Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Sex / Sinceritate    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
?? IVAA
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 195
mi se pare mie sau ne invartim in jurul aceluiasi subiect pe inca alte cateva topicuri in acest forum .....hm hm ....sinceritate ....chiar nu stiu ...nu imi vine absolut nimic in cap care sa para smart ... e foarte complicat ... de fapt teoria e simpla ... in schimb cand vine vorba de practica .... niciodata nu se pupa una cu alta .... avem de castigat si in acelasi timp de pierdut ... de cele mai multe ori intr-o relatie cerem sinceritate absoluta .... dar nu ne gandim nicodat cum exact ne va afecta ....punem intrebari despre trecut desi undeva deep inside ... ne dam seama ca de fapt nu vrem sa stim nimic ... si daca am aflat atunci incep intrebarile  si nelinistea .... in conluzie ....ce este de fapt sinceritatea .... eu nu pot sa spun cat si daca intodeauna isi are un loc ....merita?

14-04-2005 14:34:22
   
?? alex_gr
Cont Sters

Inregistat: 22-04-2005
Mesaje: 5
nu merita mereu dar ai grija sa nu afle celalalt ca e "belea" dak mai este si gelos intelegeti voi. Cel mai bine este sa fiti voi insisi si sinceri cat se poate de mult dar nu prea mult ca nici atunci nu e bine :)) sper ca sa inteles ceva ca nici eu nu stiu dak e bine sau nu sa fi sincer!! mereu:):P

22-04-2005 17:54:10
   
?? catalin287
Cont Sters

Inregistat: 30-03-2005
Mesaje: 1349
Cu siguranta nu este bine sa fii intotdeauna sincer, pt ca ai avea foarte multe de pierdut, daca nu cumva poti pierde chiar totul.Multam!

23-04-2005 04:52:10
   
?? Adam32
Cont Sters

Inregistat: 08-02-2005
Mesaje: 150
Cred ca deja este un cuvant tabu,parerea mea! Adica deformarea adevarului a ajuns o moda incat nimeni numai spune exact  ce gandeste,probabil din motive de imagine,impresii....etc. Si recunosc ca de multe ori este mult mai simplu asa,bineanteles excluzand ipocrizia care este parte integranta a cotidianului.

24-04-2005 05:51:10
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 17-03-2005
Mesaje: 1227
de regula, sint sincera intr-o relatie... pentru ca pun mare pret pe comunicare... Si atunci spun cam tot ce fac sau gindesc...
... numai ca (intotdeauna trebuie sa existe un dar, nu?:D)... stiu cind gresesc, si pentru a nu se face o tragedie din asta, am grija sa imbrac ...greseala mea in culori cit mai roz... sa fiu, eventual, compatimita si nu certata... :)
...o fi si asta o minciuna, dar e o minciuna care face bine cuplului...


07-06-2005 00:57:39
   
xingerasx
Femeie

Nou venit

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 1

basescu a scris:

eu cred ca ce nu stii nu poate sa-ti faca rau...:)  in alta ordine de idei, sinceritatea intr-un cuplu poate dauna. ex. esti asa de sincera cu mine incat imi raspunzi la toate intrebarile, iar eu te voi intreba: cati parteneri ai avut? ai facut sex oral cu toti sau doar cu o parte? dar anal, ai incercat? ...etc.
tu ma intrebi: ai facut sex cu vreo tipa in timp ce eram impreuna? eu zic ca da (sunt sincer si te iubesc), tu ce o sa spui? bine ca mi-ai spus, acum am mai multa incredere in tine? ma indoiesc...gandeste-te la ce sinceritate cauti....

nu cred ca discutiile despre cati/cate au fost inainte isi au rostul intr-o nou relatie....nu conteaza ce faci inainte sau dupa el/ea ci doar ce faci atat cat sunteti impreuna....


09-06-2005 01:55:43
   
?? OANA1980
Cont Sters

Inregistat: 12-06-2005
Mesaje: 81
Prea multa sinceritate strica in orice domeniu!

12-06-2005 20:01:14
   
?? tedoresc33
Cont Sters

Inregistat: 30-07-2005
Mesaje: 110
Da, asa este din pacate! Cand esti sincer...nu mai esti bagat in seama...poate ca minciuna este mai buna decat adevarul...

11-09-2005 13:13:08
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918

Fleure30 a scris:

As dori ca la acest subiect sa participe doar cei care sunt sinceri.
   Sunt convinsa ca vor posta foarte putini. Asta , daca au constiinta.
   Astept!



oki! promit sa fiu sincera! Astept SUBIECTUL ALA! :)))


12-09-2005 03:01:13
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
il astepti de mult andreeas ?
pai uite...subiectul tocmai a trecut strada....
alo...echipa alfa catre echipa beta...
subiectul a trecut pe alt topic...

Ultima modificare facuta de da_si_nu (12-09-2005 04:39:35)


12-09-2005 04:39:01
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
...si darul? cand se striga ??? :))))

14-09-2005 03:07:09
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
sincer ?
nu am aceasta informatie......
Alfa catre beta.....raspunde..
S-a strigat darul ?


14-09-2005 13:16:12
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 17-03-2005
Mesaje: 1227
pot sa-l string eu? :rolleyes:

16-09-2005 03:08:54
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
sincer?....cred ca deja l-au cheltuit....

am auzit de un cuplu tinar casatorit.....cum ca ar fi cerut ca la nunta...sa li se aduca lozuri in plic.....in loc de orice alt cadou....

se pare ca a fost o alegere potrivita....iar singura varianta de "rupt" atitea lozuri..ar fi fost..o ghilotina..de taiat tabla....
in timp ce muzica..cinta....intr-un colt al restaurantului...se taia si se strigau...lozurile cistigatoare...


16-09-2005 18:57:45
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
daca_mi spui ca "s_au scos"...te reneg ! :))) ;)

16-09-2005 22:05:40
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
lozurile erau.....de 3 sau 6  lui ceausisti.....
la nunti se dadeau cam 150.....200 lei de persoana

iar la nunta....erau adunati...cam 8 grupe de studenti.....
care veneau din toate colturile tarii...cu pungulite cu lozuri...


16-09-2005 22:31:20
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
mai egzista unele necunoscute : cate lozuri cuprindea o pungutza? cate pungute contineau lozuri de 3 lei ceausisti?  cati studenti erau intr_o grupa ! ...:)

17-09-2005 02:50:09
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
din cite am aflat......
o grupa avea 14 pina la 16 studenti....

aflu si alte detalii...
stai sa vina vecina de la munca....


17-09-2005 16:20:46
   
?? aleinad
Cont Sters

Inregistat: 31-07-2005
Mesaje: 106
Total eronat...o grupa de studenti are minim 30...daca intre timp s-a schimbat ...scuze!

17-09-2005 18:10:52
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918

aleinad a scris:

Total eronat...o grupa de studenti are minim 30...daca intre timp s-a schimbat ...scuze!


cam categorica "eroarea" constatata! :p nu te grabesti ?!


17-09-2005 21:27:05
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

aleinad a scris:

Total eronat...o grupa de studenti are minim 30...daca intre timp s-a schimbat ...scuze!


poate ca asa era pe vremea lui ceausescu......
de unde sa stiu eu......
dar verificam noi cumva..


17-09-2005 22:02:51
   
?? aleinad
Cont Sters

Inregistat: 31-07-2005
Mesaje: 106
Daca consideri ca vremea lui ceausescu a durat pana in `99...no comment!
Si ca sa nu mai cauti raspunsul, ti-l dau tot eu, acum in `05, o grupa de studenti are cam 50 de studenti( imi pare rau de repetitia studenti dar imi era teama sa nu ma intrebe cineva...50 de ce?)... ca mai raman pe drum...este alta poveste...
Si inca ceva...nu confunda grupa cu subgrupa...exista si acestea...doar in laboratoare...asta pentru cei ce fac politehnica etc.

Ultima modificare facuta de aleinad (19-09-2005 22:06:04)


19-09-2005 22:03:16
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 17-03-2005
Mesaje: 1227
corectzie..nr de studenti intr-o grupa difera de la o facultate la alta..., noi am fost 20 - 25 intr-o grupa.... si nu era deloc pe timpul lui ceausescu...

19-09-2005 23:35:17
   
?? tedoresc33
Cont Sters

Inregistat: 30-07-2005
Mesaje: 110
Numarul studentilor dintr-o grupa mai depinde si de nr. lor din an. Daca anul are o singura grupa, ma scuzati va rog, dar nu mai pot fi de acord cu acel 20-25.

20-09-2005 21:30:16
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 17-03-2005
Mesaje: 1227
nu am cerut sa fie nimeni de acord.. am spus doar cum a fost in studentia mea...
si eram cca 150 de studenti in an...


20-09-2005 23:26:11
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
ok.......raminem la ideea cu lozurile ?
voi ati face asemenea nunta ?
cu dar.....lozuri in plic.......numere jucate la loto....?


21-09-2005 03:31:50
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 17-03-2005
Mesaje: 1227
nu... eu nu as face nunta cu dar NICIODATA...
avem atitia prieteni ... saraci in jurul nostru incit, lipsa lor de la bucuria mea... m-ar intrista...
mai bine ma intind cit ma tine punga .... prietenii alaturi vor fi cistigul meu...
asa gindesc eu...


21-09-2005 06:10:10
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
cel mai mare cistig........respectul...si prietenii adevarati..

22-09-2005 03:56:15
   
?? tedoresc33
Cont Sters

Inregistat: 30-07-2005
Mesaje: 110
Cand esti sincer cu tine vei fi si cu altii...pana atunci nu se poate vorbi de sinceritate.

01-10-2005 15:03:39
   
?? Adam32
Cont Sters

Inregistat: 08-02-2005
Mesaje: 150
Acum am ajuns sa cred ca viata de zi cu zi ar fi groaznica daca toata lumea ar spune adevarul...ca sa nu mai vorbim ca minciuna iti stimuleaza creativitatea, memoria, logica...iti trebuie clasa ca sa poti spune adevarul fara sa fi plictisitor, cinic, sau pur si simplu insuportabil... sincer!

02-12-2005 23:04:55
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Cred ca solutia ar fi.. dubla personalitate. Nu poti trai fara minciuna. Nu ai cum sa supravietuiesti. Te inghit cei din jurul tau, te izoleaza... te doboara fizic si psihic.
Numai ca 'a minti'... trebuie sa devina o arta. Sa poti face diferentza intre oamenii si situatiile in care trebuie sa trintesti o minciuna si intre aceia unde adevarul este mai presus de orice.


03-12-2005 00:36:39
   
?? kawa-sutra
Cont Sters

Inregistat: 02-08-2005
Mesaje: 588

fun-funny a scris:

Cred ca solutia ar fi.. dubla personalitate. Nu poti trai fara minciuna. Nu ai cum sa supravietuiesti. Te inghit cei din jurul tau, te izoleaza... te doboara fizic si psihic.
Numai ca 'a minti'... trebuie sa devina o arta. Sa poti face diferentza intre oamenii si situatiile in care trebuie sa trintesti o minciuna si intre aceia unde adevarul este mai presus de orice.

Accept doar minciunelele prin omisiune, ff cherie... Vezi bine, din cauza virstei inaintate creca (sa fii un bun mincinos implica in primul rind o buna memorie....);)
Cu tine as fi capabil si de gogomanii gigantice insa, cred ca mi-as calca toate principiile, doar sa....stii tu!:D:D:D


03-12-2005 00:46:09
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Fun si kama-deva, dragutilor,

Eu cred ca atacarea personalitatii duble (cea care te-mpinge la minciuna) e mai mult decat o chestiune de memorie prodigioasa. Fie esti foarte motivat (vezi apostazia lui Kama), fie ai o fericita dispozitie pentru game, gaming, pe care sa-l/le ridici la rang de esenta (cam cum facea Mozart cu divertimenti-urile).

Dixit et... fƩcit SS AD MMV


03-12-2005 13:19:55
   
?? vaics
Cont Sters

Inregistat: 13-07-2005
Mesaje: 1850
Sinceritatea totala intr-un cuplu? Poate ar putea exista daca nu ar fi, oricat de putin, gelozia.

03-12-2005 13:41:38
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

vaics a scris:

Sinceritatea totala intr-un cuplu? Poate ar putea exista daca nu ar fi, oricat de putin, gelozia.


Iar o sa se ia PPan de mine ca-s didactica (... si pedagogica), dar asa cum nu putem trai cu 100% informatie pura (adeca ne tre' si ceva redundanta), tot asa sinceritatea absoluta ne-ar ucide. Gelozia necontrolata, vai, ajunge stapana celorlalte sentimente in cuplu. Dar eu am o perspectiva diferita asupra geloziei, pentru ca in cazul meu, fantezia mea de a anula gelozia s-a intors impotriva mea...


03-12-2005 13:47:55
   
?? vaics
Cont Sters

Inregistat: 13-07-2005
Mesaje: 1850
Asta am zis si eu.

03-12-2005 13:52:51
   

Andromedan
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284

SandieShaw a scris:


Iar o sa se ia PPan de mine ca-s didactica (... si pedagogica), dar asa cum nu putem trai cu 100% informatie pura (adeca ne tre' si ceva redundanta), tot asa sinceritatea absoluta ne-ar ucide. Gelozia necontrolata, vai, ajunge stapana celorlalte sentimente in cuplu. Dar eu am o perspectiva diferita asupra geloziei, pentru ca in cazul meu, fantezia mea de a anula gelozia s-a intors impotriva mea...

           Am o rugaminte : poti detalia ? Eu sint de parere ca iubirea fara gelozie nu exista ... Cum iubesti, daca nu-ti pasa de ce face si simte celalalt in afara relatiei ?... Cind nu-ti pasa, nici nu iubesti , nu te intereseaza, iti vezi si tu de-ale tale... El isi vede de-ale lui si ce mai ramine ?!... Gelozia n-ar exista daca ar fi sinceritate ! Cind omul iubit iti spune ca de fapt e indragostit de altcineva, ca doreste pe altcineva, iubindu-l cu adevarat, il lasi sa-si gaseasca... implinirea, chiar daca suferi ingrozitor ! Dar cind afirma una si prin comportament demonstreaza altceva, sigur ca apare gelozia si mi se pare normal! Multi spun ca gelozia este sinonima cu ...dorinta de posesivitate .Poate si asta ar fi normal;in definitiv, cind intri intr-o relatie nu te obliga nimeni, o faci constient .Stii ce ti se va oferi si stii si ca pt. asta trebuie sa oferi acelasi lucru ! E o minciuna afirmatia ca poti iubi fara sa astepti iubire! Poate fi vorba de un alt sentiment...Sigur ca iubind, celalalt face parte din tine si ti se pare normal sa-i apartii si sa-ti apartina ! Parerea mea !...


04-12-2005 00:40:53
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
"Eu sint de parere ca iubirea fara gelozie nu exista ..." - exista sau ar trebui sa existe...Mai devreme sau mai tarziu, gelozia ucide ceea ce numiti dumneavoastra "iubire" !
   "Stii ce ti se va oferi si stii si ca pt. asta trebuie sa oferi acelasi lucru !"  -  fals ! Iubirea n-o iei din targ, s-o cauti de defecte, sa-i testezi calitatea, sa-ntrebi de pret, sa te targuiesti...Cat dai tu si cat dau eu ?...
   "...si ti se pare normal sa-i apartii si sa-ti apartina !" -  gresit ! Doamna, suntem oameni, nu apartinem nimanui, decat noua insine ! Nu suntem obiecte, proprietati ! De-ar fi asa, am deveni obiecte de troc, ati gasi la mica publicitate anunturi de genul :"Schimb Vasile cu Ion plus jumatate de Mitica. Astept provincia. "   ori  "Veta putin folosita contra Maricica noua plus diferenta. Sunati dupa ora 17."
   Subiectul este delicat si suporta nenumarate interpretari, inclusiv aceea ca gelozia poate fi motiv al nesinceritatii...


04-12-2005 12:50:19
   
?? kawa-sutra
Cont Sters

Inregistat: 02-08-2005
Mesaje: 588

P. Pan 63 a scris:

"Eu sint de parere ca iubirea fara gelozie nu exista ..." - exista sau ar trebui sa existe...Mai devreme sau mai tarziu, gelozia ucide ceea ce numiti dumneavoastra "iubire" !
   "Stii ce ti se va oferi si stii si ca pt. asta trebuie sa oferi acelasi lucru !"  -  fals ! Iubirea n-o iei din targ, s-o cauti de defecte, sa-i testezi calitatea, sa-ntrebi de pret, sa te targuiesti...Cat dai tu si cat dau eu ?...
   "...si ti se pare normal sa-i apartii si sa-ti apartina !" -  gresit ! Doamna, suntem oameni, nu apartinem nimanui, decat noua insine ! Nu suntem obiecte, proprietati ! De-ar fi asa, am deveni obiecte de troc, ati gasi la mica publicitate anunturi de genul :"Schimb Vasile cu Ion plus jumatate de Mitica. Astept provincia. "   ori  "Veta putin folosita contra Maricica noua plus diferenta. Sunati dupa ora 17."
   Subiectul este delicat si suporta nenumarate interpretari, inclusiv aceea ca gelozia poate fi motiv al nesinceritatii...

Hai ca-mi placushi, coane Pan, cu trocu-barteru ala! Chiar m-am ris, sincer !!!! :D:D
Eu creka gelozia iegzista, dar trebuie reprimata, altfel cum acordam incredere si, in ultima instanta, LIBERTATE fiintzei iubite? Sandie Shaw a facut bine ce-a facut. C-a iesit prost e o alta discutie.... ;)


04-12-2005 20:39:12
   
?? kawa-sutra
Cont Sters

Inregistat: 02-08-2005
Mesaje: 588
P.S. Fun-funny e "like a rock", vad ca nu raspunde la niciun fel de provocari, mai mult sau mai putin subtile... Asta-i viata! Dar tre' sa fim tenaci, nu???? :D

04-12-2005 20:41:00
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Andromedan a scris:


           Am o rugaminte : poti detalia ? Eu sint de parere ca iubirea fara gelozie nu exista ... Cum iubesti, daca nu-ti pasa de ce face si simte celalalt in afara relatiei ?... Cind nu-ti pasa, nici nu iubesti , nu te intereseaza, iti vezi si tu de-ale tale... El isi vede de-ale lui si ce mai ramine ?!... Gelozia n-ar exista daca ar fi sinceritate ! Cind omul iubit iti spune ca de fapt e indragostit de altcineva, ca doreste pe altcineva, iubindu-l cu adevarat, il lasi sa-si gaseasca... implinirea, chiar daca suferi ingrozitor ! Dar cind afirma una si prin comportament demonstreaza altceva, sigur ca apare gelozia si mi se pare normal! Multi spun ca gelozia este sinonima cu ...dorinta de posesivitate .Poate si asta ar fi normal;in definitiv, cind intri intr-o relatie nu te obliga nimeni, o faci constient .Stii ce ti se va oferi si stii si ca pt. asta trebuie sa oferi acelasi lucru ! E o minciuna afirmatia ca poti iubi fara sa astepti iubire! Poate fi vorba de un alt sentiment...Sigur ca iubind, celalalt face parte din tine si ti se pare normal sa-i apartii si sa-ti apartina ! Parerea mea !...


Nu-mi place sa raman datoare, cu riscul ca iar il voi plictisi de moarte pe elevul meu preferat PPan. Iti (si va pentru telespectatorii nostri) propun sa admitem ca exista o gelozie buna si una rea. De ultima nu ma ocup acum, mai bine citim carti ori tratate de psihiatrie sau vedem filme, ...
Gelozia cea buna e ca un "mordant" pentru celelalte sentimente devenite/consumate intr-o relatie de cuplu. E un termen din industria textila, insemnand o substanta ce participa la proces fara a avea rol constitutiv. Nu verific acum, cred ca etimologic are legatura cu "mordre"=a musca in franceza. Daca-i-asa, atunci coana gelozie buna e ca o stare de veghe difuza, intervenind fara sa atace "procesul", muscand la vremea potrivita iubirea, pasiunea, grija pentru celalalt, placerea si tot calabalacul... Cum ar spune copyrighter-ul nostru de serviciu: "murdarirea este buna". Poate intr-un mesaj mai la vale va spun si unde am gresit eu in privinta geloziei.


04-12-2005 21:45:28
   

Andromedan
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284

SandieShaw a scris:



Nu-mi place sa raman datoare, cu riscul ca iar il voi plictisi de moarte pe elevul meu preferat PPan. Iti (si va pentru telespectatorii nostri) propun sa admitem ca exista o gelozie buna si una rea. De ultima nu ma ocup acum, mai bine citim carti ori tratate de psihiatrie sau vedem filme, ...
Gelozia cea buna e ca un "mordant" pentru celelalte sentimente devenite/consumate intr-o relatie de cuplu. E un termen din industria textila, insemnand o substanta ce participa la proces fara a avea rol constitutiv. Nu verific acum, cred ca etimologic are legatura cu "mordre"=a musca in franceza. Daca-i-asa, atunci coana gelozie buna e ca o stare de veghe difuza, intervenind fara sa atace "procesul", muscand la vremea potrivita iubirea, pasiunea, grija pentru celalalt, placerea si tot calabalacul... Cum ar spune copyrighter-ul nostru de serviciu: "murdarirea este buna". Poate intr-un mesaj mai la vale va spun si unde am gresit eu in privinta geloziei.


     Multumesc, S.S.! Voi astepta si restul, pt. ca ma intereseaza. Pt. ca aici se discuta despre sinceritate, recunosc ca traiesc de multe ori sentimentul acesta, DIN PACATE !(?) si as vrea sa stiu si alte pareri... Imi place sa cred ca e o gelozie buna, dar,... stiu si eu ?!... Cica: "Niciodata nu trebuie sa te rusinezi a marturisi ca ai gresit.Inseamna doar sa spui cu alte cuvinte ca astazi esti mai intelept decit ieri." (Wiliam Faulkner)


04-12-2005 23:25:12
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

P. Pan 63 a scris:

"Eu sint de parere ca iubirea fara gelozie nu exista ..." - exista sau ar trebui sa existe...Mai devreme sau mai tarziu, gelozia ucide ceea ce numiti dumneavoastra "iubire" !
   "Stii ce ti se va oferi si stii si ca pt. asta trebuie sa oferi acelasi lucru !"  -  fals ! Iubirea n-o iei din targ, s-o cauti de defecte, sa-i testezi calitatea, sa-ntrebi de pret, sa te targuiesti...Cat dai tu si cat dau eu ?...
   "...si ti se pare normal sa-i apartii si sa-ti apartina !" -  gresit ! Doamna, suntem oameni, nu apartinem nimanui, decat noua insine ! Nu suntem obiecte, proprietati ! De-ar fi asa, am deveni obiecte de troc, ati gasi la mica publicitate anunturi de genul :"Schimb Vasile cu Ion plus jumatate de Mitica. Astept provincia. "   ori  "Veta putin folosita contra Maricica noua plus diferenta. Sunati dupa ora 17."
   Subiectul este delicat si suporta nenumarate interpretari, inclusiv aceea ca gelozia poate fi motiv al nesinceritatii...


Ca sa mai repar din ce-am stricat, nu te contrazic, ca n-am motiv, dar te-as intreba, pe tine, prozelit al rationalistilor ("nu apartinem nimanui, decat noua insine"), nu crezi ca merita ca rarele si prea scurtele momente ale vietii, precum fericirea, sa ajungi sa fii unul cu fiinta iubita?


04-12-2005 23:32:46
   
?? kawa-sutra
Cont Sters

Inregistat: 02-08-2005
Mesaje: 588
Io creca gelozia sigur nu-i buna, stimati telespectatori, frati si surori! PUNCT. Daca iubesti pe cineva de-adevaratelea, e imposibil sa crezi macar ca te-ar putea "traduce"... Iar daca chiar ajungi (cu sau fara dovezi palpabile) sa crezi asta, atunci respectivul/a chiar nu merita iubirea ta. Si gata. O rupi, o termini ! Vedeti ce simplu e? Restul e tema de batut cimpii, cred...

04-12-2005 23:33:34
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904

kawa-sutra a scris:

P.S. Fun-funny e "like a rock", vad ca nu raspunde la niciun fel de provocari, mai mult sau mai putin subtile... Asta-i viata! Dar tre' sa fim tenaci, nu???? :D

Imi plac barbatii cu personalitate. "Daca voi nu ma vreti, eu va vreau!"... Keep going, Kawa... :)


04-12-2005 23:34:26
   
?? kawa-sutra
Cont Sters

Inregistat: 02-08-2005
Mesaje: 588

fun-funny a scris:


kawa-sutra a scris:

P.S. Fun-funny e "like a rock", vad ca nu raspunde la niciun fel de provocari, mai mult sau mai putin subtile... Asta-i viata! Dar tre' sa fim tenaci, nu???? :D

Imi plac barbatii cu personalitate. "Daca voi nu ma vreti, eu va vreau!"... Keep going, Kawa... :)

I'm still going, funny cherie... cu orice risc imaginabil !!! ;)


04-12-2005 23:36:23
   
?? kawa-sutra
Cont Sters

Inregistat: 02-08-2005
Mesaje: 588

kawa-sutra a scris:


P. Pan 63 a scris:

"Eu sint de parere ca iubirea fara gelozie nu exista ..." - exista sau ar trebui sa existe...Mai devreme sau mai tarziu, gelozia ucide ceea ce numiti dumneavoastra "iubire" !
   "Stii ce ti se va oferi si stii si ca pt. asta trebuie sa oferi acelasi lucru !"  -  fals ! Iubirea n-o iei din targ, s-o cauti de defecte, sa-i testezi calitatea, sa-ntrebi de pret, sa te targuiesti...Cat dai tu si cat dau eu ?...
   "...si ti se pare normal sa-i apartii si sa-ti apartina !" -  gresit ! Doamna, suntem oameni, nu apartinem nimanui, decat noua insine ! Nu suntem obiecte, proprietati ! De-ar fi asa, am deveni obiecte de troc, ati gasi la mica publicitate anunturi de genul :"Schimb Vasile cu Ion plus jumatate de Mitica. Astept provincia. "   ori  "Veta putin folosita contra Maricica noua plus diferenta. Sunati dupa ora 17."
   Subiectul este delicat si suporta nenumarate interpretari, inclusiv aceea ca gelozia poate fi motiv al nesinceritatii...

Hai ca-mi placushi, coane Pan, cu trocu-barteru ala! Chiar m-am ris, sincer !!!! :D:D
Eu creka gelozia iegzista, dar trebuie reprimata, altfel cum acordam incredere si, in ultima instanta, LIBERTATE fiintzei iubite? Sandie Shaw a facut bine ce-a facut. C-a iesit prost e o alta discutie.... ;)

Pe mine vad ca nu ma bagi in zeama, SS dear...:)


04-12-2005 23:37:53
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

kawa-sutra a scris:

Io creca gelozia sigur nu-i buna, stimati telespectatori, frati si surori! PUNCT. Daca iubesti pe cineva de-adevaratelea, e imposibil sa crezi macar ca te-ar putea "traduce"... Iar daca chiar ajungi (cu sau fara dovezi palpabile) sa crezi asta, atunci respectivul/a chiar nu merita iubirea ta. Si gata. O rupi, o termini ! Vedeti ce simplu e? Restul e tema de batut cimpii, cred...


Stii unde mi s-a rupt mie filmul (ca apa mi s-a rupt doar cand am nascut)? La "Si gata. O rupi, o termini !" n-am gasit deloc ca-i simplu. Dar campii i-as bate cu tine oricand si pe orice topic :)


04-12-2005 23:41:41
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

kawa-sutra a scris:


kawa-sutra a scris:


P. Pan 63 a scris:

"Eu sint de parere ca iubirea fara gelozie nu exista ..." - exista sau ar trebui sa existe...Mai devreme sau mai tarziu, gelozia ucide ceea ce numiti dumneavoastra "iubire" !
   "Stii ce ti se va oferi si stii si ca pt. asta trebuie sa oferi acelasi lucru !"  -  fals ! Iubirea n-o iei din targ, s-o cauti de defecte, sa-i testezi calitatea, sa-ntrebi de pret, sa te targuiesti...Cat dai tu si cat dau eu ?...
   "...si ti se pare normal sa-i apartii si sa-ti apartina !" -  gresit ! Doamna, suntem oameni, nu apartinem nimanui, decat noua insine ! Nu suntem obiecte, proprietati ! De-ar fi asa, am deveni obiecte de troc, ati gasi la mica publicitate anunturi de genul :"Schimb Vasile cu Ion plus jumatate de Mitica. Astept provincia. "   ori  "Veta putin folosita contra Maricica noua plus diferenta. Sunati dupa ora 17."
   Subiectul este delicat si suporta nenumarate interpretari, inclusiv aceea ca gelozia poate fi motiv al nesinceritatii...

Hai ca-mi placushi, coane Pan, cu trocu-barteru ala! Chiar m-am ris, sincer !!!! :D:D
Eu creka gelozia iegzista, dar trebuie reprimata, altfel cum acordam incredere si, in ultima instanta, LIBERTATE fiintzei iubite? Sandie Shaw a facut bine ce-a facut. C-a iesit prost e o alta discutie.... ;)

Pe mine vad ca nu ma bagi in zeama, SS dear...:)


Cine se spune ca face zeama buna, Kama stapane?


04-12-2005 23:44:54
   
?? kawa-sutra
Cont Sters

Inregistat: 02-08-2005
Mesaje: 588

SandieShaw a scris:


kawa-sutra a scris:

Io creca gelozia sigur nu-i buna, stimati telespectatori, frati si surori! PUNCT. Daca iubesti pe cineva de-adevaratelea, e imposibil sa crezi macar ca te-ar putea "traduce"... Iar daca chiar ajungi (cu sau fara dovezi palpabile) sa crezi asta, atunci respectivul/a chiar nu merita iubirea ta. Si gata. O rupi, o termini ! Vedeti ce simplu e? Restul e tema de batut cimpii, cred...


Stii unde mi s-a rupt mie filmul (ca apa mi s-a rupt doar cand am nascut)? La "Si gata. O rupi, o termini !" n-am gasit deloc ca-i simplu. Dar campii i-as bate cu tine oricand si pe orice topic :)

Poate ca eu as rupe si niste paturi, mai stii ??? :D:D E simplu, mai simplu decit zici kawasaki, ti-o spun eu (cam cinic, poate), totu-i sa vrei sa accepti relativitatea realitatii fluide !!!


04-12-2005 23:47:17
   
Pagini:  1 2 3 4 5    
Mergeti la