Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Indrumari pentru nesimtiti :-)    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Incep topicul asta mai intai cu citate din celebrul "Ghid al nesimtzitului" al amicului Radu Paraschivescu, ca urmare a cererii (indirecte, ce-i drept) a unor useri - mai clar, cererea-i implicita, fiindca determinata de nesimtirea lor... IMPERFECTA :D dovedita aici, pe forum.

Pe parcurs, o sa vin insa si cu completari proprii - ceea ce va invit si pe voi (inclusiv pe nesimtitii... de ambele secse, recunoscuti ca niste cai breji prin zona asta). ;)


Xtremul a scris:


marianmandache a scris:

Tu chiar vrei sa termini cele 6666 de postari in replici cu mine ? Vrei sa plictisim forumul ,cu tot cu forumisti ? Vrei sa fim trimisi in vreo gradina cu floci a... stii si tu cui?
Tu faci o mare confuzie ,nu ma mai mira nimic din ce vine de la tine (deductii si alte aiureli de fanfaron),MODERATOR =DESTEPT  . Nu este acelasi lucru,mai "JE..."

...Chiar crezi ca-mi pierd vremea vorbind cu tine, user M&M-IQ<80 ?! :rolleyes: :D

Bag doar si io "reflectii" p-aici - sau e interzis poate? ;) (Mea Culpa, aici am folosit si eu una din replicile tipice... prostilor care sint prosti) :D:D hihihi

Continui deci cu... DEFINITIA NESIMTITULUI :D (in forma prescurtata):

...Nesimtitul nu are un cod de reguli, dar se comporta ca si cum l-ar avea. E invaziv pana la ubicuitate, pisalog pana la nevroza si vociferant pana la delir. II vezi unde nu te astepti, il auzi peste tot, il adulmeci la fiecare colt de strada si pe fiecare culoar de vagon, insa nici macar el nu detine toate parghiile mestesugului. E imperfect si are nevoie de indrumari.


Implicit, am sa fac un topic separat - fiindca, evident, chiar AI NEVOIE de oarece indrumari suplimentare... ;)


Ultima modificare facuta de Xtremul (17-07-2010 15:13:48)


17-07-2010 14:40:21
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Decalogul nesimtitului

Cele 10 reguli care definesc lipsa de bun-simt:

1. Fii strident. Lupta cu toate mijloacele impotriva discretiei.
2. Nu te gandi la ceilalti. Fii egocentric.
3. Patrunde pretutindeni. Nu te lasa marginalizat.
4. Fa prozeliti. O sa vezi ca nu e foarte greu.
5. Batjocoreste lucrurile grave. Practica persiflarea mai ales cand nu e cazul.
6. Arata-te opac la argumentele celorlalti. Eventual, refuza-le de plano.
7. Cauta mereu prim-planul. Incearca sa fii contaminant.
8. Evita sa-ti pui intrebari. Drumul tau e unul al certitudinilor.
9. Convinge lumea sa se plieze pe setul tau de valori. Nu accepta
compromisuri.
10. Nu uita ca marele tau dusman e bunul-simt. Combate-l cu fiecare gest si cuvant.


...Ei, se recunoaste cineva-n "portretul" asta ?! :rolleyes: :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (17-07-2010 15:27:14)


17-07-2010 14:45:10
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Nesimtitul la volanul masinii personale poate fi un tanar imberb sau un cap de familie cu impozitele la zi, o beizadea judeteana sau un sef de grupa sindicala, un gigolo felin sau un aprozarist rotofei. Indiferent cum arata, de unde vine si cat castiga, el are obligatia ferma de a nu parasi codul proastelor maniere rutiere. (...) Nesimtitului pe patru roti ii merge ca pe roate mai ales cand observa in raza de actiune profilul firav al unei vietati ofensabile. Daca se intampla cumva ca vietatea sa fie femeie, spectacolul e garantat. Iar daca femeia mai e si blonda, atunci invitatia la marlanie e subinteleasa.”

„Din repertoriul nesimtitului rutier nu se cade sa lipseasca, de exemplu, atentionarea cu farurile. Ea este expresia nonverbala a unei somatii fara echivoc: da-te la o parte si lasa-ma sa trec. Uneori, destinatarul mesajului nu pricepe sau se face ca nu pricepe, fara ca asta sa-l inhibe pe nesimtit. Acesta repeta operatiunea. Numai ca al doilea avertisment aduce o mica modificare de registru: aprinderea farurilor e insotita de un claxonat prelung, amenintator.

Verbalizat, el se traduce astfel: „Misca, fa, din calea mea, ca te fac pasta de mici”. Ei bine, s-o fereasca bunul Dumnezeu pe blonda care si asa a comis o imprudenta asternandu-se drumului sa nu se conformeze. Claxonul este apasat viril, rotile scrasnesc, farurile trec ca sfredelul prin caroseria din fata. Fibra intima a macho-ului tremura necontrolat, vestind pedepse exemplare. Nesimtitul identifica aici o forma de rezistenta muta si pregateste furios represaliile.

Cand femeia se repliaza pe banda intai spre a-i face loc, el stie ca a trece pur si simplu mai departe este o proba de indulgenta nemeritata. Prin urmare, ajunge in dreptul nefericitei fapturi, coboara geamul, o sageteaza cu priviri mustind de o scarba indignata si o descoase retoric: „Ce-i, bai, parasuta, ti-a luat tac-tu strada?”.

Sigur, exista si nesimtiti care pun un pret mai mic pe riposta verbala si prefera gestul neechivoc. Pentru ei, sanctiunea cea mai nimerita este un scuipat piezis spre masina de alaturi. Daca demersul nu-si atinge obiectivul, nimic nu-l opreste pe nesimtit sa mai faca o incercare si apoi o alta, pana cand stropii de saliva ajung in fine unde trebuie.”

Un caz aparte il reprezinta nesimtitul care vrea sa te mature din cale pentru ca, imediat dupa ce te-a depasit, sa coteasca pe prima straduta sau pur si simplu sa traga pe dreapta. Cand ii simti farurile arzandu-ti ceafa, iti spui ca omul se grabeste cu un motiv anume: o intalnire pe care risca s-o rateze daca nu ajunge la timp, un caz de forta majora sau altceva asemanator.

Evident, n-ai de unde sa stii ca ai nimerit peste un nesimtit care vede viata ca pe o cursa perpetua, in care nu are voie sa se claseze al doilea.(...). „Daca nu i-o iau inainte, sunt ultimul om”, iata mottoul scris pe prima pagina din cartea vietii lui. „Depasesc, deci exist”, asa ar suna crezul lui transpus in termeni cartezieni.”


Comentariu: :) Am un unic frate (mai mare c-un an jumate) care-i "capaceste" la modul cel mai... surprinzator de direct pe nesimtitii din tagma asta. :D
Degeaba i-am spus de nenumarate ori ca n-are oricum shanse sa "reeduce" :rolleyes: el (prin... cafteala) jdemiile (sau milioanele? :rolleyes:) de "nesimtiti rutieristi" din Absurdistania noastra. Venind, in plus, cu argumentul ca odata si-odata o sa-si gaseasca si el nashul... ;) Chiar daca-i un "pachet de muschi" cu o forma fizica absolut terifianta - face regulat antrenamente de K-1 la 55 de ani :rolleyes: (si-i bate pe mai toti aia cu 20-30 de ani mai tineri - din pacate doar neoficial, neexistind competitii pt. categoria lui de varsta).

...Stiti ce-mi raspunde? :rolleyes: (argumente cu care, recunosc, ma cam lasa fara replica):
- Macar un nesimtit pe luna daca "rezolv", tot e mai mult decit nimic. ;) In plus, discutiile logice cu prostii-s mai inutile decit un avion cu shenile. :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (17-07-2010 15:14:51)


17-07-2010 14:51:23
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
De-ale lui X cu cele 285884 de sinapse si un singur neuron - si ala laudaros  :

"Incep topicul asta mai intai cu citate din celebrul "Ghid al nesimtzitului" al amicului Radu Paraschivescu "

Exemplu mai elocvent decat asta ,in ce priveste laudarosenia ,nici ca se putea .
Sa consideri,un gazetar de talia lui Radu Parasivescu,ca fiindu-ti amic ,intrece orice inchipuire .
Macar de l-ai urma .
Auzi ! Amic !
Barem sa fi spus ,cunostinta -el gazetar, tu gazetar - dar,sa mergi cu ....nu mai zic nimic !

Ultima modificare facuta de marianmandache (17-07-2010 18:19:38)


17-07-2010 18:17:14
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Cu un nesimtit de calibrul lui M&M-IQ<80 ramine dupa cum vad o unica solutie aplicabila: BATAIA !!! :D:D hihihi

Din pacate, ramin partizanul non-violentzei, iar timpul meu e mult prea pretios ca sa-i aplic respectiva corectie ;) si-n plus am presimtirea ca nici macar cafteala nu l-ar... face bine. :D:D

Asa ca o sa-l tavalesc :D in continuare doar prin zona asta (doar indirect insa, fiindca nu merita onoarea ca cineva sa i se adreseze), chiar daca vad ca nici KO, groggy sau plin de singe... virtual :rolleyes: n-o sa se opreasca si-o sa continuie sa abereze p-acilea.

Are oare vreun sens sa mai adaug ca numitul M&M-IQ<80 nu si-ar fi meritat statutul de hipernesimtit :D daca nu s-ar fi pronuntzat si despre amicitiile unui om pe care nu-l cunoaste nici cit negru sub unghie ?!


21-07-2010 18:12:04
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Mai,X cu cele 285884 de sinapse si un singur neuron - si ala laudaros !
Unica solutie ,inca o....BATAIE . Asa crezi tu ! E rupta din rai . Bravo ! Iese arama .
De care amicitie vorbesti ,mai X cu cele 285884 de sinapse si un singur neuron- si ala incandescent ?
Mai , omule ! Revino-ti ! Toti cei care au citit presa ( ma rog ,nu toti) ,au luat cunostinta de integritatea vsi deontologia lui....
Sa-ti mai spun ceva ,o pot dovedi, cand eu ma duceam la marele Jack Berariu acasa si cand discutam anumite probleme....cu marele Navara ,tu habar n-aveai de tine .


22-07-2010 09:54:03
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
O, daa! N-a auzit nici (sau decit :D:D) dracul de astia doi...nici in Who's Who of the Romma Universe nu e vreo dira de la ei...

22-07-2010 12:03:01
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

SandieShaw a scris:

O, daa! N-a auzit nici (sau decit :D:D) dracul de astia doi...nici in Who's Who of the Romma Universe nu e vreo dira de la ei...

:D ...Si totusi, chere SS, Giuseppe Navarra (al carui nume conul M&M-IQ<80 nici nu-l poate scrie macar corect - of-of, agramatu' tatii, bine macar ca incerci sa-ti maschezi vidul din tartacutza prin nesimtirea senina cu care continui sa scrii p-aici timpenii :D) a fost un relativ cunoscut epigramist.
OK, epigrama-i un gen liric minor (sau n-ar fi deloc gen liric, dupa unii), da-i totusi ceva...
Uite asadar o epigrama de-a lui Navarra ce i se potriveste de minune antepostatorului tau: ;)

Unui ratat

Când privesc înalta-ţi frunte,
Zic şi eu, pus pe butadă,
Că puteai să fii un munte
Dacă n-ai fi fost grămadă!

:D:D

Cit despre "celebrul" fost ziarist sportiv Jack Berariu - autor al unor evidente tratate filosofice :D despre fotbaliatori, :x chiar ca n-am cuvinte... Vuvuzelofilia acuta :D:D a conului MM uite ca are insa o explicatie. :rolleyes:

Tre'sa presupunem oricum ca, printre comentariile ultimelor cotonogeli :rolleyes::D ale etapei, conu' M&M-IQ<80 dezbatea cu J.B., pe vremea cind noi abia ne jucam prin tzarina de-a doctoru' si pacienta, :D problemele stringente ale umanitatii... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (02-08-2010 12:43:50)


02-08-2010 10:42:28
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

marianmandache a scris:

Mai,X cu cele 285884 de sinapse si un singur neuron - si ala laudaros !
Unica solutie ,inca o....BATAIE . Asa crezi tu ! E rupta din rai . Bravo ! Iese arama .
De care amicitie vorbesti ,mai X cu cele 285884 de sinapse si un singur neuron- si ala incandescent ?
Mai , omule ! Revino-ti ! Toti cei care au citit presa ( ma rog ,nu toti) ,au luat cunostinta de integritatea vsi deontologia lui....
Sa-ti mai spun ceva ,o pot dovedi, cand eu ma duceam la marele Jack Berariu acasa si cand discutam anumite probleme....cu marele Navara ,tu habar n-aveai de tine .

Hai sa ma mai apropii totusi de alea 6.666 de postari... ;)
Pe vremuri ma iritau, dar acum chiar au ajuns sa ma dixtreze :D complexatii care ma fac prost fara argumente.

Stilul asta agresiv-nesimtit :rolleyes: place insa la nebunie bizonautilor absurdistani. :(
Exemplu concludent: topicul ala cu "interlopii antediluvieni fara shtouri" :D - in care M&M-IQ<80 n-a spus de fapt NIMIC si nu doar... nimic inteligibil :D - vad ca se bucura de un maxim succes p-acilea. :rolleyes: Deloc surprinzator, ba chiar dimpotriva.
Da-i deci bataie in continuare - cu maxima nesimtire, coane MM !!! :D:D

Deh, nesimtitul nu tre'sa se dezminta:

Decalogul nesimtitului

1. Fii strident. Lupta cu toate mijloacele impotriva discretiei.
2. Nu te gandi la ceilalti. Fii egocentric.
3. Patrunde pretutindeni. Nu te lasa marginalizat.
4. Fa prozeliti. O sa vezi ca nu e foarte greu.
5. Batjocoreste lucrurile grave. Practica persiflarea mai ales cand nu e cazul.
6. Arata-te opac la argumentele celorlalti. Eventual, refuza-le de plano.
7. Cauta mereu prim-planul. Incearca sa fii contaminant.
8. Evita sa-ti pui intrebari. Drumul tau e unul al certitudinilor.
9. Convinge lumea sa se plieze pe setul tau de valori. Nu accepta
compromisuri.
10. Nu uita ca marele tau dusman e bunul-simt. Combate-l cu fiecare gest si cuvant.

Ultima modificare facuta de Xtremul (02-08-2010 12:33:39)


02-08-2010 10:50:50
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Un nou citat din cartea lui Paraschivescu nu strica... ;)

"Dictionarele ne pun la dispozitie rama îngustă a unor definitii, lăsându-ne
pe noi să facem restul. Terfeloaga explicativă a limbii române aşază trei
explicatii în dreptul termenului „nesimtire": 1) pierdere a cunoştintei sau
leşin; 2) lipsă de bun-simt, purtare a celui nesimtit; 3) răceală, lipsă de
sensibilitate.

Dintre cele trei acceptii, cea care ne interesează este a doua.
Potrivit acesteia —şi umblând la familia de cuvinte —, nesimtitul este un om
„lipsit de bună creştere, de cuviintă, de delicatetze". Confruntată cu adevărul
mişcător a ceea ce ne înconjoară, formula degajă un abur patetic şi vetust.

Nesimtitul de la noi şi de pretutindeni nu mai e de mult aşa cum îl descriu
dictionarele. Pe linia unei sinonimii dictate mai degrabă de palpitul vietii de zi
cu zi decât de acribia semantică, nesimtitul e totuna cu bădăranul, mojicul, tzopârlanul
(însotit de ruda dumisale apropiată, tzoapa), neamul prost, mârlanul sau ghiolbanul.

Sunt termeni cu o sonoritate sugestivă, vocabule din care gâlgâie sensuri nete,
substantive al căror numitor comun este voluptatea gestului sau a cuvântului nepotrivit.

Rostul acestor termeni? Să ne atragă atentia că nesimtitul e o alcătuire
stridentă, cu o uluitoare capacitate de a fi vociferant mereu şi de a nu se
replia niciodată.


El e întotdeauna în apele lui, fără să cunoască stinghereala.

Nesimtitul nu roşeşte, fiindcă e nepregătit genetic pentru o asemenea abatere
pigmentară. Mediul lui optim e spatiul public, unde îşi dă imperturbabil
adevărata măsură.

Acomodant, niciodată în pană când vine vorba de
adecvarea la context, suplu ca o liană şi sâcâitor ca sciatica, nesimtitul ştie
să valorifice toate fisurile prin care se poate furişa în tzesutul social.
El are ştiinta fructificării insinuante."

Ultima modificare facuta de Xtremul (02-08-2010 12:32:35)


02-08-2010 11:39:20
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
De la Xtrem -cel cu 285884 de sinapse si un singur neuron (si ala increzut)- citire :

"..Chiar crezi ca-mi pierd vremea vorbind cu tine, user M&M-IQ<80 ?! :rolleyes: :D"
Mai ,constipatule !
Cu certitudine , intr-o viata anterioara ,ai fost un....cacat cu motz .
Nu se pune problema- mai,amicu' lu' Miron Paraschivescu - ca-ti pierzi vremea cu mine; am devenit osesie pentru tine !!!


02-08-2010 13:07:04
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

[...] nesimtitul e o alcătuire stridentă,
cu o uluitoare capacitate de a fi vociferant mereu
şi de a nu se replia niciodată.


Q.E.D. :)
Evident ca nesimtitul iar injura, fara aducerea vreunor argumente :rolleyes:
(conform regulii... nr. 6. "Arata-te opac la argumentele celorlalti. Eventual, refuza-le de plano.") :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (02-08-2010 14:59:11)


02-08-2010 14:48:48
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Nu te-am injurat,fanfaronule mic si chel ! Asta ai inteles tu .
Mai nesimtit ca tine ,ca umbli cu minciuni si incercand sa prostesti un forum cu aiurelile tale- stii la ce fac referire-nu exista un altul .Faci pe grozavul si nimic nu-i de capul tau
...fanfaronule ! Ce argumente vrei ? Nu realizezi cat esti de ridicol !
Cineva spunea ,ca esti locomotiva acestui forum ...Ar cam trebui trasa pe linie moarta,aceasta locomotiva .
Lasa-ne,lasa-ne
Draga Fanfaronule !


02-08-2010 15:16:02
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Bis, replay etc. :D:D
Mai clar: strident-vociferantul Nessy-M&M-IQ<80 nu se da batut nici mort... ;)
In plus, demonstreaza ca are, pe linga priapism neuronal, :( si sindromul MPS (Multiple Personality Syndrome) folosind verbul "a lasa" ("lasa-ne") la persoana I-a plural. :rolleyes:
Fiindca, oricit m-am straduit sa caut, n-am mai gasit pe altcineva de aceeasi parere... :D

Sfat amical implicit: Repliaza-te odata, nesimtitule !!!
:D:D hihihi

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

[...] nesimtitul e o alcătuire stridentă,
cu o uluitoare capacitate de a fi vociferant mereu
şi de a nu se replia niciodată.


Q.E.D. :)
Evident ca nesimtitul iar injura, fara aducerea vreunor argumente :rolleyes:
(conform regulii... nr. 6. "Arata-te opac la argumentele celorlalti. Eventual, refuza-le de plano.") :D:D


Ultima modificare facuta de Xtremul (04-08-2010 15:44:36)


04-08-2010 15:32:56
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. (separat, ca sa ma apropii mai repede de alea 6.666 de postari ;)):

Coane MM, desi nu ma asteptam sa cunosti regulile unei dispute verbale civilizate :rolleyes: - in care evident ca nu-i permis sa te legi de chestii irelevante in economia discutiei, cum ar fi aspectul fizic al preopinentului -, tin sa te informez :) insa asupra unor detalii... fizice ale "piticului" de JE.:D

Am deci 1,70 m si 75 kg (70 muschi... inca ;) si restul - neuroni :D) si nu-ti doresc deloc sa iei contact cu... combinatzia ambelor componente atunci cind nu mi-s boii acasa.
Mai clar: atunci cind esti plecat de-acasa. :D:D hihihi


04-08-2010 15:55:00
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Te rog sa ma scutesti cu prostiile astea !

04-08-2010 16:50:09
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

Xtremul a scris:

Bis, replay etc. :D:D
Mai clar: strident-vociferantul Nessy-M&M-IQ<80 nu se da batut nici mort... ;)
In plus, demonstreaza ca are, pe linga priapism neuronal, :( si sindromul MPS (Multiple Personality Syndrome) folosind verbul "a lasa" ("lasa-ne") la persoana I-a plural. :rolleyes:
Fiindca, oricit m-am straduit sa caut, n-am mai gasit pe altcineva de aceeasi parere... :D

Sfat amical implicit: Repliaza-te odata, nesimtitule !!!
:D:D hihihi

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:

[...] nesimtitul e o alcătuire stridentă,
cu o uluitoare capacitate de a fi vociferant mereu
şi de a nu se replia niciodată.


Q.E.D. :)
Evident ca nesimtitul iar injura, fara aducerea vreunor argumente :rolleyes:
(conform regulii... nr. 6. "Arata-te opac la argumentele celorlalti. Eventual, refuza-le de plano.") :D:D


" O tzii.... p'a ta! Unde ? Nici nu ma intereseaza !
Ala e refren de " STADION" ,mai cultule .
Nu te las sa bati campii de .... pe forum mai, "amicu' lu...."!
Tu cu ale tale ,eu cu ale mele . Cineva se va plictisi ....
Poate s-o gasi ,altcineva , sa ne ia " mortzii in mamica la amandoi .Ca vorba aia ,"amandoi avem din astia " .Asteptam ! Pana atunci...TOT INAINTE !

Ultima modificare facuta de marianmandache (04-08-2010 17:12:39)


04-08-2010 17:11:32
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
De la:    Zoi     Blocati
Subiect:    Cam asta vroiam sa spun...     Reclamati
Mesaj:    Incerc sa explic, vezi in mintea mea, are logica. Imi pare rau ca nu am stiut sa ma fac inteleasa, cateodata pentru ca in capul meu e logic, mi se intampla sa cred ca si pentru altii e logic si sar peste explicatii, imi cer scuze.
Stiu ca Xtremul m-a inteles, el ma intelege intotdeauna.
Condescendent, va doresc o noapte mirifica!



Raspundeti la mesaj | Stergeti mesajul


06-08-2010 22:04:58
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Completare necesara, in raport cu ultimele "evolutii" fetide :x ale nesimtitului-shef :D M&M, care-si continua terifianta tentativa de-a demonstra prin replicile grobiene :( date altor forumisti, chiar si-n absentza vreunei replici din partea mea, ca poate fi plasat in topul nu doar romanesc, ci chiar... universal :D:D al categoriei:

"Cum vorbeşte nesimţitul. (n.b. - dar si cum... SCRIE :D nesimtitul)
Limbaj pur şi simplu"


În ceea ce priveşte retorica nesimţitului, ea nu face decât să-i dubleze
gesticulaţia. Nesimţitul are un fel de-a vorbi sintetizabil în câteva epitete:
zgomotos, răstit, grosier, ofensator. Niciun nesimţit autentic nu va folosi
surdina. Verbul lui trebuie să fie sonor până la timorare şi excesiv până la
vertij. Nesimţitul nu coboară spre şoaptă în nici o împrejurare.

Nimic nu-l poate convinge să tacă. Şi nici să accepte că e nepoliticos
să ridice tonul în biserică, la cimitir sau într-un muzeu.
Un nesimţit care vorbeşte încet este o contradicţie în termeni.
Un aranjament contra naturii. Un compus oximoronic. Un mutant
pe care realitatea se va grăbi să-l respingă.
Nesimţitul veritabil se exprimă răspicat, întrerupe, confiscă atenţia
auditoriului, taie macaroana şi nu e interesat de punctul de vedere al
celorlalţi.

Contează el şi numai el. Orice tentativă de sustragere a
aproapelui e sancţionată drastic şi imediat. Nesimţitul abhoră clipele
dubitative, deplânge ifosul patetic al revoltatului de lângă el şi militează
până în pânzele albe pentru răsteală, ciorovăire sau insultă.

El râde la propriile bancuri (majoritatea stupide) şi te somează să i te alături.
Vorbeşte fără să filtreze, iar pentru asta aşteaptă complimente şi admiraţie.
Nu se prezintă niciodată, presupunând că-l cunoşti. Este locvace, pisălog şi
afişează de fiecare dată o deplină indiferenţă faţă de ceea ce-l înconjoară.

Ultima modificare facuta de Xtremul (09-08-2010 17:40:29)

09-08-2010 17:29:54
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Nu sunt obligat sa dau explicatii la felul cum raspund ,in scris, unor replici .
N-ai de unde sti ce mesaj in privat am primit de la acel tip " cu contul sters " .Pe ultimile doua , nici macar nu le-am mai citit .Dar,fii sigur,nu am sters nimic si oricand ,daca e cazul, pot dovedi .
Problema e alta mai, increzut de redactor de doi lei ,nu roni .
Pe langa faptul ca esti increzut ,laudaros si ipocrit esti si o mare jigodie de om .

Ultima modificare facuta de marianmandache (09-08-2010 19:55:59)


09-08-2010 19:11:18
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Sunt ferm convins ca, datorita caracterului tau de om, meschin si increzut  au avut de suferit pana si cei apropiati tie  . Nu e nevoie sa-mi dai dreptate ,om fara niciun Dumnezeu .
Am avut dreptate cand am spus : numai pe asta ,ca-i cald . Scatofagule !
Numai cine nu te cunoaste te idolatrizeaza. Mai bine s-ar interesa de comportamentul tau ,social si familial pentru a nu suferi mai tarziu . Stricatule !


09-08-2010 19:21:56
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Asa ma ignori ? Replicile tale ,vizavi de forumistii noi, nu sunt grobiene ?
Ipocrit marsav si bolnav psihic !


09-08-2010 19:25:43
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Tu sa nu vorbesti de biserica si mai ales de cimitir .
Si sa-ti mai spun un lucru ,sotia mea ,nu a murit de inima rea . Altele au fost cauzele  si nici n-am pomenit-o ,ca altii  (sa citeasca forumistii si sa ma compatimeasca ). Meschinule !


09-08-2010 19:32:55
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Ma voi agata de orice postare,de-a ta mai, nesimtit si pervers ce esti !

09-08-2010 19:36:10
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Q.E.D. :)

Xtremul a scris:

Completare necesara, in raport cu ultimele "evolutii" fetide :x ale nesimtitului-shef :D M&M, care-si continua terifianta tentativa de-a demonstra prin replicile grobiene :( date altor forumisti, chiar si-n absentza vreunei replici din partea mea, ca poate fi plasat in topul nu doar romanesc, ci chiar... universal :D:D al categoriei:

"Cum vorbeşte nesimţitul. (n.b. - dar si cum... SCRIE :D nesimtitul)
Limbaj pur şi simplu"


În ceea ce priveşte retorica nesimţitului, ea nu face decât să-i dubleze
gesticulaţia. Nesimţitul are un fel de-a vorbi sintetizabil în câteva epitete:
zgomotos, răstit, grosier, ofensator. Niciun nesimţit autentic nu va folosi
surdina. Verbul lui trebuie să fie sonor până la timorare şi excesiv până la
vertij. Nesimţitul nu coboară spre şoaptă în nici o împrejurare.

Nimic nu-l poate convinge să tacă. Şi nici să accepte că e nepoliticos
să ridice tonul în biserică, la cimitir sau într-un muzeu.
Un nesimţit care vorbeşte încet este o contradicţie în termeni.
Un aranjament contra naturii. Un compus oximoronic. Un mutant
pe care realitatea se va grăbi să-l respingă.
Nesimţitul veritabil se exprimă răspicat, întrerupe, confiscă atenţia
auditoriului, taie macaroana şi nu e interesat de punctul de vedere al
celorlalţi.

Contează el şi numai el. Orice tentativă de sustragere a
aproapelui e sancţionată drastic şi imediat. Nesimţitul abhoră clipele
dubitative, deplânge ifosul patetic al revoltatului de lângă el şi militează
până în pânzele albe pentru răsteală, ciorovăire sau insultă.

El râde la propriile bancuri (majoritatea stupide) şi te somează să i te alături.
Vorbeşte fără să filtreze, iar pentru asta aşteaptă complimente şi admiraţie.
Nu se prezintă niciodată, presupunând că-l cunoşti. Este locvace, pisălog şi
afişează de fiecare dată o deplină indiferenţă faţă de ceea ce-l înconjoară.


10-08-2010 11:05:11
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Cum defineste Jeun Hermite INFUMURATUL : un individ marunt care, in lume, nu se admira, nu se stimeaza si nu se iubeste decat pe sine .
Fara comentarii...


10-08-2010 11:24:12
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
"Pasiunea este sursa marilor crime şi a marilor virtuti; fara ele, omul n-ar fi decit un automat care vorbeste." – JEUNE HERMITE

Pe pseudoforumul asta :rolleyes: avem deja destule "automate nesimtite :x care vorbesc... in dodii" :D si  incapabile macar de-un copy/paste corect (v. "Jeun Hermite"). :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (10-08-2010 11:35:43)


10-08-2010 11:34:22
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Asta e caracterul tau de om mizerabil !
De cate ori nu ai scris ,in graba evident, gresit ,numele unora ? Sa fi fost cu intentie ?
Atunci chiar esti un mizerabil !


10-08-2010 11:57:20
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Anunt... oficial, destinat tuturor nesimtitilor din lumea asta larga: ;)

NU am scris NICIODATA gresit numele NIMANUI (:D:D hihihi) din simplul motiv ca fac un minim efort de-a fi atent si, respectindu-mi interlocutorii prin limbaj/adresare corecta, ma respect pe mine insumi. :)

P.S. Nu mai are oricum vreun rost sa amintesc tuturor secaturilor :x ca au la indemina simplul click pe "Modificati", in cazul eventualelor "mesaje cu erori din graba/neatentzie".:)

Ultima modificare facuta de Xtremul (10-08-2010 12:12:47)


10-08-2010 12:07:22
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

Xtremul a scris:

Anunt... oficial, destinat tuturor nesimtitilor din lumea asta larga: ;)

NU am scris NICIODATA gresit numele NIMANUI (:D:D hihihi) din simplul motiv ca fac un minim efort de-a fi atent si, respectindu-mi interlocutorii prin limbaj/adresare corecta, ma respect pe mine insumi. :)

P.S. Nu mai are oricum vreun rost sa amintesc tuturor secaturilor :x ca au la indemina simplul click pe "Modificati", in cazul eventualelor "mesaje cu erori din graba/neatentzie".:)

''P.S. (replica la orice postare - prezenta sau viitoare - a conului Mariean,'' corect -marian !

Ultima modificare facuta de marianmandache (10-08-2010 13:07:48)


10-08-2010 12:16:15
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Esti si mincinos ,mizerabile !   Ai vazut proba si totusi....

10-08-2010 14:46:12
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Nesimtitii :D natural ca nu pot "detecta" ;) adresarile ironice (v. similitudinea Mariean Vanghele - TU).
P.S. hihihi :D:D


10-08-2010 15:36:06
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Xtremul-e !  N-ai caracter !
N-are sens sa mai discutam .Acum o dai la'ntors .Esti un mizerabil + Ingamfat .
Tu crezi ca forumistii nu stiu sa discearna ? Fanfaron cu F de la Florin !
P.S.
Istericule !

Ultima modificare facuta de marianmandache (10-08-2010 16:02:15)


10-08-2010 16:02:01
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

Xtremul a scris:

P.S. (separat, ca sa ma apropii mai repede de alea 6.666 de postari ;)):

Coane MM, desi nu ma asteptam sa cunosti regulile unei dispute verbale civilizate :rolleyes: - in care evident ca nu-i permis sa te legi de chestii irelevante in economia discutiei, cum ar fi aspectul fizic al preopinentului -, tin sa te informez :) insa asupra unor detalii... fizice ale "piticului" de JE.:D

Am deci 1,70 m si 75 kg (70 muschi... inca ;) si restul - neuroni :D) si nu-ti doresc deloc sa iei contact cu... combinatzia ambelor componente atunci cind nu mi-s boii acasa.
Mai clar: atunci cind esti plecat de-acasa. :D:D hihihi



"alta treaba n-ar avea oricum alcoolicu' matroz chior ...."
Asta inseamna sa fii ipocrit !!!


12-08-2010 08:07:49
   
?? aXiaL
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2010
Mesaje: 194
Ba da, să pună matelotu să tragă de ancoră, oricum se scunfundă corabia, musai să nu scapă nimeni.
    Dintr-o eXtremă, în alta!
    Almanahe.


11-09-2010 22:22:29
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

aXiaL a scris:

Ba da, să pună matelotu să tragă de ancoră, oricum se scunfundă corabia, musai să nu scapă nimeni.
    Dintr-o eXtremă, în alta!
    Almanahe.

In librarii, si nu numai, a aparut : " Viata romantata a unei femei bine intrebuintata si la timp "  de scriitorul butanez Laso Nil-Med .


13-09-2010 15:32:25
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

marianmandache a scris:


aXiaL a scris:

Ba da, să pună matelotu să tragă de ancoră, oricum se scunfundă corabia, musai să nu scapă nimeni.
    Dintr-o eXtremă, în alta!
    Almanahe.

In librarii, si nu numai, a aparut : " Viata romantata a unei femei bine intrebuintata si la timp "  de scriitorul butanez Laso Nil-Med .


In topicul Indrumari pentru ne-gramati: Mda, interesant...transmite-i insa editorului ca in limba romana se face in general acordul in gen, numar si caz intre substantiv si adjectivul care il determina. Cu Cc sotiei scriitorului, Laso Ca-Macane... :D:D

Ultima modificare facuta de SandieShaw (13-09-2010 18:49:18)


13-09-2010 18:47:46
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

SandieShaw a scris:


marianmandache a scris:


aXiaL a scris:

Ba da, să pună matelotu să tragă de ancoră, oricum se scunfundă corabia, musai să nu scapă nimeni.
    Dintr-o eXtremă, în alta!
    Almanahe.

In librarii, si nu numai, a aparut : " Viata romantata a unei femei bine intrebuintata si la timp "  de scriitorul butanez Laso Nil-Med .


In topicul Indrumari pentru ne-gramati: Mda, interesant...transmite-i insa editorului ca in limba romana se face in general acordul in gen, numar si caz intre substantiv si adjectivul care il determina. Cu Cc sotiei scriitorului, Laso Ca-Macane... :D:D

Ai luat teapa ! Pune-l tu pe "au"...si numai macani !

Ultima modificare facuta de marianmandache (13-09-2010 20:02:57)


13-09-2010 19:03:26
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Pe nisipul de la mare/ Eu ti-am scris ca te iubesc/ Dar a venit valul cel mare/ Si cuvintele s-a(u) sters... :D:D sa stii ca, de regula, pun "au" doar cind ma doare...

14-09-2010 00:15:40
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Sunt convins ca ai vazut si ascultat , de multe ori, "Plutasul... lui Barbu ". Probabil ,de multe ori , ai fost , si inca mai esti dusa cu...
Dar, "oau", de cand n-ai mai zis ? Ai ramas cu acele amintiri, "puerile", de la "Intinderi
de nisip".
Iti repet: Ai luat teapa!
Nu imi este greu sa recunosc cand gresesc. Dar tu ? Atentie! Perseverare diabolicum (Seneca) ...cu "S" de la SandieShaw .


14-09-2010 07:33:04
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

SandieShaw a scris:

Pe nisipul de la mare/ Eu ti-am scris ca te iubesc/ Dar a venit valul cel mare/ Si cuvintele s-a(u) sters... :D:D sa stii ca, de regula, pun "au" doar cind ma doare...

Oi fi si tu o afrodita atinsa de sageata lui Diomede . Ofera-ne placerea de a auzi un tipat olimpian !
Glumesc evident . Trebuie sa specific de teama sa nu-mi fie rastalmacita fraza .


14-09-2010 15:58:52
   
?? aXiaL
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2010
Mesaje: 194
Din limba "romana": "De vrei pacea romană, porneşte războiul".
Din "romana" neoaşă: "De la ei a murit unul, de la noi mai trăieşte unul. Suntem egali!".
    Almanahe.  (numai inimă şi suflet)


14-09-2010 19:14:46
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Egali, egali, dar sa stim si noi. Vorba ta : " numai inima si...sufletul mamii lui de latin''.

Ultima modificare facuta de marianmandache (14-09-2010 20:56:53)


14-09-2010 20:56:30
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

Xtremul a scris:

Decalogul nesimtitului

Cele 10 reguli care definesc lipsa de bun-simt:

1. Fii strident. Lupta cu toate mijloacele impotriva discretiei.
2. Nu te gandi la ceilalti. Fii egocentric.
3. Patrunde pretutindeni. Nu te lasa marginalizat.
4. Fa prozeliti. O sa vezi ca nu e foarte greu.
5. Batjocoreste lucrurile grave. Practica persiflarea mai ales cand nu e cazul.
6. Arata-te opac la argumentele celorlalti. Eventual, refuza-le de plano.
7. Cauta mereu prim-planul. Incearca sa fii contaminant.
8. Evita sa-ti pui intrebari. Drumul tau e unul al certitudinilor.
9. Convinge lumea sa se plieze pe setul tau de valori. Nu accepta
compromisuri.
10. Nu uita ca marele tau dusman e bunul-simt. Combate-l cu fiecare gest si cuvant.


...Ei, se recunoaste cineva-n "portretul" asta ?! :rolleyes: :D:D



11. "Inteligentii" agresivi care au tot timpul de insultat (ironic vezi doamne), dar fara nici un argument la subiect.

12. Corectacii in gramatica pe care-i intereseaza mai mult sa faca pe desteptii insultand decat sa ajute cu adevarat (fara sa insulte)....la fel de agresivi.

agresiv= nesimtire????


04-07-2011 21:11:07
   
fedra
Femeie

Nou venit

Inregistat: 05-07-2009
Mesaje: 135
O ZI BUNA VA DORESC,NU UITATZI SA IUBITZI,VA PUPA FEMEIA CU ALUNITZA PE SANUL STANG....
Soryn a scris:


Xtremul a scris:

Decalogul nesimtitului

Cele 10 reguli care definesc lipsa de bun-simt:

1. Fii strident. Lupta cu toate mijloacele impotriva discretiei.
2. Nu te gandi la ceilalti. Fii egocentric.
3. Patrunde pretutindeni. Nu te lasa marginalizat.
4. Fa prozeliti. O sa vezi ca nu e foarte greu.
5. Batjocoreste lucrurile grave. Practica persiflarea mai ales cand nu e cazul.
6. Arata-te opac la argumentele celorlalti. Eventual, refuza-le de plano.
7. Cauta mereu prim-planul. Incearca sa fii contaminant.
8. Evita sa-ti pui intrebari. Drumul tau e unul al certitudinilor.
9. Convinge lumea sa se plieze pe setul tau de valori. Nu accepta
compromisuri.
10. Nu uita ca marele tau dusman e bunul-simt. Combate-l cu fiecare gest si cuvant.


...Ei, se recunoaste cineva-n "portretul" asta ?! :rolleyes: :D:D



11. "Inteligentii" agresivi care au tot timpul de insultat (ironic vezi doamne), dar fara nici un argument la subiect.

12. Corectacii in gramatica pe care-i intereseaza mai mult sa faca pe desteptii insultand decat sa ajute cu adevarat (fara sa insulte)....la fel de agresivi.

agresiv= nesimtire????


04-07-2011 21:49:31
   
Pagini: 1    
Mergeti la