Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Cum sa supravietuiesti.Ghid de supravietuire.    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 7
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Nu este totul sa fii in  bunker pentru a fi in siguranta. Ce te faci cind aflat in salbaticie sau in situatii limita, poti fi singurul care te poate salva.


Pe acest topic :
- nu acceptam si nu dorim sa aruncam in ochii cititorului idei rasiste, neofasciste,antisemite sau soviniste !
- nu simpatizam,nu pregatim, instruim  soldati pentru nici o organizatie, cult, grupare politica,religioasa, militara sau paramilitara!
-nu conducem, nu organizam nici o activitate menita sa sublime puterea de stat, siguranta cetateanului.
-folosirea celor prezentate aici se face pe propia raspundere, doar in situatii limita atunci cind alte metode de supravituire si prezervare a viatii nu dau rezultate.


Acest topic are rol educativ si de divertisment.


01-08-2008 17:44:24
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
<<<<<<<<<<<<<<<<"Do what you can,with what you have,where you are">>>>>>>>>>>>>>>
                                                 <Theodore Roosvelt >


Cuprins :
1.Psihologia supravietuirii.
2.Orientare
3.Apa
4.Mincare
5.Adapost
6.Foc
7,Medicina.
8.Arme
9.Zona de spravietuire.( comunicare, semne, diverse tehnici)

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (01-08-2008 20:06:16)


01-08-2008 17:46:57
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Definitia supravietuirii

--crearea conditiilor autonome de viata fara o dotare materiala,in natura"".
-supravietuirea este stiinta si arta   de a ramine in viata in  situatii total diferite de cele normale, cotidiene de trai .


01-08-2008 17:51:43
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Psihologia supravietuitorului.

-cel mai puternic instinct dupa cel de reproducere, este instincul de supravietuire.
-sobolanii au un puternic instinct de supravietuire , atit ca indivit cit si ca specie.Sint printre putinele  animale capabile sa supravietuiasca unor cataclisme majore.Sint foarte adaptabili, ingeniosi.
-psihologia supravietuirii este poate mai importanta decit trusa de prim ajutor ori trusa de supravietuire.

Se poate descrie regula 333, aceasta insemnind  ca o fiinta umana fara un antrenament adecvat poate supravietui :


-3 minute fara aer
-3 zile fara apa
-3 saptamini  zile fara mincare ( este o limita calculata in medie )


01-08-2008 18:00:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Bety cea urata a scris:

Nu este totul sa fii in  bunker pentru a fi in siguranta. Ce te faci cind aflat in salbaticie sau in situatii limita, poti fi singurul care te poate salva.


Pe acest topic :
- nu acceptam si nu dorim sa aruncam in ochii cititorului idei rasiste, neofasciste,antisemite sau soviniste !
- nu simpatizam,nu pregatim, instruim  soldati pentru nici o organizatie, cult, grupare politica,religioasa, militara sau paramilitara!
-nu conducem, nu organizam nici o activitate menita sa sublime puterea de stat, siguranta cetateanului.
-folosirea celor prezentate aici se face pe propia raspundere, doar in situatii limita atunci cind alte metode de supravituire si prezervare a viatii nu dau rezultate.


Acest topic are rol educativ si de divertisment.

Ideea cu bunkeriada a fost ceva nostim sincer m-a amuzat,apoi vazand cum adera asa multi la idee,chiar si Xtremul a dezvoltat topicul cu noi si noi postari care mai de care ,unele au fost primite cu viu interes de catre forumisti...Xtremul trebuie sa recunoastem are multa fantezie...=)
Bravo lui!=)


01-08-2008 18:03:18
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
In cazul situatiilor extreme  ( in afara celor cu care organismul s-a obisnuit), noi pentru mintea si trupul omului, apare STRESUL.Stresul poate avea influente majore in gindirea unui om si este rezultatul expunerii la presiunea faptelor, situatiilor.

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (01-08-2008 19:14:41)


01-08-2008 18:05:20
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Stresul poate deminstra capacitatea unui individ de a rezista si  de amanui presiunea psihologica fara a cede , fara a claca.Stresul testeaza adaptabilitetea, anduranta, flexibilitatea, poate fi un stimul eficient in orice activitate.

01-08-2008 18:08:16
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Bety cea urata a scris:

In cazul situatiilor extreme in care ( in afara celor cu care organismul s-a obisnuit), noi pentru mintea si trupulomului, apare STRESUL.Stresul poate avea influente majore in gindirea unui om si este rezultatul expunerii la presiunea faptelor, situatiilor.

PERFECT ADEVARAT!
Stresul psihologic este provocat de emotii prelungite datorate in primul rand frustratiei, conflictelor, anxietatii. Exista stres de suprasolicitare dar si stres de subsolicitare.Un stres moderat antreneaza si stimuleaza vitalitatea organismului.


01-08-2008 18:09:26
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
<<<<<<<<<<<<<<Factorii de stres, Componentele stresului>>>>>>>>>>>>

CAP 1.

1.Durerea
2.Mediul inconjurator
3.Setea si Foamea
4.Oboseala


01-08-2008 18:10:12
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Cap 1.1 Durerea.

DUREREA
Este descrisa ca o reactie fiziologica normala,care apare in urma dorintei de aparare a organismului.
Daca am fi lipsiti de durere, nu ma putea elimina la timp factorii periculos pentru sanatate.
Privita ca factor de stres, durerea poate intuneca gindirea, poate distrage, poate influenta comportamentul.


Durerea poate fi stapinita  prin tehnici si antrenament.

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (01-08-2008 18:16:25)


01-08-2008 18:12:22
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Cap 1. 2

MEDIUL INCONJURATOR

Stresul exista pina si in cadrul conditiilor ideale de trai.acesta poate fi dat de caldura, frig, vint, insecte, reptile, tipuri de teren.
In acelas timp mediul este o sursa de hrana si poate conferi adapost, dar si aducator de disconfort, rani, boli, moarte.


01-08-2008 18:20:32
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Cap 1. 3
SETEA si FOAMEA

Fara apa si mincare omul slabeste si eventual moare.Problema gasirii apei si hranei poate fi o sursa de stres.


01-08-2008 18:21:11
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Cap 1. 4
OBOSEALA


In cazul situatiilor limita din cauza efortului fizic, omul poate devenii din ce in ce mai obosit.Lipsa unei alimentatii corespunzatoare, a somnului odihnitor poate marii senzatia de oboseala, descurajare, lipsa dorintei de a merge mai departe.

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (01-08-2008 19:13:50)


01-08-2008 18:22:01
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
<<<<<<<<Cap2.ORIENTAREA >>>>>>>>>

A te  orienta  este similar cu a merge in directia care doresti.Datorita dezvoltarii inegale a musculaturii membrelor omul are tendinta de  merge in cerc daca nu isi fixeaza anumite puncte de reper in aprecierea directiei in care merge.
Mersul in cerc apare in situatia lipsei unui punct fix de reper , cum ar fi deplasare in paduri, cimpii vaste, desert.

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (01-08-2008 19:10:30)


01-08-2008 18:28:05
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Cea mai simpla modalitate de aflare a directiei este sa stai la 12 ziua cu spatele la soere,directia nord este exact directia spre care arata umbra ta.
Sint citeva reguli ,care merita retinute:
Iarna soarele rasare la SUD-EST
apune la SUD-VEST

Vara soarele rasare la NORD-EST
apune la NORD-VEST

2.1 Orientare in lipsa unei harti si a unei busole.


Primavara soarele rasare la EST
apune la VEST
Desigur aceste reguli sint valabile daca te afli in emisfera Nordica.
Daca ai spirit de observatie bun,atunci stii ca: zapada se topeste mai mult in partea sudica.Furnicile isi fac musuroiul in partea de sud a copacilor sau al casei.Scoarta mesteacanului este mai intunecata in partea de nord si mai deschisa la sud.Trunchiurile copacilor,pietrele,stincile in partea nordica sint acoperite cu muschi.

Trebuie retinut ca  stilpii de curent, caii ferate, albia riurilor, pot indica directii de urmat pentru a junge la zone locuite.


01-08-2008 19:33:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Instructiv topicul tau...=)

01-08-2008 22:49:00
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627

tasha 1951 a scris:

Instructiv topicul tau...=)

Nu serios,este o chestie interesanta,dar tu chiar crezi in chestiile astea livresti copiate de undeva si emise de un birocrat ...ca idee este buna ,dar mai cauta, este  subtire rau


02-08-2008 00:13:04
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Ca unul ce-mi petrec o gramada de timp in natura, imi permit o observatie :
- in acest caz diferenta dintre teorie si practica e absoluta !
Va dau un exemplu din propria-mi traire. Desi n-am gretzuri si retineri sa tai porcu'  de Craciun, sa spintec un peste, treburi d-astea, cand a fost vorba sa eviscerez un iepure si sa-l jupoi, aproape ca mi-am varsat si matele din mine ! Asta ar fi una . A doua : cu busola in mana, cu o harta (e adevarat, din cele generelale si la scara mica), m-am ratacit destul de-al dracu' in mlastinile si canalele din zona Partizani, date fiind conditiile specifice deltei si lisa reperelor.


02-08-2008 09:40:05
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Trusa mica pentru supravietuire:

1. chibrituri - impermeabilizate prin inmuierea gamaliei in ceara topita
2. lumanare - cioplita, deformata in forma paralelipipedica, ptr a ocupa mai putin loc
3. amnar (dintr-o bucata de lama de bonfaier) si cremene
4. lentila - ptr aprins focul la soare
5. ace (mai multe, cu gaura mare), ata groasa, tare,ac medicinal cu ata medicinala
6. guta, cat mai lunga, carlige de pescuit, greutati (din plumb) pentru undita
7. busola - preferabil umpluta cu lichid si ac fosforescent
8. lanterna
9. sarma pentru lat, capcana - preferabil din alama, aprox. 1m lungime
10. fierastrau flexibil. Pentru a-l folosi improvizeaza 2 manare din lemn sau prelungeste-l cu bucati de funie, sfoara
11. trusa medicala - impacheteaza medicamentele in cutii etanse, iar in spatiul ramas gol baga vata. Pune-le etichete clare cu denumirea, scopul, doza, termenul de valabilitate. Nu le inghiti cu bauturi alcoolice
-analgezice - ptr potolirea durerilor mici, moderate (algocalmin, etc.)
-aspirina
-un dezinfectant general: rivanol, saprosan, apa oxigenata etc.
-un dezinfectant intestinal - pentru diaree, deranjament stomacal
-antibiotice - ptr alergii, intepaturi de insecte (clorfeniramin etc)
-pastile antimalarie
-tablete ptr dezinfectarea apei - daca nu o poti fierbe
-permanganat de potasiu - are multiple intrebuintari:
a. ptr sterilizarea apei de baut se dizolva 3-4 cristale la 1l, pana apa devine roz (las-o sa stea 1/2 ora); ptr o solutie dezinfectanta(tratament ptr rani, taieturi) - roz inchis; ptr tratarea ciupercilor, micozelor(de ex. la picioare) - rosie
b. aprinderea focului: amesteca 1 parte zahar si 2 parti permanganat sub forma de praf bine maruntit; presara intre 2 vreascuri uscate; cand se usuca bine, lemnul incepe sa arda
c. semnalizare: arunca permanganat in apa (de mare etc) si zona se va colora facand-o vizibila din aer
12. cutit, bisturie, lame de ras - cel putin 2 bucati de marimi diferite; cutitul poate fi prins cu leucoplast la exteriorul trusei
13. cleme chirurgicale - ptr a tine aproape marginile unei rani
14. plasture - impermeabile, de diferite dimensiuni
15. prezervativ, balon - poate fi utilizat ca vas ptr apa, aprox 1l
16. fluier
17. zahar cubic
18. spirt solid
19. folie de aluminiu sau plastic

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (02-08-2008 15:20:49)


02-08-2008 15:18:13
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Cum, compadre Pan, nu te-ai orientat in ce parte creste muschiu' pe tulpina stufului ??? :D:D

Serios vorbind acu', e plina lumea de "manuale de supravietuire" la fel de utile ca jocurile video in cistigarea Razboaielor Galactice reale de-au sa vina... ;)

Nu zic ba, am vazut citeva serii de emisiuni interesante pe temele astea si la TV (Discovery, National Geographic), dar cred ca "stagiile personale practice" sint singurele utile.


Ultima modificare facuta de Xtremul (02-08-2008 15:27:37)


02-08-2008 15:26:07
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
@Betty:
Stai linistita, c-am intentionat si io deschiderea unor discutii (utile, ziceam si io :rolleyes:) pe tema asta "SURVIVAL'
pe topicul Doomsday-2012 si rezultatul (interesul demonstrat adica) a fost NUL. :D:D


Ultima modificare facuta de Xtremul (02-08-2008 15:30:57)


02-08-2008 15:29:50
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Nu ma intereseaza interesul altora.Daca cineva cunoaste ceea ce adun eu aici si ma poate ajuta  este foarte bine.Daca nu, este chiar in regula. Macar nu o sa fragmenteze prezentarea :)

02-08-2008 17:08:05
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
un kit desupravietuire.



02-08-2008 17:51:53
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Interesant... siturile vestice (si mai ales americane) sint acum, in ajun ;) de 2012,
pline de cele mai aiuritoare :D oferte in domeniul asta "SURVIVALIST".
Ma-ntreb doar daca si la noi se pot gasi/comanda kituri d-astea de supravietuire, serios... :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (02-08-2008 18:59:00)


02-08-2008 18:58:09
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Citeva metode de a stringe apa potabila :

1.Metoda transpiratiei
Ai nevoie de un sac de plastic pe care-l imbraci pe o creanga cu frunze(ai grija ca copacul sa nu fie otravitor in caz contrar apa nu este potabila) ,sacul trebuie strins legat cu o coarda sau cu ce ai in jurul crengii.Dupa citeva ore frunzele transpira si apa se acumuleaza in sac.Intr-o zi calda de vara poti stringe pina la 300-400 gr.de apadintr-un sac.Trebuie sa folosesti mai multi saci ca sa-ti acumulezi cantitatea necesara de apa.
Stringerea de roua
2.Dimineata devreme sau seara tirziu legi o bucata de cirpa curata pe picior ,jos sau pe un bat si te plimbi prin iarba.Cirpa va stringe apa (roua) din iarba,periodic o scurgi intr-un vas ,desigur este o metoda inceata ,dar sigura.


02-08-2008 19:18:09
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Dorinta de a supravetui te tine in viata,in rest gasesti ceea ce ai nevoie in locul unde te aflii,cit despre truse si alea ,mai oameni buni si aia de le fabrica trebuie sa traiasca pe spinarea prostilor de le cumpara...o mica povestioara marinareasca...3 tuvalezi au plecat sa pescuiasca ,marea sa montat si au esuat pe un atol...au fost recuperati de o nava comerciala dupa 6 luni doi erau bine mersi al 3-lea murise si spuneau ei l-au lasat la balta ca sa nu infesteze locul...stiut fiind ca sint niste consumatori obisnuiti de carne cruda(maninca cu placere peste crud,viu)este lesne de inchipuit cum a murit si ce s-a intimplat cu al 3-lea....oare ce se faceau ei fara trusele de survival???????

02-08-2008 20:49:41
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Nu substitui apa cu urmatoarele lichide:
Alcool - deshidrateaza si mai tare corpul
Urina - contine substante periculoase pentru organizm
Singele - este sarat si este considerat mincare,dar necesita lichid in plus pentru a fi digestibil;poate transmite boli
Apa de mare - accelereaza deshidratarea ,poate cauza moartea


02-08-2008 22:09:32
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Orice sursa de apa trebuie exploatata la maxim.In functie de provenienta apei trebuie avute in vedere urmatoarele aspecte.

-cea mai curata apa este cea din izvoare (montane) se poate folosi direct de la sursa.

-apa din laculri, riuri balti contine milioane de tipuri de bacterii care pot produce boli si deranjamente.Se recomanda ca atare fierberea acestei ape cel putin 10 minute.

In cazul ca aveti o trusa de prim ajutor sau o trusa de supravietuire se poate utiliza permanganat pentru tratarea apei.
Astfel citeva bobite pot ajunge pentru purificare. In cazul infectiilor se adauga permanagant pina apa devine roz, iar in cazul micozelor se adauga permanganat pina apa devine rosie.


02-08-2008 22:31:24
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Apa poate fi fiarta in orice cutie de conserva, ceramica, chiar si in bidoane de plastic cu sint cele destinate  ambalat sucurilor.
Se vor evita pe cit posibil folosirea de recipiente de plumb, cositor.


02-08-2008 22:38:29
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Obtinerea apei prin evaporare din pamint.



02-08-2008 22:53:07
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Necesar de materiale.

Un recipient de colectare, folie de plastic si eventual un tub ( ajuta foarte mult in a preserva apa si permite functionarea indelunga a instalatiei.

Se sapa o gropa cu peretii inclinati , in centrul acesteia ingropindu-se pe jumatate recipientul de colectare a apei.In recipient se pune un tub care poate fi un furtunas, sau tulpini( paie) goale pe dinauntru , prin intermediul carora se poate ajunge la apa strinsa in recipientul de colectare.Deasupra gropii si recipientului cu tub se aseaza folia de plastic , aceasta fiind ancorata si etansata pe margini cu piatra si pamint.

Prin actiunea sorelui  vaporii de apa condenseaza pe suprafata ffoliei si se scurg in puctul cel mai de jos al foliei ( punct determinat prin punerea unei greutati chiar deasupra recipientului de colectare).

Apa se extrage prin intermediul tubului , in acest fel nefiind nnecesara demontarea instalatiei.


02-08-2008 23:03:58
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Bey, va spun eu cum sa supravietutiti, cu conditia sa-mi spuneti clar ce pericol simtiti ca va paste! Pana atunci, mai iesiti si voi la plimbare, mai iubiti-va, mai inmultiti-va, mai traiti! :D

Dumnezeule, ce se intampla pe forumul asta?! :x


03-08-2008 23:17:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ce sa se-ntimple? :rolleyes:

NE INMULTIM... postarile !!! :D:D hihihi


03-08-2008 23:36:19
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Ce sa se-ntimple? :rolleyes:

NE INMULTIM... postarile !!! :D:D hihihi


...Aa, si foarte serios, acum: asta ajuta cumva la supravietuire? Nu de alta, dar stiu pe cineva care tocmai se plangea de consecintele anumitor postari pe net asupra originalitatii. :D  Tare ma tem ca am inceput sa prezentam deja niste simptome grave de degenerare, delectandu-ne prin a recita imnuri dedicate vietii in timp ce ne taiem venele.

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (04-08-2008 22:25:54)


04-08-2008 22:25:30
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536

spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

Ce sa se-ntimple? :rolleyes:

NE INMULTIM... postarile !!! :D:D hihihi


...Aa, si foarte serios, acum: asta ajuta cumva la supravietuire? Nu de alta, dar stiu pe cineva care tocmai se plangea de consecintele anumitor postari pe net asupra originalitatii. :D  Tare ma tem ca am inceput sa prezentam deja niste simptome grave de degenerare, delectandu-ne prin a recita imnuri dedicate vietii in timp ce ne taiem venele.



mda, am inteles aluzia, va las voua toate terenurile de joaca in afara de unul.
Cum sa va taiati venele pentru atita lucru?
Eu am alte principii in viata dupa care ma ghidez si sincer le prefer mult mai mult in locul tuturor cunostintelor din lumea asta ( dee am si o virsta cind ma gindesc si la altceva  mult mai bun dupa parerea mea)  ma gindeam ca va place mozaicul, dar nu, doar ce trece peste o anumita limita a IQ au voie aici.
             NU VA VOI MAI DERANJA...oricum in viata reala timpul imi e f limitat am cu ce sa mi-l umplu - doua servicii, o afacere a familiei, casa  mare cu copii f. inteligenti si buni la masa,  , prieteni si f apreciata pentru ceea ce sint
             VOI JUCA DOAR PE UN TEREN DE JOACA

Ultima modificare facuta de hara_cata (04-08-2008 23:30:44)


04-08-2008 23:14:51
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

hara_cata a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

Ce sa se-ntimple? :rolleyes:

NE INMULTIM... postarile !!! :D:D hihihi


...Aa, si foarte serios, acum: asta ajuta cumva la supravietuire? Nu de alta, dar stiu pe cineva care tocmai se plangea de consecintele anumitor postari pe net asupra originalitatii. :D  Tare ma tem ca am inceput sa prezentam deja niste simptome grave de degenerare, delectandu-ne prin a recita imnuri dedicate vietii in timp ce ne taiem venele.



mda, am inteles aluzia, va las voua toate terenurile de joaca in afara de unul.
Cum sa va taiati venele pentru atita lucru?
Eu am alte principii in viata dupa care ma ghidez si sincer le prefer mult mai mult in locul tuturor cunostintelor din lumea asta ( dee am si o virsta cind ma gindesc si la altceva  mult mai bun dupa parerea mea)  ma gindeam ca va place mozaicul, dar nu, doar ce trece peste o anumita limita a IQ au voie aici.
             NU VA VOI MAI DERANJA...oricum in viata reala timpul imi e f limitat am cu ce sa mi-l umplu - doua servicii, o afacere a familiei casa  mare cu copii la masa , prieteni si f apreciata pentru ceea ce sint
             VOI JUCA DOAR PE UN TEREN DE JOACA

Esti binevenita pe forum...stai linistita!=)


04-08-2008 23:21:25
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

hara_cata a scris:


mda, am inteles aluzia, va las voua toate terenurile de joaca in afara de unul.

             NU VA VOI MAI DERANJA...
             VOI JUCA DOAR PE UN TEREN DE JOACA

Hodoronc-tronc sau na-ti-o franta ca ti-am dres-o !
Cocoana, nu c-as tine musai sa fiu on topic, da cum tot se face vorbire-n zona asta de supravietuire, io zic (si nu doar io !) ca prima dintre reguli e aia care spune sa ai grija pe unde calci, sa deschizi ochii mari  'nainte de a face pasu' ! Corolar : si datul din gura, si din tastatura, se supun aceleiasi legi si ce-o cauta bagarea ta in seama cu postarea de mai sus, pas de-oi pricepe ?!!!  N-ai avut nicio interventie in tema, nu ti-a zis nimeni nici da-te mai incolo, da'  te dai lovita in amor doar de dragul unui act de prezentza total off topic  -  nu c-ai fi singura...

PS. Ia incearca sa joci pe un teren de tinta, sa vezi atunci lectii de supravietuire.


04-08-2008 23:47:11
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536

PeterPan 63 a scris:


hara_cata a scris:


mda, am inteles aluzia, va las voua toate terenurile de joaca in afara de unul.

             NU VA VOI MAI DERANJA...
             VOI JUCA DOAR PE UN TEREN DE JOACA

Hodoronc-tronc sau na-ti-o franta ca ti-am dres-o !
Cocoana, nu c-as tine musai sa fiu on topic, da cum tot se face vorbire-n zona asta de supravietuire, io zic (si nu doar io !) ca prima dintre reguli e aia care spune sa ai grija pe unde calci, sa deschizi ochii mari  'nainte de a face pasu' ! Corolar : si datul din gura, si din tastatura, se supun aceleiasi legi si ce-o cauta bagarea ta in seama cu postarea de mai sus, pas de-oi pricepe ?!!!  N-ai avut nicio interventie in tema, nu ti-a zis nimeni nici da-te mai incolo, da'  te dai lovita in amor doar de dragul unui act de prezentza total off topic  -  nu c-ai fi singura...

PS. Ia incearca sa joci pe un teren de tinta, sa vezi atunci lectii de supravietuire.



Dupa mine cred ca am fost chiar f. on topic in legatura cu supravetuirea, problema se pune daca eu din prea multa grija de a vedea pe unde calc am confundat o sopirla cu un sarpe, acesta dilema mi-a venit dupa postarea ta din faptul ca te respect f mult inca de cind am intrat pe forum , din doua motive:
1. capacitatea ta de a depista caracterul omului ce posteaza si de- a  il spune
2. semeni ff mult cu sotul meu, ma rog, cu fostul in doua poze de la profil - cea de la pescuit cu ochelari si cea de la Malu cu Flori.
Daca e sa ma iau dupa tine, e ca am dat cu maciuca-n balta, dar de data asta ma iau dupa mine ca tot fac ce vreau eu chiar daca stiu ca uneori cad in ridicol.
Oricum pe cine am citit cu drag pina acum, am invatat si am ris din postarile lor, voi face si in continuare.
Argumente lasupravetuirea mea pe acest forum, doar eu am postat mult in ultimul timp si original, adica cu grave deprecieri ale forumului ( o fi sarpe, o fi sopirla?):

(Nu de alta, dar stiu pe cineva care tocmai se plangea de consecintele anumitor postari pe net asupra originalitatii.- CITAT  SPUNE-MI ALY)

In rest ramine cum am stabilit, e cea mai buna lectie de supravetuire atit a forumului cit si a mea :D

Ultima modificare facuta de hara_cata (05-08-2008 15:32:03)


05-08-2008 15:08:57
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Hara -cata,esti libera sa faci ce-ti place si cum iti place,nu te lua tu dupa unii si altii care se cred buricul pamintului,ce nu-ti convine ignora!!!=)

05-08-2008 16:08:19
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

hara_cata a scris:


Argumente lasupravetuirea mea pe acest forum, doar eu am postat mult in ultimul timp si original, adica cu grave deprecieri ale forumului ( o fi sarpe, o fi sopirla?):

(Nu de alta, dar stiu pe cineva care tocmai se plangea de consecintele anumitor postari pe net asupra originalitatii.- CITAT  SPUNE-MI ALY)

In rest ramine cum am stabilit, e cea mai buna lectie de supravetuire atit a forumului cit si a mea :D

Pe acest topic ai postat (prima oara) abia atunci cand te-ai considerat tinta aluziei lui Aly. De unde, pana unde, numai tu o stii, ca nu se leaga una cu alta nici macar cat curca de lemne. De ce ti-o fi casunat intr-o zona pe care n-o frecventezi (ma refer la tema de fatza), iar  nu se-ntelege.
Referitor la indemnul pe care l-ai primit in sensul de a ignora intampinarile celor "care se cred buricul pamantului", nu-mi permit sfaturi, insa fac publica aprecierea ce le-o acord acestora, in detrimentul tzutzarilor postatori de observatii in genul "Bine punctat", "Subscriu", "De acord"  si altele aidoma.

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (05-08-2008 22:28:43)


05-08-2008 22:27:56
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

hara_cata a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

Ce sa se-ntimple? :rolleyes:

NE INMULTIM... postarile !!! :D:D hihihi


...Aa, si foarte serios, acum: asta ajuta cumva la supravietuire? Nu de alta, dar stiu pe cineva care tocmai se plangea de consecintele anumitor postari pe net asupra originalitatii. :D  Tare ma tem ca am inceput sa prezentam deja niste simptome grave de degenerare, delectandu-ne prin a recita imnuri dedicate vietii in timp ce ne taiem venele.



mda, am inteles aluzia, va las voua toate terenurile de joaca in afara de unul.
Cum sa va taiati venele pentru atita lucru?
Eu am alte principii in viata dupa care ma ghidez si sincer le prefer mult mai mult in locul tuturor cunostintelor din lumea asta ( dee am si o virsta cind ma gindesc si la altceva  mult mai bun dupa parerea mea)  ma gindeam ca va place mozaicul, dar nu, doar ce trece peste o anumita limita a IQ au voie aici.
             NU VA VOI MAI DERANJA...oricum in viata reala timpul imi e f limitat am cu ce sa mi-l umplu - doua servicii, o afacere a familiei, casa  mare cu copii f. inteligenti si buni la masa,  , prieteni si f apreciata pentru ceea ce sint
             VOI JUCA DOAR PE UN TEREN DE JOACA


Huh?!  :rolleyes:

Hara_cata, io in schimb n-am priceput o iota din hotararea ta de a nu mai deranja - pe cine, in ce chip, iar nu stiu. Zau ca nu mi-am simtit originalitatea amenintata de postarile tale. Daca m-ai obliga sa ghicesc, as zice ca socoteala de-acasa nu se potriveste cu aia din targ la fel de repede cum ni se poate aseza o musca pe caciula. :D

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (06-08-2008 01:15:53)


06-08-2008 01:13:03
   
?? ciudatul sa
Cont Sters

Inregistat: 05-08-2008
Mesaje: 188
Mda, deci chiar daca nu este in context :

A.J. AM AJUNS ACASA SHI AM 3 ZILE SA REZOLV O PROBLEMA RAMASA RESTANTA ! ;)


06-08-2008 03:16:02
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627

ciudatul sa a scris:

Mda, deci chiar daca nu este in context :

A.J. AM AJUNS ACASA SHI AM 3 ZILE SA REZOLV O PROBLEMA RAMASA RESTANTA ! ;)

Mosule,futeo fai ce vrei dar nu mai da cu mutunachi ca ma turbezi de-a binelea


06-08-2008 17:09:14
   
?? ciudatul sa
Cont Sters

Inregistat: 05-08-2008
Mesaje: 188
Nunu .....sunt io tzicnit dar nu sunt dement !
Hihihi oricum mutzunachii nu au fost bagatzi de mine personal !...insa nu contest ca jumatate din totalul mutzunachilor cam shtiu de hramul lor !

SUBIECTUL ESTE CU PUNCT !


06-08-2008 17:16:42
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954

spuneti-mi Aly a scris:

Bey, va spun eu cum sa supravietutiti, cu conditia sa-mi spuneti clar ce pericol simtiti ca va paste! Pana atunci, mai iesiti si voi la plimbare, mai iubiti-va, mai inmultiti-va, mai traiti! :D

Dumnezeule, ce se intampla pe forumul asta?! :x


Exista chiar si tabere de antrenament pentru supravietuirea in mediul urban.. :D nu numai in salbaticie.


07-08-2008 23:24:43
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Metode de filtrare a apei.

Daca fierberea apei timp de 10 minute poate duce la curatirea acesteia de microbi, pentru purificare si inlaturarea materiilor nedorite , trebuiesc construite filtre.
Prin adaugarea de carbuni din foc in apa se poate obtin o dezoderizare .
Se poate realiza filtrarea prin introducerea si asezare intr-un pet de plastuc a mai multor straturi de pietricele, nisip, bucati de cirpa ect. Apa se trece de mai multe ori prin recipient pentru o cit mai buna filtrare.


07-08-2008 23:51:04
   
?? ciudatul sa
Cont Sters

Inregistat: 05-08-2008
Mesaje: 188
Daca postarile au un caracter informativ-educatzional este necesar sa-tzi impui o maxima acuratetze din punct de vedere gramatical shi lexical, deoarece :

IN ZADAR ESTE INVATZATURA GRESHITA DE LA INVATZATOR !!!

  -dezoderizare = dezodorizare

  -pet de plastuc = pet de plastic = exprimare greshita !
   exprimarea corecta = pet ( polietilentereftalat)

  - vezi ca ai uitat sa decupezi fundul pet-ului !!!!!! de-abia atunci   
    potzi baga "pietricele, nisip, bucati de cirpa"

  -bucati de carpa = material textil (chilotzi putem sa folosim ? :) )

  -ect = etc. = etcetera ( adverb, provine de la latinescul ET CETERA care se traduce 
   SHI ALTELE )

TOT UN CONTABIL MITITEL SHI NATARAU AI RAMAS !!!!!! ;););)

....daca scotzi ghearele tzi le tai cu drujba !!!!!!

hihihi

Ultima modificare facuta de ciudatul sa (08-08-2008 01:11:19)


08-08-2008 01:09:50
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954

ciudatul sa a scris:

Daca postarile au un caracter informativ-educatzional este necesar sa-tzi impui o maxima acuratetze din punct de vedere gramatical shi lexical, deoarece :

IN ZADAR ESTE INVATZATURA GRESHITA DE LA INVATZATOR !!!

  -dezoderizare = dezodorizare

  -pet de plastuc = pet de plastic = exprimare greshita !
   exprimarea corecta = pet ( polietilentereftalat)

  - vezi ca ai uitat sa decupezi fundul pet-ului !!!!!! de-abia atunci   
    potzi baga "pietricele, nisip, bucati de cirpa"

  -bucati de carpa = material textil (chilotzi putem sa folosim ? :) )

  -ect = etc. = etcetera ( adverb, provine de la latinescul ET CETERA care se traduce 
   SHI ALTELE )

TOT UN CONTABIL MITITEL SHI NATARAU AI RAMAS !!!!!! ;););)

....daca scotzi ghearele tzi le tai cu drujba !!!!!!

hihihi


Chelule, hai sa iti zic una, cit timp ramii la corectat, nu ma superi cu nimic.Daca te intinzi la glume si barfe   iti aduc aminte de ca la Rahova nu au facultati.

HIHIHI :) :) :)

Corect, dupa cum zice Ciudatul exista o anumita pregatire a recipintului de plastic inainte de a fi utilizat. .Amanuntele sint doar pentru cei interesati.

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (08-08-2008 01:43:50)


08-08-2008 01:43:15
   
?? ciudatul sa
Cont Sters

Inregistat: 05-08-2008
Mesaje: 188
Drujba :D:D:D

08-08-2008 01:48:47
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
ET caetera.

08-08-2008 02:02:14
   
Pagini:  1 2 3 4 ... 7    
Mergeti la