Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Pilde...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Diverse istorioare care ne-am marcat existentza, evolutia... personalitatea...

Pan... nu-ti cer sa dai copy-paste la toate invatatutile parintilor tai...
continua doar... ;)


07-11-2005 14:36:12
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
invata de la apa sa ai statornic drum,
invata de la flacari ca totul este scrum,
invata de la umbra, sa taci si sa veghezi,
invata de la stanca cum neclintit sa crezi!
invata de la vantul ce suie pe poteci,
cum trebuie prin lume neabatut sa treci.
invata de la toate ca toate-ti sunt surori,
sa treci frumos prin viata, sa poti frumos sa mori.
invata de la vierme ca nimeni nu-i uitat,
invata de la nufar sa fi mereu curat,
invata de la flacari ce-avem de ars in noi.
invata de la ape sa nu dai inapoi,
invata de la stanca sa-nduri furtuna grea,
invata de la soare ca vremea sa-ti cunosti,
invata de la stele ca-n cer sunt multe osti,
invata de la greier cand singur esti sa canti,
invata de la luna sa nu te inspaimanti,
invata de la vulturi cand umerii ti-s grei
si du-te la furnica sa vezi povara ei,
invata de la floare sa fi gingas ca ea,
invata de la miel sa ai blandetea sa,
invata de la pasari sa vrei sa urci in zbor,
invata de la toate ca totu-i trecator.
ia seama om al jertfei, prin lumea care treci,
sa-nveti din tot ce piere ca sa traiesti in veci.


07-11-2005 14:36:51
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Doi prieteni se intalnesc intr-un bar, la o cafea.
Deprimat, unul dintre ei incepu sa se descarce, povestind despre toate preocuparile sale... munca... banii... raportul cu prietena... scopul sau in viata... Totul parea sa ii mearga prost.
Celalat baga mana in buzunar, scoase o bancnota de 50 EURO si ii zise:
-Vrei aceasta bancnota?
-Bineinteles... sunt 50 EURO, cine nu i-ar vrea?
Cel care avea bancnota in mana o stranse cu putere pana cand aceasta se facu un mic ghemotoc.
-Acum o mai vrei?
-Sunt tot 50 EURO. Bineinteles ca ii iau si asa, daca mi-i dai.
Prietenul desfacu ghemotocul, arunca bancnota pe jos si o calca in picioare, pana cand se murdari toata.
-Tot mai vrei bancnota?
-Este oricum o bancnota de 50 EURO, si pana cand nu o rupi isi pastreaza valoarea...
-Acum intelegi? Trebuie sa stii, chiar daca uneori ceva nu iese asa cum vrei tu, chiar daca viata te indoaie si te face un mic ghemotoc, tu continui sa fii la fel de important cum ai fost intotdeauna... Ceea ce trebuie sa conteze este cat valorezi in realitate, nu cat de multe necazuri poti sa ai intr-un anumit moment.
Apoi puse bancnota desfacuta alaturi de el, pe masa, iar cu un zambet complice ii spuse:
-Ia-i, tine-i cu tine ca sa iti amintesti de acest moment atunci cand nu te vei simti bine... dar trebuie sa imi dai o banconta noua de 50 EURO ca sa o pot utiliza cu urmatorul prieten care are nevoie.


07-11-2005 14:37:28
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Asta a fost buna !!! Adanc ma lovisi, funny, si-o sa mor ranit din dragoste de..., amintiri !...:D :D :D

07-11-2005 14:44:26
   
?? cezara73
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763
Patru lumanari ardeau palpaind in cununita de advent. Era liniste. Atata liniste era in jur, incat puteai auzi soaptele sfaraite ale lumanarelelor.
Prima lumanare ofta:
- Numele meu e PACE. Lumina mea lumineaza in intuneric, dar ce folos,
oamenii nu ma vor, ei nu vor pace... Si luminita ei deveni tot mai mica,
pana ce se stinse cu totul.
A doua lumanare tresari palpaind si sopti sfaraind:
- Eu ma numesc CREDINTA, dar se pare ca sunt in plus. Oamenii nu vor sa auda de Dumnezeu. Nu mai are nici un sens sa ma consum arzand... O adiere strabatu incaperea si lumanarea se stinse.
Cu o voce abia soptita incepu sa vorbeasca si cea de-a treia lumanare.
- DRAGOSTE mi-e numele. Simt cum mi se sfarsesc toate puterile. Oamenii ma imping de-o parte. Nu-si vad decat propriile lor interese, n-au ochi pentru cei pe care ar trebui sa-i iubeasca... Si cu o ultima palpaire se stinse si lumina DRAGOSTEI.
Un baietel intra atunci in incapere. Se uita la cununita de advent, la
lumanarile stinse si rosti printre lacrimi:
- Bine, dar lumanarile ar trebui sa arda!
Atunci se auzi soapta celei de a patra lumanari:
- Nu te teme, copilas! Cata vreme ma vezi pe mine palpaind mai putem
reaprinde celelalte lumanari. Numele meu este SPERANTA!
Baietelul prinse curaj, desprinse usor SPERANTA din cununita de advent si
reaprinse de la flacara ei PACEA, CREDINTA si DRAGOSTEA, dupa care reaseza SPERANTA in cununita. Cele patru lumanari din cununita de advent isi raspandeau din nou lumina, ce destrama cu palpairea ei intunericul.


07-11-2005 15:14:10
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
Intr-o buna zi, magarul unui taran cazu intr-o fantana.
Nefericitul animal se puse pe zbierat, ore intregi, in timp ce taranul cauta sa vada ce e de facut. Pana la urma, taranul hotari ca magarul si-asa era batran, iar ca fantana, oricum secata, tot trebuia sa fie acoperita odata si-odata. Si ca nu mai merita osteneala de a-l scoate pe magar din adancul fantanei. Asa ca taranul isi chema vecinii, ca sa-i dea o mana de ajutor. Fiecare dintre ei apuca cate o lopata si incepura sa arunce de zor pamant inauntrul fantanei.
Magarul pricepu de indata ce i se pregatea si se puse si mai abitir pe zbierat. Dar, spre mirarea tuturor, dupa cateva lopeti bune de pamant, magarul se potoli si tacu. Taranul privi in adancul fantanei si ramase uluit de ce vazu.
Cu fiecare lopata de pamant, magarul cel batran facea ceva neasteptat: se scutura de pamant si pasea deasupra lui. In curand, toata lumea fu martora cu surprindere cum magarul, ajuns pana la gura fantanei, sari peste ghizduri si iesi frematand...

Viata va arunca poate si peste tine cu pamant si cu tot felul de greutati...

Secretul pentru a iesi din fantana este sa te scuturi de acest pamant si sa-l folosesti pentru a urca un pas mai sus. Fiecare din greutatile noastre este o ocazie pentru un pas in sus. Putem iesi din adancurile cele mai profunde daca nu ne dam batuti. Foloseste pamantul pe care ti-l arunca peste tine ca sa mergi inainte.

Aminteste-ti de cele 5 reguli pentru a fi fericit:
1) Curata-ti inima de ura, frica, egoism.
2) Scuteste-ti mintea de preocupari inutile.
3) Simplifica-ti viata si fa-o mai frumoasa.
4) Daruieste mai mult si asteapta mai putin.
5) Iubeste mai mult si... scutura-te de pamant, pentru ca in viata asta, tu trebuie sa fii solutia, nu problema.


08-11-2005 01:13:27
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

Cadoul

Zi de vara peste intinsele campii.

Autobuzul opintea pe o sosea cu prea multe gropi. Pe un scaun mai din
spate, statea un batranel uscativ, tinand in brate un manunchi de
flori de camp. Pe partea opusa, o fetiscana oachesa se uita fascinata
la macii, margaretele si albastrelele din bratele batranului. Nu-si
mai putea lua ochii de la ele. Razbatea din cand in cand pana la ea
parfumul proaspat de flori. Incerca sa priveasca pe fereastra prafuita
a autobuzului, dar degeaba. Ca un magnet o atrageau florile
batranului.

La urmatoarea statie, batranul dadu sa coboare. Ezita pentru o clipa,
dupa care se adresa fetei. "Vad ca-ti plac florile mele. Cred ca
sotiei mele i-ar face mare placere sa ti le daruiesc. Am sa-i spun ca
ti le-am dat tie."

Fata primi florile imbujorandu-se de placere. Urmari apoi pe
batranelul uscativ cum se cobori din autobuz si intra pe poarta de
fier forjat a unui mic cimitir din apropiere.


08-11-2005 11:00:55
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Atitudinea mintii

Aceasta este povestea doamnei Jones, o crestina în vârsta de 92 de ani, careia vârsta înaintata îi afectase grav vederea. În pofida handicapului ei, ea era mereu frumos aranjata: parul pieptanat cu grija, hainele alese cu bun gust, iar machiajul discret si placut.

În fiecare dimineata, doamna Jones întâmpina cu entuziasm noua zi. Dupa moartea sotului ei, s-a impus internarea ei într-un camin de batrâni, unde putea fi îngrijita în mod corespunzator. Toate lucrurile au fost pregatite din timp. În ziua în care trebuia sa se mute, un vecin a condus-o cu masina la caminul de batrâni. Camera ei nu era înca gata, astfel ca doamna Jones a fost nevoita sa astepte câteva ore în holul de la intrare.

În cele din urma, de doamna Jones s-a apropiat un asistent social. Simtindu-i prezenta, batrânica i-a zâmbit binevoitoare, ajutând la manevrarea scaunului ei pe rotile înspre lift. În timp ce urcau cu liftul, asistentul a început sa-i descrie toate facilitatile noului ei camin, amintindu-i si de perdelele noi de la ferestre, de tapetul proaspat aplicat pe pereti si de culorile vii ale covorului din centrul camerei pe care o va locui.

- Îmi place, îmi place foarte mult, a afirmat entuziasmata doamna Jones.
- Dar doamna Jones, înca nu am ajuns în camera. Nu ati "vazut" nimic din ceea ce va spun eu.
- Faptul ca ma simt bine si îmi place n-are a face cu vederea sau nevederea unor lucruri, sopti blând batrânica. Fericirea si bucuria nu sunt atât o stare, cât o alegere. Faptul ca îmi place sau nu camera în care voi locui nu tine de felul în care aceasta este aranjata, ci de atitudinea mintii mele.


08-11-2005 14:52:54
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Socrate si zvonurile

In Grecia antica Socrate(469-399 DC), era foarte mult laudat pentru intelepciunea lui. Intr-o zi, marele filozof s-a intalnit intamplator cu o cunostinta care alerga spre el agitat si care i-a spus:

"Socrate, stii ce-am auzit tocmai acum, despre unul dintre studentii tai?"
"Stai o clipa," ii replica Socrate. "Inainte sa-mi spui, as vrea sa treci printr-un mic test. Se numeste Testul celor Trei."
"Trei?"
"Asa este," a continuat Socrate. "Inainte sa-mi vorbesti despre studentul meu, sa stam putin si sa testam ce ai de gand sa-mi spui. Primul test este cel al Adevarului.

Esti absolut sigur ca ceea ce vrei sa-mi spui este adevarat?"
"Nu," spuse omul. "De fapt doar am auzit despre el."
"E-n regula," zise Socrate. "Asadar, in realitate, tu nu stii daca este adevarat sau nu.

Acum sa incercam testul al doilea, testul Binelui.
Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu este ceva de bine?"
"Nu, dimpotriva..."
"Deci," a continuat Socrate, "vrei sa-mi ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat?"
Omul a dat din umeri, putin stanjenit.
Socrate a continuat.

"Totusi mai poti trece testul, pentru ca exista a treia proba - filtrul Folosintei. Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu imi este de folos?"
"Nu, nu chiar..."
"Ei bine," a conchis Socrate, "daca ceea ce vrei sa-mi spui nu este nici Adevarat, nici de Bine, nici macar de Folos, atunci de ce sa-mi mai spui?"
- ?!?


08-11-2005 14:56:45
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
nu-i asa ca tot ce spunem noi aici e ... mai mult decit frumos? :)
mai vleau... ;)


08-11-2005 14:57:42
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
Chiar ca e frumos,mi-a placut,dar eu ce sa scriu,ca nu stiu,,,? Pana o sa-mi treaca ceva prin cap,va felicit pentru ceea ce ati scris ,pentru invatamintele care se trag din aceste povestioare.

08-11-2005 18:22:46
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
O pilda frumoasa: PRINCIPIUL NARCISEI GALBENE

"Fiica mea mi-a telefonat de mai multe ori sa-mi spuna "Mama trebuie sa vezi narcisele galbene inainte ca ele sa se ofileasca".
Eu doream acest lucru,dar era un drum de 2 ore cu masina de la Laguna la lacul Varful Sagetii.Cand fiica mea a sunat a treia oara,i-am promis ca voi sosi joia viitoare.Joia urmatoare, deodata timpul s-a racit si a plouat.Dar eu am promis, asa ca am mers acolo.
Cand in sfirsit am pasit in casa lui Carolyn si i-am salutat si imbratisat
pe ea si nepotii mei am spus:"Carolyn, lasa narcisele galbene.
Timpul este nefaborabil, sunt nori si ceata,asa ca nu exista nimic in lumea aceasta care sa ma faca sa mai conduc cativa kilometri,
cu exceptia ta si a acestor copii".
Fiica mea a zimbit si, cu mult calm, a spus:"Noi conducem pe vremea asta, mama"."Ei bine, nu ma duci tu pe mine in strada,pina [pana] nu se face timp frumos si, atunci cand voi iesi,o voi face ca sa ma intorc acasa".Am crezut ca am fost destul de convingatoare.
"Sper insa ca ma vei duce la garaj,ca sa-mi ridic masina mea.
Ea a spus " cat de departe trebuie sa mergem ?" "Cateva blocuri."
Carolyn a spus "o sa conduc eu. Eu sunt deprinsa cu asta."Dupa cateva minute, am intrebat-o : "Unde mergem ? Asta nu e drumul spre garaj.""Mergem spre narcisele galbene".Carolin [Carolyn] a zambit."Carolyn", am spus eu cu asprime in glas "te rog, intoarce".
"E foarte bine, mama.Tu nu te vei ierta niciodata, daca pierzi aceasta experienta."Dupa aproximativ 20 de minute,am intrat pe o straduta pietruita si am vazut o mica biserica.Mai incolo, pe partea bisericii,
am vazut scris cu litere de mana "Gradina narciselor galbene".Am coborat din masina si am mers in urma lui Carolyn in jos pe carare.
Apoi cararea a cotit si,cand am ridicat privirea am ramas muta de uimire.Inaintea mea se afla cea mai minunata imagine.Arata de parca cineva luase un butoi urias de aur si il revarsase peste piscul si  versantii muntelui.Florile au fost plantate in maiestuoase vartejuri, minunate fasii si randuri portocaliu inchis, albe, galben ca lamaia,
roz- portocaliu, galben ca sofranul si galben ca untul.Fiecare varietate de flori a fost plantata ca un grup,asa ca s-au involburat si au inflorit ca niste riuri cu tonalitati cromatice unice.Erau 5 acri de flori."Dar cine a facut asta?" am intrebat-o pe Carolyn."O femeie."- mi-a raspuns Carolyn."Ea locuieste pe proprietate.Aceea este casa ei."
Carolyn mi-a indicat o casa mica si modesta in mijlocul acelui tinut.
Am mers catre casa.Pe un zid am vazut un poster."Raspunsuri la intrebarile care stiu ca te intereseaza"- era titlul.
a.. Primul raspuns a fost un simplu "50.000 bulbi".
b.. Al doilea raspuns a fost "Unul, pus pe rand, de catre o singura femeie".A fost nevoie de doua miini, doua picioare si putin creier".
c.. Al treilea raspuns a fost "Am inceput in 1958".
Acestea au fost Principiile Narciselor Galbene.
Pentru mine, acel moment a fost o experienta care mi-a schimbat viata.M-am gindit la aceasta femeie pe care eu nu am intalnit-o niciodata si care, cu mai mult de 40 de ani in urma,a inceput cu un bulb,in timp - creand propria sa viziune asupra frumusetii si bucuriei
si impodobind varful unui munte obscur.Plantand pe rand cate un bulb de narcisa,an dupa an,ea a schimbat pentru totdeauna lumea in care traia.A creat ceva nespus de magnific, de frumos, de inspirat.
Principiul pe care ni-l arata gradina ei de narcise galbene este unul din cele mai marete principii ale slavirii si evolutiei.Este lectia care ne invata sa inaintam spre scopurile si dorintele noastre,pas cu pas - adesea facand doar un pas mic, de copil -si sa invatam sa iubim ceea ce facem, sa invatam sa folosim acumularea in timp.Cand multiplicam momentele scurte de timp in care producem ceva mic,prin efort zilnic, vom constata ca putem realiza lucruri magnifice.
Putem schimba lumea.
"Treaba asta ma intristeaza, intr-un fel", am recunoscut eu.
"Cate as fi putut eu realiza,daca mi-as fi stabilit un scop minunat acum 35 ori 40 de ani si as fi muncit in toti acesti ani sa-l ating,
'plantand cate un singur bulb o data'.Gandeste-te ce-as fi fost in stare sa realizez!"Fiica mea mi-a spus mesajul acelei zilei in stilul ei direct:
"Incepe de maine" a spus ea."Nu mai are nici un rost sa te gandesti la timpul pierdut.Modul de a face dintr-o "lectie" o bucurie si o cale de evolutie,in loc de un motiv de regret,este sa te intrebi "Cum pot folosi azi ceea ce tocmai am invatat?"Ne convingem pe noi insine ca viata va fi mai frumoasa dupa ce ne vom casatori;vom avea un copil; apoi altul.Apoi suntem frustrati ca nu sunt copiii destul de mari si vom fi mai multumiti atunci cind ei vor creste.Dupa aceea, suntem frustrati ca sunt adolescenti si se poarta ca atare.Suntem siguri ca vom fi fericiti cand ei se vor maturiza..Ne spunem ca viata noastra va fi completa cand ei se vor casatori;cand vom avea o masina noua;cand vom putea avea o vacanta placuta, sau cand ne vom pensiona.

Adevarul este ca nu exista un moment mai bun pentru a fi fericit, decat cel prezent.Daca nu acum, atunci cand ?Viata noastra va fi intotdeauna plina de schimbari.Este cel mai bine sa admiti asta in sinea ta si sa decizi sa fii fericit oricum.
Fericirea este calea.
Asa ca, bucura-te si pretuieste fiecare moment pe care il ai si pretuieste-l si mai mult, pentru ca te bucuri de el impreuna cu cineva apropiat,cineva suficient de special ca sa-ti petreci timpul cu el/ea .....
si aminteste-ti ca timpul nu asteapta pe nimeni.

Asa ca INCETEAZA sa mai astepti......
a.. pana masina ori casa este platita
b.. pana iti iei o masina sau casa noua
c.. pana copiii pleaca de acasa
d.. pana iti termini studiile
e.. pana slabesti 10 kg.
f.. pana te ingrasi cu 10 kg
g.. pana te casatoresti
h.. pana ai copii
i.. pana te pensionezi
j.. pana la vara
k.. pana la primavara
l.. pana la iarna
m.. pana la toamna
n.. pana mori.

Nu exista un moment mai bun ca cel de acum, pentru ca sa fii fericit.
Fericirea este o calatorie, nu o destinatie.
Asa ca munceste ca si cum n-ai avea nevoie de bani,iubeste ca si cum nu ai fost niciodata ranit in dragoste,danseaza ca si cum nimeni nu te-ar vedea. :)"

NB.Eu n_am de gand sa pierd timpul! Faceti la fel! :)


08-11-2005 18:42:49
   
?? cezara73
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763
Un morcov, un ou si o canã de cafea...

O tânãrã a mers la mama ei si a început sã-i povesteascã despre greutãtile vietii ei, spunându-i cã viata e prea grea pentru ea. Nu stia cum sã îsi trãiascã viata si era gata sã abandoneze. Era obositã de atâta luptã si conflicte. Imediat ce reusea sã rezolve o problemã, altele apãreau imediat în calea ei.
Fãrã sã-i spunã nimic, mama ei a luat-o în bucãtãrie. A umplut trei vase cu apã si le-a pus pe aragaz. În scurt timp apa a început sã fiarbã. În primul vas a pus niste morcovi, în al doilea niste ouã iar în al treilea niste boabe de cafea. Le-a lãsat sã fiarbã în continuare, fãrã sã spunã nici o vorbã.
Dupã aproximativ o jumãtate de orã, a oprit focul. A pus morcovii într-o farfurie, ouãle în alta si cafeaua într-o canã S-a întors spre fiica ei si i-a zis:
- Spune-mi ce vezi?
- Morcovi, ouã si cafea, a spus ea.
Mama ei a luat-o mai aproape si i-a cerut sã ia un morcov în mânã ca sã vadã cum este. Ea a luat morcovul si a constatat cã e moale. Apoi, i-a cerut sã ia un ou. L-a luat, l-a decojit si a constatat cã era un ou fiert foarte tare. În cele din urmã, mama i-a cerut sã guste din cafea. A gustat si a zâmbit cu plãcere când a simtit aroma plãcutã. În final, fiica contrariatã a întrebat:
- Ce înseamnã toate astea mamã?
Mama ei i-a explicat cã fiecare din aceste trei obiecte au avut de a face cu acelasi eveniment, cu aceeasi problemã, au fost puse în apã fiartã.
Dacã initial morcovul era tare si puternic, dupã ce a fiert a devenit moale si slab.
Dacã initial oul era fragil, cu coajã subtire care tinea lichidul în interior, acum a devenit tare.
Dacã initial boabele de cafea era separate, acum au devenit un amalgam. Însã
au schimbat ceva, au schimbat apa în care au fiert...
- Care dintre ele esti tu? si-a întrebat mama fiica. Când problemele bat la usa ta, cum rãspunzi? Esti ca un morcov, ca un ou, sau ca si cafeaua?

Oare cum sunt eu? Sunt eu morcovul care pare tare, însã în probleme devine slab, moale si îsi pierde puterea?
Sunt eu oul care începe cu o inimã maleabilã dar care în probleme s-a schimbat? Poate cã am avut o inimã bunã, însã suferinta, moartea, relatiile rupte, problemele financiare, sau alte probleme mi-au fãcut inima de piatrã?
Sau sunt o boabã de cafea? Ea de fapt a schimbat apa care adus durerea, însã prin fierbere cafeaua a lãsat o mireasmã si gust plãcut.
Dacã esti ca si o boabã de cafea, când lucrurile încep sã meargã rãu, tu folosesti si acel prilej pentru a avea rezultate bune si sã schimbi situatia din jurul tãu.

Când treci prin momente întunecate si problemele par tot mai grele, reusesti sã te ridici la un alt nivel? Cum faci fatã problemelor? Esti un morcov, un ou sau o boabã de cafea?


10-11-2005 17:37:01
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
Ma.."regasesc" drept OU! :x :(

10-11-2005 19:21:27
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Un om a gasit un ou de vultur si l-a pus in cuibarul unei gaini de curte. Puiul de vultur a iesit din ou odata cu puii de gaina si a crescut impreuna cu ei.
Toata viata lui, vulturul a facut ceea ce au facut si puii de curte. A scurmat pamantul dupa viermi si insecte. A cloncanit si a cotcodacit. Dadea din aripi si zbura un pic in aer.
Anii au trecut si vulturul a imbatranit foarte tare. Intr-o zi el a vazut o pasare splendida deasupra lui, pe cerul fara nori.Aceasta plana intr-o gratioasa maretie printre curentii puternici, abia batand din aripile sale viguroase, aurii.
Batranul vultur privi in sus cu veneratie: "Cine e acesta?" a intrebat el.
"Acesta este vulturul, regele pasarilor", i-a spus vecinul sau.
"El apartine Cerului. Noi apartinem Pamantului - noi suntem gaini."

Si astfel, vulturul a trait si a murit ca o gaina, pentru ca asta a crezut el ca este. "


11-11-2005 01:41:04
   
?? Aary
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2005
Mesaje: 973
...se spune ca e indicat sa te porti bine cu colegul idiot pentru ca s-ar putea sa-ti devina sef candva... :rolleyes: ... nu e chiar pilda, da'... pana mea :D nu gaseam aia cu citatele... :rolleyes:

17-11-2005 19:52:25
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
orice om ocupa functii atit cit este capabil.....
cind nu mai este capabil sa urce......ramine in aceea functie....
so......
toate functiile de conducere sunt ocupate de incapabili...asta la un anumit moment dat...


17-11-2005 19:56:52
   
?? Aary
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2005
Mesaje: 973
sa inteleg ca daca vreodata ajungi intr-o functie de conducere (ceea ce iti si doresc) esti de fapt o incapabila?!?

17-11-2005 19:58:52
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
nu.....
cind nu  mai poti..urca in functie.....esti incapabil....


18-11-2005 23:46:35
   
?? Zefli
Cont Sters

Inregistat: 03-11-2005
Mesaje: 559
corect ... bravo ...

19-11-2005 00:16:09
   
?? funes
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2005
Mesaje: 477
zicea un mare om deshtept (scuze pentru amnezie) ca functiile sunt precum cartile: cu cat sunt mai sus cu atat sunt mai nefolositoare...

19-11-2005 02:53:17
   
?? Zefli
Cont Sters

Inregistat: 03-11-2005
Mesaje: 559
nu trebuia sa-l crezi ...

19-11-2005 03:00:28
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
orice lucru nefolosit mult timp...este nefolositor...

daca renunti la acel obiect....imediat isi va dovededi utilitatea...


19-11-2005 14:32:16
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918

funes a scris:

zicea un mare om deshtept (scuze pentru amnezie) ca functiile sunt precum cartile: cu cat sunt mai sus cu atat sunt mai nefolositoare...



interesant: nu_ti amintesti identitatea omului , in schimb bagi mana_n foc ca e deshtept!:rolleyes: ...daca pe o functie "cel_mai_sus_pusa" exista sansa, norcul..sa ajunga OMUL POTRIVIT..., crede_ma ca anonimul tau destept...pica in ignoranta definitiva! Din nefericire pentru noi romanii..., nu am avut sansa la asemenea accederi: in sensul ca oameni de valoare si de buna credinta sa ajunga..pe cel mai inalt soclu...,si sa aiba puterea de a tine fraiele! :rolleyes: asta ...cred..


19-11-2005 16:09:16
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Proprietarul unui magazin batea un ultim cui pentru a fixa o mica bucata de lemn în dreptul usii de la intrare: "Catelusi de vânzare". Si cum astfel de anunturi au darul sa trezeasca foarte usor curiozitatea copiilor, nu dupa multa vreme, în magazin intra un baietel.
- Cât costa un catelus? - îl întreba baietelul pe vânzator.
- Depinde, raspunse acesta, între 30 si 50 de dolari.
Baietelul baga mâna în buzunar si scoase ceva maruntis.
- Am doi dolari si jumatate. Îmi dati voie sa-i vad?
Vânzatorul zâmbi întelegator si fluiera scurt. De dupa tejghea aparu Lady, îndreptându-se grabita spre stapânul ei, urmata fiind de cinci catelusi.
Unul dintre ei ramase mult în urma. Baietelul observa imediat ca puiul avea un handicap la una dintre labutele posterioare.
- Ce are catelusul? - se interesa el la vânzator.
Barbatul îi spuse ca dupa afirmatiile veterinarului, catelusul avea o malformatie din nastere si avea sa schiopateze toata viata.
- Pe asta vreau sa-l cumpar! - exclama baietelul.
- Nu, nu trebuie sa-l cumperi. Daca într-adevar vrei sa-l iei, ti-l dau pe gratis.
Baietelul se întrista, îl privi pe vânzator drept în ochi si spuse clar si raspicat:
- Nu vreau sa mi-l dati pe gratis! E la fel de valoros ca oricare dintre fratii lui si va voi plati integral pentru el. Va voi da acum doi dolari si jumatate si câte 50 de centi în fiecare luna pâna voi reusi sa-l achit.
Barbatul insista:
- Nu pot sa cred ca vrei sa-l cumperi! Niciodata nu va fi în stare sa alerge, sa sara si sa se joace la fel ca ceilalti catelusi.
Baietelul se apleca si-si sufleca pantalonii, lasând sa se vada un dispozitiv metalic care-i sustinea piciorul stâng.
- Domnule, nici eu nu prea pot sa alerg, iar catelusul acesta are nevoie de cineva care sa-l înteleaga.
Stapânul catelusilor îsi musca buza inferioara, încercând sa-si stapâneasca lacrimile.
- Fiule, ma rog si sper ca fiecare dintre acesti catelusi sa aiba parte de un stapân ca tine.

În viata nu conteaza CINE esti, ci daca cineva te apreciaza pentru CEEA CE esti, acceptându-te asa cum esti si iubindu-te neconditionat.


25-11-2005 01:28:52
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Lipsea o treapta de la scara , de ani de zile, dar el mergea perfect. N-a observat lipsa treptei decat la-nceput. Peste  cateva luni , cand treapta ar fi fost pusa la loc, i s-ar fi parut la fel de nelalocul ei , ca si-un mort ca s-ar apuca sa-nvie dupa 2-3 luni si s-ar intoarce printre-ai lui acasa, tocmai cand bietii oameni gusta dulcea convalescenta a uitarii si cand isi fac socotelile cu un tacam mai putin. Si mergea de ani pe scara cu o treapta lipsa, lipsa devenind masura si element al variatiei in monotonie. Scara cu toate treptele ar fi devenit o scara banala. I-ar fi trebuit iar o perioada de acomodare, ar fi avut anxietati, ceva s-ar fi tulburat in echilibrul vietii lui. Intr-o zi, cineva a mai scos o treapta, de pe undeva, din scara. Din curiozitate: "Asa, ca sa vedem ce face". Si el s-a-mpiedicat , a cazut si-a murit. Curiosul a zis :"Cine s-ar fi gandit ?! Ceasul rau !"
     Toata lumea zicea : "De, ceasul rau".  NIMANUI NU I-A TRECUT PRIN MINTE CA DOUA TREPTE ERAU PREA MULT.




    Ileana Vulpescu             CANDIDATII LA FERICIRE


01-12-2005 12:39:09
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Ora de religie

Prima slujba
Un tinar preot (catolic, sau nu) trebuia sa tina prima lui
slujba, drept pentru care era extrem de emotionat, chiar
simtea panica. Atunci, superiorul lui, Episcopul, vazindu-l
atit de stresat l-a sfatuit ca inainte sa se urce in amvon
pentru predica, sa puna un paharel de vodca in paharul cu apa,
ca sa se relaxeze si sa aiba curaj.
Preotului i-a mers nemaipomenit in prima lui slujba, dar cind
a ajuns acasa a gasit pe masa o mica scrisoare din partea
Episcopului in care zicea:

Draga Parinte, Fiule.
Ma bucur foarte mult ca ti-a mers atit de bine in prima ta
slujba si ca ai tinut cont de sfatul pe care ti l-am dat, dar
trebuie sa-ti fac anumite observatii:
1. Din acel pahar cu apa trebuie sa iei mici sorbituri nu sa-l
dai pe gat dintr-o data.
2. In acel pahar cu apa nu se pune nici gheata, nici felii de
lamaie.
3. Nu se foloseste Biblia ca suport pentru pahar.
4. Nu poti sa te stergi la gura cu sutana.
5. Poruncile lui Dumnezeu sint 10 nu 12.
6. Iar apostolii sint 12 nu 10.
7. Cind vorbesti despre cruce nu poti sa spui ca e acel T mare
de deasupra altarului.
8. Cind vorbesti despre Iisus si apostoli, nu poti spune ca e
"Fiul si banda lui".
9. David l-a invins pe Goliat cu o prastie si o piatra, nu
poti sa spui ca "i-a zburat curul cu dinamita"...
10. Cind vorbesti despre Iuda, nu poti sa-l numesti fiu de
tipa.
11. Tatal, Fiul si Sfintul Duh nu sint Batrinul, Juniorul si
Stafia...
12. Nu e frumos sa-l numesti pe Papa "Nasul".
13. Faraonul i-a trimis pe evrei in pribegie, nu in p**da
ma-sii.
14. Eva i-a dat lui Adam un mar, nu i-a cedat...
16. Magdalena a fost o pacatoasa nu o tipa.

In rest a fost bine.


11-12-2005 02:50:27
   
?? Zefli
Cont Sters

Inregistat: 03-11-2005
Mesaje: 559
so funny ...

oricum esti o pacatoasa ...


11-12-2005 04:06:39
   
?? Zefli
Cont Sters

Inregistat: 03-11-2005
Mesaje: 559
Un pacient de 32 de ani îl întîlni pe terapeutul  Richard Crowle .
“ Nu reuşesc să mă las de obiceiul de a-mi suge degetul mare,” se lamentă.
“Nu-ţi face mari probleme din cauza asta, “ îi spuse Crowley. “Dar încearcă să sugi un alt deget în fiecare zi.” Pacientul încercă să facă întocmai cum i s-a spus. Şi de fiecare dată cînd îndrepta mîna spre gură, trebuia să facă o alegere conştientă pentru a alege care deget trebuia să fie subiectul atenţiei sale în acea zi. Înainte de sfîrşitul acelei săptămîni, obiceiul era vindecat. “Cînd un viciu devine obişnuinţă, e greu de controlat,” spune Richard Crowley. “ Dar cînd ni se cere să dezvoltăm noi atitudini, să luăm decizii noi şi să facem alegeri noi, devenim conştienţi că nu se merită”.


13-12-2005 21:19:46
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904

Zefli a scris:

so funny ...
oricum esti o pacatoasa ...

You're too sexy for your hand... :D

ps. Stiu ca sint pacatoasa, mult prea pacatoasa... si ca am apucat-o pe drumul pierzaniei.... dar nu ti-am cerut sa ma urmezi.


14-12-2005 05:06:01
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
funny..sa incerc sa te aduc pe drumul cel bun ?
;)


15-12-2005 02:25:43
   
?? admariuss
Cont Sters

Inregistat: 14-06-2005
Mesaje: 394
dai cezarului cele ce sunt ale cezarului si lui Dumnezeu cele ce sunt ale lui Dumnezeu,,,,cu cine poate fi comparat cezarul in ziua de azi?

15-12-2005 02:30:38
   
?? Zefli
Cont Sters

Inregistat: 03-11-2005
Mesaje: 559

fun-funny a scris:

You're too sexy for your hand... :D

ps. Stiu ca sint pacatoasa, mult prea pacatoasa... si ca am apucat-o pe drumul pierzaniei.... dar nu ti-am cerut sa ma urmezi.


But I am not too sexy for your hand ... ;)


15-12-2005 02:52:43
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
"zbura odata o vrabie iarna, si a inghetat, si a cazut. a trecut pe acolo o vaca, si s-a balegat peste vrabie. amu, vrabia in balegar s-a incalzit, si a inceput a ciripi. o vulpe, trecand pe alaturi, a auzit ciripitul si a mancat vrabia.
morala:
nu-ti e dusman acel care te baga in rahat
nu-ti e prietent acel care te scoate din rahat
si ultima: shezi in rahat - pai nu ciripi.: :rolleyes:


15-12-2005 03:52:46
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904

admariuss a scris:

dai cezarului cele ce sunt ale cezarului si lui Dumnezeu cele ce sunt ale lui Dumnezeu,,,,cu cine poate fi comparat cezarul in ziua de azi?

cu oricare dintre noi :rolleyes:


15-12-2005 03:58:18
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

andreeas74 a scris:

"zbura odata o vrabie iarna, si a inghetat, si a cazut. a trecut pe acolo o vaca, si s-a balegat peste vrabie. amu, vrabia in balegar s-a incalzit, si a inceput a ciripi. o vulpe, trecand pe alaturi, a auzit ciripitul si a mancat vrabia.
morala:
nu-ti e dusman acel care te baga in rahat
nu-ti e prietent acel care te scoate din rahat
si ultima: shezi in rahat - pai nu ciripi.: :rolleyes:






:) :) :) super...


15-12-2005 04:02:37
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
....n_as spune ca ma omor dupa ea! ...se asorteaza cu decorul ,insa...

15-12-2005 04:08:49
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
ASTA IMI PLACE ! :)
"dupa moarte un om sta alaturi de Dumnezeu si ishi contepla drumul in viatza care ii apare ca un sir de pasi pe nisipul unei plaje .
alaturi de pasii lui, paralel cu urmele sale, pe intreaga perioada a vietzii vede urmele pasilor Domnului insotindu_l dar cand ajunge la cea mai grea parte din viata sa, observa ca doar un sir de pasi a mai ramas in nisip...
-Doamne, il intreaba pe Dumnezeu cu lacrimi in ochi, de ce tocmai atunci in cele mai grele momente, tu nu ai fost alaturi de mine ? cum tocmai atunci ai putut sa ma parasesti ?
Iar Dumnezeu raspunde :
-Acelea pe care le vezi, fiul meu, sunt urmele mele numai, caci pe tine te purtam pe bratze..."...

Ultima modificare facuta de andreeas74 (15-12-2005 04:11:44)


15-12-2005 04:09:56
   
?? Zefli
Cont Sters

Inregistat: 03-11-2005
Mesaje: 559
"Asa ca, iata un sfat pentru a-ti creste increderea in fortele proprii atunci cand ai de-a face cu femeile:
NU LE MAI DORI ATAT!
Si un mod excelent de a face asta e sa-ti gasesti un hobby care sa-ti faca placere cu adevarat. Ceva ce nu are de-a face cu femeile.
Acest mod placut de a te distra, nu numai ca iti va creste moralul, dar va fi si o portita de scapare pentru atunci cand acea domnisoara deosebita cu care te intalnesti va incepe sa te cam streseze, cum au ele obiceiul sa o faca.
Personal imi face placere sa fac cate o plimbare mai lunga cu bicicleta, si am astfel ocazia sa-mi limpezesc gandurile si sa ma simt mai bine."


15-12-2005 04:22:49
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
si...imbraca tricoul galben, dupa ce_a castigat Turul Frantei! :D...de pilda..:rolleyes:

Ultima modificare facuta de andreeas74 (15-12-2005 04:24:41)


15-12-2005 04:24:22
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
baieti trisati in dragoste......luati aminte...

15-12-2005 04:24:38
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
"Cativa ani in sir, pe una din aleile mai retrase ale Spitalului Central, puteau fi vazute in fiecare seara, doua umbre care mergeau incet, brat la brat, soptindu-si vorbe neintelese de cei din jur. Pareau invaluiti in ceata.
    Mai tarziu am aflat:erau doi oameni foarte batrani, sot si sotie, in varsta de peste 80 de ani. Amandoi erau de o rara distinctie. El era perfect normal si isi plimba in fiecare seara sotia suferinda de o dementa senila, intr-un stadiu linistit.
     In aceasta cumplita boala, pacientii isi ignoreaza complet prezentul si trecutul mai apropiat. Ei nu pot trai decat in trecutul indeprtat si foarte indepartat.
      Sotul, perfect sanatos, realiza toata grozavia prezentului: era profund nefericit si facea eforturi sa para fericit.
      Ea, bolnava, era cu adevarat fericita. La bratul sotului, ca transportata de masina timpului, se credea in varsta de 17 ani si-i povestea omului de langa ea, pe care il lua drept bunicul ei, despre visurile ei, despre viitor, despre logodnicul ei pe care il astepta zilnic sa vina "din moment in moment"
      - O, bunicule, daca l-ai cunoaste si dumneata!...In seara asta va veni cu siguranta, e foarte punctual. E atat de tanar si de frumos...Ne iubim mult si credem in viitorul nostru fericit, pana la adnci batranete. Nu crezi, oare?
       - O, cred, cred...Veti ajunge la adanci batranete si veti fii fericiti, ca sot si sotie...Veti avea un viitor fericit!
       Apoi, intr-o zi, au disprut amandoi. Pentru totdeauna. S-au contopit in vesnicia nefiintei."


       Din volumul "Inainte de a uita"   de Paul Cortez


07-02-2006 16:19:48
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Tot bananaind prin net-ul asta mare, am dat de o poveste; mie mi-a placut, v-o spun si voua :
   Un cuplu avea doi copii, o fetita de patru ani si un baietel de cateva zile, abia adus de la maternitate. Dupa ce i l-au aratat fetitei si l-au pus in patut, micuta i-a rugat s-o lase putin singura cu el. Parintii, tematori, nestiind ce i-ar putea trece prin minte, n-au acceptat dar ea a continuat sa insiste. Intr-un tarziu, induplecati de patosul ei, au iesit din camera dar s-au oprit imediat dupa usa, tragand cu ochiul. Fetita s-a apropiat de patut si mangaind-ul pe cel mic, l-a intrebat cu tremur in glas :
   -- Bebe mic, poti sa-mi spui cum mai arata DUMNEZEU, ca io am cam inceput sa-l uit...


12-03-2006 10:54:46
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
O doamna iudeica numita Rosina, acum multi ani, a ajuns tarziu intr-o noapte la un hotel luxos, insa care nu admitea evrei. Tanarul de la receptie a cautat in condica si a spus: "Ne pare rau, nu mai avem loc. Hotelul este plin."
       Acea iudeica a spus: "Dar condica arata ca mai sunt locuri libere."
       Tanarul, s-a balbait si a spus scurt: "Stiti, noi nu acceptam iudei. Incercati in cealalta parte a orasului..."
       Doamna Rosina vizibil afectata a spus: "Va anunt ca m-am convertit la credinta voastra."
       Receptionerul a spus: "Oh, da? Atunci sa va facem un mic test. Cum s-a nascut Isus?"
       Doamna a raspuns: "S-a nascut dintr-o fecioara, numita Maria, intr-un mic oras numit Betleem."
       "Foarte bine," a raspuns tanarul. "Mai spuneti-mi."
       Doamna Rosina a continuat: "Sa nascut intr-o iesle."
       "Corect," a spus receptionerul. "Si de ce s-a nascut intr-o iesle?"
       Doamna Rosina a strigat la el: "Pentru ca unul ca tine intr-un hotel nu i-a dat unei doamne iudeice o camera pentru noapte!" :)


05-07-2006 02:29:26
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
nu cred in miracole.....ma bazez pe ele....

06-07-2006 01:00:15
   
?? Zefli
Cont Sters

Inregistat: 02-06-2006
Mesaje: 80

da_si_nu a scris:

nu cred in miracole.....ma bazez pe ele....


tu tot speri sa slabesti asa brusc si sa te indopi ca de obicei, nu-i asa ???


06-07-2006 04:07:10
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
:)
asta este miracolul care il astepti tu...pentru tine ?
tin sa precizez ca persoana din foto nu este zefli..dar face cam acelas lucru ca si co-forumistul nostru



tu tot speri sa slabesti asa brusc si sa te indopi ca de obicei, nu-i asa ???


:) :) :)

Ultima modificare facuta de da_si_nu (06-07-2006 21:04:27)


06-07-2006 20:56:46
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
Vrut-a omul ca sa schimbe cele ce cuprinse-au fost de timp, dar nu a putut asterne cele ce dorite-au fost de el, caci toate fost-au fara rost.
        Vrut-a omul sa astearna gandurile sale-n scris, dar cuprinsul unei pagini n-a putut cuprinde gandul, caci lumina foii albe a respins un gand ascuns.
        Poate va veni cuprinsul unui adevar prin timp, sa aduca nemurirea pasilor ce vor sa treaca, peste drumuri de ne-ntors.
        Bine-ar fi sa creada omul, ce cuprins n-a fost de un adevar preapur, caci valoarea retrairii poate fi prin semn dedus.
        Unde vine nemurire, unde poate sa cuprinda intelegerea, ce vie poate fi printr-o traire?
        Daca-ar sti despre iubire, gandirea omului nepregatita, ar sminti cuprinse locuri ce dorite sunt prin timp.
        Daca omul ar cuprinde cele ce trairi vor fi, nu ar rataci-n simtire si-ar cunoaste zori de zi.
        Bine e-n cuprinsul lui, sa patrunda alinarea si-atuncea, el, bogatul om vedea-va ce nu a vazut candva.
        Daca-ar sti cuprinsul om sa-nteleaga alinarea, n-ar mai rataci-n constiinta, caci valoarea ei cuprinsa, i-ar aduce impacarea.
        Daca ar putea cuprinsul unui gand sa se auda, toate cele ce putea-vor dar sa fie, s-ar gasi prin cautare.
        Ochi sa vada bucuria chipurilor regasita, ar striga-n urechea surda, toti de-ar vrea cuprins s-auda, ar cuprinde retrairea.

(Pilda ...omului) :rolleyes:


07-07-2006 01:48:07
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763
Sunt recunoscator ...

Sotului (sotiei) care sforaie toata noaptea,
Pentru ca doarme acasa cu mine si nu cu altcineva !
Impozitelor pe care le platesc,
Pentru ca inseamna ca sunt angajat. :D
Podelei care trebuie stearsa si ferestrelor care trebuiesc spalate,
Pentru ca inseamna ca am o locuinta.
Tuturor nemultumirilor la adresa guvernului pe care le aud,
Pentru ca inseamna ca avem libertatea cuvintului.
Zgomotului pe care trebuie sa-l suport de la vecini,
Pentru ca inseamna ca pot auzi.
Locului de parcare pe care il gasesc tocmai la capatul parcarii,
Pentru ca inseamna ca pot sa merg si ca am fost binecuvantat cu un mijloc de transport.
Soneriei care ma trezeste in zorii zilei,
Pentru ca inseamna ca sunt viu.
SI, IN SFARSIT, ... pentru prea multe e-mail-uri,
Deoarece inseamna ca am prieteni care se gandesc la mine.


mda...


26-11-2006 00:10:58
   
?? bosss
Cont Sters

Inregistat: 26-12-2005
Mesaje: 861
Mai bine o bucata uscata de paine, cu pace, decat o casa plina de carnuri cu cearta.
Cel ursuz cauta ce-i place lui, se supara de orice lucru bun"


06-04-2007 00:35:41
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la