, posibil sa ard in vesnice focuri azazelice 
(le zic "stabilimente" fiind privite la fel ca discotecile ori circiumile chiar de catre popii axati pe profit - multi fiind chiar proprietari de... circiumi :x)
deeeeci, imi repugna pur si simplu ideea ca ar trebui sa fiu OBLIGAT sa cred EXACT ca tzatza Frosa (aia cu picioare murdare ridicata-n slavi de Tutea ;)).

Precizare importanta: a nu mi se simplifica afirmatia (in sensul c-as desconsidera-o pe tzatza Frosa) - nici vorba !
Am totusi convingerea ca nu toti omuletzii-s egali - nici macar in credincioshenie -, mai am si neobrazarea :D sa fiu convins ca doar aspectele liturgice (de ritual),
simtzul gregar al imitatiei, sfinta ;) chemare a birfei/shuetei si mai ales frica de-a nu intra cumva in "gura lumii" ;) la aduce pe cele mai multe Frose la Biserica !!!


As putea umple ecranul asta de consideratii/speculatii sofistice savante vizavi de afirmatiile tzutziene (neinventate de el totusi) de tipul:
"Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul." :rolleyes:
OK, Dumnezeu e clar transcendent si nu poti "face cunostintza" cu el la o bere :D:D, darrrrr...

Sub nicio forma nu pot accepta ca Frosa si premiatul ala Nobel "afurisit" :D cu atita patima (total "necrestina" de fapt :() de Tutea
ar avea intelectul la fel de PREGATIT... fie si doar sa PRIMEASCA adevarul Credintzei !!!
Punct - deocamdata. :)
Fiindca vad ca tot am intrat in ceea ce n-aveam deloc de gind sa intru... ;)


20-05-2009 14:38:12
   
?? zitreishtrei
Cont Sters

Inregistat: 05-11-2008
Mesaje: 241

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:


OK, stim prea bine cu totii de celebrul indemn "crede si nu cerceta !" .[/b]

Ete inc-o portziune de postare FARA REPLICA... :rolleyes:

Xtremul, nici macar intre clasicii fituicilor bulevardiere nu apari, si ai pretentia sa fii prezent in replica oricui, oricand sau oriunde?
Dragul meu, modestia si realismul n-au ucis pe nimeni, nu te mai feri de ele.


20-05-2009 21:10:33
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Zaludoooo :D:D, e de-ajuns ca am nu doar 360.000 de cititori lunar, ci, mai ales, tot ce n-o sa ai tu un milion de existentze de-acum incolo: bun-simtz si inc-un pui de neuron pe linga ala tare singuratic din tartacutza ta cubica... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (26-06-2009 05:14:15)


26-06-2009 05:01:40
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Oare există doi oameni care să aibă exact aceleaşi reprezentări, aceleaşi trăiri în credinţa lor?

26-06-2009 22:54:41
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Lake a scris:

Oare există doi oameni care să aibă exact aceleaşi reprezentări, aceleaşi trăiri în credinţa lor?

NU :)


26-06-2009 23:19:13
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Posibil :)

Totul e posibil

Exista hipnoza de grup, telepatia...

Ultima modificare facuta de stromboli (27-06-2009 01:12:15)


27-06-2009 01:11:08
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Pentru cine crede, nu are nevoie de dovezi, pentru cine nu crede, orice dovada nu e credibila/posibila

03-07-2009 00:20:53
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

stromboli a scris:

Pentru cine crede, nu are nevoie de dovezi, pentru cine nu crede, orice dovada nu e credibila/posibila


Aşa este. Dacă vrem să credem ceva, orice lucru îl vom interpreta ca o dovadă. Dacă nu vrem să credem, oricărui lucru îi vom găsi (şi) o altă explicaţie posibilă. Până la urmă, nu cred că ajungem undeva încercând să demonstrăm fiecare că avem "credinţa adevărată". Cred că e mai util să învăţăm să ne respectăm unul altuia credinţa / necredinţa, cu alte cuvinte să acceptăm că ceea ce cred eu la fel de corect şi de bun (pentru mine), cum este şi ceea ce crezi tu (pentru tine).


03-07-2009 07:22:02
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Lake a scris:


stromboli a scris:

Pentru cine crede, nu are nevoie de dovezi, pentru cine nu crede, orice dovada nu e credibila/posibila


Aşa este. Dacă vrem să credem ceva, orice lucru îl vom interpreta ca o dovadă. Dacă nu vrem să credem, oricărui lucru îi vom găsi (şi) o altă explicaţie posibilă. Până la urmă, nu cred că ajungem undeva încercând să demonstrăm fiecare că avem "credinţa adevărată". Cred că e mai util să învăţăm să ne respectăm unul altuia credinţa / necredinţa, cu alte cuvinte să acceptăm că ceea ce cred eu la fel de corect şi de bun (pentru mine), cum este şi ceea ce crezi tu (pentru tine).


Sa acceptam parerile altora chiar daca gandim altfel, indiferent cine detine adevarul obiectiv, e dovada de respect si tolerantza, indispensabile cooperarii si comunicarii pozitive.
Un om inteligent nu are nevoie sa demonstreze ca are dreptate, timpul o va face pentru el.
Un om inteligent isi recunoaste erorile altfel nu mai este in adevar deci nu mai poate avea dreptate pe viitor.
Un om inteligent stie ca nu va sti niciodata totul si ca putem invatza oricand ceva chiar si de la un incult, analfabet sau alte fiinte neumane.


03-07-2009 21:44:29
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Aş completa spunând că fiecare om e inteligent. În felul său, nu raportat la un nivel de IQ sau cine ştie ce medie.

03-07-2009 22:52:38
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Inteligenta predispune la orgoliu, la vanitate. Unele persoane inteligente se pot autoiluziona, ajungand la convingerea ca pot depasi orice obstacol, inclusiv cel al propriei ignorante.

03-07-2009 22:56:34
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Pentru mine personal, un om orgolios sau vanitos nu este inteligent, binenteles, o convingere personala si subiectiva.Eventual se poate vorbi de o inteligenta instinctiva, animalica dar nu spirituala

Ultima modificare facuta de stromboli (03-07-2009 23:21:42)


03-07-2009 23:18:23
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


Coane Stromboli, nu doresc perpetuarea unor tensiuni, insa, efectiv, citesc, recitesc, ridic din umeri si ma scaaaaaaarpin in crestet...
Cum, mama zmeilor, o fi aia: "inteligenta instinctiva, animalica dar nu spirituala"?!?

Ultima modificare facuta de traven (04-07-2009 00:15:08)


04-07-2009 00:05:01
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Coane Stromboli, nu doresc perpetuarea unor tensiuni, insa, efectiv, citesc, recitesc, ridic din umeri si ma scaaaaaaarpin in crestet...
Cum, mama zmeilor, o fi aia: "inteligenta instinctiva, animalica dar nu spirituala"?!?



ce inteleg eu prin inteligentza instinctiva?Capacitatea de supravietuire, de reactie si adaptare la mediul inconjurator.Cu alte cuvinte "descurcareala" umana de la ora actuala care sa traiasca mai bine calcand pe "cadavrele" celorlalti.Capacitatile astea le au toate animalele ca si toti oamenii, mai bine sau mai putin bine decat altii.Un mare stimulent in a fi mai performanti decat altii, sunt exact orgoliul, vanitatea si egoismul despre care vorbeam.Cei mai putin descurcareti dupa parerea mea, in mare parte nu au motivari egoiste, orgolioase.... etc.


Ce inteleg prin inteligentza spirituala? intelepciune, compasiune,respect fata de tot ce exista. Inteligentza spirituala e in totala contradictie cu intelectualismul.

Intelectualismul  inseamna superioritatea prin intelect cu alte cuvinte inteligentza rationala castigata prin exercitiu si repetitie.

Exista multe feluri de inteligentza, pana in ziua de azi fiind apreciata si luata in cosiderare doar inteligentza rationala ca un ansamblu de logica si reactivitate.

Astazi se studiaza in multe alte directii:
Inteligenta logico-matematica
Inteligenta spatiala
Inteligenta interpersonala
Inteligenta corporala-kinestetica
Inteligenta verbo-lingvistica
Inteligenta intrapersonala
Inteligenta musical-ritmica
Inteligenta naturalista
Inteligenta existentiala (spirituala)
Inteligenta emotionala
Inteligenta sexuala

Ai material destul sa cauti pe google, daca vrei sa aprofundezi.Cu tot respectul


P.S. Chiar daca celelalte tipuri de inteligentza au lipsuri in ce priveste inteligenta verbo-lingvistice.... au totusi dreptul sa comunice ;).... departe de mine gandul sa intretin o tensiune care nu-si are rostul :)

Ultima modificare facuta de stromboli (04-07-2009 03:48:43)


04-07-2009 02:58:28
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Cu toate acestea, dacă mă aflu în faţa unui camion care e pe punctul să mă calce, inteligenţa aceea instinctivă, animalică, e cea care mă va salva. Până îşi pune în funcţiune rotiţele inteligenţa mea educată, sunt demult o pastă pe asfalt. Ca atare, consider că inteligenţa instinctivă, animalică, primitivă, este şi ea foarte importantă.
Sau să luăm un caz mai problematic. Mă aflu într-o luptă pe viaţă şi pe moarte cu un alt om. În funcţie de sistemul meu de valori, voi considera că e mai înţelept să mă sacrific şi să îl las pe el să supravieţuiască sau, dimpotrivă, să îmi apăr viaţa cu orice preţ. Care variantă este cea corectă? Eu cred că ambele sunt la fel de corecte, fiecare raportată la alt sistem de referinţă.
Boşimanul care trăieşte în Kalahari e inteligent, pentru supravieţuirea în lumea lui. Cel care vrea să adune averi sau putere, este inteligent pentru că învaţă să fie să fie el stăpânul, nu altcineva. Cerşetorul de la colţul străzii, este inteligent pentru că a învăţat să trăiască simplu. Capul de familie e inteligent pentru că trăieşte o viaţă plină de responsabilităţi. Samariteanul e inteligent pentru că dăruieşte altora din sufletul său. Copilul nou-născut e inteligent pentru că ştie să ceară de mâncare. Şi exemplele pot continua.
Fiecare e inteligent în felul său, raportat la sistemul LUI de referinţă. Desigur, sistemul lui de referinţă poate să aibă repere diferite de al meu, dar asta nu mă face pe mine mai inteligent decât el, sau pe el mai inteligent decât mine. Până la urmă, pentru un călugăr dintr-o chilie, miliardarul îşi iroseşte viaţa într-o "iluzie". Pentru acel miliardar, călugărul e un idealist care visează cai verzi pe pereţi, în loc să se raporteze la "realitatea concretă".


04-07-2009 09:56:52
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Sunt de acord ca nu exista prosti ci doar actiuni sau expresii prostesti sau tampite, privind astfel recunosc sa fie importante Toate tipurile de inteligenta si ca nu trebuie sa aiba vreuna prioritate in fata alteia

In exemplele date de tine se poate privi prin prisma tuturor tipurilor de inteligenta, de exemplu un inteligent spiritual nu va ajunge niciodata in fata acelui camion :).Chiar si in cazul mai problematic de lupta pe viatza si pe moarte, poate nu era nevoie sa ajungi acolo ;).

Cine crezi ca va castiga intre instinctivi si strategi ce calculeaza cu precizie si rapiditate (prevede)  situatia, capacitatile si atuurile celuilalt, ale sale si posibilitatile ce le are el si celalalt?Sincer nu stiu nici eu dar se poate observa de la caz la caz.Inteligenta instinctiva nu tine cont decat de momentul prezent, de nevoile sau dorintele de moment, intr-un conflict.

E posibil ca tocmai datorita diverselor inteligentze diferite de instinct, am ajuns sa dominam lumea animala si in parte natura insisi.

Ultima modificare facuta de stromboli (04-07-2009 13:35:29)


04-07-2009 13:30:58
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Posibil, deşi aici putem deschide o altă discuţie, pentru că eu nu consider că am ajuns să dominăm lumea animală şi natura, nici măcar în parte. :)

04-07-2009 14:06:41
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


Coane Stromboli, acu', daca tot vorbim de subiectivism, as spune ca ai cam interpretat anumiti termeni intr-o maniera mai mult decat originala. Din cate stiu eu, "animalic" face referire exclusiv la fiziologic, iar "spirit" este un sinonim pentru "inteligentza"... Deci formularea la care faceam referire, respectiv "inteligenta instinctiva, animalica dar nu spirituala" e cel putin contradictorie.
Nu contest faptul ca anumite jonglerii lexicale pot fi tentante si uneori chiar interesante, insa, daca se tinde spre a se atribui unor notiuni alte intelesuri decat cele unanim acceptate, comunicarea va deveni din ce in ce mai dificila :(...

Ultima modificare facuta de traven (05-07-2009 02:32:08)


05-07-2009 02:31:28
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Intradevar, este o problema de comunicare, pentru ca pe tine te intereseaza analiza unor termeni folositi iar pentru mine acei termeni nu sunt decat un mijloc de a exprima ce gandesc, ce simt....

Ai topice deschise care trateaza pasiunea asta ce te procupa, in care iti poti arata superioritatea, unde nu o sa te impiedici de mine vreodata.

Daca instinct pentru tine nu are legatura cu animalic e treaba ta, dar te rog sa nu  ma mai plictisesti pe mine cu problemele tale

spirit este sinonim cu inteligentza si cu multe altele, dar nu cu inteligentza intelectuala ci cu inteligentza sufletului, al inimii, o inteligentza diferita pe care oricum nu te pasioneaza, tocmai de asta se numeste inteligentza spirituala si nu rationala sau intelectuala. Daca nu-ti convine, discuta cu psihologii care vorbesc despre asta, pe mine te rog sa ma ocolesti, pentru ca ma obosesc enorm blocajele provocate de asazisele precizari si corectii la care tii atat de mult.

Uneori ma intreb daca ti-ar folosi la ceva sa-ti pun aici tratatele de psihologie care ma inspira, adevarat in franceza si poate este o corupere in expresiile mele pe romaneste, dar daca te deranjeaza asa de tare nu mai citi domnule, menajeazate.Eu chiar am crezut ca vorbesti sincer cand ai spus ca nu intelegi si m-am straduit sa-ti raspund.Se pare totusi ca nu te intereseaza deloc explicatiile mele ci doar sa ma faci sa-mi pierd timpul degeaba.

La revedere si sper sa nu ne mai impiedicam unul de altul pe aici


05-07-2009 04:33:56
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


:D:D:D...Mestere Stromboli, acu’ chiar ca incepi "s-o shutezi in copaci"!!! :rolleyes: :D:D:D
...Pai, ia arata-mi unde am zis ca "instinct [...] nu are legatura cu animalic"!?!... Am subliniat, destul de clar (zic eu :rolleyes:), cu totul alte contradictii (...care rezida din sintagma pe care ai folosit-o), respectiv faptul ca inteligentza nu are nici o tangentza cu animalic (...un termen care tine strict de fiziologic) si ca inteligentza nu are cum sa nu fie spirituala, de vreme ce e chiar sinonima cu spirit... :rolleyes:

...In alta ordine de idei, evitarea "dialogului" :( cu tine, crede-ma, nu reprezinta absolut nici o pierdere...
M-am abtinut de la observatii vizavi de forma efectiv defectuoasa in care iti prezinti ideile, fiindca am inteles ca esti plecat din Romania de cativa ani (...desi, sincer, nu prea vad de ce acest aspect ar putea constitui o scuza, indiferent de numarul acestora :(), ...insa, chiar si privitor strict la substantza, devine usor observabil faptul ca postezi niste aberatii de semidoct, pervertind niste idei care nu iti apartin (dupa cum dealtfel si recunosti :rolleyes::() printr-o interpretare personala pe care am numit-o "originala" folosind un eufemism... In plus, ai dovedit si in cadrul “discutiei” despre subiectiv/obiectiv ca esti chiar obtuz. Efectiv ignorand argumentele (dealtfel, foarte pertinente si explicite) prezentate de Lake, ti-ai continuat, pur si simplu, emfatica insiruire de truisme.
...In concluzie, din partea mea poti sa fii linistit, am sa evit sa-ti mai atrag atentia asupra ridicolului aberatiilor sau platitudinilor sforaitoare :rolleyes:...

Ultima modificare facuta de traven (05-07-2009 14:18:52)


05-07-2009 13:59:41
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

stromboli a scris:


Lake a scris:


stromboli a scris:

Pentru cine crede, nu are nevoie de dovezi, pentru cine nu crede, orice dovada nu e credibila/posibila


Aşa este. Dacă vrem să credem ceva, orice lucru îl vom interpreta ca o dovadă. Dacă nu vrem să credem, oricărui lucru îi vom găsi (şi) o altă explicaţie posibilă. Până la urmă, nu cred că ajungem undeva încercând să demonstrăm fiecare că avem "credinţa adevărată". Cred că e mai util să învăţăm să ne respectăm unul altuia credinţa / necredinţa, cu alte cuvinte să acceptăm că ceea ce cred eu la fel de corect şi de bun (pentru mine), cum este şi ceea ce crezi tu (pentru tine).



Un om inteligent isi recunoaste erorile altfel nu mai este in adevar

Nimeni nu este in adevar .


05-07-2009 21:30:56
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

:D:D:D...Mestere Stromboli,
...Pai, [u]ia arata-mi unde am zis ca [b]"instinct [...] nu are legatura cu animalic"!?!

:rolleyes:...



Baieti , da' de Basic Instinct ce  ziceti ?
A nabii muiere Sharon Stone , nu rationa deloc !

Ultima modificare facuta de titmouse (05-07-2009 21:37:25)


05-07-2009 21:34:12
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

stromboli a scris:

Sunt de acord ca nu exista prosti ci doar actiuni sau expresii prostesti sau tampite, privind astfel recunosc sa fie importante Toate tipurile de inteligenta si ca nu trebuie sa aiba vreuna prioritate in fata alteia

de exemplu un inteligent spiritual nu va ajunge niciodata in fata acelui camion

Si cum face acest om inteligent spiritual sa nu ajunga niciodata in fata acelui camion ?????????? Este el un mic dumnezeu pe pamant  care stie ce anume i se va intampla si ce nu ?

UN OM INTELIGNET STIE CA NU ESTE NEMURITOR SI CA DESTINUL ALEGE


05-07-2009 22:35:46
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

stromboli a scris:


traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Coane Stromboli, nu doresc perpetuarea unor tensiuni, insa, efectiv, citesc, recitesc, ridic din umeri si ma scaaaaaaarpin in crestet...
Cum, mama zmeilor, o fi aia: "inteligenta instinctiva, animalica dar nu spirituala"?!?



ce inteleg eu prin inteligentza instinctiva?Capacitatea de supravietuire, de reactie si adaptare la mediul inconjurator.Cu alte cuvinte "descurcareala" umana de la ora actuala care sa traiasca mai bine calcand pe "cadavrele" celorlalti.Capacitatile astea le au toate animalele ca si toti oamenii, mai bine sau mai putin bine decat altii.Un mare stimulent in a fi mai performanti decat altii, sunt exact orgoliul, vanitatea si egoismul despre care vorbeam.Cei mai putin descurcareti dupa parerea mea, in mare parte nu au motivari egoiste, orgolioase.... etc.


Ce inteleg prin inteligentza spirituala? intelepciune, compasiune,respect fata de tot ce exista.

Instinctele ne inseala de mult mai putine ori decat ratiunea , Stromboli .
Instinctul de supravietuire , capacitatea de adaptare si de reactie si etc. la animale n-au nimic de-a face cu descurcareala oamenilor . INSTINCTELE OAMENILOR SUNT PERVERTITE DE LACOMIE , STROMBOLI . Si mai departe , DIN LACOMIE DERIVA EGOISMUL ,VANITATEA , ORGOLIUL  , etc. si etc. si etc .
LACOMIA ! De-aici pleaca descurcareala oamenilor . Instinctele sunt sanatoase , atat doar ca in cazul oamenilor sunt pervertite .
Eu sa-ti spun drept , nu degeaba visez s-ajung in Gabon . Acolo-i locul meu .
Si-apoi , spune si tu , ai auzit vreodata de  vreo puma orgolioasa sau de vreun lup vanitos ?


05-07-2009 22:48:24
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

stromboli a scris:


traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Coane Stromboli, nu doresc perpetuarea unor tensiuni, insa, efectiv, citesc, recitesc, ridic din umeri si ma scaaaaaaarpin in crestet...
Cum, mama zmeilor, o fi aia: "inteligenta instinctiva, animalica dar nu spirituala"?!?



Ce inteleg prin inteligentza spirituala? intelepciune, compasiune,respect fata de tot
ce exista.

Nu.
Exista in lume oameni extrem de puternici din punct de vedere spiritual si care , conform structurii lor interioare , dovedesc rautate , violenta si cruzime (Sper sa nu te intersectezi cu vreunul din ei vreodata ) .
Tu vrei sa spui , conform definitiei tale ca acesti oameni sunt "prosti spiritual" ???
Ca...din cate stiu eu , nu sunt prosti deloc .
Tot ce tine de spirit  inseamna bine si rau laolalta . Sfarsitul lumii v a veni ( da' nu stiu cand) pentru ca RAUL castiga tot mai mult teren in fata BINELUI  . Dar acelasi lucru s-ar intampla si daca lucrurile ar sta invers .,

Ultima modificare facuta de titmouse (05-07-2009 23:09:26)


05-07-2009 23:06:54
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

:D:D:D...Mestere Stromboli, acu’ chiar ca incepi "s-o shutezi in copaci"!!! :rolleyes: :D:D:D
...Pai, ia arata-mi unde am zis ca "instinct [...] nu are legatura cu animalic"!?!... Am subliniat, destul de clar (zic eu :rolleyes:), cu totul alte contradictii (...care rezida din sintagma pe care ai folosit-o), respectiv faptul ca inteligentza nu are nici o tangentza cu animalic (...un termen care tine strict de fiziologic) si ca inteligentza nu are cum sa nu fie spirituala, de vreme ce e chiar sinonima cu spirit... :rolleyes:

...In alta ordine de idei, evitarea "dialogului" :( cu tine, crede-ma, nu reprezinta absolut nici o pierdere...
M-am abtinut de la observatii vizavi de forma efectiv defectuoasa in care iti prezinti ideile, fiindca am inteles ca esti plecat din Romania de cativa ani (...desi, sincer, nu prea vad de ce acest aspect ar putea constitui o scuza, indiferent de numarul acestora :(), ...insa, chiar si privitor strict la substantza, devine usor observabil faptul ca postezi niste aberatii de semidoct, pervertind niste idei care nu iti apartin (dupa cum dealtfel si recunosti :rolleyes::() printr-o interpretare personala pe care am numit-o "originala" folosind un eufemism... In plus, ai dovedit si in cadrul “discutiei” despre subiectiv/obiectiv ca esti chiar obtuz. Efectiv ignorand argumentele (dealtfel, foarte pertinente si explicite) prezentate de Lake, ti-ai continuat, pur si simplu, emfatica insiruire de truisme.
...In concluzie, din partea mea poti sa fii linistit, am sa evit sa-ti mai atrag atentia asupra ridicolului aberatiilor sau platitudinilor sforaitoare :rolleyes:...



Vorbesti mult si spui putin....nimic, asa sunt mai toate postarile tale.Chiar si insultele asa zis subtile sunt o repetitie perpetuala ce exprima doar un ego supra dimensionat...nimic original, nimic nou.Ce folos ca sunt infasurate intr-o forma corecta, in fond e un vid imposibil de mobilat, in afara de o rautate gratuita de care nici macar nu esti constient.Decat sa citesc pagini intelectuale ce nu exprima nimic, mai bine invatz ceva din fraza chinuita a celor ce au intradevar ceva de spus.


06-07-2009 00:02:45
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

titmouse a scris:


stromboli a scris:


Lake a scris:



Aşa este. Dacă vrem să credem ceva, orice lucru îl vom interpreta ca o dovadă. Dacă nu vrem să credem, oricărui lucru îi vom găsi (şi) o altă explicaţie posibilă. Până la urmă, nu cred că ajungem undeva încercând să demonstrăm fiecare că avem "credinţa adevărată". Cred că e mai util să învăţăm să ne respectăm unul altuia credinţa / necredinţa, cu alte cuvinte să acceptăm că ceea ce cred eu la fel de corect şi de bun (pentru mine), cum este şi ceea ce crezi tu (pentru tine).



Un om inteligent isi recunoaste erorile altfel nu mai este in adevar

Nimeni nu este in adevar .


Ce e adevarul daca nu realitatea?


06-07-2009 00:05:59
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

titmouse a scris:


stromboli a scris:


traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Coane Stromboli, nu doresc perpetuarea unor tensiuni, insa, efectiv, citesc, recitesc, ridic din umeri si ma scaaaaaaarpin in crestet...
Cum, mama zmeilor, o fi aia: "inteligenta instinctiva, animalica dar nu spirituala"?!?



ce inteleg eu prin inteligentza instinctiva?Capacitatea de supravietuire, de reactie si adaptare la mediul inconjurator.Cu alte cuvinte "descurcareala" umana de la ora actuala care sa traiasca mai bine calcand pe "cadavrele" celorlalti.Capacitatile astea le au toate animalele ca si toti oamenii, mai bine sau mai putin bine decat altii.Un mare stimulent in a fi mai performanti decat altii, sunt exact orgoliul, vanitatea si egoismul despre care vorbeam.Cei mai putin descurcareti dupa parerea mea, in mare parte nu au motivari egoiste, orgolioase.... etc.


Ce inteleg prin inteligentza spirituala? intelepciune, compasiune,respect fata de tot ce exista.

Instinctele ne inseala de mult mai putine ori decat ratiunea , Stromboli .
Instinctul de supravietuire , capacitatea de adaptare si de reactie si etc. la animale n-au nimic de-a face cu descurcareala oamenilor . INSTINCTELE OAMENILOR SUNT PERVERTITE DE LACOMIE , STROMBOLI . Si mai departe , DIN LACOMIE DERIVA EGOISMUL ,VANITATEA , ORGOLIUL  , etc. si etc. si etc .
LACOMIA ! De-aici pleaca descurcareala oamenilor . Instinctele sunt sanatoase , atat doar ca in cazul oamenilor sunt pervertite .
Eu sa-ti spun drept , nu degeaba visez s-ajung in Gabon . Acolo-i locul meu .
Si-apoi , spune si tu , ai auzit vreodata de  vreo puma orgolioasa sau de vreun lup vanitos ?


Bine spus ca instinctele sunt pervertite.. de egoism, ce e lacomia daca nu egoism si orgoliu?
In Gabon vei fi dezamagita de ura rasiala impotriva albilor, indiferent de frumusetile si placerile descoperite, ura asta le va anihila.


06-07-2009 00:14:50
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

titmouse a scris:


stromboli a scris:


traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Coane Stromboli, nu doresc perpetuarea unor tensiuni, insa, efectiv, citesc, recitesc, ridic din umeri si ma scaaaaaaarpin in crestet...
Cum, mama zmeilor, o fi aia: "inteligenta instinctiva, animalica dar nu spirituala"?!?



Ce inteleg prin inteligentza spirituala? intelepciune, compasiune,respect fata de tot
ce exista.

Nu.
Exista in lume oameni extrem de puternici din punct de vedere spiritual si care , conform structurii lor interioare , dovedesc rautate , violenta si cruzime (Sper sa nu te intersectezi cu vreunul din ei vreodata ) .
Tu vrei sa spui , conform definitiei tale ca acesti oameni sunt "prosti spiritual" ???
Ca...din cate stiu eu , nu sunt prosti deloc .
Tot ce tine de spirit  inseamna bine si rau laolalta . Sfarsitul lumii v a veni ( da' nu stiu cand) pentru ca RAUL castiga tot mai mult teren in fata BINELUI  . Dar acelasi lucru s-ar intampla si daca lucrurile ar sta invers .,


Eu vorbesc de "inteligentza spirituala" ca termen ce exprima evolutia prin intelepciune, nu de spirite (suflete) ca persoane ce exista in fiecare din noi.Ma indoiesc ca rautatea, violenta si cruzimea sa tina de inteligenta spirituala, poate de inteligentza rationala (intelectuala) pervertita de egoism, orgoliu si experiente nefericite din trecutul fiecaruia.Suferinta face din unii oameni deosebit de buni, iar din altii deosebit de rai.Dupa parerea mea cei rai nu au suferit destul, doar cat sa le trezeasca orgoliul si egoismul.

Ultima modificare facuta de stromboli (06-07-2009 00:30:47)


06-07-2009 00:24:52
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

titmouse a scris:


stromboli a scris:

Sunt de acord ca nu exista prosti ci doar actiuni sau expresii prostesti sau tampite, privind astfel recunosc sa fie importante Toate tipurile de inteligenta si ca nu trebuie sa aiba vreuna prioritate in fata alteia

de exemplu un inteligent spiritual nu va ajunge niciodata in fata acelui camion

Si cum face acest om inteligent spiritual sa nu ajunga niciodata in fata acelui camion ?????????? Este el un mic dumnezeu pe pamant  care stie ce anume i se va intampla si ce nu ?

UN OM INTELIGNET STIE CA NU ESTE NEMURITOR SI CA DESTINUL ALEGE


Nu cred ca trebuie sa fi un dumnezeu ca sa nu treci strada cand trece un camion.Daca ai spirit observator vezi de departe acel camion si  impulsul ( instinctul) te impinge sa treci fara sa te gandesti,bazandute pe increderea in tine si capacitatile fizice.Pe cand  inteligentza rationala(nu neaparat spirituala) care-si domina impulsurile si instinctele, tine cont de multe altele, viteza camionului, aprecierea distantei...

Poate inteligentza spirituala intervine atunci cand nu ai vizibilitate si prevezi ca e posibil sa treaca un camion, deci  te indepartezi in asa masura incat sa ai vizibilitate?


06-07-2009 00:44:25
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Oare dacă ar fi fost cazul să avem cu toţii aceleaşi valori, aceleaşi percepţii, să fim toţi "buni", nu am fi fost toţi la fel? Nu era mai simplu să existe un tip de om, un tip animal, un tip de plantă, etc.? Oare nu tocmai diversitatea aceasta face tabloul să fie complet? Oare felul meu de a fi (pe care unul îl va numi bun, altul rău) nu este complementar cu al tău (aceeaşi observaţie) şi cu al celorlalte aproape 7 miliarde de oameni (aceeaşi observaţie)? Oare, împreună, nu dau un tablou grandios, complet?
Dacă doar o anumită nuanţă de roşu ar fi fost "bună şi corectă", nu ne-am fi putut desfăta astăzi cu tabloul Mona Lisei. :)


06-07-2009 07:42:42
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

stromboli a scris:

Vorbesti mult si spui putin....nimic, asa sunt mai toate postarile tale...



Ai rezumat perfect ce/cat reusesti sa pricepi din toate “dialogurile” in care te-ai angajat. Invariabil, asistam la o insiruire de bla, bla-uri de doi bani din partea ta, in timp ce interlocutorul incearca, cu menajamente (...eu sunt cel mai bun exemplu ]:-)
), sa te readuca “cu picioarele pe pamant”...  Concluzionez, citindu-ti postarile, ca inteligentza ta (...spirituala, daca tot tii neaparat :rolleyes:) isi demonstreaza apogeul prin faptul ca... reusesti sa nu fii calcat de camion. :rolleyes::D:D

LA MAI MARE!!!... (asa cum ar fi evitarea unui... BOEING :rolleyes:, de pilda :D:D:D).

Ultima modificare facuta de traven (06-07-2009 10:26:27)

06-07-2009 09:52:13
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552

Lake a scris:

Oare dacă ar fi fost cazul să avem cu toţii aceleaşi valori, aceleaşi percepţii, să fim toţi "buni", nu am fi fost toţi la fel? Nu era mai simplu să existe un tip de om, un tip animal, un tip de plantă, etc.? Oare nu tocmai diversitatea aceasta face tabloul să fie complet? Oare felul meu de a fi (pe care unul îl va numi bun, altul rău) nu este complementar cu al tău (aceeaşi observaţie) şi cu al celorlalte aproape 7 miliarde de oameni (aceeaşi observaţie)? Oare, împreună, nu dau un tablou grandios, complet?
Dacă doar o anumită nuanţă de roşu ar fi fost "bună şi corectă", nu ne-am fi putut desfăta astăzi cu tabloul Mona Lisei. :)



Cred ca tocmai asupra acestui aspect atragea atentia Stromboli in cateva postari. Ai dreptate, in sens  existential, "diversitatea" mea nu-i cu nimic mai buna decat a ta, dar trebuie sa fiu suficient de inteleapta ( intelepciunea definita prin capacitatea de a patrunde in esenta ) ca sa inteleg asta si, mai mult, s-o accept. Pornind de aici, imi pot irosi existenta tot incercand sa-mi demonstrez superioritatea cui se nimereste sau, daca valorez intr-adevar ceva, sa folosesc nu doar superficial ce am, in scurtul timp care mi s-a dat.

Ultima modificare facuta de Romanticide (06-07-2009 10:41:55)


06-07-2009 10:00:00
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Mda, sint 1001 vorbe intzelepte care sustin in principiu ca "adevarata putere nu-i etalata niciodata" - de catre rarii indivizi care-o poseda, dincolo de aparentzele tipice fiecarei epoci (de la ghioaga paleolitica :D la imperiile financiar-industrial-politice si implicit controlul asupra fortelor represive).

Acu', ce sa zic de disputa asta a voastra forumistica, de-a atins dimensiuni de cabala ;) pe ici-colea ?! - zic "a voastra" fiindca n-am avut, cu parere de rau... dar si de bine cumva :D, timp sa ma implic in ea. Ca-s 7, 11 ori 14 tipuri de inteligentza? :rolleyes: - Or fi si mai multe... Iar posibilitatea ca destui omuletzi din astia 7 miliarde care viermuim pe Terra sa le posede pe toate :rolleyes: (sau pe nici una :D) exista totusi.

Incercarea de a lamuri cit de cit mecanismele care motiveaza insa xtremul :D amestec de calitati ale spiritelor (dar si sufletelor) de pe palierul asta al existentzei imi par mie cel mai interesant de studiat-comentat (chiar daca ele, mecanismele cauzale, nu se lasa decit cel mult "pipaite" ;) de limitatzii de noi).
Fug acu', dar revin. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (06-07-2009 12:29:35)


06-07-2009 12:07:19
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Apropo de xtreme: calea de mijloc, vorba lui nea'Buddha, pare sa fie totusi cea mai buna SI in domeniul atins in discutiile de p-acilea (cu citeva "fire rosii" pe care, deloc budistu' :D de mine, o sa incerc sa le... rup :D:D hihihi).

1. Care sa fie oare limitele "acceptarii diversitatii fiecaruia"? :rolleyes: - inclusiv, evident, a diversitatii... idiotzilor care, vrem sau nu, coexista-n Univers? Ca, pe linia asta, a "acceptarii" ;), s-a ajuns ca unii precum Vanghelie ori EBA sa ne reprezinte/conduca destinele (cumva firesc totusi, dupa faza Ceausescu :().

2. Vanitatea tzipatoare clar ca nu da bine la nimeni, da' nici modestia understatementului impins la absurd nu cred ca-i productiva in lumea asta fizica-n definitiv, in care nu sintem (inca :D) in stare sa detectam automat, prin "scanari de aure energo-informationale" :rolleyes: calitatea indivizilor cu care intram in contact.
OK, citiva/citeva ;) sigur or sa-mi sara-n chelie :D pe tema asta, da' acu' pe bune: fara opinii proprii (cu riscul contrazicerii oricui - si implicit a admonestarilor  de genul "te crezi mai cu motz tu, de nu accepti... etc etc?" :D) nu ne pierdem in definitiv individualitatea ?!
In fine, tema-i clar mai vasta si nu incape-ntr-o postare-doua, dar poate o s-o mai puricam :rolleyes: cindva.

Ultima modificare facuta de Xtremul (06-07-2009 13:30:20)


06-07-2009 13:19:32
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Cred că echilibrul se atinge tocmai prin acestă diversitate.
Există oameni care consideră firesc să îşi impună valorile folosind mijloace oricât de dure, la fel cum există oameni care consideră firesc să stea în umbră şi să îşi vadă de ale lor.
Există oameni care consideră firesc să stabilească o singură cale de urmat pentru toţi, la fel cum există oameni care consideră firesc să accepte existenţa oricărei căi.
Există oameni care caută putere, la fel cum există oameni care caută smerenie.
Există oameni care adună totul pentru ei, la fel cum există oameni care dau totul pentru ceilalţi.
Există oameni care îşi caută împlinirea [preponderent] în "planul material", la fel cum există oameni care îşi caută împlinirea [preponderent] în "planul spiritual".

Cred că pentru fiecare stil de acţiune a unui om, există un altul, "compensator". De aceea cred că, dacă eu aleg să accept orice om aşa cum e, fără să încerc să îl schimb, e firesc. La fel cum, dacă un altul alege să extermine orice om care nu gândeşte ca el, e firesc. Şi la fel cum e firesc că un al treilea va considera necesar să lupte împotriva celui care vrea să îi extermine pe cei care nu gândesc ca el.
Şi încă o sumedenie de alţi "firesc". Per total, efectele tuturor acestor "firesc" cred că se modelează unul pe altul, îndulcindu-şi efectele extreme şi ajungând la un echilibru. :)

Ultima modificare facuta de Lake (06-07-2009 21:33:07)


06-07-2009 17:51:43
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Absolut de acord cu toate "alineatele" postarii tale, cumetre Lake ! :)

Care nu fac insa decit sa sublinieze relativitatea judecatilor noastre-n definitiv - si de-aici pot fi extrase 1001 sofisme colaterale :D, de genul: cum sa-l consider io oare p-ala care ma judeca drept mirlan, infatuat, arogant etc :D atunci cind nu-s de acord (argumentat) cu opiniile altuia ?! :rolleyes:
Ca doar si el ma... judeca pe mine, nu ?!~ :rolleyes: :D:D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (06-07-2009 20:05:30)


06-07-2009 20:02:34
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Deseori suntem considerati aroganti doar datorita formei in care ne exprimam dezacordul.

06-07-2009 20:48:00
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Dragul meu Xtrem, depinde de mine dacă aleg să acţionez sau să reacţionez. :)

Pot acţiona aşa cum simt / gândesc şi să fac asta mereu, oferind sincer, deschis, indiferent ce primesc din exterior.

Pot reacţiona la ceea ce vine spre mine din exterior, adaptând mereu ceea ce fac la ceea ce primesc.

Cred că noi combinăm aceste două metode pe parcursul vieţilor noastre, dar de noi depinde când o aplicăm pe una şi când pe cealaltă. Fiecare în funcţie de căutările sale. :)


06-07-2009 21:49:55
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

stromboli a scris:


titmouse a scris:


stromboli a scris:






Ce e adevarul daca nu realitatea?

Care dintre ele ?

Ultima modificare facuta de titmouse (06-07-2009 22:29:14)


06-07-2009 22:26:04
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Ofer 1000 de Euro celui (celei) care reuseste sa-l enerveze pe Lake-cel-din-teflon si sa-l scoata din sarite .
Forumisti , pe el ! Ce mama naibii !

Ultima modificare facuta de titmouse (06-07-2009 22:43:13)


06-07-2009 22:41:19
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ufff, cred c-o sa ametzim de atita filosofeala pura in noile astea discutii axate pe concepte, axiome si paradigme :rolleyes:, draga Tit ! :D (nu ca n-ar fi buna si asta cind si cind, ca gimnastica neuronala macar ;)).

Pina si realitatile-s mai multe, se pare, daramite adevarurile ! :) - nu doar in SF ar iegzista de ex. planete Terra-II, III, IV etc, pe care se continua linii temporale diverse, spre deplina satisfacere a nebanuitelor fantezii ale creatorilor/sforarilor :rolleyes: :D nostri probabil.
Despre scopurile LOR nici nu indraznesc sa ma gindesc macar, daramite sa ma mai si pronuntz... ;)

Pe una Hitler ar fi cistigat poate WW-II, pe alta - Atlantida nu s-a scufundat nici "acum" ;) (relativ "acum" - ul asta, clar, de unde si ghilimelele), pe o alta Terrra Zii-33 e kapo la Auschwitz :D etc etc.

P.S. (post-tituiala :D) : Pe planeta paralela Terra-XIII, Lake e totusi coleric :rolleyes: din cauza ca locuieste pe-aceeasi scara de bloc cu zii-33, loolita, fun-funny, observator si mariciui. :D:D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (06-07-2009 22:48:54)


06-07-2009 22:42:39
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

traven a scris:


stromboli a scris:

Vorbesti mult si spui putin....nimic, asa sunt mai toate postarile tale...

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Ai rezumat perfect ce/cat reusesti sa pricepi din toate “dialogurile” in care te-ai angajat. Invariabil, asistam la o insiruire de bla, bla-uri de doi bani din partea ta, in timp ce interlocutorul incearca, cu menajamente (...eu sunt cel mai bun exemplu ]:-)
), sa te readuca “cu picioarele pe pamant”...  Concluzionez, citindu-ti postarile, ca inteligentza ta (...spirituala, daca tot tii neaparat :rolleyes:) isi demonstreaza apogeul prin faptul ca... reusesti sa nu fii calcat de camion. :rolleyes::D:D

LA MAI MARE!!!... (asa cum ar fi evitarea unui... BOEING :rolleyes:, de pilda :D:D:D).


Am inteles de mult ca esti buricul pamantului, sper doar cu personajul traven, noroc sa mai spui cate ceva interesant sub alte "personaje".Cu menajamente sa-ti aduci copii tai "cu picioarele pe pamant".Ma gandeam eu ca nu esti capabil sa aduci argumente, ci doar sa judeci persoanele.Atacul la persoana e singura arma de care dispune un superior ca tine, doar esti un geniu care  te inspiri din neant, nu ca noi astia mai inferiori.Replicile tale (inteligente doar pentru tine), iti vor aduce un premiu de literatura la sectiunea; arta de a cenzura, injosi si insulta ....fara argumente la subiect.Basti si nu ma mai plictisi.


06-07-2009 23:03:47
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

titmouse a scris:


stromboli a scris:


titmouse a scris:




Ce e adevarul daca nu realitatea?

Care dintre ele ?



Nu vorbeam in nici un caz de Matrix :)


06-07-2009 23:07:41
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

stromboli a scris:


traven a scris:


stromboli a scris:

Vorbesti mult si spui putin....nimic, asa sunt mai toate postarile tale...

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Ai rezumat perfect ce/cat reusesti sa pricepi din toate “dialogurile” in care te-ai angajat. Invariabil, asistam la o insiruire de bla, bla-uri de doi bani din partea ta, in timp ce interlocutorul incearca, cu menajamente (...eu sunt cel mai bun exemplu ]:-)
), sa te readuca “cu picioarele pe pamant”...  Concluzionez, citindu-ti postarile, ca inteligentza ta (...spirituala, daca tot tii neaparat :rolleyes:) isi demonstreaza apogeul prin faptul ca... reusesti sa nu fii calcat de camion. :rolleyes::D:D

LA MAI MARE!!!... (asa cum ar fi evitarea unui... BOEING :rolleyes:, de pilda :D:D:D).


Cu menajamente sa-ti aduci copii tai "cu picioarele pe pamant".

Aici  pe forum noi doar povestim despre una despre alta (cu sau fara menajamente) si nu vad ce legatura au copiii cuiva cu aceste discutii .E drept ca ne mai certam din cand in cand dar nu aduce nimeni in discutie copiii vreunuia dintre noi .
E un lucru urat din partea ta , Stromboli . Nu dai deloc dovada de inteligenta spirituala . Eu am citit mereu toate postarile tale si n-am uitat faptul ca odata cand am postat niste pareri de-ale mele care erau gresite ( fara insa ca eu sa-mi dau seama ca sunt gresite) tu m-ai corectat cu multa bunatate si fara sa ma ofensezi .
In plus de asta , tu faci parte din categoria oamenilor carora LE PASA !
Eu cred ca tu esti doar putin obosit acum si ti-ai iesit din fire .


06-07-2009 23:18:03
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Lake a scris:

Oare dacă ar fi fost cazul să avem cu toţii aceleaşi valori, aceleaşi percepţii, să fim toţi "buni", nu am fi fost toţi la fel? Nu era mai simplu să existe un tip de om, un tip animal, un tip de plantă, etc.? Oare nu tocmai diversitatea aceasta face tabloul să fie complet? Oare felul meu de a fi (pe care unul îl va numi bun, altul rău) nu este complementar cu al tău (aceeaşi observaţie) şi cu al celorlalte aproape 7 miliarde de oameni (aceeaşi observaţie)? Oare, împreună, nu dau un tablou grandios, complet?
Dacă doar o anumită nuanţă de roşu ar fi fost "bună şi corectă", nu ne-am fi putut desfăta astăzi cu tabloul Mona Lisei. :)


Diversitatea nu exista doar prin prisma binelui si raului, poti fi foarte diferit de ceilalti si fara sa faci rau sau bine.

Sunt adeptul tolerantei dar nu pana la extrem.Sunt adeptul reciprocitatii, cum te comporti cu mine, iti raspund pe masura.In primul rand  sa simti si tu ce simt si eu, nu din razbunare si dupa cum vei continua voi sti cu cine am de a face.

Toleranta diversitatii are ca limita tocmai unde cineva (indiferent cine si din ce clan face parte) incepe sa faca rau altora.

Daca ai atata tolerantza incat sa privesti cum ti se ucid copii (sau copii altora), fara sa misti un deget, eu personal nu mai am nimic de zis.

Accept dreptul la existenta a oricui dar nu a tuturor faptelor celor extremisti si intoleranti.

Ultima modificare facuta de stromboli (06-07-2009 23:35:24)


06-07-2009 23:23:39
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

titmouse a scris:


stromboli a scris:


traven a scris:


http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Ai rezumat perfect ce/cat reusesti sa pricepi din toate “dialogurile” in care te-ai angajat. Invariabil, asistam la o insiruire de bla, bla-uri de doi bani din partea ta, in timp ce interlocutorul incearca, cu menajamente (...eu sunt cel mai bun exemplu ]:-)
), sa te readuca “cu picioarele pe pamant”...  Concluzionez, citindu-ti postarile, ca inteligentza ta (...spirituala, daca tot tii neaparat :rolleyes:) isi demonstreaza apogeul prin faptul ca... reusesti sa nu fii calcat de camion. :rolleyes::D:D

LA MAI MARE!!!... (asa cum ar fi evitarea unui... BOEING :rolleyes:, de pilda :D:D:D).


Cu menajamente sa-ti aduci copii tai "cu picioarele pe pamant".

Aici  pe forum noi doar povestim despre una despre alta (cu sau fara menajamente) si nu vad ce legatura au copiii cuiva cu aceste discutii .E drept ca ne mai certam din cand in cand dar nu aduce nimeni in discutie copiii vreunuia dintre noi .
E un lucru urat din partea ta , Stromboli . Nu dai deloc dovada de inteligenta spirituala . Eu am citit mereu toate postarile tale si n-am uitat faptul ca odata cand am postat niste pareri de-ale mele care erau gresite ( fara insa ca eu sa-mi dau seama ca sunt gresite) tu m-ai corectat cu multa bunatate si fara sa ma ofensezi .
In plus de asta , tu faci parte din categoria oamenilor carora LE PASA !
Eu cred ca tu esti doar putin obosit acum si ti-ai iesit din fire .


Nu inteleg ce vezi tu rau in ce am zis eu !!!!! Faptul ca-i spun ca nu am nevoie de "educatia" ce vrea sa-mi "ofere"?are tot dreptul sa-si educe copii lui dar nu pe altii.Reactia ta ma face sa inteleg ca esti subiectiva, ai tot dreptul dar cred ca nu are nevoie de avocati, cel putin cauta alte motive mai corecte sa lovesti in mine.

Poate-mi explici cu ce am insultat acei copii? poate doar prin faptul ca e incapabil sa educe? doar asa as intelege mai bine reactia ta

Ultima modificare facuta de stromboli (06-07-2009 23:31:50)


06-07-2009 23:30:32
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

traven a scris:


... Efectiv ignorand argumentele (dealtfel, foarte pertinente si explicite) prezentate de Lake, ti-ai continuat, pur si simplu, emfatica insiruire de truisme.




Fragmentul anterior e dintr-o replica pe care am postat-o ieri, iar ce urmeaza se inscrie in randul... "eruptiilor":rolleyes::D:D de astazi:


stromboli a scris:


Lake a scris:

Oare dacă ar fi fost cazul să avem cu toţii aceleaşi valori, aceleaşi percepţii, să fim toţi "buni", nu am fi fost toţi la fel? Nu era mai simplu să existe un tip de om, un tip animal, un tip de plantă, etc.? Oare nu tocmai diversitatea aceasta face tabloul să fie complet? Oare felul meu de a fi (pe care unul îl va numi bun, altul rău) nu este complementar cu al tău (aceeaşi observaţie) şi cu al celorlalte aproape 7 miliarde de oameni (aceeaşi observaţie)? Oare, împreună, nu dau un tablou grandios, complet?
Dacă doar o anumită nuanţă de roşu ar fi fost "bună şi corectă", nu ne-am fi putut desfăta astăzi cu tabloul Mona Lisei. :)


Diversitatea nu exista doar prin prisma binelui si raului, poti fi foarte diferit de ceilalti si fara sa faci rau sau bine.

Sunt adeptul tolerantei dar nu pana la extrem.Sunt adeptul reciprocitatii, cum te comporti cu mine, iti raspund pe masura.In primul rand  sa simti si tu ce simt si eu, nu din razbunare si dupa cum vei continua voi sti cu cine am de a face.

Toleranta diversitatii are ca limita tocmai unde cineva (indiferent cine si din ce clan face parte) incepe sa faca rau altora.

Daca ai atata tolerantza incat sa privesti cum ti se ucid copii (sau copii altora), fara sa misti un deget, eu personal nu mai am nimic de zis.

Accept dreptul la existenta a oricui dar nu a tuturor faptelor celor extremisti si intoleranti.


Ma intreb (...retoric ;):D): Q.e.d., sau nu?!?...

NO FURTHER COMMENT!!!... :D:D:D:D:D

Ultima modificare facuta de traven (07-07-2009 00:24:31)


06-07-2009 23:55:07
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
intr-adevar, ce se mai poate comenta la astfel de argumente?la subiect, on topic si profund....fara atacuri la persoana, fara pretentii, ce mai...toata admiratia pentru geniul traven.

Ultima modificare facuta de stromboli (07-07-2009 00:23:43)


07-07-2009 00:15:17
   
Pagini:  1 2 3 4 5 6    
Mergeti la