Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / pagina mea    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
nu m-am preocupat sa fiu cuceritoare cu ieftinatate si suficienta ca o lume-ntreaga. ..n-am vrut si nu mi-a placut sa fac ce face-o lume-ntreaga...de aceea, prea visatoare si rebela , prea sentimentala si natanga , selectia naturala m-a invins. Si astfel n-am putut fi niciodata iubita de niciun barbat. Am inceput sa ma hranesc numai cu roadele inimii mele ...sensibilitatea mi-a nascut timiditatea. Timiditatea mi-a nascut singuratatea . Singuratatea mi-a nascut melancolia . Iar melancolia mi-a adus poezia si m-am facut poetesa . Adica buna de nimic .Am devenit prea buna la inima , prea iubitoare , prea vazatoare de frumos si de sublim peste tot , in lucruri . in simtaminte si in ochii unui barbat.Am devenit un monstru . Un monstru frumos de bunatate si de iubire. Cu aceste dulci si amare dureri in mine n-am mai simtit ca mai vreau ceva eu pentru mine in iubire cand stiam ca n-am ce primi si de ce . Am devenit un om sarac... Doar eu sa iubesc mi-a mai ramas si sa nu primesc nimic in schimb. ..aaaa,ba da...am ramas tanara!..si ce e mai frumos IL IUBESC PE EMIN !(VOI SCOATE CARTEA IN MAX 2 ANI)>


de tastele se umbla pe aceste randuri
nu murdariti cu creta neagra,
e un copil ce se amesteca cu gandul
si joaca de-a cuvantul....UN FLUTURAS,

Ultima modificare facuta de fluturas46 (06-02-2010 14:33:27)


06-02-2010 13:54:51
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
ROMANIA-MIREASA VANDUTA!


Carpato-Dunareana-Pontica-ce mireasa frumoasa a mai creat Dumnezeu printre minuni!..Suntem in anul 1989,Malta si Yalta ,au trecut doua decenii de cand cenusa ingerilor acestui neam ninge cu lacrimile noastre de nepasare ..Ni s-au rupt picioarele ,ne-am dezmembrat ,ni s-a rupt si gatul ,ni s-a schimbat si firea –s-a nascut un nou hibrid:romanul jefuit!O familie armonioasa s-a distrus ,ea ajunge sa nu poata avea grija de fruntile obosite ale parintilor ei si nici de copilasii ei si pleaca la capsuni sau sa ingrijeasca alti batrani dar de departe sau ajunge o fata .El ajunge un betiv sau un razbunator pe toate femeile ,un singuratic ,ca de ,si-a vandut tot si mobila si casa si televizorul pana si responsabilitatea fata de proprii sai copii.Asa si Romania –o familie armonioasa ce s-a faramat in grupuri de interese meschine :ne-am hranit bugetul tarii cu bani rezultati din vanzarea nu a televizorului ,ci a Industriei ,a Padurii –oxigenul plamanilor nostrii,martora eroismului stramosilor nostrii de a fi si muri demni ,ne-am drogat de tot si am cazut in mlastini ,mireasa e vanduta .Trebuie sa recunosc ca masoneria are un bun psiholog,prea le-a iesit planul diabolic de a dispare cei inca un miliard si ceva de oameni ...Aici unde s-a nascut Luceafarul ,se vinde si aerul iar la moda sunt vanzarile de minciuni .Sport nu se mai face in scoli ,educatie nici atat ,nu trebuie sa avem minte si nici sa fim sanatosi ,acum si vaca mananca pe imprumut si mormintele tin loc de casa de locuit pt cei vii ...ce joc frumos!!!...mi-e frica sa mai raman asa lasa in fata acestei nemernicii ...dar poate vin mayasii si i-or infige in tepe pe fiecare distrugator de valori ,a..nu vin?!...at.mai avem maini ,nu ni le poate amputa si vom implora Cerul si vom rasari precum nufarul din mocirla .Am vorbit cu sufletul meu si mi-a confirmat asta Stiti de ce?Pt ca noi romanii suntem romantici si Luceafarul va iesi din eclipsa,din zodia mireselor vandute .Fa TU Doamne ca Padurea Carpatina sa reinvie din somnul marilor taceri ,adu candela aprinsa cu lumina si bunataturi si intra TU Doamne Bun in fiecare casa unde copilasii iti cersesc Mila si se roaga ...


06-02-2010 13:56:53
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
de vorba cu EMINESCU


"Iubind în taina am pastrat tacere,
Gindind ca astfel o sa-ti placa tie,
Caci în priviri citeam o vecinicie
De-ucigatoare visuri de placere."

si te-am iubit si te iubesc in veci
tu-mi esti Luceafarul ce-mi arde,
in ochi mi-am regasit lumina
ucisa de-al durerii zgomot.

"Dar nu mai pot. A dorului tarie
Cuvinte da duioaselor mistere;
Vreau sa ma-nec de dulcea-nvapaiere
A celui suflet ce pe al meu stie.
Nu vezi ca gura-mi arsa e de sete
Si-n ochii mei se vede-n friguri chinu-mi,
Copila mea cu lungi si blonde plete? "

mai vino scumpule si pe pamant
si asculta al meu juramant ,
coboara lin pe raza mea ce scrie
cu tine as vrea sa ma cunun!

"Cu o suflare racoresti suspinu-mi,
C-unzimbet faci gindirea sa se-mbete.
Fa un sfirsit durerii... vin' la sinu-mi."

o zei,o tempora ...o dragul meu EMIN
TU-MI ESTI RELIGIA FRUMOASA
IMI ESTI IUBIREA ,TARA MEA ..
VINO DE MA FA MIREASA!


06-02-2010 13:59:45
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
Cata nedreptate a lasat Dumnezeu...A facut femeile prea sensibile,iubitoare,ele sunt totul:sarea vietii...!Dar pentru asta,tocmai pentru asta,ele sunt si cel mai nefericite:Sunt neintelese,persiflate,parasite,tradate,batjocorite- - .Oare nu e nimeni sa vada in inimile femeilor atatea comori si bogatii risipindu-se in zadar in troaca murdara a porcilor unde margaritare de simtire sunt ramate si date pe jos de ramatorii nemerituosi carora ele isi daruiesc pagubos vieti si destine...?E sigur ca energia si forta tuturor inimilor delicate ale acestor femei nefericite,ar misca pamantul de pe axa cu putin daca s-ar uni in aleanul si simtirea lor...Si atunci pe pamant s-ar instala ori o epoca glaciara ori foc si dogoare.Dar nu se-ntampla catastrofe din astea,pentru ca tot femeile au grija sa se roage in tot ceasul lui Dumnezeu pentru bine si pentru batjocoritorii si zabavnicii vietilor lor chinuite...Numai cate unul,doi se intampla sa aiba ochi si inima sa vada,inteleaga si venereze inimile de aur ale femeilor.Si asta e nedrept pentru ca nu ajunge aceasta lingurita de balsam pentru toate femeile cu inimile fripte de sete si dorinta de iubire...

06-02-2010 14:01:35
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
la magazin ...
- Aveti schiuri si bocanci de schiuri ??
- Ce marime?
- 56.
- Dar pentru ce va mai trebuie schiuri?

Profesoara de biologie intra in clasa a 6-A si zice:
-Astazi o sa invatam cum se fac copii!
Eleva Suzi, din ultima banca ridica doua degete si intreaba:
-Doamna profesoara, astia care ne-am f utut deja, putem iesi la o tigara?


O femeie batuta rau se duce la doctor.
Doctorul:
- Ce s-a intamplat?
- Nu stiu ce sa ma mai fac. De fiecare data cand sotul meu vine acasa baut, ma bate de ma rupe.
- Am un leac foarte bun pentru asta. Cand sotul tau vine acasa baut, tu imediat iei o cana de ceai de musetel si faci gargara si tot faci gargara.
Doua saptamani mai tarziu, femeia, aratand proaspata si renascuta, se intoarce la doctor.
- A fost o idee stralucita. De fiecare data cand sotul meu venea acasa baut, eu faceam doar gargara cu ceai de musetel, si el nici macar o data nu m-a atins.
- Vezi daca-ti tii gura?


Supărare justificată
Un moş se dezbracă complet, se uită spre "minunea" lui din pantaloni şi îi zice cu năduf:
- Se poate?!... Ne naştem împreună şi murim pe rând?


Profesoara : Copii, ce ne da porcul ?
Un elev : Carne !
Profesoara : Bravo ! Copii, ce ne da gaina ?
Un alt elev : Carne si oua !
Profesoara : Bravo ! Copii, ce ne da vaca ?
Un al treilea elev: Teme pentru acasa !

Ardeleanul la scoala ii spune profesorului ca el vrea sa invete ebraica.
Profesorul:
- De ce tocmai ebraica ?
- Pai cind am sa mor si am sa ajung in Rai,sa pot vorbi cu Dumnezeu.
- Si daca ai sa ajungi in Iad?
- Pai romana stiu bine!


Basescu si Geoana in avion.
Basescu arunca 100E pe geam. Geoana intreaba:
-De ce ai aruncat 100E?
-Ca sa fac un roman fericit!
Geoana arunca 200E.
-De ce ai aruncat 200E?
-Ca sa fac doi romani fericiti!
Pilotul aude si spune:
-Ce-ar fi sa va aruncati amandoi si sa faceti toti romanii fericiti !


O babuta la cabina de vot, sta 15 minute, toata lumea o asteapta.
Iese baba si intreaba:
Maica, f...tu-va-n gura se scrie legat sau despartit ???? 


Guvernul a anuntat astazi ca va schimba stema
ROMANIEI
>
>
> Purtatorul de cuvant al Guvernului a anuntat
astazi hotararea
> cabinetului de a schimba stema.
NOUA TEMA este un
> PREZERVATIV, este considerata
ca fiind mult mai
> reprezentativa pentru situatia si performanta
politica
> actuala.
> Prezervativul va simboliza inflatia, oprirea
productiei,
> distrugerea generatiilor viitoare, protejarea unor
capete
> tari si manjite.
De asemenea, el va da populatiei un sentiment
de protectie
> in timp ce aceasta va fi in continuare
fututa.




- Scumpule, zice Bubulina, trebuie să cumperi nişte jaluzele. Vecinul, care stă alături, poate vedea cum mă dezbrac.
- Stai liniştită! Dacă te va vedea, o să-şi cumpere singur jaluzele!


06-02-2010 14:04:33
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
Re-ciclare

Viata...aparuta dintr-o picatura de apa de mare
Iubirea- dintr-o picatura de apa de mare, evaporata de soare,
Lacrima…..dintr-o inima ce retine amaraciuni si sare
Uitarea ….cand lacrima trece in  faza de cristalizare…

Ce filtru puternic trebuie sa fie inima omului
De retine atatea amaraciuni si sare,
Adusa de lacrima ce se va reintoarce
Undeva in mare!
…..
Toata violenta din gandirea noastra
Hraneste apa pana innebuneste ,
Uragane si ploi lacrimand
Intorcandu-se peste noi
Purificandu-se in aburi spre nouri
Intorcandu-se pura spre noi
Si iar se incarca cu rautatea din noi
Si iar si iar ….uragane si ploi!


06-02-2010 14:06:44
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
Stau in mine si ma ard
Masor timpului durerea,
Eu sunt clipa ,tu esti clipa
Si ne prapadim cu randul
…pana vom fi etc…

Eu tac si-ndur al tau dor
Si dorul meu mi-l fac o poezie,
Caci in doruri m-am nascut
Si mai am mult de iubit.

Un inger imi este iubirea
Un altul imi este durerea,
si toata gandirea-mi
e-n sufletul meu plin cu doruri.

inca e liniste!...
nu se-aud degetele tale
cum se lovesc de taste
nu se-aude murmurul
gandurilor tale de departe.

te voi cauta in noptile-aramii
cand gerul va-nflori pe geam ,
sa vii sa-mi incalzesti piciorul rece
te voi cauta si-n rai de n-ai sa vii.


06-02-2010 14:07:16
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
am muscat din pomul vietii
Doamne ca sa-ti vad puterea,
"raul ,ramul ,pasari toate "
TU mi le-ai facut prieteni.

am copilarit cu toamna
cu saniuta am crescut ,
in colinde si in basme
am crescut in ruga mamei.

invatat-am taina vietii
din gandirea de la Tine ,
saruta-mi-ai ochii Doamne
cu lumina si iubire!

Doamne ,cat de Mare esti
mi-ai dat ca sa am copii,
mi-ai dat prieteni langa mine
mi-ai dat Doamne ruga painii.

lacrimi sunt si bucurie
trup din marea de ulcele ,
suflet intr-un pui de inima
gand frumos doar de iubire.
..............
DOAMNE ITI MULTUMESC
ca m-ai facut om si nu animal!20.01.2010


06-02-2010 14:10:39
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
Primeste-ma iubite cu ochii dulci zambind la mine
Si ti-oi canta amorul in mii de doruri de iubire,
Voi construi un templu pe mana mea din suflet
Cu lacrimi de la Soare voi sterge gelozia-mi.

Si-n mine vor arde flacari cu ale tale buze de sarut
In prag te-astept sa-mi vii in serile de anotimp,
In brate sa te am sa te iubesc iubite
In perne moi sa-mi vezi rasfatul dintre vise!

Sa-ti fie somnul lin cu adieri de levantica
In asternut de Biblii sa ne rugam la ingeri,
Primeste-ma iubite pe glezna ta sa-ti stau
Precum graul lenes ce in cuptor se arde..


06-02-2010 14:14:25
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
"Toti suntem in vizita in acest moment si loc. Suntem doar in trecere. Am venit sa observam, sa invatam, sa crestem, sa iubim si sa ne intoarcem acasa"

Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea...

„Dacă te bucuri de o floare, de un zâmbet, de jocul unui copil eşti mai bogat şi mai fericit decât un milionar care nu se mai bucură de nimic, are tot ce a visat dar e veşnic nemulţumit pentru că este dus, asemenea unui cal de paradă, în căpăstrul de aur al propriei bogăţii. Nu averea ne face bogaţi, ci iubirea!” [Phil Bosmans]

Eminescu “nu cerceta aceste legi ca esti nebun de le-ntelegi”

"Dacă oamenii sunt buni doar pentru că se tem de o pedeapsă şi
speră într-o răsplata, atunci suntem, într-adevăr, o adunătură jalnică."
Einstein


06-02-2010 14:20:15
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
RETETA ORIENTALA

Aceasta reteta a unui farmacist antic a fost gasita in 1972 intr-o manastire budista din Muntii Tibetului.
MOD DE PREPARARE:
Intr-un borcan de sticla se pun 350 grame de usturoi zdrobit peste care se toarna 220-250 de grame alcool de 95-96°, rom sau tarie. Borcanul se inchide ermetic si se pune in frigider timp de 10 zile. In cea de-a 11-a zi se filtreaza totul cu o strecuratoare foarte fina sau cu tifon. Lichidul obtinut se toarna in acelasi borcan si se pune inca 2 zile in frigider. Dupa aceasta perioada remediul este gata pentru tratament (picaturile se pot lua cu putin lapte sau apa inainte de a incepe sa mancam), dupa cum urmeaza:
NUMAR DE PICATURI
ZIUA MIC-DEJUN PRANZ CINA
1 1 2 3
2 4 5 6
3 7 8 9
4 10 11 12
5 13 14 15
6 16 17 18
7 12 11 10
8 9 8 7
9 6 5 4
10 3 2 1
11 15 25 25
12 25 25 25
Se va continua cu cate 25 de picaturi, de 3 ori pe zi, pana la terminarea intregii cantitati.
TERAPIA NU SE POATE REPETA DECAT ODATA LA 5 ANI !!!
Acest preparat din extract de usturoi curata organismul de grasimi si pietre, imbunatateste metabolismul si astfel toate vasele sangvine (re)devin mai elastice.
Regleaza greutatea corpului, topeste cheagurile de sange, vindeca diafragma miocardica bolnava, arterioscleroza, inapetenta (lipsa poftei de mancare), sinuzita, hipertensiunea, bolile bronho-pulmonare, face sa dispara artritele, artrozele si reumatismul.
Vindeca gastritele, ulcerele de stomac si hemoroizii, absoarbe orice fel de tumori externe si interne, vindeca diferitele tulburari de vedere si auz, impotenta. Are efect benefic asupra intregului organism.
***ATENTIE: Alcoolul nu trebuie sa contina alte substante (clorura de benzalconiu sau metanol).
SANATATE!


06-02-2010 14:21:47
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
instalez orice tip de sistem de operare Windows 7 ,XP,Ubuntu,MacOSX,Linux-orice distributie,...situri,programe,programe antivirus,firewall...

..ps.vand pui de shitzu,vaccinat,cu carnet de sanatate,pret:250E


06-02-2010 14:22:37
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
Ceea ce imi imaginez este de multe ori mai stimulent decat realitatea. ..imi place misterul si fantezia,iubesc romantic si ocrotitor ,imi place sa experimentez si sa fiu spontana ,vulgaritatea ma deprima ...raspund la stimuli emotionali cu inflacarare si ma simt fericita cand pot combina iubirea emotionala (maturitatea)cu amorul intens ,profund ..direct...nu ma joc cu emotiile mele si sunt capabila sa indur destul de multe chiar daca nu-s fericita...felul meu de a iubi are nuanta tuturor anotimpurilor...asa ca...,daca te mangai ca verile frumoase te pot viscoli si ca iernile ...totul depinde de talentul celui iubit cum isi prelucreaza temperamentul ...da..pot spune ca sunt mai mult toamna ..de ce?...pt ca iubesc intensitatea frunzelor in lupta lor cu roua spre a mai trai inca o zi pe ramurea....nu-i asa ca e un sentiment care ne invata sa fim tineri mereu si sa traim clipa cu maxima intensitate?...

06-02-2010 14:25:45
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
ROMANTICUL-IUBIREA-AMORUL...un trimvirat sfant ce se ignora de multa lume ...daca nu am ignora aceste sentimente am fi mult mai umani ...sexul salbaticeste ,amorul umanizeaza ,romanticul induioseaza un ochi trist ,iubirea -esenta existentei umane,celula dumnezeiasca-daruirea si sacrificiul ,...iubirea ne inspira,umanizeaza,vindeca,ne incita ,ne dilata!...sunt multe femei care au uitat ca sunt femei ,sunt multi barbati care au ramas la stadiul de spermatozoid,de animalut .....Fara dragoste suntem orfani de toate, fara pasiune suntem ca o moara de vant spanzurata in vid! ..fara iubire suntem morti!..fara Dumnezeu nu ne nastem!

Ultima modificare facuta de fluturas46 (06-02-2010 14:29:31)


06-02-2010 14:29:07
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
"cele mai scumpe femei"...sunt cele ce nu se vand ca la aprozar...cele ce se daruie si se sacrifica in onoarea binelui si frumosului!

Ultima modificare facuta de fluturas46 (06-02-2010 14:34:09)


06-02-2010 14:32:57
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
Structura AND

Totul se transforma ,nimic nu se pierde …totul e relativ,totul e o nebunie platita cu ratiune sau o ratiune invinsa de nebunie….respiram poluarea ,ne imbracam cu petrol ,mancam preparate facute artificial ,inrosite cu lasare ,marite cu euri,…vorbim codificat,pe interese ,subantelese ,vorbim cat mai tare sau numai vorbim …iubim muteste sau fatarniceste ,facem sex animalic sau folosim digitale ,robotei ,baterii …mergem inainte ,inapoi,in stanga ,la dreapta ,nici nu vedem ,nici nu auzim …vedem flori pictate ,vedem teatre pe viu sau pelicule sterse ,adunam fiecare oftat si traim in trecut ,….incotro?!..o voce striga disperata si se stinge in ignoranta ,o alta ghiceste viitorul in taroate ,pietre de garla ,alta tipa ca e cel mai vip si se vrea presedinte de club …alte voci se sting inainte sa-si poata auzi ecoul …si cu totii ne taiem copacii de teama sa nu ne mai nastem iara ..pana cand DOAMNE .....


06-02-2010 14:55:06
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
povestea ochilor mei....(aloe vera mi-a redat vederea)

intre retina si iris mi-au defilat imagini peste imagini ,...filmul vietii mele !...am vazut marea ,toamnele plangand ,varfuri de munti  sau rascolitoarele primaveri ,sarbatori sau lacrimi,..am vazut intr-un cuvant prea multe ....in ajunul Craciunului 2007 un puseu de tensiune arteriala ,26 cu 13 si pulsul 130 imi facu retina bucatele ...ochiul drept era sortit orbirii pt toata viata!....ma agatam de fratele lui sa mai pot vedea diminetile si zambetul copiilor ,rasariturile si apusurile ...doctorii nu-mi dadeau nicio sansa...dar,...dupa 3 saptamani DUMNEZEU MI-A PUPAT OCHIUL !.....acum vad si vad si altfel ...,de ce scriu ...as vrea ca prin acest mesaj sa va bucurati de orice secunda de viata !....sa imbratisam camasa iubirilor ,daruirii ...arta de a respira frumos...(viata e plina de neprevazut...in noaptea de 5 spre 6 dec.ac....am visat o icoana cum se derula pe cerul instelat ...ajungand in dreptul meu s-a coborat pana la mine - am vazut un chip de sfant ,nu pot defini cine era ...i-am sarutat mainile calde ,mirositoare a mir cu multa patima si bucurie apoi s-a inaltat si pierdut intre stele ...cand m-am trezit mainile imi miroseau a mir iar doctorii (eram in spital)...mi-au dat o veste buna ...nu sunt pt operatie !!!...ce plan are Dumnezeu cu mine nu stiu ,ce stiu este ca traiesc si mor ,iubesc si mi-e mult dor....iubiti-va cu daruire ,fluturas


06-02-2010 14:55:59
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
draga Presedinte al Tarii mele,draga cetatene ,draga amice....draga savantule...
Presedinte ,Onorata Instanta ...

„cea mai mare virtute umana:smerenia...cea mai importanta calitate:caracterul...cea mai inalta expresie a inteligentei:bunul-simt!”...codul bunelor maniere se invata ,doar cei fudui,plini de ei,retardatii,etc...nu pot pricepe ca Dumnezeu i-au lasat ca oameni ,ci nu ca maimute..Planeta e in pericol!

Ma numesc gandul si port o inima de romancuta ,mai am inca sange de taran ,mai port pe umeri vulturi ...nu ma luati drept punct de sprijin pentru a rasturna pamantul dar nu ma luati nici acel ceva ,cel  sarman al Planetei de prin triburile uitate de civilizatii ...ca mine sunt multi ,..si suntem cineva!...tu savantule mai muta-ti mintea si prin laboratoarele unde se fabrica pastile pt sanatate ,mai lasa-le-ncolo de clonari si experimente de care si tu te uimesti ...,tu cetatene ,de ce taci si lasi ca sarea muntilor sa se fure ,copii sa se drogheze ,asfaltul sa planga sub calcai ,....dragul meu prieten ,tu ma stii ,mi-ai sarutat ochii ...,crezi ca primaverile infloresc cu o floare-doua?...de nu vom fi uniti ,sa nu mai acceptam starea asta ce ne-a cuprins pe toti ,copii nostri nu vor avea liniste ,vor fi cei mai umili sclavi ai gusatilor si balbaitilor ..draga Presedinte ,Onorata Instanta ...bagati-va mintea in cap ,nu mai ganditi cu ceafa ...voi sunteti  banul ,noi IUBIREA!...

ps.cititorule-Injura-ma, dispretuieste-ma adanc...ironizeaza-ma pentru tot ce ai vazut ca simt si gandesc...Umileste-ma cu sete si adanc...Caci nimic nu-i mai placut pentru mine dacat sa simt lucrurile adanci si memorabile.


06-02-2010 14:59:33
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Fii binevenita !
Eu sunt ,realmente ,coplesit ! Mi-au placut poeziile (pline de sensibilitate ).
Intr-adevar ,spun si tansmit ceva .Bancurile ,nu toate, m-au facut sa rad .
Chestia cu reteta gasita, nu stiu unde ,de budisti (sau a fost preparata de ei) ridica semne de intrebare .Ce e cu frigiderul ala si ce provenienta avea ?
Nu politica !
Imi place sensibilitatea ta .Cu senzualitatea cum stai ?


06-02-2010 16:36:19
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53

marianmandache a scris:

Fii binevenita !
Eu sunt ,realmente ,coplesit ! Mi-au placut poeziile (pline de sensibilitate ).
Intr-adevar ,spun si tansmit ceva .Bancurile ,nu toate, m-au facut sa rad .
Chestia cu reteta gasita, nu stiu unde ,de budisti (sau a fost preparata de ei) ridica semne de intrebare .Ce e cu frigiderul ala si ce provenienta avea ?
Nu politica !
Imi place sensibilitatea ta .Cu senzualitatea cum stai ?


sunt onorata de vizita ta ori de cate ori vii pe la mine ..Si nu stiu ce sa fac cu tine sa fiu mai ospitaliera cand esti ca un bulgare de aur topit ce a nimerit din intamplare in palmele mele...Te schimb dintr-o palma in alta caci ma frige aurul fierbinte a tot ceea ce poti sa insemni tu...Multumesc ca acum faci parte din orchestra sufletului meu... Si crede-ma ca nu-mi iesea nimic bine... nici o simfonie, nici un poem... Era poate vioara ta care tacea... Acum canta si sunt mandra... Canta prietene in inima mea... Ma gandesc ca tare trebuie sa mai fiu fericita... Caci orice prieten iti da un pic de viata din el si n-o stie... Multumesc de bunatatile ce-mi dai si nici macar nu stii........ ...scriu si imi fac de cap pe aici oprindu-ma la tine ca este cald ...muzele lui Eminescu n-au trait numai in acea vreme ci iata , mai traiesc si azi in Bucuresti .Iata, ca o hotomana am patruns in sufletul tau si acum imi scald mana prin aceste bogatii...In aceste bunatati ma identific eu pe deplin... Si inocenta si naiva si pentru ca ma omoara pe unde vad frumosul, te-am confundat cu un poem sau o nocturna de Chopin...sa ai grija de ochii tai mereu ...am trecut pe la tine ca mi-a fost dor de frumos si tu mi-ai
dat nuci si gutui ..iti multumesc!


06-02-2010 16:52:28
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
CHEIA

de Adrian Paunescu

Mari poeti, de-a lungul vremii, au asemanat femeia
Cu o floare, cu un soare, c-o zeita, cu-o scanteie,
Cu o apa, c-o papusa...
Eu, cum nu-s poet prea mare, zic ca seamana c-o usa .


Usa catre fericire, usa catre mangaiere
Usa ce spre taine duce galopand... luna de miere.
Usa catre inrobire, usa jugului etern
Usa care iti deschide perspectiva spre infern.


Deh, dar ca s-ajungi sa intri, e-o problema delicata
Fiindca mai intai de toate, usa trebuie descuiata.
Si treaba se face bine si devine fericita
Nu cu cheia la-ntimplare, ci cu cheia potrivita.


Cheia ei originala, orice usa-n lumea asta
Dupa nunta si traditie are cheia ei, si... basta!
Dar de iei un gen de usa , simpla, dubla sau de tei
Si-ai sa vezi ca merg la dinsa doua sau mai multe chei


Stai, n-o sparge cu toporul, nu tipa, nu fa scandal,
Ia-ti mai bine portofelul si te du la tribunal.
Ca sa-ti iei o alta usa , liber trebuie sa fii
Si-asta costa, dupa leafa, de la 3 la 7 mii!


Cand alegi o usa noua, trebuie s-o faci cu arta
Sa n-aiba, Doamne fereste, broasca defecta sau sparta ...
Ca broasca atat e buna, pana n-a scapat la chei,
Ca pe urma n-o mai fereci, nici cu doua nici cu trei.


E asemeni cu ulciorul, care dus prea des la apa

Te trezesti ca-i sare smaltul, ori se sparge, ori se crapa..


Usa este ca gaina, ca abia cand e batrana
Mai matura si mai coapta, face supa cea mai buna.
Da, dar care om in viata nu si-a spus in gandul lui:
"Da-o dracului de supa, vreau un piciorus de pui"?


Usa este ca un loto, zice pustiului un tata
Nu e nici o diferenta - dai un ban, mai tragi odata
Insa, dragul tatii, afla, nu tine cat vesnicia,
Ca exagerand cu joaca, ti se strica jucaria..


Am vazut o usa care a trait in viata toata
Ca o sfanta cuvioasa, si-a murit nedescuiata.
A urlat la dansa cerul, cu o voce ca de crai:
"Hei, stafie ingalbenita, poate vrei sa intri-n rai?
Mars la iad, acolo-i locul pentru-o scandura

uscata
Ai trait degeaba-n lume si-ai ramas tot incuiata."


Ce te temi mereu de usa ? o sa-mi spuneti cu temei,
Habar n-am. Aveti dreptate, sa vorbim atunci de chei.
Fiindca principalu-n lume, nu e gandul, nici ideea
Nu e focul si nici roata, principalul este cheia..


Si exista chei... o groaza, cati barbati, atatea chei,
Ca de cind e lumea lume, cheile le tin la ei.
Unele sint lungi si groase, sau subtiri ca un siret
Altele mici, delicate, ce deschid si un fiset.


Principalul nu-i marimea, important - la orice usa -
E sa se loveasca cheia si sa fie.... jucausa.
Sa nu se indoaie-n broasca si sa tina la-nvartit.
Chei de lacate, valize, de casete, frigidere,
De camari, de manastire, pivnite sau sifoniere,
Ar mai fi cheia franceza, cheia la casa de bani,
Cheia de la Turnul Londrei sau facuta de tigani,
Dara, ce te faci amice, ca din sute de modele
Tu te chinui toata viata cu o cheie de... sardele?


Merge ea cat merge bine, dar apoi prinde rugina
Si-atunci nici Gerovitalul n-o mai scoate la lumina!
Poti sa-i dai cu glaspapirul, smirghel, pile, ciocolata,
Tot ce-ncerci este zadarnic, ti-a iesit din uz si gata!


'Geaba-ncerci, 'geaba te zbuciumi si degeaba-ti iesi din fire.
Nu te mai vaita la lume, nu e vina nimanui,
Leaga-o cu-n siret sau funda, fa-i un nod si pune-o-n cui!
Sunt atitea chei pe lume, cheia "sol" si cheia "fa",
Dar asta nu te-ncalzeste daca n-ai tu cheia ta.


Si.... zicind cum zic batranii... la o tinerete noua,
Zici... privindu-ti amintirea... "AH, DE-AS FI AVUT EU DOUA!"


06-02-2010 17:04:41
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
,,Sărmane om, nimica tu n-ai să ştii vreodată.
Nimic din ce-nconjoară această oră tristă.
Încearcă să-ţi faci Raiul, promis de zei odată,
Aici, căci altul poate dincolo nu există.

De ce incertul mâine te tulbură mereu?
Căci nu-ţi stă în putere să-i schimbi de astăzi faţa.
Trăieşte-adânc prezentul! lar mâini? Nici Dumnezeu
Nu ar putea să spună ce taină-ascunde ceaţa."

Omar Khayam


06-02-2010 17:07:10
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
"Si de-atunci ,cand luna-i plina,
Compun poezii de dor.
Eminescu ma inspira...
Spirit trist... ratacitor! "
...
aici ,la noi ..pe taram de eroi
totul s-a schimbat ...doar marea a ramas
marea fara inceput .doar muntii fara sfarsit
eu...copila ta ..
imi pun genunchii jos si ii sarut...

aici..la noi...totul s-a schimbat
un inceput de nesfarsit ,
si clima si vremea , parca si uleiul
din candele mai arde mocnit
eu ..copila ta ...
sarut pamantul ce m-a hranit .

aici ..la noi ....e parca o lada ornamentata
in ea...cenusa de ingeri -eroii
care ne-ntreaba mereu cum am reusit
sa fim sluga veneticilor ..
si vanduti si cobai!

nu ,EMINESCU n-a murit
teii au urzit la radacini poeme .
EMINESCU este Luna
dorului de prin Carpati.
....
EMINESCU SI BRANCUSI
STEAUA BLANDA SI COLUMNA!


06-02-2010 17:10:48
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
“.Intr-o lume relativa ce-a facut si-a desfacut
Eminescu-i remuscarea dorului de absolut
Daca unul si cu unu nu mai vor sa faca doi
Eminescu este chipul infinitului din noi.

.Fara el oricare lucru si-ar urma cararea sa
Fara el chiar steaua noastra dintre stele ar cadea
Pe pamântul vechii Dacii când mai mare când mai mic
Daca n-ar fi Eminescu viata nu ne-ar fi nimic.

.El Moldovei îi e fiul si Munteniei nepot
L-a-nfiat întreg Ardealul, Eminescu-i peste tot
Intr-o lume relativa mai avem un nume sfânt
Eminescu-i România tainuita în cuvânt.”


06-02-2010 17:12:09
   
?? casca_nova
Cont Sters

Inregistat: 04-11-2009
Mesaje: 85
De la ADN incolo sunt legaturi, unele fara rost. Colectia unirversala, prin foc si sabie.
Ironia vietii, sau viata, ca ironie?!


06-02-2010 21:24:22
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Legaturile au noduri.Ele sunt importante ,chiar daca la gat.Colectiile raman
si dupa ; asta ca... o ironie !


07-02-2010 05:39:37
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
Doua pahare cu apa imediat dupa trezire, ajuta la activarea organelor interne.
   Un pahar cu apa - 30 de minute inainte de o masa. Ajuta digestia.
Un pahar cu apa inainte de a face baie. Ajuta la scaderea tensiunii sanguine.
     Un pahar cu apa inainte de culcare. Ajuta la evitarea  unui atac cerebral sau de cord.


07-02-2010 12:36:35
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
viata trebuie traita cu iubire si umor:iubire ca sa putem intelege si umor ca sa putem indura..

Nicolae Iorga: "Dacă poţi merge, de ce să te târăşti?"

Pentru fiecare om e un drum catre fericire: acela pe care e chemat sa mearga.
Cei mai multi nu-l gasesc niciodata. Cei cuminti incearca pana la moarte. Cei mai prosti se trantesc la pamant si plang ca sunt nenorociti.

Nicolae Iorga

Siguranta este mai degraba o superstitie. Nu exista cu adevarat in natura ... Viata este ori o aventura indrazneata ori nimic interesant.
Helen Keller


07-02-2010 12:53:12
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Cand e bine sa bei apa (sau nu e bine ) ,Inainte sau dupa ce faci dragoste cu persoana fata de care ai un respect deosebit ? In cazul in care se mai  poate ...
E ceva care nu da bine : "aventura indrazneata "


07-02-2010 13:55:06
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
Un tip se duce la o prostituata. Dupa ce termina treaba, pleaca si, din usa , ii spune tipei:
- Ti-am dat bani falsi!
La care tipa raspunde:
- Tu sa fii sanatos…

Dupa ce loveste un pieton, masina isi continua drumul inca vreo 10 metri… Soferul scoate capul pe fereastra si tipa: - Fii ba atent!!!
Pietonul se ridica repede, speriat, impleticindu-se si intreaba: - De ce, dai inapoi?


07-02-2010 14:24:49
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
speranta nu este un lux ,ci o datorie...sa speram nu inseamna sa visam,ci sa transformam visele in realitate....azi ce pot spune despre mine?nu aleg sa fiu un om obisnuit ,este dreptul meu de a fi cat de neobisnuit pot....sunt in cautarea prilejului ,noului ,nu a sigurantei ..o idee captata imi poate schimba mult destinul.Vreau sa-mi asum un risc calculat ,sa visez,sa construiesc,sa cad si sa ma ridic ...sa reusesc...sa zburd prin verdele naturii..o ..viata ,cat esti tu de a mea si cat sunt eu de a ta!!!...nu-mi schimb libertatea pe binefaceri si nici demnitatea pe o mana intinsa...sunt o luptatoare de fel.......nu ma voi apleca inaintea nici unui stapan ,nu ma va coplesi nicio amenintare .MOSTENIREA MEA ESTE VERTICALITATEA ,CURAJUL DE A GANDI SI A ACTIONA PE CONT PROPRIU ...asta asa ,ca sa ma pot bucura de avantajele propriei mele creatii si sa infrunt lumea cu curaj ,spunand "eu am facut asta,va place?".(chiar daca nu ma voi imbogati ,important imi este ceea ce fac eu ,ce simt ...chiar daca nu voi fi in legile morale ale tuturor ,vreau sa fiu eu )..e un miracol sa avem un scop principal in viata ...scopul meu este de a aduce un zambet ,o alinare,de a ajuta ,de a fi un om sanatos si cu frica de Dumnezeu!.... singurul model pentru mine este MAMA! Cea mai frumoasa dintre religii...singurul caruia ma inchin este DUMNEZU!..

08-02-2010 15:02:24
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

fluturas46 a scris:

speranta nu este un lux ,ci o datorie...sa speram nu inseamna sa visam,ci sa transformam visele in realitate....azi ce pot spune despre mine?nu aleg sa fiu un om obisnuit ,este dreptul meu de a fi cat de neobisnuit pot....sunt in cautarea prilejului ,noului ,nu a sigurantei ..o idee captata imi poate schimba mult destinul.Vreau sa-mi asum un risc calculat ,sa visez,sa construiesc,sa cad si sa ma ridic ...sa reusesc...sa zburd prin verdele naturii..o ..viata ,cat esti tu de a mea si cat sunt eu de a ta!!!...nu-mi schimb libertatea pe binefaceri si nici demnitatea pe o mana intinsa...sunt o luptatoare de fel.......nu ma voi apleca inaintea nici unui stapan ,nu ma va coplesi nicio amenintare .MOSTENIREA MEA ESTE VERTICALITATEA ,CURAJUL DE A GANDI SI A ACTIONA PE CONT PROPRIU ...asta asa ,ca sa ma pot bucura de avantajele propriei mele creatii si sa infrunt lumea cu curaj ,spunand "eu am facut asta,va place?".(chiar daca nu ma voi imbogati ,important imi este ceea ce fac eu ,ce simt ...chiar daca nu voi fi in legile morale ale tuturor ,vreau sa fiu eu )..e un miracol sa avem un scop principal in viata ...scopul meu este de a aduce un zambet ,o alinare,de a ajuta ,de a fi un om sanatos si cu frica de Dumnezeu!.... singurul model pentru mine este MAMA! Cea mai frumoasa dintre religii...singurul caruia ma inchin este DUMNEZU!..

Foarte frumos ! Chiar imi place .


08-02-2010 16:23:04
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
El si ea.
Ea: Dragul meu, stii ce citesc in ochii tai?
El: Ce iubito?
Ea: Ca vrei sa te casatoresti cu mine.
El: Analfabeto!


Soţia intră în baie cu vibratorul în mînă. Trece o oră, trec două, trec trei. Soţul nu mai rezistă şi spune:
- Draga mea, ce faci acolo atît de mult?
- Duracell! Duracell! Într-adevăr o viaţă mai lungă!


Se intalnesc 2 babe pe ulita:
- Ce faci tzatzo?
- Vin de la posta.
- Ai luat pensia?
- Eee, am luat o p..a.
- Si eu ca proasta.. am luat pensia!


10-02-2010 18:57:57
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Gata ? Nimic,nimic nou ? De ce ?Mie ,chiar imi place ce scrii .
Hai cu ceva noutati !


18-02-2010 13:14:13
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53

marianmandache a scris:

Gata ? Nimic,nimic nou ? De ce ?Mie ,chiar imi place ce scrii .
Hai cu ceva noutati !



   

“un zambet este o lumina in fereastra sufletului,semn ca inima este acasa”.. un zambet valoreaza mai mult ca toate fardurile de firma...e ca Soarele pt flori ,lumineaza chipul si da culoare ochilor ...va ofer zambetul meu!

Ultima modificare facuta de fluturas46 (19-02-2010 13:47:58)


19-02-2010 13:47:36
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Iti multumesc ,fluturas !In urma acestui zambet, imi simt sufletul luminat .
Sincer .

Ultima modificare facuta de marianmandache (19-02-2010 14:48:22)


19-02-2010 14:46:53
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53

marianmandache a scris:

Iti multumesc ,fluturas !In urma acestui zambet, imi simt sufletul luminat .
Sincer .

Rătăceşte-mă - Camelia Constantin

Ia-mă şi mă dă uitării,du-mă unde n-am mai fost,
unde-şi strigă marea norii, fă-mi în valuri adăpost,
spulberă nisipu-n dune, înfloreşte-mă discret,
dă-mi apoi un singur nume şi ascunde-mă-n deşert.

Fă-mă pană şi mă dă zborului care s-a frânt,
răsuceşte-mă pe-un deget să nu ştiu dacă mai sunt,
fă-mă un inel de alge pe o mână de nălucă,
şi alung-o-n bezna nopţii, să mă piardă, să mă ducă.

Rătăceşte-mă prin lume, scoate-mă din vechi tipare,
adânceşte-mă-n ţărână să răsar la sărbătoare,
pune-mă la porţi de vise şi îmbracă-mă în dor,
dă-mi conturul umbrei tale şi-apoi lasă-mă să mor.


19-02-2010 18:11:24
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
!?...-Nichita Stanesu
Iata,corzile stelelor vuiesc
lumesc,nelumesc
Uite,semne se-arata in lume
bune,nebune
Si tu,ce mai faci ,dragostea mea ?
Umbra ta,spune-mi-o,carui
s-o darui,s-o narui ?...


19-02-2010 18:59:38
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53

marianmandache a scris:

!?...-Nichita Stanesu
Iata,corzile stelelor vuiesc
lumesc,nelumesc
Uite,semne se-arata in lume
bune,nebune
Si tu,ce mai faci ,dragostea mea ?
Umbra ta,spune-mi-o,carui
s-o darui,s-o narui ?...


"de unde vin eu
primavara e eterna
ninge cu flori de cires, dragul meu
liliacul picura seara
lacrimi violet -
saruta pamantul nebun de frumos !
dragostea nu e decat un joc de cuvinte...

stiu ca n-ai sa ma intelegi niciodata
de parca ti-ar pasa
dragostea pluteste in aer
si noi suntem atat de straini ! "

Ultima modificare facuta de fluturas46 (20-02-2010 10:07:59)


20-02-2010 10:07:39
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

fluturas46 a scris:


marianmandache a scris:

!?...-Nichita Stanesu
Iata,corzile stelelor vuiesc
lumesc,nelumesc
Uite,semne se-arata in lume
bune,nebune
Si tu,ce mai faci ,dragostea mea ?
Umbra ta,spune-mi-o,carui
s-o darui,s-o narui ?...


"de unde vin eu
primavara e eterna
ninge cu flori de cires, dragul meu
liliacul picura seara
lacrimi violet -
saruta pamantul nebun de frumos !
dragostea nu e decat un joc de cuvinte...

stiu ca n-ai sa ma intelegi niciodata
de parca ti-ar pasa
dragostea pluteste in aer
si noi suntem atat de straini ! "

E posibil si totusi,imi place ce scrii .


20-02-2010 10:19:48
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
Ma bucur de numele ce-l port
De lumina dintre anii ce-mi fug ,
Nu sunt decat o mana de vant
Risipita-mi e vara si iernile-mi lungi.

Refuz uneori sa-mi cunosc viata
Dragostea cu jocul ei de cuvinte,
Refuz sa ma-mbat cu iluzii
Imi este oglinda doar crucea din ruga.

Ma dau iubirii un om bun si tandru
Iubirea ma doare si usi imi inchide ,
Ma bucur de trilul din arbori
Copilul din mine inca nu e pierdut .21.02.2010


20-02-2010 10:33:10
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Sa inteleg ca iti apatin aceste versuri ?

20-02-2010 15:29:12
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53

marianmandache a scris:

Sa inteleg ca iti apatin aceste versuri ?

normal...am 1000 scrise


20-02-2010 18:54:40
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Ai publicat ceva ?Ai voie sa publici ?

20-02-2010 19:37:52
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53

marianmandache a scris:

Ai publicat ceva ?Ai voie sa publici ?

lucrez la propriul site si le voi publica acolo ...


21-02-2010 09:19:11
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
De ce nu ceri parerea lui Xtrem, tinand cont ca el e in" bransa" .Te poate sfatui ,corect si dezinteresat ,cum sa procedezi .Chestia cu site-ul ,e relativa .

21-02-2010 09:44:27
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53

marianmandache a scris:

De ce nu ceri parerea lui Xtrem, tinand cont ca el e in" bransa" .Te poate sfatui ,corect si dezinteresat ,cum sa procedezi .Chestia cu site-ul ,e relativa .


"lăcaşul sinelui ne stă la pândă
secundele nu iartă, dau năvală
din toată goana lungă şi flămândă
ieşim cum am intrat, cu mâna goală"


21-02-2010 14:05:51
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
valoarea e o cauza pierduta
in labirintul altor ierarhii,
computere de necuprins cu gandul
lucreaza genial dar fara zambet....

mi-e dor mereu dar strang din dinti
o cruce luminoasa din argint,
gravata cu iubire ,cu numele Dorina
calda si pufoasa.. cu suflet ca o paine

mai lasa-mi Doamne dorul sa-mi reziste
in vara dintre lanuri cu iubiri,
trimite-mi seara cate un inger
sa gust mereu din painea TA!..


22-02-2010 19:22:33
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
Doi ardeleni stau de vorba:
- Auzi, mai Gheo', daca eu ma culc cu nevasta-ta, cum se zice ca suntem: veri, cumnati, cuscri?
- Mai Ioane, eu cred ca se zice ca suntem chit.


23-02-2010 09:19:21
   
?? fluturas46
Cont Sters

Inregistat: 06-02-2010
Mesaje: 53
Ceartă între soţi
Un cuplu mergea cu maşina pe un drum de ţară fără să-şi spună un cuvânt. O discuţie anterioară se transformase în ceartă şi nici unul dintre ei nu voia să se dea bătut. Trecând prin dreptul unui grajd cu măgari, capre şi porci, soţul întrebă sarcastic:
- Neamuri de-ale tale?
- Da, răspunse femeia, socri şi cumnaţi!


23-02-2010 19:33:59
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la