Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Filme / Filme care v-au placut si care nu v-au placut    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
?? gurka
Cont Sters

Inregistat: 10-01-2006
Mesaje: 130

P. Pan 63 a scris:

De gustibus...:(:(:( N-am citit nici o cronica referitoare la  "Brokeback Mountain" si dac-a luat vre-un Oscar, pai sigur nu l-a luat degeaba !!! SUPERB !!! De mult n-a mai scos Hollywood-ul asa ceva !!!
   Cat despre includerea "West side story" si "Kramer contra Kramer" in lista filmelor proaste dar premiate, nu pot zice decat asta : gurka, nu te duce sa-l vezi, n-o sa-ti placa...:D:D:D


Am verificat acum: BM are 8 nominalizari la Oscar. Oricum ma duceam sa-l vad. Alte nominalizari: Munich - bun de Discovery dar ca film slab(deh, subiect sensibil ca in Lista lui Schindler sau Salvati soldatul Ryan) si Clooney(?) pentru rolul din Syrian(dupa mine foarte slab). Bine zici: de gustibus!


28-02-2006 01:42:28
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Eu as avea retineri sa judec "Pe aripile vintului" si "Sunetul muzicii" ca fiind rateuri premiate la Oscar... la urma urmei judecata de valoare trebuie sa fie validata pe intinderi mai mari de timp... cel putin aste doua au ramas de zeci de ani de referinta pentru genul lor....

28-02-2006 01:49:40
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

gurka a scris:



K vs K a cistigat Oscarul in detrimentul filmului "Dog day afternoon" care mie mi s-apaut mult mai bun iar Pacino vs. Dustin nu sufera comparatie.

   Total de acord cu tine, si-n privinta filmelor numite si a actorilor; chiar asa insa, K vs K nu poate fi numit  "film prost" ...cred eu...Da', in final fiecare cu parerea lui, n-am de gand sa polemizez pe marginea subiectului asta... :( :( :(


28-02-2006 01:54:30
   
?? gurka
Cont Sters

Inregistat: 10-01-2006
Mesaje: 130

P. Pan 63 a scris:


gurka a scris:



Nici eu. sunt de acord ca nu trebuie sa fi de acord cu mine(parafrazez).

K vs K a cistigat Oscarul in detrimentul filmului "Dog day afternoon" care mie mi s-apaut mult mai bun iar Pacino vs. Dustin nu sufera comparatie.

   Total de acord cu tine, si-n privinta filmelor numite si a actorilor; chiar asa insa, K vs K nu poate fi numit  "film prost" ...cred eu...Da', in final fiecare cu parerea lui, n-am de gand sa polemizez pe marginea subiectului asta... :( :( :(


28-02-2006 01:59:00
   
?? gurka
Cont Sters

Inregistat: 10-01-2006
Mesaje: 130

SandieShaw a scris:

Eu as avea retineri sa judec "Pe aripile vintului" si "Sunetul muzicii" ca fiind rateuri premiate la Oscar... la urma urmei judecata de valoare trebuie sa fie validata pe intinderi mai mari de timp... cel putin aste doua au ramas de zeci de ani de referinta pentru genul lor....


Cartea Pe aripile vintului este superba. Filmul, ca orice ecranizare este mai slab decit cartea. Este prea sentimental si siropos pentru ilustrarea unei perioade tragice din istoria americii. Grija pentru sclavii negri.... ma lasi?

Sunetul muzicii este fals de la inceput pina la sfirsit. Adevarul istoric: austriecii au dorit si au votat masiv pentru alipirea la Germania nazista iar de opozitie nici nu a putut fi vorba. Urasc acest gen de film la fel cum urasc opera: nu poti sa cinti in timp ce traiesti o tragedie(La traviata, Rigoletto, etc). Parerea mea! Vezi si dialogul cu P. Pan 63.

PS: voi nu vreti sa iesim intr-o simbata la o "bere"(sa se incalzeasca putin)?


28-02-2006 02:11:30
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Nu te supara ca te contrazic...
Gone With the Wind a avut o istorie a realizarii filmului poate mai tumultuoasa decit subiectul cartii lui Mitchell insesi.. neintelegeri producatori, recastinguri... filmele astea epopee aveau si un rol propagandistic in agenda lor... totusi n-as zice ca Gable si Leigh sint tocmai siroposi... erau niste freaks si afurisiti in viata privata, amindoi... dupa credinta mea, au fost cei mai potriviti pe roluri din statele de plata ale Hollywoodului...

Cu Sound of Music e si mai si... Familia von Trapp a a existat: era o familie de cintareti si au izbutit sa scape din Austria anexata Reichului; baroneasa von Trapp si-a scris memoriile imediat dupa razboi, s-a scris apoi un roman, apoi scriptul filmului... Max din film este Max Reinhardt, evreu, fondatorul Festivalului de la Salzburg, mare animator de teatru... cu greu a scapat si el din Austria emigrind in SUA... in fapt, au fost familii vechi aristocrate austriece care n-au agreat Anschlussul... asa cum si ofiteri de cariera din Wermacht l-au detestat pe Hitler si-au mimat o oarece rezistenta... astea au fost timpurile... nici noi romani nu sintem deasupra unei judecati severe pentru atitudinile din vreme nazismului... Revenind la film, vaduva lui Reinhardt s-a intors dupa razboi si si-a recuperat castelul proprietate, Leopoldskron, in Slazburg, pe care l-a vindut in '47 Seminarului american de la Salzburg - o asociatie de tineri studenti bine sprijinita de industriasi si filantropi... toate exterioarele filmului s-au realizat la acest castel si imprejurimi... eu am privilegiul sa-l vad si sa locuiesc acolo citeva zile in fiecare an... de-astea stiu mai multer despre film... dar chiar si daca nu, tot as zice ca nu e un film prost....

Cu berica... s-a mai postat... s-a preconizat... s-a antamat... baietzii sint cu drapelul...


28-02-2006 03:25:11
   
?? gurka
Cont Sters

Inregistat: 10-01-2006
Mesaje: 130

SandieShaw a scris:

Nu te supara ca te contrazic...
Gone With the Wind a avut o istorie a realizarii filmului poate mai tumultuoasa decit subiectul cartii lui Mitchell insesi.. neintelegeri producatori, recastinguri... filmele astea epopee aveau si un rol propagandistic in agenda lor... totusi n-as zice ca Gable si Leigh sint tocmai siroposi... erau niste freaks si afurisiti in viata privata, amindoi... dupa credinta mea, au fost cei mai potriviti pe roluri din statele de plata ale Hollywoodului...

Cu Sound of Music e si mai si... Familia von Trapp a a existat: era o familie de cintareti si au izbutit sa scape din Austria anexata Reichului; baroneasa von Trapp si-a scris memoriile imediat dupa razboi, s-a scris apoi un roman, apoi scriptul filmului... Max din film este Max Reinhardt, evreu, fondatorul Festivalului de la Salzburg, mare animator de teatru... cu greu a scapat si el din Austria emigrind in SUA... in fapt, au fost familii vechi aristocrate austriece care n-au agreat Anschlussul... asa cum si ofiteri de cariera din Wermacht l-au detestat pe Hitler si-au mimat o oarece rezistenta... astea au fost timpurile... nici noi romani nu sintem deasupra unei judecati severe pentru atitudinile din vreme nazismului... Revenind la film, vaduva lui Reinhardt s-a intors dupa razboi si si-a recuperat castelul proprietate, Leopoldskron, in Slazburg, pe care l-a vindut in '47 Seminarului american de la Salzburg - o asociatie de tineri studenti bine sprijinita de industriasi si filantropi... toate exterioarele filmului s-au realizat la acest castel si imprejurimi... eu am privilegiul sa-l vad si sa locuiesc acolo citeva zile in fiecare an... de-astea stiu mai multer despre film... dar chiar si daca nu, tot as zice ca nu e un film prost....

Cu berica... s-a mai postat... s-a preconizat... s-a antamat... baietzii sint cu drapelul...


Nu m-asi fi suparat nici daca ma contraziceai, pentru ca nu o faci. E adevarat ca nici nu esti de acord cu mine ceea ce este bine. Povestesti istorioare de la realizarea/istoia filmelor ca si cum astea au legatura cu rezultatul:filmul in sine!

Uite film inspirat din realitate, cu incidente multe la filmari si superb in acelasi timp: Nasul I.


28-02-2006 10:11:05
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
In comparatie cu alte ecranizari... Pe aripile vintului mi s-a parut foarte reusit. De regula, daca citesti cartea inainte.. ramai cu un gust amar dupa ce vezi filmul. Asa cum a fost cu Jalna...:( care, pe mine una m-a dezamagit total...
Cele mai nereusite ecranizari sint filmele americane dupa romanele rusesti. A spune Alexandrovna cu accent american... scade foarte mult din valoarea ecranizarii, parerea mea.


28-02-2006 11:26:07
   
?? gurka
Cont Sters

Inregistat: 10-01-2006
Mesaje: 130

fun-funny a scris:

In comparatie cu alte ecranizari... Pe aripile vintului mi s-a parut foarte reusit. De regula, daca citesti cartea inainte.. ramai cu un gust amar dupa ce vezi filmul. Asa cum a fost cu Jalna...:( care, pe mine una m-a dezamagit total...
Cele mai nereusite ecranizari sint filmele americane dupa romanele rusesti. A spune Alexandrovna cu accent american... scade foarte mult din valoarea ecranizarii, parerea mea.


O singura ecranizare este considerata mai buna decit cartea(nuvela, roman) dupa care a fost adaptata: "Marele Gatsby". Mare film!

La ecranizarile americane nu vad pronuntia ca prima problema ci faptul ca americanii nu vor inelege in vecii vecilor cultura rusa(sublima, emotionanta). Dar ce cultura europeana ar putea intelege un popor care nu are nici o cultura?

Ultima modificare facuta de gurka (28-02-2006 22:55:10)


28-02-2006 22:54:27
   
?? ilia
Cont Sters

Inregistat: 21-02-2006
Mesaje: 14
the wall // ceva deosebit, dar, in momentul in care l-am vazut mi s-a parut f. apasator.....greu...de apasator. l-am vazut cu 10 ani mai tarziu decat trebuia....a fost impresionanta scena metaforica in care ei faceau dragoste sau sex......nu l-am vazut pana la sfarsit...

09-03-2006 01:27:58
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

gurka a scris:


fun-funny a scris:

In comparatie cu alte ecranizari... Pe aripile vintului mi s-a parut foarte reusit. De regula, daca citesti cartea inainte.. ramai cu un gust amar dupa ce vezi filmul. Asa cum a fost cu Jalna...:( care, pe mine una m-a dezamagit total...
Cele mai nereusite ecranizari sint filmele americane dupa romanele rusesti. A spune Alexandrovna cu accent american... scade foarte mult din valoarea ecranizarii, parerea mea.


O singura ecranizare este considerata mai buna decit cartea(nuvela, roman) dupa care a fost adaptata: "Marele Gatsby". Mare film!

La ecranizarile americane nu vad pronuntia ca prima problema ci faptul ca americanii nu vor inelege in vecii vecilor cultura rusa(sublima, emotionanta). Dar ce cultura europeana ar putea intelege un popor care nu are nici o cultura?


    Imaginatia noastra e mai intesa decit poate fi redata in film si chiar cu totul diferita, punerea pe ecran a unei carti oricit de simpla/usoara ar fi are si limite profesionale, este facut dupa viziunea directorilor si de multe ori mesajele controlate de casa de filme(cum ar fi Disney de exemplu), si coteaza si creatia unui film in timp(acu 50 de ani, acu 30, sau acum 10 ani) aceasi film/poveste recreata arata diferit.
   Deci presuspunind ca o clasa de studenti(30), sau altceva, oriunde in orice oras/sat/tzara citind de exemplu Cei Trei Musketari o carte populara sau sa spunem un capitol din orica alta carte(incluzind Biblia) imaginile provocate de imaginatia fiecaruia sint diferite desi citesc aceasi Carte/Capitol/Pagina pentru si cei ce citesc sint persoane diferite.

Acum domnule Burka, nu stiu cit ai studiat sau ce cultura ai dumneata despre Americani si cultura/educatia lor, inafara de ce ai vazut prin filme, nu as vrea sa intram intr-o comparatie cu cultura Romaneasca, s-ar putea sa iesim pe locul 2.

Ultima modificare facuta de NJD (09-03-2006 11:22:47)


09-03-2006 11:15:15
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Nu stiu daca-i topicul potrivit, dar zau ca nu sint de acord cu tine... Cultura americana "ne bate" pe noi, romanii??? Adica Daniele Steel si Barbara Cartland?
In rest.. cam care ar fi cultura lor? Ca este un amalgam euro-asiatic de toata frumusetea... si nu de ieri de azi... In ce exceleaza americanii? Cind vorbim de cultura unui popor ne referim uneori la sute, poate mii de ani in urma... Ori eu, nu stiu ca americanul pur singe sa fie citat in vreun domeniu notabil al culturii mondiale...
Parerea mea... pe scurt.

Ultima modificare facuta de fun-funny (09-03-2006 11:59:21)


09-03-2006 11:58:55
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Parerea ta e generala amestecata si inconcluziva. Te referi la scriitori sau la cultura de mii de ani a romanilor(sau cea de acu citeva mii) sau puritatea singelui Roman cultivat. Fii mai specifica, defineste/descrie in cuvintele tale "cultura" fii mai specifica, si cu exemple. Sint gata sa urmaresc acest film "True Story" sub regizia ta, poate mai invatz ceva de Lumea Veche, ca despre cea Noua putin am invatat in primare, recunosc.
.


09-03-2006 18:01:46
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

fun-funny a scris:

Nu stiu daca-i topicul potrivit, dar zau ca nu sint de acord cu tine... Cultura americana "ne bate" pe noi, romanii??? Adica Daniele Steel si Barbara Cartland?
In rest.. cam care ar fi cultura lor? Ca este un amalgam euro-asiatic de toata frumusetea... si nu de ieri de azi... In ce exceleaza americanii? Cind vorbim de cultura unui popor ne referim uneori la sute, poate mii de ani in urma... Ori eu, nu stiu ca americanul pur singe sa fie citat in vreun domeniu notabil al culturii mondiale...
Parerea mea... pe scurt.


O mica serie: Thomas Paine, Jefferson, Alexis de Tocqueville (un intemeietor al filosofiei politice moderne), Steinbeck, Faulkner, Ezra Pound, Melville, Edgar Allan Poe, Ralph Waldo Emerson, Elizabeth Cady Stanton, Henry James, Mark Twain, Edith Warton, Upton Sinclair, Scott Fitzgerald, Hemingway, Jack Kerouac, Toni Morrison, Copley (pictor), Mary Cassat, Barry Flanagan, Calder, Newmann (sculptor dar si actorul de film), Frank Capra, Hichcock, Kubrick, Orson Welles, Griffith, Mel Brooks, Woody Allen, Eastwood, Spielberg, Scorsese, Tarantino, Gershwin, Bernstein, Aaron Coplan, Duke Ellington, Frank Sinatra, (in jazz n-are rost sa dam nume ca e genul lor muzical prin excelenta), Frank Lloyd Wrigth, Louis Sullivan, Frank Neutra, Mies van der Rohe, Louis Kahn, actori/actrite , iarasi, lista foarte lunga
...cer scuze, poate nu le-am scris tuturor numele corect si nici in ordine cronologica.... doar ce imi aduc aminte din prima...
Eu cred ca n-ar trebui sa desconsideram o cultura doar pentru ca nu-i studiem reprezentantii la scoala, nu le vedem numele prin reviste si ziare....


09-03-2006 21:36:33
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
iar Danielle Steel si Barbara Cartland (regretabil ca asta stim noi din cultura americana) exista in toate culturile: vezi Irina Loghin, Simulescu, Draga Matei, Florin Piersic si altii... arta de mare consum... eu am intilnit intelectuali si universitari americani care se rusineaza de valorile prin care America e cunoscuta pe mapamond...exista o America profunda, asa cum este si o Romanie la fel, aceea care nu se exhiba tzopeste pe toate ecranele si prin toate tabloidele...

09-03-2006 21:41:34
   
?? diabolikss
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2006
Mesaje: 2
loool Daniele Steele .. cultura.... hahaha , inseamna ca manelele le putem considra cultura , sau telenovele , oameni buni wake up , de acord amerindieni ... bla bla bla , amerigo vespucci , cristophor columb  au fost europeni wtf ,

10-03-2006 08:24:31
   
?? diabolikss
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2006
Mesaje: 2

SandieShaw a scris:


fun-funny a scris:

Nu stiu daca-i topicul potrivit, dar zau ca nu sint de acord cu tine... Cultura americana "ne bate" pe noi, romanii??? Adica Daniele Steel si Barbara Cartland?
In rest.. cam care ar fi cultura lor? Ca este un amalgam euro-asiatic de toata frumusetea... si nu de ieri de azi... In ce exceleaza americanii? Cind vorbim de cultura unui popor ne referim uneori la sute, poate mii de ani in urma... Ori eu, nu stiu ca americanul pur singe sa fie citat in vreun domeniu notabil al culturii mondiale...
Parerea mea... pe scurt.


O mica serie: Thomas Paine, Jefferson, Alexis de Tocqueville (un intemeietor al filosofiei politice moderne), Steinbeck, Faulkner, Ezra Pound, Melville, Edgar Allan Poe, Ralph Waldo Emerson, Elizabeth Cady Stanton, Henry James, Mark Twain, Edith Warton, Upton Sinclair, Scott Fitzgerald, Hemingway, Jack Kerouac, Toni Morrison, Copley (pictor), Mary Cassat, Barry Flanagan, Calder, Newmann (sculptor dar si actorul de film), Frank Capra, Hichcock, Kubrick, Orson Welles, Griffith, Mel Brooks, Woody Allen, Eastwood, Spielberg, Scorsese, Tarantino, Gershwin, Bernstein, Aaron Coplan, Duke Ellington, Frank Sinatra, (in jazz n-are rost sa dam nume ca e genul lor muzical prin excelenta), Frank Lloyd Wrigth, Louis Sullivan, Frank Neutra, Mies van der Rohe, Louis Kahn, actori/actrite , iarasi, lista foarte lunga
...cer scuze, poate nu le-am scris tuturor numele corect si nici in ordine cronologica.... doar ce imi aduc aminte din prima...
Eu cred ca n-ar trebui sa desconsideram o cultura doar pentru ca nu-i studiem reprezentantii la scoala, nu le vedem numele prin reviste si ziare....


Din toti cei mai sus mentionati cati or fost de origini de pe undeva de prin Europa , :P pentruca , Kubrik ,Scorsese, sau Tarantino cu siguranta nu sunt americani  100% dar l, intradevar americanii au un mare merit isi permit sa importe creier ceea ce este cel mai important


10-03-2006 08:34:52
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Controversa de tot rasu'...:D:D:D "Ba a noastra, ca-i mai groasa !..."
   MAREA OPERA, Cioran a scris-o in franceza; francezii il citeaza numindu-l "creator de limba franceza". Noi , romanii, il revendicam in virtutea apartenentei prin nastere...Acu', daca e sa ne luam dupa rationamentul lui diabolikss, ar trebui sa ne-ntrebam ori sa-i cautam originile (asa cum eram indemnati , nu de mult, sa-i "cautam" ouale lui Nastase ! :D), sa vedem daca nu cumva e cuman, slav, tatar, got, vizigot, gepid, hun, bulgar, avar, kazar ?....


10-03-2006 10:02:50
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

fun-funny a scris:

Nu stiu daca-i topicul potrivit, dar zau ca nu sint de acord cu tine... Cultura americana "ne bate" pe noi, romanii???

   Nu ne-a batut inca, meciu' s-a terminat indecis dupa 90 de minute regulamentare. Treaba-i ca urmeaza prelungiri si p-orma loviturile pentru departajare...Da' eu le tziu pumnii !...:D:D:D


10-03-2006 10:08:48
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904

NJD a scris:

Parerea ta e generala amestecata si inconcluziva. Te referi la scriitori sau la cultura de mii de ani a romanilor(sau cea de acu citeva mii) sau puritatea singelui Roman cultivat. Fii mai specifica, defineste/descrie in cuvintele tale "cultura" fii mai specifica, si cu exemple. Sint gata sa urmaresc acest film "True Story" sub regizia ta, poate mai invatz ceva de Lumea Veche, ca despre cea Noua putin am invatat in primare, recunosc.
.

Ok... raspuns scurt... TOTUL.. reprezinta cultura unui popor.... Discutia pe tema asta ar fi mult prea lunga pentru a fi continuata  pe un topic de filme. Si, chiar raspunsul meu de mai sus a specificat ca este o "parere pe scurt".... si numai pentru ca ai pus in balantza USA si RO la capitolul asta. ;)


10-03-2006 13:29:07
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904

P. Pan 63 a scris:

Controversa de tot rasu'...:D:D:D "Ba a noastra, ca-i mai groasa !..."
   MAREA OPERA, Cioran a scris-o in franceza; francezii il citeaza numindu-l "creator de limba franceza". Noi , romanii, il revendicam in virtutea apartenentei prin nastere...Acu', daca e sa ne luam dupa rationamentul lui diabolikss, ar trebui sa ne-ntrebam ori sa-i cautam originile (asa cum eram indemnati , nu de mult, sa-i "cautam" ouale lui Nastase ! :D), sa vedem daca nu cumva e cuman, slav, tatar, got, vizigot, gepid, hun, bulgar, avar, kazar ?....

Minimalizezi tema discutiei... :D


10-03-2006 13:31:31
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Cioran este un fiu de preot din rasinari....prieten la catarama cu Nae Ionescu si Mircea Eliade...cei trei s-au intilnit la Paris de nenumarate ori...Cioran a ales Franta...Fiica lui este o profesoara de franceza-romana. cu ceva specializare...deosebita...deci este in primul rind ROMAN si prin adoptie FRANCEZ...ca o curiozitate  piesa lui Nae Ionescu ''SCAUNELE''SE JOACA DE 40 de ani cu casa inchisa....

10-03-2006 15:21:33
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

amza a scris:

Cioran este un fiu de preot din rasinari....prieten la catarama cu Nae Ionescu si Mircea Eliade...cei trei s-au intilnit la Paris de nenumarate ori...Cioran a ales Franta...Fiica lui este o profesoara de franceza-romana. cu ceva specializare...deosebita...deci este in primul rind ROMAN si prin adoptie FRANCEZ...ca o curiozitate  piesa lui Nae Ionescu ''SCAUNELE''SE JOACA DE 40 de ani cu casa inchisa....

Cioran sau orice alt emigrant in Franta, nu e considerat "Francez" chiar daca vorbeste sau scrie limba.


10-03-2006 18:51:18
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

diabolikss a scris:


SandieShaw a scris:


fun-funny a scris:

Nu stiu daca-i topicul potrivit, dar zau ca nu sint de acord cu tine... Cultura americana "ne bate" pe noi, romanii??? Adica Daniele Steel si Barbara Cartland?
In rest.. cam care ar fi cultura lor? Ca este un amalgam euro-asiatic de toata frumusetea... si nu de ieri de azi... In ce exceleaza americanii? Cind vorbim de cultura unui popor ne referim uneori la sute, poate mii de ani in urma... Ori eu, nu stiu ca americanul pur singe sa fie citat in vreun domeniu notabil al culturii mondiale...
Parerea mea... pe scurt.


O mica serie: Thomas Paine, Jefferson, Alexis de Tocqueville (un intemeietor al filosofiei politice moderne), Steinbeck, Faulkner, Ezra Pound, Melville, Edgar Allan Poe, Ralph Waldo Emerson, Elizabeth Cady Stanton, Henry James, Mark Twain, Edith Warton, Upton Sinclair, Scott Fitzgerald, Hemingway, Jack Kerouac, Toni Morrison, Copley (pictor), Mary Cassat, Barry Flanagan, Calder, Newmann (sculptor dar si actorul de film), Frank Capra, Hichcock, Kubrick, Orson Welles, Griffith, Mel Brooks, Woody Allen, Eastwood, Spielberg, Scorsese, Tarantino, Gershwin, Bernstein, Aaron Coplan, Duke Ellington, Frank Sinatra, (in jazz n-are rost sa dam nume ca e genul lor muzical prin excelenta), Frank Lloyd Wrigth, Louis Sullivan, Frank Neutra, Mies van der Rohe, Louis Kahn, actori/actrite , iarasi, lista foarte lunga
...cer scuze, poate nu le-am scris tuturor numele corect si nici in ordine cronologica.... doar ce imi aduc aminte din prima...
Eu cred ca n-ar trebui sa desconsideram o cultura doar pentru ca nu-i studiem reprezentantii la scoala, nu le vedem numele prin reviste si ziare....


Din toti cei mai sus mentionati cati or fost de origini de pe undeva de prin Europa , :P pentruca , Kubrik ,Scorsese, sau Tarantino cu siguranta nu sunt americani  100% dar l, intradevar americanii au un mare merit isi permit sa importe creier ceea ce este cel mai important


Stanley Kubrick
Date of birth (location)
26 July 1928
Bronx, New York, USA

Scorsese
Born: on 11/17/42 in Flushing, New York

Also Credited As: Quentin Jerome TarantinoBorn: on 03/27/63 in Knoxville, Tennessee

Spre deosebire de orice alta tara (inclusiv liberala Franta ) oricine capata "Cetatenia" este vazut/considerat, American.


10-03-2006 19:29:59
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243

NJD a scris:


amza a scris:

Cioran este un fiu de preot din rasinari....prieten la catarama cu Nae Ionescu si Mircea Eliade...cei trei s-au intilnit la Paris de nenumarate ori...Cioran a ales Franta...Fiica lui este o profesoara de franceza-romana. cu ceva specializare...deosebita...deci este in primul rind ROMAN si prin adoptie FRANCEZ...ca o curiozitate  piesa lui Nae Ionescu ''SCAUNELE''SE JOACA DE 40 de ani cu casa inchisa....

Cioran sau orice alt emigrant in Franta, nu e considerat "Francez" chiar daca vorbeste sau scrie limba.

nu vreau sa intru in polemica cu tine dar eu am fost  in Franta...acolo daca esti nimeni e mai greu cind esti o celebritata toti zic..ca esti francez...gindestete la fotbalistii din nationala Frantei,patinatoarea SURINAM BOANALLY,BELMONDO-italian ca origine,DELON corsican ca origine,LINO VENTURA-italian emigrat in Franta in copilarie,Sylvie Vartan-bulgaroaica,MarinaVlady-rusoaica,jJEAN RENO spaniol emigrat prin MAROC,PATRICK BRUEL-EVREU DIN ALGER,ROBERT HOUSEIN-ARAB SI EL,CHARLES AZNAVOUR-un pic armean,LUIZ MARIANO-basc,ANOUK AIMEE-pe jumatate romanca,ELVIRA POPESCU-a avut teatru ei,azi ii poarta numele...si ar mai fiiiiiii.....


10-03-2006 19:49:44
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Funny, am citid din nou ultimile rinduri din postarea lui Burka, cea ce ma facut sa intervin in discutia voastra, si poate am inteles gresit ca el spunea ca Americani sint un popor fara cultura, poate el saracul se referea la Rusi ca fiind un popor fara cultura, care iar nu ar fi corect.
   Nu, nu vroiam sa spun ca romania e mai prejos si sa demonstrez asta, m-ar fi durut, as spus altceva dar nu stiu daca as fi fost mai clar decit a fost Sandie " ...exista o America profunda, asa cum este si o Romanie la fel, aceea care nu se exhiba tzopeste pe toate ecranele si prin toate tabloidele..."  si ce a zis inainte de asta, nu degeaba zicea Pan, d-na profesoara :) si poate ar fi valabil si pentru poporul Rus. Ma deranjase generalizarea uni popor oricare ar fi fost Rusi Americani sau Roman. Cred ca orice popor are o cultura mai cunoscuta sau nu, mai superioara sau nu, dar numai prin comparatie poate fi gradata. Recitind si postarile tale vad ca ai un dinte impotriva Americanilor, cam asta e concluzia mea, e dreptul tau.
    Ca sa revin la topic am sa merg la un film, nu stiu care dar voi scrie aci. Sa aveti un weekend placut.


10-03-2006 20:03:29
   
cocolino
Femeie

Nou venit

Inregistat: 26-06-2006
Mesaje: 1
a beautiful mind, forest gump, the 13 floor - cel dupa care si-a facut him videoclipul la join me

19-07-2006 15:58:22
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Piratii din Caraibe, foarte interesant, mai bun decit prima parte........, putina comedie.....imagini frumoase de insule....... e ca un "basm" frumos, pentru copii si adulti.

26-07-2006 12:58:08
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
a aparut rome partea a 2-a?

01-10-2006 07:12:18
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Am revazut""MIRCEA"in regia lui SERGIU NICOLAESCU,SCENARIUL SERGIU NICOLAESCU,in rolul pincipal SERGIU NICOLAESCU.Lasand gluma la o parte cred ca este ultimul film de marca al celui mai mare regizor roman al tuturor timpurilor...

05-10-2006 11:10:54
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Am revazut ""Atunci i-am condamnat pe toti la moarte"Amza Pellea-Ipu,personajul sau are o caldura,inocenta,are privrea unui copil nu unui adult...

Ultima modificare facuta de amza (06-10-2006 22:47:54)


06-10-2006 22:47:36
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Aseara a fost ""Bourne identity"cu RICHARD CHAMBERLAIN.Adica prima varianta,mult mai buna,te plimba prin capitalele Europei.JACLYN SMITH e tulburatoare in rolul prietenei lui BOURNE...

13-10-2006 11:46:07
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
eram prin primii ani de scoala cind coada de la cinematograf se "contopise" cu cea de la alimentara de linga......asa ca am cumparat si alimente si bilete la film....

21-10-2006 17:50:44
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Am revazut ,,PINTEA'', un film romanesc de exceptie. Ma surprinde cum reda puterea de adaptare a romanilor la condiile vitrege de atunci.
Si faptul ca romanul are 9 vieti (ca pisica), e greu de ,,starpit'', pt. ca mereu renastem.Mai puternici si mai adaptabili.
Ma gindeam ca daca s-ar intimpla vreun cataclism, cei mai multi care ar supravietui am fi noi, romanii.Nu am suportam noi anii comunismului, nu suportam de 16 ani capitalismul asta salbatic, care se practica in Romania, si tot nu murim?....Am ajuns imuni, puternici, ne adaptam din mers.

Ultima modificare facuta de ariela (21-10-2006 17:58:37)


21-10-2006 17:57:16
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
daca nu poti rupe un snop de nuiele..atunci rupe fiecare nuia in parte...

se vorbeste aiurea despre unitatea romanilor ?

cred ca imi amintesc de "pintea"...si de coloana sonora...

Ultima modificare facuta de da_si_nu (21-10-2006 18:04:26)


21-10-2006 18:04:08
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
aveam pe un dvd seria " haiducii lui sapte cai"..."zestrea domnitei ralu"
si chiar seria " ardelenilor"


21-10-2006 18:06:37
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Excelent film dar mai sint:DACII,BUREBISTA,COLUMNA,CADEREA IMPERIULUI ROMAN DE RASARIT,MIHAI VITEAZUL,BUZDUGANUL CU TREI PECETI,STEFAN,VLAD,NEMURIORII,HOREA,TUDOR....
ariela a scris:

Am revazut ,,PINTEA'', un film romanesc de exceptie. Ma surprinde cum reda puterea de adaptare a romanilor la condiile vitrege de atunci.
Si faptul ca romanul are 9 vieti (ca pisica), e greu de ,,starpit'', pt. ca mereu renastem.Mai puternici si mai adaptabili.
Ma gindeam ca daca s-ar intimpla vreun cataclism, cei mai multi care ar supravietui am fi noi, romanii.Nu am suportam noi anii comunismului, nu suportam de 16 ani capitalismul asta salbatic, care se practica in Romania, si tot nu murim?....Am ajuns imuni, puternici, ne adaptam din mers.


01-11-2006 09:27:37
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Am revazut "Buzduganul cu trei peceti"-1977In .rolul lui Mihai Viteazul,VICTOR REBENGIUC dind rolului prestanta necesara.Incheierea filmului e sublima:Azi TARA ROMANEASCA,MOLDOVA si TRANSILVANIA s-au unit intr-o singura inima.Si aceasta inima bate AZI la ALBA IULIA...Filmul nu are miscari de trupe asa de spectaculoase ca MIHAI VITEAZUL,totusi ramine un clasic...

18-11-2006 11:07:35
   
?? ada40
Cont Sters

Inregistat: 15-11-2006
Mesaje: 114
Azi am vrut o comedie!!! sa nu radeti, dar am revazut pentru a nu stiu cata oara "Nea Marin miliardar" . Am ras cu hohote, ca doar este weekend!

frumos barbat Amza .....( NU a fost nici o referire la amza al nostru de pe forum....)

Ultima modificare facuta de ada40 (18-11-2006 23:03:07)


18-11-2006 23:01:00
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Un film excelent.Il am si eu si pe caseta si pe dvd.Cit priveste la "Amza" nostru...ai fi surprinsa...
ada40 a scris:

Azi am vrut o comedie!!! sa nu radeti, dar am revazut pentru a nu stiu cata oara "Nea Marin miliardar" . Am ras cu hohote, ca doar este weekend!

frumos barbat Amza .....( NU a fost nici o referire la amza al nostru de pe forum....)


19-11-2006 23:42:38
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Am revazut''BUREBISTA"un alt film mare,in rolul principal GEORGE CONSTANTIN....SUPERBA pilda cind este indemnat sa atace ROMA in timpul luptelor interne si da exemplu cu lupii ce se bat intre ei .Asta pina cind in arena apare un al treilea,primi doi unindu-se in lupta,impotriva celui de-al treilea...o pilda de viata...

Ultima modificare facuta de amza (20-11-2006 02:46:23)


19-11-2006 23:48:46
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Apropo de DACII, Florin Piersic povestea odata la o emisiune ca la filmari toate femeile erau indragostite de actorul strain (i-am uitat numele) ce juca rolul romanului care conducea castrul.Romanii nostrii erau putin invidiosi pe el, iar Ilarion Ciobanul si-a intrat atit de bine in rolul de dac, incit nervos, pe succesul vadit al actorului, ce juca rolul de roman, iar fi strigat nervos, la filmari, acestuia: Ce cauti ma, in muntii nostrii?
Regizorul impresionat de trairea cu care Ilarion spusese aceste cuvinte, a bagat replica in film.
Impresionant rolul lui Ghe.Dinica, in Bastos: ,,in nemernicia mea, ca un caine turbat, am muscat mana stapinului care ma hranise''.
Replica asta nu o pot uita.


20-11-2006 03:28:05
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Aseara am vazut: ,,Martor din umbra'' pe tvr.2.
Film nou din '99, dar bun, nesperat de bun, poate din cauza ca a fost facut in Canada?
Pe scurt:un expert in supraveghere al serviciului secret britanic se indragosteste si devine ingerul pazitor al unei femei cu probleme psihice, datorate faptului ca fusese abandonata si crescuse intr-un orfelinat.

Ultima modificare facuta de ariela_k (20-11-2006 03:37:09)


20-11-2006 03:36:26
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
In seara asta, duminica....,,Ce-si doresc femeile'' cu Mel Gibson, un actor complex.....intr-un rol de exceptie.
Coloana sonora super...printre care si Frank Sinatra...I've got you under my skin...

Ultima modificare facuta de ariela_k (20-11-2006 06:26:43)


20-11-2006 06:22:01
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Actorul strain era PIERRE BRICE,celebrul noua din seria WINNETOU.Rolul sau SEPTIMIUS SEVERUS.
ariela_k a scris:

Apropo de DACII, Florin Piersic povestea odata la o emisiune ca la filmari toate femeile erau indragostite de actorul strain (i-am uitat numele) ce juca rolul romanului care conducea castrul.Romanii nostrii erau putin invidiosi pe el, iar Ilarion Ciobanul si-a intrat atit de bine in rolul de dac, incit nervos, pe succesul vadit al actorului, ce juca rolul de roman, iar fi strigat nervos, la filmari, acestuia: Ce cauti ma, in muntii nostrii?
Regizorul impresionat de trairea cu care Ilarion spusese aceste cuvinte, a bagat replica in film.
Impresionant rolul lui Ghe.Dinica, in Bastos: ,,in nemernicia mea, ca un caine turbat, am muscat mana stapinului care ma hranise''.
Replica asta nu o pot uita.


20-11-2006 08:01:34
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
Super film MEL GIBSON,INTR-UN ROL DE ZILE MARI....O comedie spumanta...
ariela_k a scris:

In seara asta, duminica....,,Ce-si doresc femeile'' cu Mel Gibson, un actor complex.....intr-un rol de exceptie.
Coloana sonora super...printre care si Frank Sinatra...I've got you under my skin...


20-11-2006 08:02:50
   
?? ada40
Cont Sters

Inregistat: 15-11-2006
Mesaje: 114
am revazut si eu filmul...nu puteam sa ratez sa nu-l revad pe Mel Gibson....si radeam cu hohote....

21-11-2006 00:44:47
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
De ce televiziunile astea programeaza filmele bune in aceasi zi, la aceasi ora?....
In seara asta la Pro Cinema, un film cu 2 Oscaruri, 2 Bafta si 3 Globuri de Aur, la activ:,, Aplocalypse Now''...un film de exceptie al lui F.F.Coppola cu o distributie la fel de mare: Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall, Harison Ford si Laurence Fishbourne, toti f.tineri, mai ales Fishbourne(Morfeu din Matrix).
Un film f. bun pe care nu il mai vazusem de mult timp, dar care m-a impresionat si acum, mai ales scena in care armata americana bombardeaza un sat vietnemez....folosind muzica lui Wagner....ca metoda de razboi psihologic.
Si cuvintele lui Brando : ,,antrenam soldati tineri sa ucida oameni, dar cand acesti soldati scriu pe avioane cuvinte obscene, spunem ca e nu e moral.''
Super film (despre  razboiul din Vietnam).....ca mai toate filmele lui Copolla.
Pe TvR1...,,Nascut pe 4 iulie''  al lui Oliver Stone, tot despre victimele razboiului din Vietnam, cu un rol fantastic al lui Tom Cruise, care face tot filmul. Am renuntat la filmul asta, al lui Stone, il mai vazusem de 3 ori....pt. cel de pe Pro Cinema. Si O.Stone imi place, dar filmul lui Copolla este deja film de cinemateca.
Dupa un astfel film, nu prea mai ai ce face.... si tot ce poti face....este cugeti putin....apoi sa dormi, atat.

Ultima modificare facuta de ariela_k (26-11-2006 04:40:04)


26-11-2006 04:24:37
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2005
Mesaje: 243
A murit PHILIPPE NOIRET,la virsta de 76 de ani,de cancer,cunoscut mai bine in ROMANIA din seria"LE RIPOUX'',''POLITISTII UMFLA POTUL."....

26-11-2006 19:52:26
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
si joe barbera.....odihneasca-se in pace

20-12-2006 20:12:28
   
Pagini:  1 2 3 4 5    
Mergeti la