Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / De ce intram pe chat? / de ce femeile prefera sa traiasca cu un barbat insurat?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 8
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
o.k.,e vesel cu tine pe forum,esti frumoasa si desteapta si comentariile tale sint pertinente...

04-01-2007 13:21:29
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685
mailto:date de contactxs.to

01-02-2007 19:09:59
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
:D
iar si-a prins urechile in forum....


09-02-2007 21:48:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
=D=D=D=D
Poate ramine fara ele...;)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (11-02-2007 21:31:35)


11-02-2007 21:30:43
   
?? aditza@@
Cont Sters

Inregistat: 26-05-2006
Mesaje: 47
mah da chiar prefera femeile barbatzii insuratzi?

22-02-2007 13:11:14
   
?? vaics
Cont Sters

Inregistat: 13-07-2005
Mesaje: 1850
Macar cele maritate, cu siguranta da! ;):D

22-02-2007 16:13:52
   
?? pizzahot
Cont Sters

Inregistat: 11-04-2007
Mesaje: 40

lorenna a scris:

sa le protejeze,material...

Asta iar este o timpenie.
Lorena, sa inteleg ca esti femeie, si ca tu ai prefera asa ceva.Esti timpita daca spui asta si mai timpita daca chiar crezi cind spui \"de ce femeile prefera sa traiasca cu un barbat insurat?\"
Care femei prefera asta ? cele din categoria ta ? sau cele care traiesc cu barbate-tu ?


12-04-2007 08:50:48
   
?? pizzahot
Cont Sters

Inregistat: 11-04-2007
Mesaje: 40
Mai dau un ban, mai vad un taune,ai fac un pas mai vad o belea.

Ultima modificare facuta de pizzahot (12-04-2007 08:53:00)


12-04-2007 08:51:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Bert77 a scris:


shela a scris:

cred ca la femei nu se aplica asa de mult ideea fuctului oprit.
cred ca femeia cauta in amant ceea ce a uitat sotul sa-i mai ofere.


Cred ca si respiroca e foarte adevarata - barbatul cauta in alta parte, ceea ce sotia nu ii ofera si nu ma refer doar la chestiile strict fizice. De asemenea misterul, senzualitatea, energia, intensitatea , unui nou inceput - asa cum este el - sa ai posibilitatea (chiar iluzorie) sa te redefinesti si sa stergi cu buretele (chiar daca doar pentru un timp) unele aspecte neplacute ale vietii...

Asta e,uite...amandoi aveti dreptate...
=)


02-05-2007 10:59:52
   
?? sad_angell11
Cont Sters

Inregistat: 22-04-2007
Mesaje: 3
probabil le face sa se simta mai sigure si mai protejate

05-05-2007 14:44:53
   
Ak-47
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 24-04-2007
Mesaje: 337
Probabil pentru ca nu trebuie sa se implice intr-o relatie casnica cu respectivul.

05-05-2007 15:14:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:


tasha 1951 a scris:

sa inteleg ca a functionat...felicitari...!!!..(de accea zmeu si fun-funny si-au ster contul)

nu, tasha :)
zmeu... nu stiu de ce si-a sters contul. Sa zicem ca la vremea aceea a suparat prea mult prezenta lui si a fost silit sa dispara.
eu...il sterg uneori din minie proletara :D
dar fiind balanta, imi trece repede

oare sa cred....
o fi asa..?
o balanta cantareste bine?


05-05-2007 23:32:58
   
?? calpol
Cont Sters

Inregistat: 23-06-2007
Mesaje: 1

NJD a scris:


andreeas74 a scris:

....antidot nu exista! ...poate doar un biet surogat! ...eventual, desigur...


   mda Deci "un surogat" care sa "n-o iubeasca" ca si ta'su.....mda
Ai dreptate, eu nu vazusem solutia asta.


23-06-2007 23:42:35
   
?? crime_the_sex
Cont Sters

Inregistat: 29-08-2007
Mesaje: 35
Deci am vazut comentarii de la femei traumatizate de la mojici si de la femei mai putin inteligente (ca sa nu supar pe cineva :) ...)
dar un raspuns decent sau macar o confirmare nu prea am avut .....


16-11-2007 02:43:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Dar oamenii se indragostesc de multe ori si le trece la fel de repede... mie "indragosteala" mi se pare o combinatie de fantasma cu sexualitate. Cand se duce fantasma si se consuma sexul se duce si fascinatia pentru persoana respectiva... si daca nu exista altceva acolo pe care sa "construiesti" in continuare, nu mai ramane nimic...
Cred ca sunt multe motive pentru care un barbat are o aventura cu alta femeie, dar poti numara pe degete situatiile in care o face pentru ca si-a gasit "sufletul-pereche" in afara casniciei...
In general cred ca e vb de complexe de inferioritate ale barbatului dobandite in interiorul cuplului/al cercului de prieteni, crize de comunicare in cuplu, crize de identitate ("criza de 40 de ani")si asa mai departe. Sau, pur si simplu, instinctul de "vanator"...
Dar de cele mai multe ori aventura in sine, paradoxal, intareste relatia de cuplu - poate si pentru ca sotii ajung sa reconsidere si sa aduca in actualitate ce i-a aduc impreuna si i-a unit dintru inceput, si nu nimicurile derizorii de zi cu zi la care se ajunsese la momentul infidelitatii. Si in felul asta raman impreuna, sotia are un mare ascendent moral asupra sotului (l-a iertat, e o sfanta...) si amanta dispare din peisaj...


16-11-2007 12:17:33
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
l  .... cele care vor pierde in final vor fi ELE     ....PACAT

Ultima modificare facuta de hara_cata (19-01-2008 04:48:33)


31-12-2007 23:40:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

hara_cata a scris:

l  .... cele care vor pierde in final vor fi ELE     ....PACAT

asta cam asa e...dar daca te gandesti ca viata este scurta si crezi ca l-ai intalnit...iti zic eu cum faci...iti traiesti clipa!


14-03-2008 22:52:05
   
?? chrisdrag
Cont Sters

Inregistat: 13-03-2006
Mesaje: 140
Apropos de criza de 40 de ani... am facut-o la 25... asa ca nu mai am probleme cu ea!! =D
tasha 1951 a scris:

Dar oamenii se indragostesc de multe ori si le trece la fel de repede... mie "indragosteala" mi se pare o combinatie de fantasma cu sexualitate. Cand se duce fantasma si se consuma sexul se duce si fascinatia pentru persoana respectiva... si daca nu exista altceva acolo pe care sa "construiesti" in continuare, nu mai ramane nimic...
Cred ca sunt multe motive pentru care un barbat are o aventura cu alta femeie, dar poti numara pe degete situatiile in care o face pentru ca si-a gasit "sufletul-pereche" in afara casniciei...
In general cred ca e vb de complexe de inferioritate ale barbatului dobandite in interiorul cuplului/al cercului de prieteni, crize de comunicare in cuplu, crize de identitate ("criza de 40 de ani")si asa mai departe. Sau, pur si simplu, instinctul de "vanator"...
Dar de cele mai multe ori aventura in sine, paradoxal, intareste relatia de cuplu - poate si pentru ca sotii ajung sa reconsidere si sa aduca in actualitate ce i-a aduc impreuna si i-a unit dintru inceput, si nu nimicurile derizorii de zi cu zi la care se ajunsese la momentul infidelitatii. Si in felul asta raman impreuna, sotia are un mare ascendent moral asupra sotului (l-a iertat, e o sfanta...) si amanta dispare din peisaj...


14-03-2008 23:14:53
   
?? chrisdrag
Cont Sters

Inregistat: 13-03-2006
Mesaje: 140
Si apropos si de faptul ca "aventura intareste relatia de cuplu"... singurele aventuri care intaresc relatia... sunt alea cu nevasta!! =D
chrisdrag a scris:

Apropos de criza de 40 de ani... am facut-o la 25... asa ca nu mai am probleme cu ea!! =D
tasha 1951 a scris:

Dar oamenii se indragostesc de multe ori si le trece la fel de repede... mie "indragosteala" mi se pare o combinatie de fantasma cu sexualitate. Cand se duce fantasma si se consuma sexul se duce si fascinatia pentru persoana respectiva... si daca nu exista altceva acolo pe care sa "construiesti" in continuare, nu mai ramane nimic...
Cred ca sunt multe motive pentru care un barbat are o aventura cu alta femeie, dar poti numara pe degete situatiile in care o face pentru ca si-a gasit "sufletul-pereche" in afara casniciei...
In general cred ca e vb de complexe de inferioritate ale barbatului dobandite in interiorul cuplului/al cercului de prieteni, crize de comunicare in cuplu, crize de identitate ("criza de 40 de ani")si asa mai departe. Sau, pur si simplu, instinctul de "vanator"...
Dar de cele mai multe ori aventura in sine, paradoxal, intareste relatia de cuplu - poate si pentru ca sotii ajung sa reconsidere si sa aduca in actualitate ce i-a aduc impreuna si i-a unit dintru inceput, si nu nimicurile derizorii de zi cu zi la care se ajunsese la momentul infidelitatii. Si in felul asta raman impreuna, sotia are un mare ascendent moral asupra sotului (l-a iertat, e o sfanta...) si amanta dispare din peisaj...


14-03-2008 23:19:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

chrisdrag a scris:

Si apropos si de faptul ca "aventura intareste relatia de cuplu"... singurele aventuri care intaresc relatia... sunt alea cu nevasta!! =D
chrisdrag a scris:

Apropos de criza de 40 de ani... am facut-o la 25... asa ca nu mai am probleme cu ea!! =D
tasha 1951 a scris:

Dar oamenii se indragostesc de multe ori si le trece la fel de repede... mie "indragosteala" mi se pare o combinatie de fantasma cu sexualitate. Cand se duce fantasma si se consuma sexul se duce si fascinatia pentru persoana respectiva... si daca nu exista altceva acolo pe care sa "construiesti" in continuare, nu mai ramane nimic...
Cred ca sunt multe motive pentru care un barbat are o aventura cu alta femeie, dar poti numara pe degete situatiile in care o face pentru ca si-a gasit "sufletul-pereche" in afara casniciei...
In general cred ca e vb de complexe de inferioritate ale barbatului dobandite in interiorul cuplului/al cercului de prieteni, crize de comunicare in cuplu, crize de identitate ("criza de 40 de ani")si asa mai departe. Sau, pur si simplu, instinctul de "vanator"...
Dar de cele mai multe ori aventura in sine, paradoxal, intareste relatia de cuplu - poate si pentru ca sotii ajung sa reconsidere si sa aduca in actualitate ce i-a aduc impreuna si i-a unit dintru inceput, si nu nimicurile derizorii de zi cu zi la care se ajunsese la momentul infidelitatii. Si in felul asta raman impreuna, sotia are un mare ascendent moral asupra sotului (l-a iertat, e o sfanta...) si amanta dispare din peisaj...

DACA ZICI TU...POT EU SA TE CONTRAZIC?
Sunt si eu o biata femeie...;)
=D=D


15-03-2008 01:08:45
   
daria7
Femeie

Nou venit

Inregistat: 29-03-2008
Mesaje: 1
viata nu are nici un rost, noi trebuie sa-i gasim unul

29-03-2008 14:12:51
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

daria7 a scris:

viata nu are nici un rost, noi trebuie sa-i gasim unul


Misto ideea, desi nu prea vad ce legatura are cu topicul. ...Aici ajunsesesi cu lectura cand ti-a venit? :)


29-03-2008 16:02:25
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
(ontopic) Hop si rostul deci: barbatii-nsurati! :D:D

29-03-2008 16:05:42
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:

(ontopic) Hop si rostul deci: barbatii-nsurati! :D:D

Aia zic eu ar trebui lasati sa-si vada de familiile lor...orium tot acasa se intorc dupa o aventura...chiar daca uneori cu coada intre picioare...;)
=D=D


12-04-2008 20:25:40
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Doar submisivii patetici zic io ca se-ntorc acasa cu coada-ntre picioare, ma chere !
Altii-si iau lumea-n cap, se despart, unii mai si divorteaza (nu multi, doar citeva milioane zilnic pe Terra) :D:D.

Asa am auzit si eu... dac-o fi chiar asa, asta chiar ca n-o mai stiu... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-04-2008 21:14:21)


12-04-2008 20:30:50
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
de ce pun unii intrebari idioate?... ca se se afle in treaba, distreze, provoace... nu stiu...si nici daca mi-ar putea da trei motive pentru care eu as prefera un barbat insurat...

12-04-2008 21:00:00
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
In fine, cineva care sexizeaza :D absurditatea intrebarii ?! (care contine de fapt si o afirmatzie implicita) din titlul topicului...

Mai intelegeam daca se intreba/afirma: "De ce prefera barbatii relatiile cu tipele maritate?" :D... dar asa... total nerealist, zau.

Sint convins de asta fie si doar din motivul ca, pe vremea cind eram inca insurat (cel putin in acte in ultimii ani), teoretic nicio tipa n-a vrut in ruptul capului sa aiba o relatie cu JE... iar practic, maximum 15-20 dac-au acceptat :D:D, si dupa cite fitze si hakitze... ;)

P.S. Precizare importanta: nu erau de pe Centura respectivele :D (nu de alta, dar presimt reactii feminist-spumoase ;) la postarea asta a mea). Xtremista, ca mai toate-n ultima vreme, normal.

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-04-2008 21:16:30)


12-04-2008 21:01:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:

In fine, cineva care sexizeaza :D absurditatea intrebarii ?! (care contine de fapt si o afirmatzie implicita) din titlul topicului...

Mai intelegeam daca se intreba/afirma: "De ce prefera barbatii relatiile cu tipele maritate?" :D... dar asa... total nerealist, zau.

Sint convins de asta fie si doar din motivul ca, pe vremea cind eram inca insurat (cel putin in acte in ultimii ani), teoretic nicio tipa n-a vrut in ruptul capului sa aiba o relatie cu JE... iar practic, maximum 15-20 dac-au acceptat :D:D, si dupa cite fitze si hakitze... ;)

P.S. Precizare importanta: nu erau de pe Centura respectivele :D (nu de alta, dar presimt reactii feminist-spumoase ;) la postarea asta a mea). Xtremista, ca mai toate-n ultima vreme, normal.

Sa fii fericit coane Xtreme ca te baga lumea  in seama..eu asa as zice..rau ar fi daca vorbele tale n-ar primi feedback-uri...;)


12-04-2008 21:21:24
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:

In fine, cineva care sexizeaza :D absurditatea intrebarii ?! (care contine de fapt si o afirmatzie implicita) din titlul topicului...

Mai intelegeam daca se intreba/afirma: "De ce prefera barbatii relatiile cu tipele maritate?" :D... dar asa... total nerealist, zau.

Sint convins de asta fie si doar din motivul ca, pe vremea cind eram inca insurat (cel putin in acte in ultimii ani), teoretic nicio tipa n-a vrut in ruptul capului sa aiba o relatie cu JE... iar practic, maximum 15-20 dac-au acceptat :D:D, si dupa cite fitze si hakitze... ;)

P.S. Precizare importanta: nu erau de pe Centura respectivele :D (nu de alta, dar presimt reactii feminist-spumoase ;) la postarea asta a mea). Xtremista, ca mai toate-n ultima vreme, normal.

Sa fii fericit coane Xtreme ca te baga lumea  in seama..eu asa as zice..rau ar fi daca vorbele tale n-ar primi feedback-uri...;)


Aa, eu prefer sa ma abtin. :D


12-04-2008 23:59:39
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
Scuzele de rigoare fata de initiatoarea topicului, dar nu ma pot abtine in a remarca faptul ca intrebarea are o formulare pur si simplu stupida.
In primul rand, e o diferenta intre "a avea o relatie" si "a trai" cu cineva, varianta a doua fiind oarecum sinonima cu concubinajul, situatie in care casatoria individului cu alta are doar un caracter formal. Chestia asta duce  ( eventual ) la lipsa unei probleme in aceasta privinta, dar nu genereaza in nici un caz motive prin care statutul de casatorit al respectivului sa devina o optiune favorita.
Daca trecem de acest aspect si admitem sensul de " a avea o relatie ",  formularea devine si mai evident stupida ( si ma mir ca mai ales femeile nu au sesizat acest aspect ), pentru ca nu cred sa existe vreuna care sa PREFERE relatia cu un tip insurat . Ca o ACCEPTA ... , e deja cu totul altceva.
Deci indiferent de motivele care determina relatia ( fie chiar si cele de ordin pur material ), respectiva ar zburda mult mai fericita daca nu ar exista o consoarta. Chiar si cele care nu au deloc intentia de a-si "pune pirostriile” ar prefera in mod evident absenta unui deja existent agajament in prezenta ofiterului starii civile, fie si numai pentru faptul ca ar elimina atat eventuala aparitie a unor "neplaceri" ;):D cauzate de “titulara”  in cazul in care ar afla, cat si sentimentul dezagreabil ca il “impart” cu cealalta.
Ma pot gandi la o singura varianta care ar da cat de cat sens intrebarii si anume cazul in care celei in cauza ( desi in balanta atarna mai greu avantajele ) ii repugna total individul, iar “capastrul” conjugal ar mai reduce frecventa “vizitelor” ipochimenului ;) .

Ultima modificare facuta de moebius (17-04-2008 20:08:16)


17-04-2008 19:08:08
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
O analiza serioasa pentru un topic serios - asa-i, mr. moebius? :D


moebius a scris:

Scuzele de rigoare fata de initiatoarea topicului, dar nu ma pot abtine in a remarca faptul ca intrebarea are o formulare pur si simplu stupida.
In primul rand, e o diferenta intre "a avea o relatie" si "a trai" cu cineva, varianta a doua fiind oarecum sinonima cu concubinajul ( situatie in care casatoria individului cu alta are doar un caracter formal ). Chestia asta duce  ( eventual ) la lipsa unei probleme in aceasta privinta, dar nu genereaza in nici un caz motive prin care sa devina o optiune favorita ( iar daca o fi totusi vreunul la care nu ma pot gandi pe moment, cred ca poate fi usor incadrat in categoria "rare exceptii" ).
Daca trecem de acest aspect si admitem sensul de " a avea o relatie ",  formularea devine si mai evident stupida ( si ma mir ca mai ales femeile nu au sesizat acest aspect ), pentru ca nu cred sa existe vreuna care sa PREFERE relatia cu un tip insurat . Ca o ACCEPTA ... , e deja cu totul altceva.
Deci indiferent de motivele care determina relatia ( fie chiar si cele de ordin pur material ), respectiva ar zburda mult mai fericita daca nu ar exista o consoarta. Chiar si cele care nu au deloc intentia de a-si "pune pirostriile” ar prefera in mod evident absenta unui deja existent agajament in prezenta ofiterului starii civile, fie si numai pentru faptul ca ar elimina atat eventuala aparitie a unor "neplaceri" ;):D cauzate de “titulara”  in cazul in care ar afla, cat si sentimentul dezagreabil ca il “impart” cu cealalta.
Ma pot gandi la o singura varianta care ar da cat de cat sens intrebarii si anume cazul in care celei in cauza ( desi in balanta atarna mai greu avantajele ) ii repugna total individul, iar “capastrul” conjugal ar mai reduce frecventa “vizitelor” ipochimenului ;) .


17-04-2008 19:49:13
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

spuneti-mi Aly a scris:

O analiza serioasa pentru un topic serios - asa-i, mr. moebius? :D


Postarea mea anterioara era ( cel putin in intentie ) doar echivalentul virtual al unui usor "tras de urechi" ( eventual afectat de "logoree"  :D ) care sanctiona formularea, nu ideea ( care nu are de ce sa ma intereseze, nefiind in cauza ca si casatorit si cu atat mai putin < zic eu :D > ca si femeie ) . Deci, mai concret, ce se presupune ca ar trebui sa inteleg din interventia a carei intrebare mi se adreseaza ... ?!? ...

Ultima modificare facuta de moebius (17-04-2008 21:55:23)


17-04-2008 21:37:53
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Eu cred ca din acelasi motiv pt care,un barbat prefera sa traiasca,sau sa ma rog sa aiba o relatie extraconjugala(sa nu-l supar pe moebius)cu o femeie maritata,,si anume in primul rand din motive de siguranta si sunt destule.Cu mult timp in urma,am auzit un tip zicand,,cu cat am mai multe femei in pat cu atat i-mi dau seama mai bine ca sotia mea e cea mai buna"Am ajuns la varsta care o avea cel ce a spuso atunci si-i dau dreptate.Poate si femeile au acelasi motiv,si de ce nu?Sau poate sa gresesc.

23-04-2008 03:21:06
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Ma enervez de cate ori intalnesc acest topic.....intrebarea e in asa fel pusa incat ti-ai putea inchipui ca autoarea lui considera "traitul"cu un barbat insurat drept o alegere optima.....in realitate dupa parerea mea,nici o femeie normala nu "prefera"o relatie cu un barbat insurat....o face pentru o mie de motive mai mult sau mai putin discutabile......dar in nici un caz pentru ca asta...."prefera"!=D

23-04-2008 18:13:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ai dreptate Egon...nu cred ca este o relatie" confortabila"...cand ti-e lumea mai draga sa plece acasa...sau si mai mult sa-ti feresti sentimentele,sa te ascunzi mereu...=(

23-04-2008 20:58:49
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

egon a scris:

Ma enervez de cate ori intalnesc acest topic.....intrebarea e in asa fel pusa incat ti-ai putea inchipui ca autoarea lui considera "traitul"cu un barbat insurat drept o alegere optima.....in realitate dupa parerea mea,nici o femeie normala nu "prefera"o relatie cu un barbat insurat....o face pentru o mie de motive mai mult sau mai putin discutabile......dar in nici un caz pentru ca asta...."prefera"!=D




Tocmai prezentasem exact aceeasi idee, intr-o forma un pic mai dezvoltata, in postarea care incheie pagina anterioara. Ce vreau sa subliniez  ( mentionand chestia asta ) este faptul ca daca citeai interventia chiar anterioara celor spuse de tine ( respectiv marin67 ), vedeai replica. Intrebarea, fie chiar si in aceasta forma aiurea, a primit un raspuns concret si perfect argumentat logic. Practic, desi in bla, bla-urile mele impartirea pe categorii se dorea exhaustiva, Marin aduce in atentie o alta categorie si anume exact cea care ar fi in masura sa dea cel mai bun raspuns, respectiv persoanele casatorite, care sunt relativ multumite de consort/consoarta si se implica intr-o relatie extraconjugala doar de dragul variatiei. Odata evidentiata aceasta categorie, motivele ( pentru care sunt preferate ca amanti/amante persoanele casatorite ) devin destule si destul de evidente, plecand de la interesul comun de a pastra relatia in acest stadiu ( deci reducerea riscului aparitiei complicatiilor ) si ajungand, de ce nu, chiar si la considerente care tin de siguranta din punct de vedere medical.
Ce mi se pare interesant este faptul ca aspectele care tin de subtilitate (referitor la intrebare si implicatii) au fost sesizate si subliniate de barbati :D, desi femeile sunt mai inclinate spre implicarea sentimentala intr-o relatie, in consecinta mai sensibile la nuante ]:-)  .
Sa vezi ce posete si umbrele virtuale o sa iau pe cocoasa pentru ultima replica  :(:(:(  ( chiar daca analizata atent nu contine nimic misogin, chiar dimpotriva  ;)  ).

Ultima modificare facuta de moebius (11-05-2008 08:53:24)


24-04-2008 01:29:01
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Asa este....am doar o usoara circumstanta atenuanta in faptul ca am spus de la inceput ca acest topic si formularea lui ma calca pe nervi asa ca recunosc ca nu m-am ostenit sa citesc ce s-a scris pe seama lui....daca o faceam economisem timp si nervi....iar daca as fi citit la timp cele scrise de tine m-as fi simtit si ...razbunat!

24-04-2008 02:02:29
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Moebus draga esti tare priceput la bla-bla-uri,in fond si la urma urmei fiecare i-si traieste viata asa cum crede el ca ii e mai bine lui,ma refer la viata lui intima.Pot sa dau exemplu chiar daca-mi umple frigiderul pe Onuyka sau cum i-si zice,cea de la sex cu ,,femeile ne...",face bani din asta e chiar mandra,bravo ei,si are dreptate,daca reuseste sa se si realizeze d.p.d.v.material pana nu ii apar ridurile inseamna ca e si desteapta.Eu ma simt mai in siguranta cu o femeie maritata,dar am dat si gres de 2 ori cu ele.Sa despicam acum firul in patru facem ca in bancul cu forumul international de stiinta si tehnologie,vin chinezii.

24-04-2008 03:36:59
   
ypsy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141

moebius a scris:

Daca trecem de acest aspect si admitem sensul de " a avea o relatie ",  formularea devine si mai evident stupida ( si ma mir ca mai ales femeile nu au sesizat acest aspect ), pentru ca nu cred sa existe vreuna care sa PREFERE relatia cu un tip insurat . Ca o ACCEPTA ... , e deja cu totul altceva.
Deci indiferent de motivele care determina relatia ( fie chiar si cele de ordin pur material ), respectiva ar zburda mult mai fericita daca nu ar exista o consoarta.


Trebuie sa te contrazic. Nu de tot...

Sint momente si momente... Sint momente in care singurul lucru pe care nu ti-l doresti, sint obligatiile. Am avut momente in viata ( de exemplu o perioada mai grea la servici ) in care chiar nu aveam nevoie sa fiu obligata sa sun in fiecare zi, sa explic unde voi merge a doua zi sau saptamina urmatoare, cu atit mai putin sa spal, calc gatesc pentru 2.

In schimb, da : ai dreptate. Aceasta perioada nu tine mult. Dupa un timp nu o mai PREFERI, dar eu zic ca ala e momentul in care nici nu mai ACCEPTI. Sau cel putin, nu ar trebui sa accepti.

Si apoi, mai e un lucru. Dezamagirea si asteptarile.
De la un tip singur, dupa primele intilniri, TE ASTEPTI sa te sune a doua zi, sa petreci urmatorul weekend impreuna... Si s-ar putea sa fii dezamagita.
De la un tip insurat, nu astepti nimic, decit o partida buna de sex. Si asta s-ar putea sa te dezamageasca, dar pina la urma cu asta te obisnuiesti :).


10-05-2008 00:57:18
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
M-ai citat incomplet :) (urma chiar referirea la acest aspect ).
Sa pornim de la cele scrise de tine, respectiv : " Am avut momente in viata ( de exemplu o perioada mai grea la servici ) in care chiar nu aveam nevoie sa fiu obligata sa sun in fiecare zi, sa explic unde voi merge a doua zi sau saptamina urmatoare, cu atit mai putin sa spal, calc gatesc pentru 2.". Deci , din cate inteleg, ce-ti doreai in perioada aceea era un barbat pe principiul " ne simtim bine cand suntem impreuna, in rest fiecare cu viata lui ". Pai, chiar si asa, odata ce o relatie de acest gen este perfect acceptata de partener, de ce ar mai trebui sa fie si casatorit ? Nu vad nici un avantaj, chiar dimpotriva ; pentru femeile in aceasta categorie, partenerul "fara obligatii";) ar fi mai "avantajos";),(  autocitare :);) ) < fie si numai pentru faptul ca ar elimina atat eventuala aparitie a unor "neplaceri"  cauzate de “titulara”  in cazul in care ar afla, cat si sentimentul dezagreabil ca il “impart” cu cealalta.> ... sau nu ?!? :)
Iar mai apoi imi spui ca un barbat insurat dezamageste mai putin pentru ca asteptarile in privinta lui sunt mai limitate. Deci, sa fie asta un motiv pentru care preferi din start o relatie cu un partener casatorit ?!? ... hai sa fim seriosi :);)

Ultima modificare facuta de moebius (10-05-2008 02:36:28)


10-05-2008 01:54:23
   
?? kalinka
Cont Sters

Inregistat: 30-04-2007
Mesaje: 60
Corect, in cele mai multe cazuri, femeile accepta (NU PREFERA) o relatie (CA DOAR EL TRAIESTE CU ALTA) cu un barbat insurat (motive, justificari variate). Poate pentru ca e barbatul potrivit, dar care nu a avut rabdare sa o astepte?

10-05-2008 19:48:07
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Deci : FEMEIA CARE ACCEPTA O RELATZIE CU UN BARBAT CASATORIT ESTE O tipa MUISTA ORDINARA JEGOASA SHI BELITA ! ....PUNCT !

10-05-2008 20:15:37
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
COOORVA in loc de tipa
CIUDATUL SA a scris:

Deci : FEMEIA CARE ACCEPTA O RELATZIE CU UN BARBAT CASATORIT ESTE O tipa MUISTA ORDINARA JEGOASA SHI BELITA ! ....PUNCT !


10-05-2008 20:16:26
   
?? kalinka
Cont Sters

Inregistat: 30-04-2007
Mesaje: 60
Convenabil

10-05-2008 20:42:36
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Alooo...oameni buni,treziti-va!..Eu casatoria o vad ca o legatura intre doi oameni care au consimtit sa fie impreuna sa formeze un camin ,nu ca pe un CONTRACT..in care principala clauza e "imi apartii".Fiecare avem dreptul de a alege ce e mai bine pentru noi..si daca un barbat/femeie considera ca poate accepta si o a "treia" persoana in viata lor(fara a crea suferinta cuiva)..eu nu cred ca e ceva de condamnat....Exista o vorba din batrani: Fiecare doarme asa cum isi asterne!..da,dehh, asa sintem noi moralisti cand e vorba de altii...cand e vorba insa de noi insine...TOTUL E PERMIS!!!!!

10-05-2008 21:37:54
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Asa am spus si eu mai inainte,fiecare-si traieste viata asa cum crede el ca ii e mai bine pt el,acum ca accepta sau ca prefera,sau cum si pt ce.Stam si ne invartim precum cainele in jurul cozii.

11-05-2008 01:34:32
   
ypsy
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141

CIUDATUL SA a scris:

COOORVA in loc de tipa
CIUDATUL SA a scris:

Deci : FEMEIA CARE ACCEPTA O RELATZIE CU UN BARBAT CASATORIT ESTE O tipa MUISTA ORDINARA JEGOASA SHI BELITA ! ....PUNCT !


tipa? muista? ordinara? jegoasa?

de ce ?

fiindca doreste sa fie cu o persoana anume, indiferent de statusul marital al acestuia?

te indragostesti de o persoana, iti doresti sa fii tot timpul cu ea. Nu mai iubesti fiindca este casatorit? Te indragostesti numai de oameni fara partener? Cind hotarasti acest lucru?

Si apoi, cine sintem noi ( voi ) sa decidem ce fel de persoana este o anume femeie? De unde curajul de a face astfel de afirmatii?


13-05-2008 23:49:00
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

ypsy a scris:


CIUDATUL SA a scris:

COOORVA in loc de tipa
CIUDATUL SA a scris:

Deci : FEMEIA CARE ACCEPTA O RELATZIE CU UN BARBAT CASATORIT ESTE O tipa MUISTA ORDINARA JEGOASA SHI BELITA ! ....PUNCT !


tipa? muista? ordinara? jegoasa?

de ce ?

fiindca doreste sa fie cu o persoana anume, indiferent de statusul marital al acestuia?

te indragostesti de o persoana, iti doresti sa fii tot timpul cu ea. Nu mai iubesti fiindca este casatorit? Te indragostesti numai de oameni fara partener? Cind hotarasti acest lucru?

Si apoi, cine sintem noi ( voi ) sa decidem ce fel de persoana este o anume femeie? De unde curajul de a face astfel de afirmatii?




Poate pentru ca este un (in)ciudat?


14-05-2008 00:47:55
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
Evil, tare mi-e (= subtila fanafaronada cu tenta sexuala :rolleyes::D ) ... teama :rolleyes:, ca nu cumva, " (in) ciuda t"entativei ("inocente" :rolleyes:) de a plasa un simplu joc de cuvinte ( vorba ta din profil, sa te ia nick-ul daca stii < de ce > , pentru ca practic e doar material pentru topicul "postez, deci exist " ) sa nu fi reusit decat sa-l zgandari pe Ciudat ... si nu ti-ai dori ; crede-ma este cu siguranta "out of your league" ( si fac acum referire la spirit nu la balacareala care e doar un camuflaj destinat unor "ochi" mai putin antrenati ).

In alta ordine de idei, coane Ciudatule, nu pot sa nu remarc  ( in postarile la care se face referire ) incrancenarea ( surprinzatoare tocmai pentru ca vine din partea cuiva neincorsetat de prejudecati, ba chiar obisnuit sa dea cu tifla tabuurilor si convenientelor ... si stridenta mai ales pentru ca nu e insotita de "hihihi !"-ul devenit deja "brand" ;) ) cu care ataci categoria in discutie. Totusi, cred ca ai in vedere cazuri particulare, pentru ca a generaliza e cu siguranta o greseala. Oricum , nu insist prea mult pe idee, avem deja postatarea-replica in care ypsy "le zice bine", iar in ceea ce ma priveste nu pot decat sa ma declar perfect de acord atat cu ideile ei, cat si cu modalitatea de expunere.
Si pana la urma, dom'le , ...  :) pe langa reactia femeilor ( cele in discutie sau in general ), nu ti-e frica de reactia  .... barbatilor insurati ( si avand amante ), carora "propovaduirea puritanismului" ( chiar daca in cazul postarilor tale e intr-o forma extrem de neortodoxa :D:D:D ) le-ar " taia craca de sub picioare " ? ;):D ... Sau, hai, frica evident ca nu joca nici un rol , dar unde e solidaritatea masculina   ;):D:D:D  ?

Ultima modificare facuta de moebius (14-05-2008 10:23:55)


14-05-2008 05:19:38
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

COOORVA in loc de tipa
CIUDATUL SA a scris:

Deci : FEMEIA CARE ACCEPTA O RELATZIE CU UN BARBAT CASATORIT ESTE O tipa MUISTA ORDINARA JEGOASA SHI BELITA ! ....PUNCT !


Ia uite cine vorbeste !!
No , vezi numa' , cand oi pune mana pe tine te fac varza , Ciudatule ! de-aia , uite de-aia ... ca m-ai cerut de nevasta excsocrule si dup-aia am constatat ca le-ai mai cerut si pe altele de neveste...Si m-ai ranit la amoru' propriu...Si mi-ai inselat alea...cum le zice...sperantele si asteptarile !!!!!!! ! Na ! Cu tuica ce fac ? A cumparat tata una suta kila de tuica , de petrecerea de nunta , "taica-miu ma vrea mireasa , cica ca sa-mi faca casa"...

ps. Nu fii prost , Ciudatule ! Nu-ti sade bine . Tu si cu "Sandie Show" sunteti preferatii mei .
ps. Da...un barbat care bea zilnic cu o  femeie langa el , cum se numeste ?


14-05-2008 08:45:09
   
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 8    
Mergeti la