Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Ce ma deranjeaza acum!!!!!!!    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 75 76 77 78 79 80 81
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Apropo de noua tematica :rolleyes: abordata - era odata ca niciodata un banc:

"ce face un cal pe un camp plantat cu marijuana?
- Paste fericit !!!" :D:D


17-11-2009 12:00:07
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

Xtremul a scris:

:D:D:D hihihi... mergea si "nobila", linga cuvintu' "vita" fara "tz", cumetre...
Clar, reactiile mele arata ca sint la fel de "imbecil (neghiob,tampit)" :D:D ca tine, da' cred ca nu-i rau deloc ca-s asa !!! ;)


Hmmm, vita Dandanache nu pare absolut deloc nobila; ...mai degraba as zice ca-i o vita... Cernobila :rolleyes::D:D:D (...mai ales ca prezenta sa in localitatea respectiva, in 26 aprilie 1986, pare a fi o cauza destul de plauzibila pentru deplorabila stare actuala a ipochimenului :D:D:D). In plus, nici nu pare genul de vita care sa "pasca" altceva inafara alcoolului sanitar si a fecalelor pe care le regurgiteaza pe forum.

Ultima modificare facuta de traven (17-11-2009 13:15:21)


17-11-2009 13:07:45
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

traven a scris:

Fosilache, practicarea anumitor sporturi de contact (...mai ales box), datorita loviturilor incasate in cap, poate conduce la o afectiune posttraumatica denumita dementa pugilistica. ...Totusi, ca sa ajungi chiar in halul in care te prezinti acum, ori erai mult mai rau chiar decat un sac de antrenament uman (...ma rog, vagi asemanari cu homo sapiens, un fel de caricatura groteasca), ori, mult mai probabil, la tine nu prea avea ce sa se deterioreze fiindca ai fost supus (preventiv :rolleyes::D ) unei lobotomii totale.

Penibilitatile tale de mascarici batran nu starnesc decat mila si repusie in acelasi timp, ambele dublate datorita zadarnicelor tale scremete de a asterne cateva cuvinte fara a-ti trada din start imbecilitatea (...care, impreuna cu execrabilitatea caracterului te fac, de-a dreptul... irezistibil :rolleyes::D:D:D:D, dupa cum sunt, dealtfel, convins ca te consideri).

...Incearca, totusi, sa renunti pentru o zi, sau doua, la bautul formolului din vasul in care te afli pentru conservare si studiu;...astfel, poate vei realiza, in sfarsit, cat de stringenta ar fi eutanasierea ta si ce serviciu imens ai aduce omenirii daca ai face ceva in aceasta directie.

traven,la tine in creer(?) e o asa aglomeratie de neuroni,incat ei nu se mai deplaseaza.
de aici stereotipia mesajelor tale.
Ce sa mai discutam,in bascaie ai fost nascut,in bataie de joc ai fost educat,in buda ai sa mori.Am tras apa dupa tine .HANDELULE !


17-11-2009 13:08:31
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

marianmandache a scris:

  ...creer ... :rolleyes::rolleyes:
[...]in bascaie ai fost nascut,in bataie de joc ai fost educat,in buda ai sa mori.Am tras apa dupa tine .HANDELULE !



:D:D:D Ce faci mai n=0, iar te-ai certat cu DEX-ul?!?... Si, sa inteleg ca ti-ai scris si epitaful?!?... Te-ai hotarat, in sfarsit?!?...Vezi ca, decat cu taiatul venelor, la cat alcool sanitar bagi in tine, s-ar putea sa "functioneze", mult mai eficient, un soi de... "combustie spontana" :rolleyes::D:D:D:D.

Ultima modificare facuta de traven (17-11-2009 13:38:00)


17-11-2009 13:27:39
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

traven a scris:


marianmandache a scris:

  ...creer ... :rolleyes::rolleyes:
[...]in bascaie ai fost nascut,in bataie de joc ai fost educat,in buda ai sa mori.Am tras apa dupa tine .HANDELULE !



:D:D:D Ce faci mai n=0, iar te-ai certat cu DEX-ul?!?... Si, sa inteleg ca ti-ai scris si epitaful?!?... Te-ai hotarat, in sfarsit?!?...Vezi ca, decat cu taiatul venelor, la cat alcool sanitar bagi in tine, s-ar putea sa "functioneze", mult mai eficient, un soi de... "combustie spontana" :rolleyes::D:D:D:D.

Mai caraghiosule ! Stii foarte bine ca nu-s agramat,pt  faptul omiterii unei litere .Si voi ati comis asemenea greseli . E inerent mai, muhaia bolnava.
Sunt convins ca tu esti tipul parazitului intelectual exaltat in mediocritate ,atat setimentala ,cat si morala.De cea cerebrala nu mai discutam.Vine si profilaxia .Ascunde-te !!!  ORI,ivata sa fii binecrescut sa gandesti matur si nu in ultimul rand,potoleste-ti vocabularul(fii rafinat) ,mai imbecilule ./
Hai cu formolul,ca mi-a placut.Cum le stii tu pe toate .Acum realizez de ce ai simturile potolite ,mai nesimtitule !


17-11-2009 19:19:48
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

marianmandache a scris:


caraghiosule !
mai, muhaia bolnava.
esti tipul parazitului
ivata sa fii binecrescut sa gandesti matur si nu in ultimul rand,potoleste-ti vocabularul(fii rafinat)
mai imbecilule ./
mai nesimtitule !

Asta-i tare, nenica! :D :D :D


17-11-2009 19:51:23
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Si eu sunt ipocrit,Petrica !

17-11-2009 21:00:50
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Xtremul a scris:

De unde pina unde concluziile astea... descurajante, coane Traven? :rolleyes: ;)

Audiatur et altera pars, :D deci:

vivi50: MARIANE esti cel mai nobil si cel mai corect barbat meriti tot cei frumos succes In tot ce faci prietene..


ooh, cher ami, sa vezi ce ti-as sopti eu la ureche ... numai sa ma desemnezi si pe mine alterum pars... :D:D


17-11-2009 22:05:39
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633
...Spicuiri dintr-o caracterizare a personajului caragialian Agamita Mandache :rolleyes: (...pardon, Dandanache :rolleyes::D ).
Ramane sa decideti daca exista asemanari cu actualul idiot al forumului:

Agamemnon Dandanache, „vechi luptator de la 48", este, de fapt, un batran ramolit, peltic si sasait, care izbuteste sa obtina candidatura partidului de guvernamant in capitala unui judet de munte printr-un santaj ordinar. Dupa cum marturiseste insusi autorul, Dandanache este „mai prost ca Farfuridi si mai canalie decat Catavencu".

George Calinescu, in "Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent", il caracteriza sintetic: "Agamita Dandanache e mai mult un balbait si un marginit mintal, simbol trist al necesitatilor electorale si lamentabil exponent de clasa. El comite nedelicatetea de a se sluji la infinit de o scrisoare compromitatoare, cazuta in mainile sale, dar se pune intrebarea daca personal are destul proces mintal pentru a-si da seama de natura morala a faptelor".

Dandanache face parte dintr-o galerie de personaje caragialiene tipice, in care Trahanache este ticaitul; Zoe, femeia voluntara, Catavencu, demagogul ambitios; Farfuridi, prostul fudul; Pristanda, slugarnicul; Cetateanul turmentat, naivul, credulul. El, Dandanache, este prostul ticalos...


Ultima modificare facuta de traven (18-11-2009 04:41:26)


17-11-2009 22:18:04
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

traven a scris:

...Spicuiri dintr-o caracterizare a personajului caragialian Agamita Mandache :rolleyes: (...pardon, Dandanache :rolleyes::D ).
Ramane sa decideti daca exista asemanari cu actualul idiot al forumului:

Agamemnon Dandanache, „vechi luptator de la 48", este, de fapt, un batran ramolit, peltic si sasait, care izbuteste sa obtina candidatura partidului de guvernamant in capitala unui judet de munte printr-un santaj ordinar. Dupa cum marturiseste insusi autorul, Dandanache este „mai prost ca Farfuridi si mai canalie decat Catavencu".

George Calinescu, in "Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent", il caracteriza sintetic: "Agamita Dandanache e mai mult un balbait si un marginit mintal, simbol trist al necesitatilor electorale si lamentabil exponent de clasa. El comite nedelicatetea de a se sluji la infinit de o scrisoare compromitatoare, cazuta in mainile sale, dar se pune intrebarea daca personal are destul proces mintal pentru a-si da seama de natura morala a faptelor".

Dandanache face parte dintr-o galerie de personaje caragialiene tipice, in care Trahanache este ticaitul; Zoe, femeia voluntara, Catavencu, demagogul ambitios; Farfuridi, prostul fudul; Pristanda, slugarnicul; Cetateanul turmentat, naivul, credulul. El, Dandanache, este prostul ticalos...


Mai,saracule cu duhul,vorba unui cunoscut personaj biblic" Fericiti cei saraci cu duhul"
Tu esti fericit ,mai perversule ! Cand,eu, analizam aceasta istorie a literaturi,a lui Calinescu si pe cea a lui Rotaru ,tu te uitai pe gaura cheii,in dormitorul mamicii,masturbandu-te,sau te luai de soruta .
Asta-i nivelul tau,al unui elev de elementara caruia i se cerea caracterizarea unor personaje literare.Te-ai descurcat . Esti multumit ?Treci la ONANISM,bolnavule de
schizoidie
Cu "respect" al tau "a",Dandanache !


18-11-2009 09:22:29
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

Xtremul a scris:

De unde pina unde concluziile astea... descurajante, coane Traven? :rolleyes: ;)

Audiatur et altera pars, :D deci:

vivi50: MARIANE esti cel mai nobil si cel mai corect barbat meriti tot cei frumos succes In tot ce faci prietene..

Seneca le avea cu :Audialteram partem  si mi se pare corect .Tare si raspicat ,nu pe soptite "A la informatio"


18-11-2009 09:41:47
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

marianmandache a scris:


Cand,eu, analizam aceasta istorie a literaturi,a lui Calinescu si pe cea a lui Rotaru ,tu te uitai pe gaura cheii,in dormitorul mamicii,masturbandu-te,sau te luai de soruta .

Neicusorule, nu stiu ce fel de analiza ai facut pe scrierile lu' Calinescu si Rotaru, insa daca-i sa ma iau dupa cum asezi virgulele-n text, nu prea dovedesti calificare in domeniu, parol! :D


18-11-2009 09:53:40
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

marianmandache a scris:


Mai,saracule cu duhul,vorba unui cunoscut personaj biblic" Fericiti cei saraci cu duhul"
Tu esti fericit ,mai perversule ! Cand,eu, analizam aceasta istorie a literaturi,a lui Calinescu si pe cea a lui Rotaru ,tu te uitai pe gaura cheii,in dormitorul mamicii,masturbandu-te,sau te luai de soruta .
Asta-i nivelul tau,al unui elev de elementara caruia i se cerea caracterizarea unor personaje literare.Te-ai descurcat . Esti multumit ?Treci la ONANISM,bolnavule de
schizoidie
Cu "respect" al tau "a",Dandanache !


Ce tot baigui acolo, mai Bovinache? Ce-ai analizat, "aceasta istorie a literaturi" :D:D:D?!? ...Hai, mai spune-ne odata ca, de fapt, nu esti agramat, ci doar ti-ai pastrat un "i" (...initiala de la "imbecil" :rolleyes: )!

Si, zici ca doar ai analizat-o? Esti sigur ca nu... TU :rolleyes: ai scris-o?!? :D:D:D:D:D:D.

Pai, mai vită Cernobilă :D, luandu-ma dupa halul in care te exprimi, nici abecedarul nu l-ai prea studiat (...de fapt, scuze, l-ai tot aprofundat in cei 10 ani de clasa 1-a, insa-i evident ca nu prea ai priceput mare lucru :( :rolleyes: ).

...Iar daca ar fi adevarata chestia cu "fericiti cei saraci cu duhu' ", tu ar trebui sa traiesti o continua euforie paroxistica (...asta, ca sa nu zic beatitudine, ti s-ar parea ca iar ma "iau" de etilismul tau) :rolleyes::D:D:D.

Ultima modificare facuta de traven (18-11-2009 12:12:19)


18-11-2009 11:40:45
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

marianmandache a scris:


...Cand,eu, analizam aceasta istorie a literaturi,a lui Calinescu si pe cea a lui Rotaru ... 


Mai Alcoolizache, ar cam fi momentul sa afli (... cu maaare surprindere :rolleyes::D ) faptul ca studierea cartilor nu-i totuna (asa cum crezi tu) cu analiza :rolleyes: facuta de tine in latrina care ti-e resedinta (...respectiv ruperea foilor pentru a te sterge anal :( )... :rolleyes::D:D:D

Ultima modificare facuta de traven (18-11-2009 12:41:19)


18-11-2009 12:14:12
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

traven a scris:


marianmandache a scris:


...Cand,eu, analizam aceasta istorie a literaturi,a lui Calinescu si pe cea a lui Rotaru ... 


Mai Alcoolizache, ar cam fi momentul sa afli (... cu maaare surprindere :rolleyes::D ) faptul ca studierea cartilor nu-i totuna (asa cum crezi tu) cu analiza :rolleyes: facuta de tine in latrina care ti-e resedinta (...respectiv ruperea foilor pentru a te sterge anal :( )... :rolleyes::D:D:D

Nu mai incurca denumirile ;chestia cu alcolul o mostenesti din familie .O stie si Petrica(neicusorule).Si nu numai .Am citit si pe forum ,intr-un mesaj al unuia cu care tot te contrai.
Petrica ,vrei ceva anume de la mine ?Nu ma mai baga in seama .Acum ma harjonesc cu grafomanu asta de Traven .Referitor la sters (mai morfinomanule cu pielea plina de intepaturi) cand eu ma duceam la w.c. ,tu, te tzineai de varful pantofilor sa nu cazi in handel.
Se mareste si la mine nr de mesaje.Vezi, mai draga,cum iti dau apa la moara,luam-ai in gura cu paine sa nu te mai scapi (a face caca )pe tine.
Baga repede mesajul ca ma grabesc,mai impotentule sexual .Asta a reclamat-o tipa ...
cu care te-ai certat pe forum.Cred ca de aici ti se trage nr asta mare de mesaje?
Preocupari inteligente de om care ,te arzi in bulan.


18-11-2009 14:33:40
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

marianmandache a scris:


traven a scris:


marianmandache a scris:


...Cand,eu, analizam aceasta istorie a literaturi,a lui Calinescu si pe cea a lui Rotaru ... 


Mai Alcoolizache, ar cam fi momentul sa afli (... cu maaare surprindere :rolleyes::D ) faptul ca studierea cartilor nu-i totuna (asa cum crezi tu) cu analiza :rolleyes: facuta de tine in latrina care ti-e resedinta (...respectiv ruperea foilor pentru a te sterge anal :( )... :rolleyes::D:D:D

Nu mai incurca denumirile ;chestia cu alcolul o mostenesti din familie .O stie si Petrica(neicusorule).Si nu numai .Am citit si pe forum ,intr-un mesaj al unuia cu care tot te contrai.
Petrica ,vrei ceva anume de la mine ?Nu ma mai baga in seama .Acum ma harjonesc cu grafomanu asta de Traven .Referitor la sters (mai morfinomanule cu pielea plina de intepaturi) cand eu ma duceam la w.c. ,tu, te tzineai de varful pantofilor sa nu cazi in handel.
Se mareste si la mine nr de mesaje.Vezi, mai draga,cum iti dau apa la moara,luam-ai in gura cu paine sa nu te mai scapi (a face caca )pe tine.
Baga repede mesajul ca ma grabesc,mai impotentule sexual .Asta a reclamat-o tipa ...
cu care te-ai certat pe forum.Cred ca de aici ti se trage nr asta mare de mesaje?
Preocupari inteligente de om care ,te arzi in bulan.


Mai vrei si femeie de 28 ani.Ce sa faci cu ea ,bai pedofilule ?Cu ce ma,deficitar somatic inca de la pubertate?Hebefrenicule !


18-11-2009 15:37:08
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323
Ce ma deranjeaza acum..asta-i titlul topicului pe care ne aflam!!

Au mai fost pe aici, dupa cum am vazut citind topicurile, discutii aprinse...dar ca acum... ar trebui sa-ti fie rusine marianmandache, ai 60 de ani. Ai aparut aici cu aerele tale de golan de cartier si faci pe cocosul. Prin agresivitatea ta verbala nu demonstrezi decat ca esti ( si probabil asa ai fost toata viata ) un frustrat care si-a adus pe forumul asta miasmele din cloaca in care s-a balacit. Toti avem zile proaste, toti avem antipatii, toti discutam mai aprins uneori, dar tu depasesti orice limita a bunului simt. Cauti in trecutul altora, scurmi prin gunoaie, doar, doar o sa gasesti ceva care sa-ti satisfaca pofta de mahalagiu. Rusine sa-ti fie.
  O sa incerc sa te ignor, asa ar trebui sa faca toti, poate asa dispari si ne lasi dracului in pace.


18-11-2009 15:42:29
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Normal ar fi ca userii sa se exprime in nume propriu si sa evite generalizarile.
Mandache se bucura de aprecierea Tashei si nu numai, fapt mai mult decat evident atunci i se lectureaza profilul, asadar de ce ne-ar parasi?
Scrie, Mandache, numa'  scrie, vorba lu' I. H. Radulescu.

marianmandache a scris:


Petrica ,vrei ceva anume de la mine ?

Mon cher, nu vad sa ai ceva de oferit, asa ca n-am ce sa-mi doresc.

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (18-11-2009 15:54:18)


18-11-2009 15:52:12
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Xtremul a scris:

P.S. (offtopic, da' cu nimic mai putin valabil ;)):

Re-vazind/observind lipsa spatiilor dintre unele cuvinte in mai toate postarile dragei de Tasha, rememorez aceeasi "anomalie" :rolleyes: brusc aparuta-n postarile userei... Cami 49 :rolleyes: (care nu scria-n stilul asta pina acum), in unele foste asa-zise :rolleyes: postari vituperante :D ale lui Cami49 (??? :rolleyes: ???) intr-un dialog "incins" cu PPan, Titmouse etc.

Hmmm... :rolleyes: - de mult nu mai cred in coincidentze !!!

Referitor la final: nici eu.

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (18-11-2009 15:56:38)


18-11-2009 15:56:16
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

marianmandache a scris:

...


Cretinache, a cazut DEX-ul pe tine :D:D:D?... Ia mai spune despre hebefrenia ta, marturiseste tot, fiindca oricum deja e clara legatura dintre ceea ce desemneaza termenul, dementa pugilistica si “interesantul” :rolleyes: topic (“Lumea interlopa a capitalei intre anii 1965-1989”) unde-ti expui  colegii de... “facultate” :rolleyes:  (...ca doar asa te lauzi in profil, “uitand” :rolleyes:  insa sa adaugi ca e vorba de denumirea in argou a inchisorii).  Pai bine mai, maimutoi decrepit, chiar crezi ca frecventele tale expresii de gainar marunt mai lasa vreo umbra de indoiala asupra statutului tau?  Esti chintesenta mocirlei mahalalei de origine, ilustrand, la modul cel mai infect, trogloditul imbecil si arogant, care a avut doar mici tangentze cu scoala, insa cine mai e ca el (?!?),  care a “facut” box :rolleyes: .
...Iar problemele de natura sexuala pe care le-ai acumulat (...pe  langa altele) in “puscarie” (si pe care tot incerci sa le expui sub forma de proiectii), nu cred ca intereseaza pe nimeni.  ...Acu’, cireasa de pe tort, mai ramane sa te declari fost detinut politic :rolleyes::rolleyes:.

P.S. Vad ca tot il aduci in "discutie" :rolleyes: pe (Georg Friedrich) Händel :rolleyes::D; ...sa fie, oare, o subtila :rolleyes: incercare de a atrage atentia asupra faptului ca stralucitele-ti "studii" :rolleyes::rolleyes: au o deplina acoperire chiar si in domeniul muzicii baroc :rolleyes:?!?...:D:D:D:D:D:D

Ultima modificare facuta de traven (18-11-2009 18:37:18)


18-11-2009 18:05:58
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Mon cher, cand zici de mahala, trage, macar oleaca, frana de mana, ca nu tot ce vine d-acolo-i troglodit. Arogant, poate, insa cei care o afiseaza in majoritatea cazurilor o fac bazandu-se pe ceva. Bine, ceva-ul asta are multe fetze, de la fizic, experienta, piele tabacita si pana la cultura, pentru ca, neicusorule, a fi nascut in mahala nu inseamna, a priori, ca esti strain de de cauza.

18-11-2009 18:37:18
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633
Coane, faptul ca l-am categorisit pe ipochimen drept "chintesenta mocirlei (N.B.) mahalalei de origine", nu sugereaza nicidecum ca tot ceea ce provine din mahala e "mocirla", referirea era doar la anumite scursori.

Iar in ceea ce priveste statutul sau de troglodit, acesta este pus destul de bine in evidenta, zic eu, de limbajul in care abunda argoul folosit de o categorie aflata nu tocmai la capatul "de sus" al spectrului social.

Ultima modificare facuta de traven (18-11-2009 18:59:43)


18-11-2009 18:42:44
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Ce sa spun, sunteti grozavi !  Va deranjez pt replicile date ? Asta e . Cum ,
unul singur sa ne tina piept ?Cine ? Un golan,un nerusinat ,un rau famat.
Maine voi raspunde, in detaliu,fiecaruia(hotbrain,traven,petrica)


18-11-2009 23:01:45
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca, prin postarile tale, tu nu "tii piept" celorlalti. Nu te autoiluziona, e periculos. Prin aceste postari nu faci decat sa arati, din ce in ce mai clar, ca in afara de invective si de "glumite" de 2 lei nu poti scrie altceva pe acest forum. "Discutiile" tale se invart obsedant in jurul aceleiasi "idei" : sa arati cat esti de grozav certandu-te cu toata lumea. Probabil ca iti face bine la orgoliu si cu siguranta e singurul mod prin care poti iesi in evidenta. Dar deja plictisesti prin repetarea inutila a acelorasi cuvinte. Pe de alta parte, daca tot nu te poti abtine si singurul lucru care te tine pe-aici e faptul ca te poti certa, ia exemplu de la Traven si , pe langa introducerea macar a unei  idei in postarile tale, fa-o cu eleganta. Vezi, nu-ti cere nimeni sa ai si umor.

Ultima modificare facuta de Romanticide (19-11-2009 10:18:33)


19-11-2009 09:52:08
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Romanticide,draga! Mai femeie zaluda(din descrierea ta ),lasa-te de fumat
ca ti s-a dezactivat creierul.La educatie ,tu si ceilalti ,ati trecut :facultate (?)
Mai bine a-ti fi trecut,educatie facultativa.Si ce anume sa subliniezi tu ?Faptul ca te ignori ca femeie ? Scrii ca ma cert cu toata lumea.In mintea ta
5-6 insi=80000de utilizatori ?  Eu nu vreau saies in evidenta,voi m-ati scos.Cum ? obligandu-ma sa va raspund.Eu nu dau replici.Imi spui de cearta .Tu ! Nu ti-e rusine ca esti femeie batrana ! Ai uitat de certurile tale cu alte forumiste(vezi mesajele) ,in care ai facut uz de expresii ce ar fi jenat orice femeie cu bun simt. Ii fi ti femeie frumoasa ,insa nu-i suficient pt afi si desteapta si apoi,frumuseteanu exclude prostitutia .


19-11-2009 18:44:53
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Tu,hotbrain!
las-o mai moale cu morala.daca singura te detesti,ceilalti ce sa zica ?
Nu uita ca esti tecuta bine de 46 ani.Nu mai esti o tinerica si incearca si tu sa-ti intemeiezi o familie .Ai impresia ca pe crucea ta va fi scris :"A FOST FORUMISTA "  ? Categoric,nu . Intemeiaza-ti o familie  ca sa nu cumva ,la batranete,sa devii povara autoritatilor.
Ma faci golan ?Mai,nefericita ce esti !  Si de ce ,ma rog,as fi frustrat ?
Am obtinut de la viata cam tot ce mi-am dorit .Am o familie ,am facut copii,
am invatat (poate nu cat voi,oare?),am fost si la puscarie,etc Am facut de toate la viata mea si chiar ma mandresc cu realizarile mele .
Pai pe traven mi-l da exemplu ?Adevarat ca cine se aseamana se aduna. Voi,intelectuali? Sa stiti de la mine ca sunt trecut prin viata(vorba lu' Xtremu),un intelectual fara morala se cheama BESTIE.
IGNORA-MA ,daca poti .


19-11-2009 19:26:31
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Hai s-o luam pe indelete ca sa lamurim niste aspecte.
1. Trec cu eleganta (eu am bun simt si pot sa fac acest lucru)  peste invective.

2. 5-6 insi sunt "toata lumea" care scrie pe forum. Era de la sine inteles ca la aceste persoane ma refeream. Nu stiu si nici nu vreau sa aflu cu cine te certi tu in particular.

3. O sa-ti reimprospatez memoria (acordandu-ti circumstante atenuante : pur si simplu ai uitat, ceea ce e de inteles, pana la urma) amintindu-ti ca ai inceput "atacurile" cu postarea ta nr. 122 de pe topicul ( ce ironie!) "Sa fim mai buni".Nu te-a obligat absolut nimeni sa raspunzi la ceva. Nu ti s-a adresat absolut nimeni. Pur si simplu "te-ai bagat in seama" .

4. Certurile mele cu alte forumiste exceleaza prin...absenta. Ai posibilitatea sa reiei postarile oricui, le citesti pe ale mele si abia dupa aceea vorbesti. Este jenant sa confunzi diverse persoane, mai ales ca, asa cum spui, nu sunt decat vreo 5-6.

5. Ai convins pe absolut toata lumea ( exact! acei 5-6 pe care-i confunzi!) ca nu ai abilitatea necesara pentru a detecta inteligenta cuiva. Drept pentru care, ca sa nu te faci complet de ras, abtine-te de la astfel de aprecieri.
6. Ceea ce eu am scris referitor la tine este CEEA CE ORICINE VEDE CU DEPLINA CLARITATE  din postarile tale. "Scenariile" pe care tu le inventezi vis-a-vis de alti forumisti nu inseamna realitate.

7. Din pacate pentru tine, nici pana acum n-ai inteles nimic din ce ti s-a spus. Nu ma astept sa intelegi acum. Dar poate, intr-un colt a ceea ce tu numesti inteligenta proprie ( de care, imi pare rau s-o spun, nu ne-ai convins) vei reusi sa pui cap la cap toate aceste lucruri si, data viitoare cand imi raspunzi, s-o faci macar cu adevaratul bun simt , nu cel pe care doar il arborezi ca pe-o carpa colorata.

Ultima modificare facuta de Romanticide (19-11-2009 20:05:48)


19-11-2009 19:45:56
   
?? ZAMOLXIS
Cont Sters

Inregistat: 16-06-2007
Mesaje: 73
ma deranjeaza ca partidele cu ideologie sanatoasa nu au oameni si nici forta... ca exista partid fara ideologie care vrea sa conduca si ca suntem nevoiti sa votam partid socialist care e clar ca nu e comunist, dar nici progres nu avem cu el. app daca nu ati inteles nu e vina voastra :D

25-11-2009 19:45:23
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

marianmandache a scris:

  ...



Sclerozache, cu nu foarte multe "replici" :rolleyes::rolleyes: in urma, erai (cica! :rolleyes: ) profesor de conduita :rolleyes: , imi atrageai atentia, vezi Doamne :rolleyes:, asupra femeilor pe care (din nou, cica!!! :rolleyes: ) le-as fi jignit (...da' vad ca nu prea te inghesui cu exemplele, oare de ce, ehm?!? :rolleyes: ) ...In fine, revenind la conduita, ...mai babuin tembel, inconsecventa ta ar putea fi (eventual) scuzabila datorita faptului ca, dupa toate indiciile, ai fi grav afectat de (maladia lui) Alzheimer (ipoteza cu atat mai solida, cel putin aparent, cu cat abunda chiar si confuziile pe care le faci in privinta forumistilor, atribuind, de exemplu, unora, replicile altora); ...insa, pe langa faptul ca e o boala degenerativa a creierului (!!!), chestie care exclude din start orice suspiciune in ceea ce te priveste, apare un serios semn de intrebare chiar si datorita faptului ca varsta inaintata ar juca (al treilea cica) un rol hotarator (...in sensul ca varsta pe care ai inscris-o in profil ar fi, evident, doar o gluma proasta, fiindca, tinand cont de gradul de afectare care ar trebui sa ti se atribuie, amicii tai din copilarie s-ar fi transformat, intre timp, in... petrol :rolleyes::rolleyes: )...:D:D:D

Deci, tembelizache, ia da-ti singur pumnii (...de care e destul de evident ca ai devenit dependent in urma... "carierei" tale pugilistice :rolleyes::rolleyes: ), fiindca nu au cum sa-ti strice (...orice schimbare neputandu-se produce decat inspre bine), iar eventualele tale "replici" :rolleyes::rolleyes:i viitoare, ai grija sa se intample acolo unde poti sa le si acorzi valoarea cuvenita... "tragand apa"! :rolleyes::rolleyes:

Ultima modificare facuta de traven (28-11-2009 12:44:27)


28-11-2009 12:19:09
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Oare îmi este de ajutor să îi judec pe ceilalţi? Oare lucrurile care mă deranjează la ceilalţi nu sunt lucruri cu care e cazul să lucrez şi asupra mea?

28-11-2009 12:58:28
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

traven a scris:


marianmandache a scris:

  ...



Sclerozache, cu nu foarte multe "replici" :rolleyes::rolleyes: in urma, erai (cica! :rolleyes: ) profesor de conduita :rolleyes: , imi atrageai atentia, vezi Doamne :rolleyes:, asupra femeilor pe care (din nou, cica!!! :rolleyes: ) le-as fi jignit (...da' vad ca nu prea te inghesui cu exemplele, oare de ce, ehm?!? :rolleyes: ) ...In fine, revenind la conduita, ...mai babuin tembel, inconsecventa ta ar putea fi (eventual) scuzabila datorita faptului ca, dupa toate indiciile, ai fi grav afectat de (maladia lui) Alzheimer (ipoteza cu atat mai solida, cel putin aparent, cu cat abunda chiar si confuziile pe care le faci in privinta forumistilor, atribuind, de exemplu, unora, replicile altora); ...insa, pe langa faptul ca e o boala degenerativa a creierului (!!!), chestie care exclude din start orice suspiciune in ceea ce te priveste, apare un serios semn de intrebare chiar si datorita faptului ca varsta inaintata ar juca (al treilea cica) un rol hotarator (...in sensul ca varsta pe care ai inscris-o in profil ar fi, evident, doar o gluma proasta, fiindca, tinand cont de gradul de afectare care ar trebui sa ti se atribuie, amicii tai din copilarie s-ar fi transformat, intre timp, in... petrol :rolleyes::rolleyes: )...:D:D:D

Deci, tembelizache, ia da-ti singur pumnii (...de care e destul de evident ca ai devenit dependent in urma... "carierei" tale pugilistice :rolleyes::rolleyes: ), fiindca nu au cum sa-ti strice (...orice schimbare neputandu-se produce decat inspre bine), iar eventualele tale "replici" :rolleyes::rolleyes:i viitoare, ai grija sa se intample acolo unde poti sa le si acorzi valoarea cuvenita... "tragand apa"! :rolleyes::rolleyes:

Mai,masochistule! Voi sunteti ,o gramada(nu discut compozitia),iar eu ,singur.E posibil
sa incurc replicile,dar am observat ca dand unuia replica ,sar toti.E corect ?Idiotule fara familie ! In alta ordine de idei,nu mint Mai bastardule ! Stii de ce iti spun asa .
Nu intram in "Cronica de familie"pt ca atunci ar iesi mai multe la iveala .
Eu zic sa-ti vezi de  pescuit .N-o mai da pe inteligentul cu mine.ca tot un fomist esti
Cu casa ai avut" noroc" ,bai javra.Chiar vrei sa intram in amanunte ?


28-11-2009 17:36:38
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Mandache, fara suparare, da' pe zi ce trece sunt tot mai convins ca ai facut dosarul fiecarui user mai de Doamne-ajuta de pe sait.
Parc-ai fi de la cadre, parol! :D


28-11-2009 18:09:03
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

marianmandache a scris:

  ... 



:D:D:D... Schizofrenache, se pare ca de data asta nu te-ai mai multumit cu cei doi litri (zilnici :rolleyes: ) de alcool sanitar, ci ai mai si prizat ceva :rolleyes::D:D:D:D, iar acum esti in lumea ta si-ti iei de bune toate elucubratiile :D:D:D:D:D.

Ce mama zmeilor tot aberezi acolo, ehm :D:D:D:D:D ?!?

...Acu', intr-adevar, n-as putea spune ca te-ai tampit de tot, fiindca asta e starea ta naturala, insa e clar ca esti intr-o continua intrecere (cu tine insuti) pentru "titlul" :rolleyes: de idiotul galaxiei :rolleyes: (...de fapt, scuze, pe asta deja ti l-ai adjudecat, acu' lupti pentru recunoasterea... universala :D:D:D)

:D:D:D ...Pai, cu postarea anterioara chiar ca reusesti sa-ti scoti la iveala o nebanuita (...cel putin de catre mine, pana acum) latura a cretinismului si anume partea amuzanta. ...Da', asa, ca o paranteza, ia spune, ti se intampla mai des de trei ori pe zi sa te crezi Napoleon :D:D:D:D?!?... Ia fii atent ce scrie in dreptul schizofreniei : "boală psihică gravă caracterizată prin disocierea spiritului, idei delirante si halucinatii"... Eh?!?...Ce zici?!?... Evident, insa, ca asta nu are nimic de-a face cu tine :rolleyes::rolleyes::D, ci am postat-o doar asa, ca sa ai ce lectura in timp ce-ti "savurezi" :rolleyes: ... Ziprexa :rolleyes::D:D.

...Hmmm, acu' realizez ca as putea castiga o suma considerabila daca as copia postarile tale si le-as oferi ca baza de studiu asupra efectului combinat antipsihotice - alcool :D:D:D:D:D; ...asa ca nu te sfii, zi mai departe, rotunjeste-mi contul!!!... :D:D:D:D:D:D

Ultima modificare facuta de traven (30-11-2009 21:30:16)


28-11-2009 18:43:08
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

traven a scris:


marianmandache a scris:

  ... 



:D:D:D... Schizofrenache, se pare ca de data asta nu te-ai mai multumit cu cei doi litri (zilnici :rolleyes: ) de alcool sanitar, ci ai mai si prizat ceva :rolleyes::D:D:D:D, iar acum esti in lumea ta si-ti iei de bune toate elucubratiile :D:D:D:D:D.

Ce mama zmeilor tot aberezi acolo, ehm :D:D:D:D:D ?!?

...Acu', intr-adevar, n-as putea spune ca te-ai tampit de tot, fiindca asta e starea ta naturala, insa e clar ca esti intr-o continua intrecere (cu tine insuti) pentru "titlul" :rolleyes: de idiotul galaxiei :rolleyes: (...de fapt, scuze, pe asta deja ti l-ai adjudecat, acu' lupti pentru recunoasterea... universala :D:D:D)

:D:D:D ...Pai, cu postarea anterioara chiar ca reusesti sa scoti la iveala o nebanuita (...cel putin de catre mine, pana acum) latura a cretinismului si anume partea amuzanta. ...Da', asa, ca o paranteza, ia spune, ti se intampla mai des de trei ori pe zi sa te crezi Napoleon :D:D:D:D?!?... Ia fii atent ce scrie in dreptul schizofreniei : "boală psihică gravă caracterizată prin disocierea spiritului, idei delirante si halucinatii"... Eh?!?...Ce zici?!?... Evident, insa, ca asta nu are nimic de-a face cu tine :rolleyes::rolleyes::D, ci am postat-o doar asa, ca sa ai ce lectura in timp ce-ti "savurezi" :rolleyes: ... Ziprexa :rolleyes::D:D.

...Hmmm, acu' realizez ca as putea castiga o suma considerabila daca as copia postarile tale si le-as oferi ca baza de studiu pentru efectul combinat antipsihotice - alcool :D:D:D:D:D; ...asa ca nu te sfii, zi mai departe, rotunjeste-mi contul!!!... :D:D:D:D:D:D


28-11-2009 20:11:07
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633
Senilache, vad ca deja ai ajuns in stadiul in care nu mai raspunzi nimic, ci doar imi citezi postarile :rolleyes::rolleyes::D:D:D. ...Hmmm, dupa toate aparentele, nu mai ai mult pana cand vei fi atat de zaharisit, incat confuziile pe care deja le faci referitor la cine ce-a postat, te vor include pana si pe tine, astfel incat nu numai ca doar vei cita postari, ci vei mai si pretinde ca tu le-ai scris :rolleyes::D:D:D:D:D:D:D:D.

Ultima modificare facuta de traven (28-11-2009 22:25:45)


28-11-2009 22:21:35
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

traven a scris:

Senilache, vad ca deja ai ajuns in stadiul in care nu mai raspunzi nimic, ci doar imi citezi postarile :rolleyes::rolleyes::D:D:D. ...Hmmm, dupa toate aparentele, nu mai ai mult pana cand vei fi atat de zaharisit, incat confuziile pe care deja le faci referitor la cine ce-a postat, te vor include pana si pe tine, astfel incat nu numai ca doar vei cita postari, ci vei mai si pretinde ca tu le-ai scris :rolleyes::D:D:D:D:D:D:D:D.

Acum ,chiar nu am nici un chef sa dau replica.VICTORIA LUI LUCIAN A FOST STRALUCITOARE .
Ma declar invins in fata inteligentei tale(meritele sunt si ale celorlalti,ati lucrat inechipa, nu ?Cred ca a meritat) . M-ati pus la punct .Dar ,ma jur ,ce am scris in aceste postari,cam 60% este adevarat .Sunt informatii de la alti useri cu care voi ati avut riposte
,pe care VOI,sub o forma mai mult sau mai putin eleganta,i-ati bdeterminat sa paraseasca sit-ul.Exact in aceeasi echipa .Aici sunt viata si implinirile voastre ,pe acest forum .Afara nu e nimeni !


29-11-2009 07:57:59
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633
Trecand peste bla,bla-urile cum ar fi "60% adevarat", "aici sunt viata si implinirile voastre ,pe acest forum .Afara nu e nimeni !", etcetera, am ramas, totusi, cu o nedumerire : ...pana la urma, cine mama zmeilor e Lucian, ehm?!?...

30-11-2009 01:08:22
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203

traven a scris:

Trecand peste bla,bla-urile cum ar fi "60% adevarat", "aici sunt viata si implinirile voastre ,pe acest forum .Afara nu e nimeni !", etcetera, am ramas, totusi, cu o nedumerire : ...pana la urma, cine mama zmeilor e Lucian, ehm?!?...

Lucian Bute,Campion Mondial la ctg super mijlocie versiunea WBC .Ieri dim. a avut loc revansa cu mexicanul Andrade .K.O. runda a IV-a (upercut de stanga la ficat)


30-11-2009 05:51:49
   
?? marianmandache
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 2203
Meci disputat in Canada (29 XI 2009 ora 05 ,ora Romania )

30-11-2009 05:55:24
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552

Lake a scris:

Oare îmi este de ajutor să îi judec pe ceilalţi? Oare lucrurile care mă deranjează la ceilalţi nu sunt lucruri cu care e cazul să lucrez şi asupra mea?



Draga Lake, eu cred ca celor mai multe persoane le face placere sa-i judece pe ceilalti si asta pentru ca din "dreapta judecata" rezulta clar superioritatea de netagaduit a "judecatorului" fata de cel judecat ( in lipsa altor "probe", buna si-asta). Si-atunci da, este de ajutor. Face bine la orgoliu. Cred ca-i destul de greu pentru cineva sa-si identifice propriile probleme. Iar ca sa lucrezi asupra acestor probleme, daca-ti dai seama de ele, pe langa faptul ca-i greu, mai trebuie sa si vrei. Acum vin eu si te intreb : de ce sa vrei?
Ca sa nu mai amintesc faptul ca exista o diversitate de opinii si ce unuia i se pare "bun" altuia i se poate parea orice altceva.
Precizare : prin aceasta postare nu atac pe nimeni, nu platesc polite, nu fac pe lupul moralist. Pur si simplu discut la modul general niste aspecte care mi-au venit in minte citind postarea lui Lake. Cu alte cuvinte...Lake e de vina! :):)

Ultima modificare facuta de Romanticide (01-12-2009 10:22:39)


01-12-2009 10:04:56
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

Romanticide a scris:

Draga Lake, eu cred ca celor mai multe persoane le face placere sa-i judece pe ceilalti si asta pentru ca din "dreapta judecata" rezulta clar superioritatea de netagaduit a "judecatorului" fata de cel judecat ( in lipsa altor "probe", buna si-asta).


Dar asta nu arată că, de fapt, nu am încredere în mine? Dacă aş avea încredere în mine, oare aş mai simţi nevoia să îmi demonstrez superioritatea faţă de altcineva?


Romanticide a scris:

Cred ca-i destul de greu pentru cineva sa-si identifice propriile probleme. Iar ca sa lucrezi asupra acestor probleme, daca-ti dai seama de ele, pe langa faptul ca-i greu, mai trebuie sa si vrei. Acum vin eu si te intreb : de ce sa vrei?


Pentru că trăiesc cu mine 24 de ore pe zi. Mi se pare că unul dintre cele mai importante lucruri pentru viaţa mea este să cunosc persoana asta cu care trăiesc tot timpul, să văd ce probleme are şi să o ajut să le rezolve, ca să se poată dezvolta în plenitudinea ei. :)


Romanticide a scris:

Cu alte cuvinte...Lake e de vina! :):)


Şi tu eşti di_vină, dragă Romanticide! :):):)


01-12-2009 10:47:31
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552
Fireste ca arata foarte clar nesiguranta , dar daca eu nu-s constienta de acest lucru, degeaba il vad ceilalti. Sau, mult mai rau, desi vad, tot vreau s-o dau cotita cu unicul scop de a arata ca sunt...ce nu sunt. Teoretic, e mult mai bine sa lucrez asupra mea si sa fiu ceea ce imi doresc sa vada altii cand ma privesc.

Sigur, cu totii vrem sa ne dezvoltam. Ce inseamna insa "a se dezvolta" pentru fiecare?

Ma mai gandisem insa la un aspect. Exista si persoane care atentioneaza, nu judeca. E foarte usor, zic eu, sa-ti dai seama care sunt acelea. In general, aceste persoane se conduc dupa principiul " incrimineaza fapta, nu persoana" ;) . E interesant de observat ce face cel atentionat, in acest caz.


Draga Lake, io-s di_vina datorita pacatului primordial. Mi se pare normal :rolleyes: sa platesc si eu, chiar daca-i o aberatie. :):):)

Si asta mi-a adus aminte de un banc.
Un evreu , ani in sir, a tot facut cerere dupa cerere sa fie primit in audienta la Papa. Agasat fiind de ciudata insistenta, Papa decise, intr-un tirziu, sa-l primeasca.
- Ia zi, fiule, care e problema ta?
- Stii, Preasfinte, problema mea este ca am fost toata viata mea circiumar.
- Bine, si ce-i rau in asta? Daca ai fost cinstit si nu ai furat, totul e in ordine, ai muncit ca sa traiesti.
- Da, dar si tata a fost circiumar.
- Nu vad nimic rau nici aici, daca si el a fost cinstit, iar tu ai avut de unde sa inveti.
- Da, dar si bunicul a fost tot circiumar!
- Bine, bine, omule, nu e nici o problema nici aici! raspunse Papa, un pic cam nervos de lungimea discutiei. Pina la urma, ce vrei sa-mi spui concret, sau vrei sa-mi povestesti despre toate neamurile tale, pina la Cina Cea de Taina?
- E! Asta e, Preasfinte! A cam ramas neplatita!

Ultima modificare facuta de Romanticide (01-12-2009 11:45:45)


01-12-2009 10:53:57
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Foarte frumos bancul.

Ce înseamnă "a se dezvolta" pentru fiecare? Cred că doar fiecare îşi poate da seama, lucrând asupra sa.

Faptul de a atenţiona depinde şi el de o judecată, de o analiză, chiar dacă se referă doar la gestul în sine. Dar şi asta depinde de o sumedenie de lucruri. Un gest care mie mi se poate părea problematic, pentru altul ar putea fi firesc, deoarece nu contravine cu sistemul său de valori, cu morala sa. Pe de altă parte, de multe ori am constatat că iau la modul personal un lucru spus de altcineva legat de o faptă. Asta ar însemna că mă deranjează şi pe mine că am făcut acea faptă, dar nu vreau să recunosc. Dacă aş fi împăcat cu fapta pe care am făcut-o, nu m-ar deranja nici incriminarea faptei, nici a mea.

Un banc la schimb, dar poate că îl ştii:

- Marişico, eşti divină!
- Di vină suntim amândoi, măi Vasili!


01-12-2009 12:54:25
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

Lake a scris:

Oare îmi este de ajutor să îi judec pe ceilalţi? Oare lucrurile care mă deranjează la ceilalţi nu sunt lucruri cu care e cazul să lucrez şi asupra mea?

In cazul asta,  ia sa-i luam un pic la “shuturi” pe autorii de proza satirica, de exemplu... ;):D


Lake a scris:


Dar asta nu arată că, de fapt, nu am încredere în mine? Dacă aş avea încredere în mine, oare aş mai simţi nevoia să îmi demonstrez superioritatea faţă de altcineva?

Coane Lake, simple speculatii, care, ia gandeste-te cum ar suna aplicate, de exemplu, atletilor participanti la olimpiadele sportive; ...de fapt, de ce sa ne raportam doar la sport, fiindca olimpiadele de fizica, matematica, etc, pot fi exemple la fel de convingatoare, zic eu, in sprijinul ideii ca dorinta de afirmare a superioritatii n-are nimic de-a face, de cele mai multe ori, cu lipsa de incredere in sine (...ba, deseori, chiar dimpotriva ;):D ). ...Chiar si forumul asta poate fi comparat  (... parerea mea) cu o arena in care afirmarea superioritatii  se face (indiferent de forma pe care o imbraca si, totodata, mai mult sau mai putin constient si voluntar) in domeniul vioiciunii spiritului, al bagajului de cunostinte sau al celui lexical, etc.

In alta ordine de idei, dupa cum am mai afirmat, nu sunt deloc genul care sa pun flori in teava armei indreptata spre mine; ...pe langa faptul ca nu m-ar lasa temperamentul,  printre lectiile pe care istoria ni le-a servit de nenumarate ori, ar fi si aceea ca pacifismul pur nu numai ca n-a rezolvat niciodata nimic, ci chiar s-a intors impotriva celor care il promovau, fiind tratat ca o slabiciune.  A nu se intelege ca n-as fi permeabil la argumente... Dimpotriva, chiar imi face mare placere sa discut cu o persoana care stie sa-si prezinte punctul de vedere in asa fel incat sa demonteze rational orice obiectii referitoare la acesta ; ...nu este insa nici pe departe cazul celor cativa trogloditi carora m-am adresat la cu totul alt nivel (...desi am pastrat o distanta usor sesizabila, zic eu, de vulgaritatea, la un moment dat chiar excesiva, pe care o proferau acestia), ...iar atitudinea fata de ei o motivez prin convingerea ca superioritatea agresiva e singurul “argument” care are trecere la o anumita categorie.

Ultima modificare facuta de traven (08-02-2010 00:03:09)


01-12-2009 14:41:06
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552

Lake a scris:

Faptul de a atenţiona depinde şi el de o judecată, de o analiză, chiar dacă se referă doar la gestul în sine. Dar şi asta depinde de o sumedenie de lucruri. Un gest care mie mi se poate părea problematic, pentru altul ar putea fi firesc, deoarece nu contravine cu sistemul său de valori, cu morala sa. Pe de altă parte, de multe ori am constatat că iau la modul personal un lucru spus de altcineva legat de o faptă. Asta ar însemna că mă deranjează şi pe mine că am făcut acea faptă, dar nu vreau să recunosc. Dacă aş fi împăcat cu fapta pe care am făcut-o, nu m-ar deranja nici incriminarea faptei, nici a mea.



Pai cam asta facem cu totii : judecam, analizam, apreciem. Fiecare dupa puteri. Este normal sa facem asta , as  putea spune ca e o componenta a  instinctului de conservare. Cum altfel sa stii, in primul rand, de cine sa te feresti ? Si pe cine sa-ti apropii?
Aducand in discutie, inevitabil, sistemul de valori, lucrurile devin deja complicate. Teoretic, exista valori care ar trebui sa ramana valori, indiferent de timp sau loc. Dar asta-i doar teoretic. Practic, cu totii ii atentionam in diverse moduri, in functie de educatie, personalitate si ce-o mai fi, pe cei care fac sau spun lucruri care ne deranjeaza. Bunul simt, tinut la mare pret de unii, ajuns o zdreanta fara valoare (!) la altii, ne dicteaza tuturor cum sa procedam atunci cand cineva ne-a deranjat sau noi insine am deranjat pe cineva. Din punctul meu de vedere, valoarea unei persoane este data de limita  dincolo de care educatia sanatoasa n-o poate lasa, in niciun fel, sa coboare.

Ultima modificare facuta de Romanticide (01-12-2009 16:24:50)


01-12-2009 16:02:07
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Ma deranjeaza ( fara gluma ) ca sunt cea mai bleaga de aici de pe forum .
Imi spunea un amic de aici de pe forum acum un an si ceva ca sunt "o maaare bleeeaga " . Ma deranjeaza ca avea dreptate .
Numai eu nu reusesc sa fac nici acum "legatura" intre Moebius si Traven .
Moebius era o dulceata de baiat , il tachinam ca mi-era drag de el....era mereu atat de ...de bun si de sensibil .
Traven e ca ...ca otelul striat ! Ca un curatitor din "Nikita"-productia franceza .
Bine mai , voi toti de pe forum sunteti niste destepti si eu sunt o bleaga !Gata.


01-12-2009 21:38:15
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:

Ma deranjeaza ( fara gluma ) ca sunt cea mai bleaga de aici de pe forum .
Imi spunea un amic de aici de pe forum acum un an si ceva ca sunt "o maaare bleeeaga " . Ma deranjeaza ca avea dreptate .
Numai eu nu reusesc sa fac nici acum "legatura" intre Moebius si Traven .
Moebius era o dulceata de baiat , il tachinam ca mi-era drag de el....era mereu atat de ...de bun si de sensibil .
Traven e ca ...ca otelul striat ! Ca un curatitor din "Nikita"-productia franceza .
Bine mai , voi toti de pe forum sunteti niste destepti si eu sunt o bleaga !Gata.

Hihihi :D:D - poza "moebiusiana", eiii, Tit-pitzigolezo ?!

Clar: sint infailibil !!! :D:D (sau: ce va tot ziceam io, inocentzilor?!") :rolleyes: :D
La fel, aceeasi analiza... hai sa-i zicem semantica a postarilor m-a facut sa sustin cu tarie ca whitesnow NU E aceeasi cu conu' Mandrake. ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (01-12-2009 22:00:41)


01-12-2009 21:59:38
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:


titmouse a scris:

Ma deranjeaza ( fara gluma ) ca sunt cea mai bleaga de aici de pe forum .
Imi spunea un amic de aici de pe forum acum un an si ceva ca sunt "o maaare bleeeaga " . Ma deranjeaza ca avea dreptate .
Numai eu nu reusesc sa fac nici acum "legatura" intre Moebius si Traven .
Moebius era o dulceata de baiat , il tachinam ca mi-era drag de el....era mereu atat de ...de bun si de sensibil .
Traven e ca ...ca otelul striat ! Ca un curatitor din "Nikita"-productia franceza .
Bine mai , voi toti de pe forum sunteti niste destepti si eu sunt o bleaga !Gata.

Hihihi :D:D - poza "moebiusiana", eiii, Tit-pitzigolezo ?!

Clar: sint infailibil !!! :D:D (sau: ce va tot ziceam io, inocentzilor?!") :rolleyes: :D
La fel, aceeasi analiza... hai sa-i zicem semantica a postarilor m-a facut sa sustin cu tarie ca whitesnow NU E aceeasi cu conu' Mandrake. ;)


Bine mai ,  am vazut si eu poza dar cum pot coiexista doua personalitati atat de diferite intr-un singur om ? Moebius era un dulce .In sfarsit. Noapte buna tuturor !

Ultima modificare facuta de titmouse (01-12-2009 22:04:40)


01-12-2009 22:03:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
MA DERANJEAZA CA N-ATI TERMINAT INCA DISCUTIILE IN CARE NU SE AJUNGE LA NICIUN REZULTAT!
Treaba voastra, dar vin sarbatorile si parca s-ar cere sa fim mai buni!
La multi de ziua noastra!


01-12-2009 22:04:48
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Ma deranjeaza c-am inceput sa-mbatranesc . De fapt cred ca o sa-ncep sa scriu din ce in ce mai mult pe acest topic pentru ca sunt din ce in ce mai "deranjata" de-un timp incoace .
De ce trebuie sa-mbatranesc si eu ca toata lumea ? Nu se poate face nici macar o exceptie ?
Trec pe strada acum o luna doua si vad o firma mare , luminoasa , scria :"Salon de infrumusetare" . Intru inauntru , ma intampina de la usa o fragezime de vreo 20-22 de ani si zice :"Buna ziua , ce doriti ?" . Ma uit la ea cu ura si zic :"Ce scrie pe usa !" . Dupa un timp incepe sa ofteze :"Vai , va subtiez parul de juma' de ora si tot a mai ramas prea mult !" . A zis-o cu un ton de parca mi-ar fi zis de fapt :" Cucoana , la parul dumitale mi-ar trebui o foarfeca de tuns oi !!" . In jurul meu , numai fete tinere . Solzoasele ! Una dintre ele , bruneta inalta si frumoasa foc tinea o conferinta celorlalte despre fengshui si despre efectul pozitiv pe care-l au elefantii cu trompa-n sus asupra starii de armonie interioara .
La plecare ma conduce alta , blonda cu ochi albastri si cu tenul de papusa barbie . Nesimtita !
Din ziua in care n-o sa mai postez la topicul "Ce ma deranjeaza!!!!!" sa stiti ca mi-am achizitionat si eu un elefant cu trompa-n sus !


02-12-2009 09:06:33
   
Pagini: 1 ... 75 76 77 78 79 80 81    
Mergeti la