Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / A iubii pe cine nu merita    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 28 29 30 31 32 33
PAnca
Femeie

Nou venit

Inregistat: 28-12-2008
Mesaje: 3
Buna ziua la toata lumea

03-01-2009 16:00:48
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

PAnca a scris:

Buna ziua la toata lumea

Bine ai venit pe forum ! Esti unul din cei cunoscuti sub o alta denumire? Ca eu de exemplu,,nici nu mai stiu cate denumiri am avut,,blondina2,diana,virginica, si multe altele.


03-01-2009 17:32:21
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

PAnca a scris:

Buna ziua la toata lumea

Buna seara Anca!


03-01-2009 19:10:54
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

PAnca a scris:

Buna ziua la toata lumea

Buna dimineatza, Anca!
Si bine-ai venit pe forum ! :)
Te anuntz totusi (semi-oficial ;)) ca esti totalmente offtopic. :D (aici nu-i chat cu "sal", "hy" :D:D, rostogolit emoticoane ca devlele prizonierilor din filmu'ala oribil Apocalypto :D etc). Exista totusi un topic special pt. saluturi (oricum, dupa mine - de o inutilitate maxima, ca si ala cu "am plecat" :rolleyes: :rolleyes: - nu mai intru in analize acum si de ce).
Ori, mai stii, poate ca tu, atunci cind iubesti pe cine nu merita, simti nevoia ireprimabila sa saluti en-gros pe everybadea? :rolleyes: :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (04-01-2009 04:20:19)


04-01-2009 03:26:58
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195
Cand iubesti pe cine nu merita ,tu crezi ca merita. Asta cand esti cu el. Ca daca nu mai esti cu el inseamna ca ai iubit pe cine nu merita. Iar daca nu a meritat,asta inseamna ca nu merita iubit de nimeni. Si totusi cel care a fost iubit fara sa merite va fii iubit de altcineva,si va iubi la randul sau pe cineva care nu merita sa fie iubit. Am dreptate sau nu?

Ultima modificare facuta de alina-buc (09-01-2009 17:56:37)


09-01-2009 17:35:25
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

alina-buc a scris:

Cand iubesti pe cine nu merita ,tu crezi ca merita. Asta cand esti cu el. Ca daca nu mai esti cu el inseamna ca ai iubit pe cine nu merita. Iar daca nu a meritat,asta inseamna ca nu merita iubit de nimeni. Si totusi cal care a fost iubit fara sa merite va fii iubit de altcineva,si va iubi la randul sau pe cineva care nu merita sa fie iubit. Am dreptate sau nu?

Hai ca ma dadusi pe spate, soro, cu sofismele astea perfecte ! :D:D
Ai clar dreptate (deja cam des in ultima vreme... ;)) in tot de spui.


09-01-2009 17:40:24
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

Xtremul a scris:


alina-buc a scris:

Cand iubesti pe cine nu merita ,tu crezi ca merita. Asta cand esti cu el. Ca daca nu mai esti cu el inseamna ca ai iubit pe cine nu merita. Iar daca nu a meritat,asta inseamna ca nu merita iubit de nimeni. Si totusi cal care a fost iubit fara sa merite va fii iubit de altcineva,si va iubi la randul sau pe cineva care nu merita sa fie iubit. Am dreptate sau nu?

Hai ca ma dadusi pe spate, soro, cu sofismele astea perfecte ! :D:D
Ai clar dreptate (deja cam des in ultima vreme... ;)) in tot de spui.
Octavian Paler si Gabriel Liiceanu m-au facut sa gandesc,mai bine zis cartile lor,ca pana acum citeam doar romane siropoase,de doi bani,iar gandul meu era doar la iubirea carnala,pe cand acum fac dragoste de calitate pentru obtinerea starii de bine psihic pe care o da orgasmul. Am devenit filozoafa,ce mai,,,nu mai e de glumit cu mine,,, ma transform din omida pe care o stiati intr-o "flutura"  sensibila la cuvinte.

09-01-2009 17:55:52
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141

NJD a scris:


diorella a scris:

Hm, am impresia... ca am creat impresia ca as fi tare credula, draga NJD. De ce? Pentru ca am spus ca sunt idealista? Pai,  sa fii idealist nu inseamna sa fii si prost. Adica, cele doua notiuni s-ar putea suprapune la un moment dat, dar nu sunt sinonime. :)

A fi idealist inseamna sa nu crezi ca oamenii pot deveni ideali - nici macar prin tehnici riguroase de spalare a creierelor! - asa cum si-au propus unele organizatii sadice (ca sa nu nominalizam aici candidatii la premiul Hitler sau Stalin). ;) Ca singurul ideal este Dumnezeu, restul lumii este perfectibil. Inclusiv societatea omeneasca. De aici si toleranta fata de slabiciunile oamenilor (mai ales ale celor pe care ii cunosc - deci, le cunosc motivatiile, "istoria secreta"...), dar o toleranta proportionala cu gravitateta faptelor (inclusiv atunci cand e vorba de propriile mele fapte)... Asta ar fi pe scurt. Nu am de gand sa dezvolt subiectul insa, desi sunt tenatata, uneori, sa teoririzez lumea cu el. Dar imi dau seama ca ar fi prea plictisitor. :)

P.S. ORICINE merita a fi iubit. Problema e ca eu nu pot iubi decat... un numar limitat de persoane, iar cand vine vorba de barbati, intr-un anume fel, special.., atunci cifra se reduce la... 1. ;) De ce? Simplu, nu sunt Dumnezeu, care ne iubeste pe toti! Sunt om. Si de aici toate complicatiile: sa nu fie casatorit (sa nu fie mincinos, spunand ca nu e casatorit, in timp ce are acasa o nevasta), sa fie asa.., sa nu fie altfel... Si, principala calitate, indispensabila, sa-mi raspunda cu reciprocitate. De-a dreptul utopic! :)


Da, am avut impresia ca esti putin credula/naiva cind te-ai referit la profiluri (usor ironice si eronate) pen' ca eu nu le citesc pen' ca nu m-a intereseaza si presupun nu au nici o sansa. M-a intereseaza sa citesc opinii diverse, si sa-mi dau si eu o opinie citeodata.
De exemplu;  Nu e Utopic sa ai un criteriu/standard pentru o persoana Speciala. Utopic ar fi credinta ca o astfel de persoana poate fi gasita aci pe 3x.
Parerea mea.
Si mai am una; Orice Iubire, fie ea de o luna doua trei, un an, doi, trei, mai multi sau o viata, e BUNA, in orice cantitate ar fi, chiar daca Ideal ar fi o viata (mai ales ca la inceput nu se stie durata :).


1. Pai, da, sunt naiva, uneori, ca asa se cade. ;) Profilul e interesant, din punctul meu de vedere, pentru ceea ce autorul a considerat necesar sa mentioneze acolo. Daca e ironic, e si mai bine, asa iti faci o idee despre maniera de a glumi a protagonistului. Apropo, in profilul meu de pe acest site e destula autoironie, asa incat nu cred ca as putea fi banuita de lipsa "simtului ironiei"... :)

2. Ai uitat  de partea cu "matrimoniale"; nu sunt numai cei 3 de x (cum ar vrea unii sa fie!). Daca erau doar x-sii, nici nu mi-as fi deschis cont pe aici. In ce priveste "credinta ca o astfel de persoana poate fi gasita aici", nici nu stiu ce sa-ti zic... Eu nu caut, in fond, o persoana anume. Niciodata n-am cautat si cred ca nici de acum incolo nu o voi face. Caut... mai degraba un anume tip de comunicare, si mai caut sa inteleg unele lucruri, pe care nu le-am inteles pana acum si care nu-mi dau pace... Daca se intampla sa fiu si eu inteleasa.., ah, asta ar fi perfect, dar nu-mi fac iluzii - eu si perfectiunea? Da de unde! :)

3. Iubirea este atemporala. Sentimentul (natura lui sau intensitatea) se poate transforma, poti deveni confuz si renunta la o relatie, poti abandona o persoana (sau sa fii abandonat), dar iubirea nu te paraseste niciodata; daca ai iubit cu adevarat pe cineva, te vei gandi toata viata la ea/el (si invers, ea/el se va gandi la tine, chiar daca nu veti mai fi impreuna)... Da, o relatie se poate sfarsi, neparat se va sfarsi, intr-un tarziu!, dar daca te angajezi intr-o relatie, cu gandul sa "termini ce ai de terminat si sa pleci",.. nu la iubire ti-a fost gandul. Iubesti pentru eternitate, este partea ta de eternitate... Da' sa nu continuam, toti cunoastem poezia... :)

Ultima modificare facuta de diorella (12-01-2009 14:01:42)


12-01-2009 11:54:42
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Despre iubire, eu stiam ca e vorba de o reactie naturala unde barbatii vor cit mai multe/bune pentru perpetuarea speciei iar femeile/femele/fertile care ar cauta in schimb un specimen in stare sa le protejeze impreuna cu progenitura. O reactie chimica si tor asa a crezut si in povestirea medievala Tristan si Izolda cind din greseala au consumat licuoarea dragostei, in ciuda faptului ca sotul Izoldei era Rege si adulterul era pedepsit cu moartea. Doctorul Young din Elvetia, saptamina trecuta a spus ; ca poate face un medicament sa te poti indragosti de persoana de linga tine (si daca e casatorit?) dar probabil cel mai important pentru femei zice el, poate produce si un medicamet pentru Uitarea Iubirii. Adica sa devenim la fel ca celelalte 95% din mamifere care nu-si au/doresc perechea pe viata.
Nu stiu care din medicamente ar fi mai necesar/util/popular.
Dar cu siguranta ajungem in topicul asta sa iubim pe cine nu ar merita:)


14-01-2009 13:25:52
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141
Pai, uite ca si tu... multe stii, dar nu stii toate :), vorbind, in fond si in esenta, despre instinctul reproductiv si, implicit, despre hormoni. Iubirea insa e altceva. Da' nu e de mirare, multi confunda lucrurile in zilele noastre... :(

Cat priveste medicamentul pentru Uitarea Iubirii, nu cred ca e necesar, pentru ca hormonii fac, de cele mai multe ori, lucrul pe care s-ar presupune ca trebuie sa-l faca acel medicament... As indrazni sa presupun ca orice interventie in acest sens nu poate decat sa inrautateasca lucrurile, si asa destul de complicate (dovada ca facem ce facem si tot dam tarcoale acestui site ;) )...


14-01-2009 14:28:49
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

diorella a scris:

Pai, uite ca si tu... multe stii, dar nu stii toate :), vorbind, in fond si in esenta, despre instinctul reproductiv si, implicit, despre hormoni. Iubirea insa e altceva. Da' nu e de mirare, multi confunda lucrurile in zilele noastre... :(

Cat priveste medicamentul pentru Uitarea Iubirii, nu cred ca e necesar, pentru ca hormonii fac, de cele mai multe ori, lucrul pe care s-ar presupune ca trebuie sa-l faca acel medicament... As indrazni sa presupun ca orice interventie in acest sens nu poate decat sa inrautateasca lucrurile, si asa destul de complicate (dovada ca facem ce facem si tot dam tarcoale acestui site ;) )...
Cred ca va dati seama ca foarte multi barbati casatoriti apeleaza la damele de companie,cluburile "de masaj" sunt asaltate de genul acesta de masculi. Nici macar nu trebuie sa justifice programul sotiilor lor,ei vin chiar in timpul programului,isi fac mendrele si cand ajung acasa ,,,totul e ok,femeia crede ca sotul e obosit dupa o zi de lucru. Ceea ce nu inteleg eu e de ce se mai casatoresc oamenii,de ce se mai leaga prin acel act cand de fapt fiecare isi face de cap pe unde poate . Actul casatoriei e o scornire idioata a mintii omului,cretin trebuie sa fii fost cel caruia i-a trecut prin minte asa ceva . Pt ca iubirea oricum dureaza maxim trei ani,asta o stie toata lumea.

14-01-2009 19:14:13
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141
Alina, exagerezi (in opinia mea, ca si atunci cand judeci despre preoti si religie, dar asta e, in fond, convingerea ta, ai tot dreptul la ea). Nu numai barbatii se lasa "dusi" de hormoni. Femeile nu sunt mai putin "usoare", uneori... Altfel, am destule exemple in care iubirea a fost/este mai puternica decat... hormonii. In plus, daca am sti sa comunicam (inclusiv cu  noi insine) si daca am avea si credinta, ne-ar fi mai usor sa ne "monitorizam" hormonii.

14-01-2009 20:04:23
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Greu de exclus totusi din discutie endorfinele/feromonii etc, atita timp cit sintem (inca) in trecerea asta FIZICA prin existentza.
Clar, spiritele elevate pot "monitoriza" destule chestii tinind de "slabiciunile pirdalnicei carni " :D (na ca vorbesc acum ca popii), ba chiar pot atinge distantzarea totala de DORINTZE (privite, stiti voi bine, de unii initziati drept cauze prime ale suferintzei in genere).
Cum insa pin'la Nirvana ;) e pentru cei mai multi traitori cale lunga (pretz de citeva jdemii de "reexaminari" :D - acu' ar trebui sa fiu afurisit :D de citatzii popi, ca blasfemiator), nu garantez ca pina si io, Luminatul cu bateriile cam duse :D:D, n-o sa apelez cumva vreunul din nenumaratele numere ;) afisate p-acilea de Onoyoko...
Nu de alta, dar adeptii unor miscari gnostice (bogomilii, catarii etc) cred/eau ca practicarea exceselor carnale e o cale de initziere/mantuire... :D:D:D

...Te fac deci un Xces mic acolo, de initziere, :D blondino Ono ?! ;)
(insa MOCA :D, normal - ti-am explicat doar ca, spre deosebire de voi, inghetzata n-are orgasm, si d-aia trebuie s-o platesti ca s-o lingi :D:D hihihi)

Ultima modificare facuta de Xtremul (14-01-2009 20:32:59)


14-01-2009 20:24:41
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

diorella a scris:

Alina, exagerezi (in opinia mea, ca si atunci cand judeci despre preoti si religie, dar asta e, in fond, convingerea ta, ai tot dreptul la ea). Nu numai barbatii se lasa "dusi" de hormoni. Femeile nu sunt mai putin "usoare", uneori... Altfel, am destule exemple in care iubirea a fost/este mai puternica decat... hormonii. In plus, daca am sti sa comunicam (inclusiv cu  noi insine) si daca am avea si credinta, ne-ar fi mai usor sa ne "monitorizam" hormonii.
Singurul lucru in care mai cred e faptul ca a existat un creator,asta pt ca-i vad creatia,dar in rest,,, sunt deceptionata de tot,,,cum naiba sa iubesti si sa te tot rogi la cineva care nu te ajuta cu nimic? Daca eu nu fac banul,mor de foame, rugaciunea nu ajuta cu nimic,nu-mi plateste nimeni necesitatile,intretinerea,chiria,etc.

14-01-2009 20:47:44
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hai sa-ti raspund si la asta, alina-ono-buc :D, chiar daca asteptam un raspuns la postarea dinainte. ;)
Doamne-Doamne te-ar ajuta deci, dac-ai trai natural (intr-o pestera ecologica :D fara incalzire centrala, cu ierburile pamintului si apele izvoarelor necumparate de la hipermarket :D etc etc).

Dar, cum noi traim acum surogate de vieti (ar fi si imposibil altfel, la cit de multi sintem acum, cocoshind biata Terra-Geea ;)), Regizoru' de Sus a ajuns si el saracu' la fundu' sacului (e-n CRIZA si el, bre :D:D) !!!!!

Ultima modificare facuta de Xtremul (14-01-2009 20:58:09)


14-01-2009 20:52:36
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

Xtremul a scris:

Greu de exclus totusi din discutie endorfinele/feromonii etc, atita timp cit sintem (inca) in trecerea asta FIZICA prin existentza.
Clar, spiritele elevate pot "monitoriza" destule chestii tinind de "slabiciunile pirdalnicei carni " :D (na ca vorbesc acum ca popii), ba chiar pot atinge distantzarea totala de DORINTZE (privite, stiti voi bine, de unii initziati drept cauze prime ale suferintzei in genere).
Cum insa pin'la Nirvana ;) e pentru cei mai multi traitori cale lunga (pretz de citeva jdemii de "reexaminari" :D - acu' ar trebui sa fiu afurisit :D de citatzii popi, ca blasfemiator), nu garantez ca pina si io, Luminatul cu bateriile cam duse :D:D, n-o sa apelez cumva vreunul din nenumaratele numere ;) afisate p-acilea de Onoyoko...
Nu de alta, dar adeptii unor miscari gnostice (bogomilii, catarii etc) cred/eau ca practicarea exceselor carnale e o cale de initziere/mantuire... :D:D:D

...Te fac deci un Xces mic acolo, de initziere, :D blondino Ono ?! ;)
(insa MOCA :D, normal - ti-am explicat doar ca, spre deosebire de voi, inghetzata n-are orgasm, si d-aia trebuie s-o platesti ca s-o lingi :D:D hihihi)
Ti-am mai spus ca nu ma culc cu prietenii mei. Noi suntem ca fratii aici pe forum,nu m-as culca cu fratii mei,dar daca ma inviti la o cafea(vorba vine,eu de fapt sunt alergica) ,,putem sa ne cunoastem mai bine. Sti ca ti-am mai povestit de cineva cu care m-am intalnit de mai multe ori dar simteam doar o prietenie pt el,el era unul din amicii mei de pe forum,si nimic mai mult. Si oricum,cred ca e cam timpul sa ne vedem si face-to-face,ca prea a trecut mult timp de cand ne stim de pe forum. Ai numarul meu de telefon ultra-secret asa ca ,,,,

14-01-2009 21:01:37
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141

alina-buc a scris:


diorella a scris:

Alina, exagerezi (in opinia mea, ca si atunci cand judeci despre preoti si religie, dar asta e, in fond, convingerea ta, ai tot dreptul la ea). Nu numai barbatii se lasa "dusi" de hormoni. Femeile nu sunt mai putin "usoare", uneori... Altfel, am destule exemple in care iubirea a fost/este mai puternica decat... hormonii. In plus, daca am sti sa comunicam (inclusiv cu  noi insine) si daca am avea si credinta, ne-ar fi mai usor sa ne "monitorizam" hormonii.
Singurul lucru in care mai cred e faptul ca a existat un creator,asta pt ca-i vad creatia,dar in rest,,, sunt deceptionata de tot,,,cum naiba sa iubesti si sa te tot rogi la cineva care nu te ajuta cu nimic? Daca eu nu fac banul,mor de foame, rugaciunea nu ajuta cu nimic,nu-mi plateste nimeni necesitatile,intretinerea,chiria,etc.


Alina, nu am raspunsuri pentru toate intrebarile. In plus, asta e o chestiune de libertate a opiniilor, iar eu nu am caderea de a vorbi in numele religiei... De fapt, asta tine de felul in care SIMTIM, nu atat de felul in care rationam... Dar te-as intreba daca ai incercat si ALTFEL? Nu intru in detalii si, cu atat mai putin!, nu incerc sa-ti spun CUM ar trebui sa procedezi, pentru ca insusi faptul de a preda "morala si credinta" asa, "fara autorizatie speciala", doar ca sa ma aflu in treaba, mi se pare absolut ridicol...


14-01-2009 21:03:33
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Chiar nu realizezi de ce fug ca de D-evil :D de cafeaua aia, draga Ono ??
Fiindca-i prea mare riscul unui... INCEST !!! :D:D hihihi


14-01-2009 21:04:56
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141

Xtremul a scris:

Chiar nu realizezi de ce fug ca de D-evil :D de cafeaua aia, draga Ono ??
Fiindca-i prea mare riscul unui... INCEST !!! :D:D hihihi


Pai  de ce nu apelati la medicina, exista si teste ADN... Nu mai suntem in Evul Mediu. :)


14-01-2009 21:07:24
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

Xtremul a scris:

Chiar nu realizezi de ce fug ca de D-evil :D de cafeaua aia, draga Ono ??
Fiindca-i prea mare riscul unui... INCEST !!! :D:D hihihi

Mai...tie nu cumva ti-e frica de ceva serios? Eu asa te simt,ca fugi de realitate,dar sti ca de ce fugi de aia nu scapi,,, asa ca nu lasa timpul sa treaca ... ia treci la o intalnire si tu si ceilalti..nu mai dati bir cu fugitii... ti-am mai zis..nu mananc oameni...nici macar nu le fac rau...incerc pe cat posibil sa fac bine in viata,sper sa imi si reuseasca.


14-01-2009 21:20:02
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141
Corect, Alina, fara subtilitati si alte mofturi! Dar ar trebui specficat, totusi, daca "binele" asta e gratis sau nu... :)

14-01-2009 21:24:47
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

diorella a scris:

Corect, Alina, fara subtilitati si alte mofturi! Dar ar trebui specficat, totusi, daca "binele" asta e gratis sau nu... :)

Binele (in adevaratul sens al cuvantului) trebuie facut dezinteresat,chiar anonim daca se poate , in rest ,, daca faci ceva pentru bani nu inseamna ca faci pentru binele cuiva,ci pentru necesitatile acelei persoane. Daca tu te duci la serviciu o faci pentru bani, asadar esti interesata material,dar asta nu inseamna ca faci un rau cerand sa fii platita pentru ceea ce ai muncit (in unele domenii plata se face inainte) , nu inseamna ca esti innebunita dupa bani,ci doar ca faci ceva pentru a castiga acei bani. Si sigur ca daca vei gasi un job unde sa castigi mai bine si vei fii primita vei accepta,nu-i asa ?


14-01-2009 21:34:46
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141
Alina, cred ca depinde, cat de dispus/a esti sa faci compromisuri. Mi s-a intamplat sa renunt la un onorariu, pentru ca mi se cerea sa spun ceva ce, conform datelor pe care le aveam, era absolut fals. Onorariul era enorm, in comparatie cu posibilitatile mele financiare, "compromisul" nu avea sa "cada" doar pe constiinta mea, iar presiunile erau la fel foarte mari, venind din toate partile, inclusiv din partea sotului meu, care nu putea intelege "nebunia" mea. Ei bine, "nebunia" a invins sistemul: am primit onorariul, in intregime si la  timp, desi n-am facut schimbarile cerute de "angajatori" (la un moment dat, s-au intrebat de ce insist atata pe niste chestiuni "minore" la prima vedere si, analizand, probabil, toate datele "conflictului", au cedat ei). Exemplul e doar pentru ca sa-ti dai seama de ce am atata convingere ca merita sa crezi, sa nu pierzi speranta. Fara vreun merit din partea mea, recunosc, lucrurile s-au asezat, mai intotdeauna, in FAVOAREA mea. Nu pot sa spun cum anume "functioneaza" asta, stiu doar ca functioneaza...

P.S. Sigur, exista exemple foarte elocvente de rezistenta prin BINE la rau, exemple pe care tu nu poti sa nu le cunosti (exemplul meu e doar un caz de fidelitate fata de niste principii, nu e mare lucru, un fleac in fond (singura lui valoare sta in faptul ca s-a intamplat cu mine:) ), dar as putea argumenta cu fapte/gesturi cu adevarat remarcabile, care demonstreaza ca POTI trai "in pace" cu anumite norme - chiar si in situatii/conditii extreme)... Problema e ca tu nu crezi ca aceste exemple te pot ajuta cumva, pe tine personal. Din pacate, nici eu nu pot face mai mult...

Ultima modificare facuta de diorella (14-01-2009 22:18:55)


14-01-2009 21:54:26
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

diorella a scris:

Alina, cred ca depinde de cat de dispus/a esti sa faci compromisuri. Mi s-a intamplat sa renunt la un onorariu, pentru ca mi se cerea sa spun ceva ce, conform datelor pe care le aveam, era absloit fals. Onorariul era enorm, in comparatie cu posibilitatile mele financiare, iar "compromisul" nu avea sa "cada" doar pe constiinta mea. De aceea presiunile erau la fel foarte mari, venind din toate partile, inclusiv din partea sotului meu, care nu putea intelege incapatanarea mea. Ei bine, "nebunia" mea a invins sistemul: am primit onorariul, in intregime si la  timp, desi n-am facut schimbarile cerute de "angajatori". Exemplul e doar pentru ca sa iti dai seama de ce am atata convingere ca merita crezi, sa nu pierzi speranta. Fara vreun merit din partea mea, recunosc, lucrurile s-au asezat mai intotdeauna in FAVOAREA mea. Nu pot sa spun cum anume "functioneaza" asta, stiu doar ca functioneaza...

P.S. Sigur, exista exemple de rezistenta prin BINE la rau, exemple pe care tu nu poti sa nu le cunosti (exemplul meu e doat un exemplu de fidelitate fata de niste principii, nu e mare lucru, dar as putea argumenta cu fapte/gesturi cu adevarat remarcabile, care demonstreaza ca POTI trai "in pace" cu anumite norme - chiar si in situatii/conditii extreme)... Problema e ca tu nu crezi ca aceste exemple te pot ajuta cumva pe tine personal. Din pacate, nici eu nu pot face mai mult...
Ni se cer anumite norme pentru a fii considerati "normali" . Am fost si eu candva normala,am iubit cu toata fiinta mea, dar ,,,din pacate a venit acest "dar" ,,, si nu am sa va povestesc,,,ar parea ca imi plang de mila sau ca incerc sa va fac sa ma intelegeti,nici macar asta nu vreau,,, dar stiu doar atat,,,cand eram "normala" ma hraneam cu iubire,pana cand iubirea s-a transformat in aburi,in aburi de alcool,alcool infect,care m-a obligat sa fug de iubire,sa caut alta iubire,credeam ca e usor de uitat si de trecut mai departe dar sufletul imi fusese zdruncinat ,iar acum,cand timpul a vindecat ranile produse de alcool(si culmea,nu de alcoolul meu) societatea ma impinge spre a fii "normala" . Numai ca eu m-am dat cu capul de pragul de sus,oameni buni, asa ca e greu sa mai fiu pacalita de himere. As vrea sa pot spune si eu ca Tasha ca iubirea a durat cat viata lui (sau a mea) ,dar nu pot,iar acum mi-e frica sa mai iubesc,poate din aceasta frica vine puterea mea. pentru ca atunci cand iubesti esti slab,vulnerabil,usor de ranit. Acum cativa ani cineva mi-a spus :nu observi ca ai o fobie cand vine vorba de bautura? Si mi-a spus-o cu un ton ridicat,efectiv m-a facut sa imi dau seama de problema mea. problema care de fapt nu vine de la mine,ci de la cel pe care il iubeam. Problema lui m-a facut pe mine sa dezvolt o fobie. Ati mai auzit de asa ceva ?

14-01-2009 22:16:21
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141
Hai sa ne intelegem, eu nu caut sa te judec, mai ales ca observ din partea ta foarte multa intelegere pentru problemele altora. Incerc doar sa te inteleg (observi de cate ori repet acest cuvant? :) ). Mi se pare oarecum firesc sa fii dezamagita. Si sa ajungi sa pui in balanta diferite vicii. Poate ca problema e ca, in anumite momente ale vietii, ne imaginam o lume ideala, atunci cand aceasta lume NU POATE FI decat in imaginatia noastra, si, pentru ca nu o putem avea/simti,  distrugem din temelie "visul" nostru, in loc sa incercam sa-l recuperam si sa pastram cel putin fragmente din el..? Am putea sa formam noi insine o "celula", de acord, mica, a acelui vis? Am putea fi noi mai buni, daca tot nu putem schimba lumea... Na, ca din nou, am "pacatuit", "promovand" realismul meu idealist! :) Dar, cel putin, observi ca vorbesc la plural, pers. I? :) Habar nu am daca asa  ceva e posibil. Stiu doar ca ar fi... dezirabil.

14-01-2009 22:32:03
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

diorella a scris:

Hai sa ne intelegem, eu nu caut sa te judec, mai ales ca observ din partea ta foarte multa intelegere pentru problemele altora. Incerc doar sa te inteleg (observi de cate ori repet acest cuvant? :) ). Mi se pare oarecum firesc sa fii dezamagita. Si sa ajungi sa pui in balanta diferite vicii. Poate ca problema e ca, in anumite momente ale vietii, ne imaginam o lume ideala, atunci cand aceasta lume NU POATE FI decat in imaginatia noastra, si, pentru ca nu o putem avea/simti,  distrugem din temelie "visul" nostru, in loc sa incercam sa-l recuperam si sa pastram cel putin fragmente din el..? Am putea sa formam noi insine o "celula", de acord, mica, a acelui vis? Am putea fi noi mai buni, daca tot nu putem schimba lumea... Na, ca din nou, am "pacatuit", "promovand" realismul meu idealist! :) Dar, cel putin, observi ca vorbesc la plural, pers. I? :) Habar nu am daca asa  ceva e posibil. Stiu doar ca ar fi... dezirabil.
Cine esti tu,diorella? Esti dintre cei vechi aici pe forum? Ce alt nume ai avut ?

14-01-2009 22:34:23
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

diorella a scris:

Hai sa ne intelegem, eu nu caut sa te judec, mai ales ca observ din partea ta foarte multa intelegere pentru problemele altora. Incerc doar sa te inteleg (observi de cate ori repet acest cuvant? :) ). Mi se pare oarecum firesc sa fii dezamagita. Si sa ajungi sa pui in balanta diferite vicii. Poate ca problema e ca, in anumite momente ale vietii, ne imaginam o lume ideala, atunci cand aceasta lume NU POATE FI decat in imaginatia noastra, si, pentru ca nu o putem avea/simti,  distrugem din temelie "visul" nostru, in loc sa incercam sa-l recuperam si sa pastram cel putin fragmente din el..? Am putea sa formam noi insine o "celula", de acord, mica, a acelui vis? Am putea fi noi mai buni, daca tot nu putem schimba lumea... Na, ca din nou, am "pacatuit", "promovand" realismul meu idealist! :) Dar, cel putin, observi ca vorbesc la plural, pers. I? :) Habar nu am daca asa  ceva e posibil. Stiu doar ca ar fi... dezirabil.
Pentru ca ai adus vorba de o lume ideala am sa iti spun ca eu am trait perioada copilariei mele intr-o lume ideala,am avut o copilarie de vis,am fost inconjurata de iubire,de grija si de atentie. Dar trezirea din copilarie a fost extrem de dureroasa,speram sa fie un cosmar,dar era realitatea cruda. Prea multa iubire pe care am primit-o in copilarie m-a facut sa cred ca toti oamenii sunt asa,iubitori,intelegatori,m-a facut sa constat cu uimire ca as fii avut nevoie de experienta de viata,ca eu nu aveam deloc,eu fusesem crescuta in puf. Iubirea mi-a facut rau in cazul asta,m-a aruncat in valtoarea vietii nepregatita pentru ceea ce urma. Am citit candva intr-un afis pe peretele unei maternitati niste sfaturi pentru proaspetii parinti ,din care una mi-a ramas in mod deosebit intiparita in minte : " sa lasi copilul sa capete experienta de viata chiar daca sufera" , este multa intelepciune in aceasta fraza,nu credeti?

14-01-2009 22:48:21
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141
Nu, nu sunt dintre cei vechi. Am postat primul meu mesaj  pe acest forum prin septembrie a.c. Dar de ce intrebi? Iti pare cunoscuta "fizionomia" mea? Daca da, e doar o coincidenta, te asigur. Am "venit" aici de putin timp, si voi sta, la fel, putin. In ciuda faptului ca discutiile pe anumite subiecte iau forma unor dezabteri interesante, din punctul meu de vedere.

14-01-2009 22:50:00
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141

alina-buc a scris:


diorella a scris:

Hai sa ne intelegem, eu nu caut sa te judec, mai ales ca observ din partea ta foarte multa intelegere pentru problemele altora. Incerc doar sa te inteleg (observi de cate ori repet acest cuvant? :) ). Mi se pare oarecum firesc sa fii dezamagita. Si sa ajungi sa pui in balanta diferite vicii. Poate ca problema e ca, in anumite momente ale vietii, ne imaginam o lume ideala, atunci cand aceasta lume NU POATE FI decat in imaginatia noastra, si, pentru ca nu o putem avea/simti,  distrugem din temelie "visul" nostru, in loc sa incercam sa-l recuperam si sa pastram cel putin fragmente din el..? Am putea sa formam noi insine o "celula", de acord, mica, a acelui vis? Am putea fi noi mai buni, daca tot nu putem schimba lumea... Na, ca din nou, am "pacatuit", "promovand" realismul meu idealist! :) Dar, cel putin, observi ca vorbesc la plural, pers. I? :) Habar nu am daca asa  ceva e posibil. Stiu doar ca ar fi... dezirabil.
Pentru ca ai adus vorba de o lume ideala am sa iti spun ca eu am trait perioada copilariei mele intr-o lume ideala,am avut o copilarie de vis,am fost inconjurata de iubire,de grija si de atentie. Dar trezirea din copilarie a fost extrem de dureroasa,speram sa fie un cosmar,dar era realitatea cruda. Prea multa iubire pe care am primit-o in copilarie m-a facut sa cred ca toti oamenii sunt asa,iubitori,intelegatori,m-a facut sa constat cu uimire ca as fii avut nevoie de experienta de viata,ca eu nu aveam deloc,eu fusesem crescuta in puf. Iubirea mi-a facut rau in cazul asta,m-a aruncat in valtoarea vietii nepregatita pentru ceea ce urma. Am citit candva intr-un afis pe peretele unei maternitati niste sfaturi pentru proaspetii parinti ,din care una mi-a ramas in mod deosebit intiparita in minte : " sa lasi copilul sa capete experienta de viata chiar daca sufera" , este multa intelepciune in aceasta fraza,nu credeti?



Cred ca e nedrept sa dai vina pe copilaria frumoasa pe care ai avut-o, Alina. Mi se pare normal, in calitate de parinte, sa vrei sa-ti protejezi copilul (e si asta un instinct, care tine de conservarea speciei; nu toti parintii au talent pedagogic, dar instinctul ii face sa-si apere puiul...). Mai departe, depinde de el (de "pui"), CUM isi asterne, CE face, CUM intelege sa isi manifeste recunostinta fata de ceea ce i s-a dat... A invata ca exista suferinta mi se pare util, intr-adevar, dar asta poti afla si din lecturi, si din felul in care "observi" si/sau te implici in suferinta celor din jur...  Ajungand sa compatimesti pe altii, devii pregatit pentru propria suferinta... Important e sa nu astepti sa fii "scutit" de suferinta, ci sa o percepi ca pe o "etapa" in evolutia ta... Eu, cel putin, asa vad lucrurile.

Apropo de suferinta, daca timpul (si cu el si noi) n-ar fi "trecator", suferinta ar fi o nimica toata... :) Problema e ca suferinta ne opreste din crestere, ne segmenteaza, prin impactul psihologic, existenta. Daca, insa, nu vezi timpul ca pe un dusman, ci ca pe un aliat (gandeste-te la nemurirea sufletului, daca vrei), atunci toate au un sens, logica. Si deaceea... "Si Dieu n'existait pas, il faudrait l'inventer".

Ultima modificare facuta de diorella (14-01-2009 23:14:27)


14-01-2009 23:01:53
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195
Da,credeam ca esti "dintre cei vechi" cum le zic eu celor pe care ii stiu de mai mult timp pe forum. Ma gandeam la fun-funny,era o alta forumista care acum nu ne mai onoreaza cu prezenta. Si mai era si da-si-nu, si mai erau si altii, dar nu stiu de ce nu mai intra pe aici. Eu am incercat de cateva ori sa "nu imi mai pierd timpul pe forum" ,dar am revenit de fiecare data,m-am atasat de persoanele de aici,chiar daca nu le cunosc personal. Asta e unul din defectele mele,ma atasez de orice,poate nu ma crezi dar si cand merg cu trenul mai mult si la un moment dat trebuie sa cobor,ma uit in urma ,la locul unde am stat si simt ca ma despart de ceva drag.

14-01-2009 23:04:54
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141
Nu sunt niciuna dintre cele amintite de tine. Si tu imi pari o fata foarte simpatica. Sper sa mai vorbim. Noapte buna!

14-01-2009 23:15:37
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195
Noapte buna si tie. Poate vreodata ne vom impartasi parerile despre viata si fata in fata ,daca nu cumva si tie ti-e frica sa te intalnesti cu mine. Chiar asa periculoasa par?

14-01-2009 23:36:00
   
diorella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 12-11-2008
Mesaje: 141
Nu, nu  imi pari periculoasa, ba dimpotriva. Problema e ca am anumite retineri in ce priveste intalnirile cu persoane cunoscute pe net. Forumul ma ajuta sa-mi clarific anumite chestiuni, nu m-am gandit insa la perspectiva de a face... legatura cu realitatea.

Ma intreb insa, daca o intalnire cu mine ti-ar prinde bine. Poate gresesc, dar tu pari a fi in cautarea unor raspunsuri, care sa te determine sa NU faci ceea ce zici tu ca faci. (Asta e perceptia mea, cel putin, si te rog sa ma scuzi, daca gresesc.) Or, desi am convingeri clare in aceasta privinta (si cred ca ai sesizat ideea ca, in esenta, dezaprob postarile in care vrei sa pari cinica - sa zicem asa :)) - cu toate astea, nu ma vad in rolul de consilier, cu atat mai putin in cel de mentor spiritual si, deci, nu stiu daca ti-as putea fi de folos cumva...  Dar, cine stie, poate vom ajunge sa ne cunoastem si in realitate... :)

Ultima modificare facuta de diorella (15-01-2009 12:54:21)


15-01-2009 12:52:20
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

alina-buc a scris:

Da,credeam ca esti "dintre cei vechi" cum le zic eu celor pe care ii stiu de mai mult timp pe forum. Ma gandeam la fun-funny,era o alta forumista care acum nu ne mai onoreaza cu prezenta. Si mai era si da-si-nu, si mai erau si altii, dar nu stiu de ce nu mai intra pe aici. Eu am incercat de cateva ori sa "nu imi mai pierd timpul pe forum" ,dar am revenit de fiecare data,m-am atasat de persoanele de aici,chiar daca nu le cunosc personal. Asta e unul din defectele mele,ma atasez de orice,poate nu ma crezi dar si cand merg cu trenul mai mult si la un moment dat trebuie sa cobor,ma uit in urma ,la locul unde am stat si simt ca ma despart de ceva drag.

Ba ne onoreaza si Funny, draga Ono, doar ca "sub acoperire'. ;)
Atasharea de unele persoane fie si-n virtual e o chestie deloc virtuala :D, merita poate studiata mai pro_fund :D.


15-01-2009 14:00:41
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195
Profund si patrunzator,da.

17-01-2009 21:16:42
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

alina-buc a scris:

Profund si patrunzator,da.

Alinuto,pe unde bantui...?
De vreme ce nu mai intri pe forum banuiesc ca esti plecata...sper sa-ti fie bine acolo unde esti...=)
Si ca sa fiu offtopic sa-ti mai spun ca banuiesc ca acum iubesti pe cine merita...=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (27-02-2009 09:03:17)


27-02-2009 09:01:26
   
deja-vu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 14-09-2008
Mesaje: 38
Iubirea este libertate. Iubirea este neconditionata. Nu depinde de cata atentie primesti din cealalta parte. Iubirea nu se agata, nu se cramponeaza si nu cere nimic. Esti recunoscator atunci cand iubirea iti este primita de celalalt.
Iubesti pt. ca nu poti sa controlezi asta, nu poti masura daca merita sau nu...


05-03-2009 12:34:57
   
deja-vu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 14-09-2008
Mesaje: 38
Sa iubesti pe cine nu te iubeste, sa speri si sa fi dezamagit... sunt riscuri. Dar riscurile trebuie asumate, pt ca cel mai mare risc al vietii este sa nu risti nimic.
Cine nu risca nimic nu realizeaza nimic. Nu poate invata, simti, iubi, trai...


21-03-2009 14:04:33
   
dana6969
Femeie

Nou venit

Inregistat: 21-01-2009
Mesaje: 31
adorabila si sexy,doar pentru domni generosi,www.matrimoniale3x.ro

23-03-2009 15:45:27
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551
Sunt un talent innascut sa aleg barbatul nepotrivit pentru mine :D:D:D:D asa ma trezesc dezamagita, chiar...nici macar odata n-am reusit performanta sa iubesc pe cineva care sa ma iubeasca... acum imi este frica sa pun suflet, fug.

06-08-2009 23:58:13
   
?? Mysterious
Cont Sters

Inregistat: 01-08-2009
Mesaje: 333

seherezade a scris:

Sunt un talent innascut sa aleg barbatul nepotrivit pentru mine :D:D:D:D asa ma trezesc dezamagita, chiar...nici macar odata n-am reusit performanta sa iubesc pe cineva care sa ma iubeasca... acum imi este frica sa pun suflet, fug.

Trebuie sa incerci,iar si iar,mereu.......daca abandonezi nu ai sa gasesti niciodata ce cauti.........iar fuga nu este o rezolvare!;)


07-08-2009 00:23:01
   
seherezade
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 21-11-2008
Mesaje: 551

Mysterious a scris:


seherezade a scris:

Sunt un talent innascut sa aleg barbatul nepotrivit pentru mine :D:D:D:D asa ma trezesc dezamagita, chiar...nici macar odata n-am reusit performanta sa iubesc pe cineva care sa ma iubeasca... acum imi este frica sa pun suflet, fug.

Trebuie sa incerci,iar si iar,mereu.......daca abandonezi nu ai sa gasesti niciodata ce cauti.........iar fuga nu este o rezolvare!;)


Daca esti ranita  de multe ori, fuga poate sa ramana singura optiune, nu sa fugi de el, ci sa fugi de sentimentele proprii :(


07-08-2009 00:25:02
   
?? Mysterious
Cont Sters

Inregistat: 01-08-2009
Mesaje: 333

seherezade a scris:


Mysterious a scris:


seherezade a scris:

Sunt un talent innascut sa aleg barbatul nepotrivit pentru mine :D:D:D:D asa ma trezesc dezamagita, chiar...nici macar odata n-am reusit performanta sa iubesc pe cineva care sa ma iubeasca... acum imi este frica sa pun suflet, fug.

Trebuie sa incerci,iar si iar,mereu.......daca abandonezi nu ai sa gasesti niciodata ce cauti.........iar fuga nu este o rezolvare!;)


Daca esti ranita  de multe ori, fuga poate sa ramana singura optiune, nu sa fugi de el, ci sa fugi de sentimentele proprii :(

Fuga nu a fost,nu este si nu va fi o optiune,indiferent de situatie!Daca fugi de sentimentele proprii,o sa te usuci innauntru.........o sa ai sufletul gol.......moarta innauntru!Crezi ca are rost sa fim vii,pe afara,cand in interior nu e nimic?!Crezi ca merita?!Eu nu cred!Sentimentele fac parte din noi,ne tin in picioare,ne fac sa simtim ca suntem vii!Asa ca nici macar nu gandi ,sa fugi de sentimente.......fugind te pierzi pe tine,iti pierzi identitatea.........si atunci chiar nu se mai poate face nimic!


07-08-2009 01:19:20
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Mai devreme sau mai tārziu, tot ajungem faţă īn faţă cu sentimentele de care fugim. Aşa că, de ce să ne ocupăm de ele mai tārziu şi nu acum? :)

07-08-2009 08:54:14
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
E placut sa iubesti si sa fii iubit/a! Un excelent lubrifiant al starii de spirit! Apoi, pentru femei, cred ca e nimerit sa dea barbatilor obiectul muncii...interioare :D:D

07-08-2009 10:11:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

SandieShaw a scris:

E placut sa iubesti si sa fii iubit/a! Un excelent lubrifiant al starii de spirit! Apoi, pentru femei, cred ca e nimerit sa dea barbatilor obiectul muncii...interioare :D:D

daca ai cui,draga Sandie...daca nu...=(


07-08-2009 12:28:38
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233
Da e placut sa iubesti. Dar eu sunt proasta cand iubesc. Acum vreau sa fiu proasta dar nu am motiv. Oare e adevarat ca daca vorbesti mai mult timp cu cineva la telefon te poti indragosti? Psihologii asa spun. Ce stiti despre asta?

Ultima modificare facuta de iubareata (07-08-2009 23:54:46)


07-08-2009 23:54:23
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

iubareata a scris:

Da e placut sa iubesti. Dar eu sunt proasta cand iubesc. Acum vreau sa fiu proasta dar nu am motiv. Oare e adevarat ca daca vorbesti mai mult timp cu cineva la telefon te poti indragosti? Psihologii asa spun. Ce stiti despre asta?

Doar daca m-ai suna (sint, evident, fierbinte :D) te-as putea lamuri, Blondino... ;)
:D:D:D


08-08-2009 00:17:19
   
?? tickson
Cont Sters

Inregistat: 09-11-2008
Mesaje: 32

iubareata a scris:

Da e placut sa iubesti. Dar eu sunt proasta cand iubesc. Acum vreau sa fiu proasta dar nu am motiv. Oare e adevarat ca daca vorbesti mai mult timp cu cineva la telefon te poti indragosti? Psihologii asa spun. Ce stiti despre asta?

sunt cateva variante..  =D pot prezenta  trei  ..1] sa ramai surd de-o ureche..2] sa ramai fara centzi...3] ... sa ramai fara semnal,   =D


08-08-2009 01:20:02
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Ticson,si care varianta cea mai buna?...eu zic ca sa ramai fara semnal?...ca cine stie mai apoi poti cadea in zona cu acoperire...si n-ai nimic de pierdut!;)

08-08-2009 11:11:14
   
Pagini: 1 ... 28 29 30 31 32 33    
Mergeti la