Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Despre oameni deosebiti    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Suntem prin creatie liberi...liberi sa IUBIM...dragostea trebuie privita ca HRANA VITALA A VIETII.
=)


04-02-2008 23:43:09
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Suntem prin creatie liberi...liberi sa IUBIM...dragostea trebuie privita ca HRANA VITALA A VIETII.
=)


Corect.  Si ca sa nu ma admonesteze colegul Pan din nou (cu toate ca imi ramasese deja dator cu o explicatie), am sa adaug ca pe mine dragostea - fizica, se va subintelege probabil din cele ce urmeaza :) - m-a sustinut intotdeauna, indiferent de incercarile prin care a trebuit sa trec. ...Sper sa nu fi scandalizat pe nimeni cu aceasta precizare - pentru mine cel putin, sexul invoca intotdeauna dragostea, si inca extraordinar de convingator.


06-02-2008 02:21:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:

Suntem prin creatie liberi...liberi sa IUBIM...dragostea trebuie privita ca HRANA VITALA A VIETII.
=)


Corect.  Si ca sa nu ma admonesteze colegul Pan din nou (cu toate ca imi ramasese deja dator cu o explicatie), am sa adaug ca pe mine dragostea - fizica, se va subintelege probabil din cele ce urmeaza :) - m-a sustinut intotdeauna, indiferent de incercarile prin care a trebuit sa trec. ...Sper sa nu fi scandalizat pe nimeni cu aceasta precizare - pentru mine cel putin, sexul invoca intotdeauna dragostea, si inca extraordinar de convingator.

Imi place sinceritatea ta...numai eu pot fi atat de sincera...chiar si pe sticla!;)
=)


06-02-2008 02:31:21
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Pe " poezie (punct) ro " am descoperit un talent literar care pe mine ma fascineaza,de aceea va recomand sa cititi ceea ce scrie el acolo,se numeste Adrian Suciu,iar mai jos va dau o mostra din ceea ce mi-a placut mie.

18-02-2008 19:36:29
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Sfaturi pentru Veronica Micle
poezie [ ]
poem interzis junelor îndrăgostite de poeţi


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de Adrian Suciu [Adrian ]

2006-08-03  |     | 




Conform studiilor efectuate, a poetului
are aceeaşi consistenţă, formă,
gust şi miros ca a strungarului. Poetul,
acest fierar-betonist al sentimentelor apoase,
nu se deosebeşte de alţii decît
prin faptul că ce produce el nu foloseşte nimănui.

Cum fiecare jună care o arde intelectual cu vreun poet
se visează Veronica Micle, îmi pare de bun simţ,
fiind o persoană onestă,
să precizez nişte lucruri.

Primo: Din perspectiva caracterului finit al Universului
şi a vieţii ca formă de organizare a materiei,
bişniţarul sănătos care te duce
cu maşina e preferabil poetului ofticos care
te duce cu preşul. (Cel dintîi
îţi poate oferi, pînă să devii neinteresantă,
măcar amintirea unei vacanţe în Creta,
hotel trei stele cu demipensiune, în vreme ce al doilea
te va răsfăţa, eventual, cu amintirea
unei călătorii în bucătărie, să-i faci un senvici
cu unt şi cu sare, în vreme ce el se enervează
că nu-l dă la emisiunile culturale de la televizor.)

Secundo: Poetul, şi de-i necunoscut (pentru consoartele delicate ale poeţilor se spune "nedescoperit")
şi de-i dat la publicaţii, audio-video şi, mai nou,
pe internet, tot aia e.
Un ins care suferă toată ziua de nebăgare în seamă
şi-abia are bani de vodcă ieftină ca să-şi scarpine
inspiraţia. (Şi mai terminaţi cu tîmpenia aia
că poeţii sînt buni la pat!)

În consecinţă, dacă vreţi ca Veronica,
treaba voastră! Dar să ştiţi că poeţii
care vă aprind vouă imaginaţia sînt afemeiaţi, laşi,
plîngăreţi, lipsiţi de spirit practic,
chiriaşi toată viaţa, şoferi de rable, părinţi lamentabili,
amanţi obosiţi şamd şamd şamd. (Un filosof de treabă
propunea să fie exterminaţi, ca să fie scutiţi
de-atîta suferinţă şi să nu mai ocupe locul inutil.)

Bref, e limpede că cel mai bun poem din lume
nu face cît o bucată de pită pentru un copil flămînd.
(Şi-aveţi grijă: poeţii nu cîntă
decît cărnurile tinere, tari,
fără burtă şi celulită!)


18-02-2008 19:37:03
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Am fost şi eu însurat: dragoste, nuntă, sex (nu neapărat în ordinea asta), tot tacîmul. Am stat cu nevastă-mea vreun an de zile. Mi-e tare greu acum să înţeleg cine a fost sadicul care a inventat instrumentul de tortură căruia-i zice „pat conjugal”. E îngrozitor să dormi cu cineva în acelaşi pat. Trupurile asudă, put, sforăie şi fac pîrţuri. Cel mai tare m-am chinuit cu pîrţurile. În fiecare noapte, din dragoste curată, mă abţineam de la pîrţuri, în fiecare dimineaţă explodam în baie, într-o simfonie incredibil de sonoră, parcă ieşind la lumină din coşmarul unei iminente încurcături de maţe. Ajunsesem să visez că fac pîrţ, mă trezeam de zece ori pe noapte, disperat, balonat şi mai trăgeam cîte unul discret, verificînd, dincolo de orice îndoială, că nevastă-mea doarme tun.
După vreun an de căsnicie, îmi dădusem peste cap digestia şi îmi stricasem somnul definitiv. Ajunsesem să am cearcăne de intelectual şi să mă suspecteze vecinii de ciroză pe fond alcoolic deşi eu beau mai rar decît majoritatea predicatorilor neo-protestanţi. Şi-atunci am pus piciorul în prag şi-am avut o discuţie cu nevastă-mea. I-am spus clar că vreau să dormim separat. Au urmat vreo trei săptămîni de scandaluri pe motiv de „nu mă mai iubeşti”, „ai pe alta”, „toţi sînteţi nişte porci”, pînă mi-am făcut bagajele şi m-am mutat.
Dacă o fi să mă însor iarăşi, o să găsesc o femeie care să nu aibă nimic împotriva dormitoarelor separate. Şi, de cîte ori aud sintagma „pat conjugal”, mă balonez instantaneu, cred că deja e o problemă psihică.


18-02-2008 19:39:18
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Imi place tare mult cum scrie acest om,chiar are talent literar! Ce parere aveti? Iata o alta mostra : " Am constatat că e tare peste mînă să fii romantic în România. Aş putea relata o suită întreagă de experienţe care să-mi întărească afirmaţia dar voi avea decenţa de a ma limita la una singură, relativ nevinovată şi, cred eu, îmi veţi da dreptate.
Aşadar: Bucureşti, Calea Magheru, zi frumoasă de primăvară. Pentru neiniţiaţi, Calea Magheru, între Universitate şi Romană, este, de mai bine de două sute de ani, buricul Bucureştilor. Actualmente, artera e considerată una dintre cele mai scumpe şi exclusiviste zone comerciale din Europa, magazinele de firmă şi fiţe -îmi cer scuze pentru problemele insurmontabile pe care le produc unui eventual traducător al acestor rînduri prin folosirea termenului de mai sus- se înghesuie unele în altele, bogăţia se etalează cu nonşalanţă, oamenii sînt frumoşi, eleganţi, ireali.
Aşadar: Bucureşti, Calea Magheru, zi frumoasă de primăvară. Într-o conjunctură asupra căreia, din discreţie, nu voi insista, am întîlnire cu o jună fabuloasă al cărei interes faţă de neînsemnata mea persoană îmi rămîne inexplicabil. Mă prezint la locul stabilit cu un sfert de oră în avans, spălat, parfumat şi îmbujorat. Fumez şapte ţigări. Ea apare, naturală ca respiraţia şi zice, la fel de natural: Hai să ne plimbăm! Iată-mă în însăşi chintesenţa romantismului: plimbare, femeie frumoasă şi cu intenţii clare, primăvară clocotitoare, soare blînd şi păsărele. Cititorul ar avea destule motive să mă bănuiască de o stare de spirit întru totul plăcută.
Facem zece paşi purtaţi de entuziasm dinspre Universitate către Romană. Schimbăm nişte vorbe. Pentru un observator atent, îmi trădez timiditatea bine stăpînită măcar prin privirea lăsată în jos. Privire care se agaţă, intempestiv şi accidental, de o flegmă proaspătă, hidrodinamică, cu vagi urme de tutun. De la care zboară instantaneu înspre o altă flegmă, mult mai delicată, stingherită de etalarea publică a nudităţii. Şamd. De la Universitate la Romană, pe cine nu mă crede îl rog să verifice, trotuarul e un covor nesfîrşit de scuipaţi. Sînt de toate felurile: sănătoşi, fragili, proaspeţi, fosilizaţi, în culori felurite, de la verdele pal la rozul infinitezimal, în straturi succesive, palimpsestice. Dacă nu eşti orb, n-ai cum să scapi de ei! Rog cititorul romantic, atunci cînd se plimbă prin zonă, să privească strict în ochii partenerei. Altminteri va păţi ca mine şi se-alege praful de tot romantismul! Dacă la Romană, după o conversaţie uşoară şi-o cafea tare, distinsa va avea iniţiativa nefericită de-a încerca să te sărute pe gură (cîh!), îţi vei aduce aminte subit că ai o urgenţă teribilă, o problemă de a cărei rezolvare îţi atîrnă destinul, o vei lăsa pe preopinentă nedumerită şi frustrată şi vei da bir cu fugiţii!
N-ai avut parte de o întîlnire romantică dar măcar ai înţeles de ce dau faliment fabricile autohtone de batiste...


18-02-2008 19:42:18
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Vezi, Ono, d-aia m-am lasat eu de poezie - ca sa nu devin impotent ca nea Suciu asta! :D:D

Si daca mai bag cite-o poezea din ani in paste pe topicul dedicat, e doar din cauza de suprapotentza :D, s-o mai eliberez un pic ;) :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-02-2008 20:28:41)


18-02-2008 20:27:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:

Vezi, Ono, d-aia m-am lasat eu de poezie - ca sa nu devin impotent ca nea Suciu asta! :D:D

Si daca mai bag cite-o poezea din ani in paste pe topicul dedicat, e doar din cauza de suprapotentza :D, s-o mai eliberez un pic ;) :D:D

Mai cere si tu un ajutor...cand ai nevoie...mai stii cine iti intinde o mana...;)
=D=D=D
Forumistele se pare ca sunt fete inimoase...;)


18-02-2008 20:31:17
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Da-da, se aproba, chere Tasha! ;)

Erata: voiam de fapt sa zic "bagami-as poezia-n topicul ala" :D... dar n-am indraznit s-o spun. Na ca mi-a scapat! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-02-2008 20:35:15)


18-02-2008 20:34:28
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Ora 8
personale [ ]
Bovarisme V


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de Adrian Suciu [Adrian ]

2006-05-16  |     | 




Întîlnirile memorabile sînt, desigur, cele la care ea nu vine. Era vorba să vă întîlniţi la ora 8. Toată ziua te-ai gîndit la ora 8, ai fantasmat despre ce-ai să-i spui şi ce-are să-ţi răspundă. Ai fabulat fără întrerupere citind o carte sau făcîndu-ţi omleta (neapărat fără ceapă, mirosul de ceapă nu dispare pînă la ora 8). Ai ajuns cu o jumătate de oră mai devreme. În minte stă-nşurubat următorul gînd: dacă e cu adevărat interesată de această întîlnire, va veni şi ea măcar cu un sfert de ceas mai devreme, cu zece minute măcar, cu cinci. La 8 fără 3, se simte îndoiala: mai vine sau nu? Privitul la ceas devine mecanic. Este ora 8. Gîndeşti că aşa-s femeile, întîrzie întotdeauna. Îi acorzi un sfert de oră. Fumezi ţigară de la ţigară. Tresari la fiecare siluetă feminină în depărtare şi-apoi eşti dezamăgit. Te uiţi la ceas: o mai aştepţi încă trei minute. În clipa aceea, îţi aduci aminte că, ultima dată cînd l-ai verificat, ceasul tău mergea înainte cu patru minute! Patru minute de şanse în plus ca ea să apară. Trec şi alea. Nimic. În fond, n-ai nici o treabă, mai poţi aştepta puţin. Sigur v-aţi înţeles pentru ora 8? Parcă era vorba de ora 9. Da, da, da, s-ar putea ca ea să fi înţeles ora 9. O iei de la capăt. Şi-apoi te duci şi te culci. Singur.


18-02-2008 20:36:41
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Suuuper,chiar imi place tare mult cum scrie acest Adrian Suciu,de aceea am vrut sa vi-l fac si voua cunoscut,doar sunteti prietenii mei,trebuie sa stiti ce citesc! Apropo,voi ce mai cititi,ce scriitor va place? Aveti cont pe poezie punct r o? Eu acolo intru(intre doua partide) Atentie,a nu se intelege partide politice,ar fi chiar culmea.

18-02-2008 20:40:22
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Eu ma citesc mai mult pe mine-ma, lately :D:D

D-aia si scriu si-aici intr-o prostie, sa am ce citi ;)

Se zice, Yoko darling, ca devii treptat mai nefericit/a, pe masura ce citesti mai mult.
Asa o fi?!  Posibil... eu cam asa simt. :(

Motiv pentru care o sa trec si eu la "partide" - nu politice nici eu, nuuuu ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-02-2008 20:46:38)


18-02-2008 20:42:16
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:

Eu ma citesc mai mult pe mine-ma, lately :D:D

D-aia si scriu si-aici intr-o prostie, sa am ce citi ;)

Se zice, Yoko darling, ca devii treptat mai nefericit/a, pe masura ce citesti mai mult.
Asa o fi?!  Posibil... eu cam asa simt. :(

Motiv pentru care o sa trec si eu la "partide" - nu politice nici eu, nuuuu ;)

Azi am citit un editorial al unei reviste Univers Moto...vi-l recomand si voua...;)
=)


18-02-2008 20:49:26
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:

Eu ma citesc mai mult pe mine-ma, lately :D:D

D-aia si scriu si-aici intr-o prostie, sa am ce citi ;)

Se zice, Yoko darling, ca devii treptat mai nefericit/a, pe masura ce citesti mai mult.
Asa o fi?!  Posibil... eu cam asa simt. :(

Motiv pentru care o sa trec si eu la "partide" - nu politice nici eu, nuuuu ;)

Azi am citit un editorial al unei reviste Univers Moto...vi-l recomand si voua...;)
=)


Fara reclama mascata! :D

Desi, pe linga cam misoginii bikeri, mai sint si destule demne urmase ale Coanei Mitza biciclista! ;)
Care era o boieroaica mai excentrica de fapt, in realitate.

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-02-2008 21:17:14)


18-02-2008 21:09:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:


tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:

Eu ma citesc mai mult pe mine-ma, lately :D:D

D-aia si scriu si-aici intr-o prostie, sa am ce citi ;)

Se zice, Yoko darling, ca devii treptat mai nefericit/a, pe masura ce citesti mai mult.
Asa o fi?!  Posibil... eu cam asa simt. :(

Motiv pentru care o sa trec si eu la "partide" - nu politice nici eu, nuuuu ;)

Azi am citit un editorial al unei reviste Univers Moto...vi-l recomand si voua...;)
=)


Fara reclama mascata! :D

Desi, pe linga cam misoginii bikeri, sint si destule urmase ale Coanei Mitza biciclista! ;)

Nu vrei mascata...o facem pe fatza?;)
cine stie poate gasesti amatoare pe forum...=)
pe mine m-ai convins...imi cumpar doua roti la vara....;)=D


18-02-2008 21:17:28
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
<<Nu vrei mascata...o facem pe fatza?;)
cine stie poate gasesti amatoare pe forum...:)
pe mine m-ai convins...imi cumpar doua roti la vara....;):D>> (de la Tasha citire)

Boieroaica erai deja, excentrica mai raminea sa devii, ma chere! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-02-2008 21:23:33)


18-02-2008 21:22:41
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:

<<Nu vrei mascata...o facem pe fatza?;)
cine stie poate gasesti amatoare pe forum...:)
pe mine m-ai convins...imi cumpar doua roti la vara....;):D>> (de la Tasha citire)

Boieroaica erai deja, excentrica mai raminea sa devii, ma chere! :D:D

Am dovedit asta in vara...nu?...nici chiar mie nu mi-a fost usor sa cred ca sunt in stare sa fac prestari pe sticla....doua roti acolo sunt floare la ureche...cita vreme am permis...so?=D=D
Uite asa surprind eu lumea cu cele mai nebunatice idei...;)
=D=D


18-02-2008 21:28:07
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

Xtremul a scris:

Eu ma citesc mai mult pe mine-ma, lately :D:D

D-aia si scriu si-aici intr-o prostie, sa am ce citi ;)

Se zice, Yoko darling, ca devii treptat mai nefericit/a, pe masura ce citesti mai mult.
Asa o fi?!  Posibil... eu cam asa simt. :(

Motiv pentru care o sa trec si eu la "partide" - nu politice nici eu, nuuuu ;)
Daca ma intrebi de fericire... nu stiu ce sa-ti raspund, daca as spune ca da,sunt fericita poate ca as minti,nu cred ca un om care nu iubeste poate fi fericit! Eu vreau sa iubesc,chiar vreau,dar cum sa ma indragostesc daca barbatii nu au rabdare cu mine? Indragosteala nu vine facand sex,eu ma indragostesc daca imi vorbesti,nu daca ma patrunzi. Ador barbatii inteligenti,oamenii inteligenti in general, le admir pe sandie si pe tasha,admir rabdarea si toleranta lor. Si desi sunt femeie,recunosc ca mariile genii in orice domeniu au fost barbati,cred ca cei care au spus ca barbatii au creierul mai mare au avut dreptate. Odata am cunoscut pe cineva de pe acest forum,care isi propusese sa ma faca sa il iubesc. Ne-am intalnit de vreo trei ori si nu s-a arata disperat sa ma culc cu el,ceea ce mi-a placut,insa nici nu scotea ceva inteligent pe gura,ceva care sa ma faca sa il admir. Dupa alte cateva intalniri la fel de fade,si-a dat seama ca sunt o persoana dificila,sau poate ca doar nu simteam acea chimie,si a vrut sa ma plateasca. Insa intre timp devenise amicul meu,iar cu amicii nu faci sex,nu? Si credeti-ma ca nu sunt deloc dificila,e chiar atat de greu de inteles ca daca nu iubesc fac sex,dar macar o fac din prima,iar daca esti un tip care sa ma "vrajesti" te pot iubi neconditionat? Dar barbatii nu mai au timp de acea vrajeala,iar cei care au timp nu au ce spune ! Imi doresc prea mult daca cer "vrajeala inteligenta"? Daca vreau sa iubesc un tip care sa ma fascineze prin felul in care gandeste? Si acum auziti-ma cum tzip,cum urlu: nu de sex duc lipsa,ci de dragoste! Si sigur sunt multe femei in aceeasi situatie! Tasha,Sandie,ce parere aveti de asta?

18-02-2008 21:37:40
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Chiar daca nu-mi cereai parerea..tot mi-o spuneam...multumesc in primul rand pentru aprecierile facute...vezi,nu intamplator am glumit pe un topic,unde ma prindeam sa-ti tin lumanarea...;)
Poate si eu as avea multe de invatat de la tine...mai ales ca am spus de multa vreme ca vreau sa scap de anumite tabuuri pe care le-am avut o viata intreaga...
La vrajeala intelectuala...daaa!!!!...de acord cu tine si eu consider ca cel care reuseste sa se joace cu mintea mea...sa ma fascineze...merita sa ma tavaleasca si-n pat!;)Na.....!!!!...c-am spus-o si pe asta!!!=D=D=D


18-02-2008 21:53:08
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

tasha 1951 a scris:

Chiar daca nu-mi cereai parerea..tot mi-o spuneam...multumesc in primul rand pentru aprecierile facute...vezi,nu intamplator am glumit pe un topic,unde ma prindeam sa-ti tin lumanarea...;)
Poate si eu as avea multe de invatat de la tine...mai ales ca am spus de multa vreme ca vreau sa scap de anumite tabuuri pe care le-am avut o viata intreaga...
La vrajeala intelectuala...daaa!!!!...de acord cu tine si eu consider ca cel care reuseste sa se joace cu mintea mea...sa ma fascineze...merita sa ma tavaleasca si-n pat!;)Na.....!!!!...c-am spus-o si pe asta!!!=D=D=D
Exact,asta e ,asta e secretul,dar barbatii nu au timp! Si atunci sa nu se mai planga ca nu sunt iubiti! Noi vrem sa iubim,dar pentru a te indragosti ai nevoie de timp petrecut cu acea persoana!

18-02-2008 22:00:17
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Octavian Paler mi-a dat directie. Am simtit in textele lui gandurile mele. M-am gandit de multe ori ce s-ar fi intamplat daca l-as fi descoperit mai devreme. Probabil m-as fi gandit ca modul in care sunt i se datoreaza lui in totalitate. Era, asa cum chiar el afirma, un pesimist. Eu sunt departe de a fi asa. Nu cred ca semanam foarte tare din punct de vedere al personalitatii. Probabil e vorba de modul de exprimare sau de imbinarea dintre logica si sentimente in gandire. Nu stiu si nici nu imi pasa. Oricum, a fost mult peste ceea ce as putea eu sa fiu vreodata din punctul asta de vedere. De fapt, a fost cu mult peste multi.

18-02-2008 23:38:25
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
wooooooooooow cu asta chiar m-ai umplut de sila .....bleah ...paler ......mai pushtime inodora incolora insipida shi gazoasa ......fitzi voi nu mai citatzi pseudo corifei misogini shi nihilishti !
onoyoko a scris:

Octavian Paler mi-a dat directie. Am simtit in textele lui gandurile mele. M-am gandit de multe ori ce s-ar fi intamplat daca l-as fi descoperit mai devreme. Probabil m-as fi gandit ca modul in care sunt i se datoreaza lui in totalitate. Era, asa cum chiar el afirma, un pesimist. Eu sunt departe de a fi asa. Nu cred ca semanam foarte tare din punct de vedere al personalitatii. Probabil e vorba de modul de exprimare sau de imbinarea dintre logica si sentimente in gandire. Nu stiu si nici nu imi pasa. Oricum, a fost mult peste ceea ce as putea eu sa fiu vreodata din punctul asta de vedere. De fapt, a fost cu mult peste multi.


18-02-2008 23:54:10
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Ciudatule,nu mai vorbi despre ceea ce nu sti! Daca citeai macar o carte de-a lui nu mai vorbeai asa!   "Muntele devine mai abrupt pe masura ce te apropii de el."

18-02-2008 23:56:29
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

CIUDATUL SA a scris:

wooooooooooow cu asta chiar m-ai umplut de sila .....bleah ...paler ......mai pushtime inodora incolora insipida shi gazoasa ......fitzi voi nu mai citatzi pseudo corifei misogini shi nihilishti !
onoyoko a scris:

Octavian Paler mi-a dat directie. Am simtit in textele lui gandurile mele. M-am gandit de multe ori ce s-ar fi intamplat daca l-as fi descoperit mai devreme. Probabil m-as fi gandit ca modul in care sunt i se datoreaza lui in totalitate. Era, asa cum chiar el afirma, un pesimist. Eu sunt departe de a fi asa. Nu cred ca semanam foarte tare din punct de vedere al personalitatii. Probabil e vorba de modul de exprimare sau de imbinarea dintre logica si sentimente in gandire. Nu stiu si nici nu imi pasa. Oricum, a fost mult peste ceea ce as putea eu sa fiu vreodata din punctul asta de vedere. De fapt, a fost cu mult peste multi.

Ciudatule...lasa lumea sa-si dea cu parerea...nu le taia avintul...=)


18-02-2008 23:57:03
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

La vrajeala intelectuala...daaa!!!!...de acord cu tine si eu consider ca cel care reuseste sa se joace cu mintea mea...sa ma fascineze...merita sa ma tavaleasca si-n pat!;)Na.....!!!!...c-am spus-o si pe asta!!!=D=D=D


Hmm, o merita, nu te contrazic, dar unde scrie ca cine merita trebuie sa si primeasca? :D


19-02-2008 00:01:51
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:

La vrajeala intelectuala...daaa!!!!...de acord cu tine si eu consider ca cel care reuseste sa se joace cu mintea mea...sa ma fascineze...merita sa ma tavaleasca si-n pat!;)Na.....!!!!...c-am spus-o si pe asta!!!=D=D=D


Hmm, o merita, nu te contrazic, dar unde scrie ca cine merita trebuie sa si primeasca? :D

:rolleyes:   asa e...dar suntem pe topicul oameni deosebiti...deci sa acceptam ca cei care o primesc sunt si deosebiti...=)


19-02-2008 00:06:10
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

onoyoko a scris:

(..) Indragosteala nu vine facand sex,eu ma indragostesc daca imi vorbesti,nu daca ma patrunzi. Ador barbatii inteligenti,oamenii inteligenti in general, le admir pe sandie si pe tasha,admir rabdarea si toleranta lor. (...) Dar barbatii nu mai au timp de acea vrajeala,iar cei care au timp nu au ce spune ! Imi doresc prea mult daca cer "vrajeala inteligenta"? Daca vreau sa iubesc un tip care sa ma fascineze prin felul in care gandeste? Si acum auziti-ma cum tzip,cum urlu: nu de sex duc lipsa,ci de dragoste! Si sigur sunt multe femei in aceeasi situatie! Tasha,Sandie,ce parere aveti de asta?


Nu ma cheama nici Tasha, nici Sandie, dar da-mi voie sa-ti spun, draga Onoyoko, ca dragostea ar putea fi ceva mai capricioasa decat pari tu sa banuiesti - ca ar putea sa nu vina obligatoriu nici macar cu spectacolul unei inteligente deosebite, adica.


19-02-2008 00:13:44
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

tasha 1951 a scris:


alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:

La vrajeala intelectuala...daaa!!!!...de acord cu tine si eu consider ca cel care reuseste sa se joace cu mintea mea...sa ma fascineze...merita sa ma tavaleasca si-n pat!;)Na.....!!!!...c-am spus-o si pe asta!!!=D=D=D


Hmm, o merita, nu te contrazic, dar unde scrie ca cine merita trebuie sa si primeasca? :D

:rolleyes:   asa e...dar suntem pe topicul oameni deosebiti...deci sa acceptam ca cei care o primesc sunt si deosebiti...=)



haida trosc... tocmai intrasem in transa pe pagina asta datorita lui yoko si bagati voi publicitatea,p....da de aur neaccesibila (oare pe cine o interesa?),care mie personal imi provoaca o perioada de impotentza plina de sila ..... buricu pamantului tre sa fie de sex femeiesc parol


19-02-2008 00:37:39
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Soryn a scris:


tasha 1951 a scris:


alintatura a scris:



Hmm, o merita, nu te contrazic, dar unde scrie ca cine merita trebuie sa si primeasca? :D

:rolleyes:   asa e...dar suntem pe topicul oameni deosebiti...deci sa acceptam ca cei care o primesc sunt si deosebiti...=)



haida trosc... tocmai intrasem in transa pe pagina asta datorita lui yoko si bagati voi publicitatea,p....da de aur neaccesibila (oare pe cine o interesa?),care mie personal imi provoaca o perioada de impotentza plina de sila ..... buricu pamantului tre sa fie de sex femeiesc parol



Mnaah, cu trosc-ul numai tu ai aparut, interpretand aiurea ce citesti. ...Oi fi surmenat, ti-ar putea prinde bine o pauza.


19-02-2008 00:40:21
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
merci  pt sfat , poate ai dreptate cu pauza, dar cred ca mi ar prinde si mai bine sa trec peste egouri supraponderale

19-02-2008 00:53:15
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


:rolleyes:   asa e...dar suntem pe topicul oameni deosebiti...deci sa acceptam ca cei care o primesc sunt si deosebiti...=)


...Sau ca cei care sunt deosebiti primesc? :)


19-02-2008 00:56:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:


:rolleyes:   asa e...dar suntem pe topicul oameni deosebiti...deci sa acceptam ca cei care o primesc sunt si deosebiti...=)


...Sau ca cei care sunt deosebiti primesc? :)

Draga mea toti suntem deosebiti in felul nostru...fiecare dintre noi are ceva special...=)...deci toti meritam !=)


19-02-2008 13:39:58
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Vine primavara,renasc iubirile,cel putin asa spun poetii. Va astept sa discutam mai in detaliu pe mess  alinaalina3235

Ultima modificare facuta de onoyoko (19-02-2008 20:18:09)


19-02-2008 20:09:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

onoyoko a scris:

Vine primavara,renasc iubirile,cel putin asa spun poetii.

daaa!!!
E anotimpul meu preferat...cand totul renaste...si iti da senzatia ca nimic nu e imposibil...ca poti sa o iei de la capat...ca poti sa faci...tot ce nu ai facut pana ieri...pana azi...Imi place senzatia de racoare...si aer proaspat care imi inunda camera...si soarele...si imi da energie. De fiecare data cand e o zi asa frumoasa ...am multa energie....!!!=)
Am aruncat tot ce a fost vechi...toate nelinistile si durerile...si vechile iubiri.... Inca mai ratacesc...dar macar nu ma mai uit inapoi...ce a fost a fost...ceea ce conteaza e prezentul...ziua de astazi...si ce va fi de acum inainte. Cred ca fiecare dintre noi...cara un bagaj de amintiri...frumoase...urate...regrete...sperante... dar cateodata devine asa de greu bagajul asta ..incat te opreste in loc. De ce sa consumi asa multa energie cu regrete si amintiri urate? Ce rost are  ???=(


19-02-2008 20:20:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

onoyoko a scris:

Vine primavara,renasc iubirile,cel putin asa spun poetii. Va astept sa discutam mai in detaliu pe mess  alinaalina3235

Tu schimbi id-ul ca altii ciorapii?
ma gandeam eu de ce nu ma mai abordezi....;)
=D=D


19-02-2008 20:22:26
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:


:rolleyes:   asa e...dar suntem pe topicul oameni deosebiti...deci sa acceptam ca cei care o primesc sunt si deosebiti...=)


...Sau ca cei care sunt deosebiti primesc? :)

Draga mea toti suntem deosebiti in felul nostru...fiecare dintre noi are ceva special...=)...deci toti meritam !=)


LOL, iata o mostra de diplomatie! :) Tasha, :*


20-02-2008 01:10:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:


alintatura a scris:



...Sau ca cei care sunt deosebiti primesc? :)

Draga mea toti suntem deosebiti in felul nostru...fiecare dintre noi are ceva special...=)...deci toti meritam !=)


LOL, iata o mostra de diplomatie! :) Tasha, :*

Daaa...zodia....e de vina...ca sa nu zic" divina"...=D=D=D


20-02-2008 01:13:59
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Soryn a scris:

merci  pt sfat , poate ai dreptate cu pauza, dar cred ca mi ar prinde si mai bine sa trec peste egouri supraponderale


mai devreme sau mai tirziu trebuia sa faci uz de aluzia asta fin-grosolana... "SHE WROTE: BREAK!"


20-02-2008 03:42:44
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

SandieShaw a scris:


Soryn a scris:

merci  pt sfat , poate ai dreptate cu pauza, dar cred ca mi ar prinde si mai bine sa trec peste egouri supraponderale


mai devreme sau mai tirziu trebuia sa faci uz de aluzia asta fin-grosolana... "SHE WROTE: BREAK!"


Ca de obicei , intelegi ce vrei nu ce se exprima ,transformi,deformezi pentru a discredita.Sa fie clar, nu ma refer la greutate(fizica) ci la marimea egoismului .

Sunt sigur ca stiai deja,dar nu te poti impiedica sa " intzepi" .

Tin de mult sa-ti multumesc , datorita tie am inteles mai obiectiv o mare parte a femeilor.Le acordam mult prea multa importantza si credibilitate.Deci intr-un fel esti coautoare la o mare parte din postarile mele ;)

Ultima modificare facuta de Soryn (20-02-2008 13:40:30)


20-02-2008 13:26:41
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:


alintatura a scris:



...Sau ca cei care sunt deosebiti primesc? :)

Draga mea toti suntem deosebiti in felul nostru...fiecare dintre noi are ceva special...=)...deci toti meritam !=)


LOL, iata o mostra de diplomatie! :) Tasha, :*



Pentru asta e apreciata de multa lume; diplomatie si obiectivitate(in general):)  iar cand provoaca (intzeapa):D nu o face din interese (subiective)personale(poate rar),ci pentru a relansa topicuri si discutii interesante ...

Ultima modificare facuta de Soryn (20-02-2008 14:05:10)


20-02-2008 14:02:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Soryn a scris:


alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:


Draga mea toti suntem deosebiti in felul nostru...fiecare dintre noi are ceva special...=)...deci toti meritam !=)


LOL, iata o mostra de diplomatie! :) Tasha, :*



Pentru asta e apreciata de multa lume; diplomatie si obiectivitate(in general):)  iar cand provoaca (intzeapa):D nu o face din interese (subiective)personale(poate rar),ci pentru a relansa topicuri si discutii interesante ...

Multumesc mult Sorine...eu te apreciam de multa vreme....am asteptat insa s-o faci si tu....obiectiv,evident...la vara dau o bere...sper ca anul asta sa ajung in Franta...anul trecut m-a luat valul cu televiziunea si n-am mai apucat!!!=D=D


20-02-2008 14:08:24
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
dam noi o lada , aja ca pregateste-te de coma halcoolica :D ,nu prea am antrenament asa ca te descurci tu cu simo :)

21-02-2008 17:43:28
   
?? cristian27dj
Cont Sters

Inregistat: 02-09-2007
Mesaje: 45
Cu ocazia acestei zile de mare sarbatoare pentru credinciosii catolici care sarbatoresc azi Invierea Domnului ,le doresc un Paste fericit alaturi de familie si  Hristos a Inviat .

23-03-2008 13:23:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Soryn a scris:

dam noi o lada , aja ca pregateste-te de coma halcoolica :D ,nu prea am antrenament asa ca te descurci tu cu simo :)

ok...Abia astept s-o cunosc pe Simona,daca nu ajung eu la voi ...poate ajungeti mai degraba voi la mine in Oas!;)
Va astept cu tot dragul!


23-03-2008 13:35:10
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
"Undeva intre o gluma si o lacrima.....fiecare din noi lasam o umbra...."sunt cuvintele MAIEI MORGENSTERN intr-un interviu televizat pe care l-am prins acum vreo doua zile....timp de ceva mai putin de o ora s-o ascult pe "Ecaterina cea Mare"a fost o adevarata incantare....nici nu stiu cum a trecut timpul ascultand-o pe evreica care fara sa-si nege sorgintea si-a marturisit dragostea neconditionata pentru tara unde s-a nascut si oamenii ei....si cand te gandesti ca ore intregi ecranele televizoarelor noastre sunt ocupate de unii ca jiji,urinel ,etc.....pe care uita Dumnezeu sa-i mai stearga de pe" sticla".....nu poti sa faci altceva decat sa te bucuri o data in plus ca ai avut privilegiul sa asculti confesiunile.....unei femei cu adevarat deosebita....

18-04-2008 15:47:00
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

onoyoko a scris:

Vine primavara,renasc iubirile,cel putin asa spun poetii. Va astept sa discutam mai in detaliu pe mess  alinaalina3235
Te astept ca si cand numai dragostea noastra ar fii pe pamant.

26-04-2008 18:05:04
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Acum citeva zile am vazut ceva ce m-a determinat sa scriu aici,un cioban a venit sa doneze singe pentru o persoana aflata in spital (fara sa aibe pretentii materiale de orice fel)era cum este orice cioban care vine la oras ,blugi cu urme de jeg ,par nearanjat etc,a fost refuzat pentru ca nu stia sa scrie si sa citeasca (motiv invocat de doctorita),asta avind in vedere ca acea persoana avea NEVOIE de transfuzie,nu stiu cum sa rezolvat pina la urma dar daca asi compara ciobanul cu doctorita ...chiar nu suporta comparatie,mia lasat un gust amar mai ales ca fututa aia se simtea ofensata ca un asemenea om (in conceptia ei)vrea sa ajute pe cineva si nici nu stie sa citeasca....bla,bla,cautind un fel de aprobare din partea celorlalti...doamne ce greata mia fost,unde traim oameni buni...

29-04-2008 11:18:56
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
In ROOOOOOOOOOOOMANIA !.....hihihi

29-04-2008 12:34:42
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Carol38 a scris:

Acum citeva zile am vazut ceva ce m-a determinat sa scriu aici,un cioban a venit sa doneze singe pentru o persoana aflata in spital (fara sa aibe pretentii materiale de orice fel)era cum este orice cioban care vine la oras ,blugi cu urme de jeg ,par nearanjat etc,a fost refuzat pentru ca nu stia sa scrie si sa citeasca (motiv invocat de doctorita),asta avind in vedere ca acea persoana avea NEVOIE de transfuzie,nu stiu cum sa rezolvat pina la urma dar daca asi compara ciobanul cu doctorita ...chiar nu suporta comparatie,mia lasat un gust amar mai ales ca fututa aia se simtea ofensata ca un asemenea om (in conceptia ei)vrea sa ajute pe cineva si nici nu stie sa citeasca....bla,bla,cautind un fel de aprobare din partea celorlalti...doamne ce greata mia fost,unde traim oameni buni...


Scuze Carol/Batrane, daca D-na Dr. cauta aprobare la ceilalti(inclusiv tu) de nu ai folosit ocazia sa-i dai cu tifla-n cap? adica" lasa-ti d-na doftora ca completez yo formularu' si face el un x la urma" si atunci prietene, faceai putina diferenta in societatea pe care o detestezi. (pe pariu ca d-na doftor tot din ciobani se trage d'aia a actionat asa, c'asha's parvenitii). Ca societatea sa se comporte mai bine, trebuie sa incepem cu noi insine. (nu necesar sa sarim la atak, dar cu calm si intentie buna, putem face o diferenta, chiar daca numai pentru o persoana, at one time)


29-04-2008 12:57:55
   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7    
Mergeti la