Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Cum sa supravietuiesti.Ghid de supravietuire.    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Bety cea urata a scris:

AI postat aici pentru a arata in 1000000 de cuvinte ca eu am pus un iiii in plus !!!

Shit  la puterea 1000. No other comments.

=D=D
Esti haioasa Bety....


26-10-2008 09:21:07
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:


Bety cea urata a scris:

AI postat aici pentru a arata in 1000000 de cuvinte ca eu am pus un iiii in plus !!!

Shit  la puterea 1000. No other comments.

=D=D
Esti haioasa Bety....

Clar, ceaiul de tei baut alaltaieri era de fapt din marijuana :rolleyes:, de-am avut nefericita inspiratie sa-i fac observatie, si inca-n milioane de cuvinte (?! :rolleyes:) taman lu' Bety-cea-haioasa !!! :D:D

Fiindca recunosc, draga Tasha, ca postarile ei debordeaza de umor si inteligentza (mi-a spus asta un nepot de 9 ani, care cauta si el p-acilea o lipeala c-o tipa matura, de 11-12...;) sau chiar c-o baba pedo de 18. :D)
Sincer sa fiu, si io ma tavalesc deseori pe jos tinindu-ma cu ambele minutze de burta cind o citesc; nu de ris insa, nuuu, e doar iradierea telepatica :D a SHIT-ului provocator de crampe din mintea ei - sau a Observatoarelor, PallMall-elor si altor abjecte profiluri de-ale ei, ale caror postari diareice :x se pare c-au ridicat-o pe Tasha pe culmile satisfactiilor estetice ;) de o apreciaza la modul asta entuziast ...:(

P.S. Bety fata mosului (apropo, se scrie cu doi de "t" adica Betty - dar ce mai conteaza, ca uritzenia nu de-aici vine :(): cata-ti rogu-te alti clienti cu care sa te dai rotunda-n neuronu' fugit de fapt de-acasa :D, fiindca ai sanse maxime s-o iei in freza cu JE. ;)
Nu mai sint asadar deloc "intzelept" :rolleyes: lately, nu cedez niciun milimetru in fatza sfertodoctilor cu shtaif si implicit n-o sa te ignor vreodata !!!
Ba chiar dimpotriva... :D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (27-10-2008 15:46:15)


27-10-2008 15:11:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:


tasha 1951 a scris:


Bety cea urata a scris:

AI postat aici pentru a arata in 1000000 de cuvinte ca eu am pus un iiii in plus !!!

Shit  la puterea 1000. No other comments.

=D=D
Esti haioasa Bety....

Clar, ceaiul de tei baut alaltaieri era de fapt din marijuana :rolleyes:, de-am avut nefericita inspiratie sa-i fac observatie, si inca-n milioane de cuvinte (?! :rolleyes:) taman lu' Bety-cea-haioasa !!! :D:D

Fiindca recunosc, draga Tasha, ca postarile ei debordeaza de umor si inteligentza (mi-a spus asta un nepot de 9 ani, care cauta si el p-acilea o lipeala c-o tipa matura, de 11-12...;) sau chiar c-o baba pedo de 18. :D)
Sincer sa fiu, si io ma tavalesc deseori pe jos tinindu-ma cu ambele minutze de burta cind o citesc; nu de ris insa, nuuu, e doar iradierea telepatica :D a SHIT-ului provocator de crampe din mintea ei - sau a Observatoarelor, PallMall-elor si altor abjecte profiluri de-ale ei, ale caror postari diareice :x se pare c-au ridicat-o pe Tasha pe culmile satisfactiilor estetice ;) de o apreciaza la modul asta entuziast ...:(

P.S. Bety fata mosului (apropo, se scrie cu doi de "t" adica Betty - dar ce mai conteaza, ca uritzenia nu de-aici vine :(): cata-ti rogu-te alti clienti cu care sa te dai rotunda-n neuronu' fugit de fapt de-acasa :D, fiindca ai sanse maxime s-o iei in freza cu JE. ;)
Nu mai sint asadar deloc "intzelept" :rolleyes: lately, nu cedez niciun milimetru in fatza sfertodoctilor cu shtaif si implicit n-o sa te ignor vreodata !!!
Ba chiar dimpotriva... :D hihihi


Uite, eu am o nelamurire:
De ce te legi tu numai de userii  de gen feminin atunci cand se mai greseste pe alocuri?...poate din cauza vitezei  sau ma rog...de barbati de nu te iei??...vad atatea greseli de ortografie,ma zgarie la ochi unele dar trec mai departe,poate pentru ca mi-e jena sa fac observatii...iau ideea celui care a postat...
Personal nu imi pasa cum cineva scrie. Incerc sa inteleg ce vrea sa spuna.
Mi s-a intimplat sa si inteleg gresit ce au scris unii....recunosc...=(

greselile sunt inerente si ne apartin noua ca oameni... =(
...cu ce drept as judeca greselile altora, atat timp cat le inteleg mesajul ce vor sa-l transmita...? :rolleyes:
Categoric!nu am nici un drept si nici profesor  nu sunt!
Insa ai dreptate, poti sa spui mult despre cineva dupa felul cum scrie. Si in plus mediocritate se gaseste oriunde: in idei, in scriere etc.
Pe forum se gaseste un mozaic de valori...
Ca atare:Nu cred ca este nimeni prost,retarded,fiecare are ceva de spus in viata,si o spune in felul lui sau ei,chiar si cei retarded au ceva de spus si poate nu stiu gramatica dar spun ce au pe suflet,pt. mine asta conteaza....pe fata pe care tocmai ai criticat-o o cunosc in realitate,este chiar deosebita si o cunosc si alti forumisti de la intalnirile forumistilor,stiu cite parale plateste deci nu ma hazardez atunci cand fac astfel de afirmatii....
Asa...si acuma te-as ruga ceva:
Nu fi suparat pe mine,nu scriu astea cu nici o intentie rea sau de a te critica....dimpotriva incerc sa te rog sa fii mai ingaduitor..
Tu stii ca tin mult la tine,te apreciez,cum te-as putea oare rani in vreun fel....? =)


27-10-2008 16:23:07
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Tasha, vezi tu, esti o super draguta, asta nu pot intelege unii.Ceea ce inseamna ca ei nu pot fi draguti :D :D :D

28-10-2008 02:13:18
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954

Xtremul a scris:


....P.S. Bety fata mosului (apropo, se scrie cu doi de "t" adica Betty - dar ce mai conteaza, ca uritzenia nu de-aici vine ): cata-ti rogu-te alti clienti cu care sa te dai rotunda-n neuronu' fugit de fapt de-acasa , fiindca ai sanse maxime s-o iei in freza cu JE.

..neica , daca mai puneam inca un "t" m-as fi numit
"Betty_cea_urat" ceea ce nu era cum trebuie sa fie.
nici
Bettyceaurata  nu imi placea ( nu se vedea acel " urata " cu sensurile pe care le poate deschide)

Cum in mod sigur adminul nu ar schimba setarile forumului doar ca numele meu sa aiba 15 litere, am preferat sa scriu cu un singur "t".

Desigur pentru a intelege asta iti trebuie mai mult decit creioane colorate si public din Nemtia .

:D :D Chiar crezi ca sint "fata mosului" adica cea desteapta , nu "fata babei" cea neaspa ????  :D :D :D , pai asta chiar este un compliment.

Uite postez pentru tine o poezie de George Cosciug :

"A inceput de ieri sa cada
Cite un pampalau pe strada..."


28-10-2008 02:20:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Bety cea urata a scris:

Tasha, vezi tu, esti o super draguta, asta nu pot intelege unii.Ceea ce inseamna ca ei nu pot fi draguti :D :D :D

Multumesc draga mea....imi place sa fie armonie pe forum,mai ales ca eu intru aproape zilnic...=)


29-10-2008 12:00:56
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Care va sa zica, in lupta pentru supravietuire, cel pregatit are un avantaj in fata profanului, iar pamintul va fii al celor blinzi.

01-11-2008 21:14:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Bety cea urata a scris:

Care va sa zica, in lupta pentru supravietuire, cel pregatit are un avantaj in fata profanului, iar pamintul va fii al celor blinzi.

...verbul ā€œa fiā€  nu e nici la imperativ, nici la conjunctiv, ci la viitorul simplu.... deci,vezi corecteaza repede pina nu vine Extremul sa te ia la bani marunti ...;)
stii ce boala are pe acesti "i"in plus...=D=D


02-11-2008 10:28:58
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
:D :D  ei na :D

02-11-2008 13:56:53
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Anuntz important: nu mai am boala pe nimeni si pe nimic ! :D (inclusiv pe greseli gramaticale ;)).
Si nici macar p-aia/alea care ma fac mocofan ori pampalau.

Motivul: ala expus mai sus de Bety (merge si c-un sigur "t" deci :D): Pamintul va fi al celor blinzi si tolerantzi !!" ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (02-11-2008 15:03:24)


02-11-2008 14:27:06
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
nu merge, bre, nu merge, pe motiv ca limbile sint niste chestii reglementate sau - cum ar zice barbaristii din televiziuni - regulate, iar noi d-aia sintem p-aici...
iar eu una, nu vreau dom'le Pamintul dupa cum nici pamint nu prea vreau acum... asa ca nu ceda, kama-deva :D:D

Ultima modificare facuta de SandieShaw (02-11-2008 15:06:18)


02-11-2008 14:59:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

Anuntz important: nu mai am boala pe nimeni si pe nimic ! :D (inclusiv pe greseli gramaticale ;)).
Si nici macar p-aia/alea care ma fac mocofan ori pampalau.

Motivul: ala expus mai sus de Bety (merge si c-un sigur "t" deci :D): Pamintul va fi al celor blinzi si tolerantzi !!" ;)



SandieShaw a scris:

nu merge, bre, nu merge, pe motiv ca limbile sint niste chestii reglementate - sau cum ar zice barbaristii din televiziuni - regulate, iar noi d-aia sintem p-aici...
iar eu una, nu vreau dom'le Pamintul dupa cum nici pamint nu prea vreau acum... asa ca nu ceda, kama-deva :D:D

Ba uite ca cedez, ma chere SS (nu si... nervos ;) insa), viata-i prea scurta ca sa-ncerc misiuni imposibile :D de genul educarii masselor...

Asta-i spun deseori si lu' frate-miu (tip mai dur - de fapt mai putin diplomat decit mine) care nu se lasa pina nu se ia la hartza cu diversi... chiar pampalai :D "tari in clantza" in trafic, de exemplu si-i altoieste la nevoie de le sar fulgii :D - chestie riscanta oricum, legal vorbind:  OK, batzi unu-doi-zece, da' tot nu scapi lumea de megatonele de prostie-n felul asta !!

Ultima modificare facuta de Xtremul (02-11-2008 15:13:58)


02-11-2008 15:06:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

Anuntz important: nu mai am boala pe nimeni si pe nimic ! :D (inclusiv pe greseli gramaticale ;)).
Si nici macar p-aia/alea care ma fac mocofan ori pampalau.

Motivul: ala expus mai sus de Bety (merge si c-un sigur "t" deci :D): Pamintul va fi al celor blinzi si tolerantzi !!" ;)



SandieShaw a scris:

nu merge, bre, nu merge, pe motiv ca limbile sint niste chestii reglementate - sau cum ar zice barbaristii din televiziuni - regulate, iar noi d-aia sintem p-aici...
iar eu una, nu vreau dom'le Pamintul dupa cum nici pamint nu prea vreau acum... asa ca nu ceda, kama-deva :D:D

Ba uite ca cedez, ma chere SS (nu si... nervos ;) insa), viata-i prea scurta ca sa-ncerc misiuni imposibile :D de genul educarii masselor...

Asta-i spun deseori si lu' frate-miu (tip mai dur - de fapt mai putin diplomat decit mine) care nu se lasa pina nu se ia la hartza cu diversi... chiar pampalai :D "tari in clantza" in trafic, de exemplu si-i altoieste la nevoie de le sar fulgii :D - chestie riscanta oricum, legal vorbind:  OK, batzi unu-doi-zece, da' tot nu scapi lumea de megatonele de prostie-n felul asta !!

Eu asa te-am perceput de la inceputurile mele pe forum,un tip inteligent,diplomat,elegant in  exprimare, care spune multe printre rinduri... bravo!uite acum il regasesc pe kawa...


02-11-2008 17:25:40
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954

SandieShaw a scris:

nu merge, bre, nu merge, pe motiv ca limbile sint niste chestii reglementate sau - cum ar zice barbaristii din televiziuni - regulate, iar noi d-aia sintem p-aici...
iar eu una, nu vreau dom'le Pamintul dupa cum nici pamint nu prea vreau acum... asa ca nu ceda, kama-deva :D:D



Asa coana, fiecare trebuie sa isi defineasca scopul in viata.Unii nu pot trai daca nu au prosti in jur, iar altii nu pot trai daca nu se cred destepti.Alfel ar accepta pamintul sau pamintul i-ar accepta pe ei :D :D :D mai devreme sau mai tirziu.


04-11-2008 09:50:31
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Nu stiu cit de buna este aceasta tehnica de supravietuire.Inconjoara-te de prosti ca poate tine de cald.Daca ai noroc te aleg de sef desi prosti fiind nu realizeaza ca esti desteapta.
Este posibil sa te puna la ciorbita daca te fierbi usor, pentru ca prostul oricit ar fi de prost tot la avantajul lui se gindeste.
daca nu esti frageda si populara, ar putea observa  ca esti deosebita si poate iti va oferi un rol/post de vraci sau saman daca nu de bufon ( bufoana :D :D :D) Poti sa ii  inveti sa scrie si sa vorbeasca iar ei sa arunce cu bulgari de noroi in tine chiar in momentul cind stai cu fata la tabla ori de ce nu exact in momentul suprem cind crezi ca tocmai inteleg ce spui.

Asa ca accepta pamintul si relaxeaza-te.gaseste alt " raison por survivre" :D :D :D

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (04-11-2008 10:17:05)


04-11-2008 10:02:11
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Ce este Razboiul Informational?

Una din problemele razboiului informational este aceea ca oficial nu are o definitie. Principalul motiv este ca acest tip de agresiune este relativ noua si de aceea termenul de razboi informational are diferite semnificatii. Pe de o parte este aspectul lui militar dar pe de alta parte razboiul informational mai e folosit pentru a descrie ā€žrazboiul ā€ž pe Internet.
Dr. John Alger defineste razboiul informational ca fiind actiunile duse pentru a obtine superioritate informationala prin afectarea informatiilor adversarului, bazele de procesare a informatiilor si sistemelor de informatii ale acestuia concomitent cu protejarea propriilor informatii.
O definitie data de departamentul apararii al S.U.A. si care se refera doar la partea militara este :
Razboiul informational reprezinta acele actiuni adoptate pentru a obtine superioritate informationala in sprijinul strategiei militare nationale prin compromiterea informatiilor inamicului si sistemelor sale de informatii in acelasi timp cu asigurarea si apararea propriilor informatii si sisteme.
In cartea sa ā€žRazboiul informational", Winn Schwartau descrie diferite concepte de a defini razboiului informational. El nu si-a propus sa defineasca toate nivelurile razboiului informational in una si aceeasi descriere, dar el a impartit definitia in trei categorii.


04-11-2008 12:23:59
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Categoria I : Razboiul informational individual

Aceasta prima clasa descrie atacul impotriva sistemului electronic particular (ex. PC).
Aici se include perturbarea inregistrarilor digitale si a intrarilor in bazele de date de fiecare data cand informatia e stocata. In zilele noastre majoritatea persoanelor au un mic control asupra informatiilor stocate. Potrivit jurnalului ā€žU.S.A. Today", 78% dintre americani sunt ingrijorati in legatura cu pierderea intimitatii. In trecut, un spion intercepta liniile telefonice si folosea camere de luat vederi si microfoane miniaturizate pentru a obtine informatii despre o persoana. Astazi a ramas posibilitatea utilizarii unor asemenea mijloace (care sunt mai miniaturizate si mult mai usor de folosit ca niciodata), dar majoritatea informatiilor despre o persoana sunt disponibile in bazele de date existente. Pentru a santaja o persoana nu este in cele din urma necesar sa o supraveghezi luni de zile, astazi prin intermediul razboiului informational se pot obtine informatiile dorite cu ajutorul calculatorului legat la capatul unei linii telefonice.
Majoritatea oamenilor nu doresc ca facturile achitate prin carti de credit, numerele de cont bancar, tranzactiile financiare cum ar fi imprumuturile, inchirierile de produse, fisierele medicale, cazierele juridice sau alte informatii sa fie publicate in ziare, dezvaluite prietenilor sau in toata lumea prin intermediul internetului.
Mai rau, daca cineva procura informatii private, cine garanteaza ca acestea sunt adevarate. Poti sa irosesti o multime de timp dezmintind informatii publicate, daca nimeni nu-si asuma responsabilitatea pentru integritatea informatiilor.
Punand cap la cap toate acestea putem spune :

    * mii de baze de date contin imagini digitale ale vietii noastre;
    * computerele schimba constant informatiile despre fiecare dintre noi;
    * a corecta informatiile eronate e aproape imposibil.

Razboiul informational de categoria I-a nu trebuie privit ca o potentiala amenintare, dar poate cu usurinta distruge identitatea cuiva sau poate face legatura cu clasele II si III ale razboiului informational


04-11-2008 12:24:31
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Categoria II: Razboiul informational al corporatiilor

Aceasta clasa descrie competitia sau mai zis, razboiul de azi intre corporatiile din lumea intreaga. Este usor de imaginat ca o companie poate investi 1.000.000 $ intr-un sistem care-i permite sa intre intr-o baza de date a unei companii private si sa fure rezultatele unor cercetari ce valoreaza peste 15.000.000 $.Pentru a fi sigur ca acel competitor nu va fi primul pe piata cu noul produs, ei pot de asemeni sa distruga baza de date si sa faca ca aceasta sa para un accident datorat unui virus. Descrierea razboiului informational intre corporatii nu este noua. Acest gen de ''spionaj'' este binecunoscut inca din timpul razboiului rece cand spionii rusi si americani incercau sa obtina informatii despre fiecare cealalta natiune.
Astazi razboiul informational are o noua dimensiune. Nu numai o corporatie poate incerca sa obtina rezultatele cercetarilor unui competitor dar chiar si statele sunt implicate in acest joc. Astfel, este posibil ca unele state sa-si incurajeze studentii sa studieze in afara granitelor (de ex. in S.U.A.) si sa le ceara acestora sa tina ochii deschisi, nu numai studiind in universitati dar si muncind ca interni in corporatii americane si sa impartaseasca aceste informatii propriilor guverne.
Referindu-ne la razboiul informational categoria a doua nu vorbim despre achizitia de informatii ci si de diseminarea informatiilor, reale sau fictive.
Exista posibilitatea ca o corporatie producatoare de medicamente (sau un guvern strain ce are propria sa industrie chimica in tara sa) sa imprastie informatii, ca datorita uzului masiv de medicament X impotriva astmei de catre corporatia americana Y au aparut cazuri de cancer, doctorii incetand probabil prescrierea medicamentului pana cand rezultatele unor studii aprofundate nu vor fi publicate. Acest studiu poate fi un fals si o parte a unei intregi campanii de dezinformare bine intocmita. Dezastrul este produs si milioane de dolari vor fi pierduti de catre corporatia Y pana aceasta va dovedi ( daca va putea) ca acel produs este in regula. Exemplul precedent facea referire la producatorii de medicamente. In lumea de azi unele procesari de date sunt controlate de cipurile calculatoarelor.
Poate fi extrem de usor pentru un producator de computere sa imprastie zvonul ca cel mai folosit cip al concurentei nu functioneaza chiar asa cum ar trebui. Ati dori sa cumparati o masina cu airbag despre care s-a scris in ziare ca cipul care controleaza airbagul nu functioneaza decat in proportie de 40% din cazuri. Cum poate dovedi acea companie contrariul? Beneficiarul nu poate testa sistemul cu usurinta de unul singur, deci va trebui sa aiba incredere in producator. Daca acea corporatie pierde increderea clientilor sai, va pierde de asemenea milioane de dolari.
Razboiul informational al corporatiilor apare in societatea noastra de fiecare zi. Doar o mica parte din toate incidentele sunt cunoscute. Multe nu sunt niciodata cunoscute si multe altele nu sunt cunoscute in afara organizatiei pentru a preveni reactii negative.
Deci razboiul informational categoria a doua poate provoca schimbari globale. Ce-ar fi fost de exemplu, daca Jennifer Flowers anunta plangerea sa impotriva lui Bill Clinton nu cu cateva luni inainte de alegerea sa, ci numai cu cateva zile inainte de Congresul Partidului Democrat. Istoria S.U.A. si influenta sa asupra istoriei mondiale avea sa fie schimbata.


04-11-2008 12:27:20
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Categoria a III a: Razboiul informational global

Acest tip de razboi actioneaza asupra industriilor, fortelor economice globale sau impotriva unor tari sau state .
Acest tip nu se refera numai la bazele de date ale concurentei si furtul rezultatelor cercetarilor ci chiar la folosirea acestor informatii impotriva detinatorilor.
In aceasta clasa, chiar daca se multiplica forta claselor I si II ale razboiului informational cu un urias factor de multiplicare tot nu se pot imagina pagubele ce pot fi produse in timpul razboiului informational global
Aici banii si oamenii nu sunt un factor critic. Tari din lumea a doua si a treia, cheltuiesc milioane de dolari in fiecare an pentru avioane, bombe si alte munitii. Ce-ar fi daca o tara ar decide sa cheltuiasca numai a zecea parte din investitiile anuale pentru arme apartinand celui de-al doilea val, pentru armele sofisticate din al treilea val. Ca de exemplu un dictator poate cheltui in jur de 200 milioane de dolari /an pentru arme apartinand celui de-al treilea val si sa fie capabil in mai putin de trei ani sa afecteze industria si guvernul S.U.A. intr-un mod inimaginabil. In relatie cu armele traditionale, razboiul informational deschide noi orizonturi pentru teroristi sau guverne ostile. Razboiul categoria a treia este capabil sa atace la mai mult de 15.000 km cu efecte dramatice. Cu armele acestui tip de razboi un dictator va fi capabil sa produca o prabusire la bursa din Wall Street, sau sa distruga sistemul bancar al S.U.A.


04-11-2008 12:28:47
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Razboiul imaginilor

Acest tip de razboi se potriveste definitiei razboiului informational numai intr-un mod mai larg. Scopul nu este neaparat de a obtine superioritatea informationala, ci de a manipula inamicul sau populatia proprie, cu informatii false sau modificate. Televiziunea este folosita pentru a modela vointa altor natiuni, schimbandu-le perceptia asupra realitatii. Ar putea fi dat ca exemplu un program TV modificat care prezinta comandantul trupelor adverse sau politicieni straini facand afirmatii nepopulare, cu scopul de a-i indeparta populatia si militarii. Acest tip de razboi este de obicei folosit in combinatie cu bruiajul electronic.
Alta cale de a lupta cu ajutorul razboiului imaginilor este sa-l folosesti chiar in propria tara. Un incident din Razboiul din Golf poate fi amintit aici. Intr-un grupaj de stiri internationale, CNN-ul a aratat o femeie care povestea cum soldatii irakieni sustrageau asigurarea materiala medicala pentru nou-nascuti din spitalele Kuweitului. Mai tarziu s-a descoperit ca aceasta femeie avea legaturi cu Ambasada Kuweitului din Washington D.C. Cu alte cuvinte, interviul a fost o inscenare. O mass-media controlata poate si va fi folosita pentru a influenta opinia publica pentru un scop.

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (04-11-2008 12:30:32)


04-11-2008 12:29:42
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

Bety cea urata a scris:

Nu stiu cit de buna este aceasta tehnica de supravietuire.Inconjoara-te de prosti ca poate tine de cald.Daca ai noroc te aleg de sef desi prosti fiind nu realizeaza ca esti desteapta.
Este posibil sa te puna la ciorbita daca te fierbi usor, pentru ca prostul oricit ar fi de prost tot la avantajul lui se gindeste.
daca nu esti frageda si populara, ar putea observa  ca esti deosebita si poate iti va oferi un rol/post de vraci sau saman daca nu de bufon ( bufoana :D :D :D) Poti sa ii  inveti sa scrie si sa vorbeasca iar ei sa arunce cu bulgari de noroi in tine chiar in momentul cind stai cu fata la tabla ori de ce nu exact in momentul suprem cind crezi ca tocmai inteleg ce spui.

Asa ca accepta pamintul si relaxeaza-te.gaseste alt " raison por survivre" :D :D :D
Bine zis.

04-11-2008 12:30:17
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Razboiul informational in actiune

Cine foloseste si impotriva cui razboiul informational in ziua de astazi si uzul militar al razboiului informational nu este cunoscut oficial sau cel putin din surse publice. A avut loc o discutie extinsa daca razboiul informational a fost folosit in razboiul din Golful Persic si daca C.I.A. s-a infiltrat intr-o retea fara fir a armatei irakiene, dar aceste afirmatii au fost false sau nu au putut fi demonstrate. Operatiunea Furtuna in Desert a fost in principal o operatiune militara in care arme inteligente au fost folosite pentru a distruge Cartierul General inamic.
Razboiul imaginilor a fost folosit pe scara larga pentru a demoraliza trupele inamice in operatiunile din desert. Zeci de mii de manifeste au fost aruncate deasupra fortelor inamice, parte din ele in recipiente de plastic pentru a atrage atentia irakienilor catre mare.
Armele posibile ale razboiului informational sunt folosite, sau cel putin ar putea fi folosite de armatele moderne si de catre teroristi. Ele ar putea fi:

    * virusi de calculator
    * viermi
    * cai troieni
    * bombe logice
    * usi capcana
    * folosirea cipurilor
    * nano-masini si microbi
    * bruiaj electronic
    * arme de radiofrecventa cu energie inalta si bombe cu impuls electromagnetic

Razboiul informational este produs de societati si armate cu un inalt nivel de dezvoltare tehnologica. Armele acestuia pot fi folosite numai impotriva unui inamic cu aceleasi capacitati informationale. Uzul impotriva armatelor din primul sau al doilea val este limitat. Acest tip de razboi. mai poate fi folosit de teroristi pentru a ataca o societate informatizata fara a se expune ei insisi la pericole.
Razboiul informational in sensul sau larg este folosit zilnic intre indivizi izolati si corporatii. Penetrarea sistemelor de calculatoare este anuntata zilnic de echipele de raspuns rapid care se ocupa de contramasuri. De obicei, atacatorii (hackerii) considera ca nu comit un delict ci imbunatatesc securitatea sistemului indicandu-i slabiciunile. Oricum deschiderea informatiilor si atacul cu negarea serviciilor sunt o problema serioasa.


04-11-2008 12:31:00
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Cine este vulnerabil ?

Razboiul informational este modelat de natiuni cu inalt nivel tehnologic, de aceea razboiul informational va fi folosit pe campul de lupta in principal de acestea. De fapt, astazi potentialii inamici nu au capacitatea tehnologica, ceea ce impiedica folosirea cu succes a razboiului informational impotriva lor. Inamicul trebuie sa posede armament si comunicatii de inalt nivel tehnologic pentru ca razboiul informational sa poata fi folosit eficient. De aceea, tarile care-si dezvolta acest nou tip de armament si strategii sunt de asemenea vulnerabile.
Armele celui de-al treilea val nu pot fi folosite impotriva armelor din primul val si al activitatilor partizane si au numai un efect partial asupra armatelor din al doilea val. Razboiul informational mai poate de asemenea fi folosit in moduri nemilitare impotriva indivizilor si a intregii societati. Acest nou tip de razboi da potentialilor inamici puterea de a intrerupe posibilitatile de comunicare ale unei tari si astfel sa-i deterioreze economia.
S.U.A. si alte societati sunt foarte vulnerabile la atacurile razboiului informational. Ele se bazeaza foarte mult pe comunicatiile electronice si schimbul de date in timp real. Un agresor poate ataca aceste magistrale cu o infima investitie financiara si de echipament, comparativ cu pierderile produse.
Sistemele informatice sunt in principal vulnerabile pentru ca:

    * echipamentele cu tehnologii superioare sunt disponibile oriunde in lume (pentru prieteni si dusmani)
    * la nivelele executive nu se constientizeaza indeajuns importanta razboiului informational.
    * foarte multe sisteme de calculatoare sunt slab administrate si slab echipate impotriva intruziunilor
    * atacatorii folosesc unelte sofisticate pentru a patrunde in sistem si a obtine informatia dorita
    * atacatorii prin Internet pot proveni din locuri aflate fizic pe partea cealalta a globului
    * este imposibil sa faci un sistem absolut sigur.


04-11-2008 12:32:06
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Aceste  copy/paste sint date pe care daca doriti le vom discuta .
Cum sa supravietuim razboiului Informatic ? Cine scapa si cine nu.


04-11-2008 12:33:53
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
In SUA a fost infintata o universitate destinata pregatirii de specialisti in ducerea razboiului cibernetic

   National Defence University" (click pentru a vedea site-ul respectivei universitati)

Ultima modificare facuta de Betty cea urata (06-11-2008 00:32:48)


06-11-2008 00:31:05
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
aprilie 2006




Un nou tip de agresiune, descris pana in prezent doar in manuale, are loc in aceste zile in Estonia. Toate serverele din aceasta tara puternic informatizata, site-urile oficiale, sistemele computerizate ale bancilor, ale unor institutii publice si private, unele esentiale pentru siguranta nationala, au fost atacate si avariate din mai multe locatii aflate in interiorul Federatiei Ruse. Situatia este atat de grava incat expertii NATO s-au deplasat la Tallinn pentru a oferi sprijinul Aliantei intr-o forma noua de agresiune ā€“ razboiul click-urilor. Atacul asupra sistemelor informatice ale unui stat NATO ii pune in pericol siguranta nationala, ceea ce ar putea duce la invocarea Articolului 5 din Tratatul de la Washington de constituire a NATO - riposta comuna in fata unei agresiuni. Este ceea ce a facut NATO astazi in Estonia, chiar daca oficial Rusia nu a fost acuzata de nimic. Dupa ce zeci de ani, in timpul razboiului rece, NATO si Moscova s-au amenintat cu distrugerea reciproca, dar nu s-au confruntat direct niciodata, iata ca in zilele noastre se consemneaza prima batalie directa intre fostii si viitorii adversari. Deocamdata, in spatiul virtual! Atacul Rusiei a survenit dupa ce estonienii au mutat statuia soldatului sovietic din centrul capitalei.


06-11-2008 00:38:53
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
13 august 2008


Rusia a atacat informatic Georgia de cateva luni

Razboiul dintre Rusia si Georgia a inceput de mai multe luni pe internet. Conform unei companii americane de IT, Georgia este de cateva luni tinta unor atacuri informatice rusesti, atacuri care continua si dupa incetarea ostilitatilor.

"Rusii ataca Georgia din punct de vedere cibernetic din luna iulie", a declarat Tom Burling, director general al Tulip Systems, o companie americana furnizoare de internet, conform NewsIn.

Principalele tinte sunt site-ul presedentiei si cele ale principalelor televiziuni georgiene iar atacurile sunt de tipul "denial-of-service" (DoS). Acest tip de atac consta in suprasolicitarea serverului pe care se afla site-ul cu un numar foarte mare de solicitari, ceea ce duce la blocarea serviciului.

Marti site-urile vizate au primit 68.000 de cereri simultane de conectare, declara Burling a carui companie asigura de sambata gazduirea pentru aceste site-uri.




Desi Kremlinul a dat asigurari ca a incetat ostilitatile pe teren, nu acelasi lucru se poate spune si despre atacurile cibernetice, despre care experti americani spun ca vizeaza in continuare site-urile institutiilor georgiene.

Rusii lanseaza atacuri cibernetice vizand Georgia incepand din luna iulie, a declarat Tom Burling, directorul Tulip Systems. "Continua sa faca acest lucru si in prezent", a adaugat el

Site-urile presedintiei georgiene si principalelor televiziuni sunt vizate de atacuri neincetate de tip DoS (denial of service), care constau in "inundarea" acestora cu un numar atat de mare de conexiuni incat sistemul este blocat complet.

"Bietul nostru tehnician a dormit trei ore in ultimele patru zile", a spus Burling, care crede ca Rusia se afla in spatele atacurilor.

Site-urile Guvernului georgian erau vizate de sute de milioane de cereri simultan cand Tulip le-a acordat "azil", a explicat el.

"Atacurile cibernetice erau pe punctul de a distruge toate site-urile Guvernului georgian", a adaugat Burling.

Marti, site-urile georgiene gazduite pe servere ale Tulip au primit 68.000 de cereri de conectare simultan.

Atacurile DoS sunt usor de pus in practica, economice si este dificil sa le fie identificata sursa, potrivit unor specialisti in securitatea cibernetica. Acestea sunt realizate in special prin intermediul unor calculatoare zombie, instalate in retelele informatice ale calculatoarelor vizate, fara ca utilizatorii sa isi dea seama. Deoarece cei care lanseaza aceste atacuri folosesc calculatoare fara ca utilizatorii sa stie, sunt foarte greu de demascat


Ultima modificare facuta de Betty cea urata (06-11-2008 00:47:19)


06-11-2008 00:40:35
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
9 august 2008


Marea Britanie acuza China si Rusia de atacuri informatice

Atacurile asupra sistemului informatic al Guvernului britanic, dar si asupra unor parti importante ale economiei au devenit una dintre cele mai mari amenintari la adresa securitatii nationale, a informat Cabinetul britanic intr-un comunicat oficial.

Guvernul britanic a recunoscut pentru prima data ca bazele de date private si cele oficiale au fost tinta mai multor Atacuri electronice , informeaza Daily Mail.

Statul vizat este China, desi oficialii Cabinetului au declarat ca nu au identificat inca autorii "Atacurilor foarte bine documentate si sofisticate" .

De cealalta parte, oficialii de la Beijing au dezmintit vehement acuzatiile de la Londra, negand orice implicare a Chinei in astfel de practici.

Oficialii Serviciului de informatii britanic sustin insa ca exista dovezi foarte clare privind intentia Chinei de a-si domina electronic toti marii rivali globali .

De asemenea, potrivit acestora, China ar intentiona sa utilizeze arsenalul unui razboi informatic pentru a slabi capacitatile financiare, militare si comunicationale ale Marii Britanii, in cazul izbucnirii unui conflict.

Jonathan Evans, directorul general al MI5 a trimis o scrisoare catre 300 de directori ai unor banci si firme de contabilitate si avocatura anuntandu-i ca sunt Atacati de "organizatii de stat chineze".
O alta tara suspectata de oficialii britanici ca ar utilza tehnici informatice asemananatoare este Rusia.


06-11-2008 00:42:28
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
11 august 2008


Site-uri guvernamentale din Marea Britanie si SUA, atacate

Peste un milion de pagini web apartinand unor companii si agentii guvernamentale britanice si americane au fost tinta unor noi atacuri informatice.

atacurile au fost sub forma unor injectii SQL, efectuate prin intermediul formularelor de contact, casutelor de cautare si , in general, prin intermediul acelor campuri care permit utilizatorului sa interactioneze cu baza de date a site-ului, informeaza NewsIn.

Conform declaratiilor Gecad, integrator de solutii pentru comertul electronic, atacatorii speculeaza superficialitatea dezvoltatorilor in protejarea legaturii interfetei web cu bazele de date aferente.

Ori daca un utilizator rauvoitor introduce o astfel de comanda in campurile de inregistrare, de exemplu, poate determina directionarea automata a urmatorilor vizitatori catre pagini web de sub controlul atacatorilor.

O solutie pentru a evita infestarea calculatorului prin astfel de manipulari ale unor pagini web considerate sigure utilizarea unor browsere care contin programe de protectie, desi riscul nu poate fi complet inlaturat ci doar diminuat.

Printre site-urile atacate se numara cele ale Institutului National pentru Sanatate si Departamentului de Educatie din Statele Unite dar si cele ale Trade & Investment din Marea Britanie.


06-11-2008 00:44:14
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Fiecare dintre noi poate fi un potential "soldat" in razboiul informatic prin simplul fapt al preluarii si transmiterii unor informatii.

Ultima modificare facuta de Betty cea urata (06-11-2008 00:50:15)


06-11-2008 00:48:53
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Doar pentru cei cu rabdare si putere de intelegere  :D



Directia de Informatii a Apararii a devenit cel mai puternic serviciu secret din Romania dupa ce si-a angajat oameni capabili sa implanteze virusi in calculatoare tinta si sa poarte razboaie informatice


 
   
     
       
   
 

Dupa aproape doi ani de la declansarea scandalului "CD-ul cu secrete militare", serviciile de informatii ale Ministerului Apararii si-au mai infiintat un departament specializat in contracararea incidentelor de securitate IT in sistemele informatice si de comunicatii ale armatei. Aflat in directa subordonare a sefului Directiei Contrainformatii si Securitate Militara (DCiSM), personalul noii structuri este format din cei mai buni specialisti in combaterea infractiunilor cibernetice. Aceasta structura, impreuna cu un alt departament care functioneaza deja in cadrul DCiSM, specializat in a implanta virusi in calculatoarele persoanelor suspecte, care sa scaneze fisierele, fotografiile, inregistrarile audio si alte documente personale, cu scopul de a preveni eventuale atentate teroriste, le permite serviciilor secrete ale armatei sa porneasca sau sa contracareze adevarate razboaie informatice (cyberwar). Directia Generala de Informatii a Apararii a alocat peste trei milioane de euro pentru achizitionarea celor mai performante echipamente hardware si a unor softuri speciale.Contrainformatiile militare se pregatesc de razboiArmata a fost prinsa pe picior gresit, la inceputul anului 2006, cand Ziarul Ziua a semnalat faptul ca din interiorul Ministerului Apararii a avut loc o scurgere de informatii, catalogate secrete de stat, referitoare la date despre misiunile si detaliile bazelor americane din Afganistan, unde actioneaza si militarii romani. Chiar daca la vremea respectiva ministrul Apararii si seful Statului Major General declarau ca informatiile nu mai sunt de actualitate si nu afecteaza securitatea misiunilor desfasurate in cadrul "Enduring Freedom", Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism din cadrul PICCJ in colaborare cu Serviciul Roman de Informatii si Directia Generala de Informatii a Apararii a intocmit celebrul dosar penal nr. 51/D/2006 in care au fost cercetati si retinuti mai multi ziaristi si cadre militare acuzati de punerea in circulatie a unor CD-uri care contineau informatii strict secrete. Corespondentul din Vrancea al cotidianului "Romania libera", Marian Garleanu, a fost chiar arestat pentru zece zile, iar un alt ziarist, Sebastian Oancea, a fost pus sub invinuire si cercetat pentru incalcarea Legii sigurantei nationale. La scurt timp dupa declansarea scandalului, in interiorul armatei a avut loc o adevarata furtuna, fiind audiati peste 1000 de militari. Dintre acestia, peste 80 de ofiteri si generali cu functii de raspundere au fost sanctionati si s-au modificat regulile de folosire a sistemelor informatice in interiorul unitatilor militare. In paralel, Directia Contrainformatii si Securitate Militara a primit sarcina sa infiinteze un departament specializat in rezolvarea incidentelor de securitate IT in sistemele informatice si de comunicatii apartinand Ministerului Apararii.Acesta a devenit operational la sfarsitul anului trecut si, in urma Ordinului ministrului Apararii nr. M78/2007, generalul maior Francisc Radici, directorul DGIA, a semnat dispozitia nr. DGA-4/ 03 decembrie 2007. Prin aceasta dispozitie, seful DGIA a pus in aplicare procedura de raspuns la incidentele de securitate si masurile privind organizarea si functionarea structurilor cu capabilitati de raspuns la incidentele de securitate in sistemele informatice.Planuri de contraatacPotrivit documentului aflat in posesia Ziarului ZIUA, generalul Francisc Radici a dispus ca Autoritatile Operationale pentru Securitatea Sistemelor Informatice si de Comunicatii (AOSSIC) si Echipa de Raspuns la Incidente de Securitate a Armatei din cadrul Centrului Tehnic Principal, impreuna cu personalul specializat din Punctele Operationale ale Armatei sa coordoneze toate actiunile de atac si aparare in spatiul virtual. Specialistii militari au clasificat posibilele incidente de securitate informatice in trei categorii: mare, mediu si mic. Este catalogat ca incident de securitate informatic de nivel mare accesul neautorizat la un sistem-hacking, atacurile impotriva infrastructurii IT, atacurile impotriva serverelor de mail/web, confirmarea descoperirii unor sniffere de retea neautorizate, a accesului neautorizat la sistem prin troieni, backdoors, depistarea unor brese majore de securitate sau stocarea unor informatii clasificate secrete de stat in SIC conectate in retelele publice. In momentul depistarii unui atac informatic impotriva unui sistem apartinand armatei se declanseaza un plan de masuri pentru stoparea atacului, salvarea datelor din sistemul atacat si identificarea locatiei de unde a fost lansat atacul.In urma operationalizarii noilor departamente specializate in cyberwar, Ministerul Apararii detine un nou instrument care sa contracareze noile amenintari asimetrice. Combinand resursele umane cu sistemul de monitorizare a comunicatiilor prin satelit (MONSAT) si cele ale cyberwar, Directia Generala de Informatii a Apararii a devenit cel mai puternic serviciu secret din Romania.Serviciile secrete ne cauta prin calculatoareVirusii sunt cosmarul oricarui utilizator de PC, ei infectand zilnic sisteme din intreaga lume. Email-ul a devenit cel mai eficient mod de raspandire a virusilor descarcati de catre internauti de pe site-uri capcana. Mai nou, "musafirii nedoriti" vin chiar de la serviciile secrete.In mai multe tari din Europa, printre care si Romania, serviciile secrete monitorizeaza posta electronica si conversatiile online ale militantilor islamisti si site-urile accesate de suspectii de terorism. Au trecut 25 de ani de la detectarea primului virus informatic, care a aparut mai mult dintr-o joaca. "Acesta se raspandea prin intermediul flopy disk-ului si afisa o poezie scrisa de un adolescent de 15 ani. Astazi s-a ajuns ca prin crearea unui virus denumit cal troian sa se poata scana toate informatiile pe care le detinem in calculatoarele personale. Exista si alte modalitati de urmarire a calculatoarelor. "Daca vorbim de CRD si nu de un LCD se pot capta chiar undele emise de ecran astfel incat sa se reconstituie imaginea de pe monitor", a precizat un specialist de la o firma de IT.Modelul romanesc, dorit de BerlinRomania, Cipru, Letonia si Spania se numara printre statele europene care permit serviciilor secrete sa monitorizeze calculatoarele personale, potrivit unui raport redactat de Ministerul german de Interne pe fondul unei dispute interne privind extinderea competentelor serviciilor de securitate.Serviciile secrete germane incearca sa obtina permisiunea legala de a implanta virusi in calculatoarele persoanelor suspecte, care sa scaneze fisierele, fotografiile, inregistrarile audio si alte documente personale, cu scopul de a preveni eventuale atentate teroriste.. Legislatia referitoare la supraveghere, extinsa dupa atentatele de la 11 septembrie, a permis mai multor guverne occidentale sa monitorizeze telefoanele si mesajele electronice, conversatiile online ale militantilor islamisti si site-urile accesate de suspectii de terorism. Romania, Cipru, Letonia si Spania au adoptat deja o serie de legi care permit astfel de "verificari online", potrivit Ministerului german de Interne, care a derulat o ancheta informala in Europa. Elvetia si Slovenia par sa permita de asemenea astfel de practici de securitate, iar Suedia urmeaza sa adopte legi similare, potrivit raportului citat.Statele europene au depus eforturi in ultimele luni pentru adoptarea unor noi masuri de combatere a terorismului, in urma recentelor arestari operate in Marea Britanie, Danemarca si Germania, care dezvaluie o prezenta tot mai numeroasa a militantilor islamisti in Europa.Comisarul european pentru Justitie, Franco Frattini, a prezentat, in noiembrie 2007, un nou pachet de masuri de combatere a terorismului care cuprinde propuneri privind blocarea site-urilor care contin retete de fabricare a bombelor si incriminarea tentativelor de recrutare online a teroristilor. Politia germana sustine ca posibilitatea de a perchezitiona calculatorul unui suspect si de a-l confisca ajuta in unele imprejurari, dar exista situatii cand fortele de ordine obtin informatii cruciale prin implantarea unui virus care se activeaza cand suspectul deschide un atasament al mesajului electronic. Serviciile germane de securitate au recurs la astfel de practici, dar au fost nevoite sa renunte la ele in luna februarie cand Curtea Federala de Justitie a decis ca aceste masuri contravin legislatiei. Ministrul german de Interne a dat asigurari ca aceste verificari nu vor fi reluate decat dupa legiferarea lor.Proteste FIJIn martie 2006 principalele organizatii internationale ale jurnalistilor protestau vehement fata de abuzurile autoritatilor romane fata de jurnalistii ZIUA in cazul scurgerii de informatii militare. Federatia Internationala a Jurnalistilor considera ca anchetarea jurnalistilor romani pentru dezvaluirea de informatii considerate secrete militare constituie un "atentat absurd si periculos" la drepturile acestora. IFJ (International Federation of Journalists) si Federatia Europeana a Jurnalistilor sprijineau organizatiile de media din Romania care protestau fata de "intimidarea inacceptabila" a jurnalistilor, in incercarea autoritatilor de a-i convinge sa-si dezvaluie sursele.In raportul "Reporteres sans frontieres" pe 2006 cazul informatiilor militare era prezentat pe larg, fiind amintiti ziaristii ZIUA Bogdan Comaroni si Victor Roncea. "Autoritatile exercita presiuni intolerabile asupra libertatii presei atunci cand incearca sa limiteze informatiile de care se pot folosi jurnalistii sau cand ii forteaza sa-si dezvaluie sursele. Este o intimidare inaceptabila", preciza Marc Gruber, directorul Federatiei Europene a Jurnalistilor. IFJ si Federatia Europeana a Jurnalistilor se aratau ingrijorate de modul in care reactionau autoritatile din Romania, in conditiile in care o mare parte dintre informatiile pe care institutiile romanesti vroiau sa le mentina secrete erau deja disponibile pe piata, pe Internet sau alte surse, inainte ca jurnalistii sa intre in posesia lor. (G.D.)Cyber Cold WarPotrivit unui raport realizat de compania de software McAfee Inc. impreuna cu FBI si NATO, China ar putea deveni epicentrul unui "Razboi Rece viral" (Cyber Cold War). In urmatorii 20 de ani, conform McAfee, atacurile informatice din China ar putea erupe intr-un razboi mondial in care ar putea fi implicate sute de state ce-si vor ataca si spiona reciproc retelele online, folosindu-se de programe software sofisticate.Departamentele si ministerele Apararii de pe intreg globul rescriu deja manualele pentru un potential razboi digital. Doar in SUA au fost inregistrate, in 2007, 37.000 de atacuri care vizau sistemele informatice ale Guvernului sau ministerelor afiliate. 40.000 de persoane au fost angajate de catre SUA pentru a se pregati in vederea unui asa-zis "razboi informatic la nivel global". Patru din cinci atacuri informatice majore care au vizat guvernele unor state cu economii dezvoltate au provenit din China, conform McAfee, care se sprijina pe datele NATO si FBI. Cele mai importante atacuri au avut ca tinta reteaua Pentagonului si agentii guvernamentale din Germania, India, Australia si Noua Zeelanda.120 de state elaboreaza planuri strategiceMcAfee a subliniat ca circa 120 de state elaboreaza planuri strategice ce vor fi aplicate in cazul atacurilor informatice de la distanta.Unul dintre cele mai importante atacuri informatice din 2007 a fost lansat in aprilie impotriva institutiilor bancare ale Estoniei. Activitatea acestora a fost obstructionata sau intrerupta complet timp de saptamani. Estonia a declarat ca atacurile au fost coordonate din Rusia. Guvernul rus a negat orice acuzatii. Conform agentiei americane anticriminalitate Serious Organised Crime Agency si NATO, valul de atacuri care a lovit Estonia in aprile 2007 a fost doar varful icebergului. In mai 2007, tara baltica a raportat ca peste 1 milion de computere au fost tinta unor atacuri informatice bine organizate. Ca urmare a acestor atacuri, sute de mii de computere au devenit inutilizabile.Experti NATO au declarat ca atacatorii folosesc software troian, virusii cautand sa distruga sau sa modifice datele din computerele guvernamentale. Conform NATO, 99% dintre troieni sunt inca activi si nedescoperiti, putandu-se activa oricand si ducand la intreruperi serioase ale activitatilor.


Ultima modificare facuta de Betty cea urata (06-11-2008 01:34:02)


06-11-2008 00:52:48
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Miercuri, 29 Octombrie 2008




ā€¢ "La Stampa" ā€¢

Pe 10 si 11 septembrie, aproximativ o suta de persoane care lucreaza in cadrul Fortelor de Ordine, serviciului de informatii, al securitatii informatice si lumii academice, s-au intilnit in capitala Estoniei, pentru a participa la cel de-al
V-lea workshop ISOI (Internet Security Operations and Intelligence). Un eveniment desfasurat cu usile inchise la care numai cine a fost explicit invitat a putut participa. Auditoriul - care provenea din Statele Unite, Marea Britanie, Canada, Portugalia, Estonia, Lituania, Israel si Australia - era alcatuit din directori tehnici si cadre de conducere din domeniul cercetarii unor realitati internationale, adesea foarte legati de lumea serviciilor secrete. In schimb, raportorii erau persoane care lucreaza in intreprinderi si organizatii precum "Trend-Micro", "ESET", "AVG", "Support Intelligence", "NATO", "Anti-Phishing Working Group", "Universitatea din New South West" (Australia), "AusCERT", "CERT Estonia", "COLT Telecom", "Verizon", "Yahoo", precum si citeva agentii de informatii (FBI, CIA) si de lupta antitero.

Firul conducator al workshop-ului au fost tocmai conexiunile, din ce in ce mai puternice, dintre securitatea informatiilor si siguranta nationala. Principala alarma a fost reprezentata de ā€˜fuziuneaā€™ dintre hacking, criminalitatea organizata si un nou mod de "a purta un razboiā€™ā€™. Culegerea de informatii (in scopul obtinerii unui profit economic sau pentru actiuni de informatii), distrugerea unor file-uri si arhive digitale, imposibilitatea de a avea acces la sisteme de informatii de importanta relevanta, posibilitatea tot mai concreta a unor atacuri serioase impotriva "Infrastructurilor Critice Nationaleā€™ā€™ din diferitele tari constituie, unul dintre cosmarurile cele mai urite pentru cine se ocupa de siguranta nationala.

Este un razboi in toata puterea cuvintului, demarat de tari precum China, Coreea de Nord, Israel, Rusia si, fireste, Statele Unite ale Americii, Canada, Australia si Regatul Unit. Un razboi digital desfasurat cu tam-tamuri de vulnerabilitate informatica, atacuri electronice, cod malign, interceptari digitale, hackeri si servicii secrete.

Nu este intimplator faptul ca sediul reuniunii a fost, anul acesta, Estonia. Fostul stat al Federatiei Ruse a suferit, in aprilie 2007, o serie impresionanta de atacuri informatice, lansate din Rusia, exact asa cum s-a intimplat in vara acestui an in Georgia. Atacuri care au reusit sa "anihilezeā€™ā€™ cele doua tari: sa blocheze - intr-o tara tinara care a decis sa inlature, inca din 2001, sistemul birocratic, gratie Tehnologiei Informatiei - accesul la serviciile din retea insemnind, pur si simplu, ingenuncherea unei intregi natiuni.

Despre Rusia s-a vorbit mult si in sesiunile dedicate RBN, sigla necunoscuta celor neavizati, care inseamna ā€˜ā€™Russian Business Networkā€™ā€™. Este vorba de o organizatie criminala de-acum istorica, cu sediul la Sankt Petersburg, al carei business il reprezinta comiterea unor atacuri informatice, trimiterea de spam-uri si furtul de informatii la cerere. Cifra lor de afaceri depaseste doua miliarde de dolari pe an si, chiar si in Italia, in anul 2007, am inceput sa cunoastem organizatia si mafia ruseasca ce se ascunde in spatele ei:
site-uri web atacate prin DDoS, proprietarii RBN-urilor spunindu-le, pur si simplu, "Platiti si vom inceta atacul. Nu platiti, veti ramine deconectati de la Internet pina cind ne vom plictisi".

In sfirsit, a fost abordat si fenomenul phishing-ului, respectiv furtul de identitate si informatii secrete. Anti-Phishing Working Group (APWG, o organizatie de voluntari care studiaza fenomenul la nivel international) a analizat 51.989 de domenii Internet utilizate pentru phishing, reusind sa elaboreze o clasificare a tarilor in care sint prezente cele mai numeroase phishing web site-uri: Hong Kong, Thailanda, Liechtenstein, Romania, Chile, Belize, Taiwan, Lituania, Estonia, Repubblica Ceha.




06-11-2008 01:05:47
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
19 Septembrie 2007




Razboiul viitorului: americanii au infiintat armata virtuala

    Fortele aeriene americane au infiintat un comandament special menit sa combata atacurile care vizeaza retelele informatice sau sistemele de comunicatie digitala, intr-un moment in care astfel de agresiuni sunt tot mai numeroase.

Aceasta decizie, anuntata marti, survine dupa ce Pentagonul a recunoscut la inceputul lunii septembrie ca a fost tinta tentativelor de atacuri informatice provenind din "mai multe tari", China numarandu-se printre suspecti. Acest nou comandament, infiintat la baza aeriana de la Barksdale din statul Louisiana, va fi inlocuit intr-un an de zile cu un prim comandament permament din cadrul fortelor aeriene americane, a carui activitate va fi dedicata in intregime operatiunilor de piraterie informatica.

Aceastra structura "va instrui si va echipa militari din cadrul fortelor aeriene pentru a derula operatiuni in spatiul cibernetic, suplinindu-le pe cele aeriene si spatiale", potrivit generalului Charles Ickes. Hackerii pot exploata lacunele retelelor informatice pentru a deturna informatii, extinde virusi sau satura aceste retele printr-un influx puternic de date.

Statele Unite sunt tot mai preocupate de riscul sporit pe care il prezinta atacurile informatice. Potrivit presei, hackerii chinezi au lansat in iunie o operatiune de piratare a sistemului informatic care deserveste cabinetul secretarului american al Apararii, Robert Gates. Estonia a fost, de asemenea, tinta unor atacuri cibernetice recente, autoritatile de la Tallinn suspectand implicarea Moscovei.

Potrivit unui raport militar american, China a inceput in 2005 sa integreze operatiunile informatice in exercitiile sale militare, printre care simularea de "atacuri impotriva retelelor inamice de Internet". Armata americana si-a manifestat pentru prima data interesul pentru razboiul virtual la sfarsitul anilor '90, recunoscand ca a comis atacuri electronice impotriva Serbiei in timpul razboiului din Kosovo.

Eforturile americane in acest domeniu au fost sporite in cursul ultimilor ani, in timp ce rivalii, precum China, si-au extins cercetarile, iar gruparea al-Qaida exploateaza Internetul pentru a recruta membri si pregati atacuri. "Trebuia sa patrundem in acest spatiu virtual", a declarat, luni, generalul in rezerva John Abizaid, fostul comandant al trupelor americane stationate in Orientul Mijlociu.


06-11-2008 01:09:05
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Iata razboiul  informatic :
Dupa tot ce s-a spus despre Rusia si atacurile informatice apare aceasta discutie



Situl preşedinţiei georgiene a fost mutat zilele trecute pe un server din Atlanta - SUA, după ce a fost "picat" anterior pentru 24 de ore de către hackeri. Administratorul firmei de găzduire s-a născut Ć®n Georgia (asta de lĆ¢ngă RomĆ¢nia, fireşte) şi spune că se confruntă cu un trafic masiv (flood) din Rusia.

Borg crede că Ć®n spatele atacurilor se află grupuri civile de hackeri ruşi ajutaţi de organizaţii criminale, "dar guvernul rus este cel care controlează serverele de pe care aceştia operează". Don Jackson (SecureWorks) este de-asemenea de părere că atacurile hackerilor ruşi au fost coordonate,  avĆ¢nd Ć®n vedere că au fost implicate tehnici complexe şi 'suspecte' şi adrese ale unor computere aparţinĆ¢nd unor companii de stat din Federaţia Rusă. Marcus Sachs este sigur că discutăm despre un război cibernetic real. Ǝn opinia sa, pe atacurile asupra siturilor georgiene şi mediatizarea conflictului au creat un efect de "bulgăre de zapadă": traficul de tip flood către siturile vizate s-a Ć®nteţit şi tot mai mulţi hackerii ruşi sunt practic Ć®ncurajaţi să participe.

Evgeny Morozov vorbeşte şi el despre un război web, dar din altă perspectivă. Jurnalistul vede mai mult decĆ¢t atacurile Ć®ndreptate spre situri georgiene, mai degrabă "o conspiraţie mediatică" Ć®n dauna Rusiei. Morozov explică cum unele dintre cele mai citite cotidiane online din Statele Unite şi Europa au folosit ştirile, subiectele de discuţii, moderarea masivă a  comentariilor prin nepublicarea celor pro-ruse, Ć®n ideea de a creea o percepţie negativă a publicului la adresa colosului din Est.

Atacuri cibernetice au loc zilnic, dar cel asupra siturilor georginene este mediatizat mai bine, datorită coincidenţei apariţiei lor, odată cu luptele din teritoriul caucazian. Georgia are 4,6 milioane de locuitori, este o ţară relativ nouă Ć®n spaţiul virtual şi nu a prea avut pĆ¢nă acum de-aface cu atacuri pe web. Ocupă locul 74 din 234 ca număr de adrese de Internet, situĆ¢ndu-se Ć®n urma Nigeriei sau a Bangladeshului.




Ultima modificare facuta de Betty cea urata (06-11-2008 01:29:59)


06-11-2008 01:29:24
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
OK, de acord ca atacurile informatice ale rusilor or fi fost mirshave ;), dar n-ar fi fost oare mai bine sa nu-l fi mincat in cur :D pe Saakasvili si sa stea in banca lui frumushel, in loc sa zgindare ursul rusesc la indemnul americanilor, eiii ?? :rolleyes:

Cit despre "scanarea din exterior a computerelor personale" (problema f. serioasa :x), sint convins ca-i in derulare bine-merci, si nu de azi-de ieri... :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (06-11-2008 01:39:56)


06-11-2008 01:37:16
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954


Temerea cea mai mare a americanilor este legata de un atac care ar afecta retelele informatice ale centralelor nucleare sau care ar paraliza sistemul bancar informatizat. Mult mediatizatul incident in care orasele americane au ramas fara curent timp de cateva zile a fost pus la un moment dat pe seama unui astfel de atac, insa oficial s-a dezmintit aceasta teorie.
Specialistii in informatica sustin ca programele avansate care infecteaza computerele, in ciuda masurilor de protectie, si care aduna date personale, parole de cont sau coduri de la cartile de credit, sunt de fapt rezultatul unor eforturi sponsorizate de guvernele lumii. Pana acum nu se putese aceasta problema, fiind acuzati in special indivizi certati cu legea sau grupuri de pirati ai Internetului care actioneaza in nume individual.
"Deocamdata, retelele de hackeri sunt organizate pentru motive economice", a precizat un exepert al Agentiei Nationale de Securitate a SUA (NSA). Retelele de crima organizata sunt acuzate a fi principalul motor al valului de spam, virusi si aplicatii care spioneaza activitatile posesorilor de computere conectate la Internet (spyware).
Implicarea guvernelor in astfel de activitati a iesit la iveala recent, spun specialistii americani. Hackerii "de stat" sunt folositi tot din motive economice, in special pentru spionaj industrial. Companiile din domeniu au avertizat toate marile corporatii ca se confrunta cu un risc sporit din cauza intensificarii acestui fenomen.
"Guvernele si corporatiile nationale sunt in continuare intr-o pozitie riscanta pentru ca investitiile in securitatea IT sunt inca mici", a apreciat Richard Clarke. "Cred ca una din lectiile invatate dupa 11 septembrie este ca nu trebuie sa asteptam producerea unui dezastru pentru a ne pregati pentru el", a conchis specialistul american.
De la spionajul economic pe Internet pana la cel militar nu mai este decat un pas. Iar amenintarile sunt tot mai mari atata timp cat accesul la Internet devine esential si pentru institutiile guvernamentale, iar gradul de informatizare al administratiei de stat creste continuu


06-11-2008 01:43:06
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
click
Poate intelegeti voi ce vor sa zica astia aici :D

Ultima modificare facuta de Betty cea urata (06-11-2008 02:05:08)


06-11-2008 02:02:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Betty cea urata a scris:

click
Poate intelegeti voi ce vor sa zica astia aici :D

Poate doar Preluminatul,ca el le intelege pe toate...;)


07-11-2008 10:19:51
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Asa-i ?

07-11-2008 11:43:24
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Betty cea urata a scris:

Asa-i ?

Asa e...daca vrei sa supravietuiesti pe forum...;)


14-11-2008 16:23:40
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Out of content



stromboli a scris:

E o iluzie sa credem ca daca atacam credibilitatea altora , devenim noi insine credibili , nu devenim mai inteligenti daca spunem cuiva ca ar fi prost.... dimpotriva , aratam tuturor propriile noastre defecte si slabiciuni. Un buldog inspira teama, poate sa muste dureros, dar nu va atrage decat ura si dispret daca o face... mai ales fara motiv acceptat ca logic sau natural . Sa nu uitam ca vorbim totusi de un animal ce face incredere  instinctului primar :D


Cum ne aparam de un ciine agresiv.

----Tehnici de supravietuire-----

La misto ( trebuie sa precizez asta)

Ultima modificare facuta de Betty cea urata (14-11-2008 22:38:18)


14-11-2008 22:37:21
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954


Legea privind protectia animalelor face din nou victime. Un barbat din Constanta s-a ales cu dosar penal dupa ce a pocnit un caine cu o piatra. Incidentul s-a petrecut miercuri dupa-amiaza, iar autorul faptei este Mihai Cioara, din Constanta acesta sustinand ca a fost atacat de caine si demonstrand acest lucru cu haina pe care o avea si care era sfasiata. Acesta a fost reclamat la politie de vecinul sau, Zenovie Calipetre, care il vazuse lovind cainele. Fiind sesizati, politistii de la Sectia 3 s-au prezentat la fata locului, iar pe strada respectiva au gasit, intr-adevar, cainele comunitar, care avea o rana la ochiul stang. Pe numele lui Mihai Cioara s-a intocmit dosar penal pentru incalcarea prevederilor Legii 205/2004 privind protectia animalelor.



Sa arunce arunce cu piatra cel ce nu a gresit niciodata.
Cel ce a gresit o data poate sa arunce fara sa nimereasca.
Cel ce agresit de 2 ori sa ridice doar piatra
Cel ca a gresit de 3 ori doar sa se uite.
Cel ce a gresit mai mult de  4 ori sa treaca la zid.

Ultima modificare facuta de Betty cea urata (14-11-2008 22:56:45)


14-11-2008 22:53:48
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Decalogul unei forumiste

1. Sa nu o iau la fuga



2. Sa nu lovesc cu piciorul



3. Sa nu dau cu poseta sau cu un alt obiect in caine



4. Sa nu strig/tip



5. Sa nu ma iau la tranta cu el



6. Sa ma uit cu atentie la bot si la ochi (e important sa identific semnele: are ochii rosii, ii atarna balele, blana este intacta, nu are muscaturi, rani, e intr-o stare normala)



7. Sa ma opresc din mers si sa ma intorc cu fata spre caine



8. Sa vorbesc cu cainele.



ā€œCutu, cutuā€ face minuni! La fel de bine m-am inteles cu ei cand am spus ā€œvinā€™aici!ā€, ā€œbaiatul e bun, baiatu-i cuminteā€, ā€œia de aici, hai, ia mancareā€.



9. Sa intind mana catre el, ca si cum as vrea sa ii dau ceva de mancare.



10. Sa fiu un om mai bun.



Cainele simte omul. Daca s-a dat la mine, inseamna ca a simtit ca sunt om rau :) Prima oara cand am facut ce-am scris mai sus, m-au iertat. Au simtit ca am ā€œinima de caineā€. Si ne-am imprietenit.
Vi se pare o gluma. Incercati. E ca si la oameni. Vorba dulceā€¦


14-11-2008 23:01:23
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
A vizitat cineva China ?
Da ? NU ? Asta este :D

Cind am vazut  ce se maninca acolo am realizat cite resurse " naturale" avem la indemina.Poate ca in acest fel renuntam la margarina, si alimente tratate cu ascorbat si fosfati.


29-11-2008 00:54:09
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Presupun ca de acea a fost aprobat China Town in Bucuresti,ca arma secreta impotriva ciinilor bagabonzi. Deasemenea presupun ca nici Pisicutele nu sunt scoase de pe lista de "delicatese" chinezesti desi ca sa fim obiectivi, cei mai constanti/fideli clienti al acestui menu, tot Koreeni raman.

04-12-2008 13:01:34
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
PS Te-ai oprit la stirile din luna Octombrie 2008, sa terminat razboiul cibernetic ?
aaaa, adica
a) Fortele armate Americane inca sunt instruite sa functioneze chiar fara ajutorul calculatoarelor (sa-si faca harta pe nisip/pamant sa foloseasca terenul inconjurator pentru atac/supravietui, sa manince orice insecta/greier/furnici orice pentru proteine etc) si
b) Paralizarea unei natiuni, a mai multor natiuni sau a unui continent sau doua, prin prajirea complecta a tuturor sistemelor electronice, poate fi usor blamat pe SOARE si pe exploziile Solare nu?


04-12-2008 13:11:27
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Asteptam sa vedem ce o sa fie.Fiecare are dreptul sa fie informat si sa ia o decizie in ceea ce il priveste.Asa cum s-a mai scris pe aici  "avem doar drepturile pe care le putem apara" si ca atare ma gindesc ca in vremuri tulburi orice barbat trebuie sa aiba o arma si rezerve nu numai financiare (  femeile sa aiba  rezerve barbati din categoria celor de mai sus :D :D :D )

05-12-2008 01:06:52
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Cit de Sus?
Nu ca as fi interesat de unul ci numai sa vad daca sunt inclus in rezerve :)


06-12-2008 13:48:34
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

Betty cea urata a scris:

A vizitat cineva China ?
Da ? NU ? Asta este :D

Cind am vazut  ce se maninca acolo am realizat cite resurse " naturale" avem la indemina.Poate ca in acest fel renuntam la margarina, si alimente tratate cu ascorbat si fosfati.

Nu am fost in China,dar am observat ca asiaticii sunt supli,nu sunt grasi,ce stiti despre alimentatia lor? Cred ca nu au nici depresii ii vad mereu zambitori,cand ma duc la cate un restaurant chinezesc ii vad pe asiatici zambind intr-una.


07-12-2008 16:58:31
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Virusul civilizatiei superioare !!!

Europenii l-au dus la amerindieni.
De ce nu l-ar aduce si extraterestrii la noi :D :D :D


08-12-2008 00:12:22
   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7    
Mergeti la