Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Despre oameni deosebiti    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Taticu imi permit sa te numesc asa pentru un motiv,femeia care avea nevoie era soacramea...si isi pune citiva litri la doua saptamini ,eu am incercat sa discut dar cind esti la limita cu timpul parca nu vrei sa te pui cu cretinii(parerea mea),am sarit in masina si am alergat la alte rude...banuiesc ca habar nu ai ce inseamna toate astea ,deci nu cred ca daca cineva din familia ta este pe duca si o tii de luni bune doar cu transfuzii,citeste bine LUNI BUNE mai esti calm si toate ale,chiar nu voiam sa dau aceste amanunte dar nu stiu de ce banuiesc ca si pe aici pe forum mai sint ,,oameni deosebiti,,cit despre chestia cu x sau cu insistatul sint coleric pur cred ca nu ai vrea sa vezi cum insist cind ...ok cred ca devin off topic

29-04-2008 20:49:35
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Cit despre cioban este de undeva de la Sibioara cta nu imi este nici ruda nici cunoscut...dar mie mia dovedit ca este deosebit

29-04-2008 20:52:37
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Ultima oara a fost lasata cu transfuzia de singe 4 ore pentru ca noi lipsisem de acolo si asistentele si-au facut de cap,adica ii baga singe cuagulat

29-04-2008 20:55:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Anca Parghel, un mare artist al Romaniei, o femeie speciala, o mama, un om. Are nevoie de noi. Iar noi, care suntem oameni, putem sa-i salvam viata. Nu-i nevoie sa ne luam mancarea de la gura , nu trebuie sa ne dam camasa de pe noi, sunt suficienti cativa euro sa punem in contul acela si cu cat suntem mai multi, cu cat ne demonstram calitatea de oameni, cu atat suma se poate strange si viata ei ar putea fi salvata.Cancerul ar putea fi invins! Stiu ca atunci cand moare un artist se strange lumea ca la circ. Stiu ca ziarele vand bine atunci cand se vorbeste despre nenorocirea unei persoane publice, stiu ca incepem sa ascultam muzica respectivului abia dupa ce a murit, dar hai sa facem o exceptie! Hai sa ne adunam in jurul ei acum, cand inca traieste, hai sa o inconjuram cu atentia noastra si mai tarziu, cand ea va urca pe scena si ne va canta din nou, sa fim mandri ca am facut o fapta buna: am donat 1 euro din putinul nostru si i-am salvat viata!
Acesta este contul in care pot fi donati banii,oricat puteti si va permiteti, iar daca vreti sa-i transmiteti mesaje de incurajare, o puteti face aici.
ING BANK ROMANIA
Contul este deschis pe numele
Ciprian Parghel
euro - RO73INGB0000999901012956

Ʈn lei - RO30INGB0000999901012954


22-08-2008 23:08:20
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Oi fi cinic dar asta este,ei cind ia fost bine s-a gindit la cei sarmani,cu ce este ea mai buna ca orice amarit de zidar sau lucratoare la colectiv,citi artisti ati vazut sa doneze bani la o fundatie pentru nevoiasi,oooh, Anca Parghel,sariti sarantoci si dati bani,dar cei carora le-a umplut buzunarele cu bani de ce nu-si protejeaza investitia,dar cei care au fost incintati de vocea ei cind le cinta la ureche de ce nu sar cu bani,hai sariti voi nimeni si salvati un mare artist iar voi stingetiva in tacere ca de nu sinteti oamenii privighetoare,voi sinteti cei care trebuie sa slujiti si sa suferiti in tacere sa va stingeti in tacere,ei nu ,ei sint artisti,ma lasati...

23-08-2008 09:43:17
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Este greu sa vorbesti despre STEFAN IORDACHE la timpul trecut...si totusi MAESTRUL a plecat dintre noi.....SI MARGARETA a ramas stinghera incercand in zadar sa-mpodobeasca un catafalc ridicat prea de timpuriu....Dumnezeu sa aiba grija de sufletul tau, Maestre!=(

15-09-2008 21:27:28
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Carol38 a scris:

Oi fi cinic dar asta este,ei cind ia fost bine s-a gindit la cei sarmani,cu ce este ea mai buna ca orice amarit de zidar sau lucratoare la colectiv,citi artisti ati vazut sa doneze bani la o fundatie pentru nevoiasi,oooh, Anca Parghel,sariti sarantoci si dati bani,dar cei carora le-a umplut buzunarele cu bani de ce nu-si protejeaza investitia,dar cei care au fost incintati de vocea ei cind le cinta la ureche de ce nu sar cu bani,hai sariti voi nimeni si salvati un mare artist iar voi stingetiva in tacere ca de nu sinteti oamenii privighetoare,voi sinteti cei care trebuie sa slujiti si sa suferiti in tacere sa va stingeti in tacere,ei nu ,ei sint artisti,ma lasati...

A postat si ea parere ei pe topicul asta, si tu ai postat bineinteles parerea ta. Un raspuns putin cam dur, dar care mi-a adus aminte de comentarea unui prieten la cina de Duminica: "cum ti sau parut oamenii in Buc.?"  am zis OK, normal, mult mai bine decat am vazut in media, la care el zice; "nu ti s-au parut Rai, fara mila uni de altii?" am zis ca nu, poate pentru ca am si stat putin, numai 4 zile sau ca nu am stat cu multi de vorba, dar eu i-am vazul la fel ca pretutindeni(imbracati).


16-09-2008 08:48:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:


Carol38 a scris:

Acum citeva zile am vazut ceva ce m-a determinat sa scriu aici,un cioban a venit sa doneze singe pentru o persoana aflata in spital (fara sa aibe pretentii materiale de orice fel)era cum este orice cioban care vine la oras ,blugi cu urme de jeg ,par nearanjat etc,a fost refuzat pentru ca nu stia sa scrie si sa citeasca (motiv invocat de doctorita),asta avind in vedere ca acea persoana avea NEVOIE de transfuzie,nu stiu cum sa rezolvat pina la urma dar daca asi compara ciobanul cu doctorita ...chiar nu suporta comparatie,mia lasat un gust amar mai ales ca fututa aia se simtea ofensata ca un asemenea om (in conceptia ei)vrea sa ajute pe cineva si nici nu stie sa citeasca....bla,bla,cautind un fel de aprobare din partea celorlalti...doamne ce greata mia fost,unde traim oameni buni...


Scuze Carol/Batrane, daca D-na Dr. cauta aprobare la ceilalti(inclusiv tu) de nu ai folosit ocazia sa-i dai cu tifla-n cap? adica" lasa-ti d-na doftora ca completez yo formularu' si face el un x la urma" si atunci prietene, faceai putina diferenta in societatea pe care o detestezi. (pe pariu ca d-na doftor tot din ciobani se trage d'aia a actionat asa, c'asha's parvenitii). Ca societatea sa se comporte mai bine, trebuie sa incepem cu noi insine. (nu necesar sa sarim la atak, dar cu calm si intentie buna, putem face o diferenta, chiar daca numai pentru o persoana, at one time)

De acord cu tine....sa incepem cu noi...dar vezi,intotdeauna vedem la cel de langa noi defectele ,pentru noi gasim mereu o scuza...ca asa-i omul!=)


16-09-2008 09:16:42
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ontopic: interesanta biografia... secreta ;) a lui Einstein, care-a fost un genial... afemeiat :D

Pe linga detaliul c-a fost insurat (a doua oara) cu vara-sa primara Elsa (moarta in 1936, la 60 de ani), haios mi s-a parut si "acordul" ;) dintre ei care prevedea "neamestecul in treburile interne" :D a niciunuia.
Adica mai ales neamestecul Elsei, care primea doar cite o cutie de bomboane :rolleyes: - da, e pe bune chestia :D - atunci cind vreo amanta de-a lui Ainshtainica :D venea acasa la ei - evident, ca sa si-o puna :D:D cu geniul pustiu... ;)

Ce ti-e si cu teoria asta a relativitatzii jugului casniciei, dom'le... ;) :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-12-2008 21:15:28)


13-12-2008 21:07:18
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

Xtremul a scris:

Ontopic: interesanta biografia... secreta ;) a lui Einstein, care-a fost un genial... afemeiat :D

Pe linga detaliul c-a fost insurat (a doua oara) cu vara-sa primara Elsa (moarta in 1936, la 60 de ani), haios mi s-a parut si "acordul" ;) dintre ei care prevedea "neamestecul in treburile interne" :D a niciunuia.
Adica mai ales neamestecul Elsei, care primea doar cite o cutie de bomboane :rolleyes: - da, e pe bune chestia :D - atunci cind vreo amanta de-a lui Ainshtainica :D venea acasa la ei - evident, ca sa si-o puna :D:D cu geniul pustiu... ;)

Ce ti-e si cu teoria asta a relativitatzii jugului casniciei, dom'le... ;) :D:D
Asa o relatie as vrea eu. Si sa nu uit: bine ai revenit,cum ti-a fost prin tari straine ?

13-12-2008 21:42:00
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Nu prea am imbinat utilul cu placutul, dar se putea si mai rau. ;)

13-12-2008 21:47:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

Nu prea am imbinat utilul cu placutul, dar se putea si mai rau. ;)

Macar ai schimbat aerul...nu-i asa?
la noi se potrivea si fraierul...dar la tine?;)
=D=D


14-12-2008 19:50:03
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Era o maxima, draga Tasha: "Never change a winning team" ;)
Pe care si eu o aplic - daca ceva functioneaza (chiar cu hopuri), de ce sa-l (adica... S-O :D) schimb ????

Ultima modificare facuta de Xtremul (14-12-2008 22:19:59)


14-12-2008 22:14:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

Era o maxima, draga Tasha: "Never change a winning team" ;)
Pe care si eu o aplic - daca ceva functioneaza (chiar cu hopuri), de ce sa-l (adica... S-O :D) schimb ????

ok...ok...am inteles  ;)
on topic,asta pentru ca esti un om deosebit!=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (15-12-2008 08:14:32)


15-12-2008 08:13:08
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

alina-buc a scris:


Xtremul a scris:

Ontopic: interesanta biografia... secreta ;) a lui Einstein, care-a fost un genial... afemeiat :D

Pe linga detaliul c-a fost insurat (a doua oara) cu vara-sa primara Elsa (moarta in 1936, la 60 de ani), haios mi s-a parut si "acordul" ;) dintre ei care prevedea "neamestecul in treburile interne" :D a niciunuia.
Adica mai ales neamestecul Elsei, care primea doar cite o cutie de bomboane :rolleyes: - da, e pe bune chestia :D - atunci cind vreo amanta de-a lui Ainshtainica :D venea acasa la ei - evident, ca sa si-o puna :D:D cu geniul pustiu... ;)

Ce ti-e si cu teoria asta a relativitatzii jugului casniciei, dom'le... ;) :D:D
Asa o relatie as vrea eu. Si sa nu uit: bine ai revenit,cum ti-a fost prin tari straine ?


Se vede ca iti plac bomboanele :) poate primesti de la Moshu de Craciun, d'alea Belgiene :)


20-12-2008 10:43:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Oameni deosebiti pot fi numiti cei care prin faptele lor se ridica cu mult deaspura tuturor,zilele acestea mi-a fost dat sa intalnesc o femeie absolut deosebita,cu valori morale ridicate si tot ce pot sa spun e ca mi-as dori ca toti sa aveti norocul de a va scoate D-zeu in cale astfel de persoane,personal ma simt rasfatzata de soarta si spun:Multumesc Doamne pentru marinimia ta!

03-02-2009 10:01:06
   
allinuttza
Femeie

Nou venit

Inregistat: 04-02-2009
Mesaje: 8
salut
ce faceti
eu sunt in cautare de noi prietenii


04-02-2009 15:18:24
   
allinuttza
Femeie

Nou venit

Inregistat: 04-02-2009
Mesaje: 8
sunt foarte incantata de aceste forumuri, mai ales de www.cupidonu.127.0.0.1. e ffff tare. am intalnit acolo un baiat, si speram amandoi sa plecam la rio de janeiro. e un concurs. intrati si voi

Ultima modificare facuta de allinuttza (04-02-2009 15:21:34)


04-02-2009 15:19:36
   
allinuttza
Femeie

Nou venit

Inregistat: 04-02-2009
Mesaje: 8
haei, voi baieti intrati pe www.cupidonu.127.0.0.1. poate ne intalnim si suntem norocosii si plecam la rio de janeiro la carnaval. nu va tenteaza?

04-02-2009 15:21:02
   
allinuttza
Femeie

Nou venit

Inregistat: 04-02-2009
Mesaje: 8
ah nu ma lasa sa scriu siteul

04-02-2009 15:22:03
   
allinuttza
Femeie

Nou venit

Inregistat: 04-02-2009
Mesaje: 8
pe siteul de la u tv

04-02-2009 15:22:40
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Bashti d-acilea cu reclamele deloc mascate, alinoputzo ! :D:D

04-02-2009 16:30:17
   
?? MIHAIDAN
Cont Sters

Inregistat: 16-06-2007
Mesaje: 73
marian cozma traieste.
multi neavizati au acuzat ca  marian era un conflictual si de aceea a patit ce a patit. cata nerusinare! nici macar nu l-au cunoscut. habar nu au ei ce atmosfera calda era in familia lor. habar nu au ei ce relatii bazate pe respect si sprijin social erau in jurul familiei lui. pentru familie era o speranta. era o familie de sportivi de performanta care prin experienta lor puteau sa-l vada pe marian in perspectiva, sportiv aflat la apogeu. petre, tatal lui marian, ar musca din criminali, i-ar rupe in doua... si totusi a avut puterea sa spuna:"razbunarea e arma prostului". pe el il intereseaza ca baiatul lui a murit si nu a avut parte de ceea ce el l-a invatat toata viata: sa ajute pe cel aflat la necaz. cand marian a avut nevoie de sprijin nu l-a primit. eu am primit sprijin de la tatal lui marian. pentru mine marian traieste. in inima mea traieste...


10-02-2009 08:52:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
"Binecunoscuta cāntăreaţă de muzică folk, Tatiana Stepa, a īncetat din viaţă azi-dimineaţă, īn jurul orei opt, la Spitalul Militar din Capitală.

Tatiana avea 46 de ani şi suferea de cancer.

Născută īn Valea Jiului, artista a luat prima legătură cu muzica īncă de la grădiniţă. Timp de opt ani a studiat vioara, iar contactul cu muzica folk s-a produs īn timpul liceului.

Debutul artistic l-a avut la vārsta de 19 ani, īn Cenaclul Flacăra, cu cāntecul "Şi-am să-mi fac o doină". Viaţa pe scenă a īntrerupt-o īn 1985, odată cu interzicerea Cenaclului Flacăra. De atunci, a lucrat īn mina Lupeni, timp de 11 ani şi, ulterior, ca tehnoredactor.

Din anul 1996 pānă īn prezent a mai susţinut peste 1.000 de spectacole pe majoritatea scenelor marilor oraşe din Romānia, Italia, Germania, Franţa, Republica Moldova, Bulgaria. A fost invitată anual la toate marile festivaluri de muzică folk din ţară ("Om Bun", "Folk you", Sighişoara, Folkfest, Bistriţa, Alba-Iulia, Tārgu Jiu, Baia Mare, Piatra Neamţ, Galaţi) şi la alte festivaluri concurs de muzică folk şi poezie. A compus atāt pe versuri proprii, cāt şi pe ale unor mari poeţi din literatura universală şi romānă. (Sursa: Wikipedia)

Suferinţă de cinci ani

Boala Tatianei Stepa era veche, ea fiind depistată, īn urmă cu cinci ani cu neoplasm de col uterin. Atunci, ea a fost internată la Spitalul Caritas, unde a şi fost operată, iar tratamentul oncologic de specialitate l-a urmat la Spitalul Colţea.

Din cele declarate de către medicul Ioan Sārbu, directorul Spitalului Militar din Capitală, Tatiana s-a prezentat pentru prima dată
la această unitate medicală, īn februarie anul acesta, cu o complicaţie neoplazică. Atunci i s-a aplicat o rejecţie parţială a vezicii urinare, pentru a se evita răspānirea tumorii. Īn urma intervenţiei, starea ei de sănătate s-a ameliorat, īnsă nu pentru mult timp.

Artista a revenit la Spitalul Militar pe 4 august, īn stare foarte gravă, cu o urgenţă chirurgicală absolută şi multiple metastaze. S-a impus o intervenţie chirurgicală de urgenţă, īnsă, complexitatea operaţiei, cumulată cu gravitatea bolii şi cu organismul slăbit īn urma īndelungatei suferinţe, au dus
la decesul ei.

Tudor Gheorghe: "O ştiu de foarte multă vreme pe Tatiana Stepa. A fost o degustătoare de poezie bună, o artistă desăvārşită. Dumnezeu a īnzestrat-o cu un glas sublim, care făcea versul să tresalte. A fost o luptătoare, o fată care a īncercat totul, iar, de cāteva ori, a reuşit să īnvingă boala. Se pare că, īn cele din urmă, nu a mai putut face nimic. Dumnezeu s-o ierte."

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (07-08-2009 22:45:39)


07-08-2009 22:45:14
   
Pagini: 1 ... 4 5 6 7    
Mergeti la