Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Pagini Personale / Minuni traite de noi    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? Daria42
Cont Sters

Inregistat: 09-03-2005
Mesaje: 13
Povestiti daca vi s-a-ntamplat vre-o minune ,ceva care nu va puteti explica-poate va ajutam sau nu sa descifrati prin ce-ati trecut.
Este computerul o revolutie dupa curentul electric in transformarea omenirii?
Dar enigmele,visurile pot fi considerate minuni?
Puterea subconstientului este si ea o minune?

Ultima modificare facuta de Daria42 (14-03-2005 00:38:37)


13-03-2005 10:07:17
   
?? Daria42
Cont Sters

Inregistat: 09-03-2005
Mesaje: 13
Pentru toti care intra pe acest forum:
1)pentru rani ,julituri,furuncuri,cosuri,..reteta proprie:un tub de triamcinolon sau fluocinolon amestecat cu 2 capsule de oxacilina plus 1 picatura de apa se mixeaza si se aplica pe rana.Preparatul se tine la frigider.Dati mai departe reteta,in farmacii nu exista !Va garantez ca da rezultate!
2)Folositi subconstientul-el lucreaza cu imagini;ganditi-va ca ceea ce vreti este deja al vostru:imaginati-va de exemplu un loc de munca bine platit sau ca sunteti seful,sau ce doriti..Veti vedea cum se va materializa orice vizualizare-dar sa fiti constienti ca ceea ce vreti meritati.Succes!Puterea mintii face minuni,incercat!


13-03-2005 12:43:09
   
?? Daria42
Cont Sters

Inregistat: 09-03-2005
Mesaje: 13
incerc sa invat pe acest forum,sunt incepatoare !

14-03-2005 00:13:13
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (21-06-2007 00:05:38)


14-03-2005 08:35:25
   
?? Fulgu
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 14
@daria42: credinta in altceva decat in Dumnezeu este un pacat. credinta in Dumnezeu este o minune. viata este o minune. fiecare din noi este o minune. planeta asta este o minune.

@whiteraven: uita-te in oglinda! crezi ca tu esti doar produsul final unor combinatii aleatoare de moelecule de acum cateva miliarde de ani? daca da, ai o parere tare proasta ai despre tine...


14-03-2005 22:08:56
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
mai fulgule mai...  nu e nici o creatie aleatorie. Este o combinatie bine definita de proprietatile elementelor chimice, care au evoluat sub forme diferite datorita mediului in care se aflau sau au ajuns la un moment dat. "fiecare din noi este o minune. planeta asta este o minune." la asta te aprob.
Fiecare are convingerile lui. Si nu are rost sa explic eu acuma cum s-a creat viata si restul cum a decurs.
Si apropo de uitatul in oglinda. Eu daca ma uit, asa ca sa-ti fac pe plac, raman de aceeasi parere. Tu daca te uiti crezi ca esti o bucata de lut peste care s-a suflat duh si a luat viata?? Serios. Si atunci ce dreq mai avem si organe si tot (nu ma apuc de enumerat) daca suntem din tzarana si duh? La ce ne mai hranim cu material organic? Ucidem, luam o viata ca sa o continuam pa noastra. Si nu te gandi numai la animale. Daca tu crezi ca Biblia a fost scrisa de niste cretini la intamplare, si iei tot ce scrie acolo la propriu, atunci nu intelegi nimic. Fii sigur ca pe vremea aceeea nu erau numai tembeli, iar partea stiintifica exista si atunci. Daca vrei un exemplu, ia existenta atator zeitati la fiecare neam. Pentru ce erau ele nu te-ai intrebat vreodata? Stii macar cum "vorbeau" faraonii cu zeii ca sa impresioneze prostimea?... Nu mai zic nik, pt ca dak ar fi sa ma apuc eu sa-ti explic atatea aici.... Si oricum nu cred ca ai intelege, iar daca ai intelefe cat da cat poate nu ai vrea sa accepti...


15-03-2005 16:58:49
   
?? Fulgu
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 14
exista un nene, Stephen Hawking pe numele lui. premiul Nobel pt fizica, ma rog, destept tipul. cel mai mare fizician de la Galilei incoace. iar el se mira cum de proprietatile materiei par a fi fost ALESE in asa fel incat sa sustina viata... de exmplu, daca sarcina electronului ar fi fost cu doar 1/1000000 mai mica, electronii nu ar fi orbitat nucleul atomului...

sau, mai pe scurt: proprietatile elementelor chimice... sunt intamplatoare?

PS: Geneza din Biblie este in mod sigur o metafora, scrisa dupa intelegerea oamenilor de atunci. peste 5000 de ani si forumul asta va parea ceva foarte primitiv.


15-03-2005 19:17:15
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
Mai intai, cat de intamplatoare sau nu sunt propr. elementelor chimice, nu sunt in calitate sa spun. Si ele nu par a fi "alese" sa sustina viata. Sunt pur si simplu elem.  chimice. Aceleasi elem. se gasesc si pe celelalte planete, chiar si altele. Inca in ziua de azi se mai descopera si pe Terra alte el. chim. In schimb acestea datorita tendintei de a-si forma octetul de electroni se leaga intre ele. Imagineaza-ti cum ar fi ca toate el. chim. ar fi perfecte, precum gazele rare. Crezi ca ar mai exista viata? Din moment ce nici un element n-ar mai avea nevoie sa pina in comun electroni si sa se lege de altul. De la nivelul chimiei organice, prin reactii continue in conditii primitive ale planetei si influente ale mediului inconjurator. (presiune, temperatura, fenomenele naturii...) o catena (nesaturata) organica atat de avansata a ajuns sa aiba posibilitatea sa-si schimbe proprietatile prin eliminarea(renuntare) si adaugarea de noi elemente si noi catene in functie de nevoie pentru perfectionare continua. Nu-mi aduc aminte exact cum se numeste categoria din care fac parte aceste tipuri de catene continuu nesaturate. Mai departe, evolueaza intr-un "microorganism" unicelular asemanator cu cea mai primitiva celula, dar cu membrana si nucleu difuz. Aceasta avea proprietatea de a face schimb  cu elementele sau subst. aflate in mediul ei de "trai". In continuare se subantelege. Priveste parameciul sau amiba, asa dak vrei din curiozitate.  Sa trecem mai departe la Euglena Verde - Mama tuturor animalelor si plantelor. Aici ma opresc... tema de casa dak vrei sa stii mai departe. Iti mai explic unde nu ai nelamuriri. :D M-am saturat de scris... of. Daca mai vrei sa te convingi, incearca si altceva, ca sa vezi cum din "lut" suflii duh si iese viata. Ia o mana de pamant (sterilizat, daca vrei sa nu zici ca exista deja viata in el), dar care sa contina elementele, sarurile, subst. ce le contine in mod normal. Pune-l intr-un vas transparent cu apa, acopera-l (sa nu cumva sa intre ceva vietate) tine-l la soare vreo sapt, sau dak vrei sa iasa sigur, mai mult, sa se "cloceasca" apa aia in vas, apoi ia niste apa si analizeaz-o la microscop. Punct.

"daca sarcina electronului ar fi fost cu doar 1/1000000 mai mica" - DACA, totdeauna tre' sa existe dak.


Citez: "PS: Geneza din Biblie este in mod sigur o metafora, scrisa dupa intelegerea oamenilor de atunci. peste 5000 de ani si forumul asta va parea ceva foarte primitiv." - Pai normal, dar la "intelegerea oamenilor de atunci" de unde au aparut toate acele povete si pilde intelepte -si cu subinteles- din Biblie? De unde au avut ei toate informatiile pe care le-au scris in asceasta carte? Cine le-a "spus" oamenilor cum a fost creata lumea si pamantul, vietatile si omul, sau chiar crezi ca atunci D-zeu statea de vorba cu oamenii, sau trimitea ingeri sa stea la "un pahar de vorba" si sa mai sintetizeze un capitol in Biblie. Cum de pe vremea aceea se intamplau atatea minuni si veneau ingeri si tot felul intr-o perioada de timp atat de scurta, iar in aprox. ultimii 1900 de ani nu se mai aude nimik de astea. Chiar crezi ca oameni erau tembeli pe atunci? Pai chiar daca erau, nu erau toti. In ziua de azi de ce nu ne mai "contacteaza" Dumnezeu? Exista si tehnologie daca-i nevoie.
Iar forumul asta nu-i nevoie sa treaca atat de mult timp dupa parerea mea. Va parea probabil primitiv doar din pdv al tehnologiei. In acest fel poti spune chiar de Posta ca este primitiva, dar uite ca inca functioneaza.
Oricum... ca lucruri intamplatoare... sunt doua chestiuni la care nu vad cand o sa se poata da un raspuns. De unde a aparut materia (inainte de Big Bang), elementele, iar acestea daca si ele s-au format de-a lungul timpului, din ce. Intrebarea asta o intalnesc frecvent mai ales daca ma pune dreq sa intru intr-o discutie contradictorie cu un credincios convins. Si a doua,care o pun eu oponentului, de unde a aparut Dumnezeu, fara vrajeala "El este fara de inceput si fara de sfarsit" - Asa ceva nu se poate. Vreau raspuns concret. In modul acesta si rasp. pt. materie este la fel. Cel putin stiinta are dovezi pt nivelul tehnicii si posibilitatii de cercetare, dar religia ce are? Vorbe, povesti si pilde, si nu vreau sa aud de descoperirile care adeveresc anumite personaje si obiecte sau povestiri din biblie, pt ca, normal ele au decurs deodata cu istoria, si fac parte din ea. In mod normal, in afara de partea de basm din biblie, exista realitatea unei istorii vechi.
Altceva...in legatura cu evangheliile, imi spune cineva de ce au fost doar 4 din 12 + apostoli si urmasi ai lui Iisus? Lasandu-i la o parte pe ceilalti, evanghelia dupa Toma de ce cerdeti ca nu este aratata lumii? Nu ca nu exista ascunsa si pazita bine in catacombele Vaticanului. De ce...? (Mama ce m-am saturat!!!). Pentru ca ceea ce este in ea ar putea duce la perderea credintei si a "fricii" mai ales de dumnezeu si de pedeapsa acestuia. Imaginati-va oamenii fara frica de dumnezeu. Anarhie totala. Haos! Pentru ca sunt in ziua de azi oameni buni care cred si slujesc, care se tem, si care nu cred, iar pe de alta parte rai care cred si se tem, care nu cred, iar cei mai rai care nu cred si se pretind credinciosi de fatada. Eliminati existenta unei forte superioare si ce obtineti. Eu ma categorisesc ca bun dar ateu. Adica nu am nevoie de dumnezeu ca sa fac lucruri bune sau sa ma opreasca sa comit crime sau fapte rele. Totul depinde de constiinta si de caracter, pe care inca omenirea nu o (il) are. Pt asta a si fost inventat. Pt control. Dar daca acesta dispare, pentru un dement cu frica de dumnezeu, care probabil il mai stavileste sa comita infractiuni, ce se intampla. De aceea eu nu incerc sa conving pe nimeni sa renunte la credinta, pt ca e un lucru pozitiv, pt care multi s-au sacrificat (Iisus) sa-l obtina pt a face o lume mai buna. Dar nu accept ca cineva sa-mi bage credinta pe gat!
Si va asigur ca nici oamenii de stiinta nu doresc asta, chiar daca ar putea sa o elimine. Mai concret, daca liderii de stat s-ar hotari sa stopeze religia, prin impunere, nu ar reusi (amenzi,parnaie)? Dar dimpotriva...
Si apropo.. "Ceea ce se face noaptea, ziua este scos la lumina" celebrul proverb din biblie pt descopreirea faptasilor unor infractiuni. Pe langa cazurile in care laurii sunt meritati de competenta politiei. Labilitatea umana si frica de cel de sus te face sa mergi de bunavoie sa recunosti fapta comisa la "spovedanie". Doar la ce altcava ne sunt de ajutor preotii... N-aveti idee cate stiu preotii (o sa mai scriu sau sa deschid un thread nou cu tema asta).
Mai revin asupra Genezei ca mi-ai mai dat un subiect la ce nu ma gandeam si imi mai insenineaza si mai mult optica fata de convingerile pe care le am. Pacat ca nu am la indemana biblia, pt ca nu mai retin ordinea, dar in curand o sa postez ceea ce vreau sa zic.
Cred ca-i suficient.. Acuma ori am scris ori nu am scris :)

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (06-02-2013 01:04:44)


16-03-2005 06:41:27
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (21-06-2007 00:09:42)


16-03-2005 06:42:26
   
?? sailor2005
Cont Sters

Inregistat: 07-02-2005
Mesaje: 178

Fulgu a scris:

@daria42: credinta in altceva decat in Dumnezeu este un pacat. credinta in Dumnezeu este o minune. viata este o minune. fiecare din noi este o minune. planeta asta este o minune.

@whiteraven: uita-te in oglinda! crezi ca tu esti doar produsul final unor combinatii aleatoare de moelecule de acum cateva miliarde de ani? daca da, ai o parere tare proasta ai despre tine...


Si daca, in loc sa credem ca am fost facuti de Doamne-Doamne, ne gandim si noi putin mai profund ca s-ar putea sa-si fi bagat altii coada prin procesul creatiei, adica o alta civilizatie, merge?

Aveti chef de discutii filozofice? Cine a fost intai, oul sau gaina? N-o sa ajungeti prea departe.


16-03-2005 07:17:57
   
?? Fulgu
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 14
dragii moshului, mi-am exprimat niste opinii. formate nu atat in urma educatiei, cat in urma unor experiente personale.

de unde au aparut materia inainte de big bang? de unde a aparut Dumnezeu? acelasi Stephen Hawking (cautati pe net) spune ca nu are rost sa vorbim despre "inainte" de big bang, din doua motive:

1. timpul, deci si conceptul de "inainte", este o proprietate a universului. din punctul nostru, stiintific, de vedere, nu putem definit matematic in primul rand, acest "inainte de big bang"
2. principiul lamei lui Occam spune sa eliminam din orice teorie stiintifca elementele care nu au efect asupra prezicerilor teoriei. ori, orice se va fi intamplat in afara big bangului, nu ne poate afecta, deci nu ne intereseaza.

deci materia nu a existat inainte de big bang. folosind echivalenta energiei si a materiei (e=mc^2), rezulta ca initial universul nu a continut materie, ci doar energie. materia apare datorita fluctuatiilor cuantice, care genereaza perechi de particule/antiparticule. marea majoritate a acestora se anihileaza, dar unele particule "scapa" acestui fenomen si asa s-a format materia.

nu sunt asa destept cum rezulta din randurile de mai sus... si recunoasc asta. n-am facut decat sa reproduc dintr-o carte a domnului Stephen Hawking.

cred ca stiinta si religia pot si trbuie sa mearga mana in mana. dansul a demonstrat-o, iar eu, cu modestie, o cred.


16-03-2005 14:26:54
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
Nu contrazic nimik din ce ai spus mai sus. "cred ca stiinta si religia pot si trbuie sa mearga mana in mana." - Pai nu?
Si sunt de parere ca nu are rost sa mai continuam cu subiectul pe care l-am discutat pana acum, pt ca nu cred ca o sa ajungem nicaieri, decat sa mergem din contraziceri in contraziceri. Cu toate ca aveam de gand sa fac o mica analogie intre Geneza(Facerea) si modul in care a decurs evolutia din nebuloase a galaxiilor, sist. solare si a planetelor, cantinuand cu aparitia vietii si a omului in final.

Marinarule, firesc nu am nici un chef de filozofari. Ma bazez mai mult pe lucruri practice, existente.

<Si daca, in loc sa credem ca am fost facuti de Doamne-Doamne, ne gandim si noi putin mai profund ca s-ar putea sa-si fi bagat altii coada prin procesul creatiei, adica o alta civilizatie, merge?> Merge, mai degraba accept asa ceva decat ca am fost "creati dupa chipul si asemanarea Sa". Unii ar spune ca am fost "plantati" pe aceasta planeta capabila de a sustine viata, ca experiment pentru a vedea cum ne descurcam si ce intorsatura a evolutiei o sa luam. Am vazut un documentar in care pe un perete cu sculptura murala din egipt s-a descoperit printre alte... reprezentari grafice... un elicopter tip apache sculptat cu o fidelitate de necrezut. Acea inscriptie dateaza de peste 3000 de ani in urma... de pe vremea cand existau elicoptere... La fel picturi murale in pesteri reprezentand oameni cu casti de protectie (astronauti) si cu un cablu legat de ei. Numai ca aceasta este cu mult mai veche (nu retin exact) decat cea cu elicopterul. Acum eu ma gandesc la trei variante:
1. Acestea sunt trucate (tre sa fie f. bun ca sa faca asa ceva, ca sa para vechi) si cineva incearca sa prosteasca lumea.
2. Acestea trebuie sa fi existat si sa fi fost  vazute de cel (cei) care le-au facut (sculpturile si picturile) ca nu cred ca pe acea vreme putea cineva sa debiteze astronauti sau elicoptere.
3. Acestea au fost vazute cu mult timp in urma de catre oamenii de stiinta si le-au urmat, s-au luat dupa ele.


16-03-2005 22:14:45
   
?? nellymede
Cont Sters

Inregistat: 25-03-2005
Mesaje: 2
Nu este o revolutie calculatorul, este doar un instrument. Deocamdata, prin el, comunicam. Fiecare epoca isi are "revolutia" ei. Adevarata revolutie are loc in noi.

25-03-2005 21:46:58
   
?? renu
Cont Sters

Inregistat: 30-01-2005
Mesaje: 879
e interesant ce scrii..dar oare cati au avut rabdare sa citesca?

25-03-2005 23:35:48
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
Pai.... nush! Si nici nu ma intereseaza. Care vrea citeste care nu vrea nu. Sau nu-i asa? Si oricum mai mult am comunicat cu Fulgu si i-am raspuns :)
.
.
.
.
.
nik!  ^^^ las mesajele de mai sus datorita continuitatii .. :/

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (06-02-2013 01:06:38)


29-03-2005 20:32:05
   
?? Metar
Cont Sters

Inregistat: 06-04-2005
Mesaje: 2
Eu de ex. l-am citit mot a mot pe whiteraven. si chiar mi-a facut mare placere. fiindca are acelasi mod de a vedea lucrurile ca si mine.

06-04-2005 07:35:26
   
?? Addda
Cont Sters

Inregistat: 07-04-2005
Mesaje: 1
Minunile apar in concordanta cu ceea ce credem noi despre ele. Minunile se intampla peste tot in jurul nostru. Ele sunt dedicatii, poezii ale spiritului vesnic etern spre sufletul nostru pentru ca el sa devina nemuritor.

08-04-2005 22:04:06
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (21-06-2007 00:10:43)


11-04-2005 17:45:38
   
?? Robin-Hood
Cont Sters

Inregistat: 26-03-2005
Mesaje: 214
Eu unul pot sa spun ca am facut minuni ! Am salvat viata de 2 ori a unui baiat deci sunt inpacat !

27-04-2005 04:48:24
   
?? catalin287
Cont Sters

Inregistat: 30-03-2005
Mesaje: 1349

renu a scris:

e interesant ce scrii..dar oare cati au avut rabdare sa citesca?



Stau si ma gindesc cit ia luat lui witheraven, sa scrie atita? oricum ce a scris el acolo in parte are dreptate, e drept .. in parte, iar ca sa ii raspund renului, tre sa zic ca si eu am citit cuvint, cu cuvint, ce a scris domnul withe :) Multam!


01-05-2005 05:21:52
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (21-06-2007 00:11:08)


03-05-2005 07:01:25
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (21-06-2007 00:04:59)


06-05-2005 15:43:17
   
?? catalin287
Cont Sters

Inregistat: 30-03-2005
Mesaje: 1349

WhiteRaven a scris:

Asa de curiozitate, spune-mi parerea ta, cata parte o consideri dreapta si cata nu. Doar ca sa ma lamuresti pe mine. Pe scurt, fara argumente, de ce asa si nu invers.


Vezi ca ti am raspuns scurt la topicul hello, unde acelasi lucru mai intrebat :P in doua chestiuni diferite :D Multam!


15-05-2005 01:46:18
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (21-06-2007 00:11:19)


16-05-2005 18:31:04
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 17-03-2005
Mesaje: 1227
Doamne, ce talent aveti sa 'parasitzi' tema... Daca am ghinionul sa nimeresc  pe ultima pagina, habar nu am despre ce este vorba... :x
In fine, nu prea imi plac poezia si nici dramatismul in limbaj, dar vi s-a intimplat sa stati de vorba cu cineva si dupa o ora de la despartire sa aflati ca acea persoana a murit?
Mda, numai pentru faptul ca prindem inca o zi... este o minune.
Yeah, ce stare am de vorbesc asa!


24-05-2005 22:43:15
   
?? mark_my
Cont Sters

Inregistat: 02-06-2005
Mesaje: 20
Am citit cu placere argumentele lui WhiteRaven,sant un ateu convins si cred ca fiecare are DREPTUL  la convingeri personale.

11-06-2005 07:21:00
   
Lila2005
Femeie

Nou venit

Inregistat: 22-07-2005
Mesaje: 3
Eu sunt o fata minunata!

22-07-2005 02:13:19
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (21-06-2007 00:11:30)


25-07-2005 03:58:27
   
?? inger alb
Cont Sters

Inregistat: 11-08-2005
Mesaje: 1
ce stii tu despre catacombele vaticanului? ai fost acolo? le-ai vazut? de ce vorbesti fara sa stii realitatea? eu am lucrart in el mai bine de 10 ani!

WhiteRaven a scris:

Mai intai, cat de intamplatoare sau nu sunt propr. elementelor chimice, nu sunt in calitate sa spun. Si ele nu par a fi "alese" sa sustina viata. Sunt pur si simplu elem. anorganice. Aceleasi elem. se gasesc si pe celelalte planete, chiar si altele. Inca in ziua de azi se mai descopera si pe Terra alte el. chim. In schimb acestea datorita tendintei de a-si forma octetul de electroni se leaga intre ele. Imagineaza-ti cum ar fi ca toate el. chim. ar fi perfecte, precum gazele rare. Crezi ca ar mai exista viata? Din moment ce nici un element n-ar mai avea nevoie sa pina in comun electroni si sa se lege de altul. De la nivelul chimiei organice, prin reactii continue in conditii primitive ale planetei si influente ale mediului inconjurator. (presiune, temperatura, fenomenele naturii...) o catena (nesaturata) organica atat de avansata a ajuns sa aiba posibilitatea sa-si schimbe proprietatile prin eliminarea(renuntare) si adaugarea de noi elemente si noi catene in functie de nevoie pentru perfectionare continua. Nu-mi aduc aminte exact cum se numeste categoria din care fac parte aceste tipuri de catene continuu nesaturate. Mai departe, evolueaza intr-un "microorganism" unicelular asemanator cu cea mai primitiva celula, dar cu membrana si nucleu difuz. Aceasta avea proprietatea de a face schimb  cu elementele sau subst. aflate in mediul ei de "trai". In continuare se subantelege. Priveste parameciul sau amiba, asa dak vrei din curiozitate.  Sa trecem mai departe la Euglena Verde - Mama tuturor animalelor si plantelor. Aici ma opresc... tema de casa dak vrei sa stii mai departe. Iti mai explic unde nu ai nelamuriri. :D M-am saturat de scris... of. Daca mai vrei sa te convingi, incearca si altceva, ca sa vezi cum din "lut" suflii duh si iese viata. Ia o mana de pamant (sterilizat, daca vrei sa nu zici ca exista deja viata in el), dar care sa contina elementele, sarurile, subst. ce le contine in mod normal. Pune-l intr-un vas transparent cu apa, acopera-l (sa nu cumva sa intre ceva vietate) tine-l la soare vreo sapt, sau dak vrei sa iasa sigur, mai mult, sa se "cloceasca" apa aia in vas, apoi ia niste apa si analizeaz-o la microscop. Punct.

"daca sarcina electronului ar fi fost cu doar 1/1000000 mai mica" - DACA, totdeauna tre' sa existe dak.


Citez: "PS: Geneza din Biblie este in mod sigur o metafora, scrisa dupa intelegerea oamenilor de atunci. peste 5000 de ani si forumul asta va parea ceva foarte primitiv." - Pai normal, dar la "intelegerea oamenilor de atunci" de unde au aparut toate acele povete si pilde intelepte -si cu subinteles- din Biblie? De unde au avut ei toate informatiile pe care le-au scris in asceasta carte? Cine le-a "spus" oamenilor cum a fost creata lumea si pamantul, vietatile si omul, sau chiar crezi ca atunci D-zeu statea de vorba cu oamenii, sau trimitea ingeri sa stea la "un pahar de vorba" si sa mai sintetizeze un capitol in Biblie. Cum de pe vremea aceea se intamplau atatea minuni si veneau ingeri si tot felul intr-o perioada de timp atat de scurta, iar in aprox. ultimii 1900 de ani nu se mai aude nimik de astea. Chiar crezi ca oameni erau tembeli pe atunci? Pai chiar daca erau, nu erau toti. In ziua de azi de ce nu ne mai "contacteaza" Dumnezeu? Exista si tehnologie daca-i nevoie.
Iar forumul asta nu-i nevoie sa treaca atat de mult timp dupa parerea mea. Va parea probabil primitiv doar din pdv al tehnologiei. In acest fel poti spune chiar de Posta ca este primitiva, dar uite ca inca functioneaza.
Oricum... ca lucruri intamplatoare... sunt doua chestiuni la care nu vad cand o sa se poata da un raspuns. De unde a aparut materia (inainte de Big Bang), elementele, iar acestea daca si ele s-au format de-a lungul timpului, din ce. Intrebarea asta o intalnesc frecvent mai ales daca ma pune dreq sa intru intr-o discutie contradictorie cu un credincios convins. Si a doua,care o pun eu oponentului, de unde a aparut Dumnezeu, fara vrajeala "El este fara de inceput si fara de sfarsit" - Asa ceva nu se poate. Vreau raspuns concret. In modul acesta si rasp. pt. materie este la fel. Cel putin stiinta are dovezi pt nivelul tehnicii si posibilitatii de cercetare, dar religia ce are? Vorbe, povesti si pilde, si nu vreau sa aud de descoperirile care adeveresc anumite personaje si obiecte sau povestiri din biblie, pt ca, normal ele au decurs deodata cu istoria, si fac parte din ea. In mod normal, in afara de partea de basm din biblie, exista realitatea unei istorii vechi.
Altceva...in legatura cu evangheliile, imi spune cineva de ce au fost doar 4 din 12 + apostoli si urmasi ai lui Iisus? Lasandu-i la o parte pe ceilalti, evanghelia dupa Toma de ce cerdeti ca nu este aratata lumii? Nu ca nu exista ascunsa si pazita bine in catacombele Vaticanului. De ce...? (Mama ce m-am saturat!!!). Pentru ca ceea ce este in ea ar putea duce la perderea credintei si a "fricii" mai ales de dumnezeu si de pedeapsa acestuia. Imaginati-va oamenii fara frica de dumnezeu. Anarhie totala. Haos! Pentru ca sunt in ziua de azi oameni buni care cred si slujesc, care se tem, si care nu cred, iar pe de alta parte rai care cred si se tem, care nu cred, iar cei mai rai care nu cred si se pretind credinciosi de fatada. Eliminati existenta unei forte superioare si ce obtineti. Eu ma categorisesc ca bun dar ateu. Adica nu am nevoie de dumnezeu ca sa fac lucruri bune sau sa ma opreasca sa comit crime sau fapte rele. Totul depinde de constiinta si de caracter, pe care inca omenirea nu o (il) are. Pt asta a si fost inventat. Pt control. Dar daca acesta dispare, pentru un dement cu frica de dumnezeu, care probabil il mai stavileste sa comita infractiuni, ce se intampla. De aceea eu nu incerc sa conving pe nimeni sa renunte la credinta, pt ca e un lucru pozitiv, pt care multi s-au sacrificat (Iisus) sa-l obtina pt a face o lume mai buna. Dar nu accept ca cineva sa-mi bage credinta pe gat!
Si va asigur ca nici oamenii de stiinta nu doresc asta, chiar daca ar putea sa o elimine. Mai concret, daca liderii de stat s-ar hotari sa stopeze religia, prin impunere, nu ar reusi (amenzi,parnaie)? Dar dimpotriva...
Si apropo.. "Ceea ce se face noaptea, ziua este scos la lumina" celebrul proverb din biblie pt descopreirea faptasilor unor infractiuni. Pe langa cazurile in care laurii sunt meritati de competenta politiei. Labilitatea umana si frica de cel de sus te face sa mergi de bunavoie sa recunosti fapta comisa la "spovedanie". Doar la ce altcava ne sunt de ajutor preotii... N-aveti idee cate stiu preotii (o sa mai scriu sau sa deschid un thread nou cu tema asta).
Mai revin asupra Genezei ca mi-ai mai dat un subiect la ce nu ma gandeam si imi mai insenineaza si mai mult optica fata de convingerile pe care le am. Pacat ca nu am la indemana biblia, pt ca nu mai retin ordinea, dar in curand o sa postez ceea ce vreau sa zic.
Cred ca-i suficient.. Acuma ori am scris ori nu am scris :)


11-08-2005 12:50:28
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
Dar ce stii tu?? mai bine daca tot pui problema? ai lucrat acolo zici.. Ce anume ai lucrat? Sa nu imi spui ca ai vazut si ultimul coltisor prafuit de acolo. Dar de unde pana unde stii ce stiu eu si mai ales... "de unde" stiu eu, ori de la cine.
Spune dragutzule... ce ai vazut tu acolo ce iti da impresia ca eu bat campii? Am mentionat ceva de giulgiul din Torino? daca nu ..  o sa scriu. Ai dovezi ca NU exista ceea ce am scris eu? La fel de bine cum eu nu pot sa aduc probe ca exista. Dar hai sa vorbim... si daca nu e asa cum practic eu am presupus mai mult in vatican, oricum exista. Si face parte din "marea lucrare" dar nu este inclusa. Totusi...


29-08-2005 19:03:49
   
?? bure
Cont Sters

Inregistat: 27-03-2005
Mesaje: 232
eu astept ca cineva sa ma convinga de existenta lu' dumnezeu.
de la 5 ani am avut dubii in privinta genezei si n-am luat povestile ca atare, fara sa-mi pun intrebari.
dumnezeu este creatia oamenilor si nu invers.


30-08-2005 02:45:35
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (21-06-2007 00:06:49)


01-09-2005 19:56:16
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 17-03-2005
Mesaje: 1227
bure, ce-ar fi sa -ti pui  intrebarea invers> Dar daca exista?....
si, pina la urma... decalogul nu face rau nimanui... cu sau fara existenta locului de pedeapsa... in care, intre noi fie vorba nici eu nu cred.... :D


01-09-2005 21:38:41
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
fiecare clipa este o minune...
nu cred in minuni......ma bazez pe ele


10-09-2005 06:06:10
   
?? Cer senin
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2005
Mesaje: 1
Anunt;Caut persoane interesate de paranormal pt .a ne imbogati cunostintele reciproc.

23-12-2005 16:26:00
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
O minune a fost atunci cand sa constatat ca sant singura blonda inteligenta de pe planeta. DAR nu stiu de care planeta era vorba.

27-12-2005 02:53:04
   
?? ilia
Cont Sters

Inregistat: 21-02-2006
Mesaje: 14
pana la urma ce s-a intamplat cu white raven??? vad ca i-au sters contul....oricum, a fost cel mai interesant topic de pana acum.

24-03-2006 02:01:48
   
?? Mihai_A
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2006
Mesaje: 35
Cea mai mare minune a vietii tale esti TU!

24-06-2006 02:38:31
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685

ilia a scris:

pana la urma ce s-a intamplat cu white raven??? vad ca i-au sters contul....oricum, a fost cel mai interesant topic de pana acum.

ai dreptate ce sa intamplat cu el stie cineva cum poate fi abordat
Interesant scrie si cred ca e o fiinta inteligenta


02-07-2006 23:16:16
   
?? Bloc 01
Cont Sters

Inregistat: 12-07-2006
Mesaje: 1
date de contactyahoo.com_caut persoane interesate de fenomenele paranormale.

12-07-2006 03:37:06
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685

Daria42 a scris:

Povestiti daca vi s-a-ntamplat vre-o minune ,ceva care nu va puteti explica-poate va ajutam sau nu sa descifrati prin ce-ati trecut.
Este computerul o revolutie dupa curentul electric in transformarea omenirii?
Dar enigmele,visurile pot fi considerate minuni?
Puterea subconstientului este si ea o minune?

mi se intampla uneori ca intr-o atare situatie sa vad in viitor
in sensul ca imediat stiu ce sa fac de parca am trait anterior aceeasi situatie


15-07-2006 07:12:07
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685

Daria42 a scris:

Povestiti daca vi s-a-ntamplat vre-o minune ,ceva care nu va puteti explica-poate va ajutam sau nu sa descifrati prin ce-ati trecut.
Este computerul o revolutie dupa curentul electric in transformarea omenirii?
Dar enigmele,visurile pot fi considerate minuni?
Puterea subconstientului este si ea o minune?


15-07-2006 07:12:50
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685

costelino1 a scris:


Daria42 a scris:

Povestiti daca vi s-a-ntamplat vre-o minune ,ceva care nu va puteti explica-poate va ajutam sau nu sa descifrati prin ce-ati trecut.
Este computerul o revolutie dupa curentul electric in transformarea omenirii?
Dar enigmele,visurile pot fi considerate minuni?
Puterea subconstientului este si ea o minune?

visurile sunt premonitii?


15-07-2006 07:13:52
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (21-06-2007 00:12:36)


12-11-2006 16:43:13
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
white raven...explica-mi si mie de ce intr-un timp s-a intimplat cu sora mea urmatorul eveniment: ce visa noaptea, a 2 zi se implinea.... si nu situatii dificile.....ci obisnuite.

20-11-2006 06:34:51
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (21-06-2007 00:05:25)


22-11-2006 05:05:02
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
ea visa noaptea persoanele care veneau la noi in casa .......in ziua urmatoare.

Ultima modificare facuta de ariela_k (22-11-2006 05:53:14)


22-11-2006 05:52:18
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (21-06-2007 00:13:46)


22-11-2006 06:21:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
am crezut si eu in minuni pana sa-mi moara iubitul ...nu mai cred...sau poate cred in cele dumnezeiesti ...???....s-a suparat D-zeu pe mine si a ascuns minunile....

21-01-2007 13:24:27
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685

tasha 1951 a scris:

am crezut si eu in minuni pana sa-mi moara iubitul ...nu mai cred...sau poate cred in cele dumnezeiesti ...???....s-a suparat D-zeu pe mine si a ascuns minunile....

zapada de la voi e de vina nu are Dumnezeu schiuri !


01-02-2007 19:06:18
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la