Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Cum sa supravietuiesti.Ghid de supravietuire.    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
mda...
Apa se poate pastra peste un an de zile daca este apa.....plata, eventual apa minerala.

Dupa paranteza cu E-urile si cu conservantii  ar trebui sa postez mai departe cantitatile de alimente necesare supravietuirii timp de 1 an a trei persoane.
:))

Conserve, dulciuri, fructe deshidratate, toate tratate si chimicalizate ar fi sursa de hrana cea mai umana si mai la indemina.( cu e-urile de rigoare :D :D :D )


29-08-2008 09:32:36
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Bety cea urata a scris:

mda...
Apa se poate pastra peste un an de zile daca este apa.....plata, eventual apa minerala.

Dupa paranteza cu E-urile si cu conservantii  ar trebui sa postez mai departe cantitatile de alimente necesare supravietuirii timp de 1 an a trei persoane.
:))

Conserve, dulciuri, fructe deshidratate, toate tratate si chimicalizate ar fi sursa de hrana cea mai umana si mai la indemina.( cu e-urile de rigoare :D :D :D )

Draga mea...stiu si eu?decat sa traim asa ca sobolanii in pamint parca prefer sa mor!
La ce iti mai foloseste viata?dar e bine totusi sa ne gandim pentru cei care isi doresc acest lucru...adica solutii pentru a nu muri de foame...
Ca dusman mai mare decat foametea, nu exista!
Chinuri mai groaznice decat sa simti tot timpul ca innebunesti, la un moment dat, de FOAME, nu exista!=)


29-08-2008 14:04:33
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Provizii vor fi necesare pentru circa 6 luni. Nu va spun si CIND anume, fiindca oricum nu pune nimeni botu' :D la "aiurelile" mele.
Zic "6 luni" fiindca asta-i media de timp dedusa din informatiile "transpirate" apropo de aprovizionarea buncarelor "secrete" :rolleyes:, inclusiv a alora din Urali.

Problema principala e TIMINGUL - fiindca natura umana e ciudata :rolleyes: si nu actioneaza decit sub imperiul necesitatilor imediate.
Deciderea momentului RETRAGERII e asadar cruciala, lasind la o parte pregatirea din timp a locului/proviziilor etc. ;)
Nu doar panica si blocarea soselelor/aeroportuirlor etc or sa fie problemele irezolvabile in cazul aminarii "retragerii" :rolleyes:,
ci si alte scenarii... terifiante de mult pregatite CINIC la nivelul cel mai inalt.
Mai ales in marile aglomerari urbane !!! :(

@ Tasha: Nu-i aberanta totusi dorintza/vointza :D de a supravietui, fiindca nicio calamitate "globala"
de pina acum n-a fost totala si ireversibila (vorbim de paleoistorie acum).
Ca vin (sau nu :D) 1.000 de ani de pace/dreptate/renastere dupa "Marea Schimbare", asta ramine de vazut/trait. Punct. :)

@ Bety: Posibil sa fie totusi utila si aprovizionarea pentru un an. :rolleyes: Io oricum sint prea sarac pentru atit de multe acareturi. :D
Apa e problema nr. 1 !! Planeta Pelin :( - aia care-o sa "amarasca" apele - nu-i doar o predictie aiuristica.
Pe linga apa imbuteliata, asigurarea unui IZVOR subteran stabil ar fi o prioritate (eu am rezolvat-o deja la "buncarul" meu :D:D).

Ultima modificare facuta de Xtremul (29-08-2008 17:12:38)


29-08-2008 16:49:53
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Am o (alta) intrebare: planeta nibiru poate fii vazuta cu ochiul liber pe cerul noptii? Sau doar cu telescoapele?

29-08-2008 17:55:17
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

Provizii vor fi necesare pentru circa 6 luni. Nu va spun si CIND anume, fiindca oricum nu pune nimeni botu' :D la "aiurelile" mele.
Zic "6 luni" fiindca asta-i media de timp dedusa din informatiile "transpirate" apropo de aprovizionarea buncarelor "secrete" :rolleyes:, inclusiv a alora din Urali.

Problema principala e TIMINGUL - fiindca natura umana e ciudata :rolleyes: si nu actioneaza decit sub imperiul necesitatilor imediate.
Deciderea momentului RETRAGERII e asadar cruciala, lasind la o parte pregatirea din timp a locului/proviziilor etc. ;)
Nu doar panica si blocarea soselelor/aeroportuirlor etc or sa fie problemele irezolvabile in cazul aminarii "retragerii" :rolleyes:,
ci si alte scenarii... terifiante de mult pregatite CINIC la nivelul cel mai inalt.
Mai ales in marile aglomerari urbane !!! :(

@ Tasha: Nu-i aberanta totusi dorintza/vointza :D de a supravietui, fiindca nicio calamitate "globala"
de pina acum n-a fost totala si ireversibila (vorbim de paleoistorie acum).
Ca vin (sau nu :D) 1.000 de ani de pace/dreptate/renastere dupa "Marea Schimbare", asta ramine de vazut/trait. Punct. :)

@ Bety: Posibil sa fie totusi utila si aprovizionarea pentru un an. :rolleyes: Io oricum sint prea sarac pentru atit de multe acareturi. :D
Apa e problema nr. 1 !! Planeta Pelin :( - aia care-o sa "amarasca" apele - nu-i doar o predictie aiuristica.
Pe linga apa imbuteliata, asigurarea unui IZVOR subteran stabil ar fi o prioritate (eu am rezolvat-o deja la "buncarul" meu :D:D).

Daca ai rezolvat cu apa,intradevar esti tare!!!!
Fara apa suntem pierduti!!!!=)


29-08-2008 20:18:19
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Hei raspundeti-mi,,,a vazut cineva planeta nibiru cu ochiul liber sau se vede doar cu telescoapele?

30-08-2008 13:38:04
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954

Xtremul a scris:


.....Pe linga apa imbuteliata, asigurarea unui IZVOR subteran stabil ar fi o prioritate (eu am rezolvat-o deja la "buncarul" meu.........


M-ai bagat in dilema.Facem buncar la izvor sau aducem izvor la buncar ?
Si apoi izvorul ar putea fi contaminat


30-08-2008 22:05:24
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

onoyoko a scris:

Hei raspundeti-mi,,,a vazut cineva planeta nibiru cu ochiul liber sau se vede doar cu telescoapele?

In emisfera sudica a fost "vazuta" cu telescopul (ala de la Polul Sud, evident :D)
Sint 7-8 postari pe tema asta, dar nu aici. ;)

Din primavara lui 2009 se va vedea si cu okiu'liber, dar incepind TOT din emisfera sudica (de-acolo "vine")


30-08-2008 22:52:07
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Azi dimineata pe la 3 jumate m-am trezit si am deschis televizorul sa vad ce mai e pe acolo...si ce credeti ca era pe National Geografic.....? Ei bine,,,se vorbea despre anunaki si tot ceea ce ati scris voi pe aici. La un moment dat spuneau ca dumnezeu interzicea imperecherea celor din alte galaxii cu pamantencele,si se punea intrebarea : dar cand a fost inseminata Maria cu Isus,nu a fost tot o imperechere intre o pamanteanca si un ,,,nu stiu ce ,,,din alt spatiu? Ce parere aveti de asta? Extremule ,vad ca imi raspunzi cu rabdare la toate intrebarile,multumesc.

31-08-2008 14:21:47
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Sint sigura ca daca s-ar fi explicat atunci ceea ce incercam acum sa intelegem ( ma refer la fecundarea in vitro, genetica, clonare ect) in mod cert am fi spus-o cu cuvintele din biblie.
Si de ce nu " crede si nu cercata " poate capata noi valente. :D

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (02-09-2008 23:51:35)


02-09-2008 23:50:08
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Extremule, bine c-ai rezolvat cu apa, mi-ai luat o piatra de pe inima !
Cazanu'  de tuica il aduc io.


05-09-2008 23:25:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Se aproba, compadre, fiindca de fapt fara... tzuica :D sintem pierduti dupa 2012, nu fara apa !!!

Ultima modificare facuta de Xtremul (06-09-2008 04:14:01)


06-09-2008 00:27:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

PeterPan 63 a scris:

Extremule, bine c-ai rezolvat cu apa, mi-ai luat o piatra de pe inima !
Cazanu'  de tuica il aduc io.

Pai, mon cher,eu sunt in tara palincii...imi iei obiectul muncii?...;)


06-09-2008 14:44:59
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

tasha 1951 a scris:


PeterPan 63 a scris:

Extremule, bine c-ai rezolvat cu apa, mi-ai luat o piatra de pe inima !
Cazanu'  de tuica il aduc io.

Pai, mon cher,eu sunt in tara palincii...imi iei obiectul muncii?...;)


si cind iese productia noua? sa-mi rezerv bilet de tren... :D:D


06-09-2008 18:56:57
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

(..) Pe linga apa imbuteliata, asigurarea unui IZVOR subteran stabil ar fi o prioritate (eu am rezolvat-o deja la "buncarul" meu :D:D).


Problema cartilor sau, si mai bine, a curentului electric - pentru un calculator, desigur - ai rezolvat-o, amice Xtrem?


06-09-2008 23:39:59
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Cel mai simplu se rezolva cu un generator actionat cu o bicicleta, draga Aly - postezi si gafai, deci. :D:D
Serios acum, se poate si fara curent, o perioada :rolleyes: (io mi-s oricum prea sarac pentru instalatii solar/eoliene de jdemii de euroi).
Lemne, apa si ceva provizii "durabile" sa fie (si-un cazan pentru rachie :D), ca restul se rezolva !!! ;)
Fiindca in simplitate sta de fapt shpilul, crede-ma: ;) eliminarea falselor nevoi (care ne ingreuneaza de fapt acum enorm viata, si nu invers)
e cheia supravietuirii in perioada care va sa vina (sau nu - hihihi :D:D).

Cartile-s mai simplu de utilizat insa decit un Internet care va fi... varza, :( dupa toate presupunerile - cel putin pentru citiva ani buni.
Timp de citit o sa fie destul oricum (cel putin in ipotetica perioada "subterana" de minimum citeva luni :rolleyes:),
dar si timp berechet pentru alte activitati mai placute...;) dar ceva mai gafaitor-asudatoare decit lectura si ele. :D:D
Totu-i sa si avem cu cine vorbi, dar si gafai placut :D - problema asta mai ramine de fapt s-o rezolv si io... vezi capitolul "selectie".:D:D  hihihihi
"Placut" insemnind, evident, o groaaaza de lucruri care-or sa tina mai mult de tolerantza/intzelegere/altruism/incredere decit de sex. :) Sau fitze.:D:D


...Dupa 2012 (2009-11 ? :rolleyes:) insa, munca de un cu totul alt specific decit asta a majoritatii omuletzilor "civilizati" de-acum
(birouri cu funduri latzite pe scaune :D, acte-socoteli-legi-eludarea lor, speculatii/combinatii/profit/mangleli/abureli :x etc)
o sa fie la ordinea zilei - sau, mai stii, A NOPTZII :rolleyes: poate, intr-un posibil final de "negura nucleara" (sau lunga noapte ROSIE :rolleyes:)...

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-09-2008 03:29:59)


07-09-2008 00:29:20
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Cel mai simplu se rezolva cu un generator actionat cu o bicicleta, draga Aly - postezi si gafai, deci. :D:D
Serios acum, se poate si fara curent, o perioada :rolleyes: (io mi-s oricum prea sarac pentru instalatii solar/eoliene de jdemii de euroi).


N-ai nevoie de jdemii de euroi pentru o instalatie eoliana decat daca esti prea puturos sa-ti mesteresti de unul singur una, dupa ce eventual ai citit un pic despre asta, zau! :D



Xtremul a scris:

Fiindca in simplitate sta de fapt shpilul, crede-ma: ;) eliminarea falselor nevoi (care ne ingreuneaza de fapt acum enorm viata, si nu invers)
e cheia supravietuirii in perioada care va sa vina (sau nu - hihihi :D:D).

Cartile-s mai simplu de utilizat insa decit un Internet care va fi... varza, :( dupa toate presupunerile - cel putin pentru citiva ani buni.


Despre internet, nu ma-ndoiesc ca ar fi varza in asa conditii apocaliptice - nu ma gandeam la internet, ci doar la o cale cat mai simpla de a pastra stocate cat mai multe date. Cat despre simplitate si nevoi false, asta da, ar fi un subiect tare, cu conditia sa mai putem alege la ora asta a evolutiei noastre nevoile presupus false de cele autentice.


07-09-2008 21:54:07
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Este interesanta montarea unei instalatii eoliene in bunker :D :D  :D ( provbabil se face si un tunel suplimentar de ventilatie.Este o idee demna de cercetat.Chiar am o schema de principiu pentru ca asa ceva sa functioneze.

Prin puterea vintului se poate pompa apa, aer,  se poate face ventilarea bunkerului si chiar mai multe.
Trebuie sa existe si o solutie de back up totusi.

.O instalatie solara de asemeni pune probleme datorita prafului care se depune pe elementii fotovoltaici( :D tema de sf---omul care iese din bunker pentru a sterge praful de pe celulele fotovoltaice pentru a salva populatia bunkerului )

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (08-09-2008 14:19:24)


08-09-2008 14:13:32
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Bety cea urata a scris:

Sint sigura ca daca s-ar fi explicat atunci ceea ce incercam acum sa intelegem ( ma refer la fecundarea in vitro, genetica, clonare ect) in mod cert am fi spus-o cu cuvintele din biblie.
Si de ce nu " crede si nu cercata " poate capata noi valente. :D


Pall/Observator...................mult timp ai vorbit singur, acum vad ca ti-ai adus/facut prieteni pe topicul tau, bravo.


09-09-2008 09:52:09
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:


Bety cea urata a scris:

Sint sigura ca daca s-ar fi explicat atunci ceea ce incercam acum sa intelegem ( ma refer la fecundarea in vitro, genetica, clonare ect) in mod cert am fi spus-o cu cuvintele din biblie.
Si de ce nu " crede si nu cercata " poate capata noi valente. :D


Pall/Observator...................mult timp ai vorbit singur, acum vad ca ti-ai adus/facut prieteni pe topicul tau, bravo.

Oricum ea e o veche forumista....ce pacat ca n-ai recunoscut-o!=)


09-09-2008 17:31:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

SandieShaw a scris:


tasha 1951 a scris:


PeterPan 63 a scris:

Extremule, bine c-ai rezolvat cu apa, mi-ai luat o piatra de pe inima !
Cazanu'  de tuica il aduc io.

Pai, mon cher,eu sunt in tara palincii...imi iei obiectul muncii?...;)


si cind iese productia noua? sa-mi rezerv bilet de tren... :D:D

Palincile noi se fierb incepind din octombrie...dar pentru tine gasesc la orice ora... ia biletul si vino!


09-09-2008 17:34:13
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

tasha 1951 a scris:


NJD a scris:


Bety cea urata a scris:

Sint sigura ca daca s-ar fi explicat atunci ceea ce incercam acum sa intelegem ( ma refer la fecundarea in vitro, genetica, clonare ect) in mod cert am fi spus-o cu cuvintele din biblie.
Si de ce nu " crede si nu cercata " poate capata noi valente. :D


Pall/Observator...................mult timp ai vorbit singur, acum vad ca ti-ai adus/facut prieteni pe topicul tau, bravo.

Oricum ea e o veche forumista....ce pacat ca n-ai recunoscut-o!=)

Sunt sigur ca tu nu ai recunoscut-o in batalia cu Ciudy, cine din vechile formiste este, prietena mea?

Ultima modificare facuta de NJD (10-09-2008 13:55:39)


10-09-2008 13:30:21
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Asa-zisa "batalie" a fost de fapt CU MINE, cumetre NJD, si doar in subsidiar cu CiudySA ! ;)
N-are sens insa dezgroparea unei iluzorii "securi a razboiului" :rolleyes:, din simplul motiv ca n-am inteles nici acuma "ce le-a minat in lupta" :D
pe mai vechile ori mai noile forumiste ascunse/ingropate succesiv sub dubiosul anonimat al netului :(...
Iar la remarca ta ca... numitele Observatoare ;) nu erau cunoscute REAL de Tasha, permite-mi doar sa ma tavalesc doar un pic de ris. :D:D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (10-09-2008 14:50:04)


10-09-2008 14:47:52
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Este posibil sa fii obosit, si'ti recomand o vacanta mica sa te odihnesti, altfel nu vad cum tu crezi ca stii tot ce stie Tasha sau de ce nu ai inteles cursul dialogului de mai sus. Gresesc si eu de multe ori recunosc, deasemenea recunosc si dreptul tau sa gresesti, si pentru ca esti asa de vesel si te tavalesti pe jos de ras :) nu-ti pot spune decat; continua, numai ai grija sa nu te ingrasi :)

11-09-2008 10:31:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

Asa-zisa "batalie" a fost de fapt CU MINE, cumetre NJD, si doar in subsidiar cu CiudySA ! ;)
N-are sens insa dezgroparea unei iluzorii "securi a razboiului" :rolleyes:, din simplul motiv ca n-am inteles nici acuma "ce le-a minat in lupta" :D
pe mai vechile ori mai noile forumiste ascunse/ingropate succesiv sub dubiosul anonimat al netului :(...
Iar la remarca ta ca... numitele Observatoare ;) nu erau cunoscute REAL de Tasha, permite-mi doar sa ma tavalesc doar un pic de ris. :D:D:D

Stilul Observatorului era inconfundabil...PRIETENII ei  au recunoscut-o cu siguranta...=)


11-09-2008 17:31:07
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

NJD a scris:

Este posibil sa fii obosit, si'ti recomand o vacanta mica sa te odihnesti, altfel nu vad cum tu crezi ca stii tot ce stie Tasha sau de ce nu ai inteles cursul dialogului de mai sus. Gresesc si eu de multe ori recunosc, deasemenea recunosc si dreptul tau sa gresesti, si pentru ca esti asa de vesel si te tavalesti pe jos de ras :) nu-ti pot spune decat; continua, numai ai grija sa nu te ingrasi :)

Raspunsul de mai sus al Tashei e edificator, cumetre NJD - asa ca sfatul cu odihna nu-i deloc aplicabil mie. :D
In viata toti gresim, clar (eu nu-s vreo exceptie ;)), pe forum insa incerc sa ma apropii de "zero errors" - si nu doar sintactic sau ortografic. :D
In plus, am slabit cu vreo 40 kg in ultimii 2-3 ani. D-aia-mi permit sa ma tavalesc in continuare pe jos/pe sus de ris. :D:D

P.S. raspunsul Tashei e de fapt doar "partial clarificator". ;) Las deci la o parte "eludarea problematicii" puse in postarea mea,
fiindca nici nu ma asteptam de fapt la vreo clarificare de la Tasha - ori de la fosta Observator, cum ar fi normal. :)
Motivul ? - Xtrem :D de simplu: justificarea unor actiuni irationale (si implicit prostesti de-a dreptul) e imposibila. :D:D
De fapt, cine-a zis ca femeile pot fi SI ratzionale?! :D:D hihihi
Desi... hmmm... mai sint si exceptii. :rolleyes:. Rarissime, dar norocosul de mine a cunoscut recent una. ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-09-2008 19:52:37)


11-09-2008 17:44:44
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Ciudat, kama-deva, credeam ca sint unika... :D:D iar pe mine nu m-ai cunoscut - INCA! (Te-a ferit Dumnezeu ori instinctele tale de sagetator!)

11-09-2008 18:44:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hmmm, ma chere SS, iar incep oare imbirligarile de nickuri? :D:D Ca nu prea-mi pare sa fii tu Unikaa (Marea Preoteasa adica ;))...

Serios acum, zicind "rarissime", v-am inclus, fireste, si pe domnia dumneavoastra :) in categoria asta !!!!

P.S. In ultima vreme am instinctele cam date peste cap :rolleyes:. Se poate deci tabari pe JE cu incredere, mi-s asa vulneraaabil !!! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-09-2008 19:51:54)


11-09-2008 19:45:28
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Deja o dam pe lalaiala.Se pare ca toti sint filologi pe aici.Prea putin spirit tehnic :D :D :D .Aveam ideea preconceputa ca barbatii ar fi mai " tehnici" spiritual.

12-09-2008 22:36:19
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Pot exista (desi rar) si tehnicieni "artisti", draga Bety ! ;)
Unuia-i citesti chiar acum postarea. :D:D hihihi (modest mai sint)


13-09-2008 00:28:47
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
De vorbe sint satula, iar de multumiri am podul plin :D :D :D Am pereti plini de diplome si frigiderul plin de carne.:D :D :D.
Sint curioasa care sint primele 20 de lucruri care le iei cu tine in bunker.


14-09-2008 20:20:18
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
19 le stiu deja, draga Bety, pe-al 20-lea inca nu l-am gasit din pacate (o femeie k lumea. :D:D)

Alo, feministele, nu-mi reprosati va rog totusi confuzia "lucru/femeie" ;), a fost doar o inocenta scapare... :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-09-2008 02:18:27)


15-09-2008 02:03:20
   
?? AAndrei
Cont Sters

Inregistat: 21-08-2008
Mesaje: 1

Bety cea urata a scris:

De vorbe sint satula, iar de multumiri am podul plin :D :D :D Am pereti plini de diplome si frigiderul plin de carne.:D :D :D.
Sint curioasa care sint primele 20 de lucruri care le iei cu tine in bunker.



20 de lucruri pe care sa le luam in bunker?, este viata mult prea usoara !... nu avem voie sa luam decat 3 lucruri din pacate!....


15-09-2008 08:52:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

AAndrei a scris:


Bety cea urata a scris:

De vorbe sint satula, iar de multumiri am podul plin :D :D :D Am pereti plini de diplome si frigiderul plin de carne.:D :D :D.
Sint curioasa care sint primele 20 de lucruri care le iei cu tine in bunker.



20 de lucruri pe care sa le luam in bunker?, este viata mult prea usoara !... nu avem voie sa luam decat 3 lucruri din pacate!....

Viata mult prea usoara?i-auzi!!!!....un baiat optimist!puneti ochii pe el fetelor!=)


15-09-2008 11:09:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

19 le stiu deja, draga Bety, pe-al 20-lea inca nu l-am gasit din pacate (o femeie k lumea. :D:D)

Alo, feministele, nu-mi reprosati va rog totusi confuzia "lucru/femeie" ;), a fost doar o inocenta scapare... :D

Dar parca intr-o postare anterioara spuneai ca ai gasit-o?...te-a dezamagit deja?=(


15-09-2008 11:11:11
   
mihaela_f
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-03-2008
Mesaje: 197

tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:

19 le stiu deja, draga Bety, pe-al 20-lea inca nu l-am gasit din pacate (o femeie k lumea. :D:D)

Alo, feministele, nu-mi reprosati va rog totusi confuzia "lucru/femeie" ;), a fost doar o inocenta scapare... :D

Dar parca intr-o postare anterioara spuneai ca ai gasit-o?...te-a dezamagit deja?=(

Ba da, Tasha! A gasit_o :D (e in optimi deja...:rolleyes:), dar nu_i "k lumea" pentru buncar (vezi insula pustie ;))


15-09-2008 13:52:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

mihaela_f a scris:


tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:

19 le stiu deja, draga Bety, pe-al 20-lea inca nu l-am gasit din pacate (o femeie k lumea. :D:D)

Alo, feministele, nu-mi reprosati va rog totusi confuzia "lucru/femeie" ;), a fost doar o inocenta scapare... :D

Dar parca intr-o postare anterioara spuneai ca ai gasit-o?...te-a dezamagit deja?=(

Ba da, Tasha! A gasit_o :D (e in optimi deja...:rolleyes:), dar nu_i "k lumea" pentru buncar (vezi insula pustie ;))

Daca zici tu...asa o fi ca poate pe acolo prin criptele acelea de la Sapanta ti-o fi soptit el ceva...;)
=D=D


15-09-2008 14:34:48
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954

AAndrei a scris:


Bety cea urata a scris:

De vorbe sint satula, iar de multumiri am podul plin :D :D :D Am pereti plini de diplome si frigiderul plin de carne.:D :D :D.
Sint curioasa care sint primele 20 de lucruri care le iei cu tine in bunker.



20 de lucruri pe care sa le luam in bunker?, este viata mult prea usoara !... nu avem voie sa luam decat 3 lucruri din pacate!....


Enumera !!!


18-09-2008 17:44:24
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Unul dintre cele 20 de lucrur ar trebui sa fie un aparat de radio, baterii acumulatori si un incarcator solar pentru baterii. Aceiasi acumulatori pot fi folositi la o lanterna ( eu prefer acel model de  lanterna chinezeasca cu generator)

Deja au ramas 17 :D :D :D  Trusa de prim ajutor se trece ca un singur obiect !


18-09-2008 17:48:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Bety cea urata a scris:

Unul dintre cele 20 de lucrur ar trebui sa fie un aparat de radio, baterii acumulatori si un incarcator solar pentru baterii. Aceiasi acumulatori pot fi folositi la o lanterna ( eu prefer acel model de  lanterna chinezeasca cu generator)

Deja au ramas 17 :D :D :D  Trusa de prim ajutor se trece ca un singur obiect !

Cred ca printre lucruri(daca pot numi asa...)as lua-o pe catelusa mea Tasha...e descurcareata foc....m-ar scoate la liman cu siguranta...;)


18-09-2008 18:05:29
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Vorbeste cu Xtremul daca este ok sa iei catelusa in bunker.Sint cazuri in care un ciine te poate ajuta in efortul de supravietuire, dar sint si cazuri in care de la ciine pot venii necazurile.

Eram foarte interesata sa stiu daca cineva ar lua dupa el/ea  BIBLIA, sau o carte de rugaciuni.


26-09-2008 12:32:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Am sa iau si Biblia evident....cum altfel?=(

26-09-2008 13:53:22
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Cum supravietuiesti in criza mondiala....

Cumperi tot ce poate sa te ajute la supravietuit ( destul de mare lista) pentru 5 ani
Gasesti inca 1 miliard de oameni care fac acelas lucru

si in acest fel criza mondiala trece....


11-10-2008 20:45:41
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Bety cea urata a scris:

Vorbeste cu Xtremul daca este ok sa iei catelusa in bunker.Sint cazuri in care un ciine te poate ajuta in efortul de supravietuire, dar sint si cazuri in care de la ciine pot venii necazurile.

Eram foarte interesata sa stiu daca cineva ar lua dupa el/ea  BIBLIA, sau o carte de rugaciuni.


Betisor , daca-as lua o carte la bunkar , aceea ar fi "Calatorie la Ixtlan" - C.Castaneda...


14-10-2008 09:53:29
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Asa am devenii  " oamenii carti".

24-10-2008 01:05:07
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Bety cea urata a scris:

Asa am devenii  " oamenii carti".


Tot mai bine decat femeia shopping !


24-10-2008 11:10:32
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
ShoppinG-ului poate, draga Tit (cu G, se stie deja, de la punctul G ;)).

P.S. "Femeia cartzii" ;) ar scrie oricum "am deveni" cu un singur i, nu cu doi !! :D:D hihihi
Traim insa clar cu "femeia netizdica" :D:D alaturi (sau mai precis pe cap) de-o vreme... :(
...Apropo: n-am inteles despre ce fel de carti era vorba-n discutie ? :rolleyes: De tarot ori de poker ?! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (24-10-2008 18:52:37)


24-10-2008 17:08:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

ShoppinG-ului poate, draga Tit (cu G, se stie deja, de la punctul G ;)).

P.S. "Femeia cartzii" ;) ar scrie oricum "am deveni" cu un singur i, nu cu doi !! :D:D hihihi
Traim insa clar cu "femeia netizdica" :D:D alaturi (sau mai precis pe cap) de-o vreme... :(
...Apropo: n-am inteles despre ce fel de carti era vorba-n discutie ? :rolleyes: De tarot ori de poker ?! :D:D

de tarot...;) sa vedem ce ne pica la drum de seara...=D=D


24-10-2008 20:07:29
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954

Xtremul a scris:

ShoppinG-ului poate, draga Tit (cu G, se stie deja, de la punctul G ;)).

P.S. "Femeia cartzii" ;) ar scrie oricum "am deveni" cu un singur i, nu cu doi !! :D:D hihihi
Traim insa clar cu "femeia netizdica" :D:D alaturi (sau mai precis pe cap) de-o vreme... :(
...Apropo: n-am inteles despre ce fel de carti era vorba-n discutie ? :rolleyes: De tarot ori de poker ?! :D:D



:D :D 
Si de unde regula asta, zau ca nu stiu.Ori mneata ridici exceptia la rang de regula In mod aproape sigur vorbesti la general pentru a sublinia "la particular".

Nu vorbeam de carti, vorbeam de punctul G la barbati. :D :D :D



"

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (26-10-2008 00:02:17)


26-10-2008 00:00:42
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
AI postat aici pentru a arata in 1000000 de cuvinte ca eu am pus un iiii in plus !!!

Shit  la puterea 1000. No other comments.


26-10-2008 00:11:29
   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7    
Mergeti la