Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Credintza "personala", sau erezie/blasfemie ?! ;-)    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633



:D:D:D:D Ma amuz copios!!!.... :D:D:D:D

Ultima modificare facuta de traven (07-07-2009 00:24:48)


07-07-2009 00:23:39
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Dragă Stromboli, mă bucur să aflu că valorile tale sunt cele enunţate. Sunt foarte frumoase. Iar valorile mele coincid cu ale tale în unele locuri, iar în altele diferă, fiind chiar contradictorii uneori. Şi cred că tocmai această diversitate dă farmec şi frumuseţe vieţii.
În ceea ce priveşte "binele" şi "răul", eu cred că ele există doar raportate la un sistem de referinţă. Astfel, în funcţie de sistemul de referinţă ales, cineva face "bine", altcineva "rău".

Dragul meu Xtrem, ai avut un PS superb! :):):)


07-07-2009 07:42:42
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Cand cineva ucide premeditat, fara sa fie legitima aparare sau accident,  criminal se numeste, indiferent de sistemul de referinta sau scuzele, explicatiile, motivatiile existente.Cam la fel este si cu raul mai putin brutal, oricat de diluat si subtil ar fi.

ai dreptate teoretic la nivel universal (general), dar in realitate (practica?) trebuie sa tinem cont de conditiile (legile, scrise si nescrise) societatii (mediului inconjurator), in asa fel incat sistemele de referintza  sunt ca niste probleme la care aplici teorema potrivita.

Daca nu tinem cont de inteligentza spirituala prin care incercam sa diminuam raul, omenirea distruge mediul inconjurator, implicit se autodistruge, tocmai prin inteligentza rationala impregnata de orgoliu si egoism.

Ultima modificare facuta de stromboli (07-07-2009 23:51:38)


07-07-2009 23:31:54
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Şi tot condiţiile (legile scrise şi nescrise) societăţii (mediului înconjurător) sunt cele care îl numesc "criminal" pe acela care a ucis un om, repectiv "cuceritor" pe acela care a ucis zeci de mii.
Iar primul devine blamat de societate, ajungând un puşcăriaş, în timp ce la cel de-al doilea visăm cu drag şi ne mândrim cu el când citim în cărţile de istorie sau în legende despre "faptele sale de vitejie". :):):)
Sau, cum ar fi spus Göring în timpul procesului de la Nürnberg: "Noi suntem judecaţi ca şi criminali de război pentru că voi ţi câştigat războiul."


08-07-2009 07:40:55
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


Pai, nu degeaba se spune ca "Istoria o scriu invingatorii!!!"...

In concluzie, se pare ca, indiferent cum o sucim, cum o invartim, tot la subiectiv/obiectiv ajungem ;):D:D...

Ultima modificare facuta de traven (08-07-2009 08:19:50)


08-07-2009 08:17:16
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
De aici si pana a ajunge la concluzia ca "tot ce fac eu e bine doar pentru ca eu gandesc ca-i bine" , nu mai e decat un pas. Ce mai urmeaza?

08-07-2009 08:53:57
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


Pai, in conditiile in care enuntul ar incepe cu "Pentru mine, ..." (...tradus, evident, prin pentru oricine/fiecare, deci binele la nivel de individ), as zice ca-i aproape axiomatic faptul ca "principiul" enuntat sta la baza imensei majoritati a deciziilor/actiunilor. Iar daca imi vei spune ca exista persoane lipsite total de egocentrism, ...eu n-am sa te cred ;):D:D:D.
...Si, chiar daca ulterior nea omu' poate constientiza (...si eventual admite ;):D) ca a gresit, motivatia urmatoarei decizii/actiuni, va avea tot aceeasi "origine" :)...

Ultima modificare facuta de traven (08-07-2009 10:56:39)


08-07-2009 10:10:21
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Romanticide a scris:

De aici si pana a ajunge la concluzia ca "tot ce fac eu e bine doar pentru ca eu gandesc ca-i bine" , nu mai e decat un pas. Ce mai urmeaza?


Problema esentziala a fost, este si va ramine (dupa mine) cea a sistemelor de referintza. :)
Despre a caror evolutie (ori... involutzie :rolleyes:) in decursul istoriei se poate discuta la infinit.
Ca si despre "media social-acceptabila a bunului simtz" de pilda. :rolleyes:
Toate astea - la nivel macrosocial, sa zicem, fiindca, evident, fiecare are o scara proprie "interioara" de valori.

Nu doar perioadele istorice, ci si zonele geografice/religioase au sisteme de referintza proprii. (Banatu-i oare fruncea? - aici poate ne lamuresti tu, draga Romanticide ;) - ori Moldova-i oare culmea nesimtirii? :D Ardealu-i poate leaganu' moralitatii, iar Regatul - al mitocaniei "miticiste"? :D etc etc)

Despre MANIPULAREA continua a sistemelor de referinzta in functie de interese/conjuncturi (evident, de catre cei care detzin pirghiile necesare numitei operatiuni) - si mai multe de spus.
Atitudinea subit-schimbatoare la 180 de grade fatza de homosexualitate e doar un mic exemplu. Stiati insa ca, de pilda, in Romania antebelica adulterul ;) se "taxa" penal?! :D
Clar, RELATIVITATEA ne maninca... :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-07-2009 10:46:41)


08-07-2009 10:11:14
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


     Coane Stromboli, vad ca-i dai 'nainte, nestingherit  :D:D:D  ...Ce mai conteaza cursul discutiei, important este sa spui si tu ceva; ...pai, nu?!? :D:D:D...Efectiv ma amuz copios vazand cum o iei razna din ce in ce mai vioi :D:D:D... Pana nu demult fluturai o ideologie aproape flower power :rolleyes: (...hmmmm :rolleyes:), insa, in acelasi timp, l-ai atacat pe Xtremul :x. Apoi ai inceput sa pui accentul (cica! :rolleyes:)  pe tolerantza, da’ intr-o maniera gen “patul lui Procust” si, culmea, promovand in acelasi timp legea talionului. ...Acu’,  vad ca mai ai putin si ne chemi sa salvam balenele :rolleyes::rolleyes::D:D:D...
     Ce sa mai zic?!? :D:D:D...  Atunci cand ai inceput sa arunci cu pietre in directia Xtremului, am inceput sa te iau un pic “la impins vagoane” :rolleyes::rolleyes:, da’, pana la urma,  vad ca aiurelile tale contribuie, cat de cat :rolleyes:, la inviorarea forumului; ...asa ca, nu te sfii, da-i ‘nainte cu... tumbele :rolleyes::D:D:D:D...

P.S. Toate afirmatiile continute in primul alineat pot fi demonstrate punctual, citand, daca vrei neaparat... :rolleyes::D:D:D

Ultima modificare facuta de traven (08-07-2009 10:33:02)


08-07-2009 10:16:27
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
:D:D Io vreau SA FIU SALVAT DE o balena, coane Traven !!
Serios, o tipa de 105 kile se cam da la mine pe la munci :D:D hihihi - deh, de cind Coana Lenutza aia cu teul si galeata :) a plecat in Spania sa culeaga capsuni - ori castravetzi :rolleyes: :D, nu stiu prea bine -, am devenit cam vulnerabil... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-07-2009 10:27:04)


08-07-2009 10:24:38
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


Deci, esti un fel de capitanul... Baha :rolleyes::D:D:D (...adica opusul capitanului Ahab; ...tu fugi de ea ;):D:D:D).

Ultima modificare facuta de traven (08-07-2009 10:45:52)


08-07-2009 10:45:05
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:


Romanticide a scris:

De aici si pana a ajunge la concluzia ca "tot ce fac eu e bine doar pentru ca eu gandesc ca-i bine" , nu mai e decat un pas. Ce mai urmeaza?


Problema esentziala a fost, este si va ramine (dupa mine) cea a sistemelor de referintza. :)
Despre a caror evolutie (ori... involutzie :rolleyes:) in decursul istoriei se poate discuta la infinit.
Ca si despre "media social-acceptabila a bunului simtz" de pilda. :rolleyes:
Toate astea - la nivel macrosocial, sa zicem, fiindca, evident, fiecare are o scara proprie "interioara" de valori.

Nu doar perioadele istorice, ci si zonele geografice/religioase au sisteme de referintza proprii. (Banatu-i oare fruncea? - aici poate ne lamuresti tu, draga Romanticide ;) - ori Moldova-i oare culmea nesimtirii? :D Ardealu-i poate leaganu' moralitatii, iar Regatul - al mitocaniei "miticiste"? :D etc etc)

Despre MANIPULAREA continua a sistemelor de referinzta in functie de interese/conjuncturi (evident, de catre cei care detzin pirghiile necesare numitei operatiuni) - si mai multe de spus.
Atitudinea subit-schimbatoare la 180 de grade fatza de homosexualitate e doar un mic exemplu. Stiati insa ca, de pilda, in Romania antebelica adulterul ;) se "taxa" penal?! :D
Clar, RELATIVITATEA ne maninca... :)

Pina si atitudinea fatza de vinatu' balenelor (de la Moby Dick incoace, spre ecologismul Xtrem) e sucita acum la 180 de grade. :)

Dar si pozitia omuletzilor VINATZI EI de balene :D:D e la fel de fluid-rasucitoare, coane Traven: uite, JE de ex. m-as fi sacrificat :D de buna-voie acu' nu mai mult de 10-15 ani sa ma pierd printre faldurile de shunci :D ale respectivei balenoptere, da' vezi bine ca si sistemul meu de referintza ;) s-a modificat radical in ultima vreme...
Motivat sau nu (desi tre'sa recunoastem ca eforturile "harponarii" :D:D unei tipe de 105 kile nu-i prea ispititor :rolleyes:, cind ai totusi alternativa unora la juma' de gabarit ;)).

Semnat: capitan BAHA :D:D (chiar daca nu-s adeptu' religiei "holiste" BAHA'I... ;))

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-07-2009 11:07:07)


08-07-2009 10:52:01
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552

Xtremul a scris:

(Banatu-i oare fruncea? - aici poate ne lamuresti tu



Sigur ca as putea lamuri ;) si aceasta problema dar n-as fi decat...subiectiva. Si mai bine tac, tocmai pentru ca subiectivismul meu ar putea deranja pe cineva. Acum, se pune intrebarea : de ce sa nu deranjez pe cineva, daca pot?
Am auzit candva o istorioara draguta. Un tip voia sa treaca la crestinism. Preotul la care s-a dus i-a dat Biblia si i-a spus ca revina dupa ce a terminat de citit. Cand a revenit, preotul l-a intrebat : poti rezuma Biblia intr-o singura fraza? Omul a raspuns : ce tie nu-ti place, altuia nu face.
Din pacate, trecem prin viata facand altora tot soiul de lucruri care, cu siguranta, nu ne-ar placea sa ni se faca noua. Si nu vorbesc aici de pe pozitia unei persoane cu o inalta constiinta morala, ci de pe a uneia care a facut destule prostii si care incearca, pe cat poate si cu mijloacele multe/putine de care dispune, sa nu mai faca altele. Sau macar nu unele grave, ca nu cred c-o sa-mi reuseasca altceva. Incercarea se pune?
Cat despre forum, in acest timp si spatiu, care este sistemul de referinta unanim acceptat?

Ultima modificare facuta de Romanticide (08-07-2009 11:42:53)


08-07-2009 11:37:06
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Mda, pina si definitzia aproape unanim acceptata a libertatii suna cumva "biblic" ;) (sa faci tot ce vrei/poti, fara sa afectezi insa libertatile altora).
Cit despre forum, cred ca oricine-ar incerca definirea (ori poate chiar aplicarea) de reguli - greseste. Natural ca disputele civilizate si mai ales argumentate (fara atacuri la persoana, cum au mai fost si-or sa mai fie de fapt :D) sint preferabile.

Personal, cu greu ma abtzin sa nu sofismizez :D:D Xcesiv prin zona asta (noroc insa cu atacurile crizei asteia... mai mult de timp decit economica ;)), asa ca-mi propun (din nou :rolleyes: - nu stiu cu cit succes) sa ma limitez de-acum incolo la scopul primordial al unui astfel de site: LIPELILE facile !!! :D:D:D hihihi

Asadar, care tipa... SUPERBA, FINUTZA, SUPERSEXY, NOTA 10 :D:D vrea sa ne COMVERSAM cu aidiu de mes :D:D p-acilea-n uebcame pe lectoc :D:D in scopu' CA SA NE SIMTEM si noi bine fara vreun enteres :D:D, eiii ??? ;)

P.S. I'm not at all feeling BLUE ;), da' vreau numa' sa verific in practica :rolleyes: asertziunea aia ca "forma nu conteaza"... :D:D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-07-2009 12:20:53)


08-07-2009 11:49:51
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552

traven a scris:

Iar daca imi vei spune ca exista persoane lipsite total de egocentrism, ...eu n-am sa te cred ;):D:D:D.


Nu stiu daca egocentrism este cuvantul potrivit, ca mie mi se pare ca suna cam...patologic :rolleyes: . Hai sa-i spunem mai degraba individualism. Si cred ca intr-o cantitate mica individualismul este acceptat si de religia crestina, care spune ca sinuciderea e un pacat mai mare decat crima. Dar e ?

Ultima modificare facuta de Romanticide (08-07-2009 12:58:28)


08-07-2009 12:54:29
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552

Xtremul a scris:

... da' vreau numa' sa verific in practica ...



La cat le-ai "smotocit" verbal ;) , nu cred ca-ti va da vreuna ocazia sa verifici in practica. Sau nu de verificari din astea era vorba? :rolleyes:


08-07-2009 13:08:33
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Romanticide a scris:


traven a scris:

Iar daca imi vei spune ca exista persoane lipsite total de egocentrism, ...eu n-am sa te cred ;):D:D:D.


Nu stiu daca egocentrism este cuvantul potrivit, ca mie mi se pare ca suna cam...patologic :rolleyes: . Hai sa-i spunem mai degraba individualism. Si cred ca intr-o cantitate mica individualismul este acceptat si de religia crestina, care spune ca sinuciderea e un pacat mai mare decat crima. Dar e ?

Multe as avea de aiurat :D:D pe temele astea - de la analiza etimologic-psihanalista a sintagmei "turma enoriasilor" :D (apropo de "individualism versus crestinism") si pina la sperietura maxima ;) pe care popii clar ca vor s-o traga "mieilor" :D vizavi de "pacatul major" :rolleyes: care-ar fi cica sinuciderea.
Si care, evident, i-ar lasa pe ei fara "obiectul muncii" ;), pe ai' de ne calaresc (impreuna cu Biserica :x) - la fel, dar si pe "cultivatorii/negutzatorii de suflete... de FOARTE sus :rolleyes:" - idem.
Apropo de asta - unde esti, (d)Evileeee ?! :rolleyes::D

Dar mai bine-mi vad de egocentristele-mi trebi :D:D fiindca oricum (indirect cel putin) mi-am dat deja cu parerea (in gard poate :D:D, da' mi-am dat ;)).

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-07-2009 14:52:13)


08-07-2009 14:29:52
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. Deja am primit unele propuneri indecente :D:D (si clar... romanticide ;)) - ce-i drept, doar de la citeva gospodine plictisite :D:D deocamdata - in urma anuntzului de mai jos:

<< Personal, cu greu ma abtzin sa nu sofismizez :D:D Xcesiv prin zona asta (noroc insa cu atacurile crizei asteia... mai mult de timp decit economica ;)), asa ca-mi propun (din nou :rolleyes: - nu stiu cu cit succes) sa ma limitez de-acum incolo la scopul primordial al unui astfel de site: LIPELILE facile !!! :D:D:D hihihi
Asadar, care tipa... SUPERBA, FINUTZA, SUPERSEXY, NOTA 10 :D:D vrea sa ne COMVERSAM cu aidiu de mes :D:D p-acilea-n uebcame pe lectoc :D:D in scopu' CA SA NE SIMTEM si noi bine fara vreun enteres :D:D, eiii ??? ;)
P.S. I'm not at all feeling BLUE ;), da' vreau numa' sa verific in practica :rolleyes: asertziunea aia ca "forma nu conteaza"...>> :D:D:D

Incep asadar sa-i dau dreptate amicului Stromboli: NU, forma NU conteaza, atunci cind (evident, din iubire 100% altruista) vrei sa IUBESTI ;) (ca sa nu zic "sa cotzaiesti" :D:D) chiar toata lumea asta :D, la gramada !!! :D:D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-07-2009 14:56:03)


08-07-2009 14:38:38
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

Romanticide a scris:

Si cred ca intr-o cantitate mica individualismul este acceptat si de religia crestina, care spune ca sinuciderea e un pacat mai mare decat crima. Dar e ?


Până la urmă, în categoria "a nu ucide" intră şi "a nu te ucide pe tine". Aşa că e acelaşi lucru, după părerea mea. Eu consider că nu există păcate, de aceea mă voi limita să spun, apropo de întrebarea ta, că în unele curente religioase (hinduism, jainism, budism) sinuciderea este chiar recomandată. Conform acelor curente, dacă nu eşti capabil să îţi dedici viaţa divinităţii, mai bine te sinucizi, pentru că niciun alt scop al vieţii nu ar fi meritoriu, decât acesta.


08-07-2009 16:51:58
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Nu pricep asta cu "nu exista pacate". Ce vrei sa spui?

08-07-2009 17:45:34
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552

Xtremul a scris:

Incep asadar sa-i dau dreptate amicului Stromboli: NU, forma NU conteaza, atunci cind (evident, din iubire 100% altruista) vrei sa IUBESTI ;) (ca sa nu zic "sa cotzaiesti" :D:D) chiar toata lumea asta :D, la gramada !!! :D:D hihihi[/color]



Daca ne gandim la faptul ca tu te referi la "a se iubi" iar Stromboli la " a iubi", e de admirat faptul ca ati ajuns la aceeasi concluzie. Exista sperante de a ne intelege intre noi, pana la urma ;) .


08-07-2009 17:57:38
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Daaaaa, diferentza e doar de-un "se" (probabil de la "secs" :D) intre noi !!!

P.S. O sa pun de-acum incolo un asterix ;) la postarile serioase. :D:D


08-07-2009 18:22:19
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Stai linistit, hihihi-urile sunt de ajuns. Ma bate gandul sa pun eu asterisc.

Ultima modificare facuta de Romanticide (09-07-2009 08:47:02)


08-07-2009 18:34:17
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

Romanticide a scris:

Nu pricep asta cu "nu exista pacate". Ce vrei sa spui?


Adică eu nu consider că există "păcate". :)


08-07-2009 18:55:34
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

     Coane Stromboli, vad ca-i dai 'nainte, nestingherit  :D:D:D  ...Ce mai conteaza cursul discutiei, important este sa spui si tu ceva; ...pai, nu?!? :D:D:D...Efectiv ma amuz copios vazand cum o iei razna din ce in ce mai vioi :D:D:D... Pana nu demult fluturai o ideologie aproape flower power :rolleyes: (...hmmmm :rolleyes:), insa, in acelasi timp, l-ai atacat pe Xtremul :x. Apoi ai inceput sa pui accentul (cica! :rolleyes:)  pe tolerantza, da’ intr-o maniera gen “patul lui Procust” si, culmea, promovand in acelasi timp legea talionului. ...Acu’,  vad ca mai ai putin si ne chemi sa salvam balenele :rolleyes::rolleyes::D:D:D...
     Ce sa mai zic?!? :D:D:D...  Atunci cand ai inceput sa arunci cu pietre in directia Xtremului, am inceput sa te iau un pic “la impins vagoane” :rolleyes::rolleyes:, da’, pana la urma,  vad ca aiurelile tale contribuie, cat de cat :rolleyes:, la inviorarea forumului; ...asa ca, nu te sfii, da-i ‘nainte cu... tumbele :rolleyes::D:D:D:D...

P.S. Toate afirmatiile continute in primul alineat pot fi demonstrate punctual, citand, daca vrei neaparat... :rolleyes::D:D:D



Traven, spune-i te rog stapanului tau cu personalitati multiple sa puna punct  penibilului care esti, altfel ma voi adresa direct lui si fara menajamente.

Chiar obtuz si cu ochelari de cal sa fii si sa nu stii ca orice om gandeste, se exprima si actioneaza in functie de situatie si de personajele cu care are de a face (principiul reciprocitatii), apropo de sisteme de referintza. Sa-mi reprosezi ca de tine imi e sila si  pe altii ii iubesc, e dovada de patologie egocentrica, narcisism acut capatat in copilarie, provocat de asfixianta iubire a unei mame abuzive si excesive.

De aici nevoia tuturor personajelor(nick-urilor) tale de a domina acest forum prin orice mijloace, nevoia de a-ti arata extraordinara superioritate.
Extremismul si intolerantza ce te caracterizeaza pune frana super talentului literar artistic de care esti mai mult decat constient.In locul tau mi-as da doua palme zdravene , iti pierzi timpul si te injosesti, acordand atentie si criticand pe unii si altii pentru o virgula sau mai stiu eu ce, in loc sa-ti desfasori extraordinarul si extremul talent pentru a produce capodopere literare mai imortale decat cele sheackspiriene.

Obsedanta atentie ce mi-o acorzi nu poate veni decat de la nevoia unei rivalitati care sa-ti scoata superioritatea in evidentza.De ce nu deschizi un topic cu subiectul obsesiei tale, adica eu? astfel nu mai plictisesti pe toata lumea ci doar pe cei interesati de "masacrarea" :D persoanei mele.Altii sunt interesati de subiectele discutate, indiferent daca on sau off topic si nu de persoana mea(sunt sigur), probabil nici de a ta(cu toata valoarea ce-ti acorzi).E ultima oara ca-ti raspund la nesimtirea in care te afunzi ca in cocina copilariei tale, nu pentru ca multiplele patologii de care dai dovada nu ar fi interesant  de explorat(dimpotriva) ci pt. ca sunt alte subiecte cu mult mai interesante.

P.S. Ar fi bine sa tii cont ca tu si cei ca tine, cu critici injositoare si atacuri la persoana impiedicati acest forum sa fie mai vioi si mai constructiv.Mai bine zis din cauza ta e mort de obicei.Nimeni nu are chef sa-si exprime gandurile(bune sau rele, corecte si corect scrise sau nu) tocmai pentru a nu da ocazia unui egocentric ca tine sa-i insulte.

Ultima modificare facuta de stromboli (08-07-2009 21:34:26)


08-07-2009 19:44:19
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Lake a scris:


Romanticide a scris:

Si cred ca intr-o cantitate mica individualismul este acceptat si de religia crestina, care spune ca sinuciderea e un pacat mai mare decat crima. Dar e ?


Până la urmă, în categoria "a nu ucide" intră şi "a nu te ucide pe tine". Aşa că e acelaşi lucru, după părerea mea. Eu consider că nu există păcate, de aceea mă voi limita să spun, apropo de întrebarea ta, că în unele curente religioase (hinduism, jainism, budism) sinuciderea este chiar recomandată. Conform acelor curente, dacă nu eşti capabil să îţi dedici viaţa divinităţii, mai bine te sinucizi, pentru că niciun alt scop al vieţii nu ar fi meritoriu, decât acesta.


A te ucide pe tine si a ucide pe fratele meu cred ca nu e acelasi lucru, cel putin pentru mine si probabil pentru o mare majoritate, daca "pacat" = raul facut altora sau tie.Ideea este ca facand rau altora, gratuit sau din interese meschine si egoiste iti faci rau tie insuti.

Ai dreptate sa consideri ca avem dreptul sa ne sinucidem, daca tinem cont ca singura persoana la care avem dreptul sa-i facem rau e doar propria persoana.Sinuciderea e un "pacat" fata de sine, deci nu conteaza daca ceilalti accepta sau aproba.Sinuciderea, cu unele exceptii este expresia extrema a egoismului, o lipsa de respect pentru tot ce exista, pentru viata, dar stiu ca oricine poate ajunge in aceasta situatie.


08-07-2009 20:06:06
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Îmi cer scuze, probabil că m-am exprimat neatent. Nu am spus că eu consider că avem dreptul să ne sinucidem. :)

Legat de "păcat", cunosc două accepţiuni ale termenului:

Prima se referă la încălcarea unei norme religioase şi, nefiind aparţinător al niciunei religii, nu consider acele norme ca fiind "literă de lege", ca atare nu consider că pot păcătui. (deşi, luat ad literam, termenul presupune o încălcare a unei norme religioase, fie că eu cred în ea sau nu; ca atare, ce am spus mai devreme nu are relevanţă)

A doua accepţiune implică sensul de greşeală, imperfecţiune, defect. Cum eu cred că lucrurile sunt perfecte şi se desfăşoară exact aşa cum e cazul să se desfăşoare, consider că nu pot păcătui.


08-07-2009 20:28:42
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Inseamna ca esti un om fericit orice se intampla :) ce rost are sa-ti ceri scuze daca TOTUL e perfect? :D  nu era nevoie oricum sa-ti ceri scuze, doar nu ai insultat pe nimeni ;)

P.S. Tin sa-ti multumesc pentru dialog, discutiile cu tine ma ajuta sa-mi cristalizez unele ganduri care erau in ceatza :)

Cu toata sinceritatea si stima

Ultima modificare facuta de stromboli (08-07-2009 21:15:05)


08-07-2009 21:14:40
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Cerul e perfect, dar se schimbă mereu. E senin, noros, limpede, înceţoşat, luminos, întunecat, răcoros, ploios, azuriu, însângerat, calm, vântos, înzăpezit, însorit, înstelat şi câte alte faţete ale aceleiaşi perfecţiuni!
Nu cred că perfecţiunea înseamnă ceva imuabil, dimpotrivă. Cred că perfecţiunea înseamnă o lacrimă, un surâs, o ceartă, o prietenie, o crimă, un ajutor, o pictură, un accelerator de particule, o rugăciune, o profanare, eroism, trădare, o meditaţie, un scandal, calm, nelinişte, bogăţie, sărăcie şi aşa mai departe. Cuvinte pline de miez, când te apleci asupra lor, dar care se difuzează în substanţa perfecţiunii, atunci când priveşti ansamblul. Concrete, când le iei fiecare în parte, dar nonsensuri când le amesteci în marele creuzet a tot ceea ce există.
Ca atare, consider că orice gest are rost. :)

Ultima modificare facuta de Lake (08-07-2009 21:59:17)


08-07-2009 21:39:34
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

stromboli a scris:

Traven, spune-i te rog stapanului tau cu personalitati multiple sa puna punct  penibilului care esti, altfel ma voi adresa direct lui si fara menajamente.

Chiar obtuz si cu ochelari de cal sa fii si sa nu stii ca orice om gandeste, se exprima si actioneaza in functie de situatie si de personajele cu care are de a face (principiul reciprocitatii), apropo de sisteme de referintza. Sa-mi reprosezi ca de tine imi e sila si  pe altii ii iubesc, e dovada de patologie egocentrica, narcisism acut capatat in copilarie, provocat de asfixianta iubire a unei mame abuzive si excesive.

De aici nevoia tuturor personajelor(nick-urilor) tale de a domina acest forum prin orice mijloace, nevoia de a-ti arata extraordinara superioritate.
Extremismul si intolerantza ce te caracterizeaza pune frana super talentului literar artistic de care esti mai mult decat constient.In locul tau mi-as da doua palme zdravene , iti pierzi timpul si te injosesti, acordand atentie si criticand pe unii si altii pentru o virgula sau mai stiu eu ce, in loc sa-ti desfasori extraordinarul si extremul talent pentru a produce capodopere literare mai imortale decat cele sheackspiriene.

Obsedanta atentie ce mi-o acorzi nu poate veni decat de la nevoia unei rivalitati care sa-ti scoata superioritatea in evidentza.De ce nu deschizi un topic cu subiectul obsesiei tale, adica eu? astfel nu mai plictisesti pe toata lumea ci doar pe cei interesati de "masacrarea" :D persoanei mele.Altii sunt interesati de subiectele discutate, indiferent daca on sau off topic si nu de persoana mea(sunt sigur), probabil nici de a ta(cu toata valoarea ce-ti acorzi).E ultima oara ca-ti raspund la nesimtirea in care te afunzi ca in cocina copilariei tale, nu pentru ca multiplele patologii de care dai dovada nu ar fi interesant  de explorat(dimpotriva) ci pt. ca sunt alte subiecte cu mult mai interesante.




Nea vulcane, pe langa faptul ca aberezi chiar mai mult decat de obicei, ai si inceput sa erupi mizerii, da’ nu-i bai, da-i ‘nainte, traditia cere ca bufonului :rolleyes: sa i se permita mai multe... :D:D:D:D
Totusi...  He, he, he!!! :D:D:D... sunt chiar curios sa vad cat vei mai putea ridica stacheta stupiditatii, asa ca astept cu nerabdare "demascarea" :rolleyes: ..."stapanului" :rolleyes::rolleyes::D:D:D ...Apropo, ai uitat sa-ti iei medicamentele, sau n-ai respectat prescriptiile?!? :rolleyes::rolleyes: ...Vezi, ca, daca nu esti cuminte, nu te mai lasa nenea doctoru’ la internet si nici desert nu mai papi trei zile :rolleyes::rolleyes::D:D:D.

Si, chiar asa, “direct si fara menajamente” :rolleyes::D?!?...Hai, nu fii chiar atat de... necrutzator :rolleyes::D, ...te implor, macar un menajament, ...sau doua mai mititele :rolleyes::D:D:D:D (...nu-i mai asculta pe vecinii de palier, adica Ivan cel Groaznic, Tzepesh, etc. :rolleyes:, fiindca aia te invatza numa' prostii; ...te pizmuiesc fiindca tu “locuiesti” in camera... capitonata :rolleyes::rolleyes::D:D:D:D).

Da’, stai, ca incep alea “tari” :D:D:D:D. Cica: “Sa-mi reprosezi ca de tine imi e sila si  pe altii ii iubesc, e dovada de patologie egocentrica, narcisism acut capatat in copilarie, provocat de asfixianta iubire a unei mame abuzive si excesive”.
HA, HA, HA, HA, HA, HA!!!...:D:D:D:D:D Mestere, e adanc rau de tot putzul gandirii, cred ca nici macar nu mai intrezaresti  vreo luminitza indepartata. Stii ce zic eu?!?... Hai, nu ne mai citi diagnosticul cu care ai fost internat, ci, mai bine, fii baiat de treaba (...NU!!!... Nu de “aia mare” :rolleyes::rolleyes:, iar n-ai inteles :D:D:D:D;...rectific : fii, hmmm ...“gigea” :rolleyes::D:D:D:D:D) si delecteaza-ne povestindu-ne cum e in lumea ta (trecand, totusi, peste gratiile de la geamuri si manecile innodate la spate :rolleyes::rolleyes:). Hai, incepe cu ticaitul ala pe care il auzi permanent :D:D:D:D...

...Si-acu’, “cireasa de pe tort” :rolleyes:, finalul apoteotic : “E ultima oara ca-ti raspund la nesimtirea in care te afunzi ca in cocina copilariei tale, nu pentru ca multiplele patologii de care dai dovada nu ar fi interesant  de explorat(dimpotriva) ci pt. ca sunt alte subiecte cu mult mai interesante.”... Eh, asta cu “cocina copilariei” a fost... zdrobitoare :rolleyes::rolleyes::D (... deja, vecinii de jos imi apar la usa purtand... ochelari de scafandru :D:D:D:D, fiindca efectiv nu ma mai pot opri din plans :D:D:D:D:D:D)... Pai, bine mai, nea vulcane, asa ceva nu meritam nici daca-ti furam... plastelina :D:D:D, ...sau abtibildele cu pokemoni :D:D:D:D:D...
Totusi, sa nu cumva sa crezi ca din cauza chestiei cu “cocina” :rolleyes::rolleyes:  plang, ci, evident, pentru ca m-ai amenintat ca nu-mi mai raspunzi :D:D:D:D...Pai, nu-ti dai seama ca, daca vei recurge la aceasta pedeapsa suprema, nu-mi va mai ramane decat sa ma sinucid prin... implozie :rolleyes::D:D:D:D:D:D:D ?!?

P.S. Datorita limbajului pe care l-ai folosit, de-acu' incep sa te sanctionez si pe partea de... analfabetism ;):D:D:D...

Ultima modificare facuta de traven (09-07-2009 03:40:57)


08-07-2009 23:04:01
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
"Intelectualule" , ar trebui sa stii ca amenintarile armei tale supreme :D  ma lasa rece, chiar am sa fac efortul sa nu ma mai corectez vreodata, in felul asta vei avea posibilitatea sa-ti dovedesti inteligentza.Deh a inceput sa-mi fie mila de tine, dar ai grija, sa nu se vada exact lipsa inteligentei, din zelul cu care o sa-mi corijezi analfabetismul, apropo.... de ce nu deschizi topicul ala cu subiectul principal "Analfabetismul lui Stromboli"? de fapt ai deja astfel de topice, de ce nu continui acolo? asa ai reusi sa fi la subiect....o performantza greu de atins pana acum pe alte topice :D

09-07-2009 00:34:43
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Lake a scris:

Cerul e perfect, dar se schimbă mereu. E senin, noros, limpede, înceţoşat, luminos, întunecat, răcoros, ploios, azuriu, însângerat, calm, vântos, înzăpezit, însorit, înstelat şi câte alte faţete ale aceleiaşi perfecţiuni!
Nu cred că perfecţiunea înseamnă ceva imuabil, dimpotrivă. Cred că perfecţiunea înseamnă o lacrimă, un surâs, o ceartă, o prietenie, o crimă, un ajutor, o pictură, un accelerator de particule, o rugăciune, o profanare, eroism, trădare, o meditaţie, un scandal, calm, nelinişte, bogăţie, sărăcie şi aşa mai departe. Cuvinte pline de miez, când te apleci asupra lor, dar care se difuzează în substanţa perfecţiunii, atunci când priveşti ansamblul. Concrete, când le iei fiecare în parte, dar nonsensuri când le amesteci în marele creuzet a tot ceea ce există.
Ca atare, consider că orice gest are rost. :)


Te invidiez :) sa privesti frumosul in orice, sa fi optimist oricand , asemenea oameni atrag simpatia oricui.Din pacate pentru mine, nu pot fi asa cand stiu ca sunt milioane de copii ce mor de foame si de sete doar pentru orgoliul si egoismul unor monstri cu chip de om.Chiar si minusculii ce se ascund in spatele anonimatului aici pe net, insulta (subtil cica) doar ca sa fie in centrul atentiei....ma impiedic uneori de ei :D

Uneori as vrea sa fiu ca tine dar nu pot, deci ma multumesc cu ceea ce sant ;) un analfabet ce da cate una peste bot enormilor :D "inteligenti"


09-07-2009 00:45:24
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Peace, men ! :D (& wo-men eventual ;))

Serios acum, oameni buni, io zic sa luam partea buna a oricarei confruntari de idei - de fapt, in ultima vreme am constatat ca utilizez ;) cumva forumul asta si ca pe un instrument de autocontrol :D - si sa ne lasam... impregnatzi mai bine de pilda de linistea tabloului... dinamic totusi in fatalismul lui constructiv ;) pe care-o inspira ultimele postari ale cumatrului Lake.:)

Teoria ca totul e "perfect" - chiar daca eu n-o aprob 100%, desiiiii :D Creatzia / Universurile in definitiv ar trebui sa fie, holistic privind lucrurile, :rolleyes: perfecte - parca ne-ar usura o tzira accesele de frustrare inerente-n curgerea deseori aberanta a existentzei pe o planeta de penitentza cum e Terra. :(
Care-i o lume perfecta poate in sensul ultim-pozitiv al consecintzelor moristii implacabile a evolutiei, dar (dupa umila parere a lui JE :D) deloc perfecta intr-o evaluare... punctuala, pur omeneasca, si implicit limitat-subiectiva.
Na ca iar am cazut in butoiul cu relativitate !!! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (09-07-2009 01:42:41)


09-07-2009 01:21:37
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

stromboli a scris:

"Intelectualule" , ar trebui sa stii ca amenintarile armei tale supreme :D  ma lasa rece, chiar am sa fac efortul sa nu ma mai corectez vreodata, in felul asta vei avea posibilitatea sa-ti dovedesti inteligentza.Deh a inceput sa-mi fie mila de tine, dar ai grija, sa nu se vada exact lipsa inteligentei, din zelul cu care o sa-mi corijezi analfabetismul, apropo.... de ce nu deschizi topicul ala cu subiectul principal "Analfabetismul lui Stromboli"? de fapt ai deja astfel de topice, de ce nu continui acolo? asa ai reusi sa fi la subiect....o performantza greu de atins pana acum pe alte topice :D




Mestere, chiar inainte de momentul in care te vor lasa rece, nu uita sa incrucisezi mainile pe piept si sa aprinzi o lumanare :D:D:D...

In privintza efortului de a nu te corecta, practic nu-i vorba de niciun efort; ...incorigibil (in sensul cel mai peiorativ) pare sa fie starea ta naturala :D:D:D...

Am ajuns si la sugestia de a deschide topicul de care zici. ...Pai, nu pot decat sa observ faptul ca mania persecutiei incepe sa se transforme in... mania grandorii :D:D:D... Si tot intr-acolo converge (doar relativ indirect :rolleyes:) si iluzia aia a ta, cum ca ai fi la subiect cu elucubratiile pe care le postezi, reproducand aiurea idei ale altora si citand postari carora (cica! :rolleyes:) le raspunzi, dar nu faci nici o referire la ele sau in cazul cel mai fericit, debutezi cu una extrem de superficiala, dupa care tropai voios in te miri ce directii...:D:D:D.

Exemplu ar putea fi oricare postare a ta, insa, hai sa o luam doar pe cea mai recenta:

stromboli a scris:


Lake a scris:

Cerul e perfect, dar se schimbă mereu. E senin, noros, limpede, înceţoşat, luminos, întunecat, răcoros, ploios, azuriu, însângerat, calm, vântos, înzăpezit, însorit, înstelat şi câte alte faţete ale aceleiaşi perfecţiuni!
Nu cred că perfecţiunea înseamnă ceva imuabil, dimpotrivă. Cred că perfecţiunea înseamnă o lacrimă, un surâs, o ceartă, o prietenie, o crimă, un ajutor, o pictură, un accelerator de particule, o rugăciune, o profanare, eroism, trădare, o meditaţie, un scandal, calm, nelinişte, bogăţie, sărăcie şi aşa mai departe. Cuvinte pline de miez, când te apleci asupra lor, dar care se difuzează în substanţa perfecţiunii, atunci când priveşti ansamblul. Concrete, când le iei fiecare în parte, dar nonsensuri când le amesteci în marele creuzet a tot ceea ce există.
Ca atare, consider că orice gest are rost. :)


Te invidiez :) sa privesti frumosul in orice, sa fi optimist oricand , asemenea oameni atrag simpatia oricui.Din pacate pentru mine, nu pot fi asa cand stiu ca sunt milioane de copii ce mor de foame si de sete doar pentru orgoliul si egoismul unor monstri cu chip de om.Chiar si minusculii ce se ascund in spatele anonimatului aici pe net, insulta (subtil cica) doar ca sa fie in centrul atentiei....ma impiedic uneori de ei :D

Uneori as vrea sa fiu ca tine dar nu pot, deci ma multumesc cu ceea ce sant ;) un analfabet ce da cate una peste bot enormilor :D "inteligenti"


:D:D:D:D:D... Deci, mestere, ce sa mai zic?!?... Citezi postarea (...din care e mai mult decat evident ca n-ai inteles absolut nimic :D:D:D) si demarezi printr-o lamentabila incercare de a crea impresia ca exista o legatura cu elucubratiile care vor uma, dupa care hodoronc-tronc, apar milioane de copii care mor de foame, monstri cu chip de om, etc. Perfect la subiect, ce mai... :D:D:D. Apoi, nu trece mult si iata ca apare si dovada in sprijinul afirmatiei mele referitoare la mania grandorii, da' aici la o scara un pic mai redusa, ceva gen Stromboli, daca nu-i fudul, ...nu e Stromboli destul..." :rolleyes::rolleyes::D:D:D :
"ceea ce sant ;) un analfabet ce da cate una peste bot enormilor :D "inteligenti" :rolleyes::rolleyes::D:D:D:D:D:D

...Da', sa trecem, totusi, peste mizilicuri si sa revenim la chestiile de importantza majora, cum ar fi... stapanul :rolleyes::rolleyes::D:D:D.  ...Deci, hai, nu mai fii rau :rolleyes::rolleyes:, nu ne mai fierbe :rolleyes::rolleyes:!!!...Adreseaza-i-te "direct si fara menajamente"!!! :rolleyes::rolleyes::D:D:D:D:D...

Ultima modificare facuta de traven (09-07-2009 02:26:54)


09-07-2009 01:41:16
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Mai geniu necunoscut, te mai intreb o data din ce te inspiri tu? din neant? de fapt poate ai dreptate, nu prea am vazut idei la tine.

iesti in ieroare cu mania persecutiei, nu e persecutie ci nesimtire fata de cei care nu mai scriu pe aici din cauza ta. Pentru grandoare o sa ma gandesc bine, un vechi obicei probabil din realitate.Dupa cum vad chiar si de la nesimtiti se poate invatza cate ceva.

Hai te rog, fa un efort si nu ma mai plictisi, cand zic "ma" de fapt ma gandesc si la ceilalti.Ai groaza de copy/past :D, nu ma face sa te servesc, cu riscul sa distrugem acest topic destul de interesant.

Cred ca am spus amandoi ce aveam de spus si cat de mult ne iubim, de acum chiar plictisim pe toata lumea.

In ce priveste stapanuto, e unu pt. care am avut respect candva, dar se vede treaba ca a evoluat doar gramatical.....ba e si mai putin agresiv.Asta este, fiecare cum poate.

.... lumanarile, viseaza tu :D chiar esti singura persoana care ma lasa rece, orice ar spune.....hm, curios lucru.

Ultima modificare facuta de stromboli (09-07-2009 04:56:12)


09-07-2009 04:32:04
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Nu ştiu dacă îţi este de folos să mă invidiezi, dragă Stromboli! :)
Cred că fiecare dintre noi ajunge să acţioneze aşa cum consideră. De-a lungul vieţii, am ajuns la concluzia că acest mod de a privi lucrurile dă rezultatele cele mai folositoare în ceea ce mă priveşte. Mă ajută să mă schimb interior într-un mod pe care îl consider util pentru mine.


09-07-2009 07:40:54
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552

Lake a scris:

Cerul e perfect, dar se schimbă mereu. E senin, noros, limpede, înceţoşat, luminos, întunecat, răcoros, ploios, azuriu, însângerat, calm, vântos, înzăpezit, însorit, înstelat şi câte alte faţete ale aceleiaşi perfecţiuni!
Nu cred că perfecţiunea înseamnă ceva imuabil, dimpotrivă. Cred că perfecţiunea înseamnă o lacrimă, un surâs, o ceartă, o prietenie, o crimă, un ajutor, o pictură, un accelerator de particule, o rugăciune, o profanare, eroism, trădare, o meditaţie, un scandal, calm, nelinişte, bogăţie, sărăcie şi aşa mai departe. Cuvinte pline de miez, când te apleci asupra lor, dar care se difuzează în substanţa perfecţiunii, atunci când priveşti ansamblul. Concrete, când le iei fiecare în parte, dar nonsensuri când le amesteci în marele creuzet a tot ceea ce există.
Ca atare, consider că orice gest are rost. :)

Postarea ta mi-a adus aminte de un banc.
Optimistul : traim in cea mai buna dintre lumile posibile!
Pesimistul : mi-e teama ca ai dreptate...


09-07-2009 09:52:56
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

stromboli a scris:

Mai geniu necunoscut, te mai intreb o data din ce te inspiri tu? din neant? de fapt poate ai dreptate, nu prea am vazut idei la tine.

iesti in ieroare cu mania persecutiei, nu e persecutie ci nesimtire fata de cei care nu mai scriu pe aici din cauza ta. Pentru grandoare o sa ma gandesc bine, un vechi obicei probabil din realitate.Dupa cum vad chiar si de la nesimtiti se poate invatza cate ceva.

Hai te rog, fa un efort si nu ma mai plictisi, cand zic "ma" de fapt ma gandesc si la ceilalti.Ai groaza de copy/past :D, nu ma face sa te servesc, cu riscul sa distrugem acest topic destul de interesant.

Cred ca am spus amandoi ce aveam de spus si cat de mult ne iubim, de acum chiar plictisim pe toata lumea.

In ce priveste stapanuto, e unu pt. care am avut respect candva, dar se vede treaba ca a evoluat doar gramatical.....ba e si mai putin agresiv.Asta este, fiecare cum poate.

.... lumanarile, viseaza tu :D chiar esti singura persoana care ma lasa rece, orice ar spune.....hm, curios lucru.





Nea vulcane, initial am crezut ca poticnelile in exprimare, atat gramaticale cat mai ales de constructia frazei, sunt o consecintza a anilor petrecuti in strainatate, insa, e deja clar ca principala cauza o reprezinta penuria de neuroni... Apropo, sa nu-mi zici ca esti pe undeva unde se vorbeste engleza, fiindca ti-ai dat “cu firma-n cap” si vizavi de aceasta limba (vezi copierea... trecutului :rolleyes::rolleyes::D:D:D).

...Si, desi intentionasem, nu ma mai complic sa-ti evidentiez erorile de formulare; ...l-as concura pe Sisif, cu atat mai mult cu cat rostogolirea la vale a bolovanului care esti :D:D:D,  nu provine, nici pe departe, din “uitarea” :rolleyes: unor reguli (...fiindca, ce sa ne mai ascundem dupa deget, e clar ca-ti sunt straine dintotdeauna :rolleyes:); ...astfel incat, tentativa mea initiala de a-ti acorda circumstantze atenuante, chiar nu-si are rostul in conditiile in care devine evident faptul ca-si spune cuvantul, printre altele, saracia in ceea ce priveste numarul cartilor citite (corecteaza-ma daca trebuia sa folosesc singularul :D:D:D:D)...

Dincolo de aceste aspecte, balmajelile gen “Mai geniu necunoscut, te mai intreb o data din ce te inspiri tu? din neant? ...”, sau “iesti in ieroare cu mania persecutiei, nu e persecutie ci nesimtire fata de cei care nu mai scriu pe aici din cauza ta.”, sau “In ce priveste stapanuto, e unu pt. care am avut respect candva, dar se vede treaba ca a evoluat doar gramatical.....ba e si mai putin agresiv.” etc., ...izvorasc dintr-un putz al gandirii atat de adanc, incat chiar nu merita a fi explorat, cu atat mai mult cu cat e deja clar cam ce se gasete pe acolo :rolleyes::rolleyes:...  Totusi, esti chiar amuzant cu “Pentru grandoare o sa ma gandesc bine, un vechi obicei probabil din realitate.” ...Pai bine mai mestere, daca tot sustii ca ganditul iti era un vechi obicei :rolleyes::rolleyes: (...chiar daca tot ce se observa pe aici demonstreaza exact contrariul :rolleyes::D:D:D), ...de ce ai renuntat, complet, la el, ehm :D:D:D:D:D?!?

P.S. "...chiar esti singura persoana care ma lasa rece, orice ar spune...".
...He, he, he!!!... :D:D:D... Pai, tinand cont de sezon, se pare ca-ti fac un serviciu pe care nu prea il meriti :rolleyes::(;... echitabil ar fi sa pui si tu, o vorba buna, acolo, stapanului :rolleyes::rolleyes: (...ca, poate, mai micsoreaza portia de bice :rolleyes::rolleyes:)...:D:D:D:D:D

Ultima modificare facuta de traven (09-07-2009 11:34:49)


09-07-2009 11:12:41
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
..."Stapinul" :rolleyes: sa fie oare Master (D)evil ?! :D:D
Ala in numele caruia se emit, printre altele, si cardurile Master Card (Drac :D citit pe dos) ?? :D:D hihihi

Vedeti voi, dragii moshului, ca macar neuronu' ne e pus in miscare pe forumashu' asta plin de subtilitatzi ?! ;) (voluntare sau nu...)

Ultima modificare facuta de Xtremul (09-07-2009 13:15:21)


09-07-2009 12:48:54
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hmmm... cred ca-s in eroare - oroare! :D:D
Findca Skaraotki nu poate evolua... gramatical :rolleyes: in niciun caz - el e perfect ;) cumva prin definitie. :D:D
In spiritul ideii de perfectiune dincolo de conventiile "bine/rau" cel putin. :)


09-07-2009 13:11:43
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

traven a scris:


stromboli a scris:

Mai geniu necunoscut, te mai intreb o data din ce te inspiri tu? din neant? de fapt poate ai dreptate, nu prea am vazut idei la tine.

iesti in ieroare cu mania persecutiei, nu e persecutie ci nesimtire fata de cei care nu mai scriu pe aici din cauza ta. Pentru grandoare o sa ma gandesc bine, un vechi obicei probabil din realitate.Dupa cum vad chiar si de la nesimtiti se poate invatza cate ceva.

Hai te rog, fa un efort si nu ma mai plictisi, cand zic "ma" de fapt ma gandesc si la ceilalti.Ai groaza de copy/past :D, nu ma face sa te servesc, cu riscul sa distrugem acest topic destul de interesant.

Cred ca am spus amandoi ce aveam de spus si cat de mult ne iubim, de acum chiar plictisim pe toata lumea.

In ce priveste stapanuto, e unu pt. care am avut respect candva, dar se vede treaba ca a evoluat doar gramatical.....ba e si mai putin agresiv.Asta este, fiecare cum poate.

.... lumanarile, viseaza tu :D chiar esti singura persoana care ma lasa rece, orice ar spune.....hm, curios lucru.



http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Nea vulcane, initial am crezut ca poticnelile in exprimare, atat gramaticale cat mai ales de constructia frazei, sunt o consecintza a anilor petrecuti in strainatate, insa, e deja clar ca principala cauza o reprezinta penuria de neuroni... Apropo, sa nu-mi zici ca esti pe undeva unde se vorbeste engleza, fiindca ti-ai dat “cu firma-n cap” si vizavi de aceasta limba (vezi copierea... trecutului :rolleyes::rolleyes::D:D:D).

...Si, desi intentionasem, nu ma mai complic sa-ti evidentiez erorile de formulare; ...l-as concura pe Sisif, cu atat mai mult cu cat rostogolirea la vale a bolovanului care esti :D:D:D,  nu provine, nici pe departe, din “uitarea” :rolleyes: unor reguli (...fiindca, ce sa ne mai ascundem dupa deget, e clar ca-ti sunt straine dintotdeauna :rolleyes:); ...astfel incat, tentativa mea initiala de a-ti acorda circumstantze atenuante, chiar nu-si are rostul in conditiile in care devine evident faptul ca-si spune cuvantul, printre altele, saracia in ceea ce priveste numarul cartilor citite (corecteaza-ma daca trebuia sa folosesc singularul :D:D:D:D)...

Dincolo de aceste aspecte, balmajelile gen “Mai geniu necunoscut, te mai intreb o data din ce te inspiri tu? din neant? ...”, sau “iesti in ieroare cu mania persecutiei, nu e persecutie ci nesimtire fata de cei care nu mai scriu pe aici din cauza ta.”, sau “In ce priveste stapanuto, e unu pt. care am avut respect candva, dar se vede treaba ca a evoluat doar gramatical.....ba e si mai putin agresiv.” etc., ...izvorasc dintr-un putz al gandirii atat de adanc, incat chiar nu merita a fi explorat, cu atat mai mult cu cat e deja clar cam ce se gasete pe acolo :rolleyes::rolleyes:...  Totusi, esti chiar amuzant cu “Pentru grandoare o sa ma gandesc bine, un vechi obicei probabil din realitate.” ...Pai bine mai mestere, daca tot sustii ca ganditul iti era un vechi obicei :rolleyes::rolleyes: (...chiar daca tot ce se observa pe aici demonstreaza exact contrariul :rolleyes::D:D:D), ...de ce ai renuntat, complet, la el, ehm :D:D:D:D:D?!?

P.S. "...chiar esti singura persoana care ma lasa rece, orice ar spune...".
...He, he, he!!!... :D:D:D... Pai, tinand cont de sezon, se pare ca-ti fac un serviciu pe care nu prea il meriti :rolleyes::(;... echitabil ar fi sa pui si tu, o vorba buna, acolo, stapanului :rolleyes::rolleyes: (...ca, poate, mai micsoreaza portia de bice :rolleyes::rolleyes:)...:D:D:D:D:D





Hotaraste-te, ori ma "inspir" ori nu am citit nici o carte, dai cu presupusul dar nu ai calitatile necesare, e logic, toata viatza te-ai antrenat doar la "ironie" care e de fapt cinism de-a binelea, nu mai vorbesc de insulte.Am citit mai mult de 1000 inainte sa plec din Ro, nu le mai pun pe alea de 15 ani incoace.La tine se vede ca le-ai studiat bine pe alea necesare, probabil cu ocazia corijentelor si repetentelor.....:D repetate, ai devenit un specialist.Ar fi singura explicatie, ca profesor(obsesie profesionala) sa fi, ma indoiesc zdravan.

se vede ca e tot ce ai invatzat de 30 de ani, pardon, mai sunt si ironiile adolescentine ce-ti pipereaza viatza.E de inteles totusi, doar ai recunoscut ca nu te inspiri din nimic.Ar trebui sa fi si tu mai tolerant, nu toti au loc berechet ca tine, la mine ies alea mai vechi sa intre alea mai noi.....vorbesc de informatii nu de bere

Ar fi interesant sa te vad pe tine(un obsedat) cum te-ai descurca dupa 15 ani sa vorbesti, sa scrii  intr-o alta limba in care fraza se construieste altfel, daca ai mai fi la fel de cocos, mai ales ca s-au schimbat reguli gramaticale de cel putin 2 ori, ba legat, ba dezlegat.....telejentule, sper sa te bucuri, esti in centrul atentiei asa cum iti doresti, se minuneaza toate fomeile cat de "telectual" esti, asa....indreapta cocoasa si merji mandru...cocosel :D

Ultima modificare facuta de stromboli (09-07-2009 13:17:07)


09-07-2009 13:16:05
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Xtremul a scris:

Hmmm... cred ca-s in eroare - oroare! :D:D
Findca Skaraotki nu poate evolua... gramatical :rolleyes: in niciun caz - el e perfect ;) cumva prin definitie. :D:D
In spiritul ideii de perfectiune dincolo de conventiile "bine/rau" cel putin. :)


io am tzeles de la Lake, ca e perfect oricum :D,dar vad ca nu intra deloc la obtuzu asta de traven.

Nu cumva tu esti stapanasu :D, la tine ma gandisem, dar e prea insipid, acum am indoieli :D

apropo, subtilitatile involuntare :D, la cine te referi oare?


09-07-2009 13:24:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Cred in final ca ... chiar JE oi fi "perfectul" ;), cumetre S. ! :D:D
(asta, tot in sensul imperfectiunii... perfecte :D de care facea vorbire amicul Lake).

In orice caz, tre'sa recunosti ca esti totusi in eroare mai mare si decit astea ale mele :D cind spui ca am evoluat gramatical :rolleyes: - oare kawa-sutra "initzialul" era agramat cumva ?! :rolleyes:

Chiar dac-am invatzat de unu' singur sa scriu/citesc (de la 3 ani), sa stii ca eram de pe-atunci obsedat :D de perfectiunea FORMEI !!! :D:D (si-a formelor fetitzelor cu care ma jucam "de-a doctorul" :D:D de fapt... hihihi)


09-07-2009 13:30:30
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. Apreciam forumul doar la modul generic - apropo de subtilitatile involuntare. :)
Pina si "profesionistele" care cauta portofele si nimic altceva, sint uneori subtile involuntar :D prin zona asta  (si-n sensul dezvaluirii involuntare a structurii lor de "predators" :D:D) - am exemple cu duiumu', da' timp nu mai am azi, din pacate...
O zi perfecta ttuturor, pe maine ! :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (09-07-2009 13:34:26)


09-07-2009 13:32:59
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Xtremul a scris:

Cred in final ca ... chiar JE oi fi "perfectul" ;), cumetre S. ! :D:D
(asta, tot in sensul imperfectiunii... perfecte :D de care facea vorbire amicul Lake).

In orice caz, tre'sa recunosti ca esti totusi in eroare mai mare si decit astea ale mele :D cind spui ca am evoluat gramatical :rolleyes: - oare kawa-sutra "initzialul" era agramat cumva ?! :rolleyes:

Chiar dac-am invatzat de unu' singur sa scriu/citesc (de la 3 ani), sa stii ca eram de pe-atunci obsedat :D de perfectiunea FORMEI !!! :D:D (si-a formelor fetitzelor cu care ma jucam "de-a doctorul" :D:D de fapt... hihihi)


he he xtremule, chestia cu evolutia gramaticala era dupa ce m-au apucat indoielile :D

Ai grija cu FORMELE sa nu-ti manance zilele :D din pacate, pe mine ma intereseaza prea putin, dar avem alte pasiuni comune cum ar fi soparlele si originile omenirii :)

Ultima modificare facuta de stromboli (09-07-2009 13:41:54)


09-07-2009 13:39:34
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Sa fie o greseala(nu este ,ca perfectu' nu-i gresit),sa fie o capcana(nu, ca nu-i dusa la extrem),lumineaza-ne pre noi si nu ne duce in ispita coane X cum este cu doi de T la ttuturor...si sint si on topic,deja m-ai molipsit...

Ultima modificare facuta de Carol38 (09-07-2009 14:30:35)


09-07-2009 14:28:20
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Nimeni nu-i perfect, coane carol 38 (nici macar... aproape-perfectii :D:D)

In clipa aia ma fugarea p-aici prin redactie tanti aia de 105 kile :D de care povesteam ca se da la mine ;) si asta-i cauza needitarii mesajului :rolleyes: - minorele greseli de genu' asta afla insa de la moshu' ca nu se pun la AGRAMATISM !!! :D

D-aia nici nu m-am legat vreodata de asa ceva :) (ma mai leg, ce-i drept, la cap cind nu ma doare :D:D de cite-o fiintza inabordabil de suava ;) - dar si asta-i parte din farmecu' imperfectiunii mai-mult-ca-perfecte :D:D hihihi)

P.S. Esti pe mare deja, cumetre carol38 ? Sau tot in vacantza... terestra? ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (09-07-2009 15:26:23)


09-07-2009 14:35:45
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

stromboli a scris:


Xtremul a scris:

Cred in final ca ... chiar JE oi fi "perfectul" ;), cumetre S. ! :D:D
(asta, tot in sensul imperfectiunii... perfecte :D de care facea vorbire amicul Lake).

In orice caz, tre'sa recunosti ca esti totusi in eroare mai mare si decit astea ale mele :D cind spui ca am evoluat gramatical :rolleyes: - oare kawa-sutra "initzialul" era agramat cumva ?! :rolleyes:

Chiar dac-am invatzat de unu' singur sa scriu/citesc (de la 3 ani), sa stii ca eram de pe-atunci obsedat :D de perfectiunea FORMEI !!! :D:D (si-a formelor fetitzelor cu care ma jucam "de-a doctorul" :D:D de fapt... hihihi)


he he xtremule, chestia cu evolutia gramaticala era dupa ce m-au apucat indoielile :D

Ai grija cu FORMELE sa nu-ti manance zilele :D din pacate, pe mine ma intereseaza prea putin, dar avem alte pasiuni comune cum ar fi soparlele si originile omenirii :)

Vinturile, valurile, shopirlele, hienele... ;)
Cumetre Stromboli, ar fi trebuit sa te prinzi :rolleyes: poate pina acum ca-s mai tolerant decit par privit prin prisma glumitzelor haioase (si uneori cam rautacioase :D) de prin zona asta distractiv-forumistica-n definitiv, fie si doar din motivul ca iert intr-un final absolut orice, venit din partea oricui.
Si ca nu ma cred deloc "mai superior" :D decit cineva (nu doar fiindca nu mi-au murit laudatorii, ci si, logic, fiindca nici n-ar fi nevoie sa "cred" de fapt o chestie de domeniul evidentzei - ti-a placut si bancu' asta, nu ?! :D:D), ba chiar incerc sa ma bag cumva in pielea... mecanismelor gindirii altora, respectind orice opinie, chiar daca pentru mine-i poate inacceptabila.

Ca la "faulturi" :D raspund cu aceeasi moneda ("mai superioara" :D insa si asta ca forma cel putzin), asta-i deja alta chestie - la care poate tre'sa mai lucrez o tzira; poate ca atunci cind oi deveni energie pura ;) (nu pura cu "l" :D:D) oi reusi "sa ramin la toate rece" insa, mai stii ?! :rolleyes:

D-aia ziceam si ca folosesc forumul asta si ca pe un gen de "aparatura de antrenament al autocontrolului" :), lasind la o parte latura cunoasterii - si nu doar a naturii umane - care niciodata nu se sfirseste, sau n-ar trebui sa se sfirseasca vreodata pentru nimeni.

Sa nu uit - si mai ales TU sa nu uiti :rolleyes: - ranirea psihica a unor tipi/tipe fara sa fi fost cumva provocat  e un capitol la care chiar matalutza mai ai mult de lucrat (poti spune orice acum, fiindca am argumente girla sa te contrazic - si nu doar "relativist" ;)). Mai moale deci cu conceptele expuse - generoase-n intentzie, ce-i drept - dar de loc aplicate !! :)

Si cu asta incalecai p-o sha :D:D (la propriu in clipa urmatoare), fiindca plec si-am inchis tema asta uite-asa ! :D:D hihihi hahaha

Ultima modificare facuta de Xtremul (09-07-2009 16:08:50)


09-07-2009 15:32:01
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

Romanticide a scris:

Postarea ta mi-a adus aminte de un banc.
Optimistul : traim in cea mai buna dintre lumile posibile!
Pesimistul : mi-e teama ca ai dreptate...


Superb! Nu îl ştiam. :):):)
Tot în aceeaşi idee se înscrie şi următorul dialog:

Pesimistul: Mai rău de atât nu se poate!
Optimistul: Ba se poate!

Ultima modificare facuta de Lake (09-07-2009 18:06:33)


09-07-2009 16:41:10
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Xtremul a scris:


stromboli a scris:


Xtremul a scris:

Cred in final ca ... chiar JE oi fi "perfectul" ;), cumetre S. ! :D:D
(asta, tot in sensul imperfectiunii... perfecte :D de care facea vorbire amicul Lake).

In orice caz, tre'sa recunosti ca esti totusi in eroare mai mare si decit astea ale mele :D cind spui ca am evoluat gramatical :rolleyes: - oare kawa-sutra "initzialul" era agramat cumva ?! :rolleyes:

Chiar dac-am invatzat de unu' singur sa scriu/citesc (de la 3 ani), sa stii ca eram de pe-atunci obsedat :D de perfectiunea FORMEI !!! :D:D (si-a formelor fetitzelor cu care ma jucam "de-a doctorul" :D:D de fapt... hihihi)


he he xtremule, chestia cu evolutia gramaticala era dupa ce m-au apucat indoielile :D

Ai grija cu FORMELE sa nu-ti manance zilele :D din pacate, pe mine ma intereseaza prea putin, dar avem alte pasiuni comune cum ar fi soparlele si originile omenirii :)

Vinturile, valurile, shopirlele, hienele... ;)
Cumetre Stromboli, ar fi trebuit sa te prinzi :rolleyes: poate pina acum ca-s mai tolerant decit par privit prin prisma glumitzelor haioase (si uneori cam rautacioase :D) de prin zona asta distractiv-forumistica-n definitiv, fie si doar din motivul ca iert intr-un final absolut orice, venit din partea oricui.
Si ca nu ma cred deloc "mai superior" :D decit cineva (nu doar fiindca nu mi-au murit laudatorii, ci si, logic, fiindca nici n-ar fi nevoie sa "cred" de fapt o chestie de domeniul evidentzei - ti-a placut si bancu' asta, nu ?! :D:D), ba chiar incerc sa ma bag cumva in pielea... mecanismelor gindirii altora, respectind orice opinie, chiar daca pentru mine-i poate inacceptabila.

Ca la "faulturi" :D raspund cu aceeasi moneda ("mai superioara" :D insa si asta ca forma cel putzin), asta-i deja alta chestie - la care poate tre'sa mai lucrez o tzira; poate ca atunci cind oi deveni energie pura ;) (nu pura cu "l" :D:D) oi reusi "sa ramin la toate rece" insa, mai stii ?! :rolleyes:

D-aia ziceam si ca folosesc forumul asta si ca pe un gen de "aparatura de antrenament al autocontrolului" :), lasind la o parte latura cunoasterii - si nu doar a naturii umane - care niciodata nu se sfirseste, sau n-ar trebui sa se sfirseasca vreodata pentru nimeni.

Sa nu uit - si mai ales TU sa nu uiti :rolleyes: - ranirea psihica a unor tipi/tipe fara sa fi fost cumva provocat  e un capitol la care chiar matalutza mai ai mult de lucrat (poti spune orice acum, fiindca am argumente girla sa te contrazic - si nu doar "relativist" ;)). Mai moale deci cu conceptele expuse - generoase-n intentzie, ce-i drept - dar de loc aplicate !! :)

Si cu asta incalecai p-o sha :D:D (la propriu in clipa urmatoare), fiindca plec si-am inchis tema asta uite-asa ! :D:D hihihi hahaha



Ca  poti fi tolerant si ca de obicei glumesti stiu...dar nu stiu de ce te simti vizat  :rolleyes:

Am recunoscut ca nu sunt perfect :D toti ne mai ratacim de la drumul ales, uneori voluntar alteori involuntar si esti inclus in acesti "toti", un exemplu este  "deloc aplicate".Daca ar fi fost intradevar deloc aplicate, nici tu nu ai mai fi avut chef sa intri pe acest forum, din cauza de dezgust, ceea ce li se intampla altora, motiv pentru care e cam mort pe aici.... de obicei.

Sincer, cu mana pe biblie :D , am intensificat activitatea pe aici pt. ca te vedeam cam plictisit, cu chef de hartza :) gata sa renunti.


In ce priveste persoana de care vorbesti, imi pare rau , a atins o rana ce inca nu s-a inchis. Ranile psihologice le provocam si  cu bune intentii sau inconstient,  mai TOTI (din nou) exceptia pana acum fiind conu Lake :) Ca nu am fost provocat INTENTIONAT, sunt constient, imi asum greselile cum altii trebuie sa si le asume chiar daca nu sunt constienti de efectele  provoacate decat dupa ce totul e consumat, unii nici atunci, deci trebuie ajutati sa vada cum e cu "....altuia nu-i face "

Cu acelasi respect dintotdeauna :)

Ultima modificare facuta de stromboli (09-07-2009 21:01:39)


09-07-2009 19:01:19
   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6    
Mergeti la