Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Pagini Personale / BUNKERISTANIA REDIVIVA :-) (sa moara dusmanii ca sobolanii... hihihi)    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 14 15 16 17 18 19 20
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Romanticide a scris:

Dupa cum si Grasa, pe Luna (adica 284,6 impartit la 6 ), este plinuta.Se vede treaba ca nici pe Luna cifra 9 nu se potriveste. Pentru ca 2 de la inceputul lui 2012 inmultit cu 6 fac 12 de la sfarsitul lui 2012, pe zero l-am analizat deja, rezulta ca 9 ala nici pe Luna n-are loc. :D Astfel ca putem presupune ca 12 ala se refera la 12 pe an, adica...1 pe luna. Care 1, oricat ar parea de ciudat, fiind numar, nu trebuie sa fie neaparat ...numar :D:D . Hmm...sunt aratosi, annunaki aia? Ca poate ei vor repopula :D  planeta si astfel ni se schimba ADN-ul.

Of, annunaki astia deja au "hibridizat" ;) ceva pamantence-n protoistorie, draga Romycide (si n-a fost vorba doar de insamintzare artificiala, ca la vaci :D - desi ma intrebam pina acuma cum de-a fost posibil, ei avind cca. 2,40 m inaltime, acu' nu ma mai intreb, fiindca poate au putzoi de furnicoi. :D:D)

In rest, ce sa mai zic? Incep si io sa cred in numerologii oculte ;) - nu de alta, fiindca azi am avut o surpriza placuta, reintalnind pe cai... vibratorii o veche si draga amica forumista (de 69 de anisori ;) - doar in noul ei profil de-aici, evident )...:D:D
...Ca doar nu-s gerontofil ! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (05-11-2009 17:37:38)


05-11-2009 17:33:16
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Dupa cum spui, s-ar parea ca doar vacile vor avea placerea de a avea de-a face cu annunaki. Asa or fi mers lucrurile si in protoistorie? Sau, chiar daca asa s-a intamplat, putem presupune ca au mai evoluat si ei, n-or fi ramas...ca atunci. :D Ca ma gandesc ca la vremea respectiva nu exista poarta nr 9 :D .

Ultima modificare facuta de Romanticide (05-11-2009 17:38:29)


05-11-2009 17:37:47
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Lake tata, ai scapat: Marea Preoteasa e inca-n fonctzie, vie, nevatamata si la fel de ispititoare !!! :D:D:D
Dac-ar sti disparutul Ciudy SA,  repejor ar reaparea, ca sa-i intre, evident, sub patrafir la o spovedanie ! ;)

Xtremul a scris:


titmouse a scris:


Xtremul a scris:


Ba uite ca-ti propun... hmmm, ba nu, de fapt E MUSAI sa faci parte din conducerea Bunkeristaniei (evident ca pur virtual... deocamdata) - nu de alta, da-i oricum vacant postul de MPB (Mare Preot Bunkeristan) :D (fiindca fosta Mare Preoteasa Unikaa = Alina-i disparuta-n ceatza de mult, asadar demisionara  automat, in lipsa  unor semne... macar paranormal transmise ;)).

Asa ca.... decretez: Lake-i noul Mare Preot al Bunkeristaniei !!! (desi cam... ateu ;) de fapt si cu orientari ZEN se pare... ei si? :D).

Prea Mare Cap Al Trebii , daca-mi ingadui as veni si eu cu o propunere...asaa...doar o simpla propunere....
Ma gandeam si eu...n-ar fi foarte potrivit sa-l numim in functia de Mare Preot Bunkerinez pe Marianmandache ?
Ziceam si eu...

Hmmm... stiu si eu ?! :rolleyes:
Nu stiu daca ma risc, ca-s shanse mari ca un MarePreotBunkerinez... priapic :D:D sa devina-n scurt timp ZEU !!! :D:D (al VOSTRU, evident, draga Tit... ;))
Si implicit autoritatea mea, a Ministrului Justitziei PPan si chiar a cosmosherifului Niladam s-ar duce de ripa :( - vezi ceremonia juramintului din Camera Roz-Bonbon :D etc etc.
Cit despre refuzul :rolleyes: acceptarii inaltei fonctzii de MPB de catre cumatrul Lake, n-are rost sa ma mai repet: NU SE ACCEPTA REFUZUL !!! (decit in cazul cind si Lake sufera cumva de priapism ?! :rolleyes: :D:D)


Ultima modificare facuta de Xtremul (05-11-2009 17:46:30)


05-11-2009 17:40:00
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Romanticide a scris:

Dupa cum spui, s-ar parea ca doar vacile vor avea placerea de a avea de-a face cu annunaki. Asa or fi mers lucrurile si in protoistorie? Sau, chiar daca asa s-a intamplat, putem presupune ca au mai evoluat si ei, n-or fi ramas...ca atunci. :D Ca ma gandesc ca la vremea respectiva nu exista poarta nr 9 :D .

Glumim noi, da' vazui recent un filmuletz absolut autentic, cu poze aratate de un fost serif din Archuleta Mesa (zona din statul New Mexico unde-i celebra - pentru unii - baza subterana ET/paminteana Dulce, cu 7 nivele si un diametru de 5,8 mile), in care poza aparea un fetus... aproape uman, "uitat" de experimentatorii genetici ai zonei intr-o VACA mutilata !!! :(
La fel de clare ca pozele elicopterului (clar ca negru si fara insemne :x) care decola, cu citiva ciumpalaci dotati cu masti de gaze, dupa ce descarcase hoitul "vacii-mame-purtatoare" - ca de obicei, cu numeroase incizii perfect executate cu laserul.
Trimis la examinari ADN (dupa o tura pe la veterinari experti care au ridicat doar din umeri), si cazul asta a fost rapid facut uitat-pierdut-rezolvat. :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (05-11-2009 17:52:35)


05-11-2009 17:45:45
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Poate asta-i viitorul. Ca sa nu mai tipe niciunul ca vrea 69, orale, anale. Vi se vor da inainte de-a le cere. :D:D:D
Serios acum, fotografiile pot fi trucate. Si cred ca iti trebuie o aparatura speciala sa descoperi daca au fost trucate sau nu. Si, daca ar exista o baza a extraterestrilor pe-acolo, ei n-au cos de gunoi?

Ultima modificare facuta de Romanticide (05-11-2009 17:55:42)


05-11-2009 17:51:34
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Romanticide a scris:

Poate asta-i viitorul. Ca sa nu mai tipe niciunul ca vrea 69, orale, anale. Vi se vor da inainte de-a le cere. :D:D:D
Serios acum, fotografiile pot fi trucate. Si cred ca iti trebuie o aparatura speciala sa desoperi daca au fost trucate sau nu.

Posibil, mai stii?! :rolleyes:
Apropo de viitorul nostru sexo-bovin :D:D zic asta - fiindca pozele (enorme) de care vorbesc au fost facute intr-o ancheta OFICIALA de echipa Politziei USA din localitatea respectiva, iar fetusul si vacutza au fost trimise la laboratoare cu toate documentele de confirmare in regula.
Oricum, femeilor viitorului (superbe, dar... inexistente :D) nu li se va mai putea spune: "Vaco !!!" :D:D
Poate doar vacile se vor supara un mic-pic, atunci cind noi, la fel de suparati, o sa le apostrofam: "FEMEIE CE ESTI !!!" :D:D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (05-11-2009 18:37:16)


05-11-2009 17:55:03
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Nici femeilor existente azi nu li se poate spune asa, decat daca cel care eructeaza :D are ceva probleme genetice. Respectiv a fost uitat, pe cand era fetus, intr-o...vaca. :D
Serios acum, extraterestrii aia n-au cos de gunoi? Trebuie sa arunce alea pe camp? Au elicopter negru si n-au tomberon? Vrei tu sa spui ca ditamai baza de experimente genetice n-are un crematoriu unde sa arunce "dovezile zdrobitoare"?

Ultima modificare facuta de Romanticide (05-11-2009 18:02:57)


05-11-2009 17:57:29
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Intri pe forumul OM (Open Minds Forum), la "Baze subterane/submarine" (in boardul generic "Conspiratii, PTB etc") si vezi videoul nr. 4 cred, la capitolul "baza Dulce". :)
Serifu-i mai real ca Niladam, :D:D iar pozele - la fel.
De fapt, fotografiile astea au fost evaluate si de reporterii respectivi drept SINGURELE dovezi palpabile - si implicit convingatoare - ale unei posibile existentze a respectivei baze subterane (alte dovezi circumstantziale exista oricum).

P.S. Fii convinsa ca exact aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu din prima (chiar daca nu erau ET "gunoierii aerieni" :D ci clar oameni).
Singurul scop plauzibil ar fi ala de incepere a deconspirarii... voite a unor chestii. :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (05-11-2009 18:10:44)


05-11-2009 18:01:31
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Adica aia, din cand in cand, in elicoptere musai negre si mascati, mai planteaza campu' din cand in cand. O sa ma uit unde zici. Pai n-ar fi mai simplu sa apara la otv? Ca si americanii probabil ca au otv-ul lor.

Filmulete cu extraterestri am mai vazut si eu, chiar pe Discovery era un reportaj. Daca se pregateste terenul pentru o "deconspirare", chiar devin interesante vremurile pe care le traim. Si daca nu se pregateste, macar am discutat despre vaci. ;)

Ultima modificare facuta de Romanticide (05-11-2009 18:13:52)


05-11-2009 18:05:49
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Dr. Stephen Greer (responsabil cu programul "Disclosure Project" si cel mai serios tip din lumea asta a cautatorilor de... raspunsuri ;) - nu de alta, dar a fost solicitat sa "briefuiasca" in domeniu si pe seful CIA :rolleyes:) te poate lamuri care-i toata povestea cu complicitatea mass-mediei "mainstream" in toata tarashenia ascunderii Adevarului. :( :x :( :x

Iar a cui e proprietatea numitei mass-medii... deloc greu de ghicit. ;)
Discovery e, evident, pe aceeasi linie MUCLES :D:D - prin decredibilizarea oricarui subiect tangent temelor astora. :x
Hollywoodul e in aceeasi barca oricum :( - lucrind pe principii psihologice Xtrem de simple, de tipul: "Ce spui, ba, de Stargate-ul din Irak ? :rolleyes: Aiurelile astea apar doar si-n serialu' ala idiot Stargate !!!" :D:D

Va asigur in orice caz, stimata doamna Romycide, alaturi de intreaga mea consideratie, ;) ca Stargate e cel putin 80% inspirat din evenimente REALE !!!
Pina si "covrigii" :D aia aparent caraghiosi prin gaurile carora eroii filmului se plimba instantaneu dintr-o galaxie-n alta arata aproape la fel si in realitate.

Ultima modificare facuta de Xtremul (05-11-2009 18:27:12)


05-11-2009 18:13:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Concluzie ceva mai... paminteana: hibridiza-m-as si n-am cui !!! :D:D:D hihihi

05-11-2009 18:42:38
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

:( :x :( :x

Iar a cui e proprietatea numitei mass-medii... deloc greu de ghicit. ;)
Discovery e, evident, pe aceeasi linie MUCLES :D:D -

Pentru c-ai pomenit de Discovery , trebuie sa-ti spun si n-o sa-ti vina sa crezi ce-am vazut eu pe Discovery History acum 2-3 zile : un documentar care facea o paralela intre SUA si Imperiul Roman si intre Saddam Hussein si Decebal - regele Dacilor .
Am crezut ca nu citesc bine traducerea dar despre asta era vorba , aratau asemanarile in istorie dintre invadarea si cucerirea Daciei de catre Imperiul Roman si invadarea si cucerirea Irakului de catre SUA . Cica , spuneau ei , era pe vremuri un rege al unei regiuni deluroase pre nume Dacia , rege care se numea Decebal si care fara sa tina cont de faptul ca romanii erau la momentul respectiv cel mai mare imperiu din lume , a ravnit la niste teritorii din sudul Dunarii exact cum si Saddam Hussein a ravnit petrolul Kuweitului  .Si-atunci romanii au purces la cucerirea Daciei . Mai apoi au aratat in documentar o stela descoperita de un grec in 1965 pe care era inscriptionat  : "eu , soldatul roman cutaresc l-am capturat pe regele Decebal in batalia de la bla bla bla  , ceea ce m-a uimit peste poate . Prea Mare Cap Al Trebii , eu am invatat la scoala ca regele Decebal s-a sinucis in muntii Orastiei cand si-a dat seama ca nu mai exista nici o scapare , ca sa nu fie capturat .
Nope , ori s-a sinucis , ori l-au capturat .Care-i adevarul .
N-am crezut  c-o sa vad asa ceva la tv. Regele Decebalus per Scorilo asemanat cu Saddam Hussein !!!!!!!!
Mai departe n-am mai vazut ca mi-era prea somn si-atat-am fost de obosita c-am adormit intre perini cu telecomanda-n mana .



ps. Stai sa mai spun ceva : pana la urma eu cred ca era tocmai pe dos , Imperiul Roman a ravnit la bogatiile Daciei (auzi la ei , regiune deluroasa , cand aici s-au gasit dintotdeauna de toate !) dupa cum si americanii au ravnit la petrolul arabilor .
Halal istorici !

Ultima modificare facuta de titmouse (06-11-2009 21:14:34)


06-11-2009 18:46:26
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Ce crezi tu, e purul adevar, cheri, mai exact labagiul de Nerva Traian a intrat in Dacia s-o cucereasca, sa-i ia aurul, sa scoata, cu ajutorul tezaurului dac, imperiul din criza.
... si stela funerara a rahatului aluia care se lauda cu prinderea lu' Decebal, e cunoscuta demult, copila, nu-i cine stie ce noutate.
... si mai da-i in gatu ma-sii cu discaveriu'  lor cu tot, ca atatea tampenii avanseaza pe post de teorii istorice, ca-mi vine s-arunc televizoru'  pe geam!!!


06-11-2009 19:17:22
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
TOATA istoria "oficiala" e falsificata pina-n rarunchi. :( Indiferent de care dintre regimuri a falsificat-o, exista intotdeauna si "cei de deasupra oricarei aparente schimbari politice" :rolleyes: care manipuleaza totul. Iar Discovery History nu-i altceva decit un alt exponent al prostelii globale - si uitatu' la el, canalu',e implicit o mareatza pierdere de timp. :( :x
Asa ca mai bine te uiti... intr-un canal :D:D decit LA canalele TV, Tit !!! :D:D

P.S. Si nu ceea ce crede pitzigoleza-i purul adevar, ci NUMAI ceea ce spun EU, compadre !!! :D:D hihihihi
Serios acu', pe linga faptul ca invingatorii scriu istoria iegzact asa cum vrea muskiu' lor, ;) io continui sa cred ca detalii cum e ala discutat mai sus n-ar putea fi clarificate decit facind o calatorie in timp. :)
Oricum, cadem deseori si-n capcana judecarii istoriei dupa replici din filme :D ("Io, Bastos, ca un caine turbat, am muscat mana stapinului meu...") etc etc :D:D

P.S. 2 Si tot nu-ntzeleg :rolleyes: ce cauta Gerula :D pe topicu' Bunkeristania 2012 ! :rolleyes: :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-11-2009 13:04:53)


07-11-2009 12:38:00
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Dupa cum Stargate e inspirat, nici mai mult, nici mai putin, in proportie de 80%, din evenimente reale, vei ierta ,poate, obraznicia unora de a considera ca filmul "Columna" ar descrie lucruri adevarate ce s-au intamplat demult, cam in aceeasi proportie. :D
Pe de alta parte, daca s-a reusit falsificarea istoriei in intregime, probabil ca falsificarea unor filmulete, a unor fotografii,  a unor marturii,  trebuie sa fie floare la ureche.
Poate ca asta-i scopul lui Gerula pe-aici. :D

Ultima modificare facuta de Romanticide (07-11-2009 14:05:48)


07-11-2009 13:32:55
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hmmm... se pare ca s-a calatorit deja efectiv in timpul ultimului rezbel daco-roman :rolleyes: (cu dispozitive tip "Looking Glass").
Asadar, draga Romycide, uite cum vine treaba - pe aceeasi linie a postarii tale, fireste: ;)

Concluzia acestui time-travel cu rezultate tinute inca secrete de reptilieni, SPP_ieni si alti servicieni ::D:D
Traienica Basexu :D provine dintr-un... spermatozoid al lu' Nerva Traian - poreclit si Basesculanum Maximus la batrinetze - :D:D, spermatozoid pierdut pe linga gura unei sclave-hetaire-curtezane experte-n traditii orale (Nutzicula Udrearum), :D ajuns si conservat perfect apoi intr-o picatura de chihlimbar, prelucrat si pus intr-un shirag de margele la gitu' tataroaicei usor ashkenazoide :rolleyes: (nu ma-ntrebati ce-i aia, ca nici io nu stiu - sanchi :D) care-i ma-sa, si introdus apoi absolut accidental, acum 57 de ani, in fofoloanca sus-numitei :rolleyes: printr-un proces prea penibil ca sa-L INDIC aici. :D:D hihihi

:rolleyes:... Desi nu doar Illuminati sustzin ca Base s-a nascut din pura masturbare, unii presupun ca-i  de fapt clona unui mic reptilian dino-gaozaur! :D:D:D hehehe
P.S. Descendentza si mai complicata a lu' Traian Decebal Remesh :rolleyes: - in episodul viitor (daca-i tot bal pe topicu' asta de spital 9 :D, apoi bal sa fie !!! :D:D)

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-11-2009 16:07:52)


07-11-2009 15:03:40
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. * (*=serios): Stargate e de fapt 90% inspirat din date REALE. :)
Iar istoria "clasica" :rolleyes: (ce se opreste oricum brusc acu' vreo 4.500 de anisori) va fi in curind completata cu date exacte - ale liniei temporale pe care inca ne aflam acum, fireste -, date care merg pina in urma cu juma' de miliard de ani (500.000.000, in cifre :)).

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-11-2009 15:28:32)


07-11-2009 15:20:55
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Licitam deja proportiile? Devine interesant. :)

Ultima modificare facuta de Romanticide (07-11-2009 15:28:59)


07-11-2009 15:28:16
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Singurul (de pe forumul asta) care stia EXACT ce vreau sa spun p-acilea era de-mult-plecatul-in-alte-misiuni Ciudatul SA. ;)
Si nu doar fiindca ranjea :D sustinand ca "si pilotii OZN-urilor mai piloteaza matoi" :rolleyes: atunci cind ii aratam pozele cu urmele evidente ale aterizarilor din M-tii Vrancei.
Zona in care-am haladuit "minutzios" vreo 7 ani, avind pe vremea aia nu doar o casa acolo (Soveja-Lepsa), ci si timp, si bani (culmea !) :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-11-2009 15:43:28)


07-11-2009 15:32:59
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Mda, i-am citit postarile pe-aici. Se pare ca oricine nu era de acord cu el era gratulat cu mai mult decat niste simple ranjete. Dar eu sunt doar o muritoare de rand, asa ca mai mult ca sigur n-am inteles nimic. Dar, dupa cum spui, nu sunt singura de pe forumul asta. :)

Ultima modificare facuta de Romanticide (07-11-2009 15:43:52)


07-11-2009 15:42:05
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Romanticide a scris:

Mda, i-am citit postarile pe-aici. Se pare ca oricine nu era de acord cu el era gratulat cu mai mult decat niste simple ranjete. Dar eu sunt doar o muritoare de rand, asa ca mai mult ca sigur n-am inteles nimic. Dar, dupa cum spui, nu sunt singura de pe forumul asta. :)

Un matematician desemnat "de sus de tot" sa sondeze netul (deloc gratis insa) in scopuri pe care nu-i loc sa le tratam aici nu poate fi decit "dus", :D draga Romycide...
Si-n orice caz esti singura (acum) de pe forumul/threadul asta care ramai totusi ontopic. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-11-2009 15:57:35)


07-11-2009 15:45:28
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

Hmmm... se pare ca s-a calatorit deja efectiv in timpul ultimului rezbel daco-roman :rolleyes: (cu dispozitive tip "Looking Glass").
Asadar, draga Romycide, uite cum vine treaba - pe aceeasi linie a postarii tale, fireste: ;)

Concluzia acestui time-travel cu rezultate tinute inca secrete de reptilieni, SPP_ieni si alti servicieni ::D:D
Traienica Basexu :D provine dintr-un... spermatozoid al lu' Nerva Traian - poreclit si Basesculanum Maximus la batrinetze - :D:D, spermatozoid pierdut pe linga gura unei sclave-hetaire-curtezane experte-n traditii orale, (Nutzicula Udrearum), :D ajuns si conservat perfect apoi intr-o picatura de chihlimbar, prelucrat si pus intr-un shirag de margele la gitu' tataroaicei usor ashkenazoide :rolleyes: (nu ma-ntrebati ce-i aia, ca nici io nu stiu - sanchi :D) care-i ma-sa, si introdus apoi absolut accidental, acum 57 de ani, in fofoloanca sus-numitei :rolleyes: printr-un proces prea penibil ca sa-L INDIC aici. :D:D hihihi

:rolleyes:... Desi nu doar Illuminati sustzin ca Base s-a nascut din pura masturbare, unii presupun ca-i  de fapt clona unui mic reptilian dino-gaozaur! :D:D:D hehehe
P.S. Descendentza si mai complicata a lu' Traian Decebal Remesh :rolleyes: - in episodul viitor (daca-i tot bal pe topicu' asta de spital 9 :D, apoi bal sa fie !!! :D:D)


Completare * (serioasa adicatelea):
Abia in ultima vreme am avut timp sa studiez mai atent teoriile legate de mitul "blajinilor" in conexiune cu cele ale "strasihastrilor", pe linia filiatziei pre-zalmoxiene, :rolleyes: iar concluziile sint surprinzator de plauzibile, desi aparent abracadabrante. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-11-2009 16:07:14)


07-11-2009 15:53:17
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hmmm... au aparut noi date apropo de (putin cunoscutul) caz al ingroparii unui OZN enorm in iunie 1953 (Utah) - caz in care "Mahomed a venit la munte" ;) - in sensul construirii de laboratoare linga obiectul ingropat, imposibil de transportat... spre laboratoare.:rolleyes:

Zona (vizibila perfect si-acum pe Google Earth, sub forma unui triunghi isoscel lung de 1,6 km si lat de 0,8 km, in plin deshert :rolleyes:) e "in the middle of nowhere", dar, in fine, citiva tipi mai hotaritzi au luat decizia unor cercetari mai atente. Rezultatele-s spectaculoase (si coincid cu presupunerile logice ale Lindei Moulton-Howe din 2005). :)
P.S. Babutza asta inca sexy ;) (Linda Moulton-Howe) e una din cele mai destepte si documentate reportere actuale.

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-11-2009 16:20:50)


07-11-2009 16:11:24
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Am citit candva, demult, pe cand toate erau noi si minunate, o carte a unui om de stiinta, astronom si ufolog, J. Allen Hynek," Experienta OZN" in care analiza diverse cazuri de aparitii ale OZN-urilor. Expunea in carte , dupa ce eliminase destule cazuri neconcludente, cazurile a caror plauzibila  explicatie ramasese  faptul ca avusese intr-adevar loc o intalnire de gradul 1,2 sau chiar 3. Din cate imi aduc eu aminte, individul era unul din cei care lucrasera la proiectul Blue Book.

Ultima modificare facuta de Romanticide (07-11-2009 17:54:48)


07-11-2009 17:34:22
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Asa, si?...
Tu cand mergi in parc, cata atentie acorzi furnicilor, cat de mult te intereseaza comportamentul - aparent haotic - al gazelor? Ai incercat vreodata sa vorbesti cu vrabiile?
Ca asa-i si cu noi daca ne-am raporta la eventuale intalniri de gradul trei, iar cunoscatorii vor sti de unde am cules ideea, care, fie vorba-ntre noi, mi se parea cea mai realista.


07-11-2009 18:33:01
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Probabil ca Arkadii si Boris ti-or fi soptit ceva. :) Daca as fi entomolog, m-ar interesa insectele. Si m-as duce acolo unde sunt ele, sa le studiez.

Ultima modificare facuta de Romanticide (07-11-2009 18:41:39)


07-11-2009 18:39:54
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

PeterPan 63 a scris:

Asa, si?...
Tu cand mergi in parc, cata atentie acorzi furnicilor, cat de mult te intereseaza comportamentul - aparent haotic - al gazelor? Ai incercat vreodata sa vorbesti cu vrabiile?
Ca asa-i si cu noi daca ne-am raporta la eventuale intalniri de gradul trei, iar cunoscatorii vor sti de unde am cules ideea, care, fie vorba-ntre noi, mi se parea cea mai realista.


Ba eu una cand merg in parc vorbesc cu vrabiile . Desigur , nu cu voce tare pentru ca nu vreau sa ma trezesc imbracata cu forta in genul acela de camasa stramta si inchisa la spate . Si cu furnicile vorbesc . Si cu colectia mea de paianjeni . Extraterestriiastia daca sunt atat de inteligenti atunci ar trebui sa ne acorde atentie tot la fel cum eu acord atentie la tot ce este viu si ma inconjoara .
Si-n general vorbind , s-apara naibii unu' odata sa-l vad si eu...vreau sa-l pipai si sa urlu : ESTE !
Atatea si atatea dovezi...unele incontestabile . Si ?Tare mi-as dori sa vaz unu'...

Ultima modificare facuta de titmouse (07-11-2009 18:50:27)


07-11-2009 18:49:17
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
@ Romanticide - chiar si asa, n-ai bei brudersaft cu ele, cel mult le-nfigi un bold in ceafa si le tintuiesti in insectar, sau le smulgi apripile ori cate un picior sau doua, sa vezi ce fac dup-aia.
@ Titmouse - shpilu-i ca nici vrabiile, nici furnicile nu te-nteleg si pun pariu ca pentru ele esti la fel de ciudata ca si pentru semenii care te vad facand asta.
... si mai stii ceva? Io traiesc bine-mersi fara extraterestrii, ba chiar cred ca astia n-ar reusi decat sa-mi complice amarata mea de viata, si asa destul de-mbarligata.

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (07-11-2009 18:57:01)


07-11-2009 18:56:29
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Draga PeterPan, habar n-am ce face un entomolog uman, necum unul extraterestru. Da' pot sa-mi imaginez. Si dup-aia sa citesc ce-au imaginat altii. Sau pot sa ignor subiectul, daca nu ma intereseaza.

07-11-2009 19:01:43
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:


Romanticide a scris:

Mda, i-am citit postarile pe-aici. Se pare ca oricine nu era de acord cu el era gratulat cu mai mult decat niste simple ranjete. Dar eu sunt doar o muritoare de rand, asa ca mai mult ca sigur n-am inteles nimic. Dar, dupa cum spui, nu sunt singura de pe forumul asta. :)

Un matematician desemnat "de sus de tot" sa sondeze netul (deloc gratis insa) in scopuri pe care nu-i loc sa le tratam aici nu poate fi decit "dus", :D draga Romycide...
Si-n orice caz esti singura (acum) de pe forumul/threadul asta care ramai totusi ontopic. :)

Mda .
Din cate imi amintesc eu Cyudatul ti-a fost un amic devotat , EXTREME !
Si nu stiu sa te fi "gratulat" pe tine in vreun fel vreodata...sau pe mine...sau pe altii...cativa...e drept nu multi .
Cyudisor ramane pentru mine unul dintre cei mai inteligenti si sclipitori barbati pe care i-am cunoscut vreodata si am pentru el cea mai sincera afectiune .Nu parerile altora diferite de ale lui il deranjau ci fatarnicia si prostia.

Ultima modificare facuta de titmouse (07-11-2009 19:05:06)


07-11-2009 19:03:33
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Pai ce, draga pitzigoleza, am zis io ca... "m-a" :D:D in vreun fel Ciudy SA ??!! :rolleyes: (chiar daca de multe ori n-am fost de acord cu el - ca si tine, de fapt :)).
Incercam doar sa explic sitimatei coforumizatoare Romycide ca "unde-i minte multa, nu-i toata buna" :D:D (zicala de prin zona ta, parca ;))

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-11-2009 20:18:20)


07-11-2009 19:22:13
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

PeterPan 63 a scris:

@ Romanticide - chiar si asa, n-ai bei brudersaft cu ele, cel mult le-nfigi un bold in ceafa si le tintuiesti in insectar, sau le smulgi apripile ori cate un picior sau doua, sa vezi ce fac dup-aia.
@ Titmouse - shpilu-i ca nici vrabiile, nici furnicile nu te-nteleg si pun pariu ca pentru ele esti la fel de ciudata ca si pentru semenii care te vad facand asta.
... si mai stii ceva? Io traiesc bine-mersi fara extraterestrii, ba chiar cred ca astia n-ar reusi decat sa-mi complice amarata mea de viata, si asa destul de-mbarligata.

Raposatul amiral Forrestal ("sinucis" :D prin impingere discreta de la fereastra unui ospiciu dupa WW-II) a spus 2-3 vorbe esentziale pe tema asta a raportului umano-ET, privita de majoritatea (scuzabil cumva, din pdv logic) prin prisma ... furnicoilor :D fata-n fata cu "reactziunea ET net superioara". :rolleyes:

Dupa el (si crede-ma ca stia prea bine ce spune :) - altfel ar fi trait mult si bine, daca-si tzinea clontzu' :D) pericolul dezvaluirii adevaratelor fatzete ale straniu de indirjit ocultatei coabitari ET/guverne consta nu in cine stie ce subtile descoperiri de complexe frustrante :rolleyes: (ale noastre, raportate la ET) ci doar in descoperirea... adevaratelor si inimaginabilelor resurse ale spiritului uman, mult superioare celui, ce-i drept, "high-tech" ET :) - evident, in conditiile dezvaluirii paralele a metodelor de "deblocare" a capabilitatzilor imense de care dispunem, fara s-avem de fapt habar de ele. :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-11-2009 11:24:59)


07-11-2009 19:25:24
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Taman in zona asta s-a derulat de fapt confruntarea milenara dintre Enlil si Enkidu - primu' (Al' cu Barba din Biblie - razbunator, pervers, viclean si mort dupa adulare) dorindu-ne o armata de sclavi asexuati, cumintzei si idiotzei, :D iar al doilea (hulitul "Sarpe Biblic") oferindu-ne, cu orice risc, "marul cunoasterii".:rolleyes:
Inclusiv p-ala al "cunoasterii biblice" :D:D - pentru care se afla de fapt exclusiv prin zona asta 127.0.0.1 mai toti cei 82.654 useri... sexuatzi, si-nca bine de tot... :D

P.S. Pe bune acu', chiar credeti ca pe... adevaratul Creator al Universului il doare cumva-n PIX :D:D daca il aduleaza ori nu careva ?! :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-11-2009 19:48:13)


07-11-2009 19:38:56
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:


P.S. 2 Si tot nu-ntzeleg :rolleyes: ce cauta Gerula :D pe topicu' Bunkeristania 2012 ! :rolleyes: :)

Cum ce cauta ? O sa vezi tu in 2012 cum o sa scoata pieptu-nainte Hipercoopu' Nila si-o sa racneasca la  Solzosu' : "ce cauti tu , ma , in  muntii nostri ?"
ma rog , in bunkarul nostru...


11-11-2009 19:41:20
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:



P.S. Pe bune acu', chiar credeti ca pe... adevaratul Creator al Universului il doare cumva-n PIX :D:D daca il aduleaza ori nu careva ?! :rolleyes:

Da. Eu sunt una care crede ca pe Creator nu-l doare niciunde si nici n-ar avea cum sa-l doara vreodata ceva pe undeva . Marele Creator este rece , nu raspunde  emotional...


11-11-2009 19:44:41
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Chestii neinteresante pe forumul asta (si mai ales pe topicul asta), vorba lui Don Mariano, draga Tit... :(
Asa ca ma abtin de la alte postari plicticoase - ca alea de mai sus. :rolleyes:
Cu o singura Xceptie: M.C. (Marele Creator, nu M.C. Hammer :D) nu-i deloc rece ca un matematician schizofrenic. :rolleyes:

Stiu sigur asta, c-am vorbit cu el chiar azi :) - si normal ca l-am intrebat: "Big M.C., auzi matale ce spune Pitzigoleza, adevarate ie oare impresiile astea ???!!!" :rolleyes:

Raspunsul lui fu oricum Xtrem de... emotional :rolleyes: - si-acu-mi tziuie urechile de la palmile primite !!! :D:D (combinate cu traznete, evident :()
Hmmm... cred totusi c-am vorbit cu adjunctu' lui, Enlil reptilianu' - al' cu barba de prin biserici - razbunator, imbirligator, orgolios, pervers chiar si avid de adulare etc etc. :(
Noroc cu coana Lilith, care era p-aproape si m-a scos din ghearele lui !! ;)
C-a trebuit sa-i rasplatesc ajutorul asta "in natura" Lilithei, asta-i deja o alta poveste... :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-11-2009 22:33:20)


11-11-2009 22:12:57
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:


Cu o singura Xceptie: M.C. (Marele Creator, nu M.C. Hammer :D) nu-i deloc rece ca un matematician schizofrenic. :rolleyes
Stiu sigur asta, c-am vorbit cu el chiar azi :) - si normal ca l-am intrebat: "Big M.C., auzi matale ce spune Pitzigoleza, adevarate ie oare impresiile astea ???!!!" :rolleyes:
Raspunsul lui fu oricum Xtrem de... emotional :rolleyes: - si-acu-mi tziuie urechile de la palmile primite !!! :D:D (combinate cu traznete, evident :()
Hmmm... cred totusi c-am vorbit cu adjunctu' lui, Enlil reptilianu' - al' cu barba de prin biserici - razbunator, imbirligator, orgolios, pervers chiar si avid de adulare etc etc. :(

Si crezi ca era foarte tare implicat emotional cand ti-a trasnit palmile ?I-au tiuit lui MC urechile de emotie ?


12-11-2009 08:20:18
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Da, ii crescuse tensiunea si-i iesisera ochii din cap de nevricos ce era :D:D

12-11-2009 11:45:44
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552

Xtremul a scris:

Raposatul amiral Forrestal ("sinucis" :D prin impingere discreta de la fereastra unui ospiciu dupa WW-II) a spus 2-3 vorbe esentziale pe tema asta a raportului umano-ET, privita de majoritatea (scuzabil cumva, din pdv logic) prin prisma ... furnicoilor :D fata-n fata cu "reactziunea ET net superioara". :rolleyes:

Dupa el (si crede-ma ca stia prea bine ce spune :) - altfel ar fi trait mult si bine, daca-si tzinea clontzu' :D) pericolul dezvaluirii adevaratelor fatzete ale straniu de indirjit ocultatei coabitari ET/guverne consta nu in cine stie ce subtile descoperiri de complexe frustrante :rolleyes: (ale noastre, raportate la ET) ci doar in descoperirea... adevaratelor si inimaginabilelor resurse ale spiritului uman, mult superioare celui, ce-i drept, "high-tech" ET :) - evident, in conditiile dezvaluirii paralele a metodelor de "deblocare" a capabilitatzilor imense de care dispunem, fara s-avem de fapt habar de ele. :(


Cred ca, luati ca specie, putem face suficient rau si cu ce avem la indemana. :D Cu siguranta e mult prea devreme sa ni se dezvaluie metodele acelea de deblocare. Parerea mea e ca inca mai copilarim. Poate cand se va sfarsi copilaria , dupa cum spune dragul de Clarke.


13-11-2009 09:24:28
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Crezi bine apropo de... rau. ;)
Operatiunea "Disclosure" e insa-n curs - semn ca ceva-ceva se misca, inclusiv la nivelul constiintzei colective. :rolleyes:
"Masa critica" necesara si suficienta a celor... hai sa le zicem "altruisti" :rolleyes: de pe Terra (STO = Service To Others), desi mica inca (5-6%) se pare ca-i atinsa - in raport cu "egocentristii" (STS = Service To Self). Evident, clasificarea asta-i simplista cumva - nu-i loc insa aici de mai mult/e.
Da' asta sper ca ramine-ntre noi, draga Romycide... ca-s date TOP MUCLES :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-11-2009 09:39:19)


13-11-2009 09:37:06
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Normal ca ramane intre noi, Xtremule, unde-ai auzit tu ca o femeie sa divulge un secret? :D

Ce inseamna operatiunea "Disclosure"? Si ce-i cu raportul acela intre STO si STS? "Masa critica" necesara pentru ce?




Am aflat ce-i "Disclosure project" . Asta a fost usor. Pornesc sa-mi raspund si la celelalte intrebari. Ca vad ca-ti plac...topurile ;) .

Ultima modificare facuta de Romanticide (13-11-2009 10:18:55)


13-11-2009 09:41:34
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Replay:

Xtremul a scris:

"Stire/supozitie" :) pe scurt (in sensu' ca nimeni n-o poate confirma deocamdata "cu probe", decit poate in decembrie ce vine): din februarie anul asta, la ONU a inceput o serie de sedintze  - normal ca deloc publice - pe tema "disclosure" (dezvaluirea/recunoasterea prezentzei ET, cu toata cohorta de consecintze implicite).

Ai de se prefac ca ne conduc "democratic' sint, se pare, Xtrem de presati (de catre ce/cine credeti oare? :rolleyes:) sa faca pasul asta, pe care de fapt nu l-ar fi dorit facut in veci. Regia acordarii premiului Nobel lui Obama cumva... in devans (inainte de a fi facut ceva ca sa-l merite) cuprinde mai multe actiuni radicale (decizii, semnari de tratate, declaratii etc) care se apropie cu pasi repezi. Oricum, acordul asupra reducerii "amprentei de dioxid de carbon", pe care si Obama are de gind sa-l semneze-n Danemarca in decembrie, cuprinde pentru prima oara termenul de "guvern mondial".

E de asteptat insa cu maxim interes discursul lui Obamel de pe 10 decembrie anu' asta, cind o sa primeasca efectiv, la Oslo, Premiul Nobel. ;) Io banuiesc deja ce surpriza o sa cuprinda, da' uite-asa, de-al dreaku' ce mi-s :D, nu va spun !!!



Xtremul a scris:

Uite de ce l-a primit (dar inca nu l-a luat personal/efectiv, Nobelul pt. pace), draga Tit: ca sa fie mai credibil cind ne-o comunica_ca :D, daca nu devenim copii cumintzi, :rolleyes: nepoluantzi, fara o droaie de puradei care cum cresc mari, cum distrug mediul, :( fara discrepantzele actuale enorme in distribuirea resurselor si fara atomice-n traista, nu ne primesc "ai' de sus" in Comunitatea Galactica. ;)
Hait... :rolleyes: na ca v-am zis deja ce-o sa zica Oby! :D:D
Mi-a scapat, asta e, da' ramine-ntre noi, sper... ;)

P.S. Si de fumat nici nu s-a lasat de fapt Obama ! (am facut io poshta un joint cu el saptamina trecuta) :D:D hihihi

Serios acum, e-n creuzete :rolleyes: o lege apropo de controlul demografic strict, fiindca cifra de 3,5 miliarde locuitori pare sa fie limita maxima ce poate fi suportata de Terra (cel putin cu tehnologiile actuale, bazate pe energiile conventionale, cu emisiile poluante implicite).
"Impozitul pe amprenta emisiilor de CO2" e deja realitate in unele tzari. Vine si la noi oricum. :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-11-2009 10:33:00)


13-11-2009 10:24:56
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. cele de mai sus nu mai sint doar supozitii (chiar de IERI) - un inalt oficial francez participant la sedintzele ONU cu pricina a fost DEMIS, fiindc-a "sifonat" unele chestii... ;)

P.S. 2. "Ramine intre noi" e mai ales in sensu' ca (aproape) nimeni nu citeste topicu' asta !!! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-11-2009 10:33:25)


13-11-2009 10:28:58
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Eu m-am prins ce-ai vrut sa spui, am facut si io o gluma ca raspuns si tu te-ai crizat deja.:D:D Auzi, alea 3 semne ale exclamarii de la P.S.2 inseamna ca tipi la mine?

Ultima modificare facuta de Romanticide (13-11-2009 18:01:07)


13-11-2009 18:00:11
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Xtremul a scris:

ca (aproape) nimeni nu citeste topicu' asta !!! :D:D

Aici te-nseli sigur, o spune clar si raspicat numarul vizitelor afisate de topic.
Restul e de discutat...


14-11-2009 20:55:36
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Romanticide a scris:

Normal ca ramane intre noi, Xtremule, unde-ai auzit tu ca o femeie sa divulge un secret? :D

Ce inseamna operatiunea "Disclosure"? Si ce-i cu raportul acela intre STO si STS? "Masa critica" necesara pentru ce?

Am aflat ce-i "Disclosure project" . Asta a fost usor. Pornesc sa-mi raspund si la celelalte intrebari. Ca vad ca-ti plac...topurile ;) .


Sa nu uit: masa critica, adica raportul de 5-6% intre... STO = (in) Service To Others (altruistii, mai pe scurt :)) si STS = Service To Self (egocentristii :x) e... exact ceea ce e :D:D - adica minimumul necesar si, pare-se, suficient, :rolleyes: pentru "calificarea" omenirii intr-o faza superioara a evolutiei prin Universul asta mare si rau. :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (30-11-2009 18:42:59)


30-11-2009 18:36:45
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Stai ca nu pricep. Masa asta critica a fost mai mare si-a devenit mai mica si de-asta meritam faza urmatoare sau e invers? :D

Ultima modificare facuta de Romanticide (01-12-2009 10:10:30)


01-12-2009 09:11:03
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195
Energia este masa inmultita cu viteza luminii la patrat.Modificindu-se masa se modifica energia.
Cum totul se transforma si nu se pierde, trecerea de la o masa la alta duce la cedare sau acumulare de energie.
Mai sint unii care trec de la o masa la alta ( vezi pozele de la clubul motociclistilor) dar asta se datoreaza doar dorintei lor de a fi bagati in seama.
Hai Xtremule , cinta si la alta masa ca ne-ai plictisit destul  si oricum nu mai avem maruntis la noi.


01-12-2009 13:22:19
   
whitesnow
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-11-2009
Mesaje: 195
Energia este masa inmultita cu viteza luminii la patrat.Modificindu-se masa se modifica energia.
Cum totul se transforma si nu se pierde, trecerea de la o masa la alta duce la cedare sau acumulare de energie.
Mai sint unii care trec de la o masa la alta ( vezi pozele de la clubul motociclistilor) dar asta se datoreaza doar dorintei lor de a fi bagati in seama.
Hai Xtremule , cinta si la alta masa ca ne-ai plictisit destul  si oricum nu mai avem maruntis la noi.


01-12-2009 13:23:50
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Dear white-as-the-shit-snow, :D din moment ce ma baga in zeama ;) vreo 360.000 de cititori in fiecare luna (conform datelor statistice BRAT), imagineaza-ti ca ma lasa rece... la zero absolut (minus 273,15 grade Celsius adica :D) presupunerile tale veninoase, pe nimic fondate. :x

Iar motivele prezentzei de citiva ani buni pe forumul asta, de care ma leaga (ca si pe alti citiva) unele chestii pur umane precum prietenia ori "simpla" camaraderie (notziuni straine oricum amoebelor de teapa ta :() nu-i cazul sa le justific cuiva. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (01-12-2009 16:10:48)


01-12-2009 15:57:50
   
Pagini: 1 ... 14 15 16 17 18 19 20    
Mergeti la